EUCHARISTISCH CONGRES $)&£eidóchg, Gou/tcmt Open Öogem 11.- per Exemplaar, Nagekomen Be loMen. UIT DEN OMTREK. DE PAUSELIJKE ZOUAVEN VISSCHEN. BEVERWIJK. VELSEN SPAARNDAM. IJMUIDEN. HALFWEG VIJFHUIZEN. HAARLEMMERMEER. SCHOTEN. LEIDEN. AANBESTEDING BOUW HULPKERK. HEEMSKERK VELSEROORD HILLEGOM. HEEMSTEDE BINNENLANDSCH NIEUWS. W aard eering. Behoud van natuurschoon. moet ge h®bbGn en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Voor de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar liet prachtig Oeden k-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres. Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 piaten over het Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 c.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat al onze lezers dit aibum gaarne willen be zitten. De priis is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per post 1 20 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de_ beste herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden Internationaal Eucha ristisch Congres", daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die aan het Congres deelnamen, en alle voorname plechtigheden er in zijn afge beeld. Men gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem. SPORT EN SPEL. 25-jarig bestaan H. V. G. B. De relletjes in Skangai. Nieuwe luchtvaartlijn. De Engelsche Koning zestig jaar Haarl. R.-K. Gymn. Vereen. „Ursus". R. K. R. C. O. D. H. V. B. R. K. V. „Zwaluwen" MOTORSFORT. J. J. van Kooten wint 3 gouden medailles en 1 zilveren beker. Motorclub „Haarlem". VRAGENBUS. Ss voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT! EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR R.K. Coöp. Tuinder svereeniging „Kenne- merland". Bovengenoemde vereeniging houdt een algemeene vergadering op Don derdag 4 Juni des avonds te hali acht in het K. S. A.-gebouw aan de Peperstraat. De agenda luidt'. 1. Opening. 2. Notulen. Mededeelingen. 4. Voorstel van het be stuur inzake storting op de aandeelen in het deficit. 5. Idem om tegelijkertijd de rentelooze' aandeelen terugte betalen op de afgeloste aandeelen deficit. 6. Het be stuur vraagt machtiging aan de alg. verg. om circa 6 c.A. gronds buiten de gebou wen gelegen te verkoopen aan een belen dende eigenaar. 7. Regeling van dc export veilingen aardbeien en groenten. 8. Rond vraag». 9. Sluiting. Veiling van aardbeien. De tuindersver- aenigingen Kenemerland en, Vrije Veiling, zijn vooremens aardbeien op struik te vei len op Dinsdag 9 Juni in Velsen en Sant poort en Donderdag 11 Juni te Wijk aan Duin en Heemskerk. Onttrekking aan den openbaren dienst. B, en W, van Velsen brengen ter kennis van het publiek, dat het in hun voornemen ligt den gemeenteraad voor te stellen, het perceel grond, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie C, no. 63, groot 108 M2, ge- tegen achter en naast de smederij van J. Melgerd te Velsen, ingevolge het bepaalde in artikel 230 der gemeentewet, aan den apenbaren dienst te onttrekken. Belanghebbenden worden in de gelegen heid gesteld hunne bezwaren tegen deze onttrekking aan den openbaren dienst, bin nen veertien dagen schriftelijk bij den ge meenteraad in te brengen Een kaart, aangevende het bovengenoem- Je perceel, ligt van heden af ter secretarie (IVe afdeeling) voor een ieder ter inzage. .,St, Jacobus". Bij het gehouden mu- tickconcours te Woerden behaalde de mu- ziekver. ,,St. Jacobus", alhier, in de 4de af- tfceling Harmonie een 2en prijs met 271 pun- %«n. Onbestelbaar. Lijst van onbestelbare „neven en briefkaarten; van welke de afzen ders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e kelft der maand Mei 1925. Brieven Binnenland: Mej. A. Dekker, Oos- terbierum; Zeepfabr. de Duif, den Dolder; mej. A. v. d. Kaag, Amsterdam; Jac. Karsten, Schocrl; Rijksverzekeringbank, Amsterdam; Briefkaarten. Binnenland: K. Kühler, Jo- pie Schmidt, H, Veelberk, allen A'dam; 2 zonder adres. Briefkaarten. Buitenland: Gustav Kaste, Marx Coh; M. Oppenborn, Emden; frl. A. Tamme, Hindenburg. Verdronken. Een ongeveer 12-jarige knaap is gisteren bij het visschen op de Zuidpier te IJmuiden te water gevallen en verdronken. Het lijk werd herkend als te zijn van het eenigst zoontje van den vrachtrijder v. d, M. te IJmuiden, ^Mishadeling. Door M. de B. werd aan gifte gedaan dat zijn 14-jarig zoontje Corne- lis op een dusdanie manier door zekeren B. is mishandeld dat de knook zich ndner be- hannelink moeste stllen. Proces verbaala zal worden opgemaakt. Wedvluchten. Bij de gehouden wed vlucht der postduivenvereeniging ,,De Blau we Romein" was dc uitslag: vanaf Eindho ven, afstand 116 K.M. 1-6 C. v. Oevercn, 2- 4-5-7 P. Verhoog Lzn., 3 A. Herfst. Ie aan komende duif 5 u. 35 min. 3 sec., laatste 5 50 min. h. sec. Bij de gehouden wedvlucht der postdui venvereeniging „Dc Luchtpost" was de uit- dag: vanaf Compiegnc (Frankrijk), afstand 554.1 K.M.; 1 Jac. Wilderom; 2-617-21 C. v. Nieuwborg; 3-11-22-25 K. Visser; 4-15-24 G. Visbeen; 5. Chr. Westmaas;-8-10-18 P. de Kwast; 9-14 B. Docven; 12-16-17-20 Joh. Tjalma; 13-19 R. v. Walsum; 23-26 J. de Heij en Co. Aankomst eerste duif 10 u. 44 min. 50 sec.; laatste 11 u. 42 min. 10 sec. Zomer. Nu de Geniedijk als het ware bezaaid is met kamillen, ook wel Margrieten genoemd, ziet men dagelijks verschillende personen, vooral uit Haarlem, deze bloemen plukken. Met de Pinksterdagen is het weder enorm geweest zoovelen er een ruikertje zijn gaan halen, Met dikke bossen bevracht, ziet men ze soms den dijk af komen. Dat daar door het grasgewas heel veel te lijden heeft, spreekt van zelf, vandaar dat de pachter van dit bloemrijke perceel er nog al is ach ter heen zit. Burgerlijke Stand van 29 Mei2 Juni 1925. Geboren: Nicolaas, z, van J. Sloot weg en A, Molenaar. Bernardus, z. van P. Uiterwaal en K. C. Hekman. IJtske, d. van F. Voors en S. de Jong. Marga- retha Anna Maria, d. van C. H. Elstgeest en C. A. Scholten. Hubertus, z. van Q. C. Kamp en G. Heemskerk. Aagje, d. van R. van Huis en A. M. van Valkenburg. Willem, z.' van E. Smits en N. A. Dol. Frederik, z. van J. Biemond en F. de Groot. Willem, z. van P. Mulder en M. M. Tos. Thedorus Cornelis, z. van P. van Schic en E. van den Boom. Gerardus, z. van P. van Rijn en C, J. Lagendijk. Overleden: Willem Beets. 15 mnd., z, v. Beets en L. Eveleens. Te Zoeterwoude: Jorina Weststeijn, 74 j., wed, van J. Huls bos. Rijwieldiefstal. Bij A, C. C., wonende aan den Schinkeldijk alhier, heeft men 's nachts uit een schuur een hecrenrijwiel en een damesrijwiel ontvreemd. De dieven hebben zich toegang tot de schuur verschaft door middel van opensluiting met een valschen sleutel. Dc politie heeft de zaak in onder zoek. Burgerlijke Stand van 25 Mei—1 Juni. Bevallen: J. de Graaff—Dalstra, d. A. W. A. M. JanuyPeperkorn. M. Chr. Schut- terop—Smits, d. B. Vige—Lijnzaad, d. Th. H. van EekenDordtmundt, d. W A. Rotteveel—Huigens, z. C. H. Rosier— Gigengack, z. M. E. VrenegoorHoof- wijck, z, A. L. W. C van den Berg Buwalda, z. A. M. G Brugmanvan Vuuren, z. J. Klerk—Koster z. Ondertrouwd: J. Gosen en G. G. Roesten- berg. A. W. Glazemaker en L. Veth. J, F van Wunnik en A. Aafjes. Getrouwd: W. Booms en M. B. Kuijten. C. Duijn en M. Kuijer. C. W. B. van Bog- get en J. G. C. M. v. d. Gevel. J. Kop man en Eka van Huizen. Overleden: G. C. Zuijdam, echtgenoote van N. M. Delissen, 27 jaar, wonende te Haar lem. Propagandavergadering, In samenwer king met de R. K.Kiesyereeniging te Jan Gijzenvaart met die van Schoten, »is een vergadering belegd op Woensdag 3 Juni, in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Kerklaan, waar de heer Chr. Jansen, zal uiteenzetten „Waarom alléén de Roomsche lijst?" Door den architect L, van der Laan en Ir. J. A. van der Laan is alhier voor rekening Heb 'iet uitstckendste aan te bieden da! iemand tvenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. van het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van het St. Antonius-Patronaat aanbesteed het bouwen van een Hulpkerk bij het kloos ter der eerw. Paters Franciscanen aan den Haagweg. Het aantal inschrijvers bedroeg 12, n.l. J. Schravendijk en Zn., Den Haag, 53.587; N.V. Int. Gewapend Beton Maat schappij, Breda, 51.060; C. J. van Valderen 47.770; N. J. Tromp, Overveen, 47.474; C W. Lindenhof, 44.444; H. Raaymakers, Wouw, 43.140; T. W. H. Polman, Voor burg, 42.760; P. H. Rosdorff 42.685; Gebr. G. C. van Beukering 42.680; J. C. de Waal, Rotterdam, 40.500; G. J. Kiebert, Sassen- heim, 39.437 en firma Wenhoven Revers, Veip, 38.938. Voor het mogelijk gebruik van meerdere palen werden de bedragen der inschrijvingen van 8002000 verhoogd. Waar geen plaatsnaam is genoemd, is deze Leiden. Burgerlijke Stand. Geborene d. van H. de Ruijter en M. Glorie; d. van G. Verdonk en C. G. Welage; z. van A. Schouws en D. Lauwen; z. van G. de Ruijter en A. Fatels; d. van C, A. van Zanten en M. G. Grapen- daal. Overleden: G. O. Bleyendaal over leden te Haarlem, 1 maand; K. Benning, weduwe van J. Kuil, 66 jaar. Gehuwd: P. Baltus, 27 jaar en C. E. v. d. Does, 26 jaar; C J. Kelder, 25 jaar en Id. C. Stammes 26 jaar. Ondertrouwd: P. W. de Wit, 26 jaar en E, Nyman, 26 jaar; W. de Ruiter, 25 jaar en J. Kluft, 22 jaar; J. Kuyper, 25 j. en A. de Ruyter, 22 j.; H. Beentjes 29 j, en A. A. Beemsterboer, 24 j.; J. Beentjes, 40 j. en A. M. Bleeker, 31 j.; H. J. W. Schoonen- berg, 28 j, en M. Beentjes, 27 j Ruit vernield. Een vierwielig motorrij tuig reed in de Calverstraat te Velseroord tegen een zonnescherm op. Het zonnescherm drukte een winkelruit stuk. Proces verbaal werd opgemaakt. Paard en wagen te water. Maandag middag 5 uur had de heer J. V. steenkolen handelaar te Bennebroek, het ongeluk om met rijn. paard en de met steenkolen bela den wagen de Oosteinder vaart in te rijden. Het ongeval kwam doordat het paard schrok van een ark die daar gemeerd lag en waarvan de kleeren opwaaiden. De stren gen werden spoedig doorgesneden, zoodat het paard meer vrijheid kreeg. Het koste heel wat moeite om beiden op het droge te krijgen. Postduivenver. „De Gevleugelde Vrienden". De Postduivenvereeniging „De Gevleugel de Vrienden" hield een wedvlucht van Pont. St. Maxense, afstand 270 K.M. De duiven werden in vrijheid gelaten om 6 uur. W. v. Huis 1; A. J. Verdonstraat 2.5.10; H. Liefhebber 3.6; A. v. Zadel 4; G, Blok ker 7.8.9; L. v. Deursen 11; H. Vetlinga 12; lstè duif geconstateerd 10.13, vloog 1450 M. per minuut. Laatste duif 10.33. Dr. J. van Beurden schrijft in het jongste nummer van „De Nederlandsche Hanze" 'n artikel over de (mislukte) poging van Minis ter Aalberse om aan de achterstelling van den kleinen middenstander in het bakkers bedrijf een einde te maken. Een voor dezen bewindsman zeer waardeerend artikel, waar aan het volgende is ontleend: Ook dit ontwerp tot wijziging der zgn. Bakkerswet vond ilt zeide het reeds in den Minister een krachtigen en zeer be kwamen pleitbezorger. Als ik in de dagbladpers de onvolledige en somwijlen onjuiste verslagen en overzich ten der gevoerde discussies had gelezen, be twijfelde ik aanvankelijk of ditmaal de Minis ter niet beter een ander voorstel hadde inge diend. Maar nadat ik kennis had genomen van den volledigen text der gevoerde besprekingen, heeft zich in mij vastgezet de onwrikbare overtuiging, dat het gelijk volkomen is aan de zijde van den Minister. En dat het klein- en middenbedrijf in de bakkerij de dupe is geworden van een fou tieve bestrijding en een ongemotiveerde vreesachtigheid. Ik heb in bovenstaande regelen, als it sprak over het zelfverweer van den Minister, tevens met een enkel woord uiting gegeven aan mijn persoonlijke waardeering voor den wetgevenaen arbeid van dezen bewindsman. Ik heb dat gedaan met opzet. Ik heb dat gedaan, wijl me zoo vaak ge hinderd heeft en geërgerd de brallende cri- tiek, t ie in latere jaren zoo veelvuldig is ge- geoefend op die „snoode" arbeidswetgeving, niet het minst uit de kringen van die groote heeren, van wie in de periode van November 1918, zoowel in als buiten de Kamer, de welhaast sterkste drang uitging op den Minister, om toch vooral spoedig en onver wijld te komen met zijn wetsontwerp op den achturen dag. Aan mijn ergernis over dit onwaarachtig gedoe heb ik nog eens lucht willen geven in den vorm van een betuiging j/an waardeering, voor 's Mnisters arbeid juist op dit oogenblik nu zijne Excellentie op 't punt staat de leiding van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid over te dragen aan zijn opvolger in het komende Ministerie. De Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Commissarissen der Koningin. In een circulaire, gericht aan de Commis sarissen der Koningin vestigt de Minister van Binnenlandsche Zaken er de aandacht op, dat z. i. maatregelen genomen moeten wprden, die paal en perk stellen aan de verdwijning van 't natuurschoon, gevormd door bosschen en andere houtopslanden toe- behoorende aan particulieren. Aan deze circulaire is het volgende ont kend: „Met mijn ambtgenoot voor finan ciën treed ik in overleg omtrent de fiscale maatregelen die zouden kunnen worden genomen, ten einde het behoud van dit na tuurschoon voor het vervolg zooveel moge lijk te verzekeren. Reeds is een wetsontwerp in uitzicht gesteld, waarbij de inkomsten aan opgaand hout aan de Inkomstenbelasting 1914 zullen worden onttrokken. Het wil mij echter voorkomen, dat inzon derheid voor de gemeentebesturen hier een belangrijke taak is weggelegd. Hoezeer toch bij de bewaring van het natuurschoon het algemeen belang betrokken is, zal in den regel het lokaai belang overwegend zijn. In de eerste plaats ligt het dus op den weg der gemeentebesturen tegen te sterke verminde ring van het natuurschoon te waken en hoewel mag worden geconstateerd, dat door verschillende gemeenten reeds veel in deze richting is of wordt gedaan, er zou' meer kunnen worden bereikt, indien alle ge meentebesturen goed doordrongen waren van de groote belangen, die hier op het spel staan. Wenscht eene gemeente zich in het belang van de bewaring van het natuurschoon den eigendom van bosschen of andere houtop standen te verzekeren, terwijl het niet ge lukt dit langs den gewonen contractueelen weg te bereiken, dan wordt er, voor zooveel noodig, op gewezen, dat dc Boschwet 1922 dc onteigening mogelijk maakt, o.a. ten name van gemeenten, en dat art, 12 dier wet gcldelijken steun van den Staat in uitzicht stelt. Onteigening ten name van het Rijk zal alleen kunnen geschieden in zeer bijzondere gevallen, als van een groot algemeen belang gesproken kan worden, geen bijzondere om standigheden zich daartegen verzetten en de zekerheid van behoud op geen andere wijze te verkrijgen is. Evenzoo zal het hierboven aangehaalde art. 12 slechts in bijzondere gevallen toepassing kunnen vinden, leder geval zal daarbij op zichzelf moeten worden beschouwd. Het komt mij gewenscht voor, dat dc oprichting van plaatselijke vereenigingen. die het behoud van natuurschoon beoogen, zoo veel mogelijk wordt bevorderd, w id_ niet aanstonds van zulke vereenigingen groote kracht uitgaan, maar zij zouden toch dadelijk veel goed werk kunnen verrichten o, a. door het oog op het plaatselijk natuur schoon te houden, tijdig bekendheid te geven aan dreigende gevaren en belangstelling voor het natuurschoon bij het publiek op le wekken: Samenwerking met reeds oogerich- te of nog op te richten gewestelijke ver eenigingen met gelijke strekking, zou mede aan het beoogde doel bevorderlijk kunnen Voorts ware door de gemeentebesturen steeds bijzondere aandacht te schenken aan de bewaking van particulier landelijk bezit, dat voor het publiek is opengesteld en waar op gezette tijden veel bezoekers komen. Voldoende politie-toezicht toch behoort de eigenaren te vrijwaren tegen schending van hun bezit. Wordt de bewaking geheel aan dc eigenaren overgelaten, dan kunnen deze er allicht toe overgaan hunne bezittingen voor het publiek te sluiten." brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte 2'IERa Voor *t jongere geslacht worden deze Pau selijke soldaten schier legendarische figuren Nog slechts weinigen ervan leven. Wie in de zeventiger jaren der vorige eeuw krachtige jongelingen waren, zijn nu ruim 70. En hpe betrekkelijk weinigen immers wordt zulk een hoogen leeftijd geschonken. In het begin dezer eeuw nog telde ons land meerdere bloeiende vereenigingen van oud-zouaven, die de traditie in eere hielden, geregeld vergaderden en soms in congres bij eenkwamen. Een dezer herinneren we ons heel goed het ging er geestdriftig toe en groote kameraadschappelijkheid lieerschte er. Dit al behoort nu tot het verleden. Nog slechts sporadisch hooren we van oud zouaven en de verschijning van een of meer hunner in de oude, geliefde uniform, behoort tot de zeldzaamheden. En welhaast zal de mare weerklinken de laatste Zouaaf van Pius IX1 is niet meer. Hun nagedachtenis dient echter in eere te blijven, fiere en opofferende verdedigers als zij waren van den Kerkelijken Staat, toen de ze bedreigd werd In groote scharen stroom den zij op 's Pausen roepstem naar Rome en het strekt Roomsch Nederland tot blij vende eere, dat zijn zonen allerminst achter bleven. Al hebben zij 's Pausen tijdelijk bezit niet mogen helpen behouden, hun streven is schoon geweest, hun roem onvergankelijk. Gods raadsbesluiten maakten hun heldhaftig heid vruchteloos de Heer wist beter wat voor Petrus' Stoel noodig was. Snuffelend ia oude tijdschriften vonden we eenige brieven van Zouaven. Voor heden ci- teeren wij er een, dateerend uit 1866 en ge schreven in de garnizoenstad Vellitri. De af zender beschreef zijn ouders want aan dezen was de brief gericht als volgt zijn aankomst en dagtaak „Toen ik alhier Donderdag, 1 Februanj, 's avonds ten half zevfcn aankwam, stond het geheele korps Zouaven reeds met ongeduld op ons te wachten zij trokken ons letterlijk de wagons uit. Wij omhelsden elkander als broeders, schoon wij elkander niet kenden zij ontlastten ons van geweer en ransel ik weende van blijdschap, en hunne vreugde kende geen palen allen waren uitgelaten van aandoening, dat zij weer nieuwe krijgs makkers gevonden hadden. „Het was hier dadelijk klimmen en klaute ren, daar deze stad Velletri op een berg ge bouwd is het is hier niet zindelijk, en wil men, zooals het een Pauselijk Zouaaf past, een weinig helder voor den dag komen, dan moet men tweemaal per dag schoone slop kousen aandoen. Wat mijne kleeding aan gaat, deze is eenvoudig maar netelke Zouaaf is er trotsch op, die montering te mogen dragen. „Wat onze dagelij ksche bezigheden be treft, ik zal ze u in het kort mededeelcn des morgens om half zes ih het réveille dan moet men spoedig opstaan en water halen in zijn soepketel om te wasschen, want na een half uur komt de Zouavenkok met koffij, die men uit zijn soepketel moet drinken de koffij is zeer goed en met suiker, beter dan in Hol land. Ten half zeven ure klinkt het trompet geschal voor de exercitie, en moeten wij een half uur over bergen en dalen gaan om het exercitieveld te bereiken ten zeven ure vangt dit vermoeijende grapje aan, dat tot negen ure duurtdaarna spoeden wij ons naar de kazerne, waar wij een goed versterken de en lekker smakende soep gereed vinden met een heerlijk kommiesbrood dan kan men poetsen etc wanneer men geen corvée- toer heeft. Ten half één is het weder exercitie tot drie uur. (Na de koffij is het morgengebed, hetwelK door een aalmoezenier van den Paus, een priester, gebeden wordt.) Eu daarna is het eten, dat. alle middagen verschillend is, maar zeer goed en smakelijk onder andere: rijst met vet en saucijsjes, ook wel aardappe len met rapen en ecr.e portie varkens vleesch etc, dus "nunt gij zelf zien, dat het voedsel niets te weiischen overlaat bovendien heb ben wij dagelijks een heel kommiesbrood. Dan is het ongeveer vijf uur, en kan een ieder, indien hij geen corvée-toer heeft, naar ver kiezing uitgaan, de een begeeft zich naar de kerk, de ander gaat naar de bibliotheek, een derde gaat naar het koffijhuis der Zouaven, in hetwelk de grootste officier met den arm- sten Zouaaf zit te spreken immers welk on derscheid is er tusschen hen en ons Wij al len komen voor één doel. Ja, lieve ouders niemand zal het willen gelooven, maar het is toch waar, dat alle hoofd-officieren even min zaam cn vriendelijk zijn jegens den armsten Zouaaf als jegens hun gelijken hier is in den volsten en besten zin des woord? vrijheid, gelijkheid en broederschap. O hoe aangenaam is het, als broeders zamen te leven Om zeven uur 's avonds is het taptoe en ten half acht appèl na dien tijd mag niemand de kazerne verlaten na het appèl is het avondgebed, hetwelk door Mgr. Sacré in het Fransch geschiedt doch daar wij allen op eene zaal Hollanders en Belgen zijn, zoo heeft onze luitenant gewild, dat dit in het Hollandsch zou geschieden door een onzer, en nu kan ik alle avonden voorbidden, het welk mij niet onaangenaam is. „Het wordt ons ten strengste aanbevolen, minstens met tweeën of drieën de kazerne te verlaten, om reden dat hier ook al een enkele brigand zwerft, en het Italiaansche volk nog 1 valsch in hun omgang is. Den Zondag nor; vóórdat ik hier aankwam, was een Pauselijk kanonnier, die aan de gevangenis op schild wacht stond, verraderlijk met een dolk in het onderlijf gestoken een tweede had een steek in den schouder ontvangen, gelukkig, hun jeugdig en sterk gestel zal hun leven behou den. Ongewapend mogen wij nooit de kazerr ne verlaten. „Des Zondags om half acht gaan wij met •volle muziek naar de kerk, alleen met het ge weer en de patroontasch op den rug. Onder de H. Mis speelt de muziek. Met den Confi teor, het eerste Evangelie, Offerande en Nut tiging staan wij portearmes doch plegtiger oogenblik dan de Consecratie weet ik niet te beschrijven tijdens dezelve blazen de hoorn blazers den grooten militairen marsch wij moeten „presenteer het geweer" maken, met de regterknie op den gror.d vallen en met de regterhand aan onze kepi "blijven, totdat de Consecratie is afgeloopen. Na de H. Misof ferande geschiedt de predikatie in het Fransch doch onze ijverige Mgr. Sacré, die een Vlaming is, zorgt voor de zijnen en houdt des Zondags morgens om half twaalf eene predikatie in het Hollandsch. Na den middag om Vijf uur is het Vesper voor de Zouaven dezen vervullen dan de plaats van zangers, misdienaars enz- niet alleen de Zouaven, maar ook alle officieren vindt men er in dé diepst eerbiedige houding neen, geliefde ouders een tweede leger als dat van de Zou aven bestaat er niet. De Congregatie van Ma- ria-onbevlekt-ontvangen wordt alhier 's- Zaterdags 's middags om vijf uur gehouden en dan is er meteen gelegenheid om te biech ten doch Mgr. Sacré kan het alleen niet meer af, en thans' moet Pater Wilde, ook op bevel van Z.IT. hem helpen gisteren nog heb ik bij Z. E. W. gebiecht, en dezen mor gen ten half zes ben ik weer tot de H. Com munie geweest. Ieder Zouaaf kan eiken z.on- dag te Communie gaan, gelijk de meesten ook doen. O het is zulk een schoon gezigt, zoo 's morgens in de vroegte zooveel jongelieden met den grootsten eerbied en met tranen op de wangen Jesus' Vleesch en Bloed te zien nuttigen, en dan te bidden voor hunne ou ders, broeders en zusters en luide op voor on zen H. Vader, Pius IX. Dus ziehier mijne da- gelijksche bezigheden." De briefschrijver deelt vervolgens mede, dat hij naar Rome is geweest en daar een Pauselijke audiëntie heeft mogen medema- ken. Hiervan geeft hij het volgende relaas „Na eenige honderden trappen opgeklom men te hebben, bevond ik mij in de kamer, waar de Stedehouder van Christus zijne Zou aven ontvangt na eenige cogenblikken ge wacht te hebben, kwamen er nog andere Zouaven, en eindelijk, welk eene ontroering verscheen de groote Paus' de heilige Paus Pius IX met zijn engelachtig wezen aanstonds wierpen wij ons op de knieën en wachtten al dus zijnen zegen af maar alvorens ons dezen te geven, kwam hij persoonlijk bij ons en gaf ons ieder een medalje van Maria-onbe- vlekte-ontvangenis. O, lieve Moeder, toen Z. H. mij dezelve over gaf, omklemde ik zijne heilige hand, en met de grootste aandoening kuste ik den ring, die aan zijn vinger schit terde. Daarna rigtte Z. H. tot ieder onder in het bijzonder het woord, vroeg ons met na druk, of wij tevreden waren en van waar wij kwamen, in duidelijk Fransch. Daarna vroeg een onzer aan Z. H. ook in het Fransch (wat ben ik blijde, dat ik alles goed kan ver staan) den zegen voor ouders, broeders, zusters, weldoeners, vrienden enz., waarop Z. H. een kort gebed deed en met zijn gouden stem zeide „ik zegen u, brave, heilige jon gelingen met eerbied en hoogachting zie ik op u neder gij zijt een toonbeeld gewor den voor God, voor dc Engelen en voor de menschen, ik zegen uwe brave ouders, uwe familie tot in hef derde geslacht, al uwe vrienden en weldoeners, voor wie gij het ook verlangt, enz. 's Hemels milde zegen dale over vloedig op hen nedeN" Groot, te groot was mijne aandoening en vreugde, die zich van mij meester maakte ik wist niet fneer, of ik op aarde of in den hemel was. Neen, nu nimmer zal die groote en allergelukkigste dag uit mijn geheugen gewischt worden, op mijn sterfbed zal het mij troosten ja, lieve ouders, mogt gij eens 't gejuk hebben, tc hoo ren, dat ttw zöon Jan zijn bloed heeft ver- eenigd met het bloed der eerste mart 1 .re, treurt dan niet over mij want wat grooter ee. kan mij te beurt vallen dan te sterven voor onzen lieven Jesus, voor de heilige godsdienst voor Pius IX. O, onvergetelijke 13e Febru ary Ik, arme Zouaaf, bevond mij tegenover den Stedehouder Gods, het zigtbaar Opper hoofd der Kerk Ja waarlijk, de tranen barsten uit de oogen, wanneer men dezen hoogbejaarden grijsaard ziet, die met zulke groote tegenheden tc kampen heeft, en nim mer met vast vertrouwen het oog op God ge vestigd houdt. Hoe kalm, hoe jeugdig, hoe aanminnig r. zijn opgeruimd wezen l" Zulk een brief te ontvangen moet voor de ouders van den Zouaaf wel een groote vreug de geweest zijn. GEDENKALBUM De Haarlemsche Zwem- cn Poloclub H. V. G. B,, opgericht den 15den Juni 1900, be hoort tot de oudere polovereenigingen van ons land en is de oudste vereeniging op zwemgebied in Haarlem en Omstreken. Naar wij vernemen zal het tegenwoordige bestuur van H. V G. B. waarvan een der oprichters, de heer Dr. W. E. Merens, vele jaren voorzitter en thans reeds verscheidene jaren eere-voorzitter is, dit heugelijke en bij zondere feit voor de geheele Nederlandsche zwemwereld, niet onopgemerkt voorbij la ten gaan. De viering van het jubileum zal plaats hebben op Zaterdag 27 en Zondag 28 Juni a.s. Er is voor deze feesten een schitterend programma samengesteld. Des Zaterdags zal het bestuur van H. V. G. B. recipieeren in de bovenzalen van café restaurant „De Kroon", Groote Markt, des middags van half vier tot vijf uur, waarna het bestuur, oud-leden, leden en genoodigden zich aan een feestmaaltijd zullen verceni- gen. Dien avond zal het gezelschap gezellig samenblijven en voor de noodige attracties zal worden zorg' gedragen. Zondag 28 dezer, zal des middags half 2 een Nationaal Zwemfeest worden gehou den in de zweminrichting aan de Houtvaart. Het zeer afwisselende programma is met dc meeste zorg samengesteld en hierin is op genomen een veteranen-polowedstrijd,-welke een groote attractie belooft te worden, daar reeds verschillende verdienstelijke H. V. G. B.-spelers uit den ouden tijd der vereeniging hiervoor hun toezegging gaven. Op dit zwemfeest zal tevens een compe titiewedstrijd worden gespeeld van het eer ste zevental van H. V. G, B. Reeds zijn aan gevraagd aan den Haarlemschen Zwembond bij deze gelegenheid te mogen verzwemmen de kampioenschappen voor dezen Bond over 100 M. rugslag en 100 M. vrije slag (heeren). Zondagavond zal het feest besloten worden met een soiree te houden in het Bronge bouw, welks groote schouwburgzaal dien avond geheel zal worden versierd. Daar zul len tevens de prijzen worden uitgereikt van de dien dag gehouden wedstrijden. POLODAG TE UTRECHT. Voor den te houden Polodag der U. Z. C. te Utrecht op Zondag 7 Juni a.s. heeft H. V. G. B. met haar eefste zevental ingeschreven hetwelk voor deze gelegenheid samengesteld is als volgt: A R npfpp A. Loos, W P. v. d. Boogaardt, P. van Ommeren, H. van Luijcken J. J. Brouwer, A. Bakx. Wanneer de heer v d. Boogaardt niet uit kan komen, hetgeen zeer waarschijnlijk is, zal deze worden vervangen door J. L. van Dorp. gevolgd door een tweede doelpunt. R. C. O. laat blijkbaar dan den moed zakken, want Victrix is steeds in de meerderheid en weet zelfs de leiding te vergrooten als de Over- veensche keeper den bal jammerlijk ver keerd beoordeelt. Tegen 't einde leeft R. C. O. weer op, waaruit een tweede doelpunt ontstaat. Hiermede komt 't einde. (32). Een gelijk spel had de verhouding zeer zeker be ter weergegeven. De leden worden nogmaals herinnerd aan de ledenvergadering van Donderdag 4 Juni. Wegens de zeer belangrijke agenda is aller opkomst noodzakelijk. G. v. K. SJANGHAI, 2 Juni. Heden zijn van dc oorlogsschepen nieuwe troepen geland. Dc buitenlandsche macht bestaat nu uit meer dan 2000 man, Het Japansche departement van buiten landsche zaken, wacht met belangstelling dc gebeurtenissen ia Shangaï af. DAYTON, 3 Juni. Gisteren zijn van hier 2 vliegtuigen vertrokken ter opening van de nieuwe luchtvaartroute voor passagiers vervoer tusschen Dayton en Cincinatti. LONDEN, 3 Juni, Koning George viert heren ziin 60sten verjaardag. DE GRUNDEL. Maandag, 2en Pinksterdag, konden de hen- elaars er weer op uitgaan om te visschen. _let Vischcollege „De Grundel had dan ook een onderlingen wedstrijd georganiseerd op witvisch in de Ringvaart bij Vijfhuizen. Des mergens om 4 uur vertrok men per auto naar de plaats van bestemming. Er is met veel animo gevischt; totaal werden 176 stuks gevangen. Daarna vertrok men per auto naar het clubgebouw te Heemstede, waar de prijzen ónder een hartelijk woord van den voorzit ter werden uitgereikt. le prijs H. Koelemey, 2e priys B. Duis, 3e prijs J. v. Norden, 4e prijs R. Schouten 5e prijs H. v. Woningen en 6e prijs Chr. Duis. Secretaris: W. L. de Zwager, Vooruitgang- straat 79, Haarlem. De Lustrum-viering van .Ursusis 2en Pinksterdag begonnen en de inzet mag dan ook, dank zij de onvermoeide ijver van dc feestcommissie, in alle opzichten als geslaagd beschouwd worden. Onder de H. Mis in de kapel van het Sint Franciscus-Liefdewerk opgedragen commu niceerden alle leden. Bij het gcmeenschappc- j .lijk ontbijt in St. Bavo, heerschte een zeer gezellige stemming. Om 12 uur zou de fietstocht vertrekken. Maar op zoo'n record aantal deelnemers had zeker niemand gerekend. Pl.m. 90 deelne mers, de meesten met de „Ursus"-vlag op het rijwiel, vertrokken naar de nieuwe ^ad- plaats Castricum aan Zee, waar de verdere middag werd doorgebracht. Om even zes uur ging het weer huiswaarts, onder-aid. R. K. Volksbond. Secr. G. v. Kessel, Tuindorplaan 8. Overveen. VICTRIX II—R. C. O. I 3-2. 2en Pinksterdag bond R. C. O. met 3 inval lers den strijd aan tegen Victrix II voor de, ncderlaagwedstrijden. 't Begin is voor Vic trix, dat eenige aanvallen op de R. C. O.- veste onderneemt, doch dan komen de zwart wit! en er ecnigszins in en nemen langzamer hand 't offensief in handen, doch de Victrix- achterhocde kwijt zich uitstekend van haar taak en retourneert alle ballen. Tot rust blijf de stand blanco. Na de thee onderneemt R. C. O., gesteund door zon en wind, meteen eenige aanvallen cn met succes, want na tien minuten spelen weet zij dc leiding te nemen. Kort hierna weet Victrix uit een corner gelijk te maken, DISTRICT HAARLEM. Oefenwedstrijd JuniorenelitaL De oefenwedstrijd van hedenavond 6.45 uur heeft niet plaats op het Alliance-ter- rein, maar op het terrein van T. Y. B, B. aan de Zandvoortsche laan. Secretaris: J. C. KRUIJVER Ji., Tweede ZuidpolAerstraat 16. Donderdag 4 Juni. groote ledenvergade ring in het gebouw St. Bavo te 8 uur. Be spreking gehouden feeyten en wedstrijden. De volledige agenda wordt op de ver gadering bekend gemaakt. De leden die geen convocatie ontvangen hebben worden verzocht toch te komen, daar in het belang der vereeniging een groote opkomst noodzakelijk is. Dus komf alleen!! Bij de op den len Pinksterdag in Sappe- meer gehouden motorsnelheidswedstrijden, behaalde onze stadgenoot de heer J. J. van Koeten, in klasse 5C0 c.M.3, 1 prijs, gouden medaille; klasse 750 c.M.3, le prijs, gouden medaille; handicapweds'rijd, zilveren beker. Den volgenden dag reed de heer v. Kooten in Winschoten en haalde daar in klasse 5C0 c.M.3 le prijs gouden medaille. Deze wedstrijden werden door hem ge wennen cp 3 'A P.K. Douglas, na zwaren strijd met Jac. Brunt, eveneens cp Douglas en het pleit voor de rijcapaciteifen van Van Kooten, dat hij aan dc jarenlange overwin ningenreeks van Jac. Brunt op schitterende wijze een einde maakte door te winnen. Na het rijden van diverse ecrerondjes en ge tooid met 4 lauwerkransen, werd de hear Van Kooten gehuldigd voor zijn fraaie pres tatie, door het talrijke publick. Van de andere leden der Motorclub Haar lem. bereikte A. Wuring 2 maal de finale op B. S. A. S. de R.oode op B. S. A. viel, gelukkig zonder ernstige gevolgen. John Maas op B. S. A. kan zich niet geheel geven, daar hij nog niet hersled is van zijn val in Alk maar. Verden haalde ons lid D. van Driel een le prijs zilveren med^ in de Juniores- klasse en Van Beverdam op B. S. A. een le prijs, gouden medaille, in de 350 c.M.3 klasse amateurs seniores. Vraag over Marken. Antw. Uw markbiijetten zijn zoo goed als waardeloos. U kunt ze bij een bar.k-instel- ling inwisselen tegen het tarief: voor 1 bil- lioen aan markbiljetten ontvangt u 1 goud mark of 60 cent ongeveer. Vr.: Hoeveel belasting moet iemand on gehuwd in Haarlem over het belastingjaar 1924/25 betalen, met een inkomen van 2382 Antw.: Aan Rijksinkomsten-, Verdedi gingsbelasting en Gemeentelijk Inkomsten belasting totover 162.30. Vr.: 15 Jaar geleden ben ik in October in betrekking gekomen, met de overeen komst, dat ik 14 dagen per jaar vacsntie zou krijgen. Wegens opheffing der zaak moet. ik 1 Juli vertrekken. Heb ik nu volgens de wet, nog recht op mijn vacantia of tenminste een deel ervan. Antw.: Indien de afspraak niet is dat gij alleen na afloop van het jaar recht hebt op vacantic dan lijkt het ons billijk dat li vóór 1 Juli'althans het grootste deel van uw vacantie te genieten krijgt. Vr.: 1. Wat is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Culemborg? Hoeveel K.M is dit? 2. Wat is de mooiste en kortste weg van Nijmegen naar Zutphen? Hoeveel K.M. is dat? Antw.: 1. Haarlem Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uilhoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel Breu- keien, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalk wijk Culemborg. Afstand 72.8 K.M. 2. Nijmegen Lent, Eist, Elden, Arnhem, Velp,.de Steeg, Dieren, Brummen, Zutphen. Afstand 45.2 K.M. Vr.: Hoe is de weg van Hillegom naar Amersfoort per automobiel, zoodat ik niet ever Amsterdam cn over den Muiderstraat- weg bchoelt' te rijden? Antw.: Hillegom, Hoofddorp. Aalsmeer Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Waverveen, Lcenersloot Vreeland, 's Graveland, Hilver sum, Hooge Vuurschc, Soestdiik. Soest, Amersfoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7