Binnenlandsch Nieuws. ELCK WAT WILS. TREKJES De Nederlandsche Regeeringsgedelegeerde op de Arbeidersconferentie te Genève inzake het standpunt tegenover de patroons. De ongere geldheden in China. Uitbreiding der staking. Onder de Radio-berichten: Een Fransche Controle-commissie naar plarokko. China zendt een tweede nota aan de diplomaten. Gem, buitenl. berichten. De nota der geallieerden aan Duitschland. De arbeidsconferentie te Genève. Een Fransche parlementaire commissie voor Marokko. Een bom gevonden in de kathe draal van Barcelona? De lijn van het gemeenebest. De onlusten in China. Geruststellend bericht. De Kamerverkiezingen. Een militaire gasschool. HANDEL EN NIJVERHEID, De melk in de hoofdstad weer duurder. MARKTNIEUWS. Minister Ruys naar Texel en Terschelling. Bezoek van buitenlandsche oorlogsschepen. De samenstelling der Wederl. delegatie te Genève. KERKNIEUWS. ORDE EN ARBEID R.-K. Werkliedenverbond. De werkverschaffing in het Noorden. De staking in de Haagsche bouwbedrijven. VISSCHERIJ. No. 402. G. H Het Veiligheidspact. Terwijl omtrent de hoofdpunten overeen stemming tusschen Engeland en Frankrijk inzake de veiligheid is bereikt, duurt de be- preking over de onderdeelen voort. Daartoe is gisteren weer een Fransche nota te Londen overhandigd. Hierin wordt met voldoening melding gemaakt van de mondelinge toe zeggingen van Engelsche officieele zijde ge daan ten aanzien der oostelijke grenzen en die waarschijnlijk op haar beurt schriftelijk geformuleerd in addendum zuilen worden neergelegd. Ze bevatten voor Frankrijk een bevredigende verklaring van de Engelsche opvatting omtrent de vrijheid voor Frankrijk cm zijn oostelijke bondgenooten in geval van een aanval te hulp te komen en moeten nu ook door Duitschland worden goedgekeurd. De stemming, die op het oogenblik te Lon don heerscht en waarmee men hier nu wel kan instemmen, wijst naar een viervoudig pact tusschen Frankrijk, Engeland, België en Duitschland. Als tegenhanger zou dan later een afzonderlijk pact gesloten kunnen worden door Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije en Duitschland en eventueel nog an dere landen, dat voor Italië dezelfde rol spe len zou. Volgens uitingen van Briand zou met Engeland thans in hoofdzaak overeen stemming bereikt zijn er slechts nog nuances te regelen zijn, waarvoor waarschijnlijk Zon dag te Genève gelegenheid zal zijn vóór de opening van de zitting van den Volkenbonds raad. Mogelijk is dat Chamberlain reeds in denzelfden trein reist met Briand, die Parijs morgenavond verlaat. Pertinax beweert- in de „Echo de Paris", dat omtrent het voor Frankrijk uiterst be- .angrijk punt nog geen overeenstemming is oereikt. De vraag is, of de verplichtingen, die Engeland uit hoofed van de artikelen 42 tot 44 van het verdrag op zich neemt, eenzijdig of tweezijdig zullen zijn, d.w.z. of het tegen over die verplichtingen ook het tegenwicht van dergelijke verklaringen ten aanzien van Duitschland zal willen plaatsen. Men vraagt zich in Engeland af, of men het recht heeft speciale overeenkomsten tot militaire uitvoe ring van de ontwapeningsclausuies met Frankrijk te sluiten zonder hetzelfde met Duitschland te doen. Daarentegen betoogt de Fransche regeering, dat dit zeer natuur lijk is, omdat het verdrag van Versailles een ontwapeningsservituut bevat, alleen ten laste van Duitschland, zoodat de te sluiten overeenkomst zich dan volkomen aan het verdrag zal aansluiten. Hieromtrent moet echter nog overeenstemming worden bereikt en zoolang dit niet uitdrukkelijk gezegd wordt, oordeelt Pertinax, dat de allianties van niet de minste waarde is. Ook hij erkent echter met instemming de beteekenis van hetgeen reeds werd bereikt. Communistische agitatie op de tentoonstelling te Parijs. Bij de inwijding van het Paviljoen der Sovjets op de tentoonstelling van Decora tieve kunst riepen communistische toe schouwers: „leve de sovjetl" Minister De Monzie brak zijn bezoek aan het paviljoen af. Kritiek op Caillaux' plannen. Romier valt in de „Figaro" gedeeltelijk de socialisten bij in hun kritiek op de plannen van Caillaux, in zooverre zij nauw verband tischen tusschen de saneering en de fiscale plannen. Caillaux zou op verschillende technische punten met de opmerkingen der socialisten rekening kunnen houden, maar doet hij dat, dan heeft de regeering ook niets te vreezen, want geen der tegenstanders Van het kabinet zou ophet oogenblik zijn opvolger willen worden en de geduchte aan sprakelijkheid aanvaarden voor de regeling der financiën en de Marokkaansche moei lijkheden. De Arbeidsconferenti^ te Geneve. Zaalberg, de Nederlandsche regeerings gedelegeerde, zette gisterenmorgen in de Ar- beidsconferentie de redenen uiteen, waarom in de Nederlandsche delegatie de patroon ont brak. Hij verklaarde, dat het niet de schuld der regeering was, doch die der patroons. "Zij verlangden behalve de twee deskundige adviseurs, nog een dier permanent adjunct- gedelegeerde zou zijn. 't Reglement kent dien niet. Zij hadden hem on-officieel kunnen meezenden. Uit de lijst der delegaties blijkt overigens, dat ook de belangrijkere indus trieels landen twee deskundigen voor den patroonsgedelegeerde naar Genève zonden. De Nederlandsche regeering laat zich noch door de arbeiders, noch door de patroons, noch zelfs door Genève de wet voorschrijven. De conferentie nam het voorstel der ge lijke behandeling van vreemde en eigen ar beiders bij bedrijfsongevallen bij eindstem ming met algemeene (125) stemmen aan. Communistische agitatie. in Bulgarije. Het Hof van Cassatie te Sofia verwierp het nooger beroep van Pertsjenlieuw en het echt- 3aar Leger tegen het vonnis van den krijgs- •aad. Daar mevr. Nikolawa en haar zoon geen aeroep hebben aangeteekend, heeft hun von- ais kracht van gewijsde gekregen. Al deze personen zullen, wanneer eenige formali teiten zijn vervuld en de koning de vonnis sen heeft bekrachtigd, hetgeen eenige dagen in beslag zal nemen, worden terechtgesteld waarschijnlijk in het begin der volgende week' Dc strijd in Marokko. De Djebala-stammen hebben geweigerd aan Abd-el-Krim troepen te verschaffen, daar zij van oordeel zijn dat hij zijn onder gang tegemoet gaat. Stormen in Iowa. Een draadloos bericht meldt, dat tenge volge van stormen, die Dinsdag in Iowa heb ben gewoed, acht personen werden gedood en een aantal gewond. De gebeurtenissen in Sjanghai. Volgens den correspondent der „Daily Te legraph" te Tokio beschouwt men de schiet partij, die te Sjanghai heeft plaats gehad, in Japansche kringen, die goed op de hoogte zijn met de jongste ontwikkeling der poli tieke gebeurtenissen in China, met onge rustheid en gevreesd wordt dat wanneer gewelddadig zou worden ingegrepen, in het bijzonder van Japansche zijde, dit een nood lottige uitwerking zou hebben. De correspondent teekent hierbij aan dat het Chineesche studentencorps niet verge leken kan worden met dat van het Westen, of zelfs met dat van Japan, daar het een gewel digen invloed in alle politieke centra uitoefent en als een wezenlijke macht moet worden be schouwd, terwijl het sedert vele maanden is opgevoed met een nieuwe visie, n.l. China voor de Chineezen en zijn antagonisme tegen vreemde inmenging, in het bizonder van En gelsche, Amerikaansche en Japansche zijde, zich in heel China duidelijker demonstreert Dè schietpartij te Sjanghai, waarbij studen ten werden gedood, wordt daarom als een blunder beschouwd, die vergelding tot ge volg zal hebben, welke zich vooral tegen Ja pan zal richten, dat in China in het bijzon der wordt beschouwd als de vertegenwoordi ging van het „onderdrukkend imperialisme." De studenten te Peking hebben ten getale van 8000, waarbij honderden meisjes en vele kleinere kinderen, den 3den Juni een op tocht door de stad gehouden en gepoogd toe gang te verkrijgen tot de legatiewijk. Deze processie was enkele kilometers lang en voor zien van vlaggen en vaandels en had ten doel de politieke inzichten der studenten onder de openbare aandacht te brengen, doch de on schuldigheid van de gebeurtenis werd be dorven door het feit, dat vele jongeren kreten uitten als „Weg met het Imperialisme". „Weg met den Godsdienst van Jesus", „Dood aan alle Engelschen en Japanners", enzoo voort. Het was opmerkelijk dat verscheidene belangrijke missionaire instellingen van on derwijs sterk in den optocht vertegenwoor digd waren. De staking heeft zich verder uitgebreid. Thans bedraagt het aantal stakers naar schat ting 150.000, die hun toevlucht nemen tot de gebruikelijke Chineesche methode van be dreiging van de familieleden der arbeiders, die loyaal blijven tegenover de buitenlanders. Japansche bedrijfsleiders van een katoen fabriek schoten gisteren op oproerlingen, die een poging deden om de fabriek te bezetten. Zij verwondden er vijf en dreven, met be hulp van een groote politiemacht, de oproer lingen uit de fabriek. In de nota der mogendheden in antwoord op het Chineesche protest naar aanleiding van de relletjes te Shanghai wordt dë verant woordelijkheid op de oproerlingen geworpen en bij de Chineesche regeeririg aangedrongen op het toonen van een verzoeningsgezinden geest. De staking breidt zich nog steeds uit, of schoon vele arbeiders er blijkbaar tegen zijn. De politie deed invallen in verschillende roode centra en vond er een groote hoeveelheid bolsjewieksche literatuur. Eenige personen zijn gearresteerd. Gisteren kwamen geen nieuwe opstootjes EEN OPZIENBARENDE MOORD. Toen eergisteravond de trein uit Versailles om 6 u. 21 het station Saint-Lazare te Parijs biinnenstoomde en de schoonmaaksters de leege compartimenten betraden ontdekten zij tot haar ontzetting in een Ie klas coupé het lichaam van een man in zieltogenden toe stand. De ongelukkige werd aanstonds naar de verband kamer van het station vervoerd, waar hij eenige oogenblikken later stierf. Hij bleek door twee revolverschoten in de rechter slaap gedood en schijnt daarna beroofd te zijn. De politie vond echter in den binnen ant van zijn vest de initialen van een kleermakers zaak op de Avenue de l'Opera en tevens den naam: de Carnaville, vermeld. De kleermaker werd opgebeld en deze wist mede te deelen, dat de vermoorde een zijner klanten, den heer Dursus de Carnaville, moest wezen. Dit bleek juist te zijn. De heer Dursus de Carnaville een 66-jarige advocaat, die genurende Z5 jaar bij de Cne- mins de fer de l'Etat werkzaam was geweest, sedert 4 jaren gepensioneerd was, had zich 's ochtends naar Garches begeven om een villa voor de zomermaanden te huren. Men ver onderstelt, dat hij zich van Garches te voet naar Ville-d'Avray heeft begeven en daar op den trein naar Parijs heeft genomen, die om 5.18 u. uit Versailles vertrekt. Hij had slecht een paar bankbiljetten van honderd frans bij zich en daar men elke intrige of persoonlijke wraakneming buitengesloten acht, vermoedt men, dat de dieven slechts op roof uit waren en een willekeurigen reiziger tot slachtoffer heb ben uitgekozen. Tot Bécon-les-Bruyères stopt de trein aan elk station, daarna rijdt hij tot Parijs door. Gedurende dit laatste traject zal de moord zijn gepleegd. Van de daders is geen spoor te bekennen. DE INTERNATIONALE JURISDICTIE. Te Stuttgart heeft de president van hej Duitsche Rijksgerechtshof dr. Simons bij opening der jaarvergadering van de Deut sche Gesellschaft für Völkerrecht een lezing gehouden omtrent de internationale juris- gegaan. Aiie volken nadden tot taak, dien vooruitgang te bevorderen. De beschaafde wereld had groote behoefte aan een inter nationaal gerechtshof en Duitschland had er groot belang bij, dat het gezag van het Haag- sche hof toenam. HET FLETTNER-ROTORSCHIP. Volgens de „Hamburger Nachrichten" zou een Amerikaansch consortium 't plan hebben opgevat het Flettner-rotorschip te koopen. EEN MERKWAARDIG PROCES. Een gevangene, genaamd Yuco Perovitsj, die zit opgesloten in de gevangenis te Leavon worth, in Kansas, heeft tegen de regeering der Vereenigde Staten een proces ianhangig gemaakt, dat zeker wel tot de zeldzaamste ter wereld behoort. Hij werdin 1915 in Alaska wegens moord tot de straf des doods, tot den strop, veroordeeld, doch de regeering ver anderde de straf in levenslange opsluiting. Perovitsj nu eischt zijn invrijheidsstelling op grond van de overweging dat het oorspron kelijke doodvonnis werd veranderd zonder dat hij er om gevraagd had, of zonder dat hij dictie, welke z.i. in vele opzichten was vooruit- er zijn toestemming voor had gegeven. De heden onder voorzitterschap van den rijkspresident gehouden Kabinetsraad ter bespreking der ontwapeningsnota duurde eenige uren. Ook de Pruisische minister president Braun, staal ssecretaris dr. Weis- mann en generaal v. Seeckt namen er aan deel. Naar verluidt zullen de minister-presiden ten der landen in het eind der volgende week te Berlijn door den rijkskanselier om trent het standpunt der rijksregeering ten aanzien van de nota worden ingelicht. In politieke kringen is men Wan oordeel, dat de rijksregeering voorloopig geen defi nitief antwoord zal kunnen geven, daar bij onduidelijkheid der nota op alle beslissende punten uitvoerige toelichtingen en even tueel nieuwe uitgebreide besprekingen nood zakelijk zullen zijn. Men betreurt, dat elke positieve medeeling nopens den definitie ven ontruimingstermijn voor de Keulsche zone ontbreekt. De amendementen, ingediend op het in 1924' aangenomen ontwerp-conventie in zake de afschaffing van den nachtarbeid *in bakkerijen, is door de desbetreffende com missie in tweede lezing verworpen. De bepalingen der conventie zullen thans op 1 Jan. 1927 in werking treden. De conventie stuit op het eenparigver zet bij de groep der werkgevers, die voor den patroon het recht opeischen van per soonlijken arbeid en wijzen op de practi- sche moeilijkheden bij de toepassing. De legercommissie heeft, na Painlevé te hebben gehoord, die mededeelde, dat maar schalk Lyautey het zenden eener parlemen taire controlecommissie gunstig gezind is, een aantal gedeligeerden aangewezen, die een soort voorloopige commissie zullen vormen. Uit Fransche kustplaatsen aan de Spaan- sche grens zijn thans over den beraamden aanslag op den koning van Spanje telegram men ontvangen, welke door de censuur in Spanje waren verboden. Gemeld wordt, dat de politie in een tunnel op 25 mijlen van Barcelona op de spoorlijn tusschen Barce lona op de spoorlijn tusschen Barcelona en Madrid een bom van 66 pond heeft gevon den, met een electrische ontsteking, welke op een afstand in werking kon worden ge steld op het oogenblik, dat de trein met de koninklijke familie den tunnel zou pas- seeren. Eenige studenten werden onder 'ver denking van medeplichtigheid aan dit com plot gearresteerd. Bovendien werd in de kathedraal te Bar celona een bom geyonden, kort Voor de ko ning het gebouw betrad. Volgens latere be richten werden in het geheel 14 personen gearresteerd, meerendeels studenten en ar beiders, die behooren tot de radicale se- paratische part-ij in Catalonië. Toen de koning laat in den avond van een schouwburgbezoek naar het Pedralbes-pa- leis in een voorstad van Barcelona terug reed, werd de auto met vijf detectives, die voor de koninklijke auto reed, door een electrische tram aangereden. Een der detec tives, is in het ziekenhuis overleden, de toestand der vier andere is hopeloos. De koninklijke auto is ternauwernood aan het gevaar ontsnapt. Een telegram uit Perpignan meldt nog, dat de aangehoudenen voor den krijgsraad zullen worden gedaagd. Er moeten in huizen dicht bij de spoorlijn en niet ver van de plaats waar de bom ontdekt werd, gelegen, wapens en patronen gevonden zijn. Uit Melbourne wordt gemeld, dat dc re geering besloten heeft de stoomvaartlijnen van het gemeenebest in stand te houden. Verouderde schepen en vaartuigen, dié niet op economische wijze kunnen worden ge bruikt, zullen worden verkocht en zoo noo- dig door moderne stoomschepen worden ver vangen. Het departement van Buitenlandsche Za ken wijst er in zijn tweede nota op, dat de meeste slachtoffers van de schietpartij te Sjanghai in den rug getroffen werden, terwijl de politie geen verliezen leed, waardoor het departement bewezen acht dat het schieten volstrekt ongemotiveerd was. De ",nota zegt verder dat de autoriteiten te Sjanghai de staking hebben veroorzaakt, en verzoekt den diplomaten, aan de consulaire agenten strenge instructies te zenden, opdat verdere schietpartijen achterwege blijven. Uit Shanghai wordt aan de „Star" gemeld, dat het aantal stakers thans tot 200.000 is gestegen. Daar ook de Chineesche „boys" in de vreemdelingenwijk staken, zijn de Engel sche en Amerikaansche vrouwen genood zaakt zelf het huiswerk te doen. Europee- sche vrijwilligers werken in de electrische centrale om te voorkomen, dat de troebelen door gebrek aan verlichting nog gevaarlijker worden. Chineesche studenten demonstreeren in dc straten van Tokio en zonden een delegatie naar het departement van buitenlandsche zaken, welke echter niet werd ontvangen. deze functie niet. Zij hadden hem, zeide spr., evenwel niet-officieel kunnen afvaardigen. Zelfs de industrieel meest belangrijke landen stelden zich met slechts twee adviseurs te vreden voor een patroons-gedelegeerde. De Nederlandsche regeering laat zich, verklaar de spr., niet de wet voorschrijven, noch door de arbeiders, noch door de patraons, noch zelfs altijd door Genève. Naar de Tel. verneemt, is aan het depar tement van Buitenlandsche Zaken van de Nederlandsche legatie te Peking een zeer geruststellend telegram in zake de gebeur tenissen te Sjanghai ontvangen. In dit tele gram wordt niet gerept van eenigcrlei scha de aan Nederlandsche eigendommen, zoodat daaruit mag worden geconcludeerd, dat tot dusver geen Nederlandsche belangen, als gevolg van de onlusten aldaar, zijn geschaad. De lijstennummering geschiedt 9 Juni a.s. De zitting van het centraal stembureau, waarin de nummering van de ingeleverde I candidacenlijsten zal geschieden, is bepaald op Dinsdag 9 Juni des nam. twee uur in een lokaliteit van het stadhuis te 's-Hage, De heer Moltmaker, lid der Eerste Kamer, heeft aan den Minister van Oorlog betref fende de voorgenomen oprichting van een militaire gasschool te Utrecht, de volgende vragen gesteld: I. Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling van. de Duitsche afvaardiging ter Geneefsche Wapenconferentie, dat Duitschland bereid is, zonder eennige voor behoud toe te treden tot elke internatio- hale regeling, welke op het doen verdwijnen van den stikgassenoorlog gericht is? II. Acht de minister, mede in verband met deze belangrijke verklaring, het niet ge- wenscht nader te' overwegen, of Nederland nu wel verdere maatregelen moet nemen, zich in zake eventueele gasoorlogen verder voor te bereiden? III. Is de minister dan niet geneigd de voorloopige maatregelen tot oprichting van een militaire gasschool te Utrecht stop te zetten, waartegen zoo'n groot deel der Utrechtsche bevolking bezwaar heeft ge maakt? IV. Is de minister in elk geval niet be reid, elke handeling, welke mocht leiden tot oprichting dezer school, op te houden, totdat na de Kamerverkiezingen van 1 Juli 1925 zal zijn gebleken of het Nederlandsche volk wel begeert uitgaven voor dusdanige doeleinden te verstrekken? V. Acht de Minister het niet gcwenscht, op deze wijze het groote aantal tegenstan ders van een militaire gasschool te bevre digen? en opperlieden circa 500, zoodat te begrijpen is dat de stagnatie in den woningbouw in Den Haag vrij groot is. Want bij deze sta king zijn zoo goed als geen werkwilligen; al leen de schilderspafroos uit andere plaatsen komen hun collega's in Den Haag af en toe een handje helpen. Van beteekenis is dit natuurlijk niet. Wel is het wegbrengen van de patroons door da politie iederen avond oorzaak van groote volksoploopen. Het werk ligt overal dan ook zoo goed als stil. Voor de kassen der organi saties vergen deze stakingen groote offers, als men nagaat, dat de gemiddelde uitkee- ringen voor gehuwden en ongehuwden tot circa 25 bedragen zoodat dus wekelijks ongeveer 35.000 noodig is. Sinds het begin der staking zal naar schatting door de organisaties reeds vier ton uitgekeerd zijn. Een prijsverhooging met 2 cent. Naar de Tel. verneemt, heeft de melkhan del (melkinrichtingen, coöperaties en melk- slijters) besloten, den verko'JÉprijs van de melk in de hoofdstad met inga™g van Maan. dag a.s. met twee cent per liter te verhoo- gen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, zal Maandag a.s. een bezoek brengen aan Texel en Terschelling voor boschbouwaangelegen- heden. Na een bezoek aan verschillende Engelsche havens, zullen drie groote Italiaansche tor pedojagers van het type der „leaders", dat zijn de schepen, die de torpedo-flottieljes aanvoeren, ook Amsterdam bezoeken. De „Pantera", „Tigre" en „Leone" al dus heeten zij behooren tot de sterkste van dit type wat bewapening en grootte aangaat. De waterverplaatsing is 2200 ton, de lengte bedraagt 110 meter, de breedte 10 meter en de diepgang 354 meter. De snelheid is 34 h-ioop. De bewapening bestaat uit acht kanonnen van 12 c.M., twee van 7.6 c.M. en 2 van 4.7 c.M. De vaartuigen hebben twee drievoudige torpcdolanceerbuizen en kunnen bovendien nog honderd mijnen meevoeren. Eerst onlangs zijn deze oorlogsschepen vol tooid. Verder wordt in de Hoofdstad verwacht de Amerikaansche torpedojager „Converse", in 1920 gebouw, en veel kleiner, dan boven genoemde vaartuigen. De waterverplaatsing is nj. 1350 ton. De bewapening bestaat uit 4 kanonnen van 10 c.M. en 1 van 7.6 c.M. Dit schip, dat een snelheid heeft van 35 knoop, is van hetzelfde type als de „Wor den die verleden zomer hier kwam. De jager maakt deel uit van het Amerikaansche eskader in de Europeesche wateren. Nog zal de haven van Amsterdam dezen zomer bezocht worden door den Engelschen politiekruiser „Harebell". Dit schip was daar ook in het vorige jaar. In de arbeidersconferentie te Genève verklaarde Vrijdag de heer Zaalberg, direc teur-generaal van den Arbeid te s-Graven- hage, waarom de Nederlandsche delegatie geen werkgever-gedelegeerde telde. Het was niet de schuld der Nederlandsche regeering, doch die der patroons. Dezen verlangen, ge lijk men Weet, behalve twee deskundige adviseurs een derde als permanent adjunct- gedelegeerde. Echter, het reglement kent Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft in de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem de H.H. wijdingen van het Subdiaconaat toe gediend aan de E.E. Heeren; N. E. M. Bende; J. J. Boen; Th. Buis; G. C. M. v. Dijk; J. J. Eeken; C. P. M. Koltkamp; A. Hooijschuur; B. J. v. Houten; H. J. .1. v. Hussen; C. G. Kempen; C. Koning; J. J. Kooy; S. Ligthart; I. C. v. d. Meer; C. P. G. Persoon; N. G. Pronk; N. C. de Rooy; J. P. M. de Sam; H. W. van Schie; C. C. Standenmeyer; E. Stolwijk; A. A. Trouw borst; J. Th. J. de Wit en W. N. Zijlstra; en de H, Priesterwijding aan de Wei- Eerwaarde Heeren: A. C. D. Andreoli; N. Bijl; F. v. Buuren; H. C. M. Dijsselblocm; H. A. J. Drost; J. H. A. Everts; H. P. C. Figelet; C. J. Koe nen; W. N. v. Leeuwen; E. L. J. M. Meyn- ders; Th. Nüman; L. W. A. M. Roelvink H. T. J. vanScliaik; J. W. Schools; H. M. van Spanje; A. Verhaar; J. P. A. Verhoe ven; J. C, Verleun; H. L. Versteegen en H. H. Veestdijk. Het R. K. Werkliedenverbond belegt op 15 Juli te Utrecht een Vakbondsvergadering en op 22 Juli eveneens te Utrecht een Ver bondsvergadering. Een bespreking met minister Ruys. Vertegenwoordigers van het Nederl. Ver bond van Vakvereenigingen en van den Landarbeidersbod hebben Woensdagnamid dag op een audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw den toe stand in de werkverschaffing in de Noorde lijke provinciën besproken. Er werd daarbij aangedrongen op verhooging van de uur- en accoordloonen; op wederopenstelüng van meer werkverschaffingen en op tewerkstel ling tegen den komenden herfst van meer dan één lid uit het gezin. De Minister zegde overweging van een en ander toe. Nog 1500 stakende schilders en bouwarbeiders. Reeds negen wekenduurt de staking der Haagsche schildersgezellen nu' al voort. De staking der bouwarbeiders gaat Maandag haar achtste week in. Naar van werkne- merszijde vernomen wordt, is het einde nog steeds niet in het zicht. Nu de bemiddelings poging van baron Wittert van Hoogland is mislukt, staan beide partijen weer even ver van elkaar als in het begin. Het aantal sta kende schilders bedraagt nog circa 1000 man, het getal stakende metselaars, voegers 0.65 per kg ALKMAAR, 5 Juni. Kaas. Ter markt wa- ern 210 stapels, wegende 215.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 55, commissie f 53, mid delbare boerekaas kleine f 52, commissie f 53, middelbare Handel goed. AMSTERDAM, 5 Juni. Aardappelen, (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte f 5.255.60, id. blauwe f 5.50 6, id. bravo's f 4.204.50, id. roode star f 3.60 3.75 Friesche rood star f 3.603.75 pei h.l. Zomer Malfa-aardappelen f 1820 per 100 kg. BARNEVELD, 4 Juni. Pluimvee. Tamme eenden f 0.751,75, jonge hanen f 0.501.65, oude hanen f 11.75, jonge hennen f 1.50 3.50, oude kippen f 12.75, tamem duiven f 0.25—0.33, tamme konijnen f 12.25, alles per stuk. Eieren f 6.757.75 per 100 stuks. Aanvoer 900.000 stuks. Handel vlug. ENKHUIZEN, 4 Juni Aardappelen. Schotsche muizen f 8.5010, middelprijs f 9.25 kleine Schotsche f 4.756.50, mid delprijs f 5.75, alles per baal (100 pond) HULST, 4 Juni. Granen. Prijzen waren voor Tarwe f 1417, rogge f 1313.50, haver f 1111.50, bruine boonen f 1112, lijnzaad f 2021 per 100 kg. LEEUWARDEN, 5 Juni. Boter. Aanvoer 14 3 en 196 6 v. Fabrieks- f 1.73—2.02. No teering van de commissie f 2.05. Kaas. Sleutelkaas f 0.510.62. Nagelkaas f 0.'29—0.38, Goudsche f 0.14—0.71, Edam mer f 0.300.89. Aanvoer 56.883 kg. LEEUWARDEN, 5 Juni. Vee. Aangevoerd 237 stieren f 150590 ossen 304 vette koeien f 230—480, per kg. f 0.90—1.15 772 melk- en kalfkoeien f 225—520 132 vette kalveren f 48100 82 pinken f 110200 graskalveren 383 nuchtere kalveren f 9 20 284 vette schapen f 3555 343 weide- schapen f 3044 1187 lammeren f 1826 418 vette varkens f 58160, per kg. f 0.68 0.78 62 magere varkens f 2858 215 vette biggen f 2552 208 kleine biggen f 9—17 79 paarden 38 bokken. De handel in melk- en kalfvee was iets minder stieren prijshoudend vette kalve ren iets duurder nuchtere kalveren iets min der varkens vlugger, zouters 7478 c., Lon- densche varkens 6670 c. per kg.schapen en lammeren stug. doch prijshoudend. Eieren. Aanvoer 40.000 kippen- f 5.50 a 7.50 4200 eenden- f 5.50 a 7. LEIDEN, 5 Juni. Vee. Aangevoerd 49 stie ren f 165515, 131 kalf- en melkkoeien f 260 500 316 varekoeien f 180—375 203 vette ossen en koeien f 270—650, f 0.801.22 per kg. schoon 54 vette kalveren f 70125, f 11.65 per kg. schoon 202 nuchtere kal veren f 920, 512 vette schapen f 4262, f 1.1441.84 per kg. schoon 529 lammeren f 1832, 76f! varkens voor Londen f 2057, f 6870 per kg. schoon 848 biggen f 814. Kaas, Aangevoerd 186 partijen Goudsche le s. f 56—62, 2ws. f 48—51 Leidsche le s, f 50—56, 2e s. f 40—48. HUIZEN, 4 Juni. De botaanvoer beliep heden resp. 800 en 760 kg. prijs 33% cts* per pond aal en paling": 224 pnd a 47—72 ets. Noordzeevisch (buiten afslag) 3450 pond a 937 ets.garnalen 26 ets, per kg- SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 4 Juni. Door 19 span aangebracht 411 pond zee-aal a 4266 ets Zuiderzeebot 980 pond a 3642 ets. de ansjovisvangst wisselde van 70320 kg. prijs gemiddeld 70 ets. per kg. schol 220 pond a 12 ets. Noordzeevisch deed van 611 ets. per pond. Te Vlaardingen is binnengekomen de sfoomlogger VI. 194 met 11 kantjes kolha- ring en 4 ton zoutevisch. Aan den afslag werd besteed voor kol- maatjesharing f 8870.20 zoutevisch f 75 76 per ton- Te Kralingscheveer waren gisteren ter markt 30 gr. zomerzalmen f 1.501.85, 6 kl. zomerzalmen f L501.75. MEDENBLIK. 4 Juni. De ansjovisvangst beliep hier heden door 63 vaartuigen 7300 kg. hoogste 350, laagste 40 kg. prijs f 0.64 Ingezonden stukken-manie 't Wordt al meer en Meer de mode In ons kleine Nederland: Als er iets niet Heel correct gaat Neemt men dra de Pen ter hand. .Zeer geachte Hoofdredactie, Mijn beleefd Verzoek is, dat Bijgaand stuk een Plaats mag vinden In Uw veelgelezen blad", ,,"k Liep vanmorgen In de H. straat En kreeg op mijn Hoofd een buil; Want mijn enkel Zwikte leelijk in eep groote Diepe ktril. ,,'k Vind het wel wat Onv'rantwoord'lijk Dat zooiets nou Zoo maar mag En langs dezen Weg doe 'k daarom Eens bescheiden Mijn beklag." „Hooggeachte Hoofdredactie, In verband met Wat U laatst Over d'annexatieplannen In Uw K'lommen Heeft geplaatst, Zou ik graag een Woordje schrijven En ik meen 'k heb Het niet mis Als mijn meening Ook de meening Van wel menig Lezer is." „Van Uw kostb'rcn Tijd en ruimte, Hoogweleed'le Redacteur, Zon ik heel graag Iets gebruiken, 'k Hoop U stelt mij Niet teleur. In 't verslag van De ventaad'ring Van de K. D. B. V O. Is een grove Fout geslopen. Want de zaak zit Eig'lijk zóó: „Gaarne zou ik, Zeer geëerde En geachte Redacteur 'n Enkel hartig Woordje wijden Aan d'afschuwelijke kleur Van de nieuwe Motor-bezem Der gemeentereiniging. Ieder, die wat Voelt voor stadsschoon, Vindt 't een Monsterachtig ding." ,,Heel graag zag ik Voor een keertje Een klein plaatsje Ingeruimd, Voor het feit, dat Men met sproeien Onze straat Altijd verzuimt." „Onderstaande Regels schrijf 'k Als een poging Tot het doel, Om nu eens bevrijd te worden Van die vuile Modderpoel Op het X Y. Z'sche pleintje; Als het daar Geregend heeft Is het er een Toestand, waar dc Heele buurt van Rilt en beeit." Daag'lijks lees je In je krantje (Soms eens niet.... per Ongeluk!) Een of ander Fel beheek'lend, Nijdig „ingezonden stuk" Lezer A. klaagt Over Fiscus, Die van alle Kanten knijpt; Lezer B. boomt Ovér zaken, Waar ie 'n kwart niet Van begrijpt. 't Is eenvoudig - En gemak'lijk, Heb je 'n hekel Aan elkaar. Een motief is Gauw gevonden, 't Ingezonden Stuk is klaar! 's Avonds grijnst tevrêe de schrijver, Als ie z' eigen Stukkie leest, 's And'rendaags.dan Komt het antwoord! En begint eerst Goed het feest! Repliceeren, Dupliceeren Tot de krant zegt: „Uitgepraat!" En de „ingezonden stukkers" Leven voort in Nijd en haat. Klachten, grieven, Kifterijtjes, Politiek gedonderjaag En de krant mag Alles proppen In haar groote Trouwe maag D' een voor d' ander Wil bewijzen, Dat den eene Z'n bewijs Ongegrond ix En bewijst dan, Dat de man is Eigenwijs, Dr ander antwoordt'. „X zijn, antwoord Is het antwoord Schier niet waard, Daar hij zich op Z' eigen antwoord Heelemaal heeft Blindgestaard!" En de redacteur, Och arme! Die zijn tijd Gebruiken kan, Moet maar alles Schikken, plooien, Anders gaat ie In den ban!" Menschenkind'ren, Weest verstandig! Geen gekanker En gehak! Maak niet van je Eigen lijfblad 'n Algemeene Vuilnisbak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10