Nagekomen KerkfeericMen. KLACHTEN OVER BEZCRaiHG. UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. Personalia. H. O. V. Godsdienstoefening vooi Buitsche meisjes. Een oud beroep hervat. Serenade. Nuts-spaarbank te Haarlem. A big lie. Programma Pinksterdrukte. Gevonden dieren en voorwerpen. SCHOTEN. Geestelijke ontspannimgsdagen. HEEMSTEDE. het zwemfeest bij h. p. c. In verband met zijn benoeming tot altist bij het Stedelijk Orkest te Düsseldorf is door M. H. Smit per 1 September a.s. ontslag ge vraagd als tweede Concertmeester der II. O. V. Woensdag 3 Juni a.s. geeft de Haarlemsche Drkestvereefliging, onder leiding van den heer W. Knikker, haar eerste concert van dit seizoen, 's avonds in de Artis te Am sterdam. Aan de Duitsche meisjes wordt bekena gemaakt dat er Woensdagavond 3 Juni, om half 9 uur Lof gehouden wordt in de St Anthoniuskerk aan de N. Groenmarkt. Daar prof. Dr. Ditscheid weer van zijne Vacantie terug is, bestaat er ook. gelegen heid tot biechten. Op aller opkomst wordt jerekend. Ouden van dagea zullen zich nog wel her- Mneren, dat vroeger voor het raadhuis, sta tionsgebouw, enz. schoenpoetsers met hun gereedschap klaar stonden, de menschen glimmende schoenen te bezorgen. Er werd toenterlijd ook in Haarlem hiervan druk ge bruik gemaakt. Daarna verdween het ge'heel, maar Zondagmorgen heeft weer een man dit bedrijf hervat vóór het stationsgebouw, cn naar het leek mat succes. In Amsterdam cn andere groote steden worden met dit bedrijf goede zaken gemaakt. Naar aanleiding van het feit, dat de Meen Bos 25 jaar secretaris is van de Zangvereen „Polyhymnia", werd hem Zaterdagavond aajs zijn woning, Romolenstraat 62 zw., docr de muziekvereen. „Harmonie-Crescendo" direc teur dc heer W. Hofmeester, een serenade Gebracht. Om half zeven uur marcheerde het korps ?an den Hecrensingel bij de Leliestraat on der de tonen van een opwekkende marsch naar genoemde woning en vormde daar een carré, waarna een keurig programma, zooal.s wc dat van „Harmonie Crescendo" gewoon zijn, ten gehoore werd gebracht. Het „Lang zal hij leven!'!'! ontbrak natuurlijk niet. de pauze werden de muzikanten onthaald. Dc politie zorgde onder het talrijk opgeko men publick voor een ordelijk verloop. Na het einde marcheerde het muziekkorps |weer naar het afgaanspunt, waar de stoet werd ontbonden. Fergelijkend overzicht over Mei 19251924. Aantal behandelde posten 7930 (vorig jjiar 4859); aantal inlagen 5694 (vorig jaar 4110); aantal terugbetalingen 2236 (vorig jaar 1749); ingelegd /~310.362.87K. (v. j. 288.291.13); tierugbet. 311.008.89 >4, (v. j. 227.438.50 K-); aninder ingelegd 646.02, (vorig jaar meer 60852.6234); aantal nieuwe boekjes 146 (vorig jaar 150); aantal afbetaalde 95 (vorig jaar 71). Spaarbusjes op 31 Mei in Dmloop 1471. Geledigd in Mei 1925 176 busjes met to taal 2540.49. Aantal in bewaring geno men boekjes op 31 Mei 342. Wij lezen in het „Kweekersblad"; De New York Herald Tribune van 3 Mei bevat een artikel over de Narcissenkwestie onder het opschrift; „Hollandsche bollcn- kweekers zeggen dat het invoerverbod van Narcissen de aanvoer van bloemen (in Ame rika) niet schaden zal." De vrees, dat de gouden bloemen van Nar cissen, alsmede die van de Paperwithes zou den verdwijnen uit de tuinen van Amerika, werd gisteren weerlegd door vertegenwoor digers van Hollandsche kweekers. Het in voerverbod, als geregeld bij act. 37, zal als het ware onschadelijk gemaakt worden door de partijen in Amerika geteeld, zeggen zij. Waller J. Guille, sprekende als vertegen woordiger van F, Rijnveld en Zn. en niet-of- ficieel voor andere Hollandsche bollenkwee- kers, lichtte nader toe, dat sinds drie jaar geleden werd gezegd, dat Amerika zou slui ten voor Narcissen, de Hollanders passen den grond en een goed klimaat gevonden lebben om bollen te teelen in Amerika, die geschikt zijn voor den broei, maar ook om Voort te kweeken. Waar te verwachten is, dat, zoolang de in dustrie nog niet geheel gevestigd is, een te kort aan bollen op de markt zal ontstaan, sprak Mr, Guille (voor de firma Rijnveld en Zn.) de verwachting uit, dat de amateurs geen moeilijkheden zouden ondervinden om hun benoodigde bollen te kunnen betrekken. Het gemis aan oppositie tegen de sluiting Voor den Hollander verzwakt ook de positie ^an de importeurs en amateurs, die een campagne voeren tegen de Fed. Hort. Board. Bovenstaand berichtje werd ons uit Ame- rika toegezonden met de bemerking: „a big lie" (een groote leugen). Dit is inderdaad zoo. Het is een groote leugen. Jammer is het dat daarbij betrokken is de naam en toenaam van een respectabele Hollandsche firma. Vergadering Spoor- en Tramwegpersoneel Aid. „St. Augustinus." Op Woensdag a.s. 3 Juni, houdt bovenge noemde onderafdeeling van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" in het gebouw St. Bavo, Smede- str. 23, des avonds 8 u„ een ledenvergadering V/elke om een tweetal punten zeer belang rijk genoemd mag worden. Na opening, no tulen, mededeelingen, installatie nieuwe le den en bespreking bondsdag, komt in de agen da voor: installatie van den nieuw benoemden Geestelijken Adviseur, den Weleerw. heer Z. dc Korte; alsmede zal door den heer Geers, voorzitter der 8ste vakafdeeling (tramgroep) het onderwerp behandeld wor den; „Waarom zouden we elders anders spieken"? Om deze twee laatstgenoemde^ zeer be langrijke punten vertrouwt het bestuur, dat ,allc leden met hunne vrouwen aanwezig (zullen zijn. van het Ledenconcert op Dinsdag 2 Juni 1925 S uur in den tuin van het Brongebouw (bij ongunstig weder in de zaal) dirigent Wil lem Knikker. 1. Tiirkischer Marsch, W. A. Mozart; 2. Ouverture „Egmont", L. v. Beethoven; 3. Balletmusik aus „Rosamunde", F. Schubert; 4 Suite aus „Ein Sommernachtstraum' F. Mendelssohn-Bartholdy; a. Scherzo, b. Not- turr.o (De Hoornsolo door Wassil Karpoff), C. Hochzeitsmarsch. 5. Ouverture „La Princesse jaune", C. Saint-Saëns; 6. Scènes pittoresques, J. Mas senet; a. Marche, b. Air de Ballet, c. Ange lus, d. Fête bohème; 7. Ballet de l'Opera jFaust", Ch, Gounod: 8. Marche hongroise, P- Berlioz. Abonné's die te klagen hebben ovei ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NA5SAU- LAAN 4S. ADMINISTRATIE N. H. COÜRANT. Te Zandvoort. Het was te voorzien, dat het de beide Pinksterdagen buitengewoon druk zou zijn aan het strand. Evenals op Hemelvaartsdag stroomde van alle kanten een vloed van menschen toe. Het was een bont gewoel Door den sterken wind was het uit den aard der zaak den Jen Pinksterdag niet zoo druk als gisteren. Het aantal tentbewoners was evenwel nog groot. Men had er op ge rekend de twee dagen getioegelijk in deze tenten door te brengen. Nu kunnen wij veilig aannemen, dat het genoegen den eer sten dag niet onvermengd was. Een bui tengewone „aanhankelijkheid" moest be toond worden om de tenten op hun plaat sen te houden. Heele families hingen hun tijdelijk verblijf aan als ware het een sui keroom. Het pic-niccen moest binnen ge beuren anders waaiden de kadetjes en krentenbollen weg. Bij iedere poging tot happen kreeg men alleen een mondvol zand. Gelukkig werden hierdoor de vele liefelijkheden onverstaanbaar gemaakt. Van elke familie mocht slechts één lid tegelijk gaan baden, doch dan moest deze familie noch minstens uit een man of vijf bestaan. Ais wanhopigen hingen velen aan hun tent. Het was vcor velen een kkruistocht. Den tweeden dag kon voor allen evenwel als buitengewoon genoeglijk worden aange werkt. Het zou te langdradig en te verve lend worden om de diverse genoegens te gaan beschrijven, daar men met dc meeste wel cp de hoogte is. Treffend blijft het va ren met de botter. Als rvare helden wórden dames en heeren aan boord gedragen cn ook in dezefdde kwaliteit verlaten zij het hoppepabard. Allen trachtten zich meester te maken van een plaatsje om den mast, waardoor een „reuze" gezellig klusj ont- stocd. Het was „fijn" Alleen dat hobbe len op de golven is min óf meer onaange naam, maar anders;;; P. v. Ooyen, Kruisweg 52, armband P. J. de Vos, Schoterweg llrd., bril in etuiQ. v.d. Hout, Gaelstraat 51, rijwielbelastingmerk J. Eliam, Damiatestraat 40, rijwielbelasting merk en een regenjas B. Sieraad, Rozen- prieelstraat 18, schrijfboekje J. Dousen, Emostraat 17, rijwielbelastingmerk Kennel Fauna, Parklaan, Keeshond Politiebureau, Smedestraat, hondenhalsbandv. Hinden, KI. Houtstraat 8, hoedeveeren S. Schor- hage, Saenredamstraat 52 rd., herdershond Capelle, Kleverlaan 143, geel hondje, Ken nel Haerlem A. Prennen, Dompvloedlaans 5, herdershond, Kennel Haerlem Jacobsen, Velssrstraat 4, poes (gr, wit) Kennel Fauna Berlo, H. v. Alphenstraat 9, grijze poes, Kennel Fauna Hollander, J, Steenstraat 103, grijze poes, Kennel Fauna Kennel Haerlem, Ter Spijtstraat, grijze paus Kennel Haerlem Ter Spijtstraat, wit-grijze poes A. Oosten, Javastraat 34, grijze poes, Kennel Haerlem M. v.d. Weijden, Langendij kstraat 2rd., blauw mutsjeB. Oosterbaan, Klarengeek- straat 47, portemonnaie met sleutels J. Vogel, Spaarnwouderstraat 37, portemon naie met sleutels L. M. Bijldevoe, Schoter singel 153, portemonnaie met sleutels F. de Vries, L. Wijngaardstraat 20, pet v. Hinden, KI. Houtstraat 8, portemonnaiePolitie bureau, Smedestraat, rijwielJ. V. Steen-i kist, H. v. Alphenstraat 37, schildpad J. Prinsen, J. Nieuweahuizenstraat 3rd.,, par kietvogel. J. Pors, Kloppersingel 65, armbandhorloge; D. Vrij, Linschotenstraat 51, armbandhor loge Mevr. Mulder, Zandvoortschelaan 38, Heemstede, bankbilletJ.Tierie, M.v.Heems- kerkstraat 8, borduurlap R. v. Bruggen, Linschotenstraat 5rd. ceintuurG. Zeg waard, Haarl.liedestraat 15, duimstok M. Herwaarde, Korte Spaarne 17, geldstukje M. Peery, Ged. Oudegracht 102, handdoek, badcostuum enz.W. Punt. Saenredamstr. 52rd. herdershond ;v. Meeuwen, Zijlweg 21, Overveen, Foxterrier, Kennel Faunade Weerd, Scheeperstraat 28, grijs-witte poes, Kennel Fauna T. v. Beem, Teylerstraat 22, portemonnaie met inhoud B. Deloos, Brou- w^.straat 100b, portemonnaie met inhoud Hegge ,Wiihelminastraat 59, heerenring J. W. Veen, Nobletstraat 5, kinderringetje C. J. v. Hemert, Waldeck Pyrmontstraat 48, rijwielbelasringmerk J. Idema, Koolsteeg 22, rijwielbelastingmerk ;W. Loos, Ter Haar- straat 11, boodschappentasch met keuken gereedschap J. v.d. Horst, L. Margaretha- straat 18zw., tascli (net-model) F. Smeenk, Nassaulaan 82a, schooltasch met inhoud Ten Hagen, Kleine Houtweg 30, pak vlccsch. Gevonden voorwerpen. Lijst van in de gemeente Schoten gevonden dieren en voor werpen. Terug te bekomen bij: H. de Leeuw, Scheeperstraat 51, een zwart kinder schoentje; W. Christiaans, Burgwal lörood, Haarlem, een rijwielbelasting plaatje; A. v. Deenen, Riouwstraat 28, een portemonnaie met inhoud; IJ. Dekker, Bcihastraat 84, een schilderskiel; J. Geels, Steijastraat 38, een doublé vulpotlood; M. Bongers, Schee perstraat 7, een psalmboekje en een porte- monnaietje met inhoud; W. G. van Heste ren, Madoerastraat 5, een zweep; Veis, Schoterweg 160, een rozenkrans ia etui; W. C. van Pel, Velserenderbuurtweg, Vel- seroord, een badhanddoek cn en een bad pak; G. Jansen, Kloosterstraat 9, een rij- wielbelastingplaatje; C. Bakker, Dr. Leijds- straat 19, een kaarsrijwiellantaam; Aan het politiebureau, een rolletje calceerpapier, en een mantelceintuur. De asphalteering. In verband met de verbetering van den Rijksstraatweg, is vanaf Zondag 31 Mei j.l. tot nader aankondiging het verkeer met alle soorten voertuigen, in dc richting naar Velsen alléén geoorloofd langs Floresstraat, Timorstraat en Overton- weg en in de richting naar Haarlem langs Ovcrtonstraat, Middenweg en Schoterbosch- straat. Zoover we konden nagaan, werd aan deze regeling goed de hand gehouden, be halve door enkele vreemdelingen, die eerst met de fiets aan de hand, later toch pro beerden op te stappen. Doch de toestand aan den weg is zóó, dat de meesten tijdig een andere straat ingingen. Eer: vechtpartij. Zaterdag ontstond aan het bouwwerk der fa. Rooze, gelegen nabij den Rijksstraatweg, tusschen een tweetal ar beiders een twist, waarbij de een den ander met een iizeren, staaf od een arm sloeg, waardoor deze vermoedelijk gebroken werd. De gewonde heeft zich, na verbonden te zijn, naar zijn woonplaats te Utrecht kunnen be geven. Tegen den dader zal proces-verbaal vrorden opgemaakt. PAROCHIEKERK H. L1DUINA. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. DONDERDAG-avond van half 7 tot 8 uur .gelegenheid om te biechten. VRIJDAG 1ste Vrijdag der maand, 7 uur gezongen H. Mis 's avonds half 8 lof ter eerc van Jezus H. Hart voor de bekeering der zondaars met litanie en acte van toe wijding. ZATERDAG 12 uur biechthooren voor de kinderen en van 5 tot 9 's avonds gelegen heid om te biechten. A.s. ZONDAG schaalcollecte voor de schulddelging der kerk. VOGELENZANG. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG, zijn het de Quatertemperdagen, ge boden vasten- en onthoudingsdagen. DONDERDAG-avond om '7 uur gelegen heid om te biechten. VRIJDAG-ochtend om half gezongen H. Mis 's avonds om 8 uur Lof. AERDENHOUT. St. Antonius-kerk. WOENSDAG Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. DONDERDAG de H. Mis één uur vroe ger, dus kwart over 7, laatste uitreiking der H. Communie om 8 uur. Biechthooren 's avonds van 78 uur. VRIJDAG. Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. Eerste Vrijdag v. d. maand, toegewijd a. d. vereering v. h. H. Hart's avonds 7 uur Lof ter eerev.h. H. .Hart. ZATERDAG. Quatertemperdag, gebo den vasten- en onthoudingsdag kwart over 8 K. Mis i. d. Maria-Kapel, 3 uur voorbe reiding voor alle schoolgaande kinderen, waarna biechthooren tot half 5 en verder van 79 uur, 7*4 uur Maria-Lof. Bij het kerkbestuur zijn klachten inge komen over het meenemen van kinderen in de banken. Gedurende de zomermaanden zullen achter de laatste banken stoelen te huur worden gesteld. (Huurprijs 10 ct.) In den ondertrouw zijn opgenomen A. J. Bccren en Elisabeth Catharina Kol. ZILK. DONDERDAG, namiddag gelegenheid om te biechten van 6 uur tot half 9. Van 7 tot 8 uur oefening van het H. Uur met uit stelling van het H. Sacrament. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand te 5 uur wordt de H. Communie uitgereikt 6 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament, waarna uitreiken der H. Communie, verders wordt de H. Communie uitgereikt, 7 uur, half 8 vóór en onder de H.H. Missen van 8 uur. 's Avonds om 8 uur Lof ter eere van het H. Hart van Jezus met Litanie en acte van toewijding. ZATERDAG. Onder de H. Mis generale H. Communie voor de schoolkinderen. Des namiddags van 5 uur tot half 9 gelegenheid om te biechten. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG, Quatertemperdagen geboden vasten- en onthoudingsdagen. NIEUW-VENNEP. WOENSDAG 8 uur voor Martmus Ge- rardus de Jong, Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag, DONDERDAG 8 uur voor Joannes Nijs- sen, biechthooren van 37 uur. VRIJDAG 8 uur gezongen H. Mis v. d. lev. en overl. leden v. h. Gen. v. h. God. Hart, Quatertemperdag, kart over 3 Lof tot eerherstel aan het óod. Hart. ZATERDAG 8 uur voor Henricus Mun sterman, Quatertemperdag, biechthooren van 48 uur." WIJK AAN ZEE. VRIJDAG-avond 7 '4 uur Lof. ZATERDAG-avond 7 uur Lof. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG, quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. R.-K- VOLKSPARTIJ. Liever niet, dan wel, wensch ik toch naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer A. J. Lips een en ander naar voren te brengen, daar het geldt het bestuur der R.-K. V. P. Schrijver geeft te kennen, dat door den voorzitter der afd. A'dam de „Stille Om gang" ter sprake werd gebracht, doordat het processieverbod overdag niet wordt toegestaan, door tegenwerking onzer coa- lilie-genooten. Is het wonder mijnheer de Redacteur, dat toen van alle zijden protesten opklonken bij zulk een grove leugen (volgens den heer Lips). Wanneer men zoo iets zegt, wat uit 4e bespreking voortvloeide in de rede van den heer Mr. Rrts )Processie-verbod( dan had men behoorlijk kunnen blijven zit ten en toehooren zon4er rumoer te maken, er bestond immers gelegenheid tot gedach- t en wisseling! Een tweede kwestie is, dat een bestuurs lid de opmerking maakte (interrumpeerde toen de Heer Loerakker sprak over de Bis schoppelijke uitspraken. „Wat heeft de Godsdienst met Politiek te maken". Ik wil onmiddellijk toegeven dat dat bestuurslid een onjuiste uitspraak deed. Maar ik maak mij sterk, als men als katholiek tegenover elkaar staand, gehan deld had als katholiek, dat dergelijke inter rupties achterwege gebleven waren en wanneer zooiets weer plaats zal vinden, zal dc strijd nog woedender worden, als men die maar voor oogen houdt. Ook hoorde ik iemand zeggen van „scheur makers" men mag dat nu wel roepen, maai de vraag mag gest k' wo 'en. was e- r.l geen scheur, of waar is de scheur ontstaan? En als de grondslag van 'n gebouw bezwe ken is, Wat baat 't dan, cj' en de gescheur de bovenmuren te dichten? Een goede geneesheer t acht niet alleen de wond aan de oppervlakte te heelen, maar ook de diepere oorzaak weg te nemen. Kortom, wij achten het als een plicht vai» liefde jegens de arbeiders, op te treden als wij doen Wij gaan van dit standpunt uit: „Al wie niet of rood stemt is óf een be drieger of een bedrogene". Daar waar de R.-K. Arbeidersstand zoo dagelijks werkzaam is onder een groot corps socialisten, daar viert het socialisme hoogtij. Nooit is het ongeloof in zoo sluw-verlei- denden vorm op zoo pakkende wijze aan dc massa's aan het volk gepredikt, als thans ge schiedt r'oor het socialisme. Met gloeiende kleuren schildert men vooi de toekomst een heerlijk Paradijs op aarde. Maar ook duizenden minder ontwikkelden, die dan alleen een socialistischen hemcl-op- ?ar.'e begeeren of tenminste alleen van het socialisme lotsverbetering verhopen; ook zi) kecren meestal, na korten of langen tijd so cialistisch geweest te zijn. de Kerk den rug toe eri zijn voor- haar verloren. Maar dan heeft de R. K. V. P. ook het recht om zich teweer te stellen Hch le doen gelden in de huidige positie, die wel niet eensluidend is, maar waarin het toch een groote, en in de toekomst, naast de Katholieke Kerk, wellicht een gewichtige rol zal spelen. Hoogachtend, J. NIJBOER. Naschrift. Over de vergadering van de R.-K, Volkspartij ontvingen wij verschillen de ingezonden stukken.Wij meenden te kun nen volstaan met het waardig protest van dig protest van den heer Lips. Den heer Nijboer willen wij bij deze wel gelegenheid geven te antwoorden onder mededeeling onzerzijds, dat hij en zijn facde-Volkspartijers o. i. te goeder trouw ernstig dwalen. Wan neer men omtrent de leiders van de R.-K. Volkspartij en hunne bedoelingen beter ia- gelicht was, dan zoirden die- Tilburgsche heeren hier geen stem krijgen, daar zijn we zeker van. Wij zijn voornemens in den loop dezer maand in een aantal artikelen de bcteekenis van den Roomschen Verkiezingsstrijd uiteen te zetten en zullen dan ook het een en an der zeggen over de R.-K. Volkspartij. In middels neme men van ons, die geheel op de hoogte zijn van het streven der R.-K. Volks partijleiders, dezen raad aan: alleen in on wetendheid zijt gij, wanneer gij de z.g. R.-K. Volkspartij propageert, nog te verontschul digen. Zoodra gij u' op de hoogte hebt ge steld, wat gij doet met de candidatuur van iemand als rar. Pius Arts te bevorderen, cn daarmede vanzelf afbreuk doende aan de of- ficieele Katholieke li.'st, gaat gij voor uw geweten niet vrij meer uit. Dat is onze wel gefundeerde overtuiging, welke wij bin nenkort nader honen te bewijzen. REDACTIE „N: H. CRT." Het kan niet worden ontkend dat men zich in ons land groote opofferingen en ont beringen getroost voor God en godsdienst. Tot bewijs strekken o.a. de nieuwe en heer lijke kerken, die jaarlijks verrijzen, de prachtige processiën die verschillende hei ligdommen bezoeken, de onderscheidene godsdienstige en sociale vcreenigingen met haar onberekenbaar nut. Bij al die hoogst nuttige en aanbevelens waardige werken zijn er helaas nog maar al te velen, zelfs onder de katholieken, die na jaren getob aan den rand van het graf geko men, zich nauwelijks rekenschap vragen waarom zij eigenlijk op de wereld zijn. Is het niet waar, dat bij niet weinigen de eerste bladzijde uit hun catechismus, inhoudende de veelbeteekenendc vraag: „Waartoe is dc mensch op deze wereld?", eenvoudig schijnt weggescheurd te zijn?" Hoe nuttig en noodig is het derhalve, vooral in onzen haastigen, zenuwachtigen tijd, waarin de strijd om het bestaan voort durend sterker naar voren dringt en hart en zinnen maar al te vaak ons bijna geheel met stoffelijke dingen bezighouden, dat minstens een paar dagen in het jaar eens ernstig wordt nagedacht over de grootste aller levens vragen. Hiervoor zijn de nooit genoeg aan te prij zen instellingen van: onzen tijd, de retraite huizen, bij uitstek geschikt. Hier krijgen we, buiten alle zorg voor het aardsche een heel ander inzicht op al die wereldsche dingen en op heel ons leven. Hier gaan we eerst goed inzien, dat wij, menschen, het middelpunt zijn, waarom zich alles behoort te bewegen, maar dat wij in ons bestaan het doel hebben onzen schepper te verheerlijken door Hem te dienen. En denkt daarbij nu niet, dat in de retraite huizen cene opgewekte stemming zal jnoeten worden prijsgegeven. Het aangename, met het nuttige vcreenigd, wordt er tijdens de ontspanningsuren gelachen en pret gemaakt als menig onzer niet zou kunnen denken. Maar hoe komt het dan toch, dat zoovele katholieken, zoowel mannen als vrouwen, er niet voor te vinden zijn, een geestelijke ont- spannig in den vorm eener driedaagsche retraite te houden? Dit is vrij gemakkelijk te verklaren. Ook hier geldt het bekende spreekwoord: „Onbekend maakt onbemind Vraagt men op retraite te gaan, dan halen velen dc schouders op, ja, wellicht lachen zij, zoo niet openlijk clan toch zeker inwen dig, over zoo n voorstel en antwoorden, dat de' retraite alleen goed is voor vrome zielen en voor menschen, die met hun leegen tijd geen raad weten en bij hen de zaak, de be trekking al hun beschikbaren tijd opeischt. Zeker kan het gebeuren, dat enkelen inder daad geen tijd hebben, maar dat is t'och geen reden voor de mcesten hunner,, wanneer het gaat een uitstapje of een zomerreisje te ma ken, dat heel dikwijls wel wat langer duurt dan drie dagen, dan worden niet zooveel be zwaren aangevoerd, en wordt alles in het werk gesteld om te kunnen gaan. En denkt ge nu waarlijk, dat zij 4ie tot heden retraite hielden, alleen vrome zielen of 'renteniers waren? De meesten zijn menschen met zaken en dikwijls groote zorgen, die passen en melen moeten om de dagen voor de retraite be stemd, vrij te maken. Weer anderen voeren het bewijs aan: „Wij zijn niet slecht, vervul len onze plichten en zijn lid van allerlei Roomsche vereenigingen." Met dergelijke en tal van andere beden kingen, tracht men zich van de zaak der retraite af te maken, welke echter alle in de meeste gevallen gemakkelijk zijn te ontze nuwen. Mochten toch in de toekomst vele katho lieken van welken rang of stand zij ook zijn het onbeschrijfelijke nut en de onvergetelijke indrukken van een gesloten retraite onder vinden en ook zij zullen het eenmaal erken nen, dat deze geestelijke ontspanningsdagen onder de ^chopnste van 's meschen leven zijn te rekenen. EEN OUD-RETRAITAN1 ONZE STINKENDE GRACHTEN. Mijnheer de Redacteur. De wenschen in mijn ingezonden stuk van 23 April j.l. geuit dat onze gemeente dit jaar niet zou lijden onder den zeer onaan- genamen geur der grachten cn daardoor het bewijs zou geleverd worden dat onze stede lijke en landelijke autoriteiten bijtijds die maatregelen hadden getroffen die ons van den telkens weerkeerendep overlast afdoen de zouden bevrijden, is helaas niet verwe zenlijkt. Hoewel eenigszins onverklaarbaar, is wel licht dit stuk aan dc aandacht, althans on zer stedelijke autoriteiten, ontsnapt óf is het tijdstip sinds het verschijnen van dit stuk tekort geweest om afdoende maatregelen te Ire-'ien. Het is anders wel vreemd dat waar jaar op jaar soortgelijke klacht wordt geuit, verbetering in dezen toestand uitblijft. Het raadslid Joosten heeft het prijzenswaardig denkbeeld gehad over den stanic onzer grachten in den Raad officieel le klagen. Uit het antwoord van wethouder. Reinalda blijkt dat Rijnland wederom in gebreke bleet onze stad bijtijds van dezen stank te ver lossen. Een dergelijke behandeling doet wel zeer middeleeuwsch aan. Ik kan mij niet begrij pen dat in den tegenwoordigen tijd zulke toestanden nog geduld worden en oesten- digd blijven. Uit de mededeeling, dat het bikken der stoomketels te Spaarndam oor zaak was dat het gemaal niet kon wcricen, moet ik opmaken dat daar een zeer gevaar lijke toestand heerscht. Waarschijnlijk zijn dus nooit reserveketels daar aanwezig om, in tijd van ongeval, toch te kunnen malen. Zijn er wél reserve-ketels aanwezig dan had het getuigd voor meerdere samenwerking in dien dc werkzaamheden van het ketelbik ken zoodanig waren geregeld dat althans eenige stoomketels aanwezig waren ora onmiddellijk, indien noodig, in te grijpen. Als leek zou ik meenen dai_K°vendien een jJned*. spuiïng bij een grooten regenval niet alleen noodzakelijk, maar bovendien zeer wensche- iijk is voor een goede verversching van het water. Het gaat natuurlijk niet aan dat onzn stedelijke autoriteiten zich eenvoudig zon- den neerleggen bij het een of ander decreet dat Rijnland gelieft uit le vaardigen. Ik hoep dat een der raadsleden aan B. en W. de vraag zal richten welke maatregelen door dit college zullen genomen worden om aan zulk een optreden van Rijnland in de toe komst paal en perk te stellen. De burgerij heeft hier recht op, vooral nu ten aanzien van gezondheidsmaatregelen andere begrip pen hcerschen dan in de Middeleeuwcis waaruit de dictatorische macht van Rijnland stamt. Hoewel met belangstelling een beter rio leringsstelsel in Haarlem mag worden tege moet gezien, zal dit stelsel er, volgens mijne meening, nooit toe mogen leiden dat met de verversching Van het grachtwater in de toekomst op dezelfde ergerlijke wijze de hand gelicht wordt als thans het geval is. Met dank voor dc plaatsing. EEN INWONER VAN HAARLEM. EEN EXTRA-TREIN VOOR R. K. PLEEGOUDERS NAAR WEE- NEN EN BOEDAPEST. Van vele zijden is in den loep der laatste jaren de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn, de Roomsche Hollandsche pleeg ouders van Oostenrijksche en Hor.gaarsche kinderen in de gelegenheid te stellen, om door middel van een specialer., goedkoopen pleegouderstrein een bezoek te brengen aan de familie der verpleegde kinderen en aan het land van herkomst der pleegkinderen. Van niet-katholieke zijde is zulks reeds meermalen met groot succes tot stand ge bracht, en vol dankbaarheid hebben velen kunnen profiteeren van wat een algemeen comité hier wist te bereiken. Waar het voor ons nu vaststaat dat zeer vele katholieken ernaar verlangen, in katho liek gezelschap op de goedkoopste en ge makkelijkste wijze een reis naar Oostenrijk of naar Hongarije te maken, en waar het ons blijkt, dat men van andere zijde tot het or- ganiseeren van een dergelijke reis niet zal overgaan, daar hebben ondergtee kenden besloten, te trachten het denkbeeld te ver wezenlijken en bij voldoende deelname in den loop der maand Juli een pleegouderstrein voor katholieken te laten loopen van Holland- naar Weenen en Budapest en terug. Duur der reis ongeveer 10 dagen. Hoe grooter de deelname is, des te lager zullen ook de prijzen van de treinreis ge steld kunnen worden. Vooraf stellen wij echter vast, dat de prij zen hoogstens zullen mogen bedragen Ille klas AmsterdamWeenen f 50. He klas AmsterdamWeenen f 70. Ille klas AmsterdamBudapest f 65. lie klas AmsterdamBudapest f 95. Welk groot voordeel met de verwezen lijking van dit plan te behalen is kan blijken, wanneer wij nagaan, hoe hoog de prijzen voor de reis Weenen en Budapest zijn, wan neer de reis per gewonen trein gemaakt wordt* Een gewoon retourbiijet Amsterdam Weenen kost II Ie klas f 87. lie klas f 115. Een gewoon retourbiijet Amsterdam Budapeast kost Ille klas f 110, lie klas f 156. Het comité Z3l een regeling treffen, waar door geen passen en geen visums vereischt zullen worden "(met bewijs van Nederland schap zal men kunnen volstaan). Het is duidelijk, dat er om het plan te doen slagen een groote belangstelling onder de katholic ken voor dezen pleegouderstrein zal moeten bestaan eerst wanneer velen zich aanmelden zal een zoo goedkoope trein- gelegenheid geschapen kunnen worden. Met het oog op de vele werkzaamheden, welke aan deze organisatie verbonden zijn, zal het zaak wezen, dat degenen, die van deze gelegenheid gebruik %venschen te maken, Zich zoo spoedig mogelijk opgeven aan een der onderstaande adressen. Voorloopige opgaven worden bij het Co mité ingewacht tot uiterlijk 20 Juni a.s. Na dien datum zullen alle definitieve in lichtingen (betreffende datum van vertrek en aankomst, reisroute, eventueele ontvangst in Weenen of Budapest enz.) verstrekt kun nen worden. Wie idee heeft om van' deze buitengewoon gunstige reisgelegenheid te profiteeren, ver- zuime niet zich ten spoedigste op te geven met duidelijke vermelding van naam en adres en van het aantal personen dat wenscht mede te reizen. Het Comité A. G. Bos, Oude Gracht nr. 138. Pater J. Knippenburg O. P. Pastorie Breed- strsst* Mevr. Wed. A. Koster—Sommermeijer, Langestraat nf. 22. A. Lohman, Steenenbrug. Mej. M. J. Palearis, Fnidsen. Leo Speet, Prins Hendrikstraat 14. Allen te Alkmaar. Tot zóóver een circulaire, welke in deze dagen verspreid wordt onder de R.-K. pleeg ouders van Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen. Wij kunnen nader mededeelen, dat het niet in de bedoeling ligt, deze reis te doen worden tot een feestelijke excurs ie; het comité wil zelfs den schijn vermijden, als zouden de Roomsche pleegouders in Oos tenrijk of Hongarije dank willen oogsten. Wat echter niet wegneemt, dat deze reis voor alle deelnemenden tot een waarlijk aan genaam en naar verhouding zeer goed koop vancantie-uitstapje kan worden. Voelt men er iets voor, deze reis mede te maken, dan geve men zich spoedig op. Hoe meerderen zich opgeven, des te goed- kooper de reis wordt, aangezien de kosten met. inachtneming van tweede en derde klasse over de deelnemenden hoofdelijk wordt omgeslagen. Inwoners van „Haarlem en Omstreken". De inzameling van gelden voor de Olym piade heeft bewezen, dat de Hollanders of fervaardig zijn, wanneer het een doel geldt dat hun sympathie heeft. Deze goede eigen schap heeft bij ons de overtuiging gevestigd tc zullen slagen in ons streven De vereeniging tot bestrijding der tubercu lose te Haarlem doet door middel van een treffende teekening met begeleidende cir culaire, die u een dezer dagen is of wordt toegezonden, een beroep op uwe offervaar digheid voor een doel, hetwelk voor velen sympathieker is dan de Olympiade en zeer zeker staat mag maken op aller steun. De vereeniging tracht te komen tot de oprich ting van een eigen kinderverslerkingsoord in dc omgeving. De proef, indertijd genomen op het landhuisje „Thalatta" is schitterend ge slaagd en tijdens deze proef zijn al verschei dene kinderen versterkt en hierdoor behoedt het slachtoffer te worden der tuberculose. Immers, toch uit de zwakke kinderen be trekt de tuberculose haar leger van tuber- culose-lijders en verspreiders. Werden al deze kinderen sterk en gezond gemaakt dan verliest de tuberculose haar hulpbronnen en moet zij vallen. Er zijn nog zooveel kinderen die wachten op een kuur van eenige weken, waarin zij volop kunnen profiteeren van frissche^ lucht, toede voeding en rust. Dit is mogelijk in een inderversterkingsoord en gaat met zeer ge ringe kosten gepaard, terwijl er dikwijls een langdurige en kostbare sanatoriumvcrple- ging door wordt voorkomen. Komaan dan, twijfelt geen oogenblik als gij de aardige teekening ontvangt en vult bet .s-iiikie drun-ücond, dat gij wilt schenken Sn.. mei uw naam en adres en zendt het terug aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. en helpt ons evenals het Olym pisch Comité het doel bereiken; het geldt hier een groot algemeen belang. Ver. tot bestr. van Tuberculosa Maandag, 2en Pinksterdag, was door de Heemsteedsche Zwem- en Poloclub „H. P, C." een zwemfeest georganiseerd ter gele genheid van het ingebruiknemen van de 3 M. springplank. Dat H. P. C. hier meer en meer populair wordt, bleek wel uit het drukke bezoek. Rondom het bassin was een dikke haag be langstellenden geschaard. De ingebruik te nemen springplank was versierd met vlaggen en de wapens van Ne derland en Heemstede. Rondom het terrein vlaggen, en lijnen met vlaggetjes, zoo sier lijk staande bij een waterieest. Het heerlijke zonnetje in dit gezellige hoekje van Heemstede met haar fraaie om geving van jong groen en bloemen, had de dames gelokt tot het dragen van zomertoi- letjes, zoodat dit de feestelijke stemming nog meer verhoogde. Onder de aanwezigen waren talrijke auto riteiten, waaronder verschillende raadsleden. Om half 3 opent dc heer B. Mooienaar het feest met een korte toespraak, waarbij hij de mededeeling doet, dat dit feest is ge organiseerd om reclame te maken voor de springsport. Hij zegt dank aan allen die hebben mede gewerkt om ook hier in Heemstede te krij gen een 3 M. springplank. Dankt de Vereeniging tot exploitatie van een bad en Zweminrichting alhier voor het initiatief nemen. Openbare Werken voor de keurige uitvoering daarvan en de deelne mende springsters en springers voor hunne bereidwilligheid om heden de edele spring- kunst te demonstreeren. Daarna werd begonnen met snelzweimaen 50 M. schoolslag, voor leden van H. P. C. Hiervoor waren geen prijzen, daar de pun ten werden toegevoegd aan die voor den H- P. C. beker. 1. J. J. Mooienaar 41 3 5 sec.; 2. G. P. Bronkhorst 42 sec.; 3. H. Rozemeijer 50 5 sec. 4. B. Wolhof, 50 3 5 sec. Mixed Estaffette 2 X 25 M. vrije slag. 7 Deelneemsters en deelnemers: 1. Mevr. B. VenemaKooijman en dc heer F. W. Mooienaar, 37 sec.; 2. Tilly Slijper en J. J. Mooienaar 37 2/5 sec.; 3, J. v. Gelde ren en D. Wolhof 38 2 5 sec. Troostprijs incj. Lien Ruisenaars. De prijzen bestaande uit kunstvoorwerpen De clou was natuurlijk dc internationale demonstratie schoonspringen. Deelneemsters waren de dames TSiijpei en mevr. VenemaKooijman van H. P. C, cn de dames J. Brauns, v. d. Burg en Hessel- man. van bet IJ. uit Amsterdam. Keurig werden de verschillende sprongen uitgevoerd, en dat dc aanv.-ezigen het werk der dames apprecieerden, bleek wel uit net veelvuldig applaus, vooral als iets zeer moei lijks werd uitgevoerd. Even een aardige afwisseling als een foto graaf van „dc Revue der Sporten" een kiek zal nemen. „Alles in de houding,de deeL neemsters in het water!! Ja. zoo lagen ij goed. Even stil en met een „ik dank u" is het zaakje gereed om straks den lande kondt te geven dat er in Heemstede feest is ge weest. Een bestuurslid is dit niet naar den z.n Ruzie, met als gevolg dat de fotograaf me toestel en al te water gaat. Een vriend dc: fotograaf rent toe en geeft het "bestuurslid een duw, 2 soartelaars in het zilte nat, en geen kiek in de „Revue." Daarna demonstratie heeren. Hieraan na men deel de Duitschers F. Mette cn G. Michels en A. C. Hemsing, kampioen Ned. 1924, Lotgering, kampioen Amsterdam 1924, J. Veldhof van H. P. C., S. v. d. Meer, Wa terratten en G. R. Hemsing van het IJ., de trainer springen voor Haarlem en O. Deze heeren hebben de aanwezigen laten genieten. "Het zou te veel plaats vorderen alles te memoreeren wat zij vertoond heb. ben, daar zij zeker een half uur bezig go* weest zijn te toonen wat zij kunnen. Ook hier bleek uit het aanhoudend ap plaus dat de aanwezigen volop genoten. Ook hier zorgde „de fotograaf (zoo zullen wij hem ook hier noemen, omdat hij zijn naam liever niet wilde noemen, wat zeke: jammer is, daar hij wel een extra pluimpji verdiende) voor de humor. De vreemdste sprongen voerde hij u:t, er. een donderend gelach klonk als hij zich „presenteerde" of op de gekste wijze z jn „kunstjes" vertoonde. Vervolgens had een polo-wedstrijd plaats tusschen H. P. C. IID. W. R. II. Scheids rechter is de heer Kruijt. De Waterratten zijn iets sterker, en het- verdedigen van H. P. C. laat nog al wat te; wenschen, vooral als in de 1ste heïlt J.; Kooijman voor speelt. Rozemeijer benut een opgelegde kans niet.' Vlak voor rust scoort D. W. R. uit een vrije worp. Rust 01. De 2e helft is zeer spannend, doch scoren blijft uit. Einde 1O voor D. W. R„ die daarmede een fraaie zil veren medaille wint. Daarna wordt gespeeld: H. P. C. I—HAARL. ZEVENTAL De zeventallen zien er als volgt uit: H. P. C.: Roest, B. Mooienaar, G. P. Bronkhorst, Kodde, J. J. Molenaar, A. Braam, T. W. Mooienaar, A. H. de Bruin (D. W. R.) J. J. Brouwer, (H. V. G. B.), P. v. Ommeren (H. V. G. B Vrugt (D. W. B.) v. Kooten (D. W, R.), W. v. d. Boogaard (H. V. G. B.), A. Boeree (H. V. G. B.) Er vertoont zich direct een vurig vlug spel, waarbij beide keepers hun talenten kunnen toonen. Mooienaar schiet rakelings over. Na een snel van deel lot doel spel. ont staat een schermutseling voor het H. P. C.- doel, waaruit Boogaard onhoudbaar scoort. Rust 0—1. Direct na rust gaat H. P. C. ten aanval. Jac. Mooienaar geeft aan de vrijüggende Braam, die rakelings over schiet. Vlak er na een dito schot, dat Boeree corner werkt Deze, goed genomen, gaat rakelings over. Daarna een combinatiespel tusschen Kod de en W. Mooienaar, de laatste plaatst naai Braam, die onhoudbaar scoort 1—!. Als Roest een hard schot van v. Ommeren ver werkt heelt, gaat H. P. C. weer ten aanval, en J. Mooienaar maakt er 21 van. H. P. C, blijft sterker/ doch scoren blijft uil. Met 21 komt H. P. C. als sterkere uit den strijd, en wint daarmede de uitgeloofde zilveren medaille. Direct na afloop reikt de heer B. Mooie naar de prijzenn uit. Zegt dank voor belang stelling en medewerking en spreekt der wensch uit dat de belangstelling op a.s. Za terdag voor den 1 K. M. wedstrijd minstens even groot mag wezen. (In Groenendaal zal gratis gelegenheid zijn dezen strijd te vol gen. Tevens doet de voorzitter een beroep op de zwemmers om alsnog in te schrijven vooi dezen 1 K. M. wedstrijd, ook door de Haar lemsche zwemmers, opdat de deelname zeer groot moge zijn. Aan de springsters en springers roept spr. een tot weerziens in Augustus bij hun grootj jaarlijksch sportfecst,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11