ïsor wie wij op I Maiden strijd aanbinden. m V erkeersongevalleo. Het werk van Minister 0e Visser. Woensdag 17 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16070 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 18 Juni CHR, L. VAN"DE BILT. 25-jarig bestaan van den Bond van Bloembollenhandelaren. Verkooping. UITGEEST. Het 40 jarig jubileum. Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht De Bond van Öloemboilenhandelaren herdacht in Groot Badhuis te Zandvoort gisteren zijn zilveren bestaansjubileum. Hierboven het bestuur. IJMUIDEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Fer week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. LEMSGHE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagin- s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bii Tooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Qft.ftfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7fijT| bij een ongeval met f OCO bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf] bij een breuk van f t ft bi; verlies va et tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 Oil UU.** verlies van beide armen, beide beenen of heide ooéen OU. doodeiijken afloop een voet of een ooc- l«o. duimofwitsvios-er 1 «JU-** been of arm Uandere vinger. Uit ons vorig artikel is zeker nogmaalPge- kleken, dat er van de onderwijsbevrediging; 'an de volledige gelijkstelling van openbaar en bijzonder lager onderwijs weinig was te recht gekomen, wanneer de kiezers in 1918 niet voor een stevige rechtsche meerderheid gezorgd hadden. Al heel spoedig na het optreden van het kabinet-Ruys de Beerenbrouck, op 25 Sep tember 1918, verscheen er een Koninklijk Besluit in de Staatscourant, waarbij een af zonderlijk departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen werd ingesteld, 't Was honderd jaar geleden, dat deze takken van staatsdienst in een afzonderlijk departe ment waren beheerd; sinds 1818 was Onder wijs steeds met een ander departement, meestal met binnenlandsche zaken, vereenigd gewee>t. Twee overwegingen zullen vermoe delijk minister Ruys tot dit besluit hebben geleid, 1ste, dat hij in dien moeilijken tijd als premier en voorzitter van den Ministerraad aan „Binnenlandsche Zaken", alleen genoeg zou hebben, en 2de, dat de onderwijs-poli- liek in een dusdanig stadium van ontwikke- Mng was gekomen, dat ze een geheelen man troeg. Die man was als aangewezen in dén persoon van dr. de Visser. Van diens be kwaamheden en redenaarstalent (een der beste sprekers van de Kamer) was iedereen overtuigd. Hij had nog een bijzondere eigen schap, welke bij zijn optreden te pas kwam: hij was n.m. zeer gezien bij de linkerzijde. In 1896 als protestantsch dissident gekozen, kwam hij als palstaander tegen Rome en de coalitie in de Kamer. In de parlementaire sfeer heeft echter zijn bekeering plaats ge had; hij ging over tot de christelijk-histori- schc partij en heeft zich jaren lang een trouw en bekwaam lid der rechterzijde getoond. Hij had echter zeer persoonlijke opvattingen; hij is een tegenstander van scherpe tegenstellin gen onder de protestantsche kerkgenoot schappen, maar voelt in het algemeen voor godsdienst en de erkenning van God in het staatsbestuur. Voor bijzonder Hooger- en Midt^lbaar onderwijs voelde hij aanvankelijk niet veel; van den aanvang echter i% hij wel een groot voorstander van bijzonder lager onderwijs geweest. Ten opzichte van open bare leeszalen en volksuniversiteiten had hij als Kamerlid een zeer vrijzinnig standpunt ingenomen. Dit alles te zamen maakte, dat hij bij zijn optreden bij de linkerzijde per- lona grata was. Hij zou dit spoedig niet minder worden bij de rechterzijde, wel ke den nieuwen bewindsman begrijpelijker wijze ietwat voorzichtig en aarzelend tege moet trad. De Troonrede, waarin „uitvoering van het gewijzigde art. 192 der Grondwet en voorstellen tot wegneming der ongelijkheid van bezoldiging van openbare en bijzondere onderwijzers" werden aangekondigd, moest wel een goeden indruk maken. Maar het kwam aan op daden, niet op woorden en op spoedige hulp. Want het bijzonder onderwijs geraakte in de knel. Minister de Visser deed meer, dan van hem verwacht werd: op zijn eerste begrooting plaatste hij dadelijk een post van 250.000, om aan de bijzondere scholen een bijdrage te kunnen geven in de exploitatiekosten, welke door de tijdsom standigheden ondragelijk waren geworden. Het verzet der linkerzijde hiertegen sloeg hij met een breed gebaar af. De post subsidie aan de bijzondere kweekscholen verhoogde hij dadelijk met twee ton en kondigde ver ier in zijn eerste memorie van antwoord een reeks van ingrijpende onderwijs verbeterin gen aan welke een machtig program vorm den en welke hij grootendeels ook ten uit voer heeft gebracht. Daar is vooreerst de in stelling van een Onderwijsraad, bestaande uit 15 leden, gesplitst in vier afdeelingen jhooger, middelbaar, lager en vakonderwijs), een college, welks taak is zich bezig te houden met „de voorbereiding van maat regelen van algemeene strekking, moodig om 'iet onderwijs paedagogisch op peil te bren gen en bij voortduring te houden" en om de Regeering omtrent de groote vraagstukken van algemeenen aard, verband houdende met onderwijs en opvoeding op de hoogte te hou den en voorstellen aan de hand te doen. Dan was er de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder lager onderwijs, door minister de Visser met den meest mo gelijken spoed volledig doorgevoerd. Daar voor was allereerst de indiening van een wet tot verbetering der onderwijzerssalarissen bij het bijzonder onderwijs noodig, welke de mi nister met groote energie tegen de oppositie in, doordreef. De debatten hebben toen nog maals doen zien, wat wij voor onze school te wachten hadden gehad, wanneer wij aan een linksche regeering of een minder krachtigen minister zouden zijn overgeleverd. Nog ge zwegen van de communisten, die maar liefst afschaffing van het bijzonder onderwijs en in voering van verplicht staatsonderwijs eisch- ten. behoeven wij slechts te herinneren aan de oppositie van den sociaal-democraat Qs- sendorp, den woordvoerder van de roode on derwijzers in de Kamer, aan de tegenkanting van de linksche heeren Ketelaar en Muralt, om nog even in de herinnering terug te roe pen, wat er van de financieele gelijkstelling bij 'n linksche regeering zou zijn terecht ge komen. Men had allerlei uitvluchten en moei lijkheden: eerst moest er een 8ste leer jaar komen, een omwerking van de onder wijswet enz. Dan zou men voor de finan- cieele gelijkstelling te vinden ziin! Maax mi nister de Visser dreef de gelijkstelling krach tig door en kwam daarna al spoedig met zijn nieuwe onderwijswet. Dit was een machtig stuk werk. Op onderdeden kan men critiek uitoefenen; -er is veel verschil van waardee ring mogelijk. Maar evenals den arhèid van Aalberse moet men zijn werk zien in groote lijnen en het beoordeelen naar de tijdsom standigheden. Dat er Van den oorspronkelij- ken breeden opzet onder den spoedig inval lenden bezuinigingsdrang veel moest wor den losgelaten, dat er geweifeld werd met verhoogiftg van den leerplichtigen leeftijd, dat de opvoering van het maximum aantal leerlingen per klasse hier en daar ontstem ming verwekte, dat de in uitzicht gestelde verbeterde opleiding der onderwijzers tot latere tijden verschoven werd en zooveel meer, is aanleiding geworden tot verminde ring van de sympathie, welke minister de Visser in- den eersten tijd van zijn optreden in zoo bijzonder ruime mate ook in on<.e kringen mocht ondervinden. Er zijn nog ver schillende andere feiten en verschijnselen in de loopbaan en de figuur van dezen eersten minister van Onderwijs te constateeren ge weest, welke hiertoe meewerkten en waar op wij nog terugkomen, wanneer wij in een volgend artikel nog iets over den perso n van den nu heengaanden minister iets willen zeggen. Maar waarin men in oordeelen ook met dezen bewindsman van meening moge verschillen, laat men de hoofdlijnen van zijn beleid en van de geheele onderwijspolitiek der regeering vast houden n.m. de snelle doorvoering der financieele gelijkstelling van ons lager onderwijs, waardoor eindelijk voor goed aan het bijzonder onderwijs vrije ont- wikkelingsvoorwaarden werden gegeven. Te genover dat groote feit vallen alle kleinere geschillen van onderwijstechniek of bezuini ging in het niet. neemt hij een voorname plaats in. Vooral de leden van den Ned R.-K. Volksbond weten wat zij aan den heer v. d. Bilt te danken hebben. Hij is redacteur van ,De Volkskrant". Een dezer dagen hield de heer Henri Hermans in Alkmaar een politieke rede. In den aanvang daarvan besprak hij ook de candidatuur van den heer v. d, Bilt. De heer Hermans zeide bij die gelegen heid: „De heer v. d. Bilt is in de Room- sche Kamerfractie om zoo te zeggen on misbaar en met man en macht moet wor den gewerkt, opdat ook de heer v. d. Bilt als derde gekozen wordt in Haarlem-Den f Helder". Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur R.-K. Jongevrouwenbond 8 uur Be stuur Ursus 8 uur Vioolonderwijs 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewer kers 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 89 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 1% van 2614 en s avonds van ha!» 8 van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs vooi Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle kerkdagen van v.tn 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindr"-boeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale po^ Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij ®de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschten kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. De derde candidaat van de lijst, in rang schikking, is Ch. L. van de Bilt, de ge liefde candidaat van hel corps R.-K. kie zers in den kieskring Den Helder Van de Bilt is daar en ver daarbuiten populair in den goeden zin des woords, zooals inder tijd Willem Pastoors 't was in den kieskring Beverwijk. Sinds 27 September 1918 heeft hij zitting in de Tweede Kamer, waar met aandacht zijn woorden en stemmingen wor den nagagaan. „Ook v. d. Bilt stemde vóór of tegen" is een meermalen gebruikte uit drukking om het gewicht van dc een of andere stemming in de Kamer aan te too- nen. Christiaan L. van de Bilt werd 22 Fe bruari 1869 geboren. Hij bezocht de lagere school en de rijksnormaallessen te Axel. Hij was daarna onderwijzer en leeraar in de gezondheidsleer aan de rijksnormaallessen -La tpfiaio nam en Het Kamerlid Henri Hermans kam ^et weten en zijn getuigenis over v. d But is van veel gewicht. Ons parool zij derhalve: „Ook v., d. Bilt moet in de Katner!" Maar dan moet de laatste Roomsche kiezer aan de stembus komen en Roomsch stemmen. DE FEESTVERGADERfNG. Gisteren werd in hotel Groot-Badhuis te Zandvoort het 25-jarig bestaan van den Bond van Bloembollenhandelaren feestelijk herdacht. De herdenking bestond }n "e' houden eener feestvergadering gevolgd door een diner, hetwelk de bond aan de leden en genoodigden aanbood. De voorzitter van den bond de heer A. Reinierse, hield de openingsrede, waarin de spr., na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, zijn vreugde uitsprak dat zoo- velen aan de uitnoodiging gehoor hadden willen geven. Spr. wilde hij aeze herden king vooral herdenken den heer Mr. Joh. Schoor, den grondlegger van den Bond en den heer Mr. G. Kruiff een der eerste voorzitters, die beiden zooveel hebben ge werkt om den bond tot grooten bloei te brengen. Ten slotte deelde spr. mede, dat in ver band met dezen grooten bloei, het bestuur had besloten bij dit 25-jarig bestaan een te legram van hude te zenden aan H. M. de Ko ningin. (Applaus). Hierna gaf spr. het woord aan den secretaris van den bond Mr. Tou lon van der Koog, die, na een korte in leiding een uitgebreid historisch overzicht gaf van de oprichting af. Het overzicht had spr. in drie perioden gesplitst en wel de toestand van den bond vóór, in, en na den oorlog. In de vóór-oorlogsche periode wees de spr. op de naaste aanleiding tpt de op richting van den bond, in navolging van den Verzendersbond op Amerika. Een commis sie uit de min of meer indommelende Bloemistenvereeniging ontwierp 'n concept statuten, en riep de constitueerende verga dering op 26 Februari 1900 bijeen. Het wa ren de heeren T. van Waveren, J. H. Wentholt, E. H. Krelage, G. Kruijff, H. v. Zanten en G. V. van Zanten. Doordat de verzendersbond zich bereid verklaarde met al zijn materiaal toe te treden, was de op richting des te gemakkelijker. ïn het eer ste jaar bedroeg het ledental 75, tprwijl er op dit moment 165 zijn. Aan de stichting heeft vooral ten grondslag gelegen het in formatie- en het incassowezen. In 1912 kwam de eerste boycotlijst uit, welke alstoen pl.m, 2G0 namen bevatte, ter wijl diezelfde lijst thans ongeveer 1275 na men bevat. In 1918 had een reorganisatie van de boy- cotlijsten plaats, welke uitstekende resul taten bleek te hebben. Het archief van het informatiebureau be schikt thans over pl.m. 55.000 namen van afnemers. In 1900 werden ongeveer 836 in formaties verstrekt tegen 11000 in 1924. daaraan gewerkt had, bijgestaan door den heer Nix. Uit de tweede periode, de oor logsjaren, valt o.m. op te merken, dat deze periode als de moeilijste werd gequalifi- ceerd. In Mei 1916 werd door Engeland een algeheel invoerverbod afgekondigd. Nadat de moeilijkheden die daaruit ontstaan wa ren geschetst waren, en een woord van huide was gebracht aan den toenmaligen voorzitter, den heer Warnaar, die in die jaren zoo ontzaglijk veel had gedaan voor den bond, worden achtereenvolgens dte min "of meer ingrijpende gebeurtenissen in den bloembollenhandel in die jaren geme moreerd. In Februari 1916 werd de vaart op Amerika stopgezet, terwijl de Holland- sche Regeering geen schepen meer liet ver trekken. Een commissie bestaande uit de heeren Colijn, voorzitter; Arentshorst, se cretaris en J. M. V. van Zanten, W. A. Philippo en J. van Gelderen, als leden, hebben tenslotte gedaan gekregen dat de Regeering een schip voor het bollen vervoer naar Amerika beschikbaar stelde. In Au gustus van dat jaar vertrok bet s.s. „Waal dijk" van de H. A. L. en half Sept. het s.s. „Scbiedijk". In dat verslag wordt deze commissie geprezen, als iets waarop de bond nog steeds tot op den huidigen dag trotsch op nag zijn. De verzending naar Frankrijk werd een mislukking genoemd, In 1918 was er een kentering merkbaar, hoewel de moeilijkheden nog veelvuldig waren. In 1914 kwam in overleg met het Bloem- bollenkweekersgenootschap het contract tot verbod van verzending van afgesneden hya- cinlhen tot stand en later van de gladio- i len en tulpen. Deze bestrijding noemde de spr. een belangrijk feit, temeer wijl aan den j exporthandel in bloembollen niets dan kwaad deed. In 1918 werd na een langdurige actie, door den Centralen Raad te Utrecht van de Ongevallenwet, de bedrijven van bfoem- bollenhandelaren niet verzekeringsplichtig verklaard. Na nog een woord van hulde gebracht te hebben aan den onvergetelijken toenmali gen voorzitter den heer W. Warnaar, bij gestaan door Mr. Dr. Ribbius, die even eens in 1918 zijn post neerlegde om het hoogleeraarsambt in Rotterdam te aanvaar den, en een kort overzicht uit het- jaarver slag van 1918, eindigt de 2e periode. De derdé periode, die van 1919 tot he den, noemde de^heer Toulon van der Koog de glansperiode. Was het bedrag van den export in 1918 slechts 8.100.000, in 1919 steeg dit tot 17 millioen, in 1920 tot 1914 millioen, in 1923 tot 26 millioen, terwijl dit in 1924 ver over de 30 millioen werd. Er zijn echter ook in die jaren door de valuta-schommelingen fortuinen door ex porteurs verloren, aldus gaat het verslag van den spr. verder. De belangrijkste afnemers waren Ameri ka, Scandinavië met Denemarken en Fin land met 5 a 6 millioen van de 17 millioen. Na vele onderhandelingen werd in Juni 1919 de consenten opgeheven, doch de ver- eischte invoervergunningen werden eerst op 1 Sept.- afgeschaft Nadat nog vele an der min of meer interne aangelegenheid ,den bond betreffende werden medegedeeld, werden ook nog de plannen tot stichting van een eigen centraal gebouw te Hille- gom gememoreerd, alsook het voornaam aandeel dat men gehad heeft bij de beplan ting van de Tuilerieën te Parijs en de ten toonstelling te Göteborg. - Resumeerend van de derde periode komt de spr. tot de conclusie dat deze zich ken merkt door een opleving van het vak in het algemeen door de steeds toenemende vraag van Bloembollen in het Buitenland. Ten slotte bracht spr. een eere-saluut aan de reizigers die met groote energie maanden lang in het buitenland bleven. Met een woord van hulde aan den te- genwoordigen voorzitter den heer A. S. Reinierse, eindigde de spr. het goed ge documenteerde- historische overzicht, wat een krachtig applaus van uit de vergade ring ontlokte. Hierna werd het woord gegeven aan den oud-voorzitter van den Bond den heer A. Warnaar, die in groote trekken de alge meene werkzaamheden en resultaten van den bond, alsmede het groote nut dat de handelaren er van gehad hadden naging. De spr. bracht daarom een hartelijk woord van hulde en dank aan hen, die den bond hadden opgericht, want zij hadden pio niersarbeid verricht. De meest vruchtbare periode om verbeteringen in het systeem van handel aan te brengen was de oorlogs tijd, aldus spr.. want door den nood en de moeite was er veel vertrouwen en waar deering in het werk van den bond geko men en dit was een van de eerste ver- eischten om te slagen. Verder herinnerde spr. aan de groote verdiensten welke Mr. Dr. Ribbius en Mr. Toulon van der Koog voor den bond hebben verworven. Ten slotte hoopte spr., dat allen krach- hoopte dat zij nog lang den groei der ver eeniging mochten beleven. Hierna werd deze feestvergadering ge sloten, om aan het inmiddels aangerichte diner aan te zitten, dat zeer geanimeerd verliep. Gisteren werd ten overstaan van notaris R. C. A. van Cranenburgh, in Hotel „Drie. huizen" te Zandvoort geveild: Een woonhuis met voortuintje en erf te Zandvoort, aan den Paralelweg No. 41, groot 1 Are 53 c.A. Kooper E. A. Jansen q.q. voor 7900. AANRIJDING CP DEN AKERDIJK IN HA ARLEMMERMEER. EEN JONGETJE GEDOOD. Gisteravond kwam een auto waarin ge zeten was een gezelschap Engelsche toe risten en bestuurd door een chauffeur uit Amsterdam, langs den Ringdijk in den Haar lemmermeer rijden, nabij de Lijnden, toen uit een der nauwe steegjes, welke daar lig gen tusschen de groote rij van kleine huis jes, een 5-jarig jongetje van den schilder H. op een drafje kwam aangeloopen, met zijn hengelstokje in de hand,om aan den water kant van den dijk in de ringvaart te gaan visschen. Het ventje was zich blijkbaar van geen gevaar bewust, keek niet eerst voorzichtig cf de openbare weg (Akerdijk), waar een druk verkeer is, vrij was, maar wilde zon der om te kijken den weg dwars oversteken met het gevolg, dat hij pardoes tegen de passeerende auto opliep. De chauffeur stopte onmiddellijk en nam het jongetje op, dat aan zijn hoofd een klein wondje had. Dr. Faber, uit Sloten, werd spoedig ont boden, verleende zijn hulp, doch dit mocht niet baten; het kind is na een half uur gestorven. t (Vervolg.) Barometerstand 9 uur v.m.: 762, Achterui' OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bildh Naar waarnemingen in den morgen van 17 Juni. Hoogste Barometerstand 769.0 m.M. t« Valentia. Laagste Barometerstand 737.1 m.M. tc Hernoesand. Verwachting van den avond van 17 tot den avond vaa 18 Juni: Matige noordelijke tot westelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, weinig of geen re gen, aanvankelijk iets koeler. landschen kiezer zooveel minder belangstel ling bestaat dan in 1922. Er is in die jaren, vooral in de materieele gesteldheid van ons volk, een wijziging in getreden: Uit 'n gevoel van verantwoordelijkheid moest er rekening gehouden worden met de econo- Des namiddags te 1 uur ving de wedstrijd mische toestanden, ook buiten onze gren- aan voor de 4de afdeeling faniare, op het zen. feestterrein, keurig en practisch ingericht. j Onbegrijpelijk wil het spr. voorkomen In deze afdeelingen dongen die vereeni- dat door een volk dat staat voor de keuze gingen mede, welke in deze afdeeling nim- j van een regeering, in deze laatste dagen mer een prijs behaalden. Het verplichte niet ruimer wordt aangevoeld dat hoogere stuk was „Le moulin sur la Fensch", par N. belangen moeten worden gesteld voor eigen Werkmeesters De deelnemende vereenigingen waren: 1. Fanfarecorps „St. Cecilia", Heemskerk, belangen, waaraan misschien is tekort ge daan, In de dagen van hoog conjunctuur was het directeur P. Kuys. Vrije nummer „Bonne et niet moeilijk enthousiast te zijn. Resumeerend blijkt hieruit dat de eerste tig zouden medewerken tot steeds grooter Heureuse", par L. Blemant. 2. Fanfare R. K. Jpngenspatronaat „Cas- tricum", directeur P. Kuys. Vrije nummer „Les lilas bleus", par C. Gadenne. In de 4e afdeeling Harmonie, namen aan den wedstrijd deel: met het verplichte num mer „Fleur d'antomne". par Z. Bajus. Maar vandaag, nu de materieele zorgen geklopt hebben aan ieders deur, bij de één een beetje meer als bij den ander, kan men zoo warm niet meer zijn, maar dwingt toch de vraag of een onverschilligheid als in deze dagen wel te rechtvaardigen is. Men kan niet tevreden zijn met als puntje -*„x leur u amuiime par z.. uaius. I v r i 1. St. Jozefs Harmonie, Beverwijk, direc- j bl> Paaltje komt, op de Katholieke lijst tc teur J. G. H. Damen. Vrije nummer „Mig- stemmen. .-f. noonette", par J. Gauman. 2. Harmonie Tuindorp, Amsterdam, dir. J. M. Breems. Vrije nummer „Les lilas bleus", par C. Gadenne. 3. Harmonie „Euphonia", Overveen, dir. J. W. Lefèbre. Vrije nummer „Solida Rite", Fantaisie par Jac. Martin. 4. R. K. Muziekvereeniging „Harmonie", Heemskerk, dir. F. Hommes. Vrije nummer „Mignonnette, par J. Bauman. In de Eere-Afdeeling Faniare speelde met het verplichte stuk: „Cortege Glorieuse", par A. Painparé het fanfarecorps „Cres cendo", Amsterdam (Sloterdijk), directeur P. Keijzer. Het vrije nummer was hier: „Lc lac Mandit", par F. Popy. Na afloop van den wedstrijd, werd door het lid der jury, den heer Van Erp, de uit slag medegedeeld, welke als volgt luidt.-' Marschwedstrijd Harmonie Tuindorp Amsterdam, 1ste pr. met 51.5 punt. Euphonia, Harm., Overveen, 2de prijs, met 44.5 punten. - St. Jozefs Harmonie Beverwijk, 2de prijs, met 44 punten. 4e Afdeeing Fanfare: St. Cecilia, Heemskerk, 1ste prijs met 154.5 punten. R.K. Jongenspatronaat, Castricum, 1ste pr. met 151 punten. 4de Afdeeling Harmonie: Euphonia, Harm., Overveen, 1ste prijs, met 158.5 punten. St. Jozefs Harmonie, Beverwijk, 2de pr., met 126 punten. Harmonie Tuindorp, Amsterdam, 2de pr., met 130 punten. R. K. Muziekvereeniging Harmonie, Heemskerk, 2de prijs met 137.5 punten. Eere-Afdeeling Fanfare. Fanfarecorps Crescendo, Amsterdam (Slo terdijk), 1ste prijs met 158.5 punten. Op verzoek van den voorzitter van het Uitvoerend Comité, den heer J. van Nienes Azn., trokken daarop de met een lsten prijs bekroonde vereenigingen onder de opgewek te tonen eener vroolijke marsch, het dorp .door, wat niet weinig bijdroeg tot verhoo ging der gezelligheid. Eindelijk had te 8 uur, onder grooten toeloop van het publiek, op het schitterend i electrisch verlichte feestterrein, de Eere wedstrijd plaats, waaraan slechts die ver eenigingen deelnamen, die in den concert wedstrijd een eersten prijs behaalden, waarvan de uitslag was, lste prijs met 60 punten, Euphonia, Har monie, Overveen. 2de prijs met 57 punten, Crescendo, Fan fare, Amsterdam (Sloterdijk). 3de prijs met 54 punten, Sint Cecilia, Heemskerk. Zoo is de eerste dag van het concours schitterend verloopen, dank zij de uitste kende regeling, de goede deelname en het vrij gunstige weer. per,ode tot aan den oorlog grootendeels'ge wijd was aan de belangen van het incasso- en informatiebureau. Dat deze afdeelingen thans zoo uitstekend werken was volgens de spr. wel op dc eerste plaats te danken aan Mr. Johan Spoor, die meer dan 12 jaar bloei van. den bond, daar men dan met alleen zijn eigen belangen, maar den Ne- derlandschen handel dus ook Nederland zeil tot bloei bracht (applaus). De voorzitter dankte met eenige waar- Jeerende woorden de beide snrekers en Politieke propagandavergadering. In het vereenigingsgebouw had Maandagavond de tweede politieke propaganda-vergadering plaats, belegd door de Kath. kiesvereeni- ging. Dit keer waren als sprekers uitgenoodigd de heeren Mr. J. B. Bomans uit Haarlem en Chris Jansen uit Amsterdam. De heer Verkade opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en leidde de spre kers met een kort woord in. De heer Chris Jansen begon daarna zijn rede In den aanvang van zijn rede, wees spr. op de geringe opkomst en herinnerde er aan dat het eens anders was, toen men na de verkiezingen met zelfde sprekers als le denavond de vreugde vierde van de over winning. Hoa is 't mogelijk dat ex hij den Neder- Men moet de stem uitbrengen uit volle overtuiging met hart en ziel. Na deze vergadering is uw propagandis tisch inzicht noodig om te zorgen dat op den lsten Juli, met enthousiasme en uit volle overtuiging op no. 1 der Katholieke lijsl wordt gestemd Er zijn bij de verkiezingsdagen weer een massa partijtjes die een bepaalde wensri die de kiezer van een bepaalde groep in hei hart draagt als verkiezingsleus hebber, er daarmee ons land gedurende 4 jaren wilier regeeren. Wij hebben weer te kiezen tusschen een Christelijk, een Vrijzinnig-Liberale of een Socialistische regeering. In enthousiast uitgesproken bewoordingen geeft spr. de vergadering een beeld welke richting de vrijzinnigen en de socialisten uit willen. Welvaarts politiek kan volgens de vrij zinnigen alleen worden gevoerd als men zich losmaakt van zijn beginselen. Tegenover een vurige overtuiging hebben wij niets aan te bieden. Het socialisme is en blijft ook voor Neder land een dreigend gevaar. Alleen een gezonde démocratie, die niet eenzijdig maar alzijdig is, kan gevolgd wor- den. De ontwapeningsleuze der S. D. A. P. is niet waarachtig. Ontwapening kan niet an ders dan geleidelijk geschieden, in overeen stemming met de internationale verboudin- gen. Uitvoerig bespreekt spr. wat door de hui dige regeering is gedaan op sociaal terrein. Als men de grieven, die er bestaan, stelt tegenover alles wat de Christelijke regee ring tot stand wist te brengen, dan zal de kiezer nu reeds weten wat hij doen moet. In groolè lijnen bespreekt spr. de wording van de katholieke partij, wijst vooral op de noodzakelijkheid der eenheid, vraagt aan de aanwezigen het offer der propaganda en eindigt met de leuze van dr. Schaepman: „Credo Pugno": „Ik geloof en ik strijd. Werker, en strijden opdat de drie cand:da- ten van de lijst HaarlemHelder op den lsten Juli uit de bus komen. Daarna werd gepauzeerd Na de pauze was het de beun aan Ir. Bomans, die het samengaan van dc Katho lieke Staatspartij met de socialisten besprak. De socialisten snakken naar een huwelijk met de .katholieke bruid en belovcri in hun vrijage van alles wat men maar wil. Maar o, wee, als we vier jaar met ze getrouwd zouden zijn Afgronden gapen er tusschen ae o. U. A. P. en ons, die niet te overbruggen zijn. Spr. bespreekt de ontwapening en step Rusland, België en Frankrijk ten voorbeeld waar socialistische ministers een sterker le- gef op de been hielden dan Nederland. Er is geen land zoover gegaan op het ge bied der" ontwapening dan in het Koninkrijk- der Nederlanden, hetgeen spr. met voor beelden en cijfers aantoont. Vervolgens geeft spr. de vergadering eet duidelijk beeld hoever Nederland andere landen op sociaal terrein vóór is. Tot de Katholieke Volkspartij komend, wijst spr er op, hoe vroeger de katholiek in Nederland gedrukt werd en hoe thans het katholieke leven in protestant Neder land bloeit. Spr. eindigde met een Christus heersche, i Christus regeere....! Daarvoor trekken we ten strijde op den lsten Juli. Met een dankwoord sloot de Voorzitter. Het Staatsvisschershavenbedriji. Afge kondigd is in het Staatsblad no. 209: Wet van den 28sten Mei 1925, tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uit gaven van het Staatsvisscbershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1925 en re geling van de afschrijvingen en uitkeeringen van 's Rijks middelen ten laste van dat be drijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1