Kinderen PUROL55 kerk en school. Als Uw MODERNE LAMPEN GEBRs. BOSSE De gewijzigde verteringsbelasting. Schippers varende op België en Frankrijk. De Spoorwegpensioenen. De wijziging der militaire pensioenwetten. Pensioenregeling Spoorwegpersoneel. Het kleinbedrijf in de sigarenindustrie. Hooge onderscheiding. De Arbeidsconferentie te Genève. De woningbouw met Rijkssteun. Het steenkolenveld bij Vlodrop. Ned. R. K. Bond .van Zieken verpleegsters. De wet op de coöperatieve vereenigingen. Onderwijswetten en Arbeidswet zich bezeerd hebben Een indrukwekkende plechtigheid. Z. H. de Paus over de onzedige kleeding. VRAGENBUS. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. RECHTSZAKEN. Oplichting met postspaarbankboekjes. De heer VAN DIJK, R. R., erkent dit be zwaar van den-heer Oud en wil de conclusie van het rapport-Van Vuuren afwachten... De MINISTER VAN ARBEID, de heè> Aalberse, zegt dat het voornemen tot deze storting al jaren bestond en dus niet nieuw is. Reeds twee jaar is door de Bank met dit voorstel rekening gehouden, en het stor ten moet dus geschieden. Hij hoopt dus dat de Kamer geen bezwaar zal maken. De heer OUD zegt, dat dit voorstel in strijd is met de Ouderdomswet, aangezien die een wettelijke regeling eischt. Het artikel wordt goedgekeurd met 51 tegen 9 stemmen. KWEEKSCHOOL TE HEERLEN. Dc heer SASSE VAN YSSELT, R. IC., wil 15 mille subsidie geven als tijdelijke verhoo- ,'ing van dezen post, uitsluitend voor hei jaar 1925, en heeft daarvoor een amende ment ingediend. Mevr. DE VRIES—BRUINS, S.-D., neemt terug wat zij vroeger heeft medegedeeld over pseudo-patiënten, die in de bedden lagen tij dens het bezoek der Koningin-Moeder. Dat geval is vroeger voorgekomen. Het is moeilijk in deze subsidie-aangele genheid te beslissen. Er is een sfeer van wantrouwen geschapen. Door het deskundig rapport is echter veel opgehelderd. Spr. is niet tegen een katholieke vroedvrouwen school, maar zij was tegen den aard en de inrichting dezer scbool. Als er een goede school was zou dit in het belang van Lim burg en Noord-Brabant zijn. Het is nu een tijdelijke post, gelijk ook in het amendement- Van Sasse van Ysselt is vastgelegd. De com missie acht een school noodig, maar niet een zoo grootsche school; die was overbo dig en juist tot mislukking gedoemd. De directeur is te almachtig en heeft een uit bundige expansiezucht. voor zijn school, al- zoo oordeelt de commissie, en het is hem niet gelukt deze groote school tot bloei te brengen. De ligging der school ics ongeluk kig en dat kan niet veranderd worden. Het doorgangshuis dient geheel gescheiden te blijven van de eigenlijke school. De kwestie van het Hijnwerkersfonds is moeilijk, omdat het contract nog tot 1941 loopt. Dit contract is het groote sruikelblok voor de school. Tegen het St.-Josephziekenhuis heeft men de concurrentie niet kunnen volhouden. De grondfouten van de inrichting zijn niet weg te nemen; er is weinig vertrouwen op toeneming van het aantal patiënten. Spr. wil de school nog redden, omdat zij een 3de school noodig acht en daarom doet haar fractie het voorstel van veertig mille sub sidie. Dan kan de school zich nog een korten tijd redden en inmiddels nagaan wat zij kan doen om zich beter te organiseeren. De heer BOON (V.B), acht het een hope- looze taak en kan zich met de amendemen ten niet vereenigen. Tijdelijk is iedere post op de begrooting en dus is dat niets bijzon iers in het amendement-Van Sasse van i sselt. Het amendement-De VriesBruins is inderdaad half werk. Hij kan zich dus niet net de voorstellen verecnigen. Mevr. BAKKERNORT (V.-D,), spreekt n gelijken geest als de vorige spreker. Ook tij verklaart zich tegen elk subsidie. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) -'egt, dat er behoefte bestaat in het zuiden lan opleiding van vroedvrouwen, maar deze •chool deugt er niet voor. Er moet een fansch anderen weg worden ingeslagen en nen doet meer kwaad dan goed met deze ■foorstellen. In het belang der zaak is het de kwestie eerst goed voor te bereiden. Hij kan dus zijn stem niet aan de voorstellen geven. De heer SCHÉURER (A.-R.) vraagt zich af of de regering haar beloften om inlichtin gen te geven is nagekomen. De school zal geen levensvatbaarheid hebben, ook al geeft de Staat de 80 mille. De MINISTER heeft een tijdelijken maat regel voorgesteld. De Kamer vroeg overleg ging van het rapport ën spr. voldeed daar aan, omdat hij begreep dat-dit onvermijdelijk was. Het voorbereidend onderzoek geeft nog geen definitief besluit en het is dus moei- ljUh over ondetdecJea -"ie debatteeren. De j post heeft thans een geheel ander karakter dan in November. Het is nu de bedoeling om de school aan den gang te houden, totdat het onderzoek is afgeloopen. Het gaat dus niet om een beslissing over het al of niet voortbestaan van de school. Begrijpt spr. het amendement De Vries Bruins goed, dan geeft dat de gelegenheid ia het najaar een eventueele suppletoire begrooting van 40 mille in te dienen, als blijkt, dat dit gewenscht zal blijken. Als dat tóó is, heeft spr. geen bezwaar tegen dat amendement, omdat het niets beslist en ook Een tijdelijke maatregel is. De heer RUTGERS (A.-R.) vraagt of in September dan toch weer nieuwe leerlingen tullen worden aangenomen. Als dat zoo is, zal het volgend jaar dat weer als argument géiden voor steunverleening. Mevr. DE VRIESBRUINS zegt, dat haar amendement bedoelt de regecring de gele genheid te geven voor volledig onderzoek en reorganisatie. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.-K), trekt zijn amendement in. De MINISTER zegt, dat in September de school zal doorgaan, omdat anders de school gesloten moet worden. Het amendement De Vries-Bruins wordt aangenomen met 44 tegen 17 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 42 tegen 18 stemmen. De Kamer is uiteengegaan. Het minimum of vijf cent per kwijting gesteld. Blijkens de nota van wijzigingen op het -Wetsontwerp tot aanvulling der Zegelwet 1917 is een aantal artikelen, welke aanvan kelijk onder de weeldebelasting vielen thans vrijgesteld, terwijl een aantal andere artike len thans wel onder de wet zal vallen. Voorgesteld wordt aan een recht van tien len honderd te onderwerpen: lo. Vleugelpiano's, piano's, zoomede pia nola's, phonola's en andere mechanische pia no's, fonographen, gramofonen, alsmede alle onderdeelen en toebehooren van deze .zaken, waaronder begrepen muziekrollen, Platen en dergelijke; 2o. serviezen en serviesdeelen (losse kop- ]Pen, schotels en borden daaronder begrepen) van gekleurd of versierd aardewerk;gekleurd iOf versierd porselein; alle artikelen van kristal, zoowel geslepen als ongeslepen of geëtst; kunstweefwerk; - gobelins; zooge naamd Tournai en Wiltonkarpetten, Perzi sche, Oostersche, handgeknoopte en Deven ter karpetten, -tapijten, -loopers, -tafel- kleeden en -kleedjes en alle die, welke daar mede wat hunne hoedanigheden betreft als gelijkwaardig kunnen worden aangemerkt; moquette karpetten eri moquette banengoed met dessins voor beleggen van kamers, met uitzondering van moquette loopers; wollen moquette tafelkleeden; wandbetimmeringen, boutparketvloeren, rubbervloeren, inlaid-, graniet- en houtnerflinoleuin; - ingelegde meubelen; meubelen, waaronder hangende en staande uurwerken, uit palissander- of mahoniehout, wortelnotenhout of rozenhout; goudleerbehang; haarden, haardstellen en vuurschermen, de laatste met uitzondering van ijzeren ongelakte, tenzij deze teekenin- gen of versieringen vertoonen; 3o. diamanten, paarlen, edelsteenen en balf-edelsteènen; 4o. lijfsieraden, toiletgarnituren en in het algemeen voorwerpen van agaat, bamsdoen, ivoor, jaspir, koraal, marmer, parlemoer of schildpad of die daarmede zijn samengesteld; damestasschen, lederen zakportefeuillcs, lederen sigaren- en sigarettenkokers, lede zen koffers, reisnecessaires, goudleder en artikelen van goudleer vervaardigd, tooneel- kijkers, binocles en zoogenaamde faces a main; 5o. zijde, kunstzijde, halfzijde, fluweel en voorwerpen geheel of hoofdzakelijk van de genoemde stoffen vervaardigd, met uitzonde ring van builgaas, builkleeden en builzak- ken, cylinderhoeden, smokking-, rok- en galakleeding, slobkousen, wandelstokken, waaiers, parasols, boa's, kant en bont- of pelswerk, alsmede toiletveeren en andere bestanddeelen van vogels afkomstig, ge schikt om als modewaar te worden gebruikt; voorts kleedingstuken en andere voorwer pen, bereid met- of voorzien van bont, pelswerk, veeren en vogelbestanddeelen als boven bedoeld of bereide huiden, schoenen, laarzen of pantoffels, wanneer de schacht met uitzondering van den schoenneus uit nog andere bestanddeelen bestaat dan onge- lakt, onverguld of onverzilverd rund-, gei ten-, schapen- of paardenleder, linnen, wol, vilt of touw, handschoenen met uitzondering van wanten, wollen, halfwollen, katoenen, asbest en gummi handschoenen; 6o. alle soorten van wild en gevogelte om te dienen als voedsel, zoowel in natura als in eenigerlei vorm toebereid, zoomede eieren, voor zooverre niet afkomstig van kippen en eenden; 7o. kreeften, oesters, forellen, zalm, tar bot, tong, ansjovis, paling ingelei. Een vergelijking met het oorspronkelijke wetsontwerp geeft aan dat thans belasting wordt voorgesteld o.a. op vleugelpiano's en piano's, serviezen en serviesdeelen van ge kleurd of versierd aardewerk, haarden, haardstellen en vuurschermen, met uitzon dering van ijzeren ongelakte. Voorts damestasschen, lederen zakporte- feuilles en lederen sigaren- en sigaretten kokers, tooneelkijkers, binocles en faces a main. In de bepalingen omtrent de kleeding wor den zeer ingrijpende wijzigingen voorge steld, Zooals wij reeds mededeelden, wordt de stof in aanmerking genomen, evenals de aard van het kleedingstuk. Voor heerenkleedig worden thans alleen belast smoking-, rok- en galakleeding en kleedingstukken, waarbij pelswerk of bont is verwerkt. De dames zullen wel 10 pCt. belqsting moeten betalen voor kleedingstukken uit zijde, kunstzijde, halfzijde en fluweel ver vaardigd, maar niet voor dure wollen of kasha-mantels en costuums. Slobkousen en handschoenen zijn ook belast. Alle prijs bepalingen omtrent kleedingstukken zijn vervallen. Niet belastbaar worden gesteld behalve, gelijk wij reeds meldden, reukwerken, taar ten, banket, koek, chocolade- en suiker werken. Ook gerookte paling en kaviaar. Daarentegen vallen oesters thans wel onder de wet. Aan een recht van 5 pCt. worden onder hevig hand vuurwapen en en munitie, voor zoover niet aangeschaft door of ten be hoeve van personen, deel uitmakende van 's Lands land- en zeemacht. Voor fotografietoestellen luidt de bepaling thans, dat deze belastbaar zijn, zoo zij zijn ingericht voor opnamen van geen grootcr formaat dan 13 X 18 c.M., zoomede de als onderdeelen van dit soort toestellen te be zigen lensen en sluiters. Bij invoer van artikelen, welke onder de bepalingen der Zegelwet vallen, wordt voorgesteld een bijzonder invoerrecht te heffen, boven 't gewone tarief van veertien ten honderd voor artikelen waarover hier te lande 10 pCt. wordt geheven en zeven ten honderd voor die, waarvan 5 pCt. wordt geheven. In de wijze van heffing wordt slechts deze wijziging voorgesteld, dat bij gebruik van plakzegels het minimum van tien cent is teruggebracht op 5 cent. Belastingheffing in het buitenland. Door den heer Duymaer van Twist zijn aan den Minister van Éuitenlandsche Zaken de volgende vragen -gesteld: I. Is het den Minister bekend, dat, even als in België, thans ook in Frankrijk maat regelen worden getroffen, waarbij schippers, die met hun vaartuig dit land bezoeken, be lasting wordt opgelegd? II. Kan de Minister over deze belasting nadere mededeelingen doen? III. Zoo vraag I bevestigend wordt beant woord, is de Minister dan bereid stappen te doen, om de getroffen maatregelen onge daan te maken? Een amendement-Wijnkoop. De heeren Wijnkoop en Van Ravesleyn hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp pensioenregeling voor de spoor wegambtenaren en hun weduwen en wee zen, strekkende om in art. 24 aan sub 3 een nieuwe alinea toe te voegen, luidende: „Aan de in het jaar 1903 of daarna ont slagen spoorwegambtenaren, welke gelden voor het pensioenfonds gestort hebben, maar daaraan geen aansprak op pensioen kunnen ontleenen, worden alle voor het pen sioen gestorte gelden gerestitueerd. Door de Tweede Kamer aangenomen. Vrijdag heeft in de Tweede Kamer na de tweede lezing de eindstemming plaats ge had van het wetsontwerp in zake de wijzi ging en aanvulling van de Pensioenwetten voor de Landmacht. Het wetsontwerp werd aangenomen met 35 tegen 31 stemmen. Te gen stemden de sociaal-demograten, Vrijz. democraten, Chr. Historischen, Vrijheidsbon- ders (behalve Mej. v. Dorp en de heer Van Rappard), de heeren De Boer (Plattelander) en Ds. Kersten (Staatk. Geref. Partij). De Pensioenwet voor de Zeemacht werd daarna z. h. s. aangenomen. De heer Ter Laan verzocht aanteekening, dat de soc. dem. fractie tegen was. Daarna werd z. h. s. de Militaire Wedu- wenwet aangenomen. De wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor het reserve-personeel der landmacht en voor het personeel der Kon. Marine reserve werden vervolgens z, h, s. aange- De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag z. h. s, aangenomen het wetsontwerp pensioen regeling voor de spoorweg ambtenaren en hun weduwen en weezen. De centrale werkplaatsen. Blijkens het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging van het zevende hoofdstuk B der Staatsbegrooing voor 1925, verklaarden eenige leden zich bezwaarlijk te kunnen ver eenigen met den post van -,50.000 voor in richting van gebouwen tot zoogenaamde centrale werkplaatsen voor de sigarenindus trie. In de Memorie van Toelichting wordt reeds toegegeven, dat" het zoo goed als ze ker is, dat het thans aangevraagd bedrag niet tevens voldoende is voor de inrichting van Gentrale werkplaatsen in andere centra buiten Amsterdam. Het staat dus vast, dat andere dergelijke aanvragen zullen volgen. De leden hier aan het woord hadden daarom ernstig bezwaar den eersten stap in deze richting, waarvan niet is bekend, waartoe die ten slotte zal leiden, te doen. Ter gelegenheid van de plechtige ont vangst van Mgr. A. F. Diepen te Weenen heeft de bondskanselier dr. Ramek aan Mgr. Diepen het groote gouden eereteeken met de ster uitgereikt voor de diensten, aan de republiek verleend Een protest van den heer Serrarens. Op de arbeidsconferentie is Vrijdag bij de algemeene beschouwingen, waarvoor nog zeventien sprekers zijn ingeschreven, ook het woord gevoerd door den Nederlandschen gedelegeerde Serrarens. Deze klaagde er over, dat de regeeringsgedelegeerden hier altijd maar met beloften komen, maar zelden met daden. „Met al die voorwaardelijke ra tificaties aldus spr. - schieten wij ook niet op. Er zijn gelijktijdige ratificaties noo dig, zooals door de voorgenomen conferen tie der ministers van Arbeid beoogd wordt." Spreker waarschuwde er echter voor, „die ratificaties niet te doen betalen door een nog elastischer interpretatie van de toch reeds zeer caoutchouc-achtige bepalingen." Anders zou het vertrouwen der arbeiders wel eens verloren kunnen gaan. De heer Serrarens protesteerde er verder tegen, dat de socialistische arbeidersorgani saties vrijwel het monopolie van vertegen woordiging in den Raad van Beheer hebben, een feit, waarover de vier millioen leden der Christelijke organisaties in stijgende mate ontevreden worden. Spreker drong derhalve aan op waarbor ging van de rechten der syndicale minder heden. Het gebruik van batige saldi. Naar de Tel. verneemt, heeft de minister van Arbeid de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht: Met betrekking tot het gebruik van batige saldi op dc exploitatie van met Rijkssteun in gevolge de Woningwet gebouwde wonin gen, deel ik uw College het navolgende mede Met ingang van het exploitatiejaar 1924/ 1,925 zullen bij de vaststelling van bijdragen voor met Rijkssteun gebouwde woningen de batige saldi op de exploitatie vaci reeds eerder door dezelfde vereeniging, vennoot schap of stichting of bij gemeentebestuur door de gemeente gebouwde woningen niet meer in mindering worden gebracht van de door het Rijk en gemeepte uit te keeren bijdragen. Tenzij bij de verleening van het voorschot de voorwaarde is gesteld bedoeld in art. 23 van het Woningbesluit, moeten alsdan de batige saldi door de vereeniging, ven nootschap of stichting of bij gemeentebouw door de gemeente worden gereserveerd ten einde te zijner tijd te worden aangewend tot verbetering van de volkshuisvesting b.v. nieuwbouw. Deze bepalingen gelden niet voor dat deel van eventueel batig saldo, dat inge volge de voorwaarde bij de toekenning van een voorschot gesteld, aangewend moet wor den om met de toegekende bijdragen een sluitende rekening te verkrijgen. In die ge vallen zal hij de vaststelling van de bijdragen steeds rekening gehouden worden met een batig saldo ter grootte van het bedrag,- dat bij de toekenning van het voorschot en de bijdrage word geraamd. De voorgestelde verkoop. In de Memorie van Antwoord aan de iweede Kamer, in zake het wetsontwerp betreffende het ontginnen van een steefl- kolenveld bij Vlodorp, zetten de ministers van Waterstaat en Financiën uiteen, waar om indertijd op staatsexploitaie werd' aange drongen, en thans verkoop wordt voorge steld. In de jaren 1919 en 1920 toch, heerschte er algemeen kolenschaarsc-hte, welke men vermoedde, dat nog geruimen tijd zou duren. Onder deze omstandigheden leek het ge wettigd alle steenkolenvelden te verkennen, die eenige kans boden om in ontginning te worden genomen. Thans echter zijn de om standigheden weer meer normaal. Boven dien hadden de verkenningen niet de ver wachte resultaten opgeleverd. In het gunstigste geval mag de totale kolenvoorraad tot 12C0 meter diepte op hoogstens 90 millioen ton worden geraamd. In werkelijkheid zal hij, meent de directie van de Staatsmijnen, minder bedragen. Voor een betrekkelijk kleinen voorraad kolen zouden dus de dure schachten moeten worden gegraven, waaraan, in verband met hare diepte, een niet onaanzienlijke risico is verbonden. Toen zich dan ook gegadigden voor de exploitatie opdeden, en uit de in lichtingen bleek, dat dit consortium over de vereische middelen beschikte, zoowel financieel als technisch meende de mi nister van Waterstaat niets- te mogen nalaten om met dit consortium in onderhandeling te treden. In antwoord op de opmerking, dat de prijs, die voor den eventueelen afstand van het mijnveld bedongen is, niet hoog is, deelt de minister mede, dat de gegadigden niet bereid waren een hooger bedrag 'te betalen. In het hotel „Mastbosch" te Brede werd de algemeene jaarvergadering gehouden van den Ned. R.-K. Bond van Ziekenver pleegsters. De bijeenkomst werd gepresideerd door dr. Damen uit Amsterdam, Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Amsterdam, 's-Grhvenhage, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, 's-Hertogenbosch Heerlen, Brda, Maasoord, Woensel en Venray. 'De secretaris, mr. H. Brans uit Amster dam, las de notulen en het jaarverslag voor. Dit laatste werd in extensó in het Bondsor gaan opgenomen. Mevrouw van LentVan der Schriek te 's-Gravenhagë bracht het financieel verslag uit, dat ongewijzigd werd goedgekeurd. Pastoor dr. A. Smits, en mevrouw A. Meylink-Fischer werden benoemd tot le den der verificatie-commissie. De begrootiijg was nog slechts in concept gereed; de contributieverlaging zal zeer waarschijnlijk tot gevolg hebben dat er het volgend jaar een tekort zal moeten worden geboekt. Met voldoening deelde de voorzitter mee, dat het „De Sonnaville-Rusthuis" te Hees bij Nijmegen tot stand is gekomen, in welk verband hulde werd gebracht aan mevrouw Van LentVan der Schrieck 'en den beer De Sonnaville, die tot eerelid van den Bond werd benoemd, (applaus). Deze benoeming werd hem telegrafisch medegedeeld. De voorzitter spoorde de afdeelingen aan ieder voor zich voor den inventaris vat. bij te dragen, teneinde het home zoo gezellig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Onder applaus werd goedgekeurd om de volgende jaarvergadering te houden te Nij megen, teneinde in de gelegenheid te wor den gesteld om het rusthuis te gaan hezich- tigen. Blijkens de ondervinding werd aangera den bij het aanvaarden eener betrekking ten schriftelijk contract te maken, dat dan dcor het secretariaat kan worden beoordeeld. Het verslag der opleicGngs-commissie zal weldra afgedrukt en in het bondsorgaan ter kennis worden gebracht van het episco paat. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen zusters Peters—Kalf en zuster Veldhuis. Het voorstel der afdeeling 's-Gravenhage luidde: De afdeeling verzoekt het hoofdbestuur aan de directies van alle neutrale zieken huizen kenbaar te maken, of te doen ma ken, dat het een billijke eisch is, dat allen R.-K. Verplegenden des Zondags gelegenheid wordt gegeven in diensttijd haar kerkplicht waar te nemen. De adviseur, kapelaan Van Eden (Den Haag) lichtte het voorstel in het kort tce. In het voorstel, aldus spr., lig een levens recht en een levenseisch, want dat is het H. Mishooren voor een katholiek. Het voorstel werd bij acclamatie aange nomen. In het Bondsorgaan zal in den vervolge een rubriek vragenbus worden ingevoerd. Na eenige discussie werd goedgekeurd dat door het hoofdbestuur aan de directies van katholieke ziekenhuizen en verpleeg inrichtingen moreele middelen aan de hand zullen worden gedaan om 't lidmaatschap van den bond voor de leerlingen-verpleeg sters wenschelijk te doen voorkomen. Een bedrag tot 100 werd beschikbaar gesteld om meer bekendheid te geven aan het bondsbureau. Bepaald is, dat deze wet op 15 Juni a.s in werking zal treden. Het advies van den Hoogen Raad v. Arbeid. Thans is verschenen het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over de Arbeids wet en de Onderwijswetten, waaraan het volgende is ontleend: Vrijwel eenstemming is de Raad van oor deel, dat wijziging van artikel 9 van dë Ar beidswet niet gewenscht is. Evenals in de bijzondere commissie, uit den Raad daartoe ingesteld, bleek slechts één lid een andere opvatting toegedaan. Een meerderheid in den Raad acht het echter wel gewenscht artikel 88 van de Ar beidswet in dien zin te verruimen, dat de daar gegeven uitzondering voor ambachts scholen en vakscholen ook zal gelden voor den arbeid, welke wordt verricht krachtens leerovereenkomsten als geregeld in den tweeden titel van de Nijverheidsonderwijs wet en krachtens andere vormen van vak opleiding, welke aan bepaalde sociale en pacdagogische eischen voldoen. Omtrent die eischen werden in de ver gadering van den Raad in aansluiting aan het praeadvies der commissie, verschillende wenschen uitgesproken. Eenige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat kinderen beneden 14 jaar in geen geval, ook niet voor het ontvangen van een vakopleiding, langer dan 4 J4 uur in een fabriek of werk plaats mogen vertoeven en dat het aan vullend theoretisch onderricht in de daguren moet worden verstrekt. Ook spraken eenige leden den wensch uit, dat het aangaan van leerovereenkomsten ten behoeve van kinde ren beneden 14 jaar slechts zou worden toe gestaan voor kinderen, voor *wie geen gele genheid is onderwijs te genieten. Intrekking of wijziging -sn de wet van 20 Mei 1922 houdende goedkeuring van de con ventie van Washington betreffende de vast stelling van den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid in nijverheidsonderoemingen, acht de Raad, evenmin als de commissie, noodig. Enkele leden maken echter bezwaar tegen c^n zoo 'rjlijne opvatting van het begrip „écoles professionnellés als de Commissie en de Raad aanbevelen. Ten slotte acht een deel van oen Raad het gewenscht uitdrukkelijk als zijn oordeel uit te spreken, datwaar uit de door dfe commissie uit den raad bijeengebrachte ge gevens blijkt, dat er voldoende schoolruimte voor een 7e leerjaar aanwezig is, dat over een voldoend aantal leerkrachten beschikt kan worden en dat bovendien het dantal kin deren, hetwelk thans van een 7e leerjaar verstoken blijft, niet zoo groot is, dat hun opname de onderwijskosten in belangrijke mate zou vergrooten het dringend noodig is de wet van 30 Juni 1924, waardoor de invoering van het verplichte 7e leerjaar tot 1 Januari 1920 is uitgesteld in te trekken. Een ander deel van dén Raad is met de bijzondere commissie van oordeel, dat de Raad zich van het uitspreken van een oor deel omtrent dit onderwerp dient te ont houden, omdat zulks hem niet is gevraagd en omdat de Raad te dien aanzien niet com petent is. gebruik dan dadelijk den op deze vermaning des pausen, die het vertrouwen uitsprak in de krachtige medewer king der toehoorsters, die uit alle-deelen der wereld naar Rome waren gekomen en die ongetwijfeld overal haar gelukkigen invloed zouden uitoefenen. Naar de „Res. Bode" verneemt, zal Zon dag a.s. hier ter stede een zeer eigen aardige plechtigheid gevierd, worden.' Dan zal n.l. in het St. Willibrordusgesticht, Oude Molstraat, de Weleerw. Pater Alfred Borg- steede, van de H.H. Harten (Picpus) zijn eigen moeder dooien, die èen der 87 doop leerlingen van den Zeereerw. pater Hen- drichs S.J. is. De plechtigheid zal plaats hebben des morgens om half negen. Tijdens de audiëntie, door Z.H. den Paus aan de naar Rome gekomen Zusters van het H. Hart en scholieren dier zusters verleend en welke door tal van hooggeplaatste perso nen uit alle landen werd bijgewoond, las me juffrouw Stephanie de Rianzo in het Fransch een adres van hulde voor, waarop de H. Va der met een in het Fransch gehouden toe spraak antwoordde. Daarin behandelde Zijne Heiligheid ook het thema der hedendaagsche onzedige vrou- wenkleèding, waarover hij het volgende zei- de „Het kan u niet onbekend zijn, welke een voortdurende zorg heilige leidslieden en vroe gere pausen op dit punt gekoesterd hebben. Die zorg is ook de onze." De paus herinnerde er dan aan, hoe hij Zelfs de deuren van het Vaticaan gesloten had moeten houden voor meisjes en vrouwen, die Zich daar kwamen aanmelden zonder die ze digheid ten toon te spreiden, welke de chris telijke vrouw bijna als bij instinct bezit. Aanvankelijk was hij niet door allen be grepen en sommigen zelfs hadden er zich verbitterd over gevoeld, maar dit had niet j lang geduurd. Hij had uit alle landen der wereld brieven met dankbetuigingen en gelukwenschen ont vangen, zelfs van Protestanten. „Wij vragen u," zoo ging hij voort, „ons te helpen bij dezen heerlijken Kruistocht voor de christelijke zedigheid." Hartelijke instemmingsbetuigingen volg- Vr.: Wat is de mooiste en kortste weg per motorrijwiel van Hillegom naar Tilburg.' Antw.: Hillegom, Venneperdorp, Leimui- den, Rijnzaterswoude, Oudshoom, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Haas trecht, Veerts, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gorviaan, Slingeland, Schilluwen, Gorivelen, Zoutwater, Keizersveen, Geertruidenberg, Oosterhout, Tilburg. Afstand: 119.9 K.M- Vr.: 1. Wat is per fiets de. kortste weg van Beverwijk naar Scheveningen? Hoeveel K M. is dit? en 2. Ik ben reeds vijf jaar bij een firma in betrekking. Van November 1924 lot Mei 1925 'ben is invaliede, en nu nog. Ik heb nu met Mei mijn ontslag gekregen. Heeft, de firma daar recht toe? Tot wien moet ik mij wen den en wie moet de kosten vap de genees kundige behandeling dragen, want ik werd opgenomen in een ziekenhuis? Is de Raad van Arbeid daar voor? Antw.: Beverwijk, Velsen, Driehuizen, Santpoort, Bloemendaal, Overveen, Vogelen zang, Noordwijkerhout, Noordwijk, Limmen, Katwijk-binnen, Wassenaar, den Haag, Sche veningen. Afstand: 61 K.M. 2. De firma kan u ontslaan mits zij den wcttelijken opzegtermijn in acht neemt. In dien u niet inwonend bent, behoeft de firma de geneeskundige behandeling niet te dragen' tenzij anders is overeengekomen. Indien u wel inwonend zijt, komen de koste geduren de de eerste 4 weken voor rekening der fir ma. Of de Raad van Arbeid in uw geval optreedt kunnen wij niet beoordeelen. U doet het best u daarvoor tot dien Raad te wenden. Vr.: Staat het getal dagen, waarvoor een milicien opgeroepen wordt, in den oproe pingsbrief? Antw.: Ja. Vr. 1.: Wat is de kortste weg per fiets van Bovenkerk naar 's Heerenberg (Geld.)? Hoeveel K.M. is het? 2. Wat is de kortste weg van Boven kerk naar Leiden? Hoeveel K.M. is 'iet? Antw. 1: Bovenkerk, Abcoude, Baambrug ge, Lofenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breu kelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, V^oudenberg, Ede, Arnhem, Westervoort, Duiven, Zevenaar, Didam, Zeddam, 's-Hee- renberg. Afstand 129.7 K.M. 2: Bovenkerk, Amstelveen, Aalsmeer, Rijpwetering, Leiden. Afstand 37 K.M. Vr.: Ik heb een thee-vlek in een bruine mousseline japon. Kunt U mij ook zeggen, hoe ik die kan verwijderen? Antw.: Het verwijderen van theevlckken uit deze japon levert moeite op omdat ze van samengestelden aard zijn. Een voor zichtig en niet te nat de kleurstof-vlek weg- wrijven met verwarmden alcohol, vervolgens de overgebleven vetvlek (veroorzaakt door room of melk) wegwrijven met benzine. Vr.: Wat is per fiets de kortste weg van Haarlem naar Nijmegen? Hoeveel K.M. is hot? Antw.: Haarlem, Heemstede Hoofddorp Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Oudhuizen, Breukelen, Maarssen, Utrecht de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Drieber gen, Doorn, Leersum, Afëeronge'n, Eist; Rhenen, dei Grebbe, Wageningen, Renkum, Heëlsum, Oosterbeek, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen. Afstand 122 K.M, Vr.: Wat is per fiets de kortste weg van Amsterdam naar Rosmalen bij Den Bosch? Welke plaatsen worden er gepasseerd? Hoe veel K.M. is de afstand? Antw.: Amsterdam, Duivendrccht, Abcou de, Baambrugge, Loenersloot. Loenen, Nieu wersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg Buurmalsen. Geldermalsen, Zalt-Bommel, .Hedel, s Herto genbosch, Rosmalen. Afstand 98.4 K.M. GOEDKOOPSTE E fN GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAAT-1 -TEL: 12626 LEIDEN, 29 Mei. Kaas. Aanvoer 195 par tijen. Goudsche le soort f 5861, 2e soort f5456, Derby Ie soort f 4851, Leidsche le soort f 4650, 2e soort f f 4045. Han del matig. Vee. Aanvoer 51 stieren f 150 400, 239 kalf-en melkkoeien f 265500, 116 varekoeien f 190—380, 271 vette ossen en koeien f 250—660, g 0.80—1.19 per kg, 50 vette kalveren f 75130, f 1.051.68 per kg, 170 nuchtere kalveren f 818, 293 vette schapen f 4264, f 1.441.82 per kg, 8120 lammeren f 12—35-, 647 varkens voorLonden f 24—58, f 0.66—0.70 per kg, 830 biggen f 9 —15. 'LEEUWARDEN, 29 Mei. Vee. Aange voerd 179 stieren f 140580 ossen 348 vette koeienJ 230480, per kg f 0.90 1.15 855 melk- en kalf koeien f 225530 86 vette Kalveren f48100; 81 pinken f 110 •200 graskalveren 365 nuchtere kalveren f 920 198 vette schapen f 3655 236 weideschapen f 30—44 1499 lammeren f 18 26 300 vette varkens f 58160, per kg. f 0.650.75 71 magere varkens f 2858; 150 vette biggen f 2552 460 kleine biggen f 917 55 paarden 33 bokken. De handel in gebruiksvee was tamelijk goed; vette koeien vaster; stieren ruim prijshoudend vette kalveren vaster nuch tere kalveren met behoorlijken handel varkens stug, zouters 7274 c Londensche varkens 6468c. per kg; wolvee iets vlotter. Eieren. Aanvoer 43.000 kippen f 5.50 7.50 4500 eenden- f 5.507.50. LEEUWARDEN, 29 Mei. Boter. Aanvoer 15/3 en 210 6 v. Fabrieks- f 1.50—2.01. Noteering van de commissie f 2.03. Kaas. Sleutelkaas f 0.270.57. Nagelkaas f 0.19—0.36, Goudsche f 0.06—0.83, Edam mer f 0.300.92. Aanvoer 52.41,1 kg. UTRECHT, .29 Mei. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 276 wagens met het totaa gewicht van 93.840 kg. Prijzen le qual. f 46 49, 2e qual f 4245. Rijksmerk f 40551 Handel redelijk. AMSTERDAM, 29 Mei. Aardappelen. (Bericht y. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5.50—6.20, id. Blauwe f 5.50—6.20, id. Bravo's f 4.50—4.75, id. Roode Star f 3.50—3.75 Friesche Rood Star f 3.50— 3.75 Groninger Bravo's f 3 IJpolder Eigenheimers f 3.504.50 Zeeuwsche bi. poters f 2.25, id. bonte poters f 2.25 per Hl. Zomer Malta-aardappelen f 2123 per 100 Kg. ALKMAAR, 29 Mei. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 210.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 50, commissie f 49, middelbare boerenkaas kleine f 50, commissie f 52, middelbare Handel vlug BEVERWIJK, Prijsnoteermg van dc R. KL Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" van 29 Mei. Aardbeien 11.30 per K.G» Aardappelen 68 ct. per K.G. Snijbooner. 95 ct. per K.G. Spinazie per kist van 20 kilo 11.80. Sla per 50 stuks 1.152. Andijvie 24 ct. Rhabarber 712 ct. Peen 1720 ct., alles per bos. Komkommers per 100, 1026. Postelein per kl kist 5085 ct. Prei 2—4 ct. -Selderie 510 cL Pieter selie 6595 ct. Asperge dik, 65—95 ct., id, dun. 2040 ct.. id. dik blauw, 8550 ct-, alles per bos. Bloemkool per 100 stuks 16 40. Zuring per ben 1218 ct. ALPHEN AAN DEN RIJN. Veiling van de N.V. Tuinbouwveiling ..Alphen aan den Rijn" van 29 Mei 1925. Spinazie 16.20. Peulen 5560. Postelein 816. alles per 100 K.G. Radijs 3. Selderie 45. Rabarber f 1016. Peen f 1019, alles per 100 bos. Kropsla I 2—2.60. Id. II 0.70— 1.10. Komkommers II, f 2424.90. Bloem kool I, 28—37, id. II. 18—22. Id. III, 511, alles per 100 stuks. Aardbeien 161 17, per 100 bak. 10050 eieren, kip- 6.3V. 6.80. eend- 5.405.90 per 100 stuks. VLAARDINGEN, 29 Mei. Alhier is bin nengekomen de stoomlogger VL 103 met 32 kantjes kolharing en 4 ton zoutevisch. Aan 'den afslag werd besteed voor Kolmaat-t jesharing f 62.80—95. Nieuwe Hollandscis Zoutevisch f 7474:70 per ton. KRALINGSCHEVEER, 29 Mei. Heden waren ter markt aangevoerd 75 groote Zo« merzalmen f 1.802.20 15 kleine zomer zalmen f 2.102.30 per V kg. VOLENDAM, 30 Mei. Aan den vischaf- slag besteedde men deze week voor ansjovis 5070 cent per kg. lijnaal 6070 cent, kuil en kwakaal 4050 cent, bot 2535 cent, schol 17 cent per pond garnalen f 34.50 per lit en nestvisch 4050 cent per mand. ENKHUIZEN, 28 Mei. Heden kwamen) hier, als gevolg van 't onstuimige weer van gistdren, slechts 9 vaartuigen binnen. Vangst per vaartuig 64 tot 500 Kg. nettenansjovis. Totaal 2500 Kg. De prijs is aanmerkelijk gestegen en bedroeg heden 7479 ct. pei Kg. Van de Noordzee werd aangevoerd 30(J pond schol, prijs f 20 per 50 Kg. HUIZEN, 28 Mei. De eerste koopers- schuit kwam hedenavond binnen met 60C p. bot a 3033% ct* I zeeaal 189 p. a 4270 ct. de sleepers gingen weer ter ansjovis vangst N. zee-visch 1350 Kg. a 21—40 ct. MEDEMBLIK, 28 Mei. Wegens het on gunstige weder, werd hier heden door slechts 25 vaartuigen aangevoerd totaal 1320 Kg, ansjovis pkijS f 0.760.67 per Kg. SPAKENBURG—BUNSCHOTEN, 28 Mei. Aangevoerd 439 p. bot a 41 ct* gemid deld, hoogste weeknoteeringgarnalen 5 ben a 22 c. p. Kg. aal en zeepaling ruim 550 p. a 4070 ct- eerste ansjovisbesom-, ming tot 270 Kg. p. span Noordzeeaanvoer 4100 p. a 6%37 cL IJMUIDEN, 29 Mei. De motorloggei KW 41 (De Hoop) is heden met 900 vaten gezouten kuit van Bremerhaven in de Visschershaven alhier aangekomen. Na pro viand etc. te hebben ingenomen zal het vaartuig met deze lading naar Douarnenez (Frankrijk) vertrekken. IJMUIDEN, 29 Mei. Van de IJsland-) visscherij kwam hier aan den afslag de stoom-, treiler IJM 142 (Freia) met eene besomming van 2299 voor den aanvoer versche visch. De door dit vaartuig aangebrachte zouteviscï zal later werden verkocht. IJMUIDEN, 29 Mei. Heden waren aan de markt de vangsten van 3 stoomtrawlers en 8 loggers. De prijzen waren als volgt i tarbot ƒ1.65—1.40, tongen ƒ2—1.60 per kg. griet 6030, gr. schol 50, zetschol ƒ43, kl. schol 36—30—15—4, scharren 8—5 per 50 kg roggen 19 per hoop pieterman en Poon 165, kl. schelvisch 17 per 50 kg kabeljauw 42fper 125 kg gr. gullen 22, kl. gullen 15, wijting 7 pel 125 kg. IJMUIDEN, 29 Mei. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afsla® de stoomtreilers IJM 193 (De Hoop) mee ƒ3088, IJM 432 (Raaf) met 2637 en ctó zeilloggers KW 103 (Katwijk) met 740 KW, 87 (Katwijk aan den Rijn III) met ƒ318;, KW 21 (Twee Gebroeders) met 201 KW 154 (C. Ouwehand) met 139 KW 172) (Jacoba) met 172 KW 105 (Kees) met, 529 KW 116 (Johan Reindert) met ƒ1331 en KW 53 (Jacoba) met 241 aan besom-| ming. MONNIKENDAM. In het rookersbe-, drijf heerscht momenteel de welbekendaf zomerslapte. Deze periode duurt zoo onge-i veer tot September, wanneer de Noordzec-f haring weer wordt aangevoerd. De bezighen den in de meeste rookerijen beperken zich tot wat aal- en palingrooken. Export vindt) zoo goed als geen plaats. Het grootste ge deelte is voor de talrijke venters, die nu vooral, met de komende feestdagen, hutx slag trachten te slaan. Toch is de handel in dit product niet zoo groot als het vorig, jaar. Aan de Langebrug alhier is nog maar weinig dagen boven de duizend pond afge" slagen. Dit is dan meest binnenaal en bin- nenpaling. Wel wordt er te Volendam vrij veel aal aangevoerd, en var. hier betrekken de handelaren dan ook grooté partijen. Over het algemeen is de waar niet goedkoop. Neen besteedde van 40 tot 65 ct. per pond. Toch verwachten wij met de komende weken, evenals het vorig jaar nog wel dagaanvoeren van 2 a 3000 pond, en dit brengt weer ecmge levendigheid teweeg. In de ansjovis-zoute- rijen neemt de bedrijvigheid ook af. De aan voer vermindert langzamerhand. Vooral te Volendam wordt weinig aangevoerd, en de meeste ansjovisschers zullen waarschijnlijk de volgende week gaan kwakken d.i. aal en garnalenvisschen. De markt van ansjovis was flauwer gestemd er de noteering voor kuilenansjovis" liep enkele dagen terug tot beneden de 50 ct. per K.G. Een partij net tenansjovis gold Donderdag daarentegen nog weer 75 ct. per K.G. De botaanvoer be draagt hier per dag 80200 pond. Men be steedde van 25 tot 30 ct. per pond. Garna len, te Volendam aangevoerd brachten op f 34.50 per lit. Voor eenigen tijd hebben voor de Araster- damsche rechtbank terécht gestaan twee jonge mannen, in dienst bij de Postadmini stratie. De een vroeg in vele plaatsen van ons land spaarbankboekjes aan, waarop bij gefingeerde bedragen invulde, welke hij daarna afhaalde. De andere jongeman was zijn medeplichtige en nam geld, uit dit mis drijf verkregen, in ontvangst. De eerste werd veroordeeld, doch tegen den tweeden bekl. werd destijds een nader onderzoek gelast. Dit onderzoek had heden plaats. Een aantal getuigen, meest postamb tenaren uit Rotterdam en Den Haag, werd gehoord. He O. M., waargenomen door Mr. Rey- lingh, handhaafde zijn eisch van acht maan den gevangenisstraf. De verdediger van bekl., Mr. F. Pauwels, pleitte clementie en vroeg zoo mogelijk ver oordeeling met aftrek der preventieve hech tenis. Uitspraak 11 Juni.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7