Verkeersongevallen. DE SPAARNSB PEN OoGEN Für Deutschprechende Katholiken aus allen Landeru. 100 I100 95V ie 95 »/M - '"Va 553/4 1643/4 - 66V4 65 563 567.9 19 93/8 201 933/4 lOVs 10 176 91 Vs 95 GEMENGD NIEUWS. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BURGERLIJKE STAND. Brand te Kampen. Tofegang ontzegd. Goed afgeloopen. Eigenaardige toepassing eener politieverordening. Vechtende Pinkstervisschers. LANDB. EN VISSCHERIJ Hef invoerverbod op Hollandsche narcissen. Ongeval te Heemstede. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. De vliegtocht van Amundsen. KUNST EN KENNIS. Zcmertentoonstelling ie Laren. Pinguïns. DROSTE'S kunnen direct GACAO EN CHOC, FABRIEKEN Aan- moet ge hebben en houden voor heigeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HfiflBL. I COU RANT van 16 en^van 1820 jaar geplaatst worden, melding aan de fabriek. LAATSTE NIEUWS. 9m: Mr. J. M- Wttsen. T Het arbeidsconflict in Denemarken. Shangai tn stéat van beleg verklaard. KERK. EN SCHOOL. Blijk van goéde verstandhouding ïeriging in diverse concoursen ten ege wist e voeren. Vervolgens werden herdacht de opvolgen ie dirigenten de heeren Deins en Kerckhof, de laatste deed Polyhymnia eene vermaard heid verkrijgen, door het geven van volks concerten en matinees. De tegenwoordige dirigent de vierde ge durende het 25 jarig bestaan der véreeni- ging, de heer W. Hespe, werd op bijzondere wijze herdacht: hij toch bracht Polyhymnia dp de hoogste sjiort, de yereeniging behaal de immers onder zijn leiding den eersten prijs in de hoogste afdeeling. Naast de dirigenten, heeft ook het be stuur haar aandeel in de bevordering van den bloei van de vereeniging en als men be denkt, dat er bestuursleden bij Polyhymnia zijn met eene staat van dienst als zoodanig van 25 jaar. 23K- j-, 12 10 en 8 jaar, dan behoeft het zeker geen nader betoog dat ook zij hun werkzaam aandeel in het wel en wee der vereeniging zullen hebben ge had, Dat de secretaris, de heer Jac. Bos, op dezen dag het voorwerp zou worden van eene speciale huldiging, spreekt van zelf; hij werd bij de oprichting den eersten se cretaris en bleef dit onafgebroken geduren de het 25 jarig bestaan der vereeniging; in waardeerende woorden herdacht de voor zitter de arbeidszin en lust van den secre- taris en als blijk van erkentelijkheid voor het vele door hem tot stand gebrachte bood spreker hem, namens bestuur en leden een goud horloge met inscriptie aan en Mevrouw Bos een bloemstuk. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan de leden voor in den loop der jaren onder vonden saamhoorigheid en besloot zijn rede met Leven Polyhymnia en rijn dirigent waarmede onder daverend applaus door alle aanWezigen werd ingestemd. Op dit oogenblik traden binnen de hee ren Joh. de Breuk, lid van het Eere-Comité en de heeren W. Dyserinck en van Zanten, als voorzitter en vice-voorzitter van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. De eerewijn werd rondgediend en spon taan werd door alle aanwezigen aangeheven, de Feestzang uit Figaro's Hochzeit. De rij van sprekers werd geopend door drie jongens als vertegenwoordigers van het Kinderkoor „Polyhymnia", die n bloemen mand torsten en namens 't Kinderkoor hulde kwamen brengen aan bestuur en dirigent. Zij legden de gelofte af den zang te zullen dienen en ziti: anneer zij den leeftijd be reikt zouden hebben, hunne krachten te zullen wijden aan Polyhymnia. Dan volgden de sprekers elkaar op cn wijd den in het algemeen woorden van hulde en bewondering voor den durf en het doorzet tingsvermogen door het bestuur betoond om dezen wedstrijd op zoo n grooten schaal voor elkaar te brer.gen. De sympathieke dirigent, de heer W. Hes- ae, werd het .voorwerp van een' bijzondere hulde; de jongere leden hadden zich als spe ciale commissie opgeworpen, om hun diri gent, die zoo innerlijk steeds met zijn leden medeleeft, te huldigen. Hem werd aangebo den zijn levensgroot geteekend pertret; de vervaardiger, de heer J, F. Bïansert, lid van Polyhymnia, die alle eer heeft van zijn werk. Ook moest de secretaris nog een hulde in ontvangst nemen, ditmaal in den vorm van eer. boekenkast en bloemen. De Voorzitter bracht allen die er toe me degewerkt hadden om de receptie zoo'n schitterend verloop te doen hebben, een woord van hartelijken dank, waarna in den tuin een kick van alle aanwezigen gemaakf werd. Auch wiihrend des Soratners ist in der Franciskanerkirche an N. Groenmarkt durch I Professor dr. Ditscheid aus Amsterdam re- gelmassig alle 14 Tage Mittwochs abens ge- geu 8 UhUr deutsche Beichtgelegenheit und um 'i 9 deutsche andacht mit Ansprache. Es ware erfreulich wennach im Sommer diese Veranstaliungen dieselbe grosze Bc- teiligung fauden wie bisher. Hert-schaften werden dringend gebeten, ihre deutschen Aagestellten zu schicken. Zwar sind manche von diescn zur Heimat zurückgekehrt, aber es kommen auch standig wieder neue. Der nachte Gottesóiensi in genanuter Kirche durch den deutschx Seplsorger ist jetzt am ersten Mittwoch nach Pfingsten, am 3. Juni. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. W. Lammers, Leidschevaart 38D, arm band H. Vos, Schouwtjeslaan 10, auto lichter M. W. v.d. Zalm, de Clercqstraat 123, notitieboekje J. A. v. Huis, Oranje straat 135, bal W. H. Couljauw, Eendracht- straat 25, rijwielbelastingplaatje Mevr. Olland, Wagenwég 62, bril E. v. Reede. Colensostraat 50, blouse J. F. Bonke, Burgwal 72zw. tandenborstel en poeder J. Fillippo, Beerensteynstraat 10, notitie boekje met potlood Zuidhoek, Leidsche- straat 146, bal Politiebureau, Smedestraat, ballen G. ten Dam, Adr. Loosjesstraat 17, balJ. A. Pardoen, Eikenstraat 10 Schoten rijwielbelastingmerk J. Antonissen, Korte Hofstraat 15, rijwielbelastingmerk J. V3n Klaveren, Leidschep.ein 8zw., bal P. Kol, Lorentzkade 108 Overveen, rijwielbelasting merk N. Eek, Joh. de Breukstraat 30, rij wielbelastingmerkJ. R. Zuurendonk, Ja- cobijnestraat 21 rijwielbelastingmerk D. v.d. Schaar, Kloosterstraat 17rood, rijwielbelas tingmerk J. Terstal, Slachthuisstraat 113, broche A. de Wit, Brouwerstraat 7b, grijze ceintuur J. P. Klein Kerklaan 43 Heemstede, bruine ceintuur J. Helmerhorst, Zomer- vaart 12 c, bruin lederen ceintuur B. van Frank, K. Margarethastraat 11b, beige Cein tuur Politiebureau, Smedestraat, grijze cein tuur H. v. Dantzig, v. Oosten de Bruin- straat 83, grijze ceintuur; S.Mulder,Molen- steeg 23 b., grijza ceintuur A. J. M. v.d. Kort, Alb. Thijmstraat 34, lucifersètui v.d. Stam, Adr. Pauwslaan 27, foxterrier, Kennel Fauna Piepenbrink, Molenstraat 50, herdershond, Kennel Fauna C. J. H. Blazer, Kloosterstraat 2zw. herdershond, T. der Kinderen, Brouwerstraat 52, beige dameshandschoen. J. Kraakman, Kinder- huisvest 23, hondenhalsband met penning Politiebureau, Smedestraat, horlogeketting met sleutelring F. v. Egmond, Oranjeboom straat 133zw., zwarte dameshandschoen A. Zwitser, Baljuwslaan 10, grijze heeren handschoen M. v. Lemel, Oudeweg 67, zwarte poes. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend. t V HEDE 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 103i/i&' I033;'1(: i'A Nederl. 1917 752 N.-l. 1921 A.. lÖ23/8 102'/8 6% N.-L 1923 Dk 1021/;, fiolL Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigend Mij „Nederland" 1663/4 165 Scheepvaart-Unie 148 148 Rotterd. Lloyd 136 Paketvaart Oude Boot Holl. Stoqmboot 193/4 H, V. A Jhva Cultuur 370 374 Jurgens gew 1584/4 1084/4 Koloniale Bank L- dische Bank 15l4/4 152 Cert. Handel Mij. I3345/16 i34i/„ Resc. dito 133?/4 134 Phoenix Geconsolideerde !534/4 152 Kon. Olie 3834/2 382iy2 U. Steel I83/4 116-7 Marine comm. Vorstenlanden 1693/ 4 170 Actions id. 173 ,74 C-rmp. Merc. Arg. 12 12 Poerworedjo 1313/ 3894,/4 S92l/o 4054/2 408-93, 3254/2 325 A'dam Rubber 225 22 8 2334/4 1314/2 133 Wai Sumatra Dordtsche Petp 355 Southern Rails 1477/8 141 804/4 Wabasb 275/s 26"a Comm. Maxwell 61/2 gebied. Dr Charcot heeft zelf het voorstel gedaan cm h^ar dit jaar te gebruiken tot opsporing van Amundsen. De hertog der Abruzzen heeft uit El BendHir aan de Somali-kust geseind dat hij onverwijld terugkeert en zijn diensten zal aanbieden, on; Amundsen hulp te gaan brengen. Men zal zich wellicht herinneren dat'de hertog in 1909 een Pool-expeditie heeft geleid die noordelijker kwam dan eeni'ge vorige expeditie. 2 JUNI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL NEW-YORK ROME 0.59.30 12.36 1.2.12*/2 0.35.125 12.101/4 66.65 46.70 41.80 48.25 2.49 9.90 werd ernstig beschadigd en ook de -atax be kwam schade. Het ongeval is gehöed aan de onvoorzichtigheid van den bestuurder van het motorrijwiel te wijterr. Nader vernemen wij nog, dat de verwan- dingen van den heer B. niet van ernstigen aard waren, zoodat hij heden de'Mariastieh- ting weder zal verlaten. Ondertrouwd: 2 Juni. G. A. Verbeek en B. M. J. v. Zijl. Getrouwd: 30 Mei. J. H. de Vriend en A. Samson Geboren: 28 Mei. d. van M. C. Wernik v. Herp. z. van C. EngelenbergBo gaard. d. van J. M. Humme—v. Wor- kom. 29 Mei d. van A. v. d. Walde Hey. d. van E.M. v. d. ZeeHunting. z van C. J. Spaargaren—v. d. Smissen. 30 Mei. d. van C. J. C. FransenTrestorff- z. van M. J. -v. Eeuwijkde Vries. 31 Mei. d. van C. P. Cartc/nHartman. d. van M C. BerkhoutFeijen. z. van E. I. Winkelde Vries. 2 Juni. z. .van G. E. Heemskerkv. Wooning. z. van P. M. Hetem—Kuiper. Overleden: 28Mti: H. F. Kroelen, 59 j., M. van Heemskerkstr.; 29 Mei: S. v. Grootevcld, v. Eijken, 72 j., Hazepaterslaan; M. Lahaise- Stienstra; 30 Mei: J. M. Gerritsen-Landry, Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de meubelfabriek der firma Bies- terbos en Van Dijk aan de Kerksteeg te Kam pen. Door krachtig ingrijpen van de brand weer kon het vuur worden beperkt tot het fabrieksgebouw, dat inwendig grootendecls uitbrandde. i_" Naar men aan het Hbl. meldt, is Vrijdag aan een vrouwelijke leerlinge van een der onderwijsinrichtingen te 's-Gravenhage, waar zoowel jongens als meisjes worden toe gelaten, de toegang ontzegd wegens onvoeg zame kleeding. Den eersten Pinksterdag heeft op de Kéul- sche Vaart onder de gemeente Weesp een ongeluk plaats gehad met een zeilbootje. Door een windvlaag sloeg het kleine bootje, waarin zich vier personen, man, vrouw en 2 kinderen bevonden, om. Alle vier opvaren den geraakten te water. Zij konden evenwel d<*>r schimpers worden gered. Te Eemnes (Utrecht) bestaat *een politie verordening, waardoor venters in die ge meente worden toegelaten tegen een beta ling van 40 cent per dag. In den 'aatsten tijd worden winkeliers en hun bedienden uit Baarn en andere gemeenten, die te Eemnes bestellingen uitvoeren, onder de venters- categorie gerangschikt. Het bestuur der ge meente Baarn zal trachten Eemnes tot soe peler optreden in deze te bewegen. Tweeden Pinksterdag kreeg" te Nieuwer- Amstel een gezelschap visschers, dat te veel aan Bacchus geofferd had, ruzie over het betaalde gelag. De penningmeester, die beschuldigd werd te veel in rekening ge bracht te hebben, werd hard gevallen en het duurde niet lang, of er ontstond een formeele vechtpartij, waarbij de hengelstokken als wapen werden gebruikt. Een hunner kreeg daarbij een vischhaak in het oog. Toen werd de- vechtpartij gestaakt.1 De getroffene zal echter het oog moeten missen. Zooals, mij weet, ga'at op 1 Januari 1926 het invoerverbod.van narcissen in. Naar aan leiding niervan verneemt de N. R. Ct. uit Néw-York, dat de Atlantic Monthly een be langrijk artikel beval-, waarin verzekerd wordt, dat er hoegenaamd geen reden voor is, den invoer van narcissen tc verbieden, daar er wel degelijk een middel bestaat, ds insecten, die deze plant heet te verspreiden, te bestrijden. In Nederland immers, zoo zegt hel artikel, blijft de narcis geheel zuiver. Maar.... wanneer geen narcissen meer in- igevoerd mogen worden moeten liefhebbers van narcissen het stellen met de in dit land geteelde bollen. Dip komen van Oregon. Het noodlot wil, dat alle in Oregon gekweekte narcissen geïnfecteerd zijn soms door meer dan één ziekte. De eenige reden, dat de regeering een verbod op dp invoer van de narcissen ge legd heeft is, dat de inheemsche bollenkwee- kerij beschermd moet worden. Dit is een vaststaand feit, dat niemand meer tracht te loochenen. Of de protesten van narcissen- liefhebbers helpen zullen? Haast dagelijks zijn een of meer ingezonden klachten over dit verbod in de kolommen der dagbladen te lezen. Yereenigingen, particulieren, planten- k -nners, allen uiten zich in verontwaardigde klachten. Mevrouw Wheeler H. Peekkam. eigena resse van een buitengoed bij New Rochèlle en voorzitster van vele botanische vereeni- giflgen, betreurt het zeer, dat de narcis, die door zijn goedkoopte' binnen het bereik lag van den minder gegoede, weldra van de markt verdwenen zal zijn. Van regeerings- wege is toegegeven dat de hier in het land gekweekte bollen niet in de groote navraag kunnen voorzien. Tot nu toe waren alle in gevoerde en inheemsche bollen haast onvol doende voor de groote navraag. „Het is een verbod, dat ten onrechte ingevoerd is," klaagt deze dame „en het moet worden be schouwd als een manier om de binnenland- sche bollenkweekers tevreden te stellen." In -dien geest spraken op hun jaarlijksche vergadering de leden van de Federated Gar den Clubs of New Y ork State, die een reso lutie aannam tegen hel invoerverbod van planten op grond van infectie, wanneer de reden werkelijk elders te zoeken is. Tn de New York Times vind ik o.a. een langen brief van het secretariaat van de „National Association of Gardeners" waarin gezegd wordt: „IedeP mensch met gezond verstand, wil legen -gevaren gevrijwaard worden. Maar dit neemt niet weg dat ieder ménsch met ge- z.onc. verstand, protesteert wanneer, er dwaasheden worden begaan. Geen bollen, in den nacht van Zondag crp Maandag, omstreeks kwari voor 12. reed J. H. B., die nergens in de Ver. Staten zoo goed ge kweekt kunnen worden als dit elders het geval is, v.ojlen meer worden ingevoerd. Geen wel ingelicht mensch kan er iets op tegen hebben dat volmaakt gezonde bollen uit Holland hier worden ingevoerd. In Hol- 70 v. Eedecstrr.zt; H. Kuipers-Leijen'norst, -ld wordt al hel mogelijke gedaan de plant 39 j., Zijlstraat: W. K. Schrieken-Bos, 57 j„ Hazepaterslaan: K. Pleijsant, 53 j., Linscho- tenslraat; 31 Mei: N. Koopziek-Gosen, 65 j. Kleverparkweg. De Fransche regeering heeft besloten de Pourquoi Pas? het schip dat dr. Charcot op zijn onderzoekingstochten in het Zuidpool gebied gebruikt heeft, ter beschikking van wonepc! te- Haarlem, met een motorrijwiel., de Noorschc regeering te stellen voor een waarop N. D. als dourijdcr hadp laats geno- hulpexpeditie voor kapitein Amundsen. Dc men. met een flinke snelheid uit de richting PourqUoi Pas? wordt elk jaar op een ive- Zar.flvoort op de Zandvoqrtschelaan alhier, j tenschappelijke kruistocht uitgezonden en De bvomen van den spooroverweg waren ge- word t daar or- het oogenblik tc Cherbourg sloten voor een naderenden trein en een atax siond aan den Zandvoprtschen kan. 1 zecr korten tijd voor den spooroverweg te wachten. j« Doordat de motorrijder even werd aige- leid door het spreken met den duozittcr, zag hij te laat de atax en gesloten boomen, Op net het gevolg, dat ,hij van achteren tegen die atax botste. Hét gevolg hiervan was, dat j B. en D. beide kwamen te vallen en kwet suren aan het hoofd bekwamen, die bovendien bewusteloos was, is op advies van Dr. Lens uit Aerdenhout, per politie- brancard naar de Mariastichting te Haarlem-i vervoerd. D. kon zich, na verbonden te zijn, naar zijn woning begeven. Het motorriiwiel i gereedheid gebracht. Zij kan in "daar voor vertrek zijn en goed uitgerust voor gebruik in het Pool- gezend te houden. En men slaagt daarin. In spectie bij het inladen en bij het uitladen is eer andere voorzorgsmaatregel die geno men kan worden. Waarom gezonde planten buiter sluiten. De regeering zegt, dat het verbod mikel op narcissen slaat. Maar in de praciijk lórat het er op neer dat ook andere, dier in het land minder bekende .bollenplan- te'n onder dit verbod vallen."/ Het is nu maar de vraag of de protestee- rende mensch en voldoenden invloed hebben, om in dit verbod verandering toebrengen. Zaterdagmiddag is in de kunstzalen-Ham- dor" te Laren :1e zomeitentoonstelling der kunstenaarsvereniging Laren-Blaricum ge opend. Er zijn bijna 200 doeken bijeenge bracht; de cfficicfele opening geschiedde door J'nr. Vaa Nispen lot Sevenaer, burge meester, die een woord van lof sprak over den arbeid der Gooische schilders. Wat zijn fiat nu voor beesten zal menig een zich afvragen? Deze vraag is juist het groote bewijs voor hunne onbekendheid. Ik zag, nog niet zoo lang geleden op de- fotopagina van enkele veelgezen dagbladen een foto van deze vogels, een foto opgeno men door den fotograaf van de Pool-expe ditie van kapitein Scott en toen dacht ik bij mij zeiven hetgeen ik neerschreef in den eersten zin van dit artikel. Op deze vraag dan ga ik antwoord geven. De pinguïns leven in de streken van den Zuidpool en voornamelijk in Antarldie ten ten Z. van Z.-Amerika. Zij trekken de aan dacht hunner beschouwers door hun eigen aardige, Zeer eigenaardige levenswijze, die ik hier in het kort zal samenvatten. Het zijn Vogels om te beginnen, en toch., kunnen zij niet vliegen. Zij hebben vleugels, maar.... kunnen ze niet gebruiken. Maar hoe konten zij dan aan den kost hoor ik u al vragen. Heel eenvoudig, zij leven in het water, in het ijskoude water, dat de Pool- zee bevat. Zij leven van visschen en vischjes, eri alles wat in het water leeft en bijzonder houden zij van .een soort garnaalachtige kreeft, die ook daar voorkomt. De gestalte van den pinguïn is a.h. w. Zakvormig. Dr. van Oest en ook Ponting vergelijkt hem ijiet een keurig gekleed dan- dy-achtig heertje in rok en witte das en glanzend wit overhemd. Het heertje heeft ongeveer de grootte van 60 c.M. a 1 M. MAar inplaats van armen vindt men tWee flappen die rudimentaire vleugels moeten verbeelden. De veeren, of liever de gewezen veeren, van den pinguin bestaan slechts uit een platte steel. Hun pootjes hebben veel weg van die van een eend zij hebben 11.I. zwemvliezen tusschen de teenen. Door der lagen stand van die pootjes krijgt het dier dien rechtopstaanden gang Men kent thans verscheidene soorten pin- guins, o.a. de kuifpinguin, de Erilpinguin, enz- maar de bekendste is wiel de Adélie en de mooiste keizerpinguin. Ponting noemt deze twee in zijn „Pool expeditie van kap. Scott" zoo teekenen „De keizerpinquin is de aristocraat, de Adélie is de bourgeoise der eeuwige sneeuw." Een pinguin is een vette geschiedenis zeg gen al de bestudeerders eenparig. RacoVitza zegt van het wezen van het dier, dat het in „Ruhe, Wohlbehagen und Fett" en dat be- teekent dit, dat er allicht een kilo of twee, drie vet zal zijn op elk dier, dat tusschen haakjes maar 'n 5 a 6 kilo weegt. In het water beweegt de pinguin zich net als een dolphyn n.l. tuimelend en duikend Na iedere dertig meter die hij onder water aflegt springt hij de lucht in, gewoonlijk 30 a 50 c.M., om dan weer neer te vallen en ver der te zwemmen. Vermoedelijk haalt hij dan adem. Op het land echter beweegt hij zich met een veel mindere vaardigheid als te water (te water haalt hij een in vaart zijnde stoom boot speelsgewijze in) wat ook wel gemakke lijk te begrijpen is, denkt maar eens aan de kleine korte pootjes, die toch al zoo zwaar lichaampje te torsen hebbgn. Het volhar dingsvermogen, dat de pinguiris hierbij too- nen is enorm. Immerst laat een mensch eens uren en uren aan een Stuk loopen, zoo als de pinguin dat doet. De snelheid is die van een snelwandelend mensch, d.w.z. 7 K.M. in het uur ongeveer. Ook werken zij Zich wel op hun liggend voort. Springen en klimmen kunnen ze ook, want op 1000 meter hoogte werden nog spo ren van hen gevonden. Van land in zee gaan durven zij niet goed, evenals kinderen, die het bad in moeten, en bang voor water zijn. De een probeert de ander er in te smijten of met een „Toe, spring jij nou" over te halen om te springen maar geen durft zoo gauw, maar„als één schaap over den dam is volgen de ande ren vanzelf" Gezelligheid is maar alles, denkt de pin guin en daarom blijft hij bij z'n kameraden en die weer bij de hunnen en,tiendui zenden van pinguins bewonen de broedplaat sen. Wat zeg ik.... tienduizenden, neen honderdduizenden, ja zelfs millioen, zegt Racovitza. Het broeden begint al vroeg en wordt aan gekondigd door enorme rijen van pinguins, die optrekken naar de broedplaatsen. Le- vick zag kilometers lange rijen. Een ancfer geleerde zegt, dat er dagelijks een 30 a 40 duizend stuks landden op het schiereiland Camp-Ridley- De nesten van die pinguins zijn tweeërlei, n.l. holen en gewone steentjesnesten. Deze laatsten komen wel het meeste voor omdat ds bodem over het algemeen daar ongeschikt is voor het maken van- holen. Wanneer de pinguins aankomen nemen de wijfjes direct de nesten van vorige jaren in beslag en wachten op.een pretendent naar hun hand en hart. Nu, wanneer ze nog al mooi zijn, laten die pretendenten zich niet lang wachten, 'ja ze vechten zelfs om haar. Dan vechten ze dat de stukken er af.vliegen, en degene, die de nederlaag lijdt, gewoonlijk bedekt met bloed en blauwe plekken, a.h.w. immers die harde, beenige vleugels kun nen gevoelige meppen uitdeelen en dan nog de snavelhouwen, die gevoelig kunnen zijn, ook voor de menschen. Komisch en diep tragisch is de blik, waar mede h?t wijfje, dat, bekeken door een haan, een blauwje bij dezen heeft geloopen, haar teleurgestelde liefde achterna kijkt. Heeft het mannetje een vrouw naar zijn gading gevonden, dan beginnen zij samen nadat hij eerst alle concurrentie overwonnen I heeft, aan den nestbouw, die hierin bestaat, dat het mannetje steenen en steentjes aan sleept, terwijl het wijfje deze ordelijk tot esn nest.legt, eerst in een cirkel cn later daarbin nen en buiten. In den nestbouw is veel verschil te bespeu ren, immers enkelen zijn al heel blij als ze een half dozijn steentjes op een heèlen dag bijeen gesleept hebben, - terwijl anderen kasteelen van nesten hebben, bestaande uit honderden steentjes. „Luiheid is des duiveis oorkussen," zegt het spreekwoord en dit is bij de pinguins merkbaar, immers zij, die lui zijn, worden dieven, dieven van steentjes. Achtervolgt de bestolene den dief, dan is het heelemaal mis en wordt hij voor al zijn steenen en misschien ook nog wel voor zijn eieren de dupe want dan staat het nest onbe waakt en..,, de gelegenheid maakt den dief. „Toch is ër een menschelijke trek in dit alles", zegt Ponting, „hoe dikwijls immers gebeurt het niet dat eerlijke werkers zich de vruchten van hunnen arbeid zien ontgaan door hun goedgeloovigheid en hun te groot vertrouwen in hen die zij in hun argeloos heid voor hun vrienden hielden Als de eieren uitkomen, begint hef broe den, dat enkele weken, duurt. Er loopen ge ruchten, dat het wijfje gedurende het broe den totaal niets zou gebruiken, maar deze berusten waarschijnlijk op een misverstand, ontstaan uit het weinige verschil tusschen beide geslachten. Het mannetje broedt ook en lost het wijfje hierbij af. Dit aflossen gaat met veel ceremoniën strijkages, keelgeluiden en meer dergelijke deftigheden gepaard. Het wijfje verlaat haar eieren altijd met tegenzin. De eieren der pinguins zijn gewoonlijk twee in getal. Zij hebben de grootte van een ganzen-ei en schijnen werkelijk voortreffe lijk te smaken, zonder visch- of traanachti- gen bijsmaak, die eieren van anderen visch- etende vogels kenmerken. Zij hebben bij veel eiwit een betrekkelijk kleinen dooier. Sommige vogels hebben maar één ei, maar dat zijn die soorten, die hun ééne ei in een huidplooi tusschen de pooten bewaren. De jongen die uit de eieren komen, zijn kleine, blinde nesthokkers, die geheel be dekt zijn met bruine haartjes, die later alle plaats moeten .maken Voor de zoogenaamde veeren eerder gaan zij niet te water en kun nen dit ook niet, omdat deze haartjes het wa ter inzuigen en dus het zwemmen bezwaar lijk maken. Als de jongen uitgekomen zijn, verstomt alle gekrakeel en alle ruzie in pinguinland. De mannetjes hebben het druk en de wijfjes dito. De een gaat op voedsel uit, de ander zorgt voor de jongen en let op hen. Nu voor al toont zich het enorme uithoudingsvermo gen én de volharding van deze dieren im mers, zij moeten soms drie of vier uren loo pen over het ijs om aan de zee te komen, dan direct voedsel zoeken en de maag daarmee volproppen en dan weer denzelfden afstand terug naar vrouw en kinderen, welke laatste al zitten te kwaken en te roepen om eten. Onderweg reeds heeft het oude dier aan ver schillende weggeioopen kleinen een bete broods geweigerd, ten minste als hij geen al te goeie lobbes is. Deze arme straatlooper- tjes konien vroeg of laat in een vondelingen huis terecht, zooals pinguinland er ook kent. Thuis gekomen, wil de oude het ingeno men voedsel weer uitbraken, doch daartoe hebben zijn schatjes" geen geduld. Zij ste ken hun kop in den bek en de 'keel van het oude dier en eten het voedsel op terwijl de ze het naar boven werkt, wat hij kan door een bijzondere inrichting in het spijsverte ringstelsel. De jongelui worden, al etende, beslist zienderoogen dikker, en wanneer, zij enkele weken oud zijn, lijken zij meer op opgebla zen luchtballonnetjes dan op jonge beertjes, waarmede zij eerst een treffende gelijkenis vertoonden. Men kan, wanneer men het ziet, ieder oogenblik verwachten dat zij springen, maarzij doen het niet. Maar de quden zijn ook niet erg liefderijk, wantals hun kinderen den leeftijd van een maand of 7 a 8 gekregen hebben, dan smeren zij hem stilletjes. De kinderen volgen hen na een maand oi:' 4. Vijanden heeft de pinguin maar weinig. De voornaamste is wel de Skua-meeuw. Deze Skua-meeuw n.l. is er steeds op uit om de pinguin-eieren en jongen te rooven. Dit doet hij, wanneer het niets vermoedende dier even van de eieren opstaat. Dan schiet de Skua er op af en pikt met verwonderlijke snelheid het teerbeminde ei of kuikentje in den bek en vliegt er -mee weg, onderwijl het oude dier in de grootste verwondering èn verbazing achterlatend. Hij spietst de eieren niet op den bek, zooals sommigen beweren, doch neemt ze wel degelijk er in, hetgeen Ponting bewees door middel van de film. De pinguins zwemmen in scholen, d.w.z. in een aantal van 200 a 300 tegelijk, aan welks hoofd een leider zwemt. Op één enkelen schreeuw van dezen weet de geheele school wat hem te doen staat. Dan weer is het tui melen en duikelen," dan weer geruischloos voortzwemmen cn dan weer onder water en men ziet ze niet meer. Richten de pinguins weinig of geen scha de 'aan, nut doen ze ook niet veel. Behalve dat ze enkele' robbenjagers voor den hongerdood bewaren worden ook hun eieren verzameld aan de kusten van ,Zuid- Afrika, waar enkele soorten voorkomen. (Ook in Zuid-Amerika.) Deze leveren per jaar rond 10.000 gulden op. Uit hun vel wor den wel tapijtjes gemaakt. In dierentuinen ziet men wel eens pin guins, mAar nooit een Adélie of keizer, altijd minderwaardige warmwatersoorten. Veel ple zier heeft men ;daar echter met van. („Resb.") 438e NED. STAATSLOTERIJ, Trekking van Dinsdag 2 Juni. Se Klas 9e Liist. Hooge-brijzen: -r .3084 3376 3997 6593 13386 16722 ƒ.1000, 1792 6596 11813 17320 173S6 ƒ400. 3425 6958 12912 18877 ƒ200. 1880 6266 11349 14012 15495 16054 f 10*? brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Prijzen van 70: 654 42 198 '304 353 398 548 655 673 6S0 740 858 969 1070 109-5 1330 1387 1482 1691 1809 2228 2397 2489 2700 '2833 2879 2916 2931 2950 3119 3122 3206 3237 3461 3510 3561 3631 3657 3720 3740 3784 3852 3857 3866 3888 3968 3992 4036 4146 4-204 421S 4355 4356 4715 4750 4755 4745 4S77 4942 5038 5166 5304 5384 563Ü 5757 5961 59S3 6012 6127 6385 6568 6648 6850 6870 7120 7232 7250 7262 7263 7267 7284 7344 7554 7638 7677 7756 7764 7783 7861 7922 7935 8221 8554 8569 8579 S652 8807 8951 8966 9058 9157 9231 9305 9535 9541 9616 9708 9747 9766 9825 9902 10164 1.0262 10498 10524 10587 10597 10676 10740 10804 10834 10847 10943 10955 10988 11038 11096 11241 11404 11568 11589 11691 12017 12042 12130 12136 12290 12302 12656 f2674 12720 12728 12972 13079 13179 13214 13225 13232 13260 13396 13750 13965 14008 14084 14145 14180 14504 14565 14602 14750 14829 14868 14911 14942 14980- 15005 15027 15102 15136 15175 15234 15338 15369 15639 15646 15711 15727 15928 15929 16048 16090 16164 16421 16488 16586 16601 16628 16665 16757 16977 17023 17034 17212 17249 17340 17471 17473 17586 17623 17737 17871 17957 18002 18045 18096 18148 18191 18212 18267 1-8353 18362 18433 18548 18585 18591 18626 18758 18776 1879S 18908 18999 19003 19077 19107 19192 19196 19261 19356 •19394 19441 19454 19486 19511 19583 19709 19762 19793 20137 20179 20253 20688 20690 20845 20887 20999 6 354 563 722 923 1192 1365 1638 1795 1980 2084 2283 2420 1 2646 2919 3091 3387 3.675 3342 4070 4290 4437 4533 4843 5041 5315 119 448 579 741 959 1238 1380 1659 1S04 1987 2091 2285 2492 2653 2925 3132 3444 3695 3877 4083 4346 4443 4549 4858 5144 5339 5655 5659 5820 592.9 6040 6060 .6146 6167 6504 6513 6632 6653 7083 7098 7209 7214 7499 7514 7796 7809 SQ51 8066 8273 8317 8501. 8519 8686 8697 8847 8849, 8834 9019 9204 .9250 9389 9474 9735 9740 9816 9S22 9916 9933 10172 10179 10254 10256 10502 10509 10816 10818 10898 10934 11097 11109 11288 11300 11578 11587 11887 11928 12068 12114' 12156 1219.1 .12259 12261 12350 12514 12623 12641 12763 12821 12941 13002 13243 13251 13442 13476 13688 13711 13880 13891 14146 14147 14328 14371 14460 14492 14592 14593 14792 14807 14912 14940 15130 15135 15342 15352 15551 15610 15974 159S5 16147 16159 16268 16329 16474 16484 16685 T6698 16863 16891 17239 17262 17422 17424 17585 17702 17936 17952 18035 18057 18199 18224 18363' 18388 18537 18558 18727 18792 18950 19033 19197 19199 19440 19474 19672 19759 19861 19865 19776 19981 20331 20352 20534 20583 20681 20722 20954 20958 5e Klasse met 70. 122 457 603 754 996 1259 f403 1687 1857 2001 2141 2324 2523 2674 2934 3134. 3446 3715 3964 4130 4351. 4447 4593 4876 5148 5359 5675 5932 6076 6278 6527 6797 7144 72 IS -7572 7814 8159 8J38 8536 8725 8870 •9037 9259 9507 9752 9352 9960 10184 10293 10543 10327 10935 11138 11325'. 11614 11936 12115 12195 12271 12527 12670 12833 13028 13284 1.3481 13737 13926 14189 14372 14546 14632 14811 14951 15265 15356 15615 15996 16191 16350 16508 16712 16973 17274 17452 17713' 17954 18081 18242 18424 18566 18819 19046 19252 19478 19766 19871 20040 20367 20634 20734 20966 8e Lijst: NIETEN. 140 482 608 825 1Ö51 1278 1425 1725 1903 2008 2202 2366 2529 2777 2956 3227 347¥ 3733 3985 4168 4353 4497 239 487 686 835 1.093 1284 1430 1730 1939 2016 2210 2380 2572 2800 3022 3240 3563 3756 4044 4215 4401 4603 251 532 708 867 1126 1302 1544 1760 1957 2024 2240 2410 2584 2802 3058 3301 3579 3827 4048 423S 4416 4526 4703 4941 5213 5533 5765 6009 6116 .6401 6546 7034 7165 7487 7734 7951 8241 8464 8615 8816 8904 9142 9350 9579 9801 9868 30067 10228 10412 10707 10881 11025 11254 11443 11807 12028 12134 12235 12316 12590 12745 1290S 13182 J3328 13547 13824 14115 14221 14404 14557 14709 14878 15035 15304 15514 15686 16057 16252 16405 16571 16817 17110 17352 17567 17820- 18006 18156 18290 18480 18678 18895 19127 19419 19631 19798 19951 20145 20491 20660 20951 4638 4657 4908 4927 5168 5195 5373 5483 5704 5726 5979 6002 6078 6081 6307. 6390 6534 6537 6914 7009 7156 7163 7253 7396 7646 7663 7889 7929 8197 8236 8374 8433 S592 8601 8769 8794 -8882 8892 9084 9141 9282 9313 9552 9561 9794 9796 9861 9864 10046 10.051 10190 10202 10320 10381 10555 .10700 10840 108.70 IC951 11011 11152 11197 IIjP3 11399 11623 11664 11992 12027 1211ST 12124 12205 12226 12284 12314 12549 12562 12675 12690 12871 12889 13057 13085 13290 13326 13490 13538 13763 13817 13956 14112 14196 14210 14377 14380 14548 14555 14650 14704 14849 (4862 15982 14998 15284 15290 15375 15487 15642 15657 16000 16035 16196 16216 16357 16378 16516 16556 16750 16807 17016 17641 172S6 17334 IJ 433 17545 17714 17810 17969 17979 '18092 18134 18249 18268 18430 18459 1861? 18659 18822 18854 19072 19080 19387 19412 19491 1950? 19768 19784 19923 19931 20078 2Ü098 20402 204S4 20646 20656 20772 20832 20972 20981 13221 15943 en 16358 in,?' 271 553: 719' 891't 1136' 1352. 1627, 1767 1964 2032 2253 2412 2633 281f - 3081 330$ 3641' 3837. 4053: 4276| 4432; 4527; 471'4 4977.1 5250! 5612 5818; 60337 612S; 6466- 0590; 707,1) 7178 7488* 7763; 7980;, 8255 8491 i 8672. 8837,1 8912; 9162' 9386] 9673. 9870} 10155: 10231: 10420. 10776' i 1089.6 11028 11256 11517 11874 12053 12140 12239 12341 12608 12755 12932, 13185; 13404' 13645, 13846 14140 14279 14454 14583 14790 14905 15064 15325 15550 15841 16060 16259 16448 16673 16848 17226 17405 17574 17920 18030 18189 18298 18532 18702 18940 19177 19428 19656 ]9S0j 19955 2015? 20505 20672 20953 AMSTERDAM, 2 Juni. Iiicr ter siede is overleden Mr. J. M. Witsen, vice-presi dent der Arrondissementsrechtbank te Am sterdam. KOPENHAGEN, 2 Juni. Voor net eerst sinds den-duur het arbeidsconflict heb ben gister de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen en van. den Vakbond der ongeschoolde arbeiders te zamen geconfe reerd mét de vertegenwoordigers der werk geversorganisaties. De onderhandelingen werden geopend om 40 uur in den morgen en duurden practisch onafgebroken 20' uur tot 5 uur hedenmorgen, toen meegedeeld werd, dat zij afgebroken waren zonder re sultaat en dat geen nieuwe conferenties be paald zijn. De vakvereeniging der onge schoolde arbeiders heeft gisteren een lang communiqué gezonden aan den minister van Landbouw, waarin het aanbod her haald wordt tot Let inhalen van landbouw producten »;oor de buitenlandsche export. SHANGAI, 1 Juni. Zooals bekend, is de staat van beleg geproclameerd in Shanghai, in verband met de Anti-Japan- sche troebelen die hier hebben plaats ge had. Buitenlandsche oorlogsschepen zijn naar Shangai' vertrokken. Dc algemeene staking is geproclameerd. Deze breidt zich snel uit- Uit Washington wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche vrijwilligers opgeroepen zijn ter bescherming van de internationale ivijk in Shangai. Mgr. Dr. JarijOIav Smit, die, zooals onzen lezers bekepd is, die sinds enkele jaren als apostolisch vicaris in Noorwegen staat, heeft een dezer dagen het opleidingshuis vcor Noorsche missezusters te Bussum bezocht, Als blijk voor de goede verstandhouding de' kerkgenootschappen in de Noorsche landeB verneemt, liet *,Lbld.", dat ender ongeveer vijfhonderd pelgrims, die onder leiding va° mgr'.- Smit aan de bedevaart naar Roroe deelnamen, zich een hotiderdvijftig protes tanten bevonden, waaronder ook een aahtai Luthersche predikanten uit Noorwegen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2