möD— g^f1IE.UWS V erkeersonsfevallen. Heeren Mode Artikelen, DE SPAARNEBANK De rooitijd er Bollen. Grasberm in brand. Meisje te water. OE 1 K.M. ZWEMWEDSTRIJD OM DEN H. P. C.-BEKER. Het toezicht op de autobussen. Aanbestedingen. Een aanrijding. Aangehouden. De gebouwen der Bloemen tentoonstelling. De heer v. d. Stel voor het Amsterdamsche Gerechts hof. R. K. Propagandaclub. BURGERLIJKE STAND. ioo3/4 96] IIV2 130 392 404 315 235 133 182 96 141 Verkooper(ster) gevraagd in betere genre Heeren Mode zaak. R. K., beschaafd, en goed met het vak bekend. Brieven met opgaaf van verlangd salaris, leeftijd enz., Bur. Nieuwe Haari. Courant. DE HAARLEMSCHE CAVALLERIE Al eemge dagen zijn ze weg om mischien jver eenige jaren weer te komen, t Was ook vooral een maatregel van bezuiniging, dat het Depót werd overgeplaatst naar Amersfoort. Velen vinden het jammer. Het was dan ook een aardig gezicht, ze te paard door Haarlems straten te zien gaan. veel volk was er de laatste jaren niet meer. Het waren uitsluitend wachtmeesters en brigadiers, die men 's morgens hun paardjes ie morgenwandeling zag zien nemen. Ruiterij is anders bij het instituut leger een heel oude instelling. Onze Germaansche voorouders singcn allen te paard ten oorlog; in e middeleeuwen waren het meer de meer- bezittenden, de ridders die te paard ter krijgsvaart gingen. Karei de Stoute was de- geen, die midden 15e eeuw voor het eerst een geregeld staand leger organiseerde, waar van de ruiterij een groot deel vormde. Het woord Huzaar is van Hongaarscnen oorsprong, 't Hongaarsche woord huszar is afgeleid vam husz- twintig en -ar - soldij omdat onder koning Matthias in de 15e eeuw van elke twintig huisgezinnen een man ais ruiter geleverd moest worden. De luchtoorlog >n leger automobiel en motorrijwiel gaan het paard meer en meer in 't leger verdringen, maar op 't oogenblik zij 't dan met verschil 2n uitspraak en spelling bedoelt heel Europa met huzaar een krijgsman, tot de lichte ruiterij behoorende, gewapend met een kromme sabel, pistolen en een karabijn. Maar laten we nu tot de Nederlandsche Huzaren gaan. Die waren al in het bevrij dingsleger van Prins Willem van Oranje, later in dat der Republiek. De cavalier» van Napoleon was geducht en toen hij in 18 LS moest overgeven, had Nederland niets. Duizenden jonge Nederlanders wren op de slagvelden in Italië, Oostenrijk, Rusland en Duitschland gebleven. Toen Willem I dan ook in 30 November weer in t land kwam, voorloopig als souverein vorst, was er geen een soldaat. Er was nog een Nationale garde een soort schutterij in de centra's maar in desorganisatie, terwijl de kustwacht reeds <*eheel weg was. Toen Prins Willem Fredeiik van Oranje op 1 December 1813 awerd uit geroepen tot Souverein vorst, was Napoleon nog meester van een groot deel van ons land b.v. de Zeeuwsche stroomen, den Helder, Naarden Delftzijl. Willem I moest van voren af een leger organiseeren. Groot was de mede werking van Nederland, wat o.a. een bericht uit Spaarndam in de Opregte Haarl. Couran. ran 8 Dec. 1813 uit n.l.: „De inwooners dezer kleine en arme ge- meen te hebben het loffelijke vooroeeld ge- zeven van twee geheel gewapende en uitge ruste krijgslieden te voet den Souverein dezer landen aan te bieden. T Een der grootste helpers van Z.M.Wdiern I was Jonkheer Willem Boreel, tot 1 April 1795 dragonderofficier. Hij trok zich geheel terug maar zoodra was Oranje niet weer in Neder land of hij leende al zijn krachten tot het scheppen van een leger. Geld was er niet, dus zouden de heeren officieren voor een half ;aar met de helft van het salaris genoegen moe ten nemen De gezamenlijke officieren van een -ïgiment huzaren, gecommandeerd door den Luitenant-Kolonel Boreel deed gaarne voor een half jaar afstand. Al heel gauw had Boreel eenige troepen Mii zich. Op 15 Augustus 1814 was de sterkte •an zijn regiment te Haarlem reeds 1 kolonel, 1 luitenent-kolonel, 1 majoor 1 kwartier meester, 2 adjudanten, 2 chirurgijns-majoors, l"onder-adjudant, 1 trompetmajoor met 18 rompetten en 5 werklieden. Verder waren bij de eskadrons 7 ritmeesters, 6 eerste en 6 tweede luitenants, 54 onder- fficieren, 62 korporaals en 581 manschappen- Totaal waren dat 27 officieren en 722 minderen en 690 paarden, tegen 2 eskadrons met 300 paarden op 1 Juni. InQ^? dagen van 1814 waren er reeds 982 onoer officieren en minderen. In de O. H. C. werd steeds opgave gedaan van de ingekomen =,el- den, enz. Zoo geven de heeren Vermeulen, Barnaars, Bartholomeus Tersier te Haarlem ieder een man en een paard ten voll- g ^De'1 uniform bestond uit een dolman van lichtblauw laken, pels- met zwart bont om zet- van donkerblauw laken, beide belegd met zwart en kemelsharen tressen, voorzien van 5 rijen koperen knoopen enz. Eerst kreeg dit korps den naam van Regi- ment Huzaren No. 1 en 21 April 1825 werd het regiment 2. Als kazerne te Haarlem werd aangewezen het voormalige oudemannenhuis aan den Koudenhorn, waar op t oogenblik, naar wij vermeenen, alleen nog maar de poli- tietroepen kazerneeren. Een 1r0e8le?ietnt..JuJ1 huisvesting zag 26 Januari 1814 het licht. Vreemd vinden we daarin de bepaling, dat twee manschappen in één bed moeten s.apen. In Haarlem lag in 1815 ook een garnizoen, het Regiment Infanterie No. 5 bestemd voor Oost-Indië. Een landstorm is er ook eenige maanden geweest, die tijdens den veldtocht naar België (Napoleon was van Elba terug gekomen) hier de honneurs waarnam en wacht hield in het oude Raadhuis, Groote Markt hoek Smedestraat. Na in 1814 deelgenomen te hebben aan het beleg van Bergen op Zoom, trok het regiment Huzaren van Boreel naar België en stond onder opperbevel van generaal-majoor van Merlen. Maar zeer weinige officieren had den ooit een oorlog meegemaakt. We zullen die krijgsbedrijven bij Quatre- Bras en Waterloo niet beschrijven, maar volstaan met te zeggen, dat de Haarlemsche huzaren zich kranig hielden. Bij Quatre bras vielen vele dooden, waaronder ritmeester van Wijnbergen en 31 gewonden. Na vele wederwaardigheden en 'n 5-maands- verblijf in Frankrijk keerde het regiment 27 December 1815 binnen de poorten terug, om hier te blijven tot 1829. Toen werd het verdeeld over Haarlem. Amsterdam en Lel len. In 1819 werd het regiment aangewezen ;en deel van het Brusselsche garnizoen te vormen en zoo trok het 13 Maart 1819 Haarlem uit om October 1849 te worden ontbonden. Boreels huzaren waren vervangen dooi Kurassiers, welk korps, vroeger Karabimers geheeten, van 25 Maart 1829 tot 1851 hier bleef. De standaard van het regiment werd 10 October 1820 op de vlakte van Waalsdorp door den Luitenant-Generaal Trip aan de afd Kurassiers No. 9 overgereikt. In Haarlem hadden we in die dagen 2 eskadrons. ,„,A Gedurende den Belgischen opstand 1830— 39 lag hier het depot der Kurassiers. De geregelde troepen waren in België of op de grens. In 1829 bedroeg de sterkte der 4 es kadrons 24 officieren, 52 onderofficieren, 364 minderen, 48 officierspaarden, 431 troe penpaarden met Majoor V. J. R. Baron Tuyl van Serooskerken als aanvoerder. 15 Juni 1839 keerden de Haarlemsche ruiters binnen de stad terug na een bijna negen-jarige afwezigheid. 7 November van datzelfde jaar werd Jhr. Willem Boreel, de oprichter van ons Haarlemsche regiment huzaren van Gene- raal-Majoor bevorderd tot Opperbevelhebber der ruiterij met bepaling, dat Haarlem zijn hoofdkwartier zou zijn. Een wijziging werd geboren, door het Koninklijk besluit van 10 Maart 1841, waarbij het wapen der cavallerie voortaan zou bestaan uit 1 staf, 2 Regimenten zware Dragonders en 2 Regimenten lichte Dragonders en 2 Regi menten Lansiers en nu werd de naam Kurassiersafdeeling No. 9 verandert in 2e Regiment Dragonders. Die naam de vierde bleef tot 15 October 1843, om dan kortweg Regiment Dragonders te heeten en 8 Mei 1867 te veranderen in Huzaren, welke tot het einde toe bleef. In 1840 werd de afdeeling Kurassiers No. 1 jntbonden, werd één eskadron daarvan met één eskadron van afdeeling 9 uit Amsterdam naar Haarlem overgeplaatst. i Het 2e Regiment Dragonders verliet 8 zelf. Mei 1854 na een 32-jarig verblijf alhier onze j Minder bekend is het, dat Haarlem ook Artillerie in garnizoen heeft gehad. 3 October 1835 kwam de 12e Batterij Veld- artillerie onder bevel van Kapitein van Nieuw- huis uit Sloten en Sloteraijk hierheen. In Juli 1839 marcheerde die artillerie naar de vesting Naarden. 10 Mei 1851 kwamen de staf benevens het 3e en 4e eskadron van het 3e Regiment Dra- gonders onder bevel van Kolonel Habets alhier in garnizoen, het le en 2e onder com mando van majoor Rigney marcheerde door naar Amsterdam. Ook deze dragonders voerden al spoedig het eigenaardige van het vroegere militaire leven in, want 22 Mei gaven de trompetters de groote taptoe met muziek op de Groote Markt, wat voortaan iederen Donderdag werd herhaald. Het garnizoen moest wel de aandacht trek ken, veel meer dan de laatste jaren. Daar waren de vele oefeningen der veldeskadrons, de marschen door de stad, de vele parades, concerten, assauts en dan ook de krijgshaftige uniformen. Waterloodag was een der grootste mili taire feestdagen. Het garnizoen was onein dig veel grooter dan de laatste jeren en dan was het aantal nieuwe Haarlemmers van bui ten gering, de stad kleiner, de bevolking ge ringer. Vandaar ook veel meer contact tus- schen burger en militair te meer nog daar vele gepensioneerden en oud-gedienden bier hun burgerlijk leven begonnen en eindigden. Promoties gingen ook dikwijls vergezeld van serenades enz. In 1854 vermeerderde het aantal dragon ders doordat het heele 3e Regiment hier in garnizoen kwam zeer tot vreugde van den winkelstand, want er kwamen 47 officieren, 500 onderofficieren en minderen, 554 paar den. Men was zoo blij, dat Haarlem s Week blad zelfs de heele officierenlijst afdrukte. In Januari 1854 had de Raad besloten tot den bouw van een nieuwe manége ten Westen van Rolhuizen welk werk na aanbesteding voor f 14400 gegund werd aan W. van Doorn. Deze manége werd 24 Juli verrold naar het terrein van den voormaligen Ringtoren nabij de tegenwoordige Manègebrug, die van 1874 dateert. Na heel wat schriftuurwisseling kwam er 1 November 1878 een belangrijke overeen komst tusschen rijk en gemeente tot stand. Een nieuwe kazerne voor de Indische bri- Als Junimaand op de helft is, komt voor kweekers en bloemisten de tijd der geweldige drukte aan, die niets minder is dan voor den boer de hooibouw. De tijd van rijp zijn der bloembolgewassen is dan aangebroken. Al wat handen heeft, roert die danig, wijl het rooien en schoonmaken en inpakken in hoofdzaak vóór de maand September gebeu ren moet. De verzending naar Amerika is namelijk van belang in verband met het ver zorgen der bollen daar en evenzeer moet er rekening mede gehouden worden, dat het land eer in orde moet gemaakt worden voor de nieuwe beplanting, al is het dan ook regel den z.g. wisselbouw toe te passen. Het is geen wonder, dat' dan alle hens op het dek zijn, en vele bloemisten er op uit zijn, hun bollen in het aangenomen te doen rooien en omdat er dan vlugger wordt gewerkt, en wijl men dan geen rekening houdt met een begin-of eindig uur. Door vele arbeiders worden in die weken extra loonen verdiend, hetgeen we ze van harte gunnen, een arbeidsdag van 16 uren mag toch wel met een groot loon worden betaald Daar komt nog bij, dat het er op de tuinen, achter de hagen en in de luwte verbazend, heet kan zijn, daar de teruggekaatste heete zomerzonstralen meedoogenloos den bloemist arbeider verschroeien en verbruinen. Toch wordt dat alles getrotseerd, door de troostende gedachte, dat het geld den arbeid verzoet. Niet lang nadat de bollen gerooid zijn en op de stellingen zijn gedroogd, komt de peljijd, beter bekend door den vakterm schuurtijd. Het is voor een buitenstaander interessant te zien, met welke groote vaar digheid de rappe vingers van jong en oud zich bewegen aan de lange op schragen rus tende tafels. Dat is een routine, waarvan men paf staat en die de bezitsters van die gauwvingerigheid finantieel te stade komt. Immers, het schoonmaken der bolgewassen Zondagavond 5 minuten over elf, werd brand gemeld in de Centrale Werkplaats. De grasberm van den spoordijk langs cie Centrale Werkplaats, onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, stond in brand. De brand was vermoedelijk ont staan door vonken uit de locomotief. Twee agenten van politie uit Haarlem bluschten den brand. De brandweer behoefde niet op_ Heb uel te treden. Zondagmiddag, omstreeks 5 uur, geraakte een meisje spelenderwijze in den Kloppef- singel te water. Een voorbijganger redde het meisje met een reddingshaak. Het meisje ging en na de redding bard van door. uitstekends» aan te bieden da» iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. westen^van "den wordt berekend per mand^erg*hoe vlug- Schoterweg, eertijds deel vormend van het Huis ter Spijt. De stad betaalde daarvoor aan Mr. J. P- van Wickevoort Crommelin f 48000 en kwam nu weer in 't bezit van de stallen aan de Nieuwe Gracht, de kleine ma nége in de Magdalenastraat en van een paar bijgebouwen naar het Hospitaal. Intusschen was het 3e Regiment Dragon ders 1 Mei 1855 vervangen door het eerste om 30 April 1863 weer terug te komen en te blijven tot 1 Mei 1875, tijdstip van vertrek naar 's-Graven'nage. 's Middags om 1 uur kwam hier het le Regiment Huzaren uit 's Gravenhage aan, begeleid door de muziek der Schutterij. De huzaren hadden jaren hun drilveld even buiten de Kennemerpoort gehad (voor de brug over den Schotersingel en waar nu het Franshalsplein en straat is). Van dat drilveld was intusschen een deel bebouwd en van 't overblijvende maakte Zocher een P Al gauw begon men nu aan den bouw van een huzarenkazerne. De aanbesteding had 1 Augustus 1882 plaats. De raming be liep f 449000. De aannemer E. M. Rood uit Den Haag had te bouwen een kazerne, een Cantine, een gymnastiekgebouw, een mane ge, een smeden- en ziekenstal, 3 stallen elk voor 76 troepen paarden enz. enz. boven- dien moest hij de betrekkelijk jonge manege aan de Kinderhuisvest afbreken, ook de zie kenstal aan de Plantage en het gebouw Hoo- gerhuis. Verder werden Januari 1884 de voormalige stallen aan het Waaigat, de Nieu we Gracht en de Plantage voor f 6375 voor afbraak verkocht. Op de meeste der openge- komen plaatsen verrezen nu spoedig heeren en burgerhuizen. Onnoodig te zeggen dat de kazerne, die op het weiland van het Huis ter Spijt verrees met het front naar den Scho terweg de kazerne is, die wé nog er kennen. 11 October begon men met den bouw. 1 April 1881 werd hier het Eskadron Or- donnancen opgericht dat reeds in 1883 naar Amersfoort werd overgeplaatst. Uit die 80 jaren dateert ook het Militair Tehuis, dat in 1903 of '04 een nieuw gebouw aan den Jans- weg kreeg dicht bij den Parklaan. De R.K. Militaire Vereeniging stichtte 1887 haar te huis Zoestestraat 13. De eerste bewoners van de Huzarenkazerne werden gevormd door kader en manschappen van het depót eskadron van het 2e Regiment Huzaren. Dit bleef tot 1 September 1905. Toen kwam het le Depót Huzaren hier en 't 2e in 1907 en nu heeft de benzine het paard verdre ven. De politie heeft Zaterdag van de stand plaats aan de Julinastraat een autobus le dig doen vertrekken. nmdat in het riituig ontbraken een brandbluschapparaat, een pakje verband en een rookverbodkaart. Door de politie werd proces-verb.ia] op gemaakt tegen den bestuurder van een autobus, die meer personen vervoerde, dan toegestaan was. Gisterenmorgen werd ten Raadhuize in t Openbaar aanbesteed: Het verrichten van vernieuwingen van verschillende gemeente- woningen. Ingekomen waren 12 biljetten. ingeschreven werd als volgt: E. L. Lubbers, Haarlem, 5336; A. Bier boom, Haarlem, 5382; Scholten en Muis, Haarlem, 5495; H. J. C. Hück, 5100. A. Baas, Haarlem, 7890; G. A. J. v. Raay, Zuid-Schalkwijk 5555; G. P. Hetem, Haar lem, 3670; A, J. Fortgens, Haarlem, '8335; J. W. F. Louw, Haarlem, 4680; J. B. Weijers, Haarlem, 5555; P. Timmers, Haarlem, 5336; A. J. Toebes, Haarlem, 4071. Tevens werd nog aanbesteed; Het verrich ten van verfwerk ten behoeve van verschil lende gemeenlewoningen. Ingekomen waren 10 biljetten. Ingeschre ven werd als volgt; S. Goldsteen, Haarlem, 5850; Voerman en Fengler, Haarlem, 4600; G. J Monné, Haarlem, 5145; J. Sieuwertsen, Schoten, 2895; N.V. Schilders en Glasbedrijf, v.h Hartman, Amsterdam, 5550; F. W. Buys. Schoten, 6987; J. Witkamp, Haarlem, 5875; P. Essenius, Haarlem 6160; S. Schelling, Haarlem, 5765; S. v. d. Schuit, Haarlem 4178. Aan de gevolgen overleden. Het 15-j'arig knaapje te Zandvoort. dat de vorige week aldaar door een auto aangere den werd, is Zaterdag aan de bekomen ver wondingen overleden. In de Julianalaan in den Haarlemmer hout had^ Zondag tusschen een 2-tal fiet sende personen een aanrijding plaats, welke voor een der twee een groot ongemak op leverde. De fiets van het meisje brak zoo goed als in tweeën Voor- en achterwiel va ren nog slechts door de remstang met el kander verbonden. Met behulp van een vriendin wist zij met het gehavend? vehikel Haarlem te bereiken. Dat zij hiermede ">">l moeite had, spreekt wel van ger werk, hoe hooger loon- En het weekloon dat de vrouw of het jonge meisje des Zater dagsavonds thuis brengt overtreft meermalen dat van den doorsnee-werkman. Het is de gouden tijd voor de arbeidersgezinnen, die hen in de gelegenheid stelt, de linnenkast bij te vullen, zich een extra ontspanning te permitteeren, een spaarduitje voor den vol genden winter op zij te leggen. De winkels, vooral die der manufacturen varen er wel bij, terwijl ook de naburige steden haar aandeel van den buit erlangen. Het boven geschetste zou wel in staat zijn, menigeen te doen watertanden en de bollen streek te benijden, ware het niet, dat de medaille ook hier haar schaduwzijde in schril le kleuren vertoont. Het komt ons dienstig voor dat mmder- mooie hier ook naar voren te brengen. Tus schen de regels door las de aandachtige lezer reeds, dat het bollenpellen in het algemeen door de mannen niet geschiedt, ergo door vrouwen, meisjes en kinderen. Ieder die in de bollenstreek thuis is, weet uit er varing, hoe uiterst moeilijk het is in den schuurtijd een dienstbode of werkster te krijgen, omdat het hooge pelloon verlokt. Maar de zorg van het huisgezin lijdt onder die gouden dagen vaak ontzettend. Als moeder de schuur in moet, worden de kleinere peuters aan ,'n grooter óf kleiner zusje overge laten, die begrijpelijkerwijze moeder niihmer kan vervangen. Heel wat kinderen, in het meest frissche gedeelte van hun leden moe ten helpen verdienen en hun heerlijke zo- mervacantie wordt doorgebracht in de schuur. Vele ouders gaan nog verder en hou den hun aankomende meisjes en jongens-juist in den tijd, dat het verstand zich meer ont- wikkelt-weken van de school en hebben er een leerplichtwetboete voor over, die belachelijk is in vergelijking met hetgeen de kinderen thuisbrengen. Er is nog een grootere womjeplek. De bollen zijn branderig en de stof van het storten en verwerken enz, is hoogst nadeelig voor keel. oogen en longen, zoodat het werk voor menig kind zelfs gevaarlijk moet worden geacht. En komen we nu tot het laatste, maar het voornaamste. Het zedelijk gevaar voor het komend geslacht is in menige schuur gewel dig. Het ligt niet op onzen weg, hier te ontle den, of met leiten te illustreeren. Ieder weet, hoe gevaarlijk de schuren zijn, omdat er rijp en groen, jong en oud en beiderlei vrijwel den ganschen dag verwijlt Gelukkig zien zeer vele werkgevers in, dat hun optreden in dezen veel ten goede kan uitwerken. Er zijn er velen, die steeds zorgen, dat er eigen bij de bezigzijnden te genwoordig zijn, er zijn er evenzeer, die nauwkeurig uitzien bij het aannemen van personeel voor dit noodzakelijke werk. Een gemoedelijke raad aan de ouders, wier kinderen naar de schuur moeten en aan wie we het extraatje zoo gaarne gunnen waak er voor, dat uw aankomende meisjes slechts daar komen te werken, waar niet gevloekt en geen vuile taal gesproken of ge duld wordt. Indien u dit teere, maar voor u en uw kinderen zoo gewichtige punt met den werkgever even bespreekt, zijn we ten volle overtuigd, dat deze respect voor u en uw dochters zal toonen en gaarne aan uw goede wenschen zal willen tegemoet komen. Zaterdagmiddag is voor de 2e maal gestre- den om den beker, uitgeloofd door H. P. C. Deze wedstrijd is een groot succes geweest voor de zwemsport in het algemeen en voor den langeren afstand in het hijzonder. Het fraaie weer had honderden belang stellenden naar Groenendaal gelokt, waar men gratis den start en finish kon gadeslaan De wedstrijd had plaats in de v. Merlen- vaart, vanaf den zwemvijver met als keer punt onder de brug aan het ijiolentje en Ook op de brug waren vele toeschou wers, die een groot deel der baan konden overzijn. Was de belangstelling van het publiek zeer groot, die der deelneemsters en deelnemers was niet minder. Om 4.15 neemt de jury, bestaande uit mevr. WaldkötterBenner en de heeren Ing. W. J. L, Duinstee en H, Mul plaats in een schuit, liggende achter de startlijn; er als den heer Moolenaar het sein van vertrek geeft, is het een leuk gezicht dit geplons van de even op één lijn liggende dames. Vóór en achter de zwemsters een boot met de heeren Jac. Kodde, Amerongen en L. Kooijman, leden van de reddingbrigade voor de veiligheid langs de baan. De heer Schotvanger was zoo welwillend om ons en onzen fotograaf in zijn motor bootje de zwemsters en zwemmers te laten volgen. Reeds spoedig komt er verschil in de af standen. Zooals te verwachten was, plaatst mej. Adr. v. d. Pol zich aan den kop, met mej. Adr. de Bruin vlak achter zich. In de le bocht zijn zij reed zichtbaar uitgeloopen. Mevr. Venema en mej. Tilly Slijper volgen zij aan zij. Aan het keerpunt zijn Adr. v. d. Pol en Adr. de Bruin vrijwel gelijk, en met forschen slag nemen zij den terugweg aan. De strijd wordt steeds spannender. Even wordt de spanning afgeleid door een grooten hond, die brutaalweg in het wa ter springt en dwars tusschen de deelneem sters heen en terug het Kanaal overzwemt Even angstige gezichten van de zwemsters, die zeker dachten dat 't dier het op haar gemunt had. Dit liep gelukkig nog al los. 200 M vóór den finish liggen mej. v. d. Pol en mej. de Bruin naast elkander, met 5 M. ach ter zich mevr. enem? en mej. Slijper. Dan zet mej. v. d. Pol er een flinke spurt in om 4 sec. voor mej. de Bruin, als no. 1 aan te komen. Een geweldig applaus klinkt uit de honderden toeschouwers. Ook Adr. de Bruin wordt luide toegejuicht. Een felle strijd ontstaat tusschen mevr. Venema en Tilly Slijper om de 3en en 4e plaats. De tijden waren als volgt: 1, Mej. Adr. v. de Pol van D. W. B. 20 min. 58 sec.; 2. mej. Adr. de Bruin van D. W. B. in 21 min. 2 sec. 3 Mevr. Venema in 21 min. 10 sec.; 4. mej. Tilly Slijper van H. P. C. in 21 min. 15 sec.; 5, mej. J. Ruisenaars van H, P. C. in 21 min. 46 sec.; 6. mevr. Moonen van De Delft in 22 min. 15 sec.; 7. mej. M. v. El van D. W. R. in 22 min. 45 sec.; 8. mej. B. Fortgens van de Delft in 23 min. 4 sec.; 9. mej. W. JRogge_- veen van H. P. C. in 24 min. 2 sec,; 10, mej Bronkhorst van H. P. C, in 24 min. 29 sec. 11. mej. M. v. d. Ber"h van D. W. R. in 24 min. 30 sec.; 12. mej. Lous Bets van D. W. R. in 25 min. 54 sec. Alle deelneemsters kwa men zeer goed aan. Er waren 5 prijzen, be- Éaande uit kunstvoorwerpen. Daarna had de start der heeren plaats. Er waren niet minder dan 26 deelnemers. Een geweldige drukte langs de startlijn Niet dringen, hooren wij ze roepen, zij aan zij wachten zij op het woordje „Klaar en dfAls dit klinkt, is het een geweldig ge- plons in het water. Al direct klinkt het „Hup Guus!!" Hieraan schijnt hij gehoor te willen geven, want na eenige meters zwemmen is Braam uit de kluwe van deelnemers, en plaatst hij zich aan den kop, met naast hem A. H. de Bruin Jr. Ja, Braam is verre favo riet. Zijn rustige slag geeft blijken van trai ning. Eer een kwart afstand is afgelegd zijn Braam en de Bruin wel 50 M. uitgeloopen. Aan groepjes volgen de anderen. De overige H. P. C.'ers weren zich kranig. De strijd gaat tuschen 3 H. P. C.'ers en v. Ommeren van H V. G. B. om de volgende plaatsen.. Schot vanger is zoo welwillend de mooiste plekjes uit te zoeken voor ons en den fotograaf en kunnen daardoor genieten van het keurige zwemmen van Braam, die steeds in eenzelf de tempo en altijd met den Spaanschen slag de Bruin op een korten afstand houdt. Steeds meer wordt de afstand tuschen de le en laatste vergroot en als Braam en de Bruin reeds in de bocht zijn, zijn de laatsten nauwelijks het keerpunt gepasseerd. Pas op een 100 M. vóór den finisch zet Braam er een geweldige spurt in, en een luid applaus breekt los als „Guus" no. 1 aankomt, met eenige meters achter zich de Bruin. Even doet v. Ommeren nog naar de 3e plaats, maar 2 H. P. C.'ers zetten er een goede spurt in, hem zoodoende de kans ont nemend. Vooral J. J. Moolenaar kwam ge weldig opzetten, en bedreigde Rozemeijer ernstig voor de 3e plaats. Bij groepjes vol gen de anderen den hekkesluiter een 20 M. in zijn eentje achteraan. De totaal-uitslag is als volgt: Tijd: min. 1. A. J. Braam van H. P. C. 16 2. A. H. de Bruin Jr. van D. W. R. 16 3. H. Rozemeijer van H. P. C. 18 4. J. J. Moolenaar van H. P. C. 18 5 F. W. Moolenaar van H. P. C. 18 6. T. W Moolenaar van H. P. C. 18 7. J. J. Brouwer van H. V. G. B. 19 8. C. de Wijs van H. V. G. B. 19 9. J. Schouw, H. G. V. B. 19 10 G. P. Bronkhorstvan H. P. C. 19 11. J. Kroon van D. W. R. 19 12. Dr. J. Huizinga van H. V. G. B. 19 13. M. Brandt van D. W. R. 21 14. J. H. Heijntzbergen, De Delft 21 15. A. v. d. Berg van D. W. R. 21 16. P. Gras van H. P. C. 21 17 Z. Verwaal H. V. G. B. 21 18 A P W. v. d. Ham H. V. G. B. 21 22 minimuni van tijd de drenkeling op den kant. Kooyman, die eigenlijk gekleed zou de- monstreeren, bracht hem in een kleedka mertje, waar hem dat pakje werd verschaft, dus kon hij, na van kleeding verwisselt te hebben, wederom naar Haarlem vertrekken Kwam er nu alleen met den schrik af. Daarna de demonstratie, die in hoofdzaak ten doel had. met „koplicht" te werken. Hiervoor was een lampje van 6 volt A Am père gebezigd. Het resultaat echter was nog niet groot. Vermoedelijk door den scherpen zon op het water. Ook werden nog eenige oefeningen gehouden, waarna de heer B. Moolenaar de aanwezigen dank zegde voor hun belangstelling, daarbij den wensch uit sprekend dat deze middag er toe zal bij gedragen hebben tot meer financieele steun van de zijde van het publiek, door toetre ding van donateur of donatrice. In de zwemvijver een enorme drukte. Van de springtoren werd zeer druk geoe- fend. Deze 1 K.M.-wedstrijd mag wederom als uitstekend geslaagd genoemd worden. Feestavond. Door de Amsterdamsche politie is ten ver zoeke van de politie te Haarlem :n Amster- j dam aangehouden, L K. Loopknecht, 17 jaar, wonende te Haarlem, verdacht van verduis tering van geld, dat hij voor zijn patrones, een drukkersfirma alhier, moest innen. Een bedrag van 200 werd nog op hew bevonden en is in beslag genomen, 438e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 8 Juni. 5e Klasse 13e Liist, Uooge oriizen: 6448 9885 11156 15182 1000 1452 5978 13661 20125 400. 2448 10874 f 200. 334 1092 1849 2924 3338 3372 3834 3963 5189 5331 6273 8430 8739 9464 10461 13702 15153 16037 16075 1692- 17448 17974 18839 19076 100 Prijzen van 70: 261 273 335 436 586 978 2096 2586 3150 3611 4007 4642 5240 6280 De feestelijk versierde zaal in Groenen daal was geheel gevuld. Na openingswoord van den voorzitter werden de prijzen uitgereikt aan de win naars van den 1 K.M.-wedstrijd. Eerste prijs was voor beide categoriën 'n verguld zilveren medaille. De vereenigingsprijs, zilveren wiselbeker. werd voor de tweede maal in successie uit gereikt aan den aanvoerder van het H. F C team, dat aan den wedstrijd deelnam, de heer A. Braam, Verschillende aardige cabaret-nummers werden vlot afgewerkt, afgewiseld door de ouike muziek van den hond „The funny fellows." Tot slot een tooneelstuk, getiteld „Ma- oeuvres", dat door de H. F. C.-leden werd gespeeld en een welverdiend succes oogstte Daarna bal", afgewisseld door vele attrac. ties. .Het feest is schitterend geslaagd. De gebouwen van de Internationlae Voor jaarsbloemententoonstelling te Heemstede zullen in het openbaar worden 'verkocht op Donderdag 18 Juni a.s. des voormiddags 10 üur op het tentoonstellingsteirein. De deur waarder Glazer uit Haarlem zal den ver koop leiden. In deze veiling is het hoofdge bouw niet begrepen. Het Amsterdamsche Gerechtshof stelde gisteren 'n nieuw onderzoek in, in de zaak tegen A v. d. Stel, ex-directeur der Scho- tensche Gasfabriek, die terecht stond ter zake van het aannemen van giften in strijd met zijn bediening. De gouvereunr-generaal mr. dr. Geeun, repliceerde vernietiging van het vonnis maar veroordeeling van beklaagde tot een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van de 6 maanden preventief. 65 610 1514 2503 2859 3310 3884 4529 4915 5916 6591 7347 7600 8237 8498 9220 9677 242 757 1886 2545 2945 3355 3970 4596 4971 6007 6630 7354 7651 8288 8533 9301 9785 802 1837 2561 3006 3530 3987 4598 5064 6247 6675 7410 7748 8291 S702 9326 9949 10563 6743 7459 7858 8320 8765 9372 1265 2149 2644 3153 3701 4269 4824 5372 6336 67 7S 7518 7943 8358 9030 9399 1341 2186 2688 3242 3734 4444 4872 5615 6370 7101 7534 8011 8454 9191 9431 1451 2243 2708 j 3263 1 3862 4515 4899 5869 6434 725S 7585 8084 8467 9214 9605 9955 10061 10198 10284 10289 10315 10563 10626 10750 10751 10927 11006 11024 11026 11089 11102 11265 11310 11319 11346 11441 11520 11537 11586 11888 11952 12029 12076 12104 12208 12294 12346 12357 12449 12484 12761 12777 12832 12999 13209 13267 13346 13385 13799 13888 13912 14009 14660 14800 14813 14814 15141 15198 15292 15416 15703 15733 15892 15938 16476 16491 16534 16541 16630 16671 16682 16704 17076 17194 17224 17242 17584 17602 17780 17869 17877 18061 18087 18165 18243 18280 18300 18311 18425 18589 18599 18606 18628 18639 1S818 18850 19176 19354 19380 19415 19559 19575 19598 19644 19659 19739 19805 19884 19909 20345 20358 20765 20819 20822 209IT 20986 13141 13150 13181 13541 13646 1^708 14402 14503 14615 14966 15012 15121 15618 15648 15684 16027 16185. 16242 16573 16603 16619 16726 16956 17037 17337 17388 17484 MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets vaster. Men verzoekt ons nog even de aandacht t- vestigen op de vergadering d'e morgen avond gehouden wordt in het gebouw „St. Bavo", voor de leden der R.K. Propaganda club, met het oog op de op 1 Juli te hou den verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ook zij, die zich voor verkiezingswerk Ja w wenschen op te geven en aan te sluiten bij j j» Brandjes van H. V. G. B. de Propagandac ub zijn welkom, De voorbe- 2Q H c Hogenbijl van H.V.G.B reiding der verkiezingen eischt vele krach- - - - - - - ten en vele handen Wie de rede van pater Borromaeus gehoord heeft, twijfelt natuur lijk geen dag langer om rich op te geven voor propaganda-werk. In het verslag vao de rede van pater Bör- romeus de Greeve, in het nummer vao jl.. Zaterdag, wordt aangekondigd, dat de groo te Propagaoda-fietstocht gehouden zal wor. den a.s. Zaterdag. Deze zal echter gehou den worden Zaterdag 27 Juni, één dag vóór den Grooten Politieken Landdag. Overleden: 6 Juni, P, H. F. v. d Parre. 39 j., Kamperlaan W. C. v. d Mije. 10 jaar, Hazepaterslaan 7 Juni: P J. Berg, 39 j. Korte Dijk L. 7 dagen, dochter vaa A. H. Heemskerk, Hazepaterslaan. Geboren- 3 Juni: z v. A. M. v. Straaten Hendriks 4 Juni: zoon van E. Schmidt Leene 5 Juni d. v A M. KleeffBonfrer d. v C v. d BoomBrandon doch ter van G. v EgmondFransen 7 Juni: d. v. R VegterSchuitema d. van C. Slagter—Bakker d. v G. A. Reinalda— Brouwer d. v N. Hangjas—v. Nieuwen- huizen z. v. H. M. G. v. EngelenKerstel. 22 22 23 23 24 27 sec. 29 45 2 6 38 38 1 21 22 28 30 36 1 7 15 19 50 54 44 50 54 6 13 I II 21 C. J de Bruin van D. W. R. 22. W Voerman van D. W. R. 23. F Faassen van D. W. R. 24. G Boot van D. W. R. 25 N. Boon, van H.V.G.B. W ter Brink, buiten mededinging in 22 min. 55 seconden Met dez enuitslag legde H. P. C. met 31 punten weder voor dit jaar beslag op den beker. H. V. G. B. had 15 punten; D. W. R. 9 punten. Braam verbeterde zijn tijd met 14 secon den, hoewel wij gelooven dat hij die nog wel iets kan verbeteren, mits hij een nog zwaar deren tegenstander heeft. Na afloop van den wedstrijd zou de Redding brigade nog een demonstratie geven. Tij dens den wedstrijd- hadden zij niets te doen gehad. Het zou echtet nog even anders loo- pen als het programma aangaf. In het kanaal ligt een vrij hoogen wóon- schuit. V. d. Erf, 'n Haarlemmer,, maakte ge bruik van de gelegenheid om vanaf die plaats een mooi overzicht te hebben. Het slot was, dat bij zich te veel overboog en vanaf zijn mooie plaats te water raakte. Kon echter niet zwemmen. Gelukkig was L. Kooy "man vlakbij, sprong te water en had in een 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 VA NederL 1917 1% N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... hoIL Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank 1 dische Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions idv f .inp. Mere. Arg. Poerworedjo Oude Dell Senembah Deli Batavia A dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell V K 701/ 16 10215/16 1021/2 67/s 0 52 152 147 133 165 623/4 181/ 8 561 330 106 199 1191/2 1391/2 1341/4 91 151 381 1163/8 9 5/e 1691/a 175 ll15/16 130 388 401 315 232 241 1331/a 182 3501/, 91112 1411/, 76i/2 281/2 63/8 HEDEN ÏOO1/, ioo3/4 96 10215/16 102i/a 152 147 134 164 63 18 560 329 104 193 1493/4 134 150 386-7 116 95/8 172 176 4 423 594 695 817 1252 1377 1660 1879 2085 2223 2486 2672 2792 3011 3159 3365 3615 3815 4050 4303 4502 4762 4921 5263 5410 5587 5761 5930 5998 6193 6301 6541 6639 6923, 71.37 7443 7693 7941 8133 8421 8576 8699 8939 9101 9244 9567 9786 143 447 600 706 879 1254 1408 1685 1891 2089 2238 2488 2737 2875 3017 3175 3389 3590 3825 4057 4329 4624 4SC6 4935 5295 5418 5600 5768 5951 6025 6204 6319 6551 6670 6932 7174 7467 7706 7949 8173 8427 8600 8745 8948 9104 9273 9658 9872 NIETEN: 189 310 479 612 709 1075 1262 1423 1723 1929 2206 2271 2491 2756 2889 3041 3201 3399 3753 3972 4066 4376 4625 4817 5022 5325 5426 5647 5805 5957 6036 6243 6375 6576 6706 6992 7192 7558 7808 7996 493 614 746 1116 1279 1447 1743 1938 2209 2284 2537 2763 2899 3055 3221 3428 3783 3995 4082 4454 4634 4821 5053 5380 5484 5648 5937 5964 6046 6248 6441 6579 6776 7096 7196 7589 7818 S027 373 502 624 789 1143 1283 1479 1771 1973 2211 2349 2575 2764 2922 3118 3245 3435 3794 4006 4106 5585 4672 4874 5077 5386 5523 5669 5872 5966 6072 6251 377 544 635 811 1181 1285 1509 1811 1981 2213 2391 2587 2782 2930 3140 3246 3574 3796 4010 4196 4488 46S5 4881 5081 5400 5549 5688 5877 5967 6080 6257 8215 8298 8490 8540 8603 8620 8781 S788 8989 9052 9108 9188 9306 9324 9680 9685 9901 9918 6445 6453 6580 6594 6823 6887 7110 '7126 7279 7292 7599 7631 7828 7857 8076 8099 8326 8329 8560 8562 8634 8680 8819 8862 9056 9061 9206 9222 9360 9398 9726 9732 420 581 669 813 1215 1337 1624 1817 2053 2214 2419 2589 27S6 2959 3166 3307 3613 3803 4025 4273 4499 4724, 4888; 5257: 54051 5584; 57121 5S96j 599 L 6136' 62841 64741 6633? 6922! 7133 7353! 7683; 7886i 3117 8411 8564 8694 8921 9086 9241 9477 9748 28 6/t 9951 9957 10056 10071 10139 10187 10216 1034!' 10358 10379 10386 10416 10450 10480 10520 10530 10604 10605 10616 10643 10675 10689 10738 10739 10758 10761 10791 10792 10796 10302 1080,-) 10820 10873 10905 10936 10938 10981 10983 11066 11081 11085 11172 11187 11203 11238 11239 11277 11283 11284 11301 11358 11374 11381 11433 11456 11464 11505 11511 11519 11522 11555 11550 11596 11598 11622 11653 11654 11667 11670 11677. 11688 11714 11719 11747 11837 11879 11898 11938 11957 11962 11992 11995 12025 12031 12061 12091 12095 12108 12166 12183 12276 12292 12338 12358 12377 U399 12408 12422 12459 12495 12523 12568 12615 12730 12738 12786 12794 12796 12818 12839 12842 12870 12943 12051 12953 12960 12963 12987 12990 13000 13025 13031: 13047 13061 13087 13095 13100 13116 13126 13133 13170 13172 13178 13181 13345 13374 13441 13466 13533 13611 13624 13643 13704 '13715 13716 13753 13874 13877 13945 13957 13971 13979 14018 14068 14072 14077 14099 14128 14184 14235 14251 14254 14260 14267 14297 14331 14.339 14351 14403 14^52 14499 14540 14636 14664 14687 14767 14788 14797 14828 14831 14840 14SS2 14884 14906 14980 14999 15007 15040 15040 15140 1.5143 15163 15166 15173 15183 15195 15197 15206 15208 15259 15262 15,3.39 15.386 15.388 15.39,3 15409 154.30 15436 15451 15458 15485 155,36 15552 15578 15603 15666 15694 16718 15732 15741 15789 15827 15833 15860 15866 15886 15895 15896 15967 16094 16105 16218 16234 16308 16.328 16341 16,380 16451 16499 16548 16559 16563 16583 16716 16748 16777 16840 16841 16854 16860 16870 16879 16931 16982 16993 17021 17090 17105 17129 171,38 17163 17184 17217 17248 17301 17307 17.328 17383 17425 174,39 17455 17486 17512 17515 17399 17649 17652 17662 17675 17693 17716 17717 17748 17760 17764 1777.3 1781.3 17867 17882 17892 17901 17928 17938 17970 18021 18025 18058 18067 18086 18122 18219 1822.3 18291 18246 18.322 183.34 18.354 18368 18401 18402 18412 18487 1,8488 185.30 18655 18680 18691 18696 18755 18762 18787 18788 18843 18858 18875 18876 189.36 189.39 19014 19134 1919,3 19210 19281 19.31 919,317 19,358 19.362 19447 19459 19576 1960.3 19660 19678 19705 19754 19770 19834 1983S 19848 19859 19881 19942 20091 20114 20160 20199 20207 20237 20263 20269 20288 20305 20.3.39 2040.3 20446 20455 20465 20473 20483 2051 320578 20659 20716 20728 20761 20768 20804 20813 20888 20909 20923 20949 5e Klasse 12e Lijst: 7321 m.z. 7341: 10640 m.z. met 70: 14815 met 70 m.z. met met: 14889 ontbreekt: 19183 m.z. 19181: 1405 met f 70: 1415 met 70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2