V erkeer songe vallen. de spaarnebank R. K. VROUWENBOND Verplaatsing van de R.-K. Huishoudschool. De gronden aan den Zeeweg. Wanneer komen de terreinen in exploitatie. Een onteigeniugsproces. VOOR DEN POLITIERECHTER. Tuinconcert in het Stads Armen- en Ziekenhuis. Wordt dat nooit veranderd? Personalia. EEN CONFLICT IN DE H. O. V. De heeren Dyserinck en Van Zanten bedanken als bestuurslid. Autobus in brand. Poging tot oplichting? Het Stads Armen- en Ziekenhuis. Omvergereden. Aanriiding te Heemstede. Aanrijding te Zandvoort. Auto-ongeluk te Noord- Wijkerhout. GEMEENTEZAKEN. Ned. R. K. Grafische Bond. Een 60-jarig huwelijksfeest. Programma BURGERLIJKE STAND. De verbouwing van hei Politiebureau. riEDE l00U/ie 96 967/f, 1025/ s «2x/4 61 d541/2 5551/a iy2x/a i271/2 127 ■>93/7, 395-6 408 j.263/ 325 27 i/v Wisselkoersen en koers* van Bankpapier. 5935 59.2l 41.92i/2 41.95 48.35 48.35 Voor de Stille Armen. Kunstzaal J. H. de Bois. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS. Oorlogsmateriaal van Rusland naar China. De schuldigen aan dt Rulgaarsche geheime samenzwering. Campagne der Sowjetpers betrffende aansluiting van Duitschland bij den Volkenbond. (Ingezonden.) AAN DE KATHOLIEKEN VAN HAARLEM Dit zal maar 'n heel kort woord zijn lieve gelootsgenooten. Een Noodkreet! De Vrouwenbond staat voor het droevigs? leit, dat hij zijn Juliana-Zusters, die op 10 Juni 625 voor kostgeld moeten ontvangen, niet kan betalen. Zou het heerlijke zelfverloochenende werk van de „Juliaantjesniet gewaardeerd worden? Dit kan niet zijn!en toch de gaven en contributies verminderen zóó zeer, dat het werk opgegeven zal moeten worden, in plaats, dat het getal der zusters verdub beld had kunnen en moeten worden? Zal Roomsch Haarlem hierbij toezien? Jaarlijksche bijdragen in 1922 ƒ3110.69 Jaarlijksche bijdragen in 1923 =5 2290.71 Jaarlijksche bijdragen in 1924 rr j 1626.90 Jaarlijksche bijdragen in 1925 387.11 fn 5 maanden. Deze cijfers spreken voor zich zelf. De schuld bedraagt 3000 door afschrij ving op Hyp. Leening. De zusters leven door den Vrouwenbond; 19 Juni moeten zij 625 ontvangen! Wie helpt? Het gironummer van rector Kok G. A. van den Vrouwenbond is; 63493, het adres van onze penningmeesteresse is: Mej. M. Beccaris, Korte Begijnestraat 10. F. A. M. PEETERS, pres. St. Antonius van Padua. Het bestuur der R. K. Industrie- en Huis houdschool alhier, heeft B. en W. van Haar lem, in verband met de tegenwoordige zeer onvoldoende huisvesting van die school aan den Kleinen Houtweg, verzocht te willen medewerken tot het aan hen in huur afstaan van de voormalige schoolgebouwen aan de Gedempte Voldersgrachb Het bestuur stelt zich voor, dit gebouwen door uitbreiding voor de huisvesting van ziin school geschikt te maken. De kosten van die verbouwing worden geraamd op rond J 55.000. Het ligt in de bedoeling de verhoring te doen geschieden .voor een tijdvak van 20 ja ren tegen een huurprijs, berekend naar de tegenwoordige waarde van het terrein met de onstallen. De gelden, benoodigd voor de verbouwing zuilen zoo noodig door 'de gemeente aan 't pestuur ter leen worden verstrekt en moeten worden terugbetaald in 20 jaar in annuiteSen. te berekenen naar een nader overeen te komen rente-percentage. Ten aanzien van dit gebouw zal derhalve dezelfde regelin§ worden getroffen als die, welke met de St. Jozedfsgezellenvereeniging is getroffen ten aanzien van het gebouw der voormalige Ambachtsschool. Alvorens te dezer zake nader met ge noemd bestuur over de nog vast te stellen punten overleg te plegen, stellen B. en W. voor, in beginsel tot verhuur van dc voor malige school aan de Gedemote Volders- gracht aan gezegd bestuur te besluiten. Het is al weer geruimen tijd geleden, dat wij in onze courant een bericht lanceerden, waarb.j werd medegedeeld dat de makelaars firma Van Dam uit Amsterdam, (dezelfde, die de bekende terreinen bekend onder den naam van „Het land van Hoboken ie Rot terdam heeft gekocht) eigenares was ge wórden van de terreinen langs den Zeeweg. De bedoeling was deze gronden als villa terrein in exploitatie te brengen en het liet zich aanzien, dat binnen afzienbaren tijd (er werd vermeld dat voor den zomer 1925 met den bouw zou worden begonnen) het aspect in dat gedeelte van Bloemendaal geheel ver anderd zou zijn. Wellicht zou aan het Bloe- mendaalsche strand ook een nieuwe bad plaats (een uitsluitend luxe badplaats) ver rijzen. Er kwam echter een spaak in het wiel, doordat het gemeentebestuur van Bloemen daal geen voortgang maakte met het vast stellen van de wijze van bebouwing der ter- 'reinen. Voordat die wijze van bebouwing was vastgesteld kon aan exploitatie der ter reinen niet worden gedacht. Daar was een reden voor. Reeds vroeger waren de terrei nen, die nu aan de firma van Dam'waren ten deel gevallen, gekocht door de gemeente Bloemendaal. Deze betrof toen een strook ond ter breedte van 600 M.. gemeten uit de noordelijke grens van Zandvoort en ter lengt, van den Zeeweg. De koopsom be droeg ongeveer één millioen, maar toen Ged. Staten van Noord-Holand, na anderhalf jaar bet raadsbesluit nog niet hadden goedge keurd, accepteerde Bloemendaal een aanbod van ^le Erven Van Vliet om den voorloopigen koop ongedaan te maken. Wat van koop mansstand punt bezien geen verstandig besluit was. De Erven van Vliet verkochten den grond daarna aan de firma Van Dam. Zooals Gezegd, kan dezeechter weinitf doen als Bloemendaal geen uitbreidingsplan vaststelt in den laatsten tijd zijn nu tusschen het ge meentebestuur van Bloemendaal eenerzijds en de Erven van Vliet met de firma v. Dam anderzijds nieuwe onderhandelingen gevoerd. Hierbij trachtte Bloemendaal opnieuw eige naresse van den grond te worden, maar in alle geval wenscht de gemeente Bloemendaal haar aandeel te krijgen in de eventueele ba ten, die de exploitatie gaat opleveren. Er zit hierin wel een grondslag van billijkheid omdat het Bloemendaal was. die den duren Zeeweg deed aanleggen, die haar tot op dit oogenblik schatten geld kost en geen baten opbrengt. Door de Erven van Vliet is meermalen gedreigd met een onteigeningsproces en dit is dan ook nu aanhangig gemaakt. In Septem ber zal deze procedure wederom voor de Rechtbank dienen. Door he- gemeentebestuur van Bloemen daal zal nü ook een uitbreidingsplan voor het h ele duingebiedworden opgemaakt en wel in de eerste plaats voor de terreinen langs den Zeeweg, waarover deze strijd loopt. Is dit plan bekend dan zullen eventueele ex'-'oitanten kunnen berekenen of en zoo ja. welke baten uit de exploitatie zijn te trekken weg-kwestie nog lang niet ongélost is. maar dat het wel van belang is dat cr een beslis sing is. Waar echter beide partijen zullen rachten het beste aandeel van eventueele #inste.*> te bed'nrfen is ook een i-tfig-'frige vorsteling nog niet uitgesloten. Bloemen- daal-bad is er echter nog niet. Een ópllcliler gestraft. Op 27 Januari j.L kwam de 30-jarige schoen maker A. J. B. M., wonende te Velsen, bij den winkelier M te Bloemendaal vragen of deze hem 6.voor kon schieten. Hij had in de buurt van iemand een biljet van 25 gekregen om er van terug te geven, maar hij had het niet. De winkelier k«nde hem wel omdat hij dikwijls schoenen van hem repareerde Niets kwaads vermoedende gaf hij 6.—. Dit gebeurde oo Zaterdag, Ai wie er echter verscheen, niet de schoenmaker om zijn schuld af te betalen. Later bleek dat de winkelier opgelicht was voor dat bedrag.. Het O. M. noemde het optreden wat bar en eischte wegens oplichting 3 maanden .ge vangenisstraf. De Politierechter achtte den eisch te hoog en veroordeelde bekl. tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De gevolgen van sensatle-lilms? De 19-jarige tabrieksarbeider uit Wormer- veer, zekere G, G. was uit een bioscoop ko mende zeker onder den Indruk geraakt van een sensatie-film. Wellicht was hij eenigszins „aangeschoten". Hij had een mes in zijn hand waar hij heel gevaarlijk mee deed. Tot ver schillende voorbijgangers moet hij toen ge roepen hebben: „Je-geld of je leven Zekeren K heeft hij toen ook een snede over zijn jas toegebracht. Thans ontkende hij alles. Het O. M. was van een andere meening, temeer daar hij reeds meerdere malen we gens dronkenschap had terecht gestaan. De eisch was 8 dagen hechtenis, waarmede zich de politierechter vereenigde. Het jongmensch zeide in hooger beroep te zullen gaan. Zaterdagavond werd in den tuin van het Stads Armen- en Ziekenhuis aan den Scho tel singel een tuinconcert aangeboden door het Mandoline-orkest „Amicitia te Amster dam, directeur de heer L. Mieremet. De lommerrijke tuin, bezet met veel tafel tjes, waarop frissche bloemen stonden, noodde met het mooie weer direct tot een zitje uit.. De bewoners met verpleegden zaten met vergenoegde gezichten aan één kant, terwijl aan den anderen kant de genoodigden had den plaats genomen. Het mandoline-orkest, ongeveer 60 man sterk, zette het programma in met den „Kriegsmarsch (uit Athalia) van F. Men delssohn Barloldy, waarmede al meteen een waardig begin gemaakt werd. De vlugge, frissche muziek verloor wel iets van haar kracht in dc open lucht, doch dat nam niet weg dat de muziek duidelijk hoorbaar was en aan de hooggestelde verwachtingen vol deed. In „Schatzwalzer", uit de operette „Sigeuner Baron" van Joh. Strausz (op 48) vonden we meer gevoel gelegd. Volgens het programma zou „Ases Tod" van E. Grieg ten gehoore gebracht worden, doch daar dit te zachte muziek voor de open lucht is, werd een werk van E. Boucheron uitgevoerJ, n.l. „Impression de Spanje", een mooi stuk mu ziek in 4 deelen, waarin vooral de Tugge, luchtige muziek van de Spaarische Wals sterk luitkwam. Na de pauze kwam nog „Der Calif von Bagdad", ouverture van A. Boeldieu; „Früh- lings Hymne" van L. van Wouw Jr. en „R'hapsodie" van Joh. B. Kok, terwijl als .uitsmijter" een pittig marschje gegeven werd. De voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur, de heer Mr, J.' N. J. E. Heerkens Thijssen. nam dan het woord, om „Amici tia' dank te brengen voor haar geheel be- langlooze medewerking. Het deed spreker genoegen dat de bewoners van ,,'t Buiten huis" eens een ontspanning hebben gehad, iets wat hun, in hun eentonig bestaan best gegund mag worden. Spr. roemde het spel van het orkest en zeide voorzeker den tolk van allen, bewoners en genoodigden, te zijn, als hij dank bracht aan het schitterend ge leverde spel. Een lid van „Amicitia" zeide zeer gevoelig voor deze hulde te zijn en hoopte meermalen in Haarlem voor liefdadige doeleinden te mogen optreden. Onder de genoodigden merkten wij o.m. op: de heer en mevrouw Slijper, resp. oud directeur en directrice van hel Stads- Ar men- en Ziekenhuis, de heeren J. A. Visser, W. A. J. v. d. Kamp, F. Keerwplf en mej. v. Vliet, allen leden van den Haarlemschen Raad en den heer Smit, lid van het Burger lijk Armbestuur. Aan de aanwezigen werden verschillende versnaperingen aangeboden, die voor dit doel geschonken waren als volgt: Limonade door de firma P. Baggerman; Sigaren door de firma J. Baars Zoon te Krommenie; thee door de firma A. F. Kremer en koekjes door de firma H. Francken. Men ziet, dat ve len met dit sympathieke doel hebben mede geleefd. Rest ons nog te vermelden, dat de 'heer L Mieremet, dirigent van het orkest, pas de onderscheiding is te beurt gevallen om be noemd te worden tot Officier de l'Acadèmie de Musique en France. Gistermorgen tegen half 9 stond een lange file menschen voor het loket aan het sta tion. om een plaatskaartje te nemen. Slechts één loket was open. De trein voor Amster dam, welke aansluiting geeft op den D - trein naar Duitschland, was reeds aange komen en nog haastte de man aan het lo ket zich niet. Een heer, die stond te wachten, drong toen naar voren en protesteerde hevig, dat men slechts één loket open had. Eerst daarna werd een tweede loket geopend. Maar slechts met moeite konden de reizi gers voor Amsterdam hun trein halen Reeds meermalen is op het euvel van te weinig loketten aan het station de aan dacht gevestigd, doch nog steeds zonder re sultaat, Wanneer zal dc hardleersche Spoor wegmaatschappij eens wijs worden? Voor het candidaatsexamen in de rech ten slaagde te Leiden de heer J. C. A. F. Kuypers, alhier. Voor het candidaatsexamen in de Theologie slaagde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam de heer H. J. Hoek alhier. De heeren Willem Dyserinck, onlangs tot voorzitter der H. O. V. gekozen in de plaats van wijlen den heer A. Koolhoven en M. C van Zanten, secretaris der H O.Vhebben voor hun functie bedankt. Om de moeilijk heden die ontstaan zijn nie' grooter te ma ken en wij vrij goede hoop hebben dat de zaak alsnog in het reine komt, willen wij sober zijn met mededeelingen over dit con flict. De reden van het ontslag vonden de heeren in het, naar hun meening, gebrek aan waardeering van de H.O.V. bij het ge meentebestuur van Haarlem. Dit gebrek aan waardeering bleek den heeren van Zanten en Dyserinck naar hun meening, ter gelegen heid van het vczoek van het gemeentebe stuur aan de H.O.V. om tijdens de jaarver gadering van de broederschap van Notaris sen een cancer' op de Groote Markt te ge ven zulks in mindering van het aantal con certen dat gegeven moet worden voor het subsidie van 30.000 gulóen. De heer Dyserinck meent, dat het de H. O. V. als symphonie-Orkest onwaardig is, zulke concerten te geven. HERSTELLENDE. De ploegbr,,r Ter W., die onlangs op de Centr. Werk la *s het ongeluk had van een locomotief te vallen, waarbij hij een paar 'ibben brak, is thans zoo ver hersteld dat bi; zich buitenshuis mag begeven. Zaterdagmiddag stond een autobus op het Kennemerplein in brand. Da brandweer werd (Sealameerd. doch direct darana werd aan de brandweer medegedeeld, dat de brand gebluscht was door een brandblusch- apparaat. De brand was ontslaan door een lekkende benzine-leiding. Zaterdagmorgen vervoegden zich aan een perceel aan den Schotersingel, 2 personen voorgevende van de politie te. zijn. Zij vroegen mevrouw te spreken. Toen deze de beide „heeren" te woord stond bleek het dat zij kwamen van een blindenir.richting om geld in te zamelen. Ze vertoonden een papier, doch hadden geen succes, daar de gift op een dergelijke manier niet werd ge geven. De politie stelde een onderzoek in, V-.rk do vogels waren al gevlogen. Door de commissie van Openbare Wer ken is de vorige week een bezoek ge bracht aan „Meer en Bosch" te Heemstede, alwaar de op moderne leest geschoeide keu ken is bezichtigd. Dit bezoek geschiedde ipet het oog op een verbetering van de keuken van het Stads Armen- en Zieken huis Van de vele verbeteringen, welke reeds geschied zijn en welke in de toekomst nog moeten plaats hebben, vormt die der keuken een onderdeel. Zaterdagavond werd op de Kennemerbrug een juffrouw door een wielrijder omvergere den. Zij treuzelde te veel met uitwijken, waardoor ook de wielrijder van de wijs ge bracht werd en haar aanreed. Zij bekwam echter geen letsel en werd spoedig op de been geholpen. Gistermiddag kwart voor 5 uur is op den Heerenweg, nabij het voormalige Bosch en Hoven een groepje wielrijders, dat uit de richting Heemstede kwam en op het voet pad reed, aangereden door een uit de rich ting Haarlem komende auto. Een der wielrij ders, M. P. uit Amsterdam, kwam te vallen, terwijl zijn fiets gedeeltelijk werd vernield. De man werd binnenegdragen bij dr. De Groot en daar verbonden, waarna hij naar de Mariastfchting werd vervoerd. Daar consta teerde men kneuzingen aan arm en been, doch na verder geholpen te zijn, kon de man toch naar Amsterdam terugkeeren - Zaterdagmiddag werd op den hoek Molen straat-Kleine Krocht een driewielige houtkar aangereden door een wagen bespannen met een paard. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De driewielige wagen werd beschadigd. Zondagavond had op denhoek van den vlasoven en den Kerkweg een auto-ongeluk plaats. Een wielrijder, zoon van den smid A. N. W. Vermin, alhier, werd door de auto van de luxe-bakkerij Warminkhof van Noordwijk gegrepen en een eind meegesleurd. De fiets was erg beschadigd, terwijl de jongen ernstig werd gekwetst. Zijn kleeren waren vernield, terwijl zijn been was opengescheurd en hij verschillende vleeschwonden aan handen en aangezicht had bekomen. Met dezelfde auto werd hij naar Dr. Romijn gebracht, die de eerste geneeskundige hulp verleende. Aanrijding te Heemstede Gistermiddag 5 uur had op den Heerenweg nabij de Johan de Wittlaan een ernstige aanrijding plaats van een fietsrijder die rich ting haar, en een auto die uit Haarlem kwam, met gevolg dat de fietsrijdende heer tegen de steenen gesmakt werd, .en bleef liggen. Zijn fiets werd geheel vernield. De auto reed zoo snel mogelijk door of er niets gebeurd was. Spoedig was een kring van menschen om den. getroffene geschaard en bracht men den man aan den kant van den weg. Ook waren er spoedig verschillende getuigen, die het nummer van den snelrijdenden auto op genomen hadden en tevens dat de fietsrijder rechts en de auto links van den weg reed, zonder dat zulks, volgens hen, noodzakelijk was. De man bleef in bewusteloozen staat liggen totdat dokter De Groot, arriveerde en constateerde dat de verwondingen niet zoo ernstig waren als eerst werd gedacht. Even later was de Heemsteedsche politie aanwe zig, die proces-verbaal van het gebeurde opmaakte en verdere maatregelen nam. De heer Mathot verscheen met zijn ziekenauto, waarop het slachtoffer van het snelle verkeer naar het Gasthuis overgebracht werd. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening en verantwoording over 1924 van het le, 2e, 3e en 4e douche-badhuis en de bijdragen te bepalen op 2.666,67, 235,43 en een extra bijdrage in het tekort over 1924 van het le en 2e badhuis te verleenen ad 3.224.09. B. en W. stellen voor, in hun handen ter afdoening te stellen een verzoek van mej. G. Ph. Charbon om overgeplaats te worden van school 29 aan de Bakkerstraat naar school 9 aan de Tempeliersstraat. B. en W. vragen machtiging aan Gede puteerde Staten van Noordholland te be richten, dat geen bezwaar bestaat tegen de voorloopig stilzwijgende verlenging van de regeling, volgens welke de in 1883 door de ge meente Haarlem gebaggerde geul in het Noor der Buitenspaarne, door het Rijk, de pro vincie Noordholland, het hoogheemraad schap Rijnland en de gemeente Haarlem wordt onderhouden, zulks onder voorbe houd, dat ieder der participanten bevoegd zal zijn tot opzegging dier regeling op een termijn van één jaar. B. en W. stellen voor, aan S. L. Blom en Tj. de Vries in voortdurende erfpacht te geven 2111 M2 grond, gelegen aan de Leidsche vaart, tegen een erfpachtscanon van 1,04 per M per jaar. B. en W. vragen machtiging tegen af stand van de voor den gemeentelijken haven dienst niet meer bruikbare motorvlet (voor malige overzetschuit Koudenhorn), alsmede een roeiboot, zgn. groote inspectie-roeiboot, voor 775 ten behoeve van dienst een mo torbootje aan te koopen. Voor de benoeming van chirurg aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis (vac. dr. Westerman) bevelen regenten dr. J. Th. Joosten Hattink aan. ■Diens benoeming wordt eveneens ver zocht door 34 doktoren en 22 specialisten. Morgen- (Diusoag) avonü xjouüt uc Ned. R.K. Grafische bond 's avonds om 8 uu een ledenvergadering in gebouw St. Bavo. Smedestraat. De aandacht der leden wordt in het bij zonder gevestigd op het zesde punt der agen da, nl. behandeling Pensioenfonds door eer der hoofdbestuurders. In verband hiermede wordt een groote opkomst verwacht. Onder de aanwezige ledéa ter vergadering zal een gratis verloting plaats hebben van f enige niet afgehaalde prijzen van den ge houden feestavond. AANVULLING KERKBERICHT. H. Antonius van Padua. Ter aanvulling van het kerkbericht van 'e pa ochie van den H. Antonius van Padua, Groenmarkt alhier, verzoekt men ons het voleende te vermelden. DONDERDAG. Biechthooren des avonds van half 7 tot half 9 uur. VRIIDAG. Feest van het H. Hart van Jezus. Te 6 uur wordt de kerk geopend. Te half 7 communie uitreiking. De H.H. Missen te half 7 en te 8 uur gezongen H. Mis. Des avonds te half 8 Lof met preek en akte van eereboete aan het Goddelijk Hart. Het echtpaar H. Boomkens en M. R. Boomkens-IJots, wonende Linschotenstraat 68, vierde Zondag zijn 60-jarig huwelijks feest. De heer Boomkens is reeds 86 jaar en zijn vrouw hoopt binnenkort haar 86sten verjaardag te herdenken. Beiden mogen ze zich nog in een uit stekende gezondheid verheugen. De heer Boomkens is 42 jaren in dienst geweest bij dc posterijen en sinds 1907 ge niet de krasse grijsaard zijn pensioen. Hij begon zijn loopbaan als brievenbe steller te Zwolle, ging toen naar Assen en vandaar naar Almelo. In Assen werd hij daarna benoemd tot postconducteur derde klasse. Hij klom op tot postconducteur le klasse. De laatste jaren woonde de heer Boom kens te Schoten, thans echter te Haarlem, Linschotenstraat 68. In de 's middags gehouden receptie mocht men zich in een zeer druk bezoek ver heugen. Er kwamen zelfs uit Duitschland, Frankrijk en België brieven, telegrammen, en gelukwenschen in allerlei vorm. Uit Zwolle was men zelfs overgekomen om den krassen man geluk te wenschen. Er waren ongeveer 60 bloemstukken binnengekomen, waarvan er veel uit Schoten, terwijl ook een bloemstuk uit Hamburg aanwezig was. De vorige week werd reeds een serenade gebracht, zoodat het 't krasse echtpaar zeer zeker niet aan belangstelling ontbrak. EEN AANGENAME DAG VOOR DE ZUSTERS VAN HET DIACONESSEN- HUIS. Met de bekende boot van -de firma Feijf de „Helena Maria", hebben de zusters van het Diaconessenhuis Donderdagmiddag en -avond een tocht gemaakt rondom Haarlem. Deze rondvaart viel zeer in den smaak van het gezelschap, hetgeen zeer goed te begrijpen is met het drukkende weer. He't ligt in de bedoeling van de firma Feije, om binnenkort deze boot weer te exploiteeren tot het maken van boottochten naar het eiland Marken. der Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Dinsdag 16 Juni 1925, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Wir glauben all' an einen Gott J. S. Bach. 2. Fuge as noll Joh. Brahms. 3. Pastoral Sonate J. Rheinberger. Pastorale Intermesso Fuge, 4. Adagio uit de 5e Symphonie Ch. M. Widor. 5. Andantine César Franck. 6. a Offertoire 7h. Dubois, b. Fiat Lux Th. Dubois. Geboren: 10 Juni: F. Rijkeboer—Hen- 'riks, d.; 12 Juni: H. Toepot-1—Broekei^a, z.; 13 Juni: T. Hellenberg—Meijer, z.; C. L. WassenbergKroes, z.; C. A. v. d. Kuur Verhaafd, d.; M. C. E. GaartmanVol- kamp, d.; C. S, MeijerVerhagen, z.; 14 Vni: J Waalewün.Hendriks, 'd.: J. Her bergVerheyen, d/, 15 Juni E. Schreijers 'lv prht, z. Overleden: 12 Juni: M., 23 m., d. van F. J. Kerkhof, Zoetestraat 13 Juni: J. H. Zitz- man, 87 j., Teding van Berkhoutslraat; A, A. Rozenheek, 26 j., de Kcystraat; F. J. Zwa nenburg, 41 j., Kleine Houtweg 14 Juni: W. C. Smits, 67 j., Brouwersvaart; G. Hou- pers-Lasonder, 71 j., Duvenvoordestraat; P., 6 m„ z. van J. J. Stet, Lange Raamstraat. DE BOND VAN BLOEMBOLLENHANDE LAREN BESTAAT 25 JAAR. In het „Weekblad voor Bloemb. Cultuur" schrijft de heer E. H. Krelage over het 25- jarig bestaan van den „Bond". Hij schrijft: Er is reden voor feestelijke herdenking en feeststemming. Met voldoening kan op het verleden worden teruggezien en met ver trouwen een nieuwe kwarteeuw worden in gegaan. In vijf en twintig jaar is de Bond van Bioembollenhandelaren gegroeid tot een machtige organisatie, die voor de tegen woordige ontwikkeling van den export on ontbeerlijk is en zeer veel tot die ontwikke ling bijgedragen heeft. Hoe' was de toestand vóór 25 jaar? Er was toeh de ruim dertig jaren be staande Bloemistenvereeniging, die in hare beginjaren wel de voornaamste exporteurs dier dagen vereenigde en in den eersten tijd van haar bestaan ook wel nuttig werk heeft verricht, maar door haar misplaatst exlusi- visme bare deuren gesloten hield voor de inmiddels gevestigde nieuwe zaken, die wel dra een leidende rol bij den export zouden vervullen en door een volslagen miskenning van de eischen van en tijd, zich daaraan niet tijdig ha weten aan te passen. Er was de Verzendersbond, een nieuw ge vormde vereeniging van de exporteurs op Amerika, wier beteekenis zich toen reeds begon af te teekenen. Er was eindelijk een streven, dat tot uiting kwam in stukken van den heer Van Til (flr- Van Til-Hartman) in bet Weekblad voor Bloembollencultuur, om te geraken tot de vorming van een groep van Engelsche ex porteurs. Juist in die dagen bad ik kort te voren mijn intrede als jong lid gedaan in de Bloe mistenvereeniging. Het karakter dier ver eeniging, die de groot belangen angstvallig venneed, den schijn voor het wezen nam en m geen enkel opzicht aan de eischen van een exporteursbond voldeed, was mij zeer weinig sympathiek. Gelukkig dachten eenige andere jonge leden er eveneens over cn weldra dienden wij voorstellen tot regle mentswijziging in, om te komen tot het vaststellen van binnen- en buitenlandsche handelsvoorwaarden, als eerste stap in de dooi ons gewenschte richting, en om zoo mogelijk alle exporteurs in één verband te vereenigen. De schrijver schetst dan de oprichtingsge schiedenis, waarvan F. v, Waveren, waarna F van Waveren eerste voorzitter en Mr. Joh. Spoor eerste Administrateur werd en vertelt als volgt: Er zijn wel eens grensgevallen, waarbij on derling overleg den juisten weg kan doen vinden, en er is dit verschil, dat de Alge- meene Vereeniging door hare samenstelling geen voorkeur behoort te toonen voor het kweekersbelang of het exporteursbelan, ter wijl de Bond uitteraard zich gevoelt als „Wij, exporteurs Dat is zijn goed recht, mits steeds rekening worde gehouden met het ruimere standpunt van het algemeen vak belang, dat ten slotte toch nimmer in strijd kan zijn met dat van het individu. Moge het den Bond gegeven zijn, naast en in sameriwerking met de andere bloem bollenorganisaties, bij voortduring en met steeds toenemend succes, dc belangen van het bloerobollenbedrijf en in 't bijzonder van den export te dienen en te bevorderen. Verder vermeent het „Wkbld. van BI. C." van feestelijke samenkomsten en een feest maaltijd. B. en V(( stellen voor te besluiten voor dc nog uit te voeren werken aan het Politie bureau alsnog beschikbaar te stellen een bedrag van 8950. Er werd reejds beschik baar gesteld een bedrag van 169000, waarvan bereids f 1641800 is dahroikt. MEDEGEDEELD DOOR Debeurs_o£end^jiedei^_grijshouden£ K 5% Nederland 1919 11)011/ 6% Nederland 1923 1021B/1B 10215/ 4'/, Neder! 1917 7% N.-L 1921 A. 1023/4 1023/4 6% N.-l 1923 D.. 1025/8 Loll Lloyd 63/fi Oude Vaart 7 dito Gem Eigend O1/ Mij „Nederland" totH/a 151 Scheepvaart-Unie 1435/8 146 Rotterd Lloyd 126 126 Paketvaart 165 165 Oude Boot Holl Stoomboot 17 3/4 Java Cultuur 3131/2 315 jurgens gew. 1625/8 koloniale Bank 1931/2 194 1 dische Bank 1491/2 150 Cert Handel Mij 28 128 Kesc dito 134I/2 134 Phoenix 931 /4 Geconsolideerde 151 151 Kon. Olie j95i/4 398 '1515/lB 117 Marine -omm. 10 10 Vorstenlanden ,701/2 170 Actions id. ,71 171 mp Merc Arg 9 9 Poerworedjo *071/4 A dam Rubber -32 229 Serbadjadi -421/, Silau 131 i/fi 130 Wai Sumatra 182 180 Dordtscbe Petr 3701/2 Southern Rails 967/16 94 UnioD ,39 140 Anaconda 759/i6 Wabash 265/3 Comm Maxwell 61/2 116 16 15 IUNI cERSTfc KOERS ca rt„ KOER 12.021/2 12.03 11 80 11 83 0.35 0.25 1. 12.10 12.075/, 66 621/2 66.70 46 971/2 47.10 2.481/2 2 49 9 85 9.70 BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL f i i •jEW-YORK ROME i WEER EEN REDDINGSAPPARAAT Zondagmorgen, bij de oefeningen van de Haarl. en Bloemend, reddingsbrigades in de zweminrichting aan de Houtvaart, heeft de heer A. J. Meyerink weer eens een nieuw reddingsapparaat gedemonstreerd, n.l. de reddingsklos, model Ir. van Tijen, 't Toe stelletje is om zijn eenvoudigheid, zijn goed koopte en zijn practische bruikbaarheid wel eenige bespreking waard. De bedoeling er van is, den klos die aan een dunne, sterke lijn is verbonden, aan een drenkeling toe te werpen. Heeft de drenke ling den klos gegrepen, dan kan hij naar den wal getrokken worden. De z.g.n. klos bestaat uit 2 houten, cirkelvormige schijven, met een middellijn van ongeveer 12 c.M. Deze schij ven zijn aan elkaar verbonden door een ron de schijf van kleinere afmetingen, zoodat 't voorwerp geheel in vorm overeenkomt met den klos, waarop telegraafkabels zijn gewon den. Op deze klos is de reddingslijn gerold, 't Hout is van eerste kwaliteit en zoodanig bewerkt, dat kromtrekken is buitengesloten. Aan het eind van de lijn is een zwaar vernik kelde veer verbonden, die de breedte heeft van den afstand tusschen de beide houten schijven Als de lijn geheel is opgewonden, sluit de cirkelvormige veer de ruimte tus schen de houten schijven af als de opstaande rand van een blikken doos. 't Geheel neemt niet meer ruimte in dan een doos Droste flikken. In Vlissingen is het dragen van den klos voor de leden van de reddingsbrigade ver plichtend gesteld. Elke politieman in deze plaats is voorzien van het eenvoudige appa raat. Bij een drenkelingen-geval heeft men een voudig den stalen veer van den klos te trek ken en den klos naar den drenkeling te werpen. Misschien is voor dit werpen een kleine oefening noodig. 't Komt ons voor, dat 't gewenscht is, den klos wit of rood te schilderen. Hij is in 't water dan beter zichtbaar als in zijn huidige, bruine kleur. Ik denk er sterk over, mij zoo'n klos aan te schaffen. Niet alleen voor ande ren, maar ook voor eigen veiligheid. Als bewijs, dat de dunne lijn nogal wat doorstaan kan, kan vermeld worden, dat de heer Meyerink er gistermorgen 3 personen tegelijk mee naar den kant trok. Ingekomen is voor de „Stille Armen" van N N5.—. N Nf 5.—. In de kunstzaal van J. H. de Bois. Kruis weg 68, alhier, wordt een tentoonstelling ge houden van de nagelaten oorspronkelijke iltho's door Emile Claus (1849—1924) en van twintig ceinturen door Autfuste Mambonr. Litterair-nconomische afaeeling. Naar wij vernemen hebben de plannen /an de Middelbare School voor Meisje f Kopje" te Bloemendaal een vasten von aan genomen en wordt met ingang van 1 oept. e.k. een littérair-economische afdeeling op gericht, te beginnen met het derde leerjaar. Het eigen gasbedrijf. Ter verduide lijking van het bericht in de nummers van Zaterdag diene dat het niet de bedoeling van B. en W. is een eigen gasfabriek te stichten er dus voortaan geen gas meer van Haarlem te betrekkén, doch dat B. en W. alleen voorstel len de distributie van het gas in eigen beheer te nemen. Ook de distributie van gas, inning van gelden en alles wat er mede samenhangt geschiedt tot op heden door het gasbedrijf te Haarlem. VERLAGiiMo oAöjfiHjS. B. en W. schrijven aan den raad Nu de cijfers over 1924 globaal oekend zijn, blijkt dat over dat jaar op een winst door het Gasbedrijt kan worden gerekend van plus minus 80.000. De gasaflevering over het eerste hall jaar van 1925 neeft een zeer bevredigend resul-# taat opgeleverd., zoodat bij een zelfde ver- noudmg van prijzen ook voor 1925 een gelijk bedrag als winst zou kunnen worden ver kregen. j De verhouding is evenwel niet gelijk aan die van het vorig jaar. De gasprijs toch bedroeg tot October 1924 een cent meer per M3, ter wijl bovendien de opbrengst __van de bijpro ducten belangrijk lager zal zijn dan het vo rig jaar. Immers de prijzen voor cokes en koolteer zijn belangrijk gedaald, waardoor de mindere opbrengst daarvan wordt geraamd op plus minus 33.000.—. De kolen prijzen daarentegen zijn eveneens belangrijk ge daald, wat ten gunste komt van het bedrijf en waardoor voor kolen plus minus 3. per ton minder zal behoeven te worden be taald, hetgeen een voordeel van ongeveer 24.000.oplevert. Ondanks dit nadeelig verschil meenen wij met stelligheid te mogen aannemen, dat bij verlaging van den gasprijs met 1 cent pei Ms het geraamde winstcijfer van ongeveer f 25.000.voor 1925 niet in gevaar komt. B. en W stellen daarom voor den gas prijs, op 10 ct. per M3 voor gas, geleverd over den gewonen meter, en op 11 ct. per M3 voor gas, geleverd over den muntmeter te be palen dat deze wijziging in werking zal tre den voor iederen verbruiker van gewoon gas op het tijdstip, waarop de maandelijksche opneming van de meteraanwijzing in Juli a.s. heeft'plaats gehad voor de verbruikers van muntgas op 7 Juli 1925. EEN PRACHTIG GESLAAGD AAN- BIDDINGSFEEST. Gisteren is in de St. Bavokerk alhier hei jaarlij ksch Aanbiddingsfeest gehouden, dal wederom buitengewoon geslaagd mag heeten. Des morgens in alle IT. Missen was de kerk stampvol, en vrijwel ieder naderde ter H. Ta fel. Was in de kerk het priesterkoor en altaa: één bloemenschat, ook buiten was het ruimt voorterrein mooi versierd. Vóór de kerk was een rustaltaar geplaatst, waar des avonds een solemneel Lof in de open lucht plaats vond, gecelebreerd door Mgr. Taskin, regent van het Seminarie te Warmond, geassisteerd door de Zeer. Eerw. Heeren v. d. Wiel en Nieuwen- huis, professoren aan het seminarie alhier. Tegen 7 uur hadden een naar schatting 1400 menschen zich geschaard om het rustal taar, waarna in processie net Allerheiligste Vanuit de kerk over het kerkplein werd rondgedragen, en op het rustaltaar geplaatst. De processie was een keurige stoet, Midde- stands-Vereenigingen met haar banieren, ieder vaandel omgeven door 6 bruidjes, in het wit. O lder het prachtige baldekijn liep Mgr, Taskin, dragende de Monstrans, voorafge- gaan door 12 kleine meisjes, bloemen stroo- end. Pater Salvator.(0. M. F.) hield een feest- predicatie. De gewijde spreker had als tekst ge kozen „Wij aanbidden U, O Jezus in het Aller heiligste Sacrament, nu hier, en in,alle kerken| die er zijn in den geheelen wereld," een gebed van den grooten Heiligen Frahciscus van As- sisië. Een indrukwekkend oogenblik was het, zeker ook voor de velen, die op den Heerên- weg stonden, toen de Vaandels, bloemen lich ten én handen de hoogte ingingen, en luide het „Lieve Jesus" uit de vele kelen klonk. Luide klonk ook het „Wij beminnen U, wij danken U, voor U willen wij leven en sterven. Gij zijt onze God, onze Koning, ons geluk voor tijd en eeuwigheid en als slot „Geloofd zi; Jezus Christus in het Hoogheilig Sacrament, Amen. Hoewel de lucht gedurig zwaar bewolkt is, oreekt op dat moment de zon even door de zwarte wolkenmassa, en staat daar de fraaie monstrans me den Christus erin, als in feestgewaad om die heerlijke manifestatie in ontvangst te nemen. Maar nog indrukwekkender was het oogenblik, dat Mgr. Taskin de knielende menigte den zegen gaf met het Allerheiligste. In processie werd daarna het Allerheiligste wederom naar de kerk gebracht,. Heerlijk moet het vooral geweest zijn voor de oude moeder van pater Salvator (mej. Booms) en zijn overige familieleden, zulk een prachtrede, die zoo diepen indruk maakte op de qanwezigen, te mogen hooren uit den mond van hun zoon en broeder. De regeling op het terrein was toevertrouwd aan een uitgebreide commissie, zoodat alles vlot en regelmatig ging. LONDEN. 15 Juni. De Daily Mail meldt uit Riga: Treinen vol amunitie en kanonneri zijn'op weg van Rusland naar China via den Trans Siberischen Spoorweg. Gemeld wordt, dat de Sowiet-regeering groote hoeveelheden militaire voorraden enz. naar China zendt om te worden gebruikt te gen Changtsolin, die het bewind voert te Pe- Gemeld wordt uit Peking, dat de R. K. Kerk te Kaifeng is afgebrand. Een Italiaan* sche priestei is gedood. SSOFIA, 15 Juni. Bij vonnis van den Trijgsraad zijn gisteren luitenant Kolonel Meltènoff en aebt andere personen schuldig bevonden aan de geheime samenzweringen, Meltenoff, Milafofi en drie anarchisten zijn bij verstek veroordeeld om in het openbaar opgehangen te worden. LONDEN, 15 Juni. De „Times" meldt uit 'ïtrta- De officieelc SovPt-oers voeri een heftige campagne teneinde te verhinderen dat Duitschland zich zal aansluiten bij den Volkenbond en het voorgestelde Vredes- oact. T.ange hoofdartikelen bevatten waar. schuwingen aan het adres der Duitschi Staatslieden Het gerucht gaat, dat Radek naar Berlijn is verlrokktm, teneinde ziel oersoonlijk in verbindims te stellen met d« Duitsche regeerini

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2