DRIIGEHG VERZOEK KENNEMERLAND V erkeerson? e vallen. Maandag 8 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16062 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. VAN HET VATICAAN. Zaligverklaring van Zuster Michaela van het H. Sacrament. Ji Een waarschuwing DE LEVERING VAN GAS DOOR DE KON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN AAN DE GEMEENTE BEVERWIJK. UIT DEN OMTREK. IN ZEE VERDRONKEN. Vrouw vermist te Schoten. Een zilveren jubileum ïn de Sint Vincendus-Vereeniging. HILLEGOM. Rapporten van den directeur van het Rijksinstituut voor brandstoffen- economie en van den directeur der Beverwijksche Gasfabriek. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerberichf 1924 1925 f B 1 119.11 12.316 127.22 B 2 109.58 113.33 117.08 AERDENHOUT. ZANDVOORT. IJMUIDEN. WIJKEROOG De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en~ Agentschappen; (Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij [Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLENISCHE COURANT Advertentién 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentién tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct, b? vooruitbetaling. Alle aDonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzeker^ngs voorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Ef) bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, f 125.' duim^of wiisvfeger" f 50.' beenwarm f 40.' andTre^Jgef6 verlies van beide armen, beide ^eenen of beide oosten "U, -toodelnken afloor» vc*>t e<*r. ooff Onze Romeinsche correspondent seint 7 Heden, Zondag, had in de Vaticaansche Basiliek van Sint Pieter de plechtige Zalig verklaring plaats van Zuster Michael .van het H. Sacrament, stichteres van de dienst maagden van het H. Sacrament en van Lief- de en hiermede werd de reeks Zaligver klaringen van het Jubeljaar, onderbroken door de Heiligverklaringen van de Mei maand, voortgezet. Om 10 uur had in tegenwoordigheid van de Kardinalen, leden van de Congregatie, der Riten, van alle leden dier Congregatie, van vele Bisschoppen en talrijke, genoodig- den de plechtigheid plaat» van het vooH®- zen van het dekreet der Zaligverklaring. Toen dit decreet voorgelezen was werd het beeld van de nieuwe Gelukzalige onthuld boven het Hoofdaltaar van St. Pieter en werd het Te Deum gezongen. Daarna werd de Pontifikale Mis van de nieuwe Gelukza lige gepontificeerd terwijl een relieg van de Zalige Michaela op het altaar was uitge- S"ln'den namiddag kwam de H. Vader de nieuwe Zalige vereeren. In de Hsacra mentskapel werd Z. H. de Paus ontvangen door het College v. Kardinalen en door het Kapittel van St. Pieter met aan t hootd Kardinaal Merry del Val, Aartspriester der Basiliek. De Paus. werd levendig toegejuicht door de talrijke pelgrims waaronder de le den van een Spaaasche Bedevaart, naar Ro me gekomen ter gelegenheid van de Zalig verklaring van hun landgenoote. De rause- liike zangers zongen den Paus het ,flu - Petrus" toe. In de Absis gekomen, daalde ,de H. Vader van de Sedia gestatona on nam plaats op het faldistorium. Onmiddellijk werd het Allerheiligste uitgesteld en werd na een gezang ter eere van het Allerheilig ste de hymnus „Jesu Corona Virgmum gezongen met het gebed van de nieuwe Za lige. Na het Tantum Ergo werd de Zegen met het Allerheiligste gegeven waarna de Paus door den Postulator der zaak der Za ligverklaring 'n keurige mand bloemen en n reliek van de nieuwe Zalige werd aangebo den. Onder voordurend gejuich der aanwe zigen keerde de H. Vader vergezeld door *Vt College der Kardinalen naar bet Vati- caan terug. ïn België heerscht al sinds vele weken een itegecringscrisis. De jongste algèmeene ver kiezingen brachten, gelijk dat langzamerhand in de meeste landen met een parlementairen regeeringsvorm vertoond wordt, adn geen en kele partij de volstrekte meerderheid. De li beralen leden ernstige verliezen, de socia listen haalden de winst binnen; de Katholie ken handhaafden zicli met moeite. Maar geên der drie groepen had een zóó grootc partij in de nieuwe Kamer, dat zij zelfstandig als rcgecringspartij kon optreden. Voor de hand lag, dat de Koning een der leiders der over winnende partij met de vorming van een kabinet belastte. Maar bij den gelukkigen te. genzin der Katholieken om met de socialis ten te zamen een regeering te vormen, moest die opdracht mislukken. i Toen trad de crisis eerst voor goed in; al lerlei combinaties werden beproefd; verschil lende staatslieden pro-beerden hun geluk om een kabinet in elkaar te trommelen. Maar het duurde 38 dagen eer er een combinatie van een extra-parlementair kabinet tot stand was gekomen. Doch denzelfden dag, dat het zich aan de Kamer presenteerde, werd het weer door een motie van wantrouwen afgeslacht- Toen begon het spel opnieuw en na weer an dere struikelingen eindigde het politiek ge marchandeer in wat van den aanvang af was gevreesd: een combinatie van Katholieken en Socialisten. Als troostprijs hebben de Room- schen de plaats van den premier gekregen en mogen dus de nieuwe regeering ten doop houden. Maar de rooden eischten de voor- naamste portefeuilles voor zich op, binnen- en buitenlandsche zaken, arbeid en onder wijs. De moeilijke portefeuille van financiën mocht een Katholiek hebben. Hij krijgt de ondankbare taak om de belastingverhooging voor te stellen. En hoe belangrijk de roode heeren het tot stand komen van deze combinatie zelf acht ten, bleek wel uit hetgeen Vandervelde Za terdag j.l. op het socialistencongres aanvoer de tegenover partijgenooten, die geen samen werking met de Katholieken wilden:,,dit samengaan van Roomsch en rood," zei hij, „is de bezegeling van de schitterende over winning door de socialisten bij dg verkiezin gen behaald. En het zal verheugend zijn het a.s. feest van het veertig-jarig bestaan der Belgische socialistische partij te vieren on der een regeering met vijf socialistische mi nisters." Gemakkelijk kwam intusschen dit monster verbond niet tot stand. De Katholieke parle mentairen waren onderling verdeeld: met 74 tegen 42 stemmen en 5 onthoudingen werd de samenwerking goedgekeurd. De leden der minderheid in de Katholieke partij hebben echter na de bijeenkomst, waarin het besluit viel, bekend gemaakt, dat zij zich tegen de samenwerking zullen blijven verzetten. De met zooveel moeite bij de jongste verkie zingen verkregen zwakke eenheid der chris telijke mannen valt dus door dit principieele meeningsverschil weer in elkaar. België geeft wel een ernstige les. Niet straffeloos kunnen onder elkaar kibbelen, wie principieel bij elkaar behooren. Dit geldt zoowel voor coalitie-genooten als voor leden van een zelfde partij onderling. Vaak veel te lichtzinnig wordt de kostbare eenheid en noodzakelijke samenwerking opgeofferd aan meeningsverschillen of persoonlijke eerzucht. die ondergeschikt gemaakt dienden te wor den'aan de hoogste eenheidsgedachte. Die partijtwisten verminderen ten slotte de werk kracht der partij ten gunste van de tegen partij. De socialisten in België danken niet voor het minst hun vooruitgang daaraan, dat alles wat christelijk voelt onderling omtrent allerlei zaken van mindere orde verdeeld is: over taalkwesties, .sociale zaken, belastingen, pensioenen enz. Daardoor wordt uit het oog verloren, wat de eerste eisch is voor een christen staatsman, te streven naar een re geering in christelijken zin. Maar als de stembus gesproken heeft en de partijen van het materialisme van de verdeeldheid der christelijken hebben geprofiteerd, moet er ten slotte toch geregeerd worden. En dan draait het uit op een samengaan van hen, die diametraal tegenover elkaar moesten staan. Laat de oplossing der Belgische regee'rings- crisis ons ten minste iets leeren! Aan alle Propagandisten en en verder aan die Katholieken, die bij de a.s. verkiezingen op eenigerlei wijze willen medewerken Dinsdag 9 Juni a.s. des avonds half negen in St. Bavo (Smede- straat) te komen. De Heeren Mr. BOMANS en WETERINGS zulllen alsdan een opwekkend woord spreken. Het bestuur der R.K. POL. PROP. CLUB Te Zandvoort is gisteren een treurig onge luk gebeurd. De 28-jarige los-werkman C. A. Vonk, uit Amsterdam, was met vrouw en kind voor een dagje naar het strand gegaan. Te onge veer 3 uur ging V. in zee zwemmen. Dit ge beurde ongeveer 100 M. voorbij paal 64, aan het gedeelte, waar het zgn. tentenkamp staat. V. kon echter niet tegen den serken stroom opzwemmen en verdween in' de diep te. Onmiddellijk werd de Bloemendaalsche politie gewaarschuwd, doch wijl het ongeluk op Zandvoort's grondgebied plaats vond, ver wees deze naar de politie te Zandvoort. We! werd onmiddellijk hulp geboden, doch deze kon niet meer baten. Tot op heden is het lijk nog niet gevonden. Terwijl het ongeluk gebeurde, stonden vrouw en kind van den ongelukkige aan het strand. Aan de gevolgen overleden. Het 15-jarig knaapje te Zandvoort, dat de vorige week aldaar door een auto aangere den werd, is Zaterdag aan de bekomen ver wondingen overleden. De Burgemeester van Schoten verzoekt namens de familie opsporing van Catharina Born, geboren te Straatsma, oud 74 jaar, die Zaterdagmiddag 5 uur haar woning te Schoten heeft verlaten en sindsdien niet is teruggekeerd. Zij is gekleed in langen zwarten mantel met fluweelen kraag, zwarte rok en blouse, trouwhoed, zwarte kousen, leeren pantof fels. Haar ondergoed is waarschijnlijk ge merkt H. B. Zij die inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht, zich te wenden tot den Inspecteur van Politie te Schoten. Tel. 13916. Gisteren vierde de heer J. J. van Leuven. Amsterdamsclie vaart, alhier, zijn 25-jarig lidmaatschap als werkend lid van de St. Vin- centius-Vereeniging, Conferentie O.L. Vrouw. Des morgens onder de H. Mis van 7 uur, naderde zijne medeleden van de Conference en het bestuur van den Bijz. Raad, tot de H. Tafel. Na de H. Mis werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto gebracht naar het St. Vincentiusgebouw, waar hem een welkomstlied werd toegezongen en een feestelijk ontbijt aangeboden. De president van de Conf. huldigde den jubilaris als een trouw bezoeker van de wekelijksche verga deringen en van de armen, die aan zijn zorg waren toevertrouwd. Als een gedachtenis aan dezen dag, werd den jubilaris een kruisbeeld aangeboden en werd hem een bloemenhulde gebracht. Ook de president van den Biiz. Raad herdacht in een toe spraak de verdiensten van den jubilaris. Daarna werd de jubilaris wederom per auto gebracht naar de Spaarnekerk, 'vaar om 101» uur de Hoogmis tot zijne intentie werd opgedragen. Van 24 uur hield de jubilaris receptie te zijnen huize, waarvan een druk gebruik werd gemaakt door besturen en leden van de andere Conferenties, door familieleden en vrienden Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. van der Drift en J. E. Duindam. J. J- M. Hom borg en A Annard. Getrouwd: N. S.Brunsseé'en A. M. de Nijs. Geboren: d. van C. M. HoogervorstDe Gruyter. d. van C..J. van Tilvan der Zaal. d. van A. P. Doesvan der Zwan. d. van M. Ruigrokvan der Aar. d, van J. Th. Lubert—van Dragt. Overleden: A. Vlaar. wed, C. van der Vossen, vr., ,72 jaar. Bouwen. Het wederopbouwen van het verbrande perceel No. 6 aan de Hoogewerf- straax. eigendom van den heer Kleijn. is op- gedraöen firma K. Vermeij, Op aanzoek van de commissie van bedrijven der gemeente Beverwijk is door de Kon. Ned, Koogovens en Staalfabrieken een offerte geheel zijn verdwenen. Zoo zijn voor „onder houd" alleen opgebracht die posten, welke tot de distributie behooren, terwijl bij sala- gedaan in November 1924, omtrent de le- rissen en algemeene loonen er rekening mee i - 1J a lp nnrcnrioot HoUnllTO rio vering van gas, door de cokesovens van ge noemde fabrieken, aan de gemeente Bever wijk. Bij een eventueele levering door ge noemde fabrieken zou de gasfabriek der ge meente Beverwijk worden opgeheven. Mocht men geen contract aandurven met de Hoogovens zoo zou de gasfabriek een uit breiding moeten ondergaan. Door den Burgemeester van Beverwijk is advies gevraagd aan den directeur van het Rijksinstituut voor brandstoffeneconomie in 's-Gravenhage. Ir. F. C. J. M. Weitz, die over deze aangelegenheid een rapport heeft uitgebracht dat pleit voor aansluiting bij de Hoogovens. Eveneens is een rapport versche nen van den directeur van het gasbedrijf van Beverwijk, den heer Donkers, die daarin als belang van Beverwijk het voortbestaan der gasfabriek verdedigt. Het rapport van het Rijksinstituut. Door den Ir. Wirtz is een berekening gem- maakt, wat de financieele gevolgen voor den gemeente zouden zijn, indien de bestaande fabriek zou worden gesloten, en door middel van een verbindingslijn gas zou worden betrokken van de cokesovens van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Daartoe is nagegaan wat de totale kostprijs is voor het gas le. Wanneer dit in de bestaande fabriek blijft geproduceerd 2e Wanneer gas wordt betrokken van de cokesovens, de fabriek wordt gesloten en alleen de distributie in eigen beheer plaats vindt. In beide gevallen zijn de kosten in twee ge deelten beschouwd 1. de kosten van 1000 M3 gas, alleen ten gevolge van het inkoopen van kolen en het terugontvangen van gelden door verkoop van de daaruit gewonnen bijproducten (A. 1.) en alle verdere fabricatie- en distributie kosten, inclusief rente en afschrijving van loopende schulden (BI) ad. II. de kosten van 1000 M3. gas, alleen voor zoover verschuldigd aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, inclusief ren te en afschrijving der verbindingsleiding (A2) en alle verdere distributie kosten, .inclusief rente en afschrijving van loopende schulden (B2). Door het verschil te nemen van (Al en BI) en (A2 en B2) krijgt men den indtruk van de besparing per 1000 M3. gas, voor het geval men gas betrekt van de cokesovens. Dit cij fer, gecombineerd met de jaarlijks ge produceerde resp. gekochte hoeveelheid gas geeft aan het jaarlij ksch voordeel. Productiekosten (B 1) bij exploitatie eigen gasfabriek, Gaszuivering f 20.10 Jaarwed den f 8725 Arbeidsloon f 16306 Onder houd f 15855.80 Machinekamerbehoeften f 300 Belastingen, recognitiën, verzekerin gen f 1078.17 Kantoorbehoeften f 30 Druk werk f 675 Oninbare posten f 500 Water leiding en telefoon f 577 Reis- en verblijf kosten f 300 Onderzoek administratie f 450; Schoonhouden kantoor f 250 Stoomver bruik fabriek en woningen f 2500 Terug betaling borgstellingen f 250 Rente opge nomen kasgeld f 2800 Huur fabrieksterrei nen f 300 Diverse onkosten f 1030 Stor ting vernieuwingsfonds f 1000 Pensioenbij drage f f 5026.81 Inkoop pensioen f 361.79; Rente kapitaalschuld f 17708.96 Afschrij ving f28367.98; Onvoorziene uitgaven f 978.68 samen f 10765L19 af huur electrisch be drid f 500 over f 107151.109. Per 1000 M3 dus is f 100.19. Productiekosten (B2) bij gaslevering door cokesovens. Kantoorbehoeften f 494.48 Terreinwerk f 200.Magazijn f 895.34 Distributie- kosten 414.63 Verlichting f 470.14 Ach terstand g f -608.49 ;Onderhoud gebouwen f 800.gashouders f 111.26; gereedschap f 165.60 regulateur en meter f 100. buizennet f 362.92 diensthuizen f 180.78 gasmeters f 766.05 muntmeters f 458.15 muntleidingen f 496.64 Rente leeningen, di sagio, rek. cour. f 18908.96 Salarissen en al gemeene loonen f 14868 Grondbelasting f 250.— /Vrachten f 233.25 Pacht f 300.— Pensioenbijdragen f 4857.86 Onkosten f 1458.20 Afschrijvingen f 28367.98 Wachtgelden f 3800.te samen f 79568.73 af huur electrisch bedrijf f 500.blijft er over f 79068.73. Per 1000 M3. dus f 73.93 Geproduceerd per 100 K.G. kolen 37 M3. gas Totale productie 1069495 M3. gas. Bij exploitatie eigen fabriek Kolenpr. f 14. p. t. per 1000 M3. f 18.92 Kolenpr. f 17. p. t. per 1000 M3. f 22.97 Kolenpr. f 20. p. t. per 1000 M3. f 27.03 Hierbij is aangehouden, dat de helft van den prijs der kolen per ton wordt terugge wonnen door verkoop der bijproducten. Bij gaslevering door de cokesovens Kolenprijs f 12.per ton per Kolenprijs f 15 Kolenprijs f 18. 1000 M3. f 35.65 per ton per 1000 M3. f 39.40 per ton per is gehouden, dat als personeel, behalve de directeur, alleen overblijven: een boekhouder (voor de helft voor reke ning der gasdistributie). een eerste en een tweede klerk, een baas-fitter met twee fitters en twee meteropnemers (plaatswerkers) Ontslagen worden vier stokers, een fitter en drie plaatswerkers, welke gedeeltelijk voor wachtgeld in aanmerking komen 3800.), voor een ander gedeelte in een andere be trekking overgaan. Rente en afschrijving zijn voor dezelfde bedragen opgebracht. In het derde staatje zijn uitgerekend de waarden Al en A2, voor 't geval de steenkolen op de fabriek 14.17.en 20 per ton kosten bij eigen bedrijf, overeenkomende met resp. 12.15.en 18.in de kolen clausule, indien gas der cokesovens wordt be trokken. Deze marge van 2.lijkt rappor teur aannemelijk, daar door koleninkoop in het groot en door aanvoer in groote eenheden, de kolen voor de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken zeker goedkooper zullen zijn, dan die gekocht door de gasfabriek. Een tweede belangrijk punt is: welk ge deelte van den kolenprijs per ton wordt in het algemeen teruggewonnen door verkoop der bijproducten? Aangezien het hier gaat om een overeenkomst, welke minstens 15 jaren zal duren, zal men goed doen, wanneer er sprake is van prijzen, die kunnen worden gemaakt van de bijproducten, niet te veel te letten op de markt van heden, daar deze zeker niet maatgevend is ter beoordeeling van de finan cieel e resultaten van een bedrijf, in den loop van een groot aantal jar_n. Rapporteur heeft gemeend, het verhoudingscijfer, dat aangeeft, welk gedeelte van den kolenprijs men door verkoop der bijproducten terug ontvangt, te moeten bepalen, door de markt na te gaan gedurende de periode 19061921. Het ge vonden cijfer ligt in de buurt van 0.50. Bij de berekening der A-waarden is uitge daan van een gasopbrengst van 37 kub.M. per 100 KG. kolen wat uit voorzichtigheid met opzet aan den hoogen kant is genomen. Tenslotte is de productie verkochte hoeveel heid gas gesteld op 1.069.495 kub.M., waar mee dus geen rekening is gehouden met het feit, dat de fabriek voor eigen gebruik ook een zekere hoeveelheid gas noodig heeft, die bij levering van buiten af niet behoeft te worden gekocht. In het 4e staatje zijn de A- en B- waarden gecombineerd, waardoor het mogelijk is, na te gaan, welk voordeelig verschil per jaar wordt verkegen, indien het gas van buitenaf wordt betrokken. De beteekenis van deze cijfers is dus de ze indien bij exploitatie van een gemeen telijke fabriek geen winst wordt gemaakt (zooals is verondersteld in de begrooting van 1925) dan zal bij aansluiting aan de cokes ovens per jaar een winst kunnen worden geboekt, welke, alleen op deze cijfers geba seerd, varieert van f 10192.tot f 10845. Er is echter meer. Indien wordt doorge gaan met in eigen bedrijf gas op te wekken, dan zal de gasfabriek voor een uitbreiding komen te staan, welke de schuld ver meerdert met ongeveer f 42000.waar door de exploitatiekosten per jaar met ruim f 4600.worden verzwaard. Wordt gas be trokken van buitenaf, dan kan deze uitgave achterwege blijven, waarmee de totale winst voor het eerste jaar, bij de verschillende ko- lenprijzen, bedraagt resp. f 14792, f15113.— en f 15445.—. Wordt van de winst voor een groot ge deelte afstand gedaan, dan kan de gasprijs minstens met 1 cent worden verlaagd. Met een enkel woord dient te worden ge sproken over de financieele gevolgen in de reeks jaren daarna. Het spreekt van zelf, dat, als er geen fa briek meer bestaat, niet meer behoeft te worden geleend voor uitbreiding of vernieu wing, zooals in de afgeloopen jaren is ge schied. Wat dit beteekent, zal worden dui delijk gemaakt door onderstaand overzicht, waarin, telkens om de vier jaren zijn geno teerd de resteerende schuld 'en het bedrag, dat in dat jaar is besteed aan rente en af schrijving. j denkbeeldig, dat in den loop der jaren het voordeelig bedrag van f 15000 wordt ver dubbeld. In de voorgaande berekeningen is met op zet niet gesproken over de baten, welke wor den verkregen door de fabriek te liquidee ren. Deze kunnen worden gesteld tegenover uitgaven welke moeten worden gedaan, in dien de aansluiting met de cokesovens tot stand komt. Na het voorgaande is het, naar rapport- teur's meening duidelijk, dat hgt belang der gemeente Beverwijk meebrengt met de ;on. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken een over eenkomst aan te gaan, waarbij deze het co- kesgas leveren tegen de voorloopig vastge stelde tarieven, daar hiermee öf voor de ge meente winsten in het vooruitzicht kunnen worden gesteld, welke nu achterwege moeten blijven öf het gas in de toekomst goedkoo:- per kan worden verkocht. Reeds eerder schreef rapporteur over som mige motieven, welke bij personen van in vloed zouden kunnen zijn op de beslissing die hier moet worden genomen en welke meer betrekking hebben op voldoende ze kérheid van levereing en van gaskwaliteit. Rapporteur zou hier in herhaling vallen, wanneer deze zaken verder werd teruggeko men. Wèl kan rapporteur hier uitdrukkelijk ver klaren dat dez punten bij een overeenkomst onder de oogen moeten worden gezien en voldoende moeten worden vastgelegd, doch dat zij nooit het gewicht hebben een regeling tegen te houden, die voor de gemeente bo vengenoemde voordeelen oplevert. De praktijk van dergelijke overeenkom sten is er om te bewijzen, dat in de toekomst op die punten geen last gbehoeft re worden ondervonden. Resumeerend moet rapporteur dus advi- seeren, alleen reeds in het belang van de ge meente, met de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken een regeling aan te gaan, ge baseerd op de globale aanbieding, welke de Commissie voor de Bedrijven der ge gemeente heeft ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat in het definitieve contract verschillende weder- zijdsche verplichtingen duidelijk moeten worden omschreven. De Directeur, (gte.) Ir. F. C. J. M. WIRTZ. an dit rapport is nog een aanvulling toe gevoegd, waarbij een bepaald cijfer wordt op gegeven over de besparing, welke bij aan-» sluiting aan de cokeso- e is zou kunnen worden verkregen in het jaar, waarop de boekwaatde van de fabrieks kosten door de afschrijving op nul is teruggebracht. De afschrijving, alleen voor het fabrieks- gedeelte bedraagt 15877.14; de boekwaarde op 1 Januari 1925 van dat gedeelte bedraagt 221.764.86. De gemiddelde rente van de uitstaande leeningen stellende op 5.519 geeft een rente per jaar van ƒ12239.21. In totaal zal dus in dat jaar worden bespaard 28.116.35, hetgeen met het bedrag van ge middeld 15000.een besparing uitmaakt van rond 43000. Het rapport is zeer voorzichtig uitgedrukt, daar het ging om besparingen over een groot aantal jaren. (Wordt vervolgd). Vergadering R.K. Coop. Tuinders- vcreeniging „Kennemerland." De vergadering was slecht bezet voor een ver- eeniging met zooveel deelnemers, wat de voor zitter, de heer Jac. P. Nijssen in zijn openings woord betreurde. De agenda immers bevatte veel belangrijks. Notulen gelezen en vastge steld zonder aanmerkingen. De mededeelin- gen brachten het volgende ter kennis van de vergadering 1. De exportveiling zal-met een 24 knoppen worden uitgebreid 2.de invoerrechten op aardbeien in Duitsch- land bedragen 12 ct. p. kg., aan den Duitschen Rijksdag zal voorgesteld worden dat tarief te verhoogen tot 18 ct per kilo. 3. Hoewel het bestuur principieel niet voor aardbeienveilingen op struik voelt meent het de gelegenheid te moeten openstellen voor hen die absoluut genoodzaakt zijn op struik te verkoopen en wel op 9 Juni te Santpoort en omgeving en 11 Juni te Heemskerk en Wijk aan Duin. 4. Gelegenheid om de rekken te wegen bij dé heeren C. Baltus en J. Rijs op 9 en 11 Juli en bij den heer Gillaas voor Driehuis Sant poort op 16 Juni. 5. De oude netmanden en bennen zullen onder de leden worden verkocht op Maandag 8, Woensdag 10 en Vrjjdag 12 Juni telkens na de veiling. 6. De bedragen door de leden geveild kun nen door de leden worden afgehaald, of wor den op verzoek toegezonden voor de belasting aangifte. Bij punt 4 van de agenda deelde de voor zitter mede dat, tengevolge van de liquidatie der Centrale Boerenleenbank te Alkmaar door de locale Bank te Beverwijk aansluiting was gezocht bij Eindhoven. De Centrale Bank in Eindhoven eischte echter, dat het deficit, waarin elk lid een aandeel had, op schuldbe kentenis van f 320.zooveel mogelijk zou worden terugbetaald. Barometerstand 10 uur v.m.: 770. Stilstand OPGAVE: J. J. WEBER Z0ON OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de B:ldt. Naar waarnemingen in den morgen var 8 Juni. Hoogste Barometerstand 772.3 m. M. te Lerwich. Laagste Barometerstand 756.4 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Juni: Zwakke tot matigen wind uit oostelijke richtingen, licht tot halfbewolkt, droog warm weer. jaar 1912 1916 1920 Totale schuld r 120.216.39'/; 92.525.35 L 144.971.21 321.617.47 300.346.77'/., Rente 4.468.52 V, 3.712.84'., 6.645.69 L' 17.708.96 16.576.27 Afschrijving f 6.922.76 6.922.76 10.883.78'. 28.367.98 27.867.98 Het valt niet te ontkennen dat een gedeel te der aangegane leeningen voor rekening komt der distributie, doch het grootste ge deelte is aangegaan voor de fabriek. In dit w verloop is een stijgende tendens, welke nog 1000 M3^ i sterker tot uitdrukking komt, als het boven- f 43.15 [vermelde bedrag van f42000.voor de Pogingen om bij een andere bank aan te sluiten zijn nog niet genomen, aangezien het bestuur van meening is dat wij van het land en tuinbouwcrediet op den duur de voor- deeligste rente voor waarde te verwachten hebben. Na heel veel discussie, deels onaangename, meende het bestuur er bij de leden op te ïnoe- Kolenprijs per ton in Guld. Eigen Levering van gasfabriek cokesovengas f 14.— 17.— 20.— f 12.— 15.— 18.— Prod, kosten A 1 f 18.92 22.97 27.03 Exploitaie eig gasfabriek Prod, kosten B 1 f 100.19 100.19 100.19 A 1 Prod, kosten A 22 f 35.65 39.40 43.15 Gaslevering door cokesovens Prod, kosten B 2 f 73.93 f 73.93 73.93 A 2 Verschil in productie kosten per per 1000 M3. f 9.53 9.83 10.14 Voordeeli g jaarlij ksch verschil bij levering cokes ovengas f 10192.— 10513.— 10845.— In het eerste staatje wordt gevonden de waarde BI, waarbij zijn aangehouden de cij fers uit de begrooting. Zij geven geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. In het tweede staatje is de waarde van B2 uitgerekend. In verband met het feit, dat men alleen met een distributiebedrijf heeft te maken, zijn verschillende cijfers, voorko mende od bijlage L verminderd, terwijl andere nieuwe uitbieding en aan wordt toegevoegd' waarmee de schuld op ruim f 342000 komt te staan. Wanneer de fabriek wordt gesloten, houdt niet alleen de stijging van de schuld op, doch zal deze geleidelijk minder worden, waar door elk volgend jaar kleinere bedragen kun nen worden uitgetrokken voor rente en af schrijving. Op deze wijze is het zeker niet ten aandringen zooveel mogelijk het bestuur in staat te stellen aan de eischen der Centrale Bank tegemoet te komen voor 1 Oct. a.s. Tevens werd hierbij punt 5 aangesneden waarbij werd voorgesteld de bedragen der rcntelooze leening bij* een storting van het zelfde bedrag, mede rentegevend te maken, zoodat het voordeel zal wezen dat hij die stort, voor dat bedrag geen rente zal hebben te betalen op het deficit. De gelegenheid wordt opengesteld om 1 geheel 3 4 deel deel en 1 8 deel-van de f 320.r.f te !oss:n, dus be dragen van f 320.f 240f 160.en f 80. De leden moeten het natuurlijk be schouwen als een obligatieleening die la'er ui: de bedrijfswinst moet worden uitgeloot. Beide punten worden met algemeene stemmer, aan genomen en door den voorzitter wordt be kend gemaakt, dat door huisbezoek van he' bestuur deze zaak afgemaakt zal worden. Bij punt 6 machtigt de vergadering he, het bestuur om ca. 6 cA. gronds buiten de ge bouwen gelegen, aan een belendend eige naar te verkoopen. Punt 7. Voorgesteld wordt, om veilingen te houden in den morgen om eerst de Duif-che Evern en later de Amazone ter beschikking van de exporteus te stellen meer speciaal voor de verzending naar het Rurhgebied. Om de aardbeienveilingen te vervroegen, met het oog op de enorme schade door vertraging tengevolge van het late veili igruui ontstaan in 1924, welke schace toch zijn te rugslag vind in den vé'üingprijs, werd voor gesteld, om de eerste 50 wagens den doorsnee- prijs van den dag te geven en de som, daarvoor noodig is, procentsgewijze van de geheele veiling in te houden. Natuurlijk zal dan de veiling op tijd be ginnen, want gaat iedereen dan gerust de veiling binnen. Ook zullen in den aardbeien- tijd de groentenveilingen om 11 uur beginnen. \A>orgesteld wordt, om te trachten, dage lijks bekend te maken, wat de vermoedelijke aanvoer zgl zijn met en zonder dop. Dikwijls komt het voor, dat de exporteurs orders in den zak hebben en er geen „met dop" aan gevoerd is, en ook andersom. Dagelijks zal nu aan eiken aanvoerder wor den gevraagd wat hij den volgenden dag denkt te brengen, de uitslag wordt dan gepubli ceerd. Er werd met nadruk gewezen op het nood zakelijke van plukken met dop, voor die mooie aardbeien heeft, immers dezen worden frisch opgegeten en kunnen geen concurrent meer zijn voor den oogst van het volgende jaar. Bij de rondvraag wijst de heer Slotemakei op het groote gevaar voor de inzinking dei prijzen indien er veel aardbeien komen, en besprak de wenschelijkheid om daarin steeds paraat te zijn. De heer S. Mokke wenscht het-voorstel op de volgende agenda geplaatst te zien oir de vergadering vlak voor het seizoen ver plichtend te stellen. Spr. vindt het droevif dat een zoo belangrijke vergadering zoc slecht bezocht is. Hierna volgt sluiting op de gewone manier Onderscheiding» De heer Willem Mun- nix, directeur der Centrale Suikermaatschap pij, alhier, is door de Portugeesche regeering begiftigd met het Cruz Vermelha de Dedi cacao. Collecte. Aan het bestuur van de Vasn- delecommissie van de vereeniging „Onder ling Hulpbetoon's Mannenkoor," is vergun ning verleend tot het houden van een col lecte bij begunstigers en leden van de ver eniging „Onderlin Hulpbetoon". De vergadering der R. K. Kiesvereeniging Wij herinneren r nogmaals aan, dat mor genavond 8 uur door alle R. K. stemgerech tigde in café „Zomerlust", door het bestuui der R. IC. Kiesvereeniging Zandvoort, eet propaganda-veradering zal worden gehou den. waarbij als spreker zal optreden de heer C. v. d. Bilt, lid der Tweede Kamei-j met het onderwerp: „Waar het omgaat." Onnoodig, meenen wij, is het, om allen aan te sporen deze vergaderindg mede bij ,e wonen. De noodzakelijkheid hiervan zal een ieder duideleijk zijn. R.-K. Kiesvereeniging. In verhand met de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kaemr zullen twee- vergaderingen worder gehouden in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan het Kennemerplein en wel op heden avond 8 uur waar als spreker zal optreden het Tweede Kamerlid, de heer A. J. Loer akker en op Maandag 15 Juni a.s., eveneens om 8 uur, waar als spreker zullen optreden de heeren Mr. J. B. Bomans, lid van dc Tweede Kamer en Chris Jansen, candidaat» lid van de Tweede Kamer. De vcrgaderingei zijn toegankelijk voor alle R.-K. kiezers Brandje. Zondagmiddag ontstond een begin van brand in een schuurtje achter de woning van K. N. in de Corverslaan. Een knaapje dat alleen thuis was, zat met luci fers te spelen, waardoor een begin van brand ontstaan was. Door een omwoner werd het brandje gebluscbt. In de nabijheid van het gevaarlijke spelletje stonden een paar vaten spiritus. Het is dus maar goed dat bet gevaar tijdig werd bezworen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1