IN EN OM HAARLEM den eersten Sendidaat I Mi. I. B 1 VAN Verkeersongevallen. Donderdag - 18 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16071 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. r „SPAAR EN HOUT". Gedep. Staten keuren het Raads besluit van Heemstede goed. Ken ford-auto van den schipper W. v. d. Linden te Hiltegom vloog Woens dagmiddag kwart over 4, op de Margrietenlaan. door kortsluiting, in brand. Er bleef niets anders ovèr als eeri geraamte. De bestuurder wist zich te redden. Agenda 19 Juni Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Een batig saldo van de Tentoonstelling te Heemstede. Het waarborgfonds behoeft niet te worden aangesproken. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De heer N. J. Tromp te Hillegom, die heden den dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaar in dienst der Nederl. Spoorwegen trad. HET EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN. Een levendige belangstelling. Komt de suikerfabriek te Velsen? Internationale Zangwedstrijd „Polyhymnia". DE PHOENIX-TERREINEN. De Haarlemsche Industrie. Uitslag wedvlucht postduiven orenrouxcmcuispriJS oacraagx rwo% Haarlem en Agentschappen: jPer week ƒ0.25 jPer kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij looruitbetaling 3.58 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertenties 33 een» per regeb Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de 1« Pagin- s 75 ct per regeL Vraag- en aaabod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct, b! vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verze kennisvoorwaarden, f 00,'IH Levenslange geheele ongeschiktneid tot werken door f 7Ef| bij een ongeval met OKI) Dij verlies van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «U lIU." verlies van beide armen, beide bee-nen of beide oogen »r« JIJ.doodeüiken afloop I "du. een voet of een band, f 1 ')tj oij verlies van een-f KI) bij een breuk van f 1(1 bi; verlies van een een oog; duim of wijsvinger 1 JU, been of arm frU." andere vinger. Er was gisterenmiddag ongewoon veel ap plaus in den Raad. Allereerst werd de her benoeming van den heer Maarschalk tot bur. gemeester van Haarlem officieel herdacht, met een hartelijk speechje van den waar nemend burgemeester, Wethouder Slingen- berg, waarmee de Raad met teekenen van instemming zich accoord verklaarde en een niet minder hartelijk woord van den nestor, iden heer v. d. Kamp, dat eveneens applaus uitlokte. Het derde hand- of liever tafel- geklap kwam na het dankwoord van den burgemeester zelf. Wat ons in de drie korte redevoeringen trof was de eenstemmigheid over den goeden toon, welke altijd in den Haarlemschen Raad heerscht, en de overtui ging dat de grenswijziging een levenstaak is, zoowel voor den burgemeester als voor de gemeente zelf. Ook wij hopen, dat burge meester Maarschalk, die terecht inziet, dat •ij op dit punt al zijn krachten moet con- centreeren, nog eens aan het hoofd van Groot Haarlem mag staan! Dan kwam er nog een applausje na de „dankbetuiging voor de vele goede diensten aan de gemeente bewezen" door den heer van Gasteren als directeur van den Stads schouwburg, bij het verleenen van diens eer. vol ontslag. De laatste luide bijvalsbetuiging kwam meer op het einde der zitting, n.m. bij dc benoemingen. Maar eer die er was, ging er heel wat voor af. Het betrof de benoeming van een opvolger van dr. Westerman als chirurg aan het Groote Gasthuis. Op voor stel van het college van Regenten droegen B. en W, als eenigen candidaat voor dr. J. P'h. Joosten Hattink. De heer Joosten maakte daartegen hezwaar, niet'tegen den persoon ■van den voorgedragene; diens bekwaamheid onderschreef hij ten volle. Maar tegen de ongewone indiening der voordracht. De ver ordening op het Groote Gasthuis schrijft voor, dal Regenten zoo mogelijk een aan beveling van twee of meer candidaten bij B. en W. indienen. En zonder dat zelfs maar een oproep naar andere gegadigden was ge daan. waren regenten met een voordracht van één persoon gekomen. Op grond daar van wenswhte de heer Joosten de benoeming aan te houden en regenten te dwingen een uitgebreider voordracht in le dienen. De so ciaal-democratische spreker kreeg veel bij val in den Raad, niet enkel van den heer Peper, die in dergelijke gevallen natuurlijk, ex professo met critièk' klaar staat; maar ook van de heeren Castricum, Joh. Visser en Wethouder Slingenberg, die het onjuist noemden, het benoemingsrecht van den Raad aan te tasten als hier was geschied. Alleen wilden zij nu de zaak eenmaal aldus .n het publiek was gekomen niet met de mo- tie-Joosten meegaan en geen nieuwe voor dracht eischen. Er ontspon zich een levendig debat over deze zaak. De heer Gerritsz, die het niet ■et zijn partijgenoot Joosten eens was, wiep «elfs de vraag op, of de Raad voor dergelijke benoemingen wel competent is. Die vraag was o.i. hier niet ter zake dienende. Immers gaat men dien maatstaf aanleggen, dan kan men aan al onze openbare bestuurscolleges het benoemingsrecht wel ontnemen, zonder er iets anders voor in de plaats te hebben. Immers terecht wees mr. Slingenberg er op, dat het college van regenten al even ondes kundig is als de Raad. Sterker stond de heer Gerritsz, toen hij het hier besproken geval een uitzondering noemde; dr. Westerman had zijn assistent dr. Joosten Hattink zelf als zijn opvolger aangewezen en dat moest hier voor den gemeenteraad leiddraad zijn. In dien geest spraken ook dr. Adrian (regent) en Wethouder Heerkens Thijssen (voorzitter van het regenten-college). Beiden haalden in den brecdc de verdiensten van dr. Wester man op, schilderde hem als medicus, die met een hoogleeraar gelijk stond; die een eigen systeem had en daarin anderen had opgeleid. Vooral mr. Heerkens Thijssen legde op het laatste den nadruk. Dr. Westerman heeft in de operatiekamer van het Groote Gasthuis een bepaalde school gevormd, hij had zijn eigen, beproefde methoden. Het zou zeker niet onmogelijk zijn een aantal knappe chi rurgen in ons land te vinden om dr. Wester man op te volgen Maar zij zouden hun eigen inzichten en methoden meebrengen. Waar nu de verdiensten van dr. Westerman algemeen erkend waren en deze zelf dr. Joosten Hat- Hnk had aangewezen om zijn werk voort te zetten, daar achtten regenten het in het belang van het Gasthuis en van de gemeen te, ook alleen Westerman's assistent ter benoeming voor te dragen. Een oproeping voor andere gegadigden zou maar een gchijnvertooning zijn geweest, onnoodige last en moeite veroorzaakt hebben. Dit standpunt is in het gegeven geval zeker alleszins begrijpelijk, maar toch niet geheel ongevaarlijk. Laten wij voorop zetten, dat in dit speciale geval de voorgedragene de aangewezen man is, dan is daarmee het «landpunt zelf nog niet juist. Immers het kan zijn, en het komt heel vaak voor op ieder gebied, dat een meester zich in zijn leerling vergist. Bovendien is het niet geheel onbe denkelijk de mogelijkheid van een andere richting uit te sluiten op een terrein als de («edische wetenschap, waar de eene opvat ting de andere zoo vaak verdringt en waar zulke snelle vorderingen worden gemaakt Het conflict Jnet den Rahd was dus begrij pelijk. Bovendien had het o.i. geheel voor komen kunnen worden. Welk bezwaar was er tegen om een voordracht van twee of meer personen op te maken en dan den Raad in een brief van regenten bij de stukken er op te wijzen, dat de eerst voorgedragene d e man was voor het Groote Gasthuis? Wij ma ken ons sterk, dat de heer Joosten Hattink dan zonder meer met algemeene stemmen was benoemd. Nu gebeurde het ook, maar na een ongewenscht debat en nadat de Wet houder namens regenten had verklaard, dat voortaan met den wil en het verlangen van den Raad zou worden rekening gehouden; De Raad gaf zijn instemming met die ver klaring en de heer Joosten trok zijn voor stel in. Er was nog een conflict, hetwelk aanleiding tot een breed debat gaf, en dat, op den ke per beschouwd, niet anders was dan een kwestie van te weinig tact en onbeheersrjfr temperament bij de betrokken personen. Wij bedoelen het conflict tusschen het gemeentebestuur en de H. O. V. Men kent het geval; het gemeentebestuur heeft aan de H. O. V. verzocht om a.s. Maandag op de Groote Markt een concert te geven bij ge legenheid van een vergadering der Neder- landsche Vereeniging van candidaat-notaris- sen. De nieuwe voorzitter, de heer Dyserinck en de secretaris hebben daartegen geprotes teerd. En toen B. en W. krachtens hun recht, in een contract met de H. O. V. neergelegd, aan hun opdracht vast hielden, maakten bei de bestuursleden openbaar, dat zij,.hun func. ties neerlegden. Gelukkig stond de Raad hier geheel aan den kant van B. en W. De vra gen van den heer Groenendaal betroffen slechts een informatie, of het in de toekomst i niet mogelijk was om het contract te wijzigen en de H. O. V. niet meer te verplichten op de Groote Markt te concerteeren. Zoodoen de kwam de zaak in den Raad. Wethouder Heerkens Thijssen noemde drie gevallen van de jaren 1921, 1922 en 1923, waarin aan de H. O. V. een zelfde opdracht was gegeven^ zonder dat daartegen was ge protesteerd. B. en W. waren dan ook niét van plan vlak te vallen voor dreigementen van het bestuur. Maar de zaak werd er voor de protesteerende bestuursleden der H. O. V. nog veel erger op, toen de burgemeester een uiteenzetting gaf van een onderhoud, hetwelk hij met den heer Dyserinck had gehad en waarin hij had aangeboden om a.s. Maandag avond de Groote Markt te doen afzetten voor alle rijverkeer; te bevorderen, dat de trams zonder signalen te geven en vooraf gegaan door hereden politie over de Markt zouden rijden; in één woord, dat een nog veel gunstiger toestand dan in den Hout zou wor. den geschapen. Maar ook dat voorstel had de voorzitter der H. O. V. afgeslagen. Na deze weigering rijst toch het vermoeden, dat de H. O. V. zich aan alle openbare concerten wil onttrekken. Wel heeft de heer Groenen daal dapper gezegd: daar zal ik niet aan mee doen, maar het is goed, dat dit meeningsver- schil in het bestuur der H. 0. V. dan nu ook maar vast openlijk aan den dag is gekomen. Het subsidie van 30.000 moet geen luxe worden. Ten slotte is een motie-v. d. Kamp aanvaard om het oude contract nog eens na te zien en de geheele zaak in de commissie van toezicht te bekijken. En inmiddels gaat het concert op a.s. Maandag door. De eigenlijke agendapunten waren van wei. nig belang. Vermelden wij nog een aanval van juffrouw Berdenis van Berlekom op da voordracht van B. en W. om de oude scjiool aan de Voldersgracht voor de R.-K. Huis houdschool beschikbaar te stellen. Het vrou welijk Raadslid deelde mee, dat de in Mei j.l. ingestelde commissie tot onderzoek voor de stichting van een gemeentelijke huishoud school ook haar oog op dit gebouw had laten vallen, waarom de spreekster aanhouding van deze voordracht wenschte. Met begrijpelijke verontwaardiging heeft mr. Bruch dit voorstel afgewezen. De Wet houder herinnerde aan de manier, waarop de Raad deze schoolgebouwen bejegend heeft; voor niets deugden zij; voor openbaar onder wijs kwamen zij niet meer in aanmerking en toen er over gedacht werd om ze voor een bijzondere neutrale school aan te bieden, werd uit den Raad gevraagd, hoe B. en W. het waagden om te komen met dezelui- zenschool! Nu komt 'er een onderwijs-in- stituut, dat toch krachtens de wet geholpen moet worden en het biedt aan, de school te verhouwen en geschikt te maken. En zie, nu zijn er op eens meer gegadigden. Maar dan is er ook nog zoo iets als een moreele verplich ting, zei mr. Bruch, welke nu van den Raad eischt om de eenmaal door B. en W. ge voerde onderhandelingen te bekrachtigen. De Raad begreep dat en verwierp het voorstel van mej Berdenis om de zaak aan te houden, met 8 tegen 24 stemmen. De heer van Liemt deed een goed werk met de openbare aandacht te vestigen op het feit, dat er tegenwoordig menschen op de scholen komen om een of anderen tak van nijverheid te demonstreeren (zoo b.v. onlangs een pottenbakker), die dan na hun uitleg allerlei artikelen aan de kinderen verkoopen. In den Raad werd van soc. dem. zijde gezegd, dat het kleinzielig was daarop aanmerking te aken. Gelukkig dacht de Wethouder van Onderwijs daar anders over. Wanneer hier niet omiddellijk een stokje voor gestoken wordt, dan heb ben wij binnen zeer korten tijd onder een of anderen mooien naam een heele mars- kramerij op onze scholen. Dagelijks kan men aan zijn huisdeur ondervinden, welke ingenieuse middelen er worden bedacht om v/aren aan den man te brengen., Gemeen schap en overheid hebben er belang bij den handeldrijvenden middenstand, welke op zulke hóoge lasten zit, tegen dergelijke uit wassen te beschermen. handeld. Na kennisneming der voorloopige financiëele resultaten, die een sluiten der rekening zonder nadeelig saldo in uitzicht stellen, wordt vastgesteld, dat het waar borgfonds niet zal behoeven te worden aan gesproken. De maatregelen, getroffen Ier voorbereiding van den openbaren verkoop der gebouwen en getimmerten, worden goedgekeurd. Aangaande het Hoofdgebouw wordt besloten, dit voorloopig niet te ver koopen in verband met de a.s. beslissing over de eigen gebouw-quaestie. Nog wordt "besloten aan de Vereeniging voor Vreemde- lingenverkeer voor Haarlem en Omstreken uit de tentoonstellingskas een subsidie te j verleenen in verband met de door deze ver- eeniging tijdens de tentoonstelling georgani- I seerde feesten, .waarvan dc gasten der ten- I dag 7 Juli. Woensdag 8 Juli en Donderdag I 9 Juli. Het geheele Triduum zal een intiem ka rakter dragen Naar wij vernemen hebben Ged. Staten v. Noord-Holland het Raadsbesluit inzake aan koop door de gemeente Heemstede van het buitengoed „Spaar en Hout" goedgekeurd. Gisteren werd in ons blad een uitvoerig verslag vermeldt, van de verggadering van Ged. Staten over de behandeling van de be zwaarschriften ingekomen tegen den aan koop van de buitenplaats door de gemeente Heemstede. Het standpunt van de gemeente Heemste de werd op deze vergadering verdedigd door den heer A A Swolfs, secretaris van de ge meente Heemstede. toonstelling mede hebben genoten. Het be drag der subsidie werd bepaald op 500; tevens werd besloten een gratificatie toe te kennen 'aan dén heer W. B. Roozen, opzich ter der Tentoonstelling. Besloten .wordt dat deelneming aan het algemeene fonds onder leiding van het Cen traal Bloembollen-Comité, ingevolge het be sluit der 150e Algemeene Vergadering ge vormd, aan de' leden krachtig zal worden aanbevolen en dat een spoedig le houden algemeene vergadering zal worden verzocht f een besluit te nemen om de deelneming aan bet fonds verbindend te stellen voor alie leden. Mededeeling geschiedt van de ter zake van de uitgave van een album mei afbeel dingen van de Tentoonstelling met de firma Weenenk en Snel te 's-Gravenhage gemaak- ti overeenkomst, waarin o.m. is bepaald dai het Hoofdbestuur toezicht houdt op de sa- 1 menstelling van het album. j Besloten wordt om de medewerking van de leden in te roepen voor de oppianting in den Proeftuin van .collecties Lilium ele- gans (Tbunbergianum) en umbellatum ter op- naamstelling door de Sub-Commissie- voor Bijgoed. Sociëteit St. Bavo. Haarl. Zanggenot, kwart over 8. Haarlems Gemengd koor, 8 uur. Rederijkerskamer, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cisbus Liefdewerk, Zoet'essfaat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur t R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens i Sociëteit St Bavo, Sraedestra'at' 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—, half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 1H van 26H en s avonds van haii 8 van half 8half 9 uur, fc.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat I Alle werkdagen van v in 1012 uur, des middags van 24 uur. en s avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R K. Ziekenveroleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen én aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr C Bos). R K. Leeszaal en uitleenbibliotheeb - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve der Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindc-boeken. St Marthavcreeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond t. Elisabeths Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende m'ddelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Hotzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het öroen-wit schild aan den Huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2-^3 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond, Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan bet zwarte schild met wit kruis aan der, huis gevel. In de gehouden vergadering van het hoofd bestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werden^ tot vertegen woordigers van de vereertiging in het Be stuur van den Ned. Tuinbouwraad aangewe zen de heeren Krelage en Schoneveld en tot hunne plaatsvervangers de heeren Van der Laan en Van Til. Besloten wordt om aan het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel op een desbetreffende vraag namens den Volkenbond gedaan, te antwoorden, dat voor het bloembollenbe- drijf evenals voor alle andere takken van den luxe-tuinbouw het uit economisch oogpunt absoluut gewenscht is, dat het Paaschfeest nóch te vroeg, noch te laat valt, maar liefst op den tweeden Zondag van April worde vastgesteld. Aangaande de tentoonstelling worden verschillende punten met de afwikkeling van zaken daarvan in verband staande, be- Stemt WOENSDAG 11ÜL! Lijst 23 Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit. OPGAVE: J. -J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Naar waarnemingen in den morgen val Meteorol. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.3 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 742.5 m.M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Juni: Aanvankelijk krachtige tot matigen, later afnemende noordwestelijke tot noordelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met aanvankelijke regenbuien, later afnemend, bewolking, zelfde temperatuur. AUTO VERBRAND, j Gisterenmiddag omstreeks 4 uur geraakte bij de bekende driesprong onder de Zilk een Fordje in brand. Bij gebrek aan bluschmid- j delen brandde de wagen bijna geheel uil. I Een groot aantal auto's uit de richting Haar- j lem verkozen een terugtocht en een omweg hoven het gevaar dat hun benzinereservoir met de felle uitslaande vlammen in aanraking zou komen. TE ZANDVOORT. De gemeentelijke vuilnisauto botste op den hoek van Tramstraat en Schoolplein te Zandvoort tegen een muur. De muur werd in elkaar gereden en het hekwerk omlaag gerukt. Reeds dadelijk was de eigenaar aan wezig om de schade te taxeeren. De auto werd niet beschadigd. De oorzaak is een weigeren van de stuurinrichting. Het initiatief van de parochie Bloemen- daal tot het houden van een Eucharistisch Triduum voor zieken heeft de levendige be langstelling van alle Katholieken uit den omtrek Een groote vreugde heeft de aankondiging van het Triduum gewekt in de huisgezinnen waar zieken sinds langen tijd niet in staat waren de kerk te bezoeken en van alle kan ten komen aanvragen. Reeds den eersten dag van aanmelding gaven 20 patiënten zich voor hét Triduum op In verband met den datum der verkiezin gen, welke op 1 Juli valt, is thans, naar wij vernemen, het Triduum vastgesteld op Dins- De benutting' der gassen van hel hoogovenbedriff. Naar de „Tel." uit zeer gezaghebbende landbouwkringen zegt te vernemen, staan de plannen der Coöp. Bietencentrale „Hol land" tot oprichting van een groote beet wortelsuikerfabriek thans als volgt: Bij de keuze van een deskundig adviseur, belast met het opmaken Van het ontwerp, is het oog gevallen op dr. Vlekke, directeur der c'oöp. suikerfabriek „Dinteïoord te Stampersgat, van welks inrichting de grootste in ons land. Voorts heeft het bestuur zich in verbinding gesteld met Van Glise en Zn. s Bank te Roosendaal, waardoor de financiëele regeling zoo goed als verzekerd is. Het aantal ge plaatste aandeelen is reeds de 3000 zeer dicht genaderd, zoodat nog slechts enkele aandeelhouders moeten worden aangezocht. Wat, betreft de plaats, waar de fabriek gebouwd zal worden, heeft men, zooals reeds eerder gemeld, het oog doen vallen op Velsen en Wel op een terrein ten Noor den van het Noordzeekanaal, gelegen tus schen het Hoogovenbedrijf en dc spoorbrug. Echter schijnen hiertegen nog bezwaren te bestaan van de zijde van het Rijk. Hoewel het Rijk dezen grond destijds als industrie-terrein van de gemeente Velsen heeft aangekocht, deelt men ons mede, dat dezt grond thans door den Rijkswaterstaat geresèrveerd wordt voor den bouw eener vierde sluis zij hel ook in een zeer verre toekomst, n.l. wanneer de thans nog niet voltooide derde sluis weer te klein mocht zijn geworden. Bovendien verneemt de Tel. nog, dat ter zake van eventutfele benutting van het te veel aan cokes- en hoogovergassen door de suikerfabriek nog geen principiëelc beslis sing is genomen. Wel wordt op t oogenbük ernstig onderhandeld tusschen de Hoogoven- bedrijven en het Provinciaal Electrisch be drijf in Noord-Holland over hel benutten dezer surplus-gassen tot opwekking van electrischen stroom, die alsdan door dc pro vincie zou worden afgenomen. Hierbij zul len echter geen bepaalde kwantiteiten wor den gecontracteerd, zoodat een andere be nutting of afzet eventueel nog steeds moge lijk zou blijven. In dit verband kan nog wor den gemeld, dat bovendien onderhandeld wordt met het gemeentebestuur van Am sterdam over de levering van hoogwaardig gas. Het gevolg van deze tweeledige onderhan delingen zou. naar wij ten slotte vernamen, kunnen worden, dat een soort belangenge meenschap zou ontstaan tusschen de Hoog- ovenbedrijven en het Prov. N. Hollandsche electriciteitsbedrijf, n.l. tot wederzijd scire levering, c. q. afname van stroom, naar ge lang der behoefte der Hoogovenbedrijven en wel in dien zin, dat in de tijden, dat er gas te veel is, de provincie den surplus-stroom afneemt, terwijl, wanneer bijv. Amsterdam, de suikerfabriek of anderen in een bepaalde tijd zóóveel gas zouden betrekken, dat net overblijvende niet voldoende zou zijn, om in de stroombehoefte der bedrijven zélf te voorzien, dit tekort omgekeerd zou worden geleverd door de provincie. Dit geval zou zich bijv. bij uitvoering der „Holland"-plan- nen kunnen voordoen gedurende de cam pagne in de wintermaanden. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat eveneens met Van Gelder's papierfabrieken onderhandeld wordt over de levering van energie door de Hoogovenbedrijven. Zaterdagavond zal bovengenoemde wed strijd worden voortgezet. Aan de beurt van optreden is de 3de Afdeeling Mannenkoren, waarin zich zeven vereenigingen deden in schrijven. Zondagmiddag zal de Demonstratie Kin derkoren plaats vinden. Niet minder dan elf koren, te zamen tellende ongeveer 2200 kinderen, zullen daaraan deelnemen. In de pauze zullen door het Knapenfanfarekoxrw. van een der Amstcrdamsche vereenigingen eenige muzieknummers worden uitgevoerd Zondagavond zingt de Eerste Afdeeling. Zes vereenigingen. waaronder de Licdertsfcl Haarlem's Zanggenot", zullen alsdan deel nemen. Het verplichte koorwerk in deze afdeeling is vNa Zonsondergang aan Zee", van den heer J. C. Anderson. Na afloop der 1ste afdeeling Mannenkoren zal de Eere-wedstrijd tusschen de eerste prijswin- ners in alle afdeelingen Mannenkoren plaats vinden. In tegenstelling met de loopende. onward, geruchten zij medegedeeld, dat voor alle nog komende afdeelingen van den wedstrijd Ismede voor de Demonstratie Kinderkoren, nog toegangsbewijzen verkrijgbaar zijn het Concertbureau Alphenaar. Door het gemeentebestuur is een ontwerp- uitbreidrngsplan gemaakt, gelegen tusschen Jansweg-Parklaan, Friesche Varkensmarkt en de spoorlijn Haarlem-Amsterdam. In dit uitbreidingsplan is opgenomen het geheele Phoenixterrein. Het omvat een hoofdver keersweg en twee zijwegen. De hoofdver keersweg is geproectcerd vanaf het Sta tionsplein door de garage van Limbech, door een rij huizen in het Ripperdapark er. langs hel industrie-terrein aan de Friesch» varkensmarkt. In verband met dit laatste hebben de vier industrieën, aldaar geves tigd, n.l. Gonnerman Co., de Amesican Petroleum Company Bremer's Houthandel en de Haarlemsche Draadnagelabriek, zich te zamen beraden. Aan Bremer's Houthandel deed men ons hieromtrent de volgende mededeelingen. De vier industrieën hebben ieder afzon derlijk, maar in den grond gelijk, een adre aan Haarlem's gemeentebestuu r gericht, waarin gevraagd wordt, het geproecteerde plan niet te verwezenlijken, doch 't daar heen te willen leiden, dat de vier genoemde industrieën op het Phoenix-terrein gevestigd kunnen worden opdat daar dan een zgn. model-inrustrie kan worden opgericht. De gronden, waarop zij thans gevestigd znij, zijn in erpacht gegeven, welke tennvn 1 April 1933 eindigt. Men erkent wel de noodzakelijkheid van een groolen weg, waar om de industrieën zich thans slechts tot He noodzakelijkste herstellingen beperken, om dat men voor 1933 geen groote onkosten wil maken. En de kleineere industrieën op het terrein verbeteren ook niets, omdat zi toch misschien in 1933 heen moeten gaan Zooals nu dc plannen zijn opgemaakt, i: het onmogelijk het terrein behoorlijk als industrie-terrein in te richten deelde man ons mede, omdat volgens het plan het ge heele terrein door drie wegen zou geschei den worden, waarvan twee feitelijk geheel overbodig zijn, en het terrein onnoodig in vier deel enzouden deelen. Er bestaat dan geen gelegenheid om fabrieksebouwen be hoorlijk op de overblijvende ronden te kun nen onderbrengen en zoo zullen wij dit' terrein moeten verlaten om elders een onderkomen te zoeken. En dit achten de firma s noch in heti belang van Haarlem, noch in haar eigen belang. Oo kde financieele lasten houder verplaatsing tegen. Kranen voor de Antwerpsche haven. Tc Antwerpen heeft de aanbesteding, plaats gehad van de levering van 30 electri- j sche kranen met een capaciteit van 3 ton. Inschrijvers konden tevens aanbieding doen voor de levering telkens van 4 kranen van een gewijzigd type. Het resultaat is geweest, dat de levering van 20 3 tons kranen opgedragen is aan de S. A. Les Ateliers métallurgiques de Nivel-j les voor 3.174.00 francs en van 10 3 tons kranen aaD de S. A. John Cockerill te Ser- ding voor 1.607.000 francs. Wat de kranen van een gewijzigd type be treft is besloten een proef te nemen met een vijftal verschillende soorten. De firma j StorkHijsch, Haarlemsche Machinefabriek Werf Gusto, Cockerill en Demag zullen elk van het door hen voorgestelde type een 1- tal stuks bouwen, die dan beproefd zullen worden. van Orleans (Frankrijk) 560 K.M. C. Wagemaker 1, J. v. Dijk 2, J. of Land 39, E. v. Rees 410. C. Kraaij 57,- J. Dal 611, A. Nieuwendijk 8. De duiven werden Zondagmorgen j.l. 7 uur gelost. De eerste duif werd getoond Zondag avond 5 uur 42 min. 28 sec. Er waren drie eere-prijzen; de eerste prijs was éen sierlijk marmeren inktstel, dat door C. Wagemaker werd gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1