VoorwiewijoptliSia.s.den 1 f50. RSI j lipl|Mllsp Een hulpraep van Sint Franciscus Liefdewerk. Maandag 1925 49ste Jaargang No. 16068 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad VAN HET VATICAAN. De Zaligverklaring van Bernadette. De sociale balans. De Candidaten van lijst 23. B II ill! N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Mr. J. B. BOMANS. Twae oudjes van het Stads- Armen- en Ziekenhuis, luisteren naar een concert in eten tuin. (Zie het verslag in dit nummer). Agenda 16 Juni Een Eucharistisch Triduum Bericlni. Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT, ontvangen tot 1 Juli 1925 de nog te verschijnen nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE. Komagstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht De nieuwe kruiser H. Ms. „Java" passeerde Zaterdag de sluizen te IJmui- den om op te stoomen naar Amsterdam. De inwijding der St. Theresia- school te Bloemendaal. *)e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den teksl als ingezouden mededeeling. 60 ct per regel op de 1« Pagin- s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bil vooruitbetaling. Alle aoonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een1 der volgende uitkeeringen: oij verlies van een f Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door f 7Cft een ongeval mei f OKf] oi' vCr)jf® VAUff?&^gt 125." dtiim of wiisvingér I OU'UU." verlies van beide armen, heide 1 «Hl." -ModeWiten afloer, I LOV." een voet of een ooe amm ot wnsvmger bij een breuk van f t fl bij verlies van e© 1 tïU. been of arm andere vinger. Onze Romeinsche correspondent seint 14 Juni: Onder buitengewone belangstelling had 'heden plaats de plechtige Zaligverklaring van l dij officieel genoemd wordt Zuster Maria Bernarda, maar die de katholieke wereld be ter kent en altijd zal vereeren onder den naam van Bernadette Soubirous, de Ziene res van de Onbevlekte van Lourdes. Ter dier gelegenheid was van Nevers, waar de nieuwe Zalige woonde en stierf, een bedevaart gekomen, met aan 't hoofd de Bis schop van het diocees en met talrijke mede zusters van de nieuwe Zalige. Maar ook het genadeoord Lourdes liet zich niet onbetuigd en zond een bedevaart met talrijke familie leden van Bernadette, die nog den naam van Soubirous dragen. Ook de Bisschop van Lourdes en Tarbes was aanwezig. Deze pel grims bevonden zich met vele anderen, waaronder Italianen, die gewoonlijk jaarlijks naar Lourdes gaan, in de groote Basiliek, toen om 10 uur het dekreet der Zaligverkla ring werd voorgelezen in tegenwoordigheid van vijf kardinalen, talrijke Bisschoppen, de geheele congregatie der Riten en talrijke ge- noodigden. Na de voorlezing van het dekreet viel het gordijn en stond de Zalige Bernadet te in het volle licht en in de glorie van het hoofdaltaar van Sint Pieter. Het Te Deum werd alsdan gezongen, waarna Mgr. Cheru- bini, Kanunnik van Sint Pieter, de plechtige Mis van de Zalige Zuster Maria Bernarda ■pontificeerde. In den namiddag kwam Z. H. de Paus op de gebruikelijke wijze de nieuwe Zalige ver eeren. Z. H. werd in de H. Sacramentskapel ontvangen door het College der Kardinalen en door het Kapittel van Sint Pieter. De stoet, met den H. Vader gezeten op de Sedia gestatoria werd in de Basiliek luide toege juicht, vooral door de geestdriftige Fran- schen. In dé absis der Basiliek onder het beeld der Zalige, had de gebruikelijke plech tigheid plaats. Het Allerheiligste werd uit gesteld en de lofzang ter eere van de Zalige maagd „Jesu Corona Virginum" werd gezon gen. Na het Tantum Ergo werd de zegen met het Allerheiligste, door den Paus bewierookt, gegeven door Mgr. Chatelus, Bisschop van Nevers. Pater Copéré, postulator der zaak der zaligverklaring, bood alsdan den H. Va der een prachtige bloemenmand aan, de beeltenis van de nieuwe Zalige op zijde en haar leven in wit Maroquin gebonden, als mede een kostbare reliek in een -rijk schrijn gevat, terwijl andere beeltenissen en levens werden uitgedeeld aan de Kardinalen en overige aanwezigen. Toegejuicht door het talrijk publiek, ver trok de H. Vader, uitgeleide gedaan door de Kardinalen en het Kapittel van Sint Pieter, langs de kapel' van het Allerheiligste Sa crament. In onze beide vorige artikelen over minis ter Aalberse en de sociale politiek der re geering-Ruys de Beerenbrouck hebben wij voornamelijk de bezwaren en de critiek be sproken van hen, die meenen, dat onder dit rechlsche bewind te veel aan sociale voor zieningen en wetgeving is gedaan. Wij zullen nu nog, alvorens van dit gedeelte van ons be toog af te stappen een kort overzicht geven van de sociale werkzaamheid van het schei dende kabinet in de afgeloopen zeven jaar voornamelijk ter wille van hen, die meenen, dat door deze christelijke regeering op dit gebied niet genoeg gedaan is. Allereerst willen wij dan herinneren aan de twee eerste jaren van de nu welhaast af gesloten regeeringsperiode. Er valt in onze heele parlementaire geschiedenis waarschijn- 'ijk geen tijdperk aan te wijzen, waarin zóó hard gewerkt is als in de jaren 1918 en 1919. En de drang ging toen niet uit van de Kamer, maar, zooals het behoort, was de leiding aan de Regeering. De Tweede Kamer stond ver baasd over de productiviteit van den eersten Minister van Arbeid. Diens werkzaamheid werkte aanstekelijk en weldra was er tus- schen regeering en parlement een edele wed ijver merkbaar. De latere jaren is deze en ergie getemperd zoowel onder den algemee- nen druk der malaise, als door de noodzake lijke bezuinigingen, welke de aandacht meer trokken op defensie en financiën; en ook lat wordt wel eens vergeten doordat mi- lister Aalberse bij de hervorming van het kabinet na de verkiezingen van 1922 de af- deelingen Handel en Nijverheid aan zijn de partement kreeg toegevoegd. Maar daarom mag het eerste optreden met het snelle en vruchtbare parlementaire werk niet over het hoofd worden gezien! Wanneer wij nu den verkorten socialen ba lans van het kabinet-Ruys opmaken, dan ont moeten wij allereerst de Arbeidswet-191c', waarover wij na onze twee vorige artikelen niet veel meer behoeven te zeggen Die w:' omvat een sterk doorgevoerde bescherming van vrouwen- en kinderarbeid en de invoe ring van den wettelijken 8-urendag, met vrijen Zaterdagmiddag.Dat de 45-urige werkweek in een 48-urige werkweek incest worden veranderd, kan geen verstandig mensch bevreemden. Alleen domheid of mis- dadige ophitsing kan hier de zaken in een verkeerd daglicht doen zien. De Internationa. Ie Arbeidsconferentie te Washington toonde aan, dat wij onzen socialen achterstand zóó snel hadden ingehaald, dat wij alle landen der wereld in wettelijke regeling van den arbeid overtroffen. En dat in een tijd, waar in heel de wereld om meerdere productie schreeuwde, de internationale concurrentie moordend was en in die landen, waarin zoo genaamd »de wettelijke 48-urige werkweek bestond, met de uitvoering schromelijk de hand werd gelicht. Star vast houden aan de 45-urige werk week zou dan ook in plaats van een zegen voor de arbeiders een schrikwekkende uit breiding der werkloosheid hebben beteekend. De tweede groote sociale daad van het mi- nisterie-Ruys was de invoering van de ge wijzigde Invaliditeitswet. De ouderdomsrente was van 2 op 3. per week gebracht en voor gehuwden van 3 op 5; de leeftijd grens voor uitkeering verlaagd van 70 op 65 jaar. Naast het wettelijk invaliditeits. en oudersdomspensioen kwam in 1920 de wet op de Vrijwillige Ouderdomsverzekering tot stand. De groote beteekenis hiervan was, dat, naast de 65-jarigen en ouderen, die aanstonds hun uitkeering van 3 of 5 per week kre gen, werd bepaald, dat allen, die zich bin nen een vastgestelden termijn vrijwillig ver zekerden, zich een pensioen op 65-jarigen leeftijd konden verschaffen. Welke enorme offers hierdoor zijn ge vraagd moge blijken uit de cijfers op de post „Arbeidsverzekering" van de arbeidsbegroo- tingen der jaren 1919 tot 1925. Dat loopt naar de drie honderd millioen! v Op de derde plaats 'vinden wij op het cre dit der regeering de zorg voor de volkshuis vesting. Ook hier staat Nederland door het werk der laatste tien jaren aan de spits. Dit getuigen voortdurend de buitenlandsche des kundigen op woninggebied, die hier op con gressen komen of studiereizen maken. Uit I onze artikelen over het jongste rapport van hoofdinspecteur Ir. v. d. Kaa, is trouwens wel gebleken, hoe onder deze regeering de wo- ningcrisis in ons land opgelost is; iets, wat maar van weinig landen kan worden gezegd. En wil men deze zorg in een cijfer waar- deeren, hier is er een: Van 1919 tot 1924 heeft Minister Aalberse voor de volkshuis vesting op zijn begroetingen uitgetrokken ruim 735 millioen, waarvan 635 millioen aan voorschotten en ruim 100 millioen aan directe bestrijding van den woningnood. Dan ontmoeten wij verder de werkver schaffing, de steunregeling {béiden onder binnenlandsche zaken ressorteerend) en de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling. Dat de regeering dit deel van haar taak niet zonder critiek heeft volbracht, behoeft niet te verwonderen. Wie op dit gebied naar een bevredigende oplossing streeft, zoekt naar den steen der wijzen. Maar het zegt toch wel iets, dat de steunverleëning van 6 per week uit 1914 tot 25 per week in 1920 werd opgevoerd. Hoeveel millioenen heeft dat niet gekost! Bij de liquidatie van alle cri sisregelingen is ook deze steunregeling inge krompen. Maar in groote steden konden toch voor kort nog uitkeeringen van 18 ge schieden, terwijl nu de grenzen tusschen 12 en ,15 liggen. Bij een machtig Rijk als En geland, dat zelfs in 1920-1921 (de jaren met de topprijzen) niet hooger kwam dan 9 per week, steekt ons land dus nog zeer gun stig af. En van de landen met de lage va luta zwijgen wij nu maar! Wij zouden aan dezen verkorten balans nog de bemoeiingen op het gebied der volksgezondheid kunnen toevoegen (de keu ringsdiensten, warenwet, bestrijding van be smettelijke ziektén, tuberculose enz.) Voor deze kleine onderdeden werd in de jaren 1919 nog het peulschilletje van veertig mil lioen gevorderd. Alles te zamen is er dus al heel weinig re den om over gebrek aan sociale zorg en Overheidsbemoeiing te klagen. Alleen be krompenheid en vooroordeel of wel opzette lijke miskenning kan op dit gebied de regee ring iets verwijten. De klagers doen het best, maar eens buiten de grenzen van hun kleine en gelukkige landje om te zien. Zij zullen dan bemerken, dat zij in vergelijking met overal elders onder dit christelijk bewind geleefd hebben in een klein paradijs! Wij zullen in de eerstvolgende dagen, met portret en een korte mededeeling van levensbijzonderheden, onzen lezers en leze ressen de zes candidaten voorstellen van MR. J. B. BOMANS. de R.K. lijst, lijst 23. Om minstens drie hunner, de heeren Mr. J. B. Bomans, A. J. Loerakker en Ch L. v. d. Bilt, in de Twee de Kamer te-brengen, zullen, de R.K kie zers en kiezeressen van de kieskringen Haarlem en den Helder op 1 Juli a.s. den strijd aanbinden. Zeker, een R.K. stemt op de Roomsche lijst alléén reeds omdat het de Roomsche lijst is. Uit beginsel dus. Maar een nadere kennismaking met de candidaten zelf zal her. ongetwijfeld over tuigen, dat een Roomsch-Katholiek ook gerust met liefde voor de Roomsche lijst kan ijveren om de erndidaten persoonlijk. Onze candidaten kunnen zich van het hoofd tot de voeten meten met de candidaten van welke andere partij ook. Stemt no. 1 van de R.K. lijst, stemt Mr. J. B. Bomans, is een kreet, die niet onbe kend is in de kieskringen Haarlemden Helder en de Roomsch-Katholieken al me nigmaal ter overwinning heeft gevoerd. Ook ditmaal is onze leuze: stemt no. 1 van lijst 23, stemt Mr, J. B. BOMANS. Allereerst omdat een Roomsch-Katholiek principieel stemt d. w. z. de Roomsche lijst, om de Roomsche lijst en dus num mer één van die lijst. Maar ook omdat Mr. Bomans een candidaat is, die gerust ter verkiezing mag worden voorgedragen. In de 12, 13 jaar, dat hij zich openlijk aan de politiek wijdt, heeft hij zich daar een eigen, sprekende plaats veroverd. Zoo zelfs, dat meermalen door niet-Roomsch- Katholieken de stellige verwachting is uit gesproken, dat de heer Mr. J. B. Bomans in den loop der jaren nog van zich zal doen spreken. Een krachtige persoonlijk heid dus. Sinds 13 December 1916 is hij lid van de Tweede Kamer Hij vertegen woordigde daarin eerst het district Haar lemmermeer en daarna de kieskringen Haarlem en den Helder. Hij werd te 's-Gra- venhage geboren op 11 Mei 1885, bezocht de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Rol- duc, daarna het gymnasium en studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij in de rechtswetenschap promoveerde. Hij vestigde zich in Haarlem als advocaat en procureur en trad daar in R.K. kringen al spoedig op den voorgrond. Mede door zijn krachtig redenaarstalent en propagamdisti- schen ijver, smaakte hij het genoegen de Roomsch-Katholieken daar keer op keer ter stembusoverwinning te voeren en Haar lem van een overwegend liberaal regee- ringsfort te veranderen in een stad met christelijk bestuur. Als raadslid en wethou der van Haarlem was hij niet alleen een groote kracht voor de R.K. zaak in Haar lem, maar tevens een uiterst nuttig be windsman voor de hoofdstad van Noord- Holland. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maand Woensdags. Vrij dags van 6—9 m. en Zaterdags van 5914 uur - ,n het St. Joseph- gebouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56K uur. Dit- wordt pok volmondig toegegeven door zijn meest hardnekkige politieke tegen standers. In de Provinciale Staten van Noord-Holland, waarin hij werd gekozen, trad hij al evenzeer op den voorgrond en zag rich in 1923 benoemd tol lid van Ge deputeerde §taten-, In dit college is zijn invloed niet minder groot. In de Tweede Kamer deed hij meermalen van zich spre ken door het eigen en onafhankelijk stand punt dat hij er dikwijls inneemt. Begaafd met veel redenaarstalent, schit terend ook in hetdebat, bekwaam en een man met nuchter oordeel en gezond door- richt, vurig strijder tenslote voor de Room sche zaak, is hij zijn kamerzetel voor de R.K- Staatspartij ten volle waard. Met aan drang en gerustheid bevelen wij aan op 1 Juli a.s. te stemmen op no. 1 van lijst 23, op no.1 van de R.K. lijst, op Sociëteit „St. Bavo" Bestuur R. K. Kies- véreeniging 9 uur Rechtskundig Bu reau half 9 uur Ledenvergadering Grafische Bond 8 uur Tooneelclub Spoor- en Tram 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door George Robert van 2 tot 3 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 89 K uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 100^9 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 'a Zaterdags alleen van 92 en IK van 26K en s avonds van half 8-y van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.rn 1012 uur. des middags van 24 uur, en "s avonds van 89 uu: behalve Zaterdatf- avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenvernleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr_ C Bos). R. K. Leeszaal en uitleen bibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en varf 7—10 uur, be halve de.- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tol 5 uur en vaD 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindeboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbnrean Gebouw bint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkendt middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzbaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kenr.en aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. DE PAROCHIE BLOEMENDAAL NEEMT HF.T INITIATIEF. Een Eucharistisch Triduum voor zieken Een triduum, dat zeker hier te lande nog niet gekend is en toch ook een triduum met het heerlijkste doel, een triduum in den heerlijk- sten opzet. En voor zulk een Triduum zal de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal het initiatief nemen. Zie hier hoe de omstandigheden, die tot deze initiatiefname aanleiding gaven, zich toedroe gen. De Zeereerw. Heer Pastoor L. J. Willen- borg, pastoor der parochie te Bloemendaal deed er Zondag j.l. mededeeling van. Hij zeide met zeer bijzonder genoegen het H. Evangelie van dien Zondag te hebben voor gelezen, vooral die passage, waarin gesproken wordt, dat de Heer Zijn dienaren uitzendt om de blinden, de lammen, de kreupelen en kran- ken te nooden bij Hem aan Zijn maaltijd te komen, opdat Zijn huis vol worde. En, zooals de Zeereerw. Heer Pastoor er aan toevoegde, het was wel eigenaardig dat hij niet eerder op de gedachte gekomen was, dat ook de kranken en lammen naar het li chaam in de kerk gebracht kunnen worden en dat men onder de kranken van het H. Evan gelie niet alleen de kranken naar de ziel be hoeft te verstaan, maar wel degelijk ook de kranken naar het lichaam in den letterlijken Zin des woords. Die gedachte kwam bij hem op ter gelegen heid van de laatste vergadering van Eerw. heeren Directeur en van de afdeelingen var- den Eucharistischen Bond, welke vergade ring te Amsterdam werd gehouden. Op die vergadering werd ook de opwekking van het Eucharistisch leven in de parochies besproken en als een krachtig middel om dit te bevorderen werd aangewezen een Eucharis tisch Triduum voor zieken. Men kon de zieken in de kerken brengen, hen laten communiceeren en hen den ZZSLS» geven. Dit was iets geheel nieuws en zou niet zon der moeiten gepaard gaan. Bovendien zou aan Z.D.H. den Bisschop vergunning tot het houden van zulk een triduum gevraagd moeten worden. Daarom, aldus vertelde de zeereerw. heer pastoor verder, trok ik de stoute schoenen aan en schreef een brief naar Mgr. Callier. In den aanhef werd in dezen brief opge merkt dat de groote belangstelling welke Z. D. H. in het werk van den Eucharistischen Bond toonde, laatstelijk nog op de j.l. gehou den vergadering van directeuren van genoem den Bond, den schrijver van den brief het be sluit had doen nemen, dit schrijven te zen den in de hoop, dat het Z. D. H. een voldoe ning en troost zou mogen schenken. Dan vervolgde de brief ongeveer aldus Op de namiddagvergadering van de di recteuren van den Eucharistischen Bond moest gesproken worden over het verleven digen van het Eucharistisch leven in de pa rochies en voorgesteld werd een Eucharis tisch Triduum voor zieken. Wat in Lourdes gedurende 10 dagen met groote geldelijke offers en met veel inspan ning, niet alleen van zieken, maar ook van ge zonden mogelijk was, moest ook mogelijk zijn gedurende 3 dagen, met minder kosten en met minder inspanning in ieder centrum Van Eucharistisch leven. Een Eucharistisch Triduum, waarbij dan de zieken des morgens naar de kerk gebracht, een plechtige H. Mis kunnen bijwonen en 's middags onder het plechtig Lof den Zegen met het Allerheiligste ieder afzonderlijk zul len kunnen ontvangen, evenals dit te Lourdes geschiedt, moet het Eucharistisch leven in een parochie ontroeren. Hoe leerend kan ver der een overweging van het H. Lijden zijn, naar aanleiding van den tekst van het Evange lie of een oratie. Als we in kinderlijk geloof de uitnoodi- ging van het H. Evangelie van dezen Zondag opvolgen en de kranken in de kerk brengen mogen we dan niet verwachten, dat om ons bidden en smeeken de allergrootste genade van Eucharistisch leven over ons zal worden uitgestort In het slot van den brief sprak de Zeer eerw. heer pastoor de hoop uit, dat Z. D. H. zou goedkeuren, dat zulk een triduum voor het eerst in zijn parochie zou mogen worden gehouden. En reeds den volgenden dag nadat de brief verzonden was ontving de Zeereerw. heer paitoor, bij monde van den secretaris van Z. 760 riimimi##7 Barometerstand 9 uur v.m. 176 stilstand. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te de Bildh Naar waarnemingen in den morgen va» 15 Juni. Hoogste Barometerstand 761.1 m.M. te Scilly. Laagste Barometerstand 744.7 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 15 tot dei avond van 16 Juni: Matige tot zwakken, noordelijke tot noord westelijken wind, aanvankelijk opklarend, later meest zwaarbewolkt of betrokken, aan vankelijk weinig of geen neerslag, zplfde temperatuur. Het bestuur van Sint Franciscus Liefdft werk schrijft ons Aanstaanden Zondag 21 Juni, feest van St. Aloysius, hoopt het St. Frandscus- Liefdewerk feest te vieren. Waarom Wel, dan zullen 28 zijner beschermelingen hun Eerste H. Communie mogen doen. Is het wonder dat wij het uitjubelen met de vrouw van het Evangelie „Verheugt er verblijdt u met mij, want niet een, maai 28 drachmen, die verloren waren, hebben wij teruggevonden. Langs heggen en straten hebben wij ze gezocht en uitgenoodigd aan te zitten aan het Groote Gastmaal, door den. Goddelijken Gastheer bereid en zij hebben D.H. de bevestiging van de goedkeuring van Monseigneur. Z. D. H. keurde dit initiatief goed en spoorde er ten zeerste toe aan. Vooralsnog zou het natuurlijk niet moge lijk zijn zulk een Triduum in alle kei ken voor te schrijven, maar niettemin was Z. D. H. met het initiatief van de parochie Bloemendaal zeer ingenomen en daar moest dan zulk een triduum beginnen; dan zou Z. D. H. ook aan andere parochies kunnen toonen hoe uitstekend het te Bloemendaal was geslaagd. Begrijpelijk dat de zeereerw heer pastoor 'met deze toestemming ten zeerste in zijn schik was, en het Triduum zal werkelijkheid worden. Bloemendaal schijnt een gezonde streek te zijn, want er zijn heel weinig zieken' doch zij die ziek zijn en te Bloemendaal wonen zullen vóórgaan dan zullen ook andere zieken uit Haarlem, en andere plaatsen, voorzoover ruimte beschikbaar in de parochiekerk van Bloemendaal mogen gebracht worden. Reeds is aan een verpleegster, welke Haar lem goed kent, de opdracht gegeven, maat regelen te nemen en ziekenwagens en bran cards te requireeren, opdat iedere zieke op het driedaagsch Eucharistisch feest in de kerk van Bloemendaal zal kunnen verschijnen, voor welke drie dagen zij de gast van den Zeereerw. heer pastoor zullen zijn, natuurlijk echter met voor den nacht, alleen voor den dag. De in deeling van het Triduum zou aldus kunnen Zijn. Des morgens te 9 uur zouden de zieken in de kerk gebracht kunnen worden, waar bed den zouden worden opgeslagen. Onder de plechtige gezongen H. Mis zullen allen de H.Communie ontvangen, ook familie leden en kennissen, welke tegenwoordig kun nen zijn. Na de mis een overweging van het H. Lijden, waarna een ontbijt in de pastorie' Te twaalf uur een stille aanbidding. Te twee uur tot besluit een plechtig Lef met processie, terwijl iedere zieke afzonder lijk den zegen met het Allerheiligste zal ont vangen. En onder dit Lof zullen ook de ge zangen en aanroepingen zooals te Lourdes kunnen worden gezongen. En, wonderen zullen wel niet gebeuren, en dit zou ook de grootste genade niet zijn. De grootste genade zal zijn, dat, het Eucharistisch leven in de parochie zal opgewekt worden en heerlijk zal bloeien. Een datum is nog niet definitief vastge steld, doch deze zal weldra te wachten zijn. Het initiatief tot zulk eeuT; iiuum is een heer lijke daad en het Triduum zal het moeizame verk bekronen. zich niet laten verontschuldigen maar zijl! gekomen vrij en blij, en velen hunner ouders met hen en zij zullen" aanzitten aan dien Hemelschen Liefdedisch in het sneeuwwitte kleed der heiligmakende genade. Zoo zal dan 't feest van den engelachtigen Aloysius ook voor 't Franciscus-Liefdewerl een dag worden van reine, geestelijke vreugd Maar u allen begrijpt, hoe graag we onz« jongens niet alleen inwendig rijk getooid, maar oók uiterlijk in feestgewaad ter H. Tafel willen zien naderen. Och, de Com muniedag is toch zoo'n unie ken dag denk nog maar eens aan uw eigen Eerste H. Com munie, toen was er ook feest in den huise- lijken kring niet uitbundig, maar toch hing er een heerlijke sfeer van blijheid door 't feestelijk versierde huis. Een fatsoenlijk pak is voor onze jongens toch zeker wel de aller minste eisch dien men mag stellen opdat ei voor hun ook een feestelijke sfeer is. Maar de ouders kunnen er zoo moeilijk of heele maal niet voor zorgen, zoodat de last geheel komt voor 't Liefdewerk. En onze Fran cis caansche familie van 160 jongens vraagt toch al zoo ontzaggelijk veel voor 't gewone onderhoud, dit zoo'n buiterg woon feest altijd heel veel financieele zorg brengt. Daarom wagen we 't maar Uw milddadigheid in te roepen langs dezen weg. Zeker er wordt veel gevraagd en ook veel gegeven, dankbaar gedenken we hei gulle Haarlemsche publiek. Maar de nooc der tijden eischt buitengewone offers en zoc hopen we dat U ons dit keer niet zult ver geten. En wij verzekeren U dat het memento voor de weldoeners, dat we 's Zondags in de H. Mis altijd bidden, a.s. Zondag buiten gewoon krachtig zal zijn. Gelieve de giften, liefst voor Zondag 21 Juni in te zenden aan den directeur van het St. Franciscus-Liefdewerk, den Zeei Eerw. Pater W. v. d. Berk, N. Groenmarkt, alhier. Gelijk wij reeds mededeelden, zal de plechüge inwijding der nieutoe St. Theresia- school aan den Dennenweg te Bloemendaal, Vrijdag a.s. plaats hebben. In de kapel van het St. Jozefgesticht, Den- nenheuvel, zal te 9 uur een H. Mis worden opgedragen door den zeereerw. heer rector J. P. J. Kok. waarbij de kinderen der school tegenwoordig zullen zijn. Na afloop daarvan zal men in processie naar de nieuvé school trekken, waar te on ge» vA-ir hall elf de inwijding zal geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1