VoorwiewijoplJülia.s. den strijd aanbinden. m Dinsdag 49ste Jaargang No. 16069 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Onderwijspolitiek. A. J. LOERAKKER. Agenda 17 Juni Noodlanding te Castricum aan Zee. HET EUCHARISTISCH TRIDUÜM VOOR ZIEKEN. Nadere bijzonderheden omtrent de plechtigheden. 25 Jaar collectant. Groote brand in de Haarlemmermeer Graanmaalderij afgebrand. Het Raadsstuk inzake de asphalteering. Dit jaar de Kleine Houtstraat en onder enkele viaducten. Verplaatsing van de R.-K. Huishoudschool. Een drenkeling. „Weldadigheid naar Vermogen". Verplaatsing tramhalte. Aanrijding. Al is het nog zoo'n 3, weertje. Door Erdal blijf je 't heertje Het schoolgeld en dé Groote Gezinnen. Koningstraat 10 Haarlem. -geeft prachtiger! glans Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij [Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURAIIT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bii vooruitbetaling. 1 Alle aoonné s tegen ongevallen op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f QO iflfl Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door j j^otalii^iTafloop f 25Ö.' een'^voet oT een ^ooa'' llen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen 1 verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 I dü. doodelijken atioop een voet ot een oog. f IOC Dij verlies van een f Kil bij een breuk van 1 lid.' duim of wijsvinger I du.' been of arm bij verlies van een andere vinger. Naast zijn sociale politiek heeft het ka- binet-Ruys de Beeren'brouck vooral naam gemaakt met zijn onderwijs-politiek. Bij het optreden der regeering in 1918 bleken er twee nieuwe departementen te zijn ingesteld, een van Arbeid en een van Onderwijs. En de drie eerste jaren van de regeering-Ruys heeft naast mr. Aalberse de eerste Minister van Onderwijs, Kuftsten en Wetenschappen de aandacht tot zich getrokken. Over de figuur en den persoon van dezen bewindsman willen wij in een volgend arti kel nog het een en ander zeggen. Waarom het ons vooral heden is te doen, is te laten uitkomen, dat wij zonder het ministerie-Ruys op het oogenblik nog verre van de onder- wijs-bevrediging en het einde van den schoolstrijd zouden af zijn. Het is noodig, dit nog eens in deze verkie zingsdagen uitdrukkelijk te constateeren. De groote massa, welke begrijpelijkerwijze de politiek van den dag slechts volgt in en kele markante feiten en gebeurtenissen, weet u te vertellen, dat onder den liberalen be windsman, Cort van der Linden, in 1917, de pacificatie van het onderwijs verkregen is en een einde is gemaakt aan den schoolstrijd, In linksche bladen wordt daaraan dan sinds dien de conclusie vastgeknoopt, dat met het einde van dien strijd ook de basis voor de christelijke coalitie is vervallen. En hoe wel men dat in onze kringen niet zoo maar aanneemt, weet men gemeenlijk tegenover deze bewering niet veel in te brengen. Daarbij komt, dat geschiedenis een moei lijk vak is. Het verleden is men spoedig ver geten. Versche gebeurtenissen en die, waar bij men zelf betrokken is, pakken het meest. Zoodoende kan men ook in christelijke krin gen momenteel veel hooren mopperen over Minister de Visser en de onderwijspolitiek der regeering. De hoog opgezette onderwijs- reorganisatie heeft onder/ den bezuinigings- drang belangrijk moeten lijden; veel lieve wenschen moesten worden opgegeven. En bovendien werden de onderwijzerssalarissen verlaagd. Dat alles heeft in breede kringen teleurstelling en ontevredenheid gewekt, verhoogd nog met ontstemming over allerlei meeningsverschillen over technische onder wijszaken en door zeer persoonlijke, onver wachte meeningen en uitspraken van minister de Visser over zaken van onderwijs, kunst «n opvoeding, meeningen, welke door het grootste deel der rechterzijde niet werden ge deeld. Wanneer men echter de groote lijnen der onderwijspolitiek van de laatste acht ja ren ophaalt, dan verdwijnen al deze kleine details in het groote geheel. Dat geheel is een tafreel van de worsteling om de eindover winning tusschen voorstanders van open baar en bijzonder onderwijs. En in-deze da gen vóór de stembus van 1 Juli 1925 moeten wij ons nog eens goed in het geheugen pren ten, dat wij dien strijd zonder het kabinet- Ruys, zonder een christelijke regeering, niet tot een goed einde zouden hebben gebracht. Wij moeten daarvoor terug naar 't laatste jaar der regeering Cort van der Linden. In December 1917 was de nieuwe Grondwet afgekondigd, welke de algeheele gelijkstel ling van openbaar en bijzonder lager onder wijs en artikel 192 bracht. Maar het gejuich over de overwinning zou spoedig verstom men. Met een Grondwetsartikel alleen doet men niets, wanneer het, zooals hier, om ma- terieele dingen gaat, n.m. het beschikbaar stellen uit 's Rijks kas van geldmiddelen om die financieele gelijkstelling mogelijk te ma ken. Men gelieve te bedenken, dat in 1917- 1918 de ergste duurtejaren waren, omdat het maatschappelijk leven zich nog niet aan de sterk verhoogde prijzen had aangepast. Was er grondwettelijke gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs; er bestond ook nog een oude onderwijswet en deze maakte het aan de gemeentebesturen mogelijk om het openbaar, onderwijs en de openbare on derwijzers uit de openbare kas het duurdere leven mogelijk te maken, terwijl het bijzon der onderwijs op de liefdadigheid der ge- loofsgenooten bleef aangewezen. dat de duurte-toeslag niet van toepassing was op religieuse congregaties. Naast de salarissen stonden de sterk stij gende exploitatiekosten (onderbouw, ver warming, schoonmaak, leermiddelen en dat alles in den duren tijd!) Het Rijk vergoedde daarvoor niets; de gemeentebesturen deden het voor de openbare scholen krachtens art. 3 der Lager Onderwijswet En de bijzondere moest zich zelf maar redden. En dat heette gelijkstelling Menigeen zal zich dan ook uit die dagen de dringende circulaires nog wel herinneren, door noodlijdende schoolbesturen onder ge- loofsgenooten verspreid. Het bijzonder on derwijs liep in die dagen harder met den be delnap dan het in jaren had gedaan, toen er nog geen „gelijkstelling" was! Het regende in die dagen dan ook adressen en rekesten bij de Regeering om de beloofde gelijkstelling ook in werkelijkheid door te voeren. Maar wat er in die dagen is ge beurd, zal altijd tot de zwartste bladzijden in de politieke geschiedenis der linkerzijde be waard blijven. De onderwijsspecialiteiten der drie recht- sche fracties in de Kamer begonnen minister Cort met vragen te bekogelen, 1ste of de be sturen der bijzondere scholen niet in staat moesten worden gesteld de salarissen van hun personeel op peil te brengen. De Minister antwoordde: het Rijk ver goedt slechts de minima, de gemeentebestu ren zorgen voor de rest! Ja, maar op die rest kon de bijzondere school geen beslag leggen! Daarna vroegen die rechtsche Kamerleden om een noodwetje. Maar ook hier nul op het rekest. Eindelijk kwam op 7 November 1917 een noodwetje-Cort van der Linden om de onder wijzerssalarissen te verhoogen. Het wilde al naar gelang men minder of meer dan vijf dienstjaren had het minimum met 100 of 200 verhoogen (met uitzondering van on derwijzers en onderwijzeressen met bindende geloften, dus religieusen). Wie herinnert zich niet het kabaal over dit aller simpelste wetje? De geheele linkerzijde kwam in actie. Immers de openbare onder wijzers waren al lang boven het minimum en daarom zouden er hoofdzakelijk de bijzon dere onderwijzers van profitéeren. En dat was tegen de gelijkstelling, die immers bij een afzonderlijke wet moest plaats hebben! De heer Ketelaar was er als de kippen bij met een amendement, dat alle onderwijzers 100 meer gaf, afgezien van het feit, of de ge meentebesturen de minima Si reeds verhoogd hadden. En in de linksche Kamer werd dat amendement aangenomen. Het is interessant om die debatten thans nog eens na te lezen en te zien, hoe weinig er in de geesten van onderwijsbevrediging was terecht gekomen. Alleen in de letter der Grondwet was ze vastgelegd. Dat bleek opnieuw, toen de heeren De Sa. vornin {.ohman c.s. den 16den Januari 1918 een initiatief-voorstel indienden om de bij zondere onderwijzers naar denzelfden maat staf uit de openbare kas te bezoldigen als dè openbare. Maar met 45 tegen 36 stemmen, rechts tegen links, werd op 15 Mei 1918 het voorstel verworpen. Terecht hief toen de rechtsche pers den kreet aan: de schoolstrijd heropend! En zes weken later kwam het vonnis van het Ne- derlandsche volk bij de stembus van 5 Juli 1922: een rechtsche overwinning van 60 tegen 40. nomen Zaterdag, Zon- en heestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscns. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. No. 2 van de gecombineerde R.K. can- didatenlijst Haarlem-den Helder is de heer A. J. Loerakker, die gedurende de laatste zittingsperiode der Tweede Kamer tot lid daarvan werd gekozen in de plaats van wijlen den heer A. Moerel. Deze was afge vaardigd door den kieskring Leiden. Sociëteit „St. Bavo". Haarlemsche In koop Combinatie half 9 uur Haarl. Zanggenot 8 uur. Vioolonderwijs 8 uur. Welke was n.m. de nieuwe toestand? Deze, Prinsenhof. Vergadering van den Haar- •W-i'Ki-:- dat het Rijk de minima vergoedde van de openbare en de bijzondere onderwijzers en ook nog een duurtetoeslag gaf. Maar de ge meentebesturen gingen bijna overal voor de openbare onderwijzers ver boven het mini mum uit. Laten wij slechts herinneren aan een redevoering van hét Tweede Kamerlid van der Molen, bij de behandeling van het salariswetje-Cort van der Linden, waarbij deze spreker meedeelde, dat in Rotterdam de salarissen der openbare onderwijzers ge bracht waren tot maxima van 2000 en 2200, wat de gemeente een half millioen per jaar meer kostte, terwijl de bijzondere onderwijzers het daar slechts tdt 1200 en 1300 maximum konden brengen. Over het geheele land waren de salarissen der bijzon dere onderwijzers 700 tot 800 beneden die van de openbare collega's. Naast vele gemeentebesturen stonden de inspecteurs van het lager onderwijs, die Ge deputeerden aanzetten om de salarissen bij het openbaar onderwijs op te voeren en die bovendien er voor zorgden, dat de vooral in dien tijd zoo zeer gewenschte bijverdien sten (Rijksnormaallessen, lid van exame- commissies enz.) in handen van de open bare onderwijzers kwamen. Eenzijdige gemeentebesturen, eenzijdig schooltoezicht. Hieraan kan nog worden toe gevoegd de beslissing van minister Treub, lemschen Gemeenteraad half 2 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en tK van 26K en s avonds van hali 8 van half 8—half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v in 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K- Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kindeboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags vaa 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St Elisabeths Vereeniging - Jansstraat - Aanvragen om versterkend*, m'ddelen voor armen zieken der S E V Maan dags vah 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge- De heer A J. Loerakker, te Schoten, voorzitter van den R.K. Landarbeidersbond „Sint Deus edit", dien hij tot grooten bloei bracht, werd geboren te Heemstede op 26 Augustus 1873. Daar genoot hij zijn gewoon lager onderwijs en kwam al spoedig na zijn schooljaren in het bloembollenvak. Als bloemistknecht werkte hij in Heemstede, Hillegom en Castricum, In de jonge actie van R.K. landarbeiders trad hij zeer op den voorgrond en werd 24 Maart 1913 vrij gestelde van den Bond „Sint Deus dedit". In April 1914 verhuisde hij naar Schoten, waar hij ook buiten zijn organisatie van zich deed spreken. Hij werd o.m. lid en wethouder der gemeente Schoten, In tal van officieele en semi-officieele lichamen heeft hij zitting. Hij is lid van commissie 6 van den Hoogen Raad van Arbeid; was technisch adviseur der Nederlandsche af gevaardigden ter Derde Internationale Ar- beidsconferentie te Genève, was geruimen tijd lid van het Centraal Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Volksbond, bestuurslid van de R.K, Kamercentrale Haarlem, van de Provinciale R.K. Kiesvereeniging Haarlem, voorzitter van de kiesvereeniging te Scho ten enz. De heer Loerakker geniet de groo te achting niet alleen van zijn vrienden en geestverwanten, maar ook van alle niet- Roomsch-KathoIIeken, die met hem in aan raking kwamen Hij is een eerlijk, rond man, een selfmade volksleider in den goe den zin des woords, wars van streberei, die, zonder ge-elleboog, door eigen kracht en nuchter verstand, de plaats veroverd heeft, die hij nu inneemt. Hij bezit den ruimen blik, die noodig is om de Room- sche solidariteit juist toe te passen en zóó dat alle standen zich er mede vereenigen kunnen. Hij vreest geen critiek, ook van zijn eigen menschen niet, doch gaat op recht den weg, dien hij den juisten acht. Ieder katholiek, werkgever, middenstan der of werknemer ieder katholiek, die hem kent, geeft toe, dat Loerakker zijn plaats in de Tweede Kamer verdient. Hedenmorgen om 8 uur is op het strand een vliegmachine gedaald, bestuurd door den piloot-ingenieur Grace, chef von de Wetenschappelijke afdeeling' der Fokker fabrieken. Deze was bezig het snelheids-re cord te verbeteren. In de 10e ronde, met een vaart van 274 K.M. per uur kreeg de ma chine een olie-defect. Hij moest een nood landing maken op het strand en kwam toen te dicht langs de zee. Met vloed stond het vliegtuig tot de vleugels in 't water. Met ta kels zal getracht worden een droge plaats te bereiken. Het vliegtuig kwam van Schip hol, Reeds gisteren maakten wij melding van het grootsch initiatief, dat genomen is door de parochie der Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal om een Eucharstisch Tri duüm in te stellen, waarbij zieken in de Kerk zullen kunnen worden gebracht om daar de. plechtigheden te kunnen volgen en den zegen met het Allerheiligste te ont vangen, zooals dit ook te Lourdes geschiedt. In zijn predicatie van Zondag j.l. vermeldde de Zeereerw. Heer Pastoor L, J. Willea- borg reeds, dat Jiij een schrijven van vol ledige instemming met dit Triduum van Z. D. H den Bisschop mocht ontvangen. Wij willen om het belangrijke daarvan, den tekst van den brief hier laten volgen: t „Aan uw verlangen, uitgedrukt in uw schrijven van den llden dezer, willen Wij zeer gaarne tegemoet komen, en Wij stel len daarom U. E voor, dat U. E. in uwe parochie begint met een Triduum voor de zieken. Als U dan eenmaal begonnen zijt, dan vernemen wij wel, hoe dit Eucharistisch Triduum zal worden opgenomen, en wen schen andere E.E. Heeren uw voorbeeld te volgen, dan zullen wij zeer gemakkelijk zijn in het verleenen van de noodige toe- stemming hiertoe." Uit dit schrijven blijkt dus weer duide lijk, dat ook het hooge Kerkelijk gezag, met het initiatief van den Zeereerw, heer pastoor Wilienborg ten zeerste is ingenomen. En nu eenmaal de goedkeuring is ver kregen, wordt niet stil gezeten, want reeds vernamen we, dat, wanneer alle voorberei ding vlot van stapel loopt en zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, het Eucharistisch Triduum gehouden zal worden op Dinsdag 30 Juni, Woensdag 1 Juli en Don derdag 2 Juli. Belangstelling van alle zijden is er ge noeg. Reeds thans zijn zes aanvragen om een plaats voor een zieke binnengekomen. Men hoopt ongeveer 22 of 24 bedden te kunnen plaatsen. De regeling van de aanvragen en het ver voer der zieken berust in de bekwame han den van Zuster Casander zuster van het Maatschappelijk Werk, verbonden aan de Mariastichting. De aanmelding van zieken, lammen, kreu pelen, blinden enz., die aan het Triduum wenschen deel te nemen, moet geschieden bij Zuster Casander, Woensdag, Vrijdag en Maandag van 3 tot 5 uur aan de Mariastich ting en we gelooven wel, dat de aanvragen talrijk zullen zijn. Allen, die hun auto of rijtuig ter beschik king van de zieken willen stellen, gelieven zich eveneens bij Zuster Casander te ver voegen en hun aanbod zal dankbaar worden aanvaard. Het lijdt geen twijfel of het intieme kerkje van Bloemendaal zal met dit grootsch gebeu ren overvol zijn, doch een goede regeling zal worden getroffen. De zieken, welke niet bedlegerig zijn, zul len in d'c banken kunnen plaats nemen en aan elke zieke zullen twee plaatskaarten voor familieleden worden verstrekt, want niemand zal zonder toegangsbewijs toegang tot de Kerk hebben. In den tuin naast de kerk zullen de banken, welke uit de kerk worden geplaatst, voor het aanbrengen der bedden, toegankelijk zijn voor andere be langstellenden. Naar wij verder vernemen zal aan eemge kerkkoren te Haarlem het verzoek worden gedaan het kerkkoor vap de parochiekerk te Bloemendaal te versterken. Gedurende de stille aanbidding, welke te 12 uur iederen dag van het Triduum plaats heeft, zal waarschijnlijk door het koor der zusters verpleegsters van het Provinciaal Ziekenhuis, een aantal gezangen ter eere van het H. Sacrament ten gehoore worden ge bracht. Talrijk zal 'ook ongetwijfeld het aantal eérw. heeren geestelijken zijn, dat dit tri duum, het,eerste in Nederland, zal willen meemaken. Na de hoogmis en het communiceeren van de zieken zullen alle priesters, welke in de kerk aanwezig zijn, omhangen met de ziekenstola, de handoplegging doen der zie ken volgens het Rituale Romanum, caput 4 De visitatione et cura infinnorum, no. 27. De handeling der handoplegging is er eene van zeer bijzondere schoonheid. De priester legt de rechterhand op het hoofd van den zieke, wanneer het laatste gebed is uitgesproken en zegt dan: „Super aegros manus imponent et bene habebunt, Jesus, Mariae Filius, munrti salus et Dominus. meritis et intercessione suorum Apostoloruin Petri et Pauli et omnium Sanc torum sit tibi clemens et propitius. Amen. De vertaling dezer woorden luidt als volgt: Over de zieken zullen zij de handen uit strekken en zij zullen er wel bij varen. Moge Jezus, de zoon van Maria, het heil en de Heer der wereld, om de verdiensten en de voorspraak van Zijn apostelen Petrus en Paulus en alle Heiligen u genadig en goedgunstig zijn. Amen. Deze handoplegging zal, zooals wij reeds zeiden, door elk der aanwezige priesters kunnen geschieden. En allen, die bij de plechtigheden aanwe zig zullen zijn, zullen deze kunnen volgen in speciaal voor dit doel vervaardigde boek jes, welke zullen worden uitgedeeld. Begrijpelijk is, dat een en ander niet zon der "kósten gepaard kan gaan. Toch, zoo verklaarde de Zeer Eerw. Heer Pastoor Wil ienborg, toen men hem op de noodige on kosten opmerkzaam maakte, zal ik geen geld vorderen, op geld komt het hier niet aan. Ik wed, zoo besloot, Z. E., dat, wan neer ik een collecteschaal in mijn kerk plaats voor vrijwillige giften, deze zoo over vol gevuld zal worden, dat ik genoeg zal overhouden om. aan alle zieken een aanden ken aan dat heerlijk Triduum te kunnen aanbieden. Een heerlijk Triduum zal het worden. Reeds dc voorbereiding belooft alle goeds en bij de devote en ontroerende handelingen zal Gods genade niet enkel over de zieken nederdalen, maar zal ook tot heerlijke op wekking werken van het echte Eucharis tische leven in de mooie parochie Bloemen daal met haar volijverigen pastoor en haar intiem kerkje, De dagen van het Triduum zullen schoone dagen zijn en Bloemendaal zal een genade oord van rijke zegeningen worden. Vrijdag 26 Juni a.s. hoopt de heer J. G. Cobelens den dag te herdenken, dat hij 20 jaar lid is van het college van kerkcollec- tanten aan de St. Josephkerk. Maandagmiddag ongeveer half 3 was men in de graanmaalderij van den heer J. tsie- mond aan den Huigsloterweg te Abbenes bezig met het bijwarmen van een kool- zuurstaal voor den motor Dit geschiedde met brandend poetskatoen, dat in olie ge drenkt was. Toen de heer B zich even uit het pakhuis verwijderd had, bemerkte zijn vrouw, dat plotseling de vlammen uit het dak sloegen Het groote houten ge bouw dat van buiten was geteerd en met mastiek dak was bedekt, was een gretig voedsel voor het verslindende vuur en bijna onmiddellijk na de ontdekking van den brand stond het in lichtelaaie. Onmiddellijk werd de brandspuit van Abbenes gealarmeerd, welke spoedig ter plaatse was. Ook de motorspuit an Hoofddorp werd telefonisch gewaarschuwd. Het snel rondgrijpende vuur tastte ook de belendende woonhuizen aan, doch de handbrandspuit wist deze gelukkig te be houden, zoodat slechts wat brand- en wa terschade "oor de bewoners dezer huizen De groote graanmaalderij brandde tot den grond toe af, zoodaj, toen de motor spuit van Hoofddorp later ter plaatse ver scheen, deze zich alleen kon bepalen tot het uitspuiten van de gloeiende massa. Behalve het houten gebouw ging ook een vrij groote hoeveelheid graan verloren, alsmede een ruw-oliemotor, Verzekering dekt de schade. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is, doordat het brandend poetskatoen niet voldoende gedoofd was, toen de heer B. het gebouw verliet. Thans is verschenen het raadsstukje inza ke de asphalteering. Hierin wordt bevestigd ons bericht, dat de 7?tleine Houtstraat dit (aar zal worden geasphalteerd. De wenschelijkheid om het asphalteeren van hoofdstraten voort te zetten is voor B. en W. aanleiding geweest te overwegen welke straatgedeelten thans het eerst be- hooren te worden geasphalteerd. Daarbij moest vooral rekening worden gehouden met de uit te voeren ondergrondsche wer ken, alsmede met wijzigingen, welke eventu eel in de tramsporen zullen moeten worden aangebracht. Bedoelde overwegingen hebben B. en W. doen besluiten voor te stellen, het eerst de Kleine Houtstraat te doen asphalteeren, omdat de asphalteeringswerken in die straat nog dit jaar zullen kunnen worden voltooid. Indien de ondergrondsche werken voor de Rijkstelefoon voldoende voortgang hebben, kan tevens dit jaar het nog resteerende ge deelte van de Kruisstraat worden geasphal-- tcerd. Bovendien kan in het plan van dit jaar nog worden opgenomen na verkregen overeenstemming met de Tramweg-Maat schappij de asphalteering "van de viaduc ten in den Kruisweg en den Jansweg. De kosten van een en ander worden ge raamd onderscheidenlijk op 45.000.(met inbegrip van rioleering) 6.500,en 14.000.— tezamen 65.500.— of rond 66.000.—. B. en W. stellen daarom voor, voor het asphalteeren van de Kleine Houtstraat, de straatgedeelten onder de viaducten in den Kruisweg en den Jansweg en het gedeelte van de Kruisstraat nabij de Krocht, beschik baar te stellen J 66,000, In verband met het voorstel vaci B. en W. in zake de eventueele verplaatsing van de R. K. Huishoudschool, vernemen wij nog nader, dat het bestuur dier school het ver zoek tot het gemeentebestuur gericht heelt, omdat het tegenwoordige gebouw reeds lang te klein is. Reeds sinds het vorige iaar Sep tember heeft het bestuur een tweetal lo kalen der St. Josephteekenschool aan de Kamperstraat in huur, terwijl men daarvóór een lokaal van het St. Agnespatronaat m gebruik had. Ook het leerlingenaantal breidt zich steeds uit en juist deze twee factoren: uitbreiding leerlingen-aantal en gebrek aan plaatsruimte nopen tot over plaatsing der school. de InsPectie bl) het Nijverheidsonderwijs is' eenzelfde mee ning toegedaan. De school aan de Ged. Voldersgracht is als nieuwe inrichting voor de R. K. Huis houdschool zeer geschikt, voor zoover de oppervlakte betreft. Aan het gebouw zelf, moet echter in den tuin nog een nieuw deel aangebouwd worden, omdat de school als zoodanig nog voor het doel te klein is. Zondagmiddag rond half drie op en nabij de Langebrug. Tientallen, honderden menschen staan langs den waterkant en staren naar één punt in 'het water: de zool van een schoen, een stukje van de schoen is zichtbaar. Wat zit er aan dien schoen? Een voet, een nvensch, een drenkeling, die nog tot het leven is terug te roepen? Men moet het weten. Bruggewachter komt met reddingshaak. De spanning stijgt, dreigt te barsten. Bruggewachter vischt, hij haalt een oude schoen naar boven. Iedereen lacht. om de onnoozelheid van zijn buurman, die er inliep. Maandelijksch overzicht. In Mei is uitgege. ven: Brood f 14.85. Wekelijksche onder steuning 375.75. Losse giften 400. Di versen 23. Totaal 813.60. De tramhalte aan de Groote Markt voor de richting Schoten is enkele meters ver plaatst, wat het voordeel geeft, dat nu ook de geheele aanhangwagen op de stoep stopt, wat het in- en uitstappen daar min der gevaarlijk maakt. Hedenmorgen 9 uur, werd de 70-jarige W. G. op de Lange Brug aangereden door een motor met zijspanwagen. De man werd in den zijspanwagen naar het St. Elisa- beths-gasthuis vervoerd, waar bleek dat hij een wonde aan het, achterhoofd had bekomen. Hij is voorloopig ter observatie opgenomen. Het zal nog wel eenigen tijd duren Voor dat de groote gezinnen de behoefte ge voelen aan het gemeentebestuur van Haar lem een adres van hulde te sturen voor de groote mate van welwillendheid, waar mede het den gezinshoofden met vele kin deren tegemoet treedt om de lasten, waar op zij zitten niet onnoodig zwaarder te maken. Zeker, bij de berekening van den belas tingaanslag mag voor elk kind een som van 100 van het netto inkomen worden afge trokken om het belastbaar inkomen te vin den, maar voor mijn part werd deze aftrek boven 'n bepaald aantal kinderen b.v. vijf, vastgesteld op 300, 400 of 500. ïk zou er voor willen vechten om zulk een bepaling doorgevoerd te krijgen bij den ge meenteraad, bij Ged. Staten en bij de Kroon. Er kan nog wel meer gedaan worden on? de zorgen in de groote gezinnen te ver lichten. Waar -blijven toch de voorstellen om nu eens de groote gezinnen in de gele genheid te stellen in een ruime, frissche woning te leven voor weinig huishuur, zon der dat zij door huisbazen gehinderd wor den, die een hekel aan kindertjes hebben.' Goedkoope woningen voor groote gezinnen kan een programpunt zijn voor iedere po litieke partij^ die wat voelt voor zijn in zorgen lévenden evenmensch. Wat door B. en W. te dezer zake nu aan den Raad wordt voorgesteld is *-a- tuurlijk geenszins afdoende hulp. De aanleiding tot ons hameren op dit aambeeld zijn de voorstellen van B. en W. om het schoolgeld vast te stellen voor de gemeentelijke bewaarscholen Die verorde ning is gelijk aan de heffing van schoolgel den voor de gewone scholen voor lager onderwijs, die ook geen rekaBing houden met het aantal kinderen, maar eenvoudig de creteert dat men van elk kind of men er één of zeven op school heelt voor elk kind idem zooveel schoolgeld moet be talen. Onnoodig worden door dit systeem de zorgen van den huisvader van het groo te gezin verzwaard. Hier is een gelegenheid om den grooten gezinnen tegemoet te ko men, zonder dat ieipand zich benadeeld be hoeft te achten. Zoolang alleen voor de gewone scholen die, dus welke bezocht worden aoor kin deren van 6 tot 13 jaar dit systeem van schoolgeldheffirg gold, kon men nog als ex cuus aanvoeren dat het aantal kinderen, dat tegelijk de scholen zou bezoeken, nooit zeer groot zijn, een excuus dal on juist is, want het is geen zeldzaamheid dat uit een gezin 5 kinderen tegelijk de lagere school bezoeken. Nu dit schoolgeld ook Voor de (voorloopig alleen de openbare) be waarscholen gaat gelden, wordt de eisch klemmender dat het gemeentebestuur reke ning houdt met het aantal kinderen, dat de scholen gelijktijdig bezoekt. Het gaat hier om de kinderen tusschen 3 en 13 jaar en iedereen weet dat het aantal kinderen in eenzelfde gezin kan liggen tusschen 0 en 6,7 soms nog meer. Hieruit blijkt welk een bedrag aan schoolgeld een groot gezin zal moeten opbrengen dat al zijn kinderen naar de gewone of naar de bewaarschool doet. Of moet dat groote gezin dan de kleinste maar van de bewaarschool terughouden, het groote gezin, waarvan de moeder zoo graag een paar uurtjes per dag de kinderen op school weet? Toch zal dat het gevolg zijn van een schoolgeldheffing, waarbij geen rekening wordt gehouden met het aantal schoolgaande kinderen. Men streeft het doel zelfs voorbij, want inplaats van de kinderen naar een goed ingerichte be waarschool te doen, zal de buurvrouw weet te hulp geroepen worden, die voor een paai cent in de week gedurende een paar uurtjes per dag op al de kindertjes uit de buurt past. De beruchte „creckes" zullen weer in vollen fleur bloeien. Vooral het bewaar school-onderricht moet den moeders zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk wor den gemaakt, omdat het onverplicht is. Als de wethouder hiertegen aanvoert, dat hel tarief toch al zeer laag is gesteld, dan ont kennen wij dat het schoolgeld is hoog als men vele kinderen op school heeft, maai hij late, wat mij betreft, de moeders er vaders met bet ééne of met twee kinder tjes gerust dokken en wat meer school geld betalen om daardoor dan de groote gezinnen te ontlasten. Barometerstand 9 uur v.m. 763 achteruit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN miltfitiriH Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Juni. Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 739.2 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Juni: Zwakke tot matigen wind uit -westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets warmer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1