M mm Sport- en wedstrijden MijnhardVs ZenuwlableHen Suzanne Oüpré NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Zaterdag 6 Juni 1925 VOETBAL. ia. iv. Sportvereenïging The Yellow Black Boys. R.-K. V. V. „Victrix". R. C. H. II—U. V. V. III. CRICKET-OVERZICHT. Het programma voor a.s. Zondag HONKBAL. ZWEMMEN. H. V. G. B. Competitie Haarl. Zwembond. D. W. R. Ill—H. V. G. B. II De Delft jun.—D.W.R. jun. ROEIEN. DAMMEN. Om het kampioenschap van den Ned. R.-K. Dambond. Om het wereldkampioenschap. Zenuwstillend-Zenuwsterkend Glazen Buisje 75ct. Bij Apoth.en Drogisten Kindje doodgereden. Droevig ongeval te Veenendaal Die Zomertijd ook Teekenen des tijds? Door een drijfriem gegrepén. Inbraak in een postkantoor. Visschen met handgranaten. Groote brand te Asten. Zigeuners aan de grens. Naar een Hittegolf? Een verhuisauto, die een café binnenreed. Een sanatorium in moeilijkheden. Lage waterstand van de Maas De malversaties ti Veenendaal. ORDE EN ARBEID. Het verbod van bakkers- nachtarbeid. FEUILL ETON Donderdagavond hield de H. F. C. eene buitengewone algemeens leden-vergadering, ter voorziening in de bestuursvacatures, ont staan door het bedanken van de heeren •Verwey en Van Houten. Candidaten van het bestuur waren de heeren Kuypers en v. d. Meulen. De heer Kuypers werd zonder hoofdelijke stemming gekozen, terwijl ten slotte ook de heer v. d. Meulen met een zeer kleine meerderheid van stemmen op den tegenover hem gestelden candidaat het haalde Bij de rondvraag werden slechts punten van huishoudelijken ,aard behandeld, waarna de voorzitter de geanimeerde vergadering sloot. U. V V. 3—R. C. H. 2. Eindelijk zal dan a.s. Zondag wellicht de 'beslissing vallen welk van de beide boven genoemde elftallen zal promoveeren voor de res. eerste klasse. De R C. H. reserves hebben oorspron kelijk tegen U. V. V. 3 hun kans ver speeld door drie punten aan ,de Utrechte naren te laten uit twee wedstrijden. Thans hangt van den eventueelen uitslag 'Zeer veel af en dus mogen we verwachten dat nog eens extra aangepakt zal worden om tot de overwinning te geraken. De wedstrijd wordt gespeeld op het ter rein van WilhelminaVooruit aan den Middenweg tn Watergraafsmeer. OM DEN HEIDSIECK MONOPOLE BEKER Terreinen Willem II, Tilburg. Hieraan namen 16 vereenigingen deel. De wedstrijden zijn in drie Zondagen uit gespeeld. De eerste Zondag, 24 Mei, kwa men 8 vereenigingen in het veld, n.m. Volt. SportclubU. V. V., 12; Longa B, V. V., 05; N.O.A.D.Velocitas 50; A. D. O—R. K. F. V V. „Wilhelmina" 2—0. Winnaars N.O.A.D.—U. V. V. 1;1. U. V. V. wint bij loting. B. V. V.A.D.Ó. 13. A.s. Zondag 7 Juni BredaniaP, S. V„ Willem IIMiddelburg, E.D.O.Eindhoven, N.A.C.V.V.V. Indien E.D.O. van Eind hoven wint, wordt denzelfden dag gespeeld tegen de winnaars N. A. C.V. V. V. E.D.O. heeft weer haar ouden keeper De Kiefte onder de lat en voor Steffens, wel ke geblesseerd is, speelt waarschijnlijk v. d. Hurk mee. Zoodat het eltal er vermoe- jdelijk uitziet als volgt: [W. Spoor, C. v. d. Hurk, Perucal, D. Tanis, D. Zwart, C. v. d. Laan, J. v. d. Laan, Perucal, Boeré, Kuil, De Kiefte. Secretaris: H. v. Turnhout, Emmaplein 38. Hedenavond van 78 uur contributie be talen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Dinsdagavond 8 uur, bestuursvergadering ten huize van den heer Huijbers, Einostraat. Donderdagavond 714 uur training senioren. Vrijdagavond 614 uur training junioren. Het eerste elftal kon het 1.1. Zondag niet bolwerken tegen het uitstekend spelende E. H. S. I. Met 32 bleven de Haarlemsche Bond-kampioenen in de meerderheid. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld en de E. H. S.-ers verdienen de overwinning volkomen. Morgen wordt er slechts één wedstrijd gespeeld aan de Zandvoortsche Laan. Het vijfde elftal ontvangt om half één een E. H. S.-combinatie. Het tweede elftal gaat uit „bekeren" bi; Vitesse in Castricum. Vertrek half twee per trein. Drie onzer junioren zijn uitverkoren voor het Haarlemsche juniorenelftal, dat morgen op het Wilskracht-terrein in Amsterdam ie eer van het Haarlemsche dis\riot zal hoog houden. Good luck Boys. HENK. Secretaris O. E. Sinck, Hagestraat 10. Uitslagen van Maandag 1 Jcni. Victrix IIIAlliance III 3- i/ictrix IIR. C. O. I 32 Zaterdag 6 Juni a.s. van 8914 uur ïontributiebetalen St. Jac Godshuis. Uitslagen van Maandag 1 Juni. 154 uur: Victrix IIIV. V. F I 254 uur: Victrix IA. B. O. II (Heemsk.) Zondag a.s. komen de roodwitte Heems kerkers op bezoek om het le elftal voor de nederlaagwedstrijden te bekampen. Het eerste is nog ongeslagen en het is vrijwel zeker, dat het record Zondag a.s. gehand haafd blijft. Het derde, dat in de laatste wedstrijd tegen Alliance III goed partij heeft gege ven, ontvangt het le elftal der Francis- caantjes. Wij rekenen minstens op een gelijk spel, hoor- Toont Zondag eens, dat jullie kampioen ziin, boys. Naar de Sportkroniek mededeelt is voor Zondag a.s. vastgesteld de wedstrijd R. C. H. 2—U. V. V. 3. Deze ontmoeting, welke wordt gespeeld op het oude terrein van Blauw-Wit in ije Watergraafsmeer, zal hopelijk beslissen wie van beide elftallen in het a.s, seizoen in de reserve le klasse zal uitkomen. DISTRICT HAARLEM. Junioren-elftal naar Amsterdam. Na den oefenwedstrijd van Woensdag avond is het elftal officieel als volgt saam- gesteld: Doel: L. Henning, Alliance; achter: P. Schürmann, All.; G. Schoen, T. Y. B. B.; midden: L. v. Noort, Victrix; C. Joosten, R. K. V. (Z.\ J. Vernooi, B. S. M.; voor; J. v. Dijk, T. Y. B. B.; v. Turnhout, T. Y. B. B.; W. Bosse, Geel-Wit; A. v. Beek, Alliance; L. v. Huizen, Geel-Wit. Invallers: C. Schreuder, V. V. F.; M. de Brouwer, D. S. S. Aanvoerder: v. Turnhout, T. Y. B. B. Samenkomst om 11 uur in de hal van het station (niet om 11.10 uur), de trein ver trekt om 11.11 uur. Zorgt allen voor 'n shirt. In ons overzicht van verleden week wezen wij er zoo terloops op dat Rood en Wit in Schiedam waarschijnlijk een niet te onder schatten tegenstand zou ontmoeten. Dat de Spanjaardslaanbewoners echter met een ne derlaag naar huis zouden moeten keeren, hadden wij niet gedacht. Thans is weer ge bleken dat Hermes op haar eigen terrein steeds in staat is iets behoorlijks te verrich ten. Niet alleen Rood en Wit, doch ook V. O. C. werd den volgenden dag door de Schiedammers geklopt. Na hun nederlaag tegen de reserves van H. C. C. kwamen beide overwinningen wel wat onverwacht Intusschen is Rood en Wit twee kostbare puntjes kwijt en de optimisten die misschien nog aan een kampioenschap voor de oude Haarlemmers dachten, zullen thans wel in zien dat daarvan ditmaal weer geen sprake zal zijn. Wel hadden de Rood en Witters eenige invallers de beide Posthuma's ont braken o.a. doch een volledig excuus schijnt ons dit feit niet. Haarlem won op het nippertje van de Kaagsche reserves. Dit was een ontmoeting van lage totalen. Haarlem behaalde eerst het magere aantal van 63 runs, doch tot veler verwondering zagen de bowlers van de thuis club kans H. C. C. 2 voor slechts 39 runs aan den kant te zetten. Ook de volgende in nings der Haarlemmers leverde slechts een zeer bescheiden aantal runs doch waar H C. C. 2 opnieuw faalde, wonnen Smeink c.s.^ tenslotte nog met 24 runs op de eerste innings. De bowlers behaalden in deze ont moeting beduidend betere resultaten dan de batsmen, doch de slechts toestand, waarin de pitch verkeerde, schijnt aan de lage to talen niet vreemd te zijn geweest. Hadden wij nog op eenige spanning bij den wedstrijd H. C. C.V. R. A. gerekend, de Hagenaars dachten er anders over. Zij sloegen de club van Rincker zoo gedecideerd dat niet de minste twijfel meer bestaat be treffende de kracht der beide elftallen. Trou wens V. R. A. brengt er ditmaal al bijzon der weinig van terecht. Vermelden we verder nog dat Hilversum in Bilthoven op het kantje af van V. O. C. won en V. V._V. in Leiden een flinke over winning op Ajax behaalde. De plaatselijke ontmoeting tusschen de Rood en Wit reserves en C. V.%H. eindigde 'n rree5 innings overwinning der thuisclub. C. V. H. zit ditmaal wel in het hoekje waar de slagen vallen. Ook Haarlem 2 trok ge weldig van leer en boekte eveneens een overwinning met innings en runs op de V. R. A. reserves. En dat nog wel in Amster dam. Ook nu weer gelukte het R. C. H. voor een flinke overwinning te zorgen. D. V. C was het slachtoffer. Het begint dr zoo zacht jes aan aardig naar uit te zien dat R. C. H. in deze competitie ongeslagen zal blijven. Voor morgen is er wederom een vrij lijvig programma, waarop enkele interessante ont moetingen voorkomen. We noemen vooreerst Rood en Wit V. R. A. Bleken de Amsterdammers ver leden week voor H. C. C. te zwak, ditmaal gelooven wij dat de partijen beter tegen el kaar zullen opwegen. Vooral wanneer Rin cker weer een tip van zijn ouden vorm te pakken krijgt. Beide elftallen boekten tot op heden ongeveer dezelfde resultaten en we kunnen ons ook moeilijk indenken dat deze kamp zonder de noodige spanning zal verstrijken. Haarlem wacht een moeilijke taak. De Schoterwegbewoners moeten naar Hilversum in Bilthoven. De Hilversummers, die soms de grootste moeite hebben om een behoor lijk elftal naar buiten te zenden komen op eigen terrein bijna steeds met een zeer be hoorlijk elftal. Indien dit ook Zondag het geval is, zal Haarlem het waarschijnlijk harder te ver antwoorden krijgen dan dit tot op heden het geval was. Echter de Haarlemmers bezetten een alleszins verdienstelijke plaats op de ranglijst en zijn aan deze plaats verplicht ook ditmaal minstens 2 puntjes mee naar de Spaarnestad te nemen. Van de overige eerste klasse ontmoetingen schijnt ons V. V. V. H. C. C. een der meest belangrijke. Wat V. R. A. in Den Haag lang niet gelukte zal V. V. V. morgen in Amsterdam probeeren. Waarschijnlijk zal het den Amsterdammers niet gelukken H. C. C, te kloppen, doch meer strijd dan ver leden week aan den Wassenaarschen Weg zal er zeker wel zijn. Zoowel de ontmoeting tusschen H. C. C. 2 en Ajax, als die in Nijmegen tusschen Quick en P. W„ kan aardig worden. In beide ge vallen schijnt ons een overwinning voor de thuisclub het meest waarschijnlijk. Drie wedstrijden staan vermeld voor de 2c klassers. Rood en Wit 2 moet naar Zaan dam, waar Albion een alles behalve gemak kelijke tegenstander is. Beide elftallen be zetten resp. de 2de en 3de plaats. Misschien dat het terreinvoordeel hier den doorslag "geeft. Dus zou Albion moeten winnen. Haarlem 2 zal er wel voor zorgen dat V. V. V. 2 op een behoorlijke wijze gesla gen wordt, terwijl tenslotte de kansen voor C. V. H. nog niet zoo gunstig zijn geweest. V, R. A. fungeert momenteel als hekkenslui ter en hiervan zal het Roodt c.s. toch wel niet believen te verliezen. R. C. H. speelt haar 4den wedstrijd. Dit maal is Vleermuizen aan de beurt. Men kan er van overtuigd zijn dat ook deze ontmoe Stand: le klasse: H.C.C. 1 3 3 6 6 100 Haarlem 3 3 6 6 100 Hilversum 3 3 6 6 100 H.D.V.S. 3 11 1 5 6 83 V.V.V. 4 3 1 6 8 75 R. en W. 4 11 2 5 8 62 Ajax 3 1 2 3 6 50 V.R.A. 4 1 3 2 8 25 H.C.C. 2 5 1 4 2 10 20 P.W. 2 1 1 1 4 Quick 2 1 1 1 4 V.O.C. 2 1 1 1 4 ting den oplevert. Haarlemmers minstens 2 punten Competitiestanden, 2e. klasse A: A.C.C. R. en W. 2 Albion V.V.V. 2 Haarlem 2 C.V.H. V.R.A. 2 3e klasse A: R.C.H. V.V.V. 3 A.C.C. 2 Vleermuizen D.V.C. 3 2 1 3 2 2—2 3—2 3 1 4 1 4 3 1 2 3 2 3 1 1 3 1 4 1 2 2 1 3 1 1 1 1 1 3 1 H. C. B. Na de j.l. Zaterdag gespeelde match be gint er reeds eenige teekening in de com petitie te komen. R. en W. III won namelijk in een match met lage totalen van Haarlem III en heeft daardoor een voorsprong van drie punten verkregen. Een voorsprong die niet ge makkelijk in te halen is. De ambtenaren wonnen zooals verwacht werd, van R. C. H. II. In de tweede klasse zorgde het jeugdige R. C. H. III voor een verrassing, door R. en W. IV met een 30- tal runs te kloppen. Slechte captaincy van R. en W. IV was hieraan niet vreemd. Voor a.s. Zaterdag staat, uitgezonderd de wedstrijd Haarlem IVR, C. H. III, alleen op het programma „the big match" H. C. B. XltalFlamingo's. Evenals vorige jaren zal het 'n spannende, aangename intmoe- ting zijn, die vrij zeker door de Flamingo's gewonnen wordt. Er wordt gespeeld op het Rood en Witterrein aan de Spanjaardslaan. Aanvang der match één uur. J. A. B. le klasse, Haarlem: Rood en WitV. R. A. Amsterdam: V. V. V.—H. C. C. I Bilthoven: HilversumHaarlem Den Haag: H. C. C. 2Ajax. Nijmegen: QuickP. W. 2e klasse A. Zaandam: AlbionR. en W. II Haarlem: Haarlem II—V. V V. II A'dam: V. R. A. II—C. V. H. S o IrlnecD A Amsterdam: A.C.C. 2—V.' V. V. 3 Amsterdam: VleermuizenR. C. H. Het programma voor heden, le klasse: QuickHaarlem, terrein Kruïs- laan; AjaxBlauwwit, terrein Middenweg. 2e klasse: D.D.V.A.G.H.C.; Concordia 2 2 Q 3e klasse: Z. R. C. 2—T. O. S.; V. V. G. AConcordia 3* Voor den te houden Polodag op Zondag 7 Juni a.s., te Utrecht, heeft de loting plaats gehad. Het eerste zevental van H. V, G. B. zal haar eersten wedstrijd op dit concours moeten spelen tegen Triton uit Weesp. Donderdagavond werden in de Zwem inrichting aan de Kleverlaan de eerste wed strijden gespeeld voor de competitie van den Haarl. Zwembond. De eerste wedstrijd werd gesneeld tusschen voor de 2e klasse afdeeling. H. V. G. B. telt 3 invallers. Direct na aanvang van den wedstrijd komt D. W. R. in de meerderheid en blijft dit nagenoeg den geheelen wed strijd, daar de H. V. G. B.-achterspelers, van Thiel en Verwaal, telkens weer hun tegenstanders loslaten. Na een goed opge zetten aanval weet voor de rust de voor hoede van de Waterratten 1 maal te doel punten. Na eenige minuten rusten komt in de 2e helft H, G. V. B, direct weer op zetten, doch kan tot scoren niet geraken. In tegendeel weten de Waterratten door hun vlugge spel er 3—0 van te maken. Nu' is het woord echter aan H. V. G. B., welke na een goed opbrengen van Hoomans door de zen speler een tegenpunt maakt. H.V.G.B. blijft nu voortdurend de meerdere, doch on danks dit weet D. W. R. door een goed gericht schot den keeper te verrassen en eindigt dezen wedstriid ten slotte in een ver diende 41 overwinning voor D. W. R. III Direct na afloop van dezen wedstrijd werd ^G°.nselH Het valt onmiddellijk op, dat deze ad- spiranten 7-tallen zeer snel spel leveren en somtijds zeer goed schieten. Vooral de D. W. R. juniores onderscheiden zich door hun vlugheid, terwijl de jeugdige Delft-spe lers nog geen voldoende macht over den bal hebben. Het was een aardige, vlotte wedstrijd, met de Waterratten voortdurend in de meerderheid en deze weten dan ook een 20 overwinning te bewerken, welke zeer zeker verdiend, was Beide wedstrijden stonden onder leiding van den heer A. Braam. HOLLANDIA ROEIWEDSTRIJDEN. De voorwedstrijden van Vrijdag. Het weer uitstekend. De traditioneele roelwedstrijden beloven evenals vorige jaren, een groot succes voor de organiseerende vereeniging „Hollandia" te worden. Zooals te begrijpen is, heerscht in de omgeving van 's Molenaarsbrug een groote bedrijvigheid. Reeds vele vaartuigen en jachtjes (deelnemers aan de Zondag te houden zeilwedstrijden op het Brasemer meer) liggen bij start en finish. Vele wap perende vlaggen Verhoogen het feestelijk aanzien. Eerst laat in den namiddag begaven we ons per auto langs Hoofddorp naar Ouds hoorn. De toestand van den weg dreigde de stemming te verstoren, doch zoo gauw kwam de Oude Rijn in zicht, of aller gedachte con centreerde zich op de bedrijvigheid aan de finish. Juist waren de laatste middagwed strijden gehouden. Van de gehouden races willen we alleen even vermelden, dat „Het Spaarne" zich in het nummer Jonge Vier A. niet heeft weten te plaatsen. Ook des avonds hield het weer zich uit stekend, de wind dwars over de baan veroorzaakte den roeiers geen last en zoo hebben we nog menige spannende race bij gewoond. Hieronder volgen de uitslagen der wed strijden van Vrijdag: Vierriems Junniores A: 1. Willem III; 2. Cadetten; 3. Argo. Willem III wint in den spurt met 154 lengte. Jonge Vier A. 2e heat: 1. Amstel; 2. Tri ton; 3. Spaarne. Amstel wint met 2 lengten. Jonge Skiff B. le heat: 1. Hoop; 2. Maas. Door de Hoop (Dr. Rohrer) met vele lengten gewonnen. Bijna geen strijd. .Vierriemsch Overnaadsch le heat: 1. Njord 2. Argo. Door Njord met moeite gewonnen. 2e heat: 1. Laga; 2. Hoop. 3e heat: 1. Ne- reus; 2. Triton. Nereus wint met 1 lengte. Jonge Vier B. le heat: 1. Nereus; 2. Njord. 2e heat: 1. Laga; 2. Willem III; 3e heat: 1. Adelborsten; 2. Amstel. Amstel maakte een slechten indruk en was ver achter. Jonge Twee A. le heat: 1. de Laak (walk over); 2e heat: 1. Willem III; 2. Triton (ver). Skiff Juniores A. le heat: 1. Njord; 2. Maas, (3 lengten achter). Van beiden was het sturen slecht; 2e heat: 1. Amstel; 2. Po seidon; 3e heat: 1. Willem III; 2. Deutsche Kader und Turn Verein. Juniores licht A. le heat: 1. Njord; 2. Tri ton (op 154 lengte). Vierriems Juniores B. Finale. 1. Nereus, 2. Adelborsten. Skiff Juniores A. le halve finale. 1. Wil lem III, 2. Amstel (op 2 lengten). 2e halve finale. 1, Hoop, 2. Njord, mooie race, ten slotte met klein voordeel voor de Hoop ge ëindigd. Achtriems Juniores A.: Finale. 1. Triton, daarna Njord en Amstel. Spannende race! Jonge Skiff. 1. Hoop, 2. Willem III. Vierriems zonder stuurman: 1. Laga, 2. Amstel. Overnaadsche Twee. 1. Nereus, 2. Laak, 3. de Hoop. Vierriems Juniores A. 1. Njord, 2. Willem III, 3. Maas. Njord leidt vanaf den start. Wlilem III en Maas gelijke hoogte, totdat Willem III snoek vangt. De sliding van no. 3 van de Maasploeg breekt. Even later trekt hij zijn dol kapot. Njord blijft voor en wint met ongeveer twee langten. Juniores Vier A. 2e halve beslissing. 1. Lpga, 2. Amstel, 3. Adelborsten (ver.). Span- nened strijd tusschen Laga en Amstel. H. W. Voor bovengenoemd kampioenschap s'aan onderstaande personen gelijk: P. G. v. Engelen 4 1 3 0 5 1.25 H. Regouw 4 1 3 0 5 1.25 A. Treytel 4 1 3 0 5 1.25 Deze heeren zullen op de volgende vast gestelde datums over moeten spelen: Zaterdag 6 Juni 5 uur: A. TreytelRegouw te Rotterdam. Zaterdag 13 Juni 5 uur- A. TreytelP. G. van Engelen, Rotterdam. Zondag 21 Juni 12 uur: P. G. v. EngelenH. Regouw, Haarlem. Hoogland trekt zich terug. De uitslagen van de He ronde zijn: Vos wint van Van Dartelen, Fabre wint van Sonnier Bizot wint van Causse; Keiler, remise met H. de Jongh; Dumont, was vrij, terwijl Hoogland zich uit dit tournooi heeft teruggetrokken. Een belangwekkend staaltje hiervan heeft naar de Msb. vertelt, een zilversmid te Rot terdam, eenige weken geleden rnedegc. deeld. En het betrof hier een familie, wier naam hem een waarborg was voor een goed vertrouwen. Twee dames kwamen :n zijn winkel en verzochten zichtzending van een uitgezochte partij tafelzilver, liefst van het zelfde genre. De zilversmid kende de fami lie als welgezeten en liet alles bezorgen, zooals verlangd was, zoodat meneer, want die zou de eindbeslissing hebben, slechts zijn keuze te bepalen had. Goede klanten zijn zeldzaam in dezen tijd en de zilversmid wachtte met spanning af, zoodat, toen na twee dagen de zending te rugkwam met de boodschap, dat er geen keus bij was, hij een oogen'olik perplex stond en daarna in alles behalve prettige gemoedsstemming kwam. En deze werd er niet beter op. toen een onvoorzichtige uitlating van de dienstbode der familie hem ter oore kwam. De familie had, toen het tafelzilver bij haar berustte, toevallig een groot diner gegeven Donderdagmiddag om vier uur is een 254-jarig meisje uit de Marnixstraat te Amsterdam door een motorwagen van lijn 10 overreden en gedood. Het kindje liep met een ouder meisje op het trottoir, doch rukte zich plotseling los en liep den weg over, met hel vermelde noodlottig gevolg. Den wagenbestuurder treft geen schuld, zijn snelle remmen kon het ongeluk niet voor komen. Een 3-jarig knaapje door een geweerschot gedood. Vrijdagnamiddag kwam een zoontje van T. Hardeman aan De Klomp te Veenendaal spelen bij kinderen van den spoorwegar- i beider Van Kulik. Op een gegeven oogen- blik hoorde het jongetje van Van Kulik, dat in den tuin werkte, een schot. Naderbij ko- mende lag het jongetje van Hardeman, on- geveer 8 jaar oud, op den grond met een j schot in het voorhoofd. De in allerijl ont boden geneesheeren achtten het noodig den chirurg Dr. Rensen uit Arnhem te telefo- neeren om assistentie. Deze kwam te onge veer 8 uur aan en nam den kleine dadelijk mede naar het ziekenhuis te Arnhem. Vrij dagmiddag kwam het bericht van het zie kenhuis dat hel knaapje aan de bekomen wonden is overleden. Van Kulik, bij wien het droevig geval zich afspeelde, meende, dat het geweer niet geladen was, doch een zijner zoontjes deed er' een patroontje op met het noodlottig gevolg, dat het buurjon getje, dat daar kwam spelen, getroffen werd. Men vertelt algemeen, dat de tijuen van malaise voorbij zijn. Mocht er al iemand we- zen die in den grond van zijn hart over tuigd is van het tegendeel, dan verbergt hij dit zooveel mogelijk en voorgegaan door den hyper-optimist Coué, zegt de een den ander na: Er is geen malaise, er is geen malaise. Misschien is er ook wel geen malaise en moet men de stilte in de café's des avonds danken aan een welbegrepen zuinigheid van het publiek, na den dollen roes van de oorlogsjaren. Maar daartegenover staat dan het feit, dat een firma met talrijke filialen, hier ter stede en in het binnenland, win kels van genotsartikelen, per week een om- zetvermindering van vijf en twintig duizend gulden vergeleken bij het vorig jaar, boe ken moet, geweten wordt aan de zooveel grootere uitgaven, welke de beide geslach ten zich voor hun kleeding getroosten, in het bijzonder de heeren. Een ieder, die na eenigen tijd in het buitenland te hebben vertoefd, terugkeert naar het vaderland, valt de plotselinge groote vooruitgang der heerenmode hier te lande op. Dus malaise en verkwisting, zeggen som migen. Ondanks benarde financieele omstan digheden, toch zucht tot groot-doen, het euvel van onzen tijd. 1 De onderwijzeres die haar klas vergat. De zomertijd heeft natuurlijk weer tal van „slachtoffers" gemaakt. Hier stond de dienstbode een uur te laat op, daar vergiste zich de bakker. Het vooruitzetten van de klok is nu eenmaal een werkje, dat licht vergeten kan worden. Op een openbare school in Den Haag ge beurde het Vrijdagmorgen in de eerste klas se, dat het is haast ongelooflijk alle kinderen op tijd present waren, maar dat de juffrouw ontbrak. Groote pret bij de jeugd, die met volle teugen van dit uurtje vrijaf genoot, tot om half tien de juffrouw kwam aanzetten, niet weinig verwonderd, dat de lessen al aan den gang waren. Die zomertijd ook.... Ongeveer half zes had op de ijzerfabriek van de firma G. H. van Leeuwen te Vee nendaal, de heer G. van Geenhuizen het on geluk met een drijfriem in aanraking te ko men. Hij werd gegrepen en met een zwaar gekneusden arm opgenomen. Dr. Willemse verleende de eerste hulp. Deze achtte het noodig, hem direct naar het ziekenhuis te Utrecht te doen vervoeren. Zijn toestand is ernstig. Donderdagnacht is ingebroken in het hulppostkantoor te Woensel, bij Eindhoven. Uit de brandkast is een aanmerkelijke par tij zegels ontvreemd benevens verschillende papieren van waarde. Van den dader geen spoor. In België klaagt men over achteruitgang van den vischstand in de vestingwateren. De achteruitgang behoeft echter niet te verwon deren, wanneer, schrijft Onze Zoetwater- visscherij, men handelt als op 22 April aan de kazerne te Deurnepoort. Door de solda ten aldaar werd gevischt met handgranaten, waardoor duizenden visschen, en niet van de kleinste, aan de oppervlakte kwamen drijven en bemachtigd werden. Vrijdagmorgen 6 uur zijn te Asten afge brand de magazijnen van Marso Alg. Gloei- lampenhandel en mandenfabriek van de fa. van Buul en v. d. Goch. De gebouwen be hoorden toe aan de Coöp. Zuivelfabriek en waren verzekerd bij de N. C. B. 30.000 lampjes zijn vernield. De schade wordt ge schat op 20.000. Oorzaak onbekend. Te Dinxperlo (Geld.) heeft de politie de aankomst van een troep zigeuners, bestaan de uit 20 man en vijf woonwagens gesigna leerd, die zich bij het grensplaatsje IJssel- burg ophouden, met het doel naar ons land te trekken. De politie heeft de noodige voor zorgsmaatregelen genomen, dat ze buiten Nederland blijven. Geen reden tot ongerustheid. Krijgen wij het nu ook hier? vragen de" menschen zich af, wanneer zij eerst lezer van een hittegolf in Amerika en vervol gens van groote hitte in Londen. Men meent het langzaam aankruipen te bemerken. Nu is „het" de Oceaan al over! Nu nog een klein „rukje" en er verschijnen weer „pakkeans" op het Leidscheplein, men plonst zich, verordeningen of geen verordeningen, in de wateren rondom Am sterdam, op sommige kantoren verschijnen mannen van gezag in ijsco-pakjes. Ach neen zoo ver is het nog niet. In Amerika is het warm en aangezien men in Amerika niets half doet, vallen er van wege de warmte dooden en gewonden. In Engeland is een meneer door de hitte bevangen, maar dit alles behoeft niet te beteekenen, dat ook in ons land een hitte golf op komst is. Deze kan evengoed wel komen als niet. Voor een „beetje behoor lijke hittegolf" is een temperatuur van 32 gr. noodig en dan mag het 's nachts niet onder 20 gr. komen! De warmste dag van dit jaar (17 Mej) haalde 28.2 gr. in de schaduw. En dat er een absoluut verband gestaat tuschen temperatuur in Amerika en Enge land en ift dit deel van Europa is nooi' voldoende aangetoond. Zoodat we maar kalm zullen afwachten. Wat zouden wij trouwens anders doen? Vrijdagavond omstreeks zes uur reed een verhuisauto van den expediteur G. M. Schets-Cornelissen, uit Terheyden bij Breda de Lange Brug naar het Hofplein te Rot terdam op. Boven aan het z.g. Hol gekomen, en in minder dan geen tijd, is de auto met een vaartje de vrije steile helling afgereden. De chauffeur, de heer C. G. van Glist uit Terheyden, trachtte nog den wagen tot stil stand te brengen, doch de remmen weiger den. Pogingen om den grooten auto het Slroo- veer op te krijgen faalden eveneens, en zoo liep de zware verhuisauto achteruit me' hevig geraas het café vpn den heer E. G Raadsen, hoek Hofplein en Strooveer, bin- nen. De pui van het pand werd totaal uitgere den Gelukkig bevond zich niemand op het ter ras of in dat deel van het café, waar de vrachtauto binnenkwam. De materiëele schade is zeer groot. 'Met een passeerenden vrachtauto werd de tapissière wederom op den rechten weg ge bracht. Her tram- en rijverkeer, dat op dit uur en op dit verkeerspunt zeer druk was, onde». vond veel vertraging. Naar de „Tel." verneemt, is aan nagenoeg al het mannelijk personeel van 't sanatorium te Horn, bij Roermond, in verband met be zuinigingsmaatregelen, welke tengevolge van de groote tekorten die deze inrichting lijdt, doorgevoerd moeten worden, ontslag aange zegd. Sinds lang gaat het deze inrichting niet naar wensch. Werd verleden jaar reeds een gedeelte van het personeel ontslagen doordat het aantal verpleegden slechts ruim dertig bedroeg, ter wijl plaats is voor 160 patiënten, thans volgt; de rest, terwijl er nog 50 patiënten zijn. De oorzaak van het geringe aantal patiën ten moet gezocht worden in het feit, dat deze inrichting nagenoeg alle patiënten krijgt, welke op kosten van de Raden van Arbeid worden verpleegd. Aangezien echter de verpleegprijs zoodanig is, dat de Raden hun patiënten goedkooper in andere sana toria kunnen onderbrengen, gaat het aantal verpleegden steeds achteruit Het water van de Maas bij Roermond is d\ laatste dagen aanmerkelijk gevallen. Op het riviervak tusschen Roermond en Venlo is de vaart voor schepen met grooter diepgang dan 1.60 M. wegens gevaar voor vastrakeiv niet raadzaam meer. Op besluit van den Raad te Veenendaal, genomen in de laatste zitting, om den bur gemeester uit te noodigen binnen acht dagen aan den voorzitter der con missie van onder zoek betreffende het tekort in de kas der mi litaire vergoedingen enz. den heer W. van Son schriftelijk te willen mededeelen, of hij bereid is de door de verduisteringen van den secretaris geleden schade vrijwillig te betalen, heeft de burgemeester een schrijven aan den Raad gezonden, waarbij hij mededeelt te dier zake geenerlei verplichting tot schadevergoe ding te erkennen. De internationale arbeidsconferentie tv Genève heeft Vrijdag na langdurige debat ten de conventie in zake het verbod van den nachtarbeid in de bakkerijen met 75 tegea 25 stemmen aangenomen. Ook de nachtar beid voor de werkgevers blijft verboden. 39 Maar tegen die laatste veronderstelling kwam de heer de Roquépine nog meer in opstand. De vooroordeelen van stand waaraan hij, waar het alleen zijn eigen persoon betrof, uiet zulk een groote waarde hechtte, kwa men des te sterker bij hem te voorschijn, wanneer het om zijn dochter te doen was. Had hij dan het recht, erin te berusten, da\ Marie Thérèse afstand deed van de voordeelen, die verbonden waren aan haar hooge geboorte? En de voldoening die hij ondervond in het verkeer met Giovanni Saroo, liet hem toch niet de mindere afkomst van dien beroemden geleerde vergeten. Zoowel op de denkbeelden als op de le venswijze van dien jeugdigen geleerde was niets aan te merken Hij was eenvoudig, bescheiden, waardig in zijn optreden en ge voelde zich overal op zijn plaats, maar in den loop van vertrouwelijke gesprekken had hij zich vele bijzonderheden omtrent de ontberingen van zijn jeugd laten ontval len, waaruit bleek, dat hij uit den geringen stand was ontsproten. Dat alles verminderde de waarde van den jonkman in de oogen van den heer de Roquépine niet in 't minste, maar tengevol ge van een tegenstrijdigheid, zooals men die soms bij de meest hoogstaande karak ters aantreft, was de gedachte, dat zijn dochter de echtgenoote van een parvenu, een selfmademan zou kunnen worden, on aangenaam, ja, onuitstaanbaar voor hem Zijn trots kwam daartegen in opstand. De vader van Marie Thérèse schold zien zeiven voor kleingeestig, bekrompen uit, omdat hij er zóó over dacht. Tegen wil en dank moest hij zichzelven bekennen, dat hij niettegenstaande alles, wat tegen Alberto Gottifreddi sprak, toch aan dezen als schoonzoon de voorkeur bo ven Giovanni Sarno zou geven. En hij schaamde zich over het gevoel, dat met zijn liefste denkbeelden zoozeer in strijd was. Wanneer de moeder van Marie Thérèse nog in leven was geweest, dan zou zij niet in twijfel erover hebben verkeerd, naar wien de oogen van hare dochter met een uitdrukking van smachtend verlangen wa ren gericht, en wien de zuchten golden, die soms haar boezem ontwelden. Maar hem gelukte het niet, de waarheid te raden, of haar die te ontlokken, omdat hij vreesde met ruwe mannenhand het ver borgen zieleleven van ziin kind aan te ra ken. Eindelijk besloot hij de medewerking in tc roepen van Suzanne Dupré, voor wie hij een groote bewondering koesterde om haar zacht karakter en grooten tact. Suzanne had zich de liefde en echting verworven van zijn dochter, daarvan wist hij zich zeker te zijn en dat die liefde wederkeerig was, daaraan twijfelde hij evenmin. Zij was dus de per soon, aan wie hij beter dah aan iemand an ders zn zorgen "aangaand zijn dochter zou kunnen voorleggen en derhalve zocht hij naar een gelegenheid voor een vertrouwelijk onderhoud, die zich al spoedig voordeed. Gezeten in den salon spraken zij beiden over algemeene onderwerpen, totdat het ge sprek op Marie-Thérèse kwam. De heer de Roquépine haastte zich deze gelegenheid aan te grijpen. „Evenals ik zult u wel hebben opgemerkt, dat Marie Thérèse sedert eenigen tijd geheel veranderd is," zoo zeide de heer Roqué pine. „Ik zeg niet, dat ze minder goed gestemd is dan vroeger, maar ze is het op eene andere manier. Ze is nadenkend, on rustig. Sommige dagen is het, alsof het geluk haar bezwaart, en al ben ik nu al bijna een grijsaard, toch ken ik dergelijke verschijn selen, en ik begrijp, dat er in de ziel van mijn kind iets omgaat, dat hare rust ver stoort." „Zoudt u denken, dat zij iemand bemint?" vroeg Suzanne fluisterend, alsof ze vreesde, een geheim aan te roeren. „Ja, dat vrees ik." z** de heer de Ro quépine. Ook Suzanne vreesde daarvoor! „Prins Alberto Gottifreddi is een vol komen gentleman," vervolgde hij, „hij is zeer beschaafd, zijn conversatie is schitte rend, zijn uiterlijke verschijning.Maar laten wij daarover liever niet spreken En toch, niettegenstaande dit alles vrees ik dat.... hij een gevaarlijk echtgenoot voor haar zou zijn." Hij wachtte op een antwoord. Maar toen Suzanne het stilzwijgen bleef bewaren, vervolgde hij: „Daar u altijd te Rome hebt gewoond, moet u hem wel beter kennen dan wij. Ten minste zult u wel weten, welke reputatie hij heeft. En wanneer uzelve nu eene doch ter hadt, juffrouw Dupré, zoudt u haar dan aan hem als echtgenoote geven?" „Nooit." „Welnu, juffrouw Dupré, dat is een ant woord, dat aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat.... Maar ik zou nog eene vraag aan u willen richten: gelooft u, dat hij een ernstigen indruk op haar gemoed heeft gemaakt, en dat het hier te doen is om een van die onweerstaanbare neigingen, waartegen verstandige redeneering machte loos is?" „Het is mij volkomen onbekend, of uwe dochter prins Gottifreddi bemint. Zij heeft mij daaromtrent nooit haar vertrouwen ge schonken," antwoordde Suzanne koel. Het was haar onuitstaanbaar over Alber to Gottifreddi te moeten spreken. „Het ia niet te doen om hetgeen zij u gezegd of niet gezegd heeft, maar om het geen u zelve hebt opgemerkt," bracht de heer de Roquépine in het midden. „Denkt u, dat Marie Thérèse don Alberto bemint, of is het een ander?" „Een ander?" „Mijn vermoeden heeft zich ook ergens anders heen gericht.... naar den jonkman, dien u aan ons hebt voorgesteld: Giovanni Sarno." „En wat denkt u dap daarvan?" „Marie Thérèse luistert altijd met bijzon dere belangstelling naar hem, en daarom heb ik mijzelven wel eens afgevraagd, of hij soms. „Neen, neen, dat is onmogelijk," zei Su- zanna beslist. In haar verbeelding vergeleek ze beiden met elkaar: de eene met zijn onbeduidende gelaatstrekken en zijn bescheiden optreden, terwijl de andere een onvergetelijken indruk had gemaakt op alle vrouwen, wier levens- wege hij had gekruist. Evenals donna Flavia hield ook zij het voor onmogelijk, dat die beide mededingers konden zijn. „Roem oefent dikwijls een groote toover- kracht uit op de verbeelding van jonge meis jes", bracht de heer Roquépine in het midden, „en Giovanni Sarno is goed op weg, een beroemd man te worden." „Bewondering is nog geen liefde." zei Su zanne, terwijl zij het hoofd schudde. „Maar dikwijls is zij de weg daarheen." Beiden spraken nu eeniite ooéenblikken in algemeene bewoordingen over dat onder werp. De heer de Roquépine, die eerst in groote verlegenheid geweest was, hoe hij het ge sprek aan den gang zou brengen, begon nu een groot genoegen daarin te vinden. En bovendien verheugde het hem, dat Suzanne de mogelijkheid van zijn tweede vermoeden zoo beslist tegensprak. „U zijt dus van gevoelen, dat wanneer mijn kind liefde voor iemand heeft opgevat. Prins Gottifreddi het voorwerp daarvan is. En ik sluit mij bij uwe meening aan. Vrou wen hebben, waar het gevoelszaken geldt, een speurvermogen, dat ons mannen ont breekt. En nu vrees ik van. de zijde van don Alberto eene overrompeling. Ik ken hem als iemand, die van mijne afwezigheid partij zal trekken, om mijne dochter eene belofte te ontlokken." „Dan moet u bevelen, dat hij tijdens uwi afwezigheid niet mag worden toegelaten." De strenge toon, waarop Suzanne dat zei viel hem op. Hij vond dat zoo weinig in overeenstem ming met haar zacht karakter. „Waarom?" vroeg hij. „Mijne zuster bijzonder met hem ingenomenen dan... Onder welk voorwensel zou ik hem mijne woning moeten ontzeggen?" Suzanne begreep wel, waarom de voor zichtigheid gebood, de deur voor prins Gotti. freddi gesloten te houden, maar haar lippe» moesten stom blijven! (Wordt vervol(Sii,) j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9