uit de pers. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. Besteding van hun vrijen tijd door arbeiders. V erkiezingslectuur. Doodelijk ongeluk in een Confectiefabriek. f' I Bij een brief van den 4 Mei ti. deelde de Minister van A., en N. aan den voorzitter «van de Tweede Kamer den tekst mee van een aanbeveling betreffende de besteding van een vrijen tijd van arbeiders. Van 16 Juni tot 5 Juli 1924 is «J. te Genève de zesde zitting [ehouden van de Internationale Organisatie van den Arbeid «van den Volkenbond, bijeenge roepen door den Raad van Be- eer van het Internationaal Ar- jeidsbureau. In die conferentie heeft de besteding van den vrijen tijd Hran arbeiders een punt van be spreking uitgemaakt. Men heeft zich bepaald tot de aanbeveling ,van enkele punten, die desge- «wenscht aanleiding kunnen ge- jven tot wettelijke regelingen in ide verschillende landen of op andere wijze bevorderd kun oen worden. Minister Aalberse heeft tegen ïdeze aanbeveling geen bezwaar ^cn meent, dat reeds in ons land «vrijwel geheel overeenkomstig jdeze aanbeveling wordt gehan- Weld. Toch achten wij het niet poverbodig, schrijft de ,,Prov, /Gron. Crt., een beknopt over- acht van de wenschen der con ferentie te geven en vervolgt Kinderhulde aan Mor. Diepen te Weenen. -- Volendamsche Amerikanen mm|iI) MHIIIIIWIMIlllll Hlllli'11' li van» ar- AMERIKAANSCHE BEZOEKERS komen er nu velen in de hoofdstad. Natuurlijk bezoeken ze ook allemaal Volen/dam, en sommigen gaan er, gelijk 't paar op onze foto, m de plaatselijke kleederdracht rondloopen. Aan den wensch jbeiderszijde om de beschikking ite hebben over een zekere .mate van vrijen tijd, is alge meen voldaan, in zooverre al- l thans, dat verboden zijn inge- tvoerd tegen de werkgevers om ,meer dan een bepaald aantal werkuren per etmaal te eischen. I Behalve de uren voor den slaap, moeten er een zeker aan- ,-tal uren zijn voor „ontwikke ling van lichamelijke, geestelijke jen zedelijke krachten" waaron der ook ontspanning wordt fgerekend. De vrijheid om over eenige ,uren per etmaal vrij te be- schikken -kan strekken tot ^vooruitgang der beschaving en Vhet gebruik van dien tijd kan [het productievermogen en de opbrengst van het werk ver-, thoogen. De achturendag is het gevolg van deze overweging en j [als inderdaad de vrije tijd goed j Ywordt besteed, kan hij .neewer- ken om het arbeidsveriies, dat t aan den korteren werktijd ver bonden is, te compenseeren. Het spreekt haast vanzelf, dat als bijv. bij collectieve arbeids overeenkomst een zeker ge deelte van het etmaal als vrije tijd is opengelaten, de werkne- ,mer over dien tijd de vrije be schikking moet hebben. Aan den eenen kant zullen de arbeiders de waarde van dien vrijen tijd moeten begrij pen; maar dat kad alleen lei den tot handhaving van de waarborgen daarvoor wanneer overigens het loon zoodanig is, dat de verleiding niet ontstaat om den vrijen tijd te gebruiken voor betaalden beroepsarbeid De overweging zou er toe kunnen leiden om het verrich ten van betaalden beroepsar beid van hoogerhand te verbie den, maar zulk een verbod zou weer werkelijk of schijnbaar in strijd zijn met de vrije beschik king van den arbeider over zijn vrijen tijd. Maatregelen in deze aangelegenheid zullen wel zeer goed overwogen worden. Zal de arbeider al het gerief van den overeengekomen vrijen tijd hebben, dan dient de rege ling zoo te zijn, dat de vrije uren een aaneengesloten geheel vormen, en de plaatselijke om standigheden zich daartegen niet verzetten; en dat waar de arbeid verricht wordt ver van de woonplaats er behoorlijke .vervoermiddelen zijn met bil lijke tarieven en geschikte dienstregelingen. Tot het juiste gebruik van den vrijen tijd behoort ook de hygiënische verzorging. Behalve arbeidsgelegenheid en loon naar arbeid is woonge legenheid eisch der behoefte Er moet dus gezorgd worden ■door medewerking van natio nale en plaatselijke besturen, •voor gezonde woningen tegen een prijs, die, de loonen in aan merking genomen, bereikbaar as. Natuurlijk hebben de zeden en gewoonten der verschillende volken invloed op de wijze, iwaarop de vrije tijd kan wor den besteed. Bij het vestigen van instellingen, die de gele genheid openen tot gebruik van den vrijen tijd, dient rekening te worden gehouden met den «maak en de bijzondare om standigheden van hen, voor wie zij bestemd zijn, maar toch ook weer zoo dat het stichten van instellingen, die niet aan de al- gemeenc behoefte zouden be antwoorden, wordt voorkomen. In het algemeen verdient aan beveling alles wat strekken kan tot verbetering van de huishou delijke omstandigheden en van ihet gezinsleven, zooals arbei derstuintjes, stukjes grond bij de woning, „kleinvee"-houderij. 'Verder gelegenheid tot sport beoefening als middel tot ver sterking van kracht, gezondheid jen energie. Ten slotte uitbrei ding van vak- en huishoudkun dig onderwijs, zooals o.a. bi bliotheken, leeszalen, lezingen, •technische cursussen en cursus sen van algemeene vorming. De overheid kan dergelijke instel lingen scheppen of steun ver- leenen aan het particulier ini tiatief. Vrij sterk heeft zich geopen baard de zucht naar vrijheid en onafhankelijkheid van het leven buiten fabriek en werk- plaats en de afwijzing van inmenging van buiten in het particuliere leven. Daarom moet vermeden worden alles wat strekt tot het aandringen op 't gebruik van een of andere instelling. Al ontieenen de overheid en de stichters of ondernemers van zekese ondernemingen of instellingen aan hun deel neming in de kosten van aanleg een recht op mede-bemoeiing, toch moet zoo min mo gelijk inbreuk worden gemaakt op de vrij heid van hen, voor wie de instellingen be- «temd zijn. In zulke gevallen is het wen- schelijk, dat naast de vertegenwoordigers (van de overheid ook vertegenwoordigers «van patroons en arbeiders en vereenigingen DE TERECHTSTELLING TE SOFIA. De drie Zi geuners. die als beul gebruikt werden. DE TERECHTSTELLING TE SOFIA. De schuldigen aan den bommenaanslag voor de galgen. Een pope spreekt hen toe. Z. D. H. MGR. DIEREN TE WEENEN GEHULDIGD. Wij geven een mooie foto va» de aangrijpende kinderhulde. Z. D. H. Mgr. Diepen, aan de zijde van Z.Em. Kard. Piffl, aanhoort de rede van Dr. v. Tongelen. v'. I nANSEN TE BERLIJN, De Poolvorscher Fridtjof Nansen (links) *n rijkskanselier Dr. Luther aan de eere-lunch in hotel Adlon EEN TROUWE HELPER. Aan een veer bij Berlijn helpt een hond sinds 't over lijden van den veerman, diens weduwe door bij vertrek van de boot de bel te hiiden. DE NATIONALE BEDEVAART. Wij bezichtigt da ruinen vaa oud-Rome. gids vaa groep IH pater v. d. Pluim. geven oog enkele kiekjes, speciaal groep 111 betreffend. Hierbovent een afdeefiag van de derde groep OPENING VAN HET NIEUWE CLUBHUIS, op bet nieuwe terrein van Blauw-Wit, aan 't Nieuwe Diep te Amsterdam door wethouder ter Haar. IATIONALE BEDEVAART GROEP HL De gen Z. Em. Kardinaal Vaa Roeman ca Bliidsebap" toe. idET 500-JARIG BESTAAN DER ST. BARBARASCHUTS te Vlijmen. De stoet v6ór bet Raadhui», waar de Ju- L- bfleerende vereeniging officiéél werd ontvangen. VENDELZW AAIEN. De vendelaar vaa de jubileer end r Vüjmensche schots, bij de feesten aldaar, ia actie- in commissies van beheer zitting hebben. Maar een hoofdzaak blijkt het, om over al en van alle zijden propaganda te ma ken voor een goed en redelijk gebruik van den vrijen tijd. Nu de verkiezingen in aantocht zijn en de verschillende politieke partijen in min of meer kwistige mate de kiezers met brochu res, strooibiljetten, circulaires c.d. bewer ken, is het goed en nuttig, dat ook van katholieke zijde het noodige gedaan wordt tot voorlichting onzer kiezers en tot be strijding van de niet altijd even onschuldige verkiezingsgeschriften onzer politieke te genstanders. Deze taak wordt voor de Katholieke Staatspartij sinds jaren vervuld door het R. K. Politiek-, Satyriek- en Humoristisch tijdschrift „De Roskam", welk blad voor dezen tijd het humoristisch gedeelte uit schakelt en de buitenlandsche politiek zoo veel mogelijk links laat liggen om zich gebiedder binnenlandsche politiek. Een geheele schare van katholieke tee- voornamelijk te kunnen bewegen op het kenaars en verschillende onzer eerste cn meest geestige schrijvers, zijn bereid gevon den hun talentvolle medewerking aan de speciale Verkiezingsnummers der „Roskam" te verleenen, waardoor een alleszins aan trekkelijke en interessante inhoud is ver zekerd. „Zoo tracht „De Roskam" eenerzijds in woord en beeld onze Roomsche lezers te begeesteren voor de Christelijke beginselen op politiek gébied, terwijl het anderzijds op humoristische of sarcastische wijze de po litieke tegenstanders van diverse pluimage te lijf gaat. Mogen onze kiesvereenigingen en propa- gandaclubs vooral niet verzuimen van dit zoo bij uitstek nuttig propagandamateriaal gebruik te maken hij hunne Verkiezings actie. Gisterenmorgen om 7 uur is de 50-iarige werkmeester J. H„ wonende in de Gerbrand Bakkerstraat te Groningen, in de confectie fabriek van den heer Levie aan het Nieuwe Kerkhof, gevallen uit een openstaande deur op de tweede etage. H. stond te kijken naar twee vechtende honden, bukte zich te ver voorover en viel toen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Academisc.' Ziekenhuis gebracht, alwaar hij kort na aan komst is overleden. De ongelukkige was gehuwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8