Verkeersongevallen. jt De Volkshuisvesting, Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad DE INVOERING VAN DEN ZOMERTIJD. Het feest op Boekenrode. Mgr. Callier consacreert het altaar in de kapel der Eerw. Zusters vte Boekenrode. 'Agenda Aankomst van Z.D.H. Mgr. Callier. Gelukwensch aan Mgr. Callier. HET GROOTE FEEST OP BOEKENRODE. liet 50-jarig jubileum der Congregatie der Eerw. Zusters Franciscanessen van Salzkotten. De bouw der 400 arbeiderswoningen. De stofbestrijding. Internationaal zangconcours Gem. Koor „Polyhymnia". Een strijd penning voor de Kamerverkiezingen. Pater Borromeus. J- .1. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht LüiaÜB, De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. NIEUWE HAARLEM8GHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke kortingi Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaat* Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Donderdag 4 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16059 sing: elke régel meer 15 ct., bi» Postrekening No. 5970. vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de vèrzekermgs voorwaarden, f 3jj»Q0.- 750.' doodeHiken afloop f invoel oT een oog: f 125.' f 5Q.^ ,b?4f pf f 40.' anVereTJgerf^ ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen l uu verues van peme dimer. s Eenige weken geleden werd in den Haag een congres gehouden van het Nederland- sche instituut voor volkshuisvesting en ste denbouw, en met de Pinksterdagen is het jaarverslag over 1924, door den hoofdin specteur voor de Volkshuisvesting aan den Minister uitgebracht, gepubliceerd. Ziedaar twee zaken, die in verband met elkaar, de moeite van het beschouwen wel waard zijn Immers het vraagstuk der woningvoorzie ning is nog altijd een eerste rangs pro bleem, vooral met betrekking tot de open bare kassen. En nu was een der voornaam ste onderwerpen, dat op bovengenoemde bijeenkomst van deskundige mannen te den Haag aan de orde kwam, dit: hoe moet het in de naaste toekomst met de woningpro ductie en met eventueelen overheidssteun gaan? Over deze vraag waren de meenin gen vrij sterk uiteenloopend. Wat echter in die besprekingen trof was, dat er zooveel werd getheoretiseerd en dat zoo weinig met cijfers werd aangetoond, hoever de woning behoefte nog strekt, wat er aan woning voorziening is gedaan, wat er nog te doen blijft. Op die leemte is nu het verslag van den hoofdinspecteur voor de Volkshuisves ting een goede aanvulling. Wanneer wij de redevoeringen op het Haagsche congres ge houden en de officieele gegevens door ge noemden hoofdinspeteur, den heer ir. van der Kaa, verstrekt, naast elkaar leggen, dan zijn er wel enkele waardevolle conclusies te trekken. Op het Haagsche congres voerden de so cialistische sprekers den boventoon. Hier om behoeft het daar gesprokene nog niet per se te worden afgewezen. Het kan heel goed zijn, dat op een vergadering een aan tal menschen van verschillende levensrich ting bij elkaar komen ter bespreking van een of ander actueel vraagstuk, b.v. huis industrie, vuilverbranding, demping van de Zuiderzee en dat de meest deskundige een socialist blijkt te zijn. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat op een congres van daadwer kelijk belangstellenden in de volkshuisves ting de aanwezige socialisten de meest aan nemelijke, leidende gedachte aangaven Wij willen verder gaan en zeggen, dat in me nige gemeente mede door het optreden van roode wethouders, raadsleden en ambtena ren enorme verbeteringen in de volkshuis vesting zijn aangebracht. Toch kunnen wij dit vraagstuk niet be schouwen als te behooren tot de neutrale tone. De practijk heeft ook hier geleerd, lat er op den duur een botsing van begin sel tegen beginsel komt en dat het niet en kel gaat om verschil van meening over hoogte van verdieping of lengte en breedte van kamers. Om onze bedoeling te verduidelijken moeten we eenige jaren in de historie terug treden. Vóór den oorlog kon men in de ge meenteraden een feilen strijd om de uitvoe ring der Woningwet waarnemen. De wet schrijft voor, dat slechte krotten onbewoon baar zullen worden verklaard; dat vereeni- gingen „in het belang der volkshuisvesting" met hulp of steun der Overheid volkswo ningen kunnen bouwen; dat de gemeentebe sturen zelf tot het stichten van woningcom plexen kunnen overgaan. Begrijpelijkerwijze was er verschil van inzicht omtrent de wij ze van uitvoering der wet: moesten eerst nieuwe woningen worden gebouwd en daarna de krotten worden opgeruimd o! omgekeerd; en in welk tempo moest de uitvoering geschieden? Toen bet felste van den strijd af was kwam de groote oorlog, die aanvankelijk allen bouw stop zette. Het reeds bestaande gebrek aan woningbn werd nijpend, er was vrees voor ergerlijke huur- opdrijving, waarvan bet buitenland reeds jaren terug afschrikwekkende voorbeelden had gegeven. Toen greep de Overheid in; we kregen de huurwettan, wöfcrdoor de huurprijzen werden vastgelegd, huuropzeg- gingen onmogelijk werden gemaakt en het laten leegstaan van bewoonbare ruimten verboden werd. Tegelijkertijd prikkelde de Overheid het bouwen van nieuwe woningen door vereenigingen en gemeentebesturen, met het verstrekken van voorschotten en bijdragen, beloop ende vele millioenen. Wij geven ons gewoonlijk van al deze dingen weinig rekenschap. Toch mogen wij wel eens bedenken, dat het hier ge- faan is om beginselen, welke onmiddellijk net het eigendomsrecht verband houden Door het optreden van de Overheid im mers werd het den eigenaars van huizen onmogelijk gemaakt om over hun eigendom te beschikken, terwijl diezelfde Overheid door het beschikbaar stellen van vele mil lioenen uit de openbare kassen huizen liet bouwen, welke alleen met groote verliezen te exploiteeren waren. De particuliere bouw werd dus onmogelijk gemaakt en de waar de der bestaande huizen werd door den bouw met Overheidssteun naar beneden ge drukt Een belastingbetalende huiseigenaar had dus de onaangename overtuiging, dat mede met zijn geld zijn eigen waardevolle panden werden gedrukt. Wij zeggen dit alles niet, om critiek te oefenen op de gevoerde woningpolitiek of om te betoogen, dat er door de Overheid 3P dit gebied tegen de rechtvaardigheid is gezondigd. Integendeel; de Overheid zou, wanneer zij anders had gehandeld, haar plicht hebben verzaakt: het particulier be lang moest voor het nijpende algemeen be lang wijken en waar een woning tot de eerste levensbehoefte van den mensch be hoort, vond de Overheid hier een plicht van de eerste orde. Wij zetten hier de dingen Schter slechts scherp tegenover elkander, om goed te doen uitkomen, dat deze diep in het eigendom ingrijpende maatregelen alleen in den nood hun rechtvaardiging kon den vinden. En ziedaar een der beginselen, welke bij het vraagstuk der woningvoorzie ning in het geding komen. Op het bovenbedoelde congres was zeer sterk deze meening te beluisteren: de Over heidsbemoeiing met den woningbouw, met de woninghuren en het al of niet vrij be schikken over de woningen mag niet op houden:, de vraag is niet, of de nood is ge lenigd, maar of wel iemand anders beter dan de Overheid in de woningbehoefte kan voorzien. Ziedaar een socialistische stelling, welke wij niet onderschrijven kunnen. Wan neer de vraag zuiver theoretisch kon wor den opgezet voor een samenleving, welke nog beginnen moest, dan ware er over zul ke dingen te disputeerenl En de groote vraag zou dan nog zijn ot Overheidszorg hier wel beter was dan particulier initia tief. Maar nu de eigendom van onroerende goederen eenmaal gevestigd is, nu gaat het niet aan zonderdringende noodzaak over heidsmaatregelen te treffen of te handha ven, welke dat eigendom sterk ondermij nen Toch is door vooraanstaande socialis ten (mr. v. d. Bergh, Wibaut enz.) op de Haagsche vergadering op volledige handha ving der Huurwetten en hervatting van de sterk opgedreven en thans weer ingekrom pen ovrheidsbemoeiing van de nijpendste oorlogsjaren, aangedrongen. Wij stuiten hier dus wek degelijk tegen een socialistisch beginsel. Dit bleek ook wel uit redevoerin gen van niet-socialistische sprekers, die uitschakeling zooveel mogelijk van Over heidsingrijpen en bevordering van het par ticulier initiatief bij den woningbouw voor stonden, maar deze mogelijkheid voorals nog niet inzagen. Nu is het jaarverslag 1924 van den hoofd inspecteur der Volkshuisvesting daarom trent iets meer komen vertellen. In 1924 zijn 46.640 nieuwe woningen voltooid, ter wijl met het oog op het bestaande woning tekort en de toeneming der behoefte een vermeerdering met slechts 40 tot 45 dui zend woningen noodig was. In 1924 was er dus al 'n kleine overproductie. En de In spect. deelt mee dat voor 1925 de bouw van een voldoend aantal woningen verzekerd is, waarmee de woningvoorziening al reeds aan reservevorming toe is De Inspecteur trekt dan o.m. de volgende conclusie: „Voorts meende ik ervan te mogen uit gaan, dat de Huurwetten, die crisiswetten zijn, zoodra dé crisis, welke deze wetten in het leven nep, als geweken kan worden beschouwd, niet langer in stand mogen wor den gehouden. De crisis op woninggebied, zich uitende in een nijpend tekont aan wo ningen, waarin wegens het groote risico van toekomstige waardedaling door het particulier initiatief niet kon worden voor zien, dwong de Overheid tot het verleenen van crisissteun en tot het maken van' wet telijke bepalingen tegen huurwoeker. De steunverleening is thans opgeheven, waar mede is uitgesproken, dat in een nog even tueel bestaand tekort zonder steun zou kunnen worden voorzien. „Voor een volledige herleving van het bouwbedrijf moeten alle beletselen worden weggenomen, weke de vrije uitoefening in den weg staan. De opheffing der Huurwet ten is in dit opzicht noodzakelijk te achten Met tal van andere argumenten wordt deze meening dan nog versterkt. Wij dur ven nochtans niet beslissen, of voor bepaal de plaatsen de opheffing der Huurwetten een niet te grooten schok zou geven. Met groote omzichtigheid zal de Overheid hier te werk moeten gaan. Maar wel mag aan de hand van een zoo deskundige uitspraak als socialistisch en dus voor ons onaan vaardbaar de stelling worden afgewezen dat aan inkrimping der Overheidsbemoeiing en opheffing der crisiswetten zelfs niet kan worden gedacht. En te meer moeten wij ons hier tegenover het streven der socialisten stellen omdat dezelfde Hoofdinspecteur be wijst, dat, bij het volger^ van een andere dan door de sociaal-democraten gewilde woningpolitiek het particulier initiatief in staat is in de toekomstige woningbehoefte te voorzien, wat wij in een volgend arti kel nader hopen te ontwikkelen HEDENAVOND MOETEN DE KLOKKEN WORDEN VERZET OP ZOMERTIJD. Sociëteit „St. Bavo". R. K. Kiesvereeni- ging 8 uur Haarl. Gem. Koor 8 uur. Rederijkerskamer 8 uur. Toor-kamers August Oepkes. Prins Mau- ritslaan 9a, ingang recht tegenover Ken- nemer Lyceum Tentoonstelling van sierkunst en grafische kunst tot 8 Juni Dagelijks geopend van 11 tot 5 en van 7 (ot 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89ka uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 leL.ioon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur s Zaterdags alleen "au 92 en 1 Pa van 26J4 en s avonds van kalt 8 van half 8half 9 uur. R.K- Arbeidsbeurs voor Vrouwen Blocm- hotstraat 1 Alle werkdagen vaü v m 1052 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uit. be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kindc-boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor HoIlandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge. nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den buis- Men meldt aan „De Tijd" uit Venetië, dato 28 Mei: Hedenmorgen werd door het Doorluchtig Episcopaat, dat onze Bedevaart vergezelt en door de Bedevaart-Commissie een telegram gezonden aan den Bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, om Hem geluk te wenschen met zijn geboortedag. Hoevelen hebben het niet betreurd, dat deze grijze kerkvorst door de omstandighe den verhinderd is geweest de reis naar Rome mede te maken. Maar zeker hebben allen hem herdacht in hun gebeden, hem die zij zoo gaarne aan de zijde hadden gezien van Mgr. van de Wetering, Mgr, Diepen, Mgr. Hopmans en Mgr. Schrijnen. Het ad muitos annos aan Mgr. Callier te legrafisch toegewenscht, is zeker de echo van wat er leeft in de harten van allen, wier tolk de Commissie op dezen zijn geboorte dag is geweest. .Voor de Zusters Franciscanessen, doch ters der H.H. Harten van Jezus en Maria, uit Salzkotten, was de dag van heden een dag van hoog feest bij uitstek, want zij herdachten het heuglijk feit', dat zij vóór 50 jaren den voet op Nederlandschen bo dem zetten. Wat zij gedurende die 50 lange jaren van haar verblijf in ons land deden voor hen, die aan haar zorgen werden toever trouwd, blijft boven allen lof verheven en reeds eerder konden wij in onze kolommen de vruchten van haar zegenrijk werk ver melden. Thans was het groote feest van de her denking van het jubileum aangebroken en Boekenrode, het moederhuis, was voor deze plaats der feestviering uitgekozen. Dat ook de hooge geestelijkheid van het diocees belang stelde in dit heuglijk jubi leum bewees dé aanwezigheid van talrijke hooggeplaatste personen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, kwam zelf om een plechtige Hoogmis in de nieuwe Kapel van het Moe derhuis op te dragen. Vooraf had de plechtige consecratie plaats van het altaar. Onder vroolijk klokgelui arriveerde Mgr. per auto aan het moederhuis, vergezeld van zijn secretaris, den weleerw. heer v. d. Tuijn, waarna men zich naar de Kapel begaf, waar de plechtigheid der consecra tie terstond een aanvang nam. Mgr. werd daarbij geassisteerd door den Zeereerw. heer pastoor H. C. J. Sondaal als diaken, terwijl nog de volgende assistentie werd verleend: de zeereerw. pater Follmer ad librum, de zeereerw. heer rector dr. Hamer ad mitram, de zeereerw, heer pa stoor Verbeek ad baculum, de weleerw. heer-v. d. Tuijn, cercmoniarus, de weleerw. heer kapelaan Liihn huriferarius, terwijl als cantores fungeerden de weleerw. heer kapelaan Boks en de weleerw. heer kapelaan W. Bosch. Dt plechtigheid, die geruimen tijd vorder de, werd door alle zusters en novicen van het moederhuis, benevens door enkele ge- noodigden bijgewoond. De ingang der nieu we kapel was eenvoudig doch smaakvol met groen en bloemen versierd, zoo ook de hoofdingang van het huis, waar de vlag was uilgestoken. Ter linkerzijde van het pries terkoor was in de kapel een troon opge richt. Na de plechtigheid der consecratie cele breerde Monseigneur aan het hoogaltaar, dat inmiddels op smaakvolle wijze met bloemen was versierd, een plechtige H. Mis, daarbij geassisteerd als presbyter assistens door den hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, als diaken door den zeer eerw. heer pastoor H. C. J. Sondaal, als sub diaken door den zeereerw. rector dr. Hamer, terwijl als troon-diakens fungeerden de hoog- eerw. heer plebaan L. A. A. M. Wester- woudt en de hoogeerw. pater superior Scha- fer. De overige assistentie was als volgt ver deeld: thuriferarius de weleerw. heer Boks, ad baculum de zeereerw. heer pastoor Ver beek, ad librum de weleerw. heer kapelaan Lübn, ad mitram de Zeereerw. heer pistoor Wassen, ad candelam de zeereerw. pater Follmer S.J., ad gremiale de weleerw. heer kelp. W. M. Bos, terwijl de WelEerw. heer J. M. v. d. Tuyn als ceremoniarius fungeer de Het zusterkoor voerde op verdienstelijke wijze de gregoriaansche gezangen en een tweestemmige missa uit. Onder de velen die de plechtige H. Mis bijwoonden bevond zich ook de hoogeerw. heer Ebbinkhuysen, regent van het klein seminarie Hageveld te Heem stede. Nadat door den Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann de afkondiging van de af laat was voorgelezen, richtte de Bisschop zich tot de in de kapel vereenigde Zusters. Mgr. wilde een enkel woord spreken om deze langdurige plechtigheid te besluiten. Het nieuwe altaar der kapel is heden aan Jjod toegewijd ter eere van de Allerheilig- Gewone tijd. Zomertijd. Hedennacht treedt de zomertijd in wer king. Als het 2 uur na middernacht, gewone tijd is, wordt het geacht te zijn 3 uur (Zomer tijd). Niemand vergete dus hedenavond de klok één uur vooruit te zetten. ste Maagd Maria en van alle heiligen maar bijzonder ad nomen et memoriam St. Fran- cisci, aan den naam en de nagedachtenis van den Heiligen Franciscus van Assisië. Zoo dikwijls de Zusters dus in de kapel komen en de H. Mis bijwonen en zich in de H. Mis met Jezus aan den Hemelschen Vader zullen opofferen, zullen zij dat doen ter eere van den H. Franciscus, haar patroon, dien zij zullen navolgen in zijn heilig leven. Evenals Franciscus zullen zij zich geheel en al aan Jezus geven, door volkomen ont hechting aan het aardsche, hetgeen ook het groctste kenmerk was van den Heiligen Franciscus, Arm als Jezus, vernederd als Jezus, soms bespot als Jezus en lijdende de marten even als Jezus. Dat was het eigenaardige van den H. Franciscus, het zonnekind, dat hij met blijdschap zijn leed en vernedering droeg, dat hij zijn lijden als iets heerlijks beschouw de, er een feest van maakte. Hij verheugde er zich in Jezus in Zijn lijden te mogen na volgen. Willen de zuster dien grooten heilige eeren, dan moet haar streven zijn, niet op te zien tegen het lijden, maar er evenals de heilige Franciscus een feest van te maken. Wanneer zij dit doen, dan zal van dit altaar een vloed van zegen uitgaan, waardoor haar leven reeds een paradijs op aarde zal wor den als een voorsmaak van het Eeuwig Le ven Mc-t deze kerkelijke plechtigheid was ook het officieele feest ten einde, doch in meer intiemen kring duurde de feestvreugde den ganschen dag door. Omtrent den bouw van 400 arbeiderswo ningen, waartoe den raad binnenkort een voorstel zal bereiken, zooals wij reeds meld den, vernemen wij nader, dat het grootste gedeelte in de Slachthuisbuurt zal worden gebouwd en de rest aan het Brouwersplein en de Van Oosten de Bruijnstraat. Behalve het reeds met chloorcalcium be werkte gedeelte is hedennacht nu ook een gedeelte Kleine Houtweg, Plein, Wilhelmi- nastraat, Zijlvest, Stationsplein en Groote Markt met Gouda Sproeiteer als stofbestrij ding bewerkt. Zoo mogelijk, zullen de proeven nog wor den uitgebreid. Ernstige aanrijding te Zandvoort. Woensdagmiddag omstreeks half 5 uur werd in de Kleine Krocht de 15-jarige W. v. d M. door een automobiel aangereden. Per politie-brancard werd het knaapje naar dokter Will ems vervoerd, die de eerste hulp verleende. Hij constateerde eenige vleeschwonden en een lichte hersenschud- ding. Het kind werd, na verbonden te zijn, naar de ouderlijke woning in de Koningstraat vervoerd. De toestand is ernstig. De be stuurder van de auto heeft geen schuld. Waar schijnlijk is het kind al spelende onder de auto gekomen. Aanrijding te Wijk-aan-Zee. Woensdagnamiddag te ruim 5 uur reed W. S., et Beverwijk, met zijn nto voor perso nenvervoer in matigen gang het dorp uit. Bij „Kijkduin", eigenaar J. Ledder Sr., nu bewoond door badgasten, kwam een jonge tje van 4 jaar uit het huis en wilde de straat oversteken, waarbij het ventje in botsing kwam met de auto en wel zoodanig tegen een der lantaarns aan, dat het glas in scher ven vloog. Het kind kwam wel onder de auto doch deze overreed het niet. Mej. P. was direct bij de hand om de Eerste Hulp bij ongelukken te verleenen. Het eene been van het ventje was erg ontveld en de eene zijde van 't hoofdje deerlijk gewond. Spoe dig was ook de dokter ter plaatse, die het kindje verbond. Hersenschudding werd niet geconstateerd. Den chauffeur treft niet de minste schuld. Ooggetuigen bevestigden dit. Ongeval te Ncordwijkerhout. De autobus van den dienst Haarlem Noordwijk aan Zee, Groene busonderneming de Wed. H. van t Woud, reed gisteravond nabij den Ruigenhoek, doordat de bestuur der het stuur overgaf aan een medepassagier, die dit blijkbaar niet meester was, van den weg af en kwam terecht in een hoek teel- lend. Nadat tevergeefs beproefd was uit deze benarde positie tc geraken, werd de autobus ten slotte door de vrachtauto van den heer G. Geerlings er uit verlost en kon met een kleine materieele schare haar weg naar Noordwijk vervolgen. De inzittende passagiers kwamen allen met den schrik vrij, zood&t dit ongeval betrekkelijk goed afliep. Op Zaterdag 6 Juni a.s. 's avonds 7 uur, zal de Int. wedstrijd van „Polyhymnia" wor den geopend, met de 3de afd. Gem. Koren Onbekroond. Deze afd. is speciaal openge- I steld voor vereenigingen, die nog geen prijs hebben behaald. In deze afd. komen uit 13 vereenigingen, elk met 2 koren. 1 Op Zondag 7 Juni 's middags één uur wordt het concours voortgezel met de 3de afd. mannenkoren. In deze afd. komen uit de vereenigingen die nog geen lsten prijs hebben behaald. Het verplichte koorwerk in deze afd. luidt „Een Vrouw" van Olivier Koop. De veree nigingen zingen verder nog een koorwerk naar keuze. In deze afd. komen uit 12 ver eenigingen. Des avonds 7 uur kampt de 2de afd. mannenkoren. In deze afd. komen 9 vereenigingen uit, terwijl het verplichte koor luidt t Is Dag van Jac, A, Maassen. Nog slechts 4 weken en 1 Juli staat voor de deur. Meer dan anders zullen onze pro pagandisten moeten werken om in dezen strijd te behouden, wat wij hebben. Het is onnoodig hierover uit te wijden Ieder Ka tholiek kan weten, welke enorme moeilijk heden zich thans bij deze verkiezing zullen voordoen. Wij zullen niet alleen moeten strijden tegen socialisten en liberalen, doch ook zullen wij' eigen geloofsgenooten moeten gaan overtuigen, welke groote belangen er voor Kerk en Maatschappij thans op het spel staan. Voor de ontzaglijke kosten, welke deze veikiezingscampagne zal mede brengen, zijn de gewone inkomsten van onze Kiesvereeni- ging absoluut niet toereikend. Er zal dus langs anderen weg in het dreigend te korf moeten worden voorzien. ïn Rotterdam heeft de R.-K., Kiesvereeni- ging het voorrecht, dat onder goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, in de meeste kerken een verkiezingscollecte mag worden gehouden. Het feit alleen, dai tot een zoo buitengewoon middel wordt overgegaan voor de stijving van de strijdkas, toont reeds voldoende aan, dat wij Katho lieken ook met onze Staatkundige belanger ernst hebben te maken. En al hebben wij te Haarlem nog nimmer getracht dit ongewone middel toe te passen, toch hebben wij niet minder dan Rotterdam een vermeerdering van inkomsten noodig om den aanstaanden strijd met succes te kun nen voeren. Ik doe dan ook langs dezen weg een be roep op de goedgezinde Katholieken van Haarlem om een bijdrage voor onze strijdkas en hoop voor dit buitengewoon goede doel menige gift te mogeh ontvangen. J. J. BRINKMAN. Anegang 19. Pennipgmeester R. K. Kiesvereen, Je kunt je moeilijk een paar maanden lang opwarmen bij de gedachte dat je op 1 Juli op de Roomsche lijst moet stemmen. En zoo is het te begrijpen dat er tot op heden in ons Roomsch kiezerskorps nog zoo weinig animo te zien is voor de nade rende verkiezingen, die toch en ook dat vergeten wij geen van allen voor een deer zullen beslissen over de wijze, waarop ons land in de eerstvolgende vier jaar zal wor den geregeerd, over de wijze, waarop wij onze godsdienstige gevoelens in ons lieve vaderland zullen kunnen beleven. Maar nu, een paar weken vóór den groo ten dag, wordt het tijd dat we ons allen re kenschap gaan geven, dat we, naast onze gewone dagelijksche bezigheden, nog te zor gen hebben dat onze wereldlijke regeering, dat de regeering van de Maatschappij, waar toe we behooren, deugdelijk en goed is. Dat kunnen we door onze stem in het kapittel te laten gelden en op ons stembiljet even aan te teekenen dat we, wat ons aandeel betreft, een Roomsche regeering wenschen. Het wordt tijd dat we even uit den sleur- plooi van onzen dagelijkschen levensgang treden en even belang gaan stellen in do politieke dingen. Niet alleen dienen we zelf overtuigd te zijn van de beteekenis, die elke stem op 1 Juli heeft voor Christus' regeering over de aarde, maar we moeten ook even ons gewicht aan overredingskracht in de schaal leggen om anderen van die beteeke nis te doordringen; anderen van de nood zakelijkheid eener Roomsche regeering te doordringen. Even moet er nu worden ge werkt Zelf stem je op 1 Juli op de Room sche lijst. Maar het is maar één stem, zij het dan een gewichtige. Als je echter een uwer kennissen overtuigt om Roomsch te stem men, die zonder door u overtuigd te zijn, niet of verkeerd zou hebben gestemd, dan heb je een prachtig werk gedaan om het Rijk van Christus, om onze H. Geloofsovertuiging te doen heerschen in Nederland. Welnu dat moeten we nu doen in de we. ken. die nu nog tot 1 Juli resten. We moeten ons zelf, en we moeten ande reu opwarmen om Roomsch te stemmen. Pater Borremeus de Greve, naar wien te luisteren op zich zelf al een genot is, zal dat Vrijdagavond eens welsprekend komen uit leggen in de kiesvereeniging. Het bestuur de la crème aan redenaarstalent, 'n spreker, voor het voetlicht te brengen. Het is crème de la crème van renaarsalent, een spreker, die de Roomschen van geestdrift doet tril len, en niet-Roomsch vol bewondering doet luisteren. Deze spreker te gaan hooren, is geen op offering, het is een genot, dat niemand zich behoeft te ontzeggen en niemand mag laten loepen. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Vooruit OPGAVE: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 4 Juni 1925. Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. te Maastricht. Laagste Barometerstand 749.0 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Juni: Zwakke tot matige, westelijke tot zuide lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, later weD licht toenemende bewolking, waarsehjjnlykl nog droog weer, iets warmer. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1