MIE.UWS MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. LANDB. EN VISSCHERIJ De reis van den kruiser ,,JavaT'. Bespoediging der Zuiderzee' werken. LUCHTVERKEER. De Pooltocht van Amundsen. Nat. Bedevaart naar Lourdes. Merkwaardige bekeering. Prijsvragen der Vereeniging voor Taalkundig Handelsonderwijs. Wanneer is een krant zonder drukfouten? Doodelijk ongeluk in de Rottemamsche haven. Nederlandsche pelgrims in Lisieux. Een zeldzame en aandoenlijke plechtigheid. Een historische steen. HANDEL EN NIJVERHEID. Vertegenwoordiging in Mexico. Rijtuig omgeslagen. Geval van sabotage. Brandende aarde. De Pinksterdrukte in Den Haag. V erkeersongevallen. Lijk opgehaald. Vadermoord in Den Haag. Huizen die te Amsterdam leeg staan. Een in Nederland beraamde aanslag? Zijn vader mishandeld. Drie inbraken te Hengelo. Dood gevonden. Het weer in Mei. VISSCHERIJ. Ruime ansjovis-vangst. Naar de „Maasbode" verneemt, zal Hr. iMs. gezant te Kopenhagen, Ridder W. L. jF, C. van Rappard, van Denemarken uit aan boord van den kruiser ,Java", de reis me- dcmaken door de Oostzee naar Memel, Riga, Reval en Helsingfors. Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijzi ging van de wet van 14 Juni 1918 tot afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee en van de wet 20 December 1918 tot instelling van een fonds ten behoeve van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Met deze wetsontwerpen wordt in hoofd zaak beoogd'. a. Krachtig ter hand nemen de uitvoe ring van de werken, noodig tot bet maken van den afsluitdijk en van de droogmaking van den N. W.-polder. b. De kosten, verbonden aan het maken van den afsluitdijk, niet te doen drukken op de rekening der droogmakingswerken, doch deze voor de helft te kwijten uit de gewone middelen, en voor dc andore helft uit buitan gewone middelen, te vinden uit leeningen. De totale kapitaalwaarde der gronlen is na de droogmaking op ruim 510 millioen te stellen, waartegenover de rekening van de droogmaking dan echter wegens rente .net een bedrag van ongeveer 184 millioen zal zijn bezwaard. Een raming van kosten. Blijkens een globaal overzicht van hetgeen in de thans in te luiden periode van krach tige voortzetting van de werken jaarlijks noodig zal zijn, worden die kosten in de ja ren van 1925 tot en met 1933 geraamd op Tesp. 2 millioen, 15.3 millioen, 13 3 millioen, 18.3 millioen, 15 millioen, 18.8 millioen, 16 millioen. 10.5 millioen, 9 millioen, totaal 123.2 millioen. Aan de Mem. van Toelichting is een nota omtrent de volledige kosten van de afslui ting en droogmaking der Zuiderzee toege voegd, waaruit blijkt, dat de totale kosten van de afsluiting, na hel gereed komen van het beperkte werkplan 19221925 90 mil- lien zullen beloopen: gerekend wordt op een duur der uitvoering van 8 jaar. De kosten der te maken werken voor de droogmaking zijn begroot op: 37.000.000 voor den N. W. polder, t 101.000.000 voor den Z. W. polder, 143.000.000 voor den Z. O. polder, 84.CIOO.OOO voor den N. O.. polder, totaal voor de droogmaking 270.000.000. De totale kosten der werken (exclusief de Snemorieposten ter voorziening in de belan gen der defensie en van de visscherij beloo- Den dus een bedrag van 360.000.000. De tapitaalwaarde der droog te leggen gronden wordt geschat op: f 43.916.000 voor den N. W. polder, 123.780.000 voor den Z. W. polder, 222.069.000 voor den Z. O. polder, 120.972.500 voor den N. 0:-polder, totaal f 510.738.000. De te betalen rente bij een rentevoet van 5 pCt. tijdens het maken der droogmakingen totdat de gronden hun normale kapitaal- waarde bezitten, wordt in totaal berekend op 183./77.600. Geen terugkeer per vliegtuig verwacht. Een telegram, verzonden van boord van de „Fram" meldt, dat de situatie nog steeds onveranderd is. Hoewel de door Amundsen gestelde termijn van 14 dagen nog niet ver streken is, heeft men de hoop opgegeven, de I -den der expeditie per vliegtuig terug te zien keeren. De patrouilletcchten langs de ijsbarrière zullen Donderdag aanvangen. Naar uit de berichten van de „Hobby blijkt, is het Poolijs zeer oneffen. Volgens de berichten van visschers in de Poolzee ■zijn de omstandigheden buitengewoon moei lijk. Na drie dagen donker weer, heerscht 'hans evenwel weer zonneschijn. Als het waarschijnlijkste geval wordt beschouwd, dat de vliegmachines bij de landing bescha digd zijn en de vliegers dus genoodzaakt zijn den weg van de Pool naar Kaap Columbia te voet af te leggen. Voor zijn v ertrek heeft Amundsen ook met deze moge lijkheid rekening gehouden en heeft hij dan ook het voor zulk een tocht noodzakelijke materiaal zorgvuldig samengesteld. Verder werd een felicitatie-brief ontvan gen van den Generaal-Overste van de Con gregatie der Eerw. Paters van de H.H. Harten (Picpus). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zond aan de doopelinge het volgende schrijven: Mevrouw, Bij dezen brengen Wij onze beste geluk- wenschen op den dag, dat door Uw pries terzoon U het H. Doopsel wordt toege diend. j Moge de, overvloedige genade van dat H. Sacrament Uw deel zijn en U de kracht geven om immer getrouw aan God te blij ven. Met alle hoogachting verblijven Wij in middels Uw dienaar in O. H. (w.g.) t A. J, CALL1ER, Bisschop van Haarlem. In zake de groote nationale bedevaart naar Lourdes in September a.s, onder lei ding van het comité tot samenstelling van Nederlandsche bedevaarten, zijn vanaf he den inlichtingen te verkrijgen bij de admi nistratie te Venlo, Begijnengang 15. INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEDEN TE ARS (FRANKRIJK). Op eersten Pinksterdag hebben er in het Fransche plaatsje Ars indrukwekkende plechtigheden plaats gehad, ter viering van de heiligverklaring van den pastoor van Ars, welke op dienzelfden dag te Rome voltrok ken werd, In de parochie zelf van den H. Jean Vian- nev werden deze plechtige godsdienstoefe ningen gehouden. Er werd een H. Mis in de open lucht op gedragen en mgr. Saint-Clair, overste der Missionarissen van Annecy, hield een lof rede op den nieuwen heilige. De gewijde spreker wees zijn toehoorders op de diepere beteekenis van de feestelijk heden te Rome en van de eer, door de Kerk gebracht aan den bescheiden pastoor, die in 1818 aan het hoofd werd gesteld van dit kleine plaatsje, dat thans in de heele wereld beroemd is geworden. De gemeenteraad, met den burgemeester aan het hoofd, woonde de plechtigheden bij, die door een indrukwekkende processie ge- vclgd werd en waaraan 5000 personen deel namen. Men trok het plaatsje rond, waarbij men het hart van den heiligen pastoor van Ars, dat als een reliek bewaard is geworden, op plechtige wijze ronddroeg. Dezer dagen werd een zeer voorname Zwecdsche dame, Herwig Lovenskiold, te Rome in de Katholieke Kerk opgenomen. Zij zwoer het Lutheranisme af ten over staan van Z. Em. kardinaal Pompili, kardi naal-vicaris van Rome, die daartoe speciaal door den H. Vader gedelegeerd was. Mevrouw Lovenskiold behoort tot een der aanzienlijkste Zweedsche families. Haar va der was kamerheer aan het Noorsch-Zweed- schc hof van Oscar II. Dc plechtigheid had plaats in de kapel der Zusters dienaressen van het H. Hart. Nadat deze afgeloopen was, werd aan de bekeerlinge het H. Vormsel toegediend. In de onlangs in het gebouw der Neder landsche Handels-Hoogeschool onder voor zitterschap van Dr. E. E. J. Messing gehou den jaarvergadering der Vereeniging voor Taalkundig Handelsonderwijs zijn door den Voorzitter mededeelingen gedaan omtrent de in het vorige jaar door de Vereeniging uitgeschreven prijsvraag, waarbij een weten schappelijke verhandeling over Duitsche handelstaal werd verlangd. Weliswaar zijn er blijken van belangstelling voor deze prijs vraag gekomen uit Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, maar antwoorden zijn er tot heden niet ingezonden. Derhalve is beslaten den termijn van inzending te verlengen tot 15 Januari 1927 en de twee prijzen resp. ad. f 125 en f 75, te vervangen door één prijs van f 200. Voorts is mededeeling gedaan van een gift van f 400 welke de Vereeniging ontvangen Buurtweg 46, Den Haag (Wassenaar). Hij stelt zich beschikbaar aan belanghebbenden de nocdige inlichtingen omtrent Mexico te verschaffen, waartoe dezen wordt verzocht zich eventueel schriftelijk met hem in ver binding te stellen. Or. Akkermans adres hier te lande is: nieuw zijn'moeder te overreden, weg te gaan omdat hij vreesde, dat zijn vader anders twist met haar zou zoeken. Hierop wendde de vader zich lot zijn zoon en wilde hem beetpakken. Deze- greep te zijner verdediging een in de nabijheid lig gende steekzaag, waaraan een scherpe punt stak, en heeft bij de daarop ontstane worste ling zijn vader juist in de hartstreek ge- j troffen, waarop de vader oogenblikkelijk neerviel. De Eerste Hulpdienst, die spoedig ter plaatse was,kon dan ook geen hulp meer verleenen. De jongen, die thans in overspannen toe stand aan het hoofdbureau van politie ver toeft fis Dinsdagavond laat nog door den commissaris Kramer verhoord. Ja, wanneer is een krant wel zonder druk fouten? Als we dat eens wisten..wat zou BODEGRAVEN, 2 Juni. Kaas. Ter mark waren 591 wagens. Prijzen f 4856, rijkst merk le soort f 57—62, zwaardere f 65, 2: soort f 5055. Handel vlug. Dinsdagmiddag is in de Lekhaven te Rot terdam een doodelijk ongeluk gebeurd. Bij- - i het dicht leggen der luiken aan boord van t den we er dan ailemaal een onberispelijke Daags vóór Pinksteren uit Rome te Lisieux aangekomen, had dc Hollandschc bedevaart, onder leiding der paters Carmelieten op een prachtigen Pinksterdag volop gelegenheid, era te voldoen aan hare devotie jegens de kleine Heilige van Lisieux. Des morgens om negen uur droeg de lei der der bedevaart, de Zeereerw. pater A. Peeters, O.Carm., aan het hoofdaltaar in de kloosterkapel van den Carmel, waar de Hei lige Thérèse zóó dikwijls met haar Jezus kwam spreken, de H. Mis op, waaronder alle pelgrims de H. Communie ontvinfgen. Meer dere kleine zij-altaren boden de priesters een hoogst welkome gelegenheid in dezelfde kapel de H. Mis te lezen. Onder de H. Mis hield de Zeereerw. cele brant een hartelijke, tot groote devotie en machtig vertrouwen strekkende predikatie waarin Z. Eerw. er bijzonder op aandrong in dit oogenblik, nu toch vooral héél veel door Thérèse's voorspraak aan Jezus te vragen. De overige tijd van den voormiddag werd besteed aan het bezoek van „les Buisson- nets", het ouderlijke huis van Thérèse waar alles, woning, tuin, kamers, meubelen, speel goed, enz., nog luide spreekt van de zonnige jeugd van deze hoog-bevoorrechte lievelinge Gods. Hier, in deze rustige omgeving, gaat de ziel als vanzelf naar omhoog en voelt men het geluk aan van te mogen deelcn in wat zoo treffend „de gemeenschap der Hei ligen" genoemd wo:rdt. In den namiddag had nog een stemmig Lof plaats, waaronder de Zeereerw. pater A. Koenders O.Carm. nogmaals met vuur den i lof der geliefde Heilige verkondigde. Na der- zegen met het Allerheiligst, vereerden alle aanwezigen met zichtbare devotie de reli kwie der Heilige Op dit oogeblik is het in waarheid Pink steren te Lisieux; er zijn daar, naar de ,Msb. verneemt, zeer veel vreemdelingen en pel grims. De plechtigheid, waarvan we cnlangs ge wag naakten en die op den eersten Pink sterdag te 's-Hage zou geschieden, heeft dien dag in de kapel van het klooster aan de Oude Molstraat plaats gehad. Een priester der Congregatie van de H.H. Har ten te Valkenburg, de WelEerw. Pater Al fred Borgsteede C.C.S.S., mocht het - geluk smaken, zijne bejaarde moeder het H. Doopsel toe te dienen. Ten huize van de doopelinge en bij de Eerw. Zusters in het klooster aan de Oude Molstraat kwamen vele bewijzen van be- jlangstelling in. o.a. in den vorm van tele grammen en bloemen. Rotterdam van de evordering der Han- heeft van de Afdeelin Ned. Vereeniging tot delswetenschappen onder voorwaarde dat deze gift zou worden besteed ten behoeve van een nieuw uit te schrijven prijsvraag, waarbij een. wetenschappelijke verhandeling verlangd wordt over Nederlandsche handels taal. Besloten is den datum van inzending hier voor eveneens vast te stellen op 15 Januari 1927. De prijs van f 400 zal aan den besten in- Zij, die aan een deze prijsvragen wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich voor verdere inlichtingen en voorwaarden te wenden tot den Voorzitter Dr. E. E. J. Messing, Schiedamscneweg 202b te Rotter dam. Het bestuur van de Vereeniging voor Taal kundig Handelsonderwijs doet tevens een krachtig beroep op allen, die belangstelling gevoelen voor een wetenschappelijke be studeering van handels-taal, om daarvan te doen blijken door zich aan te melden als lid van genoemde vereeniging of door het zenden van giften aan den penningmeester, den heer L. F. van Meeuwen, lepenlaan 60, Den Haag (postgiro V. T. H. 53599 den Haag) ten einde zoodoende ertoe mede te werken om het uitschrijven van dergelijke prijsvra gen, ook voor andere talen mogelijk te maken, in de eerste plaats voor Engelsch en Fransch. In het voormalig Naarder Arsenaal, is een ondej kalk ontdekte gedenksteen gevon den, die thans in den voorgevel boven de poortbrug is geplaatst. De Latijnsche in scriptie van den steen luidt vertaald: „Volgens besluit van de Hoogmogende Stalen van Holland hebben Herpert Tromp van Delft en Nicolaas Witsen van Amster dam, hoogwaardigheidsbekleeders der Hol- landsche Republiek, zorg gedragen dat ge bouwd werd een voortreffelijk tuighuis ten dienste van het Vaderland en de van mooie versterkingen en verschansingen voorziene stad, tot haar beveiliging en tot afschrik van den vijand, hetwelk zij in ge bruik gesteld hebben den lsten April 1688." De Nederl. Mexiqpansche Kamer van Koophandel te 's-Hage meldt, dat de heer \V. F. Kram, wegens drukke bezigheden zich verplicht heeft gezien als vertegenwoordiger der Kamer te bedanken. Dr J. B. Akkerman, die sedert vijf jaren in Mexico woont en thans hier te lande ver toeft, is bereid gevonden, als opvolger van den heer Kram op te treden, zoodra de heer Akkerman in Mexico zal zijn teruggekeerd, wat vetmoedelijk in September of October van dit iaar het geval zal -^'T liet naar zee vertrekkende Duitsche schip „Ruth Kayser", viel de 19-jarige matroos W. F. P. IJ. in het 9 M. diepe ruim. Met een gebroken schedel werd de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankoms aldaar was hij echter reeds overleden. De koetsier gedood. Op 2dcn Pinksterdag sloeg te Berg-en- Dal op een der gevaarlijke holle wegen een rijtuig van den stalhouder W.om. De inzitten den konden zich nog juist bijtijds in veilig heid stellen, doch de koetsier B. werd van den bok geslingerd en waarschijnlijk door een trap van het paard gedood Sinds eenige maanden is men van de zijde van het Waterschap van den Oude-IJsel bij Doetinchem bezig met opmetingen op de rivier. Deze metingen worden al dien tijd stelsel matig gesaboteerd door vernieling van het aanwezig meetmateriaal en het doen ver loren gaan van reeds bepaalde meetpunten. De politie, met deze feiten in kennis ge steld, is er eindelijk in geslaagd, een der daders te vcrbaliseeren. Te Tournemire (in Frankrijk) doet zich 'n eigenaardig natuurverschijnsel voor. Het schijnt, dat in een ravijn op een kilo meter afstand van het station de aarde brandt. De haard ligt wel binnen de aarde, maar de bodem geeft zooveel hitte af, dat de schoenzolen der bezoekers verschroeien. Professoren van het instituut St. Gabriel te St. Affrique, hebben geconstateerd, dat een zware olie doorsijpelt, die den rotsach- tigen bodem zwart kleurt. Het totale vervoer op alle Haagsche tram lijnen (Delft en Leiden inbegrepen), heeft be dragen oo den len Pinksterdag 235.000 passa giers en'op den 2den Pinksterdag 3o9.000 gedurende beide dagen dus ongeveer 574.000 passagiers. De lijn naar Wassenaar en Leiden ver voerde gedurende beide dagen 475.000 en die naar Delft 29.500 passagiers. Een Amsterdamsche auto. met zes personen heeft Zaterdagavond den koetsier S. op het Stationsplein te Amersfoort aangereden, S. viel op straat en werd met zware hersens- schudding per ziekenauto naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Een motorrijder uit Zeist reed in volle snel heid tegen een stilstaande autobus van de fir ma Leguif(Amersfoort-HUtrecht). De motor werd geheel vernield. Ook de autobus kreeg aanzienlijke schade. De motorrijder is in het ziekenhuis opgenomen. Door twee jongens in een roeibootje is Zondagmiddag bij het Droogdok te Amster dam het lijk gevonden van een ongeveer 24- jarigen man., Het lijk is naar het Wilhelminagasthuts overgebracht. Vermoedelijk is het van iemand, die de vorige week de pont naar den Valken- weg is afgesprongen en naar wien toen tever geefs gezocht werd. De gevolgen van drankellende. Op het Constant Rebecque-plein No. 21 in Den Haag, had Dinsdagavond een ont zettend drama plaats. In het ge'zin van C. If. P. van Bommel, die op No. 21 woont, vielen herhaaldelijk huiselijke onaangenaamheden voor, waaraan, het feit, dat Van B. dikwerf misbruik maakte van sterken drank niet vreemd was. Nadat er Dinsdagmiddag reeds twist was geweest, was Dinsdagavond de 16-jarige zoon thuis gekomen, juist terwijl er opnieuw oneenigheid was ontstaan tusschen vader en moeder. Volgens de buren moet de zoon de moeder teen hebben toegeroepen te vluchten, omdat er anders ongelukken zouden gebeuren. De vader moet daarop de zoon hebben beetgegrepen. Buren hadden gezien, dat de knaap door zijn vader in den uitbouw was geduwd. De lezingen liepen verder uiteen, of de zoon toen den vader met een zaag gedood zou hebben ,of dat deze daarin bij de wor steling zou zijn gevallen. In elk geval was de vader weldra een lijk. De zoon wordt door buren geschetst als een goede zoon. De vader, die bouwkundige heet te zijn, zou volgens buren, thans geen bezigheden meer hebben, Hoe het zij, vast is komen te staan, blij kens het onderzoek door de politie, dat in derdaad de zoon door den vader is beetge grepen, en een worsteling is gevolgd. De zoen greep toeg het eerste het beste voor werp, dat onder zijn bereik lag, een schrob- zaagje, kort geleden door den vader ge kocht en weerde zijn vader daarmede af. De scherpe punt van het zaagje drong den vader in het hart. Het lijk is in beslag geno men. De zoon is naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De moeder, die in overspannen toestand verkeerde, werd docy den Eerste Hulp dienst naar den Centralen Post en vandaar naar familie gebracht. Den geheelen avond stond er een dichte menigte nabij dc woning, waar het familie drama is voorgevallen. Het politieonderzoek is in vollen gang. Naar omtrent dit ontzettend geval ver nomen worden, is de dader, de 16-jarige Van B„ de jongste zoon van het gezin van vier kinderen, die verder allen getrouwd zijn en elders wonen. Hijzelf, een stevige knaap, is werkzaam ia den melkhandel, en staat als zeer op passend bekend. Het is niet de 'eerste maal dat ten huize van de familie Van B. twisten voorvielen, ten gevolge van misbruik van sterken drank van Van B. en steeds koos de jongen de partij van zijn moeder, als zijn vader dron ken thuis kwam en ruzie zocht. Ook Dins dagavond was dit het geval en daarom raadde de jongen zijn moeder aan, maar kever de deur uit te gaan, om ruzie te voorkomen. Later op den avond kwam zij echter toch termf. maar d« ionien wist OD- exemplaren de wereld ingaan. Maarwij spreken niet tevergeefs van het drukfou- tenduiveltje, let wel, het duiveltje, dat ons alleen maar weer parten speelt. Én het is niet eens alleen dat duiveltje, dat ons dwars zit, maar er zijn nog zooveel andere elementen. Hoor maar. Een krant is eerst dan vrij van druk fouten als: lste. De redacteur of de schrijver van het een of andere Ingezonden Stuk precies heeft geschreven, wat hij bedoelde. 2de als dat wat hij bedoelde, ook duidelijk is geschreven. 3de. De zetter in alle hokjes van de zet kast bij het distrubueeren alleen de goede letters heeft gegooid. 4de. De zetter ook bij het zetten de goede letters neemt. 5de. De zetter de goede letters ook op de goede plaats zet. 6de. De corrector goed leest. 7de. De zetter de eerste correctie juist verbetert. 8ste. De revisie goed wordt waargenomen. 9de De, in de revisie-proef geteekende fouten door den zetter goed worden ver beterd. 10de. Als iedereen den tijd wordt gelaten, om zijn werk behoorlijk te kunnen doen. 11de. Als nog een dozijn andere fac toren even gunstig meewerken. En daar een krant van vier pagina's zoo ongeveer een honderdduizend woorden be vat, moeten al die gunstige omstandigheden honderdduizend keer terugkomen, als zoo'n krant van niet meer dan vier bladzijden zon der fouten zal wezen. Iedereen zal moeten toegeven, dat dit een geweldige prestatie is. En eveneens zal iedereen moeten consta- teeren, dat zoo'n enkele drukfout wel te ver geven is. Uit een staatje opgenomen in de „Gemeen telijke Woningcourant" te Amsterdam, blijkt, dat in de oude stad slechts 13 woningen te huur waren, in de Nieuwe Stad (zonder het geannexeerde gedeelte) 318, en in het gean nexeerde gedeelte 454, te zamen dus 785 wo ningen. De aandacht trekken de groote getal len te huur zijnde woningen in het stadsdeel tusschen Boerenwetering en Amstel (het nieu we gedeelte van „Zuid") en in de omgeving van den Admiraal de Ruijterweg (het nieuwe „West"). Het overgroote deel van deze wonin gen ligt in nieuw gebouwde .perceelen waar voor indertijd een premie uit 's Rijks kas werd beschikbaar gesteld. Naar Engelsche bladen melden, zijn het mi nisterie van binnenlandsche zaken en de hoo- ge politieautoriteiten op de hoogte gebracht van een complot, dat in Nederland tegen het leven van Rakowski, den Russischen zaakge lastigde te Londen zou beraamd zijn. De toedracht dezer aangelegenheid wordt als volgt weergegeven Een sovjet agent in een Nederlandsche stad de naam wordt niet genoemd ving in een café een gedeelte van een gesprek op tus schen twee Russische emigré's, die in het wit te leger gediend hadden en op wier hoofd de sovjet regeering een prijs heeft gezet. De beide mannen bespraken een aanslag op Ra kowski. Toen zij het café verlieten werden Zij door den sovjet-agent nauwkeurig gevolgd, die on middellijk IJakowski van het complot kennis gaf. Het Engelsche ministerie van binnenland sche zaken werd gewaarschuwd en een spe ciale bewakingsdienst ingesteld. De Russische emigrant, van wien men ver onderstelt dat hij den aanslag moest volvoeren zou enkele dagen geleden Nederland hebben verlaten. Men vermoedt dat hij onder een valschen naam Engeland is binnengesmok keld. Zijn portret en echte naam zouden ech ter aan Scotland Yard bekend zijn. Onder hevig verzet heeft de politie in Den Haag een 44-jarig los werkman uit de Zorgvlietstraat, die zijn ouden vader zwaar mishandeld zou hebben, naar het bureau gebracht. Het bleek, dat de man niet wel bij het hoofd was, zoodat de Gem. Geneesk. Dienst hem ter observatie naar het zieken huis vervoerde. Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenh. gerst Zomergerst J Witte haver Te Hengelo (O.) is Dinsdagnacht op drie j Gele haver GRONINGEN, 2 Juni. Vee. Kalf- en melk-koeien le soort f 470510, 2e f 400 450, 3e f 3003.50 vroegmclkkoeien le s. f 325—375, 2e soort f 250—300 kalfvaarzen le soort f 375—425, 2e s. f 300—325 vare koeien le s. f 300325, 2e s. f 250275 stieren le s. f 0.900.94, 2e s. f 0.760.80 slachtvee le s. f 1.081.10, 2e s. f 11.04 per kg. slachtgewicht melkschapen f 40 50 weideschapen le soort f 5560 2e s. f 48452 vette kalveren le s. f 1.301.38, 2é s. f 1.101.20 weidelammeren f 1625; vette lammeren f 4044 loopvarkens f 20 18 vette varkens f 0.740.76, 2e s. f 0.70 0.72 Londensche varkens f 0.640.68 zouters le soort f 0.720.74 biggen f 10 15, f 1.752.25 per week. Aanroer 197 vette koeien, 284 vette kal veren, 565 kalf- en melkkoeien, 48 stieren, 193 schapen, 1004 lammeren, 417 vette en Lon densche varkens, 387 magere varkens en big gen- In kalf- melk- en slachtvee waren handel en omzet langzaam maar prijshoudend. Voor de stieren waren de prijzen iets vaster. Vette kalveren prijshoudend. Nuchtere kalveren hooger, i 1218. De wolveehandel had in alle soorten een prijshoudend verloop. Weide- lammeren duur. Vette en Londensche var kens en zouters hooger. Biggen prijshoudend. OUDESCHOOT (Fr.). 1 Juni. Paarden markt. Op de heden gehouden paardenmarkt stonden meer dan 700 paarden aan de lijn. De handel was stadig. Prijzen werkpaarden f 300—450, twenters f 250—350, veulens f 50—100. De omzet was niet groot, zoodat veel onverkocht bleef. PURMEREND, 2 Juni. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 97.000 eenden eieren f 5.85—6 en 64.000 kippeneieren f6.25 —7.15 per 100. PURMEREND, 2 Juni, Kaas. Aanvoer 16 stapels fabrieks- f 47, met merk f 50 50 stapels boeren- f 44, met merk f 51 2 stapels commissie f met merk f 48 6 stapels Goudsche met merk f 56.50. Boter. Aanvoer 1850 kg., f 2.102.20 p kg. Vee. Aanvoer 450 runderen, w.o. 145 vette koeien f 0.901.25 per kg., melk- en gelde koeien f 175—450 598 vette kalveren f 1,20 1.40 per kg. 565 nuchtere kalveren f 15 40 16 stieren 54 paarden f 100300 385 schapen f 4556 450 lammeren f 2032 565 vette varkens slachtvarkens f 0.76 0.80, zouters f 0.72—0.77 per kg. 38 ma gere varkens f 2550 180 biggen f 1022 44 geiten en bokken. Handel in runderen, vette kalveren en schapen matig vette var kens vlug. Jonge hanen f 0.602 per stuk. Eieren. Kippen- f 67, eenden- f 5.60. TEXEL, 2 Juni. Lammeren. Aanvoer 4930 stuks. Prijzen f 23 tot f 29.50. ROTTERDAM, 2 Juni. Vee. Ter markt waren aangevoerd 157 paarden, 7 veulens, 1240 magere runderen, 710 vette runderen, 383 vette en graskalveren, 1013 nuchtere kal veren 191 schapen of lammeren, 956 varkens 260 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le kw. 115122% ct., 2e kw. 110 100 ct., 3e kw. 9080 ct., ossen le kw. 115 120 ct., 2e kw. 105105 ct„ 2e kw. 90 80 ct., 3e kw. 70—60 ct., per Kg. vette kal veren le kw. 175200 ct., 2e kw. 155135 ét., 3e kw.,11090 ct., schapen le kw. 95 100 ct., 2e kw. 85—75 ct., 3e kw. 65 ct., lam meren 105—120 ct., varkens le kw. 75—77 ct., 2e kw. 7370, 3e kw. 6864, licht soort 7278 ct., melkkoeien f 195380, kalf- koeien f 200400, stieren f 175385, pin ken f 155180, vaarzen f 160195, werk' paarden f 100350, slachtpaarden, f 90— 160, hitten f 95—180, nuchtere kalveren f 13 23, fokkalveren f 1732, biggen f 1020, overloopers f 1940. Vet vee en vette kalveren in alle kwalitei ten redelijk verhandeld, prijzen over het al gemeen iets hooger. Melkkoeien en kalf- koeien matig verhandeld. Nuchtere kalveren met redelijken handel, goede soorten tot dure prijzen. Schapen en lammeren matig verhan deld, evenals biggen en overloopers. Varkens in alle kwaliteiten met redelijken omzet, en wegens korteren aanvoer iets vaster in prijs Paarden matig verhandeld. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5.60 —7. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 55.50 idem blauwe f 55.50, poters f Zeeuw sche eigenheimers f 33.50, blauwe f Brielsche f 3.504/ Bravo's f 4.255, Red Stars f3—3.50, Malta's Spring 18—21 ct. Eieren (Rott. Veiling). Aanvoer, 125.000 stuks kippen- f 5.607.25, eenden- f 5.55 —6.35. Rott. Consumptieveiling. Aanvoer 175.000 Kippen f 5.20—7.25, eenden- f 5.50 6, ganzen f 1112, kalkoen f 11. HULPVAARDIGHEID BELOOND. Aan een 30-jarigen man te Rotterdam is, terwijl hij een vrouw, die door een zenuw toeval was getroffen, hiep bijbrengen, zijn portemonnaie, inhoudende 17, ontrold. plaatsen ingebroken. Twee verdachten zijn gearresteerd Er wordt ruim 200 vermist. De 24-jarige H. uit Puiflijlc (gem. Druten) werd Dinsdagmorgen dood langs den weg gevonden/Vermoedelijke oorzaak is een hart verlamming. Te Vlissingen is Maandagavond op straat een man in nachtgewaad gevonden. Toen men hem opnam, bleek hij te zijn overleden. Aan het voorloopig overzicht van 't weer in de maand Mei (mededeeling van het Ned. Met. Inst. te De Bildt) wordt het volgende ontleend: De temperatuur was gemiddeld over de geheële maand bijna 2, in dc tweede decade zelfs ruim 4 gr. C. boven normaal, De maandsom van den neerslag bedroeg ongeveer 75—80 m.M. tegen 43 normaal. De Bildt had 230 uren met zonneschijn tegen 204 normaal en 7 dagen met lichten nacht vorst. het ZEILONGELUK OP DE MAAS. Opgehaald is het lijkje van den 11-jarigen J. Wanders, het andere jongetje, dat bij het zeilongeluk op de Maas het leven verloren heeft. Heb bei aitstekendste aan te bieden da» iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. GRONINGEN, 2 Juni. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 12.00-14.75 1Z00-1465 12.00-14.75 12.00-14.65 12.00-14.75 12.00-14.75 12.50-14.00 12.50-14.00 12.00-14.00 12.00-14.00 12.00-13.25 12.00-132.5 9.75-11.90 9.75-12.10 9.50-11.25 9.50-11.25 9.50-13.40 9.50-13.40 Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boen. Koolzaad( Karwïjzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz. 11.00-14.50 10.50-14.50 10.00-12.00 10.00-12.00 10.00-12.00 10.00-12.00 10.00-12.00 10.00-12.00 20.00-32.00 20.00-32.00 18.00-24.50 15.00-22.00 15.00-22.00 40.00-50.00 18.00-24.50 15.00-22.00 15.00-22.00 40.00-50.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg. rogge, boek wijt, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per kg. AMSTERDAM, 2 Juni. Ter markt waren aangevoerd316 verte koeien, prijzen le kw. f 1.20—1.30, 2e kw. f 0.95—1.15, 3e kw. f 0.800.95 per Kg. slachtgewicht 20 stie ren f 0.90—1 120 melk- en kalfkoeien f 350 —500 per stuk 181 vette kalveren 2e kw. f 0:95—1, 3e kw. f 0.85—0.95 per Kg. levend gewicht 162 nuchtere kalveren f 1626 42 schapen f55—6(L 88 slacht- en weide- lammeren, slacht f 3640, weide f 2630 p. stuk 674 vleeschvette varkens Holl. le kw. f 0.93—0.94, Holl. 2e kw. f 0.88—0.90, over- zeesche en Geldersche le kw. f 0.930.94 per Kg. slachtgewicht. APELDOORN, 2 Juni. Eieren. Aanvoer 150.000 stuks. Prijs f 6.25—7-40. middeJ- delnriis f 7. Handel traag. ALPHEN AAN DEN RIJN. N. V. Tuin- bouwveiling „Alphen aan den Rijn". Veilint van 2 Juni 1925' Spinazie 10—17.50, Peu len f 31—35, Postelein 13—17 per 100 K.G. Rabarber 5—41, Peen 16—18 per 100 bos. Kropsla I 1.802.20, Komkom mers II f 17—20,, Bloemkool I J 19- zj, idem II 10—18, idem III 3—8 per 100 stuks. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne metland." Prijsnoteering van 2 Juni: Aardbeien 1—1.50 per k.g., Doperwten 0.30 p. pond, Aardappelen 57 ct. p. k.g. Snijboonen 0.93 per k.g. Spinazie (plm. 2C kilol per kist 0.501.70, Sla, (50 stuks) f 0,85—2.05, Rhabarber 714—16 ct. per bos, Peen, 2031 ct .per bos, Komkommers 14 —23 per 100 st. Postelein (kleine kist) 6 k.g. 5570 ct., Prei 2—5 ct. p. bos,Selderie 910 ct. p. bos, Asperge, dik 5573, idem dun 1625, idem dik blauw 3040, Bloem kool 100 st. 12—30. URK, 1 Juni. Door 45 vaartuigen Zijn hit jl. Zaterdag aangevoerd 7611 kg ansjovis prijs f 0.730.71 per kg, en 200 pond aal f 0.33 per pond. In de afgeloopen week zijn hier door ten hoogste 150 vaartuigen per dag, deels uit Urk maar vele uit Bunschoten, Lemmer, Vollenho- ve enk. aangevoerd 29.279 kg ansjovis. Weer was een groot deel der Urker Noordzeevloot in de Zuiderzee aan het kuilen gegaan, maar toen de dagvangst gering bleef (40150 kg) weer ter Noordzeevisscherij vertrokken. Nu echter een motorkuiler aankwam met 860 kg ansjovis in een paar streken gaat men opnieuw algemeen aan het kuilen naar ansjo vis. Door den sterken westenwind in het laatst der vorige week is het hooger zout gehalte van het zeewater bij Urk in het voor- déel der visschrij geweest. Toen vingen bij be ter vangst de sleepers 120130 kg. Ook de dagvangst der netten werd klimmend: gem. f 0.60, netvisch f 0.65 per kg. In den regel is goed aal gevangen als bijvangst 1790 pond, prijs 31—33 cent per pnd, en 200 pond bot 2125 cent p. pond. MEDEMBLIK, 30 Mei. De ansjovis vangst beliep hier heden door 70 vaartuigen 4240 kg.; hoogste 159, laagste 30 kg; prijs f 0.750.76 per kg. ENKHUIZEN, 1, Juni. Heden hebben 52 vaartuigen hier aangevoerd 10 tot 12000 kg. ansjovis per vaartuig. Totaa. 670.000 stuks of 12.000 kg nettenansjovis. Prijs 57% —79 ct. per kg. Zaterdag werd hier voor 9040 (12.500 kg) aangevoerd. ^MEDEMBLIK, 1 Juin. De ansjovis vangst beliep heden door 40 vaartuigen 4636 kg; prijs f 0.73—0.74 per kg. URK, 1 Juni. Door 40 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd: 7075 gk ansjovis prijs f 0.57 - 0.69 per kg. ENKHUIZEN, 2 Juni. Totale ansjovis- aanvoer van gisteravond 12240 kg. De hoog ste vangst van een vaartuig was 1261 kg. verkocht voor f 704. Heden middelmatige vangst; de eerste 50 vaartuigen kwamen bin nen met gemiddeld 125 kg. Marktprijs 72% a 78 ct. per kg. SPAKENBURG—BUNSCHOTEN, 1 Juni. Heden alleen eenige botaanvoer van kustvisscherij; 234p. a 30-44 c. de vischmarkt is het geheele loopende seizoen reeds hoog* de aanvoer van Z.zeeschol begon vorige week weer, de eerste omzet nu ruim 200p. 14 ct.; de aalvisscherij bracht de laatste week nu de bot schaarsch is ruim 7500 p. aar tot f 1.70 maximumprijs. HUIZEN, 30—31 Mei. De na-aanvoei aan den Huizer-afslag heeft de afgeloopen week wat in jaren niet geschiedde geen enkel pond Z.zee bot opgeleverd; alles visch- op ansjovis; omzet ruim 1700 kg. die ad f 0.72 werd overgenomen door de Z.walinleg- inrichtingen. De visscherij leverde deze week slechts plm. 50% van de vorige besommingen zoodat de Z.zeezouterijeh langs de geheele linie omhoog gingen met den aankoopsprijs. De kuilers zijn thans ook in't Z.deel der zee opgetreden en hebben 's nachts groote scha de aangebracht aan de netten der Huizer- vloot; over deze motorschuiten zijn klachten ingediend bij de Zuiderzee-politie; dc N.-zee-, vischaanvoer was zeer druk; dagomzetten van 6000 pond kwamen voor. Aan de pas be gonnen visscherij naar mosselzaad en half was nemen slechts enkele Z.walschuiten deel. Zoowel de Zuiderzeebot als paling, zeeaat en garnalen kwamen voor dezen tijd des jaars onvoldoende aan de Z.wal-afslagen,j hetgeen zich in de botmarkt duidelijk af- teekende: Spakenburg kwam nu en dan zelfs op prijzen van pl.m. fl.p. kg. Hierbij kwam de groote wisselvalligheid in de ansjo- visnoteering; leek het in den aanvang deze^f; week dat de inzinking voor den prijs van t groene produkt de botsleeperij er weer druk ker op zou worden, in de naweek ging alles weer aan de ansjovisnetten, toen de zouters op 70 ets zelfs boven cle 80 ets p. k.g. gingen bieden, een schommeling van een kwartje p. kg. in een week. De aanvoer van bot wa? dan ook slechts ruim de helft van normalen Meiomzet; de venters en botboeren zijn dooi het ruime ansjovisseizoen gedupeerd. KRALINGSCHEVEER, 2 Juni, Heden waren ter markt aangevoerd: 130 groote zoJ merzalmen f 1.40—1.80, 20 kleine zomer- zalmen f 1.501.70 per kg. IJMUIDEN, 2 Juni. Heden waren aan de Rijkschvischafslag 16 stoomtrawlers en 3 log gers. De prijzen waren als volgt: Tarbot f 1.15—0.90, tongen f 1.60—1.30 per kg; griet f 62—34, md. schol f 39, zetschol f41—-. 27, kl. schol f 27—20. f 15—3.50, scharren f10 4.90 per 50 kg. roggen f 29—15 per hoop; pieterman en poonf 2514, gr. schelviscb f 60, md. schelvisch f 60, kl. schelvisch f 22 —15, kabeljauw f 84—64, gr. gullen f 32— 19, kl. gullen f 17—15, wijting f 12—9.50 per 50 kg. IJMUIDEN, 2 Juni. De ladingen zoute-: visch aangevoerd door de IJslandvaardersj IJ.M. 142 (Freia) en IJ.M. 82 (Aneta) werJ den heden geveild met resp. f 5970 en f 4 aan opbrengst. J. Verder werd nog geveild de lading versch: visch aangebracht door deh stoomtreiler S.O, 102 (Elsa) met een opbrengst van f 7398 Door dit schip werd geen zoutevisch aan* "bOVENKARSPEL (Station), 2 Juni. Aard appelen. Schotsche 10.50—11, kleine f 5.50 —8 per baal. Aangevoerd 22 balen. Bloem kool, le 15.50-27.50, 2e f 7.25-14.75, 3e f 2 30—5.25 per 100 st. Aangevoerd 6900 stuks. Sla f 2.40-2.70 per 100 krop Aan gevoerd 650 krop. Meirapen f 9.25— ïz.t. per 1000 st.Aangevoerd 155.500 stuks. Dat de ansjovis-visscherij de laatste dagen wel loonend is geweest, bewijst het feit, dat I een visscher voor een vangst van één nacnt een besomming van ruim 600 kon maken/

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6