f§MET16D~ IjgfilEJUWS VAN ALLES EN VAN OVERAL. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Bied Woensdag 17 Juni 1925 No. 66. NAAR DEN HOOGSTEN TOP DER AARDE. De top van den Mount Everest. Het Lama Klooster te Dsjekar Dzong. De aanvulling der Kieswet. De financieele positie van Klerken bij Registratie en Domeinen. - De dappere leden der expeditie 1924. In het midden staande Kolonel Norton, de leider, links van hem Mallory en geheel rechts Irvoine, de beide 1 mannen die bij laatste poging om den top van den Mount Everest Je be- j R0uerdam^spclcvaarde gisteren op de Mer L reiken om liet leven kwamen-, Jwecte. Men landde te Werkendam. Een 21- Wijziging der begrooting van Nederlandseh-lndië. De straf van het schoolblijven. De Kweekschool voor Vroed vrouwen he Heerlen De oudste inwoner van Apeldoorn overleden. Verdronken in de Merwede. Negeii personen in 't Oosterdiep. Door electrischen stroorr gedood. Wederom ontsnapt. De pseudo-Amerikaah eindelijk gearresteerd. Een aanslag in den sneltrein ParijsBerlijn. Een griezelige vondst. Bruggen over Rijn, Waal en IJsel. Het tragisch ongeval te Rotterdam. Valsche recepten. Hij wilde gratis logeeren in een hotel. SPORT EN SPEL- RECHTSZAKEN. LAWNTENNIS. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS, In 1921 trok de eerste expeditie ter be klimming van den Mount Everest uit, in 1922 de twee-de- Beide leidden niet tot het deel. In 1924 volgde de derde expeditie en ook deze wist den top niet te bereiken ten min-s-te met zekerheid te zeggen dat men er geweest is, is niet mogelijk, daar de beide 'mannen, die er eventueel in geslaagd zijn den top te bereiken, Mallory en Irvine van hun laatste poging niet zijn terug gekeerd. (Met kijkers hebben andere leden der expe- ;ditie hen nog kunnen volgen tot 600 voet onder den top, daarna enttrek de nevel hen -aan hun oog. En nooit zijn ze meer gezien. Wat er met hen gebeurd is, niemand weet het. Of ze zijn omgekomen op weg naar r iboven, of dat zij ten top bereikt hebben en op den terugtocht, hetzij door uitglijden jnaar beneden gestort zijn in den 10.000 voet diepen afgrond, -hetzij, door vermoeienis overmand, zijn neergevallen en bevroren, niemand weet het en misschien zal ook ooit iemand het te weten komen. Van de expeditie van- 1922 werden door -kapitein Noel kinomotografische opnamen gemaakt en door heel Eruopa en Amerika aeeft die film zeer veel opgang gemaakt. u was dan. ook werkelijk schitterend, en ,ik herinner mij nog levendig, hoezeer ik van ;de buitengewoon belangwekkende opnamen Svan -het volksleven en van het leven in de Lama-kloosters, die er in voorkwamen, heb genoten. Nu is ook de film, door denzelfden kap-- tyein Noel van de laatste expeditie, die van 1924 gemaakt, hier in het Cinema Palace j voor genoodigden vertoond en mij herinne rende wat de eerste film had te zien ge- wel niet zóó erg, als in veel van (Me schiet en moord-films, maar tcch zeker niet goed genoeg voor een zoo superieure film als deze. Wat is bijvoorbeeld ik heb niet alles genoteerd en doe dus maar een enkele aanhaling wat is „versch gevallen mist'; hoe moet ik mij een „heldere klip .voor stellen; wie zegt er in het Nederlandsen: „Norton was sneeuwblind geslagen" of „de klimmers waren in staat om op te stijgen"? Maar daar kan kapitein Noel niets aan doen en de Engelsche tekst die hij bij zijn schitterende beelden maakte, zal ook wel beter geweest zijn. Die beelden geven ons een prachtigen kijk op het leven van dit primitieve volk, dat daar op tien- en vijftien duizend voel hoogte op de barre, kale bergen woont; laat ons kennis maken met de zeden dier men- schen, die er groot op gaan als ze zich in hun leven meer dan eenmaal hebben ge- wasschen proost! en schildert ons het leven der Tibetaansche vrouw, dje, als ze een huwelijk sluit, naast haar echtgenoot, te gelijk eenige van diens broers tot man krijgt. Van het kloosterleven zien we in deze film niet zooveel als in de vorige, maar des te meer van het barre van het landschap, van die oneindige ijs- en seeuwwereld, die zoo huiveringwekkend en zoo troosteloos aandoet en toch zoo grootsch is in, haar woeste, grimmige pracht. We krijgen er een beeld in van de over ■en o-m de honderden bergtoppen die de Himalaya telt vcortgezweepte zwarte wolk gevaarten; we zien er den wind, die in dat barre land altijd hevig is, de versch gevallen sneeuw van de bergtoppen wegvagen en verstuiven, we zien er die schitterende zons ondergangen, die daar in dat gebied van eeuwige sneeuw zoo overweldigend mooi en zoo zeldzaam indrukwekkend zijn. Maar we zien er ook het worstelen en het strijden der Europeanen in dit onher bergzame gebied, het worstelen en het strijden tegen den berg, die zich niet wil laten overwinnen, die zich grimmig verzet tegen de pogingen der menschen om hem te overmeesteren -en die in de drie keeren, dat de strijd tegen hem is aangebonden, tel kens heeft overwonnen en dertien mannen als offer heeft doen vallen. De Tibetaansche Lama-priesters hadden, het den léden der expeditie voorspeld: de goden van den berg zullen het u beletten Uw doel te bereiken, en zij zijn nu, na de drievoudige mislukking, natuurlijk in hun bijgeloof gesterkt. Maar dat ook de ver vaardiger van de film zich daardoor heeft laten beïnvloeden en ten slotte, nadat hij ons het tragische verhaal van den dood der beide dapperen, Mallory en Irvine, in woord en beeld heeft gedaan, vraagt; „Zou het mogelijk zij», dat deze vreeselijke berg leeft en dat geesten hem bewaken?", lijkt mij toch wel een beetje erg voor een beschaafd Christen. Maar verstandige bezoekers zullen zich door zulke dwaasheden wel n-iet van de kook laten brengen en als zij het gebouw na de voorstelling verlaten, deze wel weer spoedig vergeten' om alleen te blijven denken aan de meer dan schitterende beel den, die hij heeft gezien en waarvan hij heeft genoten en.... geleerd. ARTHUR TERVOOREN. gev-en, nam ik dankbaar de uitnoodiging aan, om ook deze speciale voorstelling Vrijdagavond draait ze voor het eerst voor het publiek bij te wonen. Deze film, hoewel evenals de eerste een -film is van een Mount Everest-expeditie, is echter ge-heel iets anders. Noel's voorop gezette plan, toen hij met deze laatste expeditie uittrok, was, een film te maken, die ons een indruk zou geven Va» het ge- j'-heimzinnige en van de romantiek va» Tibet cn van de» geweldigen strijd, dien de ver overing van den Mount Everest, dien reus i onder de bergen, vereischt. i Dat is- hem zeldzaam goed gelukt. De •beelden die hij ons te zien geeft zijn meest- -al schitterend en als er in den begeleidenden jtekst, die tusschen de beelden door op het doek te zien komt, maar niet zooveel ver taald Engelsch en wat meer Nederlandse!) voorkwam, dan zou het geheel volmaakt zijn. Maar dat schijnt nu eenmaal een zwak te zijn va», film-fabrikanten, dat ze den tekst voor -hun film laten schrijven door menschen, die het niet kunnen. Het is hier De gemoedsbezwaren. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvulling van de Kieswet. Het ontzien van gewetensbezwaren ten aanzien van het naleven van de in het tweede lid van artikel 72 der Kieswet ge vorderde verplichting, konden eenige leden niet goedkeuren. Zijdelings wordt hier aan den stemplicht getornd. Bovendien wordi langzaam aan het bestaan van gemoedsbe zwaren van verschillenden aard, om aan de vervulling van wettelijk opgelegde ver plichtingen te ontkomen, zoodanig overdre ven, dat men ten slotte bij de anarchie zal zijn aangeland, Mèn vroeg, welke de gewetensbezwaren zijn, die men kan hebben, tegen het zich aanmelden aan het stembureau? Men wordt niet gedwongen om te stemmen. Daarentegen werd door anderen opge merkt, dat de overheid bestaande gemoeds bezwaren in het algemeen juist meer moet ontzien, en zich daarbij niet behoort te be palen tot uitsluitend godsdienstige bezwa ren, hetgeen een te eng beperkt begrip is. Tewerkstelling van wachtgeldpersoneel. Op vragen van den heer Staalman be treffende de financieele positie van kler ken bij Registratie en Domeinen en de te werkstelling van het wachtgeldpersoneel, heeft de minister van Financiën geantwoord Na eenige cijfers omtrent de bezoldiging te hebben aangehaald, vervolgt -het ant woord; De vraag of het den minister bekend is, dat de positie van de geagreëerde klerken bij liet dienstvak zoodanig is, dat vele van deze klerken tot hun 35-jarigen en nog hoogeren leeftijd geen betere bezoldiging kunnen bekomen dan van. 75 per maand, beantwoordt de minister, met inachtneming van het bovenstaande bevestigend. Kij is van oordeel dat er voorshands geen aan leiding is, om van den wensch der Kamer te dezer zake af te wijken. De vraag, of het mogelijk zal zijn, om het hoogere personeel van andere takken van dienst bij op-wachtgeld-stelhng ie doen overgaan naar den belastingdienst, heeft reeds een paar malen een punt van be spreking uitgemaakt met het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Het groote bezwaar er tegen is de studie, noodig om naar behooren een plaats in te nemen onder het hoogere belastingperso- neel. In het bijzonder kan niet verwacht worden, dat deze studie goede vruchten zal kunnen dragen ten aanzien van afvloeiend, hooger personeel, aangezien de voor het ambt van belastinginspecteur vereischte veel omvattende studie op gevorderden leeftijd bezwaren medebrengt. Nu bestaal wel de mogelijkheid, dat ook personeel van jongen leeftijd zal afvloeien, doch zoolang daaromtrent geen zekerheid bestaat, zou het niet verantwoord zijn daarop vooruit te loop-en door het exa men, dat op 21 Juli a.s, zal worden afge nomen ter aanwijzing van candidaten voor het ambt van surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, te doen vervallen, omdat dan geen waarborg bestaat van een aanvulling van het hoogere belastingpersoneel in de toekomst zooals de dienst dit eischt. Blijkt intussc'nen te zijner tijd, dat afgevloeid hooger personeel overgenomen kan worden, dan zal daar mede een volgend jaar rekening gehouden worden, in dier voege, dat alsdan geen examen voor den belastingdienst zal wor den uitgeschreven of een examen voor ven verminderd aantal plaatsen. Bij het afdeelingsonderzoek van de wets ontwerpen tot nadere wijziging van de be grooting van Nederlandsch-ïndië voor 1925 werd door enkele leden der Eerste Kamer bezwaar gemaakt tegen den post van 910.000 voor aanschaffing en uitzending van zes marine vliegtuigen. Zij achtten deze uitgave voor militaire doeleinden niet gerechtvaardigd. Bovendien wezen zij er op, dat deze uitgave noodig is geworden, omdat ten gevolge van- zeer on doelmatige behandeling het materieel spoe dig is verbruikt, -en in deze de zuinigheid al te weinig is betracht Afschaffing niet noodig. Op de schriftelijke vragen van den heer Ter Hall betreffende afschaffing van de straf van het schoolblijven van kinderen, heeft de heer De Visser, minister van Onderwijs, K. en \V. het volgende geantwoord; De wet geeft de», ondergeteekende geen bevoegdheid om maatregelen te nemen, waardoor gelijk wordt gevraagd een radicaal einde gemaakt zou worden aan toestanden, zooals in October 1924 te Delft en in begin Mei 1925 te Dordrecht voor kwamen, waarbij schoolgaande kinderen, die voor straf moesten nablijven!» de school, door vergeetachtigheid van het onderwij zend personeel in het verlaten schoolgeuouw achterbleven. De straf van schoolblijven behoort tot het tuchtrecht va», het hoofd der school, en onder zijn verantwoordelijkheid kan, hij mede worden opgelegd door de(n) klasse-onder- wijzer(es). Het nablijven van leerlingen kan op zich zelf natuurlijk niet als een gevaar lijke straf worden aangemerkt, en zeker niet, indien deze, gelijk het behoort, onder toe zicht wordt toegepast. Tot het doen af schaffen dier straf ontbreekt den onderge teekende de bevoegdheid, maar hij kan er de noodzakelijkheid ook niet van inzien. Zelfs een wenk, dat de nablijvers steeds onder toezicht moeten zijn. acht hij over bodig, eenerzijds omdat deze beide betreu renswaardige gevallen een zóó zeldzame uit zondering op het geheele aantal openbare en bijzondere lagere scholen zijn, en ander zijds, omdat juist die gebeurtenissen zelf de beste waarschuwing zullen zijn, om het noo- dige toezicht in het vervolg ook in andere scholen'niet te doen ontbreken Verschenen is hel Voorloopig Verslag der Eerste Kamer in zake het ontwerp van wet tot aanvulling en verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooting 1925. Betreffende artikel 157, het subsidie voor de Kweekschool van Vroedvrouwen te Heerlen wordt daarin het volgende opge merkt; Verschillende leden meenden uiting te moeten geven aan hun afkeuring van de door den minister gevolgde gedragslijn in zake de subsidieëring van de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen, Zij konden niet begrijpen hóe het den minister mogelijk is met 40.000 genoegen te nemen, terwijl hij 80.000 noodig achtte, of 80.000 aan te vragen, waar 40,000 voldoende is. Andere leden antwoordden hierop, dat het niet gaat om een algemeene vereenvoudi ging, maar dat het subsidie moet worden be schouwd als bedrijfsgeld en het bedrijf thans zal moeten v/orden ingekrompen. Men zal nu met de 40 000 moeten toekomen tot 1 Januari 1926. Een der leden vroeg of het rapport van de commissie van onderzoek naar den toestand van de school wel op onpartijdigheid aart- "spraak kan maken, wijl, naar verluidt, het bestuur van de inrichting niet door de com missie is gehoord. Het min of meer luxueuse van liet gebouw, dat nu bestaat, inag vol gens dat lid geen reden zijn tot opheffing van de school. Andere leden waren eveneens van oor deel dat de school nuttig is en haar voort bestaan gewenscht, ook al achten ze in krimping gebiedend noodzakelijk. Vrij algemeen wenschte men nader te worden ingelicht. Verscheidene leden achtten een subsidie van meer dan twee ton hoog genoeg en gewaagden van een bodemloozen put, waar in met 'het oog op de zoo noodige bezui niging, niet meer geld mag worden ge worpen. Zondag is te Apeldoorn op ruim 102-jari- gen leeftijd overleden Apeldoorn's oudste inwoner, de heer B. G. de Winter, wonende aan den Zwolschenweg. Ruim 20 jaren woonde de overledene, aie vroeger koop- vaardij-kapitein was, in Apeldoorn, Een gezelschap van twaalf jongelui uil jarige jongen van bet gezelschap ging zwem men en verdween plotseling in de diepte, 's Avonds is zijn lijk opgehaald. Te Wildervank (Gr.) zijn de auto van den heer H. en het motorrijwiel van den heer W. waarop mede diens vrouw zat, terwijl in een zijspanwagen zich twee kinderen van W. be vonden, doordat laatstgenoemde de auto voorbij wilde rijden, met elkaar in botsing gekomen, met het gevolg, dat alle negen per sonen in het Oosterdiep raakten. Door spoe dige hulp konden allen gelukkig gered wor den. Bij Ypelaar (N. B.) klom een jongen, waar schijnlijk met de bedoeling een vogelnestje uit te halen, in een paal van de electrischc centrale. Hij kwam met den electrischen draad in aanraking en werd onmiddellijk ge dood De beruchte in- en uitbreker, Piet Brisée, die voor justitioneel onderzoek in de Psy chiatrische kliniek in Den Dolder vertoefde, als verdacht van medeplichtigheid aan in braak in het correspondentschap van de Ne- derlandsche Bank te Amersfoort is Dinsdag morgen ontsnapt. Zooals onlangs werd medegedeeld, ver voegde zich in hotel „Mastbosch te Ginni- ken een pseudo-Amerikaan, die kamers kwam bestellen voor een 15-tal Amerikanen doch daags daarna, na den hotelhouder te hebben opgelicht, met de noorderzon ver trok. Thans wordt medegedeeld, dat de betrok kene, die intusschen ook in Limburg en te Wychen slachtoffers gemaakt heeft, te Reeuwijk bij Gouda is gearresteerd, wat te danken is aan de radiografische uitzending van zijn signalement. In den sneltrein ParijsBerlijn hebben 'n drietal Hollanders, die pas uit de gevangenis te Fresnes ontslagen waren, een Italiaan, die insgelijks in die strafinrichting vertoefd had, bij een twist een twaalftal mesleken toege bracht en hem daarna uit het coupévenster geworpen. Men vond den ongelukkige later langs den spoorweg liggen. De Hollanders, die op weg waren naar België zijn over de grens ontkomen. EEN GENEESHEER VERMOORDT EEN PATIENT. Ten huize van een geneesheer te Marseille is het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een wisseliooper, die sinds 14 Maart van dit jaar verdwenen was, gevonden. Het lijk was in een kast verborgen. De dokter scheen hoegenaamd niet verwonderd ever deze ontdekking. Hij verklaarde, dat de wisseliooper op 14 Maart j.l. bij hem was ge weest en hem 3000 fr. te leen had gevraagd. "Loen hij (de geneesheer) hem die som wei gerde, zou de kaslooper zelfmoord gepleegd hebben in de spreekkamer van den dokter. Dit verhaal kwam de justitie natuurlijk dadelijk erg onwaarschijnlijk voor en het voorloopig onderzoek, door haar ingesteld, bevestigde het vermoeden, dat de medicus den ongelukkige uit roofzucht vermoord heeft. De vermoorde, die ziekelijk was, werd door den dokter verpleegd. Toen deze op 14 Maart den patiënt opnieuw behandelde en laatst genoemde geld bij zich bleek te hebben, heeft de geneesheer den man doen inslapen en daarna vergiftigd. Het lijk werd vervolgens in een kast opgeborgen. De moordenaar stond bekend als een hart stochtelijke speler en dreef handel in anti quiteiten. Hij was een trouw bezoeker van nachtcafé's en onlangs werd er een revolver aanslag op hem gepleegd, doch hij diende geen aanklacht in. Nog andere beschuldigingen worden thans tegen den geneesheer ingebracht. Zoo is een andere vrouw onder geheimzin nige omstandigheden overleden en men ver denkt hem ervan, haar dood veroorzaakt te hebben. Een militair, die met den dokter in een drankhuis vertoefde en 20.000 francs in zijn bezit had, meende, na even aan de tele foon geroepen te zijn, dat er iets verdachts in zijn glas gedaan was. Een dame die door den arts verpleegd werd constateerde later, dat zij beroofd was. Omtrent het verleden van den dokter en de ontdekking van de misdaad valt nog het vol gende te melden Dr. Bóugrat zoo heet de moordenaar die pas 32 jaar oud is, diende tijdens den oor log in het leger, waar hij zich ten zeerste on derscheidde. Hij kreeg zelfs het legioen van eer en het oorlogskruis. In het huwelijk getreden met een dochter van dr. Avviérinos, vestigde hij zich als prac ticus te Marseille. Het echtpaar leefde geluk kig. Verschillende omstandigheden leidden tot een echtscheiding. De uitgaven van den dokter liepen hoog en schuldeischers maakten het hem lastig. Alsnu Zocht hij zijn toevlucht tot fraude, die zijn arrestatie tengevolge had. Een huiszoeking werd bij hem ingesteld. Men ontdekte aanvankelijk niets verdachts. Maar spoedig trok een vreemde lijkachtige lucht de aandacht der politiemannen. Het spoor volgend, deed men weldra de bo ven vermelde griezelige vondst. Het lijk werd ter schouwing naar de doodenkamer van het kerkhof Saint Pierre overgebracht. Naar de „N. Arnh. Crt." uit goede „ron verneemt, komt in de a.s. zomerzitting der Provinciale Staten van Gelderland een be langrijk voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde inzake den bouw van 'n vaste brug over den Rijn bij Arnhem, de Waal bij Nijmegen en de IJssel bij Doesburg. Gedeputeerden zullen voorstellen om een commissie in het leven te roepen die het vraagstuk van dezen bruggenbouw tot in dé tails zal bestudeeren, en de uitwerking van plannen krachtig ter hand zal nemen. Deze commissie zal zoowel de technische als de financieele zijde van de kwestie onder oogen dienen te zien. Het zal de bedoeling zijn dat de commissie met volledige voor stellen bij de Staten zal komen die leiden tot den bruggenbouw, waarbij zij nauwkeurig dient na te gaan in hoeverre de betreffende gemeenten"belang hebben bij een vaste brug en zich in den bouw zouden moeten interes seeren, op welke wijze de Provincie steun zal dienen te verleenen, enz- In deze commissie zullen ook de besturen oer drie gemeenten vertegenwoordigd zijn. Nog wordt vernomen, dat uitwerking van het vraagstuk door Gedeputeerden krachtig ter hand zal worden genomen en dat het re sultaat van het onderzoek der commissie niet bestemd zal zijn, „voor het archief" doch in tegendeel aanleiding zal zijn tot het spoedig nemen van maatregelen om tot den bruggen bouw te komen. EEN SCHADEVERGOEDING. In verband met het tragisch ongeval, dat zich Zondagnacht te Rotterdam afspeelde en waarvan een onschuldige het slachtoffer werd, verneemt de „Tel." dat de schadever goeding op dezelfde wijze geregeld zal vjprden als geschiedt bij een ongeluk, dat vaR onder de nieuwe Motor- en Rijwielwet. Zooals men weet berust volgens deze nieuwe wet de be wijslast van de onschuld bij den bestuurder van een motorrijwiel. Volgens de oude wet had de getroffene het bewijs van de schuid van den aanrijder te leveren. Hieruit volgt, dat bij het schietongeval aan de Delftschestraat de politie zich zal heb ben te rechtvaardigen over het door haar ver oorzaakte ongeval. De gemeente zal echter zonder procedure bereid worden gevonden de nagelaten betrekkingen van den heer Ambrosius schadeloos te stellen. Het politioneel onderzoek betreffende het ongeval is nog in vollen gang. Aanvankelijk tastte de politie in het duister omtrent de oorzaak van het feit, dat een plank van het deurpaneel, dat door den heer Ambrosius aan de binnenzijde zou zijn ingeslagen, in de kamer kwam te liggen. Sommigen meenden hieruit het bewijs te kunnen vinden, dat de deur niet door den verslagene, doch door de politie zou zijn ingeslagen. Het probleem is thans echter opgehelderd. De plank heeft n.l. eerst in de gang gelegen, doch bij het binnendringen van de politiemannen heeft een hunner die meegenomen en voor het ge laat gehouden om zich tegen eventueele sla gen te dekken. Daarna heeft hij de plank in de kamer neergelegd. Nieuwe gezichtspun ten heeft het onderzoek verder niet opge leverd. Heden is de sectie verricht, waarna de Of ficier van Justitie toestemming heeft gegeven het lijk te begraven. Een arrestatie. Eenige dagen geleden vervoegde zich een man in een apotheek in de Weesperstraat te Amsterdam en bood daar een recept aan voor een mengsel van cocaïne en morfine. Of schoon het papiertje de onderteekening droeg van Dr. Dubois (later bleek deze valsch te zijn) kreeg de apotheker wantrouwen en wei gerde het gevraagde te verstrekken. Dezelfde persoon, een jongeman van 28 jaar, trad Zaterdagavond om ongeveer zeven uur een apotheek in de le van Swindenstraat binnen en overhandigde daar hetzelfde re cept. De apotheker, die van het vorige geval in de dagbladen had gelezen, begreep dat ook dit recept niet in orde was. Hij vroeg den man over een half uur terug te komen daar hij het gevraagde zou bereiden. De politie van het bureau Linnaeusstraat werd van het gebeur de in kennis gesteld en toen de persoon te rugkwam, stond een rechercheur verdekt opgesteld op hem te wachten. De aanbieder die een zeer ziekelijken indruk maakten werd naar het politiebureau overgebracht. Hier gaf hij toe dat hij het verdoovingsmiddel bij zich zelf had willen aanwenden,daar hij veel pijn leed ten gevolge van een maagziekte, die vol gens hem ongeneeslijk was. Maandagavond te circa half elf werd een ingezetene van Eindhoven door iemand opge beld, die voorgaf chef van de politie te zijn en hem vroeg of hij niet genegen was een fat soenlijke Joodsche jongen, dien hij niet in het politiebureau wilde laten vertoeven te helpen aan nachtlogies in een hotel. Toen echter nadere inlichtingen werden gevraagd, waarop men verschillende antwoorden schul dig bleef, kreeg de opgebelde persoon arg waan en waarschuwde hij de,recherche, waar niets bekend was van een dergelijken fatsoen lijken jongen. De politie stelde terstond een onderzoek in, waaruit bleek, dat diezelfde persoon nog eenige andere inwoners had op gebeld voor hetzelfde geval. Bij verder onder zoek bleek, dat door een heer in een hotel te dezer stede reeds 'een kamer was bespro ken op naam van een der opgebelde personen. De heer had echter zijn kamer nog niet be trokken, doch zat nog heerlijk van zijn krantje te genieten, toen een rechercheur het hotel binnenstapte. Deze maakte zich bekend en arresteerde dén onbekende. Het bléek zekere P.D. te zijn, kellner, wonende te Amsterdam. HET ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage werd Dinsdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den „Kruidendokter" J. F. v. d. Poor ten, aldaar. Door den Kantonrechter was v. d. P. we gens verschillende gevallen van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld tot 5 maal één maand hechtenis. Thans werden weer verscheidene genezen patiënten gehoord. Beklaagde was niet ver schenen. De officier van justitie, mr. Hermans, achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen. Alleen de strafmaat diende nader te worden beschouwd. Men heeft gehoord van personen, zeide hij, die genezen zijn terwijl zij door medici waren opgegeven. Het kan afgekeurd worden, dat onbevoegden de geneeskunde uitoefenen en in 't algemeen moet daartegen worden opgetreden. Maar toch gelooft spr., dat het huidige systeem on volmaakt is. Er zijn nu eenmaal personen, die flair hebben op geneeskundig gebied. Voor hen komt clementie in aanmerking. Uit ei gen ervaring kent spr. ook gevallen van medi ci, die faalden. Een zekere correctie op 't systeem acht spr. dan ook toelaatbaar. Het gaat niet aan, personen als bekl. zoo maar in de gevangenis te gooien. Het vonnis van den kantonrechter wenschte spr. te bevestigen, doch wat de straf betreft wepscht hij deze te wijzigen in geldboeten. Voor de vijf geval len, waarin hij tot 5 maal één jnaand hechte nis was veroordeeld, eischte het O. M. 5 maal f 300 beete. De verdediger mr. v. d. Heyden vroeg vrij spraak of geringe geldboeten. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag [30 Juni. DE ARNHEMSCHE WEDSTRIJDEN Aan de wedstrijden van den Arnhemschi Lawntennis Bond, welke op de banen van het landgoed Klarenbeek gehouden worden van 1821 Juni, nemen van Haarlemsche zijde o.a. deel Mei. de Josselin de Jong, Van der Steur en Schoute. Het tournament belooft door de deelname van het meerendeel der aterkere Oostelijke spelers zeer aantrekkelijk te worden. Van de Wéstelijken speelt ook K; appert mee, ia heeren-double combineert hij weder met Bunink, die rïjzoen voor bet Aoel' doornsche Daitv uitkwam. DE BEKERWEDSTRIJDEN. In de afgeloopen weken zijn een aantaj partijen van de Hagrlem's Dagbladbeker wedstrijden gespeeld. Daar de deelnemers allen lid zijn van de Haarlemsche Lawnten nis Club worden de partijen grootendeels op de banen aan de Spanjaardslaan gespeeld. Met nog eenige maanden in het vooruit-, zicht wordt door de spelers geen haast ge-; maakt bij de afwerking der verschillende.' partijen. Met het oog op de komende wed strijden en de weersomstandigheden, die vooral in den laten zomer zoo tegen kunnen, werken, is een spoedigen voortgang wel ge wenscht. De uitslagen der gespeelde partijen zijn Jhr. J. de Jonge van Campens Nieuw-! land Jhr. A. van de Poll 3—6, 63, 62J A. J. van der Steur A. Schoute 6Z 7—5- Jhr. A. van de Poll P. de Graaf 64, 6—3. De nederlaag van den Haarlemschen kam pioen Jhr. van de Poll tegen Jhr. de Jonge is een groote verrassing. Gezien het vertoon de spel mag de overwinning zeer verdienc heeten. De Jonge viel voortdurend aan ei had met uitstekende smashes veel succes Hiertoe werkten de te korte lobs van Vat de Poll het succes in de hand. Niettemii mag het resultaat van de jeugdige Haarlem mer een succes genoemd worden. Dat van de Poll de Graaf zou slaan waj geheel zonder twijfel. De Graaf toch, be schikt over een uitstekend met open racket geslagen forehand, maar zijn backhand is zeer minder. Een aanval op dit zwakke onderdeel gevolgd door oploopen, heeft bijna altijd succes. Van der Steur won regelmatig var. Schou te, zijn doublepartner voor de wedstrijden te Arnhem. Schoute is veel meer dubbel speler. Indien het hem gelukt zijn ground- stroke beter onder controle te krijgen, zal zijn spel aanzienlijk verbeteren. Volley, smash en service zijn zeer voldoende, zij gaven hem o.a. in de partij tegen van de: Steur een 53 voorsprong in de tweede set HOLLAND EN DE DAVIS CUP. Nu de overwinning van Holland op Zw& den een feit is, en de strijd in den halvei eindstrijd tegen Voor-Indië gaat, rijst de vraag waar deze wedstrijd gespeeld zal wor den. De onderhandelingen met de voor-In dische ploeg zijn reeds geopend. Als datum is vastgesteld 10, 11 en 12 Juli. Op den lier en 12en Juli was echter reeds de Duitsch- landHollandwedstrijd te Keulen vastge-. steld. Deze wordt nu verzet op een later da tum, waarschijnlijk in Augustus of begin September. Voorts is het zoo goed als zeker, dat de Voor-Indiërs in ons land te gast zullen zijn. Voor de derde maal in dit seizoen zal Noord- wijk het terrein van den Davis Cup wed strijd zijn. De N.L.T.B. is wel gelukkig bij de vaststelling van de banen, waarop ge speeld zal worden. Van de zeven Davis-Cup wedstrijden zijn, de wedstrijd tegen Voor- Indië ingegrepen, een zestal in ons land ge speeld. Wat zal het resultaat zijn Met spelers als Jacob is de ploeg in Voor-Indië reeds ver zekerd van twee punten. Jacob, de 46-jarige veteraan, door en door getraind aan het tropische klimaat schijnt beter op dreef te zijn dan ooit. In de Fransche kampioen schappen plaatste hij zich in den halven eind strijd.In de eerste ronde voor den Davis Cup tegen Balgië sloeg hij Wasker, den sterker Belg, in 5 sets. Alleen indien Timmer en Diemer Kool een doorloopenden stevigen aanval tegen hem inzetten, is er sprake van Hollandsch succes. i De tweede single geeft den onzen een kans Dr. Andrea schijnt bij lang na niet zoo sterk, als Sleem, hoewel van het zelfde type. Ook in het heerendubbelspel van Jagan Mokal en Hadi hebben de Hol anders een kans. Diemer Kool en van Len- nep, mits beter op dreef zijnde dan de vorige week te Noordwijk, zullen zonder twijfel dit punt voor Holland in de wacht sleepen. In theorie hebben de Hollanders dus een kans. Echter verleden jaar bereidden de Voor-Indiërs met den geheimzinnigen Sleerrv met he^ taaie vasthoudende spel van Jacob, die tweemaal in vijf sets won, na twee sets achter gestaan te hebben, ons een onaange name verrassing. Afwachten is dus voorals nog geboden. KATHOLIEK SOCIAAL WEEKBLAD. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Juli a.s. voor het Katholiek Sociaal Weex.- blad dat thans zijn 25en jaargang tege moet gaat naast den Hoofdredacteur Mr. P. J. M. Aalberse. optreden een Raad van Redactie, bestaande uit de heeren: Prof. J. D. J. Aengenent, Mgr. Dr. Alph. Ariens, Dr. J. van Beurden, Pater Damasus, Dr. L. N. H. Deckers, Henri Hermans, Dr. L. G. Korten- borst, C. J. Kuiper, Mgr. Dr. J. Poels, ProL Dr. Ch. Raaymakers S.J., Mr. A. Tepe. Uit de samenstelling van dezen Raad biijkt, dat ernaar gestreefd is, de verschil lende hoofdrubrieken; Sociologie en Econo mie, Werkgevers- en Arbeidersbelangen, Landbouw en Middenstand, Drankbestrij ding en Vrouwenbeweging, erin vertegen woordigd te doen zijn. Ongetwijfeld zal door deze krachtige ver sterking der Redactie het Kath, Soc. Week blad in waarde en belangrijkheid aanzienlijk MEDEMBLIK, 16 Juni. Jtf K. Marktver. eeniging „St. Jozef". Aardappelen; groot' muizen 4.654.85, kleine muizen 2.4CE 3.10, per baal. Aanvoer 3000 baaL HOOGKARSPEL, 16 Juni. Vereen. ,.D* Eendracht". Schotsche aardappelen 4.50 5, kleine aardappelen 33.50. WOERDEN, 17 Juni. Kaasmarkt. Aan» 568 partijen Eerste kwaliteit 6065; tweede kwaliteit 5558; met Rijksmerk 5859.zware 72. Handel vlug. Heb het nilstekendste aan te Meden da, iemand wenscben kan, hoe zal ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5