A^iMTjy! i Verkeersongevallen. Zóó stemt een R. K op 1 Juli a.s.: Donderdag 11 Juni 1925 49ste Jaargang No. 160S5 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Minister Aalberse. I Bomans, Mr. J. B. Loerakker, A. J. Bilt, C. L. v. d. Jansen, C. M. Leesberg, Mr. A. J. M. Everard, H. E. Het H. Kindsheidsfeest te Hillegom. Het huisje van Nazareth, de H. Familie en de Engelen in den stoet. Agenda 12 Juni Weer een noodlanding te Zandvoort. De uitkeering aan de „Codro". De aardbeienoogst. Zilver jubileum. Een ontsmetting van huizen. DE AANKOOP VAN „SPAAR EN HOUT". Behandeling door Ged. Staten op Woensdag 17 Juni. De asphalteering. HET ONGELUK TE ZANDVOORT. Het lijk aangespoeld. Twee noodlandingen van vlieg tuigen in de Haarlemmermeer. Ijpok■■.«NWiv.ti.m to van „tan tc, <„\s STRENG VERBODEN TOEGANG De ontsmeting van huizen aan de Rozenhagenstraat. (Zie het bericht in dit nummer). Monument Koolhoven. Dienstplicht. Opgave der Rijkspostspaarbank. Postbestelling op Zondag. J. J. WEBER ZOON «.PTICIENS FABRIKANTEK Konlugstraat 10 Haarlem.- Telegrapnisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Verdronken. 'De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per. kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentièo 35 cents per regefc Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscbeD den teksl als ingezouden mededeeling. 60 et per regel op de le Pagin- s 75 et per regel Vraag- en aanbod-adver. te.ntiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bf 70oruitbetaling. rvue aDonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Of) ilfi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7K11 bij een ongeval met 9Cf) bij verlies van éen hand, f IOC bij verlies van een f [1 f) bij een breuk van f JSfl bij verlies van e tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uU'UU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I /«JU»- doodelijken afloop i OüU. een voet of een oog i ït-u. duim of wiisvmzer 1 UU. been of arm I W." andere vinger. ee> Een der belangrijkste figuren in het ka- binet-Ruys is Minister Aalberse. De groot ste helft van de zeven jaren, welke deze regeering aan het bewind was, heeft zich de algemeene aandacht- voornamelijk be paald op twee ministers: mr, Aalberse en dr, de Visser, en op eerstgenoemde nog wel het meest. Dit wil niet zeggen, dat die aandacht er steeijs eene was van onverdeelde bewonde- 1 ring. Met den heer Colijn is minister Aal berse een der meest bestreden personen ran het Kabinet en hij heeft de critiek heel wat langer moeten doorstaan dan de tegenwoordige minister van financiën. En ook van partijgenooten is hem die critiek niet gespaard. Een afbrekend oordeel van het werk van dezen minister is niet moeilijk. Als een Turksch advocaat, wiens «erdiensie bestaat ;n de kunst ofn tegelijkertijd te bewijzen dat iets recht en onrecht is, nemen wij aan, om eenerzijds te betoogen, dat mr. Aalberse een verkwister is van de zuur verdiende penningen der belastingbetalers; dat hij met zijn 45-urige werkweek de ^arbeiders lui heeft gemaakt, met zijn ar beidswet het bedrijfsleven ontwricht en met zijn sociale fantasieën het land naar den kelder zou hebben geholpen, wanneer de heer Colijn daar niet tijdig een stokje voor gestoken had. Maar even gemakkelijk kunnen wij hem in tegenovergestelde rich ting afmaken: Aalberse, een slappe demo craat; begint met 'n breed opgezette ar beidswet in 'n tijd van revolutiegevaar, wanneer hij weet, dat de conservatieven, bang voor hun brandkast, zich koest houden. Maar niet zoodra is dat gevaar voorbij en retten de fabrikanten en de kapitaalbezit ters een grooten mond op, of hij neemt de beenen en haalt met de linker hand terug, wat hij met de rechter gegeven had. En wanneer het aankomt om werkelijk iets voor de democratie te doen, n.m. het be drijfsleven in de wet te regelen en den ar beiders medezeggenschap te verschaffen, dan is hij niet te vinden! Ziedaar een klein kunstje om een poli tieke figuur, die op het gebied der arbeids wetgeving historie heeft gemaakt, met één slag af te breken. Zulk demagogenwerk nebben wij nu vier jaren lang in allerlei bladen en blaadjes, vergaderingen, congres- jen en meetings zien en hooren verrichten. Eerlijkheidshalve moeten wij er bij voegen, dat die critiek niet altijd even oneerlijk was. Dikwijls - kwam ze wel tot uiting in socialistische of liberale bladen, waar men beter wist; maar vaak ook was ze slechts een gevolg vair verkeerd begrijpen of kort zichtigheid, wanneer men sprak onder den indruk van 'n knellenden maatregel, waar aan men zijn bedrijf nog niet had kunnen aapassen of teleurgesteld was in een ver wachting van zaken, waarvan de voortzet ting of uitvoering in verband met andere omstandigheden onmogelijk was. De critiek op minister Aalberse lijkt in vele opzichten op het oordeel van iemand, die b.v. de daden van Karei den Groote zou gaan toetsen met een tegenwoordigen maatstaf. Wat lijkt dan diens werk voor de beschaving, voor het onderwijs b.v. nietig en onbeteekenend; wat lijkt menige straf wreed, menige veldtocht barbaarsch. Wie iemands daden buiten verband met den tijd beoordeelt is de meest onbillijke rechter. En die tijd* is niet met jaren en maanden af te meten. Terecht zegt joethe ergens van de korte periode der Eransche revolutie: wie in dien tijd dagen doorleefde, had al jaren geleefd.'Zoo is het ook gegaan met de na-oorlogsche periode, welke achter ons ligt. Laten wij ons nog eens even indenken in den zomer en het najaar van 1918. We hadden vier jaren oor log achter den rug; een ieder gevoelde, dat er spoedig een einde aan moest komen of door de groote vernietiging, door den ach terstand in de normale productie en de af sluiting van het verkeer tusschen de volke ren, welke nu eenmaal op elkaar zijn aan gewezen, zou een afschuwelijke hongers nood ontstaan, ook in de weinige landen, welke, als het onze, den ergsten nood tot dan toe nog hadden kunnen weren. En de be vrijding kwam in het najaar van 1918. Er was een christelijke regeering opgetreden ■wee maanden vóór den wapenstilstand. Als bij intuïtie voelend de groote dingen, die komen gingen, had zij twee nieuwe de partementen ingesteld, voor Arbeid en On derwijs. De aangewezen man voor de eer ste portefeuille van arbeidszaken was mr. Aalberse. Zijn ongemeene belangstelling en diepgaande studies van sociale aangelegen heden waren algemeen bekend. Hij overtrof aller verwachtingen toen hij al heel spoe dig na zijn optreden met een machtig stuk werk kwam, de Arbeidswet 1919. Het ver schijnen daarvan is een historisch moment geweest in onze parlementaire geschiede nis. Het was toen de algemeen levende verwachting, dat er een nieuwe tijd ging aanbreken van herstel en opbouw. Zeker, ver ziende economen verwachtten wel een tijdperk van ernstige arbeidsconflicten en andere moeilijkheden. Maar de algemeene verwachting was toch, dat er bij de groote behoefte aan allerlei artikelen, bij de uit putting van den wereldvoorraad een leven dige vraag naar goederen zou komen met een consequente uitzetting van de binnen- laüdsche industrie en handel. Speciaal had men daarbij het oog op het buitenland, meer in het bijzonder op ons achterland Duitschland, waar het naar men meen de langen tijd zou duren eer de oorlogs industrie weer in vredesindustrie was om gezet en de sterk ingekrompen werkkrach ten aangevuld. Die verwachting naast den grooten buit aan behaalde oorlogswinst was ook de oorzaak, dat de loonen toen vrij gemakkelijk de hoogte in gingen. Bij die soepele stemming der werkgevers open baarde zich begrijpelijkerwijze een aan drang uit de arbeidersklasse naar hooger loon, betere arbeidsvoorwaarden, in het algemeen naar meer levensgeluk. In het R.K, paaschmanifest van 1919 klinkt thans nog na de klank van christelijke verbroedering om te komen tot een algemeenen bedrijfs- vrede in een nieuwen, schooneren tijd. In die periode kwam Aalberse met zijn arbeidswet en in het licht van dien tijd moet zijn werk worden beschouwd. Het is nu wel gemakkelijk om te zeggen, dat het dwaas was om met een 45-urige arbeids week te komen, terwijl op de conferentie van Washington bleék, dat geen land der wereld daaraan had gedacht; dat heel goed in den aanvang al met een 48-urige werk week had kunnen worden volstaan enz. Maar ook al erkennen wij nu, dat een 48- urige werkweek met een vrijen Zaterdag middag het minimum is voor een loonende productie, dan is daarmede de proef van 1919 nog niet veroordeeld. Evenmin is men gerechtigd om den eersten minister van Arbeid te verwijten, dat hij in de afgeloo- pen jaren zijn wet soepeler heeft gemaakt en door overwerkvergunningen en door het scheppen van de gelegenheid om het aan tal werkuren in overleg tusschen werkge vers en werknemers op te voeren, zijn so ciaal program verloochend heeft. Wie dat zegt vergeet eenerzijds, 'dat het optimisme van 1919 met eenig recht mocht leiden tot het wagen van een sprong. Dat mr. Aal berse zijn wet zelf als zoodanig beschouw de blijkt wel uit zijn toelichting, waarin onder dagteekening van 11 April 1919 o.m. te lezen staat; „Derhalve zal met of zonder internationale regeling steeds onzekerheid blijven bestaan over den invloed, dien de beperking van den arbeidsduur op de con currentie in het wereldverkeer zal hebben. Ten slotte komt liet er op aan te beoor- deelen, of dit element van onzekerheid van dien aard is, dat daarom van dezen socia len maatregel moet worden afgezien. De ondergeteekende is van oordeel, dat, waar welhaast in de geheele wereld krachtige drang naar inperking van den werktijd en in het algemeen naar opvoering van het le venspeil der arbeiders bestaat, en waar in verschillende landen de nijverheid nog veel ernstiger en langer dan bij ons onder de gevolgen van den vierjarigen wereldkrijg gebukt zal gaan, zoo ooit, dan thans het oogenblik is aangebroken, waarop met zeer geringe kans op nadeel voor onze in dustrie door invloeden van buiten af, tot een belangrijke inperking van den werk tijd kon worden overgegaan, mits eenige ruimte wordt gelaten voor enkele bedrij ven, die tegen elke verwachting inderdaad gevoelig geschokt mochten worden, gele genheid te geven zich aan de nieuwe om standigheden aan te passen." Hieruit blijkt dus, dat de indiener van de arbeidswet zelf het element van onzeker heid voelde en daartegen al reeds maatre gelen nam. Maar de onzekeeheid leek hem niet groot genoeg om van zijn plan af te zien. Welnu, wat niemand heeft kunnen voorzien, is gebeurd. Er is spoedig een economische malaise ingetreden, welke hardnekkig aanhield, E^arom de indiening van de arbeidswet thans te veroordeelen is meer dan onbillijk. Anderzijds is het evep onrechtvaardig om den minister te verwij ten, dat hij de wettelijke maatregelen in kromp, toen het getij ongunstig werd. Dat het uiterst moeilijk was eenerzijds de een maal opgewekte verwachtingen niet te leur te stellen en anderzijds de in de knel rakende industrie met handhaving van de eenmaal ingevoerde wet niet volledig ter wille te zijn, ligt voor de hand. Trouwens, maar al te licht werden slapte in zaken en bedrijfsmoeilijkheden toegeschreven aan de wet, terwijl de internationale malaise de oorzaak was. Dat minister Aalberse ten slotte tusschen beide partijen in bleef staan en noch het werkgevers- noch het werkne- mersbelang liet spreken, maar zich door de economische wetten liet leiden; dat hij het beiden partijen niet naar den zin kon maken is het beste bewijs geweest voor zijn hoog standpunt, dat nm. de wetgever en de Overheid het algemeen belang hebben te. behartigen. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hotlandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671. Doorn aan den Aalsmeprderweg in de nabij heid van het vliegveld. De schroef werd vernield, doch de piloot Kraut en de passagiers bekwamen geen let sel. Het andere passagiersvliegtugi, toebehoo rende aan de Koninklijke Luchtvaartmaat schappij, dat even later van Schiphol opsteeg veor de reis naar HamburgBremen en be stuurd werd door den piloot A. B. de Vos, moest wegens het defect raken van den mo tor ook een noodlanding maken en kwam terecht in een tarweveld van den landbou wer H. L. Knoop aan den Aalsmeerderweg nabij den Vijfhuizerweg alhier. Het toestel werd licht beschadigd en één der passagiers bekwam een armfractuur. Dank zij de bekwaamheid en de tegen woordigheid van geest, die door de bestuur ders bij de noodlandingen aan den dag wer den gelegd, kwamen overigens geen persoon lijke ongevallen voor. m Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gem. Koor 8 uur. Alberdingh Thym 8 uur Tuberculosefonds Graf. Bond 8 uur. Bloemisten 8 uur. Vertrouwens mannen Spoor en Tram 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89uur R- K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23 Ieletoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en IK van 26K en 's avonds van halt 8— van half 8half 9 uur R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat .Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, le kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur, moest wederom een militair vliegtuig, wegens de fect aan den motor, een noodlanding maken, ongeveer bij paal 63. Van Soesterberg uit werd hulp verleend, zoodat ongeveer 6 uur het vliegtuig weer vertrekken koe. Aan het eindverslag der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van Hoofdstuk VUB der Staatsbe- grooting 1925 (uitkeering aan de Codro) wordt ontleend, dat naar het oordeel van eenige leden de redactie der wetten, vooral in de laatste jaren, zeer veel te wenschen overlaat, en wel hoofdzakelijk tengevolge van de toenemende slordigheid Zoo wordt in het onderhavige wetsont werp de coöperatieve groentendrogerij, in- makerij en handel voor de bloembollenkweek „Codro" eenvoudig aangeduid met den naam Codro die voor oningewijd-en niet begrijpe lijk is. In de officieele stukken dient, naar de meening dezer leden, niet alleen tegen ont- siering te worden gewaakt, maar Veel meer nog moe,t gezorgd worden voor een verstaan bare en voor ieder begrijpelijke redactie. Men schrijft ons uit Heemskerk: Verleden week troffen wij een bericht aan in een der bladen dat de aardbeienoogst veel beloofde en dat was toen ook zoo. Mar nu. beloofde en dat was taen ook zoo. Zeker, 'n goede bui regen kan nog veel ten beste kee- ren, maar zonder dat is een behoorlijke oogst al niet meet te verwachten. De schrale en aanhoudende droogte heeft 't zetten van de vrucht tegengehouden. Jammer voor de tuin ders. Te hopen is, dat er spoedig een fris- sche dag regen komt. De vliegtuigen zijn later gedemonteerd en weer naar Schiphol vervoerd. 25 Juni a.s. hoopt de Technische Mij. He ringa en Wüthrich haar 25-jarig bestaan te herdenken. 'Reeds geruimen tijd waren eenige wonin gen in de Rozenhagestraat besmet met on gedierte Wat dit voor de bewoners zeg gen wil, behoeven wij niet nader uiteen te zetten. Alhoewel reeds vroeger bij porirrgen tot ontsmetting door den ontsmettingsdienst van Haarlem uitstekend werk was geleverd bleek echter dat deze maatregelen niet af doende hebben geholpen. Reden waarom de Ontsmettingsdienst van Haarlem de assis tentie heeft ingeroepen van den dienst uit Rotterdam. Gisterenmorgen arriveerde omsteeks 10 uur de auto met materialen uit Rotterdam. Mede waren aanwezig de heeren: ir. D. Kruijf, dirëfteur van het woningbedrijf; A. F. P. Onderwater, hoofd-inspecteur van het Woningbedrijf en A. Maas, opzichter van den Ontsmettingsdienst van Haarlem. Het eerste werk dat moest gebeuren, was onderhanden genomen door den Ont smettingsdienst van Haarlem, die deze wo ningen geheel dicht had laten plakken; ra men, deuren, brievenbussen, schoorsteenen, enz. kortom alle openingen waren gevuld met watten waarover papier was geplakt zoodat deze huizen hermetisch waren geslo ten. Het ontsmettingswerk stond onder leiding van den heer J. W, Lutjens, opzichter van den ontsmettingsdienst uit Rotterdam. Van den Ontsmettingsdienst uit Rotterdam wa ren aanwezig drie ontsmetters, die bijge staan werden door drie onJtsmetters van den dienst van Haarlem. De woningen wor den geheel onder blauwzuurgas gebracht en Na de operatie worden de woningen dan oog twee dagen gelucht. Het zal voor de bewoners een opluchting zijn als zij over eenige dagen weder gerust hunne woningen kunnen betrekken. Wij wenschen ten slotte de hoop uit te spreken, dat ook onze Qntsmettingsdients op dezelfde wijze worden voorzien vaa blauwzuur-apparaten als de dienst in Rot terdam thans in haar bezit heeft, temeer dar vaststaat, dat dit middel afdoende is Eenige fetfj's in onze courant brengen de ontmoeting in beeld. Het bezwaarschrift 'van het Haarlemsche gemeentebestuur en van het Heemsteedsche raadslid, den heer Jorritsma, tegen het be sluit van den gemeenteraad van Heemstede tot aankoop van het buiten „Spaar en Hout' zal door Ged. Staten in openbare zitting behandeld worden op Woensdag 17 Juni a.s Zooals indertijd reeds gemeld is, is een lijst opgemaakt van straten, welke dit jaar geasphalteerd zullen worden, Jn verband met de gehouden Bloemententoonstelling Heemstede zijn Haarlem's straten zoo weinig mogelijk opgebroken, waarmede het gemeen tebestuur zijn indertijd gegeven belofte, op een verzoek van den heer Van Liemt ge daan, heeft ingelost. Binnen niet al te langen tijd zal echter nu, naar verwacht mag worden, het asphil- teeringswerk wel een aanvang nemen. Het lijkt ons in dit verband niet kwaid, de aan dacht te vestigen op de Kleine Hftitstraat. Ook daar is de bestrating zeer slecht en eischt dringend verbetering. Zij behoort ze ker voor te komen onder de eerste straten, welke aan de beurt van asphalteering zijn, te meer waar het een der drukste verkeers wegen is. Naar wij vernemen, is het lijk van den 28-jarigen Amsterdammer C. A Vq^k, die Zondag j.I. bij het baden te Zandvoort ver dronk, hedenmorgen om 6 uur aangespoeld tegenover het „Grand Hotel", Het lijk werd het eerst opgemerkt door den heer A. Visser. Bij onderzoek bleek het niet veel te hebben geleden. Door de zorgen van de politie is het naar de Algemeene Begraaf plaats te Zandvoort overgebracht. Een passagier breekt een arm. Woensdagmiddag hebben twee passa giersvliegtuigen die kort na elkaar van het vliegveld Schiphol waren opgestegen, beiden een noodlanding moeten maken. Het eene toestel, een Duitsche machine van de Acro- Lloyd te Berlijn, was tegen 2 uur van Schip hol opgestegen voor de,reis naar Berlijn Toen het vliegtuig goed en wel in de lucht was, liep de motor warm, met het gevolg dat een noodlanding moest worden gemaakt in een haverveld van den landbouwer H. v. YiCKI k\< -v Ht-TRI'lH-N t)t utitMt't LcWEKSGEVaaRLUH moeten dan 24 uur onder gas worden gehou den. Dit werk werd door de ontsmetters verricht. Hiervoor moet het gebruik van gasmaskers worden aangewend. Als de bus sen met cyclon B. geopend zijn dit is blauwzuur-gas, dat door een poreuse stof is opgenomen wordt de inhoud der bus sen op papier uitgestrooid, teneinde het overblijvende poeder, dat het gas achterlaat op eenvoudige wijze te verwijderen. Dit gevaorlijke werk moet altijd door drie menschen worden verricht, want mocht het voorkomen dat bij het openen der bussen een der ontsmetters plotseling door het gas werd 'aangegrepen, dan kunnen de twee an dere ontsmetters dadelijk den getroffene naar buiten brengen. Het gassen zelf is in tien minuten afgeloo- pen. Het spreekt van zelf, dat de inboedel in de te ontsmetten huizen moet blijven staan. Een circulaire aan de leden der H. O. V. Aan de leden der Haarlemsche Orkest- Vereenigjog "is door het Comité voor de op- richtng van een Monument-Koolhoven een circulaire gericht, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: Drie maanden zijn thans ongeveer ver- loopen sedert het overlijden van onzen be minden voorzitter Koolhoven. Bij de mees ten uwer zal het noemen van den naam van den man die gedurende de laatste jaren van zijn welbesteed leven de zware taak op zich nam om de Haarlemsche Orkestvereeni- ging te leiden, een weemoedige herinnering gaande maken en zij zullen met ons diep betreuren, dat wij deze innemende figuur nimmer meer in onze Concertzaal of den tuin in het Brongebouw zullen zien, zijne opwekkende woorden nooit meer zullen hooren en zijn helderen lach nimmer meer zal opklinken wanneer hij u bij den ingang der Concertzaal ontving. Een comité heeft zich gevormd om Bram Koolhoven aan de vergetelheid te ontruk ken en door de stichting van een monu ment, dat een practische vorm zal hebben van een bank, aan het levende en komende geslacht in, herinnering te brengen, wat hij voor Haarlem, Omstreken en Nederland gedaan heeft. Voor de oprichting van een dergelijke monumentale bank is natuurlijk de mede werking van velen noodig en wij komen ny tot de leden der H. O. V. met het verzoek, dat ook reeds aan de leden der andere ver- eenigingen gedaan is, waarin Koolhoven als bestuurslid zitting had, om door giften tot de stichting van een hem waardig gedenk- teeken te geraken. Ten einde het schenken van uw gift ge makkelijk te maken is bij de circulaire een inteekenbljet gevoegd. Het comité vertrouwt dat uit het toe- stroomen van een groot aantal giften der H. O. V. moge blijken, dat de spreuk: „Het is een groot volk, dat zijn goote mannen weet te eeren" ook voor de inwoners van Kennemerland geldt! Penningmeester is de heer J. A. J, Sy- brandi. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1926 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register gedurende tien dag-en, van 10 tot en met 19 Juni a.s., ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den ver zoeker wordt een bewijs van ontvangst af gegeven. De Burgemeester zendt het ver zoekschrift aan den Commissaris der Konin gin; deze beslist bij een met redenen om kleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. s K Ue opgave betreffende het postkantoor Haarlem en zijne bij- en hulppostkantoren luidde over de maand Mei als volgt: In den loop der maand werd op spaar bankboekjes ingelegd 218,940.42 en terugbetaald 283,865,48. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 64,925,05^ Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 157. Hieronder 163 fomulieren ad 1in spaarbankzegels van 5 cent en 514 formulie ren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen.) Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 38800 en afgeschreven nominaal 9400. Derhalve minder in- dan afgeschreven 56C Door den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Amsterdam is een schrijver aan de Kamer van Koophandel gericht, waarin gevraagd wordt, of de Kamer ziel in het algemeen zou kunnen vereenigen me-, een regeling, welke er toe leidt, dat d« postbestelling op Zondag vervalt, mits daar tegenover de gelegenheid wordt gegeven tol kosteloos afhalen door de geadresseerde! van alle voor hen aangekomen stukken Het tijdstip van afhaling kan zoodanig m overleg worden vastgesteld, dat het pu bliek daarmede het meest geriefd wordt. Aldus, zoo schrijft een lezer ons, luidd« onlangs een mededeeling in uw blad. Ni zal de Commissie van Verkeer en Vervoe: uit de Kamer van Koophandel deze kwestie eens nader onderzoeken en daartoe verzoek! zij aan belanghebbenden, haar te willen mededeelen, of er bezwaren bestaan tegen een regeling, als hierboven voorgesteld Inzender meent, dat om advies zullen ge vraagd worden de handeldrijvenden en de industrieelen. Bij de particulieren zal men naar hij meent, niet aankloppen, te meer. omdat de Commissie zelf zegt, „dat de wij ziging bekeken dient te worden uit een oog punt van de belangen van handel en indu strie. Inzender meent, dat ook de belanger van den particulieren hier een eerste plaat: dienen in te nemen. Hij grondt deze meening hierop, dat juist particulieren niet weten, of er 's Zondags een brief aangekomen is voot hen. Zakenbrieven worden veelal verwacht, doch dit kan niet steeds het geval zijn (en is het dan ook gewoonlijk niet) met brieven van intiemen aard. Een mededeeling van een plotselinge ziekte of sterfgeval mag geen vertraging ondervinden en dit zou wel .ge beuren, indien de Zondagsc'he postbestelling, welke toch reeds zeer beperkt is, werd op geheven. Inzender is van geheele opheffing dan ook tegenstander. De dienst der poste rijen kan niet verlangen, dat ieder, een 's Zondags aan het postkantoor kom vragen, of er voor hem iets is gearriveerd Doen alle menschen dit, dan komen er dui. zenden en loopt de boel aan het postkantoo' in de war. Zij'doen het natuurlijk gelukkig niet allen, maar loopen dan de kans, den een of anderen dag de dupe vqn de opheffing der bestelling te worden, doordat een spoedbe richt hen te laat bereikt, schrijft onze lezer. Hij is van oordeel, dat er een beter middel is dan het voorgestelde. De Zondagsche post- besteling zou z.i. nog verder kunnen beperkt worden en wel tot het bestellen van brieven, briefkaarten en kennisgevingen van overlij den, indien deze stukken zijn voorzien van de strook „Bestellen op Zondag." Al het andere, wat nu nog in de bestelling is, zou dus kunnen vervallen. Daarvoor zou, volgens inzender, slechts een enkele besteller op d« fiets 's Zondags geringen tijd in touw zijn. Het is eenvoudig te dwaas om los te loopen, dat de bewoners van Haarlem van Zaterdagmorgen af tot Maandagmorgen toe niet meer in de gelegenheid zouden zijn be langrijk nieuws per 'brief te laten weten aan familie buiten de stad of van nieuws hunne: kennissen of verwanten pas kennis kunnen nemen op Maandagmorgen als 't nieuws niet reeds Vrijdagavond is verzonden. Men denke zich dat even in: Als je Vrijdagavond niet schrijft dat je van plan bent Zondag op visite te komen of dat een of ander familie lid ziek is, dan hoort je familie pas van je voornemen op Maandagmorgen. En- dat ir 1925, aldus deze inzender. Rarometerstand 774 stilstand, 9 uur v.m. OPGAVE: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Inslitmrt te de BildL Naar waarnemingen in den morgen van 11 Juni. Hocgste Barometerstand 772.4 m.M. te Malinhead. Laagste Barometerstand 748.0 m M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Juni: Zwakke tot matige westelijke tot noor delijke of noordoostelijke wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, iets koeler. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- boekjes bedroeg 6. DUc. brand te RHENEN. HENEN, 10 Juni. Hedenmorgen brnndde liet woonhuis met tabaksschuur, bewoond d.oor van Hoes, aan den Rijksstraatweg, al hier, totaal af. Vermoedelijk is er een vonk van een passeerenden goederentrein op het dak gevallen. Woonhuis en schuur waren verzekerd. De inboedel, waarvan een ge- deelte gered kon worden, echter niet EXLOO. 10 Juni. Gisteravond verdronk in een der wijken te Valtermond bij het het zwemmen de 21-jarige Smitjer, werk zaam b(j den heer Somdert te .Valihermpad,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1