filE-UWS I MijnhardUs Hoofdpijntabletten WIJK AAN ZEE EN DUIN. HEEMSTEDE Een tramontsporing. HEEMSKERK. SantpoortDorp. BLOEMENDAAL. IJMUIDEN. ZANDVOORT. Bij het schoenenfoibt. Dient op goede crème gelei. -zuivere terpenbjncrême. VELSEN DRIEHUIS. BEVERWIJK. LANDB. EN VISSCHERIJ RECHTSZAKEN. HILLEGOM. NIEUW-VENNEP. De juffrouw, die kiespijn had. Een aanklacht tegen een raadslid. Onze zomerplanten voor buiten. Aardbeien in 't Westland. HANDEL EN NIJVERHEID. De toestand in de schoen industrie. Opgelegde schepen. FINANCIËN. UITLOTINGEN. Een belangrijke order vpor de Kon. Mij. de Schelde. De melkprijs te Amsterdam. V De opvolger van Mgr. Biermar. KUNST EN KENNIS. Eerste Ned. Esperanto-congres. Olie uit kool. De Radio-tentoonstelling te Scheveningen. Het loket voor postzegel verzamelaars te Amsterdam. Het Muiderslot. stillen spoedig de ergste hoofdpijn ■Br Verkeersongeval bij Muiden Auto-ongeval bij Voorst. KERK EN SCHOOL. De opvolger van Prof. P. J. Blok De heiligverklaring van den Pastoor van Ars. Twee meisjes verdronken. De radio en de politie. Een Nederlandsch schip te Bilbao binnengesleept. Gestolen goederen gevonden. Regeling van het verkeer. Het zeilongeluk op de Maas. Burgerlijke Stand van 2329 Mei. Ge boren: IJsbrand Willem, z. v, J. de Wilt en A. C Schipper. Louisa Christina, d. v. C. A. Witteveld en C. van der Wel. Al- bertus Matheus, z. van P. Boots en G. ,M. van Bugganum. Louisa Antonia, d. van M. Niesten en E. L. Tromp. Ondertrouwd: J. Meijer, 27 jaar en C. Wernke, 25 jaar. Getrouwd: Th. Klaver, 27 jaar en C. C. Groen, 25 jaar. Overleden: H. de Lang, ié jaar, echtge- noote van H. Joling, Assen. M. van der Wel, 63 jaar, wed. van E. Danië's. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: J. B. Jonkman, Eikenlaan 26, een postduif. L. Hartsuiker, Leidschevaartweg 215 rood, een hond (fox-terrier). Wester- houtpark 5, een groene haarstrik. M. v. Wei den, Oude Posthuisstraat 21, een alpacca beursje met inhoud. C. J. Kroeze, Klaren- beekstraat 40, Haarlem, een akte-tasch. W. Schoo, Iepenlaan 17. een paar dameshand schoenen. J. J. Sanders, Teslastraat 17, een potloodhouder. Grijmans. J. v. d. Berg straat 2. een pakje veters. D. J. v. d. Stam, Adr. Pauwlaan 25, een badhandoek en een zwembroek. Bureau van politie. Raadhuis straat, een tennisbal en een huissleutel. J. Neeskens. Molenwerfslaan 116. een kinder beursje met inhoud. Klinkhouwers. Raad huisstraat. een rijwieltaschje met inhoud. Jorritsma. Postlaan, een huissleutel. J. Ver kruisen, Meer en Bosch, een vermoedelijk gouden damehshorloge. J. Warmerdam, Raadhuisstraat 62. een knipems.L. Sluiters, Heerenweg 31, een kinderportemonnaie p-et inhoud. Een ernstig ongeluk voorkomen. Zondagmiddag circa kwart vóór vijf, zoo eldt de Tel., moest de electrische tram van de N. Z. H. T. van Scheveningen naar Katwijk, de Blauwpoortsbrug te Leiden pas- seeren, toen bij een spoorkruising het mo torrijtuig door onbekende oorzaak ontspoor de en in volle vaart tegen de zware ijzerén brugleuning reed, de drie volgrijtuigen mee trekkend. De brugleuning deukte over den wa'.erkant in. doch brak niét geheel af en ook de koppelstang van het eerste volgrij- tuig hield zich goed, vandaar, dat het hal verwege over het water hangend rijtuig nog op de brug bleef en niet in het diepe Galge water stortte. Er ontstond onder de talrijke inzittenden een paniek en ieder haastte zich uit de trams te komen, wat, zonder ernstige ongelukken te veroorzaken, kon geschieden. Blijkbaar waren er op dat moment aan de rechterzijde van de brug ook geen voetgan gers wat op den drukken len Pinksterdag haast een wonder mag genoemd worden. Er gebeurden daardoor geen persoonlijke onge lukken Het tramverkeer, zoowel voor de stad als op de buitenlijnen ondervond aan zienlijke vertraging omdat men eerst in het geheel niet de brug met trams kon passee- ren en later slechts langs één lijn. Men vermoedt, dat de ontsporing veroor zaakt is geworden door het haast vlakgeloo- pen kruispunt der rails. De wagenbestuurder, die onmiddellijk uit al zijn macht remde, heeft geen schuld, integendeel zijn tegen woordigheid van geest heeft wellicht erger ongeluk voorkomen. De materieele schade is vrij groot en, hoewel men den geheelen dag werkte om den wagen weer in de rails te brengen, was lit des avonds nog niet gelukt hirgerlrke Stand. Ondertrouwd: J. Beentjes Pz. en A. Bleeker. Getrouwd: J. Welboren W'z. en N. Scher mer; T. Baltus Cz. en L. E. v. d. Does. Overleden: H. v. d. Zande, wed. J. van Schoten, 70 j.Klaasje Benning,^ wed. J. Tuil, 66 jaar. Jaarverslag 1924'25 van den R.K, Propa- gandaclub „St. Engeimundus," in de Parochie Driehuis-Veisen. Het ledental ging flink vooruit, terwijl het aantal eereleden en do- lateurs stationair bleef. Er werden 6 be- stuurs- en 3 ledenvergaderingen gehouden. Een nieuwe onderafdeeling, de ontwikke lingsclub „St. Paulus" werd opgericht. Medewerking werd verleend aan de Eerw. Paters met vertoon Missiefilras en aan da rn rsiooneelvereeniging bij hun uitvoeringen. Tijdens Int. Euch. Congres werd met be sturen Euch. Bond en Eerewacht H. Sacra ment voor versiering der parochiekerk zorg gedragen. Brochures voor genoemd Congres werden verspreid. Eenige maanden lang werd gecolporteerd met R. K. Weekblad van IJmuiden.. Krachtigen steun in het streven naar het doe' der club werd ondervonden van de on. der: fdeeling: de tooneelvereeniging, wier succes jaarlijksch grooter w.ordt. Penningmeester sloot zijn boeken met een voordeelig saldo. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: P. J. A. Molenkamp, voorziter; Jac. Kcrsdam. secretaris, „Hofgeest," Santpoort; Jac Oudendijk, penningmeester; H. G. San ders, 2e secretaris; Th. Thöne, algemeen functionaris; C. G. v. Warmerdam, G. Mooi- jnan, commissarissen. Statuten. De „Staatscourant" bevat do „tatuten van de Maatsc'n. tot Administra tie en exploitatie van onroerende goederen „Aerdenhout," te Aerdenhout, gemeente Blceraendaal. Gevonden voorwerpen. Terug le beko men bij: Schcorl, Schuitstraat 13 Santpoort, een rijwieibelastingmerk: C. Dekker, Delft straat 4 Haarlem, een alpacca beursje; Har- !og, Kleverlaan 93 Bloemendaal, een gouden damesring; Dissevelt, Kinheimweg 61 Bloe mendaal, een duimstok; van Asdonk, Kin- neimplein 3 Bloemendaal, een kinderschop je; Gunning, Vijverweg Bloemendaal. een poes met 3 jongen; K. de Jong, Bredcrode- weg 41 Bloemendaal. een rijwielhelasiing- merk: J. Westerink, Kazerne Haarlem, een rijwieibelastingplaatje; Sluiter, Eikenlaan 3 Aerdenhout, een ring met 2 sleutels; G. ter Wolbeek, Vogelenzangscheweg 136 te Voge lenzang. een autobril; I. Bremer, Nooraer- tLindorplaan 10 Overveen, een potlood; J. Visser, Middentuindorpiaan 19 Overveen, een vulpotlood: B. van Loenen, Vrouwen- steeg 8 rood Haarlem, een witte dameshand schoen; S. Zwiersen, Rollandspad 17 Over veen, een boksbeugel en een riem; Kentiei Fauna Haarlem, een fox-terrier; Schmidt, Aerdenhoutsduinweg 2 Aerdenhout, een soort lipssleutel; aan het bureau van politie te Overveen, een Lipssleutel, een zilveren rokspeld, een étui met zakspiegel, een knip mes, een grijze dameshandschoen, een kin- deriasje, een hooivork, een ceintuur, een dameshandschoen, een autonummer R. 2639 en vier sleutels. Aangekomen 31 Mei: Gaficia Puertos van Barrios; Bavaria van Heroosand; Jante, m.s. Londen; Vechtstroom van Ipswich; Linge- stroom van Londec; Rijnstroom van Huil; Ciio van Hamburg; Astyanax van Londen; Brielle van Valparaiso l.v. Havre; Amor v. West-Indië; West Hematitie van Hamburg; Bacchus van Hamburg; James Feanant van Hull; Jagersfontein van Hamburg; Toulouse van Onton voor IJmuiden; Achilles van Hamburg. 1 Juni Aurora van Malaga; Paul LL. M. Russ van Wasa; Astarte van Bremen; Swinge van Hamburg; Tern van Londen; Rhei van Hamburg; Bowling van Leith; Gouwestroom van Fowey; .Vega van vham, Perseus van Gothenburg; Ek van Oslo; Falken van Hernosand; Orpheus van Kopen hagen; Hermes van Bourgas; Ayr van Goole; Nep'.unus van Alicante. Vertrokken 31 Mei Venezuela naar Ham burg; Maasstroom naar Hull; Hontestroom r.aar Lor.den: Yvone aar New Castle; Christan naar Rotterdam; Alicia naar Hem- burg. Personalia. Tweede-luitenant der artille rie L. J. A. Schoonenberg, van het regi ment kustartilierie. is overgeplaatst van Helder naar IJmuiden. Personalia. De heer A. Hofstra, onder wijzer aan school C. alhier, komt voor als no. 3 op een voordracht van hooid van eene M. U. L. O.-schoo! te Amersfoort, Déraillement. le Pinksterdagmiddag ontspoorde circa half drie een open wagen van een extra dienst, komende van Haarlem nabij de halte Tol. Direct werden maatrege len getroffen om de tram op verkeerd spoor te doen loopen tot halte Waterleiding, waar door weinig of geen vertraging in de tram loop ontstond. Personeel uit de remise bracht de onwillige wagen weder in het spoor. Rapport Bezuinigingscommissie. Zoo men weet werd bij de behandeling der be groeting gewezen op het bedrag, hetwelk voor de algemeene beveliging gevoteerd werd. Naar aanleiding daaivan erd een commissie bcnamd, die to: tac k gesteld werd na te gaan of inderdaad bezuiniging mogelijk was. Thans is het rapport dier comtniceie den raad voorgelegd en luidt als volgt: De ondergeteekenden, L. L. M. Gcers, N. Padt en Fr. Zwaan, door den raad als commissie aangewezen om le onderzoeken of bezuiniging van uitgaven voor 't politie bureau mogelijk is, 'nebben de eer het na- volgenda ter uwer kennis te brengen. „dat zij door het ontwerpen van een dienstrooster getracht hebben den dienst met minder personeel te doen waarnemen en tevens geracht hebben om in dit sei zoen 1925 met 4 tijdelijke agenten te kunnen volstaan; dat zij hierover met B. cn W. en hoof den van dienst overleg hebben gepleegd, dat in dit overleg geen overeenstemming kon worden verkregen, zoodat een door hen gewenschte bezuigiiog in het loo- pende dienstjaar niet kon worden be reikt; reden, waarom zij uwen raad adviseert de commissie vocdloopig te bestendigen en haar daardoor in de gelegenheid te stellen, vóór het behandelen der gemeenij begrooting voor den dienst 1926 bezuini- gigsvoorstellen te otwerpen." Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Inge schreven als werkzoekenden waren 11 grondwerkers, 4 opperlieden, 7 visschers, 1 loopjongen en 2 kelners, totaal 25 personen. Voetballende jeugd. Door een projec tiel van de voetballende jeugd, die als voet balveld de straat daarvoor uitzocht, is een ruit vernield van een woning aan de Noor derstraat. Eenzelfde lót onderging een ruit van een villa aan den Hoogen Weg. Waar in den laatsten tijd veel klachten op het politiebureau worden gedaan over het ver nielen van ruiten, zullen weer strengere maatregelen genomen worden tegen het voetballen der jeugd op straat. Rijwiel gestolen. Aangift is gedaan, dat aan den Strandweg een rijwiel is ontvreemd, toebehoorende aan den heer M. uit de Kerk straat. De poli'ie stelt "een onderzoek in. Overuren politie. Door het politie personeel is aan den raad een verzoek inge diend om een vergoeding voor de reeds ge maakte en nog te maken overuren. In het adres wordt er op gewezen, dat de politie gedurende de zomermaanden steeds dienst moet doen buiten het dienstverband van 48 uur per week en dat hoofdzakelijk over uren gemaakt moeten worden op Zon- en feestdagen en op andere bijzondere dagen, wanneer iedereen profiteert van het mooie weer en de geboden ontspanning. Eveneens wordt er voort nog op dat van het andere gemcentepersoneel van overuren extra wordt betaal G. Snapper aan den Venneperweg alhier, was hij tot voor het transport liefderijk ver zorgd. Het kantoor van den gemeente-ontvanger .erplaatst. Met ingang van 3 Juni a.s. is het kantoor van den gemeente-ontvanger verplaatst van het perceel „Nieuwlandge legen te Velsen, naar E. Stationsweg 30, te Velseroord. Pinksterdrukte. Door de politie te Drie huis werden verscheidene aulobuschauf- bekeurd die te veel passagiers vervoerden. Een persoon kreeg een proces-verbaal we gens overtreding van het rookverbod. Aanrijding. Op het drukke punt Zeeweg hoek Driehuizerkerkweg reed een auto uit Katwijk van v. d. P. tegen een met paard bespannen wagen aan. Het achterstel van den wagen werd vernield. De koetsier viel teg enden grond, doch kwam met den schrik vrij. Proces-vei baal werd opge maakt. Gevonden dieren en voorwerpen Bij de politie is aangite gedaan van de volgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: 1 huissleutel, 1 groenledcren kinderportemonnaie', 1 zwart kindertasch- je, 1 wit koralen rozenkrans, 1 kinderpor temonnaie, 1 mantelceiniuur, 1 bruin lede ren portemonnaie met inhoud, 2 vulpen houders, 1 kindertaschje met inh., 1 gou den broche waarin haar gevlochten is, 1 étui met inhoud, 1 kinderjasje Verloren: 1 broche met steen, 1 bruine damesportemonnnaie met inhoud. 1 bruine portemonnaie met inhoud. 1 Duitsche her der, 1 bruine portemonnaie met inh., 1 zil veren schkaelarmband, 3 belastingplaatjes, j 1 zwart beursje, 1 ceintuur met inh., 1 bon te schort, t platte duimstok. Burgerlijke Stand van 22 tol en met 28 Mei. Ondertrouwd: G. van Egmond en G. M. Wittenberg. Getrouwd: J. Ph. van Laar A. M. L- Schumacher. P. Meijer en E. M. Numan, K. Timmermann en A. P. Jobse. C. B. Broeze en A. de Groot. Geboren: M. Duin-Kabel z. Over'eden: B. van Santé, 64 j., geh. met A. Docler. S. Dekker, 7 mnd. den zich in het finantieel beleid van de ge meente hebben misdragen. Diefstal. Van de tuinen der N.V.R.A van der Schoot's Bloembollenhandel is on. geveer 60 M. scherrnlinnen gestolen, het geen moet dienen tegen besmetting van snot ziekte. De daders zijn onbekend. Het is een- laffe daad. Roomsche Politiek. We hebben het genoegen onzen lezers te kunnen mededee- len, dat prof. dr. Veraart op 30 Juni voor de R. K. Kiesvereeniging zal optreden. Men houde dus dezen avond vrij. De vergadering is toegankelijk voor alle R. K. dames en heeren. Burgerlijke stand. Geboren Z. van J. WarmerdamVeen d. van A. M. SchoorlRijnbeek. Ondertrouwd A. J. Teeuwen en M. van Houten. Ondertrouwd C. Dannijs en T. Rijpkema. Groene veilingen. De groene veilin gen zijn in vollen gang, het zijn de jaarlijksche verkoopingen van te veld staande gewassen, die de kooper straks moet doen rooien en waarvan het risico van ziekten en de rooi- kosten en bewerkingen der gewassen geheel voor zijn rekening komen. Dit jaar onderscheiden zich deze veilin gen door meer dan gewone belangstelling, door veel kooplust en abnormaal hooge prij zen. De bloembollen zijn sinds eenige jaren steeds in waarde gestegen, de opgaande lijn nadert volgens onze bescheiden meening, echter haar hoogste hoogte. Het spreekt vanzelf, dat de kweekers den tegenwoordigen stand van zaken toejuichen zij vooral hebben zeer magere jaren achter zich De exporteurs daarentegen schudden het hoofd en klagen. Ook dat is begrijpelijk. In het buitenland toch hebben zij verkocht bij den verkoop (voorverkoop) tegen lagere prijzen, dan de bollen thans gelden, wat een des te grooter schadepost beteekent, naar mate hun eigen kraam kleiner is. Gelukkig zijn de meeste exporteurs feitelijk bloemist kweeker, waardoor hun eigen goed ook de hooge prijzen van thans bedingt, anders wordt het voor hen, die uitsluitend aangewe zen zijn op het opkoopen der gevraagde of bestelde bollen. Als een klein staaltje, van wat er thans ge beurt moge dienen, dat op een veiling hier de opbrengst van nog maar even 1.5 H.A. f 82.000 beliep. Verklaarbaar wordt door het hier meege deelde, dat ook de grondprijzen oploopen. Het is een eigenaardige tijd en we mogen ge rust zeggen, dat de bollenstreek momenteel de welvarendste is van hetgansche land, iets waar we ons ten zeerste over vergheugen, daar het hoofdbedrijf den welstand van de gansche streek beteekent. Zwanen. Op den Huize Treslong zijn in den vijver een tweetal zwanen gekomen. Het is een prettig gezicht en de mooie vo gels hebben ieders belangstelling. Een been gebroken. De heer W. T. Meus wos met 'n vriend per fiets naar hier gekomen am te visschen. Bij 't overspringen \an een slootje, had bovengenoemde heer het ongeluk mis te stappen en een been te breken. Door dokter Schreuder alhier, werd de eerste hulp verleend en werd een zie kenhuis te Den Haag opgebeld. Van daaruit werd hij per ziekenauto van den gem. ge neeskundigen dienst gehaald, en ter verdere behandeiu»A daarheen gebracht. Bii den beer Een tandtcchniker vervolgd. De kantonrechter te Amsterdam mr. Van Dam, behandelde Zaterdag de zaak tegen een tandtechniker, beschuldigd, dat hij te Amsterdam, niet toegelaten tot de uitoefening van de tandheelkunde, noch van de genees kunde, buiten noodzaak het beroep van tand heelkundige als bedrijf heeft uitgeoefend. De tandheelkundige behandeling bestond hierin, dat hij gepoogd had een patiënte een kies te trekken. De juffrouw verklaarde, dat zij den bek. reeds lang kende en dat hij vroeger reeds eenige kiezen bij haar had geplombeerd, het geen bekl. ontkende. Op vragen van den ver dediger mr. Zeldenrust, antwoordde get., dat zij geen geld had betaald voor de behandeling op 24 Maart. Het bleek verder, dat get. zich reeds een dag te voren, 23 Maart, b'j den tech- niker had gemeld, doch dat beid. haar toen had weggezonden en niet tot trekken wilde overgaan. Bleef de pijn aanhouden, dan moest zij terugkomen. Op 24 Maart had zij weer hevige pijn en bekl. heeft toen gepoogd de kies te trekken, wat echter niet gelukte. Dien middag is zij naar een tandarts gegaan,die zoo luidde hare verklaring voor de politie haar aanried er aangifte van te doen bij de politie en, zoo had getuige voorts voor de po litie verklaard, haar niet wilde helpen vóór zij dat gedaan had. De inspecteur van politie verklaard voorts, dat hekl. eerst een volledige bekentenis had afgelegd en die verklaring had onderteekend.' Hij werd later nogmaals gehoord en omdat het proces-verbaal korter werd dan aanvankelijk was verwacht, vond bekl. goed, dat zijn hand- teekening weer uitgqwischt werd en haar, iets hooger, opnieuw te plaatsen. Plotseling wei gerde bekl. echter wederom zijn handteeke- niug te plaatsen, zoodat het proces-verbaal weer ongeteekend was. De kantonrechter /gaf den inspecteur zijn verwondering te kennen over het gebeur de en de inspecteur verklaarde, dat hij in goed vertrouwen op beklaagde de gestelde hand- tee kening had uitgewischt. Daarna nam de ambtenaar van het O. M. zijn requisitoir en achtte door de getuigenver klaringen en de aanvaktlijke bekentenis van bekl. het feit bewezen. Eisch: f 300 boete, subs. 2 maanden hechtenis. Mr. Zeldenrust, de verdediger, betoog de, dat bekl. zal moeten worden vrijgespro ken, omdat in elk geval hier geen sprake was van het uitoefenen van het beroep van tand heelkundige buiten noodzaak als bedrijf. PI. beriep zich op verschillende arresten van den Hoogen Raad, die uitgemaakt heeft, dat het niet verboden is onder zekere omstandigheden genees- en verloskundigen bijstand te ver- ieenen. Welnu, die omstandigheden waren hier van dien aard, dat bekl. vrijuit gaat. Voorts heeft bekl. geen geld ontvangen of ge vraagd en heeft hij de juffrouw, die hevige pijn had, eerst weggezonden en haar eerst op haar herhaald aandringen geholpen. Indien verder waar is, wat de juffrouw bij de politie had verklaard namelijk, dat de tandarts haar niet wilde helpen vóór zij aan gifte had gedaan bij de poKtie, aarzelt pleiter niet te verklaren, dat de houding van den tandarts afkeuring verdient. Het O. M. repliceerde en de verdediger dupliceerde, waarna de kantonrechter mede deelde, in de zaak schriftelijk vonnis te zullen wijzen. De wethóuder van de gemeente Bergen op Zoom, de heer H. P. M. Verlinden, heeft te gen het raadslid, de heer J. van As, een ci viele rechtsvervolging ingesteld, op grond van de in de vergadering van Vrijdag geuite beschuldigingen, als zou wethouder Verlin- Laat bloemen uw tolk zijn kan nu in ver vulling gebracht worden en wie over een tuintje, balkon of plat dak beschikt, kan daar nu van profiteeren, want vele zomerbloemen in pot, als pelargonium, fuchsia, knol- en struikbegonia, ageratum, margriet, verbena reseda, calceolaria, antirrhinum, petunia, penstemon, celosia, lage O.-I. kers, violier, salvia, dahlia en al dat mooie goed meer, kan men nu buiten over-planten, hetzij in per ken, bloembakken, tuinvazen of wat dan ook. Voor een luttelen prijs, schrijft „Floralia" (Assen) zijn de bloemplanten bij iederen bloe mist te verkrijgen en wanneer men ze een niet al te winderig zonnig plekje geeft, kan men daar bijna den geheelen zomer van pro fiteeren. Sommige als begonia, dahlia, pelargonium, fuchsia, enz. bloeien tot zoolang de vorst er een einde aan maakt. In deze dagen vdn veel licht en zon groeien en bloeien de planten op zijn mooist, wan neer men het haar aan niets laat ontbreken, d.w.z. aan water en voedsel. Bij planten in den vollen grond kan men te voren den grond bemesten, zoo ook den grond in bloembakken enz.Ook groote bloem vazen, ampels enz., kunnen nu ten volle tot hun recht komen, en ieder heeft daar wel een plaatsje voor in den tuin. Wat kan het mooi zijn, een groote vaas met afhangende blauwe lobelia's tusschen asparagusgroen of hang- pelargoniums, of de mooie gekleurde petu nia's, met een paar opgaande planten in het midden. Wanneer men ze maar wat voed zame aarde geeft en voldoende water, kun nen ze minstens een paar maanden een sie raad onzer tuinen zijn. In vazen, ampels, bloembakken enz. slaat men de planten uit den pot en plant ze voor zichtig op. Van tevoren eerst goed nat maken, zoodat ze ten volle de potkluiten behouden, is zeer gewenscht en hebben de planten zoo weinig mogelijk te lijden, zoodat ze ongehin derd doorgroeien en -bloeien. Na het planten geeft men ze direct met een broesgieter weer wat water, hetwelk men nu bij zonnige dagen iederen dag herhaalt, bij voorkeur tegen den avond. Een keer per dag gieten is meestal voldoerde. soms, wanneer ze in vollen groei zijn en dan vooral die, welke niet in den vol len grond staan, is het noodig ze twee keer per dag te gieten, dus ook 's morgens. De bakaardbeien zijn in den vollen pluk leveren een goed beschot en doen mooie prij zen. De natuuraardbeien hebben rijk ge bloeid en staan zeer belovend te velde, vroeg en goed geladen. Men verwacht de eerste vruchten van den kouden grond binnen en kele dagen. Deze teelt heeft in het centrum der streek tusschen Naaldwijk, Poeldijk, Kwintsheul ernstig van den hagelslag op 19 Mei geleden. De jonge vrucht, die niet van de struik werd afgerukt, kreeg wondeplek- ken, waardoor rotting ontstond, of welke bij doorgaanden groei steenigheid veroor zaken De bloesem boven in de planten ver hagelde deerlijk. Vele kweekers verliezen van 40 tot 90 van den oogst. Nieuwe soor ten zijn niet in teelt gebracht. Het meest worden verbouwd Evean, L.exion, Mad. Lefèbre, Roosevelt, Gloria du Monde, alle vroege soorten en Juliana als late. De streek heeft drie teelten in opeenvolging, n.l. uit de stookkas, uit de warme en koude bakken en van den kouden grond. De eerste aardbeien kwamen dit voorjaar op 18 Maart ter veiling. De vruchten der war me teelt worden per stuk verkocht. De mateloos doorgevoerde concurrentie In het verslag van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten komen eenige be schouwingen voor over den toestand in de schoenen-industrie waaraan wij het volgen7 de ontleenen Reeds kon het vorige jaar met groote vol doening melding worden gemaakt van de goede werking der Schoenenwetook in 1924 heeft deze wet den gang van de indu strie gunstig beïnvloed. Groote valuta-importen hebben niet plaats gehad toen de grenzen wederom vrij konden worden gepasseerd, hetgeen voor wat Duitschland betreft wel voor een groot deel zal moeten worden toegeschreven aan de sta biliseering van het Duitsche betaalmiddel. Ook van de zuidelijke naburen hebben wij geen invasie ondervonden, ofschoon daar voor met het oog op de lage franken koersen zoowel van Frankrijk als van België te vree zen was. De secretaris-adviseur waarschuwt dat de schoenfabrikanten zich toch mogen hoeden voor een nieuwen vijand, die hen bedreigt en die gekweekt en gevoed wordt in eigen boezem, de vijand der mateloos door gevoerde onderlinge concurrentie die een prijsniveau veroorzaakt waarop het onmo- gelii k is staande te blijven en toch het pro duct op peil te houden. Concurrentie is goed, noodzakelijk zelfs voor de gezor.de ontwikkeling der industrie een concurrentie echter, die dc levenssap pen uit de bedrijven doet wegvloeiien, die de voor outilleering en uitbreiding zoo nood zakelijke kapitaalvorming ten eenenmale on mogelijk maakt, zoodanige concurrentie is er ger dan valuta-invasies die van tijdelijken aard zijn, zoodanige concurrentie is doo- dend. Het is niet noodig dat de grensbedrijven door hooge productie-prijzen kunstmatig worden in het leven gehouden, maar even min is het noodig, ja het zou funest zijn, in dien de prijzen de alleruiterste grens zou den moéten bereiken waarvoor best-inge richte en moderngeleide kapitaal-krachtige bedrijven het product nog heel eventjes kun nen voortbrengen. Ook hier is de gulden middenweg de goe de en de ware. Aan het Hbld. wordt gemeld, dat het aan tal te Amsterdam opgelegde schepen weer is gestegen. Daar zijn thans opgelegd de stoomschepen van de Nederland Moena (9773 bruto reg. tons), Sumatra (5850 ton), Ambon 3598 ton), Borneo (655Ó ton), Salawahti (6640 ton), Kambangan (6917 ton), Simaloer j (6587 ton), Billiton 15890 ton), Lombok (5934 fon) en Batjan (6354 ton). Totale opgelegde tonnage van Nederlandsche schepen 63.893 ton. Bovendien zijn er nog opgelegd de motor- schoener Bovenkarspel (615 ton) en het Grieksche stoomschip Jannakis (654 ton) LEENING DER VERWOESTE GEBIE DEN 4 PCT. 1921. Trekking van 30 Mei. S. 179952 no. 18 betaalbaar met fr. 250.000 S. 179952 n. 8 betaalbaar met fr. 100.000. S. 179952 n. 15 betaaibaar met fr. 50.000. S. 179952 n. 4 betaalbaar met fr. 50.000. S. 76516 n. 17 betaalbaar met fr. S0.000. Alle andere nummers van bovenstaande series zijn betaalbaar met 250 fr., alsook de volgende serie 155085, 163424, 54764. STAD BRUSSEL 1902. Trekking van 30 Mei. Reeks 21634 n. 10 betaalbaar met fr. 10.000 R. 21209 n. 15 betaalbaar met fr. 1000. R. 9164- n. 2 betaalbaar met fr. 500. R. 24989 n. 19 betaalbaar met fr. 500. De volgende zes reeksen zijn betaalbaar met 250 fr. R. 13364 n. 17 R. 17188 n. 23 R. 91688 n. 7 R. 11177 n. 10 R. 21209 n. 16 R. 26348 n. 1. Naar verulidt heeft de Rotterdamsche Lloyd aan de Kon, Mij. de Schelde te Vüssingen opdracht gegeven voor een motor-, mail- en passagiersschip van groote afmetingen dan haar tegenwoordige schepen. Maandag a.s. geen verhooging. De Vrijdagavond te Amsterdam gehouden j vergadering van vertegenwoordigers van de melkslijters en de melkinrichtingen heeft, naar de Tel. verneemt, besloten, den melk prijs Maandag a.s. niet te verhoogen. De R. Vader zal zelf de reis- en verf"' i kosten van dze 300 pastoors betalen. Naar de „Grondwet" verneemt, zal .t Biermans, die. gelijk men weet, werd ncemd tot Algemeen Overste de. Joseph-Congregatie van Mill-Hill. "als ris Apostolicus van den Boven Nijl (Oe da] worden opgevolgd door den hooge frater Campling (een f ngeh.c '-ianj tb overste der praefectuur van Buea (K.r roen). Binnenkort zal Mgr. Campling Bisschop werden gewijd. HET EUCHARISTISCH BUREAU. Morgen. Woensdag, zal door Z. D. H. N Cellier, op het Bagijnhof te Amsterdam, Eucharistisch Bureau worden geopend. Te 9 uur draagt Z. D. H. de H. Mis op in J: Bagijnhofskerk, waarna de opening van he' Bureau zal plaats hebben, hetwelk i no. 32, onmiddellijk naast de kerk gelegen is. Des middags te 2 uur vergaderen vc - volgens de directeuren van den Eucharisli- scben Bond. Er zijn reeds 172 afdeelingen De oprichting van dit bureau heeft c'e volle goedkeuring zoowel van Z. D. H. M;.- Ca'lier als van Z. H. den Paus, ierv. Z. D. H. Mgr. Heylen er van harte mc sympathiseerde. Tot directeur van het b:; reau is benoemd de eigenlijke stichter eu stuwkracht pater W. van Dijk O. E. S. A In 1928 een werdlcongres te Amsterdam Zaterdagmiddag is in de groote zaal Van de Harmonie te Hilversum het Eerste Neer- landsche Esperantocongres begonnen, dat tot en met Maandag a.s. zal voortduren. Een tweetal zittingen is gewijd aan de be handeling van interne zaken. De congres sisten worden ver op verschillende uitstapjes onthaald. Het Congres werd officieel geopend door mr. P. J. Reymer, burgemeester dezer ge meente. Daaraan vooraf ging een welomst- rede van prof. dr. Van Rees, die het Espe ranto de taal noemde, welke het best tot ver broedering leidde. Besloten werd een basis te zoeken voor broederlijke samenwerking. Prof. Van Rees stelde voor aan de Olympi ade van 1928 een wereld-Esperanto-congres te verbinden. De heer Kloek (Arbeidersfederatie) wilde een geregelden radiodienst inrichten om op deze wijze het Esperanto onder duizenden te brengen. Goedgekeurd werd het volgend congres te Nijmegen te houden. Een eventueel internationaal congres zal in 1928 in Amsterdan worden gehouden. In een der bovenzalen van de Harmonie is een ten toonstelling ingericht. Het eere-comité be staat uit mr. P. J. Reymer, burgemeester van Hilversum; Broeder Augustinus, hoofd der kath. school, Bussum; dr. Baart de la Faille, leeraar Gymnasium Arnhem; prof. dr. van Embden, hoogleeraar te Amster dam; H. van er Glas, lid van den Raad te Hilversum; S. Nathans, secretaris der Int. Federatie v. Transportarbeiders; ds. Scher- merhorn, predikant te Nieuwe Niedorp; J. Tal, opperrabijn te Utrecht, en mej. Wes terman, lid van de Tweede Kamer. Op verscheidene groote fabrieken te Oslo zijn in den afgeloopen winter met gunstig gevolg proefnemingen verricht met de ex tractie van olie uit steenkool, afkomstig uit Svalbard. Een spoorweg-deskundige heeft verklaard, dat deze werkwijze waarschijnlijk winstgevend zal blijken te zijn. Vrijdagmiddag heeft in de Kurzaal te Scheveningen de opening plaats gehad van de Radio-tentoonstelling. Bij ontstentenis van den 'minister' van Waterstaat sprak de minister van Marine, de heer Westerveld, de openingsrede uit. Groote belangstelling. De proef met de opening van het loket voor postzegelverzamelaars in bet hoofdkan toor te Amsterdam, moet geslaagd zijn. Er zijn steeds veel philatelisten hun inkoopen komen doen. Eenmaal bleven er 58 bestel lingen uit te voeren, w.o. zelfs 32 groote. Di- „Tel." verneemt nog, dat het mogelijk is, bestellingen schriftelijk le doen: in den loop der week wordt deze uitgevoerd en krijgt men het gevraagde thuisgezonden. Voor verzamelaars buiten Amsterdam is dit een groot gerief. LUCIEN GUITRY. f Te Parijs is op 65-jarigen leeftijd over leden de beroemde tooneelspeler Lucien Guitry, die o. a. de rol van „Chantecler" ver vulde in het befaamde stuk van dien naam van Edmond Rostand. De restauratie van de vertrekken in het slot te Muiden, is thans zoover gevorderd, dat he publiek weder daarin kan worden toegelaten. Prijs 60ct Bij Apolh en Drogisten, e Hoogstwaarschijnlijk door het neerslaan van den bok viel een motorrijder ter hoogte van de Papelaan te Muiden op den Rijks straatweg Zijn broer reed met een auto vóór hem, daar de familie op weg was naar Meppel. In bewusteloozen toestand werd de berijder van den motor door zijn broer naar het Burgerziekenhuis vervoerd, Daar bleef dat de ongelukkige een schedelbeuk had- bovendien was zijn neusbeen gebreken en waren hem vier tanden ontrukt. De passagiers van den wagen gewond. Zaterdagmorgen sloeg te .Voorst (Geld een auto uit Den Haag, bestuurd door den heer K„ in een gevaarlijke bocht bij den Huttenwal over den kop. De inzittenden waarbij twee dames en een kind, werden ge wond en werden door dr. Van Zanten behan deld. De auto vloog in brand. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Naar wij vernemen is het bericht in verschillende bladen omtrent de te ver wachten benoeming van dr. N. Japikse tot boogeeraar te Leiden voorbarig; de regee ring heeft in deze nog geen beslissing ge- ncmen. Er wordt in verband met de heiligver klaring vac den zaligen pastoor van Ars een :root aantal pastoors te Rome verwacht. Op verlagen van den H. Vader zijn ong- veer 300 arme pastoors vac landelijke pa rochies uitgenoodigd, om de heiligverklaring te komen bijwonen. Verdronken. Zondagmiddag is hel 4-jarig zoontje van den spoorwegarbeider T. in het Merwede-- kanaal, nabij de spoorbrug op het. traje- WeespAmsterdam, verdronken. Toen du ouders het knaapje hadden gemist en de om trek bij hun woning werd afgezocht, zag mer nog slechts zijn klompjes in het kanaal. Een 3-jarig zoontje van den heer v. d. E te Monster is in een sloot voor de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Droevig ongeluk te Dordrecht. Zaterdagmiddag 4 uur waren drie dochter tjes van Ten P., wonende aan de Zeehaver,- laan, aan het spelen op een watertrap aan de Zeehaven te Dordrecht. De 5-jarige Jan tje gleed uit, en viel te water. Haar 9-jar" zusje Dorothea wilde haar grijpen, doe': viel eveneens in de haven. De 7-jarige So phie rende naar huis, doch toen de vader óp de plaats des onheils was gekomen, waren de kinderen reeds in de diepte verdwenen Jantje werd te half vijf, Doortje eerst te zes uur opgehaald. Hel toepassen van kunstmatige ademhaling had helaas bij geen van beiden resultaat. De lijkjes werden naar de ouderlijke woning ver voerd waar de burgemeester eenigen tijd later zijn deelneming in het ongeluk kwam betuigen. Den Commissaris ^an Politie te Hilver sum bereikte Maandag een verzoek van zvn ambtgenoot te Nijmegen om een man, d zich aan oplichting had schuldig gemaakt c wiens aanhouding daarom verzocht werd c,n te sporen. Per radio-omroep werd aan feci verzoek gevolg gegeven hetgeen tot gëvol I had, dat de gezochte reeds den volgenden dag door de politic te Zeist opgespoor aangehouden en naar Nijmegen overgebracb? kon worden. Het Spaansche stoomschip Tordera heef de haven van Bilbao (Spanje) binnengesleep'. de Nederlandsche drijvende kolentranspor- teur Oceanie II. Aan boord bevonden zich twee zeelieden, die volslagen .uitgeput wa ren. Zij verklaarder,, dat de Océanie van Rotterdam naar Las Palmas werd gesleept, toen tijdens een hevigen slorra in de go; van Biscaye de trossen braken. Te Rilland Bath (Zeeland) is in een schuil plaats bij de spoorbaan een partij goedereu' (rijwielonderdeelen) gevonden, die onlang: uit de goederenloods bij het station waren ontvreemd. Men had er enkele Belgische munten op gelegd, blijkbaar met de bedoeling te doe* denken, dat de dieven Belgen waren. Op de drukke kruispunten te Laren (N.-H is een proef genomen met een verkeersrege ling door middel van breede balklijnen, die den rijweg in tweeën verdeelen, waaraan richtingspijlen zijn toegevoegd. Deze proef heeft tijdens het drukke autoverkeer op He melvaartsdag utstekend voldaan, de autobe stuurders hebben de aanwijzingen, nauwkeu rig opgevolgd. Het ligt in de bedoeling bij het aanstaand leggen van een rubber-asphalt- dek de klinkerbestrating aan het kruispuiv bij het raadhuis, daarin blijvende witte ban den aan te brengen. Voor de verkeersregeling ook in de ander Gooische dorpen, waar wegens de vele ge' vaariijke kruispunten autobotsingen aan orde van den dag zijn, lijkt de in Laren ê- volgde methode het ei van Columbus. Uit de Oosthaven te Schiedam is Zaterdag het lijk opgehaald van den zes-jarigen Jan Wanders, één der slachtoffers van het onge luk met de zeilboot, Zondag, op de Maar De lijken van het andere jongetje en van den po'itie-agent v. Vugt uit Tilburg zijn nog niet gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 12