Sport- en wedstrijden iÊifi PAARDENSPORT. SCHIETEN. VISSCHEN. CRICKET. Schaakrubriek. DUIVENSPORT. DAMMEN. Aan onze Lezers VOETBAL. VRAGENBUS. WATERPOLO. Haarlemsche Zwembond. Sportvereeinging >Het Oude Slot" Heemstede. Vereeniging van Postduiven- liefhebbers „De Luchtgids" te Haarlem. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in oitas® eigen Nieuwe Haarlemsche Courant AIcmaria VictrixStormvogeh 1—5. BINNENLANDSCH NIEUWS De N. V. B. straft. Wijziging Buitenspelregel. Seriewedstrijden Assendelft. Een rede van Mgr. Nolens. Aangezien het heden 25 jaar geleden is, dat c'e Haarlemsche Zwem- en P. loclub H. V. G. B. aan de oude zweminrichting aan de Houtvaart werd opgericht op 15 Juni 1900, willen wij dit feit even in herinnering brengen. Veel heeft deze oudste Haarlem sche zwemvereeniging in de gepasseerde kwarteeuw voor den zwemsport gedaan en Zeer zeker heeft zij er dan ook toe bijgedra gen, dat dezen sport in Haarlem thans zoo populair is. Wij willen dan ook niet nalaten deze sympatieke vereeniging onze gelukwen- schen aan te bieden en hopen dat haar fees ten, welke gehouden zullen worden-op 27 en 28 Juni, a.s. naar wensch zullen slagen. H. V. G. B. II—VERCUS. H. V. G. B. II speelde heden haar eerste competitiewedstrijd tegen haar sterksten tegenstander Vercus uit Zaandijk. Kwart aver twee uur fluit de scheidsrechter de heer J. de Vries beginnen. Wij zien de volgende zeventallen tegenover elkaar in het water komen. H. V. G. B. II N. Boon. A. Gustenhoven, A. C. v. d. Berg, A. Bakx, H, Hofmeester, H. Bakx, A. v. d. Ham, H. Engel, G. de Vries, J. Kramer, Stelling, J. Boerma. J. Krook, Honning. Vercus II. Onmiddellijk na den aanval nemen de Vercusmenschen het spel in handen, doch hun aanval gaat door slecht schieten ver loren. Direcht daarna echter is weer de Ver cus voorhoede in het offensief en de midhalf weet zich los te maken en aan den linksvoor een voorzet te geven, welke deze niet onbe nut laat. Met een onhoudbaar hard schot neemt Vercus de leiding. Nu wordt H. V. G. B. wakker geschud en de voorhoede trekt ten aanval. De schoten echter zijn of te zacht of niet zuiver genoeg om den verdienden gelijk maker te bezorgen. Vercus echter ge lukt het beter. Hun spel is beter in samen spel en door tastender en Zaanlanders we ten dan ook door een keurige doorslagbal van hun linksvoor de leiding op te voeren, 20. Kort hierna is het rusten. Na de-pauze is het woord aan H. V. G. B. en haar aanvallen zijn nu ook gevaarlijker. Van den Berg weet door verscheidene malen goed opzwemmen zijn voorhoede aan het werk te zetten. Het juiste schot echter ont breekt. Een goed schot van v. d. Ham ver diende beter lot, doch wordt goed door den Vercus-keeper gestopt. A. Bakx krijgt nog eenige goede kansen om te doelpunten, doch door te lang treuzelen gaan ook deze verlo ten. Nu is de Vercus-aanval weer aan het woord en na eenige krachtige aanvallen bezwijkt de H. V. G. B.-achterhoede en is het 30. Nog eenige wanhopige pogingen vzn H. V. G. B. om tenminste de eer te redden en het eind signaal klinkt. H. V. G. B. II heeft haar eerste competitie wedstrijd met 30 verloren. Na afloop van dezen wedstrijd gaan de eerste zeventallen van Vercus en H. V. G. B. te water met de volgende opstelling H. V. G. B. I. A. Boeree, J. L. van Dorp, W. van den Boogaardt, A. Loos. T. J. Bouwer, H. F. van Luijken, J. v. Gendt, J. v. d. Woestijnen, P. v. 't Hof, L. G. Brou wer, C. Zethoven, C. Huig, J. v. d. Berg; J. Hartog. Vercus I. H. V. G. B. trekt direct ten aanval, welke echter niets oplevert. Na eenig verkennen der beide voorhoeden, worden de achter hoeden aan den tand gevoerld. Beide ver dedigingen zijn echter safe. Vooral de H. V. G. B. verdediging maakt een zeer soliden in druk. Na een goed opbrengen door Loos belandt de bal bi) Bouwer die aan van Luijken een goede kans tot doelpunten verschaft. Zijn schot gaat echter rakelings over Nu ech ter beemt Nereus het spel over, en de Haar lemsche verdediging krijgt het hard te ver antwoorden. Boeree echter houdt zijn doel kranig schoon en Loo- zwoegt als altijd. Ver melding verdient in deze periode een goed schot van Bormer hetwelk den boven lat scheert. Even hierna is het rusten met blan ken stand. Na de korte rust nemen de H. V. G. B.ers, het spel geheel in handen. Aanval op aanval heeft plaats op het Zaanlandsche doel. Slecht schieten en goed verdedigen houden echter het doel leeg. Bij een aanval raakt Luyken door kramp onklaar en verlaat het water. Zeer sportief laat Nereus ook een ha- rer menschen uitvallen, hetgeen wel een goed bewijs is voor de prettige verstandhouding waarin deze wedstrijden werden gespeeld. Nereus weet nu eenigszins het spel te ver plaatsen en ook Boeree wordt van tijd tot tijd aan het werk gezet. Zijn stoppen is echter solide. Na korten tijd komt Luyken weer in het water terug en spelen beide ploegen weder met 7 man. H. V. G. B. is nu niet meer van de Nereus helft weg te krijgen. Hét schieten ech ter is tamelijk onbenullig. Wegens opzettelij ke fout wordt v. Luyken door den scheids rechter het water uitgezonden. Niet tegen staande de Haarlemmers nu met één man minder spelen, zijn zij toch voortdurend ster ker. Er wordt gezwoegd voor een doelpunt, doch alles tevergeefs. Nereus doet nog eenig aanvallen, doch steeds komt H. V. G. B. terug. Het mag echter niet baten en met blan ken stand komt het einde, hetgeen de verhou ding tamelijk goed weergaf. Indien H. V. G. niet met een gelijk spel naar de Zaan terugge keerd. Het spel van H. V. G.' B. viel ons iets tegen, althans in Utrecht was de geheele ploeg beter in vorm. De wedstrijd ewas ta melijk snel en zeer spannend. Als toegift werd dezen middag een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen H. V. G. B. III en Nereus III. H. V. G. B. heeft het volgende zevental C. Dumont. E. Brunt, E. Brantjes. C. de Wijs. Z. Verwaal, J. Schouw, H. Buiskool. Hard loopen beide zeventallen van stapel a spelen een vlug, forsch spel. Echter vol doende macht over den bal ontbreekt soms wel eens. Na een goeden aanval weet de links voor van Nereus den H. V. G. B. keeper te verrassen en leidt met 1 0V H. V. G. B. echter komt nu opzetten en weet door Ver waalden stand op gelijken voet te brengen. Kort hierop is het rusten. Na de rust zijn de jeugdige H. V. G. B.'ers geregeld sterker. C. de Wijs zwemt verschil- ende malen keurig op en weet goede scho ten te lossen. Eenige schoten echter ketsen van den lat weder in het veld terug. Bij een aanval van H. V. G. B. "wordt J. Schouw on rechtmatig vastgehouden. De hiervoor toege stane worp wordt door deze speler keurig naar Verwaal gespeeld, welke speler met een goéd schot H. V. G. B. de leiding bezorgt. Kort hierop weerklinkt het eindsignaal en heeft H. V.G.B. III met 21 gewonnen. Scheidsrech ter J. de Vries leidde dezen middag als altijd keurig. Bovenvermelde wedstrijden werden ge speeld aan de Kleverlaan Zignea I Waterlelie I 51. Heden speelde de Haarlemsche Dames polsvereeni- ging Zignea, haar eerste competitiewedstrijd tegen Waterlelie I in Zaandam. Zianea. welke vereeniging nog al met moeilijkheden te kampen heeft gehad, door vertrek va» eeni ge haar speelsters, blijkt over goede reserves te beschikken, en vormt een goed, vlug zeven tal. Als scheidsrechter J. Hogeland beginnen luit komen de volgende zeventallen te water Waterlelie met de doimes A. Attema. A. Schmidt, A. de Vries. G. M. Keijzer. G, Dekker, A. Herman, I. Oosterhuis C. Kammeijer, B. Witkamp, E. Bouwer. M- van Ommeren. S. Gimons, A. Krüger. H. van Abs. Zignea met de dames Onmiddellijk na den aanvang bereikt de Zignea voorhoede het eerste den bal en gaat ten aanval over, welke echter strandt op de Zaandamsche achterhoede. Weer echter komt Zignea terug en dringt de Waterlelie dames op eigen helft terug. Bij een der aan vallen van de Haarlemsche dames weet de Waterlelie keepster den bal niet juist weg te tverken en haalt dezen alvorens weg te werpen door eigen doel, waarvoor de scheidsrechter doelpunt f- 'rent. Zignea door dit gemakke lijke succ prikkeld komt nu geweldig op zetten en ^nt zich verre de meerdere, het geen zij verder den geheelen wedstrijd blijft Na een goed opgezetten aanval weet Mej. Kammeijer met een goed schot de leiding op te voeren. 20. Nog eenige minder ge vaarlijke aanvallen en het is rusten. In de tweede helft zijn het wederom de Haarlemsche dames, die het spel geheel in handen nemen en de Zaandamsche achter speelsters krijgen aanval op aanval te stuiten. Zij weten eenigen tijd stand te houden, doch de Zignea voorhoede speelt een zoo enthousiaste partij en wordt dan ook de Wa terlelie achterhoede te machtig. Met een goed schot bezorgt Mej. B. Witkamp haar vereeniging een 30 voorsprong. De Zignea- dames vinden dit aantal blijkbaar nog niet vol doende althans midhalf zendt haar voor hoede steeds weer ten aanval. Mej. van Ommeren als midhalf weert zich geducht en ziet haar harde werken beloond als zij uit een vrijen worp door Mej. Bouwer goed genomen, keurig het 4de doelpunt weet te maken. De Haarlemsche dames verminderen nu eenigs zins en ook Waterlelie krijgt somtijds gele genheid tot uitvallen. Niettegenstaande dit weet Mej. Kammeijer aan Zignea een 50 lei ding te bezorgen. Waterlelie, vindt het nu blijkbaar genoeg en zwoegt om 'n tegenpunt. Haar zwoegen krijgt dan ook eindelijk succes. Bij een aanval keert Mej. H. van Abs een schot, doch kan den bal niet vlug genoeg weg werken. Onmiddellijk is een Zaandamsche dame toegezwommen en duwt de Haarlem sche keepster, die den bal niet loslaat met bal onder water. Voor het onder water houden van den bal wordt den Zaandamschen Dames een strafworp toegekend en Mej. van Abs moet hiervoor haar doel verlaten. Met een kalm schot belandt de bal in het verlaten Zignea doel en Waterlelie heeft de eer gered. 51. Kort hierop fluit de scheidsrechter, die goed voldeed tijd en heeft Zignea een welver diende 51 overwinning behaald. Een goed begin is het halve werk. Voor de competitie van den Haarlemschen Zwembond worden deze week gespeeld Maandag, 15 JuniDames af deeling H. P. C. II Zignea II in den Zwemvijver te Groenendaal. Aanvang 8 uur. Woensdag 17 Juni, Dames afdeeling D. W. R. De Delft, in de Zweminrichting aan de Houtvaart aanvang 7 uur. Donderdag 18 Juni. Ie klas Heeren H. V. G. B. IllH. P. C. II 7 uur.lie klas Heeren H. V. G. B. IV D. W. R. IV 7.20 uur Veteranen D. W. R. De Delft 7.40 uur. in de Zwem inrichting aan de Kleverlaan. In den zwemvijver te Groenendaal werd gisterenavond voor de Dames-afdeeling van bovengenoemden Bond een competitie- polowedstrijd gespeeld tusschen H. P. C. II—ZIGNEA II. Beurtelings zijn beide doelen in gevaar, doch voorloopig blijven de achterhoeden de meerderen. Langzaam maar zeker neemt Zignea het spel in handen en brengt de H. P. C,-dames geregeld in het nauw. Bij een aanval van H. P. C. maakt een Heemsteedsche dame de 2 M,-fout en wordt het water uitgezonden. Alhoewel nu Zignea geregeld het H, P. C.- doel gevaarlijk nadert, blijft de stand tot de rust 00. In de tweede helft is Zignea weer geregeld in de meerderheid. Zij weet dit dan ook uit te drukken in een doelpunt, gemaakt door mej. A, Krüger. Na dit doelpunt neemt de uit het water gezonden H. P, C.-dame weer aan het spel deel. Dit is echter geen beletsel voor de Haarlemsche dames om hun voor sprong op 20 te brengen door mej. Louis Janssen, met welken stand ook het einde wordt aangekondigd. Zignea behaalde een verdiende 20-over- winning. De leiding van den heer J, L. van Dorp was correct. Het was een prachtidee van bovenge noemde vereeniging een coursedag te hou den, gelijktijdig met 'hare Zustervereeniging in het hooge Noorden Groningen. Wij hadden .werkelijk meer belangstelling van de zijde van het publiek verwacht, vooral daar het bestuur dier vereeniging moeite noch kosten spaart ter bevordering der sport. Desondanks waren deze draverijen, die alleen bestonden uit kortebaan, interessant te noemen. De starting was dezen keer in harden van den heer G. Haremaker, welke de man op de rechte plaats bleek te zijn. Deze gaf vooral blijk van zijn grondige ervaring, toen hij weigerde Fleetwoud R. mede te laten loopen, welke te laat was aangegeven. Wij raden heusch dezen eigenaar aan op tijd te zijn of anders beloopt hij de kans ook bij andere goede starters hetzelfde te hooren. De eerste course was een welverdiende overwinninig voor Nonnie B; vreesden wij nog eenige concurrentie van Baanveegster, deze bleek een goede tweede te zijn én het was voor haar rijder een geluk, dat het bieken van het leidsel geen nadeelige ge volgen had. De tweede course bracht na langdurig starten een stilstaanden start teweeg, wat nadeelig werd voor Cath. Spier en Laura H 1 plaaste in hare serie. De derde ronde bracht een klein incident teweeg, doordat Lady Chimes werd aange reden en zoodoende de sulk omsloeg, zon der nadeelige gevolgen voor Bakker en tot voordeel van den rijder van Tine. Bii de beslissing echter weet Emigré wel verdiend den prijs te behalen en feliciteeren van harte den pikeur met deze overwinning. De derde en laatste draverij bracht de verrassing teweeg. Ooststar was de favo riet van het publiek, doch Van Leeuwen Junior wist met beleid den eersten prijs te behalen; vader Jun lag beslag op den twee den, Kout was nummer3 en de Boer kwam niet in, aanmerking. De heeren van Leeuwen gaven blijk van rijders op tijd te zijn De gedetailleerde uitslag is als volgt: Kortebaandraverij handicap voor Neder- landsche geregistreerde paarden, die niet meer dan twee eerste prijzen gewonnen hebben op korte of lange baan. Te rijden in series aangespannen. Minimum-afstand 700 M. Max. afstand 800 M.. Ingeschreven 8 paarden, waarvan niet zijn opgekomen Octoroon B 790 M.; Oscar B 760 M.; Oakland Baron 790 M.; Perfectly St. Lanvier. Bij den start vertrekken alzoo 4 paarden, zoodat deze course in één rit beslist is. Ie prijs 125, Nonnie B., eg. J. C. Ben- nnk, rijder L. Ënsing, afstand 190 M., tijd 1.20. 2e prij® 50.Baanveegster, eig. M. D. Bos, rijder C. Waterhout, afstand 800 M. 3e prijs 25.Laura H, eig. M. D. Bos, rijder J. Vergay, afstand 780 M. Niet geplaatst Maymorgen van Kralingen, afst. 760 M. II A. Kortebaandraverij handicap voor alle in Nederland geregistreerde paarden. Te rijden in series. Aangespannen. Min. afst. 700 M. Max. afst. 800 M. Ingeschreven 23 paarden, waarvan niet zijn opgekomen Karla 735 M., Nevada B., Fleetwood B, Ductiociator, Meigroet, Movri. gal, Dura, Duell Asewarthy. Er wordt gereden 3 maal 4 en 1 maal 3, met plaatsing van 1 paard. Ie Serie: Normie B, Royal Max, Leitstern,' Pall, geplaatst; Royal Max, tijd 1.10.4.^ 2e Serie: Ooststar, Laura H, Cath. Spier, Irjdora. Geplaatst Laura H, tijr 1.16. 3e Serie: Emigré, Dienares, Quimperlé, Sex Axbond, geplaatst Emigré, tijd 1.09.6. 4e Serie: Baanveegster, Tine, Lady Chimes. Geplaatst Tine, tijd 1.16. Beslissing: Royal Mac, Laura H, Emigré, Tine. Ie prijs 250. Emigré, eig. J. Kruit hof Sr., rijder J. Kruithof Jr,, afst. 790 M., tijd 1.10. III B. Kortebaandraverij voor alle paarden die in draverij A gestart zijn, behalve den prijswinner van draverij A, Emigré. Handi cap ongewijzigd. Er wordt gereden 2 maal 4 en 2 maal 3 met plaatsing van 1. Ie Serie. Lady Chimes, Ooststar, Diena res, Laura H. Geplaatst Ooststar, tijd 1.10. 2e Serie: Lutstern, Nonni B, Sex-Axbond, Cath. Spier, Geplaatst Leitstern, 1.11. 3e Serie: Baanveegster, Pall, Quimpedlé. Geplaatst Quimperlé, tijd 1.15. -4e Serie: Iridora, Fine, Royal Mac. Ge plaatst RoyalMac, tijd 1.16. Beslissing: Ooststar, Leistern, Quimperlé en Royal Mac. Ie prijs 200.Leitstern, eig. Z. David son, rijder J. van Leeuwen Jr., afstand 760 Meter, tijd 1.11. 2e prijs 100.Quimperlé, eig. Z. David, son, rijder J. van Leeuwen Cr., afstand 800 Meter. 3e prijs 50.Royal Mac, eig, C. Pcre. boom, rijder M. Kout, afstand 765 M. 4e prijs 25.Ooststar, eig. L. J. Elk- huisen rijder P. de Boer, afstand 720 M. Hiermede waren deze interessante drave rijen geëindigd en wij verwachten op 28 Juni a. s. grootere belangstelling van het publiek opdat „Het Oude Slot" wat jaren lang ge sloten is geweest in bloei mogen toenemen ter bevordering van geliefkoosde paarden sport. PRIJSUITREIKING BLOEMEND. COMMANDO. Zondagmiddag had de prijsuitreiking plaats van den gehouden nationalen wedstrijd De heer van Holst had de zaal keurig in orde gemaakt, het podium was versierd, terwijl voor gezellige zitjes was zorg gedragen. Een overvloed van prachtige prijzen lag op eenige tafels uitgespreid. Jammer was het, dat de op komst niet zoo groot was als men verwacht had. Te ongeveer kwart over 3 opende de voor zitter van de wedstrijdcommissie de bijeen komst en heette de aanwezigen hartelijk wel kom in 't bijzonder den heer Jhr. O. v. Len- nep, Commandant van de Burgerwacht te Haarlem. Door het kort voor den wedstrijd overlijden van hun hooggeachten voorzitter den heer A. Koolhoven, was hen, hoewel hij gaarne anders gewenscht had, de eer te beurt gevallen dezen wedstrijd te openen, en te sluiten. De wedstrijd heeft zich gekenmerkt door een- aangenaam verloop en een prettigen en sportieven geest onder de deelnemers. De indeeling was goed geweest en geen incidente hebben zich voorgedaan. Een woord van dank werd dan ook gesproken tot de heeren D. C. Houtgraaf en P. Langendonk voor het zeer vele en moeilijke werk, dat zij gedurende de voorbereiding en den wedstrijd zelf hebben verricht. Tot zijn spijt moest hij opmerken, dat de opkomst van de Haarlemsche schutters zoo buitengewoon slecht was geweest, terwijl daartegenover de opkomst van de schutters buiten Haarlem zoo gunstig afstak. Hij dankte de velen, die door een geschenk hun sympathie (voor de vereeniging hadden ge toond. In 't bijzonder bracht hij dank aan H. M. de Koningin, het gemeentebestuur van Bloemendaal en den Burgemeester voor de geschonken medailles. Voor de gemeente Bloemendaal is deze wedstrijd ook van groot belang geweest, daar velen buiten Haarlem nu eens kennis hebben gemaakt met deze buiten gewoon mooie gemeente. De voorzitter stelde nu voor gelegenh id te geven tot het eventueel stellen van vragen waarna er dan even zou worden gepasseerd. Een bestuurslid van de Bloem. Volks- vereeniging wenschte even het woord. Hij sprak over de goede verstandhouding met BI. Commando en de prettige samenwerking welke er steeds heeft bestaan en roemde voor al het harde werken yan den heer D. C. Houtgraaf. Nadat hij aan B. C. zijn geluk- wenschen aanbood met het schitterende suc ces van den wedstrijd, overhandigde hij na mens zijn vereeniging als bewijs van sympatie sen mooie plaquet. De voorzitter bedankte voor dit bewijs van waardeering onderling en stelde vocw even te pauzeeren. Nadat de thee en een versnapering was rondgediend, werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt. B. C. kan met groote voldoening op dit kwarteeuw feest terug zien. DE MORGENSTOND. Het Schotcrsche Vischcollege „De Mor genstond" hield Zondag haar eersten half- jaarlijkschen witvischwedstrijd in de Lcid- sche Vaart, nabij Lisse. Per auto werden de leden v donateurs die ook mee ouden dingen naar een prijsje, naar de plaats van bestemming gebracht, onder geleide van een stukje muziek. Vol animo werd er gevisebt. De prijzen werden gewonnen door de hee ren: A. v. d. Schaar, le prijs; P. Brouwer 2e priis; W. Klooster 3e pr.s C. Greuters A, Vierhout 6e Steenken 8e pr.; donateurs had de prijs; F. Klaaster en P, Rademaker Zaterdag, ter ge- bestaan der Ver- 4e pr.; A. Zoet 5e pr.; pr,; E. Vierhout 7e pr.; J. J. Lensen 9e pr. Van de heer Heerschap den len 2e prijs; Van Soest 3e pr. 4e prijs. De prijzen worden a.s. legenheid van het 15-jarig eeniging uitgereikt. ROOD EN WIT—HAARLEM. Rood en Wit wint. Onder voor cricket enorme belangstelling is R. en W, erin geslaagd den eersten plaat selijken wedstrijd te winnen. Maar wint den toss en stuurt R. en W. naar de wickets. Wackwitz en v. Eeghen bespelen de bowlery van Maas cn Schmeinck uiterst kalm, zoodat de score langzaam stijgt. Op 26 wordt Wackwitz door Schmeinck voor een gelukkige 11 gebowled. v. Bueren en v. Eeghen doen langzaam maar zeker de score stijgen. Zij houden tot de lunch stand. Er zijn dan 100 runs. Na de lunch verdwijnen v. Bueren en v. Eeghen spoedig door fraaie catches van On- kenhout en Jaski. v. Eeghen scoorde een kanslooze 63, v. Bueren 45. Er treedt dan een groote collapse in. Van 1110, wordt het 5124. Cleveringa en Reydon weten door kalm spel de collapse te stuiten. Vooral Reydon staat fraai te spelen. Hij wordt door Cleveringa (19), B. Davidson (12) en C. J. Posthuma (15) goed geassisteerd. Op 229 sluit van Eeghen de innings, Reydon 42 n. o. en Hoomans 2 n. o, Haarlem stond dus voor de moeilijke taak om te trachten in 3 uur 229 runs te maken of tijd uit te spelen. In het begin stijgt de score in normaal tempo. Wanneer er door het goede bowlen van Posthuma Sr., dat aan zijn beste dagen deed herinneren na een uut spelen zeven wickets meer zijn voor 60 runs, tracht Maas door het bowlen aan zich te houden, den verderen tijd uit te spelen. Hij ondervindt hierbij goeden steun van On- kenhout. Wanneer de 'laatste gebowled wordt wordt door Reydon, gaat Maas spoe dig zelf leg before wicket. Er was toen nog een half uur speeltijd. R. en W. wint dus met 132 runs en be houdt door deze overwinning haar kans op het kampioenschap, die aanmerkelijk ver groot kan worden, door Zondag a.s. thuis tegen de „Groote Haagschc" te winnen, Ieder criketliefhebber trekke Zondag naar da Spanjaardslaan, om de groote strijd tus schen o. a. Feith Sr., de Beus en M Jansen aan den eenen kant tegen het volledige R. en W„ waarbij van Manen waarschijnlijk ook weer van de partij zal zijn, aan den anderen kant. De volledige scores luiden: Innings Rood en Wit: J. v Eeghen c. F. C. Jaski b, J. Schmeinck 63 E. F. Wackwitz bowled J. Schmeinck 11 P. A. Lammerts v. Bueren c. Onkenhout b. A. Maas 45 J, J Swens bowled Schmeinck 0 S. Posthuma Jr. c. and b B. Healy 13 L. Reydon not out 42 Börneman bowled Maas 1 O. Cleveringa bowled F. Lanting 19 B. Davidson 1. b. w. J. Schmeinck 12 C. J Posthuma Sr. c. Healy b. J. Schmeinck 15 P P, J, Hoomans not out 2 Extra's 6 Redacteur: A, M. VOORTTNG. Gasthuissingel 42zwart - Haarlem. Verzoeke s.v.p. alle stukken betrekking heb bende op deze rubriek, te adresseeren aan bovenstaand adres. PROBLEEM No. 494. J. JESPERSEN. (Deutsche Schachzeitung) Zwart a b c d e i g n Wit Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken: Wit: K e 1, D b 2, T b 6, P e 7, P f 6 en pion: b 5. Zwart: K c 5, T h 6. Pion: b 7, c 7 en h 4. PROBLEEM No. 495. G. E. BARBIER. Zwart Totaal 229 for 9 Wicketval: 1—26 (2); 2—113 (1); 3-113 (3) 5-124 (6) 6—145 (5) 7—18,1 (8) 8-196 (9) 9-218 (10). A. Maas 259. J Schmeinck 594 A. Healy 134. F. Lanting 122, F. Jaski 014. lsfe innings Haarlem. W. F. v. d. Lee l.b.w. C, J, Posthuma Sr. 7 W. Schotsman c. B, David- ton b. L. Reydon 7 P. de Ruig bowled C. J. Posthuma Sr, 0 Healy bowled C, J, Posthuma Sr. 7 J. Schmeinck bowled C. J. Posthuma Sr. 18 A. Maas 1. b. w. L. Reydon 38 A. Bieshaar st. v. Eeghen b. C, J. Post huma Sr 8 M. Houtkooper c. B. Davidson b. S. Post huma Jr. 0 F C. Jaski c. Wackwitz b. S. Posthuma Jr. 1 W. Onkenhout bowled L. Reydon 2 F. C. Lanting not out 0 Extra's 9 Tolaal 97 Wicketval: 1-7 (1); 2-7 (3); 3-15 4-41 (2); 5- 47 (5); 6—59 (59); 7—60 (8); 8-64 (9 9- 77 (10); 10—96 (6). Bowlingcijfers: L. Reydon 338. C. J. Posthuma Sr., 545.) S Posthuma Jr,, 25. Bovengenoemde Vereeniging hield giste ren een wedvlucht met oude duiven vanaf Bretigny (Frankrijk), afstand 451 K. M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 95 duiven, dezen werden losgeloten te 6 uur. De prijzen werden alsvolgt behaald: L. v. Bragt le, 3e, 6e, 14e, 17e; M. Bur ger 2c; S. v. Gennip 4e, 8e; P. Kruyver 5e 7e; B. H. Gort 9c, 15e; H. Kokkelkoren 10e; F. J. Lurenburg 11e, 13e, 19,; W. Spoor 12e; J. A. Jonker 16e; Joh, v. d. Pol 18e. De eerste Duif bereikte haar hok te 1 uur 39 min. met eene snelheid van 98 Meter per minuut, de laatste prijswinner te 3 uur 13 min. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN NEDERLANDSCHEN R. K. DAMBOND. Zaterdagmiddag j.l. speelden P. G. van Engelen en A. Treytel tegen elkaar voor den heikamp om bovengenoemd kampioen schap. Zooafs bekend, eindigden een drietal spelers als volgt gelijk: 1. P. G. van Engelen 4 13 0 5 2. H. Regouw 4 13 0 5 3. A. Treytel 4 13 0 5 Een herkamp tusschen deze drie bleek nu noodzakelijk. Verleden Week behaalde H. Regouw zijn eerste overwinning op zijn club genoot A. Treytel. Laatstgenoemde zette er dan ook alles op om te winnen, echter zon der resultaat. De partij werd heel serieus door van Engelen gespeeld, zóó dat hij zelfs twee maal in tijdnood kwam, en in 20 mi nuten 15 zetten doen moest. Na een 5 uur langen strijd slaagde van Engelen er dan ook in de eerste partij in den herkamp te winnen. De stand is. thans: 1. P. G. v. Engelen 1 1 0 0 2 2.00 2. H. Regouw 1 1 0 0 2 2.00 3. A, Treytel 2 0 2 0 0.00 n I Wit Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken: Wit: K a 1, D h 5, L h 3, P b 3 en d 5, Pionnen: c 2 en e 4. Zwart: K d 1 en pion c 3. PROBLEEM No. 496. A. M. VOORTING, Haarlem. (Ned. Schaakbond 1916.) Zwart resultaat. De loting bracht Edo fn de vol gende ronde. Op uitnoodiging van AIcmaria spceld» Stormvogels Zondag een vriendschappelijke!! wedstrijd te Alkmaar. Het gold hier een benefit-wedstrijd voor den trainer van beid' clubs Mr. Magner. Voor AIcmaria is deze kamp een uiterst leerzame geweest. Haar spelers zullen ge zien hebben, dat het groote verschil lag ii de snelheid van handelen. Hierin waren de Stormvogels verre superieur. Ook het schie ten van Visser c.s. was stukken beter, wa! de vijf doelpunten uitwijzen, hoewel niel verheeld mag worden, dat de Alkmaarsche doelverdediger niet bijster „safe" was. Var der Wint keepte zeker twee klassen beter Het spel was nauwelijks 5 minuten oud, ol de eeuwigwerkende Visser maakt van een fout van de Alcmaria-backs gebruik den Stormvogels de leiding te geven. (01). Als de Alkmaarders afgetrapt hebben,' doen zij hun uiterste best. De Stormvogels- verdediging is echter in conditie. Hier komt nog bij, dat de voorhoede der thuisclub öf te lang talmt met schieten, öf zulks zeer slecht doet. Door een fout van den keeper doelpunt Stormvogels dan ten tweede male door v. d. Velde. (02). Nadat Oldenburg en Witte Jan met een paar harde schoten geen geluk hebben ge* had, scoort Visser (0—3), waarna de rust aan breekt. In de tweede helft valt AIcmaria aanstond: heftig aan, maar brengt het niet verder dan de beide backs. Visser maakt vervolgens een zeer fraai doelpunt (04). Dan krijgt AIcmaria een penalty te nemen wegens „hands" van Krom. Deze wordt be nut (14). Nog vóór het einde scoort v. d. Velde echter met een prachtigen kopbal, zoodat deze wedstrijd met een 51 over* winning van Stormvogels .eindigt. BLINKHOFF JR. Deze speler, welke tal van jaren de Storm vogels-kleuren verdedigde, komt het komen de seizoen voor AIcmaria Victrix uit. OLYMPISCH COMITÉ. Te IJir.uiden is een Olympisch Comité op* gericht. Het bestuur bestaat uit de volgend* heeren: Burgemeester Rijkens, voorzitter; li Tusenius, 2de voorzitter; P. Dijkstra, le se cretaris; G. J. Bremerkamp, 2de secretaris) K Luchsinger, le penningmeester; D. Bais, 2de penningmeester. Getracht zal wordei een drietal wedstrijden te doen spelen tus schen Stormvogels en V. S. V,, waarvoo" het comité een beker uitlooft. Wit 'begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken: Wit: K d 8, T e 4, L d 3, P b 5 en d 7. Pionnen: A 4 d 4, b 3, f 3 en g 6. Zwart: K d 5, P c 1, L h 3 en pion: d 6, De oplossing van bovenstaande proble men zal over 14 dagen in de rubriek worden bekend gemaakt. De oplossing van probleem No. 492, is: 1. D g 5 en van No. 492 1. L a 2. Goede oplossing in dank ontvangen van: P. Duijn, te Beverwijk. Elke week kan men in de off. mededeelin- gen van den N.V.B. een lange lijst vinden van personen die om verschillende redenen, meestal het onbehoorlijk optreden in wed strijden, voor een bepaalden tijd worden ge schorst. Deze week vermeldt de lijst de schorsing van de vereeniging Laren van 1 Juni '25 tot 1 Sept. '25. Dat een vereeniging in haar geheel ge schorst wordt behoort tot de zeldzaamhe den. Laren schijnt het dan ook wel bont .te hebben gemaakt. De ongeregeldheden heb ben zich voorgedaan in den wedstrijd Ares Laren. Een speler van Laren is voorts voor het leven geschorst, terwijl andere personen diverse lichtere straffen opliepen. Naar de Tel. verneemt heeft de Interna tional Football Board te Parijs vergaderd en den buitcnspelregel op de door Schotland voorgestelde wijze veranderd, zoodat het aantal verdedigers, in den ofside-spelregel bedoeld, van 3 tot 2 verminderd zal wor den, De wijziging wordt reeds voor het a-9. seizoen van kracht. De Board heeft ook bepaald, dat een speler bij het ioigooien voortaan met beide voeten buiten de grenslijn moet staan cn recht tegenover het speelveld. In art. 2 van de spelregels werd eveneens tee aoietaionen shrdlu cmwfpy cmfwpppp een verandering gemaakt, zoodat het voor - taan voor hem, die een' hoekschop neemt, onmogelijk zal zijn, den bal tweemaal aan te raken. Zooals men weet, berustte de oor spronkelijke wijziging omtrent het nemen van den hoekschop op een vergissing, wel ke officieus reeds hersteld was. Om een zivere" beker. 1. C. A.—E. D. O. H O-O. Voor deze ronde ontmoete Edo T. C. A. een 4de Klas N V. B. club uit Amsterdam. De rood-zwarten hadden het volgende elftal: De Kiefte, Hirs, Zoet. Zwart, Gerritsen, Draijer, Beets, D,. Zwart, Jacobs, J. Oomen. Poel. De leiding was in handen van den heer Jongejans, welke blijkbaar in elke aanval buitenspel zag cn er niet weinig toe bijdroeg dat de uitslag puntloos bleef. Van het be gin af is E. D. O. iets in de meerderheid Doch kon het niet in doelpunten uitdruk ken. Na rust werd er alles op gezet om te scoren. Vlak voor tijd kreeg Zwart een mooie kans zonder succes echter. 2X7V* Minuut werd er verlend eveneens zonder Zondagmiddag sprak Mgr. dr. W. H. Ne lens voor de R. K. Kiesvereeniging te Venlo, Uit zijn zeer belangrijke rede, willen we o.m. dit citeeren: „Er vormt zich een legende, dat het her stel van het financieel evenwicht alleen het werk van den heer Colijn zou wezen. Er worden reclameplakkaten in dezen zin ge bezigd. Zelfs de heer Colijn liet zich in dezen zie uit. de A.-R. partij als zoodanig aandui dend Spreker is verplicht een deel der ver antwoordelijkheid daarvan voor de Katho lieke partij vast te leggen. Zonder de mede werking der Katholieke ministers en Kamer clubs ware dit niet mogelijk geweest." Vervolgens schetste mgr. Nolens de ont wikkeling van het R. K. program, dat in de laatste redactie in Januari 1925 met alge- meene stemmen werd vastgesteld. Hij lichtte dit vroeger reeds toe, en wilde nu alleen de aandacht vestigen op het volgende: op dit program waren vele amendementen inge diend, die organisatorisch zijn behandeld. De candidaten hebben dus ook met de wording rekening te houden, o.a. ten opzichte van bepaalde vormen van bedrijfsorganisatie, rentelooze leeningen en eenzijdige ontwa pening. Spreker wilde in de gekozenen, dus enkel gekozenen op dit program zien, geen „isten" van allerlei soort. Zekere vraagstukken zijn naar de studieclubs teruggewezen en kun* ncn. rijper, later opnieuw behandeld worden, Wat na de verkiezingen? Er zijn er al, die een formateur op een presenteerblaadje klaar hebben. Niemand weet dit echter, ge* lijk ook Colijn verklaarde- Voor wat de toekomst betreft, verwees spreker dienaangaande naar zijn vroeger aangegeven standpunt, dus bij voorkeur voortzetting der coalitie en bij onmogelijk heid daarvan nadere overweging, met welke groepen kan worden samengewerkt. Uit deze verklaring werd wel uitgehaald, wat er niet in zit. Het verschil tusschen Colijn en spre. ker in deze kwestie, zoo lezen we, is, dat de Katholieken de mogelijkheid eener over weging, niet uitsluiten. Dit ligt, zeide mgr, Nolens, misschien aan de groote verantwoor. delijkheid, die de tweemaal grootere Katho liek, fractie fe dragen heeft. Vr. Wat is per auto de kortste en beste weg van Haarlem naar Chaam (N.-B.)? Hoeveel K. M. is het? Welke straten moet ik bij eventueele steden passeeren? Antw.: Haarlem. Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoeter- mcer, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg Bleiswijk, Bergschen Hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Katendrecht, Wevershoek, Rys* oord, Zwijndrecht Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek, de Hoef ijzers, Terheyden, Breda, Ginneken, Ulven, hout Chaam. Afstand 115.8 K. M. Vr.: Wat is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar Nunspeet. Howeel K M. is dit? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, Ankeveen, 's-Graveland Hilversum, Hooge Vuursche, Baam, Eembrug, Veenhuizen, Nijkerk Put ten, Ermelo, Tonsel, Harderwijk, Hierden Nunspeet. Afstand 106.4 K.M. Vr.: Wat is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar Utrecht? Hoeveel K. M. is dit? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breu- kelen, Maarssen, Utrecht. Afstand 53.9 K.M. Vr.: Hoe kan ik een door den regen slap geworden rand van een panama hoed weer stevig doen worden? Antw.: Los een paar blaadjes witte ge latine in zoo weinig mogelijk kokend wa ter op strijk dit gelijkmatig op den rand, zet die in den goeden vorm en laat stil drogen. Vr.: Gaat er dit jaar in Augustus nog een bedevaart naar Lourdes? Zoo ja tot wie» moet ik mij wenden om hieraan deel t* kunnen nemen? Antw.: Wendt U tot de Zeereerw. Heel L. Offermans, pastoor te Lierop (N.-B.) Vr.: In een zoo goed als nieuw eikenhouf meubelstuk ontdekten wij een van de be; kende houtworm- of molmgaatjes. WaJt tt doen, om te zorgen, dat dit hierbij blijft? Antw.: Spuit de gaatjes in met benzol a petroleum. Daarna opnieuw in de was bren gen of politoeren. Vr.: Zoudt U mij ook kunnen inlichten omtrent het adres van de Redactie van hef vakblad voor Kermisreizigers? Antw.: Ons niet bekend. Kent een enzes lezers het adres wellicht?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7