Binnenlandsch Nieuws. AND De regeeringscrisis in Belgis. De hittegolf in de V. S. De arbeidsconfereniie te Genève Het 65-jarig bestaan van Amsterdam. VERKEER EN POSTERIJEN. De kwestie met Schiphol opgelost. MARKTNIEUWS. De oorlog in Marokko. De hittegolf in de V. S. Opstandige beweging onder de arbeiders der Chileensche salpeter-ondernemingen. De onlusten in China. De Bezuinigingscommissie-Rink. Het vervoer van koeien per spoor. Nachtelijke interloeale telefoongesprekken. Een uitlating van een Kantonrechter. Opleiding van bakers sn kraamverpleegsters. Nederland en de handel in wapens. Het Nederlandsch Toomel- verbond. R. K. Jonge Werkgevers- vereeniging. Een Welvaarts-politiek congres. FINANCIËN. De Nationale Spaarbank. Prov. Staten van Zuid-Holland. Een leening van de gemeente Utrecht, groot f 8.009.000. LUCHTVAART. Een vlieghaven nabij Den Haag? Eieren f 5.257.50. Grasboter f 1.10. Bezoek op Soestdijk. Mgr. F. J. Mantovani. KUNST EN KENNIS. De Louis Bouwmeester- tentoonstelling. VISSCHERIJ. besome Het socialistisch congres werd Zaterdag- norgeh in het Volkshuis geopend. Op ver zoek van Vandervelde werd, daar er me- dedeelingen van vrij delicaten aard aan de vergadering zouden worden gedaan, nopens de loopende onderhandelingen, met bijna al gemeene stemmen besloten, de pers niet bij le beraadslagingen toe te laten. Het nieuwe kabinet, met Poullet als minis- er-president is zoo goed als samengesteld en de crisis kan dus worden beschouwd als afgeloopen. Vandervelde neemt de porte feuille van Buitenlandsche Zaken voor zich, Anseele komt aan Spoorwegen, Wouters weer aan Nijverheid en Handel en Kamiel Huysmans wordt minister van Kunsten en Wetenschappen. Janssen, directeur van de Nationale Bank, neemt de Financiën voor lijkheden plaats behalve te Tsjenkiang, waar het politiebureau werd vernield zon der dat er slachtoffers vielen. Er Zijn buiten landsche oorlogsschepen derwaarts gezon den. Toean-tsjijoei, het hoofd van het bewin, heeft een rondschrijven gezonden aan de provincies, waarin hij den kooplieden en studenten aanraadt hun arbeid voort le zet ten en een regeling af te wachten. Duizenden studenten demonstreerden hier zonder dat er incidenten voorviel, a. Politie en troepen handhaafden de crde. Officieus wordt verklaard, dat de errste schoten te Sjanghai zijn gelost nadat de 're bellen onder het geroep „dood arm de vreemdelingen" een politiebureau waren binnengedrongen, zoodat uit wettige zelf verdediging werd gehandeld. Een aantal Chineesche orofesso en heb zijn rekening, Tschoffen, tot dusver minister i !!!i.C^_dlt .d! f?'"1® !r°?" van Nijverheid en Arbeid, gaat naar Justitie over, terwijl Poullet de portefeilles van eco nomische zaken bij het presidentschap neemt. Over de portefeuilles van Koloniën en Landbouw is er strijd tusschen drie per sonen, terwijl generaal Kestens minister van Landsverdediging wordt. Het socialistisch congres heeft zich Zater dag met een groote meerderheid voor een samengaan met de katholieken verklaard, nadat vooral door Vandervelde er op werd gewezen, dat geen andere combinatie moge pen naar Sjanghai zal zenden m et s< bie ten op stakers te verhinderen 11 dat aan de gezanten yan Engeland en Japan 1 en pr.s- poort zal worden gegeven. Uit New-York wordt gemeld, dat de vree- selke hittegolf aanhoudt. Ieder uur worden talrijke sterfgevallen'gemeld uit de omlig- gende stten en het middenwesten. Meer dan 5000 regeeringsambtenaren te Washington verlieten om één uur hun kan- lijk is gebleken. Van katholieke zijdelegtto^T^cTat'~de chefs der departementen men zich niet zonder bitterheid bil he+ ka- a ljj j bin et Poullet neer. Vele IcatholieJ l ,0.^er hetden gegeven met het oog op d. binet Poullet neer. Vele katholieke kranten, 1 h^te, het werk te stak«C die all entot den meer reactionair» vleugel der partij behooren en alle min of meer te NEW-YORK, 7 Juni. Het warme weer -j hield Zaterdag nog aan over het gehcele gen de Ylaamsche zaak zi;n gekant, betreu- Noord-Oosten en de Staten van het Mid- «ra i j i - ^üum-uosien en ae oraien van net iuia- ®n:h0J?en,/'°8 den-Westen, maar er bestaat vooruitzicht, illeen, dat ook aan de combinatie die thans aan het roer komt, een kort leven zal zijn beschoren, met het gevolg, dat de Kamers dan zouden worden ontbonden en nieuwe verkiezingen plaats zouden hebben, De na tionalistische pers uit zich nog bitterder over de regeering-Poullet. Men verwacht, dat de Kamers Donderdag bijeen zullen ko men en benieuwd vraagt men zich af, wat de 43 katholieken zullen doen die in' de par- lijvergadering tegen een samengaan met dc socialisten hebben gestemd. Op de arbeidsconferentie heerscht versla genheid. De conventie, inzake den rustdag in de glasblazerijen, behaalde bij de eind stemming niet de vereischte tweederde meerderheid, doch slechts 6S tegen 37 stem men. In zulke omstandigheden kan het ont werp vdranderd worden in een recomman datie, doch kregel wilde de conferentie daar aiet aan en verwierp zij zulks met 46 tegen 40 stemmen, zoodat er nu niets komt dat Zondag of Maandag onweders eenige verlichting zullen brengen. De thermometerstand bereikte 100 graden te Boston, Philadelphia en Baltimore, doch steeg te New-York niet boven de 96 graden, terwijl de vochtigheid wat minder is ge worden. Een groot aantal menschen zocht gedu rende het week-end opluchting aan de kust en in de bergen, terwijl zeer velen in de park langs de zeekust zijn blijven slapen. Uit New-York worden meer dan 50 doo- den en tweehonderd ongevallen gemeld, ter wijl in het Midden-Westen 42 doodelijke on- gevallen hebben plaats gehad. Het totale aantal dooden gedurende de afgeloopen week. dat geheel of gedeelte lijk wordt toegeschreven aan de hittegolf, bedraagt thans ongeveer 350, waaronder begrepen een aantal verdrinkingsgevallen. Bij wijze vn proef heeft men heden een ei gebroken op het asfalt-plaveiel te Was- j steld. Bij het schoonmaken van het doek is getm!°kènna m'nuten was voikomen I t)lans gebleken dat er een persoon meer heeft n - U -,-r- "^GroohT opwinding is te New-York gewekt opgestaan. Deze is overschilderd en daarmee De conventie inzake de ongevaüenverze- douordat een aantal leerlingen van de dans- 15 het raadsel opgelost dat er bij den eed op lJVaA*an oatwerp door de on- school van Gertruda Hoffman de straat cp- het zwaard één te veel op voorkomt. het rapport uer commissie, hetwelk tie mi nister meent, dat voor de ter hand geno men reorganisatie der Posterijen en Tele grafie van zeer geringe waarde is. Het verslag besluit dan als volgt: Dit alles klemt temeer, nu blijkens de door de Regeering reeds gedane stappen, be- i doelde wijziging in haar opvatting is tol j stand gekomen, geheel buiten de Commis- j sie om, en aan deze niet anders gevraagd wordt dan zich bij die opvatting neer le leggen en aan te passen. Het ligt voor de hand dat een en ander de Commissie aanleiding moet geven de vraag te beantwoorden of het onder deze om standigheden voor haar nog wel mogelijk zou zijn, mede te blijven arbeiden aan het heilzame werk. waarvoor zij zich beschik baar heeft gesteld. De Commissie heeft die vraag, zij het tot haar leedwezen, slechts ontkennend kunnen beantwoorden. Aan dit antwoord heeft de Commissie te minder kunnen ontkomen, nu zij uit den brief van Uwe Excellentie heeft moeten afleiden dat de Regeering instemt met de houding en de gedragslijn, door den Minister van Water staat jegens de Commissie aangenomen. De Commissie heeft mitsdien de eer, Uwe Excellentie mede te deelen, dat haar leden zich verplicht zien, aan Hare Majesteit cv: Koningin zeer eerbiedig te verzoeken, -ten wel van de hun gedane opdracht te willen ontheffen." Men schrijft ons Zooals men weet, zal het 650-jarig bestaan van de hoofdstad o.a. herdacht worden door een groote historische tentoonstelling, zoowel in het Rijksmuseum als in het Stedelijk Mu seum. In het Rijksmuseum zijn de voorbereidende maatregelen in vollen gang. We mochten daar reeds aanschouwen de Claudius Civilus van Rembrandt. Dit schilderstuk is ter opluis tering uit Stockholm naar hier gezonden. Dit doek heeft nog maar een kwart van de oorspronkelijke grootte. Aan Rembrandt werd door het Stadsbestuur opgedragen een doek te schilderen, uitbeeldende het verbond tus schen Claudius Civilus en de Batavieren 1 De groote meester heeft zich toen ingeleefd in de toestanden van die dagen en kwam ver moedelijk tot de overtuiging dat hij over het algemeen groote personen moest teekenen, die in een soort van hol tot overeenstemming kwamen. Claudius Civilus zelf schilderde hij met één oog, hetgeen, zooals ook uitge- schiedboeken is gebleken, juist was. Dit stuk waarvan alleen het midden sterk belicht was, en dat bedoeld is 'op een grooten afstand be zien te worden, kon geen genade vinden in de oogen van het Stadsbestuur, waardoor het niet werd aanvaard. Vermoedelijk heeft het nog korten tijd gehangen in Van Campen's raadhuis. Wellicht is er toen reeds door Rem brandt aan gewijzigd, maar zeker is het niet. Later heeft de meester het middenstuk er uitgenomen en wegens schuld verkocht. Wat toen overgebleven is, wordt thans tentoonge- Ult ae ingewonnen ambtsberichten is gebleken, dat de betrokken kantonrechter zich op de bewuste terechtzitting, ongevee» heeft uitgelaten als in deze vraag medege deeld wordt. Den Minister komt niet de bevoegdheid 1 toe, een oordeel over zulk een uiting van j een rechter uit te spreken. Art. 14 van cte j naar £je Wet op de Rechterlijke Organisatie be houdt die bevoegdheid voor aan den pre sident der arrondissementsrechtbank. De minister moet zich bepalen tot de meerma len door hem gemaakte opmerking, dat soberheid in hun uitingen ook den rech ters blijft aanbevolen, De minister heeft den president van de arrondissementsrechtbank te Arnhem die in deze bevoegde macht, met het voorge vallene in kennis doen stellen. Maatregelen van meer algemeene strek king en andere kunnen uit den aard dei zaak met het oog op dc onafhankelijke positie van den rechter bezwaarlijk geno men worden. I Thans is de definitieve overeenkomst tus schen het Rijk en de gemeente Ams'.erdam, verneemt, tot stand gekomen, en door het college van B. en W. goed gekeurd, waarbij het gebruiksrecht van het vliegveld „Schiphol" voor een termijn van tien jaren aan de gemeente Amsterdam wordt verlend. Hiertegenover neemt de gemeente de verplichting op zich het onderhoud van dit vliegterrein geheel voor haar -rekening te nemen. Het aantal optiejaren, welke op den ge- bruikstermijn van tien jaren volgt, is mans vastgesteld op vijftien. oordeelkundig samengestelde commissie ver- kwam in badcostuum en bij de Columbü- ?ei~ W,aSi',IS 7-°0r jconferentie weer vrij- fontein een bad ging nemen te midden van wel hersteld. Zi, werd bi, eerste stemming het drukste verkeer van de stad. fle"OIi;en, m.et,71 te4en sfemmen. Ver- De politie greep echter in, zette de i» es oot de conferentie, op voorstel meisjes achterna, waarvan er een gearres- „r s, me. *0c,el\ s'™men vaa teerd werd, die voor het politiegerecht is deze conventie geen tweede lezing te hou- «ebracht den het volgend jaar, zoodat nu nog slechts de eindstemming moet plaats hebben. Deze' r»^. 1 t fL' overwinning verzoette de nederlaag bij con-' Onlusten in L/lirid. -entie inzake glasblazerijen. Op verschillende punten van het front werden vijandelijke concentraties gesigna leerd. De Riffs deden Vrijdagmorgen een aanval op de post van Bibane. In het centrum hebben de Franschen de posten Sker el Aster ontruimd en deze met de munitie in de lucht laten vliegen. De ope ratie geschiedde onder bescherming van krachtig gordijnvuur en een sterke lucht macht. De Riffs hebben een aanval gedaan op een afdeeüng, die de veiligheid van de linker flank moest verzekeren. Op den anderen flank ontwikkelden zich des middags leven- 'Jge gevechten. Wegens de hitte worden de processen loor de rechters en advocaten in hemds- aouwen gevoerd; ook de beklaagden mogen In hemdsmouwen verschijnen. De militaire maatregelen der groote mo gendheden, waarbij Engeland vooraangaat, doen de Chineesche agitatie en de haat tegen de vreemdelingen toenemen. De be weging te Peking kan door militair geweld niet worden onderdrukt. Het gevaar neemt daardoor voortdurend toe. De communistische organisaties in Rus land zenden aan de Chineesche opstande lingen voortdurende gelukwenschen en aan moedigende telegrammen, ten einde hen op te wekken den strijd voort te zetten, totdat zij de buitenlandsche imperialisten volkomen hebben verdreven. Het is opmerkelijk, dat in al deze aansporingen aan de Chineezen alleen een beroep wordt gedaan op ,.et he tionaiistisch gevoel tegenover de buitenlan ders, terwijl de zuiver communistische idea len voorloopig niet genoemd worden, met het oog op de psychologie der Chineesche massa's. Hoewel inderdaad de Kwo-Ming-fang> se dert den dood van Soen Jat Sen zich in twee partijen gesplitst heeft, en terwijl vele studenten vooral door den nationalist ,chen j geest bezield zijn en slechts een kleine grcTep De autoriteiten bevelen aan, dagelijks zes zich heeft verbonden met de communisten, glazen koud waler doch geen ijswater te staat het toch Vast, dat het zwaartepunt drinken, weinig vleesch te eten en veel te slapen. Tienduizend menschen hebben geslapen aan het strand van Coney Island. In de Westelijke helft der Vereenigde Sta ten is een koudegolf opgetreden, waarbij in Montana een hevige sneeuwstorm woedde. Te Washington was het 35 gr. Celsius in de schaduw. Er heerscht watergebrek. De arbeiders van verschillende salpeter ondernemingen in Santiago de Chili zijn in opstand gekomen en hebben een aanval ge daan op de kantoren der. ondernemingen. De regeering zond troepen, die er in slaag den de orde te herstellen. Uit tal van steden, over het gehcele land verspreid, komen berichten, nopens talrijk: stakingsbetoogingen, door studenten op touw gezet/ doch nergens hadden wanorde van de beweging verlegd is van d» Chinee sche intelligentie naar de massa's. Wanneer eenmaal de Chineesche millioe- nen werkelijk in beweging zijn geraakt, zul len zij snel het handjevol studenten en an dere iniellectueele overvleugelen. Het stuk hangt waar anders de nachtwacht wordt tentoongesteld. Verder hebben we een tweede Rembrandt mogen bewonderen, eigen dom van Sir Joseph Duveen uit Amerika. Het is een stuk, bekend onder den naam van den „Vaandrig". Het is het portret van een der Vaandeldragers van een der Amsterdam- sche Schutterscompagnieën.Het werd geschil derd in 1654. Wie het voorstelt is onbekend. Men zal, nu het hier is, dit trachten te ont dekken. He^ moet een Amsterdammer zijn, want in het vaandel dat hij torst, staat het Amsterdamsche wapen. Ook op het overige deel van de tentoonstelling in wording, heb ben we een blik geslagen. De vroegere eerezaal is thans zooveel mo gelijk vervormd tot de Kloveniersdoelen. Daar hangen de vele Schutterstukken, die eenmaal die zaa sierden. Daar komt de Nachtwacht, die oorspronkelijk werd ge flankeerd door de békende schutterstukken van Backer en Elias. Deze beide laatsten zijn afkomstig uit de Amsterdamsche raadzaal. Ze zijn schoongemaakt en maken nu een tffect, dat men er vroeger nooit in heeft ge zien. Het zijn, zooals ze hier hangen, pracht- doeken. Dan is er verder een schoorsteen stuk van Govert Flinck, voorstellende de overlieden van den Doelen, terwijl de schut tersfeesten, die oorspronkelijk naast den schoorsteen hingen, afkomstig van Flinck en Sandrart, mede aanwezig zijn, om niet te ver geten het bekende schuttersdoek van van der Helst. Ook in de eeregalerij zijn reeds een aantal historische stukken opgehangen. Daar hangt de Ferdinand Bol, die anders de Burgemees terskamer siert, voorstellende de regenten bourgeois,elementen van het Leprozenhuis. Ook dit doek komt I hier veel meer tot zijn recht. Het zou jammer zijn als deze schoone verzameling uit het Stad- De opstand in Chili. huis later daar weer werd heen gebracht. In- tusschen, de tentoonstelling belooft inder daad iets zeldzaams te» worden. Particuliere telegrammen in Londen ont vangen uit Chili melden, dat de arbeiders m dc aaien van Iqulque allen in staking ziln gegatn. Men vervacht, flat de sturing tot andere havens wordt uitgebreid. Er zijn pog-ngen gedaan o;r de agitators uit Iquiquc te verwijderen. Er hebben reeds ernstige on geregeldheden plaats gehad, waarbij ver- schiedene personen werden gedood, épe bu reaux der communistische nieuwsbladen zijn gesloten. Opstandelingen hebben bezit genomen van niraahabrieken nabij Antofagasta. Troepen /i n naar de betrokken plaatsen afgezonden. De spoorwegen en de nitraalwerken hebben het werk gestaakt. De Chileensche legatie in Londen meldt, dat tot nu toe geen officieele bevestiging van de ongeregeldheden is ontvangen. De redenen voor haar ontslag. Verschenen is een „Vervolg" op het tiende verslag van de Staatscommissie, in gesteld bij Kon Besl. van 20 December 1920, no. 81 (Bezuinigingscommissie-Kink) Hierin wordt de geschiedenis van het werk der commissie belicht en besproken de vol gens de commissie op haar werk gemaak'ten inbreuk ter zake het onderzoek bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Toen kwamen, zoo zegt o.m. het vcislag twee maanden daarna in het laatst van Ja nuari 1924, de dagbladen vermalden, dat de Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie een commissie voor een onderzoek naar de organisatie en de werkwijze bij die instelling had benoemd, en daarin behalve ambtenaren aan het Hoofdbestuur, ook een bczuinirfingsinspecteur van het Dcoartcment van Financiën was opgenomen, bracht de commissie bij den Minister van Financiën bezwaar in tegen de aanwijzing van zoo- danigen inspecteur voor ent doel, omdat dit piet strookte met het vroeger vastgestelde plan van werken. Volgens het antwoord van dien Minister zou echter deze -nspectem met als zoodanig werkzaam zijn, maar als lid van een door den Directeur-Generaal benoemde commissie, en was deze commis sie niet tot adviseur van de Regeering gelijk de Staatscommissie maar tot ad viseur van den Directeur-Generaal bestemd. Het terrein van de Staatscommissie zou niet worden betreden Korten tijd daarna, toen de Staatscommis sie, overeenkomstig de gedane aankondi ging. haar onderzoek aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie wenschte aan te vangen, ondervond zij van de zijde van den heer Directeur-Generaal een onver- wachten tegenstand. Deze hoofdambtenaar bleek n.l. van meening, dat het onderzoek van de Staatscommissie bij de onder zijn be stuur staande instelling zou dienen te wor den uitgesteld totdat hij van de door hem benoemde commissie rapport omtrent de organisatie en de werkwijze van het hoofd bestuur zou hebben ontvangen, .om daarna uit te maken of een onderzoek -an^de Be zuinigingscommissie alsnog noodig was. Stemde de commissie hiermede niet in, dan zou hij zich wenden tot den Minister van Waterstaat om de tusschenkomst van den Minister van Binnenlandsche Zaken in te roepen. Dan bespreekt bet verslag nog de cntieK van den minister van Waterstaat omtrent Op de vragen van het Tweede Kamerlid Duys in verband met het vervoer van ten 15-tal koeien per spoorwegwagon van Fries land naar Purmerend heeft de minister van Waterstaat het volgende geantwoord: Een maximum-aantal dieren per wagen is niet vastgesteld. Vroeger gold de tegel, dat het aantal koeien in een wagen slechts zoo groot mocht zijn, dat per koe 1,20 M2, bo demoppervlakte beschikbaar was, doch in verband met de zoo verschillende lichaams gesteldheid van de dieren is daarna bepaald, dat een man zich tusschen de ingdaden dieren moet kunnen bewegen. De bewuste wagen heeft een bodemop pervlakte van 18.60 M2. Na dc tJlading is de betrokken arbeider-rangeerder tusschen de koeien doorgeloopen, zoodat aan ge noemd voorschrift was voldaan; de zending bestond uit magere koeien, hetgeen ook blijkt uit den prijs, die per koe ongeveer 175 bedroeg. Bij opening van den wagen te Purmcrena, bleek een koe stervende op den bodem te liggen met den kop hangende aan het touw, waarmede zij aan den ring in den wagen was vastgebonden. De bodem van den wa gen was voldoende met zand bestrooid; de zending was niet van een door Jen afzen der aangewezen geleider vergezeld. Voor het voorgevallene kan de spoorweg dienst niet aansprakelijk gesteld worden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Bulten in verband met een- door den kan tonrechte!^Me Terborgtegenover een „terecht- staanden beklaagde gebezigde uitlating, lui- tens paleize SoestdSijk dende; Dc minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft ingesteld een commissie voor de opleiding van bakers en kraamverzorg sters als volgt samengesteld; lid, tevens voorzitter, de heer R. N. M. Eykel, hoofd inspecteur-titulair vah de Volksgezondheid te Nijmegen; leden: mevr. A. J. de Graaf-van aer Eist, te Haarlem, mej. C. Stoffer, te Roer mond, Dr. E. S. Frank te Haarlem, Dr. R. P. van de Kasteele te Scheveningen, Zr. A. G. van Halst te Utrecht, Dr. K. de Suso, geneesheer-directeur van de Kweek school voor Vroedvrouwen te Rotterdam; Dr. P. E. G. van der Heijden te 's-Herto- genbosch en Jhr. Dr. N. J. F. Pompe van Meerdervoort te 's-Gravenhage. Deze commissie werd Vrijdagmiddag in een der zalen van het Departementsge bouw, namens den minister geïnstalleerd door den directeur-generaal van de Volks gezondheid, mr. L. Liefaert Peerbolte. In de algemeene commissie van de Vol- kenbccidsconfergntie in zake de internatio nalen handel in wapens heeft mr. Doude van Troostwijk verklaard, dat de Neder- landsche delegatie in het belang van de gewenschte eenstemmigheid niet langer be zwaar wil maken tegen het voorstel der technische commissie, dat ook voor wapen- zendingen van het moederland naar de ko loniën het opefibaarheidsstelsel zal gelden, ofschoon naar de Nederlandsche opvatting in dazen niet van internationalen handel gesproken ka worden en de openbaarheids- voorschriften voor den handel in wapens ook tusschen gebieden, die deel uilmaken van hetzelfde rijk eigenlijk buiten het kader der conventie vallen, gelijk de juridische commissie eenstemmig heeft toegegeven. Na deze verklaring we/d het voorstel de tech nische commissie met algemeene stemmen goedgekeurd. In kasteel Oud Wassenaar vergaderde Zaterdag het Nederlandsch Tooneelverbond. In zijn openingsrede herdacht de voorzit ter Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk het overlij den van Bouwmeester en Heyermans. Als voorzitter werd Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk herkozen, voor welke functie deze zich nog een jaar beschikbaar wilde stellen. Voorts: de heeren C. v. Leede, B. I. D. Zubli A. Catz en H. de Goede, als leden van het hoofdbestuur. Mr, E. S. Orobio de Castro trok zijn besluit tot aftreding in. Verder in respectievelijk vrijkomende functies zijn alle aftredendën herkozen. De aftredende bestuursleden van het hoofdbestuur werd de erkentelijkheid der vergadering gebracht. De heer Frank Luns bracht rapport uit over de uitgave van een jaarboekje, hetgeen door een subcommissie werd overwogen. Dit rapport beval zulk een boekje met re denen omkleed warm aan. De economische verwezenlijking is practisch mogelijk. Besproken werd dc stichting van het Too- neelmuseum. Op voorstel der afdeeling Rotterdam werd het hoofdbestuur gemachtigd de collectie- Hartkamp aan het Tooneelnjuseum te ge ven zoodra de Koninklijke goedkeuring is verkregen. De R.-K. Jonge Werkgeversvereniging, hield Zaterdag en Zondag te Nijmegen een alemeene voorjaarsvergadering, voorafge gaan door een excursie naar de werken der Maaskanalisatie, waarna een huishoudelijke agenda werd afgehandeld. In de avondvergadering sprak de Zeer- cerw. pater Hendrichs over: Modern Ka tholiek. In aansluiting op het in December 1923 gehouden Reconstructiecongres zal de A. R. K. W. V. in September een congres voor wclvaartspolitiek houden, waarvan de te behandelen stof volgens de „R.-K. Werkge ver" gesplitst kan worden' in 2 hoofdgroe pen. A. De handelspolitiek van Nederland in verband met de handelspolitieke stroomin gen in het buitenland. B. De welvaartpolitiek in engeren zin, waarbij besproken zal worden: 1. de ontgin ning van den bodem en de bodemschatten; 2. den aanleg van wegen en kanalen; 3. de voorkeur van het Nederlandsch fabricaat; 4. het uitvoeren van "productieve werken; 5. dc belastingpolitiek en de leenpolitek van Rijk en Gemeenten voor productieve doel einden op de bassis van een sluitende be grooting. Het.ligt in de bedoeling van het Hoofdbe stuur de beide hierboven genoemde onder werpen te doen inleiden door twee schrif telijk uit te brengen praeadviezen. Het Welvaartscongres zal worden geopend door een rede van Prof. L. v. Aken, Eere voorzitter en Mede-oprichter de A. R. K. W. V., die het' tweede lustrum der organi satie zal herdenken. De algemeene inleiding van de congres- onderwerpen wordt door den Federatie- voorzitter den Heer J. P- J- Asselbergs ge houden. Door dit program wil het Hoofdbestuur op een dqor de tijdsomstandigheden gebo den ernstige wijze het 10-jarig bestaan der Vereeniging herdenken. „Msbde." De Tel. verneemt, dat ingaande 1 Juli a.s- een nachttelefoondienst ingesteld wordt tus schen de volgende plaatsen: Utrecht (met inbegrip van Biihoven), Amsterdam, 's-Gra venhage, Rotterdam, Groningen, Leeuwar den, Assen, Zwolle, Arnhem, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Middelburg en Haarlem. De geabonneerden van deze telefoonnet ten kunnen van genoemden datum af ook des nachts met elkander interloeale tele foongesprekken voeren tegen betaling van het gewone des daags geldende tarief. Even eens wordt voor zoover mogelijk gelegen heid gegeven tot het voeren van internatio nale gesprekken. Een z.g. „doorverbindings- recht" wordt daarvoor niet geheven. In de sluitingsuren zal bedoelde gelegen heid tot interlocaal en internationaal telefo- neeren zonder betaling van doorverbindings- recht niet worden gegeven. De nationale Spaarbank (N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland) te Nijmegen, be richt ons, bij schrijven van 30 April 1925 van Mgr. Dr. Luawig Sebastiaan, Bisschop van Speijer (Spiers), opdracht te hebben ge kregen, tot het uitgeven van een le hypo thecaire leening, groot 600.000.rentende 7% tegen den koers van 99%, uit te geven in twee gelijke series van 300.000. Tot dekking dezer leening zal een le hypo thecair verband worden gesloten op de groote waardevolle bezittingen van het Bis dom Speyer (Spiers) gelegen onder Queich- heim, Maria-Rosenberg, Landstuhl, Spiers, enz. op hare uitgestrekte landerijen, zoodat deze leening ruim tienmaal door le hypothe cair verband is verzekerd. Nadere inlichtingen zullen in dezer dagen uit te geven prospectus volgen. Opcenten. De eerste vergadering van de zomerzitting 1925 van de Provinciale Staten van. Zuid- Holland, zal geopend worden op Dinsdag den 7en Juli a.s., des voormiddags te 11 uur (be houdens tegenbericht), in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Gedeputeerde Staten stellen aan de Staten vergadering voor te besluiten, ter bestrijding van de uitgaven der provincie voor 't dienst jaar 1926 te heffen a. 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de ongebouwde eigendommen over 1926. b. 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de gebouwde eigendommen over 1926 C. 20 opcenten op de hoofdsom der per- sóneele belasting over 1926 d. 1 opcent op de hoofdsom der vermogens belasting over 19261927 e. 1 opcent op de hoofdsom def inkomsten belasting over 19261927, voor zoover die hoofdsom betreft 'de aanslagen der belasting plichtigen bedoeld bij art, la der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. B. en W. van Utrecht stellen voor een 5% leening aan te gaan tot een bedrag van f 8.000.000 o.m. dienende voor conversie doeleinden. De voorgestelde leening loopt over 40 jaar met geleidelijke minimum aflossingen óp- loopend van 1925 tot 1964 van f 49.000 tot f 151.000. In 1965 blijft dan maximaal af te lossen f 3.602.000. De Kamer van Koophandel stelt een enquête in. De Haagsche Kamer van Koophandel heef in een persbijeenkomst dezer dagen haar plan' nen uiteengezet, welke zij wil uitvoeren tot het houden van een enquête omtrent de nood zakelijkheid van een luchthaven nabij den Haag De Kamer is tot de conclusie gekomen, dat het belang van *s-Gravenhage ongetwijfeld medebrengt aanleg van een vliegveld zoo dicht mogelijk bij Den Haag. Op grond van des kundige gegevens is thans nog de inrichting van een zoodanig vliegveld nabij Den Haag mogelijk. Zij heeft voorts overwogen, dat niet alleen het belang van Den Haag als zoodanig, dys als stad, betrokken is bij het hebben van een vliegstation in hare onmiddellijke omgeving, maar dat, bezien van een ruimér standpunt, ook het belang van een doelmatig geconcen treerd internationaal vliegverkeer op den voorgrond treedt. Daarom geeft zij er de voor keuren, dat het vliegveld bij Den Haag niet een concurreerend vliegveld wordt van dat bij, de Waalhaven, maar dat in overleg tusschen Rotterdam en Den Haag, voor Delft, West- land en ook de provincie een plaats gezocht worde, waar de belangen van alle partijen bij het luchtverkeer zoo afdoende mogelijk be hartigd kunnen worden. Bij de groote zakenmenschen zal nu worden onderzocht, hoe zij staan tegenover de wen- schelijkheid van de stichting van een lucht haven en van het resultaat dezer enquête zul len de verdere plannen dus afhangen, COÖPERATIEVE TUINÏERSVEREENIGINO' „GOUDA EN OMSTREKEN". Veiling van 6 Juni 1925. Komkommers soort 2730; Komkommers 2e soort J 23; Komkommers halve soort 141 Bloemkool le soort j 2024; Bloemkol 2e soort 816; Bloemkool uitschot Kropsla 1.903.90, per 100 stuks; Worte len 1520, per 100 bos; Slavellen 0.45. per kist; Aardbeien 0.55 per pond (bruto). R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne- nemerïand.". Prijsnoteering van 5 Juni. Aardbeien per K.G. 901.10; Doperwten per pond 3032; Peulen per pond 2325 Aardappelen per K.G. 57; Spinazie (p-m- 20 K.G.) per Kist 752.15; Sla (50 stuks) 1.603.10; Rhaharber per bos 819; Peen per bos 24—30; Komkommers per 100 stuk? 1123; Postelein per kl., kist 6090; Prei raapstelen per bos 23; Selderie per bof 47; Pieterselie per bos 25; Asperge dik per bos 60-78; Asperge dun per bos 1628: Asperge dik blauw 3045; Uien per K.G 710; radijs 24; Bloemkool 925; zuring per ben 1520. AMSTERDAM, 6 Juni. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte f 5.255.75, id. blauwe f 5.50— 6, id. Bravo's f 4.204.50, id. Roode Star f 3.503.75 Friesche Roodstar f 3.50 3.75 allesper H.L. Noord-Holl. Muizen f 17 18, id. kleine muizen f 12, Wcstlandsche muizen f 18, idem kleine muizen f 12, Zo mer Malta-aardappelen f 1820, alles per 100 Kilogram. AMSTERDAM, 6 Juni. Groenten. (Be richt van het Gem. Veilinggeb. expl. De Jong en Koene). Aardbeien f 0.170.24 per doosje Aardbeien f 0.550.70, bessen f 0.800.90, per Vó Kg. Perziken I f 0.35 0.60, idem II f 0.120.20 per stuk As perges dik wit f 0.600.75, dik blauw f 0.40 —0.50, dun wit f 0.250.30, dun blauw f 0.200.24 per bos. Spercieboonen f 1.10 1.30 per Kilo Snij'boonen f 1.201.40 per 100 stuks. Bloemkool I f 2842, idein II f 1826, Komkommers f 1624 per 100 stuks. Salade f 3.405 per 100 krop. Ra barber f 9—15 per 100 bos Spinazie f 0.80 1.00, Postelein f 1.201.40 per kist Ra dijs f 1.40—3.20, Prei f,17—24, Selderie f 68, Peterselie f 47 per 100 bosjes Peen f2232 per 100 bos Tomaten f 0.60 0.80 per Kilo Nieuwe Aardappelen f 20 25 per 100 Kg. Peulen f 0.380.42, dop pers f 0.400.45 per Kilo. Bloemen Hadley f 511, Golden Ophe lia f 48, Ophelia f 48, Sunburst f 36, Keizerin f 36 per 100 stuks.Violieren f 8 12 per 100 tak Lelies f 1016 per 100 kelk Hollandsche Irissen f 13, Pioenen f 410 per 100 stuks Calla's f 1822, Am. Anjers f 813, Lathyrus f 12 pei 100 stuks. Snijgroen f 4.5013 per 100 rank. Potplanten Hortensia's groote f 1.50— 3, idem klein f 0.400.80, Colens f 0.18— 0.26, Geraniums Grampel f 0.180.23, Ru bin f 0.17—0.24, Jeanne Clare f 0.14—0.22 Pasteur f 0.17—0.20, Koningin f 0.16—0.20 Hanggeranium f 0.240.30, Plumosa's gr f 0.18—0.30, kleine f 0.06—0.11, Sprengen groote f 0.300.60, idem kleine f 0.06 0.08, Spirea's f 0.300.55, Fuchsiaös, f 0.150.20, Margrieten f 0.130.24, alles per stuk. ELST (Bet.), 5 Juni. Fruit. Prijzen waren le soort aardbeien f 0.952, 2e soort f 0.65 0.85, kruisbessen 2426 ct., alles per Kilogram. UTRECHT, 6 Juni. Vee. Aangevoerd waren 750 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stieren f 140300, vaarzen f 230 480, kalfkoeien f 340500, vaarskoeien f220310, magere kalveren fnuchtere klaveren f 1318, magere varkens f 22— 53, zuiglammeren f 3440, weidelamtneren f 22—32. De Vorstin-Weduwe- van Bentheim en Steinlurt, zuster van de Koningin-Moeder, is gedurende eenige dagen de gast van H.M. „De leiders van den bond, ik zou ze mis leiders willen noemen, die in Utrecht zetel- len, jagen jullie mannen in staking. Voor die heeren, zoo zal ik ze maar noemen, doch of ze het zijn weet ik niet, ze ge dragen er zich niet naar, lijden jullie hon- Naar „De Msb." veraeemt, is de secreta- ris van 4e pauselijke internuntiatuur te 's-Gravenhage, de heer Fortunatus J% Man- Heeft de minister van Justiüe het 1 ger volgende geantwoord: Lkamerheer met den titel van monseigneur. Louis Bouwmeester-tentoonstelling ENKHUIZEN, 5 Juni. De uitkomsten der ansjovisvisscherij blijven hier zeer goed, of schoon de prijs iets daalt. Heden kwamen hier 106 vaartuigen binnen mef 19 tot 425 kg. net- tenansjovis per vaartuig. Totaal 1.125.000 stuks of 21.197 kg. Prijs 68 a 59 V3 ct. per kg- Noordzeeschol, 800 pond, gold f 10.55 a 12,50 bot 300 pond gold f 15.50 a 18, alles per 50 kg- MEDEMBLIK, 5 Juni. De ansjovisvangst beliep hier heden door 65 vaartuigen 8060 kg prijs f 0.600.63 per kg. ENKHUIZEN, 6 Juni. Heden goede an sjovisvangst en lager prijs. Doo - 10 vaar tuigen werd heden aangevoerd f0 t 500 kg nettenansjovis per vaartuig. To. J 16000 kg. Prijs 58 a 62 ct. (gisteren 59 '/2 a 68 ct-, per kg. Noordzeeschol, 600 pond, gold f 10.40 - 12.75 per 50 kg. URK, 5 Juni. Door 90 vaartuigen zijn he den hier aangevoerd 4850 kg ansjovis, prijs f 0.640.67 per kg. en 260 pond aal, f 0.34 0.43 per pond. IJMUIDEN, 6 Juni. Heden waren aan den Rijksvischafslag 8 stoomtrawlers en 1 logger •De prijzen waren als volgttarbot f 1.45— tongen f 1.801.65 per kg. griet f 6730. gr. schol f 3534, zetschol f 3731, kl. schol f 2415132.60, scharren f 148 per 50 kg. roggen f 16-14 per hoop makreel f 2218, pieterman en ppon f 1612, gr- schelvisch f 54, md. id. f 47, kl. id. f 26y kabeljauw f60, gr. gullen f 25, kl. id. f1514 wijting f 13—9, gr, roode poon f 65—52/ md. idem f 6057, kl. id. f 4328 per kg. IJMUIDEN, 6 Juni. Heden kwamen van* de treilvisscherij aan den afslag de stoomtrei- lers Y.M. 108 (Clar Nicol) met f 2563 Y.M- 119 (Mies en Truus) met f 2741 Y.M. 331 (Holland V) met f 2003 Y.M. 232 Westland) met f 2045 Y.M. 22 (Ita) met f 1534 Y.NL 8 (Annie) met f 1862 Y.M. 27 (Zwarte Zee) met f 2062 Y.M. 177 (Emma) met f 2713 en de zeillogger K.W. 152 (Agatha Maria) vaO f 373 aan besomming. ENKHUIZEN, 5 Juni. Heden meer ansjo vis en lager prijs. De eerste 62 vaartuigen kwamen hier binnen met gemiddeld 13.00U| stuks of 225 kg. netten-ansjovis per vaartuig- (Gemiddelde vangst van gisteren 154 kg-) Marktprijs, 63 y2—68 (gisteren 68%—71) ct. Per kg. KRALINGSCHE VEER, 5 Juni. Hedefl waren ter markt aangevoerd: 19 groote zomerzalmen, prijs 1602 per kg SPAARNDAM, 6 Juni. Het Deensche motorvaartuig „Modersminde" is heden van Kjerteminde (Denemarken) hier aangekomer met een aanvoer van 5000 kg. levende paling' VOLENDAM, 6 Juni, Aan den visch- afslag besteedde men deze week voor: a» 4055 cent» bot 4045 cent, schol 16 een garnalen 89 cent per pond. IJmuiden, 5 Juni, Heden waren aan f Rijkschvischafslag: 3 Stoomtrawler. De pril zen waren als volgt: Tarbot ƒ1.30—1, Tonge f1.75—1.55 per kg!, Griet ƒ67—30, gr. Scho ƒ45.- md. id. ƒ47, Zetschol /41-*-37, ko.Scho ƒ26—23, 8—3, Scharren ƒ10—5.50, Pieterman en Poon ƒ22—17, Kabeljauw ƒ75, Wijting^' alles per 50 kg. TT IJMUIDEN, 5 Juni. Heden kwamen van De Louis Douwmeeoici-«muuu»j.jmu.v-",.,- j— i-ier wordt Maandagmiddag, 8 Juni a.s., te half le treilvisscherij met hunne vangsten h drie geopend in de kunstzalen der firma binnen de stoomtreilers IJJ 417 (Den» rV p! d. Vries, Steel ie A„st„-1 V.nm* f 3126,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6