Binnenlandsch Nieuws, Suzanne Tupré NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 9 Juni 1925 De beklaagden in het proces wegens den moord op den Sirdar, allen up één na ter dood veroordeeld. Opstandige beweging uitgebroken op het eiland Samos. De hittegolf in de V. S. is plotseling geëindigd. VVolgens berichten uit het Oosten is de toestand in Shanghai zeer ernstig. Onder de radio-berichten: Volledige overeenstemming tusschen Frank rijk Engeland en België inzake de veiligheid bereikt. De arbeidsconfe- rentie te Genève heeft de conventie betreffende den bakkersnachtarbeid aangenomen. Relletjes in de straten van Berlijn. Vijf-e^-twintig- jarig Regeeringsjubileum van Koning Victor Emmanuel. Honderden menschen verdronken bij overstroomingen in Mexico. Gem. buitenl. berichten. VERKEER EN POSTERIJEN. De stoombootdiensten op Zeeuwsch- V laand eren. De inhoud der overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en België. Publicatie van de nota van antwoord aan Duitschland overgelaten. De Arbeidsconferentie te Genève. Relletjes te Berlijn. Een nieuwe massamoordenaar. De leiders van den opstand op Samos gevangen genomen. Het 25-jarig regeeringsjubileum van Koning Victor-Emanuel. Een groote brand op Martinique Overstroomingen in Mexico. De onlusten in China. Bondsdag „St. Raphael". Rerum Novarum-herdenking te Amsterdam. Het huldeblijk aan de Kon. Familie. De vacature van het burge meesterschap te Almelo. Dr. Ariëns-vereeniging. v Prinses Juliana studente aan c/i Leidsche Universiteit. FEUILLETON De bijeenkomst van den Raad te Geneve. Bnind en Chamberlain hebben in Versoix tan den er van het meer van Genève tvt noenmaal gebruikt en een besorekmg gehad over de quaesties, welke hen belang inboe zemen. Het gesprek liep hoofdzakelijk over den Volkenbond en de rol, welke deze zou kun ne re spelen ten opzichte van welk Veiligheids pact ook. Na de ibespreking maakten Briand en Chamberlan een autotocht naar Lausanne en Ouchy en keerden daarna naar Genève terug. De geheel Zondag is gewijd aan de besore- kingen tusschen Briand en Chamberlain, terwiil Briand 's avonds een onderhoud had met Benesj. Ten aanzien van het Duitsche voorstel en het garantieverdrag moet volko men overeenstemming bereikt zijn, en naar verluidt zal het resultaat nog dezer dagen te Genjjve bekend gemaakt worden. Naar aanleiding van het onderhoud tus schen Briand en Chamberlain inzake de vei ligheid doet de „Echo de Paris" oomerken, dat ^et noodig is de Britsche opvattingen ten opz-'chte van de vrijheid van Frankrijk om eventueel aan Polen en Tsje.cho-Slowakije hulo te verleenem vóór zoowel als na de slui ting van het veiligheidspact, nader 1e preci seeren. De „Petit Parisien" meldt uit Genève, dat Briand zoozeer overtuigd is van het feit, dat er spoedig met Chamberlain overeen stemming zal worden bereikt omtrent de be woordingen van het aan Duitschland inzake de veiligheid te richten antwoord, dat hij besloten is Woensdag naar Parijs terug te keeren om het document naar Berlijn te Ver zenden. De „Matin" schrijft, dat Briand en Cham berlain het er over eens zijn, dat Duitschland event, tot den Volkenbond zou kunnen toe treden, zelfs alvorens geheel aan de ontwa peningsclausules te hebben voldaan. Dit feit heeft zich reeds bij anderen mogendheden voorgedaan. De bezetting van Keulen is geer sanctie en er is geen sprake van een verlengde bezetting, doch er had een vervroegde ont ruiming kunnen plaats vinden en zij kan nö°- plaats vinden. Dit hangt geheel af van het volledig nakomen zijner verplichtingen door Duitschland. Daar er geen sanctie bestaat, kan Duitschland in Senfember het verzoek tot toetreden tot den Volkenbond doen en worden toegelaten. De hitte te Londen. Te Londen hebben zich, naar draadloos gemeld wordt, vier sterfgevallen voorgedaan tengevolge van de hitte. De voorspelling 'uidt, dat het zeer warme weder zal voortd De verijdelde aanslag op den Spaanschen koning. Het Spaansche gezantschap te Londen heeft een verklaring gepubliceerd naar aan leiding van den verijdelden moordaanslag or den Koning en de Koningin, waarin wordt gezegd dat deze slechts een onderdeel vormt van een tegen Spanje ingezette campagne van internationale agentschappen, geinspireerd door de politieke intriges van financieele spe culanten. Het koninklijk echtpaar acht het gevaar jZoo gering dat het zijn verblijf in Barcelona ;heeft verlengd, welks inwoners den souve- reinen destijds een paleis met park ten ge schenke hebben aangeboden. Uit Barcelona wordt gemeld De Koning, Koningin, infante Beatrice Christine en admiraal Magaz, de vice-presi dent van het Directorium, zijn heden naar Madrid vertrokken. De mislukte aanval op Primo de Rivera. Het „Journal" verneemt uit Madrid De [Voornaamste aanstichters van het complot te Barcelona, dat een moordaanslag op Primo de Rivera beoogde, hebben voor den krijgs daad terecht gestaan. Vier van hen zijn tot twintig jaar gevangenisstraf, de twee andere *nt lichtere straffen veroordeeld. De moord op den Sirdar. Alle beklaagden inzake den moord oo den (Sirdar zijn ter dood veroordeeld, behalve de chauffeur van de auto, waarmee de moorde naars ontkwamen, die tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld werd. Na de uitspraak ontstond een scène eenige beklaagden be- igonnen te schreeuwen en, werden onder ver- Zet weggeleid. Neguib Helbawi, iemand, die reeds met de gevangenis heeft kennis gemaakt en die de voornaamste helper was van de geheime politie, heeft de belooning van 10,000 pond sterling ontvangen uitgeloofd, door de Egyp tisch' e sring vosr r'e aanhouding d r moo denaars va 1 den Sirdar. Een revolutionnaire be weging op Samos. Vrij verwarde telegrammen die in den loop van den ochtend van het eiland Samos te Athene zijn ontvangen, melden dat er on lusten op het eiland zijn uitgebroken. Elke verbinding met Athene is verbroken. Men vermoedt dat de ongeregeldheder zijn uitgelokt door de aanh-""ers van Griek- sche rebellen, de gebroed r Yayades, di~ sedert verscheidene jaren naar de Italiaan- eche Dodecanessen zijn uitgeweken en wi r proces bij verstek heden voor de rechtbank op Samos beginnen zou. Het is mogelijk dat deze rebellen gedurende den nacht op Sa mos zijn geland en met behulp hunner tal rijke aanhangers de plaatselijke autoriteiter hebben afgezet, daar het garnizoen zeer zwak was. 's Avonds is er een flottilje torpedojagers met een detachement troepen en machinege weren naar Samos vertrokken om de orde aldaar te herstellen. Een later telegram meldt De verbindingen met Samos zijn nog steeds verbroken, doch de berichten bevestigen dat de revolutionnaire beweging door de gebroe ders Yayades is op touw gezet. Een telegram uit Samos meldt, dat ge wapende benden, uit het centrale gedeelte van 't eiland afkomstig-,de hoofdstad bezet en :1e autoriteiten, troepen en politie ontwapend 'lebben. De opstandelingen deelden mede dat het in hun voornemen ligt om het ontslag van de Grieksche regeering en de verlaging der belastingen te bewerkstelligen. De benden dreigden om, in geval van wei gering der regeering, de -onafhankelijkheid van Samos af te kondigen en het eiland auto noom te verklaren. Alle autoriteiten in het middengedeelte Van het eiland zijn gearresteerd. De oorlog in Marokko. Een officieus communiqué deelt mede, dat de vooruitzichten op een overeenstemming met Frankrijk inzake een bepaalde samenwer king in het Marokkaansche probleem zeer gunstig zijn. De commissie van deskundigen c!er beide landen zal binnenkort haar arbeid te Madrid aanvangen. Alle Muselmansche notabelen hebben de gewonden bezocht, wien zijn talrijke geschen ken hebben gebracht. Een collecte, welke in de Arabische, wijken is gehouden, heeft in enkele uren 150.000 francs opgebracht. De inlandsche bevolking heeft dit bedrag aan de autoriteiten overhandigd met de mededeeling dat het voor de gewonden van alle godsdien sten was bestemd. Uit alle streken van Marokko komen sym pathiebetuigingen voor de troepen. Een Amerikaansch oor deel over de intergealli- eerde nota aan Duitsch land. De „New York World" zegt van de gealli eerde nota aan Duitschland, dat de geallieer den met hun eischen binnen de rechten var het verdrag blijven. Het staat hun vrij voort te gaan, maar zij moeten niet verwachter dat belangstellende neutralen, zooals de V. S., hun optreden met eenigen bijzonderen eerbied of bewondering voor de politiek en den geest, waardoor het wordt ingegeven, gadeslaan. Het blad besluit met te zeggen, dat dit geer vredespolitiek is. Het resultaat kan volgenr de Europeesche meening slechts zijn een toe neming van de gevaren en van de onveilig heid van Europa. Coolidge en de gifgassen- oorlog. De openbaring van Coolidge's bereidwillig heid om een conferentie bijeen te roepen voor het ontwerpen van een protocol tot het verbieden van den internationalen handel in gifgassen, brengt opnieuw het plan van den president aan de orde ter bijeenroeping van een internationale conferentie inzake de ontwapening ter zee. Hooggeplaatste autori teiten wijzen ter op, dat beide conferenties gelijktijdig zouden worden gehouden. Coo lidge betwijfelt, zoo wordt er aan toegevoegd, of de naties, welke deelnemen aan de confe rentie te Genève, bereid zouden zijn gedele geerden herwaarts te zenden om alleen het verbod van gifgassen te bespreken. Het was in verband hiermee, dat het denk beeld werd geopperd, dat het voorstel inzake den gasoorlog zou geplaatst kunnen worden op de agenda der beraamde ontwapenings conferentie. DE HITTEGOLF PLOTSELING GE ËINDIGD. Het aantal sterfgevallen tengevolge van de hittegolf bedraagt volgens een draadloos be richt 314. Te Philadelphia heeft de directeur van de waterleiding zelfmoord gepleegd, daar dui zenden klachten over watergebrek waren binnengekomen. De week-end-dagen wer den gekenmerkt door een uittocht naar de kustplaatsen. Zondag is aan de Oostkust de hittegolf plotseling geëindigd. De temperatuur viel in enkele uren 20 tot 50 0 Fahrenheit en noopte menschen, die in de parken voor de hitte uitrustten, beschutting tegen de koude te zoeken. DE OPROERIGE BEWEGING IN CHINA. De Britsche consul-generaal te Sjin-Kiang bij Nanking seinde heden, dat er oproer is uitgebroken in de Engelsche concessie, ter wijl hij vroeg of de marine hulp kon zenden. Een later bericht meldt, dat de oproerige studenten drie huizen in de concessie heb ben verwoest en dat de Chineesche politie, belast met de bescherming der vreemdelin gen, van geen nut bleek te zijn. De Chineesche bevelhebber herstelde ten s'.otte met zijn eigen troepen de orde en de juitenlandsche vrouwen en kinderen keer den van de schepen, waarheen zij de wijk had den genomen, naar land terug. Volgens een Zaterdagavond ontvangen be richt is de toestand wederom ernstig. De huurtroepen uit Yoennan, onder gene raal Yang Hsi Min, verzochten aan de autori teiten van Kanton om de troepenbewegingen tan de Oost- en de Noord-rivier te staken zij dreigden met verzet indien hun verzoek tiet werd ingewilligd. De autoriteiten ant woordden door hem te ontslaan en Tsjoe ?ei Teh te benoemen tot waarnemend bevel- tebber van de troepen van Yoennan. Yang Tsi Min heeft het regeeringsgebouw, het te lefoon- en telegraafkantoor en de electrische centrale in beslag genomen. De telegraaflijn laar Hongkong is bij Sjekloeng doorgesneden, terwijl bij het eiland Honam een versperring Over de rivier werd aangebracht. Zondagmiddag te vier uur begon de strijd, waarbij alle kanonneerbooten van Kanton de rivier opstoomden in de richting van Sjameen en op de door de troepen opgeworpen versperringen schoten. De troepen antwoord den met mitrailleur en geweervuur. De ka noneerbooten kwamen voorbij Sjameen, dor-i- schoten niet op de buitenlandsche concessie. Te half zes had het vuren vrijwel opgehouden. De aanhangers van Kanton steunen voorna melijk op de cadetten uit Lampoa, die door sovjetofficieren zijn opgeleid. De toestand te Sjanghai toonde Zondag aanzienlijke verbetering, ofschoon hij nog zeer dslic^st is* Er is wat de staking betreft geen wijziging in den toestand gekomen. De tegen de vreem delingen gerichte beweging in Shanghai neemt toe de toestand is zeer ernstig. Het Amerikaansche oorlogsschip „Paul Jones" is gisteravond te Sjinkiang aangeko men. De relletjes zijn verminderd. Te Sjinkiang, Tsingtau, Hankow en Kou- kiang was het Zondag kalm. Er zijn nog vier destroyers uit Sasebo naér Sjanghai gezonden en twee andere van For mosa naar Kanton. Het ministerie van buitenlandsche zaken spreekt beslist het door een Engelsch blad gepubliceerde bericht tegen, dat Sjidehara een nota naar Peking heeft gezonden, waarin wordt verklaard, dat Japan de onlusten te Sjanghai zal onderdrukken, wanneer Peking daar zelf niet voor zorgen kan. De oudste buitenlandsche consul heeft ge- ïntwoord op de nota, op 2 Juni tot het con sulaire corps gericht door den Chineeschen commissaris voor de buitenlandsche aange legenheden, waarin de vrijlating werd ge- zischt van de aangehouden relletjesmakers, alsmede compensatie voor de nabestaanden der gedooden en bestraffing van de verant woordelijke personen. De consul herinnert aan de voornaamste feiten der relletjes en beschrijft de opzette lijke aanvallen op de politie, waaruit, naar hij zegt, blijkt, dat het optreden der politie heel veel verschilde van de lezing van den com missaris. De quaestie van de rechtvaardiging er van dient aan de orde te kdmen bij de be rechting der gearresteerde personen. De be trokken autoriteiten zullen eveneens een on derzoek instellen naar het optreden der po litie. De autoriteiten der buitenlandsche ne derzetting zouden natuurlijk de volle verant woordelijkheid aanvaarden voor de maatrege len, genomen tot handhaving van de orde, doch den commissaris wordt gewezen op de zrnstige verantwoordelijkheid van de plaat selijke Chineesche autoriteiten ten aanzien van de agitatie tegen de vreemdelingen over de grenzen der nederzetting gevoerd, waar aan deze betreurenswaardige voorvallen hoofzakelijk moeten worden toegeschreven. De Chineesche telegraafambtenaren van de buitenlandsche telegraaflijnen hebben het werk gestaakt. Naar vernomen wordt, hebben, zoowel fe Vlissingen, als te Breskens, eigenaren van motorboot-en besloten, door exploitatie van diensten tusschen die plaatsen tegemoet t® komen aan den last, die ondervonden zal worden van de groote beperking van den Zondagsdienst van den Provincialen stoom boot dienst, waardoor Zeeuwseh-Vlaanderen nog meer van overig Nederland wordt g*j~ isoleerd, dan de natuurlijke ligging reeds veroorzaakt. Het antwoord, dat Chamberlain aan Briand heeft ter hand gesteld, beduidt een definitieve overeenkomst tusschen Frankrijk en üngeiand betreffende het antwoord op het Duitsche voorstel tot het sluiten van een pact te geven. Het betreft meer dan het inlasschen van bepaalde zinnen in den tekst; het geeft de overeenstemming een defini tieven redactioneelen vorm. Thans bestaat volledige overeenstemming tusschen Frankrijk, Engeland en België, die het formeele besluit stipuleert, dat Groot- Britannië de Rijngrens vastgesteld bij het verdrag van Versailles, zal waarborgen. Engeland zal elke schending door Duitsch- .and van de territoriale en militaire clau sules, die de Rijngrens betreffen, als een casus belli beschouwen. Ten einde deze grens te waarborgen, verbindt Engeland zijn strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht in haar geheel ter beschikking van Frankrijk en België te stellen. Wat betreft de Oostgrens van het Duit sche rijk, verklaart Engeland uitdrukkelijk zijn trouw aan de bepa.ingen en verplich tingen van het Verdrag van Versailles. De waarborg door Engeland voor de Rijngrens gegeven, strekt zich weliswaar niet uit tot de grenzen van Polen en Tsjecho-Slowakije, doch deze blijven onder bescherming van het pact van den Volkenbond, waarvan Engeland de volle waarde erkent, en beves tigt, terwijl het bovendien aan Frankrijk de volie vrijheid laat om aan zijn algemeene erplichtingen, geldend voor alle leden van Volkenbond, zoodanigen vorm te geven, als als Frankrijk 't best vorkomt in 't belang van zijn bondgenooten, terwijl elke over eenkomst te dier zake vanzelfsprekend in overeenstemming met geest en letter van het pact van den Volkenbond moet blijven. Ten slotte zal Frankrijk, ingeval zijn bond genooten in het Oosten het voorwerp van een bepaalden aanval mochten worden, be voegd zijn, de gedemilitariseerde Rijnzonc te gebruiken als operatieveld om zijn aan gevallen bondgenooten te hulp te snellen. De toelating van Duitschland tot den Vol kenbond zal slechts kunnen plaats hebben op den dag dat het veiligheidspact, vol komen in overeenstemming met de hier boven genoemde voorwaarden, door Duitsch land zal zijn geteekend. Dienvolgens is Briand gemachtigd, aan Berlijn den tekst mede te deelen van het Fransche antwoord op het Duitsche voor stel tot het sluiten van een pact. Chamberlain overhandigde gisterenmiddag aan Briand het Engelsche antwoord op de Fransche nota betreffende het Duitsche voorstel nopens het veiligheidspact. Briand en Chamberlain ontvingen daarop de pers en verklaarden zich zeer verheugd over de bereikte volledige overeenstemming, welke voor de toekomst van Europa zeer zegen rijk kan zijn. De antwoord-nota aan Duitsci- land zal niet hier gepubliceerd worden. De publicatie moest overgelaten worden aan dc .Duitsche regeering. Op eenige vragen ant woordden Briand en Chamberlain, dat de antwoord-nota, waaraan de vredesverdragen ten grondslag liggen en die geïnspireerd is door den geest van den Volkenbond, de toetreding van Duitschland tot den Volken bond vergemakkelijken zou en dat ook Polen en Roemenië voldaan konden zijn, wijl zij hun waarborgen versterkt zouden zien. De arbeidsconferentie heeft gisterenmid dag bij de einstemming de conventie inzake den bakkernachtarbeid welke dit jaar in tweede lezing kwam, met 81 tegen 26 stem men aangenomen. Slechts de regeeringsge- degeleerden van Engeland en eenige domi nions stemden met de patroons tegen; de Belgische en Zwitsersche onthielden zich. De conventie inzake beroepsziekten werd bij eerste stemming aangenomen met 95 tegen 3 stemmen, terwijl met 66 tegen 45 stemmen besloten werd ook deze conventie niet het volgend jaar in tweede lezing te brengen. De conferentie blijkt te willen ac- centueeren, dat tweede lezing uitzondering moet blijven. Ernstige ongeregeldheden hebben Maan dagnamiddag plaats gehad in een der voor steden van Berlijn. Leden van de commu nistische organisatie deden een aanval op een parade van een rechtsche organisatie, met bierllesschen en knuppels. De politie moest tusschenbeide komen, doch de com munisten maakten geen onderscheid tus schen politie en deelnemers aan de parade Ed ontstond een geregeld straatgevecht. Eén communist werd gedood en 18 personen werden gewond. In Hassenberg een klein plaatsje in de nabijheid van Koburg, heeft zich een nieuw geval-Angerstein voorgedaan. jten manden vlechten die gescheiden van zijn vrouw leefde, heeft haar naar het heet uit jaloezie vermoord. Vervolgens ook haar broeder, diens vrouw, en vijf kinderen, benevens de ouders van zijn vrouw, in het geheel negen personen. Daarop hing de dader zich zelf op. De drie broeders, die aan het hoofd staat van den revolutionnairen opstand op het eiland Samos, zijn door Grieksche troepen gevangen genomen. Zes Grieksche torpedo jagers zijn aangekomen. De opstand is thans bedwongen. Ofschoon de rebellen de Ita- liaansche vlag hadden geheschen, zou de beweging hoegenaamd geen politieke be- teekenis hebben. Dezer dagen is het vijf en twintig jaar geleden, dat koning Victor-Emanuel den troon van Italië besteeg, als opvolger "van zijn vader, koning Humbert, die in Monza was vermoord. Sn gisteren is, ter gelegen heid van het feest der grondwet, de viering van dit jubileum ingezet. Een geweldige brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag gewoed in Fort- de-France, de hoofdstad van Martinique. Veertig huizen zijn in de asch gelegd. De materieele schade is zeer groot. Geen per soonlijke ongevallen. Ten gevolge van het buiten haar oevers treden van de rivieren Tehuantepec en Per- ros zijn honderden menschen verdronken en verscheidene dorpen vernield. De „Times"-correspondent te Washing ton zegt, dat het overdreven is het voor te stellen alsof een indirecte Russisch-Ja- pansche oorlog te wachten is waarbij de sovjetregeering den heer Feng en Japan den heer Tsjang Tso Lin als hun werktui gen zouden bezigen. Het officieele stand punt van Amerika is gebaseerd op het ver slag van den Amerikaansch en consul-ge neraal te Kanton, volgens hetwelk een slag tusschen de lieden uit Yoennan en de (communistische) partij Koeomintang bin nen 36 uur te wachten is. Laatstgenoem de, die weliswaar minder talrijk, maar be ter uitgerust is, zal het daarbij wellicht winnen. Dan zouden Kanton en omgeving onder bewind van de aanhangers der sov jetaanhangers komen en het natuurlijk ge volg daarvan zou zijn die groote strijd in het Noorden, die men als een Russisch-Ja- panschen oorlog zou kunnen aanmerken. Uit Honkong wordt gemeldi Het machi negeweervuur tusschen de huurlingen van Yoenman en de regeeringstroepen duurt voort. De troepen van Yoennan houden stand. Een aantal Russische agenten, die door de autoriteiten werden vervolgd, zijn naar het district Toeng Sjan gevlucht; vier hun- ner kwamen in een auto met de Duitsche vlag aan de' buitenlandsche kolonie te Kanton, waar hun echter den toegang werd geweigerd. Men schrijft ons: Een heerlijke schoone dag, ziedaar de directe indrukken van den bondsdag te Amersfoort; 70 vaandels en banieren, ge plaatst als een eerewacht voor het H. Al taar bij het opdragen van de H. Mis te 12 uur door den bondsredacteur Pastoor Donders, waarbij bij de H. Consecratie al deze banieren en vaandels den eeregroet brengen namens eenige duizenden spoor- en trammannen (want die waren er). Te 12 uur werd een H. Afis opgedragen tot intentie van levende en overledene leden en weldoeners van St. Raphaël. Reeds kwart voor 12 uur beierden de klokken en was het voor Amersfoort werkelijk een grootschen kath. dag. Onder de H. Mis hield de bondsredacteur een korte toespraak over de beteekenis van dezen dag. Niet zijn wij naar Amers foort gekomen om ons zelve eens te laten zien. Neen, wij zijn gekomen om den Christus uit te dragen en te toonen onze Kath. grootheid. Bidden wij veel voor al len, ook voor hen, die zich niet willen of kunnen scharen onder onze banieren, bid den wij voor onzen algemeenen bondsadvi- seur, dat God hem moge geven nog een spoedig herstel zijner ziekte, opdat hij nog jaren voor den bond gespaard moge blij ven. Na de H Mis vond de optocht plaats. Voorafgegaan door klaroenblazers en in de stoet een paar muziekkorpsen. Een majes- tueuse stoet, de 70 vaandels schitterend met de H. kruisen, hoog opgedragen en ge volgd door eenige duizenden mannen en vrouwen. Is het wonder dat, overal waar de stoet langs trok, zooveel bekijks was. Zelfs velen hadden de vlag met pauselij ken wimpel ontplooid. Roomsch Amerrs- foort leefde mede. En zoo trok men naar het feestterrein, waar een luidspreker er voor zorgde daf de sprekers goed ver staanbaar waren. Allereerst nam de bondsvoorzitter de heer J. Hellemons het woord en riep allen het welkom toe, bijzonder den Z.Eerw. heer Deken der stad. alsmede de vele aan wezig zijnde heeren Geestelijken, den voor zitter Nijkamp van het R.K. Vakverbond et den spreker Pastoor Duijnstee en Prof. Dr. Brom. Vervolgens memoreerde hij St. Ra phaël en constateerde opnieuw groei et bloei van den bond. Aan den Zeereerw. heer Pastoor Mong Mutsaerts werd een telegram van den vol genden inhoud gezonden: Pastoor Mutsaerts, bondsdag St. Raphaël onzen hartelijken groet, bidden God voor een volledig en spoedig herstel. Hierna verkreeg Pastoor Duinstee het woord, die in duidelijke trekken en voor beelden opnieuw deed herleven den groo- ten staatsman en Nederlander Dr. Schaep- man die in zijn leven meer werd miskend als gekend. Hoe heerlijk wordt zijn begon nen werk thans voortgestuwd door eet Mr. Aalberse. Hoe heerlijk beseften onz» pelgrims dat, na en bij het bezoek aan hel heilig land en Z. H. den Paus ook een stille hulde gebracht werd aan dien grooten Ne derlander. Spr wees nog op de toestanden, toen het liberalisme zegenvierde, in den tijd toen voor den katholiek voor het be- kleeden van een openbare functie geen plaatsje was, toen de leuze werd doorge voerd, vrijheid, gelijkheid, toen eischten ook wij dezen op. Met een schoone vergelijking besloot spt zijn rede, waarvoor hem een donderend applaus werd gebracht. Vervolgens werd een bondslied gezongen en kreeg daarna Prof. Dr. Brom, leeraar aan de R. K. Universiteit het woord. Ook deze hield eer zeer duidelijke en pittige redevoering ia aansluiting op de rede van Pastoor Duin stee Ook deze eindigde met als voorbeeld stellend St. Raphaël als den leidsman val Tobias, in verband met de veel besprokei democratie. Ook deze spr. verwierf eea dankbaar applaus. Zoo was men dan aan het einde van het program gekomen en werd door Pastoor Donders een woord van dank aan de sprekers gebracht en nog werd een dank en propaganda-woord door den Bondsvoorzitter gesproken, waarbij hij nogmaals uitdrukkelijk wees op de groote kracht, die uitging van de retraites. Hij hoopte dat biervan steeds een goed en veelvuldig gebruik gemaakt zou worden en hiermede was de paradédag ten einde en toog ieder voldaan, aangemoedigd en ver sterkt huiswaarts. Veel hebben wij daar gehoord en geleerd,, laten wij hiervan een nuttig gebruik maken, opdat spoedig de wensch vervuld moge zijn, ieder katholiek spoor- en tramman is lid van St. Raphaël In de zalen van Bellevue te Amsterdam had Zondag de herdenking plaats van de uitvaardiging der encycliek „Rerum Nova- rum". Door den heer A. C. de Bruijn, voorzit ter van het Ned. R. K. Werkliedenverbond werd een rede gehouden getiteld ,,De Re rum Novarum, bezien in het licht van den komenden tijd." De Zeereerw. Pater dr. J. Vrijmoed O. F. M., sprak over „De groote Lijn" In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehon- den bespreking inzake de oprichting van de Provinciale organisatie voor Zuid-Holland, als deel van het Oranje-Comtié 1926. deel de de voorzitter mede, dat het huldeblijk, dat aan het Koninklijk Echtpaar ter gele genheid van zijn zilveren huwelijksfeest zal worden aangeboden, zal bestaan uit het geschilderd portret van de Koninklijke fa milie, aan welks voornemen de Koningin haar goedkeuring heeft verleend. De Tel. verneemt, dat in een geheime zit ting van den Raad van Almelo een voorstel is ter tafel gebracht, om den gemeente secretaris, den heer K. Atema, voor het burgemeesterschap aan te bevelen. In deze vergadering waren afwezig de Communisten, De Christ. Hist. Partij hield zich afzijdig. De andere fracties hebben hare ingenomenheid met het voorgestelde be» tuigd. De Vijfde Jaarvergadering der Dr. Ariëns- vereeniging, voor het Reddingswerk van alcoholisten, zal plaats hebben op Maandag 22 Juni a.s. om half twaalf in „Luctor et Emergo", Muchterstraat 1722 te Nijmegen, Behalve de gewone punten eener jaarver gadering vermeldt de agenda ook een uit eenzetting over „Doel en werkwijze van hel Doorgangsbuis „Luctor et Emergo", dooi den Zeereerw. Pater L. B. Scholbrock Q P., waarnab ezichtiging van het Tehuis, werkplaatsen enz Daar L. en E. zoowel Reddings- als Reclasseeringsarbeid verricht, zal dit punt velen trekken, die zich met een dezer liefdewerken bezig houdt. Ook voor de vereenigingen van Liefdadigheid in- centius, Elizabeth), die nogal eens met alc» holsme enz. in aanraking komen, kan dez« uiteenzetting en bezichtiging interessan' zijn. Evenals trouwens de bespreking oven „Een en ander uit de praktijk van het Red dingswerk" door den Zeereerw. Pater Pau- linus Hase O.F.M. te Rotterdam. Men meldt aan de Tel.: Het staat nu vasl» dat Prinses Juliana met ingang van den nieuwen cursus als studente in de rechten aan de Rijksuniversiteit alhier zal worden ingeschreven en zich in Leiden zal komen vestigen. Een groote villa, gelegen aan de Oegst- geesterlaan no. 4, vroeger bewoond door den heer W. J. J. C. Bijleveld, is reeds aangekocht. Dit huis zal als verblijf voor H.K.H. worden ingericht. 41. Ze vond het begrijpelijk, maar al te be grijpelijk, dat zelfs een geblaseerd scepticus als Alberto Gottifreddi onder den invloed van hare buitengewone bekoorlijkheid was gekomen en gene oprechte genegenheid voor haar had opgevat. En alsof die gedachte de macht had ge had, hem te doen verschijnen, zag ze op hetzelfde oogenblik prins Gottifreddi op het lerron aankomen. Hij liep met vlugge schreden als iemand lie vreest te laat te komen Eenige handdrukken werden gewisseld. „Waarom hebt u zich nog zooveel moeite gegeven, wdarde prins?" zei de heer de Roquépine. „Het was niet de moeite waard. Over een paar dagen kom ik weer terug." Don Alberto antwoordde met eenige hof felijke woorden. Hij stelde zich geheel en al ter beschikking van de dames. De heer de Roquépine antwoordde eenigs- zins koel. Maar de prins scheen die koelheid niet op Je merken. Hij herhaalde het aanbod van (Zijn diensten, terwiil hij er nod biivoedde: „Ook donna Flavia zal zich gelukkig achten, juffrouw Marie Thérèse tijdens uwe afwezigheid te mogen chaperonneeren." Dat was maar een verzinsel van hem. Maar hij was zóó zeker van zijn invloed op zirne nicht, dat hij het overbodig vond eerst hare toestemming te vragen, vóórdat hij in haar naam eene verplichting op zich nam. Nu bedankte de heer de Roquépine hem op eepigszins warmer toon. „Wij willen donna Flavia niet gaarne las tig vallen," zoo zei hij. .Jufrouw Dupré is zoo vriendelijk geweest mij te beloven, dat zij mijne dochter gedurende mijne korte afwezigheid gezelschap zal houden. Don Alberto, die bij zijne aankomst op het perron, ternauwernood eene buiging voor Suzanne had gemaakt, richtte zich nu tot haar, en zag haar aan alsof ze een vijand was, met wie hij zijne krachten wilde meten. Onverschrokken weerstond ze dien blik. Hare oogen fonkelden ,toen haar blikken die van don Alberto kruisten. De heer de Roquépine bemerkte dat, en werd er zeer door getroffen. Maar deze kleine scène duurde nauwelijks een paar seconden, en Marie Thérèse, die door de tegenwoordigheid van don Alberto hare vroolijkheid weer had teruggekregen, had er niets van bemerkt. Ze praatte weer opgewekt, en toen, nadat de «°«ducteurs herhaaldlijk Partenza! had den geroepen, de portieren gesloten waren, had haar gelaat weer de gewone vroolijke uitdrukking aangenomen. Nog een paar woorden werden gewisseld. En toen zette de trein zich langzaam in weging. De heer de Roquépine stak het hoofd uit het venster van de coupé, en omvatte alles met een laatsten blik. Marie Thérèse stond naast prins Gotti freddi, aan den rand van het perron, terwijl Suzanne achter beiden nauwelijks voor hem 'zichtbaar was. Met zijn sluwen blik en hooge gestalte, scheen prins Alberto Gottifreddi een on overwinnelijke tegenstander, tegenover de kleine onderwijzeres en niemand had kun nen vermoeden, dat zij misschien de eenige persoon was die de vermetele Romein vreesde Toen men het station verliet, begaven Marie Thérèse en Suzanne, door don Al berto begeleid, zich naar het rijtuig, dat bel den wachtte. Het was een zoele avond. Er woei een lichte bries en de volle maan goot haar zacht licht over de Piazza di Cinquecento en over de boomen der stoffige straten. Beide jonge meisjes stapten in. De lakei vroeg waarheen ze wenschten te gaan. „Naar huis." zei Marie Thérèse. Maar toen bedacht ze zich weer en zei op levendigen toon: „Neen! Niet naar huis! Het is te heerlijk in de vrije lucht. Komaan, Suzanne laten wij nog wat rondrijden Wilt ge?" Suzanne was slechts door ééne gedachte bezield: zoo spoedig mogelijk de blikken te ontwijken, die ze als een zware last op zich voelde drukken, dreigende, maar ook smeekende blikken, vol geheimzinnige be teekenis die haar hart deden kloppen van onrust en tevens van verontwaardiging. ,Ja, ja laten wij wat rondrijden,"' ant woordde ze. „Maar waarheen zullen wij gaan?" vroeg Marie Thérèse, terwijl ze een vragenden blik richtte op don Alberto, die nog vóór het portier stond te wachten. „De heerlijke maneschijn noodigt u uit tot een bezoek aan het Colisseum, *ei don Al berto. „Wanneer u uit het rijtuig stapt, moet u zich naar de rechterzijde van het amphi theater begeven. Vandaar uit zal het u met een weinig verbeeldingskracht gemakkelijk vallen, u een tooneel uit den Romeinschen keizertijd voor te stellen: een strijd van gla diatoren in de arena, christen-martelaren die voor de wilde dieren worden geworpen. Maar het is jammer, dat u op dit late uur alleen daarheen moet gaan...." „Zoudt u ons dan niet kunnen begelei den?" viel Marie Thérèse hem op levendi gen toon «u d» "«de. „N~ iuffrouw Suzanne Dupré mij chaperonneert, zou daartegen geen bezwaar zijn." Ze lachte vroolijk, als betooverd door het gevoel van hare ongewone vrijheid. Suzanne had geen tijd, iets er tegen in te brengen, want gebruik makend van die uit- noodiging, was don Alberto al in het rijtuig gesprongen. En ïadat hij den koetsier zijn bevelen had geroepen, gingen de paarden in draf door de eenzame straten, die naar het Co liseum geleidden. Prins Gottifreddi scheen het noodlot te beheerschen. Suzanne had een gevoel van duizeling. Ze sloot de oogen, en gaf zich een oogen blik over aan het aangename gevoel van dien rit in den frisschen heerlijken avond. Maar spoedig kwamen zelfverwijten bij haar op. Nauwelijks was de heer de Roquépine vertrokken,, of ze liet zich al vinden voor een wapenstilstand met den vijand! Ze opende de oogen, en zag naar Mane Thérèse, die met volle teugen genoot van dien avondrit in de heerlijke lentelucht. Op het fijne gelaat van het jonge meisje lag een uitdrukking van geluk. Alle onrust en zenuwachtigheid warep verdwenen. Maar toch sprak ze niet. Ze zag alleen vol verrukking om zich heen. En ook Alberto bleef sprakeloos. Hij kende maar al te goed de ma«ht van het zwijgen, dat soms welsprekender kan zijn dan woorden. Nu zag Suzanne ook hem aan, terwijl hij zijne oogen op Marie Thérèse vestigde. Bij het maanlicht kon Suzanne duidelijk de schoone mannelijke gelaatstrekken val Alberto onderscheiden. Zijn gelaat had een droomerige uitdruk- king, hoewel hij zich van de zegepraal be wust scheen te zijn. Met welgevallen beschouwde hij het be koorlijke jonge meisje, dat tegenover hem zat. en toch sprak er geen hartstocht uit zijn blikken. Suzanne had wel eens een andere uit* drukking in die oogen gezien! Zou hij dan soms geen liefde voor Mari« Thérèse gevoelen? Suzanne gevoelde een zekere voldoening bij die gedacfïte, waarvoor ze dadelijk een verklaring trachtte te vinden. Wanneer een man niet werkelijk bemint» dan oefent hij niet zulk een groote toover- kracht op een jong meisje uit, dan wanneer dat wel het geval is, zoo dacht ze bij- zici zelve Zij behoorde tot degenen, die aan de sug geslieve macht van de liefde gelooven, en daarom achtte ze het gevaar minder. Ze hoopte, dat verstandige overwegingett nog invloed op haar zouden kunnen uitoefe nen, en ze zich door haar vader zou latei overtuigen, (Wedt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5