E-vm ELCK WAT WILST 7 TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Zaterdag 30 Mei 1925 No. 401. LANDB. EN VISSCHERIJ Val- of controlenesten. KERK EN SCHOOL. De bedevaarten bij Z. H. den Paus. Een huldeblijk aan Mgr. Eras. Pater Leo Kierkels. De Christelijke vredesgedachte. HANDEL EN NIJVERHEID. R. K. Werkgevers in de Metaalnijverheid. De valsche Egyptische Gouvernementszegels. KUNST EN KENNIS. Om en bij de Pool. Bibliotheek-ambtenaren. Tentoonstelling „Stad Helder „Zonnebloemen" TOCH EEN STRIJDMIDDEL Tot heden heeft de heer Stenhuis van zijn „Leeuwarder rede" nog weinig pleizier ge had dunkt me. Zijn uitlatingen over het par lementarisme en over ontwapening die hij evenals wij slechts internationaal ziet, is te weinig in overeenstemming met wat de S.D. A.P. leeraart, dan dat hij daarmede onver deelde instemming kan oogsten. Dat kan bij andere gelegenheden nog wel eens dienst doen, doch kan hier verder on besproken blijven maar de Heer Stenhuis heeft het óók gehad over de Collectieve Con tracten en ik zou naar aanleiding daarvan toch wel eenige opmerkingen willen plaatsen. De Heer Edo Fimmen wiens revolutio naire neigingen eenige graden sterker zijn dan van den Heer Stenhuis, wees op het ge vaar der Collectieve Contracten, die naast andere oorzaken het „strijdvuur" dreigen te verminderen. Volgens het verslag voorko- mende in „de Strijd" van 23 Mei sprak de I Heer Fimmen De Heer Stenhuis heeft daarop volgens hetzelfde verslag het navolgende ant iwoord gegeven „Fimmen sprak over de Kollektieve kontrakten. Hij praatte daarbij na wat v. Eemmenes in 1905 reeds schreef. Dat het toen gezegd werd kon er mee door, want men had toen geen ervaring. Nu kan het er niet meer mee door, want nu*is er wel ervaring. Het^Kollektieve Kontrakt in- plaats van den klassenstrijd te temperen, verscherpte dien strijd. Smeenk van „Pa trimonium" moest dat erkennen. Het blijkt ook uit de praktijk. In de laatste 5 jaren toen allerlei Kollectieve kontrakten werden afgesloten is hier te lande alleen door de Moderne vakbeweging 7 millioen aan stakjng besteed. Als dat zoo is, blijkt 'daaruit toch niet dat de strijdlust is ge luwd." Tot zoover de Heer Stenhuis. Het con flict tusschen beide heeren kan ons koud la ten, maar de wijze waarop het Collectieve 'Contract wordt besproken is voor ons wèl van beteekenis. Te meer, omdat er pok onder jons zijn, die niet zoover afstaan van hetgeen de Heer Stenhuis met zijn uitkeeringscijfer Itracht te bewijzen. Doch waarin hij evenmin geslaagd is als 'Zij die in ons eigen kamp het vredeskarakter 'van de Collectieve Arbeidsovereenkomst hebben getracht te ontkennen. De Heer Fimmen heeft in déze overschot van gelijk. Want van de twee, één of het „strijdvuur" moet bij een herhaaldelijk her nieuwde C.A. verminderen, öf de C.A. kan op den duur niet bestendigd blijven. Het blijft natuurlijk altijd nog mogelijk om tijdens den duur van een contract te pooken en te stooker en zoodoende de her nieuwing te bemoeilijken of te verhinderen; het blijft mogelijk dat door misverstand, öf- 'wel door te hoog gestelde eischen, 't zij dan van de arbeiders of van de werkgevers of van beiden, strijd kan ontstaan, maar dat kan het karakter van het Collectieve Contract niet veranderen. Het bewijst hoogstens, dat het Collectief 'Contract geen afdoende maatregel is tegen 'strijd, maar dat heeft ook nooit iemand be weerd. Reeds m het verslag van de Sociale week te Utrecht gehouden in 1906, kan men lezen, dat we wel niet anders dan door strijd tot de vrede zullen komen (zie bl. 52). Het wezen van de C.A. sluit in erkenning van de vakvereeniging en sluit tevens in dat de vertegenwoordigers van de arbeiders te onderhandelen. Hier zijn dus factoren werkzaam die er krachtens hun hard toe bijdragen om de geestesgesteldheid, benoodigd voor een duur zame samenwerking, op te wekken. En juist op die geestesgesteldheid komt het *an. Is die niet aanwezig, dan is alles wat we doen vruchteloos en zij, die wantrouwend tegenover de C.A. staan en van dat wantrou wen doen blijken, mogen wel niet verzui- men om aan te geven met welke middelen zij dan een dergelijke gesteldheid willen ver krijgen want met enkel negatieve leuzen ko tten we er ook in dezen niet af. Dat de heer Stenhuis in een debat met zijn meer revolutionair getinte collega Fimmen, het gaarne voorstelt alsof het Coll. Contract geen afbreuk doet aan het „strijdvuur" wat dan in hun mond zoo ongeveer eenzelf de beteekenis heeft als klassenstrijd laat fcich verstaan, maar dat geeft ons geen hou vast. Het argument door den Heer Stenhuis, De jon '-n. Dc dikke, goedige Hoogduin, winkelier in boter, kaas, eieren, fijne vleeschwaren en- zoovoorts, stond in z'n heldere winkel de bestellingen voor de volgende dag klaar te maken. In de huiskamer heerschte rumoerige drukte van de ravottende jongens, met 'n enkele maal de vermanende stem der moe der er bovenuit, als de rekels het wat al te bont maakten. 't Gezin Hoogduin stond bekend als braaf, degelijk, godsdienstig en ook de zaak genoot een goede reputatie, want de klanten wisten van ouds, dat er geen rommel werd ver kocht. „Groote goedheid!' kwam het ver schrikt over Hoogduin's lippen, toen ie even van z'n werk opkeek naar buiten „Wat is dat voor 'n stumperd?" Voor z'n winkelraam stond 'n jongen van 'n jaar of zestien, bróod-mager en akelig bleek. Hij steunde slap op 't kozijn en dreig de om te vallen. „Vrouw! kom es effe gauw hier!" tikte Hoogduin tegen 't glas der kamerdeur. „Nee jonges! Blijf daar nou!" duwde hij de op dringende bengels terug „Schiet op, of je krijgt 'n draai om je ooren! Ik roep alleen je moeder!" n „Kijk me daar nou es staan, vrouw" als leider van een groote vakcentrale, ge bruikt, lijkt mij dan ook voor de beweging in haar geheel niet erg gelukkig en in elk ge val onjuist. Want wat heeft 't er nu toch eigenlijk mee te maken of het N.V.V. 7 of 70 millioen aan staking over vijf jaar betaald heeft De eenig- ste vraag die beteekenis heeft, is of er door het Collectief Contract meer of minder ge staakt is dan anders het geval zou zijn ge weest. Ieder weet, dat er groote en langdurige stakingen zijn geweest om een C.A. te ver krijgen en die vallen er dus vanzelf af. Men moet dus aannemelijk maken, dat een bepaalde strijd er niet zou zijn geko men indien er geen Collectief Contract was geweest en dat zal toch een heele toer zijn, dunkt me. Maar 't kost weinig moeite om te bewijzen dat er door de werking van de C.A. heel wat stakingen voorkomen zijn. In seizoen-bedrij ven spreekt dat al heel sterk. Denkt men soms om maar weer dicht bij huis te blijven dat men in een gewest waar de organisatie flink is ingeburgerd zoo als in de bloembollenstreek, dat men daar des zomers rust in het bedrijf zou hebben, wanneer niet vooraf de regelen werden vast gesteld waaraan beiden zich te houden heb ben Ook nu kan er staking komen, maar dan alleen in 't voorjaar wat voor de arbeiders wel zwaarder maar geen beletsel is en in elk ge val het bedrijf als zoodanig beveiligt tegen krachtmetingen waaraan het ten gronde zou gaan. Neem uit de bollenstreek het Coll. Con tract weg en in minder dan geen tijd deelen de meest ongure elementen de lakens uit, tot schade Van het bedrijf, dat in den zomer zulke krachttoeren niet verdragen kan en dus óók tot schade van de arbeiders. Ik herhaal ook nu kan daar een staking komen, maar er is toch ook reden om te ge- looven dat partijen elkaar steeds beter zullen leeren begrijpen en dus beter leeren waar- deeren. Wie echter uit het feit, dat er on danks de C.O. toch staking kan komen een argument tegen de C.O. als zoodanig meent te mogen putten moet ook tegen de vakver eeniging zijn. Dan maar geprobeerd de arbeiders geheel machteloos te maken, dan blijft er inderdaad „vrede" totdat.de bom uit elkaar springt. Over zulke dingen lang praten is al dwaas heid, want daar is toch niets van terecht te brengen. Ook de poging van den Heer Stenhuis om het Coll. Contract als een instrument voor den klassenstrijd te willen gebruiken, in elk geval om het als ongevaarlijk voor den klas senstrijd vöor te stellen, heeft gefaald. En wie wel eens in de gelegenheid was om socialistische leiders te kunnen gadeslaan wanneer zij aan de conferentietafel gezeten zijn, die weet ook wel, dat er geen gevaarlij ker middel tegen den klassenstrijd is dan op min of meer vertrouwelijke wijze met de ver tegenwoordigers van de arbeidersorganisa ties de zaken te bespreken. Juist het bespreken van eikaars wenschen en verlangens, juist het bespreken van alles wat op de arbeidsvoorwaarden kan inwer ken heeft de eigenschap om de geestesge steldheid op te roepen benoodigd om een stap verder te gaan en de geheele regeling van het bedrijf vast te leggen met' de noo- dige instanties ter beslissing van eventueele geschillen. Of de Heer Stenhuis er blij mee is of niet, maar hij zal aan Fimmen moeten toegeven, dat de klassenstrijd door de C.A. al bijzon der slecht gediend is en wij die in plaats van den klassenstrijd den socialen vrede nastreven, mogen zeker wel wat meer en grootere waar de hechten aan de C.A. Want hoe meer eer bied voor het collectieve contract hoe verder we van den klassenstrijd af staan. A. J. L. DE BEDRIJFSRAAD VAN DEN L. T. B. Zaterdag 23 Mei kwam de bedrijfsraad van den L. T. B. bij een hoofdzakelijk terbe- spreking van verschillende vraagpunten door den Alg. Landbouw Bedrijfsraad ter behande ling toegezonden en betrekking hebbend op de verbindend verklaring van het Collectief Contract. De gestelde vragen, zeven in getal, hebben ten doel een uitspraak van de gewestelijke Landbouw-bedrijfsraden uit te lokken over deze ééne vraag, of, bij eventueele verbindend verklaring van een Collectief Contract onder alle omstandigheden moet worden vastgehou den aan een bepaald percentage bedrijfsge- nooten dat reeds vrijwillig het collectief con tract moet hebben aanvaard. Op de vergadering van den Alg. Landbouw- bedrijfsraad zal dan een standpunt in deze worden bepaald. wenkte hij haast ongemerkt niet z'n hoofd, toen juffrouw Hoogduin verbaasd in de win kel was gekomen. „Ach, Heer" sloeg ze d'r handen in- elkaar „gauw, man haal mhier.... de stumper valt om.... die is ziek...." Op dat oogenblik dwaalden juist de moede oogen van de zwerver de winkel in, en toen hij zag, dat ie werd bekeken, deed de jon gen 'n poging, om uit te voeten te komen. „Hé, vent! Wat is dat nou? Wil je nou in eens weg? Wat scheelt er aan? Zeg 't maar gerust, hoor.... kom effe in de winkel uit rusten!" De nogen zagen hem innig dankbaar aan en even later stond de jongen in de winkel. „Daar komen klanten" haastigde juf frouw Hoogduin „kom maar even bin nen, vent.... niemand heb 'r mee noodig." Ze duwde de deur open, en de jongens, die er zich nieuwsgierig achter hadden op gestapeld, tuimelden :n dc huiskamer terug. „Stil, kinderen.... en direct naar achte ren, vort! Als jullie weer binnen mogen, roep ik wel!" „Wat is dat voor 'n man,moe?" „Naar achteren! Dadelijk!' Ze was nu alleen met de vreemde. „Nou eerst es 'n sterk bakkie thee, hè?" Meteen schonk ze 't al in, en terwijl de jongen er gretig van dronk, mepte ze 'n ei op de rand van 'n glas in tweeën, klutste het haastig, deed er melk bij en zette het vóór hem op tafel met de hartelijke woorden: „Ziezoo, dat zal je voorloopig wel opknap pen.' Toen Hoogduin de klanten had afgehol pen en binnen kwam, zat de jongen 'n treu rig verhaal te doen. Deze vergadering werd tevens benut als jaarvergadering en de verslagen van secre taris en penningmeester werden uitgebracht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in 1924 gehouden zijn 4 bestuurs vergaderingen, 2 conferenties inzake het contract te Loosduinen, 3 conferenties ar bitrage ^Commissie in het geschil te Berkel' en 3 conferenties ter voorbereiding van het C.C. in de bloembollenstreek. Door den voorzitter werden voorts ver schillende conferenties bijgewoond tot bij legging of voorkoming van geschillen. Mede door inwerking van den Bedrijfs raad werd dit jaar de verhuringstijd in „de Streek" verlegd van Januari naar Februari, enz. Zoo'n verslag spreekt in al zijn soberheid toch eigenlijk boekdoelen, 't Lijkt allemaal zoo eenvoudig, maar als we nagaan hoeveel moeilijkheden er door opgelost en vooral hoeveel er voorkomen zijn, dan blijkt toch wel dat we een dergelijk instituut niet kun nen missen. 't Moet eigenlijk verwonderen dat juist in het sociaal zoo achterlijke bedrijf als het land- en tuinbouwbedrijf deze lichamen in stand zijn gebleven, terwijl ze in bijna alle andere bedrijven tijdens de malaise zijn ver ongelukt. Zij zijn ook in den landbouw nog lang niet wat zij zouden kunnen zijn en terecht merkt de steller van het jaarverslag op „dat de bedrijfsraad een kindje is, dat niet overal met vreugde is ontvangen, maar evenals het vredesengeltje dikwijls op onbarmhartige wijze wordt behandeld en verjaagd." Maar het feit, dat aithans de leidinggeven de personen onder de werkgevers geneigd zijn om met de arbeiders samen te werken teneinde den vrede in het bedrijf te behou den en probeeren de solidariteitsgedachte te doen doordringen is op zichzelf een verheu gend verschijnsel. Op den duur moet die mentaliteit toch doordruppelen tot in de Afdeelingen en zal men ook daar leeren begrijpen dat men be ter met de arbeiders samen kan werken aan den opbouw van een levende bedrijfsgemeen- schap dan te peuteren over een paar centen per uur of een paar kwartjes in de week, met het gevolg dat de verhoudingen steeds slech ter worden inplaats van beter, met het ge volg dat niet wij, maar de socialisten de lei ding nemen in het bedrijf. Een bedrijfsraad is uit den aard der zaak geen geruchtmakend lichaam, maar wie uit die sobere opstelling, tracht op te diepen wat er werkelijk gebeurd is, zal tot de over tuiging komen dat we het in elk geval langs dien weg moeten zoeken. We' hebben onze R.K. Landbouwbe drijfsraden wel zwak, maar kerngezond aan de overzijde van den malaise-stróom weten te brengen, en wanneer we nu maar zorgen voor versterkende middelen d.w.z. een steeds toenemende liefde voor dat lichaam ook bij de werkgevers .op de verschillende plaatsen dan kan „althans wat dat betreft, liet landbouwbedrijf aan velen ten voorbeeld worden gesteld. A. J. L. STEUN GEVRAAGD. Steun gevraagd maar nieAand behoeft zich ongerust te maken 't kost niets. Hier wordt steun bedoeld om te beletten dat „hij" niet omvalt. De heer Oudegeest komt n.l. (in „het Volk" van 26 Mei j.l.) in een.heel breedvoerig be toog duidelijk maken, dat de heer Stenhuis van de Internationale verhouding ook al niet te vee! begrijpt dat hij zijn evenwicht dreigt te verliezen en er gevaar is voor „omvallen". Nu zijn wij niet op de eerste plaats aan gewezen om den voorzitter van het N. V. V. een steuntje te geven, maar „voor wat, hoort wat" en hij toonde zich steeds vol belang stelling ook voor onze beweging. Een klein stukje de staart van 's Hee ren Oudegeest's betoog moge hier een plaatsje vinden waardoor 't iets beter tot de lezers van deze rubriek kan doordringen, dat er werkelijk aanleiding is tot ongerustheid. „Wanneer de geschiedenis dezer periode zal worden geschreven, twijfel ik niet, dat men daarin de bevestiging zal vinden, dat het I. V. V. (misschien ook door zijn namaak- diplomatie) Europa bewaard heeft voor het communisme. En dit verdient m.i., ook in dien er fouten gemaakt zijn, andere beoor deeling dan de oppervlakkige en betweterige zinnen van Stenhuis. Hij weet, dat ik groote waardeering heb voor zijn ijver, zijn werk kracht en zijn intellekt. Alleen heb ik wel- eens de vrees, dat hij wat al te veel verstand van alle mogelijke zaken wil hebben en daar door vervalt in ongefundeerde kritiek. Be kwame menschen als Stenhuis, die deze men taliteit hebben, moeten mijns inziens vóór alles oppassen, dat zij hunne reputatie niet verliezen. Voor menschen op vooruitgescho ven posten is zelf-kritiek en zelfcontrole eerste vereischte. Wie dit niet doet, loopt gevaar het evenwicht te verliezen. En wie zijn evenwicht verliest,valt om 't Doet droevig aan dat die man 't toch nergens goed kan maken en dat men hem nergens gelooven wil, terwijl hij geen gelegenheid onbenut laat om te vertellen, dat hij 't toch eigenlijk veel beter weet als anderen. De „.Kerkelijke Vakbeweging" met haar „stuntelige" leiders verdraaien 't nog maar steeds om aan te nemen dat hij niet de groote oorzaak van veel narigheid bij het beëindi gen van den strijd in de Textiel-industrie is Z'n moeder was dood en hij was achter gebleven met 'n stiefvader, die zoop als 'n tempelier en hem op 'n gemeene manier mishandelde als ie dronken was, omdat de jongen niet wou meedoen aan de stroop- en steeliochtcn met nog Andere leegloopers. 'tWerd te bar op 't laatst en nou was ie weggeloopen van z'n stiefvader, me't 'n paar kwartjes op zak, die al op waren, want hij had 'n wandeling van zes uur achter de rug. Nou wou ie naar Amsterdam, om te zien of ie op 'n schip kon komen als stoker of zoo. „Naar Amsterdam? Nou vanavond nog?" schudde juffrouw Hoogduin medelijdend het hoofd en keek gelijk'haar man aan, die begrijpend knikte. „Jij eet zoo meteen 'n stelletje boterham men" klopte de winkelier hem op z'n schouder „en dan blijf je vannacht hier, begrepen? Ruimte zat.... en als je morgen bent uitgerust, dan nemen we voor jou n spoorkaartje naar Mokum. Maar we spreken zóó af: Als je daar niet klaar komt, dan kefer je naar hier terug.... dat retourkaartje kan d'r ook nog wel af. en dan maken we werk van 'n baantje bier.... afijn, dat kanne we dan altijd nog zien. Roep nou de jonges maar weer binnen, vrouw. Maar ze hoeven van al die ellende nog niks te weten, hoor Hoe heet je, vent?" „Kobus Weevering, meneer." „Mooi.... dan is Kobus 'n kennis.... la- we zeggen: 'n kennis van 'n kennis. Later zeggen we de waarheid wel, as we de jon ges de vragenles overhooren en toevallig de zeven werken van barmhartigheid tegen- korome." Hel werd voor de jongens 'n interessante avond zoo met de nieuwe kennis, Kobus. geweestde grofheid waarmede hij bestuur ders en organisaties van andere richting be spreekt, heeft bij sommige zijner collega's het tegenovergestelde van bewondering op gewekt op politiek terrein hebben de poli tieke voormannen nu juist geen gemak van zijn redevoeringen en nu komt de secretaris van het I. V. V. vertellen dat hij overal ver stand van heeft, maar van de Internationale verhoudingen niet veel afweet, zijn evenwicht dreigt te verliezen en in gevaar verkeert van omvallen. 't Is toch zielig, als een groot man zóóveel pech heeft en er ware in onze kringen te over wegen of er niet eenige troostwoorden voor hem te vinden waren. Hij heeft ze werkelijk verdiend, want hij heeft ondanks alles de onmiskenbare verdienste er voor gezorgd te hebben dat er een behoorlijke afstand bleef tusschen de „Kerkelijke" de naam is niet mooi maar in die-kringen gebruikelijk en de socia listische vakbeweging. Een klein tikje dankbaarheid daarvoor, zou hcusch niet misplaatst zijn. 4 J. L. Een vainest is een eenvoudige inrichting, n.l. een klep of schuif vóór het gewone nest waardoor de kip wordt opgesloten zoodra zij het nest is binnengetreden om daar in haar ei te deponeeren. Met tusschenpoozen, gewoonlijk van onge veer 2 uur, gaat de verzorger de nesten langs en bevrijdt de kippen die kakelend aankon digen, dat ze zich van haar plicht gekweten hebben, uit haar isolement, echter niet dan nadat het nummer van de ring, welk elke hen op haar poot draagt op het ei en een eierlijst of op de laatste alleen is genoteerd. Gewoonlijk dóet men het ook op het ei, opdat men nader hand zal kunnen zien van welke hen het ei afkomstig is. Het lijkt den lezer misschien erg ingewikkeld en ook tijdroovend, doch in werkelijkheid valt het erg mee. Op het be drijf hetwelk schrijver dezes leidde werden een 600-tal hennen op valnesten gecontro leerd (vandaar dat men ook wel van controle- lasten spreekt inplaats van val-nesten, d.w.z. inrichtingen waar in de hennen, als een muis, in een val loopen) en een controle-gang duur de nooit langer dan een half uur. Bij ons woonhuisjhebben we een bescheiden kippenverblijfje voor een 10-tal hoenders, welke voor de eieren voor het huishoudelijk gebruik moeten zorgen. Daarin worden een 3-tal valnesten gebruikt en die worden be diend wanneer een der huisgenooten langs het kippenverblijf komt, wat honderdmaal op een dag geschiedt. De hennen maken gaar ne van de valnesten gebruik en verkiezen deze dan ook boven de open nesten. Door het gebruik van valnesten kunngn we dus nagaan hoeveel eieren iederen hen legt, in v/elke maanden ze gelegd worden (een hen die eieren in den winter legt is van grooter waarde dan een harer zusters die liever de lente- en zomerperiode prefereert), hoe zwaar de eieren zijn, welke kleur ('t geen voor enkele fokin- richtingen van belang is), terwijl men het op-* treden van ziekten of „ongemak" snel kan constateeren, doordat iedere leggende hen in handen komt. Voorts signaleeren de niet- leggende hennen, de dure paardjes die wel eten doch geen contra-prestaties leveren, zichzelf, en kunnen dan naar den soeppot wor den verwezen. Voor den fokker zijn controlenesten on ontbeerlijk. Zij zijn voor hem als het kompas voor den zeevaarder, dus onmisbaar. (De Kleinveeteelt). Z. H. de Paus verleende een audiëntie aan de Spaansche, Rumeensche en Fransche bedevaarten en aan 4000 leerlingen der Sacré Coeur. Bij de heiligverklaring van den zaligen Pastoor van Ars. die Zondag a.s. zal plaats hebben, zal de Paus ook spreken over het eeuwfeest van het Concilie van Nicea. (Tijd.) Dc Commissie der Ned. Bedevaart heeft, naar „de Tijd" verneemt, aan Mgr. Eras een geschenk aangeboden om hem dank te be tuigen voor de vele diensten bij haar voor bereidenden arbeid en ook tijdens het ver blijf te Rome bewezen. Indien de Ned. pelgrims allen zulk een voortreffelijke plaats bij de Heiligverklaring van Petrus Canisius hebben gekregen, is dit grootendeels zijn werk. En wie onzer heeft niet meermalen de bereidwilligheid onder vonden van dezen hooggeplaatsten landge noot wien geen moeite te veel is de Neder landers te Rome, behulpzaam te zijn. Met eenige waardeerende woorden werd het huldeblijk, bestaande in een kruisbeeld en zes koperen kandelaars, bestemd voor de huiskapel van Mgr. Eras, aan hem overhan digd door den vice-president van het Comi té. Deken de Graaff, waar de president Mut- saers helaas verhinderd was om gezondheids redenen de reis naar de Eeuwige stad mede te maken. Het geschenk munt uit door scboone af werking en is waardig de daar voor bestem de plaats in te nemen. Moge het Mgr. Eras nog lange jaren gege ven zijn als assistent der Ned. Bisschoppen die tot overmaat van lol nog bleef slapen ook. De volgende morgen nam Kobus afscheid. Met tranen in z'n oogen en stokkende zin netjes dankte hij voor alles en beloofde, dat ie ze nooit zou vergeten.... en zou schrij ven als ie werk had. De familie Hoogduin hoorde echter geen taal of teeken meer en begon te vermoeden, dat ze met een beroepsbedelaar te doen had gehad Maar troostte zich mc de gedachte, dat de daad er niet minder om was geweest. Uil 'n eerste-klas co'upé stapte 'n heer van tusschen de 35 en 40. Z'n kleeding is duur en blijkbaar door 'n gerenommeerd huis ge leverd Z'n gelaat is niet dat van 'n aristocraat, doch doet denken aan 'n in de tropen rijk geworden handelaar of planter. Hij loopt besluiteloos heen en weer op 't perron, schijnt weer te willen instappen en staat zich nog te bedenken als dc trein al w/eer vertrekt. Dar volgt ie de andere reizigers maar naar de uitgang en slentert door de straten, schijnbaar zonder doel. „Per -slot Van rekening groote onzin mcmpelt ie in z'n eigen. Waarom was ie niet doorgestoomd naar Amsterdam, de stad waar van alles was te genieten! Wat moest ie hier in dii nest nog doen? Flauwe gevoeligheiu was 't van 'm geweest, anders niks. Die lui woonden er natuurlijk niet eens meer 1 met al die verbouwingen van de laatste jaren.... Allemaal oponthoud voor niks! Wie weet waren ze al lang dood, of woon* te Rome werkzaam te zijn, waar hij zich zulk een voorname plaats in de harten onzer landgenooten heeft veroverd. En niet alleen bij dezen. Ook in de meest uiteenloopende kringen an het geestelijke en wereldlijke Rome is Mgr. Eras een hoog geziene persoonlijkheid. Naar aanleiding van de benoeming van Pater Leo Kierkels tot Generaal-Overste van de Paters Passionisten, deelt men aan de „M. Ct." mede, dat de ouders van den generaal in Woensel wonen in de Krone- hoefstraat. Een paar jaar geleden bracht de generaal-overste hun daar nog een be zoek. De vader van den generaal is «Laurens Kierkels, de ophaler van het liefdewerk „Gud Papier", meer bekend onder den naam van „Piet van het Oud-papier". Uit de hooge waardigheid, waartoe de bekwame zoon van dezen eenvoudigen va der benoemd is, blijkt weer eens, hoe de ware democratie in de Katholieke Kerk wordt toegepast, aldus de ,,M. Ct Bij gelegenheid van den eersten „Dies Na- talis" der R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft de Rector-Maonificus prof. dc Lan gen Wendels O. P. een rede gehouden over de „christelijke vredesgedachte". Deze re de is thans in druk verschenen bij de N. toonstelling bijwonen; Minister van Swaay Leeuwen, NijmegenUtrecht. In het door ons ontvangen jaarverslag over 1924 van de R. K. Vcreeniging van Werk gevers in de metaalnijverheid, dat tal van cijfers omtrent deze industrie geeft, komt de volgende conclusie voor: Uit de dorre opsomming van deze gege vens valt voldoende af te leiden, dat de me taalnijverheid in 1924 zonder twijfel over het algemeen een lichte opleving kan boe ken. Men vrage echter niet ten koste van hoeveel moeite en opofferingen dit resultaat is bereikt. Op allerlei wijze is getracht moe- ten worden den kostprijs voortdurend te verlagen, terwijl daarnadst getracht moest worden zooveel mogelijk orders te plaatsen in het eigen land. dikwijls beneden den kost prijs. Vele fabrieken hebben zich meer en meer op den export toegelegd en daarmede suc ces gehad. Naar men zich zal herinneren, heeft de firma W. Pronk en Co., importeurs van de I. lsmalun-Sigaretten, eenigen tijd geleden, verschillende procedures aanhangig gemaakt tegen sigaretten-firma's hier te lande, die hun Hollandsch fabrikaat in den handel brachten onder het mom van Egyptische import, o.m. door op de doosjes, waarin nun sigaretten verpakt waren, valsche Egyptische Gouvernemenstzegels te plakken, weike echte zegels door het Egyptische Gouverne ment verstrekt worden als garanue voor de sigaretten, die werkelijk in Egypte vervaar digd worden. Naar wij thans vernemen zijn de meeste van die fabrikanten met de firma Pronk in onderhandeling getreden, ten einde tot een minnelijke schikking te komen. Die onder handelingen hebberr tot resultaat gehad, dat vanaf 1 Juni a.s. de vAsche zegels niet meer op de doosjes der betrokken firma's, ge plakt zullen worden. Alleen met de firma H. C. C. Kauling te Amsterdam, fabrikant van de Mozes-Fezza sigaretten werd nog geen overeenstemming bereikt, zoodat tegen haai de vervolging voortduurt. Door het krachtig optreden Van de firma Pronk is dus thans ongeveer een einde ge maakt aan deze knoeierijen in de sigaretten industrie, waarvan in hoofdzaak het publiek de dupe werd. Na 1 Juni a.s. zal weder het voorkomen op de doosjes van het Egyp tische garantie-zegel, vermeldende de woor den „Egyptian Government," een waarborg zijn voor het publiek, met echt Egyptisch import tt doen te hebben. Verschillende fa brikanten echter gebruiken voor hun even eens niet geïmporteerd fabrikaat zegels, volkomen gelijkende op de echte Egyptische garantie zegels. Het woord „Government" is dan echter vervangen door woorden als „Parliament," Factory" enz. Ten einde ook deze misleiding van het publiek tegen te gaan,, zal de firma Pronk tegen deze firma's eveneens een actie in stellen. De Noordpool bevindt zich niet zooals velen wellicht denken, op een vaste plaats, doch wisselt onregelmatig. In den tijd toen Peary in 1909 zich in haar nabijheid bevond, was de verplaatsing vrij snel en bedroeg on geveer 15 c.M. per dag, wat door astrono mische waarnemingen van verschillende ster- rewachten bevestigd werd. Terwijl aan den equator de aardopper vlakte met een snelheid van 465 M. per se conde om de aardas draait, is de beweging om de Pool vrijwel nihil. Men weet dat door het snelle draaien om haar as de aarde aan de Polen eenigszins afgeplat is. De equator is 6377 K.M., de Pool 6356 K.M. van hei.' midaelpunt der aarde verwijderd. Daar nu de aantrekkingskracht van de aarde des te sterker wordt naarmate men zich dichter bij hei middelpunt bevindt, is de zwaartekracht aan de Pool grooter dan ergens anders op dezelfde hoogte boven den zeespiegel. Een kilo aan de equator weegt vijf gram meer dan aan de Noord-Pool. Alle lichamelijke arbeid, die tegen de richting van de zwaar tekracht verricht wordt, zooals hei heffen van gewichten, bergbeklimming, eischt dus aan de Pool meer krachtsinspanning dan er gens anders op dezelfde hoogte. Ook de valsnelheid is er grooter. Een li chaam dat bij vrijen val aan den equator per sekunde 489 c.M. aflegt, valt in denzelf den tijd aan de Pool 492 c.M. Zelfs op klok ken heeft dit invloed, daar de sterkere aan. trekking den slinger sneller doet gaan. Eer klok die aan den equator elke seconde éér slingerslag doet, maakt er aan de Pool 22< meer en loopt dus per dag bijna 4 minuten voor Eigenaardig zijn de astronomische verhou dingen aan de Pool. De zon komt niet dage lijks op of gaat onder, zooals bij ons, maar blijft, na 20 Maart te zijn opgegaan, boven den horizon, dezen in 24 uur éénmaal door loopend, om, onderwijl steeds hooger stij gend, 21 Juni haar hoogsten stand ie berei ken en dan 23 graden boven den horizon staat. Daarna daalt zij weer even langzaam, om 23 September onder den horizon te ver dwijnen. Tijd bestaat aan de Pool niet, d. w. z. men weel nooit hoe laat het er is. (Zuiver theoretisch gesproken, natuurlijk!) Staat mer op de Pool met 't gezicht naar de meridiaan van Greenwich en men doet, als 't te Green wich precias 12 uur is, een stap naar voren dan is het middag, doet men een stap naai rechts dan is het zes uur 's morgens, eer slap naar links, en het is zes uur avonds een 'n stap achteruit brengt middennacht. Er is bovendien aan de Noordpool geen Noord Oost en West meer. Alleen het Zuiden is nog overgebleven, en naar welk punt in de ijswoestijn men ook ziet, altijd kijkt men naar het Zuiden! Elke wind komt uit het Zuiden en waait tevens naar het Zuiden. De Nederlandsche Vereeniging van Biblio thecarissen en bibliotheekambtenaren hield dezer dagen te Groningen hare jaarlijkschc huishoudelijke vergadering onder voorzitter schap van dr. J. ter Meulen, die herinnerde aan het overlijden van het oudste lid dei vereeniging, den heer J. G. Verwijnen, bi bliothecaris van Teylers Slichting te Haar lem. In de plaats van mej. N. Snouck Hur- gronje, die niet herkiesbaar was, werd ge kozen tot penningmeester da heer Van der Pot te Rotterdam. De voorzitter bracht aan de scheidende penningmeesteres den warmen dank der ver eeniging voor alles wat zij als bestuurslia voor den bloei der vereeniging heeft gedaan. Op 1 Mei 1925 telde de vereeniging 218 gewone en 11 buitengewone leden. Het gel delijk saldo is geslonken tot 1016.83. De begrooting voor 1925 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op ongeveer 2500. Het vocrdeelig saldo is geraamd op ongeveer 1000. Medegedeeld werd. dat van de hand van den heer Mondt, bibliothecaris van het Kon Instituut van ingenieurs te 's-Gravenhage verschenen is een systematische catalogu.' samengesteld volgens het decimaal stels van dat instituut. Naar wij bereids meldden, zal minister Westerveld Zaterdag a.s. persoonlijk de opening van de1 te Helder te houden ten toonstelling bijwonen; Minister van Swaay neemt deel aan de feestelijkheden op Dinsdag 2 Juni. Van builen de gemeente ij de belangstelling zeer groot, zoodat onge twijfeld vele vreemdelingen naar hier zul len komen. Een groot aantal bladen uit den omtrek zendt vertegenwoordigers. De nieu we kruiser „Java", die van 28 Mei tot 2 Juni in de haven aanwezig is, zal op Twee den Pinksterdag voor belangstellenden ter bezichtiging worden gesteld; de hiervoor bestemde uren zijn voor voorin. 10 tot half twaalf en van nam. 2ks tot 4Yi uur. De Kon. Luchtvaartmaatschappij organiseert op 5, 6 en 7 Juni vliegtochten boven Hel der en het Marsdiep; biljetten hiervoor zijn aan het tentoonstellingsbureau verkrijgbaar Geregelde autodiensten, zoowel van de stad naar het TentoonstelliBgs-terrein als naai het Vliegkamp de Kooij, zijn georganiseerd. Voor bewoners van aan het N.-H. Kanaal gelegen plaatsen heeft de sloombootonder- neming Esona een extra-dienst ingelascht deze boot vertrekt Dinsdagmorgen 9 uul van Alkmaar en des avonds te 9 uur weei terug. Extra booten van Harlingen en Texel zullen voorts naar hier komen, terwijl de Spoorwegmaatschappij extra-treinen naar en van Helder heeft ingelegd. Aan een en ander wordt op duidelijke wijze bekend heid gegeven; voor bezoekers van buiten is de route door middel van wegwijzers aan-, gegeven. Het Mei-nummer van „Zonnebloemen", het laatste nummer van den 2en jaargang, is een Moedernummer. Allereerst een redactioneel artikel, Mo"- der" geheeten, met een foto van de H. Maagd Maria met haar Kind. Nauw daarbij aansluitend de Piëta; Moederweelde en Moe dersmart. Verder een heele serie moeders met kinderen uit alle werelddeelen, waarbij een mooie reproductie van een schilderij uit het Dordtsche Museum, voorstellende de H. Augustinus en de H. Monica, met een daarbij behoorend artikel van Drs. Davds. Dr. Peutz geeft het slot van zijn moois beschouwing over Zuigelingensterfte. Van de loterij worden een paar foto's ge geven van de kleinere prijzen, die er toe' ook mogen zijn! Anny Hulsmans geeft eenige schetsjes val menschen met goeden wil, doch toch on. danks dien goeden wel tot verkeerde dadel komen, Het financieel verslag sluit dezen jaargang. den in 'n andere stad. Wat gebeurt er niet in n kleine twintig jaar. Twintig jaar! Nou voelde-nie pas goed hoe stom ie was geweest. Die man en die vrouw veronderstel dat ze nog leefden waren natuurlijk al lang de zaak uit. 'n Zoon of 'n dochter zou ie achter de toonbank zien staan.... heelemaal onbekend voor elkaar dus.... ze zoüen 'm aanzien voor 'n halve gek, 'n oplichter of zoo iets.... Dat malle idee ook van 'ra. En toch.... ja, nou begon die belofte 'm weer te kietelen.... die belofte van dat ie ze nooit zou vergeten en direct zou schrij ven. Nou ja, dat zat 'm allemaal in de omstandigheden.... uitstel, afstel, hoe ging dat in de wereld Afijn, hij zou die kant toch maar es op- loopen.... al was t eigenlijk om te lachen, na zóóveel jaren. En terwijl ie „die kant toch maar es op liep" lagen in dezelfde huiskamer van toen 'n oude man en n oude vrouw op hun knieën, en deden de Hemel geweld aan, om 'n redding, die 'n onmogelijkheid schaen. De eenzame, deftig gekleede reiziger was nu in de straal. Verdraaid! De winkel was er nog. Maar ja, 't was toch dezelfde zaak met de zelfde naam; maar lang zoo vol niet; veel minder florisantbijna leege boterpot- ten'n stolp met 'n vier of vijf eieren d'r ini. 'n paar armoedige mopjes worst en kaasZou 'tzou 't.... Daar moest ie meer van weten. Er schuin over was 'n eenvoudig restaurantje. Hij ging daar binnen, bestelde koffie met- 'n broodje met ham, vroeg zoo langs z'n neus weg aan de eiifenaar, die zelf bediende, of de oude Hoogduin daar nog altijd zelf winkelde. „Ja meneer, maar dat zal niet lang meet duren". „Hoezoo?" ,,'t Zakie is niks meer, meneer.... n hoop schuld: nergens kunnen ze meer op crediet krijgen, 'k Heb al hooren zeggen, da» er gedreigd is met faillissement." „Wel, wel, hoe is dat zoo gekomen?" „Allerlei tegenslagziekte, borg ge weest voor 'n schoonzoon, die de boel er door lapte.... en van alles zoo.... 't Za kie zou nog wel op te halen zijn, als er maar wat frisch geld in werd gestopt. maar ja, wie durft dat an, hè? Zoo heele maal op losse voet...." "n-Ja, ja.... wie druft dat an'fiel zoo u zegt.' „De menschen verdienen 't niet. meneer, dat ze zoo moeten tobben. Ze hebben zei? nooit anders dan goed gedaan in hun beste dagen Dc koffie dronk ie haastig op., 't brood je ham liet ie staan, gunde de waard geen tijd. om te vragen of er wat aan mankeerde; hij betaalde royaal en zei, dat ie straks te rugkwam. Geen' uur later zat „De jonge n" vai toen te dineeren met de overgelukkige winkelier en z'n vrouw, die zich van alle financieelc zorgen ontlast wisten en God dankten voor de wondere gebedsverhoorinf G. N, „In "de Vakbeweging zag men t on derhandelen met de patroons, 't afsluiten van Kollectieve kontracten iets wat op zichzelf goed is maar wat het gevaar in zich heeft, dat ook de vakbeweging haar strijdvuur verliest."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9