Binneniandsch Nieuws. Suzanne Dupré. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Het veiligheidspact en Duitschlands ontwapening. Een rede van Serrarens in de Arbeidsconferentie te Genève. Maatregelen tegen Russische Communisten in Parijs. Onder de Radio-berichten: De korte inhoud der nota aan Duitschland inzake de ontwapening. De nieuwe tariefwet in Duitschland 1 Septem ber a.s. in werking. De Fransche Kamer neemt een motie van ver bouwen aan betreffende de Marokkaansche politiek. Gem. buitenl. berichten. een radiator weg te moffelen en dit aldtis aan den greep der roovers te onttrekken. Terwijl de roovers hun slag sloegen, hiel UIT HET AND De Marokko-politiek in de Fransche Kamer. Ontwapening van Duitschland. De dreigende ver heersstaking te Berlijn. De nieuwe tariefwet in Duitschland. Pensioenregeling Spoorwegpersoneel. Eindstemming Pensioenwetten, Wijziging Onderwijswetten. Pensioenregeling Spoorwegpersoneel. FEUILLETON De ontwapening van Duitschland. Men spreekt hier voldoening uit over de uit Londen komende berichten, die er op wijzen, dat het meeningsverschil tusschen oeide regeeringen tegenover Duitschland aan het verminderen is. Omtrent de nota be treffende de ontwapening schijnt overeen stemming thans vrijwel bereikt. Het wachten is thans nog slechts op de beantwoording door de Commissie van Herstel, die gisteren morgen bijeenkwam, van de vraag of Duitsch land de voorwaarden van het plan-Dawes nakomt. Er valt niet aan te twijfelen, dat dit antwoord bevestigend zal zijn. Daarna zal de Gezantenraad dan een stuk opstellen, waarin 'efconstateerd wordt, dat Duitschland wel zijn verplichtignen nakomt op het stuk van het herstel, doch niet op het stuk der ont wapening en dat zoolang dit laatste niet ge beurd is, de Keulsche zone niet kan worden ontruimd. Men verwacht, dat het document, 'waarin dit gezegd wordt, zonder moeite zal kunnen worden geredigeerd en reeds in het begin der volgende week eindelijk aan de Duitsche i'egeering zal worden verzonden. Ook ten aanzien van het veiligheidspact tou volgens de berichten uit Londen de toe- tand verbeterd zijn, doordat Chamberlain gezegevierd heeft over zijn tegenstanders en „carte blanche" verkregen heeft om hier over met Frankrijk tot overeenstemming te komen. Het standpunt van Chamberlain is, dat het pact wel degelijk een onmiddellijk conflict tusschen Frankrijk en Duitschland verhinderen zou en dat Engeland daardoor beter tot behoud van den vrede meewerkt dan door zich eenvoudigweg te houden aan de bepalingen van het verdrag van Versailles. Thans moet blijken, of deze voorstelling, die hier gegeven wordt, voorloopig nog niet wat optimistisch is. Officieel wordt medegedeeld, dat de Com- -nissie van Herstel gisterenmorgen is bijeen gekomen. Zij heeft bevestigend geantwoord jp het schrijven van den Raad van Ambas- .adeurs, waarin gevraagd werd of Duitsch land zijn verplichtingen voortvloeiende uit iet plan-Dawes, trouw is nagekomen. De minister van Buitenlandsche Zaken 3riand heeft gistermorgen in de kabinets zitting een overzicht gegeven van den stand der intergeallieerde onderhandelingen over het Veiligheidspact. Hij deelde mede, dat er tusschen Frankrijk en Engeland geen ver schil van meening bestaat over den grond- dag van het antwoord van Frankrijk op de Duitsche voorstellen. Verder deelde Briand mede, dat tusschgn Frankrijk en Engeland thand definitieve overeenstemming is verkregen over dit ont ontwapeningskwestie van Duitschland. De De Raad van Ambassadeurs zal hedenoch tend bijeenkomen ter bestudeering van het probleem. Een-gemeenschappelijke nota, waarin de tekortkomingen van Duitschland worden geconstateerd en welke door den Raad van Ambassadeurs zal worden opgesteld, zal on middellijk naar Berlijn gezonden worden. De geallieerde ambassadeurs te Berlijn zul len in het begin van de volgende week ge zamenlijk de nota aan den Di^itschen Rijks minister voor buitenlandsche zaken Strese- mann overhandigen. Maatregelen tegen Russi sche communisten te Pa rijs. Het „Journal" kondigt energieke maatre gelen aan tegen een groot aantal Russische communisten die te Parijs na hervatting der diplomatieke betrekkingen gekomen zijn, zoogenaamd als afgevaardigden van syndica ten voor den uitvoer in Rusland om handels betrekkingen aan te knoopen, maar practisch hier communistische propaganda te voeren, Briand heeft thans besloten, hun visa niet te vernieuwen, wanneer zij afgeloopen zijn. De communistische afgezanten zullen zoo doende verplicht zijn Frankrijk te verlaten. De debatten in de Fransche Kamer. Nadat de regeering haar verklaringen had afgelegd, beraadslaagden d| socialisten over onthouding van stemming inzake de motie van vertrouwen. Dit verwekte een levendige discussie tusschen soc. en rad.-soc. Ten slotte werd verdaging tot gisteren voorgesteld en met 502 tegen 31 stemmen aangenomen dat het incident geen politieke gevolgen zal hebben. De parlementaire groep de socialisten is hedenmorgen in het Kamergebouw bijeen gekomen. Besloten werd voor de motie van vertrouwen in de politiek der regeering- Painlevé inzake Marokko te stemmen. Ech ter werd besloten aan de resolutie twee zinnen toe te voegen, welke aan de bestaande motie vooraf moeten gaan, met het doel de minderheid in de fractie te vreden te stellen. In deze beide zinnen wordt gezegd, dat de Kamer trouw blijft aan de politiek van vrede, tot uitdrukking gebracht op 11 Mei 1924 en bevestigd op 3 en 10 Mei 1925 en zich uit naam van het recht van den mensch en in het nationaal belang verzet tegen een koloniaal imperialisme van avontuurlijke veroveringen. De nieuwe'tekst is aan Painlevé \*>orge- legd en werd gisterenmiddag door de andere groepen van het linksch kartel onderzocht; deze hebben zich vereemgd met den door de socialisten voorgestelden nieuwen tekst van de motie van vertrouwen. Bedreigde Sovjet-diplo maten in Engeland. De politie-autoriteiten hebben last gege ven tot het plaatsen van een wacht van gewa pende politieagenten voor het gezantschaps gebouw der Sovjets in verband met de drei gement tot geweldpleging tegen bepaalde Sovjetdiplomaten. Mac-Donald ee^e-burger van Edinburgh. Donderdag werd MacDonald het eerebur gerschap van de stad Edinburgh aangeboden. Uit den Duitschen Rijks dag. In den loop van het debat, dat op dé rede van minister Gessier volgde, herinnerde deze er nog aan, dat Duitschland in Genève had voorgesteld den gasoorlog te verbieden. Zoo lang echter de chemische oorlog niet is afge schaft meent Duitschland het recht te hebben gasmaskers als verdedigingsmiddel aan te schaffen. In het verdrag van Versailles toch waren afweermiddelen tegen chemische aanvallen volgens opvatting der Duitsche regeering toe gestaan. We zouden ons verheugen, als de andere landen meewerken aan de afschaffing van den chemischen oorlog zoolang dit niet geschiedt, moeten we al onze beschermings middelen voor onze verdediging gereed hou den. De arbeidsconferentie te Geneve. Bij de voortzetting der algemeene beschou wingen ter arbeidsconferentie sprak gisteren de heer Serrarens. Hij klaagde er over, dat de regeeringsgedelegeerden altijd'met belof ten, zelden met feiten komen hij wil geen voorwaardelijke ratificaties, waarbij men achter elkaar wegkruipt, maar gelijktijdige De landen, die erover strijden, wie het meest industrieel is als het om de zetels in den be heersraad gaat, moesten het goede voorbeel geven. Overigens is niet het essentieele het aantal ratificaties, doch de nationale wetge ving, welke door de conventie verlangd wordt Zinspelend op de aanstaande conferentie van ministers van arbeid, waarschuwde Serrarens er voor, geen ratificaties te zoeken ten kosten van een nog ruimere interpretatie dan zekere caoutchouc-bepalingen reeds toestaan, op dat het vertrouwen der arbeiders niet verlo ren ga. Tenslotte wees spr. op de lacune, dat geen waarborgen bestaan voor de rechten der syndicale minderheden. De socialistische or ganisaties hebben vrijwel het monopolie der arbeidsvertegenwoordiging in den raad van beheer, hetgeen de stijgende ontevredenheid wekt der vier millioen christelijke georgani- seerden. Een spoorwegongeluk""ft' de V. S. Bij een ongeluk van een trein van de „In ternational Great Northern", die van een hoogen dijk viel en waarbij de locomotief en drie wagens aan den voet van de helling te rechtkwamen, werden vier personen gedood en vijf gewond. COMMUNISTISCHE MANIEREN. In den gemeenteraad van Villeneuve-le- Roi (Frankrijk) is het dezer dagen storm achtig toegegaan. De raad bestaat uit zestien radicale republikeinen en zeven communis ten. Laatstgenoemden hadden tevoren ge- geprotesteerd tegen de vaststelling van den uitslag der herstemming van 10 Mei waarbij het volgens hen niet richtig zou zijn gegaan zoodat zij drie zetels te weinig hadden gekregen. Zij waren bij den conseil de prefecture in beroep gegaan, doch meenden intusschen door directe actie de meerder heid te moeten beletten om te vergaderen. Toen nu dezer dagen de raad een avondzit ting hield, eischten de zeven communisten het onmiddellijke aftreden van de gekozenen der meerderheid. Dezen weigerden, waarop een zestigtal communisten de zaal binnendron gen, den veldwachter en den bode opsloten in een naburig vertrek en alle deuren óp slot deden. Buiten stonden een tweehonderdtal communisten te wachten op de instructies hunner kameraden binnen. Tien der leden van de meerderheid opende de vensters en vluchten onder begunstiging der duister nis. Zij begaven zich naar de gendarmerie om hulp te halen. De overige niet-communis- tische raadsleden werden gedwongen schrif telijk hun ontslag in te dienen. Toen de gen darmerie verscheen, waren de communisten gevlogen. HEVIGE ONWEDERS IN HET OOS TEN VAN DUITSCHLAND. Silezië is de laatste dagen geteisterd doo ontzettend zware onweders, die vele branden veroorzaakten, en een schrikbarend groot aantal slachtoffers hebben gemaakt, vooral onder de op het land werkende boerenbe volking. Men acht het dan ook dringend ge- wenscht dat al het mogelijke zal worden ge daan, om die bevolking voor te lichten met raad hoe zich bij onweer te gedragen om zoo veel mogelijk het gevaar te beperken. BEDREIGING MET MOORD DOOR RECHTSRADICALE STUDENTEN. Vorige week hebben wij melding ge maakt van een hevige vechtpartij te Möd- ling tusschen rechtsradicalen en arbeiders, waarbij een soc. raadslid doodelijk gewond werd. Het slachtoffer is onder een ontzag lijken toeloop van arbeiders begraven. De „N. Fr. Presse" bezwoer den rechtsradicalen nu toch te eindigen met die moordprak tijken, welke ook in Duitschland hun tijd gehad hebben. Volgden de relletjes aan de hoogeschool te Weenen tusschen rechts radicale en soc. studenten. Thans meldt de Weensche correspondent van het „Berl Tag.", dat de völkische studenten opnieuw allerlei bedreigingen uiten tegen soc. leiders. De oud-bondskanselier dr. Renner heeft in den Nationalen Raad bij de debatten over de schietpartij te Mödling gezegd, dat aan de hoogeschool, waar thans een moordenaars geest wordt gekweekt, een nieuwe geest moest komen. Daarop heeft een rechts- radicaal student voor de hoogeschool een rede gehouden tot zijn medestudenten, waar in hij eischte dat deze beleediging met bloed zou worden gewroken „dr. Renner en dr. Deutsch moesten den weg gaan, wel ken iedere beleediger van het Duitsche volk moet gaan. 'Beide heeren hebben de waar schuwing van Mödlingi niet ter harte ge nomen zij zullen zich hun lot zelf te wij ten hebben." De rede werd beantwoord met den kreet „Otto Bauer moet tegen den muur gezet." Soc. meisjesstudenten zijn door haar völkische medestudenten lastig gevallen. Men rukte haar de hoeden van het hoofd en trok aan de haren, omdat zij dit kortge knipt droegen. „Een net Duitsch meisje draagt geen kort haar" riep een rechtsradi- caal hun toe. Weenend vluchtten de meis jes. den In een benedenzaal vrouwelijke leden van het circus een bijeenkomst zonder iets van wat er gaande was te merken. De Kamer heeft de motie van vertrou wen in de regeering ten opzichte der Ma rokkaansche politiek met 537 tegen 29 stem men aangenomen. De „Daily Telegraph" zegt, dat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat de Gezanten- raad reeds vandaag de nota aan Duitschland inzake de ontwapening formuleert. De nota zou het volgende inhouden: le. Ontbinding van bepaalde afdeelingen van het Rijksweerministerie en de hoofd kwartieren van de grootere troepeneenhe- deu, die een soort generalen staf vormen, evenals de vermindering van het aantal staf officieren in overeenstemming met de toege laten legersterkte; 2e. Ontbinding van bepaalde geheime half- militaire formaties; Verbod van militaire oefening in gymnastiek-, studenten- en an dere jeugdvereenigingen; vermindering van het aantal inrichtingen, waar verschillende vormen van technisch militair onderwijs aan officieren wordt gegeven; 3e. Ontbinding van alle aan de rijksweer verbonden extra hulporganisaties, en stren ge maatregelen ter voorkoming dat deze organisaties opnieuw worden gevormd; 4e. Uitlevering en vernietiging van be paalde documenten, die betrekking hebben op mobilisatie, militaire operaties, enz. 5e. Gedeeltelijke demilitarisatie en decen tralisatie van de Veiligheidsweer; 6e. Terugbrenging naar vaste plaatsen van de zware vestingkanonnen die thans mo biel zijn (in het bijzonder in de zóne Ko ningsbergen); 7e. Reorganisatie van een aantal fabrieken die nog steeds oorlogsmateriaal producee- ren, of produceeren kunnen; strikte- beper king van de productie van oorlogsmateriaal voor geautoriseerde inrichtingen; reorganisa tie van de fabrieken van Krupp en de Deut sche Werke te Spahdau; 8e. Uitlevering van lijsten van de in ver scheidene fabrieken vervaardigde onderdee- len en stopzetting van de vervaardiging daarvan waar zij verband houdt met mili taire doeleinden; vernietiging van b paalde spoorwegbanen van strategische was de; 9. Strengere wetten tot verbod van invoer en uitvoer van oorlogsmateriaal door Duitschland. Het schijnt nu toch tot een staking van de Berlijnsche verkeersmiddelen te zullen ko men. De zwakke hoop, die men gisteren koesterde, dat men het conflict zou kunnen vermijden, is de bodem ingeslagen door het personeel van de autobusmaatschappij, dat vanmorgen, oncjanks de waarschuwingen van de vakvereenigingsbestuurders het werk heeft neergelegd, zoodat er vandaag geen enkele autobus reed. De directie heeft den stakers een ultimatum gesteld. Wie morgen ochtend vroeg het werk niet heeft hervat is ontslagen. Ook bij de ondergrond schijnt het mis te zullen loopen. Het personeel had zich tevre den verklaard met de uitspraak van de com missie van arbitrage, die het een loonsver- hooging van 7K- pCt. toekende, maar de di rectie heeft verklaard dadrvan niets te wil len weten, omdat zij de hoogere uitgaven, die hieruit voortvloeien, niet kan dragen. Onder deze omstandigheden is het niet on mogelijk, dat de onderhandelingen tusschen het personeel en de directie van de tram, die morgenochtend beginnen, eveneens tot een onbevredigend resultaat zulletp leiden en dat het personeel van ondergrond en tram zich bij de actie van het autobuspersoneel zal aansluiten. De Duitsche regeering stelt er prijs op, dat het tariefwetsontwerp zoo spoedig mogelijk door de verschillende instanties zal worden behandeld. Begin Juni zal het in den Econo- mischen Rijksraad in behandeling komen en onmiddellijk daarna bij den Rijksraad en den Rijksdag worden ingediend. De regeering hoopt, dat het nog voor het zomerreces door den Rijksdag zal worden afgedaan, opdat het nieuwe tarief van invoerrechten op 1 Sep tember a.s. in werking zal kunnen treden. Vergadering van Vrijdag 29 Mei. Geopende te 11 uur 15. Voortgezet wordt de behandeling van de wetsontwerpen inzake pensioenregeling voor de spoorwegambtenaren en hun weduwen en weezen en tot machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen inzake de pensioenregeling voor haar personeel. Aan de orde is de stemming over het amen dement-van Braambeek om het beheer van 't recties der spoorwegmaatschappijen, doch bij een bestuur, bestaande uit drie leden, bijge staan door een commissie van bijstand, onder toezicht der Ministers van Waterstaat en van Financiën. De, heer WIJNKOOP (C. P.) kan zich niet vereenigen met hef in behandeling zijnde artikel 17, omdat hij niet kan goedvinden dat het spoorwegpersoneel bijdraagt voor het pensioen. De MINISTER ontraadt het amendement van Braambeek ter sterkste. Het zou een niet te motiveeren afwijking van de regeling voor het Rijkspersoneel beteekenen. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.A.P.), repliceert. 1 De heef WIJNKOOP (C. P.) protesteert er tegen dat de Minister hem niet antwoord de inzake premievrij pensioen. De MINISTER merkt opj dat daarvan geen sprake kan zijn. Het amendement wordt verworpen met '3 tegeen 14 stemmen. Het artikel wordt bij zitten en opstaan goedgekeurd. Art. 1823 worden goedgekeurd. Art. 24. De heer WIJNKOOP (C. P.) verdedigt twee amendementen die bedoelen verslech tering van den bestaanden toestand tegen te gaan. Den pensioen-leeftijd wil hij brengen Het amendement wordt verworpen met 39 °P ^0 'aar- inP'aats van 65, en voorts wil hij tegen 12 stemmen j den leeftijd van 55 jaar handhaven ook in- Hiermede zijn 29 andere amendementen dien °P eigen verzoek eervol ontslag wordt van den heer van Braambeek vervallen. verleend. Voorts wenscht hij aan dit arti- Bij art. 6 dringt de heer TER HALL (V.-B.) een bepaling toe te voegen om voor 't er op aan, dat ook de gepensionneerde 'n ïaar *?d3 daarna ontslagen perso- EEN INVAL BIJ ACROBATEN. Besprekingen met het Va ticaan over een Zuid- Slavisch concordaat. Gisteren zijn begonnen de besprekingen tusschen het Vaticaan en Zuid-Slavië om trent het sluiten van een concordaat. Primo de Rivera over de besprekingen met Malvy. Uit een door Primo de Rivera gepubli- De opwinding, ontstaan door het besluit de ceerde mededeeling blijkt, dat het Direc- der soc. groep om zich van stemming te ont houden verdween weer spoedig, daar slechts 41 socialisten van de 105 de zitting bijwoon den en het voorstel slechts met 21 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Painlevé zal heden een uiteenzetting ge- ■>en voor de geheele groep. Men verwacht, torium absoluut niets met de Fransche re geering is overeengekomen, hetwelk een machtiging zou kunnen beteekenen voor een leger van een der beide staten om te opereeren op het gebied, dat onder het pro tectoraat is geplaatst van den anderen staat. Te Chicago is aan véertig leden van een circus, acrobaten, goochelaars en clowns, een leelijke poets gebakken. Toen zij in vergade ring bijeen waren, en een nieuw programma bespraken, klonk plotseling een vreemde stem van een dik, klein mannentje „Thans mijne heeren, is het woord aan mij. Gaat allen met opgeheven handen langs den muur staan en leg alle diamanten en geld, dat gij bij u hebt, op tafel." De clowns meenden hier te doen te hebben met een goedgeslaagde nabootsing van hun professie en trokken al scheeve gezichten, doch toen nog drie gemaskerde mannen met revolvers in de hand zich achter het kleine drieste kereltje schaarden, dat met barsch gezicht de uitvoering van zijn bevelen bleef afwachten, merkte het gezelschap dat er hier sprake was van doodelijken ersnt. In vijf minuten tijds behoorde de geheele vertooning tot het verleden. De bandieten verdwenen met een waarde van niet minder dan 60.000 gulden aan juweelen en geld, doch niet eer voor zij het gezelschap hadden opgesloten in een klein kamertje, waar zij als haringen in een tori opeengepakt stonden. Een der goochelaars was er echter, dank zij zijn vingervlugheid, in geslaagd, een be drag ter waarde van duizend gulden achter spoorwegambtenaren in de gelegenheid zullen worden gesteld een voordracht te doen voor de aanwijzing van leden van de Commissie van Bijstand in het beheer van het pensioen fonds. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN SWAAIJ, heeft hiertegen geen overwegend bezwaar. De heer WIJNKOOP (C.-P.) licht een amendement toe om voor den pensioengrond slag mede te tellen alle werkelijke inkomsten van het personeel, met inbegrip van emolu menten, gratificaties, e.a. Voor de belasting worden dergelijke inkomsten ook wel mede- gerekend. De heer ZIJLSTRA (A.-R.) wil uitdrukke lijk zien vastgelegd, dat ook de vaste toe lagen onder den pensioengrondslag vallen. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.A.P.), acht het amendement-Wijnkoop overbodig, indien men niet tot dwaasheden wil verval len. De omschrijving, welke het ontwerp geeft omvat ook de wisselende inkomsten. De MINISTER acht het amendement' even eens overbodig. Den heer Zijlstra ant woordt spr, dat vaste toelagen ongetwij feld onder den pensioensgrondslag vallen. Na repliek van de heeren WIJNKOOP (C.P.) en VAN BRAAMBEEK (S.D.A.P.) en dupliek van den MINISTER wordt het amendement verworpen met 54 stemmen tegen 1 De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.A.P), erdedigt een amendement, bedoelende dat bij verhaal van de pensioensbijdragen reke ning zal worden gehouden met vroeger gestorte afloopend e bijdragen. neel dat gelden voor het pensioenfonds gc tort heeft, deze gelden terug te geven. De heer SURING (R.-K.) verdedigt een amendement om een groepje ambtenaren bij de H. IJ. S. M., dat indertijd oneervol ont slagen is, alsnog recht op uitgesteld pen sioen te geven. Het gaat hier om zeer weinig personen, die gedupeerd zijn en die hun aanspraken hebben verloren. De heer VAN BRAAMBEEK (S. D. A. P.) wijst erop, dat de heer Wijnkoop zich ver gist, wanneer hij zegt, dat er rechten worden ontnomen. Het is onjuist, dat in de leeftijds bepaling ongunstige veranderingen worden gebracht. Niemand kan op dit oogenblik aanspraak maken op pensioen op 60-jarigen leeftijd. Er verandert dus niets aan deze bepaling. Hij steunt het amendement-Suring. De heer TER HALI. (V.-B.) vraagt eenige inlichtingen omtrent de personen die onder artikel 24 sub b zullen vallen en dus in aan merking komen voor vervroegd pensioen. De MINISTER zegt niet precies te kunnen zeggen wie onder het b-artikel zullen val len. Wie meent dat hij daarop recht heeft en wie zich verongelijkt gevoelt kan zich tot den Minister wenden. Spr. begrijpt niet dat er personen zijn, die aanspraken hebben verloren en in een on gunstig parket zijn gekomen omdat zij ge straft zijn. Dat voelt spr. als mensch zeer ernstig, maar zij hebben het aan zichzelf te wijten. Er is geen mogelijkheid een regeling te treffen, omdat men lasten gaat leggen op het pensioenfonds waarvoor geen gelden aanwezig zijn. Spr. kan dus de amendemen ten niet aanvaarden. Wel is hij bereid overleg te plegen met de directie om de Betrokken personen tege-1 moet te komen. De heer SURING trekt na deze laatste, toezegging zijn amendement gaarne in. De MINISTER dupliceert. Het amende ment-Wijnkoop is nu voor de Regeering on aannemelijk. Het eerste amendement-Wijnkoop (leeftijd 60, jaar) wordt verworpen met 60 tegen 1 stemmen. Het tweede amendement-Wijnkoop word bij zitten en opstaan verworpen. Artt. 2426 worden goedgekeurd. Aan de orde is de eindstemming over d« wetsontwerpen: 1. Wijziging en aanvulling van de Pen» sioenwet voor de landmacht; wijziging en aanvulling voor de Pensioenwet voor d* zeemacht; wijziging en aanvulling van d# Militaire Weduwenwet 1922; 2. Wijziging en aanvulling van de Pensioen wetten voor het reserve-personeel der land macht en voor het personeel der Konink lijke marine-reserve. No. 1 (Pensioenwet voor de landmacht) wordt aangenomen met 35 tegen 30 stem men. Tegen de linkerzijde (behalve Van Rappard, Van Dorp), de christelijk-histori- schen en de heer Kersten. De andere ontwerpen worden z. h, sR goedgekeurd. Aan de órde is de voortzetting van de be handeling van het wetsontwerp wijziging en. aanvulling der hooger-onderwijswet en der wet tot regeling van het hooger landbouw en hooger veeartsenijkundig onderwijs. De Minister van Onderwijs, de heer Dl VISSER, neemt op verzoek van de heeren Wintermans en Sasse van IJsselt alsnog te< rug de omschrijving van het begrip veeartse» nijkunde. Later zal dit nader geregeld wor, den. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Art. 27. De heer WIJNKOOP (C. P.) verdedigt neb amendement om het pensioen te doen be dragen 2 percent, in plaats van 1.75 van dej middelsom der pensioensgrondslagen. De MINISTER kan dit amendement abso-, luul niet aanvaarden. Het amendement wordt verworpen met 60\ tegen 1 stemmen. De heer TER HALL (V. B.) verdedigt een amendement om voor hen, die in de oorlogs jaren in militairen dienst zijn geweest, dezo jaren te doen meetellen voor hun pensioen Hij acht het zeer onbillijk als dit niet zo* geschieden. De heer WIJNKOOP wenscht ook te doen meetellen de jaren in publiekrechtelijken dienst doorgebracht en verdedigt een amen dement daarvoor. De MINISTER kan het amendement-Wijn koop niet aanvaarden omdat bij de publiek rechtelijke lichamen spoorwegdienst ook niet meetelt. Het zou dus onbillijk zijn dit om gekeerd wel te doen. Wat de heer Ter Hall wd is ook een afwijking van de Pensioen wet van Rijkspersoneel. De heer TER HALL trekt zijn amende ment in. Het amendement-Wijnkoop wordt verwor pen met 46 tegen 15 stemmen. De MINISTER neemt over een amende ment-van Braambeek dat pensioen niet zal worden verminderd bij aanvaarding van een functie ia publiekrechtelijken dienst. Art. 83. De heer VAN BRAAMBEEK (S. D. A, P.) licht toe Ben amendement om den dienst tijd bij een andere spoorwegonderneming naar draagkracht te doen meetellen als deze onderneming in dienst der S.S. of H.S.M. ia overgegaan. De MINISTER acht dit amendement in strijd met de steeds gevolgde gedragslijn en is er dus tegen. Het gaat niet aan het Fonda te laten betalen voor hen die niet betaalden. Het amendement wordt bij ziten en op- saan verworpen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. REGLEMENT VAN ORDE. Aan'de orde is het voorstel van den heer Dresselhuijs c.s., tot wijziging van het Regle ment van Orde' der Kamer, De heer VAN VUUREN, R. K. ,is huiverig voor uitbreiding van het instituut der vaste commissies, omdat de ervaring met die voori buitenlandsche zaken niet aanlokt. Die com-i missie vertelt nimmer iets en daarom voelt! spr. voor dit ontwerp niet. De heer RUTGERS, A. R., betoogt, dat wat de heer Van Vuuren aanvoerde niets te maken heeft met dit voorstel. De heer SCHAPER, S.-D., is ook van oor deel. dat dit punt buiten het voorstel om gaat. De heer BEUMER, A.-R., heeft geen be-i zwaar tegen het voorstel, al betreurt hij het! dat niet is aangegeven voor welke onder-i werpen commissies zullen worden ingested» Het voorstel wordt goedgekeurd. TOELAGEN. Wetsontwerp verleenen van toelagen aaif Hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen, die in het tijdvak van 1 Januari 1920 tot en met 31 December 1924 werkzaam zijn ge weest aan een openbare of bijzondere leer school, die als eenige leerschool was ver-; bonden aan een gemeentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzeres en (of) on derwijzeressen, en toekenning van bevoegd-! hcid aan gemeenteraden en besturen vani bijzondere leerscholen tot het verleenen van 1 zoodanige toelagen. De VOORZTTER stelt voor dit ontwerp1 van de agenda af te voeren, aangezien de minister nog niet alle gegevens heeft. Conform besloten. DE VROEDVROUWENSCHOOL TE HEERLEN. Aan de orde is het wetsontwerp aanvafc ling en verhooging van hoofdstuk X de* Staatsbegrooting voor 1925 80 mille voor de Vroedvrouwenschool te Heerlen.) De heer OUD, V.-D., vraagt den post van 12 millioen te storten in het ouderdomspen sioen, terug te nemen, omdat dit punt rustig moet worden bezien, waarvoor nu geen ge legenheid bestaat. 34 En nu bracht die vraag van Flavia hem in groote verlegenheid. Hij trachtte door algeméene, onbestemde >pmerkingen zijn woorden krachteloos te naken Maar Flavia .was ditmaal minder gemak- icüjk om den tuin te leiden dan gewoonlijk. Haar gesprek met Suzanne had wantrou- ven bij haar opgewekt. Ze vermoedde, dat er tusschen Alberto en Suzanne het een of ander geheim moest bestaan. Beiden waren nu bij het grasperk aange komen, en voor de tweede maal keerden zij weer om. Het was, alsof een onweerstaanbare too- /ermacht hen naar de lommerrijke laan te rugdreef. „Ge zijt niet edelmoedig, Alberto," zoo jegort Flavia. „Gij hebt mij alles weten te antlokken, wat ik je wilde verbergen, en nu weigert ge mij uw vertrouwen. Waarom ant woordt je mij niet op mijn vraag: heeft Su zanne redenen, zich op u te willen wreken?" Een oogenblik voelde hij de neiging bij zich ookomen. haar alles te bekennen. Ze was immers voor haar zoo zacht in het leven van zoovelen weer in het rechte haar oordeel. spoor gebracht.' Maar hoe zoude hij haar dat gedeelte van „Komaan, Flavia, moet gij u nu ook nog de geschiedenis van zijn jeugd mededeelen, tot zulke dwaze overgevoeligheid laten ver- daar de herinnering daaraan zelfs voor zijn leiden, die geen ander gevolg zou heben, ruim en zelfzuchtig, geweten zoo onaange- dan al ons levensgenot te bederven?.. Kent naam was? ge soms Ralph Vansittard?" Hij verwenschte het toeval, dat Suzanne „Tenmiste van aanzien." weer op zijn weg had geleid, en de lafhar- „Weet ge, wat hem is overkomen? Dat tigheid, die hem er toe had aangedreven, zal je wel van je dwaze denkbeelden gene- zich van dat jonge meisje te willen bedienen zen.' om zijn belangen te bevorderen. Toen verhaalde Alberto haar in het kort Hoe had hij, na zijn vergeefsche poging, het voorgevallene. Hij deelde haar het ge- zich vóór de deur van de woning van Su- heime huwelijk mede van Saturnia en Van- zanne met haar te verzoenen, erin kunnen sittard, dat op het eiland Sicilië gesloten toestemmen, dat Flavia haar hulp inriep? was voor den pastoor en den Engelschen Hij vond zichzélven dom, onhandig, onuit- consul, het kort daarop volgend vertrek van staanbaar, en dat alles verbitterde hem nog Ralph Vansittard naar Engeland, zijn wroe- meer tegen Suzanne. ging over den vermeenden dood van zijne ,,Dc vrouwen zoeken achter alles gehei- jonge vrouw, en eindelijk het onverwachte men,'' zoo zei hij op luchtigen toon. „Dat is weerzien van beide echtgenooten, in dat nu eenmaal een manie. Wanneer het aan het armzalige krot, in de wijk Testaccio. feminisme ooit mocht gelukken, de macht in „En wie was de eigenlijke oorzaak van handen van de vrouwen te brengen, dan die ontmoeting?" zoo besloot hij. „Natuur- zouden wij weer midden in den tijd van ver- lijk niemand anders dan die juffrouw Dupré. vclgingen, intriges, en geheime spionnage en In hare manier, van. het eene zolderkamertje verraad staanDe zaak met juffrouw naar het andere te loopen, heeft ze eindelijk Dupré is zeer eenvoudig: ze is intrigante." de geheimzinige mevrouw Vansittard ge- „Neen, Alberto!' vonden. En de rest kunt ge wel raden." „Ja, zeker! Ze is eene intrigante, die zich Getroffen luisterde donna Flavia naar hem uit belachelijke overwegingen van zooge- „Is dat het werk van Suzanne Dupré?.. naamde liefdadigheid geroepen gevoelt, het Maar hoe is het dan mogelijk, dat ze mij leven van anderen te verwoesten.' niets daarvan heeft medegedeeld?" vroeg ze ,Neen, Alberto, dat moogt gij niet zeggen, nadenkend. Zc heeft zooveel ongelukkigen getroost, en „Ze zal wel geen reden hebben, zich op I die heldendaad te beroemen. De ongeluk-1 1 kige teruggevondene verkeert' in het laatste stadium van longtering. Misschien zal ze I haar man wel aansteken, maar ik elk geval za' ze hem eén rijke erfenis doen verliezen. En dat noemt gij nog: het leven van zoo- velen in het rechte spoor brengen!" Donna Flavia bleef het antwoord schuldig. Dat geheele verhaal was voor haar nog onbegrijpelijk. „Ik meende, dat mister Vansittard met mistress Fane zou gaan trouwen," zeifze eindelijk. „O, dat was niets dan een gewone flirt," zei Alberto. „Maar de bekoorlijke Engelsche weduwe schijnt over die geschiedenis niet bijzonder gesticht te zijn. Maar als ik in haar plaats was, zou ik Arabella voor zes maanden naar Davos zenden. Ze ziet er tegenwoordig uit als een teringlijdster." Het klokkenspel van den Janiculus kon digde het middaguur aan Zacht stierven de klokketonen weg tus schen de dichte takken der boomen. Biricchino begon vroolijk vooruit te sprin gen. alsof hij een roep volgde. „Wij moeten nu naar huis gaan," zei Fla via met een zucht. Ze had gaarne nog wat in de schaduw der hooge pijnboomfen willen wandelen. En nu moest ze weer naar het eenzame paleis Gottifreddi terugkeeren, en tegenover de oude vorstin aan tafel gaan zitten, om geven door de weelde van vervl eeuwen, ver van de he Ook Alberto slaakte een zucht. Eigenlijk wist hij zelf niet waarom. Zijn toorn was plotseling verdwenen. En daar niemand te zijnen gunste tusschen beiden -wilde komen, zou hij zelf maar han delend optreden en geheel alleen recht op zijn doel afgaan. En eigenlijk dacht hij op dit oogenblik niet aan dat schijnbaar zoo vurig begeerde dpel. „Wilt ge nu al naar huis gaan, Flavia?" vroeg hij. „Maar als men geheel vrij is, zoo als gij, dan moet men zich niet laten dwin gen, op een regelmatig uur thuis te komen." Flavia antwoordde niet. Ze versnelde hare schreden, en Alberto, die iets bij haar achter bleef, sloeg haar gang gade. Opeens wilde hij een gedachte uiten, die bij hem opkwam. Maar de jonge vrouw liep zóó vlug, dat hij haar slechts met moeite kon volgen. Toen zij een groote laan hadden bereikt, stond daar een rijtuig te wachten. Flavia liet haar beide honden erin sprin gen, stapte toen ook in, en groette Alberto met een koele handbeweging, ELFDE HOOFDSTUK. Het was de wensch van Ralph Vansittard geweest, Saturnia zoo spoedig mogelijk naar een stille landelijke woning te brengen, waar geven door de weelde van vervlogen j zij tegen alle ongewenschte en onbescheiden erlijke natuur, j nieuwsgierigheid beveiligd waren. Maar de toestand van de zieke liet dat nog niet toe. Zonder de hulp van Suzanne Dupré zou Ralph Vansittard moeilijk dezen voor hem zoo zwaren tijd zijn doorgekomen. Hij was blootgesteld aan allerhande boos aardige en spottende opmerkingen, zonder daar iets op te kunnen antwoorden. Suzanne had haar lessen, waardoor ze in haar dagelijksch brood moest voorzien, ver waarloosd, om zich in dienst te stellen van dat groote leed. Vol medelijden verpleegde ze de arme Saturnia, kleedde haar zooveel mogelijk in overeenstemming met haar tegenwoordige positie, trachtte Lucretia eenige onmisbare begrippen van zindelijkheid en hygiëne bij te brengen en verstond de kunst, om zonder Lucretia in haar gevoelens te kwetsen, haar wanneer Ralph Vansittard tegenwoordig was, zooveel mogelijk op een afstand te hou den. En zóó verlichtte ze Vansittard het onaan-| gename van zijn positie. Ze beklaagde hem niet minder dan Satur nia, die meestal in een vreedzame, dank bare stemming verkeerde, al had ze soms ook wel treurige uren, wanneer ze zich er van bewust werd, dat het geluk, den gelief den man te hebben teruggevonden, toch niet de macht bezat, den dood van hare spond# verre te bonden. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6