UTtêM BRIEVEN UiT FRANKRIJK EEN RIJNLANDSCHE REIS Suzanne Dupré. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 2 Juni 1925 Naar Rome met de Ned. bedevaart. De raad van Gezante» heelt de nota van ontwapening aan Duitschland goedgekeurd. De Belgische regeeringscrisis nadert hare oplossing. Het conflict met de zeelieden in Zweden geëindigd. De boodschap van president Coolidge ter gelegenheid van Memorial Day. Onder de Radio-berichten: Inzake het veiligheidspact overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk op de voornaamste punten. Britsche havenarbeiders weigeren Deensche schepen, door vrijwilligers bemand, te lossen. Gem. buitenl. berichten, UIT HET AND- Het Fransche antwoord op de Duitsche voorstellen inzake een veiligheidspact. De transportstaking in Denemarken. De oorlog in Fransch-Marokko. De relletjes ie Sjanghai. Een apanage voor den Italiaanschen kroonprins. Het statuut van Tanger in werking getreden. De regeling der Belgische schuld aan Amerika. FEUILLETON Het zijn onvergetelijke dagen die de Ned. Pelgrims in Rome hebben doorgebracht. Een feest an Roomsche blijheid hebben wij ge vierd in de schoonste beteekenis van het woora. Wij hebben de stad der zeven heuvelen mogen aanschouwen in al haar grootschheid van eeuwenqude pracht, met schatten van bouwkunst uit een ver verleden en herinnerin gen uit een heidenschen keizerstijd, die «lders vergeefs worden gezocht. Maar ver uit boven dat Rome der Caesars fiat ons dat Rome der Pausen, die deze stad gestempeld hebben tot het Vaderhuisvari geheel de Christenheid. En als wij terugden ken aan alles wat wij hier hebben beleefd jn bewonderd, dan gaan onze gedachten in ae eerste plaats uit naar de plechtige cere moniën, die ons den Jubilé-aflaat, het doel van de reis, deder. verdienen, naar de heilig verklaring van onzen landgenoot Petrus Canisius in den wijdschen Sint Pieter en naar de audiëntie ons door Z. H. den Paus Pius XI 'in het Vaticaan verleend. Welk een voorrecht getuige te zijn van eenvoud van Christus Stedehouder op aarde. Een eenvoud die ook volgens ingewijden het dagelijksche leven van Pius XI kenmerkt. En vurig zijn onze gebeden opwaarts ge stegen om God te vragen, onzen Paus nog lange jaren voor ons te sparen en Hem te beschermen tegen de vele vijanden, die Hem van alle kanten omringen. Het is mij niet mogelijk in de corres pondentie te schrijven over het vele schoo- ne dat Rome ook buiten het Vaticaan heeft geboden. Telkens weer keeren onze gedach ten terug naar het zichtbaar opperhoofd der Roomsche kerk, wiens werkkracht geen gren zen kent en wiens goedheid uit zijn vader lijken oogopslag ons heeft tegengeblikt. Tot laat in den nacht arbeidt Pius XI. Zelden slechts breekt hij zijn eens begonnen werk af, om een andere taak te beginnen. Ontelbaar zijn de brieven, die de H. Vader ontvangt, welke allen op gelegen tijd worden beantwoord. En welk een groot deel van den dag wordt ih dit Jubeljaar niet in beslag ge nomen door een onafgebroken reeks van de heilige handelingen, door den vertegen- j audiënties en besprekingen met kardinalen woordiger van Christus op aarde met grooten I en colleges 1 luister verricht. Hem den Basiliek te zien bin- Rome telt op dit oogenblik' binnen zijn nengaan op de „Sedes gestatoria," voorafge gaan door een edelwacht in kleurige gewaden en toegejuicht door een enthousiaste menigte. Geen keizer en geen koning werd ooit een intocht bereid als dezen Paus-koning bij een plechtige heiligverklaring. Maar het hoogtepunt is eerst genaderd, als de Opper priester, bekleed met de H. Misgewaden, het onbloedig offer opdraagt en de uiterlijke glans van Roomsche weelde, als het ware ver dwijnt om ons innerlijk die heilige oogenblik ken te doen beleven. Uit de hooge gewelven weerklinkt trom- pet-geschal, als Zijne Heiligheid bij de con secratie het Lichaam en Bloed des Heeren den volke vertoont de edelgarde presenteert de wapenen en een onbeschrijvelijke ontroe ring maakt zich van ons meester. En reeds lang hebben wij den luisterrijk versierden en hel verlichten Basiliek verlaten, ;en laatsten blik geworpen op de beeltenis van den nieuwen Heilige, als* nog steeds die ontroering ons bijblijft, wij de stem nog mee- nen te hooren van den Pauselijken Souve- rein en het reine gezang van de Sixtijnsche kapel in onze ooren blijft naklinken. Wie onzer zal niet blijven terugdenken aan die oogenblikken, toen Z. H. de Paus ons op- minzame wijze toesprak, vanaf zijn troon, na een ieder afzonderlijk tot den hand kus te hebben toegelaten en velen persoonlijk een waardeerend woord te hebben toege voegd. Met welk een gemak draagt Pius XI de 'last van zijn 65 jaren en de zware taak die op zijn schouders rust, als opvolger van den H. •Petrus. De H. Vader kent geen vermoeienis sen waar het geldt zijn kinderen het bewijs te ■geven van zijn groote liefde. muren tienduizenden pelgrims uit de ver schillende landen van geheel de wereld. Allen zijn bezield met dat ééne verlangen den Paus te mogen aanschouwen en Hem hun hulde te mogen betuigen. En geen hunner wordt teleurgesteld. De Paus geeft hun meer dan zij durven vragen. Hij geeft een deel van zichzelf, van zijn liefde en van zijn gezondheid, die op zwaren proef wordt gesteld. De dagen van onze zoo welgeslaagde bede vaart, waaraan de deelname van ons door luchtig Epicopaat, onzen Minister-President en tal van vooraanstaande katholieke mannen en vrouwen een nog hoogere beteekenis heeft gegeven, loopen ten einde. Maar met ons dragen wij de heerlijkste herinneringen aan dien schoonen droom van geheel ons leven, thans werkelijkheid ge worden, Rome te mogen aanschouwen. Wij hebben gedwaald door de catacom ben en ons teruggedacht in de oudste tijden van het Christendom. Het Colosseum heeft zich voor ons geopend in al zijn grootheid. De kunstschatten van het Vaticaan, ontelbare kerken en musea zijn aan onze oogen voor bijgesneld. De Missie-tentoonstelling heeft ons de werkkracht der Missionarissen op schitterende wijze onthuld. Vanaf den ,,Pincho", die bekoorlijke wan delplaats van het oude Rome, hebben wij de verlichting aanschouwd van den St. Pieter Wij hebben gedwaald door het park Borghese en de Vaticaansche tuinen bezocht. Ook het nieuwe Rome met zijn woelige bedrijvigheid en opgewekt stratenleven is niet aan ons voor bijgegaan. Maar dat alles, hoe bekoorlijk ook, verzinkt in niet niet bij een terugdenken aan de uren beleefd in 's Pausen tegenwoordigheid Heeft Z. H. zelf niet aan kardinaal Van aan de plechtige Heilig-verklaring van Pe- Rossum verklaard, die het persoonlijk ons op trus Canisius. een audiëntie meedeelde, dat Hij in 'dit Later wellicht zal het ons mogelijk zijn Jubeljaar aan allen die Rome bezoeken, de uit te weiden over alles wat deze bedevaart volheid wil geven van zijn Vaderlijke goedheid J tot een jubelreis heeft gemaakt én de volle Eenmaal slechts behoeft men zijn liefdevollen beteekenis en waarvoor naast de commissie blik te hebben gadegeslagen om die overtui-1 voor de regeling, allereerst een eeresaluut ging te bezitten. toekomt aan den volijverigen en zoo beschei- Zoowel op de audiëntie als bij de Heilig-den directeur, den heer Jos Steinweg. verklaring hebben wij het onuitsprekelijke j Florence, Venetië, Luzern, blijde dagen voorrecht gehad, van zeer nabij, Z. H. te mo- J liggen nog in het verschiet, maar het doel van gen gadeslaan. Gezeten in den St. Pieter, in een loge gren zend aan die, waarin des Pausen familieleden en zijn biechtvader hadden plaatsgenomen, hebben wij zoo innig gevoeld den heiligen onze bedevaart, Rome, wij hebben het met droefheid in het hart vaarwel gezegd. Of liever.... tot weerziens. Rome, 23 Mei 1925. Mr. P. v. S. durend gewankel tusschen Oost en West een einde gekomen, en wèl door de staats manskunst en het krijgssucces van den in 919 tot koning der Oost-Franken gekozen Saksischen hertog Hendrik (den Vogelaar) nadat hij door juiste onderhandelingen met den West-Frankischen vorst zijne erkenning als Oost-Frankisch koning had bereikt, wist hij in zijn veldtochten van 523 en 925 in het Rijnland het overwicht van het ver- eenigde en versterkte Oostrijk tegenover het inwendig verscheurde enverzwakte Westrijk zóózeer te doen gelden dat in het historische jaar 925 alle vazallen van Lotha ringen zich tot wederaansluiting aan het groote moederland bereid verklaarden. De gebeurtenissen van 925, die voor de Duitsche geschiedenis niet licht overschat kunnen worden, hebben het oude Duitsche rijk doen ontstaan, het „regnum Teutoni- corum", zooals het in 919 in de Salsburger- Annalen voor het eerst genoemd wordt, déze gebeurtenissen zijn het welke alle Duit sche volksgenooten tot een eigen staatkundig leven in een middel -Europeesche gemeen schap vereenigd hebben. Zónder Rijs land, met zijn oude en hooge cultuur, met zijn rijkbêvolkten, vruchtbaren bodem en met zijn naar alle zijden zich uit strekkend vcrkcersnet, had het Oost-Fran kisch rijk nimmer tot liet latere Duitsche rijk kunnen worden. Ziedaar, in enkele woorden, de historische ondergrond der huidige „Jahrtausendfeste". Wanneer men echter in Rijnland in deze dagen dit historisch feit herdenken en viert dan beperkt men zijn vreugde niet tot de schoone herinnering aan het jaar 925. Neen, dan herdenkt en dan viert men alle mstorie en alle grootheid en welvaart en schoonheid, welke van de historische ge beurtenissen in 925 het gevolg zijn geweest, dan doet men zich in Rijnland en in gansch Duitschland te goed aan den nationalen trots, waartoe het verloop der laatste duizend jaren voor Duitschland ge rechte aanleiding geeft, doch tévens dan bijt men zich op de tanden bij de smar telijke overweging van den smaad, welke in deze duizend jaren het Duitsche volk is aangedaan, dan laat men zeer opzftttelijk heel diep op zich inwerken het verdriet en den weemoed om wat Duitschland in en na den wereldoorlog van 1914te lijden kreeg. In Rijnland o.a. een bezetting van Engel- schen, van Belgen, van Franschen en.... Marokkanen Een gruwelijke smaad niet alleen, doch ook en vooral 1 een noodlottige belem mering voor vrije wederovpleving en nieuwe ontwikkzl'tg. Over laatste echter zwijgt men bij de duizend-jaar-viering. Het wordt er alleen maar gedacht en.... gevoeld 1 En het bezielt slechts tot grooter energie, tot levendiger enthousiasme en tot sterker bewustzijn. Dit alles komt tot uiting in de zeer posi tieve wijze, waarop (zooals we reeds zeiden) met vermijding van alle negatieve, vijandige demonstratie de Rijnlandfeesten in de ver schillende steden van Rijnland gevierd wor den het getuigt alles Van vasten wil en van positieve kracht. Men weet, wat men wil. En men voelt dat de krachten groeien, om, wat men wil, eenmaal te verwezenlijken. L. S. II. Keulen, 24 Mei 1925. Wat herdenken en vieren de Rijnlanders ïigenlijk met hun „Jahrtausendfeier" In antwoord daarop een klein stukje ge schiedenis Bij de verdeeling van het ontzaglijke, rijk van Karei de Groote, dat gevormd werd door de gebieden van heel het huidig wes telijk Europeesche vasteland (Spanje en Por tugal uitgezonderd), kreeg Lodewijk de Duitscher bij het verdrag van Verdun in 843 met het Oost-Frankisch gebied al het Karolingische land op cJen rechter Rijn oever, met uitzondering van Friesland en van een zich vandaar voortzettende smalle Rijnoeverstrook (wellicht tot in de buurt van het Zevengebergte), daartegenover echter links van den Rijn (wegens den wijn rijkdom van het land) de gebieden van Mainz, Speyer en Worms 1 Karei de ■Kale kreeg met het West-Frankisch gebied bet grootste deel der zuiver Romaansche landen, terwijl Lotharius mét de keizer lijke waardigheid het middenrijk tusschen Oost- en West-Franken verwierf een breede strook lands, welke zich van de Noordzee tot aan de Middellandsche zee uitstrekte tusschen de Oost- en West-Frankische rijken en een gemengd ras tot bevolking had. Het verdrag van Verdun sneed, zonder op taalkundige en volkenkundige grenzen te letten, het Karolingsche wereldrijk in verschillende stukken het scheidde een groot deel van den linker-Rijnoever van zijn oude volkenkundige, cultureele en ook ■politieke gemeenschap met den rechter oever en sloot tallooze volksgenooten aan Beneden- en Boven-Rijn van het nieuwe Oost-Frankische rijk af; .deze ongeluk kige rijksverdeeling leidde tot het heillooze Rijn-vraagstuk, en gaf aanleiding tot on telbare oorlogsverwikkelingen tusschen Oost en West (later tusschen Duitschland en Frankrijk). Op den huidigen dag is het vraagstuk nóg niet opgelost. Gevolg van de immer wisselende machts verhoudingen tusschen Duitschers en Fran schen in een gebied, waar de natuur geen vaste grenzen stelde. Een latere vcrdeeling (in 855) deed nog méér rijken ontstaan, o.a. ook het deel van het middenrijk, dat later naar zijn vorst Lotharius den naam van Lotharingen kreeg hiertoe behoorde ook het grootste deel van de Rijnprovincie. Na den dood van Lotharius II (in 869) begon tusschn Oost- en West-Franken de strijd om het bezit van den Rijn, om de kern van het Karolingsche rijk. n net karolingsche njK. f te nopen de Franschen te bestrijden Nieuwe verdragen volgden, die echter J. „c „nInr,,, Fre vH™h„r„ aan de in Lotharingen bestaande verwarring geen einde konden maken voortdurend was er strijd tusschen Oost en West om Rijnland in het sterfjaar van Lodewijk het Kind, den laatsten Oost-Frankischen Karolingischen vorst, gingen de Lotharing- sche vazallen tot het West-Frankenj-ijk over, waardoor voor korten tijd en voor de laatste maal gedurende bijna negen eeuwen de Rijn de oostelijke grens werd van het West-Fran kisch rijk. Eerst in het jaar 925 is aan dit voort- Engelands standpunt in zake het veiligheidspact. Volgens de „Daily Telegraph" is de Vrij dag te Parijs overhandigde Britsche nota betreffende het veiligheidspact in hoofdzaak een uiteenzetting van de redenen, waarom Engeland het Fransche standpunt niet kan deelen. De nota zegt dat alleen een eenvoudige wederkeerige overeenkomst tusschen de West-Europeesche mogendheden en Duitsch land voor Engeland en zijn Dominions aan nemelijk is en dat de verderen besprekingen met Duitschland niet de bijzonderheden moeten betreffen, die tot moeilijkheden aan leiding kunnen geven. Het blad zegt, dat thans het woord aan Frankrijk is, doch dat het twijfelachtig is of Briand voor zijn conferentie te Genève met Chamberlain zal antwoorden. Het blad ge looft niet, dat Frankrijk erg geneigd is het Britsche standpunt aan te nemen, daar dit de sterke hoop van Frankrijk op militaire samenwerking met Polen en Tsjecho-Slowa- kije zou - uitschakelen. Integendeel zal Frankrijk een poging doen om Italië ertoe te bewegen, nieuwe be trekkingen met Warschau en Praag aan te knoopen, waardoor zoowel het verbod tot vereeniging tusschen Oostenrijk en Duitsch land als de vrijheid van den Brennerpas en de i tstandhoud ng van de tegenwoordige zen van Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije en Polen gewaarborgd zouden wor den. Weken, misschien maanden zullen er over heen gaan vóór Frankrijk het met zichzelf eens is, wat aanneming of afwijzing van het Britsche standpunj: beteekent, ook met het oog op Frankrijks eigen veiligheid. De nota wijst er nog op dat Engeland om der wille van Frankrijk zijn traditioneele vrijheid van handelen opgeeft, terwijl ook Duitschland tegen den wensch van zijn chau vinisten in, de gedachte aan een revanche en de herovering van Elzas-Lotharingen prijs moet geven. Chamberlain heeft dit standpunt persoon lijk tegenover senator Jouvenel, die j.h Donderdag te Londen was, uiteengezet. De strijd in Fransch Marokko. In een interwiew met het „Journal" ver klaarde kolonel Freydenburg (de leider van een der drie tegen Abd el Krim opereerende groepen), na hulde te hebben gebracht aan de dapperheid der troepen, dat het noodza- f zakelijk was rebellen te tuchtigen, die ware wreedheden begaan om sommige stammen De Rifs zijn volgens kolonel Freydenburg goed gewapend en gedisciplineerd en bezigen de loyale middelen van oorlogvoering. Zij klee- den zich zelfs met Fransche uitrustingstuk ken of wenden voor, zich over te geven, ten einde de Fransche linies te naderen. De senaat heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin hulde wordt bracht aan de dappere trtaepen, die, met ter zijdestelling van elke veroveringsgedachte op Afrikaansche bodem het beschavings werk van Frankrijk verdedigen. De ontwapening van Duitschland. De gezantenraad heeft met algemeene stemmen den tekst goedgekeurd van de aan Duitschland te richten nota inzake de ont wapening alsmede de annexe, welke de lijst van tekortkomingen bevat. De documenten Zullen vandaag of morgen plechtig door door A'Abernon, den Britschen gezant te Berlijn, aan Stresemann worden overhan digd. De nota zal twaalf uur en de lijst der te kortkomingen 24 uur na de overhandiging worden gepubliceerd. De Raad heeft voorts den 31sten Mei datum van afdanking der 10.000 Bulgaarsche soldaten, welke Bulgarije als aanvulling zij zijner militie waren toegestaan gehandhaaft. Geen verkeersstaking te Berlijn. De toestand in de Berlijnsche verkeers- crisis is in den loop van den avond ander maal ^gewijzigd. De arbiter, oud-minister Wissell, heeft de scheidsrechterlijke uit spraak zoowel voor den autobusdienst als voor den ondergrond bindend verklaard. In den loop van den avond heeft zich een gedeelte van het# buspersoneel aangemeld, Zoodat men nog gisteravond verschillende lijnen weer in bedrijf kon nemen. Waar schijnlijk zal morgen het verkeer weer nor maal zijn. Men hoopt ook de staking bij den ondergrond te kunnen vermijden. Zware brand te Antwer pen. Een bu tengewoon felle brand is uitge broken in het entrepot, waar aanzienlijke hoeveelheden opal, colophane, caoutchouc, zakken, enz. waren opgeslagen. Ook een tiental huizen hebben ernstige te lijden ge had. Volgens „Le Peuple" wordt de schade op 5 millioen geschat. Het entrepot bevatte 200 ton copal. De regéeringscrisis te België. Bij de vorming van een socialistisch-ka- tholieke regeering, waarmee Poullet, thans minister van binnenlandsche zaken, is be last, en die ongetwijfeld tot stand zal komen, ligt de moeilijkheid in de houding van de reac tionaire fractie der katholieke partij. Het Verbond der Katholieke Vereenigingen is, zoodra het mislukken van Max' poging be kend werd, bijeengekomen om over den toe stand van gedachte te wisselen, onder voor zitterschap van den Antwerpschen Sena tor Segers, die thans verschijnt als „een dui vel in een wijwatervat". Het ractionaire Ka merlid Segers werd, zooals men weet, bij de laatste verkiezingen door de groep-Van Cauwelaert terzij geschoven en toen met een zetel in den Staat tevreden gesteld. Zoo kon Segers toch nog een rol spelen en daar van maakt hij dan ook een ruim gebruik. Hij heeft het Verbond van Katholieke Ver eenigingen, die natuurlijk alle tot de reac tionaire fractie behooren, weten te bewegen zich tegen een combinatie van katholieken en socialisten te verklaren. Groote invloed op den gang van zaken zal echter die hou ding met hebben. De democratische fractie beschikt over de meerderheid, en deze is het is een bekend feit sedert lang vóór een samengaan van alle democratische ele menten in de Kamer gewonnen. Na de re- geeringsverklaring van de Van de Vyvere, die weinig verschil vertoonde met het socia listische program, is h»t alleszins uitgesloten dat onoverkomelijke hindernissen op den weg der verstandhouding zouden kunnen worden gelegd, en de manoeuvre van Segers zal daarom ook niet lukken. Aanklacht tegen een Zuid- Slavische minister. Zooals uit Belgrado aan de „Vorwarts" wordt gemald, hebben gisteren 60 afgevaar digden der oppositie bij den president der Zuidslavische Kamer een aanklacht inge diend teggp den minister van Justitie, die wordt beschuldigd den Zuidslavischen staat te hebben benadeeld, doordat hij den prins van Thurn und Taxis, wiens landgoederen door den staat in beslag waren genomen, deze goederen heeft'teruggegeven. Hij zou zich daartoe door den prins hebben laten omkoopen. Botsing tusschen fascis ten en communisten te Kopenhagen. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Kopenhagen meldt, volgens een draadloos bericht, dat er in het midden van de Deensche hoofdstad een hevige botsing heeft plaats gehad tusschen fascisten en communisten. Een aantal personen werden met ernstige verwondingen naar het zieken huis gebracht, terwijl cr tal van aanhoudingen werden verricht. Het conflict met de zee lieden in Zweden geëin digd. Er is een overeenkomst getroffen tusschen de partijen betrokken bij het conflict der zee lieden. De overeenkomst beteekent over het geheel een voortzetting der oude overeen komst. Alle geschillen zullen dadelijk worden beëindigd. De staatssecretaris van oorlog in de V. S. geope reerd. John Weeks, de staatssecretaris van oorlog, werd te Massachusetts geopereerd voor gal- steenen. Zijn toestand is volgens verklaring der medici goed. i Memorial Day. Ter gelegenheid van Memorial Day heeft president Coolidge een Boodschap gepubli ceerd, waarin hij een betere toepassing der wet en de algemeene inachtneming der grond wet door het Amerikaansche volk bepleit. Lrewagend van de ongunsigel misdaden- statistiek in de Ver. Staten, vergeieken met die in Engeland en Frankrijk, schrijft hi de klaarblijkelijke verwildering der Ameri kanen veeleer aan zorgeloosheid dan aan mo- reele losbandigheid toe en dringt er bij de plaatselijke regeeringen op aan haar volle dige plicht te doen. Anti-Japansche relletjes in China. Er hebben in Shanghai ernstige anti-Ja- pansche relletjes plaats gehad, waarbij de po litie op de menigte vuurde en zes personen werden gedood en talrijke gewond. Meer Meer dan dertig oproermakers werden ge arresteerd. Gedurende de ongeregeldheden werd eet aanval gedaan op een politiebureau, waar de belhamers eener studenten-betooging, die anti-Japansche pamfletten rondstrooiden, in hechtenis werden gehouden. De orde was spoedig hersteld. MEVROUW WILSON. Mevr. Wilson, de weduwe van wijlen der president der Ver. Staten, is te Parijs aan gekomen. Zij reist onder den naam van mrs. Collins om niet door journalisten te worden lastig gevallen. DE MAATREGELEN TEGEN DE RUS SISCHE COMMUNISTEN. Op grond van de maatregelen tegen de Russische communisten die als vertegen woordigers van uitvoersyndicaten naar Frankrijk waren gekomen, zullen niet minder dan 680 dezer lieden het land moeten ver laten. HET ARBEIDSCONFLICT IN DENEMARKEN. Het wil met de oplossing van het arbeids conflict in Denemarken nog maar niet vlot ten. Thans meldt de Deensche draadloozt dienst, dat het bestuur van de Deensche werkgeversvereeniging gisteren besloten heeft, dat het geen machtiging kon geven tot een hervatting van den arbeid door de geschoolde arbeiders in die bedrijven, waar in reeds voorloopige overeenkomsten zijn ge troffen, alvorens er ook overeenstemming was bereikt met den bond van ongeschoolde arbeiders. Deze quaestie is gerezen naar aanleiding van de aanvraag van den bond van vakvereenigingen, dat den betrokken geschoolden arbeiders zou worden toegestaan het werk onmiddellijk na Pinksteren te her vatten. De werkgever^ schijnen zich op het standpunt te stellen, dat een hervatting van het werk onuitvoerbaar zou zijn zoolang de transport-arbeiders staken. Deze laatsten be hooren tot den bond van ongeschoolde arbei ders het bestuur der werkgevers heeft daa- om den leiders van den bond van vakver eenigingen gevraagd hun invloed aan tê wenden bij de ongeschoolde arbeiders. Bevestigd wordt, dat er volledige over eenstemming heerscht tusschen de Fransche en Engelsche kanselarijen nopens de voor- naamste punten der nota, welke Frankrij.: tot Duitschland zal richten als antwoord op de Duitsche voorstellen inzake een Rijn pact. Er moet alleen nog de laatste hand worden gelegd aan eenige onderdeelen van j den tekst. Engeland verklaart zich bereid i om met zijn geheele militaire macht de Rijn grenzen te waarborgen en verleent aldus aan Frankrijk den steun, in geval van een Duit- scne agressie door het Engelsch-Fransch- Amerikaansche verdrag van 1919 beloofd, dat vervallen is door de niet-ra!ificatie door de Vereenigde Staten, maar weigert zich te verbinden om militair tusschenbeide te ko men voor het geval Duitschland de Ooste lijke grenzen zou schenden. Evenwel heeft Engeland zijn wil bevestigd om getrouwe lijk de verbintenis na te komen, welke het aanging door het teekenen van het verdrag van Versailles, het pact van den Volken bond en de andere verdragen. Dientenge volge zou Engeland er waarschijnlijk toe komen om in geval van een conflict de eischej) van den aangevallen staat 'angs diplomatieken weg te steunen. Engeland geeft eveneens toe, dat Frank rijk alle vrijheid van handelen behoudt, die het pact van den Volkenbond verleent om de integriteit des oostelijke grenzen te ko men verdedigen. De Britsche havenarbeiders hebben van hun vakbond opdracht gekregen te weige- ren Deensche schepen met levensmiddelen j te lossen, die met vrijwilligers bemand zijn in verband met de transportstaking in De nemarken. Verwacht wordt, dat dit optre den invloed zal hebben op de voorziening met. en de prijzen van bacon en eieren. werp goedgekeurd ir. zake een apanage var twee millioen 's jaars voor den kroonprins Verschillende in opstand gekomen stam men hebben den wensch te kennen gege ven, den strijd op te geven, teneinde den oogst te kunnen binnenhalen, die zich on der het bereik der Fransche kanonnen be vindt. In het westen hebben afvallige stammen en Djebala's een coup de main beproefd tegen Sebd de Rihana. Zij werden naar het noorden teruggedreven. Een vijandelij ke aanval op Beni Derkoul mislukte. De positie van Bibane w^erd in den nacht van 30 op 31 Mei hevig aangevallen, doch de aanval mislukte. Overigens is het rustig. De toestand is kalm tengevolge van den regen, maar de onderdrukte opwinding on der de studenten maakt de voortzetting van voorzorgsmaatregelen noodig. De Eu ropeanen hier keuren het politie goed, De Kara>r heeft met algemeene stemmen behalve die der communisten het wetsont- ootreden der die door op de menigte te schieten belette, dat de relletjesmakers zich wapens verschaften uit het politiebureau. Bij de aankomst van prins George her haalden gisterenmorgen de anti-Japansch relletjes. De politie vuurde op de Chinee- sche studerten en wondde er 18, waarvan er drie zijn overleden. De gemeenteraad heeft den staat van beleg afgekondigd Gisteren is op plechtige wijze het in. werking treden van het statuut van Tan- ger geproclameerd in tegenwoordigheid N an een afgevaardigde van den sultan. Baron de Cartier. de Belgische ambassa deur, heeft gisteren aan minister Mellon meegedeeld, dat zijn regeering spoedig on derhandelingen wenschl te openen tot iun- dcering der Belgische schuld aan de Ver- eenigde Staten A5 En dan ontsnapten haar soms hartver scheurende klachten. Maar ze begreep de werkelijkheid toch niet ten volle. Ze bemerkte de diep sombere stemming van Ralph niet, en als ze hem treurig zag, dan schreef ze dat toe aan zijn droefheid over het vooruitzicht van haar spoedigen dood „Het gaat mij nu beter, placht ze dan steeds te zeggen. „Het gaat inijbeter. Wees toch niet zoo beangst over mij. En het ging haar ook werkelijk wat beter Zelfs kon ze eenige uren daags op een ruststoel doorbrengen bij het open venster, dat uitzicht gaf op een bloementuin. De weelde, die haar nu, na al haar door gestane ellende omgaf, kwam haar niet zoo ongewoon voor Afstammelingen van dat oude Romeinsche ras bezitten dien wonderbaren eenvoud, die zich niet zoo gemakkelijk over iets verwon dert, of zich door iets laat verblinden. Nooit verlangde Saturnia ophelderingen van Vansittard, omtrent zijn onbegrijpelijke handelwijze jegens haar. Zij, die vroeger zoo duidelijk had gevoeld, dat zijn liefde haar was verminderd, scheen nu geen oogen- j halen?" „Maar waarom gaat gij haar dan niet blik meer aan zijn liefde te 'twijfelen. Zou het hare ziekte geweest zijn, die de helderziende kracht van hare ziel had ver zwakt? Ot zag ze in het onverhoopte wederzien van haar echtgenoot een wonder van den góeden God, dat men dankbaar moest aan nemen, zonder verder daarover na te den ken? Saturnia had nu zulke hevige aanvallen van hoest en daarop volgende benauwdheid, dat haar denkvermogen daardoor zeer was verzwakt, maar wanneer zew eer rustiger kon ademhalen, en de afwezigheid van Ralph hare gedachten meer vrijheid liet, dan gaf ze soms uiting aan een hevige droefheid, omdat ze Arabella niet meer had terugge zien. En als ze Suzanne daaromtrent onder vroeg, dan antwoordde ze steeds met een zekere verlegenheid, terwijl ze voorgaf, zelve sedert langen tijd niets meer van Miss Fane gehoord te hebben. „En ik ga nu nergens meer heen, om altijd hij je te kunnen blijven," voegde Suzanne er dan bij. „Maar zij kan toch hier komen," bracht de arme Saturnia dan in het midden. En steeds begon de zieke op datzelfde onderwerp terug te komen. Maar toen Suzanne op zekeren dag ge zegd had, dat Miss Fane toch niet alleen kon uitgaan, riep Saturnia uit; En de arme zieke bleef zoo dringend bij dat verzoek volharden, dat Suzanne einde lijk wel moest toegeven, om geen aanleiding te geven tot een van die hevige aanvallen van hoest, die gewoonlijk op eene hevige gemoedsbeweging volgden, en het ergste de den vreezen. Het medelijden, dat Suzanne voor Ralph Vansittard gevoelde, verminderde hare be langstelling voor Arabella. Ze had Arabella hardvochtig, onbarmhar- tig gevonden. De jalousie, cn nog wel een zeer onge rechtvaardigde jalousie, had miss Fane er toe gedreven, om hem, voor wien ze liefde had gevoeld, een boete op te leggen, waar van Suzanne alleen de gevolgen kon beoor- deelen. Ze was van oordeel, dat Arabella het recht niet bezat, zulk een drang op de ziel van een ander uit te oefenen. En ze had daarin niet geheel en al ongelijk. Nu kende ze volkomen de redenen, die Ralph Vansittard ertoe haden genoopt, zij" huwelijk met Saturnia geheim te houden. Ralph had aanspraak op de rijke erfenis van een ta-te, een vrouw van zóó heftige vooroordeelen, dat ze ongetwijfeld dadelijk een neef onterfd zou hebben, die er zulke revolutionnaire denkbeelden op na hield, te trouwen met een meisje, dat zich niet op voorname afkomst kon beroemen. En die oude tante leefde nod altijd. Toen Vansittard dus tot Arabella gezegd had: beveel en ik zal gehoorzamen, stond er voor hem een vermogen op het spel, dat hij al sedert lang als het zijne gewoon was te beschouwen. En daar Suzanne dientengevolge niet al tc vriendschappelijk jegens Arabella gezind was, en vreesde, hare gevoelens niet ver borgen te kunnen houden, had ze in stilte gehoopt, Arabella niet thuis te zullen tref fen, toen ze eindelijk tegen wil en dank be- I sloot, erheen tc gaan. Maar helaas, ze werd in haar verwachting l teleurgesteld. Dadelijk werd ze binnengelaten, en in de kamer van Arabella trof ze nok Marie Thé- rèse, die haar hartstochtelijk omhelsde, en met zachte verwijten overstelpte. Toch wilde ze het Suzanne gaarne verge ven, haar den laatsten tijd zóó te hebben verwaarloosd, omdat het was ter wille van een werk van barmhartigheid. En welk een werk! En toen Suzanne een afwerende beweging maakte, voegde Marie Thérèse erbij: „Geheel Rome is op de hoogte van de ge schiedenis. Het is overbodig, het te ontken nen. Wij weten alles, alles!" Een warme belangstelling lag in de oogen van Marie Thérèse te lezen, voor die ro mantische geschiedenis, die zooveel sensatie had opgewekt. „Die Saturnia is een vrouw van buitenge wone schoonheid, nietwaar?" zoo vervolgde Marie Thérèse. „Don Alberto maakt zich j vroolijk over mister Vansittard, en noemt hem een ouderwetschen Don Quichottcz Maar ik vind, dat hij niets meer gedaan heeft dan zijn plicht. En hoe denkt gij daarover, Arabella?" „Ik denk niets," antwoordde miss Fane, terwijl ze het vermeed, Suzanne aan te zien. Arabella zag er 1 leek en treurig uit. Suzanne's hart begon al van medelijden vervuld te worden. O, hoeveel treurigheid en misverstand was er toch op de wereld, waaraan de liefde de schuld draagt! Was het dan maar niet veel beter en ge lukkiger, te leven als zij, zonder wenschen en hoop, maar anderen geluk brengend? Toen ze nog jonger was, had ze ook zulk leed gekend, maar gelukkig was de wonde nu genezen, al deed de herinnering haar soms nog even pijn. Ze sloot de oogen. „Don Alberto Gottifreddi beweert, dat u de schuld zijt van het gebeurde, jufirouw Dupré zei Marie Thérèse. „Het schijnt wel, dat u degene zijt, die Saturnia hebt ont dekt.' „Dat is waar," zei Suzanne. ,,En u zijt het ook, die mister V ansittard er toe gebracht hebt, zijn huwelijk openlijk te erkennen. U hebt hem dus gemaakt tot een ridder zonder vrees of blaam! Arabella opende den mond, om iets te zeggen, maar Suzanne wierp haar een blik toe, die haar deed zwijgen. „Ik kin u niet zeggen, hoezeer ik dien meed en die overtuigingskracht bewonder, vervolgde Marie Thérèse. „Papa bewondert hem ookhoewel hij het natuurlijk af keurt. dal men beneden zijn stand trouwt." Ze slaakte een diepen zucht en vervolgde: ...Maar toen don Alberto u de geheele ver antwoordelijkheid op de schouders wilde la den, toen riep papa uit: „Ja ik heb hel wel gedacht, dat hei zwakke lichaam van juffrouw Dupré een fijn besnaarde en edele ziel huisvestte, die door moed en dapperheid uitmunt." Suzanne bloosde altijd, wanneer haar maar de geringste lof werd toegezwaaid, ook wanneer ze het verdiende, maar deze woorden van Marie Thérèse deden haar wangen als purper gloeien. Toch hield ze het voor verstandiger, dezen onverdienden lof maar aan te nemen, om Arabella niet in verlegenheid te brengen. „Gelooft gij, dat Saturnia nog in leven kan blijven?" vroeg Marie Thérèse. „Het schijnt wel, dat er bij teringlijders soms wonderbare genezingen voorkomen. „Toch geloof ik niet, dat men kan gene zen, als de ziekte al in zulk een vergevor derd stadium is gekomen, antwoordde Su zanne. „Maar het is toch een feit, dat het haar thans beter gaat. Haar leven kan nog eenigen tijd' duren, en dan.... bij God is immers niets onmogelijk? (Wordt vervolgdA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9