f smo.- a^MCSgasgsaaegr tm.- sïss Ieder ROOMSCH- v sicml of 1 Jol! a^. ALLÉÉN lijêt De lijst der Roomsch- V erkeersongevallsn. De Candidatenlijsten van de Kamerver kiezingen. Woensdag 10 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16064 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad A flet Kabinet-Ruys Stemmer? buiten de woonpfaats De ex-keizer naar Noordwijk? Vrachtauto in de Haarlemmer meer rijdt drie wielrijders in een wegsloot. Agenda 11 Juni Concert in den Hout. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij. De Zandvoortsche laan. Aangehouden. Faillissementen. VRAGENBUS. Is baden en zwemmen in zee gevaarlijk? Zwemt niet aan de Noordzijde van het strand te Zandvoort. Let op de waarschuwinssborden der Reddingsbrigade. Hooger beroep. Majoor-Aalmoezenier J. J. J. Noordman. Programma J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Toezicht op mijnsyndicaten. Uit Australië. De M oskou-express gederailleerd. Onderscheiding. De Baltische Staten en de Sovjetregeering. Het standpunt van Australië ten opzichte van het veiligheids pact. Lord Macdonnel. t De onlusten in China. Massa-meeting van studenten. Het Amerikaansche Marine departement zendt geen lucht schepen naar het Poolgebied. De Fransch-Spaansche conferentie. Een laffe daad. Een complot ontdekt. Atmospherische storingen in merika. Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0,25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per Vwartaal bi; vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No, 13866 (3 lijnen).. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie!) 35 eenT« t>ê? re?el Bij contract belangrijn. Advertentiën tusscheD den tekst als ingezonden mededeeling. 60 et per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaaU ging: elke regel meer 15 ct. bir 70oruitbe taling. ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC „bij verlies van een f Kf| bij een breuk van f |0 Xftw I £30." een voer of een oost I 143." dmm^wiJsvjn^r I ^U." Ke-n of arm andere vu vaneen vinger. De groote oorlog heeft vele veranderin gen gebracht; niet het minst in de binnen- landsche politiek. Vroeger was het gewoon te, dat er bij de algemeene verkiezingen werd gestreden om het behoud of het af treden van de aan het bewind zijnde re geering. Deze had in haar regeertijd ge woonlijk één belangrijke daad gesteld, welke inzet der verkiezingen werd, of wel zij had een of meer belangrijke punten op haar program staan, welke haar voorstan ders tot verwezenlijking wilden brengen door die regeering opnieuw aan een Kamer meerderheid te helpen en welke haar te genstanders wilden beletten door haar een nederlaag te bezorgen. Met het kabinet- Cort van der Linden, dat bij het dreigend gevaar aan onze grenzen den Godsvrede inluidde is daarin verandering gekomen en sindsdien is de oude toestand niet meer te rug gekeerd. Het volk heeft in de laatste tien jaren bij de stembus geen uitspraak meer gedaan over een bepaald stuk wet geving. over vrijhandel en protectie, alge meen kiesrecht, staatspensioen, vrijheid van hooger onderwijs, belastingwetgeving of iets dergelijks, Wel kan men zeggen, dat in 1918 en 1922 het volk zich in stijgende mate heeft uitgesproken voor een rechtsch, een christelijk bewind en dat bij de laat ste verkiezingen de groote meerderheid der christelijke partijen voornamelijk te danken was aan het feit. dat het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck het revolutie-gevaar in No vember 1918 afweerde. Achter een regee ring, die orde en gezag handhaafde, schaar den zich toen nok de partijen van orde en gezag. Overigens heeft de regeering van de laatste jaren zeer sterk de wisseling van den tijd ondergaan. Van den kant der te genstanders is men daardoor heel begrijpe lijk geneigd om van het kamelebntisch ka- binet-Ruys te spreken; van weerhaan- en draaibord-politiek en al dergelijke fraaiig heden meer. Men heeft dan schijnbaar de geschiedenis op zijn hand en wijst op al lerlei maatregelen, door Minister Ruys of een zijner collega's voorgesteld, door een Kamermeerderheid aangenomen en later door denzelfden minister weer gewijzigd of geheel te niet gedaan! Onmiskenbaar zijn deze feiten en het heeft ook geen zin te trachten ze te verbloemen. Het beeld, dat de regeering te dien opzichte heeft laten zien, is veral om ons heen vertoond: er is in heel de wereld geen land aan te wij zen, waar men het beter heeft gedaan; sterker, de schijnwelvaart van de gouden oorlogswinstjaren heeft iedereen, den par ticulier, den zakenman, de grootsfe handel maatschappijen, bankinstellingen en indus trieels: lichamen parten gespeeld. De ge weldige inzinking van centraal Europa was niet te voorzien, nog minder, dat de val zóó snel zou plaats hebben. Het was over al een tasten in het duister. Het eenige verwijt, hdtwelk aan het kabinet-Ruys te maken valt, is, dat bet den nieuwen tijd wat optimistisch heeft te gemoet gezien en dat het aanvankelijk geen beslag kon leg gen op een beproefden econoom als minis ter van financiën, passend in het kader der regeering. De aangewezen krachten hielden zich afzijdig en wenschten hun vin gers liever niet te branden En wat het optimisme betreft, er was evenveel aan leiding om een zwart als een blij gezicht *.e zetten. Wanneer in Duitschland niet de anarchie de overhand had gekregen, maar een krachtig leider direct na den wapen stilstand op herstel had aangestuurd; wan neer de internationale politiek b.v. door krachtiger optreden van Engeland en Ame rika tegenover Frankrijk een andere koers v/as uitgegaan, zou het Nederlandsche be drijfsleven en vooral onze doorvoerhandel een nog grooter vlucht hebben genomen dan in de oorlogswinstjaren en zou nie mand over het optimisme der regeering heb ben geklaagd. Achteraf is dat heel gemak kelijk! Dat mr. de Vries niet de meest ge schikte minister van financiën was in een der moeilijkste tijdperken, welke ons land had door te maken, moet evenïens worden toegegeven. Maar anderzijds is overbekend, dat hij niet de eerste candidaat was, welke voor de lastige portefeuille werd aange zocht- Wij kunnen het aan het kabinet- Ruys dan ook geenszins als een politieke fout aanrekenen, dat het in da verwachting van een tijdperk van herstel met een so ciaal-program kwam en de eindelijke finan- cieele gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs practisch in werking deed gaan. Maar evenmin, dat het, toen het herstel uitbleef en integendeel een econo mische malaise intrad en aanhield, de teu gels weer strakker aantrok. Dat toch is geen waaien met alle winden; dat is voor zichtige politiek en de erkenning, dat wij, menscben. niet almachtig zijn en de toe- komst niet in onze hand hebben. De Re gee ring is verder gegaan: toen de te sterk uit gebreide staatsbemoeiing der oorlogsjaren en de renten van de leeningen voor den d-Wtributietijd aangegaan, naast rterk da- lende Rijksinkomsten, een scheeve verhou ding in de staatsfinanciën te zien gaven, heeft zij het de laatste jaren tot haar plicht ge rekend, om vóór alles evenwicht in de financiën te brengen. Dit werk is ten slot te bekroond met de mogelijkheid om ge lijktijdig met het machtige Engeland den gouden muntstandaard weer in te voeren, waardoor werd aangetoond, dat ons land een der weinige op de wereld is, waar het volksbestaan in de kern niet door de we reldcrisis is aangetast. Om dat te bereiken zijn zeer groote bezuinigingen noodzakelijk geweest; iedere minister moest op zijn de partement snoeien en bezuinigen; vooral de ministers van arbeid, sociale aangele genheden en die van onderwijs, kunsten en wetenschappen, moesten heel veel van hun dierbaarste verlangens en wenschen prijs geven. Door die zelfverloochening toonden zij echter meer karakter en meer inzicht in het a 1 g e m e.e n e volksbelang, dan dat zij koppig aan in zich mooie en prij zenswaardige dingen hadden vastgehouden en een ministercrisis hadden uitgelokt, voor maatregelen, welke financieel of eco nomisch voorloopig niet waren door te voeren. Ziedaar in algemeene trekken de lijn, door het driemaal gereorganiseerd kabinet- Ruys gevolgd Op de voornaamste punten van financieel beleid, sociale en onderwijs- wetgeving en defensie-politek komen wij in nadere besprekingen nog terug. Op onder- deelen van dat beleid is zeer zeker ver schil van inzicht en waardeering mogelijk. Bovendien, wij gaan ditmaal niet den ver- k zingsstrijd in onder de leus: „Op voor de regeering Ruys-Colijn!" zooals wij nog na der zullen betoogen. Maar wel is het noodig om tegen de felle en onverantwoordelijke campagne, welke men in dezen verkiezingsstrijd tegen de huidige regeering gevoerd ziet de feiten te stellen, zooals zij werkelijk zijn. En voor den objectieven beoordeelaar van de uiterst moeilijke zeven jaren, welke achter ons liggen, kan Minister Ruys er dan op roe men, dat zijn regeering niet alleen de langste is geweest, welke in onze parlemen taire geschiedenis is opgefeekend, maar dat zij het schip van Staat veilig door de bran ding heeft heengevoerd. worden onraden, omdat de bodemgesteld heid van de zee daar ter plaatse, in tegen stelling met die aan de zuidzijde, veel ge vaarlijker is; m een opmeritmg m ons i 3. dat het daar ter plaatse voor eel} <1 cr gisteren, zij meegedeeld, j tot zelfs kort onder den wal gevaarlijk kan t. 4 T lt i —11*. A o -trolo datt>n f O Tl f f Cllheden iü Q6I1 In aansluiting aan een opmerking in ons Hoofdartikel van dat"inwoners van Haarlem, die op 1 Juli a.s'. 1 zijn door de vele gaten (one)ifenheden in den niet in de stad zijn en elders willen stemmen, bode™) waardoor m,8rt plots,eb»g het e e zich vóór 17 Juni a.s. persoonlijk moeten ver voegfen aan het bureau van den Burgerlijken Stand, Gedempte Oude Gracht 18, (Kamer 12). Uit Noordwijk wordt gemeld: De voormalige Duitsche keizer zal, naar hardnekkige geruchten willen, een deel van zijn zomervacantie in het Huis ter Duin door brengen. Officiëel zal de hooge gast er wel is waar niet zijn, maar incognito wel, wat voor de badplaats hetzelfde is. Ten huize van den ex-keizer te Doorn worden deze geruchten echter tegengespro ken, Naar wij bij verdere informatie vernamen, is van een dergelijk bezoek van den ex- keizer aan het gemeentebestuur van Noord wijk niets bekend. in de Haarlemmermeer. Sociëteit „St. Bavo", Esperanto 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Be stuur Metaalbewerkers 8 uur Le denvergadering Smedenpatroons 8 uur. Groate Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van half acht tot half 9 uur. Den Hout Avondconcert H. O. V. 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'/s uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen Van 92 en IH van 26'/i en s avonds van hali 8 van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ro f012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve dei Maandagsochfends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kindr-boeken. St Marthavereenïging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van B—10 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat -— AanvrageD om versterkend, middelen vuor armen zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij dc leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R,K. Kraam verzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kenr.cn aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Geen persoonlijke ongelukken. De stroohandelaar Meenderink aan den Sioterweg te Hoofddorp kwam gisteravond omstreeks 8 uur met zijn onbeladen vracht auto uit de richting van Aalsmeer langs den Kruissyeg rijden. Hij zelf zat aan het stuur rad'en was vergezeld van^zekeren Vervloet; deze beiden hadden tevoren eenigen tijd vertoefd in een café aan den Aalsmeerder- dijk. Ongeveer ter hoogte van den Sioterweg reden vóór hen uit twee dames en een 'heer per rijwiel en kwam hun uit de richting van Hoofddorp 'n boerenwagen tegen. De chauf feur M. reed met groote snelheid en blijk baar niet al te vaste handen moet in de meening verkeerd hebben, dat hij de drie wielrijders daar ter plaatse wel kon passee- r'en; echter met het gevolg, dat hij alle drie personen met zijn auto opschepte en met hen gezamenlijk in de vrij diepe wegsloot tuimelde. Gelukkig was er niet veel water -in die sloot en is alleen maar een der wielrij ders onder de auto geraakt, die op haar kop in de sloot is blijven steken en met de ach terwielen in de hoogte op den walkant stend. De wielrijder L. v. W. uit Hoofddorp kwam er nog het beste af en kon de beide dames uit hare benarde positie redden; haar rijwie len waren geheel vernield, haar kleeren doornat (en met modder overdekt, doch voor zoover gisteravond kon blijken, hadden zij geen lichamelijk letsel verkregen, hoewel zij heel erg geschrokken waren. De politie was spoedig ter plaatse en heeft de auto in beslag genomen en den chauffeur na een kort verhoor in voorloo- pige bewaring gesteld. Aanrijding. Dinsdagavond kwam op den Kruisweg na bij den hoek van den Nieuweweg te Hoofd dorp een motorrijwiel in botsing met een passeerende auto. De motor werd omver ge worpen en liep nogal averij op. De bestuur der bekwam eenige lichte kv/etsuren. Van de auto werd een spatscherm beschadigd. v te Hillegom. Gisteren reed de heer Th. van de Reep per fiets in de Hoofdstraat te Hillegom. Nabij de Haarlemsche Baftkvereeniging kwam een auto aanrijden, die de richting Stationsweg aanhield. Eensklaps Demerkte de bestuurder, dat hij verkeerd reed en draaide het stuur over naar rechts, met het gevolg, dat de heer Van de R., die aan den goeden kant wicht kan verliezen en van de been gera- ke4.' dat de Noordzijde de gevaarlijkste muien (trekgaten) liggen, welke voor een onbekende noodlottige gevolgen kunnen „eb- Wij gevoelen ons dan ook verplicht het publiek er met grooten nadruk op te wijzen: 1. bij het baden of zwemmen buiten de badinrichtingen vooral aan de Noordzijde I van Zandvoort in de omgeving van den Nieu- wen Zeeweg zeer voorzichtig te zijn; I 2. hoe noordelijker men komt, hoe ge- vaarlijker de zee wordt; dit is een gevolg van den invloed van den' stroom, welke, langs de pieren van IJmuiden gaande, daar ter plaatse op de kust komt; 3. niet te gaan zwemmen op die plaatsen, waar de bekende waarschuwingsborden on zer Brigade staan; 4. In het algemeen deg evaren van de zee nooit te onderschatten en vooral hij Oosten wind (landwind) zich niet te ver in zee te begeven. Immers dan is de zee het gevaar- lijkst. Wij hopen hiermede een klein steentje te hebben bijgedragen voor de algemeene vei ligheid van het baden of zwemmen in zee. Programma der Muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 11 Juni te acht uur. Door de Haarlemsche Orkestvereenigin on der leiding van Willem Knikker. 1. Schillermarsch, Meyerbeer. 2. Franzosi- sche Lustspiel Ouverture, Keler Bela. 3. Zigeunerliebe, Wals, Lehar. 4. Ballet Cop- pelia, Delibes. - Pauze. - 5. Kriegsmarseh aus Athalia, Mendelssohn. 6. Ouverture Csaar und Zimmerman, Lortzing. 7. Ungari- sche Tanz, Brahms. 8. Fantaisie Traviata, Verdi. f Borowski. Allegro ma non troppe. Andante. Allegro con fuoco. 4. Adazietto - L. Roëll- mann. 5. Scherzo uit de 5 de Sonate - A. Guilmant. 6. Hochzeitsmarsch - F.Mendels- sohn Bartholdy. In de gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Am sterdamsche Rijtuig Maatschappij werd het bestuursvoorstel tot reorganisatie en de daarmede samenhangende wij'ging der sta tuten aangenonjen. De nominale waarde der aandeelen van 1000 is daardoor terugge bracht tot 600, die der aandeelen van 250 tot 150. Let op De Commissaris van Politie te Leiden geeft in overweging bij hem inlichtingen in te win nen alvorens in handelsrelaties te treden met A, Stigter, geb. te Bodegraven 13 Dec. 1880, koopman wonende te Leiden Kooipark No. 16. B. en W, van Zandvoort hebben-het noo dig geoordeeld verbetering te brengen in het rijwielpad aan de Zanavoortschelaan. Een gedeelte dat finaal stuk is gereden zal over een lengte van ongeveer 800 meter moeten betegeld worden. B. en W. hebben een rond schrijven gericht aan de raadsleden om hen het noodige crediet te verleenen. Al de raadsleden hebben zich er voor verklaard Gisteravond om half zeven werd op aan wijzing van een burger door een agent van politie aan het bureau gebracht de 46-jarige N. G„ papierophaler, die traqhtte een paar oude en nieuwe schoenen te verkoopen, wel ke uit een pakhuis waren ontvreemd. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard: P. van Schie, landbouwer te reed, werd aangereden. De fiets werd totaal Nieuw-Vennep, Haarlemmermeer, Sioterweg vernield, terwijl de heer Van de R. gelukkig 415. curator Mr. "A. B'ruch te Haarlem; Te Den Haag heeft gisteren de num mering door het Centraal Stembureau plaats gehad van de voor de Tweede Ka mer ingeleverde candidatenlijsten. In den kieskring Haarlem zal het stem biljet de volgende vplgcrde vertoonen: 1. Rev. Arbeiderscomité (lijst C. Kitsz). 3. Middenstandspartij (W. v. d. Kamp); 4. Nat. Bond voor Bezeuiniging (C. H. A. v. d. Mijle); 5. Herv. Geref. Staatspartij (Ds. C. A. Lingebeek); 8. Chr Dem. Federatie (A. P Staalman); 10. Socialistische Partij (H. Kolthek); 11. Communistische Partij (L. de Visser); 12. S. D. A. P. (J. W. E. Duys); 14. Christ. Hist. Unie (Dr. J. Schok- •king); 15. Plattelandersbond (de Boer); 16. Plattelandersbond (Braat); 17. Democrati sche Partij (Prof, Hceres); 20. Actualisten (J. Schouten); 22. Vrijz. Dem. Bond (H. P. Marchant); 23. R.K. Staatspartij (Mr. J. B. Bomans); 24. R.K. Volkspartij (Mr, Arts); 25. Vrijheidsbond (Lijst-ter Hall); 26. Vrijheidsbind (liist Prof. van Gijn); 27. Anti-Rev. Partij (H. Colijn); 28. Vader- landsch Verbond (C. J. Braam); 29. Staat kundig Geref. Partij (Ds. Kersten). De ontbrekende nummers zijn die van lijsten welke alleen in kieskringen buiten Haar lem gesteld zijn. Vr.: a. Welke zijn de j'uiste vorm,en kleur der verschillende emblemen, die op het wa penschild van Haarlem voorkomen? (Met vorm wordt bedoeld b.v. het aantal punten der sterren enz.) b. Welke beteekenis hebben zij? c. Hoe is de kleur van het schild zelf? d. Hoe luidt het onderschrift en wat be- :!uidt dit precies? e. Wat voor soort kroon is het, die men er vaak boven ziet? Welke zijn haar vorm kleur en beteekenis? f. Is het schild zelf nog aan een bepaalden vorm gebonden? Antw.: Wat wij kunnen mededgelen over het wapen van Haarlem is het volgende: Het wapen is volgens het diploma van 26 Juni 1816, door den Hoogen Raad van Adel als volgt: Van keel met een zilver staand zwaard met gouden gevest, het zwaard overtopt van een gepatteerd kruis van zilver en geëvend van vier zespuntige sterren van 't zelfde. Het schild gedekt door den Nederl. Gra venkroon, waarachter een dorre boom, aan welks meest uitstekende takken aan weers zijden een gouden bel (klok) hangt. Schild houders: Twee toegewende gouden leeuwen. Volgens Haarlemsche overlevering is het wapen te danken aan de uitstekende dap perheid harer burgers bij de verovering van Damiate, gedurende den zesden kruistocht, tengevolge waarvan de Duitsche Keizer on zen Graaf Willem I tot ridder zou hebben geslagen en de Haarlemmers, die hem op tocht naar Egvple gevolgd waren als hulde aan hun krijgsdeugd op hun wapenschild een zilveren zwaard geschonken, terwijl de Pa triarch van Jeruzalem uit erkentenis er het Patriarchenkruis aan toevoegde. De dorre boom is misschien een herinne ring aan het omhakken van geboomte in den Harlemmerhout, tijdens Vrouwe Jacoba het krijgsvolk van Vrouwe Jacoba in 1426. Het onderschrift luidt: „Vicit Vim Virtus hetgeen Beteekent: „moed overwint geweld". met den schrik vrijkwam. Het rijwiel zal door den automobilist worden vergoed. Het bestuur der Zandvoortsche Reddings brigade verzoekt opneming van het volgen de: C. Prins Czn., electrisch slijper te Zaandam, Otterspad 1, Curator Mr. C. van Sprang te Zaandam; Maartje Hendrika Blom, hande laarster in bloemen, vroeger te Hilversum, thans te Velsen, Rooswijk 138, Curator Mr. W. de Rijke alhier; H. J. Dobber, huisvrouw F. Duivenvoorden, winkelierster in galante- riën etc. te Zaandam, Oostzijde 91, Curator Mr. P. Donker te Beverwijk. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: J. van der Windt, vroeger te IJmuiden, thgns te Utrecht, curator Mr. J. Deenik alhier; C. Doekes, molenaar te Heemskerk, curator Mr. P. Donker te Beverwijk; J. H. van Schie, wonende te Heemstede, curator Mr. W. G. J. Veenhoven alhier; G. Giesberg, wonende te Santpoort, curator Mr. A. W. Hellema te Het droevig verdrinkingsgeval op 1.1. Zon- IJmuiden; F. J. C. Pigge, wonende te Haar- dag alhier brengt het gevaar van het baden lem, curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. en zwemmen in zee weder naar voren en wij vragen ons af: Kunnen er nu geen maat regelen worden genomen, om dergelijke on gevallen te voorkomen? Het is voor ons een ontmoedigend feit, dat, terwijl wij aan de Zuidzijde van het strand door een perma nente bewaking de veiligheid van het badend en zwemmend publiek zooveel mogelijk trachten te bevorderen, een dergelijk droe vig gebeuren aan de Noordzijde plaats vindt. Dan vragen wij ons af: Is onze meoite te vergeefsch? Hadden wij aan de Noordzijde in plaats van aan de Zuidzijde van het strand moeten waken? Kunnen wij geen middelen bedenken, om het publiek tot meer voor zichtigheid aan te sporen? En wanneer wij deze vragen overdenken, dan komen wij tot de volgende conclusies, welke wij, omdat zij van algemeen belang zijn, gaarne ter algemeene kennis willen brengen: 1. onze vaste bev/akingspost aan de Zuid zijde van het strand heeft reden Van bestaan en moet ook juist daar zijn, omdat daar ter plaatse het drukse kampleven is; omdat daar ter plaatse het meest van de zee gebruik gemaakt wordt; omdat de gevaren van de zee daar ter plaatse door ons makkelijker zijn op te mer ken dan aan de Noordzijde; 2. dat het zwemmen en baden buiten de badinrichtingen aan het Stille strand aan de Noordzijde van Zandvoort ten sterkste moet Hooger beroep werd aangeteekend door Th. v. d. M. te Hillegom, ter zake diefstal, veroordeeld tot 3 maanden gev. straf. Omtrent het ongeval, dat den Zeereerw. Heer Majoor-Aalmoezenier J. J. J. Noord man dezer dagen is overkomen, vernemen wij nader het volgende: Majoor Noordman begaf zich Zaterdag op zijn motorrijwiel van. af Den Haag naar Waalsdorp. Hij reed in ma tigen gang. Ojj het Valkenburgerplein slipte het motorrijwiel, waardoor de majoor kwam te vallen en daarbij een dubbele beenbreuk bekwam. Hij is ter verpleging opgenomen in het R.-K, Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag. Zijn toestand is thans bevredigend. Programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Don- enderdag 11 Juni 1925, 's avonds 7.308.30 door den heer George Robert 1. Fuga C. gr. t. - D. Buxtehude. 2. Ga votte - Padre Martini 3. Eerste Sonate - F. Barometerstand, 776 vooruit, 9 uur v.m. OPGAVE: OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bildi. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Juni. Hoogste Barometerstand 773.1 m. M. te Blacksod. Laagste Barometerstand 753.0 m. M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Juni. Zwakke tot matige noordoostelijke tot noordelijke wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, iets koeler overdag. LONDEN, 10 Juni. De Times meldt uit Kaapstad: De regeering is voornemens heden een wet in te dienen beoogende de regeering te doen vertegenwoordigen in de besturen der mijnsyndicaten, maatschappijen of corpora ties of in de besturen der maatschappijen die betrokken zijn in de mijnexploitaties, ten einde toezicht uit te oefenen op de za ken van dergelijke syndicaten of lichamen. SYDNEY, 10 Juni. De Labourpartij heeft een motie ingediend, welke hoofdza kelijk is gericht tegen de militaire poü iek van Bruce. Het parlement komt heden bij- MOSKOU, 10 Juni. De Chini-Moskou express-trein is gederailleerd bij Novo- Nicolaievsk. 3 personen werden gedood en 14 gewond. HOEK v. HOLLAND, 10 Juni. De heer Nico Persson kapitein van de sleepboot Roode Zee ontving van de Portugeesche re geering een medaille met oorkonde voor poging tot redding van schipbreukelingen bij vliegend stormweer nabij de Azoren. LONDEN, 10 Juni. De „Times' meldt uit Riga: De Baltische Staten hebben officieel be richt ontvangen dat de Sovjetrregeer-"* be reid is te onderhandelen over een t drag gebaseerd op de verplichting der Be. ische Staten, neutraal te blijven in geval van een gewapend conflict tusschen de unie van Sovjet republieken e# een anderen staat. De Baltische Staten hebben nog niet ge- LONDEN, 10 Juni, De kwestie van het veiligheidspact is de laatste dagen ook ir de kringen der Dominions besproken. Het verluidt, dat vooral Australië ernstige bezwaren tegen het verdrag heeft, daar bet geen strijdkrachten van het Britsche Rijk beschikbaar wil stellen voor conflicten op het Continent. In genoemde kringen acht men elke mili. taire overeenkomst ongewenscht. LONDEN, 10 Juni. Lord Macdonnel is gisteren op 81-jarigen leeftijd overleden. Kij wis vroeger onder-Staatssecretaris voor lor. land. LONDEN, 10 Juni. De Times meldt uit Honkong: Er is geen verandering in den toestand. Te Canton wordt van beide zijden het vuren voortgezet, doch het aantal slachtof fers is gering. Eenige schoten vielen te Shaning, vaar geen schade werd aangericht. Yunnanese schoot op een groep ^leri- kaansche vluchtelingen, die op weg varen naar Shaning. Een dame werd gewond. Yunnanese zou er in geslaagd zijn een tor pedoboot te koopen. De Kuo-Mintangs zonden een oud /lieg- tuig, dat tot nu toe echter slechts voor het verspreiden van pamfletten diende. SHANGAI, 10 Juni. De studenten zul. len heden een massa-meeting houden vooi het Keizerlijk Paleis. De zeeliedenstaking breidt zich uit en om vat thans ook de Britsche en Japansche kuststoomschepen. Het algemeen Oceaan-verkeer ondervind! geen vertraging. De gevechten te Canton duren voort, doch geen enkele buitenlander is gemolesteerd. •n verband met de heden te Shangai te nouden dr monstratie, he rit men den buiten landers verzocht niet buitenshuis te gaan. De klove tusschen de communisten en ge matigde groepen is grooter geworden. De laatsten zullen heden niet meedemonstree. ren. WASHINGTON, 10 Juni. Het Marine- departement heeft afwijzend beschikt cp het verzoek van de Noorsche Luchtvaartclub om de luchtschepen Los 'Angelos en Shenan doah te zenden naar het Poolgebied om Amundsen o? te sporen. MADRID, 10 Juni. De werkzaamheden van de Fransch-Spaansche conferentie zul len 18 Juni aanvangen. Gisterenavond heeft te Souburg een tot nu toe onbekend gebleven persoon een meisje van 7 jaar aangerand, en na met te noemen handelingen gepleegd te hebben, heeft hij het meisje met een mes ernstige wonden in de hals toegebracht. Daarna heeft hij het kind in een sloot geworpen. De po> litie stelt een onderzoek in. MADRID, 10 Juni. Men heeft een com» plot ontdekt, dat beoogde, een aanslag te plegen op de spoorweg Saragossa-Barcelon* Talrijke personen zijn gearreseerd. NEW-YORK. Dc .iittegolf van 10 dagen is gevolgd door een hevig cwwa/l»- mospherische storingen#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1