gftlEUWS KUNST EN KENNIS. 5ST3-*iSSS7tóTiJl LANDB. EN VISSCHERIJ KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. WATERSPORT. Prinses Juliana studente aan de Leidsche Universiteit. Waar moet men 1 Juli stemmen? Bezoek van buitenlandsche oorlogsbodems. De terugkomst der Koninklijke Familie. De melkprijskwestie te Amsterdam. De Tweede Kamerverkiezingen. Advies in Koorzang aangelegenheden. UIT BOEK EN BLAD. Inhoudsopgaven. Een Priesterwoord en een Priesterdaad. De put van wijlen Mr. Duparc. Eerste Kerk toegewijd aan den H. Canisius. H. Bloed-processie te Boxmeer. Een bezoek van Minister Ruijs aan Beemster. De werktijden der autobus chauffeurs. VERKEER EN POSTERIJEN. De onbewaakte overwegen. Ernstige brand te Maasniel. Opgravingen te Beilen. Een nieuwe oplichtesrtruc. Een opzienbare genezing te Tubbergen. Het huis van Nicolaas Beets in veiling. Verdronken bij het redden van zijn kind. Insluipers te Amsterdam. Twee jongens te Westervoort verdronken. De warme dagen en de Zeebaden. MARKTNIEUWS. Gauw driftig. Verdronken. Een vreemde zwerver Een nieuw kanaal in Drente. Ergerlijke dierenmishandeling. De transito-diefstallen te Rotterdam. VISSCHERIJ. Naar „Het Vaderland" meent te weten, kan het bericht van de Telegraaf niet ge heel juist zijn. Zeker is, dat Prinses Juliana in Leiden zal gaan studeeren, zij leert nu Latijn en Grieksch. Doch vermoedelijk zal dit nog niet bij het begin van den acade- mischen cursus het geval zijn, daar zij hoopt waarschijnlijk vóór haar studie nog belijde nis des geloofs zal afleggen. Naar aanleiding van bovenbedoeld be richt in de Tel., waarin ook wordt gemeld dat met het oog op de stude van Prinses Juliana te Leiden zou zijn aangekocht het suis Oegstgeesterlaan 4 aldaar, bewoond foor den heer Bijleveld, meldt men aan ,Het Vaderland" nog het volgende: Nieuw is dit gerucht niet. Reeds eenige maanden geleden heeft dit te Leiden de ronde gedaan. Wij kunnen evenwel uit de beste bron mededeelen dat het huis van den heer Bijleveld niet alleen niet is ver kocht. doch dat de eigenaar er zelfs niet aan denkt het te verkoopen. Het gerucht is afkomstig van een speculant in huizen, die ook getracht heeft ons dit bericht op te dringen met de mededeeling erbij, dat er op het oogenblik over den verkoop van een hem toebehoorende,* naast deze woning gelegen autogarage, die dan voor de Prin ses moest dienen, werd onderhandeld. Achteraf blijkt dat hij dit gerucht heeft verspreid om te trachten aan andere spe culanten in huizen deze autogarage voor een hoogen prijs van de hand te doen. Wij zijn echter op zijn mededeelingen niet ingegaan en er zoodoende ook niet ingevlogen. Raadgevingen aan alie kiezers. .Let is gebleken, dat niet alle kiezers weten, wat men doen moet, als men elders dan in de plaats, waar men op de kiezers lijst staat, wil stemmen. Ziehier, hoe deze zaak geregeld is. Ieder kiezer of kiezeres, die op den stemdag, 1 Juli, niet op de plaats, waar hij po de kiezerslijst voorkomt anwezig denkt te zijn, kan zijn verlangen te kennen geven om ergens anders te stemmen. Wat moet hij daarvoor doen? Hij gaat naar de secretarie in zijn ge meente" of naar de secretarie van een wil lekeurige gemeente en zegt daar, dat hij 1 JuK in Amsterdam, Blokzijl of Uithuizen ®f waar ook wil stemmen. Hij geeft dan tevens een nauwkeurig adres op in Amsterdam, of Blokzijl of Uithuizen, waar zijn oproepingskaart moet worden be zorgd. Dit moet hij vóór 14 Juni doen. Komt hij na 14 Juni, dan is 't te laat en zal hij moeten stemmen in de plaats, waar hij op de kiezerslijst staat. Heeft men die kennisgeving aan een ge meente-secretarie gedaan, dan is men ver der van de zaak aff. Ter secretarie zorgt men wel voor de rest. Op den stemdag vindt men in de plaats, die men heeft opgegeven, ijn oproepings biljet en kan daarmee gaan stemmen op den candidaat, dien men verkiest. Door deze regeling is ieder in de ge legenheid gesteld zijn .stemplicht uit te Defenen. Kon 't vroeger voor zakenmenschen, han- lelsreizigers, enz., of voor kiezers, die sinds L Februari naar een andere gemeente waren verhuisd, nog wel eens lastig zijn aan de stemming deel te nemen, omdat men moeilijk in de plaats kon zijn, waar men op de kie zerslijst voorkwam, die moeilijkheid is thans geheel vervallen. Ieder Nederlandsch kiezer kan, als hij cr een klein beetje moeite voor over heeft. Remmen, waar hem dit op den stemdag het beste uitkomt. Na een bezoek aan verschillende Engel- »che havens zullen drie groote Italiaacsche forpedojagers van het type der „leaders dat zijn de schepen, die de torpedo-flo..iel- jes aanvoeren, ook Amsterdam bezoeken, naar de „Tijd" mededeelt. De „Pantera Tigre" en „Leone" aldus heeten zij be. Sooren tot de sterkste van dit type wat be- 1 vapening en grootte aangaat. 1 Voorts wordt te Amsterdam verwacht de Vmerikaansche torpedojager „Converse in 1920 gebouwd, en veel kleiner, dan boven- i'en om de vaartuigen. Verder zal de haven dezen zomer nog bezocht worden door den, Engelschen politiekruiser „Harebell Dit schip was ook in het vorige jaar te Amsterdam. De Koninklijke Familie denkt 5 Juli a.s. naar ons land terug te keeren en zich dan eerst voor eenige weken naar Den Ruigen- hoek te begeven om tegen midden Augustus bet paleis Het Loo weer te betrekken. Laar vernomen wordt, hebben de melk- veehoudersbonden besloten geen genoegen te nemen met de door den handel geboden prijsverhooging van 1 cent. Zij blijven een verhooging eischen van 2 cent, n.l. van 9/2 en 10 cent op 11M en 12 cent. De handel weigert dit. Deswege beschouwen de veehouders alle leverantie-contracten als verbroken en zij achten zich verder niet tot levering ver- pücbt. In verband hiermede hebben de veenou- ders besloten de melkleverantie aan handel en slijters beneden de prijzen van 11A en 12 cent (resp. voor de inrichtingen en de slij ters) stop te zetten. De bondsbesturen advi seerden hun leden óf de melk zelf te gaan venten óf ze voor de kaasmakerij te be stemmen. In het zuivelbedrijf worden thans n.l. vrij hooge prijzen voor de melk be- steed. Van de zijde van den melkhandel ver neemt de „Tel.", in verband met het bo venstaande, dat men daar voorloopig e?n afwachtende houding aanneemt. Indien de veehouders inderdaad hun besluiten ten uit voer leggen, is de kans op een melktekort de Amsterdam niet uitgesloten. De candoadatenlijsten der R.-K. Staatspartij. Tooals men weet, was het gisteren de laatste dag waarop gelegenheid bestond tot ïet verbinden der candidatenlijsten. het huisgezin" verneemt, zi)n an- -'022. al hefl.ug. B. en Wzip. van «rcraeel, uat höe langer de opheffing wordt uitgesteld, hoe grooter de moeilijkheden worden. Om aan die moeilijkheden tegemoet te komen, Wen- schen B. en W. de huuropzeggingswet voor loopig gehandhaafd te zien. Het voorstel van B. en W., om de motie- DroogleverFortuyn zoo op te vatten als in hun prae-advies omschreven is, (grens van 4Ó0) werd verworpen met 2015 stem men. De voorzitter merkte op, dat B. en W. het oordeel van den Raad wenschen te weten. Het zou evenwel niet noodig zijn opnieuw te stemmen indien B. en W. hij hun advies aan den minister zouden vermelden, dat uit de stemming geenszins gebleken is, dat de Raad voor ongelimiteerde handhaving der huurcommissie is. Hiermede kon men zich vereenigen. Op de Buitengewone Algemeene vergade ring van het Genootschap van Ned. Compo nisten op Zondag 17 Mei 1.1. te Amsterdam gehouden onder presidium van Dr. Johan Wagenaar, is het eerste punt van de agenda „Toetreding van het Genootschap tot de Nederlandsche Koor-Unie" verworpen met 14 tegen 4 stemmen. Aangezien bovengenoemd besluit geens zins beteekent dat „Het Genootschap vgn Ned. Componisten" vijandig staat tegenover de Koor-Unie zijn ondergeteekenden, Musici, die op Zanggebied en Zangwed strijden wel reeds een erkenden naam hebben verworven, van meening, dat 't gewenscht is, in het gelang van den Nederlandschen Koorzang, dat muzikale adviezen niet uit sluitend. en alleen gegeven worden door het Bestuur van den Bond van Koordirigenten. Ondergeteekenden verklaren hiermede, dat zij volgaarne berrid zijn, in alle Koor-aange legenheden. Zangwedstrijden, Zangersfeesten Keuze van muziek, Jury-leden enz. enz. be langloos advies te willen geven en dit zoowel aan Bonden, als ook aan alle niet-aangesloten vereenigingen of Directeuren. Anton Aver kamp Bern. Diamant Ed. Erdelman Cor. A. Galesloot P. Gielen H. J. den Hertog W. Hutschenruyter Piet Kallenbach L. C Keereweer W. F. Kools De Koop H. v. Nieuwenhoven Isr. J. Olman. Fred. J. Roeske George Rijken Bart Verhallen Arnold Spoel Piet Tiggers J. P. J. Wierts Th. van Zutphen. Het Sacramentsnummer 1925 van Ons Liturgisch Tijdschrift, uitgave der federatie van Liturgische vereenigingen in Nederland bevat: Sacramentsdag. De H. Petrus Ca- nisius en de Liturgie. Liturgie bij anders denkenden. Liturgische beweging en da- gelijksche H. Communie. Een Pauselijk prijzen. Quid Novi. Over Boeken. „De Vriend der H.H. Harten" van Jezus en Maria, maandschrift der intronisatie en Missietijdschrift bevat: Uw Rijk kome. Zijn Rijk op Aarde. - Aan de vruchten kent gij den boom. Mijn eerste dienstreis op Banka, Hoe wij er kwa men en wat wij er vonden. Pater Mateo aan Nederland. Zijn beloften. Missio naris-Martelaar. Twee Zuster-Zielen. „Opgang" geeft: Madonna met de Kathedralen, door Jan Toorop. Johan Thorn Prikker, een karakte riseering door Aib. Plasschaert. Steen der wijzen. Songs of Kalua, door Albert Kuijle. Het Eeuwig Pharonenland. Summa Summarum. Aanteekeningen Beeldende Kunst. De Kers, door R, Tepe. Wendende wegen door Jan Nieuwenhuis. De verloofden door Alessandro Manzoni. Uit de Bouwwereld. Foyer-Gesprek- ken. Letstafel. Schaakrubriek. Vrouwenhoek je. Staatspartij tot één groep verbonden. Woninghuur en huurcommissie. In de Maandag gehouden vergadering v.n Jen Haagschen gmeenteraad, werd bespro ken een prae-advies op de motie van den keer nr. P. Droogleever Fortuyn houdende rerzoek aan B. en W. zich tot de regeermg svillen- wenden, teneinde te willen be vorderen JA -aningen met huren van 500 per jaar en meer buiten bemoeienis van de auurcommissie zullen vallen De voorzitter betoogde, dat allen het nier over eens zijn, dat.de crisiswetten op den duur moeten verdwijnen; het verschil va Bicenimi 'oont allen over het tijdstip der op- vlget.. rastc^v tjpiCiJirgs droeg het Aller heiligste, en Rector Bekkers hield de feest predikatie. Msb. Het volgende is ontleend aan een verslag uit „De Katholieke School". Op een vergadering van den R.K. O. B. afdeeling Hulst hield de Zeereerw. Pater Gervasius O.M.C. een lezing over Eucharis tische opvoeding. Aangenomen werd daarop: Het oprich ten van clubs van onderwijzers en onder wijzeressen Kruistochters. De ZeerEerw. Heer Brouwers, Bisschop pelijk Inspecteur, richt naar aanleiding der gehouden lezing een opwekkend woord tot de vergadering en verzoekt het bestuur de subsidie voor den door hem gegeven gods dienst-cursus te willen besteden voor pro paganda voor de Eucharistische Kruistocht beweging. Een adres der Ver. van Letterkundigen- Het bestuur van de Vereeniging van Letter kundigen te Amsterdam heeft een adres ge richt aan den Minister van Onderwijs, Kuns. ten en Wetenschappen, met verzoek, om den door 't overlijden van mr. M.I. Duparc open- gekomen post als chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement te doen vervullen door de benoeming van een kunstenaar van goeden naam, veelzijdige be langstelling en ervaring. Uit Rome seint men aan de Maasbode: Met speciaal verlof van den H. Vader gegeven bij rescript van de H. Congregatie der Riten is aan de paters Jesuieten te Nijmegen toegestaan om den heiligen Petrus Canisius als mede-patroon te nemen van hun parochiekerk toegewijd aan Maria ten hemelopneming. Onder enorme toeloop van pelgrims had Zondag te Boxmeer de plechtige H. Bloed processie plaats ih 't pas aangelegde Kruis wegpark. Om half twaalf begaf de Z. ,Ew. Heer Pastoor Spierings, gevolgd door geheel de Bextelsche Priesterschap en honderden geloovigen zich naar het terrein, alwaar hij, na een korte toespraak het park inzegende, en de kruisjes der Kruiswegstaties wijdde. De plechtigheid eindigde met het „Aan U, o Koning der Euwen", begeleid door de kinderharmonie der la Sallestichting. Des middags namen ongeveer 2000 per sonen aan de H. Bloedprocessie deel. De Corporaaldoek werd n rondgedragen door tw#i witte Paters van Kardinaal La- DE VERZORGING DER CLIVIA. Het geheele jaar door vroolijkt de clivia onze huiskamer op met hare fraaie donker groene riemvormige bladeren. Omstreeks Fe bruari, Maart, soms zelfs voor Kerstmis al, kan men de Clivia- in bloei hebben. De bloemstengel draagt een bloemscherm van IC tot 15 menieroode bloemen. Daar deze laatste zich niet alle tegelijk openen, maar dit na elkander doen, kunnen we verschei dene weken genieten van de schoone bloe men. De Clivi is uit Port Natal afkomstig en is een kamerplant van den eersten rang. Zij is een sterke plant, we kunnen haar 'szomers buiten kweeken, maar ook kan ze steeds bir.nen gehouden worden. In het laatste ge val plaatsen we haar niet in de. volle zon en ock niet in een droge kameratmosfeer. In de volle zon ontstaan er licht brandvlekken op de bladeren, terwijl droge lucht schade lijke insecten doet ontstaan. Het komt bij sommige wel eens voor, dat er zich geen bloemstengel ontwikkelt; dit is in de meeste gevallen het gevolg van te veel water geven gedurende de wintermaanden. We laten de Clivia na October betrekkelijk droog staan en gieten dus slechts weinig. Houdt men de plant gelijkmatig vochtig en zindelijk, dan ontwikkelt de Clivia 46 bla deren per jaar. Begint de bloemstengel zich tusschen de bladeren te vertoonen, dan be ginnen we geleidelijk meer water te geven. Daar de Clivia een voedzamen grond ver langt, is ze u tijdens den bloeitijd zeer dank baar voor wat verdunde koemest (eens per week). Ook gaan we de plant onl de veertien dagen afnemen en de bladeren zorgvuldig afsponzen. Direct na den bloei snijden we den bloemstengel weg, de plant wordt dan niet nutteloos uitgeput. Niet zelden ziet men uit den wortelstok jonge scheuten ontspruiten. We kunnen deze laten doorgroeien, om dan later meerdere bloemtrossen te verkrijgen, doch we kun nen ze ook gebruiken, om er nieuwe planten van, te kweeken. De aarde verwijderen we dan voorzichtig, tot waar de nieuwe scheut is ontstaan. Deze snijden we dan met een scherp mesje af en laten de wonde goed droog worden. De jonge scheut (liefst met kleine wortel tjes) wordt in een betrekkelijk klein potje geplaatst. Alle twee jaar kan na den bloei verpot worden. We gebruiken voor aarde: bladaar- de bakaarde, een weinig leem en zand. De Clivia bloeit het best in een niet te grooten pot; de dikke, vleezige wortels mo gen gerust een weinig boven de potaarde uitkomen. Wordt de pot echter te zeer met wortels opgevuld, dan is het beter, de plant te verpotten. De nieuwe pot mag echter maar heel weinig grooter zijn dan de oude. Wordt de Clivia door blad- of wolluis aan getast, dan is de oorzaak, dat ze te warm en te droog staat, Dit ongedierte kan men afdoende bestrijden door de luis met een stomppuntig stokje te verwijderen. Daarna de bladeren goed wasschen of afsponzen met een mengsel van 1 ons groene zeep in 5 liter water, waaraan men een halve deci liter brandspiritus toevoegt. Aldus verzorgt, zal de Clivia een sieraad zijn in uw woonvertrek. IR Zaterdag heeft de minister van Binnenl. Zaken en van Landbouw, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, een bezoek gebracht aan de gemeente Beemster. De minister ge bruikte het noenmaal te huize van burgem. de Geus, in wiens gezelschap een bezoek werd gebracht aan enkele inrichtingen op het ge bied van land- en Tuinbouw, een der water gemalen van De Beemster en de bekende stamboekveefokkerij van den heer P. Jonges. Naar het „Vaderland" verneemt, heeft de Nederlandsche Unie van Arbeiders in het Automobielbedrijf, aangesloten bij den Cen- tralen bond van Transportarbeiders, een adres gezonden aan den Minister van Water staat naar aanleiding van het rapport van de Staatscommissie, ten opzichte van de arbeids tijden van de autobus-chauffeurs. Adressante schrijft,met verlangen te hebben uitgezien naar een wettelijke begrenzing van bedoelde arbeidstijden, aangezien meer en meer blijkt, dat de veiligheid van het verkeer en de -gezondheid der betrokken arbeiders een spoedige regeling hiervan noodzakelijk maken. Den minister wordt daarom verzocht, ten spoedigste een wettelijke regeling van de werk- en rusttijden te doen voorbereiden op de basis van een 8-urigen arbeidsdag en een wekelijkschen rustdag. Door den heer van Dijk zijn aan den Mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de Minister ten volle bekend met de gevaren die ontstaan zullen, wanneer de af- sluitboomen van wachtpost 29, aan de spoor lijn BoxtelTilburg, nabij het station Ois- terwijk zullen vervallen? Is het den Minister bekend, dat langs dien wachtpost waar meerdere wegen te zamen komen, een druk verkeer plaats heeft van wagens en wielrijders? Is het den Minister bekend, dat een dier wegen eerst parallel loopt met den spoorweg en dan, voor de kruising een scherpe bocht maakt, waardoor het uitzicht op een uit te genover gestelde richting komenden trein zeer wordt bemoeilijkt? Is het den Minister bekend, dat over de lage en meermalen onder water staande i landen bij dien overweg vaak tegen het val len van den avond een zware nevel hangt, welke elk uitzicht onmogelijk maakt? Is het den Minister bekend, dat aan de noordzijde aan dien wachtpost een woning staat, welke nagenoeg elk uitzicht op de spoorlijn ontneemt? Is de Minister niet om alle deze redenen van mcening, dat de voorzichtigheid en de veiligheid van het verkeer verbiedt, de af- sluitboomen bij genoemden wachtpost 29 te doen vervallen en dat een enkele verlegging of verbreeding van den weg een gevaar vollen toestand niet zullen voorkomen? Zondagmorgen is de bierbrouwerij van den heer Geraedt te Maasniel bij Roermond geheel afgebrand. Alle belendende gebou wen zijnde het woonhuis, een café en een ijsfabriek werden eveneens vernield. De brandspuit van Maasniel kon niets tegen het vuur uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. De belangrijke scha de wordt slechts gedeeltelijk door verzeke ring gedekt, daar een juist opgestelde nieu we installatie der Ijsfabriek nog niet ver zekerd was. Betreffende den brand kan nog het vol gende meegedeeld worden: Een der bewoners bemerkte omstreeks halfelf brand in de naast het huis gelegen brouwerij. Spoedig stond het geheele ge bouw in lichte laaie en viel aan blusschen niet meer te denken. De brandweer uit Maasniel, kon ook door gebrek aan water niet veel uitrichten. Door het telkens ont ploffen van in de brouwerij aanwezige kool- zuurflesschen werd het redden van den in ventaris zeer bemoeilijkt. Spoedig zag men in, dat het geheele gebouw in vlammen zou opgaan en werd het gebouw verloren gegeven. Tegen den middag stond van het eens zoo mooi gelegen en bij toeristen wel bekend gebouw, waaraan ook een café ge vestigd is, niets meer overeind dan de vier muren De schade bedraagt ongeveer 30.000, welke gedeeltelijk door verzeke ring wordt gedekt. Bij het graven van een duiker in de ge meente Beilen, werden verschillende voor werpen, waarschijnlijk dateerende uit de 12de eeuw gevonden, o.a. een zwaard, strijdbijl en eenige onderdeden van een wagen. Bij een winkelierster in de Cornelis Trompstraat te Rotterdam, de wed. L, H. vervoegde zich Zaterdagmorgen iemand, die voorgaf van de recherche te zijn en zeide te kómen onderzoeken of de juffrouw ook valsche bankbiljetten in haar bezit had. De argelooze weduwe, geen kwaad vermoeden de gaf den man goedsmoeds een achttal bankbiljetten van 10, en één van 25. De man deed ze in een couvert, dat hij zou verzegelen. Onder voorwendsel, dat het touwtje om het couvert te sluiten te dik was, probeerde hij de vrouw een oogenblik te verwijderen, in welken tijd hij kans zag het couvert te verwisselen tegen een reeds geprepareerd en verzegeld couvert, dat hij haar nu ter hand stelde, met de mededee ling, dat in den loop van den dag eenige rechercheurs zouden komen, om het in ont vangst te nemen, verwijderde hij zich. Bij opening bleek het pakje echter slechts waardeloos papier te bevatten. Onder bovenstaanden titel verzoekt men de Msbde het volgende te melden: De vorige week Vrijdag heeft te Tubber gen het volgende pjaats gegrepen. Aan den voet van den Tubberger-esch in de onmid dellijke nabijheid, alwaar het Dr. Schaep- man-monument zal verrijzen, staat een groo te mooie boerenhoeve van den landbouwer E. die een 29-jarige dochter heeft, die reeds ruim 12 jaren lijdende was aan de ongenees lijke ziekte ruggemergontsteking en wel in zoo'n mate, dat zij zich niet anders kon voortbewegen dar met behulp van een paar krukken en met geheel gebogen rug. Verschillende doktoren en specialisten wa ren in den loop van jaren geraadpleegd o.a. ook prof Winkler, uit Amsterdam, doch resultaat bleef uit. Allengs verergerde de toestand van de patiënte, zoodat zij vorige week ten volle bediend werd, wijl ieder oogenblik de dood kon intreden. Vrijdag des middags om 3 uur kreeg het meisje een schok door het lichaam, zij gaf een gil en gevoelde op dat zelfde oogenblik dat zij ge nezen was. Zij kon van haar legerstede op komen, liep zonder krukken en geheel recht op de kamer door. Op het oogenblik dat wij dit schrijven kan de patiënte alle voe ding gebruiken en voordien bijna niets. Hééft een wonderbaarlijke genezing plaats gehad (feior gebedsverhooring? Er is n.l. een novene gehouden ter eere van de H, There- sia. Heeft God op de voorspraak van de H. Theresia van het Kindje Jezus hier inder daad een wonder bewerkt, dan kan en zal zonder twijfel te zijner tijd dankbare ver meldingen niet achterwege blijven. Na het onderhoud, dat de berichtgever^ met de plaatselijke Geestelijkheid had, is het geraden voorzichtigheid te betrachten,- bij het geven van een uitspraak, als zoude hier een wonder gebeurd zijn. Naar het Utr. Dagblad meldt, is het be kende huis van de familie Beets, het huis waarin Nicolaas Beets vele jaren heeft ge woond, Boothstraat no. 6, te Utrecht, op de wekelijksche veiling bij inzet onder den ha mer geweest. Men weet, dat in dit huis thans nog notaris Beets woont. De verkoop bij inzet geschiedde in vier perceelen; perceel I betrof het woonhuis, met den daarachter gelegen grooten tuin, huis en tuin een oppervlakte beslaande van 1430 c. A. De tuin, links van het woonhuis gelegen, was voor dezen verkoop in drie perceelen gesplitst, alle drie deze perceelen te bestemmen als bouwterrein. De opper vlakte dezer perceelen was resp. perceel II 319 c.A.; perceel III 321 c.A.; perceel IV 298 c.A. De belangstelling voor dezen verkoop bij inzet was niet bijzonder groot. Notaris mr. Snellen, ten wiens overstaan de Verkoop ge schiedde, las vóór den aanvang de bijzonde re veilingscondities voor; daaruit bleek, dat de perceelen bij de betaling der kooppennin gen zijn te aanvaarden op 1 Augustus 1925. Voorts werd als conditie gesteld, dat de ge denksteen, welke zich in het woonhuis be vindt, in den gevel aan de zijde van de Boothstraat, daarin ten allen tijde aanwezig moet blijven, hoewel die steen, bij eventu- eele verbouwing, wel zal kunnen worden verplaatst. Deze laatste bepaling houdt ver band met de mogelijkheid, dat penceel I, zijnde het woonhuis, in afzonderlijk eigen dom komt, en het daaraan grenzende per ceel II (bouwterrein) een anderen eigenaar krijgt. Óp 12 Juni a.s. volgt de verkoop bij af slag- Toen de 26-jarige schipper H. B„ liggende met het schip „Koopvaart 36" te Vcghel (N. B.) Zaterdagavond omstreeks half acht zijn docli't°rtie, dat te water gevallen was, nasprong, om nex te redden, kwam hij onder het schip terecht en verdronk. Het kind kon in een roeiboot gered worden, evenals de moeder die het meisje eveneens om het te redden, was nagesprongen. Nog steeds blijven de insluipers te Am sterdam actief. Thans hebben zij een flinken slag geslagen in een perceel aan de Lijn baansgracht, waar o.a. zijn ontvreemd twee ijzeren geldtrommels met resp. 13.65 en twee effecten van 1000 elk. Een der kis ten bevatte ook nog een testament. In verband met deze insluiping zijn twee mannen aangehouden, doch zij moesten, daar er geen aanwijzingen voor hun schuld waren, weder op vrije voeten worden ge steld. Zaterdagmiddag is onder de gemeente Westervoort een tragisch ongeval gebeurd, meldt de „Tel." De twee broers B., oud elf en zeventien jaar, wonend bij de Scheeps werf, waren in den IJssel gaan zwemmen. De oudste van het tweetal was reeds weer aan land gegaan, toen hij opeens tot zijn groote ontsteltenis bemerkte dat zijn broer in een kolk was gekomen en meegesleurd werd. Zonder zich een oogenblik te beden ken sprong de oudste toen gekleed te wa ter, doch zijn pogingen tot redden mochten niet meer baten. Hij onderging helaas het zelfde lot als zijn broer en werd eveneens door den stroom meegesleurd. Beide jongens verdwenen in de diepte. Hun lijken zijn nog niet teruggevonden. Een drukke Zondag. Bij de Mij. Zeebad te 's-Scheveningen zijn op den warmen Zondag j.l. niet minder dan 1557 baden genomen. Eenige zeer jeugdige kinderen vermaak ten zich op den Loosduinschenweg te 's-Hage met spelen op een groentonwagen. Dit was blijkbaar niet naar den zin van den eigenaar, die dit op hardhandige wijze ken baar maakte, door de kleinen te vergasten op hevige schoppen en slagen, wat nog wel geen ernstige gevolgen had voor de kinde ren, doch wel de ergernis opwekte van eenige voorbijgangers, die den man er op wezen, dat dit toch geen behandeling was voor zulke kleinen. De man, in woede ontstoken, noodigde hen, die dit eigenlijk niet konden aazien, uit, ook maar eens een pak slaag te komen halen en hetz ou zeker wel tot een relletje zijn gekomen, wanneer niet een politie agent een einde aan het geval gemaakt had, het publiek aanmaande tot doorloopen en van de mishandeling proces verbaal op maakte. Nader meldt men, dat een der kleinen op den Loosduinschen weg in elkaar is ge zakt, wat dus misschien nog wel ernstige gevolgen zal hebben. Zaterdagavond wilde een 24-jarige Urker visscher gaan zwemmen in de binnenhaven van Scheveningen. Zoodra hij te water sprong zonk hij. Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het politiebureau aan de Duin straat gebracht. De rechtbank te 's Hertogenbosch gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van Walther Willy, den zwerver uit het buiten land, die zonder middelen van bestaan werd aangetroffen onder Nistelrode en over wiens herkomst door den Commissaris van politie te 's Hertogenbosch alom inlichtingen wer den verzocht. - De zwerver, van wien ook wel vermoed werd, dat hij simuleert, en die er ook niet op reageerde, toen een der rechters hem vroeg: „Hagenbeek?" wist den president on der onverstaanbaar gemompel te beduiden, dat hij niet geesteskrank was. „Nein", be sloot de zwerver en schudde suffig 't hoofd. Het geprojecteerde scheepvaartkanaal RuinenBongerSchoonoord, zal, naar verwacht wordt, nog dit jaar na afloop van het veenwerk, in uitvoering worden ge bracht. De kosten zijn geraamd op 1.800.000. De politierechter te Zutphen heeft den slager J. H. P. te Aalten, die in het gemeen te slachthuis een kat, welke was binnenge slopen, met een ijzeren haak op 't hoofd had geslagen en daarna levend onder 'n bran denden broeipot liet verbranden, wegens dierenmishandeling tot 30 boete of 30 da gen hechtenis veroordeeld. Maandag is door de Rotterdamsche Recht bank voortgezet de behandeling der tran sito-diefstallen in de Rotterdamsche haven. Dien morgen hadden zich te verantwoorden de winkeliers A. S„ 33 jaar en J. v. B., 49 jaar. Bij dagvaarding was hun ten laste gelegd: Aan A. S., dat hij in 1924 op verschillende tijdstippen van J. F C,, voerman, van J. H. S. en L. A. S., slepers, van J. O., M A. v. d. B. en C. R. zou hebben gekocht en verder hebben doen vervoeren of hebben verborgen eenige rollen moquette, stukken Hekaruitjes. velours de Laine. galon, lint Engelsch leer, heerenstoffen, laken, borstrok ken, gloria-zijde popeline, rijwielbanden, pluche, fluweel, sarongs, landhuisstof, tafel- kleeden, schoorsteenkleedjes, flanel en ver der verschillende soorten manufacturen, wetend dat deze goederen van diefstal, ver duistering of ander misdrijf afkomstig waren. Aan van B, waseveneens heling ten laste gelegd van een gelijk aantal goederen. Beklaagde S. bekende ten dcele. Bekl. van B. ontkende ten eenenmale ge weten te hebben, dat de goederen gestolen waren. Hij kocht geregeld van S„ die een groote zaak dreef, welke ingeschreven stond in het Handelsregister. Mr. de Hartog vroeg nietigverklaring van de dagvaarding en bekl.'s onmiddellijke in vrijheidstelling, aangezien diens gevangen neming niet kon verdedigd Worden met een beroep op de openbare veiligheid of poging tot ontvluchting. Na beraadslaging besliste de rechtbank verwerping der dagvaarding, doch weigerde bekl.'s invrijheidstelling. Niet minder dan 19 getuigen charge en 14 getuigen décharge moesten gehoord werden. De behandeling der zaak zal wor den voortgezet Vrijdag a<~ ROTTERDAM, Maandag 8 Juni. Vee." Ter markt waren aangevoerd 568 vette run deren, 403 vette en graskalveren, 336 scha pen of lammeren, 13356 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 115122% ct., 2ë qual. 110100 ct„ 3e qual. 908C ct., ossen le qual. 115120 ct., 2e qual. 105 —95 ct., 3e qual. 8575 ct., kalveren le qual. 170—190 ct., 2e qual 150—125 ct., 3e qual. 11090 ct., schapen le qual. 85— 95 ct., 2e qual. 7565 ct., 3e qual 6050 ct., lammeren 105110 ct., varkens le qual. 7476 ct., 2e qual. 7270 ct., alles per kg. Vet vee bij redelijken aanvoer in alle quali- teiten matig verhandeld. Vette kalveren slechts zeer matig, verhandeld. Schapen en lammeren met matigen handel. Varkens re delijk verhandeld. Fijne zaden. Mosterdzaad geel f 3235, blauw maanzaad f 52—54, karweijzaad f 30— 31, kanariezaad f 2224, zonnebloempitter f 18—20. Vlas. Aangevoerd 1200 kg. blauw f 1.25 1.80, 10.300 kg. Hall. geel f 1.25—1.75, 2700 kg. wit Zeeuwsch f 11.35, 500 kg. Gro ningsch f 1.25—1.65, 200 kg. dauwroot f 1— 1.25. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 6.50 —9.50. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 44.50, iden blauwe f 44.50, poters f Zeeuw sche eigenheimers f blauwe f Briclschfe f 2.503, Bravo's f 45, Red Stars f 2.50— 3.30, Malta's Spring 1820 ct. per kg. AMSTERDAM, 8 Juni. (Bericht v d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche blauwe f 5.255.50, id. Bravo's f 2.50—4.50, id. Roode Star f 3.25 3.50, Friesche roodstar f 3.253.50 per hl zomer Malta-aardappelen f 1820 per 100 kg- AMSTERDAM, 8 Juni. Boter. (Central» Botermijn.) Prijzen hoogste f 2.08, midden f 1.78, laagste f 1.65. AMSTERDAM, 8 Juni. Vee. Ter markt waren aangevoerd 322 vette koeien, prijzen le qual. f 1.201.32, 2e qual. f 11.20, 3e qual. f 0.851 per kg. slachtgewichfc; 25 stieren f 0.90—1.10, 140 melk- en kalfkoeien f 350—575 per stuk; 149vette kalveren le qual. f 0.800.85 per kg. levend gewicht80 nuchtere kalveren f1021, 79 schapen f 50— 60, 69 lammeren f 2531 p. st. 878 vleesch- varkens Hall. le qual. f 0.94—0.95, 2e qual. f 0.920.94, vette varkens f 0.88—0.91 per kg. slachtgewicht29 paarden f 150190 per stuk. ALKMAAR, 8 Juni. Varkens. Aangevoerd 710 varkens, vette f 0.740.80, zouters f 0.7( -0.78, Londensche f 0.620.67. GOUDA. Coöperatieve Tuiniersvereenl- ging „Gouda en Omstreken", Veiling van 8 Juni 1925. Komkommers le soort 17- 25.70; id. 2e soort 14—20; id. halve 9 —15.20; id. gele 1423; Bloemkool lste soort 1123; idem 2e saort 613; id. 3e soort 37; id. uitschot 14; Krop sla 1.50—6.70 per 100 stuks. Wortelen 12—21, id. sprot 3—10, Rabarber 2.10 7.10, Peterselie 0.802.40, Selderie 1.30—3.60, Chalotten 1.70—2.80 per 100 bos. Peulen 25—33, Doperwten 21 32, Capucijners 4055, Stamboonen 95, Spinazie 816, Postelein 13.90 19.10 per 100 K.G. Slavellen 0.27 0.86 per kist. Aardbeien 0.340.42 per pond (bruto). Eieren 6.406.50 per 100. OUDEWATER. 8 Juni 1925. Kaasmarkt Aanvoer 150 wagens. Inhoud 6750 stuks. Wegende 33.750 K.G. le soort 52—58, 2e soort 4550. Ongestempelde 4854 VOLENDAM, 6 Juni. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor ansjovis f 0.500.72 per kg., aal 4065 ct„ bot 2540 ct per pond. Garnalen golden f 3-» 4 per lit. ENKHUIZEN, 7 Juni. De ansjovisvis- scherij gaf hier in de afgeloopen week zeer bevredigende uitkomsten. De totale vangst bedroeg 91647 kg. (voorafgaande week 56000 kg.), prijs 57% a 79 ct. per kg. Laatste markt van Zaterdag 58% h 62 ct. Door Noordzee- vaartuigen werd aangevoerd 2760 pond schol en 400 pond bot. De schol gold f 10.4015.15 (laatste markt f 12.75), de bot f 1518 pet 50 kg. HOLLANDIA-ZEILWEDSTRIJDEN. In de zesmeterklasse zegeviert Holland» Hope. De officieele uitslagen van deze welge* moest in deze race tweemaal worden ge* slaagde wedstrijden luiden: Handicapklasse C.: 1. Wilhelmina vafc N. N„ tijd 1 uur 33 min. 45 sec. De baan zeild. ,r Handicapklasse D: 1. Vraagteeken, ge stuurd door J. Looman 1-20-45; 2. Najade, stuurman H. te Wimpel, eig. Kon. Marin» Jachtclub 1-24-14. 45 M2 Kruiserklasse: 1. Kemphaan, e»g. stuurman H. Pluygers 1-22-39; 2. Walt» stuurman-eig. P. Bon, 1-23-45. Zes Meters (internationale klasse): t- Hollands Hope, stuurman P. L. Lucassen. eig. Kon. R. en Z. Ver., 1 uur 16 nun. K> sec.; 2. Saenden, stuurman Schouten, eig. Syndicaat Saenden, tijd 1 uur, 17 sec. De „de Ruyter" opgegeven. Dit was wel öe mooiste strijd van den dag. Het aanschou- wij van deze jachten is ook altijd eea waar genot. Alle drie gingen keurig af. V»l» sec. na het schot waren allen over de hj»- Gedurende de eerste ronde was Lucassen voor, doch bij 't ingaan der tweede rond® naderde „De Ruyter", gestuurd door Mr- Carp, meer en meer. Bij het ronden dej boei was Hollands Hope weer voor. D» Saenden kwam nu meer bij ea benaderd» de „Ruyter" welke nu den strijd opga* Met 45 sec. voorsprong won Hollan 1 "iFegenboogklasse1. Schrijverke II, el£ stuurman Smit, 1.26.46. 2. Jan, eig. st.ma A. Roothoofd 1.27.3. Vrijbuitersklasse: 1. Paul Jones, stuur man-eig. A. Marx, 43 min, 14 sec. 2, vrij buiter, eig.-stuurn an Bon Czn, 44.7. Scheldejollen: 1. Willy, eig.-stuurman l» de Vries Lentsch, 50 min. 12-Voelsjollen: 1. Marietje, eig. stuur man G. de Vries Lentsch, 59.48. 2. Boomp jes, stuurman G. Hoogerhoud 59.57. 12-Voetsjollen, voor dames: 1- fcnapje, st.vrouwe mej. S. H. Kempe Va eIé' Dokkum. 2. Mej. Alerts, met de H. J. D- 86, eigendom van de H. Tijden pectievelijk 59.14 en 1.8.52. Dit was eveneens een aardige race, vo - al belangrijk omdat hier de Haarlemsch» eer verdedigd werd. En met succes wam door de dames der Haarlemsche Jachtclub werden de twee prijzen mee naar huis ge nomen. De zeil ervaring dezer dames ka« zeer zeker bevredigend genoemd worden. Hiermee eindigde het programma. La ter op den avond werden door den praese' van Hollandia Jhr. van Doorn de pnjzea "'e"thans gaan we allemaal naar de jubi leum-zeilwedstrijden van de Kon. Roe. cn Zeilvereenigng „Het IJ op 13 en 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6