UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. HOOFDDORP. De levering van gas door het Hoogovenbedrijf aan de gemeente Beverwijk^ Het rapport van den directeur der gasfabriek. HALFWEG. HlLLEGOM. VOGELENZANG. VELSEROORD. VELSEN IJMUIDEN. ZANDVOORT, Bestrijding van werkloosheid in het Ter- leden en de toekomst Naar ons werd meegedeeld zijn de uitgaven welke ten laste van de gemeentekas zijn geschied ter be strijding of voorkoming van werkloosheid, belangrijk minder dan verleden jaar. De voornaamste oorzaak is wel de vrij gunstige weersgesteldheid; er is geen strenge vorst geweest en wegens den z.g. open winter konden de verschillende werk zaamheden op den akker vrij geregeld doorgaan. Jammer dat de landbouwbedrij ven in de laatste jaren zóó zijn ingericht, dat in de wintermaanden althans op de boerderij weinig handen noodig zijn, om de eenvoudige reden dat er weinig vee op stal staat en het dorschen van de gewassen in den herfst pleegt te geschieden. Ook werd het langzamerhand gewoonte buiten op het veld het slootschieten en ega- liseeren van den grond te beperken tot het strikt noodzakelijke, omdat op vele boerde rijen in den laatsten tijd met verlies is ge werkt en dus ook op de arbeidsloonen moest worden bezuinigd. Een andere gunstige factor is geweest, dat het leggen van de transportbuis ten behoeve van de Amsterdamsche waterleiding aan vele werklieden uit Nieuw-Vennep en Hoofddorp gelegenheid heeft gegeven een flink loon te verdienen, en de bewoners van den Aalsmeerderdijk, den Hillegom- merdijk en den Lisserdijk in de bloeiende cultuur van Aalsmeer en den winstgevenden bollenteelt de geheele winterperiode door een flink bestaan hebben gevonden. Verder heeft het gemeentebestuur ge tracht werk te verschaffen door enkele verbeteringen aan te brengen op de ge meentegronden en een oude onderwijzers woning te doen sloopen. Een en ander is oorzaak geworden dat het aantal werkloozen minder groot was dan een vorig jaar. En voor zoover zij werk loos waren hebben zij 'kunnen profiteeren van fle werkloozenkassen. Want het getal georganiseerde werklieden is vrij groot; op de gemeentelijke arbeidsbeurs zijn 31 ver- illende organisaties bekend met 68 af- schi deelingen. Krachtens de steunregeling, welke van gemeentewege was vastgesteld, werd aan ongeorganiseerde arbeiders via de leden van het burgerlijk armbestuur nauwelijks 1000.uitgekeerd, terwijl aan wie was aangesloten bij een werkloozenkas via de penningmeesters van hun vereeniging is uitbetaald ruim 6000.De verleden jaar op initiatief van het gemeentebestuur door personen van verschillende richting opge richt neutrale vereeniging tot verzekering tegen werkloosheid telt reeds 77 leden. Uit deze cijfers blijkt, dat het besef on der de arbeiders levendig wordt, dat het een zedelijke plicht is om zich te assuree- ren tegen werkloosheid, gelijk men zich ook verzekert tegen brand, invaliditeit, overlijden enz. B. en W. schijnen te willen probeeren in dez.e richting nog meer te bereiken en hebben daarom aan alle arbeiders in deze gemeente een circulaire gezonden, welke luidt als volgt: Nu de werkloosheid voor tal van gezin nen gelukkig! weer achter den rug is en het zich laat aanzien, dat gedurende eenige maanden weer een regelmatig loon zal kunnen worden verdiend, achten wij ons verplicht U aan te raden alweer te gaan denken aan en rekenen met den win ter, welke op dezen zomer volgen zal en waarin de werkzaamheden mogelijk schaarsch en de loonen vermoedelijk laag rullen zijn. Daarom moeten reeds nu plannen wor- Jen gemaakt en maatregelen getroffen om nogelijke ellende in de wintermaanden te voorkomen of te verlichten. Het is een harde plicht van ieder hoofd van een gezin om in de zomermaanden noodzakelijke huishoudelijke dingen aan te koopen of te vernieuwen; om door zuinig heid en rustig overieg wat te besparen; om voor den langen winter een hoeveelheid aardappelen en brandstoffen op te doen. Want in verband met het algemeen stre ven naar bezuiniging, zal ook in den vol genden winter door het burgerlijk armbe stuur slechts zeer geringe geldelijke onder stand kunnen werden verleend. Waarom alle arbeiders ernstig worden vermaand zich te verzekeren tegen de kwade gevolgen van de werkloosheid, wel ke gevreesd wordt en noodzakelijke voor zorgsmaatregelen daartegen te nemen. Dit kan gebeuren wanneer ieder zich aansluit bij de een of andere werklieden- vereeniging met een daaraan verbonden werkloozenkas. huishuur en het geld voor ziekenfonds én het schoolgeld wordt betaald en een ge- deelte voor de belasting wordt gereser- veerd. Maar even noodzakelijk is het in dezen I onzekeren tijd aan het eind van iedere i week een paar kwartjes te offeren van het dikwijls niet te groote weekloon als I contributie en premie voor de werkloozcn- 1 kas. Wie dit doet, verkrijgt aanspraak en rcht op een geldelijke uitkeering in de dagen, waarin het onmogelijk zal blijken passenden arbeid te vinden; behoeft niét te gaan naar het burgerlijk of kerkelijk armbestuur om onderstand te vragen en te eten het brood der genade. Wie dit doet, kan zelf zijn gezin van het allemoodigste voorzien en komt niet ge heel ten laste van zijn belastingbetalende mede-arbeiders en andere ingezetenen. In de eerste vier maanden van dit jaar is er uit de kas van het burgerlijk armbe stuur weer een belangrijk bedrag betaald, tot ondersteuning van ongeorganiseerde arbeiders. Zij hadden in de dagen van geregelden arbeid zelf geen cent bijgedragen tot leni ging van den nood der werkloosheid en profiteerden toch van de verdiensten van anderen. Dit is den arbeiders tot schande en de gemeente tot schade, omdat van rijkswege ook aan de werkloozenkassen geldelijken 'steun wordt verleend. Ook kan de gemeentelijke overheid, aan wie ten opzichte van dezen hoogst ernsti- gen plicht zoo'n onverschilligheid aan den dag durfde leggen, op den duur geen gere gelden steun meer toezeggen of uitbetalen. Ons college komt daarom tot U voor zoover ge reeds lid zijt van een vereeni ging met een daaraan verbonden werkloo zenkas met den ernstigen raad toch lid van zoo'n organisatie te blijven En voor zoover ge als lid mocht hebben bedankt waarschuwen wa U weer onmid dellijk als lid toe te treden. Mocht ge nog geen lid geweest zijn, zoo dringen wij er ernstig op aan U onmid dellijk bij eeD zoodanige vereeniging aan te sluiten Doe zelf maar een keuze uit de vele be staande organisaties en wordt lid van die vereeniging, welke in opzet, doel en stre- 'en U het beste lijkt. Is er onder de zoo talrijke reeds be staande vakorganisaties in Haarlemmer meer geen enkele,, waarin ge U thuis kunt gevoelen, wordt dan lid van de vereeniging „Tua Res" aan welke vereeniging ook een Werkloozenkas is verbonden. Laatstgenoemd? vereomding is geen vak- vereeriding: zij heeft geen politieke of kerkelijke kleur: het bestuur wordt ge vormd door personen van verschillende richting. Zij is een zuiver assurantiefonds; zij be doelt enkel en alleen gelegenheid te geven tot ondof]inge verzekering tegen dé geld;- fijkc nadeden ran werkloosheid aan alle 1 arbeiders, die om welk reden dan ookl -bezwaren hebben om zich aan te sluiten j bij een der bestaande vakorganisaties. Het is ons ideaal te bereiken dat vanaf Maandag 15 Juni 1925, ieder werkman zich zal hebben aangesloten. Wie dit doet en geregeld zijn contributie betaalt zal als 't noodig mocht zijn reeds in de tweede helft van de maand December 1925, uitkeering uit de werkloo zenkas van zijn vereeniging kunnen ont vangen. Wie zonder geldige redenen op zettelijk nalaat, verzuimt of weigert om zich aan te sluiten, rekene er op, dat hij voor zoover het van ons college af hangt in de komende wintermaanden geen of slechts een zeer geringen geldelij ken onderstand uit de kas van het burger lijk armbestuur zal kunnen ontvangen en onder geen enkele voorwaarde in aanmer king zal komen voor eventueele arbeids bemiddeling of werkverschaffing. Wie niet goid weet bij welke vereeniging hij zich zal hebben aan te sluiten, raden wij aan eens te komen praten nn He arbeids beurs in hef kantoorgebouw naast het raadhuis te Hoofddorp, alwaar alle ge- wenschte inlichtingen gratis worden ver strekt. Verleden jaar hebben wij per circulaire een ernstig woord tot ongeorganiseerde arbeiders gericht; aan meer dan 1200 adres sen zijn toen aanschrijvingen verzonden. Het ligt niet ir. onze bedoeling en is ook niet wel mogelijk dit elk jaar te herhalen. Daarom vertrouwen wij, dat deze aan sporing door de arbeiders in deze gemeen te ter harte zal worden genomen en goede vruchten dragen zal. Huldiging van het R.-K. Fanfarecorps. Vrijdagavond was het een ware huldigings avond voor het R.K. Fanfarecorps „Ons Ge noegen", te Hoofddorp, in de R.-K. School. Te 9 uur opende de heer P. Heilker de tamelijk goed bezochte bijeenkomst De voorfitter verzocht voorzitters en se cretarissen aan de bestuurstafel plaats te nemen en feliciteerde het kranige corps, dat zoo prettig samenwerkte. Hij sprak den wensch uit, dat die samenwerking steeds zoo zou mogen doorgaan. Spr. gaf het woord aan den heer Zeegers. Het deed spr. genoegen, om een feest rede te kunnen houden en besprak in duide lijke trekken wat slechte muzi -k en wat goede muziek is. Spr. feliciteerde den krani- gen leider, den heer L. Thuis, die in 3 jaren zooveel lauweren heeft geoogst. De voorzitter dankte spr. voor zijn duide lijke en mooie rede. Vervolgens sprak de heer D. Veldman, als voorzitter van ,,St. Raphael" en feliciteerde den heer L. Thuis en het geheele corps. Eveneens.deed de heer K. W. Lamboo, als voorzitter van „St. Deus Dedit" en als 2e voorzitter van den R.-K. Volksbond. De heer N. van Duin sprak namens de „Hanze" en mej. J. van 't Riet namens den Tv- K. Vrouwenbond. Voorts werden eenige wedstrijden gehou den waarvan de prijzen werden toegekend als volgt; le prijs S. Thuis en J. Wakker; 2e prijs H, Driessen en J. Schouten; 3e prijs F. Voeten en J. Kroezen; 4e prijs Adr. Huijsmans en Th. Seles; 5e prijs C. Kroezen en B. Wakker; 6e prijs H. Zoomer en N. Stokman. De prijzen werden door den Zeereerw. heer; Pastoor met een toepasselijk woord uit. gereikt. De directeur, de heer L. Thuis, ont ving een mooi wandkruis, dat met 'n rijmpje en' eenige welgekozen woorden werd uit gereikt. De heer L. Thuis dankte den Zeereerw. heer Pastoor voor zijn medewerking. .Verder werd de avond opgeluisterd door muziek en hadden er ook nog eenige ver lotingen plaats. Wij publiceerden het rapport van den direc teur van het Rijksinstituut voor brandstoffen- economie inzake de levering van gas aan de gemeente Beverwijk door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Dit rapport werd ter lezing aangeboden aan den heer Donkers, directeur van de gas fabriek in Beverwijk die op zijn beurt een rapport uitbracht waarin hij zegt. Het kom t mij voor, hoewel ik de meening van den schrijver zeer hoogschat, dat een be oordeeling naar twee maatstaven niet de juiste isjen den heer Wirtz zal het dan ook wel dege- lijk bekend zijn, dat een begrooting zooals in den laatsten tijd door vele gasfabrieken is ingediend, geen maatstaf is, gezien de steeds variabele kosten. Eem dergelijke bcgrooting is mijns inziens geen'maatstaf om zulk een ingrijpende ver andering aan de werkelijkheid te toetsen, evenmin de rekening der jaren 1922 en 1923, waarin buitengewone werken zijn uitgevoerd die allen no# sporen achterlieten en dus kos ten vereischten, die eigenlijk niet op de ex ploitatie mochten drukken. Het heeft mij dan ook getroffen, dat ge noemde heer niettegenstaande wij een en ander omtrent de begrooting besproken heb ben, toch de beprooting van 1925 als maatstaf aan de eene zijde aanneemt als basis voor den kostprijs in eigen bedrijf, en bij de beschou wing van het gas van de Hoogovens de be dragen der Verlies- en Wintrekening 1923. Een vergelijking der schulden van een pas uitgebreide fabriek met de schulden der vroe gere fabriek is evenmin juist en daarom meen ik goed te doen om de op pag. 5 van het rap port opgenomen totale schuld te splitsen in werkelijke op de fabriek drukkende schuld En schuld op de distributie, waardoor een ander beeld verkregen wordt. Schuld kapitaalschuld f 17648.27 Afschrijving f 28875.33!'.'. Samen f 101272.26af huur Electr.bedr. f 500.—over f 100772.26 Alzoo f 94.22 per 1000 M3. Thans kom ik aan de bijlage ad II hierin komt bij aandachtige beschouwing eenige ver andering, daar wij te zijner tijd aan de hand van de distributierekening 1923 hebben ge werkt, waarbij enkele posten zijn over het hoofd gezien, die op de fabricage-rekening voorkomen en nu op de distributie overgaan, om maar enkele te noemen bv. „cokes-aan koop voor het stoken der calorifères in den winter, stroomverbruik woningen, storting vernieuwingsfonds, enz." Het onderhoud is zooveel lager geraamd, omdat Dr. Wirtz veronderstelt de gebouwen worden verkocht of afgebroken, toch leek mij de raming bij nader inzien voor de over blijvende gebouwen en woningen te laag. Flet komt mij daarom gewenscht voor een nieuwe opzet te maken vin die kosten over eenkomende met de volgorde hiervoren aan genomen. Kantoorbehoeften en drukwerk f 600. Jaarwedden f 7125.Arbeidsloon f 7068. Onderhoud gebouwen (gedeelte gebouwen) f 1237.73 Onderhoud gaihouders f 450.34 Onderhoud gereedschap f 400.Onder houd buizennet f 102.74 Onderhoud dienst huizen f 31.21 Onderhoud gasmeters f 388.7 Onderhoud muntmeters f 389.02 Onder houd muntleidingen f 368.14 Samen f 3367.92. Achterstand (zooals onder I) f 203.95 Verlichting, terrein, kantoren en woningen f 967.42 Aankoop cokes verwarming gas houder enz. f 420.Magazijn (verlies) f 864.62 Belasting, recognitieën en verzeke ring f 1015. 51 Waterleiding en telefoon lager contract water) f 336.80 Reis-en ver- Rente Jaar Fabriek Distributie Fabriek Distributie Aflos sin g 1912 f 72000.— f 48216.39% f 2700.— f 1768.52 f 6922.7 6 1916 f 55000.— f 37525.35 f 2200.— f 1512.84% f 6922.7 6 1920 f 87000.— f 57971.21 f 4000.— f 2645.69% f 10883.7 8 1924 f 180000.— f 120346.77% f 10600.— f 7048.27 f 25139.8 7 1925 f 167000.— f 110836.07' f 10000.— f 6576.27 f 22510.70 VoetbaL Bij de alhier gehouden wed strijden was de uitslag: Seriewedstrijden, le afd. 2e ronde: Zandvoort Combinatie D. S. V. I: 11, door Zandvoort, na lotir.g gewonnen. 3e afd. Schinkelhaven ID. S. V II: 21. 3e aid. Schinkêlhaven IIMeteor II: 1—0. Asp. afd. Halfweg Asp.Schinkelhaven Asj.: 2—1. Seriewedstrifd te Heiloo. Halfweg IVolenwijkers 1: 02. Vriendschappelijke wedstrijd. Halfweg IIIRood-Zwart I: 1—1, na lo ting werd aan Halfweg een daartoe uitge doofd kunstvoorwerp toegewezen. CONCORDIA UI—R. K. V. Z. IV: 1—3. Als om half vijf wordt begonnen, trapt Zwaluwen tegen de zon in af. De partijen wegen goed togen elkander op, doch de Haarlemmers zijn het meest in den aanval. Uit een der aanvallen weet de linksbinnen aan Zw. dé leiding te bezorgen, 0—1. De Hillegommers komen nu even goed opzetten, een mooie doorbraak volgt en de midvoor heeft geen moeite de partijen op gelijken voet te brengen, 11. Spoedig hierna is 't rusten. Als weer wordt begonnen, volgen spoedig eenige aanvallen van Conc., doch alles wordt geretourneerd. Het goede samenspel der Zwartjes is oor zaak, dat Concordia's achterhoede wel eens treuzelde; een gbede kans wordt henut door B. Geels, 12. Uit een mooien Zwaluw-aanval, weet de midvoor ten derde male te scoren, 13. Na eenige minuten fluit de scheidsrechter, die verdienstelijk leidde, einde en kon de Zwaluwcaptain de mooie aiedaille, onder eenige hartelijke woorden, in ontvangst nemen. Zilveren Ambtsjubilé. Op IS dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer N. J. Tromp, spoorwegbeambte alhier bij de Maat schappij in dienst trad. Van die kwarte uw was de heer Tromp 1% jaar hier werkzaam en 7 jaar te Sassenheim. We zijn overtuigd, dat velen zich zullen beijveren, die dag voor den eenvoudigen, ijverigen spoorman tot een onvergetelijke te, maken, We hopen dus op dit jubilé ,iog eens terug te komen. Bijna verdronken. Gisteren viel een onge veer 8-jarig zoontje van den heer Evers spe lenderwijze in dge Beek. Onmiddellijk zonk het naar de diepte. De heer Van den Burg die het ongeval bemerkte, sprong te water en het mocht hem na 2 maal duiken geluk ken, het ventje boven te halen. Door den heer Th. Paasse, die het kind van Van der B. aanpakte, werd het noodige gedaan om de levensgeesten, die bijna geweken waren, op te wekken, hetgeen gelukte en waardoor het ventje van een wissen Qpod is tfered. Verlenging zomervacantie. Door de Ou dercommissie ->an de O. L. School alhier is aan 't Gemeentebestuur van Bloemendaal 't verzoek gericht, de zomervacantie dezer school ook te stellen op 4 weken, 't Ge meentebestuur heeft dit verzoek doorge zonden naar de Schoolcommissie om ad vies. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan is er tenmmste al eenige verbetering gekomen in de onrtelüke rerfelirg Her zomervacanties bij, de O. L. scholen in deze gemeente. Terloops zij even opgemerkt, dat in he' rapport voor 191219161920 de Aflossin gen zijn aangenomen, terwijl over 1924 en 1925 de Afschrijvingen voorkomen voor 1924 niet het juiste kapitaalcijfer en voor 1925 geen rekening gehouden is met de aflossingen aangezien alles is genomen per 31 December. De afschrijvingen waren trouwens steeds veel grooter dan de aflossingen. De verdeeling der kapitalen staat in ver houding als 60 tot 40 De schuld, die alzoo op de fabriek drukt, is in gelijke verhouding dalende met de schufu op de distributie, daar de gashouder bij even tueele levering door de Cokesovens toch had moeten komen om een vooraad op te nemen van minstens 70 van het etmaalverbruik, zooals door de Kon. Ned. Hoogovens er, Staalfabrieken wordt geëischt. Op de distrubutiescliuld vóór 1917 behoo- ren nog tal van gasmeters die vroeger uit de jaarlijksche rekening werden betaald en die in de boekwaarde zijn begrepen. Ook nu moet weer een groote uitbreiding worden gemaakt voor de distributie ter voor ziening van de gemeente Wijk aan Zee en Duin, waarvan de kosten circa f 25000. zullen bedragen. Wij zijn nu bovendien in de jaren van de grootste lasten, zoodot na verloop van eenige jaren die lasten, in oen vorm van rente en af lossing en uitbreiding van ons debiet, aanmer kelijk zullen dalen, waardoor wij in staat zul len zijn goedkooper te próduceeren, evenzoo goed als vroeger toen er met'de oude fabriek werd gewerkt. Er zullen na deze leening voor den bouw van dezen noodzakelijken reserveoven, die wel is waar f 42000.rond zal kostert en waarmede de fabrikant dan kant en klaar is ingericht, jaren verloopen alvorens er weer voor de fabrieken zal behoeven te worden ge leend, daar alles nog in goede conditie'is. In dien tijd zijn de toestellen afgeschreven en kan uit het vernieuwingsfonds, dat gefun deerd is en waarin jaarlijks een bedrag wordt gestort, een en ander worden bekostigd. Ten eerste wil ik mij bepalen tot de bere kening ad I, waarbij ik niet de begrooting var. 1925 als maatstaf zal nemen, doch wel de re kening van het afgeloopen jaar 1924. In de bijlage is voor gaszuivering een zeei hoog bedrag geraamd (in een begrooting tracht men toch zooveel mogelijk aan der veiligen kant te blijven) dat in werkelijkheid wellicht de helft zal bedragen, wanneer men nagaat dat in 1924 inclusief loonen slechts f 769 is uitgegeven. Ook de post jaarwedden ad f 8725.kan gevoegelijk worden teruggebracht op f 7125.—aannemende dat door de bezui niging de s lijfkosten f 125.Onderzoek administra- .ie f 450.Schoonhouden kantoren f 260. Rente opgenomen kasgeld i 1200.'r; Huur fabrieksterrein f 300.;Onkosten f 422.84 Pensioenbijdragen f 4857.86 Pensiocninkoop f 361.79 te samen f 5219.65 Rente kapitaalschuld i 17648.27 Afschrijvingen f 28875.38%; Vrachten f 203.91 Vernieuwingsfonds f 1000. is f 77674.28 Wachtgelden uit te keeren aan 4 stokers, ~2 plaatswerkers en 1 fitter of 65% van het loon f 7844.60 te zamen f 85518.88'o Af huur Electrisch Bedrijf 500.biijft er over f 85018. 88%. Alzoof 79.49 per 1000 M3. Bij dit cijfer is geen rekening gehouden met ue mindere calorische waarde van het Coke. - ovengas en dient dit in verhouding bijgete kend, te worden en wel minstens 8%. Het aangenomen bedrag van f 3800. voor wachtgelden, zegge f 540.per persoon, is mijns inziens te laag, waarop ik ook in mijn schrijven aan den heer Wirtz reeds had gewe zen, daar 't voor het meerendeel moeilijk zal vallen in een andere betrekking over te gaan daar ze bij de gemeente zelf geen plaats zullen kunnen vinden. Volgens vorenstaande bere kening zijn deze op 65% aangenomen, hetgeen mij éen billijke regeling toeschijnt. Verder is mij niet bekend welke kosten in het bedrag der persleiding zijn opgenomen, aan gezien hier aan de fabriek ook nog wijzigingen Zullen moeten worden gemaakt, en kon men mij van de Directie hieromtrent geen uit sluitsel geven. Met de in de bijlage III aangenomen mar ge van de prijzen van de cokeskolen kan ik mij vereenigen. Wat de terugwinning van de helft der ko- lenprijzen aan bijproducten aangaat, die vol gens mijn berekening met de resultaten van de oude werkwijze over dat tijdvak vrijwel overeenstemt, merk ik echter op.dit niet te vergelijken is met de betere bijproducten der nieuwe werkwijze, terwijl zeker dit percen tage in de oorlogsjaren niet als maatstaf kan worden aangenomen, zelfs thans bij de on gunstige verhouding van kelen en cokes is dit cijfer 56 en meen ik niet van eenig optimisme te mogen beschuldigen, wanneer dit cijfer op 60 zou worden aangenomen. Voorloopig wil ik dus de cijfers uit het rap- oort aanhouden. Volgens mijne berekening torn ik dus tot onderstaande resultaten Directeur Boekhouder Klerken Baas-fitter Geldophaler 2950.— 1000.— 825.— 1500.— 550.— of totaal f 6825.— genieten, welk bedrag nog zal dienen te worden verhoogd met f 300. wanneer blijkt dat het thans aanwezige per soneel overbelast is, voor een jongste be diende, die voor penningenverkoop en loop werk moet aangesteld worden. (De boekhouder en klerken komen slechts voor het halve salaris, de baas-fitter voor eer klein gedeelte op het Electrisch Bedrijf). De post „Terugbetaling borgstellingen blijft buiten beschouwing, daar die evenzee: ontvangen als terugbetaald worden. De post „Rente opgenomen kasgeld" zal evenzoo verminderd kunnen worden, als men nagaat, dat wij zoo successievelijk van de Bank te goed zullen hebben, en wel op f 2000 Vernieuwingsfonds, pensioenbijdragen eischen geen verandering. De ppst „Onvoorzien" dient tot sluiting der rekening, hetgeen geschied is op de be grooting 1925. De jtii te maatstaf isdus de re kening van het afgeloopen jaar. Zoodoende kom ik tot de volgende bere kening van den kostprijs per 1000 M3. Magazijn. Magazijnverlies f .864.62 Gaszuivering f 769.Jaarwedden f 7125.Arbeids loonen f 18124.67 Onderhoud gebouwen f 37i3.20% Onderhoud ovens f 1383.90 Onderhoud gashouders f 693.24 Onderhoud machines en toestellen f 2703.16 Onder houd gereedschappen f 1820.58 Onder houd watergas-installatie f 153.44 Onder houd gasmeters f 489.51 Onderhoud bui zennet f 1218.61 Onderhoud muntmeters f 519.85 Onderhoud muntleidingen f 1157.2 Onderhoud diensthuizen f 163.59 Onder houd kolentransport f 754.84Samen f 13771.14%. Machinekamerbehoeften f 281.25 ?e- lastingen, recognitieënen verzekeringen f 1015.51% Kantoorbehoeften en drukwerk f 665.20 Oninbare posten f 203.95 Water leiding en telefoon f 485.96% Reis en ver blijfkosten f 20.55 Onderzoek administra tie f 450.Schoonhouden kantoren f 260. Stroomverbruik fabriek en woningen f 1669.25 Terugbetaling borgstellingen f Rente opgenomen kasgeld f 2000. Huur fabrieksterrein f 300.Onkosten f 422.84% Storting vernieuwingsfond; f1000,Pensioenbijdragen f4857.86 ;Pen d'Acnintoon f 3*1.79, samen 5219.65 Rente het gas van 4000 calorieën, waarbij het legio klachten regent, en waarmede men dus wel rekening dient te houden daarom moet ik dan ook de fabricage op 4300 tot 4500 calo rieën aanhouden. Een vraag dient zeker te worden overwogen, wanneer de fabriek is afgebroken en het con tract is afgeloopen, hoe zal dan onze financi- eele positie zijn tegenover het Hoogovenbe drijf Wat de praktijk van dergelijke overeenkom sten betreft, meen ik te moeten verwijzen naar het P.E.N. dat tijdens het loopende con tract de maximale belasting met 50 heeft verhoogd en daarmede nog niet tevreden is. Men ziet te laat dat men aan handen en voeten gebonden is. Ook komt het mij voor, dat een staking aan het Hoogovenbedrijf niet denkbeeldig is, terwijl een staking aan een overheidsbedrijf als het onze vrijwel is uitgesloten. Bij de tegenwoordige toestandenen de kracht der organisaties betwijfel ik of de Hoog ovens in staat zullen zijn bij eenig conflict met de arbeiders het bedrijf intact te houden. Mocht ondanks mijne bezwaren de gemeen te er toch toe besluiten gas van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te betrekken, dan zal het noodzakelijk zijn zeer scherpe voorwaarden, uitsluitend de kwaliteit van het gas behelzend, aan het Hoogovenbe drijf te stellan. Ten slotte nog eene opmerking over het schrijven van 14 Febr. waarin voorkomt, dat de rente bedraagt f 12239.21, terwijl volgens mijn becijfering van hetgeen er op de fabriek drukt, slechts f 10000.zal worden betaald, en deze rentebetaling houdt toch niet op al wordt gas van de Hoogovens betrokken. Wanneer we zoover zijn, dat de fabriek ge heel is afgeschreven, wordt vanzelf sprekend, ook al blijven we werken, rente en aflossing gespaard, en dan zijn de gebouwen nog lang niet aan hun einde zoodat ze als bouwvallig zouden moeten worden afgebroken. Krijgt men inderdaad bij verkoop de boek waarde terug, dan vervalt de afschrijving. Echter betwijfel ik ten sterkste, dat we het in den brief genoemde bedrag van f 221764.85 zullen terugkrijgen, waarschijnlijk nog niet eens het bedrag der schuld, dat zou kunnen dienen tot aflossing der leeningen, waardoor dus geen rentebetaling meer zou noodig zijn. Van een besparing kan dus geen sprake zijn. Tot zoover het rapport van den directeur der gasfabriek. Hierover is een antwoord bin nengekomen van den heer L. Wirtz, van de volgenden inhoud Het heeft mij eenigszins verwonderd de opmerking te lezen over de basis van mijn be rekening voor den kostprijs, in eigen bedrijf en bij afname van het gas der Hoogovens. Deze cijfers toch zijn door mij uitgekozen en vastgesteld in overleg met den directeur, juist met de bedoeling opmerkingen als bd- venbedoeld te voorkomen. Nu is het zeer goed mogelijk dat de direc teur van meening is veranderd en dan heeft in zooverre de samenwerking haar doel gemist, 'tgeen ik betreur, aangezien deze beschouwin gen over en weer de zaak, waar het om gaat, noodeloos ophouden. Doch dit in het midden gelaten, geven de verschillende opmerkingen mij geen aanlei ding de cijfers van mijn rapport wezenlijk te veranderen, daar niet uit het oog moeten worden verloren, dat eenige speling in de ge vonden getallen vanzelfsprekend is. Over de calculatie van den directeur Uwe gasfabriek wil ik kort zijn. De begrootinr over 1925, zoowel als de exploitatierekenin gen over 1922 en 1923 worden als niet bruik baar gequalificeerd. Wanneer - nu voor eer oogenblik de exploitatierekening van 1924 wordt aangehouden, dan vindt men, dat voor dit jaar de post (A en B) bedraagt f 111.90. Wanneer aan de hand van de gegevens wordt uitgerekend, voor welk bedrag de post A. hierin voorkomt, dan vindt men eer waarde van f 15.78, waarmede de post B. wordt f 96.12. Wordt nu deze post opgevoerd als post BI mijner berekening dan wordt, bij een koler- orijs van f 14.Al-f- BI is f 18.92 f 96.12 is f 115.04. Het verschil met het door mij opgegever bedrag is f 119.11f 115.04 is f 4.07 of 3.75%. Bij een calculatie zijn dergelijke verschille; toelaatbaar. Wat betreft de berekening in bijlage II van mijn rapport is het mogelijk, dat eenige posten over het hoofd zijn gezien met name de post aankoop van cokes voor verwarming, welke met een bedrag van f 420.— is opge bracht. Wat de andere posten betreft, deze zijr eveneens van niet veel of geen invloed. Bij stroomverbruik-woningen is het moge lijk, dat 't-bedrag van f470.14 voor eenige ver hooging vatbaar is veel kan dit ni'-t zijn. aan gezien bij een distributie-bedrijf alles veel eenvoudiger van opzet wordt. Kolenprijs per ton in guldens Eigen Levering Gasfabr. Cokesovens Exploitatie eigen gas fabriek Productie- A 1 kosten Gaslevering door de cokesovens Productie- A 2 kosten f 14.— 17.— 20.— f 12.— 15.— 18.- A 1 f 18.92 22.97 27.03 B 1 f 94.22 94.22 94.22 B 1 f 113.14 117.19 121.25 A 2 f 35.65 39.40 43.15 B 2 f 79.49 79.49 79.49 B 2 f 115.14 118.89 122.64 Hieruit blijkt dus duidelijk, dat de voorge stelde winsten tot een minimum geredu ceerd worden, en zal er voorzeker, wanneer de fabriek blijft bestaan, de schuld door ge stadige aflossing aanmerkelijk verminderd zal zijn, de productie door uitbreiding van debiet vermeerderd, eveneens meer voor deel worden behaald. De liquidatie van de fabriek zal voorze ker een grooten schadepost opleveren. Het komt mij voor, dat zelfs bij een gering prijsverschil een gemeente als de onze, die in de naaste omgeving nog afzetgebied ge noeg kan vinden, niet zijn onafhankelijkheid moet prijs geven. Verkeerden wij in het geval van de ge meente Velsen, die geen fabriek bezit, dan zou aansluiting bij de Cokesovens aanbeve ling kunnen verdienen, en is het dan slechts een kwestie van lageren prijs door den vo- rigen leverancier aan de gemeente Velsen aan geboden. Voor Beverwijk is dit echter een geheel ander geval, waar Beverwijk een gasfabriek bezit, die zeker voor plaatsen*van haren om vang gezien mag worden en waarvan de re sultaten naar inzicht van vorige Commissies en Gemeenteraden, alsook volgens de ver slagen goed zijn te noemen. Gasvoorziening door het Hoogovenbe drijf zou naar mijn inzicht kunnen worden overwogen, wanneer wij zelf niet in het be zit waren van een pas gemoderniseerde fa briek en de levensvatbaarheid van het Hoog ovenbedrijf bewezen ware. Zoolang de bestaanszekerheid niet is aan getoond, lijkt het mij aansluiting voor onze gemeente aan het bedrijf gevaarlijk. Waar in het Zechengebiet in Duitschland tal van plaatsen, o.a. Düsseldorf, Duis burg, München-Gladbach, Hórde, Dortt- mund, Unna, Kamen, Soest, Siegen, Gre- frath bei Solingen, Buer, Schwerte, Moere, Crefeld, en Ohligs enz., zelf de uitbreiding van bestaande en den bouw van nieuwe fa brieken ter hand nemen en er niet aan den ken een contract met de Zechen af te slui ten, mij zelfs vandaar uit werd afgeraden co- kesovengas te nemen, meen ik toch met klem te moeten adviseeren met bovenstaande bij uwe beoordeeling rekening te houden. In de gemeente Roermond zelfs denkt men er niet aan om gas uit Heerlen te betrek ken, daar ook daar plannen tot uitbreiding der fabriek door B. en W. binnenkort aan den Raad zullen worden voorgelegd. Ook wensch ik in het bijzonder de aandacht te wjtjcpn np de lage calorische waarde van Dat voor storting vernieuwingsfonds geen bedrag is opgebracht in bijlage II zal niet verwonderen als in aanmerking wordt geno men, dat in bijlage I voor dien post f 1000.—. is opgebracht. Aangezien bij een zuiver di stributiebedrijf geen fonds behoeft te worden gevormd voor de fabriek, wijl deze niet be staat, is het een misvatting van den directeur, dezen post in beide bijlagen even groot te ne men. Het verschil van f 1000.in mijne berekening is zelfs ten gunste van eigen be- irijfvoering. Het bedrag voor wachtgeld ad f 3800. moge laag schijnen men heeft echter niet te vergeten, dat deze post niet te zwaar moet worden gerekend, aangezien met goeden wil de arbeiders wel te werk kunnen worden ge steld in een andere functie. De praktijk bij andere fabrieken voor wat betreft zgn. wacht gelders, geeft mij het recht dezen post te handhaven te meer, waar de berekening voor eene lange periode is opgezet en het bedrag, dat het eerste jaar moet worden uitgegeven, geleidelijk vermindert. Dus ook voor bijlage II zijn geen verande ringen van beteekenis aan te brengen, wan neer men dezelfde marge van I 4% toelaat baar acht. De opmerking van den directeur, dat de liquidatie van de fabriek een grooten schade post zal opleveren bewijst, dat hij niet heeft begrepen, dat bij de geheele berekening van mogelijke besparing door aansluiting bij de cokesovens de baten van de liquidatie gelijk nul zijn gesteld. Alleen is op blz. 5 van mijn rapport met een enkel woord de opbrengst van deze liquidatie bestemd voor de extra uitga- ven, welke voor aansluiting aan de cokes ovens voor éénmaal moeten worden gedaan. Van een schadepost kan onder deze omstan- 'digheden geen sprake zijn. Het overzicht, gegeven door den directeur, van schuld, rente en aflossing gesplitst in in fabrieks-en distributie-gedeelte, is een wel kome aanvulling (en misschien in sommige opzichten verbetering) van het staatje in mijn rapport op. blz. 4 en verandert niets aan mijn daaraan vastgeknoopte opmerking. Uitgaven, gedaan voor de distributie zijn vanzelfsprekend van geen belang bij deze stu die, waar het op verschillen in de beide geval len neerkomt. Hetzelfde geldt voor de salarisverminde ring van het personeel, dat toch blijft. Bij de beschouwingen over de calorische waarde van het gas kan de opmerking worden gemaakt, dat van de zijde der gemeente Beverwiik zeker zal moeten w^den toege zien, dat deze waarde minstens 4000 cal. be draagt. Waar de gasfabriek met dro#gprocédé vol gens het verslag over het dienstjaar 1924 per 1000 kg- kolen 374, 3 M3 gas heeft ge fabriceerd, zal de calorische waarde met 4300 a 4500 cal. naar mijne meening te hoog zijn opgebracht. De verdere opmerkingen in het rapport van den directeur missen zakelijken grondslag en worden derhalve door mij verder niet be handeld. Wat betreft de laatste opmerking, naai aanleiding van mijn brief van 14 Februari j.l. deze kan eenvoudig als volgt worden weerleg i Indien de fabriek niet meer bestaat is 't ze ker, dat geen kapitaal meer behoeft te worde, geleend voor dit gedeelte van het bedrij; Leeningen voor het distributie-gedeelte gaa. ongestoord door. Indien de fabriek intact blijft is het even eens zeker, dat in de den loop der jaren voo dat gedeelte wèl leeningen zullen moete. worden aangegaan. De directeur meent, da jaren zullen verloopen, eer weer voor de fa briek zal moeten worden geleend en hij is va meening, datals het zoover is, de toestelle. zullen zijn afgeschreven. Ik betwijfel dit en ge zien het verloop van den schuldenlast der gas fabriek te Beverwijk en van vele andere fa brieken, doe ik dit met grond. In het eerste geval zal dus elk volgend jaa- de te betalen rente voor fabric ksleeninger, minder worden, aangezien door afschrijvin gen het bedrag, waarover rente moet worden betaald, elk jaar vermindert. In het tweede geval vindt deze verminde ring eveneens plaats tot op een gegeven mo ment weer zal moeten worden geleend, het geen bij een fabriek niet te vermijden is. Waar dus in het eerste geval de rente vooi het fabrieksgedeelte in den loop der jarer tot nul wordt gereduceerd en voor dat gedeel te ten laatste ook de afschrijving vervalt daar zullen deze twee bedragen in het tweed» geval steeds een zekere waarde hebben. R.-K. Coöft. Tuindersvereeniging „Kenne- mcrland'. Prijsnoteering van 8 Juni. Aardbeien per K.G. 45—70; Doperwten per pond 1926; Peulen per pond 2023; Aardappelen per K. G. 56; Snijboonen per K. G. 77; Spercieboonen dikke per K.G. 77; Spinaeie p. Kist 502; Sla (50 stuks) 903; Rhabarber per Bos 8—19; Peen per bos 2025; Komkommers per 100 616; Postelein per kl. kist 45—80; Uien per pond 6—8; Selderie p. bos 5—10; Pieterselie pet bos 23; Asperge dik p. bos 6075; As perge dun per bos 1525; Asperge dik blauw per bos 2840; Bloemkool per IOC 6—23. J De aardbeien. Hedenmorgen had de eer ste exportveiiing plaats van de eerste aardbeien (vroege). De aanvoer was al tameüjl groot. Oagevcci 6 wigons rijn verzonden. De prijzen varieerden van 40 tot 46 cent per kilo. Nu bleek eens goed dat sommige tuinders nog niet met den bepaalden tijd op de hoogte zijn. Vroeg komen is de hoofdzaak om goede prijzen te bedingen. De veilingen op struik zijn een tegenvaller geworden. Exportveiling. De Exportveiling of de z.g.n. „Molen", hield Maandagavond een vergadering, voor de inbrengers van aard beien. De heer Veer, voorzitter, opende deze vergadering met en korte toespraak, waarin hij liet uitkomen, het doel waarvoor deze vergadering was bijeen geroepen. Hoofdzaak was ook hier het op tijd beginnen te veilen. Om dit doel te bereiken, en te voorkomen, dat de tuinders met hun wwen op hoeken en kanten blijven staan, om niet de eerste te zijn, zal de proef worden genomen, om de eers!e 30 tuinders een doorsneeprijs uit te betalen, waarvoor l'A meer zal worden afgehouden van de te veilen vruchten. Dit werd na eenige discussie goedgekeurd, wel waren enkele personen voor het serie vei len, maar dit schijnt niet door te voeren te zijn, wat op andere plaatsen wel kan, blijkt hier onmogelijk, omdat door de betrokken personen niet wordt medegewerkt, oorts werd als laatste middel aan de hand gedaan de hekken van de laadplaats aan het spoo te sluiten. Blijft dan eenmaal een te laa. komer staan, dan zal hij'voortaan wel betel op tijd zijn. Aangedrongen werd om toch vooral vooruit op te geven de hoeveelheid, welke de tuinders den volgenden dag onge veer ter veiling zullen brengen, wat de prijs zeker ten goede zal komen. In plaats van Donderdag, zal reeds Woensdag met de ex portveiling worden begonnen des smorgens om 9 uur. Op tijd komen, anders mislukt deze proef beslist, want dé vroegen moeten des avonds de plaats van bestemming nog bereiken. Door een van de heeren exporteurs, werd ten slotte nog een waarschuwend woord ge richt tot de tuinders, om niet té veel vroege aardbeien te gaan teelen. De gevaren daar aan verbonden, zijn groot, en zouden den naam van de Beverwijksche aardbeien, welke tot heden groot is, zeer in 't gedrang brengen, wat de tuinders geld zou kosten. Een tuinder besprak bij de rondvraag, ol het geen aanbeveling zou verdienen, dat bij inzinking der prijzen, de tuinders zelf aard beien zouden inmaken, wat hoe goed be doeld, hier niet op zijn plaats waf, immers het is hier een vereeniging van veiling be sturen niet van tuinders. De veilingcombina tie heeft wel belang bij hooge opbrengst maar niet bij inmaken, willen tuinders hie; aan, dan moet de vereeniging daar voor zor- gen, Verschillende aanwezigen voerden noü het woord, doch de voorzitter kon ten slotte deze geamineerde vergadering sluiten. Het St, Jozef Rustoord. Het St. Jozo Rustocrd nadert zijn voltooiing. Hert oude hek is reeds weggenomen. Men hoopt hc! op 1 Juli a.s. officieel te kunnen openen. Brandje. Door eenige jongens is brand gesticht in het bosch, tegenover de tucht school. Gelukkig waren burgers en politie ei gauw bij om het branpje te blusschen, an- ders was met het oog op de droogte waar. schijnlijk een groot deel van het bosch ver brand. Nu bleef het tot een minumum be- perkt. De politie stelt een onderzoek i: Een verbetering. Met ingang van heden is het telefoonkantoor te Velsen opgehevet en verkrijgen de abonné s hun aansluitinges door middel van het kantoor IJmuiden. Laten wc hopen, dat het t begin is van de centralisatie van het locale net: IJmui den—VelsenBaverwijk—Wijk aan Zee en Duin. Personalia. De heer Juergens, commies bij de posterijen, werkzaam als waarne mend directeur bij het post- en telegraaf kantoor te Velsen; is overgeplaatst naar Haarlem. Als waarnemend directeur aan voornoemd kantoor treedt thans op de heer Boot, commies-titulair uit Beverwijk. Amerikaansch oorlogsschip. Maandag middag kwam de haven binnenk>open een Amerikaansch oorlogschip, een vierpijpcr, no. 219, die een bezoek aan Amsterdam brengi. Jnbileuir. De heer J. Haan. hoofd-com mies bij de posterijen aan het Postkantoor alhier, hoont 1 Juli a.s. den dag te herden ken, dat hij vóór 25 jaar ten postk >ntore alhier werd benoemd. Dat de heer Haan on afgebroken Zandvoort als stang plaats heeli gehad is wel een zeer groote bijzonderheid, vooral bij een instelling als die der poste rijen. Ongetwijfeld 'al het den. iubüaris

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7