V erkeersongevallen. DE SPAARNEBAN De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende gemeenten. Sint Franciscus Liefdewerk. Nu ook een aideeling voor meisjes opgericht. De Stofbestrijding. Vereen, van postduiven-liefhebbers „De Ooievaar". KANTONGERECHT. Personalia. Een treffende begrafenis. Besmettelijke ziekten. Auto-botsing te Heemstede. Zen conflict van brandstofwerkers. De Zomerexcursie der R.-K. Middenstands-vereeniging. DAMMEN. Door gloeiende asch geloopen. Afnemen examens. Verbetering wegennet. Onvoorzichtigheid. Been gebroken. De aanrijding op de Heërenvest. De dader één maand gev. straf. BURGERLIJKE STAND „Herwonnen Levenskracht" Van onze Rechtbank. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE INGEZONDEN. De oneerlijke concurrentie. MEDEGEDEELD DOOR - K '031/16 96 V, 1025/8 - 1517s 151 146 126 61 319 320 103 195 195 126 exd. 148 116 93/s 97 2 170 11 11 128 390 330 233 96 7/16 94 267a 678 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 35.121/7 LONDEN 12.093/4 STOCKHOLM 67 65 £48"/lé ROME 9 90 De dubbele moord te Wychen. Ontrouw ambtenaar der Posterijen. Se Klasse 16e Lijst. Hooge prijzen, 9503 11567 19993 ƒ1000. De wethoudersvacature te 's Hertogenbosch. De Rechtskundige Adviseurs van den Mid- ienstandsraad voor Haarlem en Omliggende Gemeenten kregen gisteren van het Depar tement van Justitie de Concept-Statuten te rug met de bemerking, dat de Minister van Arbeid bezwaren had gemaakt tegen den naam .Middenstandsraad", omdat er reeds jen bij Kon. besluit ingesteld Instituut van dien naam bestaat en er allicht daardoor verwarring zou kunnen ontstaan. Men ziet, hoe hier door de Regeering de geest der Handelsnaamwet zeer ad rem wordt toegepast. Justitie gaf daarop in overweging de Ver- eeniging te noemen: „De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten." Het bestuur heeft zich in spoedbespreking met deze nieuwe benaming vereennigd, zoo dat in den vervolge de naam „Middenstands- raad" verdwijnt en vervangen zal worden door „Middenstandscentrale", zijnde de ver- eenigde Besturen van, althans voor het oogenblik, de Chr. Ver. van den Handcldr. en Industrieelen Middenstand; de Haarlem- sche Handelsvereeniging; de R. K. Midden- slandsvereeniging. Overigens hebben de Concept-Statuten, behoudens de toevoeging van „wettelijke voor het woord .middelen", geen enkele bedenking ontmoet, zoodat thans de Statu ten der Middenstandscentrale binnenkort Koninklijk zullen zijn goedgekeurd en de Middenstandscentrale dus rechtspersoonlijk heid zal hebben verkregen. Men kent het nuttige werk dat het Sint Franciscus' Liefdewerk in onze goede stad verricht voor de mannelijke jeugd. Thans is ook een dergelijke vereeniging of wil men een dergelijk instituut opge richt voor de meisjes Men kan het 't Sint Franciscus Liefdewerk noemen afd. Meisjes en s'taat onder bescherming van de H Francisca Romana. Voor de parochies St. Jozef aan de Jansstraat, O. L. Vrouw aan het Spaarne en S. Joannes den Dooper aan de Amsterdamstraat, waarover door Z. D H. den Bisschop van Haarlem de Weleerw. heer kapelaan A. W. J. Lühn als directeur is aangesteld, werd gisterenavond in de pastorie aan de Jansstraat de oprichtings vergadering gehouden. De Zeereerw. heer H. C. J. Sondaal, pastoor der parochie, was evenzeer tegenwoordig en uit zijn krachtige medewerking bleek ter vergade ring wel, hoezeer Z.Eerw.met het mooie doel der vereeniging sympathiseert Er was veel animo.Een aantal leidsters is reeds geworven voor het catechismus onderricht, voor tooneel, zang, ontspanning naailessen enz. De meisjes zullen zich Zon dagmiddag kunnen ontspannen en krijgen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag onder goede leiding naailes. 's-Woensdags wordt ca'techismusles gegeven. De proeven in Haarlem met het stofbe- strijdingmidel „Gouda-sproeiteer" worden voortgezet. Verschillende straten worden des nachts onderhanden genomen en hun aantal is hedennacht weer met een groot aantal vermeerderd. Het schijnt wel te vol doen. Van de gelegenheid dat Haarlem zoo intens sproeit, profiteert ook de gemeente Schoten. De gemeentereiniging van Schoten is niet voldoende ingericht om zelf zulke be sproeiingswerkzaamheden ter hand te ne men. Ze heeft zich nu tot Haarlem gewend en er is een accoord gemaakt met den Haar- lemschen Reinigingsdienst, die nu ook Scho ten komt besproeiien. Vooral de bewoners van de drukbereden straten hadden zeer te klagen over de stofplaag. Het was dringend noodig dat op afdoende wijze, bij de aanhou dende droogte, de stof bestreden werd. «In Haarlem en Schoten zijn vannacht de vol gende straten met het sproeiteer onder han den genomen: Schoterweg, Rijksstraatweg, Floresstraat, Timorstraat, Overtonstraat, Middenweg Schoterboschstraat, Gen. Cron- jésraat, Schotersingel, Staten Bolwerk, Ken- nemerplein, Kennemer-Brug, Frans Hals- plein en Soendaplein. Dit traject wordt tijdelijk druk bereden, zoolang de asphalteeringswerken van den Rijksstraatweg aan den gang zijn. Meerdere straten zullen nog volgen. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 1 Juni een wedvlucht vanaf Corbeil (Frank rijk). Afstand 446,6 K.M. In vrijheid gesteld om 5.50 uur, werd de eerste duif getoond 2, 3,22; de laatste 4,28,09. 1. H. P. v. Poll; 2. J. F. Oudolf; 3, 6, 7, C. H. Kaatee; 4, C. F. van Duffelen; 5, H. J. Petter; 8, 9, A. 1. H. Lestrade. Obligaties welke op bank biljetten geleken. Gisterenmorgen werd vonnis gewezen te gen H. M. G. J. H., koopman, wonende te Haarlem, die vorige week zich te ver antwoorden had, dat hij op 15 Mei j.l. had verspreid of ter verspreiding in voor raad bad een hoeveelheid drukwerken in een vorm, die ze op bankpapier deed ge lijken en meer speciaal op een bankbiljet van 10. De kantonrechter veroordeelde beklaagde tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de drukwerken. Tot lid van het bestuur van de Ned. Mij. voor Letterkunde werd o.m. benoemd dr. J. F. M. Sterck. Tot lid van de Commissie voor de Schoone Letteren dier Maatschappij werd o.m. benoemd de heer K. J. L. Alberdingk Vhym. Hedenmiddag te drie uur zou op de Al- femeene Begraafplaats, de bijzetting plaats lebben in het Mausoleum van den heer H. L. J. Gabriels, in leven 'employé Voute en Co. te Semarang Hij was aldaar rijdende op een motorfiets in botsing gekomen met een dogkar, waarna hij aan de bekomen ver wondingen was overleden. Het lijk had de 'amilie naar ons land doen overbrengen. In Indië had de begrafenis Onder veel belang stelling plaats. Over de week van 31 Mei tot en met 6 Juni 1925 kwam in deze gemeente 1 0e- val van roodvonk voor. Hedenmorgen kwam tegenover de R:K. school aan den Heerenweg te Heemstede, ie reclame-auto van de firma H. Beekman uit de Koningstraat, in botsing met een an dere auto, welke uit de Posthuisstraat kwam Met de linkervoorwielen liepen ze in elkan- ler vast. De reiziger van den heer B. be kwam kwetsuren in het gelaat door de glasscherven. De zoon van den heer B. kwam er ongedeerd af. De materieele scha de is nog al aanzienlijk. De eene auto werd weggesleept door de fa. Kimman, de andere foor de fa. Houtkooper. Onder de lossers van-een aak met brand stoffen, liggende in het Noorder-Spaarne en bestemd voor den heer Van Leeuwen te Schoten, is Woensdagmorgen een conflict ui'gebroken. Door den bestuurder van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd mede gedeeld, dat de aanleiding van het conflict feitelijk is een volgens de arbeiders niet nakomen van de overeenkomst inzake het lossen der aak met de betrokken «baders 'gemaakt De heer Van T.eeuwon L-i bu aannemen der arbeiders verklaard, dat een groot deel van de 30 wagens groot zijnde aak meteen bezorgd zou worden onder de cliëntèle. Nu de arbeiders evenwel aan de lossing zijn begonnen, blijkt dat slechts een klein deel „bezorgwerk" is en het over- groote deel in het pakhuis moet opgeslagen worden, hetwelk vanwege den afstand voor de arbeiders veel meer werk beteekent. Daar de lossing der aak werd aangenomen voor een bepaalde som en deze was geba seerd op het „bezorgwerk" is thans, nu het blijkt pakhuiswerk te zijn, deze som te kort in loon en werd dan ook aan den heer van Leeuwen de vraag gesteld er iets boven op te leggen. Evenwei wildé gc)ioemde werk gever hier niets van weten waarop toen de arbeiders het werk stop zetten. Het bestuur der R.K. Middenstandsvereeni- ging schrijft ons: Heden over een week zal dan de Bootex cursie onzer R.-K. Middenstandsvereeniging plaats hebben. Het stemt ons tot groote voldoenning, dat over de heele linie een groote belangstel ling voor dit uitstapje wordt aan den dag gelegd en tal van ingevulde strooken zijn reeds bij den Voorzitter der vereeniging in geleverd. Bij de Openluchtmeeting, welke na het Kofliedrinken in IJmuiden zal plaats hebben, wordt behalve door den heer Chris Jansen uit Amsterdam ook het woord gevoerd door den Weleerwaarden Heer H. A. C. M. Wen- enn, Geestelijk Adviseur van Onderafdelin gen Ook andere E.W. Adviseurs nemen aan de excursie deel. Het bestuur der Amsterdamsche Vereeni ging vergaderde gisterenavond voor een ont- moetng met den onzen bij Zomerdijk aan den overkant van het Y, na het Diner bij Fleis- sig- Morgen wordt begonnen met het ophalen der invulformulieren. Wij verzoeken onzen Leden beleefd ze tijdig in te vullen en gereed te leggen, op dat de ophaler niet behoeve te wachten. Men begrijpt, dat het een omvangrijk werk is. Zouden de Leden uit de Oml. Gemeenten en ook die, welke in de Buitenwijken wo nen, het ingevulde Biljet ten spoedigste wil len inleveren bij den voorzitter, den heer van Tetering. Groote Markt 4, dan zouden zij het werk ten zeerste vergemakkelijken. ST. BAVO I ONS GENOEGEN I Hedenavond ontvangt St. Bavo in haar clubgebouw aan den heerenweg te Heemste de de R. K, Damclub Ons Genoegen uit Haarlem, voor de eerste klas competitie van het district Haarlem en omstreken van den Ned. R-K. Dambond, Aanvang 8 uur. Woensüagavond ongeveer 8 uur werd een groote oefening gehouden door de irans- port-Colonne der afd. haarlem en Omstre ken van het Nederlandsche Roode Kruis op het terrein van het Goederenstation aan de Westergracht. Eenige knapen waren daar aan het spelen, waarbij de 11-jange Joopie Klok, wonende Lange Poellaan 20, door een hoop asch liep. De asch bleeK gloeiend te zijn, waardoor het ventje brand wonden aan beide voeten bekwam. Dadelijk werd door leden der Colonne de eerste hulp verleend en een voorloopig verband gelegd. Per aanwezige raderbran card werd de jongen daarna naar zijn woning vervoerd, terwijl de huisarts, van het ongeval in kennis gesteld, de verdere behandeling op zich nam. Bij Koninklijk besluit van 5 Juni is be paald, dat de commissie, aan welke in 1925 wordt opgedragen het afnemen van het examen, vermeld in art. 55, 2e lid der Middelbaar Onderwijswet, te 's-Gravenha- hage zitting zal houden, en zijn omi. be noemd tot leden de heeren dr. H. H Nie sen, leeraar aan de le gemeentelijke H. B. S. en G. Westerink, leeraar aan het Christelijk Lyceum, beiden alhier Het schriftelijk gedeelte van het in 192a af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77, b, van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsbl. no. 127), zal op Dinsdag 7 Juli a.s. plaats hebben. De mondelinge examens zullen op Dins dag 21 Juli d.a.v. aanvangen. De commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden o.m. te Haarlem, voor de inspectiën Alkmaar, Haarlem, Helder, Hilversum, Hoorn, Zaan dam en Amsterdam gedeeltelijk Tot voorzitter dezer commissie is be noemd de heer K, Brants, hoofdinspecteur van het L. O. in de 4e hoofdinspectie, al- hier. Tot voorzitter der commissie te Utrecht is benoemd de heer G. H, Weustink, in- -pecteur van het L. O. in de inspectie Jaarlem, alhier. 26 Januari l.L heeft te 's-Gravenhag' een vergadering plaats gehad van belang hebbenden bij een goed wegennet in Ne derland. De wenschelijkheid werd uitge sproken, dat het Nederlandsche wegennet ten spoedigste geschikt gemaakt zou wor den voor het tegenwoordige en nog steeds toenemende snelle verkeer Een comité van actie werd gevormd, be staande uit vertegenwoordigers van de meest belanghebbenden, tot het maken van propaganda voor snelle verbetering van het wegennet in Nederland. De propaganda daarvoor wordt op 5000 geraamd en nu verzoekt het comité van actie aan de Haarlemsche Kamer van Koophandel, om daaraan enkele achtereenvolgende jaren een bijdrage te verleenen. Het Bureau der Kamer deelt mede, hier omtrent geen definitief voorstel aan de Kamer te doen. Gisteren had op de Emmabrug een onge luk plaats, dat goed afliep. De 28-jarige mevr. C. M. uit Zaandam stond op de tram welke in de richting ^and- voort ging. Oo 'Hima'"-1 bootf ri* ~-~h voorover van het achterbalcon om te zien, waar de halte was. Zij verloor het evenwicht en viel. In een café binnengebracht, werd zij door een dokter verbonden, die consta teerde dat een arm ontwricht was. Om ongeveer 6 uur gisterenmiddag stoei den twee jongens in de Santpoorterstraat. Het gevolg was dai i? 17-jarige J. v, d. K. uit de Jan Steenstraat viel „r rijn réchter onderbeen brak. Na door een lid .-en de E. H. B. O. verbonden te zijn, werd hij over gebracht naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Tegen H. J. D„ die eenigen tijd geleden Mej. M. op de Heerenvest aanreed, waarbij zij haar enkel en pols brak, werd een ge vangenisstraf van 1 maand geëischt. Overeenkomstig den eisch werd bekl. ver oordeeld. Ondertrouwd; 11 Juni: J. H. O. v. d. Wall en J. C. Jansen. P. Engelenberg en G. Rosekrans. j Getrouwd: 11 Juni: W. A. Eyk jma Over weg en J. C. Bouvij. ,A. Cassée en A. Schrijnders. J. E. Frankenhuis en N. S. Margadant. J. Nederkoorn en S. Daudeij. G. A. Luitingh en M. A. de Vries. Bevallen: 10 Juni: A. v. d. BurgKrijt, d. 9 Juni: K. Roodenrijs—Middendorp, d. J. Broesterhuizende Haan, z. J. H. J. V. Boonv. Loenen, d. P. de Winter Turk, d. Overleden: 9 Juni: C. B. Toepoil-Snoek, 72 jaar, Oranjestraat. 10 Juni: J. B. Krabde Wilde, 65 jaar, Nassaulaan. M. v, d. Waterenv. Alphen, 73 jaar, Jans straat. Dezer dagen had een bijeenkomst plaats van de Zelatrices en leden die mede zullen werken aan de instandhouding van het Stuiverfonds van Herwonnen Levenskracht. De opkomst was uitstekend. Bijna allen hadden gevolg gegeven aan het verzoek van het Bestuur. Na een inleidend woord van den w.n. Voorzitter, werd overgegaan tot' de wijkverdeeling. De secretaris, bij wien de geheele leiding berust van dezen nieu wen „incasEo"-dienst ten bate voor de t. b. c. bestrijding, zette het plan duidelijk uit een en gaf eenige voorbeelden betreffende de werking van het .Stuiverfonds", dat naar men hoopte, ook hier in Haarlem zal slagen. Reeds werden door de zelatrices en leden gisteravond 15 nieuwe leden aange bracht. Bravo. Het succes is er dus al, nog voordat begonnen is. Na enkele vra gen beantwoordt te hebben, werd onder hartelijke dankzegging deze bijeenkomst gesloten. Diefstal colbertcostuum. Hedenmorgen moest zich voor de recht bank verantwoorden de 31-jarige zeeman J. v. V. ter zake van diefstal van een colbert costuum in de maand April te IJmuiden. Het O.M. achtte het bewijs geleverd en eischtte 8 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De verdediger, mr. C. Blankevoort, vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van bekl. op grond dat het bewijs niet wettig en overtui gend is geleverd. Na beraadslaging werd het verzoek afge wezen en de uitspraak bepaald op Donder dag 18 Juni Diefstal gerst. Vervolgens diende de zaak tegen de 35- jarige schipper A. de V„ te Wormer en de 29-jarige schippersknecht G. B. tc Oost knollendam en de 25-jarige dekknecht H. v. 't L. te Wormer, ter zake van diefstal van 7 zakken gerst van de fira Kraay op 31 Maart j.l. Bekl. de V. verklaarde, dat zij de zakken in een „razende bui" hadden genomen. Deze „razende bui" werd evenwel door de rechtbank eenigszins in twijfel getrok ken, waar bekl. reeds veel meer hadden ge stolen, doch alleen voor dit feit terecht stonden. Getuige V. verklaarde, dat de totale scha de ongeveer 9000 bedraagt. Het O.M. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte voor ieder 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger riep de clementie van de rechtbank in en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. De uitspraak werd bepaald op 18 Juni. De 45-jarige schipper J. B. stond vervol gens terecht wegens diefstal van een hoe veelheid maïs, maismeel en gerstemeel, te Oostknollendam, ten nadeele van de firma Kraay in het najaar van 1924. Bekl. zeide dat een aatal zakken te veel waren geladen. Deze werden verkocht'. Get. V. verklaarde, dat bekl. beslist niet slecht was, doch hoogstwaarschijnlijk mee gesleept was door anderen. Het O.M. vond het feit van het schen den van het vertrouwen zeer ernstig en eischte 8 maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 18 Juni. Een merkenkwestie. Hedenmorgen had de uitspraak plaats van de zaak tegen de gebr, W. fabrikanten van Haarlemmerolie, die vórige week terecht stonden terzake van het gebruiken van een opzettelijk vervalscht merk op hun artike len, ten nadeele van de firma C. de Koning Tilly. Geëischt was een boete van 50, §ubs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank verklaarde beklaagden on schuldig en veroordeelde beiden tot een geldboeté van 50, subs. 10 dagen hechtenis Tevens werd de vorderipg van de firma C. de Koning Tilly, ad 150, toegewezen: (Ongecorrigeerd.) Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Mei tot en met 6 Juni 1925, kwam in deze gemeente 1 geval van diphtheritis voor. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: Van der Zwan, Heerenweg 55, een portemonnaie met inhoud; G. A. Terink,, Sumatrastraat 25, en zilveren doosje met difo rozenkrans: L. van Steijn, Lombokstraat 29, een hondenzweep: Lovenstijn, Landzicht- laan 72, een zilveren horlogeketting; E. Kielt, Glipperweg 64, een rijwielbelasting- mérk en een damesportemonnaie met in houd; J. J. Amiabel, Geweerstraat 15, een Duitsche herdershond; v. d. Wal van Baken, Westerhoutstraat 3, een duimstok; D. Tes- selaar, Binnenweg 35, een babypop; Dave- laar, Res. Novaplein 33, een sleutel; W. Thöna, Oranjeplein 2, een nikkelen lucifer doos; Van der Putten, Glipperpad 1, een bruine heerenhandschoen; Walet, Heeren weg 22, een wandelstok en een koperen tabakdoos; Van Bakel, Molenwerfslaan 18, een rijwielbelastingmerk; L. van der Wei den, Oude Posthuisstraat 21, een dames- taschje met inhoud; H. Blok, Berkenlaan 26, een zweep; L. Hageman, Lindelaan 9, een klein wit'hondje; Van der Putten, Binnen weg 71, een zwembroek en een handdoek; J. Felius, Glipperweg 103, een handtaschje met inhoud; G. van Amerongen, Raadhuis straat 28, een kinderportemonnaie met.in houd; Kleefsta, Eikenlaan 4, een huissleutel; |H. Leupen, Eindenhoutstraat 61, een kaats- I bal; C. de Winter, Heerenweg 94, heeren schoenen; ,T. van Looy Binnenweg 118, een nummerplaat van een auto; R. de Laat, Ber kenrodestraat 50, een zilveren broche; W, Uittenbogaard, Edisonstraat 20, een schaar; Petterson, B'erkenlaan 9, een klein geel bruin hondje; C. van der Eem, Raadhuis straat 83, een zilverbon; C. H. Kemper, Heemsteedschedreef 51, bankbiljetten. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijn gedachtenwisseling met den heer Jhr. J. C. Mollerus in „Haarlem's Dagblad" is op mijn verzoek en met zijn loyale mede werking geëindigd met de bespreking der aanhangig gemaakte kwestie over het Ca deau- en Zegelsysteem in het bijzonder, de oneerlijke concurrentie in het algemeen, te verdagen en haar te doen plaats hebben, waar zij thuis hoorde, n.l. in de e.v. vergade ring van onze Middenstandscentrale voor Haarlem en oml. gemeenten. Inmiddels zijn ook reeds bij onzen voorzit ter verzoeken ingekomen om bij deze be sprekingen tegenwoordig te mogen zijn van de heeren H. A. Marcus, den secretaris der afd. Haarlem van de Ver. ,.Ned. Fabrikaat" en H. Leemhuis, secretaris van den Ned. Grossiersbond. Naar ik van mijne mede-bestuurdeis reeds mocht vernemen en ikzelf juich het ook ten zeerste toe zal ons Bestuur gcene be zwaren hebben deze heeien tot de vergade ring der Middenstandscentrale toe te laten, en aan de besprekingen te laten deelnemen, waarna de Centrale in eigen kring een eind beslissing zal nemen De e.v. vergadering der Middenstandscen trale belooft dus een bij uitstek belangrijke tc worden! Zooals ik reeds in mijn antwoord aan jhr. J. C Mollerus mededeelde, heb ik mij van den beginne af niet ontveinsd, dat mijn betoog in onze kringen niet over de heele linie zou worden onderstreept, immers ook en niet op de laatste plaats, wijl hier een strijdkreet werd aangeheven tegen eigen broeders en tegen direct belanghebbenden. Ik heb hen zelfs uitgenoodigd hun contra ioch vooral goed te doen hooren, opdat de Middenstandscentrale ten slotte een besluit zou moeten nemen, doch niet dan met vol ledige kennis van zaken. Intusschen blijkt nu reeds uit een opgevangen corresponden tie, dat de strekking van mijn betoog niet overal goed is begrepen. Immers ik signa leerde het kwaad IN HET ALGEMEEN, en ik ontkende niet, dat ook hier wel eenige gunstige uitzonderingen zullen zijn, uitzon deringen, die er alleen toe dienen om den regel van het kwaad te bevestigen. Bovendien is de leiding er om de goede principes van den eerlijken handel,te verde digen en zij heeft dus tot taak 't geheel te overschouwen en zij mag zich voor het vol voeren dier taak niet door de uitzonderin gen laten weerhouden. Ik was evenwel positief in mijne bewe ring omtrent het geven van „Cadeaux" bij inkcopen. Doch ook hier leze men weer niet verkeerd. Waar sprak ik in dit verband van het verstrekken van. bonnen, (hoewel ik ook dat systeem blijf afkeuren) en van artikelen van ondergeschikte waarde? Evenwel bij de openbare behandeling in de Vergadering onzer Middenstandscentrale zal ik wel in de gelegenheid zijn mijn ziens wijze in deze nader te preciseereri. Eén zaak heeft mij teleurgesteld m deze aangelegenheid. De opname n.l. in de Stads editie van een anoniem stuk, waaronder ik geweigerd heb een onderschrift te plaatsen, omdat het stuk anoniem was. Ik heb voorts bij d.e redactie om dezelfdé reden geprotes teerd tegen de opname. Immers, het betreft hi?r* de behandeling eejier openbare aange legenheid, waarbij wij zelf voluit en eerlijk onderteekenden. Dat anoniem geschrijf heeft niet anders ten doel dan op geniepige wijze verdacht makingen te lanceeren, in casu tegen de particuliere zaak van den ondergeteekende, verdachtmakingen nota bene, die kant noch wa! raken. Doch een dergelijke inferieure bestrijding met een vooropgezet nevendoel, moest een redactie coupeeren Evenwel op dit gedoe kom ik ook bij de bespreking in de Middenst. Centr. terug. Dan was de houding van Jhr, Mollerus in H. D. heel wat 'sympathieker en nobeler! Hoe kan het ook anders!! Intusschen heb ik hedenmorgen een offi cieel schrijven ontvangen -van het Consul aat Generaal der Nederlanden voor Dene marken te Kopenhagen, dat zoo vriendelijk was mii uitvoerig over de practijk der Deen- sche Wet in te lichten en dat mijn heele betoog komt versterken en onderstreepen. Ik ben er zeker van, dat mijn geachte te genstander, Jhr. Mollerus, dit schijven wel met bijzondere belangstelling zal lezen, wijl het vele zijner onderstellingen en vermoe dens op zij zet. Ik laat het hier woordelijk volgen: Kopenhagen, 6 Juni 1925. In antwoord op Uw schrijven van 25 Mei kan ik U nog het volgende mededeelen: De Deensche Wet op oneerlijke Concur rentie is indertijd in het leven geroepen op initiatief van den Deenschen Winkelstand, door toedoen van zijn Vakvereenigingen die ook invloed gehad hebben op de bewoording ervan. Zij is nu 13 jaar oud en de Winkelstand is er buitengewoon tevreden mee. Men be weert, dat alleen het feit, dat deze Wet bestaat waardoor allerlei handelingen, die men vroeger „smart" of slim" noemde, nu Wetsovertredingen zijn, het zedelijk niveau van den geheclen Winkelstand verhoogd heeft. Het aantal overtredingen is tegen woordig minimaal. De Wet wordt cp de volgende wijze toe gepast: Van Rijkswege bestaat er geen georgani seerd toezicht op het nakomen der bepalin gen dezer Wet. De winkeliers passen zelf voldoende op elkaar. Wanneer een winkelier ontdekt, dat een concurrent zich schuldig maakt aan een jWetsovertreding, dan geeft hij hiervan ken nis, aan zijn vak- (lees: Middenstands-) Or ganisatie. Deze onderzoekt het geval en blijkt het waar te zijn, dat er een wetsovertreding van eenige beteekenis heeft plaats gevon den, dan klaagt de betrokken Vak- (lees: Middenstands-) Organisatie den betrokken winkelier bij de Handelsrechtbank aan. (Hierbij zij onzerzijds opgemerkt, dat dit eerst geschiedt na behoorlijke waarschu wing van den delinquent. Zie ons betoog over de Deensche Wet. Secret.). De Organisatie doet dit uit principe toch alleen, wanneer de overtreding klaar als de dag is en 't komt dan ook, om zoo te zqggen uRt voor, dat de aangeklaagde door den Handelsrechter niet schuldig be vonden wordt. De organisaties, welke het recht nebben op deze wijze als aanklagers op te treden, 'le. Dansk Textil Ünion (een Landsorgani- I Sd2e.' De samvirkende Köbmandsloreningers Faeliesrepresentation, ook een Landsorgani- satie; 3e. Provinshandelskammeret; 4e. Grossrer Societetet; 5e. Faeliesrepresentation lor Tndustri og Htiandvaerk. een Landsorganisatie. Wat nu speciaal art. 12 betreft: (Art. 12 luidt: In den kleinhandel is de zongenaamdo "oetfilt verb- -len. de tac De beurs opende heden prijshoudend HEDEN 5% Nederland 1919 1003/8 1003/g 6% Nederland 1923 1031/if, 4Y, -NederL 1917 961/2 1% N.-L 1921 A. 1025/g 1025/g 6% N.-L 1923 D.. 1.025/8 63/8 Oude Vaart 631/4 dito Gem Eigend 80i/> Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie 1461/4 Rotterd. Lloyd 1251/2 167 166 Oude Boot 611/4 Holl. Stoomboot '75/8 H V. A. 551-1/4 553 Java Cultuur Jurgens gew 1021/2 K oloniale Bank 1 discbe Bank 1481/4 150 Cert. Handel Mij l33i/2 Kesc dito 1331/4 Phoenix 931/4 Geconsolideerde 1491/4 Kon. Olie 3903/ 8 390 1141/8 Marine comm. Vorstenlanden i68i/2 Actions id. '721/2 i .idp. Merc. Arg Poerworedjo 1271/4 3933/8 Senembah 405i/4 405 3241/2 A'dam Rubber 2273/8 229l/2 Serbadjadi Silau 1291/8 128 Wai Sumatra 1811/2 182 Dordtscbe Petr 361 Southern Rails Union '391/s 138l/4 753/4 Wabash 261 /2 Comm. Maxwell 11 fUNI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.25 PARIJS 12.14 BRUSSEL 12 02 WEENEN KOPENHAGEN 46 47 OSLO 41.70 BAZEL t n 48.371/2 4EW-YORK gift van ondergeschikte waarde is. Het re clamemaken met toegift is eveneens verbo den. Overtreding hiervan wordt gestraft met een boete tot 200 Kronen.) Naar aanleiding van dit artikel worden jaarlijks van de 20.000 winkeliers, die bij Je Samvirkende Köbmandsforeningei aangeslo ten zijn, circa 50 bij den Handelsrechter we gens overtreding aangeklaagd, er. bij de an dere organisaties is de verhouding een der gelijke. Wanneer men daarbij bedenkt, hoe ge ven van cadeaux en van bons, die later met cadeaux ingeruild werden, vroeger in Dene marken zoo algemeen was, dat de etalage van een koffie- en theewinkel niet tt onder scheiden was van die van een galanterie winkel, op grond van de uitgestalde cadeaux, dan, begrijpt men, welke revolutie de wet op dit punt teweeggebracht heeft. De organisa ties zijn intusschen zeer voorzichtig, geen aanklachten bij den Handelsrechter in te dienen voor gevallen, waar de cadeaux tot de categorie „van ondergeschikte waarde" ge rekend worden, zooals b.v. wanneer de win kelier vraagt, of de klant „niet eens snoepen wil", of lust heeft, eens bij uitzondering, een stukje van een nieuw soort zeep mee naar hids te nemen De beslissing of een cadeau al dan niet van een ondergeschikte waarde is, ligt bij den Rechter, maar ook op dit punt komt het om zoo te zeggen niet voor, dat de Handelsrechter een door de Organisaties aangeklaagden Winkelier vrijspreekt. DE CONSUL GENERAAL Commentaar is hier wel overbodig. Het lijkt wel, of we tevoren gemeen over leg gepleegd hebben, zóó wordt van a tot z mijn geleverd betoog hier herhaald. Het is toch niet zoo! Ik ken den Consul niet en ook heb ik hèm mijn artikel niet gezonden. P. J. M VAN TETERING. Beklaagde tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. ARNHEM, 11 Juni. Het Gerechtshof wees heden vonnis in de zaak tegen v. Munster, beschuldigd van den lubbelen moord te Wychen, voor welk feit hij door de rechtbank tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld. Het Hof zarr.'.etigde het vonnis en opnieuw rechtdoende, ver oordeelde het van Munster 'Ot levenslange gevangenisstraf. AMSTERDAM, 11 Juni. De 4e Kamer der Rechtbank veroordeelde beden tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 we ken preventieve hechtenis de gewezen amb tenaar der posteriien -T v. K-. "''der. Hii 438e NED. STAATSLOTERIJ, Trekking van Donderdag 11 Juni. 2365 10941 16983 17221 19698 400. 2847 4079 6030 6133 6959 12609 15713 167o> 19413 ƒ200. 5691 14073 15421 15496 16203 16922 17609 lSOll 18304 100. Priizen van ƒ70: 28 120 130 142 184 201 2b 313 419 432 469 496 535 571 850 935 994 995 1020 1317 1438 I46T 1541 1727 1790 1818 1858 2051 2190 2254 2432 2484 2546 2685 2750 2864 2983 3057 3171 3208 3256 3344 3385 3469 3587 3817 3818 3846 3943 4174 4222 4462 449S 4528 4537 459° 4623 4825 4828 4860 4882 4957 5073 5111 5117 5132 5225 5249 5291 5312 5469 5551 5563 5586 5618 5660 531Ê 6114 6220 6373 6423 6477 6479 6547 6610 6688 6709 6719 6943 6997 7003 7335 7370 7375 7379 7409 7520 7553 7661 7687 7688 7791 7795 7810 7981 7982 7987 7989 8007 8010 8053 8078 8086 8216 8252 8341 8420 8443 85fiS «yo S712 8736 8854 9116 9217 9240 9331 9368 9421 9427 9564 9581 9582 9722 9842 9856 9942 9946 10102 16273 10310 10449 10463 10625 10679 10945 10950 11001 11015 11107 11201 11215 11309 11448 11627 11658 11678 12004 12184 12227 12309 12327 12339 12386 12476 12606 12614 12661 12783 12834 12903 12976 13021 13044 13144 13468 13675 13779 13803 13845 14054 14122 14295 14299 14335 14346 14356 14381 14772 14804 14836 14865 14975 15034 15045 151 15092 15094 1517! 15220 15322 15419 15486 15509 15528 15541 15548 15651 15776 15828 15847 15852 15906 16263 16460 16466 16523 16558 16908 16954 17200 17305 17357 17463 17492 17625 17642 17666 17886 18027 18235 18248 18756 18759 18811 19026 19043 19075 19325 19435 19639 19686 19846 19892 20350 20366 20371 20422 20440 20447 20586 20605 20606 20682 20S62 15069 15473 15680 16323 17054 17633 18533 19312 19973 20407 17 181 328 538 765 1000 1153 1395 1531 1744 2025 2330 2567 2884 3291 23 205 330 541 786 1003 1248 1427 1540 1756 2030 2339 2604 2907 3325 3487 249 343 566 874 1026 1257 1472 1573 1882 2174 2351 2630 2915 3336 3491 NIETEN: 59 115 118 290 382 595 960 1087 1264 1478 1655 1913 2194 2439 2699 2971 3339 3529 302 395 628 966 1106 1276 1488 1666 1949 2195 2453 2703 3031 3350 3588 3833 4017 4262 4587 4717 4949 5145 5318 5457 5661 5755 6014 6317 6539 6811 6981 7106 7294 7485 7714 7940 8114 8254 8435 8556 8968 9180 9262 9415 9625 9813 3420 3693 3700 3743 3785 3856 3879 3933 3945 4089 4128 4138 4260 4326 4354 4366 4453 4647 4705 4708 4711 4774 4826 4875 4905 5045 5086 5090 5131 5226 5245 5294 5314 5365 5371 5396 5402 5498 5559 5583 5605 5744 5746 5749 5754 5868 5925 5960 5962 6107 6211 6244 6306 6368 6399 6462 6511 6692 6694 6728 6786 6904 6942 6962 6963 7035 7051 7094 7095' 7211 7247 7279 7293 7373 7413 7453 7471 7538 7584 7593 7682 7776 7782 7830 7933 8039 8054 8059 8080 8224 "8228 8238 8243 8304 8327 8381 8406 8460 8487 8524 8529 8719 8881 8909 8953 9068 9120 9130 9149 9202 9227 9237 9253 9304 9367 9382 9388 9455 9508 9571 9583 9712 9734 9754 9779 9928 9930 9999 10025 10084 10121. 10189 10208 10211 10233 10360 10361 J0366 10466 10485 10556 10590 10598 10617 10627 10729 10757 10783 10842 10846 10968 10984 11013 11016 11071 11111 11146 11174 11228 11229 11282 11306 11321 11354 11405 11482 11486 11518 11535 11542 11566 11585 11663 11669 11724 11776 11828 11852 11864 11875 11977 12023 12050 12097 12139 12244 12293 12359 12416 12558 12688 12710 12714 12718 12725 12826 12827 12846 12874 12896 12964 12991 13086 13122 13137 13192 13200 13203 13222 13254 13348 13369 13387 13433 13447 13478 13512 13535 13585 13596 13678 13739 13780 13861 13895 14042 14092 14123 14170 14179 14219 14276 14291 14361 14365 14438 14459 14466 14523 14595 14721 14731 14732 14734 14759 14809 14826 14846 14893 14902 14977 15008 15037 15073 15076 15207 15218 15236 15237 15242 15332 15361 15382 15389 15412 15539 15617 15624 15635 15667' 15805 15858 15912 15964 16011 16074 16096 16121 16143 16144 16179 16231 16241 16250 16373 16582 16607 16643 16679 16683 16824 16859 16880 16884 16909 17044 17053 17086 17092 17I09 17168 17185 17206 17261 17264 17367 17403 17408 17480 17493 17576 17650 17658 17718 17749 17909 17914 17965 18013 18032 18233 18256 18278 18314 18325 18484 18550 18575 18579 18595 18710 18742 18743 18751 18808 18923 18946 18949 18973 19002 19147 19190 19206 19253 19276 19350 19399 19411 19484 19496 19588 19606 19628 19649 19652 19711 19749 19779 19833 19845 19979 20003 20017 20048 20069 20168 20173 20184 20204 20215 20329 20394 20398 20425 20433 20492 20516 20537 20574 20614 20676 20710 20731 20736 20762 20778 20806 20809 20851 20859 20900 20904 20956 20994 21000 5e klasse 15e lijst: 4322 m.z, tn.z. 8972; 8471 m v met fin 138 311 404 677 976 1115 1294 1498 1667 1971 2270 2471 2789 3241 3359 3596 3849 4061 4312 4609 4729 4953 5175 5334 5487 5665 5782 6019 6327 6558 6880 7010 7109 732S 7494 7715 8020 8205 8269 S439 8589 9027 9184 9270 9443 9672 9815 10095 10260 10501 10662 10904 11105 11231 11409 11544 11729 11893 12223 12561 12744 12920 13151 13293 13455 13605 13930 14203 14399 14653 14763 14903 15077 15243 15474 15679 16026 16155 16440 16737 16910 17118 17288 17523 17850 18172 18327 18609 18849 39030 19330 19513 19668 19867 20109 20220 20444 26655 20773 20875 178 326 492 733 995 1119 1354 1508 1669 19fó 2323 2550 279< 3264 3406 3684 3855 4065 4319 4646 4741 4996 5179 5338 5489 5692 585t 610C 6328 6671 6883 7029 7112 7336 7505 7729 8031 8220 8303 8456 8657 9029 9190 9303 9447 9700 9881 10104 1034.' 10534 10722 10949 11110 11260 11453 11553 11770 11894 12237 12593 12774 12933 13153 13318 13456 13657 13963 14218 14431 14654 14784 14928 15203 15323 15517 15751 16038 16174 16481 16762 16919 17162 17322 17557 17908 18206 18373 18620 18878 19142 19339 19521 19691 19943 20121 2029'. 20451 20663 20777 2088? 4362; 8912 nad gestolen van gelaen, die door een col lega op vervalschte spaarbankboekjes wa ren ontvangen, terwijl hij wist, dat dit geld door misdrijf was verkregen. De eisch was 8 maanden gevangenisstraf. DEN BOSCH, 11 Juni. In de vergade ring van den gemeenteraad, gehouden op 10 Juni, werd in de vacature van wethouder ontstaan door het bedanken van den heer J. A. M. Scheffers, gekozen de heer Alph. Houtman, van beroep sigarenfabrikant. Ver mits er nog steeds geen opheldering is ge komen ten aanzien van de oorzaken, welke den wethouder van financiën hebben ge noopt zijn mandaat, neer te leggen, werd op voorstel van het lid J. Vennix een com missie benoemd tot onderzoek van den toestand bij gemeentewerken, den tak van dienst door wethoude-Scheffers aange duid. De heer Scheffers stelt er prijs op door deze commissie over de kwestie te worden behoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2