R.K. Kiesvereen. „Credo Pugno" Groote Propagandavergadering smm V erkeer songevallen. De destructor en de vleeschkeuringswet. opVrijdag 5 Juni 's avonds te kwart over acht precies in het gebouw,, St. Bavo Woensdag 3 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16058 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 4 Juni TENTOONSTELLING. AGENDA; 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rede door den ZeerEerw. Pater BORROMETO DE GREEVE O.F.M. 4. Rondvraag en Sluiten. Toegang voor olie R. K.. Kiezers(essen) Faillissementen. ALS DOOR EEN WONDER AAN DEN DOOD ONTKOMEN. Een kijkje op den brand in den Hoogewerfstraat te Hillegom, welke Maan dagmiddag om drie uur door onbekende oorzaak uitbrak. Een zilveren jubileum. Gevonden dieren en voorwerpen. Eigen rechter. Afbraak Ned. Herv. Kerk te Halfweg. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht In de tocht gereden. Het ontsieren van stadsschoon. Een sroep jongens van de patronaten van de St. Josephkerk te Hillegom de St. Martinuskerk te Vogelenzang, die zich onder geleide van de en WelEerw. Heeren G. J. Morsch en J. W. H. Schmidt, naar den'R.-K Jongensdag te Noordwijk begeven. Fortuinlijk. Examens. Statuten. Jubileum. Personalia. LAATSTE NIEUWS. Het concordaat tusschen het Vaticaan en Polen. De strijd in Marokko. De Europeesche schulden aan Amerika. Een opzienbarende arrestatie. Waar schuwing tegen de Bolsjewisten. Botsing tusschen auto en trein. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. pgpi1 COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct» per regel op de le Pagina s 75 ct per regel Vraag- en aaabod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat* sing: elke regel meer 15 ct, bi» vooruitbetaling. Alle aoonn es op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voor waarden, f OfS.jjfi Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door -F 7Cvfj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUIJ. verlies van beide armen, beide beenen.of beide ooeen dij een ongeval met F OCfl doodelijken afloop ^dU.' bij verlies van een hand, F IOC een voet of een oog I Itiw.' bij verlies van een F C f] bij een breuk van F Jft duim of wijsvinger I du." been of arm I ^U. bij verlies van een 'andere vinger. De Vleeschkeuringswet zegt in art. 18, dat bij algemeenen maatregel van bestuur wordt aangegeven, op welke wn».o vleesch en yleeschwaren die door den keuringsdienst zijn afgekeurd, onbruikbaar moeten worden gemaakt. Deze algemeene maatregel van be stuur is verschenen bij Kon. Besluit vn 5 Juni 1920, Stbl. 285 en daarbij is o. m. be paald, dat onbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren. geschiedt door behandeling in een destructor. Een destructor is een zeer kostbaar appa raat, waardoor afgekeurd Vleesch op abso luut hygiënische wijze wordt onschadelijk gemaakt.. Men vond het echter blijkbaar wel wat kras om de gemeenten aanstonds zoo'n duur apparaat op den hals te schuiven en daarom werd in den algemeenen maatregel van bestuur tevens een overgangsbepaling opgenomen krachtens dewelke de gemeen ten tot 1 Juni 1927 van het gebruik van een destructor zijn vrijgesteld. Maar wat staat de gemeenten na 1 Juni 1927 te doen? Men is op het oogenblik doende daarin op zeer doeltreffende absoluut afdoende en wat nog meer zegt, voor de gemeenten zeer voordeelige wijze te voorzien en 't is daar om dat wij een en ander wenschen te ver tellen. Wij vinden daartoe te geréeder aan leiding, omdat die aangelegenheid binnen kort een punt van bespreking zal uitmaken in alle gemeenten van Zuid-Holland en van Noord-Holland beneden het Noordzeekanaal. Bij akte van 18 Februari 1925 is te Am sterdam opgericht de N. V. Nederlandsche Thermo-Chemische Fabrieken. Deze Ven nootschap is in contact getreden met de Ver- eeniging Nederlandsche Gemeenten en het resultaat van die onderhandelingen is ge weest, dat een concept-overeenkomst is ont worpen, die aan de verschillende gemeente besturen ter afsluiting met gezegde Vennoot schap zal worden aangeboden. De N.V. Nederlandsche Thermo-Chemische I Fabrieken zal in Nederland zeven fabrieken oprichten. In elk dezer fabrieken wordt af gekeurd vleesch op hygiënische wijze door behandeling in een. destructor onschadelijk gemaakt. Daarna worden van het vleesch 1 degcakes, kippenvoer en dergelijk voor die ren bestemd voedsel gemaakt. Van het overblijven van smetstof in t dieren- voedsel is geen sprake. Geheel Nederland, met uitzondering van de eilanden, zal door de Vennootschap be diend worden. Hel. land is daartoe ifi zeven districten verdeeld. Elke fabriek bedient een bepaald district èn is iri het centrum vati dat district gelegen. De eerste fabriek komt in de omgeving van Leeuwarden en is bestemd om Friesland en een klein gedeelte van Groningen en Drenthe te bedienen. Daar is de zaak al in kannen en kruiken.De Friesche .gemeepten hebben mfel meerge noemde Vennootschap bereids dc noodige overeenkomst gesloten, waarbij zij zich .ver bonden hebben gedurende een tijdvak van 15 jaren al het afgekeurde vleesch aan de Vennootschap af te staan; Dat in Friesland de eerste fabriek komt, is begrijpelijk. Want Friesland heeft van alle provinciesden grootsten veestapel en 'men richt natuurlijk de eerste fabriek op tér plaatse waar het meeste afkeuringen ijn" te verwachten' en dus voor de fabriek het meeste te verdie nen is. In Zuid-Holland komt de tweede fabriek. Onlangs is te Rotterdam een vergadering ge houden van de afd.Zuid-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De Directie der N.V. Nederlandsche Thermo- Chemische Fabrieken was voltallig aanwezig ïii heeft een uitvoerige uiteenzetting gege- van van de plannen. Door de verschillende afgevaardigden der gemeenetbesturen werd algemeene medewerking toegezegd. Den ra den der Zuid-Hollandsche gemeenten zal eerstdaags een contract met de Vennoot schap ter vaststelling worden aangeboden. De in Zuid-Holland op te richten fabriek zal tevens Utrecht en Noocd-Holland beneden den Waterweg bedienen, zoodat ook aldaar de betrekkelijke aangelegenheid eerstdaags aan de orde zal komen. Als tegenwoordig een dier voor de con- sumptie wordt afgekeurd, dan wordt het hegraven. Tevoren wordt het gewoonlijk door petroleum of creoline voor de con sumptie onbruikbaar gemaakt; dit om op graving door hen, die van een lekker boutje willen profiteeren, te voorkomen. Bij be smettelijke ziekte moet vaak verbranding plaats hebben, zooals b.v. bij miltvuur. Dat brengt allemaal kosten mede, verbranding van een koe kost al gauw een kleine J 100 aan n^teriaal en arbeid. In het vervolg kun- e'n de gemeenten zich last en kosten bespa ren als zij een contract met de vennoot schap sluiten. Is er een afgekeurd dier op te ruimen, dan waarschuwen zij even leleto- nisch ot telegrafisch de fabriek en binnen 24 uren wordt het dier in speciaal daartoe ingerichte auto's afgehaald en naar de fa briek getransporteerd. Dat de zaak fhn.v wordt aangepakt en men het vervoer steeds spoedig denkt te doen geschieden, bewijst het feit, dat bij de fabriek in Zuid-Holland 14 auto's zullen worden gestationneerd. Het transport en de verwerking van het afgekeurde vleesch brengt voor de gemeen ten niet alleen geen kosten mede, neen, zij krijgen bovendien nog geld toe. De ge meenten krijgen van 2.L tot 10 van v e bruto opbrengst van elk afgekeurd dier. Het percentage van uitkeering hangt af van Je dichtheid van den veestapel in de ge meenten De gemeenten zullen naar onze meening verstandig doen met de gelden, die zij voor afgekeurde dieren ontvangen, aan den voormaligen eigenaar te restitueeren ofschoon zij hiertoe natuurlijk niet verplicht "'"n de meeste gevallen behoeft bij afkeu ring van een dier de huid niet vernietigd te worden, die mag de eigenaar behouden. En de eigenaar moet zich gewoonlijk tevre den stellen met hetgeen de knors ot koud- slachter voor de huid wil geven. Als echter een cadaver naar de fabriek moet getrans porteerd worden, dan mag de eigenaar de huid er omlaten en heeft de eigenaar dus geen kosten van villen, terwijl de tabriek hem 2/3 der marktwaarde v.ergoedt. Als wij deze aangelegenheid wel bezien, dan gelooven wij, dat de gemeenten met afsluiting eener overeenkomst met de N. V. Nederlandsche Thermo-Chemische Fabrieken een hygiënisch, een economisch en een gel delijk belang zullen dienen. Een hygiënisch belang, omdat afdoende onschadelijkmaking van alles wat afgekeurd is, wordt gewaar borgd. Een economisch belang, omdat het afgekeurde vleesch niet aan vernietiging wordt prijs gegeven, maar wordt verwerkt tot dierenvoedsel en technisch vet. Een gel delijk belang, omdat de gemeente niet alleen geen onkosten meer heeft, maar bovendien nog geld toekrijgt. Natuurlijk zal voor de oprichters der N.V. Thermo-Chemische Fabrieken in de verwer king van afgekeurd vleesch ook wel gelde lijk voordeel zitten. Want wij mogen niet aannemen dat de Directie, der Fabrieken, de heeren José Vigeno, Mr. M. L. Kan en Dr. I. H. J. Vos (wethouder van Amsterdam), hun moeite en hun geld uit philantropische overwegingen aan deze onderneming beste den. Wij kunnen er ons echter slechts over verheugen als inderdaad de fabrieken aan de verwachtingen der ondernemers beant woorden, want het valt niet te ontkennen, dat zij door hun energiek en krachtig op treden het algemeen belang hebben bevor derd. Sociëteit „St. Bavo". Jongevrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Armbe stuur parochie „St. Jozef" - 11 uur Verzekeringagenten „St. Petrus" 8 uur Eerbied in Gods Huis 8 uur Be stuur Smedenpatroons 8 uur Bestuur Zwaluwen 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling van hall 8 tot half 9 uur. Café Brinkmann. Slotvergadering van de gezamenlijke commissies gevormd tijdens dc Bloemententoonstelling 8 uur. ZANDVOORT gemeenteraadsvergadering half 8 uur. Toonkamers August Oepkes. Prins Mau- ritslaan 9a, ingang recht tegenover Ken- nemer Lyceum Tentoonstelling van sierkunst en grafische kunst tot 8 Juni Dagelijks geopend van 11 tot 5 en van 7 (ot 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor, mannen en jongens Sociëteit St Bavo'. Smedestraat 23 lelefopn 10041 A|U rlcdagen van 9—- half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 154 van 26H én avonds van half 8 van half 8half 9; uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 10!2 uur des middags vau 24 uur, en s avonds van 8-'—9 nu; behalve Zaterdag avond Tel tl671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziëkènverpléegslers). -» Aanbiedingen en -aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R K. Leeszaal en uitlcenhibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur, be halve de; Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hiér geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te k'ennen aan het gr'oen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek {Kleverparkweg) ingang tusscben kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan der, huis gevel. Expositie van gyaiisch werk van Aart van Dobbenburgh, Brug straat 15, Zandvoort. Eerbied voor dingen die gediend hebben is dc geest van Aarts' werk en daarmee nadert hij de mystieken. Dit verklaart zijn werk op de volle breedte, van de oude, ver- HET BESTUUR. gane schoenen, tot de drie scheefgezakte kruizen op Zandvoorts 'duinen, waarmede hij het verlossingswerk nader brengt tot ons en daarmee tot de heele wereld. Zijn werk kenmerkt zich door een groot- sche eenvoud, die doet denken aan de my stieken, o.a. Thomas a Kempis en Kuus- ^Twee schijnbaar tegenstrijdige elementen vragen om den voorrang, het litteraire en zuiver beeldende. De werken waar het litteraire het sterkste is, denken we aan den Vlaamschen dichter Wies Moens, en bij de drie scheefgezakte kruizen aan den kruisweg van den longen Haarlemmer Wil Janse, welks werk slechts peilt comité bekend is en waarvan een en kele statie in Opgang werd aangenomen. In het beeldende element vinden we een sterken invloed van Van Gogh, zonder dal Van Dobbenbruhg zijn persoonlijk karakter verliest. Een enkel werk - we doelen hier op de huwelijksaankondiging doet evep aan Toorop denken. Aart van Dobbenburgh verstaat de kuns adeldom te geven aan alle dingen die goed zijn, omdat ze gebruikt of geheeld zijn voor eeii „doel": oude schoenen, drie aardappels, oude' schuiten, biddende kammen, e.a.a üe lithografische steenen wijzen uit, dat de maker zijn werk nog grooter bedoeld heeft dan-de afdrukken somwijlen kunnen gtVan de aanwezige houtsneden wijzen we op de Korenschoven en de gevoelige prenten Voor Hansje" waar een kinderlijke leeder- hcid en een groote lielde voor hel kinderlij ke in schuilt. F. M. Den 2en Juni 1925 werden in staat van faillissement verklaard J. van Breemen, pianohandelaar te Aalsmeer, Wateringstraat 12. Curator Mr. J. W. van Rees. A. J. van Ravenswaay, te Heemstede, Zon- nelaan 12. Curator als voren. W. A. Leurs, sigarenwinkelier te Haarlem, Leidscheplein 30. 'Curator Mr. J. Deenik. Jac. Groot, sigarenwinkelier te Velsen Wijkërstraatweg 299. Curator Mr. L. A. Bn. van Ittersum. De woningbouwvereniging Duinwijck te Bloemendaal. Curator Mr. H. Muller Brands. G. A. Verbeek te Haarlem, Zuider Buiten- Spaarne, Reiziger, thans te Nijmegen. Cura tor Mr. P. Tideman. R. C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van H. G. Lindeman, autobus-ondernemer te Overveen. Curator Mr. A. A.Hüizenga. T. Tjomsma, broodbakker te Haarlem, Zijlweg Curator Mr. A. A. Huizenga. H. A. Donker, reiziger in wijn te Zand voort. Curator Mr. A. A. Huizenga. J. Hoogvorst, schilder te Heemstede. Cu rator Mr. W. A. J. Stortenbeker. J. C. van der Hooft, rijwielhandelaar te Haarlemmermeer. Curator Mr. L. U. Rengers Dora Siccema. N.OTARIAAT. De heer Jan van Munster legde de belotte af als notaris alhier. BEëEDIGD. De heer R. Koen, Ontvanger der Directe Belastingen te Hoofddorp, legde den eed als Kantonrechter-plaatsvervanger af. De familie Van W., wonende te Hoofd dorp had het plan gemaakt om met elkaar eens een ritje te maken naar de omstreken van Amersfoort. De groote wagen was zwaar beladen p* peisonen) zij reden over Aalsmeer en kwa men gisteren omstreeks acht uur in het Overst Eind, alwaar zij de spoorbaan moes ten oversteken. Deze overweg was den chauffeur echter onbekend, bovendien was hét waarschuwingsbord geheel onzichtbaar, doordat de hoornen er omheen waren ge groeid. Op hetzelfde oogenblik dat de auto den overweg wilde oversteken, kwam de trein van Aalsmeer, richting Amsterdam aanrijden, en alhoewel de chauffeur krachtig remde, werd een voorwiel gegrepen en door den trein totaal vergruizeld. Omdat de wa gen zoo zwaar beladen was, werd zij niet medegesleurd, en bleven de inzittenden als door een wonder, zonder letsel. „SURSUM" VAN BLOEMENDAAL EN „WILHELMINA" TE IJMUIDEN BEKROOND. Te Enkhuizen had 2en Pinksterdag het eerste concours plaats van den Noord-Hol- landschen Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen. Aan dezen bond zijn aangesloten 11 vereenigingen, waarvan 2 r.ifct opgekomen waren „Kun|t na Arbeid" te Haarlem was niet opgekomen. Van de vereenigingen uit deze omgeving behaalde het Chr. Fanfarekorps „Sursum" te Bloemendaal, in de vierde aldeeling fanfare, een eerste prijs met 12014 punt. In de eerste afdeeling fanfare behaalde het Chr. Fanfare korps „Wilhelmina" te IJmuiden, een eerste prijs met 13114 punt, en hare directeur dc heer D. Klut, den 3en directeursprijs. Collega C. J. van Tilburg herdacht giste ren den dag dat hij 25 jaar lang in het kran- tenbedrijf werkzaam was. Als jongmaatje van 13 jaar kwam hij in dienst van het Alge meen Handelsblad, dat in die dagen te Haar lem een bijbureau had om na 3 jaar te ver huizen naar de redactiebureaux van Haar lem's Dagblad, waaraan hij dus niet minder dan 22 jaar is verbopden geweest. De direc tie van Haarlem's Dagblad had er op gestaan dit zilveren jubileum van een der aan dat blad verbonden journalisten te gedenken en de collega's van den jubilaris namen gaarne de gelegenheid te baat den verdienstelijken collega v. Tilburg mede te huldigen. In de directiekamer van Haarlem's Dag blad bevonden zich alzoo op het voor de huldiging vastgestelde uur, behalve de jubi laris met zijn echtgenoote, de directie van Haarlem's Dagblad met vele leden van het personeel, ^het bestuur van den Haarlem- scb.en Journalistenkring en collega's. De heer J. C. Peereboom, directeur-hoofd redacteur van Haarlem's Dagblad, richtte het woord tot den heer v, Tilburg en huldigde zijn vele verdiensten, ook en vooral voor bet Haarlem's Dagblad: hij prees zijn goede hoe danigheden als journalist en medewerker; herdacht den tijd, dat de redactiestaf nog van veel geringer omvang was dan thans, en maakte de aanwezigen wel zeer duidelijk, dat de verdiensten van den heer v. Tilburg door de directie vooral op zeer hoogen prijs worden gesteld. Als cadeau werd den jubi laris een stoel aangeboden. Hierna werd het weerd gevoerd door den heer L. M. Wete- rings, als voorzitter van den Haarlemschen Journalistenkring. In het bijzonder legde deze den nadruk op de verdiensten van den heer v. Tilburg als bestuurslid van den H. J. K. Tevens vond deze spreker gelegenheid den jubilaris als collega en vriend te huldi gen. Namens de Kringleden bood hij hem een vulpen als aandenken aan dezen dag aan De eerewijn en -thee werd rondgediend en in oen gezellig onder-onsje werd nog menige hartelijke gelukwensch geuit en een aardige herinnering opgehaald. de Clercq van Weel, Kenaupark 23, grijze poes, Kennel Fauna v. Huizen, Brgwal 15rood, zwaite poes, Kennel Fauna Van Gelder, Roosveldstraat 74, grijs-witte poes, Kennel Fauna F. Wernik, Rosenhagestr. 33, ketting H. v.d. Heijden, Hasselaerspl. 23, japonkraag F. de Bonten, Haarlemmer- liedestraat 17, kerkboekje A. Caiandt, Brou- werstraat 20, kerkboekje H. Delfesl, 2de Vooruitgangstraat 23, kindermuts J. A. Elkelen, Barendsestraat 18rd., damesmuts H. Halderman, Damstraat lOrd., kindermuts Politiebureau, Smedestraat, kindermuts M. Eek, Joh. de Breukstraat 30, pop H. van Riet, Aelbertbergstraat 26, portemonnaie met inhoud L. de Bruin, Ursulastraat 18rd., portemonnaie met een kruis H. C. van Dijk, Soendastraat 15, portemonnaie met inhoud H. Franken, Zijlweg 12, pet H. Fabel, Da maststraat 29, portemonnaie met inhoud D. F. Damme, v.d. Hulststraat 11, iporte- monnaie met inhoud Politiebureau, Smede straat, rijwiel J. v. Ee, Romolenstraat 52, rijwielbelastingmerk J. Jansen, Amster- damschevaart 38, rozenkrans W. Lammers, Leidschevaart 38d, riem J. Jacques, Leid scheplein 33c, schoffelJ. Felippo, Beren- steinstrrat 10, schuier N. Broniers, Aster straat 2a, schrijfmachinelint F. ten Brink, Celebesstraat 24, schoentje H. Berkhout, Tugalestraat 49, tasch met gereedschap J. Maas, Oranjeboomstraat 100, kindertasch- je met inhoud Mevr. Borgerding, Raamvers 21, tasch met inhoud C. Lelieveld, Drap- penierstraat 9zw., kindertasch met inhoud J. v. Brero, Jansstraat 20rd.p-zilverbon L. Korver, Kanaalkade 48, Velsen, zilverbon Terwijl een koopman gistermiddag 2 uur op de Botermarkt aan het handelen was met een paar koopers, poogde een opge schoten jongen van dat oogenblik gebruik te maken om een portemonnaie van zijn uitstalling weg te nemen. De koopman had hem in de gaten en pakte hem in de kraag, nam het voorwerp weer af en gaf hem tot groote voldoening der omstanders een flink pak slaag. Hei sloopen van hei voormalig kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente is opgedra-s gen aan den heer L. v. Leeuwen te Zwa nenburg voor de som van 377.777. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit. OPGAVE: J. .1. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Juni. Hoogste Barometerstand 771.4 m.M. te Sciliy. Laagste Barometerstand 755.9 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Juni: Zwakke tot matigen westelijke tot zuide lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk nog droog weer. warmer. Het kerkje heeft 73 jaren dienst gedaan en moet over drie weken opgeruimd zijn. Zaterdagavond reed een luxe auto langs den Spaarnwouderweg. Nabij de Hoofdvaart sprong een band, met gevolg dat de be stuurder zijn stuur niet meer meester was en de auto in de tocht reed. De inzitten den, drie Russen, kwamen er goed af. De auto die nog al beschadigd was, werd met behulp van een tractor van den landbou wer Bier op het droge gehaald. De drie heeren zijn met de auto van den landbou wer E. naar A'dam gebracht. Een lezer, die veel voor het behoud var het stadsschoon voelt, verzoekt ons plaatsing van zijn volgende opmerkingen, welke ook naar onze meening de overweging wel waard zijn. Het loopt nu hard naar de verkiezingen zoo schrijft hij, en dat is niet het minst te merken aan de verhoogde activiteit, welke de onderscheidene kiesvereenigingen ont plooien. Die ontwikkeling van meerdere ac tiviteit zal zich, naar ik vrees, ook weer spoedig gaan uiten in het beplakken varu muren met biljetten, ter aanbeveling der verschillende candidaten, of, wat nog erger is met het beschilderen der muren. Zelfs nu nog ziet men verschillende stadspunten misschien al wel tien. twaalf jaar geleden beklad met de namen van candidaten. Dat die er nu nog prijken is alleen te wijten aan. het feit. dat men er zulke verf voor ge bruikt heeft, welke niet te verwijderen is, hoeveel moeite men er ook voor doet. Dat zelfde staat ons misschien nu ook weer te wachten, met als gevolg een opnieuw beder ven van het stadsschoon. Anders toch is dit bekladden dunkt mij. niet te noemen, want tot verfraaiing van het stadsbeeld draagt dergelijke reclame toch zeker niet bij. Met wat goeden wil, geloof ik echter, dat in deze veel voorkomen kan worden. Zou het nu niet mogelijk zijn. dat de onder scheidene politieke partijen een accoordje met elkaar troffen, waarbij zij overeenkwa men, geen muren, schuttingen e. d. voor hun verkiezings-reclamerdoeleinden te gebruiken? Bij vorige verkiezingen werden in groote letters ook aanbevelingen op de straatstee- nen gekalkt. Dat is met zoo erg. Die let ters verdwijnen wel weer; dat heeft de on dervinding geleerd. En het doel der vereeni gingen, het reclame-maken voor hare candi daten wordt zeker bereikt, want die lettprs op de straatsteenen ziet iedereen. En om het duidelijke van de reclame is het toch be-' gonnen. Het zal mij toch benieuwen, of mijn idee' genade kan vinden in de oogen der kies vereenigingen. Zoo ja, dan wordt ons veel ergernis bespaard. Er was er eens iemand die een fortuin won op een lot uit de Staatsloterij. Deze keer was die iemand een bewoner van. 't Bavodorp, die op een tiende den hoofd prijs trok. Weer een overtuigd voorstander voor de aschaffing van de Staatsloterij! De schriftelijke examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77b. van de wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Aug. 1878, zullen op 7 Juli e.k. plaats hebben en de mondelinge op 21 Juli d. a. v. Een commissie zal te Haarlem zitting hou den voor de inspecties Alkmaar, Haarlem, Helder, Hilversum, Hoorn en de gemeente Amsterdam. De voorzitter der commissie zal zijn K. Brants, hoofd-inspecteur van het Lager On derwijs in de 4e Hoofdinspectie te Haarlem. In de Staatscourant komen voor de statu ten van P. de Vries' Magazijn van manufac turen en bedrijfskleeding te Zaandam. Dc Visscherij Maatschappij „Leiduin' te IJmuiden. Gisteren herdacht onze oud-stadgenoot, de heer J. F', de Reus, controleur bij de N. Z. H te Leiden, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst bij de N. Z. H. trad. Hij is nog de eenige beambte der Maat schappij; die op de E. N. C. T. M. heeft ge reden den eersten wagen, die liep met een beugel. Tc tien uur hedenmorgen werd de jubila ris met zijn echtgenoote in de wachtkamer der remise aan den Rijnsburgerweg ontvan gen, waar, behalve het personeel, dat maar eenigszins voor den dienst bon worden ge mist, ook aanwezig was, ir. W. J- Moil.Jer- man. chef van exploitatie der Maatschappij en de heeren H. Mul en De Vijver, mede ambtenaren, in dienst der Maatschappij. Namens de directie overhandigde de heer Modderman den jubilaris met eenige harte lijke woorden een enveloppe mei inhoud, terwijl de heer Mul hem namens het perso neel een fraai en solied gouden horloge met ketting aanbood. Voor het examen apothekersassistente slaagde te Amsterdam mej, A. M. Eggink, alhier. BERLIJN, 3 Juni. Uit Warschau wordf gemeld, dat het concordaat tusschen Polen, en het Vaticaan, aldaar op plechtige wijze is geratificeerd. PARIJS, 3 Juni. Volgens telegrammen uit Casablanca is de opmarsch der Riffs definitief tot staan gebracht. Dc Franschen. bereiden een nieuwe groepeering hunner strijdkrachten voor. De Riffs organiseeren een guerilla-krijg. WASHINGTON, 3 Juni. De schulden- fundeeringscommissie heeft besloten de on derhandelingenover de consolideering der Europeesche schulden slechts te Washington te voeren en in geen geval een delegatie naar Europa te zenden. SOFIA. 3 Juni. De directeur van het legerarsenaal Brakaloff is gearresteerd. Hij stond in verbinding met de communisten en, leverde hun oorlogsmateriaal. Deze arresta tie heeft groot opzien gebaar^. OSLO, 3 Juni. Sven Heddin heeft hier in een voordracht de Skandinavische volken I gewaarschuwd voor de agressieve tendenzen van het Bolsjewisme ten opzichte van de ijsvrije havens. Slechts een sterk Zweden et Noorwegen kunnen z.i. de Skandinaviëjr beschermen. GENèVE, 3 Juni. Drie personen zijn ge dood en 1 gewond bij een botsing tusschen een auto an de ZürichGenève Express.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1