H. I. LIMP-TEL EMGD gflIEUWS ÏNMAAKTOESTELLEN EN FLESSCHEN UIT DE PERS. Het verdrag tusschen Nederland en België. 5INNENLANDSCH NIEUWS. Het radio-wezen in Ned.-fndie. Ernstig ongeluk in een bakkerij. Arnhem met een schitterend park verrijkt. De nieuwe millionair. Ingezonden mededeelingen a 60 cents pet regel. BADE DUPLEX" Geen voorstanders van den Zomertijd. Toch geknipt. Aan een wissen dood ontsnapt. Veel, maar niet veel goeds belovende jongens. Het gezin van den ex-keizer. Ook een huwelijksmakelaar. Weer een opsluiting. Een kunstzijdefabriek te Arnhem. De boschbranden in Brabant geëindigd. Verdronken. „Veelbêlovende" zoons. 6 M2. bestrating te Amsterdam weggezakt. Een ernstige brand te Opheusden. Gesn zomertijd, geen zonnetijd... heelemaal geen tijd. „Drik -de waterduiker" gehuldigd. Het brandgevaar voor de plattelandsgemeenten. Een moordaanslag te Tilburg. Meisja verdronken. Bij het oude. KUNST EN KENNIS. Prijsvragen. N ieutve ontdekking te Sahhara. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. VRAGENBUS. KERK EN SCHOOL De zielzorg in de mijnstreek. Uit „De Tijd": In verschillende bladert wordt scherpe critiek uitgeoefend op het verdrag, dat in April j.l. door de Ministers van Karnebeek en Kymans te s-Gravenhage onderteekend en aan de parlementen in beide landen ter Joedkeuring is voorgelegd. De grondtoon van deze critiek is, dat in economisch opzicht te veel aan België wordt toegegeven. België krijgt naast allerlei faciliteiten in zake beloodsing, afwatering, enz, voorname lijk drie concessies: 1. de garantie, dat de Schelde steeds aan de eischen der moderne scheepvaart zal beantwoorden; 2. een kanaal AntwerpenMoerdijk; 3. een Schelde Rimkanaal (AntwerpenRuhrort). hiertegenover staat, dat Nederland een betere verbinding krijgt met Luik en dat derhalve Rotterdam meer van het Belgische industrie-gebied zal kunnen profiteeren, Men is nu begonnen met de economische voor- en nadeelen van deze overeenkomst op een gouden schaaltje af te wegen. Met het gevolg, dat men te Brussel en in Den Haag (of als men wil te Antwerpen en te Rotterdam) tot geheel tegenstrijdige resul taten komt. Van beide zijden hoort men het verwijt, dat de schaal te veel naar de andere zijde doorslaat. De oorzaak van dit misver stand ligt vermoedelijk hierin, dat de heeren te Rotterdam en te Antwerpen bij hun wegerij verschillende gewichten gebrui ken en hun zwaarste gewichten bij voorkeur de verkeerde schaal leggen. Zoo zief men om alle beeldspraak te laten varen te Antwerpen voorbij, dat de Nederlandsche regeering aan alle economi sche eischen van België inzake de water wegen is tegemoet gekomen. Méér heeft men van die zijde niet gevraagd en er is dus voor onze Zuiderburen reden tot groots tevredenheid. In Rotterdam verliest men uit het oog, Jat de verbinding met Luik wel degelijk van groot belang is, en dat het kanaal Antwer penMoerdijk, behalve aan de Vlaamsche Scheldestad, ook aan Westelijk Noord- Brabant zal ten goede komen. Bovendien begaan de critici, welke voornamelijk in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" aan het woord komen, nog een zeer ernstige fout. Zij verwijten de regeering wel, dat er aan België concessies worden gedaan, maar zij verge ten daarbij aan te toonen, op welken grond deze toegevingen zouden kunnen worden ge weigerd zonder bij de internationale ver houdingen ons fatsoen in opspraak te bren gen. Overigens wil het ons voorkomen, dat men, bij de opsomming der veriheendc eco nomische nadeelen, de politieke zijde van het verdrag te veel negeert. Het politieke succes van den heer Van Karnebeek is wij schreven het reeds van negatieven aard. Onze groote winst is, wat niet in het verdrag staat: geen servi tuten, geen overdracht van souvereiniteit, geen militair bondgenootschap. Nu het on middellijk gevaar geweken is, weegt men deze dingen blijkbaar niet meer zóó zwaar. Maar een poosje geleden nog, toen het ge vaar zeer reëel was, heeft de regeering, ioor sterk op haar stuk te blijven staan, veler bewondering afgedwongen. Het tegen woordig verdrag registreert een negatief, maar niettemin groot politiek succes. Dat men van dit succes nu niet meer gewaagt, is onbillijk, Als wij goed zien, heeft Minister van Karnebeek tegenover de Belgische eischen zich van den beginne af op het o.i. zeer juis te standpunt gesteld: economisch willen wij U zoover als mogelijk en redelijk is tege moet komen; maar voor militaire afspraken zijn we niet te vinden; aan onze zelfstan digheid en souvereiniteit laten wc niet tornen, Toegecflijkheied in cconomischen zin; on verbiddelijke afwijzing van politieke eisehen. Tusschen beide ligt een essentieel ver-, hand. De toegeeflijkheid eenerzijds maakte le afwijzing anderzijds gemakkelijk. Met indere Woorden: het (negatief) politiek suc ces is ongetwijfeld voor een groot deel aan de (o.i. redelijke) economische concessies tc danken. Moch* de Regeerir.g nu, toen het politieke gevaar, dit dreigde, voorloopig was gewe ken, de economische toezegging terugne men? En daardoor weer voedsel geven aan gestook en roofzuchtige neigingen? Wie toegeeft, wat redelijk is, staat ster ker. om op onredelijke eischen een weige rend antwoord te geven. Dit te hebben begrepen en consequent daaraan vast te houden, is de groote ver dienste van den heer Van Karnebeek ge veest, die in dit verdrag zijn standpunt ziet "cgevieren. Op de vragen van den heer Bomans be treffende het verbod tot instelling van een •adio-telefonisch omroep-bedrijf in Neder- .andsch-Indië, antwoordde de minister van Koloniën Blijkens uit Indië ontvangen stukken heeft de directeur van Gouvernementsbedrijven in den aanvang van dit jaar aan den G.-G. van Ned.-Indië voorstellen gedaan, strekkende, om aan den gegadigde, die de beste waarbor gen biedt, onder bepaalde voorwaarden een vergunning te verleenen tot den aanleg en het gebruik van één of meer radiostations ten behoeve van het instellen van een radio- telefonisch omroep-(broadcasting)-bedrijf in Ncd. -Indië en om, in verband daarmede, met handhaving overigens van de tot dusver ten aanzien van het z.g. luisterverbod aan genomen gedragslijn, een bepaling in het ieven te roepen, daartoe strekkende, dat op aanvragen om vergunning tot dsn aanleg en het gebruik van ontvangtoestellen tot het op vangen van hetgeen door het bedoeld om roepbedrijf wordt uitgezonden, onder de ver- eischte voorwaarden voor de bescherming van het telegraafgeheim, als regel gunstig al worden beschikt. De beslissing op deze voorstellen houdt literaard verband met het antwoord op de zraag, of het luisterverbod in het algemeen jehandhaafd dient te worden. Overeenkom stig de toezegging in de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende de Indische begrooting voor 1924 is de Minister te dezer zake ten vorigen jare met ?fen Landvoogd, in nader overleg getreden. De G.-G. heeft daarop het gevoelen van den directeur van Gouverne mentsbedrijven aangaande deze quaestie ge vraagd. Het ter zake handelend rapport van dien departementschef, waarin deze tot de slotsom komt, dat de voormelde vraag be vestigend moet worden beantwoord, is even eens in het begin van 1925 aan den Land voogd uitgebracht. Voer zoover den Minister bekend is, zijn 'jeide hiervoren bedoelde aangelegenheden rog bij den G.-G. in overweging. EEN BAKKERSKNECHT GEDOOI). Zaterdag in den vroegen ochtend heeft een ketelontploffing plaats gehad in de brood bakkerij van Gebr. Pool, gevestigd op den Overtoom 449 te Amsterdam. Eenige bak kersknechts werden licht gewond, van wie de bakker Trappenburg zeer ernstig. Deze werd naar het gasthuis vervoerd en is aldaar overleden. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Nader meldt men ons De ontploffing in de bakkerij van gebr. Pool aan den Overtoom te Amsterdam heeft omstreeks half vier in den morgen van Zaterdag plaats gehad. Men was bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor het bakken van brood. Plotseling sprong met een hevigen knal, welke ver in den om trek werd gehoord, de stoomketel van den heete-lucht-oven uit elkaar. De werklieden pochten zoo spoedig mogelijk een goed heen komen, om niet getroffen te worden door den uit elkaar vliegenden ketel. De bakker H. Trappenberg, wonende in de Kinkerstraat, werd dadelijk vermist. Bij onderzoek bleek, dat hij in de bakkerij was achtergebleven, daar hij getroffen was door een stuk ijzer. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis dver- gebracht, waar bij aankomst de docd werd geconstateerd. De bakkerij is een groote ruïne. Alle ruiten zijn vernield. De directie der N.V. Nederlandsche Kunst" zijdefabriek te Arhnem heeft aan B. en W. van Arnhem medegedeeld, dat zij van Gravin van der Goltz geb. Jonkvr. Brantsen v. d. Zijp, gekocht heeft 't landgoed Zijpen- daal, dat zij, met uitzondering van de daarop staande gebouwen en van de bouwlanden, aan de gemeente kosteloos in bruikleen wil afstaan om te dienen voor openbaar park. B. en \V. verklaren uin de bekendmaking, dat zij met groote dankbaarheid en ingeno menheid het schitterend aanbod van de Ne derlandsche Kunstzijdefabriek vernomen hebben, waardoor het behoud van het prach tige landgoed en de openstelling daarvan voor ingezetenen cn vreemdelingen verzeaerd is. Zij geven er met vreugde kennis van aan de burgerij van Arnhem. Een Belg, die jaren geleden naar de Ver- eenigde Staten was uitgeweken en aldaar schatrijk geworden was, heeft bij laatste wils beschikking zijn heele fortuin 60 millioen frank in Eelgische munt aan eenige nabe staande „kleine luyden" in Vlaanderen ver maakt. Een der erfgenamen woont in de Gent- ■poortstraat no. 20, te Brugge, in een klein ouderwetsch uitgewoond huisje, waarvoor eene kleine pacht betaald wordt. Wij boden, zoo vertelt een correspondent van 'n Gentsch blad, ons Vrijdagnamiddag daar aan geen bel, wij kloppen, de deur stond aan. Een eenvoudig man, met een knipmuts op, die er een 45 jaar uitzag, ontving ons met een wantrouwigen blik, die echter spoedig plaats maakte voor een vriendschappelijke hou ding, toen wij het doel van ons bezoek be kend maakten, 't Is een proper en net huis houden, vol met familieherinneringen, doch van den oom uit Amerika, geen spoor. Polydore Van Antwerpen 't is dc naam van den nieuwen millionnair door ons ondervraagd, zegt dat het nieuws van het ge lukkig „baantje" echt is, maar hij weet geen bijzonderheden, niet anders dan dat het part van ieder der erfgenamen ongeveer twee mil lioen zal beloopen. Nochtans,zeg ik,men zegt dat 't meer is... Ziet, antwoordt de brave man, ik weet er niets van, 't is mijn zuster te Gent, die alles „arrangeert" in 't geheel is het een drie millioen dollars. Maar, 3 millioen dollars, dat is 60 mil lioen frank. En ge zijt met acht. 't Is hetgeen men mij gezegd heeft, men- heeren. En dc man zegt dat op zulke nederige wijze als het huisje zelf is. Onder het gesprek komt de vrouw van boven in de keuken met emmers water en '.chommelgoed, alsof er niets gebeurd was. We vernemen verder, dat de erfenis voort komt van zijn vaders broederdezen hebben zij nooit gekend hij weet niet wat bedrijf hij in Amerika, uitoefende, doch moeder raadde dikwijls haar kinderen aan, veel te bidden voor „onzen nonkel" van Amerika, „die voor ons later zou zorgen". En wij*zijn er voor beloond geweest, tnenheeren, voegt de brave man er bi;, (Vroe. ger een schilder, thans boodschapper in een bestuur). De acht erfgenamen behooren tot twe takken allen kinderen van de twee broeders van den afgestorven oom van Amerika. De broeders en zusters yan cr zen mitliocn- rijken zegsman wonen te Gent, Wenduyn.e, Blankenberghe en Herseeuw. Ih Antwerpen verblijft een zuster ais kloosterzuster in het Pensionaat van den H. Karei Borromeus. De twee kinderen van den anderen tak wonen te Brussel. Wat zijn toekomstplannen betreft, Poly dore Van Antwerpen zegt al lachende, dat hij zijn duivekes beter eten zal kunnen gever. hij is een hartstochtelijke duivenliefhek- 'ocr hij zal verder goede werken doen. Overigens, voegt hij er bij, zullen zijn vier kinderen er het gelukkigst mee zijn. Hij denkt ook, dat hij hier niet zal kunnen blijven wonen, voor depraatjes van de menschen. Iedereen spreekt hem aan teen heeft hem reeds gevraagd wanneer hij in een automobiel gaat rijden men heeft ook ver teld, dat zijn vrouw zot geworden was en uit haar woning weggebracht. En krijgt gij veel bezoeken Wel, menhcere, wijnhandelaars, zaak handelaars, advocate*;, andere menschen die zeggen dat zij ook familie zijn. Er kwamen er^clfs die voorschotten van geld aanboden. En brieven van gehikwenschen met do vleet. Maar menheer, 'k zal het maar gclcoven als ik duimke in d'hand zal hebben. Wij verlaten droomend het huisje van den nieuwen millionnair. ff HET BESTE van een geldkistje, inhoudende 1600,. 3 pandbrieven van 1C00 en 5 bankbiljetten van 10. Juist hadden zij een hamer en beitel gekocht om het kistje open te maken. naar Dordrecht De jongens bracht. zijn overge- „De Vereenfging Arnhems Brandweer, van oordcel zijnde, dat de bescherming van per sonen en goedren teti plattelande soms in de onmiddellijke nabijheid van groote ge meenten bij brand niet voldoende Sescherïnd is spreekt den wensch uit, dat de Prov. Braadweerbond het initiatief neme tot het verkrijgen van een wettelijke regeling voor samenwerking usschen igemeenten in geval van brandmelding." Zeer zeker een initiatief dat waardeering verdient. Evenals verleden jaar storen dc meeste zuivelfabrieken in Friesland zich in haar bc- ïwee Amsterdamsche jongens, beiden gesignaleerd staande als internationale zak kenrollers, zijn Vrijdagmorgen naar de Zwolsche markt gekomen om hun slag te slaan, In den winkel van de firma Z. haalden zij de truc uit, om een kleinigheid te koo- pén.en daarvoor in betaling een bankbiljet van 10 te geven. De Amsterdammer nam echter met woorden: „wacht U even, ik heb nog wel genoeg kleingeld" het bankbil jet terug. Na nog iets gekocht te hebben cn een praatje, vroeg hij: „Juffrouw, nu moet U mij toch even wisselen," wat de juffrouw in de vaste overtuiging zijnde het .biljet geïn casseerd te hebben, deed. In 'n volgenden winkel trachtten zij drijf niet aan den zomertijd. Ook verschil- dezelfde truc uit te halen. Dit mislukte, dank zij de activiteit van de winkel juffrouw. Ce firma waarschuwde de Zwol sche recherche, die een onderzoek instelde, met gevolg, dat één van de twee, L. T. H, B.. Men meldt uit Gist, d.d. 5 Juni aan het „O. D.": Toen hedenmiddag de goederentrein van 4 uur Olst passeerde, liep er een kind van 3 jaar tusschen de rails. Het kind werd om- vergeworperf en bleef tusschen de rails lig gen. De machinist remde uit alle macht, maar op 2 wagens na is de geheele trein over het kind gereden. Wonder boven won der bekwam het kind geen ander letsel dan een schram aan haar arm. Te Vlissingen zijn door dc politie in een hotel aangetroffen en aangehouden 2 jongens an 16 jaar uit Dordrechi. die de ouderlijke Het „Hbl." verneemt uit Doorn dat de ge malin van den ex-Keizer vertrokken is naar Wildbad in Schwarzwald om daar herstel te zoeken voor de rheumatische aandoeningen, die haar den laatsten tijd heftiger dan ooit teisterden. Haar particulier secretaris zal haar vergezellen. Prins Oskar cn zijn gezin worden 20 dezer op Huis Doorn verwacht. Engelsche blr.chn melden van een Kaffer autoriteit uit de Kaapprovincie, die den Prins van Wales, juist toen deze met den trein ver trekken zou, een zware kist kwam aanbie den waarinzijn dochter was verpakt. Gelukkig reed de trein weg vóór de Prins kon danken voor het vriendelijk aanbed Maar nu niet van een schoolkind Thans waren het drie bejaarde vrouwtjes, die de dupen werden van een te vroeg geslo ten deur, of liever hek, want dit geval van „nalatigheid" speelde zich af in het Sarohati- park te Amsterdam. Op een inooien avond als die van Donder dag wilden ze gedrieën liefst zoo lang moge lijk van het park profiteeren, vroegen echter nog eerst even aan een agent, hoe laat de zaak gesloten werd. Het antwoord luidde: „Elf uur Maar och, toen ze om half elf het park wil den verlaten, bleken alle hekken gesloten. Wat een ramp i Den gcheclen nacht wellicht onder den sterrenhemel te moeten doorbren gen. En drie stemmetjes schreiden om hulp en nog eens en nog weer, totdat een buurtbe woner het hoorde en spoedig op de hoogte van den toestand was. Met het hek was.niets te beginnen, dat was en bleef dicht. Dan maar er over heen. De behulpzame ridder sleepte een tafel en een stoel en nog een stoel aan en de drie klom men en klommen en het leek wel of er een film van een fantastische inbraak moest op genomen worden. Na veel zuchten en hijgen en gilletjes was alles geleden en was ook met deze „opslui ting" weder afgerekend. Wie volgt.... en hoe? (Tijd.) t Naar aanleiding van een aanvraag van de N.V. Nederlandsche Kunstzijdefabriek te Arnhem, om in erfpacht.te mogen bekomen, c.q. te mogen koopen het terrein, gegrensd door de Galvani-. de Volta- a<i de Marconi straat, zijn met deze gegadigde langdurige onderhandelingen gevoerd, die ten slotte tot overeenstemming hebben geleid over een ter rein, ter grootte van pl.m. 16.500 vierk. M. Een punt van ernstige overweging heeft voorts uitgemaakt de vraag, of van de vesti ging van een industrie als de hierbedoelde hinder voor de omgeving te verwachten is. Deze vraag is door de directeuren der gemeen tewerken en van de bouwpolitie en woning- dienst ontkennend beantwoord. Het ligt toch niet in de bedoeling op het terrein een eigen lijke kunstzijdefabriek, doch slechts een sor- teeriniichting, een twijnerij, een spoel- inrichting, een bleekerij, een drogerij, een ververij, een weverij en een breierij op de richten. Zulks is in de voorwaarden uitdruk kelijk vastgelegd. De erfpachts-uitgifte zal de gemeente een bate brengen van ruim 18.000 per jaar. De bosch- en heidebrand aan de Berg- cyksche barrière is thans gebluscht. Een paar honderd H.A. heide cn enkele I-LA. bosch zijn afgebrand. Veel wild, voornamelijk hazen en konijnen, is omgekomen. Men zag een aantal reeën uit" de brandende bosschen vluchten. Evenwel zijn er doode ree-kalven gevonden, zoodat, jammer genoeg, onder dit mooie wild schade is aangericht. De 7-jarige scholier D. v. d. E. te Vlaardin- gen, had het ongeluk, in d*: nieuwe Haven te vallen. Toen het ventje werd opgehaald, bleek liij reeds bewusteloos, tc zijn. In dien toestand naar het Ziekenhuis overgebracht, is hij aldaar overleden, zonder tot bewustzijn te komen. lende dorpstoren wijzen nog zonnetijd. Door de politie te Vlissingen zijn aldaar afkomstig uit Amsterdam, nog gisteravond in een hotel aac,gehouden twee jongens van gearresteerd werd. 16 jaar uit Duitschland, die de ouderlijke 1 Verband wordt gezocht tusschen het ver woning waren ontvlucht met medeneming blijf van deze hecren te Zwolle op de markt, van een geldkistje, iuhoudende 1600, drie en de aangifte van een landbouwer, dat hem pandbrieven van 1000 en 5 bankbiljetten van 10. Juist hadden zij een hamel en beitel gekocht om het kistje open te maken. op de Beestenmarkt 'n portefeuille met j 460.is gerold. Van de herkomst van het groote bedrag De jengens zijn naar Dordrecht overgebracht aan geld dat bij hem gevonden is, geeft L. T, H. B, zeer tegenstrijdige verklaringen. Op de Prinsengracht bij de Lauriergracht te - Amsterdam, ter hoogte van. pctceel 246, is Zaterdagmorgen te 10 uur 30 plotseling een gedeelte der bestrating weggezakt. Er ontstond een zeer diep at; niet minder dan 6 M2, bestrating verdween. De zandmassa stortte in de gracht. De politie zette het .verkeer stil en leidde :het langs de andere zijde van de gracht. De dienst van Publieke Werken stelde een onderzoek naar de oorzaak van de ver zakking in. VIER HUIZEN VERBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks halftwaalf brak brand uit ten Noorden van de kom der gemeente Opheusden in een woning, die gelegen is op den hoek van de Tiel- schcsiraat en den Rijnlanddijk, en wel in het huis van den arbeider Vuurman. Deze woning staat naast een ander perceel van het gezin Van Lent. Daarnaast, door een kleine tusschenruimte gescheiden, bevon den zich de woning en de bakkerij van den bakker Brenesse, aan wien het geheele complex toebehoort. Het ongeluk wilde, dat al deze huizen, evenals de meeste woningen in Opheusden, en trouwens in vrijwel alle Betuwsche dor pen, met een dak van riet bedekt waren. Het heeft in dagen niet geregend, en de zon scheen fel, zoodat het vuur geen beter voedsel kon vinden dan het droge riet. De vlammen verspreidden zich binnen vijf minuien over het geheele complex en sloegen toen ook over de Tielscnestraat naar dc boerderij van Verwoert, welke eveneens van een rieten dak was voorzien. Daar de dorpsbrafldweer niet bij mach te was het vuur te bestrijden, werd hulp van de Arnhemsche brandweer gevraagd, die daar men groote omwegen moest ma ken, eerst te half drie verscheen. Aan redding viel niet meer te denker.; het' vuur Was intusschen ook overgeslagen naar de steenen schuur achter de boerde rij, waarvan het dak eveneens gedeeltelijk met stroo was bedekt en verwoestte te vens den boomgaard. Het vee was intusschen reeds in dé wei. Met een drietal stralen werd nu het vuur bestreden, dat alleen nog voortwoed- de op de ruïne van wat eer.s een welva rende vtmonwijk was. Tot bij ijf uur was de brandweer genoodzaakt, water té ge ven. Alle gebouwen zijn verzekerd, doch met de inboedels is dit niet overal het geval. Alleen 'voor de gezinnen Bricnesse cn Verwoert dekt verzekering de schade. Vuurman cn Van Lent zijn niet verzekerd. Het is hun echter gelukt, nog een deel van den inboedel naar buiten te brengen, a! loeiden de vlammen reeds rondom hen. De gezinnen zijn door familieleden op genomen. Omtrent dc oorzaak van den brand tast men r.og in het duister. Men meldt uit Stad-Vollenhove aan de „Msb." Nadat door de kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Geracentfe alhier eerst besloten was de tijdsaanwijzing op- de klok van den toren, evenals het vorige jaar, niet in overeenstemming te brengen met den zo mertijd, is door gemelde colleges thans na der goedgevonden deze klok noch den zo mertijd noch den zonnetijd ^te doen aanwij zen, waarschijnlijk om zoowel dp voorstan-, ders ais dc tegenstanders van den zomer tijd ter wille te zijn. Er is n.l. besloten om de klok van af he den tot 4 October a.s. stil te zetten. Gedu rende dat tijdvak zal cr dus in deze gemeen te geen openbare tijdsaanwijzing zijn. Het behoeft geen betoog, dat dit den ingezetenen nog veel meer last en ongerief zal veroor zaken. De heer Dirk de Ridder, te Amsterdam, in den Jordaan aldaar meer bekend onder den naam van „Dirk de waterduiker" of „Ooms Dirk", is door de vele menschertlevcns die hij in den loop van zijn lange leven heeft gered, een zeer bekends en geliefde figuur in de buurt, waar hij woont. En toen nu „Ooms Dirk" onlangs zijn 71ste drenkeling mét le vensgevaar uit het water haalde, vonden zijn btïurtgenooU's hierin een goede aan leiding om den grijzen held te huldigen. Een feestcommissie werd gevormd, een collecte gehouden en Donderdagavond verscheen „Dirk dc waterduiker" met zijn vrouw op het tooneel in het Edison-theater, Elandsgracht, om door zijn vrienden en bekenden te worden toegejuicht. Met een hartelijke toespraak kreeg Ooine Dirk een prachtig bloemstuk, esn enveloppe met inhoud, nóg een enveloppe en een aantal vrijbiljetten van het Edison-theater en ten slotte een heerlijk krentenbrood van een on bekende geefster. v Op de schouders van de feestcommissie ge- heschcn had hij een ware ovatie in ontvangst te nemen. Vrijdag hield de Geldersche Provinciale Zaterdag circa 4 uur hecf'c aan d: Oele- schestraat te Tilburg een dubbele moord aanslag plaats gehad, welke naar de „Tel." verneemt vrij goed is afgeloopen. Ten ge- 1 volge van een veete, welke korten tijd gele den tusschen zekeren II. A. en de familie R. ontstaan is kwam Zaterdagmiddag A. blijk baar onder den invloed van drank aan de woning van R. ruzie maken. Na een korten twist iiep A. naar. zijn woonwagen, welke daar vlalc bij staat en kwam even later weer terug. R., die in zijn paardenstal was, zag A. op hem toekomen en een revolver uit zijn binnenzak halen. Door het schot, dat volg de, werd R. in den hals getroffen. Daarna richtte A. het wapen op de vrouw die kwam toeloopen, en trof deze in den buik. Intusschen had een der zoons van R. kans gezien, A. te naderen en hij stak dezen met een riek in den nek. A. loste toen nog eenige schoten op den zoon van R., echter zonder dezen te treffen. Daarop nam A. per rijwiel de vlucht. R. en diens vrouw zijn beiden naar het gasthuis overgebracht. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. De dader A., die reeds eenige dagen ge leden te kennen heeft gegeven, de familie R. van kant te maken, is nog voortvluchtig. Zaterdagavond is bij den Hoornschén steiger op dc De Ruyterkade een droevig ongeluk gebeurd. Het 7-jarig meisje van 'n sleepbootkapitein viel. terwijl zij op dc boot speckle, to water. Toen de kleine drenke linge na 6 a 7 minuten in het -water gelegen te hebben, werd opgehaald, heeft de ge- óóóóóóTrib-a shrdl shrdlu mfwyp mfwyp In Hooge en Lage Zwaluwe gaan de bewo ners niet met den Zomertijd mee. Kerken, scholen, enz. beginnen daar op den ouden tijd. Technische Hoogcschool. Dé Senaat der Technische Hoogeschool tc Delft maakt bekend, dat in de afdeeling der Weg- en Waterbouwkunde de volgende prijsvragen worden uitgeschreven, te beant woorden vóór 15 September 1926 door stu deerenden aan een Nederlandsche instelling van hooger onderwijs, ingevolge art. 37 der Hoogeronderwijswet. 1. Men vraagt een kritische beschouwing en vergelijking van de tot dusver uitgevoer de zelfwerkende afsluitingen voor ontlasting van kanalen, in het bijzónder ten aanzien van hare toepassing in afvoerkanalen met water, dat bczinksloffen, ijs en drijvend vuil meevoert, eventueel onder het aangeven van verbeteringen in de bestaande construc ties of van nieuwe denkbeelden. 2. Bij het ontwerpen van een brug van metselwerk of ongewapend beton worden de druklijnen in het gewelf, voor zoover die niet uit het evenwicht volgen, meestal op een der beide volgende wijzen gevonden: le. Men berekent de statistisch onbe paalde momenten 'aan de voeten van het gewelf en den horizontalen druk op de landheofden aan de hand van de elasticiteitsleer; 2e, Men trekt druklijnen zoo, dat deze zoo min 'mogelijk van de as van het gewelf afwijken. Voor bruggen van 19, 20 en 30 M, over spanning en cén 'verhouding van pijl tot overspanning voor elk der spanwijdten van 3/20 en 5/20 wordt gevraagd, hoeveel klei ner afmetingen de meest voorkomende brug- constructies voor de vereischte dikten van het gewelf vindt, wanneer men de laatstgc- melde wijze van werken toepast, dan wan neer men de eerst aangegeven strengere wij ze van berekenen volgt, zoowel met als zonder in rekening brengen van tempera tuursverandering. Als mobiele belastingen, stootwerking, in begrepen, zijn aan te houden: voor gewoon verkeer 1.200 K.G. per M2, Voor spoorwegverkeer 20.000 per Ml. spoor. De grootste afwijking van de temperatuur die in het gewelf kan voorkomen van die waarbij het geweld wordt uitgesloten, is op 25 gr. C. te stellen. De antwoorden op de vragen moeien met een andere hand dan die van den inzender of met een schrijfmachine, in de Nederland sche taal geschreven zijn, De antwoorden moeten vóór of op 14 Sep tember 1926 v/orden toegezonden aan den secretaris van den Senaat der Technische Hoogeschool, met opgave van een corres pondentie-adres van den inzender. Zij moe ten geteekend zijn met een spreuk of een ander kcnteckcn en daarbij moet gevoegd worden een verzegeld briefje, dat diezelfde spreuk of hetzelfde 'teeken tot opschrift heeft en den naam, het studievak en het eigen adres des schrijvers bevat. Het staat den inzender vrij aan de door de afdeeling in de prijsvraag geételde eischen nog uitbreidingen, gevoltrekkingen, enz. toe le voegen, maar hij moet in de eerste plaats aan de gestelde eischen voldoen. Als stu deerenden aan een Nederlandsche instelling -van hooger onderwijs en gerechtigd tot het beantwoorden der prijsvragen worden be schouwd ailen. die op den datum van deze bekendmaking het recht hadden het onder wijs aan een Nederlandsche Hoogeschool of Universiteit bij te wonen en die op dezen datum geen diploma als ingenieur, geen an der 'einddiploma van een hoogeschool of geen doctoraat hadden verkregen. Op S Januari 1927 zal-door den Senaat het oordeel bekend gemaakt en aan de schrij vers der meest voldoende antwoorden, die de bekroning zijn waardig gekeurd, de gou den eerepenning worden uitgereikt. Een met een gouden eerepenning be kroond antwoord wordt teruggezonden aan den schrijver; niet bekroonde antwoorden worden teruggezonden aan het opgegeven correspondentie-adres. Volgens telegrammen aan de Engelsche bladen zijn te Sakkara (in Egypte) wederom ontdekkingen gedaan.- waarvan *nen ver wacht, dat zij zeer belangrijk zullen zijn vooral in verband met de kennis van de oude Egyptische architectuur uit de .periode der derde dynastie. Hoeveel menschen zijn er niet, die jaat in, jaar uit, ziekelijk zijn en iederen dag een andere ziekte hebben. Vandaag hebben zij hoofdpijn, morgen geen eetlust, over morgen klagen zij over slapeloosheid enz., kortom een dergelijk mensch weet niet pre cies wat hem scheelt. Deze toestand is niets anders als een gevolg van zenuwachtigheid, die tegenwoordig nog veel te veel verwaar loosd wordt en die ernstige en ongenees lijke zenuwziekten kan veroorzaken. Hoofdpijn, pijn in de ledematen, stuip trekkingen, pijn in den rug, aangezichtspijn, pijnen in den hals, armen en gewrichten, schemeren voor de oogen, congestie, hart kloppen, slapeloosheid, zeer drukke of zware droomen, benauwdheid, duizeligheid, angstgevoel, overmatige gevoeligheid voor geruisch, prikkelbaarheid, onrustigheid, nukkigheid, zwakheid van geheugen, sto ring in den bloedsomloop, kramp (ook lach- ween- en geeuwkramp), een doof gevoel in de ledematen, beven der handen en knieën bij opwinding, blauwe randen om de oogen, oorsuizen, impotentie, vreesachtigheid, nel- ging tot drankzucht, en andere buitenspo righeden komen alleen of tezamen voor en zijn zekere voorteekenen, dat de zenuwcr aangetast zijn. Zenuwziekten zijn hersens- en ruggc- mergkwalen, En zeer ernstige zenuwziekten veróorzaken, wanneer zij de hersenen aan tasten, krankzinnigheid, ongeneeslijke waan zinnigheid of wanneer zij in 't ruggemerf voorkomen, ernstige verlammingsverschijn selen en binnen niet al te langen tijd den dood. Het is nu gelukt, de edelste en zeer kostbare zenuw voedi n g s s t o f- (en absoluut zuiver samen te stellen en Dr. med. Robert Hahn Co,, Groningen Hn. 71 brengt zoo'n zenuwvoedend preparaat onder den naam „N e r v o- sin"*in den handel. Dit preparaat is nie'. gelijk anderen, door grootsche reclame aan. geprezene, die één of ander product van twijfelachtige samenstelling bevatten cn buitendien meestal veel duurder zijn. Men verzoekt slechts om toezending van een kostelooze proef, deze ont vangt men direct en geh c elgra- tis, tevens een zeer interessant bock over het zenuwstelsel en zijn ziekten, dat ook anders nog talrijke, voor elke zenuwzieke belangrijke verklaringen be- vat. Dit menschlievende systeem heeft reeds veel nut gedaan en er kwamen reeds on telbare attesten ongevraagd bij Dr. med. Robert Hahn Cö., Groningen, binnen. Schrijft beslist nog vandaag, voordat U het vergeet en de monsters niet meer in voorraad zijn! Naar een officiéél communiqué omtrent K.M. Vr.: Hoeveel belasting moet iemand beta len (gehuwd zonder kinderen) in Haarlem, over het belastingjaar 19241925, met eer inkomen van 2258? Antw.: Totaal 138.50, Vr.: Ik ben in Amsterdam werkzaam. Mijn salaris is 3000.Ik heb een zoon van 18 jaar die 10— per week verdient cn tevens nog een schoolgaand meisje van 14 jaar. Ik ben aangeslagen als volgt: Rijks- ink.-belasting 71.50; voor dc provincie 69.12; verdedigingsbelasting f 14.25; gem. ink.-belasting 48.oaal 202.87. Foren sen-belasting voor Amsterdam 103.50. Ii» deze aanslag goed? Antw.: Dc aanslag is voor een inkomen van -3000.iets te hoog, doch dat zal wel aan uw opgave liggen. In het jaar, waarover de aanslag loopt, (Kalenderjaar 1923) zult u wellicht iets meer verdiend hebben dan u nu verdient. Wij kunnen dus aannemen dat uw aanslag .goed is. Vr. I: Ik ontving van de gemeente Haarlem een aanslag in de forensen-belasting. De aanslag is echter over het dienstjaar 1922—- 1923. Ik woonde toen in Schoten en neb daar het volle percentage gemeentelijke ink,- belasting betaald, n.l. 28.Nu moet ik, volgens mijn idee, over dat jaar een gedeelte van de gemeentebelasting in Schoten terug ontvangen. Is dat juist? 2: Ik woon thans te Haarlemmerlicdc m een huisje, waarvan de huurwaarde 4. bedraagt. 'Nu krijg ik een aanslag in de per- soneele belasting naar een huurwaarde van. f 8.per week, met opcenten, totaal 'f 11.70. Ik heb een kind. Is deze aanslag juist? Antw. I: U kunt reclameeren tegen dezen aanslag. Zie daarvoor den achterkant \aix uw aanslagbiljet. 2: Indien u in het stadsgedeelte van Haar- letnmerliedc woont, is de aanslag juist. An ders zou de aanslag hooger dienen te zijn. Vraag: 1. Kan iemand die insolvent is dooi 'net Gemeentebestuur benoemd worden als makelaar in onroerende goederen? 2. Wat zijn de eischen die kunnen gcstelc worden om benoemd te worden al» zooda- nig? Antwoord: 1. Een makelaar wordt niel benoemd maar beëedigd, hetgeen geschied! door de Arrondissemenls Rechtbank op ad vies van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de Kamer van Koophandel. De beëediging wordt geweigerd wanneer er gegronde vrees bestaat dat de persoon in kwestie de eer van den makclaarssland in gevaar zal brengen of dat hij de geschiktheid voor makelaar mist. Dit laatste wordt door ccn commissie van de K. v. K. onderzocht, waarvoor de betrokkene een opfoeping ontvangt. In liet door u bedoelde geval zal hoogstwaarschijnlijk de geschiktheid als niet aanwezig beschouwd worden. Vraag: Welke is de kortste weg van Haar lem naar Rijssen cn van Rijsen naar Rotter dam per auto? - Antwoord: Haarlem, Halfweg, Anitcrdam Diemcrsbrug, Muiden, Hakkelaar.sbrug, Naar* den, Laren, Eemnes buiten, Eemnes binnen. Soestdijk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud Millingen, Nieuw Millin gen, Apeldoorn, Tcuge, Twello, Deventer, Holten, Rijssen. Afstand 152 K.M. Rijssen, Holten, Deventer, Twello, Teuge, Apeldoorn, Nieuw Millingen, Oude Millingen, Voorthui zen, Hoevelaken,' Amersfoort, Socsterberg, dc Bildt, Utrecht, de Mecrn, Montfoort Oude Water, Haastrecht. Gouda, Nieuwer- kerk, Kralingen, Rotterdam, Afstand 179.3 dc jongste opgravingen meedeelt, zijn weer twee gebouwen blootgelegd. Een daarvan is een begraafplaats ter lengtt en breedte resp. van 100 en 25 cl met 20 graven. Dit gebouw zou liet oudste steenen gbbouw zijn, dat men tot nog toe ontdekte. Zijn kunstwaarde moet dc bese architecuur van hee oude Grie kenland evenaren. woning waren ontvlucht, met medeneming nomen: Brandwctibond een vergade'. waarin bij nceshundige dienst met het zuurstof--appa- acclamatic de volgende motie 'werd aange- j raat tevergeefs gciracht het kind bij ie brengen. Vr.Ik heb op mijn werk een ongeluk ge had. Nu ben ik in dien tijd ziek geworden, doch het ongeval is genezen. Ik trek nu ook niet meer van.de Ongevallenwet en krijg nu van mijn patroon ook geen ziekengeld. Heb ik daar geen recht op? Antw.: Indien üw vraag is of u recht hebt 'op ziekengeld,, door uw patroon uit te beta len, clan luidt het antwoord, dat bij ziekie het loon gedurende een. korten tijd rloorga.at, b.v. 8 of 14 dagen, tenzij natuurlijk bij con tract een andere overeenkomst is gemaakt, Vr.: Ik heb een jonge duif, die maar op één poot kan staan. Den andere gebruikt zij niet of kan zij niet gebruiken. Wat is hier tegen le doen? Antw.: Penseel de poot met tinctuur de Jodium. Als vervelling optreedt, moet u met de kuur ophouden. t Vraag: Welke is de kortste weg van Hrar- lem naar Dordrecht cn van Dordrecht naar Roosendaal? Antwoord: Haarlem, Bennebroek, Hille, gom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zeg waard, den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bcrg- schen Hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Ka. tendrecht, Wevershoek, Rijsoord, Zwijn- drecht, Dordrecht. Afstand 73 K.M i Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zeven, bergen, Sfandaardbuitcn, Oudenbosch, Oud. Gastel, Rosendaal. Afstand 35.1 K.M. Vraag: Hoeveel stuk* sigaren cn sigaretten mag men voor eigen gebruik in België in^ 'voeren? Antwoord: Dat is moeilijk onder een ge tal te brengen. Om een tiental sigaren en een of -twee doosjes sigaretten zal men u allicht niet lastig vallen. Spoedig zal, naar wij vernemen, oen aan vang gemaakt worden met den bouw van een nieuwe parochiekerk, toegewijd aan den H. Jozef, in het rectoraat Kaalheide, gem. Ker'crade. Paters Minderbroeder Conven- tueelen zijn er mét dc zielzorg belast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2