imHED Suzanne Dupré. Dreigende stopzetting van een groot aantal fabrieken in het Ruhr gebied. Het standpunt van Italië ten opzichte van het Veiiigheidspact. Gewapende Chineezen dooden te Sjanghai een Engelschman. Onder de Radio-berichten: Italië besluit niet aan het Veiligheidspact deel te nemen. In de ijzerfabrieken in het bekken van Charleroi staken 15000 arbeiders. Noodweer is oorzaak, dat bij New-Yersey een ern stig spoorwegongeluk plaats vindt. Gem. buiienl. berichten* AMD Het veiiigheidspact. De Fransche Ministerraad. Verijdelde communistische aanslag op een munitiedepot. De staking in de ijzergieterijen bij Charleroi. Hitte en noodweer in de V. S. De Chineesche beweging tegen de vreemdelingen. De loonregeling van het Spoorwegpersoneel. Een eskader vliegtuigen naar Kopenhagen. De verkeersweg van Middelkarnis. Een Zuid-Afrikaansche luchtmaildienst. De gemeente Voorburg koopt de buitenplaats Hoehenburg Bezoek van minister Ruys aan de R. K. Universiteit. De kazernes te Delft. Een reis naar de Fjorden. DRANKBESTRIJDING. FINANCIËN. UIT ONZE OOST Een nieuwgroot siatior, te Batavia. KERK EN SCHOOL. De E.E. P.P. Redemptoristen 75 jaar te Amsterdam. Kosten van werkverschaffing te Emmen. LANDB. EN VISSCHERIJ Een nieuwe roos bekroond. FEUILLETON. j48. Het Duitsch-Fransche Handelsverdrag. De „Petit Parisien" meldt, dat de onder handelingen op handelsgebied tusschen Frankrijk en Duitschland voortduren en dat men reeds tot overeenstemming is gekomen op bepaalde punten zooals' de scheepvaart, de automobielen en het regime voor het Saar- gebied maar dat er nog geen accoord is ge troffen op zekere andere punten zooals de •netaal- en machinenijverheid. Het schijnt dat de punten van geschil alleen door de hoofden der delegaties kunnen worden ge regeld Trendelenburg, die heden uit Ber lijn verwacht wordt zal hieromtrent met den minister van handel, Chaumet, confereeren. De moeilijkheid bij de onderhandelingen spruit voort uit de geestesgesteldheid door Duitschers, die er over klagen, dat zij door buitenlandsche producten overstelpt wor den, terwijl zij juist begonnen zijn het pro tectionisme te bezigen en aldus het buiten land, door hun prohibitieve tarieven getrof fen, nopen met soortgelijke middelen te ant woorden. Painlcvé in Parijs terug gekeerd. De bladen zijn eenparig van oordeel, dat de terugkeer van Pair.levé, die gisterenmor gen werd verwacht, de opening zal beteeke- nen van een beslissend politiek tijdvak, in hetwelk drie gewichtige vraagstukken aar. de orde zullen komen, n.l. Marokko, de fi- nancieele toestand en de kiesrechthervor ming. Onmiddellijk na zijn aankomst zal Painlevé den ministerraad op de hoogte stel len van zijn indrukken en waarnemingen in zake Marokko. Men weet nog niet of Pain levé reeds dadelijk in de Kamer over Marok ko zal spreken of dat hij zijn, verklaringen zal voorbehouden voor de commissie der buitenlandsche zaken. De „Ere Nouvelle", het orgaan van het linkerbloc, schrijft, dat het geheele republi keinsche Frankrijk achter Painlevé staat, be halve eenige warhoofden en het blad noo digt den premier uit, een energieken wil te toonen die allen tegenstand zal doen staken. Een nader telegram meldt Painlevé is gisterenmorgen uit Marokko fe Parijs teruggekeerd. Dreigende staking in het Ruhrgebied Er loopen ernstige geruchten omtrent een ipoedige stopzetting van een goot aantal fa brieken. De „Elberfelder Anzeiger" meldt, dat er in geheime vergaderingen van de werk geversorganisatie plannen besproken zijn, om alle groote fabrieken in het Ruhrgebied en het Rijnland omstreeks vijf Juli te sluiten. Ook de bladen te Essen bevatten berichten over dergelijke onderhandelingen, doch zij gelooven, dat deze eerder zullen uitloopen op inkrimping van het aantal arbeiders. y Op drie Juli zullen drie groote mijnen té Hoerde worden gesloten. In deze mijnen .werken nog 8000 arbeiders. De amnestie in Duitsch land. Wat de Duitsche regeering voornemens Ichijnt te zijn te doen ten aanzien van de amnestie, welke bij de verkiezing van Hin denburg als rijkspresident werd beloofd, wekt in democratische kringen groote teleurstel ling. Naar de „Frankf. Ztg." verneemt, zou het de bedoeling zijn de amnestie te beperken tot de daden, die voor 1 October 1923 be gaan zijn. En dan alleen indien bij het van kracht worden van de wet van de opgelegde straf nog ten hoogste een jaar gevangenis straf of vestingstraf moet worden ondergaan (geen tuchthuisstraf dus.) Het karakter van den maatregel zou dus duidelijk worden bepaald door het overwegen Van politieke overtredingen en misdrijven >an rechtsche zijde begaan, welke onder de imnestie zouden komen. Indien men echter Verzoenend zou willen werken, zou gelijke lijk rechts en links moeten profiteeren van het amnestie besluit. Juist als dit niet het ge val zou zijn, zou de verbittering aan de min der gunstig behandelde zijde toenemen. Dat men tegen alle vroegere gebruik in alle in de laatst verloopen twintig maanden- begane daden van de amnestie uitsluit is, meent het democratische blad, niet te recht vaardigen. „Dat is niet een amnestie krach tens rechtsoverwegingen, maar naar politieke Voorkeur en zoo zou de amnestie worden, wat ze juist nooit mag zijn, indien ze niet doel en werking volkomen zal missen". De rijks- president behoort 'daarom op te komen te gen een maatregel, waardoor zijn naam zou worden verbonden met eenzijdige politieke itendenzen in een vraagstuk van recht. Italië en het Veiligheids- pact. In de zeer pro-fascistische „Tribuna"van Rome, heeft Rastignac over het veiligheids pact een artikel geschreven, dat het orgaan van Mussolini overneemt onder een groot hoofd „Waarom de Italiaansche regeering niet deelneemt aan de Veiligheidspacten" en met de opmerking, dat dit artikel alleszins verdient ruimschoots verspreid te worden. Na duidelijk gemaakt te hebben, waarom Italië noch bij de Rijngrens noch bij de Duitsch-Poolsche eenig belang heeft, wordt van de Breuner-grens gezegd Italië heeft voor zijn veiligheid de wapenen van de anderen niet noodig. Het heeft slechts de wijsheid van de anderen noodig voor zijn ex pansie, aangezien zijn te groote vruchtbaar heid een bevolking voortbrengt, die net niet kan voeden, en dus ook niet rustig houden, binnen zijn tegenwoordige bergen en zeeën. Deze groote bevolking, die dichters eens pro letarisch noemden, is thans, na den oorlog en opgewekt door den geest van het fascisme, op weg een volk van veroveraars en krijgs lieden te worden. Wat zal men dus morgen met deze toenemende bevolking beginnen Hebben dit zich ooit de verschillende mo gendheden afgevraagd, die, gedurende het Congres van Parijs en daarna, steeds een keten en een eenheidsfront vormden, wan neer het er op aankwam Italië te verhinderen een voet buitenshuis te zetten Italië moet imperialistisch kunnen ademhalen wil het niet nationalistisch sterven. Derhalve is Italië voorbeschikt om vroeg of laat lucht bij de anderen af te snijden, als men doorgaat aan alle kanten de vensters te sluiten ten einde het door verstikking of door burger oorlog te doen sterven. Leven moet men. En daar men niet steeds de hand kan uitstrek ken voor een aalmoes of voor emigratie, is het duidelijk, dat men deze eens zal moeten sluiten, en er een vuist van maken voor de verovering. De schrijver eindigt met de verzekering, dat het voor het nieuwe Italië dus onmoge lijk is te onderhandelen met de „huichelach tige diplomatie van het oude Europa", welks formules en systeem van koloniën zich heb ben overleefd. De strijd in Marokko. Het directorium meldt volgens een draad loos bericht, dat de Spaansche_ troepen di overwinning hebben behaald in den slag, welke Zaterdag begon in het gebied van Beni Hosmar. Dc vijand werd geheel" en al uit al zijn posities geworpen. Uit Rabat wordt aan de „Temps" ge seind, dat de toestand aan het geheele front kalmer is geworden. Dit komt omdat de Rixs trachten zooveel mogelijk graan binnen te halen. Zij kunnen over drie maanden in een kritieken toestand geraken als door een doel treffende blokkade hun voedselvoorziening wordt belemmerd het Rif, dat een buiten gewoon armen bodem heeft, kan niet zijn heele bevolking voeden. Daarom heeft Abd el Krim last gegeven de helft der strijders naar hun stammen terug te zenden. De tijdelijke verzwakking van het aantal onzèr tegenstanders zal niet van langen duur zijn, zoo wordt verder aan de „Temps" ge seind. Generaal Jacquemot schatte voorts het aantal der Riftroepen op slechts enkele duizenden met maar eenige kanonnen en weinig mitrailleurs de „Tetnps"-correspon- dent te Rabat taxeert het aantal strijders van Abd el Krim op bijna 80.000, allen voorzien van een snelvuurwapen. De geregelde troe pen hebben op elke 500 man een mitrailleur. Voortdurend hebben vijandelijke concen traties plaats in de streek ten Noorden van Taza, in het Oosten dus. Daar worden de eerste botsingen verwacht. De verschrikkelijke warmte aan het heele front maakt, dat. het optreden der troepen tot het allernoodzakelijkste wordt beperkt. Painlevé heeft gisterenmorgen in den mi nisterraad bevestigd, dat Frankrijk en Spanje volkomen tot overeenstemming zijn geko men om het Rifgebied te blokkeeren ten einde te verhinderen dat oorlogscontrabande vervoerd zal worden naar Abd-el-Krim. Verder wordt gemeld, dat Painlevé mede gedeeld heeft dat generaal Colombat, de commandant van een sector van het Marok- kaansche front van zijn post is ontheven aan gezien hij voorbarig order heeft gegeven tot de ontruiming van Wezzan. Maarschalk Lyautey blijft Hooge Commissaris van Ma rokko, doch het actieve opperbevel der Fran- sche troepen zal uitgeoefend worden door generaal Daugan. zijn geweest, ook nadat de schoten der in ternationale politie onder Engelsch bevel tal- looze dooden geëischt hadden, en dat de be schieting van demonstranten op den dag van bekendmaking van dit manifest, 9 Juni, reeds sedert zes dagen duurde. Verder zegt het manifest Moet m'en niet aannemen dat het hier een vooraf beraamden maatregel der overheid betreft, nu hij zes dagen gehandhaafd bleef? De professoren becijferen dat er tot 7 Juni 77 Chineezen gedood en 300 gewond werden. De gevechten, die Zondag m de noordelijke heuvelen van Kanton plaats hadden, hielden verband met de ontwapening der Yoenan- ners en waren niet van ernstigen aard. De re- geering maakt bekend, dat zoo goed als alle huurlingen thans ontwapend zijn en velen hunner ingelijfd in het regeeringsleger, die als arbeidsccrps gebruikt zullen worden. De spoorwegarbeiders gingen Maandag weer aan den arbeid. De „Times" meldt uit Shanghai De zee liedenstaking blijft zich uitbreiden. Alle kustschepen zijn opgelegd. Uit Sjanghai wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat een Britsch ingenieur, genaamd MacKenzie, 's avonds toen hij buiten de vreemde nederzetting een autotochtje maakte, door gewapende Chineezen is vermoord. Een vriendin van MacKenzie, miss Duncan, die zich eveneens in de auto bevond, werd dóór twee kogels getroffen, doch slaagde erin, met de auto op het terrein der nederzetting te komen, waar zij in elkaar zakte. Het doodschieten van den Britscnen inge nieur William MacKenzie door als koelies gekleede Chineezen en de verwonding van zijn begeleidster miss Duncan, toen zij den vorigen avond cp de grens van de buiten landsche nederzetting een autotochtje maak ten, wordt in ambtelijke kringen hier ter stede beschouwd als een moedwillige poging om de onderhandelingen tusschen de Chineesche en buitenlandsche vertegenwoordigers af te breken en de verflauwende animositeit te doen herleven. EEN COMMUNISTISCH ITALI AANSCH KAMERLID OVER DE GRENS GEZET. Te Par ijs weru Zateicag een vergadering gehouden ter herdenking van den dood van het Italiaansche Kamerlid Matteotti. De prefect van politie had tc kennen gegeven, dat geen enkel buitenlander hier het wooru mocht voeren. Niettemin sprak op deze ver- gadering het Italiaansche communistische Kamerlid Grieco Ruggiero. Hij werd aan den uitgang, aangehouden en over de grens gezet. DE ERNSTIGE BESCHULDIGINGEN TEGEN EEN DOKTER TE MARSEILLE Uit het onderzoek der politie tegen dr. Bou- grat te Marseille, beschuldigd van het ver moorden van een patiënt met het doel hem te berooven, is gebleken, dat de geneesheer ver schillende zijner patiënten placht te berooven a'ls zij bij hem kwamen of wanneer hij hen be zocht, na ze door een injectie bewusteloos te hebben gemaakt. Men vraagt zich af of hij zich niet op dezelfde wijze als met den ver moorden looper van lastige patiënten heeft afgemaakt. Zoo heeft hij ook eens iemand, met wien hij over den verkoop van een auto. onderhandelde en die veel geld bij zich had, meegenomen naar een café en daar getracht dezen te vergiftigen'door iets in het glas van den ander te werpen. Daar de drank er echter verdacht uitzag, wierp degeen, vóór wien het glas bestemd was, den inhoud op den grond. Zaterdag is de menigte den dokter, die reeds preventief zat wegens oplichterij, te lijf gegaan/ toen hij na het politieonderzoek in zijn laboratorium naar de gevangenis te ruggebracht werd. De politie wist te beletteil dat hij gelyncht werd,.doch het regende sla gen op hem van het verontwaardigde publiek. TWINTIG HUIZEN IN HONGARIJE IN DE ASCH GELEGD. In het stadje Gyöngyös zijn 20 huizen doo: een brand, veroorzaakt door den storm, ver nield. De schade wordt op 2 milliard kronen geschat. De brand woedde juist in dat stads gedeelte, dat bij den grooten brand in 1917, die nagenoeg de heek stad in de asch legde, gespaard bleef. rapport inzake minimumloon; beide rappor- tingen in de gemeente met 20 a 25 pCt. zul ten zijn uitgebracht door daartoe benoemde sub-commissies. De Fransche ambassadeur heeft g»,ie- renmiddag aan den minister van buiten landsche zaken het antwoord op het Duit sche memorandum inzake het veiligheids vraagstuk overhandigd. Het Duitsche memorandum en het thans ingekomen antwoord zullen Donderdag worden gepubliceerd, Italië heeft besloten, niet tot het pact toe te treden, daar dit niet strooktmet de Italiaansche opvatting over dc pacifica tie van Europa, Van bevoegde zijde te Rome werd aan Engelsche journalisten ver klaard, dat Frankrijks antwoord niet over eenkomt met het wezen van het Duitsche voorstel en dus in het geheel geen aut woord is, maar een nieuw eenzijdig voor stel vormt, terwijl Duitschland een vijfmo- gendhedenpact wilde sluiten, Ir. het belang van vrede en vriendschap bleef Italië er met andere mogendheden naar streven aan een algemeen plan als gelijkberechtigde deel te nemen, maar de belangstelling ver flauwde geleidelijk. Voor het geval Duitsch land verder wil onderhandelen zal het te genvoorstellen doen en Italië wil deze ont wikkeling afwachten. Op verzoek van de Fransche regecring zal de publicatie van de nota inzake het Duitsche veiligheidspact worden uitgesteld, omdat het Fransche geelboek, dat in deze aangelegenheid zal uitkomen, nog niet ge heel gereed is, Een nader bericht deelt mee dat eerst Vrijdagmorgen de nota gepubliceerd Tal worden. De Pekingsche professoren hebben een manifest verspreid in verband met de schiet partij te Sjanghai. De „Frankfurter Ztg." maakt uitvoerig gewag van dit manifest De tragedie, die zich te Sjanghai heeft af gespeeld, vervult het Chineesche volk met schrik en ontsteltenis. De feitelijke gebeurte nissen zijn door verscheidene kranten in ver schillende opzichten verdraaid weergegeven. Daar deze gebeurtenis tot verdere oneenigheid tusschen het Chineesche volk en de buiten landers kan leiden, hechten de hoogleeraren er'waarde aan, de feiten nog eens in alle bi- Zonderheden uiteen te zetten. Hun voor stelling komt overeen met de reeds officieel bekend gemaakte en onderstreept, dat het dooden van 'n Chineeschen arbeider geduren de de staking in de Japansche spinnerij het uitgangspunt der gebeurtenissen is geweest, dat de aan de sympathiebetuigingen deel nemende studenten volkomen ongewapend Omtrent den Franschen ministerraad wordt gemeld, dat Painlevé na afloop verklaarde, dat de Fransch-Spaansche samenwerking i3 begonnen. Twee Fransche oorlogsschepen kruisen langs de Rif-kust en onderdrukken de contrabande in wapenen. Krachtens het gesloten voorloopig accoord zullen de oor logsbodems der beide landen alle Marok- kaansche kusten surveilleeren. Met betrekking tot de beweerde mutaties in het opperbevel in Marokko verklaarde Painlevé, dat generaal Colombat niet terug geroepen is; er is evenmin sprake van gene raal Weygand of generaal Couraud. Er is niets veranderd wat de versterkingen be treft. De sanitaire dienst werkt uitmuntend en de vliegtuigen bewijzen onschatbare dien sten voor het vervoer der gewonden. Laurent Eynac, de secretaris voor de luchtvaart, voegde er aan toe, dat er in Ma rokko meer dan voldoende vliegtuigen en materiaal is. Volgens een bericht van de „Czeske Slovo" uit Bcregszasz in het Karpatenland, werd in den nacht van 14 op 15 Juni door communisten een aanval gedaan op het mu nitiedepot, die echter afgeslagen werd. Het blad beweert, dat de overval militair geor ganiseerd was, daar hij van drie kanten te gelijk ondernomen werd. Daar de soldaten, met de bewaking belast, slechts enkele scherpe patronen hadden, bestond het ge vaar, dat zij overmand werden. Eerst aan de toegesnelde versterking, die salvovuur op de aanvallers loste, gelukte het de communis ten op de vlucht te drijven, waarbij twee van dezen gevangen genomen werden. Sedert gisterenochtend is de staking in de ijzerfabrieken in het bekken van Charleroi een feit. tengevolge van de verlaging der loonen, welke is gebaseerd op de verminde ring van den index. Er zijn 15.000 arbei ders in staking. f Na een nieuwe hittegolf te New York, die aan zeven personen het leven kostte, brak plotseling een hevig onweer los, waar bij de bliksem insloeg in het groote gebouw van de Equitable. Een omvangrijk stuk steen werd losgeslagen en stortte op straat. Bij Rockford in New Yersey sloeg de blik sem op de Spoorrails) die verbogen werden waarbij zeven personen werden gedood en 30 gewond. Uit New Jersey wordt gemeld, dat gedu rende een onweer een trein is gedérailleerd. Er werden acht passagiers gedood en 42 ge wond. Het eerste rijtuig werd omver gewor pen. Doordat de locomotief ontplofte, vul den de puinhoopen zich met stoom. De pas sagiers leverden een waanzinnigen strijd om te ontkomen. Een aantal passagiers was op weg naar Duitschland om daar hun vacan- tie door té brengen. De te Shanghai gevoerde onderhandelingen over een compromis tot het doen luwen van de opwinding zijn mislukt. De Engelschen in China stellen zich op het standpunt, dat elk compromis verliezen kan levens en kapitaal van Engelschen in China ten gevolge zal hebben. Verscheidene firma's verzochten de regeering het daarheen fe willen leiden, dat het Foreign Office het gezantschap en de consulaten ondersteunt. Heel China voorziet de stakers overvloedig van geldmiddelen. Naar de „Tel." verneemt, zal de Loonraad der Nederlandsche Spoorwegen, die Woens dag bijeenkomt, o.m. een rapport inzake loon naar standplaats behandelen en een In zake loon naar standplaats zou de com missie tot de conclusie zijn gekomen, dat een vaste aftrek in beginsel beter is dan het tegenwoordige stelsel, n.l. aftrek van 4, 8 en 16 pCt. van het loon. De vaste aftrek zou dan als volgt moeten worden voor alle loonen: 80 aftrek voor klasse II, 160 aftrek voor klasse III, 320 aftrek voor klasse IV Door deze regeling zouden de lagere loo nen van de vier eerste klassen omlaag gaan, terwijl de loonen van het hoogere person- neel er door zouden stijgen. De commissie inzake het' minimum-loon zou in haar rapport tot de conclusie geko men zijn, dat het minimum op 1400 per jaar gehandhaafd moet blijven, terwijl een minderheid het billijk acht, dat het mini mumloon op 1500 oer jaar wordt bepaald. Een groep van drie Marine-vliegtuigen, onder bevel van luitenant ter zeê eerste klasse C. C. Weemhoff, is uit de Mok naar Kopenhagen vertrokken. Nabij Schiermon nikoog werd gedaald om brandstoffen bij te laden, waarna de tocht werd voortgezet. De oefeningsdivisie, onder kapitein ter zee Sluys is heden te Kopenhagen gearriveerd en zal aldaar met de vliegtuigen tot 22 dezer vertoeven Ged. Staten van Zuid-Holland zullen in de zomerzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland voorstellen den verkeersweg van Middelharnis (Dorp) naar de Tramhaven der R. T. M. in onderhoud en beheer over te nemen op voorwaarde, "dat de gemeente Middelharnis 10 pCt. der verbeteringskosten zijnde geschat op 78.600 en 50 pCt. van de jaarlijksche onderhoudskosten voor haar re kening neemt. De gemeente heeft intusschen het voorstel van Ged Staten aanvaard. De Fokker-vliegtuigenfabriek te Amster dam heeft aan de Zuid-Afrikaansche regee ring voorgesteld een luchtmaildienst in te stellen. De gemeenteraad besloot na geheime zit- fing, de buitenplaats „Hoekenburg" en een stuk weiland, daarnaast gelegen, te koopen te samen voor 260.000, B. en W. kregen daarna machtiging, te verkoopen aan de stichting „Effeia" te Utrecht, van Hoeken burg eene oppervlakte gronds (inclusief huis) groot 4100 M2; van Arentsburgh, reeds eigendom der gemeente een oppervlakte gronds met huis, groot 16500 M2, te zamen voor 90.000 benevens een strook gronds op „Hoekenburg" van 1500 M2 tegen 3. per M2. Door deze transactie is bevorderd: goede bestemming en handhaving der buitenplaat sen; rendabele exploitatie van gronden ter plaatse; systematische bebouwing van om geving en behoud van natuurschoon. Maandagmiddag bracht Z.Exc minister Ruys de Becrenbrouck een officieus bezoek aan de R.K, Universiteit te Nijihegen. De minister werd ontvangen door den rcctor- magnificus prof. dr. mag. G. de Langen Wen- dels en bezocht daarna de bibliotheek in de Platemakersstraat, Na afloop werd een thee gebruikt in Mai- son Roelofsen, waar verscheidene professo ren den minister hun opwachting maakten. Indertijd werden door de gemeente Delft aan het rijli kosteloos tot militair ge bruik afgestaan: de kazerne met erf '"t Prinsenhof", de kazerne met erf „St. Aga tha", het „Gebouw van de Infermerie" en de „Hoofdwacht" aan de Markt. Nu deze ge bouwen door den minister van Oorlog voor de militaire belangen niet meer noodig wor den geoordeeld, worden deze aan de ge meente teruggegeven. In verband daarmede stellen B. en W. den raad vóór, te besluiten om bovenge noemde gebouwen van den Staat terug te nemen. Het stoomschip „Gelria" van den Kon. Holl. Lloyd, is Zaterdagmiddag met 'een groot aantal passagiers van Amsterdam naar de Noorsche fjorden vertrokken. Na terug komst over een drietal weken zal het schip een tweede reis maken. DE GORDON BENNETT WEDSTRIJD. De Belgische consul Vigo heeft een tele gram gezonden aan het Belgische ministe rie van Buitenlandsche Zaken, waarin hij bevestigt dat Veenstra en Quersin in het bezit zijn van de geteekende verklaring, dat zij op Kaap Torinana zijn geland. Meer en meer komt men tot de overtuiging, al dus de „Tel.1, dat Veenstra tot overwin naar zal worden uitgeroepen. len moeten worden verhoogd. SOBRIËTAS. Het bestuur der Federatie Sobriëtas, aat .vroeger bestond uit tien leden, werd bij wij ziging der statuten uitgebreid tot twintig le den, n.l. de voorzitters en voorzitsters der diocesane Kruisverbonden en Mariavereeni- gingen plus een afgevaardigde uit het be stuur dier bonden. Zoo is dit bestuur thans samengesteld als volgt: Voorzitter(sters) dioc. bonden: J. G. Suring, Maarssen; Mevr. BrenninkmeyerVerhagen Sneek; Dr. Verbeek, Oss; Freule A. de v d. Schueren, Nijmegen; J. Houben, Rijksont vanger, Breda; Mej. B. v. Dortmond, Don. gen; H. B. v. d. Sar.de, Haarlem; Mej. Koks. hoorn, den Haag; W. Blokker, Sittard; Mevr, SchillingsVogels, Maastricht. Afgevaardigden dioc. bonden: P. J. Dieges, Uirecht; Mej. A. Reith, Zwolle; Pater Ilde- phonsus, Helmond; Mevr. Spierings, St. Mi chielsgestel; Ch. Schalken, Roosendaal; Mevr. M. AartsVerbunt, Dongen; J. G. Potharst, Gouda; Mej. A. Mooyman, den Haag; S. Sarolea, Maastricht; Mej. Jos. Gee- len, Venlo Tot voorzitter werd gekozen de heer J. G, Suring, tot secretaris de directeur van het Centraal Bureau van Sobriëtas te 's-Herto. genbosch, de Weleerw. Heer C. J. J. Ter. wisscha van Scheltinga. Beschermheer is Jhr. Mr. Ruys de Bee renbrouck. Geestelijk adviseur Mgr. Dr. A Ariëns. Het dagelijksch bestuur bestaat uit voor. zitter en secretaris, dr. C. A. Verbeek, vice voorzitter, Ch. Schalken, penningmeester ei de dames A. Kokshoorn en A. Reith. HET SPAARFONDS VOOR BODEM- CULTUUR TE LEIDEN. „Handelsbelangen" van heden zal de ere. diteurenlijst bevatten in bovenvermeld fail. lisement. Zij telt 10491 namen. Het totaal passie! bedraagt 1.554.405.06 De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste creditetren zijn: Joh, Geurze, 's-Gravenhage 8.437.65; J. H. Bap- tiste, 's-Gravenhage 7.932.54; J. J. C. v. Boren, 's-Gravenhage 6.119.49; W. Kuy- pers, Beugen bij Boxmeer 6.218.70; Gem. Warmold 7.690,41; J. de Cler, Leiden 6.625.35; Wed. B. J. Roggen, Moergestel 7.125.97; J. C. Wayens, Ulicoten 7.798.90; Haardenfabriek „Vulcana" 's-Gravenhage 20.898.54. De jarenlang reeds hangende kwestie ba- treffende het moderniseeren van het spoor wegnet in en om Batavia- is nu een schre de vooruit gekomen, doordat de S.S.-leiding" besloten heeft een nieuw, groot station ir. de benedenstad te bouwen terwijl de be staande spoorlijn dwars door de bovenstad welke een groote verkeershindernis is, zal worden omgebouwd tot een electrischr tramlijn. Vooral de nieuwe woonwijken Menteng en Gondangdia, die nu zeer lijde. door gebrek aan snelverkeer met het za kenkwartier, zullen daar ten zeerste mede gebaat zijn. Van welingelichte zijde wordt aan dl „Msbde" medegedeeld, dat op 13 Novem ber 1925 het vijf en zeventig jaar geleden zal zijn, dat de ZeerEerw. Paters Redemp toristen zich te Amsterdam vestigden en wel aan de Keizersgracht bij *de Wester- markt. In verband daarmede heeft zich een com missie gevormd die zich tot taak zal stel len, dat feit, met financicelen steun van Amsterdamsche Kaholieken, op feestelijke wijze te herdenken door het aanbieden van een passend huldeblijk. Uit genoemde commissie werd dezer da gen een commissie van uitvoering gekozen, die zich voorstelt over eenigen tijd gelden voor dat doel in te zamelen door het zen den van een circulaire, waarbij een intee- kenbiljet zal worden gevoegd. Als voorzitter der commissie is gekozen de heer B. A. Luykx, terwijl het penning meesterschap en 't secretariaat zullen wor den waargenomen repectievelijk door de heeren W. J. B. Dreesman en Ant. Wiegant, Naar gemeld wordt, hebben Ged. Staten van Drente, de begrooting 1925 der gemeen te Emmen niet goedgekeurd, o.m. omdat daarop de kosten van werkverschaffing bui ten de gemeente, tot een bedrag van 107.000 op den kapitaaldienst waren ge bracht. Volgens de zienswijze van Ged. Sta ten moet deze uitgave ten laste van den gewonen dienst komen, waardoor de belas- Door de Intern. Jury werd 14 dezer, aar de in 1924 door den Rozenkweeker G. A. v. Rossem te Naarden gewonnen roos Gooiland Beauty", na beoordeeling gedu rende twee bloeiperioden in den proeftuin te Bagatelle nabij Parijs, dé Gouden Me daille toegekend. De nieuwe roos is een Theehybride, kruising van „Golden Em blem" met „Sunburst". De bloem is groot, niet gevuld, zuiver oranje van kleur. Ze ver kreeg in 1924 reeds het Certificaat van Verdienste van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plank, en een Verg. Zilveren Medaille van de Ver. t. bev. der Rozen teelt „Nos Jungunt Rosae" Het klimaat van de stad Rome werd hem al te benauwd, en hij trachtte zijn vertrek, dat door vrouwelijke list steeds werd ver- echoven, te verhaasten. „Wat een onzin, in Rome een toilet te be stellen, wanneer men zoo spoedig naar Pa rijs zv. i ;rtrekii«% zoc zri hij op zekeren dag tot Marie Thérèse, die hem door eene liefkozing den mond sloot. Sedert den terugkeer van den heer de Roquépine waren de bezoeken van Suzanne steeds zeldzamer geworden, en het duurde niet lang, of ze bleven geheel weg, niette- Marie Thérèse er zoozeer op gen staande aandrong. Maar op zekeren dag was ze toch ge dwongen, eene uitnoodiging tot een diner aan te nemen. De heer de Roquépine had donna Flavia ter rechterzijde, en zijne zuster ter linker zijde. Marie Thèrése, die tegenover haar vader zal, droeg een wit mouseline gewaad, een lichu a la Marie Antoinette, en rooskleurige banden in hare lokken. Ze geleek op een herderin uit een schil- 1 deri; van Watteau, en eene groote levens vreugde sprak uit haar geheele wezen. Door de wijd geopende vensters kon men den koepel van de St. Pieterskerk zien, die door den rooden gloed van een Romeinschen zonsondergang beschenen, duidelijk tegen den blauwen hemel afstak. „Overmorgen vertrekken wij," zei de zus ter van den heer de Roquépine opeens op klagenden toon. „Dat is nu onherroepelijk besloten. O, hoe treurig is toch het afscheid nemen." „Ja, dat is altijd treurig," zei don Alber-' to, „maar als de scheiding van zoo korten duur is, dan wordt dé smart verzacht door de hoop op een spoedig weerzien." Don Alberto verstond voortreffelijk de kunst, den toon van zijne woorden in over eenstemming te brengen met de stemming van degenen, aan wie hij wilde behagen. En nog luider, opdat allen het goed zou den hooren, voegde hij erbij: „Ook ik vertrek nog vóór het einde van deze week naar Parijs." Suzanne hoorde deze woorden, die als een uitdaging werden uitgesproken. Maar tot wie waren die woorden eigen lijk gericht? Tegen haarzelve? Of tegen Sarno? Of tegen den heer de Roquepine? Misschien wel tegen alle drie. Maar toch was het een ander persoon, die voornamelijk daardoor werd getroffen. Een pijnlijke trek was op het gelaat van Donna Flavia gekomen. En Suzanne begreep dadelijk de reden daarvan. Het was niet de vrees, zijn gezel schap te moeten missen. Daaraan was ze gewoon, en ze wenschte dat zelfs uit plichtsgevoel. Maar als don Alberto vertrok, dan ver dween tegelijk de laatste mogelijkheid voor haar, om Prospero Sinibaldi te laten waar schuwen, en te redden. Toch spande de jeugdige vrouw zich in, tenminste uiterlijk hare kalmte te bewaren, en zich met den gastheer gezellig te on derhouden. De heer de Roquépine richtte tot haar verschillende vragen, die Suzanne niet kon verstaan, en die door donna Flavia even fluisterend werden beantwoord. Geen enkel oogenbük twijfelde Suzanne er aan, of die vragen en antwoorden haar zelve betroffen. Een los daarheen geworpen woord gaf den heer de Roquépine aanleiding, donna Flavia omtrent- Suzanne uit te hooren. „Ze is eene heilige, eene leeken-heilige, zooals monsignore Martin haar noemt. En daarbij is ze. in 't minst niet hardvochtig of streng, maar zeer menschlievend en toege vend voor anderen. Misschien zelfs wel wat al te toegevend. Ze zoekt de grootste zon daressen op, in de hoop, ze te kunnen red den, en dikwijls schrijft ze tot diep in den nacht lange artikelen, voor oude behoef tige dagbladschrijvers, de vroegere vrien den van haar vader, die niet meer instaat zijn, zelf hun brood te verdienen." Terwijl de heer de Roquépine naar Don na Flavia luisterde, dacht hij bij zichzelven, dat de wereld onrechtvaardig was in haar oordeel tegenover haar, en toen begon hij haar eenige vragen omtrent het verledene van Suzanne Dupré te stellen. Flare antwoorden waren duidelijk en kort „Ze heeft veel van haar vader gehouden, en nu bemint ze de ongelukkigen. Natuur lijk kreeg zc aanzoeken van allerhande zijden, wat haar wantrouwend ten opzichte van de liefde heeft gemaakt," zoo zei donna Flavia. „Ik herinner mij nog goed, hoe bekoorlijk ze was, toen ze twintig jaar oud was. U behoeft het don Alberto maar te vragen. Ook hem moet de herinnering daaraan zijn bijgebleven, omdat hij in het atelier van haar vader zich op de schilder kunst heeft toegelegd." „Gelooft u dus, dat zij nooit ernstig ver liefd is geweest?" vroeg de heer de Ro quépine, met bijzondere belangstelling. „Ik ben daar vast van overtuigd," zoo antwoordde donna Flavia, met de beslist heid van^ iemand, die van een eens opge vat denkbeeld niet meer is af te brengen. En hare_ vaste overtuiging miste haar uit werking niet op den heer de Roquépine. Hij nam hare meening aan, zonder daar over te redeneeren. En hij slaakte een zucht van verlichtnng, als iemand, wiens gemoed men van een zwaren last heeft bevrijd. Dadelijk nadat het diner was afgeloopen, naderde hij Suzanne. Hij had weer zijne vroegere hartelijke houding tegenover haar aangenomen, en in zijn stem klonk een nog diepere vereering voor het jonge meisje, alsof hij een onrecht wilde herstellen, waaraan hij zich tegenover haar had schuldig gemaakt. Hij verhaalde haar over zijn verblijf te Parijs, van de niéuwe liefdadige en sociale inrichtingen, die hij daar bezocht had, vroeg haar om raad in verschillende aangelegen heden, en eindelijk, terwijl hij met de hand naar zijne dochter wees, die aan het an dere einde van den salon de koffie pre senteerde, zeide hij: „Ik heb nog vergeten, u er voor te be danken, dat u uwe taak ais beschermengel met zooveel tact hebt vervuld." „Zulk een taak is zeer ondankbaar," zei Suzanne, zonder hem aan te zien. „Des te grooter is de verdienste wanneer men zulk eene taak goed vervuil, juffrouw Dupré. Dank zij uwe waakzaamheid ben ik op het juiste oogenblik teruggekomen." „U moet mij niet bedanken," antwoordde Suzanne. Er was in de houding van den heer de Roquépine iets, dat haar verontrustte, en haar herinnerdeaan een gevqel van verle genheid, dat ze lang geleden had onder vonden. „Wij zullen nu spoedig vertrekken," ver volgde de heer de Roquépine. „Eerst gaan wij naar Parijs, en dan naar buitef». Komt u hooit in Frankrijk, juffrouw Dupré? Wij hebben een landgoed aan den oever van j de Loire, en zoowel mijne dochter als ik 1 zouden zich zeer gelukkig achten, als t daar onze gastvrijheid zoudt wi'len aanne men." En daar Suzanne niet dadelijk antwoord de, drong hij er nog verder op aan: „Er is niets onmogelijks in mijn voorstel En bovendien zijn de zomers te Rome we gens de hitte onuitstaanbaar,." „Ik ben daaraan gewoon," antwoordde Suzanne. „Maar op den duur wordt men daardooi toch vermoeid en overspannen. Waarom neemt u nu niet eens een verstandig be sluit, en zegt mij, omtrent welken tijd wi' u mogen verwachten." Sedert eenige weken wachtte Suzanne op het vertrek van den heer de Roquépine, als bp eene verlossing. Waarom kreeg ze opeens lust, om ge. hoor te geven aan de stem, die haar zoo dringend uitnoodigdc? Maar dadelijk kwam ze weer In opstand tegen haar eigen zwakheid. „De zomer zal dit jaar drukkend heet worden," zei de heer de Roquépine. „Het is niet verstandig van u, hardnekkig bij uw besluit te willen volharden, om in Rome te blijven." Dadelijk antwoordde Suzanne: „Het is miin plan ook niet, te Rome t* blijven. Ik zal den zomer met Arabella Fa ne in Tirol doorbrengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6