WEttóD Binnenlandsch Nieuws UIT ONZE OOST. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. MARKTNIEUWS De huurwetten. De Grotius-herdenking. Hollandsche locomotieven in beslag genomen. Het Rijkstelefoon-reglement. Het Kanaalfeest in N.-Holland. Economisch herstel van Amsterdam. De dienstbodennood. De ex-keizerin te Soestdijk. De verbouwing van het C.S. te Amsterdam. R. I. J. H. Graaf de Marcharit d'Ansembourg. Het electrocutie-gevaar. VERKEER EN POSTERIJEN. Het toenemend goederenvervoer per auto. Een drama. De wereldvlucht van De Pinedo. Een mooie prestatie van Cobham. De Pooltocht van Amundsen. Derde Paedagogische Week. Prof. Dr. D. A. de Jong t- Mgr. Orsenigo. De conferentie van den H. Vincentius a Paulo. De vrouw, die durft. Er van door. Vervalsching van een spaarbankboekje. Katoen voor linnen. Inbraak in een sacristie. Niet aan 't juiste adres. Een geüeïmzxnnige vreemdeling. Het „spookt" in Breskens. V erkeersongevaïlen. Te weinig salaris. VISSCHERIJ. Haar opheffing bepleit. In zijn jaarverslag over 1924 maakt de hoofdinspecteur voor de Volkshuisvesting Ir. H. van der Kaa gewag van een adres van hem aan den Minister van Arbeid, naar aari- lei'ing van het adres van het gemeentebe stuur van Utrecht betreffende een eventuecle opheffing van de Huuraanzeggingswet. Hij Vervolgt: Aan de hand der beschikbare gegevens meende ik de verwachting te mogen uitspre. ken, dat op het einde van 1924 in het tekort aan woningen zou zijn voorzien, terwijl de productie van 1925 dan zou dienen voor de vorming van een reserve. Voorts meende ik ervan te mogen uitgaan, dat de huurwetten, die crisiswetten zijn, zoo dra de crisis, welke deze wetten in het le ven riep, als geweken kan worden be schouwd, niet langer in stand mogen worden gehouden. De crisis op woninggebied, zich uitende in een nijpend tekort aan woningen, waarin wegens het groote risico van toekom stige waardedaling door het particulier ini tiatief niet kon worden voorzien, dwong de "overheid tot het verleenen van crisissteun en tot het maken van wettelijke bepalingen tegen huurwoeker. De steunverleening is thans opgeheven, waarmede is uitgesproken, dat in een nog eventueel bestaand tekort ronder steun zou kunnen worden voorzien. Voor een volledige herleving van het bouwbedrijf moeten alle beletselen worden weggenomen, welke de vrije uitoefening in den weg staan. De opheffing der Huurwetten is in dit opzicht noodzakelijk te achten. Voor 1924 kon zulks met het oog op den beperkten wonngvoorraad nog niet geschie den; tegen het einde van 1924 zou zulks naar mijn oordeel geen bezwaar meer ontmoeten, in den loop van 1925 zouden dus de Huur wetten buiten werking kunnen worden ge steld, wijl de werking daarvan nog een half iaar zou aanhouden." Schr. wijst er o.m. cp, dat de Huurwetten de juiste waardevorming van alle huizen be letten, doordat zij invloed oefenen op den marktprijs van een groot aantal huizen. De Huurwetten zijn ook nadeelig voor een goed onderhoud. Door sommigen is de opmerking gemaakt, dat nog steeds het overgroote deel van de bestaande woningen onder de Huurwetten valt. Dit is echter niet het geval, zoodat de weV. len thans slechts dienen tot bescherming van een gedeelte der bevolking. Bij de woning telling van 1919 zijn geteld 1,221.630 wonin gen, waarvan 343.624 eigen woningen (circa 28 pet.] en 815.218 huurwoningen (circa 62 pet.) Iq het geheele Rijk waren aanwezig circa 1.380.000 woningen. Wijl in de kleinere gemeenten, waar de telling niet heeft plaats gehad, relatief meer eigen woningen zullen zijn dan in de steden, is het aantal eigen woningen te stellen op ten minste 28 pet. van 1.380.000 of 387.000. Naar dezen maat staf bedroeg het aantal door de eigenaars bewoonde woningen op 31 December 1920 395,000, terwijl op dien datum 50 a 60.000 woningen aanwezig waren, gebouwd met steun krachtens de Woningwet. Voorts zul len midden 1925 circa 200.000 woningen aan wezig zijn, welke na 1920 zijn gebouwd. Indien de wetten niet reeds voor een be langrijk deel van het Rijk ten gevolge van de opheffing van Huurcommissies practisch bul ten werking waren gesteld, zouden alsdan Joch reeds ten minste 650.000 woningen bui len de wet tegen 950.000 onder de wet val len, Nu in tal van gemeenten geen Huurcom- missie meer bestaat en in vele zelfs nooit zen Huurcommissie heeft bestaan, is het iantal woningen, dat practisch buiten de Wet valt, nog beduidend grooter dan 650.pGO. Met recht kan dus worden gesproken van bescherming van een deel der bevolking in een deel van het land. Ten slotte vormen de Huurwetten een be letsel voor de opschuiving naar nieuwe wo ningen, zoodat de vraag daarnaar vermindert en dus de aanbouw tot stilstand komt, voor dat de nood geheel gelenigd is. Volledige op heffing van den woningnood kan dus nimmer gepaard gaan met handhaving van de Huur wetten. De herdenking te Delft uitgesteld. Het lag in de bedoeling de plechtighid yan de Groius-herdenking te doen geschie den op Zaterdag 6 Juni a.s. des middags te half drie uur in het koor der Nieuwe Kerk te Delft. Bijzondere omstandigheden hebben Zich echter voorgedaan die het gewenscht maken om de herdenking niet op die plaats en tevens later, in Augustus n.l. en dan op den sterfdag van Hugo Grotius. te doen plaats hebben. De voorgenomen Grotius-tentoonstelling ■op 13 Juni a.s. in het gebouw van den ge meenteraad, Javastraat te Den Haag, zal jop den bestemden dag doorgaan. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft, naar uit Emmerik aan „Het Volk" gemeld wordt, het proces met het in haar dienst zijnde Duitsche personeel over de loonbetaling in marken verloren. Geduren de het inflatie-tijdperk werd de mark tegen 0.05 bij de loonbetaling berekend. De 'echtmatigheid hiervan werd door vier le den der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel betwist en de Duitsche justitie stelde hen in het ge lijk. De spoorwegdirectie moet het te weinig betaalde loon, ongeveer 8000 plus de ge rechtskosten betalen. Dit schijnt niet te zijn geschied. Want Donderdagmorgen werd gerechtelijk beslag gelegd op twee Holland sche locomotieven. Het blad voegt er aan toe: Nader ingewonnen informaties bij de di rectie te Utrecht bevestigen in hoofdzaak wat onze correspondent hierboven mee deelt. Vrijdagmorgen is n.l. aan de directie van de Ned. Spoorwegen te Utrecht telegrafisch mededeeling gedaan, dat beslag is gelegd op pen locomotief en een vat olie. Verder is te Utrecht niets bekend Men achtte het dus niet onmogelijk, dat ook nog een tweede locomotief in beslag genomen zou zijn, maar hieromtrent kon men ons niets nededeelen. Ook van de reden dezer beslaglegging is paei te Utrecht niet op de hoogte. Een adjunct is naar Emmerik vertrokken lom een onderzoek in te stellen. Verlaging van het 15 K.M.-tarief. Er is thans wijziging gebracht in eenige bepalingen van het Rijkstelefoonreglement 1919. O.a. is verlaagd het tarief voor gesprek ken, te voeren tusschen gemeenten, welke niet verder dan 15 K.M. hemelsbreedte van elkaar verwijderd zijn. Dit tarief luidde tot dusver 35 cent voor eengesprek van 3 mi nuten en 1 voor, een dringend gesprek, ■welb% tarieven verlaagd zijn respectievelijk tot 20 en 60 ets. Dit verlaagde tarief is 31 Mei in werking jgetreden. De tentoonstelling te Helder. In tegenwoordigheid van den Minister v. Marine en vele autoriteiten werd Zaterdag middag te Helder de tentoonstelling ge opend, welke naar aanleiding van het 100- jarig bestaan van het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal is georganiseerd. In zi;n openingsrede wees de voorzitter der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer W. Biersteker, op het groote be lang dezer expositie voor den bloei en de economische ontwikkeling van Den Helder. Al heeft het Noord-Hollandsch Kanaal thans niet meer die beteekenis van voorheen, toch is het als binnenscheepvaartverbinding nog van groot belang, Spr. wees er voorts op, dat de bedoeling dezer tentoonstelling is, de aandacht op Den Helder te vestigen, een stad van 30.000 inwoners, welke door dit feit alleen reeds recht heeft op grootere belangstelling. Een verblijdend teeken noem de hij het voorts, dat ook in marinekringen meer en meer wordt ingezien, dat mede werking aan verbetering van den economi- schen toestand der gemeente noodig is. Het aanboren van nieuwe bronnen van inkom sten is voor Den Helder met haar over belast budget dringend noodig. De burgemeester, de heer W. Houwing, juichte van harte deze poging der burgerij toe om de gemeente te onttrekken aan haar isolement. De tentoonstelling is ondergebracht in een reusachtige excercitieloods van de marine, daartoe met de meeste welwillend heid afgestaan. H. M, de Koningin stond voor deze ten toonstelling een model van het pantserdek- schip ^„Koningin Wilhelmina der Neder landen" af. Niet minder dan zestien scheeps modellen van het Departement van het Marine worden geëxposeerd, waaronder die van de nieuwste torpedojagers. Voorts zijn er modellen van de „Gelderland", van eenige terpedobooten en de stoomschepen „Vene zuela en „Columbia De Ken. Ned. Stoom boot-Maatschappij zond het model in van haar grootste vrachtschip. Ook de onderzee dienst der marine exposeert tal van interes sante bijzonderheden. Veel van dit alles is nooit zoo volledig tentoongesteld. Het Scheepvaartkundig Museum en Insti tuut te Rotterdam heeft een merkwaardige stand. O. a. wordt hier gedemonstreerd het bekende Fiettner-rotorschip door een model dat duidelijk de werking aangeeft. Het Scheepvaart-Museum te Amsterdam komt met verschillende scheepsmodellen; de Pyrotechnische werkplaatsen der marine met materiaal dat aldaar vervaardigd wordt en dat een uitstekende idee geeft van de wijze, waarop de Marinewerf geoutilleerd is. Bovendien heeft de marinewerf een in stall/! tie gemaakt, waarop het bedrijf der Artillerie-Werkplaatsen wordt gedemon streerd. Veel bekijks trekt ook nog de peris coop, door den onderzeedienst der marine opgesteld en voor belangstellende bezoe kers te bezichtigen. De gemeente Den Hel der exposeert gegevens betreffende de geschiedenis en ontwikkeling der stad. Ten slotte heeft de Marine-Vliegdienst twee jagervliegtuigen in de tentoonstellings zaal geplaatst. Behalve deze stands zijn er van particuliere firma's zeer veel inzen dingen. Het geheel maakt een uitstekenden indruk. Het eere-comité wordt gevormd door mi nister Westerveld, jhr. mr. dr. A. Röell, de heeren W. Houwing, burgemeester van Hel der, vice-admiraal C. Fock, jhr. H. Rappard, directeur van 's Rijkswerf, en Ch, L. van de Bilt lid van de Tweede Kamer. Na afloop van de openingsplechtigheid werd een bezoek gebracht aan den nieuwen kruiser „Java", welke in de haven van Nieuwediep gemeerd ligt gepast Een wending ten goede. Uit het statistisch jaarboek van het ge meentelijk bureau van statistiek e Amster dam over dé jaren 19221923, brengen we eenige merkwaardige cijfers naar voren. Zoo blijkt o.a. dat in het jaar 1923 in geen enkele gemeente van ons land zooveel hu welijken zijn gesloten als te Amsterdam, n.l. 6860 huwelijken of 9.78 op elke 1000 inwo ners. I nRotterdam was het betreffende cij fer slechts 9.25, in Den Haag 8.77, in Utrecht 7.77 en in Groningen 8.06. Dat in de economische crisis, welke de laatste jaren ons land geteisterd heeft, een keer ten goede is gekomen, leeren o.a. de tabellen uit het hoofdstuk verkeer. In de Amsterdamsche haven toch zijn in 1923 3041 zeeschepen aangekomen tegen 2860 in 1922, 2571 in 1921, 2184 in 1920 en 1366 in 1919. Het grootste aandeel in eerstgenoemd cijfer had de vaart van en op Groot Brittannië met 1307 aangekomen schepen van 4.627.755 M3. bruto-inhoud en 1432 vertrokken sche pen van 6.031.835 M3. bruto-inhoud. Ook in de binnenvaart is verbetering waar te nemen; in 1923 gingen 34.925 rijnschepen en andere binnenvaartuigen door de sluizen van het Merwedekanaal in de richting van Amsterdam, tegen 31.595 in 1921 en, 36.914 vaartuigen in de richting van Utrecht, tegen 32.367 in 1921, Een indruk van de verbetering welke in den economischen toestand is ingetreden, bieden ook de gegevens omtrent de werk loosheid. Waar in 1922 nog 2.665.448 werk- loosheidsdagen van verzekerde leden van vakvereenigingen werden genoteerd, was dit aantal in 1923 nog slechts 1.892.475. In 1921 bedroeg het nog 3.482.145.' In relatieve cij fers uitgedrukt stemt dit voor de drie ach tereenvolgende jaren Overeen met resp. 20.8, 18.4 en 15.0 werkloosheidsdagen op 100 da gen, waarop had kunnen worden gewerkt. Het aantal leden der werkloozenkassen was op 31 December 1923 38.581 (42.801 op 31 December 1922). Het bedrag der gedane uit- keeringen 992.020 1.431.183 in 1922.) Naar de „Msb."1 meldt, heeft het plaatse lijk comité der Kath. Sociale Actie te Eind hoven een adres gericht tot den Minister van Arbeid, waarin wordt verzocht: tijdelij ke verlaging van de zeer hooge kosten voor 't visum op de paspoorten van Duitsche meisjes en het ontwerpen eener wet, waarbij aan vrouwelijk personeel beneden de 15 ja ren, het werken in fabrieken wordt verbo den. Bezoek aan H. M, de Koningin-Moeder. Naar het Corr.-bureau meldt, heeft de Duitsche ex-Keizer en zijn echtgenoote, vergezeld van de jongste kinderen, Zater dagmiddag een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin-Moeder ten Paleize te Soestdijk. Wederom een nieuw perron in dienst gesteld. Zaterdag j.l. is op het Centraal-Station te Amsterdam, het tweede perron westzijde in dienst gesteld. Ook de stootheuvel aan de oostzijde van het station is verwijderd. Het tweede en vierde perron zijn voort aan in hoofdzaak he.steihd om dienst "te doen als perron van aankomst; het 'derde perron in hoofdzaak voor de vertrekkende treinen naar Haarlem. De Koningin heeft benoemd tot Kamer heer in buitengewonen dienst R. L. J. H. M. Graaf de Marchant d'Ansembourg. De leiders van onze groote electriciteits- bedrijven zijn naar het Hbld. verneemt, bezig iets te ondernemen, in het belang der elec- triciteitsverbruikers. De ontwikkeling van de massa heeft geen gelijken tred gehouden met het voortschrijden der techniek. Vooral de kennis van de elec- triciteit is zeer gering. En om nu in dat gemis te voorzien, is'het volgende propagandaplan ontworpen. De Vereeniging van Directeuren van Elec- triciteitsbedrijven in Nederland, zal door ge heel ons land paedagogische electriciteits- tentoonstellingen organiseeren, met het doel de elementaire beginselen der electriciteits- leer aan de massa te onderwijzen. De heer C. L. van Balen, directeur der Amsterdamsche Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressên, schrijver van onze bekende aardrijkskundige boekjes, heeft voor de hoogste klassen der O. L. en M. U. L. O.-scholen een hpekje geschreven over „Opwekking, voortgeleiding en toepassing der electriciteit." In dit boekje komen repoducties voor van de schoolplaten, welke in een serie van drie stuks, tegen geringen prijs verkrijgbaar wor den gesteld en als leermiddel dienen bij het onderwijs, dat aan de hand van dit boekje wordt gegeven. Geheel Nederland is verdeeld in districten. Het ligt in de bedoeling, in de centra dier districten paedagogische electricitietstentoon- stellingen te houden, waarop o.a. voor de schooljeugd en de volwassenen films zul len worden vertoond, die het in de school boekjes behandelde en op de schoolplaten afgebeelde proces weergeven. 27 Juni a.s. zal al het leermateriaal gereed zijn en te Amsterdam ter bezichtiging worden voorgelegd aan autoriteiten en belanghebben den op onderwijs- en electrotechnisch gebied. Daarna zullen dezen zomer in alle plaatsen, waar de bovenbedoelde tentoonstellingen zul len worden georganiseerd, propaganda-bij- eenkomsten worden gehouden voor gemeen tebesturen, commissies voor lichtbedrijven, enz., waarop ook het leermateriaal zal wor den getoond. De schooljeugd zal de paedagogische ten toonstelling eerst bezoeken, als de leerstof minstens zes weken op de scholen is behan deld. Met extra-vervoergelegenheid zullen alle plattelandskinderen uit den omtrek op gaan naar de expositie, om de groote open bare les bij te wonen. Het goederenvervoer per auto neemt steeds toe. Het wordt in vele landen bevor derd door de stijgende vervoertarricven der spoorwegen, terwijl het in jonge staten veel al het spoorwegvervoer reeds overvleugeld heeft. In verband hiermede is de kwestie gerezen vèn de bijdragen, door de berijders der groote wegen te leveren in de kosten van aanleg en onderhoud van deze wegen, welke koslen steeds stijgen. De commissie voor het wegentransport van de Internatio nale Kamer van Koophandel te Parijs heeft deze kwestie in haar jongste bijeenkomst uitvoerig besproken. En op het aanstaande Congres te Brussel zal aan deze zaak ruim schoots aandacht worden gewijd. De oud-luitenant van de administratie, P. C, Zwerver te Bandoeng, bracht z'n echtge noote twee steken in den arm toe en door stak daarna zichzel. Hij was direct dood. De Italiaansche wereldvlieger Markies de Pinedo vloog Zondag vah Koepang Timor naar Broome (West-Australië), een afstand van 570 mijlen, welken hij in 6 uur aflegde. De bekende Engelsche vlieger Allan Cob ham heeft Vrijdag in 14 uur van Londen naar Zürich en terug gevlogen. Hij vertrok Vrijdagmorgen 4.54 in een kleine Havilland machine met 27 PK motor, van Croudon, vloog regelrecht naar Zürich, kwam daar des voormiddags 11 uur aan, steeg 46 minuten later weer op en landde Vrijdagavond half acht weder in Croydon. Hij legde op beide reizen een afstand van circa 1600 kilometer af. De totale kosten voor olie en benzine heb ben nog ge^n £5 bedragen. Uit Olso wordt gemeld dat de Noorsche minister van Scheepvaart Vrijdag een ver zoek heeft ontvangen van de luchtvaart- vereeniging om de stoomboot „Farm" toe te staan, in de Spitsbergsche wateren te verblijven ten einde alle mogelijke hulp aan Amundsen en zijn kameraden te verleenen. Eveneens is verzocht, dat een hulp-expeditie zal worden uitgestuurd, welke naar men zich voorstelt, zal bestaan uit twee legervliegtui gen. Het kabinet heeft deze kwestie nog niet kunnen overwegen. Vader in audiëntie omtvangen worden, waar bij de H. Vader zal antwoorden op een adres van hulde, dat voorgelezen zal worden door Z.Em. kardinaal Vannutelli. Het congres al ook Zondag nog worden voortgezet. Op 27 Mei kwamen in het gebouw der R.K, Leergangen te Tilburg afgevaardigden bijeen der verschillende organisaties op on derwijsgebied en werd in groote trekken het programma vastgesteld der derde Paedago gische Week. Deze zal worden gehouden te Tilburg op 17, 18 en 19 Augustus. Naast algemeene ver gaderingen waarvan sprekers en plaats na der zullen worden bekend gemaakt, werd besloten, op Woensdag 19 Augustus, namid dag, paralelle sectievergaderingen te doen houden voor Bewaarschoolonderwijs; La ger Onderwijs en Buitengewoon Onderwijs; M. U. L. O.; Nijverheidsonderwijs; M. O. en V. H. 0.;alsmede een afzonderlijke sectie voor R.K. Jeugdorganisatie. De Dinsdagmor gen, 18 Augustus, is gereserveerd voor de bespreking van verschillende vraagstukken der Beroepskeuze. Tijdens deze Paedagogische Week zal een tentoonstelling worden gehouden van leer middelen en boeken voor het R, K, Bijzon der Onderwijs. Tc Leiden is in het Diaconessenhuis over leden prof. dr. D. A. de Jong, hoogleeraar in de ziektekunde en parasytologie aan de rijksuniversiteit, aldaar. Z. D, H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Adam (H. Wil- librordus buiten de V.) A. Postma, en te Haarlem (H, Joannes de D.) J. Riswick, die kapelaan was te Ursem. Z.Exc. Mgr. Orsenigo, die de vorige week Den Haag verliet, is na een verblijf van enkele dagen bij zijn familie te Milaan, te Rome aangekomen en zal hier verdere be schikkingen van de Pauselijke staatssecreta- rie omtrent zijn toekomstige bestemming af wachten. Z.Exc. zal dezer dagen door den H.Vader in particuliere audiëntie ontvangen worden. („Msb.") Donderdagavond a.s. worden te Rome, naar de „Msb verneemt, verwacht de deel nemers aan het internationaal congres der Conferentie van den H.Vincentius a Paulo. Vrijdag zal in de Gesu, de groote kerk der Jesuieten. de eerste plechtige vergadering plaats hebben. Zaterdag zullen de congressisten in de Santa Maria Maggiore. onder de Mis van ZEm, kardinaal Vannutelli, protector der Conferentie van St. Vincentius a Paulo, tot de H. Communie naderen. Zaterdagavond zullen zü door den H. 'Uit de „Msb.": De Dam lag te blinken in den regen. Het witte gesteente glom in den glans der groote lampebollen, die schommelden op den wind. Als een opwaaiend gordijn voor den Paleis' gevel vielen de regenstrepen, door den licht gloed doorflonkerd, neer. Het witte plein lag er geheel verlaten met de hooge lantaarnpalen alleen, als een afgetakelde danstent na het vroolijk feest van een zonnigen dag. De figuren-rand van zwarten steen mar keerde dof-opglanzend de felheid van 't witte veld. Elkeen ontvlood de openheid van het plein en zocht beschutting voor het vallend hemelwater en den blazenden wind dicht bij de hooge huizén. Uit den koepel van den Paleistoren dron gen negen klokkeslagen, gevolgd door de klanken van het uur-deuntje op het speel werk. Dan flonkerde een lichtje op in de duistere overhuiving en bleef branden als een vreed zaam sein. Een lang mager vrouwmensch met wijde hooge schoenen, 'n tipje van bont schroten- goed tusschen den mantel en de ongelijk han gende rokkenrimpels, de bepluimde hoed overspannen met den glimmenden koepel van een beregende parapluie stapt met wijde passen den verlaten Dam op. Zij loopt tot midden voor het Paleis, knippert tegen den doorlichten regen in naar boven, toovert wat onder haar armen vandaan, vouwt een klein klapstoeltje uit en zit weldra laag bij den grond, diep ineengezakt. En de parapluie beschut, als een vormelooze hoop in de wijde verlatenheid. Uit de hoogte klinken klaar de klokke- klanken, thans te voorschijn geroepen door den klokkenist, die voor een uur de metalen stemmen zou, doen zingen. En om daarnaar te luisteren was 't vrouw- ke gekomen, misschien wel van ver. Zij was er alleen, waar anders 't heele plein ongeveer met luisteraars volstond één rij van menschen slechts had zich dicht tegen een der groote winkelhuizen aange drukt vanwege den regen en den wind. Die daar stonden keken meewarig in de richting van het donkere silhouet op den glimmenden, lichten pleingrond. Vrouwem, waarschijnlijk meer nieuws gierig dan medelijdend, bogen zich over haar heen, vroegen haar belangstellend of zij daar soms te rusten zat van zware ver moeienis. Gichelende meisjes drentelden langs, arm in arm, beschreven slingerend een grooten boog en kringelden hoe langer hoe dichter, al maar lachend en kijkend, om het vreemde mensch. Rakkers van jongens lachten haar van uit de verte uitKaak daor is. Maak dat malle mins En wat regen en wind niet vermochten deed de schampere lach dezer bengels, het dwaze gegichel der meisjes-kinderen. Langzaam rees ze op, klapte verstoord haar stoeltje dicht en schoof met wijde passen weg over het plein, nu en dan opblikkend naar den toren, waaruit nog steeds de klokkeklan- ken klaterden. Ze had er gaarne naar blijven hooren, maar als ze niet luisteren kon, zooals ze wou, dan ging ze maar liever.... De Duitsche knecht van den slager A. N te Haren (Gron.) is met een bedrag van plm f 1600 er van door gegaan. Hij zou f 1350 innen bij een klant, vroeg 's morgens nog een f 200 aan wisselgeld en is sedert dien niet meer gezien. Hij is, naar is gebleken, met den trein naar Duitschland vertrokken. Een dienstbode te Nuenen (Limb.) heeft een spaarbankboekje vervalscht, door een bewijs van storting, groot f 300, uit een oud boekje, dat haar niet toebehoorde, in haar boekje te plakken. Het bedrog werd ont dekt, toen zij geld opvroeg. De politie te Hengelo (O.) heeft Zaterdag drie mannen uit Arnhem aangehouden, die aan particulieren groote pakken katoen voor linnen verkochten. Zaterdagmorgen kwam de koster te Wau- bach tot de ontdekking, dat in de sacristie der R.K. Kerk ingebroken was. Door de blinden te forceeren waren de dieven bin nengekomen. De deur tot de kerk was ste vig gesloten, zoodat de inbrekers niet kon den binnendringen. Er wordt niets vermist. De koopman H. P. liep Zaterdag op de Boompjes te Rotterdam met vulpenhouders te koop. Bewerend, dat de pen van goud was, bood hij er één aan een toevallig pas- seerend inspecteur van politie in burger. Het bleek dezen, dat de pen niet van goud was. P. is toen ter zake oplichtirftf aamJehouden. De commissaris van politie te 's-Hertogen- bosch bericht, dat op 17 Mei 1925 te Nistel- rode nabij 's-Hertogenbosch is aangehouden een onbekende man, wiens taal tot op heden niet verstaan is kunnen worden, on zeer ge brekkig Duitsch heeft hij te kennen gegeven per schip uit Egypte te zijn gekomen, aan den Equator een zonnesteek te hebben bekomen, en dat hij in verband daarmede verpleegd is geweest in een hospitaal te Padua (of ge naamd Padua) bij of te Lissabon (Portugal). Hoe hij vandaar hier gekomen is, weet hij niet, maar volgens aanwijzingen op de kaart zou hij ook in de omstreken van Haarlem, Amsterdam en Leiden geweest zijn. Hij geeft voor geboren te zijn in Februari 1900 te Saimla, doch hij schijnt ruim 30 jaar oud te zijn. Hij was gekleed in blauw wit ge streept jasje, soort huisknechtjasje, zwarte pantalon, in den band ook met grijze voering, zwart vest met grijze voering, tot boven ge sloten, bruine pet met band er in van geel wasdoek, lage zwarte schoenen met lederen lussen, metalen gespen en hoefijzers onder de hakken. Het jasje, vest en pantalon zijn gemerkt „P.A.B.d.". Hij bevindt zich thans in het Huis van bewaring te 's-Hertogen bosch, alwaar hij staat ingeschreven onder den naam Walther Willy, doch dit zijn waar schijnlijk zijn voornamen. Hij is lang pl.m. 1.70 M., heeft donker uiterlijk, geen baard of knevel, kort geschoren haar en verschillende litteekens, één boven op het hoofd. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat hij uit een ge sticht afkomstig is, ook zijn kleeding wijst daarop. Het vermoeden bestaat ook dat hij simuleert en hij zich wel verstaanbaar kan maken, maar het opzettelijk weigert. Ter vaststelling van de identiteit van bovenbe doelden persoon wordt een ieder, die om trent hem inlichtingen zou kunnen geven beleefd verzocht, zich te wenden tot den com missaris van politie te Den Bosch. Uit Breskens (Zeeland) wordt aan de Tel. gemeld dat het daar in 't groot „spookt." Het verschijnsel begint zich zoo zoetjesaan te demonstreeren in elk huis het kloppen, gooien, smijten, pianospelen, en wat spo ken gewoonlijk meer doen, is niet van de lucht. Nu hier, dan daar. Ja, 't is zelfs van dien aard, dat een inwoon ster te dezer plaatse geneeskundige hulp be hoefde na zoo'n voorstelling. Plotseling begint 's nachts in een zijkamer van de slaapstee de piano of de gramophoon te rammelen, of er klinkt een gezang en als men gaat kijken, is er niets. En de spoken leg gen bezoeken af waar ze willen. Ze maken even gerust een uitstapje op zolder bij den fabriekswerker of ze concerteeren in de tuin kamer van den burgemeester. En of de po litie al waakt, niets helpt. 't Is al drie weken aan den gang en ieder een heeft kringen onder de oogen.... 's Avonds na tien uur is er geen mensch meer op straat'te zien. De heet L., die in de Nieuwstraatte Kerk- rade naar huis wandelde, werd door een wiel rijder omver gereden. De wielrijder viel ook en kwam zoo ongelukkig met zijn hoofd op een steen neer, dat hij een hevige hersen schudding kreeg. Een kwartier nadat men hem naar .zijn woning had gebracht was hij reeds overleden. De 55-jarige J. v, H, te Utrecht werd Vrijdagmiddag door 'n wagen van lijn 3 aangereden, ten gevolge waarvan hij een schedelbreuk bekwam. De gewonde werd in een garage binnengedragen, waar hem de laatste sacramenten der stervenden werden toegediend. In den loop van den avond is hij in de Rijksklinieken te Utrecht, waarheen hij was vervoerd, overleden. Den wagenbestuurder treft geen schuld. De kantonrechter te Heerenveen heeft vonnis gewezen in een eigenaardig proce dure. Een onderwijzer aan een Christelijke school was tot de ontdekking gekomen, dat het bestuur der Christelijke school, waar aan hij vroeger werkzaam was, hem te goe der trouw over de jaren, dat hij daar in functie was geweest, te weinig salaris had uitbetaald. Het eigenaardige was, dat ook de minister niet meer had vergoed en dus het schoolbestuur volledig telkens den on derwijzer uitkeerde, wat het zelf van den minister ontving. Het weigerde daarom de betaling van het te weinig uitgekeerde op grond, dat de minister niet meer had ver goed en bovendien de onderwijzer steeds de quitanties en verdere bewijzen had ge- teekend. Niet het bestuur, maar de Staat betaalt de onderwijzerstraktementen, aldus redeneerde het schoolbestuur. En als de Staat te weinig betaalt, dan is hij daar zelf verantwoordelijk voor en niet het bestuur. De vordering werd aanhangig gemaakt bij den kantonrechter en deze heeft de vorde ring toegewezen en daarmee uitgesproken, dat het schoolbestuur aansprakelijk moet worden geacht voor het aan een onderwij zer te weinig betaald salaris, ook al is dit salaris in overeenstemming met de Rijks subsidie (die trouwens steunt op de opga ven van het schoolbestuur). AMSTERDAM, 30 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. makel. Jac.-Knoop). De aard appelprijzen bleven heden onveranderd. ELST (Bet.) 29 Mei. Fruitveiling van he den. Aardbeien 1ste soort f 2.505.20, 2de soort f 0.901.50, kruisbessen 35 ct. per Kilogram. DELFT, 30 Mei. Kaas. Ter markt waren 58 stapels komijnekaas, f 0.700.90 per Kg. 3 stapels zoete kaas f 0.931.06 per Kg. UTRECHT, 30 Mei. Vee,Aangevoerd waren 700 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stierenf 140300, vaarzen f 220 370, pinken f 120170, melkkoeien f 320 480, kalfkoeien f 340500, vaarskoeien f 220310, magere kalveren f nuchtere kalveren f 1420, magere varkens f 2254, biggen fll22, magere schapen f4252, lammeren f 2029. Eieren f 5.257. Boter f 1.10. AMSTERDAM, 30 Mei. (Noteering v h. Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene Aardbeien f 0.600.85 per half Kg. idem doosjes f 0.24—0.32 per stuk. Asperges dik wit f 0,700.80, dik blauw f 0.450.58, dun wit f 0.250.30, dpn blauw f 0.20 0.24 per bos. Bloemkool I f 2544, idem II f 1624, komkommers f 1626 per 100 stuks. Salade f 1.602.20 per 100 krop. Rhabarber f916 per 100 bos. Spinazie f 0.450.55. oostelein f 0,500.70 per kist. Radijs f 1.40'S7aa, pxri, f 1724, selderie f 1217, peterselie f 510 per 100 bosjes. Peen f 2430 per 100 bos. Spercieboonen f 1.501.80 per Kg. Snijboonen fl.60 1.90 per 100 stuks, Tomaten f 0.901.2C per Kg. Nieuwe aardappelen f 0.700.8C per mandje idem f 0.300.48 per Kg. Bloemen Hadley f 1832, Golden Ophe- Ouphelia f 1022, Sunburst f 6.5016, Keizerin f 513 per 100 stuks. Violieren f 1014, Sneeuwballen f 610 per 100 tak Lelies f 1622 per 100 kelken. Hollandsche Irissen f 24.50, Pioenen f 48 -per 100 stuks. Callas 1822, Am. Anjers f 20—32, Lathyrus f 23.50 per 100 stuks. Snijgroen f4.50—13 per 100 rank. Potplanten. Hortensia's groote fl.50— 3.20, idem kleine f 0.400.80, Coleus f 0.18 0,30, Graniums Crampel f 0.170.25, Rubin f 0,17—0.26, Jeane Clare f0.14— 0.24, Pasteur f p0.170.20, Koningin f 0.16 0.20, Hanggranium f 0.240.32, Plumo- sa's groote f 0.180.40, kleine f 0.060.11, Sprengeri groote f 0.300.70, kleine f 0,0( 0.07, Spirea's f 0.30p0.65, Fucsia's f 0.150.20, Margrieten f0.130.24, alles per stuk. ALKMAAR, 30 Mei. Eieren. (N. V. Eiervëiling voor Hollands Noorderkwartier.) Aanvoer 100.000 stuks kipeieren, f 5.907, bruine f 6.807.60 per 100 stuks; 20.00C eendeierem f 5.805.90 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 30 Mei. Aangevoerd 2 baal aardappelen, Schotse f 1010.50 per baal. 1280 stuks bloemkool, le s. f 13.25—22.50; 2e s. f 6.50—10.75; 23e soort f 2.805.75 per 100 stuks. HOORN, 30 Mei. Vee. Aanvoer' 1 melk koe f 300; 6 nuchtere kalveren f 1524; 1 zeug f 80; 6 schrammen f 2035; 152 big gen f 1423; 70 schapen f 3852; 71 lam meren f 2432; 2 bokken en geiten f 1.50— 3; 19 paarden f'200—350. Handel matig. HOORN, 30 Mei. Granen. (Beurs Park- Zaal.) Rogge f 15, tarwe f 1318, gerst f 15, haver f 1415 per 100 kg; grauwe erwten f 2230, bruine boonen f 2224 per hl; mosterdzaad f 4852 per 70 kg; karwijzaad f 1616% maanzaad f 25% per 50 kg, LEIDEN, 30 Mei. Boter. Prima fabrieks- boter f f 2.10, prima boerenboter f 2.152.25/ goede boerenboter f 1.95—2.10. Met grooten aanvoer en vluggen handel. Turf. Van 25 tot 30 Mei aangevoerd 100000 stuks lange, f 78 per 1000 stuks. IJMUIDEN, 30 Mei. Heden waren aa, de markt de vangsten van 16 stoomtrwalers en 40 loggersl. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.450.95, tongen f 1.701.30 pet K.G. griet f 5534, gr. schol f 3833, md. schol f38—32, zetschol f 35—29, kl. schol 50 Kg. roggen f 2417 pér hoop vleet f3,702.13 per stuk; makreel f 21—17, pieterman en poon f 16.508, gr. schelvisch' f 5148, md. schelvisch f 35, k.md., schel visch f25, kl. schelvisch'f 171711 per 50 Kg. kabeljouw f 7059 per 125 Kg. gr gullen f 21—19, kl. gullen f 8.50—6, wijting f9.50—4.70, per 50 Kg. heilbot f 1.50 per Kilogram. ENKHUIZEN, 30 Mei. De uitkomsten der ansjovisvisscherij waren hier in de afge- loopen week niet zoo gunstig als in de voor afgaande. Niet alleen waren de vangsten min der maar ook kon niet altijd worden ge- vischt wegens 't onstuimige weer. De aan voer bedroeg tot Zaterdagnamiddag 46.000 Kg. (voorafgaande week 100.800 Kg.) De prijs liep op van 58%83 ct, per Kg. Heden waren de uitkomsten der ansjovis- scherij gerekend over de geheele Zuiderzee, middelmatig. De totale aanvoer was niet groot, wijl een deel van de vloot, wegens het onstuimige weer, niet had gevischt. Heden kwamen hier de eerste 3 span slee pers binnen met 800 Kg. ansjovis, prijs 81 83% ct. per Kg. Van de Noordzee kwa men 2 vaartuigen binnen met 1600 pond schol, prijs f 13.4515.25 per 50 Kg. Heden kwamen hier, bij onstuimig weer, de eerste 40 vaartuigen binnen met gemid deld 100 Kg. nettenansjovis per vaartuig. Nog geen marktprijs. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 29 tot 30 Mei. Aangebracht 745 p. Zuiderzeebot a 43 ct. gemiddeld een partij zijdenetbot overgenomen door koopersschuiten a 23% ct. zeepalingen kuilaal 560 pond a 52— 79% ct. schol 66 Kg. a 39 ct. De laatste Noordzeevischaanvoer beliep 2800 pond a 5%>—19 ets. VLAARDINGEN, 30 Mei. Alhier is bin nengekomen de stoomharinglogger VL. 53 met 21 last. Aan den afslag werd besteed voor nieu we Hollandsche maatjesharing f 41,204? per ton f 5126 per kantje. IJMUIDEN, 30 Mei, Heden kwamen van de treilvisschèrij aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 127 (Derika XIII, met f 2764 IJ.M. 74 (Poseidon) met f 2799 IJ.M. 176 (Holland II) met f 2318 IJ.M. 146 (Pieter Cornelis) met f 1879 IJ.M. 253 (Sumatra) met f 2064 IJ.M, 290 (Greuvers) met f 2778; IJ.M. 56 (Johanna Nicoletta) met f 2629 IJ.M. 107 (Jeanne) met f 2620 IJ.M. 12 (Johanna) met f 587 IJ.M. 195 (Azimuth) met f 2897 IJ.M. 72 (Caroline) met f 2474 IJ.M. 106 (Reiger) met f 2216 IJ.M. 28 (Walrus) met f 2107 IJ.M. 45 (Perseus) met f 3329 IJ.M. 3229 IJ.M. 238 (Johan na Maria) met f-2305 IJ.M. 41 (Cobi) metj f 1672 de loggers K.W. 20 (Maria Cornelia); met f 234; K.W. 173 (Minister Kuyper)! met f 166 K.W. 33 (Machiel) met f 183 K.W. 110 (Gijsbert Karei van Hogendorp) met f 286 K.W. 92 (Prins Hendrik) met f 351 K.W. 19 (Dirk) met f 199 K.W. 35 (Holland VII) met f 193 K.W. 155 (Holland II) met f 253 K.W.89 (Holland IX) met f 274 K.W. 15 (Landbouw en Zeevaart I) met f 197 K.W. 34 (Hoop op Zegen) met f 239 K.W. 158 (Herman Jacobus) met f 723 K.W. 45 (Neptunus) met f 189 K.W« 36 (Nederland V) met f 243 K.W. 177 (Noordzee VII) met f 145 K.W. 147 (Wil helmina III) met f 275 K.W. 47 (Noord zee V) met f 204 K.W. 57 (Motor I) mei f 467 K.W. 152 (Agatha Maria) met f 226 j K.W. 54 (Annie) met f 237 ,- K.W. 66 (Twee Gebroeders) met f 189K.W. 39 (Doggers- bank) met f 238 K.W. 8 (Petronella Fier- man) met f 257 K.W. 126 (Petronella) mei f 210 K.W. 74 (Katijk aan den Rijn III) met f 241 K.W. 96 (Bastiana) met f 236 j K.W. 28 (Anna) met f 222 K.W. 38 (Ber tha) met f 220 K.W. 144 (Wilhelmina V) met f 207 K.W. 25 (Wilhelmina I) met 237; K.W. 148 (Arie) met f 225 K.W. 170 (Wil lem en Leendert) met f 196 K.W. 67 (Noor- ster D met f 352 K.W. 23 (Katwijk aan Zee V)' met f 561 K.W. 44 (Dirk) met f 61 K.W. 79 (Wilhelmina) met f 224 K.W. 32 (Leni en Wolter) met f 160 en ScCE 1 (Ver trouwen met f 265 aan besomming. Heb iet uilsteKendste aan te bieden dat iemand wensclien kan, hoe zal dc —erclA het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P, ROCKEFELLER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10