R.K. Kiesvereen. „Credo Pupo" Groote Propagauavergadering f m V erkeersonge vallen. f125. opVrifdag 5 Juni 's avonds te kwart over acht precies in het gebouw,, St. Bavo" VAN ALLES EN VAN OVERAL. Dinsdag 2 Juni 1925 49ste Jaargang No*. 16057 Dit hummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad AN HET VATICAAN. De heiligverklaring van Johannes Eudes en Johannes Vianney, Pastoor van Ars. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rede door den ZeerEerw. Paler lORROMEUS DE GREEVE O.F.M. 4. Rondvraag en Sluiten. Toegang voor alle R. K. üvlezers(essen) ass»!!®®» Agenda 3 Juni Kapelaan A. J. M. Postma. Verlof Drankwet. Nauwkeurig toezicht op de autobussen. Het ongeluk met den motorlorrie. Jubileum J. J. Schouten. Personalia. J. J. WEBER ZOON Konlugstraat 10 Haarlem. Aanrijding op de Zand. voortschelaan. Aanrijding in de Jans straat. Tentoonstelling Anrt v. Doobenburg. mecr mogelijk was. Het bestuur en de-Feestcommissie van de jubileerende zang'vereeniging „Polyhymnia". - In 'het midden zittend, de directeur Willem Hespe, de voorzitter de heer Zonneveld en de jubileerende secretaris de heer J. Bos. Personalia. Waarschuwing. De Maximumsnelheid. Kano omgewaaid. Rijwiel ontvreemd. Aan de bekomen verwondingen overleden. Jubileum. Secretariaat. Noord-Hqllandsche Scheeps- verbandbank. Spoor wegb ra nd je. Aanrijding. Auto-ongeluk. Receptie Gemengd Koor „Polyhymnia". öe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; rex week 0.25 kwartaal 3.25 tranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. m EU WE Actvërfenfiên' 35 cenïs pè? regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks) als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60-ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi vooruitbetaling. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, *gen ongevallen verzekerd voor een der volgende Dij verlies van een hand, ;voorwaarden, T Qfpiïfö Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f 7Rjfi --1 uitkeenngen 4 w MU« verlies van beide armen, beide beenen of beide ooeen 3U.*' doodelijken afloop een v een bij verlies van een f CJ1 bij een breuk van f" LtI duim of wijsvinger I OU." been of arm; 1 1U. r bij verlies van een andere vinger. Onze Romeinsche correspondent seint 31 Mei: Met dezelfde groote plechtigheden, reeds yroeger hier beschreven, had heden, Hoog feest van Pinksteren de plechtige heilig verklaring plaats van Zalige Johannes Eudes, Stichter van de Congregatie van Jesus en Maria en van de Orde van Onze Lieve -Vrouw van Liefde en van Johannes Bap- |tista, meer bekend onder den naam van pastoor van Ars. Wegens het Hoogfeest van [Pinksteren waren alle gewaden van Paus, Kardinalen, Bisschoppen, Patriarchen, Ab ten, Penitenciers van Sint Pieter, in het rood. In de groote processie, die begon in Sixtijnsche kapel en eindigde bij den troon van den H. Vader in Sint Pieter, wer den de vanen van de Gelukz. Eudes en Vian ney gedragen, het eerste door leden van de Congregatie door hem gesticht, het tweede door een groep Fransche pastoors van het Bisdom Belley. Deze twee vanen stelden Voor de twee nieuwe heiligen in de hemel- «che glorie. In de Basiliek hingen de twee Wonderen afgebeeld van den Gelukz. Eudes en de twee anderen verkregen op voor spraak van dten Gelukz. Vianney. In den Pau selijken stoet die even schitterend was als bij Vorige heiligverklaringen en nog meer kleu riger door het rood der gewaden, bevonden rich tal van Fransche Kardinalen, Bisschop- Pen, uit Frankrijk, uit Spanje, Canada, Jugo- Slavië, die met hunne nationale bedevaarten laar Rome gekomen waren. De Basiliek was Opgepropt vol, vooral met pelgrims, waaron der verschillende bedevaarten van verschil lende bisdommen, terwijl ook zeer talrijke Franschen afzonderlijk naar Rome gekomen waren. Onder die pelgrims bevonden zich ook de Jugo-Slaven ten getale van 4000, de Si- cilianen en die van Sardegna in groote ge tale gekomen voor het Jubilé. Na de obedientie der Kardinalen had met tusschenpoozen der gebeden, Litanie van alle Heiligen, Veni Creator en Miserere de eigen lijke Heiligverklaring plaats en plaatste de Paus ook deze twee gelukzaligen in het al bum van Gods lieve heiligen. Na de heiligverklaring werd de Ters van Pinksteren gezongen en begon de plechtige Pausmis. Men weet dat voor deze plechtige Pausmis geheel de wereld het honorarium aanbood aan den H. Vader en zoo hadden alle katho lieken der werld een bizonder deel in de vruchten van het Hoogheilig Sacrificie. Nadat het Evangelie in 't Latijn en Grieksch gezon gen was, zat de H. Vader op den Pauselij ken Troon en hield een Latijnsche predika tie over de twee nieuwe heiligen en ook over het eeuwfeest van het Concilie van Nicea dat die jaar gevierd wordt. De Kerkvergadering van Nicea, de grootste die gehouden werd, had plaats onder het Pontifikaat van Paus Silvester en het kei zerschap van Constantijn in 325 en maakte een einde aan het arianisme. De Paus besprak de groote beteekenis van deze kerkvergadering voor de Katholieke Kerk. Bij de offerande werden de gewone offergaven den Paus aangeboden door de Postulatoren der zaken der heiligverklaring. De Paus communiceerde op het altaar en op den troon. Na de Mis bracht dezelfde schit terende stoet den H. Vader naar het Vati- caan terug. Des avonds had de schitterende verlichting plaats van Sint Pieter, gelijk op 17 Mei ter gelegenheid van de eerste heiligverklaring, die van de H. Theresia. iedere tentoonstelling thuis behoort natuur lijk; inzendingen van allerlei aard; van bis cuits en cacao, van kasregisters en van vuurwerk, van foto's en van drukwerken, enz. En onder al die dingen was wel 't inte ressantste een machine om knoopen aan te naaien. Ik haal dit maar even aan, om te laten zien, dat 'het niet alleen een tentoonstelling is van marine- en zeedirjgen, maar dat er ook werkelijk voor elk wat wils is; alleen omdat ik niet alles kan beschrijven, heb ik slechts bij, laat ik het maar even noemen, de of- ficieele inzendingen wat langer stil gestaan. En buiten de tentoonstelling. Het is .deze week in Helder feest, laat u dat genoeg gezegd zijn. ARTHUR TERVOOREN. HET BESTUUR. 64. DE TENTOONSTELLING TE HELDER. Scheep- en Luchtvaart, Radio, Gas, Elec- Iriciteit, Reddingwezen, Visscherij, Handel en Industrie van dat alles is er,' volgens het Programma, en naar ik heb geconstateerd nok in werkelijkheid, te zien op de Ten toonstelling die te Helder van 30 Mei lot en Wet 7 Juni wordt gehouden, ter feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal. Het Groot Noord-Hollandsch Kanaal! Wél is het graven van dit kanaal, dat Am sterdam met de Noordzee verbond, zoodat de groote schepen nu niet meer den omweg Over de Zuiderzee behoefden te maken en de lastige Pampus-ondiepte konden vermij den, voor Helder een zegen geweest. Mèt reuzen-sprongen ging de srtad vooruit. Het ontstaan van Hélder wordt gerekend te da teeren van 1500, toen er de eerste huizen ge bouwd werden, maar een eeuw later was het »antal inwoners nog niet grooter dan 200, baarbij echter in aanmerking moet worden genomen, dat in 1570 de z.g. Allerheiligen- Hoed veel van de stad met haar bewoners verzwolg. In 1650 was het reeds tot 2000 aangegroeid, maar in 1814 bedroeg het aan tal inwoners nog niet meer dan 2200. Heel snel ging het inwonertal dus nog niet voor uit. Dat gebeurde eerst na de opening van bet Groot Noord Hollandsch Kanaal in 1824. Gestadig nam toen de bevolking toe, zoodat die in 1850 de 10.000 bereikte en tot 1878 «og steeg tot 22.030. Toen was het echter ook weer gedaan. De opening van het Noordzee-kanaal, dat een Zooveel korteren weg naar Amsterdam was, *vas oorzaak dat de groote scheepvaartmaat. schappijen hun kantoren naar Amsterdam Verplaatsten, dat de handel verliep en daar door pok de neringdoenden genoodzaakt wa- zcn met den stroom mee te gaan en naar Am sterdam verhuisden. En het aantal inwoners, dat zooals gezegd jn 1878 22.030 bedroeg, was nog geen twee 'aren later reeds 9 pet. minder. Men zat in Helder eohter niet bij de pak ken neer. Met man en macht werd er ge kerkt om staande te kunnen blijven en met succes. In 1888 was 't inwonertal van 1878 reeds weer met 104 overtroffen, in 1898 was t geklommen tot 25.823 en thans zijn er in Noord-Holland, Amsterdam niet meegere kend, maar twee steden die grooter zijn dan "elder, n.l. Haarlem en Hilversum. En als straks de afsluiting der Zuiderzee zal zijn tot stand gekomen, dan zal Helder, met zijn >rachtige, natuurlijke, steeds ijsvrije haven.... Jnfin, toekomstmuziek, maar waarnaar ze in "elder toch maar wat graag luisteren. Al is er dus, na de opening van het Noord- zeekanaal, een kleine inzinking geweest, ge legd kan worden dat met de opening van het "root Noord-Hollandsch Kanaal Helder's Vooruitgang is begonnen en het is dan ook beel begrijpelijk, dat het eeuwfeest van dit wit feestelijk door de stad wordt herdacht. En moeilijk kon men dit beter doen dan met ®en tentoonstelling, waarvan men immers "Uopt, dat zij veel bezoekers zal lokken, 'vat alweer niet anders dan voordeel voor °e stad kan zijn. Niet onmiddellijk voordeel, aJ zal het ook den neringdoenden geen wind leren leggen, maar voordeel voor later. Hoevelen toch denken, als er van Helder *vordt gesproken, nog altijd aan een klein vis sersplaatsje, waaraan ja, door de Marine- !Ustellingen die er zijn gevestigd, wel eenig Vertier wordt gegeven, maar dat toch ove- V'gens niet zooveel beteekent. En als die "Uenschen nu naar de tentoonstelling gaan en 'fa meteen de stad zien, die flink gebouwde, utgebreide stad, dan zullen ze alvast van bun vroegere dwaling bekeerd zijn en mee- ,elpen ook bij anderen die dwaling uit den g te helpen. Ik hen Zaterdag bij de opening der ten- tonstelling tegenwoordig geweest en heb baar dus ook bezichtigd, 't Is geen wereld- wntoonstelling, dat weet ik wel, en iemand je pas in Wembley is geweest, hoeft hier b'et te komen om er iets nieuws te zoeken maar toch, ze zal veel bezoekers trekken, daarvoor is er genoeg te zien. Vooral de marine is uitstekend vertegen woordigd'. En geen wonder! Het is immers juist de uitbreiding als Marine-haven, en de vestiging van maritieme inrichtingen geweest, die Helder na 1878 hebben behoed voor ge- heelen ondergang en het spreekt dus vanzelf, dat daarvoor eén belangrijk aandeel{der ten toonstellingsruimte is ingeruimd. Daarop werd ook door den heer Bierste ker, voorzitter van het Hoofd-Comité der tentoonstelling gewezen in zijn openings woord, uitgesproken in tegenwoordigheid van den Min. v. Marine, E. P. Westerveld, burge meester W. Houwing, vice-admiraal C. Foch, commandant der stelling van Helder, Jhr. H, Rappard, directeur van de Rijkswerf te Helder en Ch. L. van de Bilt, Tweede Kamerlid, die met den Commissaris der Ko ningin, die echter niet a,anwezig was, het eere-comité vormden. Na de inleidende rede van den heer Bier steker. werd de eigenlijke openingsrede uit gesproken door Helder's burgemeester, den heer W. Houwing, die daarin over den ten toonstelling deze woorden sprak, die ik hier laat volgen, omdat ze zoo juist den spijker op den kop sloegen: „En wat nu de tentoonstelling zelve be treft, ten spijt van de ook in onze gemeente nog wel eens voorkomende pessimisten, die zeggen „Helder kan toch niets", is door onze burgerij hiermede bewezen, dat Helder wel degelijk iets kan, mits Helder maar eensge zind is. Marine, landmacht en de overige burgerij hebben zich bij deze gelegenheid nu eens één van zin getoond om van deze ten toonstelling iets goeds te maken, en al zullen wij ons nu niet vleien dat deze samenwer king een wereldwonder heeft gewrocht, is daardoor toch tot stand gekomen een ten toonstelling die gezien mag worden, die me nige provinciestad ons kan benijden en die naar ik hoop dan ook de noodige belangstel ling van onze omgeving zal trekken." Ik kan nu wel gaan vertellen, wat er op de tentoonstelling allemaal te zien is, maar vol ledigheid is niet mogelijk, waar niet minder dan 68 instellingen en firma's hier exposee- ren. Dit wil ik wel zeggen, dat wat de Marine te zien geeft, voor den gewonen bezoeker wel het belangwekkendste zal zijn. Daar staat bijvoorbeeld een achtste gedeelte van de lens van den Brandaris reservedeel met een lamp er achter, zooals die in dezen vuurtoren wordt gebruikt en die een stralen bundel de zaal inwerpt van 6 millioen kaar sensterkte, die zelfs overdag bij heldere zon neschijn, nog zeer goed waarneembaar is. En daarnaast, ter vergelijking, vroegere ver- lichtings-toestellen, o.a. een 3-pits petro leumlamp. Verder zijn er te zien vliegtuigen der ma rine, in hun geheel en ook in onderdeden en in onafgewerkten toestand, waaruit men de constructie kan nagaan, talrijke modellen van schepen, oude, zoowel als nieuwe, waar- ondêr het nieuwste model der nog aan te bouwen torpedobooten; radio-inrichtingen, vooral voor vliegtuigen, die ook weer zeer belangwekkend zijn, omdat^ze een overzicht geven van de ontwikkeling en er uit blijkt hoe velerlei reeds nu, in den korten tijd van het bestaan der radio-techniek, de verbete ringen zijn, daarin aangebracht. Belangrijke inzendingen zijn er ook op electrisch gebied. O.a. is er door het Elec- trisch bedrijf der Marine, een machine ge plaatst, die met een spanning van 80.000 volt, vonken van 20 c.M. lengte opvekt, en een die 'n stroom van 2000 ampère levert, waar mede een dikke staaf ijzer in roodgloeienden toestand gebracht wordt! Dan is er nog te zien een onderzeeërs periscoop, waardoor men een schitterend pa norama van de omgeving der stad verkrijgt en tal van belangwekkende dingen, ingezon den door H. M. de Koningin, het Ned. Histo risch Scheepvaartmuseum te Amsterdam, het scheepvaartkundig museum te Rotterdam, de N. en Z. H. Reddingmaatschappij, enz. En naast al die dingen op de zee en de marine betrekking hebbend, allerlei wat op Sociëteit „St. Bavo". Haarlemsche In koop Combinatie 8 uur. Kanarieteeit 8 uur Jongevrouwenbond, Groep C 8 uur. Spoor en Tram 8 uur. Retraitefonds 8 uur. Bestuur Post en Telegraaf 8 uur. Toonkamers August Oepkes. Prins Mau- ritslaan 9a, ingang recht tegenover Ken- nemer Lyceum Tentoonstelling van sierkunst en grafische kunst tot 8 Juni Dagelijks geopend van 11 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sfnt Fran- ciscus Liefdewerk, Zoe testraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 1)4 van 26en 's avonds van half 8 van half 8,half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ro. 1012 nur, des middags van 2—4 uur, en fie (130 létters in dc min.) aan mejuffrouw M. Beckers en mej. A. Arens. De WelEerw. Heer A. J. M. Postma, ka pelaan aan de parochie van den H. Joannes den Dooper, is door Z. H. den Bisschop benoemd tot kapelaan aan de parochie li. Willibrordus builen dc Veste, te Amsterdam Velen zullen dit bericht met leedwezen vernemen. In de weinige jaren, dat kapelaan Postma hjer was (sinds 1923) heeft hij zich wel gezien weten te maken. En niet alleen bij de parochianen, doch ook in wijderen kring. Niet het minst ook in sportkringen. O.m. was de thans heengaande kapelaan geestelijk adviseur van den D. H, V. B. en van R. K. voetbalclubs. In deze kringen vooral zal men den mee- Jevenden priester zeer missen. In zijn plaats is tot kapelaan aan de pa rochie van den H. Joannes den Dooper be noemd de WelEerw. Heer J. J. J. H. Ris- wick, die kapelaan was te Ursem. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen overeenkomstig art. 37 der Drank wet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van P. A: J. Meijers, om verlof ingevolge art. 34 dierw et, tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in hetp erceel aan de Lombhrdsteeg No. 12. als provisie-voor nieuw afgesloten leeningen en als boete voor vervroegde aflossing, het geen grooten invloed had op ons winstcijfer. Wij waren tweemaal verplicht tot execu tie over te gaan en leden daardoor op eene leening een verlies van 2.876.06, terwijl dat op de andere nog niet bekend was bij het sluiten van het boekjaar. Dit zal ver moedelijk pl.m. 10.000.bedragen. De winst- en verliesrekening sluit in eind bedrag met 83.945.771-2 en de balans met 1.587.624.1)3. In den laatsten tijd houdt de politie we derom nauwkeurig toezigjit op de auto bussen, die het verkeer tusschen de om liggende plaatsen en Haarlzm onderhouden, mei het gevolg, dat vele bekeurrgen wor den gemaakt. Zoo ook had Maandag een scheipe controle plaats. Een autobus werd daarom van het Ken- nemerplein verwijderd: omdat in den wa gen geen brandbluschapparaat, geen ver- bandpakje en geen dienstregeling aanwezig was. Ook werd tegen een autobusbestuurgle1" proces-verbaal opgemaakt, ter zake, dat hij met zijn wagen op andeTe uren reed dan op zijn dienstaankondiging stond vermeld. Ten slotte werd proces verbaal opge maakt tegen een autobusbestuurder, die zonder vergunning van B. en W. een standplaats had ingenomen in de, Juliana- straat. Naar wij vernemen is de toestand van den beer Schippers, onveranderd. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. Schouten zijn zaak in foto-arti kelen en natuurkundige instrumenten hier ter stede begon*op de Gedempte Oude Gracht, vanwaar na eenige jaren de zaak werd overgeplaatst naar de Kruisstraat, la ter naar de Groote Markt, waar thans de zaak nog is gevestigd. Gedurende deze 25 jaar.leidde de heer J. J. Schouten het bedrijf geheel zelf. In verband met dit jubileum kwamen reeds in den loop van den morgen vele bloe men van vrienden en kennissen binnen en de heer Schouten had gedurende den dag talrijke gelukwenschen met zijn jubileum in ontvangst te nemen. De heer C. J. van Tilburg, verbond an aan Haarlem s Dagblad, viert vandaag zijn zil veren jubileum als journalist. Door de di rectie van Haarlem s Dagblad en door zijn collega's, zou hij hedenmiddag worden ge lukgewenscht. Barometerstand 9 uur v.m OPGAVE: 767. Vooruit' OPTICIENS - FABRIKANTEN aan. Deze werd tegen den grond gesmeten en geraakte bewusteloos, tyr. B'rongertsmj verleende de eerste hulp en constateerde een armfractuur en ernstige hoofdwonden. De fiets werd geheel vernield. Het ongeval had plaats, doordat de bus geheel naar links mo^t uitwijken voor een groentenkar De auto werd slechts licht beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op. Op den hoek van de Zandvoortschelaan en den Bentveldweg, overreed een auto een dame, die daar per rijwiel passeerde. Het rijwil werd geheel vermeld; de berijdster bekwam eenige wonden aan het been. die op de politiepostBentveld werden verbonden Den autobestuurder treft geen schuld. Er is vastgesteld, dat hij voldoende en goed signalen heeft gegeven. Bovendien reed de .dame aan den linkerkant van den weg. In de Janssiraat had Maandagavond om streeks 9 uur een aanrijding plaats tusscher een auto en een tramwagen der E. N. E. 1 De oorzaak van het ongeval was, dat de bestuurder van de auto, zoowel als de be stuurder van den tramwagen meenèden nog - te kunnen passeeren. hetgeen echter niet Een der banden van de auto sloeg lek, 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R- K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Lecsrsal en uitleenbibHotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10J2. van 2—5 en van 7—10 uur,-be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindr*-boeken SL Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis heljben - Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagayond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen .om versterkende middelen voor armen zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon en feestdagen toegankelijk Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel-' 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kenr.en aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Heden werd het diploma voor typen (45 letters in de min.) uitgereikt aan mejuffrouw M. Beckers, en het diploma voor stenogra- Burgemeester, en Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van het Bestuur van het St, Franciscus-Liefdewerk om ver lof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het ver- koopen van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatsee van verkoop in ht perceel aan de Zoeteslraat No. 19. De Commissaris van Politie afdeeling D te 's-Gravenhage, geeft in overweging om in- j lichtingen in te winnen te zijnen bureele i Alexanderplein 16. alvorens in relatie te tre den met of giften te schenken aan de Ver eeniging „Rusthuizen voor kinderen en Vol wassenen' secretaris-penningmeester H. Onnees, Rijswijkscheweg 475 te s-Graven hage. Tweeden Pinksterdag werd in de boven zaal van het gebouw Brugstraat 15 te Zandvoor't de tentoonstelling geopend van graphisch werk van den jongen kunstenaar Aart van Dobbenburg. Een v eertigtal nog niet geëxposeerde werken, waaronder zijn nieuwste, worden daar in litho s en hout sneden tentoongesteld. De Tentoonstelling is georganiseerd door de Vereeniging „Voor de Graphische Kunst" welke eree- niging meer in het bijzonder tracht daad werkelijke belangstelling voor Van Dobben- burgs werk te trekken. Reeds werd medegedeeld, dal Donder dagavond a.s. d,es avonds om acht uur in dc tentoonstellingszaal een toelichting gegeven zal worden op het werk, wrarbii de tech niek van het houtsnijden en lithografeeren zal ter sprake komen en voor zooveel mo gelijk ook gedemonstreerd. Proces-verbaal zal opgemaakt worden te gen een automobilist, die Zondagmiddag met zijn auto'in de Wilhelminastraat een snel heid reed van ongeveer 60 K.M. per uur. In den Kloppersingel voer Zaterdagmid dag omstreeks kwart over twee <;en kano, voorzien van een zeiltje, toen door een ruk wind het bootje omsloeg en de inzittende, een 15-jarige jongen, te water viel. Hij wist zich zwemmende naar den wal te redden en kwam er, behoudens een nat pak, goed af. De kano werd later aan wal gebracht. Bij de politie werd aangifte gedaan, dal- Zaterdagavond te half 12 een rijwiel ont vreemd was, dat was geplaatst voor een perceel in de Vaa'ristraat. Zaterdag meldden wij, dat Vrijdagmorgen op dc Leidschvaart nabij de Rollandstraat een 62-jarige juffrouw door een auto werd aangereden. In het St. Elisabethsgasthuis, waarheen zij 'was ovregebracht, overleed zij 'aan de bekomen inwendige kneuzingen. Gisteren herdacht de heer W. F. Vermond den dag waarop hij vóór 25 jaar als grol- bankwerker in dienst trad op de Wèrf Con rad. Den jubilaris werd heden door de directie met eenige toepasselijke woorden een enve loppe met inhoud aangeboden. De Commissaris van Politie bovengenoemd deelt mede, dat .'J. D. Rip, gewoond heb-j bende Jacob Catestraat aldaar, tegen wien Naar men ons mededeelt, is het secreta- reeds vroeger is gewaarschuwd, thans woont rjaat der H. W. B. V. „Zorgvliet" verplaatst Spilstraat 2 te s-Gravenhage en zaken drijft naar de Karolingenstraat 53, adres den heer onder den naam „Huis van vertrouwen." In de algemeene vergadering werd beslo ten: de balans, winst- en verliesrekening goed te keuren en het saldo voor afschrij ving en reserveering aan te wenden; tot commissaris 'te benoemen den heer N. Le venkamp (aftredend), en in de bestaande vacature den heer S. A. Bakker te Soestdijk. Het jaarverslag herdenkt het overlijden van den heer K. G. Goedewaagen, commis saris der Bank. In het afgeloopen boekjaar was plaatsing van pandbrieven, aldus het verslag, voor ons niet mogelijk en als gevolg van de jaarlijk- sche verplichte uitloting verminderde dus ons bedrijfskapitaal, en waar bovendien wei nig aan extra aflossingen binnenkwam, kon den wij dus slechts kleine bedragen boeken Westerhoven. Maandagmorgen omstreeks 10 uur brak er brand uit op de spoorberm tuschen Kle verlaan en Ver:--pronckweg tegenover Stoops Bad. Vermoedelijk is het brandje onstaan dooi een vonk uit een voorbijrijdende loco motief. Door den spoorwegarbeider Stoeltje, later bijgestaan door twee agenten van den Haarlemsche autobrigade, werd het vuur met zand gebluscht. Ook twee agenten van Bloe- mendaal en een werkman verleenden as sistentie. De berm verbrandde over een af stand van ruim 100 Meter. Hedenmorgen reed een autobus van Kat- wijk, personen vervoerende naar IJmuid-en, op den Bloemendaalschen weg tegenover de buitenplaats Bloemendaal een fietsrijder terwijl een rteeplank van den tramwagen verbogen werd. Zondagmiddag omstreeks 3 uur. wilde een chauffeur met een auto den hoek Meerweg- Achterweg te Heemstde passeeren, toen plotseling een wiel der aut.o ^rak. Het was geheel versplinterd. Het geval had natuurlijk veel bekijks. Op 1 Juni herdacht het Gemengd Koor „Polyhymnia" den dag waarop zij vóór 25 jaar werd opgericht. Het- bestuur hield in een der zalen var het Gemeentelijk Concertgebouw een recep tie, die zich mocht verheugen in de belang stelling van alles wat leeft op gebied van zang. Een vijf en twintigtal bloemstukken werd aangeboden, waaronder een prachtkrans van de Haarlemsche Bachvereeniging, bloemstuk ken van de Koninkl. Licdertafel „Zang ei- Vriendschap Haarlem s Zanggenot. Caeciiia. Haarlem s Gemengd Koor, Haarlem'e A Ca- pella Koor, Kunst na Arbeid, Haarlemsche Bond van Zangvereenigingen, Kinderkoor „Polyhymnia", Harmonie Crescendo, alien te Haarlem; Orpheus, Zanglust, Mannenkoor Gemeente Electriciteitswerken, Bond van Amslerdamsche Zangvereenigingen Nederl. Koor Zang Unie, Preciosa, W. Hespe s A Capellakoor „Crescendo", de gecombineerde Kinderkoren Noorder Speeltuin. Nieuwen- dammerhaven en Moart, allen te Amsterdam, de Harmoniekapel der Kon. Papierabriek ,De Eendracht', te Velsen,iKunst na Arbeid, ie Zandvoort en verder van belangstellende particulieren. Een vijftigtal gelukwenschen en telegram men waren binnengekomen van lyitoriteiten; Eere-Comitéleden, Juryleden en zuslcrver- eenigingen. die verhinderd waren de recep tie bij te wonen, waaronder van den Com missaris der Koningin in Noord-Holland jhr Roell, den burgemeester van Haarlem, der heer C. Maarschalk, van den grifier van dr Prov. Staten, mr. S Ha Venin£ Meinesz, der secretaris der gemeente, mr. Th. A. Wesstra den oud-burgemeester van Haarlem jhr. Bo- reef van liogelanden, e. a. Als te half drie de' voorzitter der jubilee rende vereeniging, de heer A. N. Zonneveld het woord vraagt, is de zaal eivol; de dames zijn bij het binnentreden van de zaal ver eerd geworden met een corsetage; de heerer dragen de teekenèn vjn waardigheid van hei lidmaatschap van diverse vereenigingen. Over het geheel heerschte 'n oprechte feest- slmming. De voorzitter spreekt zijn buitengewone voldoening uit over zooveel belangstelling ca brengt allen daarvoor hartelijk, dank. of schoon de lijst van ingeschreven sprekers vsij lang is, meent spr. op deen dag even bi' deze heugelijke gebeurtenis stil te moeten staan en terug te zien op den algelegden baan en te herdenken zij die aan den bloei vai^„Polyhymnia" zoo krachtig hebben mee gewerkt. En dan komen vanzelf in de eerste plaats de oprichters waaronder aanwezig de secretaris, de heer Jac. Bos en diens echtgenoote, de eerste dirigent de heer Wolterus Grootendorst en de eerste voor zitter de heer P. Dekker, zij waren het, dit het levenslicht gaven aan een kind gewijd aan den verheven zang, dat spoedig zou blij ken te zijn kerngezond en een voorspoedige toekn**xsi he^^choren ie zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1