gs-sssa^ssaa- sets srsörassfc f ^o.- smbk f zso.- .ygg-a" s sf 12^ Plaatselijk Nieuws R.K. VROUWENBOND. Vrijdag 12 Juni 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16066 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Sociale nolitiek BOVENKARSPEL. GROOTEBROEK. r m OUDER-AMSTEL. AMSTELVEEN. CASTRICUM. 2 dochtertjes onzer leden kuna nen meegaan met vacaniie' Kolonie. Aangifte met doktersattest bij Mevr. BOERLAGE, Nassau- laan 86, Dinsdagavond tus schen 7 en 9 uur. ZAANDAM. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. NIEUWER-AMSTEU ALPHEN a. d. RIJN HOORN. HEÏLO. CASTRICUM. EDAM. j WORMER, LISSE TER AAR. EDAM. ENKHUIZEN. Komugstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht KERK EN SCHOOL. De Sacramentsprocessie op het Bagijnhof te Amsterdam. Mgr. Theelen in ons land. RECHTSZAKEN. Poging tot doodslag. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Pet kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksf als ingezouden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaat, sing: elke regel meer 15 cL, bü vooruitbetaling. bij verlies van een f Cf) duim of wiisvinspr 1 VU. f bij een breuk van f tj) bij verlies van efc Heen of arm tv." andere vinger. Hebben wij in ons vorig artikel de figuur van Minister Aalberse tegen den achter grond van den wisselvalligen, na-oorlogschen tijd trachten te schilderen en daarbij van zelf sprekend het meest den nadruk gelegd op de groote wet, welke altijd zijn naam zal blijven dragen, de Arbeidswet 1919, er valt ook over de sociale politiek van het kabi- net-Ruys de Beerenbrouck in het algemeen nog wel iets te zeggen, wat in deze dagen van verkiezingscampagne behartigenswaardig lijkt. En dan moeten wij, evenals wij dat ten opzichte van de critiek tegen de Arbeids- wet-Aalberse deden, ook in dit verband wij ten op de felle, tegenstrijdige beoordeelingen, waaraan die sociale politiek heeft bloot ge staan en nog staat. Wanneer wij hier nu alleen met critiek der oppositie, met die van liberalen, socialisten en communisten te doen hadden, wij zouden er niet van gewagen. Maar wij weten, dat er ook onder onze eigen geloofsgenooten nog zijn, die voor de stembus van 1 Juli a.s. met wéinig waardeering aan het sociaal-program van het kabinet-Ruys terugdenken, aan de wijze, waarop dit werd uitgevoerd en door de R.-K. Kamerfractie gesteund. Eenerzijds ont moetten wij hen, die de getroffen maatrege len veel te ver gaand achten; die zich af vragen, of het betoonde sociale beleid ons niet te ver in socialistische richting heeft gedreven en Nederland hard op weg is een j ambtenaarsstaat te worden. Zij kunnen met verwijzing" naar de bepalingen der arbeids- wet, het zegels plakken, de werkloosheids- uitkeeringen, den gesubsidieerden woning bouw heel wat argumenten voor hun stelling aanvoeren. En in ieder argument op zich zelflen konden geven. Voor den Landbouw ont- beschouwd, schuilt ook wel een deel waar- wierp hij een stelsel, waarin de bedrijfsver- heid. Maar is dit billijke critiek? Is dit een eenigingen z^Jf haar eigen zaken konden be- in alle bedrijfstakken, als industrie, land bouw, handel, enz. totaal 2.254.498 personen werkzaam waren, dan blijkt dus dat in de industrie alleen reeds 45,6 van onze be volking haar brood verdient." Dit zijn inderdaad sprekende cijfers. Zij zeggen ons, dat een christelijke regeering, welke haar plicht wil doen, niet werkeloos mag blijven toekijken bij een zoo snelle voortschrijding der industrie, mei al de maat schappelijke en zedelijke gevaren, welke daaraan verbonden zijn. En al is het begrij pelijk, dat velen, vooral de ouderen onder ons, zich niet zoo gemakkelijk konden los maken van een tijd, waarin de patroon zelf zijn verplichtingen tegenover zijn arbeiders vaststelde, een regeering, welke de belangen der gemeenschap heeft te behartigen, moet verder kijken. Begrijpelijk is, dat zij aanvangt met positieve maatregelen en in een arbeids- een invaliditeitswet, straks in een ziektever zekering de bescherming der economisch zwakkeren tracht te regelen. Zulke diép in het bedrijfsleven ingrijpende maatregelen zijn, als alle menschenwerk, lang niet volmaakt. Zij brengen hun eigenaardige bezweren en in de practijk ook bun fouten aan den dag. Zoo b.v. het gevaar van een te groote uitbreiding van het getal ambtenaren met een conse quente stijging der belastingen; zoo verder een te groote bemoeizucht van de staatsor ganen en het te ver opzij-dringen der be trokkenen zelf. Al heel spoedig trachtte Minister Aalber se daaraan, zij het ten deele, te gemoet te komen, door de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid, waarin de vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers hunne adviezen over sociale regeeringsmaatrege- eerlijke manier om geschiedenis te beoor de elen? Er zijn fouten gemaakt; er is veel gebeurd en veel gegroeid, wat wij achteraf beschouwd liever anders zouden heb ben gehad. Maar dat is geen eerlijke maat staf. In ons vorig artikel hebben wij nog eens de stemming der jaren 1918-1919 geschilderd. Wij kwamen toen regelrecht uit den ongeluk- kigen distributietijd, een tijdperk van nood gedwongen staatssocialisme. Dien tijd wenscht geen christen menschen meer terug. Maar de christelijke regeering van 1918 moest het stelsel liquideeren, wat iets an ders is dan stop zetten. Liquidatie beteekent een geleidelijke afwikkeling, onderstelt dus, dat men met den eenen voet in een ouden en met den andere in een nieuwen toestand staat. Zóó moeten dus de maatregelen van woningbouw en werkloosheidsuitkeeringen worden bezien. Dat er werkelijk stelselmatig gewerkt is, zal gebleken zijn, toen wij onlangs het rap- port-1924 van den hoofdinspecteur der Volkshuisvesting bespraken. Dat is onopzet telijk één doorloopende lofrede op een stel sel van geleidelijkheid, waarbij naast het streven der regeering om een zoo zwaren plicht als die der woningvoorziening te ver vullen, een doelbewust werken in de rich ting van terugkeer naar het Vrije bedrijf, het particulier initiatief, te onderkennen valt. Hetzelfde geldt van de werkloosheidsuit keeringen. En wat nu het positieve sociale werk van het ministerie-Ruys betreft, wij weten, dat velen daarin een te vér gaande staatsbe moeiing zien. Maar deze critici vergeten, dat er speciaal in ons land een schromelijke ach terstand in de sociale wetgeving was. Dit was niet te verwonderen. De laatste helft der vorige eeuw, waarin in heel de wereld de sociale beweging valt waar te nemen, hebben de liberalen in Nederland nog voor namelijk de lakens uitgedeeld. En hun be ginsel was staatsonthouding op alle gebied, behalve op dat van onderwijs en benoemin gen, waarbij zij ons volk de „zegeningen" van de openbare school verschaften en ge lukkig maakten met geestverwanten in alle openbare betrekkingen. Zij konden dit des hartigen; terwijl hij in de Tweede Kamer al reeds de groote lijnen uitstippelde om heel de sociale wetgeving te systematiseeren, waardoor besparing en vereenvoudiging ver kregen zal worden. Wanneer men de uitvoering van een so ciaal program maar beschouwt in het kader van den tijd, en in zijn geheele ontwikkeling en niet beoordeelt naar losse feiten en maat regelen, blijft er genoeg plaats voor waar deering. Wij komen zoodoende vanzelf op de tegen, gestelde critiek van hen, die meenen, dat de regeering lang niet ver genoeg is gegaan. Hen heeft de eerste Minister van Arbeid te leur gesteld, doordat hij niet de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie heeft doorge dreven en den arbeiders geen medezeggen schap in de bedrijven heeft bezorgd. Maar dezulken zien nog altijd voorbij, dat het hier minder gaat om een beginsel dan wel om voorzichtig beleid en tempo. Hoe juist het standpunt van Minister Aal berse ten de^e is geweest, bleek dezer da gen op dezelfde vergadering van het Ver bond van Nederlandsche Fabrikantenvereeni- gingen, waarvan wij boven gewag maakten. Daar hield mr. dr. Westerman, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging een belang wekkende rede over de Ontwikkelingsten- denzen in Staat en Maatschappij. En het was opvallend om dezen woordvoerder in die werkgeversvergadering te hooren bepleiten, dat de toekomstmaatschappij noodzakelijk tot ontlasting van de overheid en tot zelfbe stemming en zelfbestuur door de georgani seerde geledingen der maatschappij moet voeren. Zijn rede was 'n doorloopend plei dooi voor decentralisatie, voor bindend ver klaring ook van het collectief arbeidscontract en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie,- zóó zeer, dat een der aanwezigen opstond en vroeg, of dan de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie van prof. Veraart alleen maar in tempo met het stelsel van mr. Westerman verschilde. En de directeur der Rott. Bank vereeniging kon daarop niet anders antwoor den, dan dat voor het gemeenschappelijk be zit der productie-middelen, zooals prof. Ver aart zich dat denkt, menschenmateriaal noo- dig is, hetwelk de eerste paar honderd jaar Met prachtig weder en onder enorme be langstelling had de officiëele opening plaats van het nieuwe veilingsgebouw, het mee- rendeel der huizen te Grootebroek was ge tooid met de driekleur wat een feestelijk aanzien gaf. Onder de genoodigden merkten wij op de burgemeesters van Boven karspel, Grootenbroek en Andijk, weth. Stapel van Hoogkarspel, den heer Kok, Inspecteur Ned. Spoorwegen, den heer Kooiman, marktmees ter van Rotterdam. De voorzitter, de heer Roosje, heet allen welkom en geeft uiting aan het voor deze streek zoo belangrijke gebeurtenis en geeft vervolgens het woord aan den heer Valstar, keurd. De rekening van den penningmeester werd eveneens door de daartoebenoemde commissie nagezien en accoord bevonden. Hij werd gedecharcheerd. Door het bestuur wordt voorgesteld de heer E. Vogelensang, rentmeester van het prov. landgoed onder deze gemeente, te benoemen tot eerelid van, de vereeniging. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het bestuur zulks voorstelt, omdat van dien heer veel medewerking tot het voor uit brengen van de gemeente is ondervon den en nog dagelijks bereid is de gemeente ten dienste te zijn bij het volvoeren van haar taak. Een woord van lof is hier, vol gens het bestuur niet voldoende, maar het -meent dat deze benoeming voor den heer Vogelensang het bewijs is hoe zijne mede werking op prijs wordt gesteld en gewaar deerd ook door de leden. Dit voorstel wordt met applaus en zonder discussie aangeno men. HET NIEUWE VEILINGGEBOUW TE GROOTEBROEK. voorzitter der Ned. Veilings-Vereenigingen. Het is mij, aldus spr., een waar genoegen en vereerende taak bij het op dezen dag te openen schoone marktgebouw een woord te mogen spreken. Het bewijs wordt hier gele verd vna den vooruitgang in het tuinbouw bedrijf; het heeft zich zoodanig ontwikkeld onder het tegenwoordige kranige bestuur dat hiermede de kroon op haar werk zet. Spr. brengt haar hiervoor, hulde omdat zij den juisten tijd wist te kiezen na jaren van malaise, maar in het verleden ligt het heden en in het heden de toekomst, doch hier ligt de gouden draad de'r historie. Tuinbouwers zijn menschen die met langen en zwaren arbeid hun brood moeten verdie nen. Het heeft lange jaren geduurd eer de vereeniging in het leven werd geroepen. Wie zich nog 30 a 40 jaren geleden den toestand herinnert, kan zich een denkbeeld vormen welke vooruitgang heeft plaats gehad, zoo wel door reëele voorwaarden voor koopers en de zekerheid voor de bouwers om hun geld te krijgen. We moeten onze positie handhaven door steeds verbeteringen in sorteering en verpak king aan te brengen, daarvoor moet de ver eeniging steeds paraat zijn ook in de toe komst al .zou Duitschland hoogere tarieven willen toepassen. Burgemeester Boon uit Bovenkarspel zfgt dat 't hem aangenaam was een uitnoodiging van 't Bestuur te hebben ontvangen bij de opening van het Nieuvle Veilingsgebouw. Spreker zet dan in korte woorden uiteen hoe klein het vroeger en hoe groot de ver eeniging zij thans is en uit zijn beste wen- schen aan 't bestuur dat het onder Gods Ze gen zoo moge voortgaan. Burgemeester Schrijnder, Grootebroek, feliciteert het bestuur met deze betere in richting en wenscht een rijke kooplust van handelaren onder dit wakkere tuinbouwbe- stuur. Burgemeester Groot uit Andijk betuigde namens de afdeeling Andijk krachtige mede werking en bood het bestuur een paar bloemstukken aan. Wethouder Stapel, van Hoogkarspel, wenschte het bestuur geluk met het nieuwe veilingsgebouw. De heer Kooiman, marktmeester te Rot terdam, vroeger markt- en betaalmeester, d j alhier memoreerde in het kort de geschiede- 1 stuur in Amstelland Oost en. West ten Kaad- Vervolgens steil het bestuur voor het aan tal bestuursleden met 2 uit te breiden en tevens te voorzien in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Harbers. Uitbreiding van het bestuur is noodzakelijk omdat de secretaris voor een gedeelte van zijn taak zal moeten worden ontheven, om dat deze overvoerd is met werk; bovendien zal het werk van het bestuur wel toenemen en daarvoor is ook uitbreiding van het be stuur wenschelijk. Bij eerste stemming worden benoemd de heeren Sieben met 23, de heer Baas met 17, en de heer Nijsen met 19 stemmen, terwijl de heer Casteele 10 stemmen erlangt. Bij de rondvraag worden enkele opmer kingen gemaakt omtrent de maatregelen van orde aan het strand en wordt deze geanni- meerde vergadering met een woord van. dank door den voorzitter gesloten. Geneesheer. Heden heeft zich alhier ge vestigd als practiseerend geneesheer de heer L. S. Schneiders, voorheen als zooda nig te Lemmer. Hiermede heeft de .tweede arts zich in deze gemeente gevestigd, die burgerlijke praktijk uitoefent. Verkeer strand. Als een bewijs dat t strandbezoek niet alleen op de feestdagen, zooals de Pinksterdagen druk is, diene dat verleden Zondag door een particulier per soon van 's morgens 9uur tot 's avonds 9 uur op den strandweg in de richting van de zee heeft zien passeeren: 2237 rijwielen, 825 voetgangers, 47 motoren, 131 auto s en 13 rijtuigen. Rijksbelastingen Door den Rijksont vanger zal op Zaterdagen 13 en 20 Juni a.s., van voorm. 10 uur tot nam. 1 uur zitting worden gehouden in het lokaal „Rehoboth", te Ouderkerk. Gegund. Aan de N.V. „Electron", te Breda is gegund het maken van een elec- trisch net, alsmede huisaansluitingen in de Ronde Hoep, Bullewijk, Zwarteweg en Ouder kerkerlaan, Burgerwacht. Zaterdag zal het Kringbe- te gemakkelijker doen, doordat ons volk in n°g wel niet voorhanden zal zijn. Prof. Ver dien tijd nog voornamelijk leefde van land bouw en handel. De industrieele opleving cenmerkt zich meer in het laatste kwart der (9de en het eerste kwart der 20ste eeuw. De voorzitter van den Nederlandschen Fabrikan- tenbond bezorgde ons dezer dagen in de openingsrede, waarmede hij Dinsdag de jaar. vergadering van het Verbond opende daar- wntrent nog leerzame cijfers. „De industrie, zoo betoogde de heer Re- delé, levert speciaal de mogelijkheid op om aan het steeds wassend aantal onzer bewo ners een loonend bestaan mogelijk te ma ken. Een factor van des te meer beteeke- ais, omdat emigratie, toch alreeds een kunst middel in hooge mate wordt belemmerd. Sprekende voorbeelden van mogelijke ex pansie zijn onder meer de drie nog jeugdige, bij ons Verbond aangesloten industrieën, te weten: de Philips Gloeilampenfabriek, de Nederlandsche Kunstzijdefabriek en de Mijn industrie in Limburg. Alleen deze 3 indu strieën, opgekomen in de laatste jaren, ver zekeren een bestaan aan: 141 ingenieurs, 2213 ambtenaren, 41.795 arbeiders; totaal 44.149 personen. Onze geheele nationale industrie verschafte volgens de beroepstelling van 1920 een bestaan aan: 151.833 hoofden van be drijven, 27.630 personen met leiding belast, 716.749 mannelijke arbeiders, 132.536 vrou welijke arbeiders, totaal 1.028.748 personen; terwijl deze getallen 45 jaren terug-als volgt waren: 152.225 hoofden van bedrijven, 7702 personen met leiding belast, 371.143 manne lijke en vrouwelijke arbeiders; totaal 531.070 personen. Rekent men, dat volgen» de laatste telling aart wil van bovenaf opleggen; hij, mr. Wes terman wil van onder op zien groeien. Dat zulke dingen in een vergadering van den Ned. Fabrikantenbond konden worden gezegd, moge voor allen, die naar een be tere toekomst streven, verheugend zijn. Zij zien daaruit, dat niemand zich op den duur aan de macht der feiten en aan de ontwik keling kan onttrekken. Maar het bewijst ook de juistheid der houding van deze regee ring. Minister Aalberse heeft nooit van een paar honderd jaar gesproken, noodig om het productiestelsel te verbeteren. Maar wel heeft hij steeds gewaarschuwd niet overijld te werk te gaan: de regeering moet in den maatschappelijken groei bevorderen wat goed is en daaraan ie gelegener tijd sanctie verleenen. Dit is ook het sociale program van dr. Nolens, hetwelk het program der Ka tholieke Staatspartij geworden is. Geen staatsonthouding dus op maatschap pelijk terrein, wat liberaal is; geen breken, geen dwingen, geen forceeren, wat revolu tionair is; maar het goede bevorderen en in juiste banen leiden, wat schristelijke staat kunde is. Zóó breed gezjen behoeft geen christen, geen Katholiek ontevreden te zijn over de gevoerde sociale politiek en niet bang of be ducht voor een nieuwe christelijke regee- r:«u# nis van de oprichting der markt tot op heden. De heer Baas brengt namens de kooplie den een woord van dank aan 't bestuur voor deze zoo enorme verbetering en sprak den wensch uit dat ook in de toekomst een pret tige samenwerking tusschen bestuur en leden zou bestaan. Nadat de heer Kok, Inspecteur Nederl. Spoorweget» nog eenige woorden had ge sproken werd door den heer Roosje, voor zitter der vereeniging dank gebracht aan de sprekers, en hij hoopte, dat het met Gods Zegen steeds wel mogen gaan. Daarna werd de eerewijn rondgediend en aangevangen werd met de veiling van 400 schuiten nieuwe aardappelen. Castricum Vooruit. Dinsdagavond werd te 8 uur in de zaal van W. Borst te Bak- gum de jaarvergadering gehouden van de vereeniging Castricum Vooruit De opkomst was, gezien het drukke seizoen, behoorlijk te noemen. De voorzitter, de heer Hemmer, opende met een woord van welkom de vergadering en liet daarbij uitkomen dat Castricum w haar ontwikkeling op een keerpunt staat, en er dus veel aan gelegen is, hoe of de leiding bij die ontwikkeling wordt gegeven en hoe of wordt medegewerkt om de verschillende uitbreidingen te doen aanpassen. Hij wijst in het kort er op wat in het afgeloopen jaar is tót stand gebracht waarbij de aanleg van den Zeeweg en de opening de hoofd punten zijn. Hij hoopt, dat ieder, die in de gelegenheid is, veel zal bijdragen tot het vooruitbrengen van de gemeente, De notulen der vorige vergadering worden met een woord van dank aan den den secretaris vastgesteld. Uit het daarna uitgebracht keurig jaar verslag van den secretaris, bleek uitvoerig hoe de vereeniging en voornamelijk het be stuur heeft gewerkt voor de belangen van de gemeente. Het ledental is ook gelukkig toenemende en bestaat thans uit 123 leden, 12 donateurs en een eere-lid. Met een speciaal woord van dank aan den secretaris voor zijn mooi en helder ver slag en voor zijne vele werkzaamheden ge durende het afgeloopen tijdperk wordt het met applaus daor de vergadering (ftediR- HET BESTUUR. Scholtens jAfi op 1 Augustus doch op 1 SeptembWworden verleend, Statuten. De „Staatscourant" bevat de Statuten van J. van der Kley's Ijzerhandel, alhier. Besmettelijke ziekten. Over de week van 31 Mei tot en met 6 Juni 1925, kwam in deze gemeente 1 geval van buiktyphus voor. 12 1UNI EERSTE KOERS BERLIJN 59 233/4 PARIJS 12.06^ BRUSSEL 11 85 WEE NEN LONDEN 12.091/ 2 STOCKHOLM 66 60 KOPENHAGEN 46 98 42.05 BAZEL v a 48.35 NEW-YORK 2.483/4 ROME i e f i LATERE KOER huize bijeenkomen ter bespreking van de a.s. Kringwedstrijden Wegenbesproeiing. De wegenbesproei ing met eene oplossing van teer blijkt aan de gestelde eischen te voldoen. Sinds de 4.besproeiing zijn de wegen minder stofop- werpend. Jachtakten. Het aantal aanvragen tot het bekomen eener groote jachtakte neemt sterk af, een en ander vermoedelijk als de gevolgen van de resultaten van de jacht gedurende de laatste jaren. Tot heden wer den 5 jachtakten aangevraagd tegen 12 in het vorig jaar Burg. Stand. Geboren: Johannes Jozc- phus, z. van G. W. J. Graffner en C. M. M. Smitten. Cornelis, z. van J. Stol en T. Hubert. Anna Gerarda, d. van J. F. van den Broek en G. M. C. van Dijk. Ondertrouwd: Leendert Muys, 25 j. en Trijntje Jonker, 25 j. Getrouwd: Johan Conrad Kleton en Lam- bc-rta Helena Wagenaar. Loting. De loting voor den dienstplicht zal dit jaar vermoedelijk reeds in Augustus in plaats van in September plaats vinden. Faillissement. B. G. Balhmann, koop man in manufacturen en confectie, wonende alhier, is in staat van faillissement ver- klaard ALPHEN AAN DEN RIJN, 10 Juni. N. V 1 Tuinbouwveiling. Peulen 911, doperw ten 2425, heerenboonen 84, postelein 9J4, alles per 100 k.g.; radijs 3.90, peen 1220, per 100 bos; kropsla I 4.20 5.50, id. II 3.103.20, komkommers I 24.90—26.30, bloemkool I 11.40—17.90, id. II 3.205.80, alles per 100 stuks; aard beien 2930 per 100 pond. Eierveiling. Op de Woensdag gehouden Ei-rveiling werden aangevoerd 18270 stuks kipeieren met prijzen varieerende van 5.70 uaaaiapuaa -ps 0LLI u3 S5lnls 001 Jad OG'i— met prijzen van 5.806 ner 100 stuks. Eervol ontslag. Naar wij vernemen zal het eervol ontslag aan den hoofdagent Rectificatie. In ons blad van Maandag j.l. werd door een zetfout de naam van den Zeereerw. heer pastoor van Meeuwen abusievelijk vermeld. Onze lezers zullen wel begrepen hebben, dat de zeereerw heer pas moor van Meeuwen bedoeld werd. Besmettelijke ziekten. Over de week van 31 Mei tot en met 6 Juni 1925, kwamen in deze gemeente 1 geval van buikiyphus en 1 geval van roodvonk voor. Gevonden voorwerpen. Terug tc beko men bij: Stam, Wijngaardsgracht, een porte- nionnaie; Sens, Voorhaven, een beursje met inhoud; D. C. Visser, Nieuwe Haven, een pochette (lokkertje); aan het Politiebureau, een haarkam, Gemeenteraad. Zaterdagmiddag ten 2 V; ure komt de gemeenteraad bijeen. De agen da luidt: 1. Kohier straatgeld 1925; 2. Kohier hondenbelasting; 3. Gemeentebegrooting 1925; 4. Wijziging gemeentebegrooting 1924; 5. Aanvulling politieverordening; 6. Voorstel benoeming derde onderwijskracht, te Oost- Knollendam. Goed afgeloopen. Gisteren brak van den hooiberg van den landbouwer G. Warmer dam een roede waardoor de kap instortte. Alhoewel men den berg aan t vullen was, kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Jubileum. De heer Dr. F. G. M Haaze herdacht zijn zilveren ambtsjubileum. Hier van is hij ruim 23 jaar als arts te Lisse gevestigd. De R. K. Harmonie St. Gregorius de Groote bracht hem een serenade. Veiling St. Phocas, 10 Juni Jonge peu len 2.16, idem Idem I 1.12, idem II 1.03, idem groen 1.41; doperwten ƒ1.89, idem A 80 cent, tuinboonen 1.27, alles per 10 kilo; aardbeien 24—25 cent per kilo. Aangevoerd 2465 zakken peulen I, 354 zakken doppers. God zij met ons, 10 Juni Jonge peu len 2,12, idem I 1.10, idem II lj doperwten 1.95, tuinboonen 1 45. Burgerlijke Stand. Geboren: 5 Juni. Ma ria, d. van Cornelis Kwakman en Jannetje Koning. 7 Juni. Evert, z. van Jan Smit en Grietje Veerman. 10 .Juni. Grietje, d. van Thames Molenaar en Aagje Tuijp. Overleden: 5 Juni te Purmerend Jan Veile, 39 jaar, echtg van Aafje Koning. Ondertrouwd: 11 Juni. Pieter Kes en Alida Zwarthoed. Getrouwd: 6 Juni. Jan Schipper en Mar- garetha Kikke. 10 Juni. Tames Poland en Geertruida Margazetha Mol. Jaarvergadering sport- en athletiekveree- "dging „West Frisia". Woensdagavond hield bovengenoemde vereeniging haar alge- meene jaarvergadering in het club-lolcaal „de Kolfbaan" van den heer Loots. Hoewel de agenda nogal belangrijke punten bevatte, was het aantal aanwezige leden niet groot. De voorzitter, de heer F. W. Ruiter, pent de vergadering. Uit het jaarverslag blijkt, dat het 2e elftal in zijn afdeeling het kam pioenschap veroverde en in het komende seizoen in de 3e of 4e klasse reserve voor den N. V. 3. speelt, terwijl het eerste elftal zich in de 2e klasse wist te handhaven. Dan werd door den voorzitter alsmede door den heer Dade den aanvoerder van dit elftal een zilveren lauwertak overhandigd. Als nieuwe bestuursleden wegens periodiek aftreden van 5 leden en bedanken van 1 lid, worden ge kozen de heeren Wilms, Frankfort en Daal- man, terwijl herkozén zijn de heeren F. W. Ruiter, C. P. Warmerdam en Jb. Sandstra. Daarna werd wegens bedanken van den te6enwaotditfen honoemd tot voorzitter de 7fin Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Achteruit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bildb Naar waarnemingen in den morgen val 12 Juni. Hoogste barometerstand 770.5 m.M, tl Malinhead Laagste barometerstand 748.4 m.M. te Janmayen Verwachting van den avond van 12 tol den avond van 13 Juni. Zwakke tot matige noodoostelijke tot noordwestelijke wind, licht tot zwaarbe wolkt, weinig of geen neerslag, koeler. heer Dade met algemeene stemmen. Bij ver kiezing van 5 leden voor de elftalcommissie worden benoemd de heeren Ruiter Daal- man, Klopper, Jaring en Warmerdam. De ballotage-commissie zal bestaan uit de hee ren Dade, Horsman en P. Klopper. Voor ter rein-commissie werden aangewezen de hee ren Jaring, Warmerdam en Sandstra. Hierna volgde een ernstige bespreking over de trai ning. Schoolfeest. Het schoolfeest, gegeven vanwege de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek, zal plaats hebben op Vrijdag 17 Juli a.s. Op Maandag 13 Juli a.s. zal het daaraan voorafgaand uitstapje naar Amsterdam plaats hebben. Donderdag op den feestdag van den H. Sacrament des Altaars, is weder de jaarlijk- sche processie op het Bagijnhof gehouden. De oude hof, de plek van serene rust in het midden van het stadsgewoel, was door de natuur herschapen in een dusthof, waar over de zon haar stralengloed uitspreidde ifl. flonkerend spel van schijn en schaduw, van dartelenden stralendans op het weelderig groen der boomen, wier takken wiegden op den wind. De vrome bewoonsters van de vriende lijke huisjes in den hof, hadden boven de deuren en in de kozijnen der ramen ver sieringen aangebracht, simpele beeldengroep, jes, soms slechts geflankeerd door kaarsjes met bevenden vlam. Het heldere klokje ving aan te kleppen, wolken van wierook zweefden het kerkje uit en vermengden zich met de geuren vao frissche bloemen en sappig groec. Kinderkens, geheel in het wit, bewogen zich tusschen de lage hagen langs de laan tjes; zij grepen gestaag uit hare mandjes met bloemen en keurig strooisel. Besturen van vereen'gicgen op gods dienstig en sociaal gebied, leden van broe derschappen en Roomsche werkers op maatschappelijk gebied, traden aan achtei hun mooie vaandels en zoo vormde zich ge leidelijk de stoet, waarvan zangertjes in koorknaaptogen," ordegeestelijken in de habijt hunner orde, mgr. Stroomer in net paarse kleed van Geheim Kamerheer des Pausen, priesters in wijde feestgewaden en drie mannen uit het kloeke korps der Zou- aven, deel uitmaakten. In- het midden van den processiestoet, die beurtelings biddend en zingend voortschrijdt, wordt onder den door Katholieke magistra ten der hoofdstad gedragen baldakijn het Allerheiligste rondgedragen, tusschen de rijen van devotelijtc biddenden, die zich op de knieën werpen ter adoratie, tot het brengen van hulde en eerherstel namens duizenden uit de stad, welker wapenvlag boven den ingang van het Bagijnhofkerkjje uithangt Als een smeek- en jubelzang tegelijll klinkt dc litanie van het H. Hart, die zin gend wordt gebeden. Dan, bij het rustaltaaï het „Tantum Ergo" en het Sint Jans Evan gelie en ten slotte, als de processie zich langzaam weer ter kerke keert, zingen allen na elke strophe van het door de zangers aangeheven lied „Lauda Jerusalem welks juichende klanken onwillekeurig de gedach ten voor een wijle terugvoert naar de on vergetelijke processie gedurende het Eucha» ristisch Congres. „Msb." Woensdagmiddag kwam, naar de „Mshd.* meldt, in het klooster der Paters Passionis- ten te Mook de bekende Passionisten-bis- schop van Bulgarije, mgr. Damianus Theelen aan, Z.D.H. is ter gelegenheid van 't jubel jaar, de groote internationale missietentoon stelling, alsmede de Zaligverklaring van zijn ambt- en ordegenoot, den Eerbiedw. mgr. I Strambi in 't Generaal Kapittel der Orde (waar een Hollander tot generaal gekozen is) in Rome geweest. Alvorens naar zijn Mis sie terug te keeren wilde mgr. zijn familie en vrienden in 't verre vaderland komen groeten. Z.D.H. denkt een paar weken in 't vaderland te blijven, mede om wat uit Ie rusten van zijn zwaren, krachten-sloopenden arbeid. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch ven oordeelde den gepens. O. I. militair J. v. d. H. te Geffen wegens poging tot doodslag tot 3 jaar gevangenisstraf. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1