EENIGE JONGENS Verkeersongevallen. DE SPAARNEBANK HAARLEMMERMEER. HAARLEM. Ongeval te Heemstede. BURGERLIJKE STAND. Für Deutschprechende Katholiken aus allen Liinderu. 1021/ 2 7Vs 66V4 Receptie Gemengd Koor „Polyhymnia". RINNENLANDSCH NIEUWS. De vliegtocht van Amundsen. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. Brand te Kampen. Toegang ontzegd. Goed afgeloopen. Eigenaardige toepassing eener politieverordening. Vechtende Pinkstervisschers. LANDB. EN VISSCHERIJ Het invoerverbod op Hollandsche narcissen. Op DROSTE'S CACAO EN CHOC. FABRIEKEN kunnen direct van 16 en van 1820 jaar geplaatst worden. Aan melding aan de fabriek. Zomer tentoonstelling ie Laren. Pinguins. Berichten uit onze vorige Oplage. Mr. J. M. Witsen. f Het arbeidsconflict in Denemarken. 64tó met 70. Shangai in staat van beleg verklaard. KERK EN SCHOOL. Blijk van goede verstandhouding I Drinkwaterleiding- In Hoofddorp en omgeving is een begin gemaakt met het doen van opmetingen. voor de waterleiding. Het ■dm nistratiegebouw voor de waterleiding zal in Hoofddorp worden gevestigd. Daar toe zal worden ingericht een gedeelte van de groote villa op den hoek van den Kruis weg en den Nieuweweg. Een ambtenaar van het Provinciaal Water leidingbedrijf .heeft te Hoofddorp zijn intrek genomen tot het verrichten van eenige voor bereidende werkzaamheden. zooals het maken van plattegrondteekeningen en be schrijvingen, enz. Perscnalia. Tot plaatsvervangend kan tonrechter te Haarlemmermeer werd be et digd de heer J. G. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeerpolder, wenende te Hoofd dorp. Paardenmonstering. Bij de laatste paar- denmostering, gehouden voor rekening van den bekenden paardenhandelaar Hugo Hertz uit Munster, werden in totaal 27 paarden aangekocht, hoofdzakelijk uit dezen polder. Naar wij vernemen, bestaat het plan deze monsteringen maandelijks te deen plaats hebben. Dinsdag j.l, werd wederom op ver schillende plaatsen monstering gehouden, terwijl verscheidene paarden werden aange kocht. Keuring Militair Certificaat, De keu ring voor het militair certificaat (M. C.) van merriën van 2 jaar en ouder en van hengsten met afstammelingen zal plaats hebben op Donderdag 18 Juni a. s. des morgens te 9 uur op het keuringsterrein te Hoofddorp. Openluchtmeeticg. Te Zwanenburg werd Zaterdagmiddag een openluchtmeeticg gehouden door de afdeeling Haarlemmermeer van de geheelonthoudersvereenigjog ,,Door overtuiging sterk". Op het voetbalterrein aan den IJweg werd eerst door een be stuurslid een opwekkend woord ten gunste van de geheelonthouding gesproken, waarna een spannende voetbal-match plaats had, waarvoor de afdeeling een medaille beschik baar had gesteld. Na afloop werd met ontplooide banieren een rondwandeling door het dorp gemaakt. De muziek vereen icing „Eensgezindheid van Halfweg verleende hare medewerking. Zooals begrijpelijk trok een en ander in het dorpje veel belangstelling. Nieuwe Vereeniging. Te Abbenes is een afdeeling van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekclonies opgericht. De statuten van deze afdeeling werden dezer dagen koninklijk goedgekeurd. Tot voorzitter van de afdeeling werd be noemd de heer Joh. Biemond en tot secre taresse Mevr. J. VrijhcfBuisman. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks kwart voor 12, reed J. H. B., wonende te Haarlem, met een motorrijwiel waarop N. D als dourijder hadp laats geno- men, met een flinke snelheid uit de richting Zandvoort op de Zandvoortschelaan alhier. Dc boomen van den spooroverweg waren ge sloten voor een naderenden trein en een atax sfond aan den Zandvoortschen kant vcor den spooroverweg te wachten. Doordat de motorrijder even werd afge leid door het spreken met den duozitter, zag hij te laat de atax en gesloten boomen, met het gevolg, dat hij van achteren tegen die atax botste. Het gevolg hiervan was, dat 3. en D, beide kwamen te allen en kwet suren aan het hoofd bekwamen. B. die bovendien bewusteloos was, is op advies van Dr. Lens uit Aerdenhout, per politie- brancard naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. D. kon zich, na verbonden te zijn, naar zijr. woning begeven. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd en ook de atax be kwam schade. Het ongeval is geheel aan de onvoorzichtigheid van den bestuurder van het motorrijwiel te wijten. Nader vernemen wij nog, dat de verwon dingen van den heer B. niet van ernstigen aard waren, zoodat hij heden de Mariastich ting weder zal verlaten 1 Ondertrouwd: 2 Juni. G. A. Verbeek en B. M. J. v. Zijl. Getrouwd: 30 Mei. J. H. de Vriend en A. Samson Geboren: 28 Mei. d. van M. C. Wernik v. Herp. z. van C EngelenbergBo gaard d. van J. M. Hummev. Wor- kom. 29 Mei d. van A. v. d. Walde Hey. d. van E.M. v. d. ZeeHunting. z van C. J. Spaargarenv. d. Smissen. 30 Mei. d, van C. J. C. FransenTrestorff. z. van M. J. v. Eeuwijkde Vries. 31 Mei. d. van C. P. CartonHartman. d. '.an M C. BerkhoutFeijen. z. van E. I. Winkelde Vries. 2 Juni. z. van G. E. Heemskerkv. Wooning. z. van P. M. HetemKuiper. Overleden: 28Mti: H. F. Kroelen, 59 j., M. van Heemskerkstr.; 29 Mei: £5. v. Grooteveld, v. Eijken, 72 j., Hazepaterslaan; M. Lahaise- Stienstra: 30 Mei: J. M. Gerritsen-Landry, ""0 j., v. Eedenstraat; H. Kuipers-Leijenhorst, 19 j.. Zijlstraat; W. K. Schrieken-Bos, 57 j., Hazepaterslaan; K, Pleijsant, 33 j„ Linscho- tenslraat; 31 Mei: N. fCoopziek-Gosen, 65 j. Kleverparkweg. Auch wahrend des Sommers ist in der Franciskanerkirche an N. Groenmarkt durch Professor dr. Ditscheid aus Amsterdam re- gelmassig alle 14 Tage Mittwochs abens ge- geu 8 UhUr deutsche Beichtgelegenheit und ira X 9 deutsche andacht mit Ansprache. Es ware erfreulich wennach im .Sommar diese Veranstaltungen dieselbe grosze Be- 'eiligung fauden wie bisher. Herrschaften werden dringend gebeten, ihre deutschen Angestellten zu schicken. Zwar sind manche zon diesen zur Heimat zurückgekehrt, .aber es kommen auch standig -wieder neue. Der nachte Gottesdienst in genannter Kirche durch den deutschx Seelsorger ist jetzt am ersten Mittwoch nach Pfingsten, am 3. Juni. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. W. Lammers, Leidschevaart 38D, arm band H. Vos, Schouwtjeslaan 10, auto lichter M. W. v.d. Zalm, de Clercqstraat 123, notitieboekje J. A. v. Huis, Oranje straat 135, bal W. H. Couljauw, Een dracht straat 25, rijwielbelastingplaatje Mevr. Olland, Wagenweg 62, brilE. v. Reede, Colensostraat 50, blouse J. F. Bonke, Burgwal 72zw. tandenborstel en poeder J. Fillippo, Beerensteynstraat 10, notitie boekje met potlood Zuidhoek, Leidsche- straat 146, bal Politiebureau, Smedestraat, ballen G. ten Dam, Adr. Loosjesstraat 17, bal J. A. Pardoen, Eikenstraat 10 Schoten rijwielbelastingmerk J. Antonissen, Korte Hofstraat 15, rijwielbelastingmerk J. van •Klaveren, Leidschep.ein 8zw., bal P. Kol, Lorentzk.108 Overveen,rijwielbelastingmerk Schaar, Kloosterstraat 17rood, rijwielbelas tingmerk J. Terstal, Slachthuisstraat 113, broche A. de Wit, Brouwerstraat 7b, grijze ceintuur J. P. Klein Kerklaan 43 Heemstede, bruine ceintuur J. Helmerhorst, Zomer- vaart 12 c, bruin lederen ceintuur B. van Frank, K. Margarethastraat 11b, beige cein tuur Politiebureau, Smedestraat, grijze cein tuur H. v. Dantzig, v. Oosten de Bruin- straat 83, grijze ceintuur; S.Mulder,Molen- pteeg 23 b., grijza ceintuur A. J. A. v.d. Kort, Alb. Thiimstraat 34, luciferc£«-ui MEDEGEDEELD DuOk De beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5% Nederland 1919 100 100 6% Nederland 1923 1031/xe 1033/16 4)4 Nederl. 1917 951/16 953 j 6 1% N.-l. 1921 A.. 102 s/8 1027/g 6% N.-L 1923 D... 1021/z holL Lloyd Oude Vaart 71X/2 dito Gem Eigend 553/4 Mij „Nederland" 1663/4 165 Scheepvaart-Unie 148 148 Rotterd. Lloyd 136 Paketvaart 1043/4 Oude Boot 65 Holi. Stoomboot 193/4 H V. A. 563 567-9 Java Cultuur 370 374 Jurgens gew. 1581/4 IO8I/4 Koloniale Bank 1993/g 201 1 discbe Bank 1514 152 Ceri Handel Mij. 1031°/16 134l/2' Resc. dito 1333/4 134 933/4 Geconsolideerde 1531/4 152 Kon. Olie 3831/, 3821/ 2 U. S. Steel I183/; 116-7 Marine comm. 101/ 8 10 Vorstenlanden 1 693/4 170 Actions id. 173 174 C ^mp. Mere. Arg 12 12 Poerworedjo 1313/4 Oude Deli 3891/4 3921/a 4051/2 408-93/ Deli Batavia 3251/2 325 A dam Rubber 225 228 Serbadjadi 2331/4 1311/, 133 Wai Sumatra 176 Dordtsche Petr. 355 Southern Rails 911/g 95 1477/g 141 801/4 Wabash 275/8 267/8 Comm. Maxwell 61/2 v.d. Stam, Adr. Pauwslaan 27, foxterrier, Kennel Fauna Piepenbrink, Molenstraat 50, herdershond, Kennel Fauna C. J. H. Blazer, Kloosterstraat 2zw. herdershond, T. der Kinderen, Brouwerstraat 52, beige Jameshandschoen, J. Kraakman, Kinder mis vest 23, honden halsband met penning Politiebureau, Smedestraat, horlogeketting met sleutelring F. v. Egmond, Oranjeboom straat 133zw., zwarte dameshandschoen A. Zwitser, Baljüwslaan 10, grijze heeren handschoen M. v. LemeJ, Oudeweg 67, zwarte poes. (Vervolg.) Het waren de eerste en moeilijkste jaren, vooral voor den heer W. Grootendorst, die niettegenstaande alle moeilijkheden, de ver eeniging in diverse concoursen ten ege wist te voeren. Vervolgens werden herdacht de opvolgen de dirigenten de heeren Dans en Kerckhof, de laatste deed Polyhymnia eene vermaard heid verkrijgen, door het geven van volks concerten en matinées. De tegenwoordige dirigent de vierde ge durende het 25 jarig bestaan der vereeni ging, de heer W. Hespe, werd op bijzondere wijze herdacht; hij toch bracht Polyhymnia cp de hoogste sport, de vereeniging behaal de immers onder zijn leiding den eersten priis in de hoogste afdeeling. Naast de dirigenten, heeft ook het be stuur haar aandeel in de bevordering van den bloei van dé vereeniging en als men be denkt, dat er bestuursleden bij Polyhymnia zijn met eene staat van dienst als zoodanig van 25 jaar 23/4 j., 12 10 en 8 jaar, dan behoeft het zeker gefen nader betoog dat ook zij hun werkzaam aandeel in het wel en wee der vereeniging zullen hebben ge had. Dat de secretaris, de heer Jac. Bos, op dezen dag het voorwerp zou worden van eene speciale huldiging, spreekt van zelf; hij werd bij de oprichting den eersten se cretaris en bleef dit onafgebroken geduren de het 25 jarig bestaan der vereeniging; in waardeerende woorden herdacht de voor zitter de arbeidszin en lust van den secre- iaris en als blijk van erkentelijkheid voor het vele door hem tot stand gebrachte bood spreker hem, namens bestuur en leden een goud horloge met inscriptie aan en Mevrouw Bos een bloemstuk. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan de leden voor in den loop der jaren onder vonden saamhoorigheid en besloot zijn rede met. „Leven Polyhymnia en zijn dirigent", waarmede onder daverend applaus door allé aanwezigen werd ingestemd. Op dit o'ogenblik traden binnen de hee ren Joh. de Breuk, lid van het Eere-Comité en de heeren W. Dyserinck en van Zanten, als voorzitter en vice-voorzitter van de Haariemsche Orkest Vereeniging. De eerewijn werd rondgediend en spon taan werd door alle aanwezigen aangeheven, dc Feestzang uit Figaro's Hochzeit. De rij van sprekers werd geopend door drie jongens als vertegenwoordigers van het Kinderkoor „Polyhymnia", die 'n bloemen mand torsten en namens 't Kinderkoor hulde kwamen brengen aan bestuur en dirigent. Zij legden de gelofte af den zang te zullen dienen en zich wanneer zij den leeftijd be reikt zouden hebben, hunne krachten te zullen wijden aan Polyhymnia. Dan volgden de sprekers elkaar op en wijd den in het algemeen woorden van hulde en bewondering voor den durf en het doorzet tingsvermogen door het bestuur betoond om dezen wedstrijd op zoo n grooten schaal voor elkaar te brengen De sympathieke dirigent, de heer W. Hes pe, werd het voorwerp van een bijzondere hulde; de jongere leden hadden zich als spe ciale commissie opgeworpen, om hun diri gent, die zoo innerlijk steeds met zijn leden medeleeft, te huldigen. Hem werd aangebo den zijn levensgroot geteekend portret; de vervaardiger, de heer J. F. Blansert, lid van Polyhymnia, die alle eer heeft van zijn werk. Ook moest de secretaris nog een hulde in ontvangst nemen, ditmaal in den vorm van een boekenkast en bloemen. De Voorzitter bracht allen die er toe me degewerkt hadden om de receptie coo'n schitterend verloop te doen hebben, een woord van hartclijken dank, waarna in den tuin een kiek van alle aanwezigen gemaakt werd. De Fransche regeering heeft besloten de Pourquoi Pas? het schip dat dr. Charcot op zijn onderzoekingstochten in het Zuidpool gebied gebruikt heeft, ter beschikking van de Noorschc regeering te stellen voor een hulpexpeditie voor kapitein Amundsen. De Pourquoi Pas? wordt elk jaar op een we tenschappelijke kruistocht uitgezonden en wordt daar op het oogenblik te Cherbourg voor in gereedheid gebracht. Zij kan in zeer korten tijd klaar voor vertrek zijn en is goed uitgerust voor gebruik in het Pool gebied. Dr. Charcot heeft zelf het voorstel gedaan om haar dit jaar te gebruiken tot opsporing van Amundsen. De hertog der Abruzzen heeft uit EI Benadir aan de Somali-kust geseind dat hij onverwijld tgrugkeert en zijn diensten zal aanbieden, om Amundsen hulp te gaan brengen. Men zal zich wellicht herinneren dat de hertog m 1900 een Pool-expeditie heeft geleid die noordelijker kwam dan eenige vorige expeditie. zond verstand, protesteert wanneer er dwaasheden worden begaan. Geen bollen, die nergens in de Ver. Staten zoo goed ge kweekt kunnen worden als dit elders hei geval is, mogen meer worden ingevoerd. Geen wel ingelicht mensch kan er iets op tegen hebben dat volmaakt gezonde bollen uit Holland hier worden ingevoerd. In Hol land wordt al het mogelijke gedaan de plant gezond te houden. En men slaagt daarin. In spectie bij het inladen en bij het uitladen is een andere voorzorgsmaatregel die geno men kan worden. Waarom gezonde planten buiten sluiten. De regeering zegt, dat het verbod enkel op narcissen slaat. Maar in de practijk' komt het er op neer dat ook andere, dier in het land minder bekende bollenplan- ten onder dit verbod vallen." Het is nu maar de vraag of dc protestee- rende menschen voldoenden invloed hebben, om in dit verbod verandering te brengen. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de meubelfabriek der firma Bies- terbos en Van Dijk aan de. Kerksteeg te Kam pen. Door krachtig ingrijpen van de brand weer kon het vuur worden beperkt tot hqt fabrieksgebouw, dat inwendig grootendecls uitbrandde. Naar men aan het Hbl. meldt, is Vrijdag aan een vrouwelijke leerlinge van een der onderwijsinrichtingen te 's-Gravenhage, waar zoowel jongens als meisjes worden toe gelaten, de toegang ontzegd wegens onvoeg zame kleeding. Den eersten Pinksterdag heeft op de Keul- sche Vaart onder de gemeente Weesp een ongeluk plaats gehad met een zeilbootje. Door een windvlaag sloeg het kleine bootje, waarin zich vier personen, man, vrouw en 2 kinderen bevonden, om. Alle vier opvaren den geraakten te water. Zij konden evenwel door schippers worden gered. Te Eemnts (Utrecht) bestaat een politie verordening, waardoor venters in die ge meente worden toegelaten tegen een beta ling van 40 cent per dag. In den 'aatsten tijd worden winkeliers en hun bedienden uit Baarn en andere gemeenten, die te Eemnes bestellingen uitvoeren, onder de venters- categorie gerangschikt. Het bestuur der ge meente Baarn zal trachten Eemnes tot soe peier optreden in deze te bewegen. Tweeden Pinksterdag kreeg te Nieuwer- Amstel een gezelschap visschers, dat te veel aan Bacchus geofferd had, ruzie over het betaalde gelag. De penningmeester, die beschuldigd werd te veel in rekening ge bracht te hebben, werd hard gevallen en het duurde niet lang, of er ontstond een formcele vechtpartij, waarbij de hengelstokken als wapen werden gebruikt. Een hunner kreeg daarbij een vischhaak in het oog. Toen werd de vechtpartij gestaakt. De getroffene zal echter het oog moeten missen. Zooals mij weet, gaat op 1 Januari 1926 het invoerverbod van narcissen in. Naar aan leiding hiervan verneemt de N. R. Ct. uit New-York, dat de Atlantic Monthly een be langrijk artikel bevat, waarin verzekerd wordt, dat er hoegenaamd geen reden voor is, den invoer van narcissen te verbieden, daar er wel degelijk een middel bestaat, de insecten, die deze plant heet te verspreiden, te bestrijden. In Nederland immers, zoo zegt het artikel, blijft de narcis geheel zuiver. Maar.... wanneer geen narcissen meer in gevoerd mogen worden moeten liefhebbers van narcissen het stellen met de in dit land geteelde bollen. Die komen van Oregon. Het noodlot wil, dat alle in Oregon gekweekte narcissen geïnfecteerd zijn soms door meer dan één ziekte. De eenige reden, dat de regeering een verbod op de invoer van de narcissen ge legd heeft is, dat de inheemsche bollenkwee- keri; beschermd moet worden. Dit is een vaststaand feit, dat niemand meer tracht te loochenen. Of de protesten van narcissen- liefhebbers helpen zullen? Haast dagelijks zijn een of meer ingezonden klachten over dit verbod in de kolommen der dagbladen te lezen. Vereenigingen, particulieren, "planten- kc-nners, allen uiten zich in verontwaardigde klachten. Mevrouw Wheeler H. Peekkam, eigena resse van een buitengoed bij New Roebelle en voorzitster van vele botanische vereeni gingen, betreurt het zeer, dat de narcis, die door zijn goedkoopte binhen het bereik lag van den minder gegoede, weidra van de markt verdwenen zal zijn. Van regeerings- wege is toegegeven dat de hier in het land gekweekte bollen niet in de groote navraag kunnen voorzien. Tot nu toe waren alle in gevoerde en inheemsche bollen haast onvol doende voor de groote navraag. „Het is een verbod, dat ten onrechte ingevoerd is," klaagt deze dame „en het moet worden be schouwd als een manier om de binnenland- sche boilenkweekers tevreden te stellen." In dien geest spraken op hun jaarlijksche vergadering de leden van de Federated Gar den Clubs of New York State, die een reso lutie aannam tegen het invoerverbod van planten op grond van infectie, wanneer de reden werkelijk elders te zoeken is. In de New York Times vind ik o.a. een langen brief van het secretariaat van de „National Association of Gardeners" waarin gezegd wordt; „Ieder mensch met gezond verstand wil tegen gevaren gevrijwaard worden. Maar dit neemt niet weg dat ieder mensch met ge- Zaterdagmiddag is in de kunstzalen-Ham- dorlf te Laren de zomertentoonstelling der kunstenaarsvereer.iging Laren-Blaricum ge opend. Er zijn bijna 200 doeken bijeenge bracht; de officieele opening geschiedde door Jhr. Van Nispen tot Sevenaer, burge meester, die een woord van lof sprak over den arbeid der Gooische schilders. Wat zijn dat nu voor beesten zal menig een zich afvragen Deze vraag is juist het groote bewijs voor hunne onbekendheid. Ik zag, nog niet zoo lang geleden op de fotopagina van enkele veelgezen dagbladen een foto van deze vogels, een foto opgeno men door den fotograaf van de Pool-expe ditie van kapitein Scott en toen dacht ik bij mij zeiven hetgeen ik neerschreef in den eersten zin van dit artikel. Op deze vraag dan ga ik antwoord geven. De pinguins leven in de streken van den Zuidpool en voornamelijk in Antarklie ten ten Z. van Z.-Amerika. Zij trekken de aan dacht hunner beschouwers door hun eigen aardige, zeer eigenaardige levenswijze, die ik hier in het kort zal samenvatten. Het zijn vogels om te beginnen, en toch. kunnen zij niet vliegen. Zij hebben vleugels, maar..,, kunnen ze niet gebruiken. Maar hoe komen zij dan aan. den kost hoor ik u al vragen. Heel eenvoudig, zij leven in het water, in het ijskoude water, dat de Pool- zee bevat. Zij leven van visschen en vischjes, en alles wat in het water leeft en bijzonder houden zij van een soort garnaalachtige kreeft, die ook daar voorkomt. De gestalte van den pinguin is a.h. w zakvormig. Dr. van Oest en opk Ponting vergelijkt hem met een keurig gekleed dan- dy-achtig heertje in rok en witte das en glanzend wit overhemd. Het heertje heeft ongeveer de grootte van 60 c.M. a 1 M. Maar inplaats van armen vindt men twee flappen die rudimentaire vleugels moeten verbeelden. De veeren, of liever de gewezen veeren, van den pinguin bestaan slechts uit een platte steel. Hun pootjes hebben veel weg van die van een eend zij hebben nJ. zwemvliezen tusschen de teenen. Door der lagen stand van die pootjes krijgt/ het dier dien rechtopstaanden gang Men kent thans verscheidene soorten pin guins, o.a. de kuifpinguin, de Erilpinguin, enz. maar de bekendste is wel de Adélie en de mooiste keizerpinguin. Ponting noemt deze twee in zijn „Pool expeditie van kap. Scott" zoo teekenen „De keizerpinquin is de aristocraat, de Adélie is de bourgeoise der eeuwige sneeuw." Een pinguin is een vette geschiedenis zeg gen al de bestudeerders eenparig. Racovitza zegt van het wezen van het dier, dat het in „Ruhe, Wohlbehagen und Fett" en dat be- teekent dit, dat er allicht een kilo of twee, drie vet zal zijn op elk dier, dat tusschen haakjes maar 'n 5 a 6 kilo weegt. In het water beweegt de pinguin zich net als een dolphyn n.l. tuimelend en duikend Na iedere- dertig meter die hij onder water aflegt springt hij de lucht in, gewoonlijk 30 a 50 c.M., om dan weer neer te vallen en ver der te zwemmen. Vermoedelijk haalt hij dan adem. Op het land echter beweegt hij zich met een veel mindere vaardigheid als te water (te water haalt hij een in vaart zijnde stoom boot speelsgewijze in) wat ook wel gemakke lijk te begrijpen is, denkt maar eens aan de kleine korte pootjes, die toch al zoo zwaar lichaampje te torsen hebben. Het volhar dingsvermogen, dat de pinguins hierbij too- nen'is enorm. Immers laat een mensch eens uren en uren aan een stuk loopen, zoo als de pinguin dat doet. De snelheid is die van een snelwandelend mensch, d.w.z. 7 K.M. in het uur ongeveer. Ook werken zij zich wel op hun l'ggend voort. Springen en klimmen kunnen ze ook, want op 1000 meter hoogte werden nog spo ren van hen gevonden. Van land in zee gaan durven zij niet goed, evenals kinderen, die het bad in moeten, en bang voor water zijn. De een probeert de ander er in te smijten of met een „Toe, spring jij nou" over te halen om te springen maar geen durft zoo gauw, maar.... „als één schaap over den dam is volgen de ande ren vanzelf" Gezelligheid is maar alles, denkt de pin guin en daarom blijft hij bij z'n kameraden en die weer bij de hunnen entiendui zenden van pinguins bewonen de broedplaat sen. Wat zeg ik.... tienduizenden, neen honderdduizenden, ja zelfs millioen, zegt Racovitza. Het broeden begint al vroeg en wordt aan gekondigd door enorme rijen van pinguins, die optrekken naar de broedplaatsen. Le- vick zag kilometers lange rijen. Een ander geleerde zegt, dat er dagelijks een 30 a 40 duizend stuks landden op het schiereiland Camp-Ridley. De nesten van die pinguins zijn tweeërlei, n.l. holen en gewone steentjesnesten. Deze laatsten komen wel het meeste voor omdat de bodem «ver het algemeen daar ongeschikt is voor het maken van holen. Wanneer de pinguins aankomen nemen de wijfjes direct de nesten van vorige jaren in beslag en wachten op..een pretendent naar hun hand en hart. Nu, wanneer ze nog al mooi zijn, laten die pretendenten zich niet lang wachten, ja ze vechten zelfs om haar. Dan vechten ze dat de stukken er af vliegen, en degene, die de nederlaag lijdt, gewoonlijk bedekt met bloed en blauwe plekken, a.h.w. immers die harde, beenige vleugels kun nen gevoelige meppen uitdeelen en dan nog de snavelhouwen, die gevoelig kunnen zijn, ook voor de menschen. Komisch en diep tragisch is de blik, waar mede het wijfje, dat, bekeken door een haan, een blauwje bij dezen heeft geloopen, haar teleurgestelde liefde achterna kijkt. Heeft het mannetje eén vrouw naar zijn gading gevonden, dan beginnen zij samen nadat hij eerst alle concurrentie overwonnen heeft, aan den ncstbouw, die hierin bestaat, dat het mannetje steenen- en steentjes aan sleept, terwijl het wijfje deze ordelijk tot een nest legt, eerst in een cirkel en later daarbin nen en buiten. In den nestbouw is veel verschil te bespeu ren, imrrfers enkelen zijn al heel blij als ze een half dozijn steentjes op een heelen dag bijeen gesleept hebben, terwijl anderen kasteelen van nesten hebben, bestaande uit honderden steentjes. r „Luiheid is des duivels oorkussen," zegt het spreekwoord en dit is bij de pinguins merkbaar, immers zij, die lui zijn, worden dieven, dieven van steentjes. Achtervolgt de bestolene den dief, dan is het heelemaat mis en wordt hij voor al zijn steenen en misschien ook nog wel voor zijn eieren de dupe want dan staat het nest onbe waakt en.de gelegenheid maakt den dief. „Toch is er een menschelijke trek in dit alles", zegt Ponting, „hoe dikwijls immers gebeurt het niet dat eerlijke werkers zich de vruchten van hunnen arbeid zien ontgaan door hun goedgeloovigheid en hun te groot vertrouwen in hen die zij in hun argeloos heid voor hun vrienden hielden 1" Als de eieren uitkomen, begint het broe den, dat enkele weken duurt. Er loopen ge ruchten, dat het wijfje gedurende het broe den totaal niets zou gebruiken, maar deze berusten waarschijnlijk op een misverstand, ontstaan uit het weinige verschil tusschen beide geslachten. Het mannetje broedt ook en lost het wijfje hierbij af. Dit aflossen gaat met veel ceremoniën strijkages, keelgeluiden en meer dergelijke deftigheden gepaard. Het wijfje verlaat haar eieren altijd met tegenzin. De eieren der pinguins zijn gewoonlijk twee in getal. Zij hebben de grootte van een ganzen-ei en schijnen werkelijk voortreffe lijk te smaken, zonder visch- of traanachti- gen bijsmaak, die eieren van anderen visch- etende vogels kenmerken. Zij hebben bij veel eiwit een betrekkelijk kleinen dooier. Sommige vogels hebben maar één ei, maar dat zijn die soorten, die hun ééne ei in een huidplooi tusschen de pooten bewaren. De jongen die uic de eieren komen, zijn kleine, blinde nesthokkers, die geheel be dekt zijn met bruine haartjes, die later alle plaats moeten maken voor de zoogenaamde veeren eerder gaan zij niet te water en kun nen dit ook niet, omdat deze haartjes het wa ter inzuigen en dus het zwemmen bezwaar lijk maken. Als de jongen uitgekomen zijn, verstomt alle gekrakeel en alle ruzie in pinguinland. De mannetjes hebben het druk en de wijfjes dito. De een gaat op voedsel uit, de andér zorgt voor de jongen en let op hen. Nu voor al toont zich het enorme uithoudingsvermo gen en de volharding van deze dieren im mers, zij moeten soms drie of vier uren loo pen over het ijs om aan de zee te komen, dan direct voedsel zoeken en de maag daarmee volproppen en dan weer denzelfden afstand terug naar vrouw en kinderen, welke laatste al zitten te kwaken en te roepen om eten. Onderweg reeds heeft het oude dier aan ver schillende weggeloopen kleinen een bete broods geweigerd, ten minste als hij geen al te goeie lobbes is. Deze arme straatlooper- tjes komer» vroeg of laat in een vondelingen huis terecht, zooals pinguinland er ook kent. Thuis gekomen, wil de oude het ingeno men voedsel weer uitbraken, doch daartoe hebben zijn schatjes" geen geduld. Zij ste ken hun kop in den bek en de keel van het oude dier en eten het voedsel op terwijl de ze het naar boven werkt, wat hij kan door een bijzondere inrichting in het spijsverte ringstelsel. De jongelui worden, al etende, beslist zienderoogen dikker, en wanneer zij enkele weken oud zijn, lijken zij meer op opgebla zen luchtballonnetjes dan op jonge beertjes, waarmede zij eerst een treffende gelijkenis vertoonden. Men' kan, wanneer men het ziet, ieder oogenblik verwachten dat zij springen, maarzij doen het niet. Maar de ouden zijn ook niet erg liefderijk, want.... als hun kinderen den leeftijd van een maand of 7 a 8 gekregen hebben, dan smeren zij hem stilletjes. De kinderen volgen hen na een maand of 4. Vijanden heeft de pinguin maar weinig. De voornaamste is wel de Skua-meeuw. Deze Skua-meeuyv n.l. is er steeds op uit om de pinguin-eieren en jongen te rooven. Dit doet hij, wanneer het niets vermoedende dier even van de eieren opstaat. Dan schiet de Skua er op af en pikt met verwonderlijke snelheid het teerbeminde ei of kuikentje in den bek en vliegt er mee weg, onderwijl het oude dier in de grootste verwondering en verbazing achterlatend. Hij spietst de eieren niet op den bek, zooals sommigen beweren, doch neemt ze wel degelijk er in, hetgeen Ponting bewees door middel van de film. De pinguins zwemmen,in scholen, d.w.z. in een aantal van 200 a 300 tegelijk, aan welks hoofd een leider zwemt. Op één enkelen schreeuw van dezen weet de geheele school wat hem te doen staat. Dan weer is het tui melen en duikelen, dan weer geruischloos voortzwemmen en dan weer onder water en men ziet ze niet meer. Richten de pinguins weinig of geen scha de aan, nut doen ze ook niet veel. Behalve dat ze enkele robbenjagers voor den hongerdood bewaren worden ook hun eieren verzameld aan de kusten van Zuid- Afrika, waar enkele soorten voorkomen. (Ook in Zuid-Amerika.) Deze leveren per jaar rond 10.000 gulden op. Uit hun vel wor den wel tapijtjes gemaakt. In dierentuinen ziet men wel eens pin guins, maar nooit een Adélie of keizer, altijd minderwaardige warmwatersoorten. Veel ple zier heeft men daar echter niet van. („Resb.") 438e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 2 Juni. 5e Klas 9e Liist. Hoogè prijzen: 3084 3376 3997 6593 13386 16722 1000. 1792 6596 11S13 17320 17386 400. 3425 6958 12912 18877 ƒ200. 18S0 6266 11349 14012 15495 16054 ƒ100. Priizen van 70: AMSTERDAM, 2 Juni. Hier ter stede is overleden Mr. J. M. Witsen, vice-presi dent der Arrondissementsrechtbank te Am sterdam. KOPENHAGEN, 2 Juni. Voor het eerst sinds den dupr van het arbeidsconflict heb ben gister de vertegenwoordigers van de vak vereenigingen en van den Vakbond der ongeschoolde arbeiders te zamen geconfe reerd met de vertegenwoordigers der werk geversorganisaties De onderhandelingen werden geopend om 10 uur in den morgen en duurden practisch onafgebroken 20 uur tot 5 uur hedenmorgen, toen meegedeeld werd, dat zij afgebroken waren zonder re sultaat en dat geen nieuwe conferenties be paald zijn. De vakvereeniging der onge schoolde arbeiders heeft gisteren een lang communiqué gezonden aan den minister van Landbouw, waarin het aanbod her haald wordt tot het inhalen van landbouw producten voor1 da Wtenlandsche export. 42 198 304 353 398 548 654 655 673 680 740 858 969 1070 1096 1330 1387 1482 1691 1809 2228 2397 2489 2700 2838 2879 2916 2931 2950 3119 3122 3206 3237 3451 3510 3561 3631 3657 3720 3740 3784 3852 3857 3866 3888 3968 3992 4036 4146 4204 4218 4355 4356 4715 4750 4755 4795 4877 4942 5038 5166 5304 5384 5630 5757 5961 5983 6012 6127 6385 6568 6648 6850 6S70 7120 7232 7250 7262 7263 7267 7284 7344 7554 7638 7677 7756 7764 7783 7861 7922 7935 8221 8554 S569 8579 8652 8807 8951 8966 9058 9157 9231 9305 9535 9541 9616 9708 9747 9766 9825 9902 10164 10262 10498 10524 10587 10597 10676 10740 10804 10834 10847 10943 10955 10988 11038 11096 11241 11404 11568 11589 11691 12017 12042 12130 12136 12290 12302 12656 12674 12720 12728 12972 13079 13179 13214 13225 13232 13260 13396 13750 13965 14008 14084 14145 14180 14504 14565 14602 14750 14829 1486S 14911 14942 14980 15005 15027 151.02 15136 15175 15234 15338 15369 15639 15646 15711 15727 1592S 15929 16048 16090 16164 16421 16488 16586 16601 16628 16665 16757 16977 17023 17034 17212 17249 17340 17471 17473 17586 17623 17737 17871 17957 18002 18045 18096 18148 18191 18212 18267 18353 18362 18433 18548 18585 18591 18626 18758 18776 18798 18908 18999 19003 19077 19107 19192 19196 19261 19356 19394 19441 19454 19486 19511 19583 19709 19762 19793 20137 20179 20253 206S8 20690 20845 20887 2099<J NIETEN. 27 f 6 119 122 140 239 251 354 448 457 482 487 532 553 563 579 603 608 686 708 719 722 741 754 825 835 867 891) 923 959 996 1051 1093 1126 1136' 1192 1238 1259 1278 1284 1302 1352 1365 I3S0 f403 1425 1430 1544 1627 1638 1659 1687 1725 1730 1760 1767 1795 1804 1857 1903 1939 1957 1964 1980 1987 2001 2008 2016 2024 2032' 2084 2091 2141 2202 2210 2240 2255 j 2412'/ 2283 2285 2.324 2366 2380 ■2410 2420 2492 2523 2529 2572 2584 26331 2646 2653 2674 2777 2800 2802 2818] 2919 2925 2934 2956 3022 3058 3081' 3091 3132 3134 3227 '3240 3301 3309. 36411 3387 3444 3446 3479 3563 3579 3675 3695 3715 3733 3756 3827 3837.' 3842 3877 3964 3985 4044 4048 4053K 4070 4083 4130 4168 4215 4238 4276' 4290 4346 4351 4353 4401 4416 4432; 4437 4443 4447 4497 4603 4526 4527/ 4533 4549 4593 4638 4657 4703 4714; 4843 4858 4876 4908 4927 4941 4977.: 525a 5041 5144 5148 5168 5195 5213 5315 5339 5359 5373 5483 5533 5612^ 5655 5659 5675 5704 5726 5765 58184 5820 5929 5932 5979 6002 6009 6032; 6040 6060 6076 6078 6081 6116 6128' 6146 6167 6278 6307 6390 6401 6504 6513 6527 6534 6537 6546 6590 6632 6653 6797 6914 7009 7034 7071 7083. 7098 7144 7156 7163 7165 7178, 7209 7214 7218 725.3 7396 7487 7488 7499 7514 7572 7646 7663 7734 7763 7796 7809 7814 7889 7929 7951 7980 8061 8066 8.159 8197 8236 8241 8255 8273 8317 8338 8374 8433 8464 8491 8501 8519 8536 8592 8601 8615 8672 8686 8697 8725 8769 8794 8816 8837 8847 8849 8870 8882 8892 8904 8912 SS34 9019 9037 9084 9141 9142 9163 9204 9250 9259 9282 9313 9350 9386 9389 9474 9507 9552 9561 9579 9673 9735 9740 9752 9794 9796 9801 9802 9816 9822 9852 9861 9864 9868 9870 9916 9933 9960 10046 10051 10067 10155' 10172 10179 30184 10190 10202 10228 102311 10254 10256 10293 10320 10381 10412 10420 10502 10509 10543 10555 10700 10707 10776 10816 10818 10827 10840 10870 10881 10896 10898 10934 10935 10951 11011 11025 11028 11097 11109 11138 11152 11197 11254 11255 11288 11300 11325 11392 11399 11443 11517 11578 11587 11614 11623 11664 11807 11874 11887 11928 11936 11992 12027 12028 12053 12068 12114 12115 12119 12124 12134 12140 12156 12191 12195 12205 12226 12235 12239 12259 12261 12271 12284 12314 12316 12341 12350 12514 12527 12549 12562 12590 12608 12623 12641 12670 12675 12690 12745 12755 12763 12821 12833 12871 12889 12908 12932 12941 13002 13028 13057 13085 131S2 13185 13243 13251 13284 13290 13326 13328 13404 1*442 13476 13481 13490 13538 13547 13645 13688 13711 13737 13763 13817 13824 13846 13880 13891 13926 13956 14112 14115 14140 14146 14147 14189 14196 14210 14221 14279 14328 14371 14372 14377 14380 14404 14454 14460 14492 14546 1454S 14555 14557 14583 14592 14593 14632 14650 14704 14709 14790 14792 14807 14811 14849 14862 14878 14903 14912 14940 14951 15982 14998 15035 15064 15130 15135 15265 15284 15290 15304 15325 15342 15362 15356 .15375 15487 15514 15550 15551 15610 15615 15642 15657 15686 15841 15974 15985 15996 16000 16035 16057 16060 16147 16159 16191 16196 16216 16252 16259 16268 16329 16350 16357 16378 16405 16448 16474 16484 16508 16516 16556 16571 1667.? 16685 16698 16712 16750 16807 16817 16843 16863 16891 16973 17016 17641 17110 17226 17239 17262 17274 17286 17334 17352 17405 17422 17424 17452 17483 17545 17567 17574 175S5 17702 17713 17714 17810 17820 17920 17936 17952 17954 17969 17979 18006 18030 1S035 18057 18081 18092 18134 18156 18189 18199 18224 18242 18249 18268 18290 1829? 18363 18388 18424 1S430 18459 1S480 18533 18537 18558 18566 18612 18659 18678 18702 18727 18792 18819 18822 18854 18895 18940 18950 19033 19046 19072 19080 19127 19177 19197 19199 19252 19387 19412 19419 19428 19440 19474 19478 19491 19504 19631 19656 19672 19759 19766 19768 19784 19798 19804 19861 19865 19871 19923 19931 19951 19955 19776 19981 20040 20078 20098 20145 20152 20331 20352 20367 20402 20484 20491 20505 20534 20583 20634 20646 20656 20660 20672 20681 20722 20734 20772 20832 20951 20953 20954 20958 20966 20972 20981 5e Klasse 8e Lijst: 13221 15943 en 16358 m.l SHANGAI, 1 Juni. Zoóals bekend, is de staat van beleg geproclameerd in Shanghai, in verband met de Anti-Japan- sche troebelen die hier hebben plaats ge had. Buitenlandsche oorlogsschepen zijn naar Shangai vertrokken. De algemeene staking is geproclameerd. Deze breidt zich snel uit. Uit Washington wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche vrijwilligers opgeroepen zijn ter bescherming van de internationale wijk in Shangai. Mgr. Dr. Jan Olav Smit, die, zooals onzen lezers bekend is, die sinds enkele jaren als apostolisch vicaris in Noorwegen staat, heeft een dezer dagen het opleidingshuis voor Noorsche missezusters te Bussum bezocht. Als blijk voor de goede verstandhouding der kerkgenootschappen in de Noorsche landen verneemt het „Hbld.", dat onder ongeveer vijfhonderd pelgrims, die onder leiding van mgr. Smit aan de bedevaart naar Rome deelnamen, zich een honderdvijftig protes tanten bevonden, waaronder ook een aantal Luthersche predikanten uit Noorwegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2