$paarne-Rank Aa\iAatJE.J Uit nummer bestaat uit 20 Maitzijta, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. WSi. Verkeersongevallen. U kunt de administratie van Uw zaak, geheel aan de Spaarnebank opdra gen: Het kost U minder dan eigen administratie en vergemakkelijkt het financieren van Uw zaak. Meubelfabriek v/h A.M. RANDOE m s mms Zaterdag 6 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16061 1; 8 Juni Agenda Gierstraat 22. - Haarlem BETIMMERINGEN. Agenda 7 Juni De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: De heer Jac. Bos, Het 25-jarig jubileum van „Polyhymnia". EEN UITZETTING OP DE NASSAULAAN. De uitbreiding van het St. Elisabeths Gasthuis. DE NIEUWE ZANDER. INRICHTING. Maatschappij van Weldadigheid, afdeeling Haarlem. De belastingdruk in Haarlem. Onze geurende grachten. Haarlem. Koniugstraat 10 Examens M. O, Boekhouden, Aanrijding Gedempte Oude Grachthoek Raaks. Een aanrijding op den Wagenweg. Wagen in elkaar gezakt Onder een wagen geraakt. Ergelijk. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: tT Week 0.25 Pe' kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi^ Vooruitbetaling 3.53 1 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEM8CHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel/ Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adren tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel tneer 15 ct, bü vooruitbetaling. Uteabotmê'sop dit blad zijn, ingevolge de verzekering* voorwaarden, f f 750.' doodriijkef afloop" I 25ü.' :?en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oij verlies van een hand, r IOC eenvoet of een oog; 1 1/53. bij verlies van een f Cfl bij een breuk van f 1(1 M bij verlies van een duim of wiisvinger 1 du.' been of arm: *11. andere vinger. 94. KASPLANTJES. toevalliger wijze kreeg ilc Woensdagavond *en der groote liberale bladen in handen trof daarin onder een hoofd met groote, vrite letters een enorm verslag over de ■•'Maatschappij tot Nut van het Algemeen". wilde eens kijken, wat er wel met deze Vereeniging, prijkend met wel den schoon den van alle organisatienamen, voor gewel- *"gs gebeurd was, dat de groote krant er *ulk een belangrijke plaatsruimte voor af bond. Het was ietwat een teleurstelling te itzen, dat hier niet anders werd gegeven dan een doodgewoon verslag van de 139ste aigemeene vergadering. En nu maakt men legenwoordig wel van alles e,en jubileum. een herdenkingsfeest; maar van een 139e vefgadering is dat toch zelfs met den besten *'1 niet te doen. Er was dan ook niets van 2en feestviering te bespeuren; riet anders n de dorre opsomming van een droge "ergadering op de vervelende manier waar- 'P onze Nederlandsche, oer-degelijke jour- ,4listen dat nu eenmaal gewoon zijn en die snzc pers in het buitenland den naam van •vergadering-couranten" heeft doen verwer- 'en. Ik zou dan ook hef blad a! gauw ter zijde debben geschoven, was mijn aandacht niet .Setrokken door een passage in de lange Openingsrede van den voorzitter, die het ®cheen te hebben over heutraliteit. Zulke boorden trekken altijd mijn leekepreekers- &andacht als papavers in een grasveld. Ik las ^«ar dan het volgende: Wanneer men zich afvraagt, wat ten- "'°tte het cement is, dat in het Nut men- 'ctien van zeer verschillende politieke en teligieuse overtuiging, vooruitstrevend en en Svmaiigden, samenhoudt, dan is het ant woord: het gemeenschapsgevoel, maar te- 'ens het beginsel van verdraagzaamheid, dat "ef altijd heeft gekenmerkt. Het Nut heelt "'tijd geijverd voor de neutrale school en o°k bij zijn bemoeiingen inzake de volks ontwikkeling heeft het steeds de neutraliteit hoog gehouden. Ik meen. dat dit neutrali teitsbeginsel dat ook voor het tegenwoor dige niets van zijn belangrijkheid verloren ►'rit, door onze Maatschappij ook in c!e opkomst gehandhaafd moet worden. Steeds "•eer wordt immers ons land schier op elk gobied, maar in het bijzonder in wat het onderwijs en de verdere volksontwikkeling "«treft, verdeeld in verschillende staatkun de en religieus® richtingen. Elk van deze 'ohijnt zooveel mogelijk zijn eigen leven te JriHen leiden en ieder contact met anderen schuwen. Aan deze zucht tot splitsing, onze natie verdeelt en Nederlanders te- £*nover Nederlanders tot vreemden dreigt maken, schijnt nimmer een einde te zul-, komen. Kifk, kijk, zei ik tot me zelf, daar heb k nu nog eens een ouderwetsche verheer lijking van de neutraliteit. Zouden de men- ^hen, die deze redevoering aanhoorden, nu f°°k nog geapplaudisseerd hebben? Den vol enden avond kreeg ik antwoord, toen ik dezelfde liberale courant een redactio nele beschouwing over dit gedeelte van de °peningsrede der 139ste vergadering van ►•Het Nut" las. ,,Dat is een woord naar ons ^art!" schreef de liberale redactie en ze *°egde er aan toe: Levensopvatting is voor velen niet veel "®cr dan een erfenis, een gewoonte, een "onder eigen nadenken verkregen geestelijke "Uitzet", waarmede men de ouderlijke wo ning verliet. Zij kan desniettemin voor wie dar heeft van groote waarde zijn. mits hij ö®ar maakt tot eigen bezit; •Was du ererbt von deinen Vatem hast Erwirb es um es zu besitzen" Daarvoor is voorwaarde de kennis van enderer levensbeschouwingen, die de moge lijkheid van vergelijking eerst schept. De angstvalligheid, waarmede bepaalde levensbeschouwingen als kasplantjes worden echoed voor aanraking met de buitenlucht, de vrees van bepaalde leiders, dat belijders van de door hen verkondigde opvattingen f°t het besef zullen komen, dat ook andere levensbeschouwing wel gefundeerd kan zijn j^ewijzen alleen maar,' dat deze leiders zich O'wust zijn van de juistheid dezer stelling: jjij houdt slechts voor goed, wat gij u zelf "ebt weten te verwerven Daarom is het geschimp op lichamen als '«Het Nut" en andere „onzijdige" instellin gen als kweeksters van oppervlakkigheid, *oo volstrekt ongerechtvaardigd Zij zijn de yerdiepers van levensbeschouwing. Daarom 'Pist kweeken zij ook verdraagzaamheid. De koovaardij der fanatieke onverdraagzaam heid is in wezen angst dat de eigen levens beschouwing eens minder goed gefundeerd *ou kunnen blijken. Die doet denken aan het kind, dat fluit ►f zingt in het donker, omdat het bang is Naarom weet het zelf niet, Ziedaar dus het applaus, waarnaar ik *>cht. En welk een applaus! Een toejuiching *an een halve kolom druks, want er stond ►°g veel meer bij, wat ik niet aanhaalde. t Lijkt de moeite waard om over dit chapiter nog eens even na te praten, al 's Eet een versleten onderwerp. Er schijnt zoo- *eel waarheid te schuilen, althans zooveel Aantrekkelijkheid uit te gaan van de stelling: Pomp uw eigen beginselen toch niet in de jonge menschen en in de onontwikkelde "lassa- in als waren zij de alleen zalig ma kende. Geef bun een overtuiging mee, goed; ••'aar leer hen open en ontvankelijk te zijn /Ook voor anderer meeningen. Alleen die j*v«rtuiging de ware, welke getoetst is aan vele andere. En zóó wordt ook de echte verdraagzaamheid bereikt. Wat klinkt dat mooi, niet waar? Doch hoe onverantwoordelijk hoe dwaas, hoe dom is die redeneering, wanneer men wat dieper in de zaak indringt. Wanneer het ging om mee ningen en opvattingen, waarover inderdaad te praten valt, over begiselen van den tweeden rang, b.v. over vrijhandel en be scherming, over ouderdomsverzekcring en staatspensioen, desnoods over koningschap en republiek, wanneer er geen andere „be ginselen" waren dan deze, ja, dan was het voldoende de opgroeiende jeugd in de vóór- en nadeelen van stelsels en systemen te on derrichten en daarbij onze eigen, welge vormde meening en overtuiging als recht van den oudere en wijzere toe te voegen of in te vlechten. En het zou een soort sport voor onzen geest en ons gemoed zijn om te zien, hoe dat jonge geslacht onze oude ideeën de nieuwe wereld indroeg hoever onze princiepen tegenover tegengestelde en nieuwe theorieën bestand bleken. Maar de beginselen, waar het om gaat, zijn van gehetel ander gehalte. Het gaat om het hoogste, het heiligste, wat wij bezitten: om godsdienst en moraal en alles, wat daaruit voortkomt. En het lijkt ons een raadsel, hoe iemand kan redeneeren: ik heb omtrent godsdienst en zedelijkheid mijn eigen begin selen en deel die ook mee aan mijn kinderen en aan hen, wie ik onderricht of voorlich ting moet geven. Maar ik doe het zóó, dat mijn pupillen met een niet al te vaste over tuiging de wereld ingaan; dat zij ook trek en lust gevoelen om de afwijkende godsdiensti ge en morecle denkbeelden van anderen te onderzoeken, opdat zij zich tenslotte een eigen overtuiging vormen! Zulk een rede neering is, wanneer zij dan al niet in opzette lijkheid misdadig is, minstens dwaas en dom. Immers, welke is de practijk? Dat de jonge mensch, ook de geestelijk best uitgeruste en wilskrachtig gevormde met zijn beginselen, met het heiligste erfdeel zijner vaderen niet naar anderen gaat, om de waarde van zijn geestelijk bezit wetenschappelijk te toetsen aan verschillende theorieën, maar dat zijn van Adamswege tot het kwade geneigde na tuur in den levensstrijd stuit tegen honder derlei gevaren en verlokkingen. Het gaat er dan niet om kalm om een tafel te gaan dis puteeren over de afhankelijkheid van het schepsel tegenover zijn Schepper, over de vraag of en hoe God zijn wil in een Kerk geopenbaard heeft, over vrije liefde en on verbreekbaarheid van het. huwelijk, maar of zijn geest en gemoed bestand is, wanneer eerzucht, winstbejag, genotzucht en brui- schende hartstocht hem lokken om de ooren te sluiten voor de stem van zijn geweten. En wie in dien levensstrijd geen hechte en gefundeerde overtuiging heeft, gaat redde loos verloren. En kan men zich nu een va der of moeder, een onderwijzer of geeste lijken leidsman voorstellen, die met de be langstelling van een toeschouwer bij een voetbalmatch gadeslaat of zijn kind of leer ling als zelfstandig mensch kiest voor chris tendom of heidendom, voor den geopenbaar- den godsdienst, het atheïsme, of de theoso fie. voor de heiligheid en onverbrekelijkheid van het huwelijk of de vrije liefde? Wie zijn kind of leerling zóó gevormd de wereld laat ingaan, dat de keuze van levensrichting door de opvoeding zelf hoogst twijfelachtig wordt, die hqeit een overtuiging, die heeft beginselen, welke geen pricipen mogen hee- ten. Want wie zelf van zijn beginselen door trokken is tot in aile vezelen, die beschouwt het als het grootste ongeluk, dat hem over komen kan, zijn kinderen te zien afwijken van wat hem dierbaarder is dan het leven. Die zegt tot zijn kind met Monica tot Augustinus: liever zag ik je heden sterven, dan God beleedigen. Daarom werlót hij, die de hoogste en heiligste beginselen slechts wil maken tot een geeste lijke sport op het terrein van den levens strijd niet tot nut van het algemeen, ma;,r tot verderf van het individu. HOMO SAPIENS. R. K. veehouders Sociëteit „St. Bavo' 8 uur. Toonkamers August Oepkes. Prins Mau- ritslaan9a, ingang recht tegenover Ken- nemer Lyceum Tentoonstelling van sierkunst en grafische kunst tot 8 Juni. Dagelijks geopend van 11 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetcstraat 11 Eiken Donderdag van 8-9% uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 l eiefooD 10049 Alle werkdagen van 9 hall 9 uur. s Zaterdags alleen vao 9~—2 ea 1% van 2bVt en s avonds van hail 8— van half 8half 9 uur. k.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van .24 uur, en verwierf het koor in de 2e afdeeling te Dordrecht een 2en prijs. 1916 verkreeg het in de 2de afdeeling te Dordrecht een len prijs met felicitatie van jury en com ponisten; in .1917 te Amsterdam e-en 2en prijs in de 2de afdeeling; in 1918 te Haar lem in de 2e afdeeling een len prijs met felicitatie der jury. In Scheveningen werd in 1919 aan het koor een 4e prijs toegekend in de le afdeeling; in 1920 te Haarlem een 3e prijs in de le afdeeling; in 1921 te Zand- voort in" de le afdeeling een le prijs met felicitatie der jury en 2e eereprijsf In 1922 en 1923 werd te Amsterdam resp. behaald een 3e en een 2e prijs, beide keeren in de afdeeling Uitmuntendheid. Deze onderscheidingen toonen duidelijk de successen aan, door „Polyhymnia in den loop van haar bestaan verkregen. Te recht mag zij dan ook met trots op de afgeloop-en jaren terugzien. Sociëteit „St. Bavo" Kunst na Arbeid 10 uur Mannenzangvereeniging „Trans vaal" half 12 uur Mannenkoor G. E. W. A. 12 uur Amstels Mannenkoor 7 uur Bouwvak-mannenkoor 2 uur. Den Hout Concert H. O. V. half üur. Gem. Concertzaal Zangwedstrijd Ge mengd koor Polvhvmnia 1 uur fel, 7 uur. 's avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Te] 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan hel Bu- - reau BI weg 309. Overveen (dr. C Bos) R. K. Leeszaal en uitleecbibliotlieek Janssrraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve de; Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tol 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindebpeken St. Marthavcreeniging Bloembofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben -»- Tel. 11671 c- R. K. Bevolkingsbureau - Gebouw bint Bavo Smedestraat 23 vani 810 -•»» op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en beestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan hel groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan der. huis gevel. De Zondag en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Telefoon 11596 en de fa. Begemnn en Sneltjes, Jansstraat 27. Telefoon 100443. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89. Vrijdag half 89 2. Hagestraat 49, Vrijdags half 89- die met „Polyhymnia" jubileert. Gedurende 25 jaar was hij een ijverig secretaris van het nu jubileerende koor. Wie weet wat. een se cretaris van een zangkoor is, zal meteen beamen dal de populariteit van „Polyhym nia" voor een niet gering deel zijn werk is. Vandaag begint de Internationale Zang wedstrijd.' door het gemengd koor „Poly hymnia", ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan georganiseerd. 1 Juni 1900 werd de vereeniging opge- richb Oprichters waren de hezren J. \Volle- ru's Grootendorst, directeur. P. Dekker, W. H Schrameijer, Jac. Bos. H. de Wilde, F. Lans C. Schrameijer, R. Grootendorst, C. du Try an. M. E. Adee, R. Kollaard, M Ego, L. Ego en M. de Wilde. In den loop der jaren werden verschillen de prijzen en onderscheidingen behaald en bij dit zilveren feest mogen zij wel eens ge releveerd worden. In den Haag werd in 1906 in dc 2de afdeeling een 2e prijs behaalü; in' 1909 te Zaandam een 3e prijs in de le afdeeling; in 1913 te Warmond een 2e prijs in de eerste afdeeling. Van. toen af werd bijna jaaxlük* een füs Wiaaid. H 1914 In het voorwoord wordt zeer van pas opgemerkt: „Ook „Polyhymnia" heeft ,n naar 25-jarig bestaan daadwerkelijk ge- toond, de groote waarde van muziek en zang te beseffen en het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat zij de luisterrijke herdenking van haar zilveren feest waardeloos achtte, indien daaraan niet verbonden was een grootsche wedstrijd in de edele zangkunst." Zoo is het! Het strekt de jubileerende vereeniging tot eer, dat zij een zoo grootsch opgezet internationaal concours houdt bij haar feest. Dat het ook slagen zal. daarvan kan men zich bij voorbaat, overtuigd houden, in verband met de groote medewerking, van alle kanten ondervonden. Bijna 100 koren met ongeveer 7000 zangeressen en zangers nemen aan het feest deel, benevens 11 kin derkoren met 2200 zangertjes. Het eere comité telt vooraanstaande personen en ook van andere zijde is yeler medewerking ver kregen. Een grootsch muziekfeest wordt het dus zeker. Een - frisch en a!s verjongd kan „Polyhymnia" haar tweede 25 jaren ingaan. Hedenmorgen had onder algemeene be langstelling een uitzetting plaats in perceel Nassaulaan no. 4,8. De eigenaar van het percdel vertelde ons dat de bewoonster sinds langen-tijd ernstig' ziek in het Dia- conessenhuis ligt. De zaak was toen in handen gekomen van een familielid van de bewoonster, die zich daarvan weinig aan trok en in gebreke bleef, de huur te be talen. Dit duurde zoo langen tijd, dat de eigenaar het noodig oordeelde een deur waarder in den arm te nemen, met het gevolg dat hedenmorgen de uitzetting plaats vond. De winkel bleek echter in grooten staat van vervuiling te verkeeren, zoo erg zelfs, dal de gemeentelijke ont- smettingsdienst gewaarschuwd moest wor den. Den geheelen morgen had deze druk werk met hooivorken en harken het vuil te verwijderen. Aan belangstelljng was er naturlijk geen gebrek. Reeds eerder konden wij mededeelen, dat het Groote of St. Elisabeths-gasthuis be langrijk zou worden uitgebreid en met een geheel nieuwe Zander-inrichting verrijkt zou worden. Wij plaatsten daar vroeger reeds een foto van. De bouw en constructie van een en ander vorderde uit den aard der zaak geruimen tijd, doch zijn. deze in zulk een stadium ge komen, dat de inwerkingstelling reeds bin nen eenige weken kan worden tegemoet gezien. Gisteren konden wij de uitbreiding in oogenschouw nemen. Deze is gelegen aan de zijde van. het Groot Heiligland, waar ook de ingang van de nieuwe Zander-inrichting en de uitgebreide polikliniek is. De centrale verwarming in den onder- grondschen kelder met een oppervlakte van niet minder dan 208 M2., bij een hoogte van 5 Meter, ruim van licht en lucht voorzien zal dienen als centrale voor het geheele gasthuis met bijbehoorende gebouwen, van waaruit het geheele complex lokalen van verwarming en warm water voorzien zal kunnen worden. Men ho-opt later de installatie zoover te kunnen doorvoeren, dat op stoom gekookt zal kunnen worden, doch dat zijn nog toe komstplannen. Bij den kelder sluit zich een brandvrije bergplaats voor olie, spiritus, nafta enz. en een werkplaats voor den machinist, bene vens de machinekamer der electrische lift aan. Dit geheel van bergplaatsen en kel ders bevindt zich op een diepte van onge veer 5 Meter onder den beganen grond. Gelijkvloers is, boven de ruimte door den kelder in beslag genomen, de groote nieuwe Zanderzaal geconstrueerd, eveneens ruim van licht en lucht voorzien, terwijl de ramen de wapens der verschillende om liggende gemeenten bevatten, uitgevoerd in gebrandschilderd glas. Eenige kleedkamers, een hal voor de poli kliniek en een badkamer bevinden zich a's® de zijde van het Groot Heiligland,. Boven den ingan.g is een fraai stuk gedreven koperwerk. Het stuk stelt voor een engel, die een hoogtezon en de symboliek der geneeskunde in de handen draagt, tot welke figuur eenige personen opstijgen. Naast den ingang bevindt zich nog een ruimte, welke gebezigd zal kunnen worden als wachtkamer voor begrafenissen en ten slotte voor de Röntgen- en Zanderafdea- lin-g, terwijl een overdekte fietsenstalling, waarvoor op vernuftige wijze een overge bleven ruimte w erd benut, het geheel ver volmaakt. De eerste verdieping bevat een gehoor zaal, waar samenkomsten van doktoren ge houden hun""" worden- een massagekamer, een kamer voor diather- mie. De Zanderzaal is afgedekt met een plat dak. Het was de bedoeling van den cog kort geieden overleden geneesheer ar. Westerman, om deze ruimte le bezigen voor solarium. Nu wacht men af, welke bestem ming aan deze ruimte, die zeer productief te ifiaken schijnt, gegeven zal werden. De tweede etage is voor de verplegende zusters gereserveerd. Hier bevinden zich 11 kamertjes, benevens een badkamer, berg zolder en een plat met brandtrap, vanwaar men een mooi uitzicht geniet over het oude Haarlem niet aan de eene zijde de Groote Kerk aan de Markt en aan de andere zijde de Spaartiekerk op den achtergrond. Alle verdiepingen van de uitbreiding heb ben een rechtstreeksche verbinding met het oyde gebouw, hetgeen natuurlijk van groot nut is. Onder den tuin loopen Ook naar de andere gebouwen de voediogbuizen der centrale, terwijl een huisje gebouwd zal worden, waar alle kabels groepsgewijs zullen worden binnengeleid. De schoorsteen, welke vanuit de centrale door-het nieuwe gebouw naar boven loopt, is door het gebouw zelve ge- hcej gemaskeerd en maakt boven den gevel den indruk van een sierlijk torentje te zijn. Men hoopt een er, ander reeds over vier weken in gebruik te kunnen nemen. Ten slotte mogen wij niet vergeten de namen te noemen van hen, door wier werk alles gereed kwam.' Architect was de heer L. de Vries; aan- rners de fa. Metselaar en Zoon; de ver lichting werd geleverd door het bureau Keller-Macdonald te Overveen: ir. v. Etten te Weesp verzorgde de verwarmingsicstal- latie, de heer J. Hamer te Amsterdam de lift installatie. Met deze nieuwe lokalen zal het St. Elisabeth&gasthuis binnen enkel weken be langrijke inrichtingen rijker geworden zijn, die het geheel zeer zeker ten goede zullen komen. De jaarlijksche algemeene vergadering had plaats op Vrijdag j.l. ten kantore der firma Joh. Enschedé en Zonen. Met groote dankbaarheid voor alles wat hij gedurende 22 jaar als bestuurslid der Haarlemsche afdeeling gedaan heeft werd herdacht de overleden voorzitter Jhr J. L. van Citters. Het zal moeilijk zijn de groote leegte, die hij in het bestuur achterlaat, te vervullen. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. M. Klijzing, tot penningmeester le heer A. D. Huijsman. Tot lid van het bestuur trad toe de heer J. J. Thöne. Tot afgevaardigde voor de Jaarlijksche Algemeene Vergadering werd aangewezen de heer A. D. Huijsman, tot diens plaats vervanger de heer J. J. 1 höne. Over het belastingjaar 1924-1925 zijn de gegevens betreffende den belastingdruk ver schenen in een tweetal overzichten van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In onderstaande tabel geven wij onze lezers een overzicht over den belasting druk in de voornaamste gemeenten en in Haarlem en omliggende gemeenten. Het gaat alleen om de gemeentelijke in komstenbelasting. Men houdc dit wel in het oog. Wij hebben als maatstaf genomen een ge huwde zonder kinderen met een inkomen van 1000, 2000, 3000, 4000 en 5000. Daarnaast is een kolom bevattende een vergelijking van den belastingdruk voor een gehuwde met 2 kinderen bij een inkomen van 3000. Toen de wethouder van Openbare Werker den toestand onzer singels en grachten it de jongste gemeenteraadszitting als onhoud baar schetste, geurden onze openbare wate ren er lustig op los. En hij had gelijk; de toestand was onhoudbaar. Maar twee dagen later was het gemaal van Spaarndam weei „mahlvaardig" en de stank was uit Haarleiz verdwenen. Het was een lust langs d« schoongemalèn singels te wandelen; het le ken heldere vlieten. Toen kwam bij menig een de gedachte op: waarom toch niet ge regeld de singels kunnen uitgemalen worden. Onze wethouder van Openbare Werken spreekt wel heel gemakkelijk van een gehee; nieuw rioleeringstelsel dat alleen afdoende verbetering zou brengen, maar ook een paai millioentjes gaat kosten; maar wanneer de toestand kan verbeteren met regelmatij spuien, dan dient toch dat middel te worden aangegrepen. Ook aan baggeren schijnt men in Haarlem een broertje dood te hebben. D« Leidsche Vaart borrelt als 'n kokende mest put, louter van de modder, die tot even on der de oppervlakte van het water reikt. Dat is geen water meer, zelfs geen open riooi het lijkt op een langwerpige reuzenmest- put. Een baggermachine schijnt het er zelfs niet uit te houden. Het is best mogelijk, dat de wethouder gelijk heeft, als hij zegt da* alleen een geheel nieuwe rioleering batez zal. Ik zou het graag wat goedkooper zier gedaan te krijgen al moesten de Haarlem mers dan ook eens een enkele maal een paai dagen een minder aangename geur genieten. Maar in alle geval hoop ik dat Haarlem nie' tot op dat oogenblik stiefmoederlijk bedeeld gaat worden en men niet zal nalaten wan neer dat noodig is te spuien en te baggeren. Het schijnt, na de opgedane ervaring, toef wel iets te helpen. Verleden jaar zomer ii de overlast der singels zeer miniem geweest, maar dit jaar ^schijnt men niet tijdig genoeg in te grijpen. Veertien dagen geleden was het* stoomgemaal te Spaarndam niet „fit" en nu, welke reden is er nu, om niet te laten spuien? Wettigt dan alleen een ondragelijke toestand een flink ingrijpen? Barometerstand 11 uur v.m.; 765. Achteruit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Gemeentelijke Inkomstenbelasting bij een zuiver inkomen van Haarlem Amsterdam tar. tar. B. Rotterdam Den Haag Utrecht Groningen Arnhem Nijmegen Den Bosch Maastricht Tilburg Heemstede Bloemendaal Schoten Velsen Bij deze bedragen zijn dus niet in begrepen de hoofdsommen van de Rijksbe lastingen. en Aan de gehouden examens M. O. Boek houden, die voor wat betreft het schriftelijk gedeelte plaats hadden in het, Brongebouw, namen 329 candidaten deel. Het totaal aan tal candidaten in Den Haag en Haarlem luidt 930. Het mondeling examen heeft half Juli te 's-Gravenhage plaats. 1000— f 2000— 3000— 4000 8— 66— 131196— 4.05 67.50 135206.55 9.45 55.35 102.60 151.88 4.95 38.50 77116.60 7.60 47.61 89.86 134.06 8.94 52.33 115.58 192.42 7.44 71.52 145.39 223.22 12.95 65.75 124.50 183.25 7.40 47.40 94.40 141.40 12.15 64.35 119.45 178.15 10.58 61.07 120.92 190.85 6.88 55— 110.69 166.52 6.60 30.25 59.40 92.40 30— 60— 90— 14— 87— 167247— 12.78 72— 149.58 237.60 5000- 266.— 281.48 205.88 160.60 179.95 269.42 304.03 246.25 193.40 240.40 273.38 225.09 127.05 120.— 332.— 325.80 Voor gehuwden met 2 kinderen. 3000.— UI— 121.50 97.88 61.60 81.28 101.17 130.41 106.80 78— 107.95 96.17 99.69 54.45 57— 148.50 137.43 sluurder was gezeten trok plotseling in on-' bedachtzaamheid den richtingwijzer omhoog en de wielrijdster, in de veronderstelling, dat de auto de Hazepaterslaan zou oprijden, week naar links uit om den wagen te laten passeeren. De auto reed echter rechtdoor, zoodat een aanrijding volgde. Gelukkig had het ongeval slechts male- rieëlc schade, want het rijwiel werd ernstig beschadigd. Gistermiddag te 2 uur reed W., controleur der gemeente-belastingen te Schoten, met zijn rijwiel op de Raaks in de richting Gedempte Oude Gracht, juist toen een vrachtauto "van het Centraal Vervoer, in dienst der gemeente, van de Gedempte Oude Gracht de Raaks opreed. De autobestuurder maakte echter een te kleine bocht, waardoor W. tusschen het voor- en achterwiel tegen den wagen op reed. Hij bezeerde zich ernstig aan het aange zicht, zoodat het voorhoofd verwond werd en het neusbeen brak. Ook aan zijn linker hand liep hij verwondingen op. In een nabijzijnden winkel werd hij binnen gedragen, waar de eigenaar van het perceel, lid van E. H. B. O. zijnde, hem verbond. Daarna kon W. per ziekenauto naar zijn woning worden overgebracht. Tegen den autobestuurder is proces verbaal opgemaakt, terwijl de auto in beslag genomen werd. Te ongeveer kwart voor 5 had gistermid dag op den Wagenweg ter hoogte vam de Hazepaterslaan een aanrijding plaats, die aan een bijzondere oorzaak te wijten was. Van de richting Haarlem kwam een auto langs den Wagenweg in de richting Heem stede, toen, terwijl de auto de Hazepaters laan genaderd was, van de richting Heem stede een wielrijdster kwam aangereden. Een kleine jongen, die. «»ast den autobe- Donderdag ging de slager de G. uit Vijf buizen met paard en wagen een vracht hout t halen in Haarlem. Op de terugreis reed hij in de stad over een steen, waardoor d« wagen zoo'n schok kreeg, dat deze meleeit in elkaar zakte. De G. wist er op tijd af te springen, zoodat hij er zonder letsei af kwam. De wagen heeft veel schade geleden en is bijna niet meer te herstellen. De achtjarige H. M. uit den Spieringweg te Vijfhuizen, geraakte Donderdagmiddag, nadat hij uit de school kwam spelenderwijze onder den zwaren wagen van de Amster- damsche waterleiding. Hij kreeg een van de wielen over zijn lichaam, met he gevolg, dat hij ernstig verwond door mej. v. d. R. werd opgenomen. Later is hij naar huis vervoerd, waar de inmiddels ontboden dokter spoedig aanwezig was. Alhoewel het arme ventje in- en uitwendig verwond is, mag momenteel de toestand bevredigend genoemd worden. Hedenmorgen omstreeks negen uur, zo«! schrijft men ons, kwam van uit dc Nasau-j straat een losloopend paard hetw :lk geleid werd door een naar schatting 15-jarig knaap je. In de richting station kwam een auto aangereden waarvan de chauffeur het Lijk baar niet noodig vond, de auto geheel en al stop te zetten. Het gevolg was, dat de ach- terpooten van het paard werden aaCcnd-n. Ons is niet bekend of het paard nog erg letsel ervan gekregen heeft, ^ogenschijnlijk was dit niet het.geval, doch de .uekbare- handeling van den chauffeur vinden we meer dan ergerlijk, en is ton zeerste af te keu* reo- V'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1