mq: Binnenlandsch Nieuws. UIT HET ND» De Fransche pers over de bereikte overeenstemming. Uit den Duitschen Rijksdag. De Fransche lezing der Engelsch- Fransche overeenkomst onvolledig. De oorlog in Fransch-Marokko. Een schietpartij op Chineesche arbeiders. Nachtelijke interlocale telcfoon-gesprekken. TWEEDE KAMER. UIT ONZE OOST. De pest te Soerabaya vermindert. Bescherming van dterén. Een gouden huwelijksfeest. Het ontslag van de bezuinigings commissie-Rink. v Een vordering van den Staat inzake successierechten. Derde R. K. Paedagogische week. De verkiezingen voor de Tweede Kamer. De Rijkscommissie voor Monumentenzorg. Eindverslagen. LUCHTVAART. Huldiging van den heer P. Guilonard. De tarieven voor de luchtvaart. FINANCIËN. Het faillissement van het Spaarfonds voor Bodem-cultuur. Een kalf tusschen de rails. Inbrekers aan het werk. Wie het langst onder water kon blijven. Alle drijfriemen gestolen. Door middel van de radio opgespoord. De iiibraak te Weesp. Circus Carré verkocht. Na 50 jaar teruggevonden. Hoe Amsterdam van melk voorzien wordt. Staking in de steenfabrieken. Gas voor industrie-doeleinden. Een arbeider mishandeld. Een brutale berooving. Een ruit ingeworpen. Huizen als havenplaats voor het Gooi. MARKTNIEUWS. De Fransche bladen leggen den nadruk op de beteekenis van de tusschen Briand en Chamberlain bereikte overeenstemming en voornamelijk op de toezegging van c.n- geland om de Rijngrens te verdedigen. Jle bijzondere correspondent van het „Pe- tit .fturnal" te Genève voorziet een gelijk- -ige discussie de gevraagde credieten -oor van de aanvaarding der overeenkomst door Duitschland. Integendeel dient het veilig heidspact te worden aangenomen en onder teekend onder de auspiciën van den Volken bond, zoodat het noodzakelijk is, dat Duitschland eerst als lid tot den Volkenbond toetreedt. De rijksdag stond heden na een lingdu- soorag pact tusschen Italië, Frankrijk en Oostenrijk ter waarborging van de grenzen dier drie landen. De bijzondere medewerker van de „Matin" gelooft, dat Briand en Chamberlain voornemens zijn Mussolini rechtstreeks op de hoogte te stellen van de door hen bereikte overeenstemming, in de hoop, dat het pact gecompleteerd zal kun nen worden met anderen, waaraan Italië zou deelnemen. De ministerraad heeft kennis genomen van de tusschen de Fransche en Britsche mi nisters van biritenlandsche zaken tot stand gekomen overeenkomst en heeft deze met algemeene stemmen goedgekeurd. Scialoja verklaarde gisterenmiddag bij de ontvangst van de pers dat hij de tusschen Frankrijk en Engelarüd bereikte overeen stemming inzake het veiligheidspact van groot belang achtte voor den Europeescfyen vrede. Aangezien echter Italië geen direct belang heeft bij de Rijngrens, gelooft hij niet aan toetreding van Italië tot dit pact. Daar Duitschland het aanbod deed en Frankrijk dit aanneemt, meent hij redelijker wijs te mogen verwachten, dat het pact van vier tot stand zal komen. De Engelsche ochtendbladen hebben het geen omtrent de Fransch-Engelsche over eenstemming gemeld is slechts onder voor behoud gepubliceerd, daar enkele punten ervan in strijd zijn met wat tót nu toe als de opvatting der Britsche regeering gold. Inderdaad blijkt uit de antwoorden, die de journalisten heden in den loop van den dag op het „Foreign Office" op hun vragen ontvingen, dat de officieuze Engelsche -op vatting op enkle punten prnicipieel af wijkt van de gegeven lezing. Terwijl n.l. het Fransche bericht den indruk geeft alsof En geland zich verplicht heeft, al zijn strijd krachten ter beschikking te stellen ter be scherming van de Fransche en Belgische grenzen aan den Rijn, blijkt uit de Engel sche verklaringen, dat Engeland zoowel te genover Frankrijk en België als tegenover Duitschland deze verplichtingen op zich neemt, en alleen voor zoover dit in over- zenstemming is met het statuut van den Volkenbond. De Engelsche correspondenten te Parijs seinen aan hun bladen, dat de Fransche pers zich een verkeerde voorstelling van de overeenkomst maakt en dat ontstemming niet kan uitblijven, wanneer de juiste lezing bekend zal worden. De Fransche bladen doen het voorkomen, alsof het ging om een bondgenootschap tusschen Frankrijk en En- geland in plaats van een veiligheidspact /an vier mogendheden, waarbij zich ook Duitschland bevindt. In elk geval kan worden gezegd dat de toetreding van Duitschland tot den Volken bond voorwaarde is voor de totstandkoming ran het veiligheidspact en dat dus Duuscn- land evenmin als Frankrijk een actie in de gedemilitariseerde Rijnzone kan beginnen zonder inbreuk te maken op het statuut van den Volkenbond, wanneer het geschil met vooraf aan den Raad van den \olkenbona is voorgelegd. Uitdrukkelijk werd de verzekering gege ven, dat volstrekt niet het voornemen be- het bouwen van oorlogsschepen een Klei nen kruiser en vijf groot torpedobooten toe. De soc.-dem. en communisten stemden tegen. De marinebegrooting werd in tweede le zing aangenomen. Een voorstel tot schrapping van het mi- nimumtractement werd tegen de stemmen der soc.-dem. en communisten verworpen. niet kan plaats vinden, omdat de commissie nog geen mededeeling ontving of het overleg met de kerkelijke autoriteiten reeds tot eenig resultaat had geleid. De commissie be treurt het zeer, dat het dientengevolge be twijfeld moet worden of het ontwerp nog wel vóór de a.s. verkiezingen bij de Staten Ge neraal zal worden ingediend. Het definitief advies aangaande de moge lijkheid, in het ontwerp-Monumenlenwet be palingen op te nemen tot bescherming van natuurmonumenten, zond de commissie den minister op 2 Mei 1924 toe; in dit advies, hetwelk in zijn geheel in het jaarverslag is opgenomen, deelt de commissie den minister mede, dat naar haar ernstige overtuiging, wettelijke bescherming voor de scheppingen der natuur niet minder noodig en niet min der urgent is, dan voor de monumenten van geschiedenis en kunst. De commissie is uiteraard niet bevoegd ten aanzien van Staatszorg voor de natupr van voorlichting ie dienen zij geeft daarom den minister in overweging, ter voorbereiding van zulke Staatszorg de hulp hl te roepen van de Ver- Bij het verlaten van het Elysée heeft minister-president Painlevé de volgende verklaring tegenover de journalisten afge- legd: Hedenmiddag om vijf uur vertrek ik uit Parijs, vergezeld van onderstaatssecretaris Laurent Eynac en generaal Debeney, chef van den generalen staf. Ik zal morgenoch tend te Toulouse aankoen, van waar ik om zes uur per vliegtuig zal vertrekken om morgenavond op denzelfden tijd te Rabat of te Fez aan te komen. Laurent Eynac en generaal Debeney zullen mij in twee andere vliegtuigen volgen. Ik zal vier dagen in Marokko blijven en Maandag of Dinsdag te Parijs terugkeeren. In Marokko zal ik over leg plegen met maarschalk Lyautey over den huidigen militairen toestand. Wij zul len de middelen onder de oogen zien om tot een snelle oplossing van de Marokkaan- sche kwestie te komen. Maarschalk Lyau tey blijft zijn plannen uitvoeren. De ontrui ming van bepaalde posten lag in het voor nemen. Deze posten waren slechts voorloo- pig bezet." Het plotselinge vertrek van Painlevé naar Marokko heeft hier danig opzien gewekt in politieke kringen, die niet wisten dat -de premier het plan daartoe reeds eerder :n den ministerraad had te kennen gegeven. Ziehier de verklaring, die daarvan in de socialistische kringen der Kamer gegeven wordt. In den laatsten tijd was van deze zijde beweerd dat Lyautey een zekere ver antwoordelijkheid had voor de gebeurtenis sen in Marokko door niet bij tijds de noodi- ge stappen te doen, die ze hadden kunnen voorkomen. Aan Painlevé was medegedeeld, dat daar omtrent door enkele socialistische Kamer leden dossiers waren bijeengebracht, waar omtrent men Painlevé wenschte te hooren. Het doel van Painlevé's reis is daarom, zich door een persoonlijk bezoek en een onder houd met den maarschalk de noodige ge gevens te verschaffen om deze grieven te beantwoorden. Volgens deze lezing is de reis dus ver oorzaakt door de uiterst-Iinksche oppositie tegen den strijd in Marokko en moet ze die nen om het deel van het kartel, dat door de communistische protesten het meest beïn vloed wordt, afdoende en onweerlegbare ar gumenten aan de hand te doen om de voort zetting van het steunen van de regeering onder' de tegenwoordige omstandigheden te motiveeren. Uit Shanghai wordt geseind: Chineesche kooplieden-vrijwilligers tracht- ten gistermiddag de Chineesche arbeiders van een op Chineesch gebied staande Bel gische fabriek te bewegen d f arbeid neer te leggen. De arbeiders weigerden dit, waarop een ,taat nopens het aannemen van dese over- twist ontslwie één door d" toelating MtseU.nd j «.dood en »e,scheiden, licht «.wond wc- tot den Volkenbond afhankelijk te maken den. eeniging tot behoud van Natuurmonumenten. De „Tel." verneemt, dat ingaande 1 Juli a.s. een nachttelefoondienst ingesteld wordt tusschen de volgende plaatsen: Utrecht (met inbegrip van Bilthoven), Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Groningen, Leeuwar den, Assen, Zwolle, Arnhem, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Middelburg en Haarlem, De geabonneerden van deze telefoonnet ten kunnen van genoemden datum af ook des nachts met elkander interlocale tele foongesprekken voeren tegen betaling van het gewone des daags geldende tarief. Even eens wordt, voor zoover mogelijk, gelegen- heid tot interlocaal en internationaal tele- nale gesprekken. Een z.g. „doorverbindings- recht" wordt daarvoor niet geheven. In de sluitingsuren zal bedoelde gelegen- heied tot interlocaal en internationaal tele- foneeren zonder betaling van doorverbin- dingsrecht niet worden gegeven. Ter verificatie hebben zich aangemeld 2637 schuldeischers met een bedrag van 1.625.489.40/4. Hiervan zijn voorloopig erkend 2533 con currente schuldeischers voor 1.547.445.07, bijna geheel spaargelden en deposito s. Curatoren verwachten, dat een uitkeering n concurrente crediteuren van 40 a 50 pCt. mogelijk zal zijn. De onzekerheid om trent de opbrengst van het onroerend goed, maakt meerdere preciseering bezwaarlijk. Mocht echter worden beslist, dat houders van contributiebewijzen schuldeischers zijn, dan zoude het bedrag der concurrente vor deringen kunnen toenemen met ongeveer 4 ton, waardoor het percentage met 1/5 zou dalen. Van bevoegde zijde verneemt het Soer. Hbld. dat de pest in Soerabaja, en omstre ken zeer afneemt. In Grissee kwam op 11 Maart 1.1. het laat ste persgeval voor, zoodat op 11 Mei, als twee maanden na het laatste geval verloo- pen zijn, tot opheffing van de besmetver klaring wegens pest kan worden overgegaan In Sidhoardjo kwam 30 Maart 1.1. het laatste pestgeval voor, Peslratten werden in de laatste maanden noch te Grissee, noch te Sidhoardjo gevon- den. Ter hoofdplaats Soerabaja kwamen op 9 en 17 April 1.1. de laatste pestgevallen voor. De toestand is hier nog ernstig, want bijna dagelijks worden pestratten gevonden in goedangs en pakhuizen op Tandjong-Peralc. Momenteel is de burg. geneesk. dienst daar bezig met het systematisch uitzwave- len der goedangs en pakhuizen op het ha venterrein en met het vangen van ratten. In medische kringen bij den burg. genees kundigen dienst te Soerabaja is men van meening, dat pest wel altijd ui een haven stad als Soerabaja zal blijven voorkomen. Desniettemin zal men met kracht blijven strijden .tegen de ziekte. Amsterdam, deelt mede, dat in ihct voor malige administratiegebouw der Gemeente tram, Stadhouderskade aldaar, van 12 tot 17 Juni a. s. een tentoonstelling wordt ge houden waar een aantal firma s toestellen demonstreeren ten gebruike vatx gas voor industrieele doeleinden. Er zullen deskundigen aanwezig zijn om belanghebbenden alle gewenschte inlichtin gen te verstrekken. De directie herinnert er aan, dat de prijs van bet gas voor industrieel gebruik met i ingang van 1 Juli a, s. belangrijk verlaagd wordt door invoering van een vastreciht- tarief van 8 per maand, waarbij al 't ver- I bruikte gas wordt berekend tegen 5 cent per kub. M. Te Zwolle werd Zaterdag de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Vereeni ging tot bescherming van dieren. Het aantal leden der vereeniging kan op 12.000 geschat Arorden. Een voorstel-Zandvoort om te komen to», verbod van het in het openbaar vertoonen van gedresseerde dieren, werd met algemee ne stemmen aangenomen. De heer A. J. A. Gilissen, oud-lid van de Eerste Kamer en Mevr. Gilissenv, d. Valk vierden Maandag hun gouden huwelijksfeest. Des morgens werd in de Paschaliskerk aan den Wassenaarschen weg te Den Haag tot intentie van het gouden echtpaar een plech tige H. Mis opgedragen door den zoon, den Weleerw. Pater J, Gilissen O. F. M.. Onder de talrijke felicitaties, die gedurenden den dag toestroomden, was ook een telegram van Z. H. den Paus, waarin aan het jubilee- -end echtpaar de Pauselijke Zegen werd ver leend. Naar de „Msb." meent te weten is thans binnenkort het ontslag van de Bezuimgings- commissie-Rink te verwachten, dat door die commissie eenigen tijd geleden is ingediend. i Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de olgende zaak: De ontvanger der registratie te Enschede had, den Staat der Nederlanden vertegen woordigende, een vordering ingesteld tegen de erven van een ingezetene van Enschede tot betaling van een bedrag van ongeveer f 30.000 wegens successierecht. Tegen het door den ontvanger uitgevaardigde dwang- ichrift waren de erfgenamen in verzet geko men bij de rechtbank te Almelo. De erfge namen hadden voor de successiebelasting aangegeven een aandeel in een vennoot schap, waarvan de overledene lid was voor een waarde van 474.000. De ontvanger be weerde dat dit aandeel 70.000 meer waard was. Deze meerwaarde was z. i. als een le gaat te beschouwen en daarvan eischte hij san recht en boete 30.000 op voor den Staat. De rechtbank stelde de erfgenamen n het gelijk, terwijl het dwangschrift bui- en effect werd gesteld. In hooger beroep uitspraak doende, over- voog het gerechtshof, dat de rechtbank het jeschil tusschen partijen over de waarde van iet aandeel in de vennootschap niet heeft •nderzocht, doch beslist, dat het dwang- ichrift tegen verkeerde personen heeft uit gevaardigd en daarom geen effect kon sor- teeren. Deze meening werd door het Hof niet gedeeld: het dwangschrift kon wel tegen deze erfgenamen worden uitgevaardigd. Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank en wees de zaak naar de rechtbank te rug, teneinde haar verder op het tusschen partijen bestaande geschil te behandelen en af te doen. Als voorzitters van de sectievergaderin gen, welke in de Paedagogische Week zullen gehouden worden op Woensdag 19 Augustus zullen optreden: Sectie Lager Onderwijs: J. Verbeeten, in specteur L. O. te Breda; Sectie MULO: P. G. Lamers, rector St. Berchmanscollege, Oudenbosch; Sectie M. O. en V. H. O.: dr. Th. Goos- sens, bisschoppelijk inspecteur M. O. te Til burg; Sectie Bewaarschoolonderwijs: dr. P. J. M. van Gils, bisschoppelijk inspecteur te Roermond; Sectie Zwakzinnigenonderwijs: dr. M. Verhoeven, docent aan de R. K. Leergangen te Tilburg; Sectie Nijverheidsonderwijs; Pater Gerva- sius O.M. Cap., docent aan de R. K, Leer gangen te Tilburg; Sectie Jeugdorganisatie: dr. I, v. d. Berg. hoogleeraar te Rijsenburg. De nummering van de lijsten. Maandagmiddag vergaderde in openbare zitting te 's-Gravenhage het Centraal Stem bureau tot nummering bij loting van de can- didatenlijsten. Het resultaat was als volgt: R.K. STAATSPARTIJ No. 23. Verder: Anti Rev. Partij 27, Chr. Hist. Unie 14, Staatkundig Ger. Partij 29, Protes- tantsche Volkspartij 9, Vrijs Christ. Partij 6, S. D. A. P. 12, Vrijheidsbond 26, Vriiz. Dem. Bond 22, Plattelandersbond (Braat) 16, idem de Boer 15, Democratische Partij 17, Vaderlandsch Verbond 28, Ned. Midden standspartij 3, Revolutionair Arbeiderscomi té 21, 2e lijst 1, Communistische Partij 11, Socialistische Partij 10, Herv. Ger. Staats partij 5, Nieuwe Nationale Partij 19, Ver bond van Actualisten 20, R. K. Volkspartij 24, Chr. Dem. Federatie 8, Nat. Bond voor Bezuiniging 4, Vrijdenkers 2 en 6, Sportpark 13, Grondpartij 18, Pensioenactie 7,- Rapaille Partij 13, Wilde Partij 2, Rentetrekkers- Partij 6. Naar de „Msb." verneemt, heelt niet al leen de R.K. Staatspartij, maar hebben ook de andere groote partijen al hun candidaten- lijsten tot. één groep verbonden. Verschenen is het jaarverslag der Rijks commissie voor de Monumentenzorg over 1924. Hierin wordt medegedeeld, dat de in diening van het ontwerp-Monumentenwei aan den minister van Onderwijs, Kunsten en |0 Wetenschappen jn het afgeloopen jaar nog J ren. Eindverslag is uitgebracht over de ont werpen: Aanvulling der Zegelwet 1917; wijziging der successiewet; wijziging der wet op de inkomstenbelasting 1914; herziening van de verdedigingsbelasting II; wijziging van art. 33 der leeningwet 1914. Verschenen zijn de verslagen der Alge meene Rekenkamer over 1924, ingevolge art, 36 der Surinaamsche en der Cura?aosche comptabiliteitswet. Zaterdagavond is in 't Verguld Spinwiel te Rotterdam aan den heer P. Guilonard, oud-officier van den marine-stoomvaart dienst, thans chef van den technischen dienst der Kon. Luchtvaart-Maatschappij, als hulde voor zijn werkzaamheden te Phi- lippopel voor den vliegtocht Nederland-In- dië, een maaltijd aangeboden door de Rot- terdamsche afdeeling der club van oud- marine-machinisten, welker voorzitter in eene korte rede het verdienstelijke werk van den heer Guilonard heeft gememoreerd. Onder de aanwezigen waren afgevaardig den van de Vereeniging van officieren van den marine-stoomvaartdienst in Den Hel der, van Hr. Ms. Java en de voorzitter en een gedeelte van het hoofdbestuur der club van oud-marine-machinisten. De Tel. bevat een ingezonden artikel over de tarieven welke voor bet verkeer per vliegtuig geheven worden en welke volgens den inzender te hoog zijn. Naar aanleiding hiervan deelt de directie der K. L. M. aan het blad het volgende mede: Alle luchtvaart-maatschappijen zijn doen de haar prijzen zooveel mogelijk te verla gen. Indien men bedenkt, dat in 1920 een reis naar Londen 150 kostte en tljans slechts 48, dan moge dit wel een bewijs zijn voor het streven der directies om het luchtvervoer zoo goedkoop mogelijk aan te bieden. Ook te Basel heeft de Belgische Mij. SABENA" haar prijzen reeds aanmerkelijk verlaagd; deze bedroegen het vorig jaar 75 en zijn thans teruggebracht tot 60. de Belgische maatschappij overweegt inder daad de tarieven nog lager Je stellen. Men moet niet vegeten, dat voorshands do luchtvaartmaatschappijen 'n moeilijk be staan hebben en dat door haar tarieven al te zeer te verlagen ,haar inkomsten aan merkelijk verminderen en daardoor haar- verlies aanmerkelijk zal toenemen. De groo te moeilijkheid is juist in het luchtvaartbe drijf het juiste evenwicht in de tarieven te vinden. De inzender kan cr van overtuigd zijn, dat alle luchtvaartmaatschappijen zich hiervan wel bewust zijn en dat het lucht vervoer stellig goedkooper zal worden. Het rapport der curatoren. Het verslag over den stand van den boe del, uitgebracht door curatoren in het fail lissement van^ de Stichting „Spaarfonds voor Bodemcultuurte Leiden in de verificatie vergadering op 8 Juni j.l. zegt o.a.: De gekozen vorm van stichting liet het bestuur zeer vrij te meer door de weinig zeggende statuten. Feitelijk kon niemand verantwoording van hen vragen dan zij zelve. Het beheer heeft zich gekenmerkt door ondeskundigheid, lichtvaardigheid en mis leiding. De verliezen zijn in hoofdzaak geleden op beleggingen in verleende credieten, verder in effecten, in deelname in ondernemingen en in het kantoorgebouw. _Na de oprichting werd besloten voorloo- pig de gelden te beleggen in „prima Nedec- landsche beleggingsfondsen". Toen men inzag dat belegging uitsluitend in onroerend goed, èn gevaarlijk was voor de liquiditeit, en niet voldoende rendeerend was, ging men meer over tot de credietvsr- leening, in afwijking van de plannen bij de oprichting. Deze credieten werden lichtvaardig, zon der voldoend onderzoek naar de mogelijk heid van terugbetaling en vaak zonder vol doende vaststelling der voorwaarden ver leend. Aan dividenden werd gedeclareerd: in 1919 1.779.23, in 1920 7.641.75, in 1921 14.450.76, in 1922 28.950, totaal 52.821.74. Daar deze dividenden niet waren ver diend, vormen -deze uitkeéringen ook ver liezen voor het Spaarfonds, Op deze wijze berekend zijn de verliezen in hoofdzaak terug te brengen tot: Op effecten 102.000, credieten 675.000, deelname ondernemingen 146.000, kan toorgebouw 72.000, uitbetaalde dividenden 52.000, grondbezit 27.000, inventaris grondbezit 20.000, oprichting, uitbreiding, meubilair 50.000, exploitatie en diversen 56.000, totaal 1.200.000. Dit verlies wordt in de eerste plaats ge dragen door het contributie-kapitaal ad on geveer 400.000, verder door de crediteu- Zondagmiddag ondervond de motortrein die onderweg was van Kampen naa^* Zwolle eenige vertraging doordat een kalf zich op hield3 tusschen de rails en onbewust van liet gevaar rustig verder kuierde. De tram was genoodzaakt te- stoppen, waarna de treinge- leider het beestje achterop holde en het naaf een rustiger plekje, geleidde. De laatste dagen wordt de omgeving van Gorinchem des nachts onveilig gemaakt door inbrekers, die het alleen op kerken en scho len voorzien hebben. Eerst werd ingebroken in kerken te Vuren en Herwijnen, daarop in de bijzondere school en de consistoriekamer der Herv. Kerk te Nieuwland en ten slotte in de Geref. Kerk te Hardinxveld en de openbare school te Schelluinen, Over het algemeen wordt er weinig vermist. In een zekere inrichting te Voorschoten namen eenige leerlingen een bad en gingen een weddenschap aan wie van beiden den iangstën tijd onder water zou kunnen blij ven. Een der heeren wist het 3/4 minuut uit te houden, doch zijn kameraad bleef in het béd daarnaast nog langer onder en wel zoo lang, dat degene die er uit was zich ongerust begon te maken en zijn medemakker uit hel bad haalde, wat hoog noodig bleek te zijn. Onmiddellijk werd de hulp verleend van den dokter, die het geluk had dèn patiënt te redden, want zeer weinig had maar noodig geweest, of hij had er het leven bij ingescho ten. Zondagnacht brachten dieven een bezoek in de veenderij Tempel te Stadskanaal, blijkbaar begeerig naar de drijfriemen der baggermachines, want den volgenden mor gen was geen enkele riem meer te bespeu ren. Door den burgemeester van Rhenen werd op Vrijdag 5 Juni 1925 opsporing verzocht van een persoon, die zijn woning had verla ten en door onbekende oorzaak op den af gesproken tijd nog niet was teruggekeerd, zoodat werd ivermoed, dat hem een ongeluk was overkomen. Dit verzoek werd dienzelf den dag per radio de lucht in gezonden. Den volgenden morgen reeds berichtte de Com missaris van politie te Eindhoven, dat de be doelde persoon in die gemeente vertoefde en de familieleden dus gerust gesteld kon den worden. Dit is reeds het 14 e geval waarbij perso nen per radio werden opgespoord. De Amsterdamsche rechtbank deed uit spraak in de zaak van den werkman B. en den portier A., beiden werkzaam in 1922 aan Van Leer's fabrieken te Weesp. Zij wa ren beklaagd, in den nacht van 8 óp 9 De-' cember 1922 in de brandkast een gat te heb ben gemaakt en 7800 te hebben weggeno men. De werkman B. werd veroordeeld tot 2 jaar, de portier A. werd vrijgesproken. De eisch was tegen beide beklaagden 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De plannen met het gebouw. Het Circus Carré te Amsterdam is voor 439.000 gekocht door de firma H. Benja mins en Zn„ welke te Amsterdam gevestigd is en bij verschillende theaters geïnteres seerd is. De nieuwe bestemming aan het ge bouw te g.even, staat, naar de „Tel." mede deelt, nog niet vast. Onderhandelingen zijn aangeknoopt met verschillende theaterdirec jeuren en industrieelen zelfs met een com binatie die :het gebouw als overdekte bad en zweminrichting zou willen exploiteeren. Deze combinatie acht het wenschelijk, dat dan do toegang van de Hooge Sluis door een andere wegbedekking enz. in een betere conditie werd "gebracht, 1 Voor 50 jaren verloor de landbewoner F. B. te Wijckel op een bouwakker een gouden vingerring. Men ging zoeken, doch zonder succes*. Thans is dc ring door een arbeider bij het wieden teruggevonden en aan den heer B. teruggegeven. Dinsdag heeft een gezelschap uit Krefeld en Kleef, bestaande uit ambtenaren en par ticulieren, die bij melkvoorziening in boven genoemde streken betrokken zijn, een be zoek aan Amsterdam gebracht. Doel van het bezoek was 6m kennis te nemen van de toestanden op het gebied der melkvSorziening alhier en van wat hier ter verbetering daarvan gedaan wordt. Des morgens heeft dr. Van Raalte, direc teur van den Keuringsdienst van Waren, de bezoekers in het gebouw van dezen dienst ontvangen, en voor hen een lezing gehou den over de melkvoorziening van Amster dam en wat daarmede samenhangt. Hij zette eerst uiteen, dat de beste melkvoorziening voor een stad die is, waarbij de melk van zoo nabij mogelijk in de stad komt. Amster dam verbruikt 300.000 L. melk per dag, waarvan 200.000 L. in de omgeving gewon nen wordt. De rest is verre melk, welke binnen twee etmalen na de winning den consument bereikt. Spr. gaf dan een overzicht van de wijze waarop de melkdistributie thans plaats vindt: voor 88 pet. door den kleinhandel, voor de rest door eenige melkcentralen. Deze onderzoeken, reinigen en pasteurisee- ren de melk. De laatste jaren is het streven om het zoover te krijgen, dat de melk, zon der verhit te zijn den consument bereikt, met het oog op de vitaminen. Zooveel mo gelijk, aldus spr., trachten wij te komen tot de winning an agsoluut reine melk, door het geleidelijk tuberculose-vrij maken van de stallen. De gezondheidsdirecteur tracht lijders aan typhus en bacillendragers uit het bedrijf te verwijderen. De verbetering van de melkvoorziening heeft te Amsterdam de laaste jaren weinig voortgang gemaakt, niet alleen ten gevolge van den. oorlog, maar ook ten gevolge van den grooten strijd over de plannen tot mono poliseering van het melkbedrijf door de ge meente, die nu voorloopig van de baan zijn. Des middags bezocht het gezelschap twee groote melkinrichtingen, nl. die van „Plan- cius" en van de „V. A, M. I." Men meldt uit Deventer: 1 e Windesheim wordt thacs ook door de arbeiders aan de steenfabrieken gestaakt. Het totaal aantal stakers bedraagt 400 a 500 man. De staking kan zich nog sterk uit. breiden Jti deze streek. Zondagnacht is te Stadskanaal de gehuwde arbeider R. Ozinga door den arbeider Van der Sluis uit Onstweddertange zoodanig met een mes op het hoofd gesneden, dat O/inga I,et bewustzijn verloren heeft en nog niet bij kennis is gekomen. Hij is gisteren naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd. Maandag is te Rotterdam op het donkere gedeelte van de Baan de 30-jarige monteur P J. K. 'rit de Keizerstraat door twee on bekend gerieven individuen tegen den grond geslagen en beroofd van zijn gouden arji- band-horloge en zijn portemonnaie inhou dende f 7.50, In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men met een steen een ruit inge worpen van den byouteriewinkel der firma Del Can o op het Koningsplein te Amster dam. Vermoedelijk is de steenwerper ge stoord en iS het hem niet mogelijk geweest aan zijn misdadig voornemen uitvoering te geven. Bij he.t door de politie ingesteld onderzoek is althans gebleken, dat niets is vermist. Sedert eenige jaren wordt de haven van Huizen, die bij zeewinden vooitdurend aan slibt, door middel van een baggermachine op diepte gehouden, terwijl voor de monding der havendammen een' halve cirkel in zee met een straal van 200 m. zooveel mogelijk op een peil van 1.60 vaardiepte gehouden wordt. Deze diepgang is voor de visscherij, die steeds achteruit gaat, niet zoozeer noo dig en zou ten slotte niet de kosten van de beide baggerperioden: van September tot het invallen der vorst, en van vroeg in 't voorjaar tot 1 Juli, wettigen. Doch de Zuiderzeehaven wordt meer en meer ge bruikt voor aanvoer van bouwmaterialen, pulp enz., ten behoeve van het Gooi Scheepsladingen van 100.000 en meer stee- nen kunnen de overige Gooische havens niet bereiken en bij gebruik van vracht, auto's voor het verdere transport, blijkt de aanvoer via de sluisvrije zeehaven van Hui zen soms de voorkeur te verdienen. Tot dusver geschiedde het wegvoeren van den bagger op primitieve wijze met onzee waardige vletten. Wanneer deze geladen waren moesten ze worden geboomd naar een stortplaats, die niet verder dan 200 m. in zee kon zijn met het oog op het gevaar van zinken en daar met handkracht leegge- schept. De dagprodutcie was daardoor vrij gering en met moeite kon tegen Juli, wan neer de rijkspeiling plaats heeft, aan de ver- eischten voor de subsidie worden voldaan Ten einde nu den toegang tot de haven meer constant op voldoenden diepgang te houden, is in het vorige jaar het college van Burgem. en Wethouders in /samenwerking met de havencommissie gemachtigd, om de capaciteit van 't baggermateriaal op te voe ren door aankoop van een sleepboot en flinke Baggerbakken. Met behulp daarvan zal het mogelijk worden het ongebaggerde slik 2000 m. ver in zee te brengen en door openzetten van een schuif te storten. Waar schijnlijk zal in September het materiaal, een sleepboot van 35 a 40 P.K., die even tueel ook kan dienst doen voor het binnen- s'.eepen van zwaar beladen schepen en de bakken, zijn aangekocht en in werking ge, sicld, zoodat de scheepvaart binnenkort grooter zekerheid verschaft kan worden, dat de Huizerhaven voortdurend als aanvoer- haven voor het Gooi bruikbaar is. 3e qual. 70—60 c.; per kg.; vette kalverep le qual. 170190 c.; 2e qual. 150 125 c.; 3e qual. 11090 c.; melkkoeien 200385; kalfkoeien 210—395; süeren 170—370; pinken 160180; vaarzen 160195; werkpaarden 100300; slachtpaarden 90^-150; hitten 95—180; nuchtere kal veren 1226; fokkalveren 1932; big gen 1020; overloopers 1839. Vet vee en vette kalveren in alle quali- teiten zeer matig verhandeld, enkele prima soorten boven noteering. Melk- en kalf koeien met redeliiken handel tot station- naire prijzen. Nuchtere kalveren en da slachtsoorten slechts zeer matig verhandeld, goede soorten duur. Biggen en overloopers, alsook paarden met matigen handel. Amsterdam, 9 Juni. (Noteering v.h. Nieu- we Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Aardbeien 0.12—0.16 per potje; idem 0.21—0.35 per half kg.; bessen 0.70—0.80 per 14 kg.; perziken 0.300.38; idem 2e soort f 0.10—0.16 per stuk; asperges dik wit 0.55—0 65; dik blauw 0.35—0.42; dun wit 0.18—0,27; dun blauw 0.160.20 per bos; spercieboonen 0.801.10 per kg.; snijboonen 1—1.30 per 100 stuks; bloem kool 15—23; idem 2e soort 10—12; kom kommers 16—18 per 100 stuks; salade 2.503.50 per 100 krop; rabarber 9 14 per 100 bos; spinazie 0.25—0.60; pos telein 0.901.50 per kist; selderie 9— 12; peterselie 2—4 per 100 bosjes; peen 18—28 per 100 bos; tomaten 0.62—0.84 per kg.; nieuwe aardappelen 1518 pel 100 kg.; drielingen 1017 per. 100 kg.; peulen 0.25—0.42; doppers 0.32^-0.36 PCBlofmen. Hadley 5—10; Golden Ophelia f 4—7.50; id. 3—6; Sunburst 2.50—4; Keizerin 2.50—5 per 100 stuks; Violieren 4_7 per 100 tak; Lelies 12—14 per 106 kelk; Hollandsche Irissen 0.601 per 100 stuks. Pioenen 2.505; Lathyrus 0.18— 0.30 per bosje; Calla's 2025; Am. anjers 7—12 per 100 stuks; Snijgroen 2.507 per 100 rank. Potplanten. Hortensia's groote 11.90; kleine 0.30-0.50; Coleus 0.20—0.28; Geraniums Crampel 0.18—0.22; Rubir, 0.18—0.25; Pasteur 0.16—0.19; Jeanne ClaTe 0,180.22; Koningin 0.18—0.20; Hanggeranium 0.250.31; Plumosas groo te 0,20—0.35; id. kleine 0.07—0.10; Sprengeri groote 0.280.50; idem kleine f 0.060.09; Spirea's 0.25—0.40; Fuch sia's 0.16—0.20; Margrieten 0.13—0.18; per stuk. AMSTERDAM, 9 Juni. Aardappelen. (Be richt v.d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsen» bonte 5—5.50; id. blauwe 5~T5o50i) bravo's 4—4.20; id. roode staT 3—3.25; Friesche roode star 3-3.25 per hl.; Noord- Holl. muizen 15—16; id. kleine muizen 13 per 100 kg.; IJpolder Bravo's 2.50—4 per hl.; Westlandsche muizen 1516; Zomei Maltaaardappelen 1920 per 100 kg. BOVENKARSPEL (Station), 8 Juni. Aard appelen Schotse 6.80-7,80; kleine 2.80 tag >r haal: Aangevoerd 3050 baal. Ie 3.60 per baal; Aangevoerd Bloemkool 12.50-23; 2e 5.75—11.50; 3ê 2.10—4.75 per 100 st. Aangevoerd 22.300 stuks. Meirapen 7.25—12,25 per 1000 st. Aangevoerd 147.600 stuks. PURMEREND, 9 Juni. Eieren. Aanvoer aan de veilingen: 100.000 Eenden- 5.70- 6.80 en 84.000 kippen- 6.05—7.40. ELST (Bet.) 8 Juni. Fruitvehng van heden. Aardbeien 1ste soort 55-81, 2e soor)1 40- 50, kruisbessen 21—24, kersen 85—120 ct, PCGRONINGEN, 9 Juni. Vee. Kalf- en melk- koeien le soort 470-490, 2e 400-431 3e f 300340; vroegmelkkoeien le soon f 325-375, 2e soort 250-300; kaltvaarzer le soort 375—425, 2e soort 300—325 varekoeien le soort 300—325 2e soort 250—275; stieren le soort 0.92—0.9b, 2e soort 0760.82; slachtvee le soort 1.08 —1.10, 2e soort 1—1.04 per k.g. slachtge- wicht; melkschapen 4050; weidescnapen le soort 55-60, 2e soort 48—52; vette kalveren le soort 1.30—1.38, 2e soort f 1.10—1.20; weidelammeren i vet" te lammeren 40-44; loopvarkens 20—18 vette varkens 0.74—0.76, 2e soort 0. 0.72; Londensche varkens 0.62—0.65; zou ters le soort 0.72—0.74; biggen 10 15, f 1.752.25 per week. Aanvoer 816 runderen, 403 kalveren, 204 schapen, 1302 lammeren, 548 vette en Lon densche varkens, 552 magere varkens e» bl'lfe" kalf-, melk- en slachtvee werd mi» der vlug en tegen teruggaande prijzen ver handeld. Stieren ruim zoo hoog. Vette en nuchtere kalveren nauwelijks prijshoudend; Wolvee traag, met eenigszins teruggaande prijzen. Vette varkens waren vrij goed te plaatsen waardoor een enkel prima slacht beest iets boven noteering werd opgeruimd. Zouters nauwelijks prijshoudend. Londenscne varkens lager. Biggen zeer langzaam. GRONINGEN, 9 Juni. Granen. De iaag. ste en hoogste prijzen waren als volgt: Zomertarwe. Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwan.h. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waals, boonen Koolzaad Karwijzaad Geel most.z. Kanariezaad Lijnz, bl. bl. Idem witbl. Bl. maanz. 9 Juni. 12.00—14.85 12.0fr—15.25 12.00—14.50 12,50—14.00 12.00—14.00 12.00—13.25 9.75—12.00 9.50—11.50 9.50—13.50 2 JunL 12XK)14.71 12.00—14.75 12.00—14.75 12.50—14.00 12.00—14.00 12.00—14.00 9.75—11.90 9.50—11.25 9.50—13.40 11.00—14.50 11.00—14.50 10.00—12.00 10.00—12.00 10.00—12.00 10.00—12.00 10.00—12.00 10.00—12.00 30.00—31.00 20.00—32.00 ROTTERDAM, 9 Juni. Eieren. (Rott. Cons. Veil.) Aanvoer 190.000 stuks. Prijzen kippen- 5—7.25; eenden- 5.756.25; ganzen- 1216. (Rott. Veil). Aanvoer 200.000 st. Prij zen. kippen- 6.108.10; eenden- 66.60. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 243 paarden, 7 veulens, 1134 magere runderen 718 vette runderen, 394 vette en graskalve ren, 1051 nuchtere kalveren 144 schapen of lammeren, 39 'varkens, 229 biggen. De prijzen waren als volgt; koeien le qual. 115 120 c.; 2e qual. 110100 c.; 3e qual. 90 80 c.; ossen le qual, 112M!120 c.; 2e I qual. 107110 c.; 3e qual. 9075 c.; stieren Ue dir«ctia Gcmeettiz/jtasfabriti^n te le' qual, 1O0105 c.; 2e Ctual. 9080 c-: 18.00—24.50 18.00—24.50 15.00—22.00 15.00—22.00 15.00—22.00 15.00—22.00 40.00—45.00 40.00—50.00 De korting en' bijbetaling bedraagt than? voor tarwe natuurgewicht 70 k.g. rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, ali« havensoortën 10 ct. per k.g. DEVENTER, 9 Juni, Veemarkt. Vee. Dragende koeien 350400, guste koeien 200300, dragende va aften 200—350, idem pinken 175250, guste pinken f 150—250, graskalveren 50—75, nuch tere kalveren 15—20, stieren per k.g. 0.951, vette koeien 1.051.20. Aan voer 102 stuks. Handel goed. DEVENTER, 9 Juni Eieren Coöp. Vei- lingsver. Deventer en Omstreken. Kippen- 5.55—7.70. Aanvoer 141.000 stuks. ENKHUIZEN, 9 Juni. Aardappelen. Schotsche muizen 5.906.70 middenprijs 6.30; kleine 1.70—2.80, middenprijs 2.60, alles per baal (100 pond). GELDERMALSEN, 9 Juni. Ter veilings- vereeniging „Geldermalsen en Omstreken" besteedde men heden voor aardbeien 30 52 ct., kruisbessen 19 ct., kersen 69 ct. al les per kg. BOVENKARSPEL, (Station) 9 Juni. Aan-' gevoerd 3850 b. aardappelen, Schotse 6.207, kleine 2.50—3.30 per baal; 850Ö stuks bloemkool le s. 9.7518.75; 2e s. 5—10; 3e s. 0.80—1.50 per 100 st. COÖPERATIEVE TTJJNTERSVFRFFNIGING „GOUDA EN OMSTREKEN." j Veiling van 9 Juni 1925. Komkommers le soort 16.8022; Komkommers 2e soort 12.3016.70; Komkommers halve soort f 8.30—10.50; Kropsla 0.90—4.30, per 100 «tuks; Wortelen 1220; Wortelen spro' 38, per 100 bos; Peulen 1332; Dop erwten 22Spitskool 5.706; Sfina- zie 613; Postelein 14.6017.10, pel 100 K. G.; Sla vellen 0.250.47, per kist; Aardbeien 0.290.34, per pond (bruto.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6