OimfGD— WfefilEUWS DE ROME-BEEVAARTREIS. Pornografische lectuur aan de stations. Voorschot op pensioen. Het reizen per trein op Zondag. FINANCIËN. De Kon. Ned. Petroleum Maatschappij. KERK EN SCHOOL. Het buitengewoon onderwijs voor misdeelde kinderen. Een plotselinge genezing te Lour des. De Bedevaart Lour des van 411 Augustus. De eerste Zuid-Afrikaansche Bisschop. Het Solisten-examen Ernstig motorongeluk. Een gasontploffing. Het huis van Nicolaas Beets verkocht. Een moordaanslag te Rotterdam. Een geheele reeks van diefstallen. Een tragisch ongeluk. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Door het Tweede Kamerlid, dr. Deckers was aan den Minister van Waterstaat de vol_ gende vraag gesiteld: Strookt het naar 's Ministers meening met de bedoeling, die voorzat toen verboden werd zekere tijdschriften in den spoorweg, boekhandel uit te stallen, dat door dienzelf- den boekhandel zooals bijv, te Arnhem het geval is door middel van plakkaten wordt medegedeeld, dat bedoelde tijdschrif ten verkrijgbaar zijn? Ware het overigens naar het ooreel van den Minister niet beter, den verkoop van dergelijke geschriften door den spoorweg boekhandel te verbiAlen dan hem te regle- anenteeren? Hierop heeft Minister van, Swaay het vol gende geantwoord: De uitstalling van zekere tijdschriften in den spoorwegboekhal werd verboden met het oog op den voor velen aanstootelijken omslag, inhoud en afbeeldingen. Die beweeg reden geldt niet evenzeer voor een aan kondiging, welke niets vermeldt, dan dat zekere tijdschriften verkrijgbaar zijn. Nu niettemin gebleken is, dat ook die aankon digingen aanstoot kunnen geven, is opdracht gegeven, ze achtedege te laten. Gemeend wordt, dat de werking van dezen maatregel kan worden afgewocht. Door den heer K, ter Laan zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat aan ge- ensionneerden te Helder de volgende be- endmaking is uitgereikt?: „Directeuren van de Nutsspaarbank te Helder geven kennis, dat ingaande 1 Juli 1925, bij het ontvangen van voorschot op pensioen, een recht van 2 pCt. verschul digd is," 2. Zoo ja, staat de hiervoren genoemde maatregel dan in eenig verband met het be- aalde in het 2e iid van art. 115 van de ensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240), met het 7e lid van art. 60 van de Pensioenwet voor de Zeemacht en het 7e lid van art. 62 voor de Pensioenwet voor de Landmacht? 2. Zoo neen, wil Zijn Excellentie dan be vorderen de spoedige totstilstandkoming van den daarin bedoelden algemeenen maatregel van bestuur, omdat de vergoedingen voor 't verleenen van voorschotten op pensioen ko men ten laste van het Rijk en niet ten na- deele van betrokkenen? Is de Minister niet van meening, dat bo vendien en vooral de zgn. oud-gepension- ncerden door den in vraag 1 genoemden maatregel niet mogen worden getroffen, wijl in plaats van de reeds meermalen erkende noodzakelijkheid van een toeslag op hun pensioen, de oud-gepensionneerden nog min der zullen ontvangen? 5. Is Zijn Excellentie bereid stappen te doen, opdat deze maatregel niet zal worden toegepast, zoowel in Helder als elders? Geen extra treinen gevraagd. Het Kamerlid Kersten heeft aan den mi- tister van Waterstaat de volgende vragen {esteld: „Is Uwe Exc. bereid, den invloed der re- leering aan te wenden tot het tegengaan van het steeds meer extra-treinen en dat soms legen verlaagd tarief op Zondagen? Acht Uwe Exc. het niet de roeping van de Overheid te zijn, te verhinderen, dat extra treinen loopen ter gelegenheid van de ker mis te Deventer, en dat zelfs op Zondag, ge lijk werd aagekondigd o.a. in de „Zwolsche Courant?" De heer Rutgers heeft voorts aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gevraagd: „Heeft de minister gevolg gegeven aan 't door hem 21 November 1924 in de Tweede, Kamer medegedeelde voornemen, in overleg te treden met den minister van Waterstaat, of het mogelijk zou zijn te voorkomen, dat in het zomerseizoen 1925 opnieuw door de Nederlandsche spoorwegen uitzonderings maatregelen zouden worden genomen, strek kende' om het reizen op Zondag tegen ver laagde tarieven te bevorderen? Zoo ja, is dan bij dat overleg de mogelijk heid van voorkoming van zoodanige maatre- elen gebleken? Indien die mogelijkheid ge leken is, waarom zijn dan geen stappen ge daan om te voorkomen, dat van 7 Juni tot 13 September eiken Zondag retourkaarten voor buurtverkeer tegen verlaagd tarief ver krijgbaar zijn op de lijn Rotterdam—Hof pleinDen Haag H. S. M. en Scheveningen Rotterdam D. P.Den Haag H. S. M." Aan het jaarverslag der Koninklijke Në- darlandsche Maatschappij tot Exploitatie ven Petroleumbronnen in Nederlandsch- Indië over 1924 ontleenen wij het navolgende: Konden wij in ons vorig jaarverslag ge wag maken van een buitengewone vermeer dering gedurende 1923 van de op de wereld voortgebrachte hoeveelheden ruwe olie, waar in de maatschappijen, die wij tot onze groep plegen te rekenen, zeer ruim haar deel hadden gehad, 1924 geeft een eenigszins ander beeld te aanschouwen. Voor het eerst sinds vele jaren zien wij een kleine achteruitgang der wereldproductie en wel van 1.018.900.000 vaten op 1.013.010.000 of met nagenoeg tegen een vooruit gang in 1923 met ruim 18%. Het grootste aandeel in dezen achteruitgang hadden de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar de vermindering grooter was dan de ver meerdering m de andere landen. Men zou geneigd zijn te meenen, dat de toeneming in de behoefte aan olie-producten Mn iedere soort in verband met het niet INDRUKKEN. I. Nog frisch liggen de herinneringen aan de bedevaart naar Rome in ons geheugen. Nog zien we Holland op den dag van vertrek in den vroegen ochtend voorbijrollen als een natuuropname van wisselend landschaps- schoon. Eerst de vette weiden tot in de verte niets dan widen onder de eet' e zo merzon, met weer grazend vee, bladerend en bloeiend geboomte als door een kunstig schil der uit het kale winterkleed gesleurd en aan gestipt in overheerlijke kleurenpracht. Later het schoone tulpentapijt, dat onze blikken vastlegt en de gedachten terughoudt van het doel, de Rome-reis, die in klimmende pracht half Europa zal doen voerbijstuiven. Als pel- grimvaarders zullen we den schepper loven en danken, dat Hij in een Goddelijke goedheid een sluiertje oplichten gaat van Z'n groot glorie in den Hemel. In ruime getale kwamen de Nederlandsche pelgrims op de groote stations den trein be stormen, vroolijk blij, uitgeleide gedaan, door ie thuisblijvende familieleden. Naar bes vermogen hebben we getracht dezen doo foto's in de Katholieke Illu.t ïtie en enkele woorden de reis mee te latan malfpn. Door oen vooruitgaan der ruwe olie-productie, in net afgeloopen jaar had moeten leiden tot een stijging der prijzen. Dit was echter volstrekt niet het geval. Integendeel, bijna alle markten gaven lagere noteeringen te zien dan vorige jaren. Verschillende oorzaken hebben daar toe medegewerkt. Zoo werd vóór den oorlog de Russische olie vrijwel geheel in dat land zelf gebruikt, doch bij de toestanden welke er thans heerschen is het binnenlandsch verbruik zoo beperkt mogelijk gemaakt en wordt daardoor een zeer groot deel van de uit Russische olie bereide producten be schikbaar voor uitvoer. De balans sluit met een winstsaldo van f 87.983.567 Terwijl in de grootere gemeenten scholen voor Buitengewoon Onderwijs bestaan d. z. scholen voor achterlijke, slecht hoorende, lichamelijk gebrekkige, blinde en doofstom me kinderen, zijn de „misdeelde" kinderen van het platteland en uit kleine gemeenten ten eenenmale verstoken van het onderwijs dat voor hen doelmatig moet worden geacht. In deze behoefte (voorzoover althans de provincie Zuid-Holland betreft), wil de Zuid- Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" gaan voorzien zij wil trachten de mogelijk heid in 't leven te roepen, dat ook de „mis- déelde" kinderen, die in eigen woonplaats de voor hen geschikte scholen niet aantref fen, het onderwijs deelachtig worden dat zij voor hun vorming noodig hebben. Het ligt in het voornemen van het Hoofd bestuur der Zuid-Hellandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" om in gemeenten waar scholen voor Buitengewoon Onderwijs be staan, huisvestingscomité's in het leven te roepen ten behoeve van „misdeelde" kinde ren uit de kleine gemeenten van Zuid-Hol land. En intusschen zal zich voorrfoemd Hoofd bestuur tot de betrokken gemeente- en school besturen wenden om de voorwaarden te ver nemen waaronder de bedoelde scholen voor kinderen van buiten toegankelijk kunnen wor den gesteld. Dit initatiefvan „Het Groene Kruis" ge niet ten volle de belangstelling en medewer king van den Rijksinspecteur voor het Bui tengewoon Lager Onderwijs, den heer Dr. A. van Voorthuyzen. Er heeft zich in den boe zem van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" een subcommissie voor het misdeelde kind ten plattelande gevormd, waarin naast genoemden Rijksinspecteur een aantal hoofden van in Zuid-Holland bestaande Openbare, Christelijke en Roomsch-Katho- lieke Scholen voor Buitengewoon Onderwijs hebben zitting genomen. Men meldt uit Roermond aan de „Msbde": De 22-jarige dochter van den landbouwer H. Cuypers, te Berkelaar, gemeente Echt, die zes jaar lijdende was aan tuberculose en ten gevolge van een opening in haar been al dien tijd het bed moest houden, is thans te Lour- des plotseling genezen. In haar woning te Echt werd zij Donderdag door honderden bezoekers geluk gewenscht Een nader onderzoek zal nog moeten aan- toonen, of h*r inderdaad van een Lourdes- wonder gesproken kan worden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, indien de wisselkoers van den franc zoo laag blijft als thans, nq de bedevaart naar Lourdes, welke gehouden wordt van 44 tot 11 Augustus a.s. een aanzienlijk bedrag aan de pelgrims kan worden teruggezonden. Uit Rome is te Bloemfontein een telegram ontvangen, dat de pastoor van Bloemfontein benoemd is tot apostolisch vicaris van Transvaal. De naam van den nieuw-betioemden bis schop is father D. O'Leary. Het feit is juist daarom vermeldenswaar dig, omdat father O'Leary, hoewel, zooals zijn naam reeds aanduidt, van Iersche af komst in ZiukLAfrika, Kimberley geboren en opgevoed is. Blank Zuid-Afrika kan er zich op beroe men, zip eersten eiger. bisschop te bezitten. De nieuwe vicaris behoort tot de Con gregatie der Oblaten van de Onbevlekte Maria, aan wiens zorg dit vicariaat is toe vertrouwd. Na Kaapstad, is Transvaal het voornaam ste vicariaat in dit land. De wijding van den nieuwen bisschop zal niet kunnen geschieden door den Apostoli- schen delegaat, aartsbisschop Gijlswijk. De officieele acten der benoeming worden eerst over 3 weken verwacht. Kort daarop ver laat Zijne Excellentie Zuid-Afrika en aan vaardt, in gezelschap van zijn secretaris, father de Groen, zijn reis naar Oostlndië, om de vergadering der bisschoppen en pre fecten aldaar voor te zitten. De heer J. H. I. M. Nieland heeft, voor een commissie van beoordeeling, bestaande uit de heeren Arthur de Greef, Evert Corne lls en Sem Dresden, het „solisten-examen" van het Conservatorium te Amsterdam met goed gevolg afgelegd. kort verhaal in de N. H. Courant hopen we sommigen de indrukken opnieuw weer te laten beleven, voor anderen nieuwe gevoelens op te wekken. Vlieg lug ratelde de beevaart xpres docr Brabant J tlgië tegemoet. Nog vóór we ons rustig in een coupé hadden neer laten vallen, vermoeid van het drukke gedoe op het sta tion te Roosendaal, stonden de Belgitche dou aniers reeds voor onze nieuwe „zit- en slaap kamer", die we na Brussel met 4 mederei zigers zouden moeten deelen. Na beurtelings pasport en bagage te hebben getoond, zette het ijzeren gevaarte zich weer in beweging, rillend over z'n krakend trekkende leden en b ieschend van ongeduld om ons in een voor Holland ongekende vaart, snel als een blik semschicht verder te voeren, Antwerpen voorbij, langs Belgisch eerste blad- en bloe- menpraal van diverse schoonheid, die zich daar ontplooide in lentezachtheid van duizend jong gegroeide boompjes. Lange rijen gerekte halzen hangen uit de ruime ramen en meer nieuwsgierig voor het rritder bekende sta ren de blikken naar de vele plekken van reeds beginnend Zuidelijk natuurschoon en het heuvelachtig terrein. Na een korte kennis making met mijn inmiddels binnengekomen medep ss-gi-rs begon na Brussel het eerste devote oogen blikje in de als huiselijk hutje omgetooverde tr iicoupé, wanneer voor een voorspoedige reis in alle compartimenten de 5 onze Vaders en Weescearoeten werden Dit examen, hetwelk door een tentamen voorafgegaan wordt, is een nieuwe instelling aan het Amsterdamsche Conservatorium. Het wordt beschouwd als een voorbereiding voor den „Prix d'excellence". Jan Nieland, de geslaagde candidaat, heeft na onderwijs van dc Pauw (orgel) en Dresden (compositie) te hebben genoten, reeds een jaar geleden den prix d'excellence voor or gel behaald, en studeerde voor dit solisten examen bij Willem Andriessen. Sinds eeni- gen tijd orgel-leeraar aan het Conservato rium te Amsterdam, bekleedt hij tevens de functie vanxorganist bij het Concertgebouw orkest. Zaterdagavond omstreeks 11 uur reden eenige te Nijmegen woonachtige jongelieden per motorrijwiel van den „Plasmolen" naar Nijmegen terug. Tusschen den „Plasmolen" en Mook kwam de heer S., die voorop reed te vallen, doordat hij in het mulle zand slip :e Twee zijner vrienden, de heeren K. en J. die achter hem reden, botsten tegen zijn motor en vielen eveneens. Alle drie werden met ernstige, alhoewel niet levensgevaarlijke ver wondingen aan het hoofd opgenomen en later per auto naar het R. K. Ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Het motorrijwiel van S. werd zwaar beschadigd. Zaterdagavond heeft ten huize van den heer J. Houtman, Lange Nieuwstraat 17, alhier, een ernstige gasontploffing plaats gehad. Tegen 11 uur kwam de 23-jarige dienstbo de Maaike Bas thuis. Zooals gewoonlijk ging zij met een brandend petroleumlampje naar haar kamer. Op de eerste verdieping nam zij een gaslucht waar en met het lampje in de hand trachtte zij op te sporen, vanwaar deze kwam. Toen zij in de badkamer kwam, volgde een geweldige ontploffing, waardoor zij tegen den grond geslagen werd. Het lampje werd verbrijzeld en de vlammen, die ontstonden, deelden zich mede aan de kleeren van het meisje, dat gillende de trap afrende om de straat te bereiken. De voordeur was echter reeds op het nachtslot en het meisje slaagde er niet in de deur te openen. Twee huizen verder, Lange Nieuwstraat 21, bevindt zich 't hoofdbureau van politie. Op den geweldigen slag waren eenige agen ten naar buiten gekomen en toen zij het gil len hoorden en de deur niet werd openge daan, werd.deze ingetrapt. Met hun tunieken die zij uittrokken, doofden ze de vlammen, die het meisje omhulden. Nagenoeg all kleeren waren haar toen reeds van het li chaam gebrand. De bejaarde heer Houtman en diens huis houdster waren door de ontploffing en hft gegil zoo geschrokken, dat ze onmachtig waren de dienstbode hulp te verleenen. Per rijwielbrancard werd het slachtoffe naar het ziekenhuis vervoerd, waar ze giste'- morgen is overleden. In het huis op de le verdieping is vrij veel ehade aangericht. Deuren werden wegge- lagen en alle vensters werden verbrijzeld. Zen begin van brand werd met eenige em- iers water gebluscht. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, lat een kraan van de gaskachel in de badka mer vermoedelijk heeft opengestaan, waar- 'oor 't gas heeft kunnen ontsnappen. (Nws. v. d. DJ Vrijdagmiddag is te Utrecht de veiling ge houden van het woonhuis van Nicolaas Beets, in de Boothstraat 6, met bijbe- hoorende terreinen. Daar zich bij den afslag geen gegadigden meer opdeden, werd het woonhuis toegewezen aan den he'er A. Diks q.q. voor 29 000 en de twee perceelen bouwgrond, grenzend aan het woonhuis, bij afslag voor te zamen 24.100 aan den heer A. Wiesman, zoodat woonhuis met bijbe- hoorende terreinen te zamen 53.100 op brachten. De „Tel." verneemt, dat beide koopers voor de twee eers'e-hypotheekhouders op traden, en dat er op het gebouw met ter reinen een hypotheek staat van 63.000, zoodat een en ander in handen van de hypotheekhouders zal overgaan. De pianostemmer C. G. Gebhard uit de Jan van Avennesstraat te Rotterdam, kwam gistermorgen op de Lloydkade den varens gezel J. W. tegen. De zeeman sprak hem aan over geld, dat hij nog van de vrouw van G. zou te vorderen hebben. G. antwoordde, dat hij daar niets mede te maken had en W. dit maar met zijn vrouw in orde moest maken. W. maakte zich boos, gaf G. een paar stompen en verwijderde zich, schreeu wend, dat hij om half één zou komen. De pianostemmer vertelde het voorgevallene aan de vrouw, die zich erg zenuwachtig maakte, omdat ze als eens meer last had ge had van W. Ze heeft, althans dit bekende ze later aan de politie, een revolver genomen, die ze had en het wapen met vier scherpe patronen geladen. Te kalf één kwam de matroos en hij was al direct onbehoorlijk. Toen de pianostemmer zeide, dat hij nu kalm spreken kon over de kwestie, viel hij uit dat er niet over te spreken was. Hij nam een dreigende houding aan en de vrouw, in den angst dat hij haar man zou mishandelen, heeft daarop pardoes op hem geschoten en hem in de borst getroffen, waar een long werd geraakt. De getrof.ene wist haar de gebeden. Stemmig deed het aan de kralen van het Rozenhoedje te zien schuiven door de vingers van onzen grijzen aartsbisschop, die in alle eenvoud en voile levensblijheid on danks z'n hooge jaren de reis nog meemaakt een reis, die evenwel verjongen moet bij de gedachte aan de bizondere zegeningen, die ze afwerpen zal, bij de gedachte aan het groote voorrecht, verbonden aan de mogelijkheid voor Z. H. den Paus te knielen, met het be wustzijn te zijn vergrijsd onder het werk voor onzen grooten God. En we probeerden vanuit den rijdenden trein een stukje landschapsschoon van Bel i op de gevoelige plaat vast te leggen, de de: boomen met de heuvelruggen op den achter grond. We zouden het hebben willen weer geven met'de kieken, alles wat we in werke lijkheid genoten langs Han, Arlon, de Arden nen, langs Luxemburg, de Elzas, Lotharingen, maar de voortjagende trein en de inmiddels ingevallen avond beletten ons dit grage plan. Metz, Straatsburg met het daartusschen lig gende gebied zagen we slechts met slaperige oogen, soms nadat een plotselinge „arrêt" ons wakker had doen schrikken. De ochtend, volgend op het vertrek uit Roosendaal circa 4 uur rolden we het station van Basel binnen. De „Cour ier" van de di rectie had ons eenige uren van te voren 1 gs de coupé's gemeld, dat daar twee uur z u worden gepauzeerd om het ontbijt te gebrui ken- Rammelende masten, die weinia noe had- revolver te ontrukken en schoot er mede op G., die een kogel in het onderlijf kreeg. Hierop sprong de vrouw op hem toe, wist de revolver te grijpen, terwijl de man vluchtte. In het portaal zakte hij echter in elkaar. De Geneeskundige Dienst werd ge waarschuwd en die vervoerde de beide man nen naar het Groote Ziekenhuis. Hun toe stand is ernstig. De vrouw werd op het politiebureau in de Witte de Withstraat in verzekerde bewaring gesteld. In de woning vond de politie nog behalve de revolvr, waarop nog twee scherpe patronen zaten een revolver met tien scherpe patronen. De zeeman kon wegens zijn toestand niet ver hoord worden. Voor meer dan 30.000 aan goederen ontvreemd, Geruimen tijd geleden werd door ten firma in damesconfectie te Amsterdam ontdekt, dat bij haar stoffen verdwenen. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Zij mocht na verloop van eenigen tijd een der daders ontdekken. Deze werd gearresteerd en toen bleek, dat meer perso nen bij* deze diefstallen betrokken waren en dat ook bij een groote firma in heeren- confectie reeds geruimen tijd eenige leden van het personeel diefstal pleegden. 'Het gevolg hiervan was, dat Plans twee bedienden van de dames-confectiezaak in verzekerde bewaring zijn en dat bij Je nee- ren-confectiezaak vier arrestaties plaats had den. Ook werd nog gearresteerd iemand die buiten beide zaken stond, maar die voordeel heeft getrokken van deze diefstallen. Hoe gr.oot de waarde is, welke in den loop van een paar jaar aan goederen is ver.lv/enen, valt nog niet te zeggen, maar naar schatting moet dit meer dan 30.000 njn. Ook is het nog niet zeker, dat met deze zeven ar restaties, alle daders zijn gearresteerd. Een onschuldige gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam een persoon aan het politiebureau te Rotterdam aangifte doen, dat hij beroofd was van een portefeuille inhoudende j 2250. De politie toog uit om de beroovers, wier signalement bekend was, te arreste.eren en begaf zich naar een perceel aan de Schie- straat. Met behulp van rechercheurs en agenten Werd het blok, waartoe het perceel be hoorde, afgezet. Bij het binnentreden ondervonden de poli tiemannen geen tegenstand. Van de gezochte mannen en het geld werd niets meer in de woning gevonden. En het bleek dat de ge- zochten het huis aan de achterzijde hadden veria.en Tegen de schutting van het tuin tje stond een ladder en ook daarover heen begaven zien de politiemannen. Zij kwamen toen op een binnenplaats, gelegen achter de maalderij van de N. V. Van der Meer en Schoep's bakkerijen en Handelsmaatschappij, gevestigd Delftschestraat 29. En waar de deuren daar van genoemd pand open ston den, vatte het vermoeden post, dat de vluch telingen zich in de maalderij schuil hielden. Een nauwgezet onderzoek gelijkvloers lever de geen resultaat op. Daarna gingen de in specteur en een majoor naar den meelzolder, doch ook daar trof men de mannen niet. Wel bemerkte men een lange, smalle gang, een soort tunnel, die naar een ander pakhuis voerde. Dat achter deze gang een woonhuis lag, kon niemand vermoeden, die niet met de situatie op de hoogte was. Voorzichtig begaven de politiemannen zich in de gang en stuitten aan het eind daarvan op een deur. Door het gestommel was inttis- schen de 38-jarige molenaar G. Ambrosius, in dienst van de firma Van der Meer en Schoep, wakker geworden. Hij vermoedde waar schijnlijk dat zich inbrekers in het gangetje bevonden, althans de politie hoorde zeggen: „Daar komen ze." Deze op haar beurt meen de, dat de beruchte mannen zich achter de deur ophielden en riep: „Politie". Maar in- plaats dat toen door A. werd opengedaan, hoorden de politiemannen plotseling hevig schreeuwen. Eensklaps klonk een hevige slag, alsof een schot viel en even later weer een. De inspecteur riep nog eens „Politie", maar ook nu hield het lawaai niet op. We derom een slag, een gekraak en een deel der paneelen kwam terecht voor de voeten van den inspecteur van politie. Men zag door het ontstane gat een man, maar wie dat was wist men niet. En daar vermoed werd, dat de twee boe ven een uitval zouden wagen, loste de in specteur eerst een schot in de lucht, daar na een omlaag en vervolgens een op zij, om schrik aan te jagen. Het kabaal duurde voort, en waar men absoluut geloofde met gevaar lijke lieden te doen te hebben, die voor niets terug deinsden, richtten de politiemannen hun revolvers op de deur en losten enkele schoten Onmiddellijk werd het stil en nu. begaf zich de politie naar binnen. Maar wat zij daar zag was ontzettend. Want niet de gezochten bevonden zich daar, maar meergenoemde Ambrosius, die door een der kogels getroffen in elkaar was gezakt. Het bleek, dat hij in het hart was geraakt en enkele oogenblikken later overleed de man. Getroffen door dit treurig ongeval, ston den de politiemenschen in de slaapkamer van de familie A. De echtgenoote van het slachtoffer was naar beneden gegaan om de politie telefonisch te waarschuwen en was dus niet in de kamer aanwezig toen haar jran werd getroffen. De geneeskundige dienst rukte na waarschuwing uit en bracht het lijk naar het ziekenhuis over. In de kamer trof de politie een groote wanorde aan zoodat vermoed wordt, dat A. door schrik bevangen niet meer heeft gewe en wat hij deed. Een waschtafelgarnituur was vernield, de waschtafel omver gesmeten, gordijnen afgerukt. Waarschijnlijk heeft hij met een hard voorwerp tegen de deur gesla gen, zoodat de politiemannen de indruk kre gen alsof er geschoten werd. De vluchtelingen waren dus na overklimming den genuttigd vonden hier een keurig ver zorgd ontbijt. Niettegenstaande het vroege uur was veel personeel op de been en was het een bedrijvigheid Van belang. Aan smake lijke broodjes met heerlijke Zwitsersche boter deden de Hollanders zich te goed, en de roep over het onthaal en de verzorging in Zwit serland was algemeen, toen we nog een doos je meekregen voor de lunch, zoodat we van vele Zwitsersche producten in den trein nog konden nagenieten. Hoe werd dit genot even wel spoedig vergeten, toen daar plots de ber gen zichtbaar werden, eerst de hooge be- jsde toppen, waarlangs de sneeuw in uit- oopende witte stralen naar beneden daalde en verdween achter de nevelige wolkjes, die den top omzweefden als wierookwolkjes om het wonderbaar mooie te bejubelen, toen men lager de gesmolten sneeuw als bruisend en spattend water zag neerstorten, waarin de opkomende zon met goudeffekten speelde, toen vergat men alles, en liet men zich pak ken in de greep van het majestueuze, banger, als eensklaps het spoor onder doffe donder- tonen den donkeren tunnel binnendaverde en tr e pas weer na' 20 minuten in het zon licht kwam. Ma-r schijnbaar hield de natuur rekeninv met haar eigen pracht en vreesde ze, dat d -^ensch ai deze nooit aanschouwde schoonheid niet achter elkaar zou kunnen verdragen want onophoudelijk dook het spoor in de hei-donkere kleinere tunnels, van de Simnkmoas, 40. 50 achtereen en verduis- van de schutting een anderen kant uitgegaan en hadden langs den spoordijk een goed heenkomen gezocht. De verslagene laat een vrouw met 3 kin deren achter. (Nws. v. d. D.) Heb bet oitstekendste aan te zieden dat iemanJ wenschen kan, hoe zal ie wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN P. ROCKEFELLER. ALKMAAR, 13 Juni. Vee. Aangevoerd 29 paarden f 150—400 26 koeien f 325—475 91 nuchtere kalveren f 1237 87 schapen f 46f 58 48 lammeren f 2434 28 magere varkens f 3043 98 biggen f 1420. Boter, per kilo f 0.851.12%. Eieren f 6.307.50. ALKMAAR, 13 Juni. Eieren. (Eieren- veiling voor Holland's Noorderkwartier.) Aanvoer 85.000 kippen-, Prijzen f 6.207.40, bruine f 7.107.60 15.000 eenden-, f 5.60 5.90 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 13 Juni. Aardappelen. Schotse f 5.306.80, kleine f 34.50, aanvoer 4240 baal. Bloemkool le s. f 6.40—15.10,2e f 2.70—6.70,3e f 0.75—1.55 per 100 st., aanvoer 13100 stuks. GELDERMALSEN, 13 13 Juni. Ter vei- lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken" besteedde men heden voor aardbeien le soort 4256 ct., idem 2e soort 1634 ct., kersen (export) 5160 ct., alles per kg. HOORN, 13 uni. (Beurs Parkzaal). Gra nen. Rogge f 15, tarwe f 1419, gerst f 16, haver f 12%14 per 100 kg grauwe erw ten f 2226, bruine boonen f 2228 per hl. mosterdzaad f 4650 per 70 kg. karwijzaad f 1515 maanzaad f 2425 per 50 kg. HOORN, 13 Juni. Vee. 3 nuchtere kalve ren f 1824, 8 schrammen f 2028, 111 biggen f1422, 76 schapen f 4655, lammeren f 2028, 1 paard f 1.30 Handel matig. Boter. Aanvoer 1613 kop f 0.901.05. Eieren f .907.25. Handel matig. LEIDEN, 13 Juni, Boter. Prima Fabrieks- (contróle) f 2.05, prima boeren- f 2.10 a 2,20, goede f 1.95 a 2.05 per 1/4 vat van 4 kg. Handel en aanvoer middelmatig. Turf. Aanvoer 150.000 stuks Prijzen f 6.50 7.00. TIEL, 13 Juni. Namiddagveiling Tielsche Vcilingsvereeniging. Aardbeien 5254 ct. o. kg. Namiddagveiling Tiel en Omstreken. Teikersen extra 7288 ct., 1ste soort 6062 rood 2644 ct. per kg. AMSTERDAM, 13 Juni. Aardappelen. ^Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- che bonte f 2.503.50, id. blauwe f 2.50 3.50, id. bravo's f 12.50, id. Roode Star f 1.752.50, Friesche roodstar f 1.751.80 per Hl. Noord-Holl. muizen f 13, id. kl. muizen f 78 per 100 Kg. Westlandscne muizen f 16, Langedijkermuizen f 1415, zomer malta-aardappelen f 1718 pei' 100 Kilogram. AMSTERDAM, 13 Juni. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene). Aardbeien f 0.110.15 per pof. Aardbeien f 0.200.28, bessen f 0.600 80 per half Kg. Perziken I f 0.24, id n II f 0.120.18 per stuk. Asperges dik wi; 1 0.550.70, dik blauw f 0.250.45, dun Wit f 0.200.26, dun blauw f 0.140.18 per bos. Spercieboo- nen f 0.600.85, snijboonen f 0.801.05 per Kg. Bloemkool f 1224, idem II f 5 10, Komkommers f 1215 per 100 stuks. Salade f 2.503.50 per 100 krop. Rabarber f 916 per 100 bos. Spinazie f 0.250.50, Postelein f 0.901.10 per kist. Selderie f 9 12, peterselie f 24, peen f 1828 per 100 bos. Tomaten f 0.801, peulen f 0.14 0.18, doppers f 0.160.24 per Kg. Tuin- boonen f 1824 per 100 Kg. Nieuwe aard appelen f 1216, drielingen f 710 per 100 Kg. Bloemen. Hadley f 5.509, Golden Ophe lia f 46, Ophelia f 3.504.50, Sunburst f 2.503.50, Keizerin f 46 per 100 stuks. Violieren f 47 per 100 tak. Lelies f 610 per 100 kelk. Hollandsche Irissen f 0.40 0.60, Engelsche Irissen f 1.802.20 per 100 stuks. Lathyrus f 0.100.15 per bosje, Gal las f 1522, Am. Anjers f 69 per 100 st. Snijgroen f 2.507 per 100 stuks. Potplanten. Hortensia's groote f 0.80 1.50, idem klein «f 0.300.60, Colens f 18 26, Geraniums Crampel f 0.180.23, Ru bin f 0.200.25, Pasteur f 0.200.22, Jean ne Clare f 0.150.20, Koningin f 0.17 0.21, Hanggeranium f 0.260.32, Plumo- sa's groote f 0.180.25, idem kleine f 0.06 0.10, Sprengeri groote f 0.250.30, id. kleine f 0.07—0.10, Fucsia's f 0.13—0.17 per stuk. ELST (Bet.), 12 Juni. (Fruitveiling V.V. O.B.) Aardbeien 1ste soort 5060 ct, 2e soort 3548, extra 6475, kruisbessen 14 15, Meikersen 1ste soort 6085, 2e soort 4650 ct. per Kg. Meloenen f 1.802.70 per stuk. UTRECHT, 13 Juni. Vee. Aangevoerd waren 450 stuks. Handel gedrukt. Prijzen waren stieren f 140350, vaarzen f 220 350, pinken f 120170, melkkoeien f 300 470, kalfkoeien f 320490, vaarskoeien f 200300, nuchtere kalveren f 1520, ma gere schapen f 4050, zuiglammeren f 32 38, weidelammeren f 2232. Eieren f5.50—7.50. Grasboter f 1.15. H I - terde voor enkele minuten, voor enkele se conden soms slechts, onze begeerige blikken die alles willden zien En oppervlakkiger dan met een expres, die i r met een snelheid voortvlood van circa 100 K.M. per uur kon het al niet. Voor ons een dubbele kwelling niet bij machte te zijn binnen te dringen in de diepe wouden der bergen, te loopen langs de kronkelende wegen en de schilderachtige ofschoon armoedige hutten der boeren, daar heel ver in het dal met de omgeving in genr:n en kleuren uit te beelden op een ultra- orthochromatiïche plaat, die teekenen zou moeten in de reëele verscheidenheid van tin ten, die het blauw zou moeten bezitten van het langs ons trillende „Lago Maggiore." Door een bizondere welwillendheid van de Italiaansche douane, die zelfs geen pas poorten vroeg en geen koffers controleerde zouden we ongemerkt de grens zijn over gegaan, als niet de klanken „Orange Signori" ons tot het besef hadden gebracht, dat we waren gekomen in het land waar de citroenen en sinaasappelen bloeien. Nu leek het -og a -en zucht. En toch lag daar nog vo s h_ uitgestrekte Po-gebied met golven^ „o- ren al, met onafzienbare rijstvelden, gehuld in een voor Hollanders erger dan hitte golf - warmte. Geen windje koelde over de verre vlaktes, waar de landlieden den akker be\ e k- ten in een négligé die bij ons het zachte weer nog niet toe zou laten. Daar lag nog voor ons Milaan, waarvan we vanuit de verte de be- COöP. TUINIERSVEREENIGING. „GOUDA EN OMSTREKEN." Veiling van 13 Juni 1925. Komkommers le soort 11.9012.60; Komkommers 2e soort 8.80—9.70; Komkommers halve 6.40; Bloemkool le soajt 58.70; Bloemkool 2e soort 2.206.40; Bloemkool uitschot 0.801.30; Kropsla 3.805.10 per 100 stuks; Wortelen 811, per 100 bos; Aardbeien 0,220.32, per pond (bruto); Eieren 6.60, .per 100 stuks. MEDEMBLIK 12 Juni. R.-K. Marktver- eeniging „St. Jozef. Aardappelen, groote muizen 5.505.40; idem kleine 1.10— 1.10 per baal. Aanvoer 1050 baal. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN. 12 Ju ni. De omzet van N.-zeevisch beliep 2600 pond a 4%16 ets.bot (sleep) 1040 Kgi a 7481 ets. aal en zeepaling 2070 pond a 3345 ets.garnalen 4 ben a 29 ets. per Kilogram. HUIZEN, 12 Juni. Aangebracht door de eerste 16 span ruim 800 pond bot a 30 ets. gemiddeld schol 104 pond h 20 ets. gar nalen 66 ct Kg. a 29 ets.zeeaal 209 pond a 5261 ets. ansjovis 1140 Kg. 6161 cents. 13 Juni. De ansjovisbesommingen van den afgeloopen nacht hebben bijna 2000 Kg, bedragen, de prijs is weder op 70 ets. per Kg, gekomen bot 560 pond a 32% ets., aal 292 pond a 45 ets. garnalen 9 manden a f 4. ENKHUIZEN, 12 Juni. Heden hebber 92 vaartuigen hier aangevoerd 30 tot 191 Kg. nettenansjovis per vaartuig. Totaal 796' Kg. Prijs 70% a 80% ct. per Kg. Sleepvisch, 500 Kg. ansjovis van 6 vaar' tuigen, gold 77 a 78 ets. per Kg. Van de Noordzee kwamen binnen 2 vaar tuigen met 900 pond schol. Prijs f 9.30 s 10.25 per 50 Kg. MEDEMBLIK 12 Juni. De ansjovis vangst beliep alhier heden door 98 vaartui gen 6174 kg hoogste 138, laagste 25 kg. pei vaartuig. Prijs f 0.730.74 oer kg. ENKHUIZEN, 13 Juni. Heden matige ansjovisvangst en gemiddeld dezelfde prijs. Door 80 vaartuigen werd aangevoerd 30 to» 250 kg., totaal 7000 kg. nettenansjovis. Prijs 7475 ct. (gistere 701 280% ct.) per I-, Noordzeeschol, 600 pond, gold f 1011 per 50 kg. IJMUIDEN, 13 Juni. Aan den Rij i.svisch- afslag waren 8 stoomtrawlers en 1 logger. Prijzen Tarbot f 1.200.80, tongen f 1.70 1.40 per kg. griet f 5728, gr. schol f 39 27, md. schol f 30, zetschol f 3424, kl. schol f 24—15, 7.50—1.70, scharren f 7.50—2.4C per 50 kg. roggen f 2416 per hoop vice f 1.20 per stuk bot f 5.502.10, pieterman en poon f 147.50, k.md. schelvisch f 18, kl. schelvisch f 8138.50, gr. gullen f 20 17, kl. gullen f 138.50, wijting f 8.50 5.50 per 50 kg. IJMUIDEN, 13 Juni. Van de IJslandvis- scherij kwam heden hier binnen de stoom trawler IJ.M. 16 (Bergen), welke voor de aangevoerde lading versche visch f 1528 besomde. De zoutevisch zal later worden ver kocht. URK, 12 Juni. Door 75 vaartuigen zijc heden hier aangevoerd 4908 kg. ansjovis, prijs f 0.710.74% per kg. en 286 pond aal f 0.270.35 per pond. IJMUIDEN, 13 Juni. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 272 (Derika VX) met f 1648 IJ.M. 203 (Derika XVI) met f 1344 IJ. M. 40 (Calabria) met f 1249 IJ.M. 81 (Lt. Gen. den Beer Poortegael) met f 1475 IJ.M. 142 (Freija) met f 1198 IJ.M. 327 (Victoria) met f 1191 IJ.M. 180 (Holland IV) met f 1489 IJ.M. 365 (Holland VI) met f 1231 IJ.M. 503 (Holland VII) met f 1642 IJ.M. 122 (Bertha) met f 1386 IJ.M. 150 (Kamper duin) met f 1520 IJ.M. 75 (Kennemerduin) met f 1279 IJ.M. 290 (Greuvers) met f 1471; IJM. 158 (Invierno) met f 1539 B.X. 87 (Carlsburg) met f 4113 de loggers K.W. 28 (Anna) met f 108 K.W. 79 (Wilhelmina) met f 31 K.W. 60 (Katwijk aan Zee VI) met f 698 K.W. 148 (Arie) met f 87 K.W. 22 (Orion) met f 223 K.W. 33 (Machiel) met f 60 K.W. 110 (Gijsbert Karei van Ho- gendorp) met f 106 K.W. 126 (Petronella) met f 77 K.W. 57 (Morot I) met f 340 K.W. 74 (Katwijk aan den Rijn III) met f 145 en K.W. 96 (Bastiana) met f 93 aan be somming. ENKHUIZEN, 12 Juni. Totale ansjovis aanvoer van gisteravond 440.000 stuks. Laat ste markt 74 ct. Heden een weinig beter vangst en aanmerkelijk hooger prijs. De eerste 60 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 95 kg nettensjovis. Marktprijs 74% a 80 ct. (gsteren 71 a 74 ct.) per kg. Eerste markt van sleepv sch 78 ct. URK, 11 JunDoor 75 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 6390 kg ansjovis, prijs f 0.65f 0.68% per kg en 167 pond aal f 0.31 per pond. VOLENDAM, 13 Juni. Aan den visch- afslag besteedde men deze week voor ansjo vis 50—75 ct. per kg, aal 50—65 cent, bof 2840 ct., garnalen f 2.504 per lit en nestvisch 4050 ct. per mand. IJMUIDEN, 11 Juni. Heden kwamen var> de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJM. 187 (Derika IX) met f 1229; IJM. 109 (John Brown) met f 1678; IJM. 324 (Amalia) met f 1075; IJM. 179 (Holland III) met f 1143; IJM. 104 (Annie) mef f 1275; IJM. 72 (Caroline) met f 1705; IJM 32 (Zeemeeuw) met f 1240; KW. 123 (Ro bert William) met f 1643 en de loggers KW. 8 (Petronella Fierman) met f 231 K.W. 25 (Wilhelmina I) met f 9 aan besomming. roemden dom konden zien, met het dak van enkele spitse torentjes, Genua, welker prachi we, in één dag vlug moesten doorloopen en die zich niet onder woorden laat brengen, maar waarvan we een klein tipje nog hopen te zullen laten zien door enkele foto's van het beroemde „Campo Santo", het onvergetelijke kerkhof, waar alle rijkdom van de standbeel den is af te lezen, op degraven der adellijke families, van de paleizen langs de hooge ber-. gen, de paradijzen van palmen en plantsoe nen daar lag nog voor ons de route met de zee, aan den eenen kant en met de flikkering van duizenden diamanten lichten aan drti anderen kant van het spoor in een nachtelij ken tocht, die ons de slaap deed vergeten daar lag tenslotte nog als een korte herade ming van al het te vluchtig geziene, de vlak te, niets verschillend van Hollandsche stre ken, waardoor we ons tijd gunden ons voor te bereiden voor de aankomst, en het onver zadigde netvlies, waarop de eene lichtaan- doening en kleurvarieering telkens weer wij ken moest voor een machtigeren indruk, rusten kon, om een niet meer uit te wisscher impressie in volle frischheid te kunnen weer staan van de stad der steden, het centrum vin de srootsche katholieke kerk, Rome.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8