KUNST EN KENNIS. ■mmmvr BIfWËNL'ANDSCH NIEUWS. Katholieke W est-Friesche Landdag. Het verblijf van H. M. de Koningin in het buitenland. Glazenwasschen gevaarlijker dan vliegen. De Bakker sar beid. Bouwmeester-tentoonstelling te Amsterdam. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederland op de Najaarsbeurs te Danzig. LUILAK TE DECO Te Wester-Blokker werd; "Woensdag de lie W. F, Land-j dag gehouden. Niettegenstaan de het ongunstig weer, waren meer dan duizend bezoekers aanwezig op het terrein achter de R. K. Kerk. Na de opening door den heer Commandeur, burgemeester ran Wognum, sprak eerst de heer Chr. Jansen over het onder werp „Versobering van Le venswijze." Onzen tijd duidt men aaü met jet woord malaise, maar staat onze tegenwoordige maat schappij zelf niet schuldig aan een dalend welvaartspeil? De overdreven levenswijze is een bron van veel kwaad en ach teruitgang. De weelde-uiting doet zich tegenwoordig voor als een levensbehoefte. Het is teekenend, dat de helft van de arbeids-praestatie en de helft van het rendabel kapitaal in dienst staat van de weeldepro-< ductie. De cijfers van het tabaksver bruik, dat van den alcohol, de bioscoop e.a. duiden op een toenemende behoefte san uit spanning en vermaak. En el is de toestand in West-Friesland jiet zoo erg als in de groote ïteden, stellig zullen de oude ren in W, F. kunnen getaigen van een veel eenvoudiger le venswijze voorheen. Zooals men veelal eerder ge neigd is. critiek op anderen en niet op zich zelf toe te passen, wijt men gaarne alle misstan den aan het kapitalisme. Wij moeten tot verbetering komen le. door negatieve mid delen n.m. bezuiniging; 2e. po sitief door individueele mede werking. Zoo moeten we dus een ver meerdering van volkskracht be werken door de Christelijke matigheid toe te passen tot' herstel van de groote vernieti ging in de maatschappij. Als tweede spreker met het zelfde onderwerp trad op pater Borromeus de Greeve. Na ge roemd te hebben het groote nut van deze landdagen, die zich altijd bewegen op prac- tisch sociaal en tevens gods dienstig gebied, schetste spr. de overdreven genotzucht, het weeldeleven, de geestelijke verslapping van onzen tijd en de verwildering der zeden door het teloorgaan van de Chris telijke en maatschappelijke deugden. Het huwelijk werdt maar al te dikwijls aangegaan in dezen toestand van weelde en genotzucht en duidelijk toonde spr. aan, hoe dit voe ren moet tot een finalen on dergang. Ten opzichte van de genot zucht, ging hij meer in bijzon derheden na het dansen, de mode, den drank en het thea ter- en bioscoop-bezoek. Als middelen tot het herstel len van den christelijken geest, die de eenig afdoende genezing der kwalen van onzen tijd moet bewerken, prees spr. aan een goede Zondagsviering; een goed geleide jeugdorganisatie, de toetreding tot de 3e Orde van den H. Franciscus. Dat de R. K. Godsdienst tot aanwending dezer en nog vele andere middelen in staat is, wordt bewezen door de ont plooiing zijner kracht in onze dagen. „Roomsch is troef" is wel een gewraakte uitdrukking, maar Roomsch is toch zeker geen misère-ouverte. Spr. herinnert aan onze tal rijke deelnemers aan het Jubel jaar, aan 't Eucharistisch Con gres en aan de groote Missie actie ten onzent. Dat de Room- sche kracht volop in ons «Ne- derlandsche volk leeft, wordt thans op ontroerende wijze be wezen door het schitterend eerherstel aan het H. Sacra ment, gebracht na de onteeren- de daad in het Drentsche veen. Spreker eindigde zijn krach tige rede met een peroratie tot opwekking om in den Katho lieken zin mee te werken tot de bekrachtiging van ons volks leven door een degelijke ver sobering van leefwijze. Op last van H. M. de Konin gin brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin ter al- gemeene kennis, dat gedurende het verblijf van Hare Majes teit in het buitenland' de aan Hoogst Dezelve gerichte brie- en in gesloten omslagen, voorzien van een adres van Hare Majesteit op de ge wone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. In het Staatsblad 145 is een nieuwe indeeling gepubliceerd van de gevarenklassen voor de verzekeringsplichtige bedrijven. Hierbij is opmerkelijk, dat Rotterdam voor verschillende bedrijven een hoog gevarencij- fer heeft. Vooral het glazen- wasschers- en heiersbedrijf ko men hiervoor in aanmerking. Het glazen wasschen is vol gens de cijfers, die verband houden met de ervaringen door de Rijksver zekeringsbank bij de toepassing van de On gevallenwet opgedaan te Rotterdam zesmaal gevaarlijker dan het vliegen. Een glazen- wasschcr heeft zesmaal meer kans om een ongeluk te krijgen, dan de passagier of be stuurder van een Fokker! De Nationale Bedevaart te Rome. - De Derby-race. - Lnilak te Amsterdam. r ^vmmrr s -,-.v vv V«x DE BEGRAFENIS VAN MAARSCHALK FRENCH, De lijkstoet passeert het Buckinghampaleis te Londen, LUILAK TE AMSTERDAM. De Jordaanjeugd, vroeg op, vermaakt zich met 't wekken van hen, die dezen ochtend naar hun meening te lang slapen. DE DERBY-RACE. Een snelkiek, op 't beslissende oogenblik genomen: „Man na" wint met acht lengten op „Zionist", die tweede aankwam. OP DE TENTOONSTELLING RATIEVE KUNST te Parijs. Links: Poolsche muzikanten in 't Poolsche Paviljoen. Rechts: Doumergue bezoekt 't Hollandsche Paviljoen. AMSTERDAM. Deuren en schuttingen worden ijverig met 't woord „Luilak" versierd. De jongen op onze foto geeft daarbij blijk van 'n meer verfijnden smaak. DE NATIONALE BEDEVAART TE ROME. Op de foto hierbo ven, op 't binnenplein van St. Paulus buiten de Muren geno- WRIGLEY, de kauwgom-koning, die f 25000 men, ziet men Z. D. H. den voor 't Ned. Olympisch Comité gaf. Aartsbisschop en Z. D. H. Mgr. Hopman. Midden: minister Ruys de Beerenbrouck in de aflaat- processie. Rechts: pelgrims, met kaarsen, voor den ingang der catacomben. HOOGE MUZIEK. Een Amerikaansche avia. teur als fluitist op 't draagvlak van een vliegtuig. HET ONGELUK OP DE MAAS te Rotterdam, waarbij vier personen verdronken. Foto hierboven: bet ongeluksschuitje, na 't ongeluk, in de Parkhaven. De vier por tretten hiernaast zijn die der slachtoffers, J. G Sneijers, J. v. Vugt, uit TUbnig, Piet en JobanWandert. DE ELECTRISCHE ZWEEFMOLEN, onlangs te Edam gebouwd voor rekening van den heer H. Bos, Amsterdam. Onze foto laat zien, hoe eigenaardig de inrichting staat in 't oude stadsbeeld. Bij den opbouw stond heel Edam toe te zien. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den Minister van Arbeid met intrekking van het wetsontwerp betreffen de wijziging van bepalingen van de Arbeids- wet-1919 inzake den arbeid in broodbak kerijen. De inzendingen, die uit alle deelen des lands „Het Tooneel-Museum" voor de ,Eere- Tentoonstelling Louis Bouwmeester" berei- ling, getuigen van de algemeene belangstel ling, die deze herdenking ondervindt. Terecht mag verwacht worden, dat deze belangrijke collectie documenten een ge trouw beeld zal geven van de zeventigjarige tooneelloopbaan van Neerland's grootsten acteur. Voor hen die nog bijdragen willen afstaan, zij er aan herinnerd, dat vóór 31 Mei a.s. deze worden ingewacht. Ter gele genheid van de tentoonstelling zal een her inneringsboekje worden uitgegeven met een dertigtal portretten, waarin, naast een over zicht van het tentoongestelde en de lijst der inzenders, o, m .een rollen-lijst, bevattende meer dan tweehonderd vijftig creaties, zal worden opgenomen. Te Danzig zal van 2023 Augustus a.s, de I najaarsbeurs plaats vinden. Deze beurs beslaat een oppervlakte van 10.000 M2. overdekte ruimte en 30.000 M2. oppervlakte in de open lucht. Tijdens de beurs zullen te Danzig nog worden gehou den een tentoonstelling van Volkskracht, een Automobielententoonstelling, benevens een markt voor landbouwmachines. Door de tentoonstelling van Volkskracht komen de fabrikanten van turn- en sport artikelen, die op de najaarsbeurs exposeeren, niet alleen in aanrakifig met de turn- en sportkringen, doch tevens met de handc-la- rep in sportartikelen, die op de beurs moe ten koopen daar in Oost Europa geen sport' artikelen worden vervaardigd. Door alle takken van industrie en nijver' heid kan aan de Danziger Jaarbeurs word®® deelgenomen. Volgens mededeeling van Jaarbeursbestuur zal vooral voor tech®1' sche artikelen een markt te vinden zijn. Nadere gegevens omtrent plaatsruimte eh:Z' zijn te verkrijgen ten kantore der Ned. Vet' v. Tentoonstellingsbelangen, Bezuiden®0™ 97, Den Haag, welke bij genoegzame deel® IT ming de zorg voor een collectieve Neder' landsche inzending op zich zal nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8