B16D S711E.UWS KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. MARKTNIEUWS. Algemeene R. K. Politieke Landdag. De wijziging der Drankwet De wijziging der Kieswet. Prov. Staten van Noord-Brabant Het Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken. De verkeersweg Den Haag Rotterdam. VERKEER EN POSTERIJEN, Het grensverkeer met Duitschland. Het verkeer met autobussen. De woningbouw s-Gravenhage. te Een noodlottige brand, welke 3 slachtoffers eischte. Een intelligente boa-constricior. Hij maakte gratis motorritten. Van een stellage gevallen Een Salomon's oordeel, dat mislukte. Een brutale oplichting. Een nasleep van het droevig ongeval te Rotterdam. De 20.000 Kilo oud metaal in de Vecht. Ongeluk op een Schietbaan. De „bijna ledige" Carhidbus. Kunstmatige eilanden in den Oceaan. Van een ontvluchte die zijn celverlichting onvoldoende vond De bekeering van Israël. Het conflict in de bouwbedrijven Loonraad voor Spoorweg personeel. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Oester-campagne. Bespuiting tegen aardappel ziekten. RECHTSZAKEN. Had hij den spooroverweg opengelaten? VISSCHERIJ. Het Dagelijksch Bestuur van den Alge- :;eenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorga- isaties spoort alle personen, die een toe- ngskaart voor den Politieken Landdag, op 20 Juni a.s. te Utrecht te houden, hebben angevraagd en daarvan in 't bezit zijn, wringend aan, te zorgen aanwezig te zijn. Uiteraard is de uitgifte der toegangskaar en binnen zekere grenzen beperkt moeten lijven. Docht het Dag. Bestuur vertrouwt, 'at dengenen, die een kaart hebben ver kregen, allen den Politieken Landdag, door en groote opkomst, een schitterend wei- dagen te verzekeren. Dan zal deze Landdag beantwoorden aan ':et doel, waarmede hij is georganiseerd, om rul. het enthousiasme voor de laatste en waarste dagen van den verkiezingsstrijd iver het geheele land te bevorderen en van !cze vergadering een krachtigen invloed op >et propagandawerk voor de lijsten der R.-K. Staatspartij te doen uitgaan. In de Memorie van Antwoord aan de kerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet, zegt de mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat het wetsontwerp inderdaad door de wijzi- Co.g, tijdens de behandeling in de Tweede Kamer daarin aangebracht, aan beteekenis heeft ingeboet. De minister meende evenwel tot die wijzi ging te moeten overgaan, nu: le. het rapport van de staatscommissie- Van der Lande zeer spoedig zal verschijnen; 2e. de indiening van het ontwerp reeds een gunstig effect bleek te hebben gehad ten aanzien van den toestand, voor welks re geling het moest dienen. Wanneer de algemeene herziening der wet ter hand wordt genomen het is de bedoeling, dat dit zal geschieden wanneer iet rapport van meergenoemde commissie zal zijn verschenen zal ook aan de zgn. „verwarring" aandacht gegeven moeten worden. Van beschouwingen te dien aan zien meent de minister zich thans echter te moeten onthouden. Dat rechtsgevolgen worden verbonden aan het bestaan van „gegrond vermoeden" an misbruik van vergunning heft, naar de meening van den minister, niet elke rechts zekerheid op. Het bestaan van dat vermoe den moet gemotiveerd worden; en er zal dus gelegenheid zijn tot deugdelijke tegen spraak. De gewetensbezwaren. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wets ontwerp tot aanvulling van de Kieswet. Hierin verdedigt de minister van Binoen- landsche Zaken het ontwerp tegen de in het voorloopig verslag daarop uitgebrachte cri- tiek. Der overheid kan, naar hij meent, kwalijk een grief worden voorgeworpen, dat te zoo veel mogelijk met gewetensbezwaren reke ning houdt, te minder, wanneer degene, die zich daarop beroept, de normale verplich tingen nog verzwaart. Nu is het waar, dat een surrogaat voor de vervulling van den stemplicht zich niet laat vinden; dit licht echter in den aard der zaak en kan ook nu zooveel mogelijk tegen misbruik wordt gewaakt, geen gegronde reden tot ergernis geven. Het is toch van algemeene bekendheid, dat veler godsdienstige overtuiging zich ver zet tegen deelneming, althans van de vrouw, aan het staatkundg leven, of zelfs maar ;egen optreden binnen het stembureau. Dat alleen met godsdienstige bezwaren -ekeoing wordt gehouden, geschiedt, naar de minister nogmaals betoogt, omdat de rontrole op andere bedenkingen onmogelijk zou zijn. en metterdaad zou, werd ook daar mede rekening gehouden, de stemplicht fei telijk worden opgeheven. De minister erkent, dat ook bij betrach ting van den noodigen spoed, de wet niet tijdig genoeg in. werking zal kunnen treden pm nog invloed uit te oefenen voor de ver kiezingen van 1 Juli. Men mag echter aannemen, dat de burge meesters, komt de wet tot stand, in afwach ting van haar werking, eerlijke godsdienstige gewetensbezwaren zullen aanmerken als ge grond, om nalatige kiezers voor strafvervol ging te vrijwaren. Een batig saldo van 679.669.60 over 1923. De Provinciale rekening van Noord-Bra- dant over 1923 sluit in ontvangst op 7.564.664.94, in uitgaaf op 6.884.995.3314. Het batig saldo bedraagt derhalve J 679.669.60 Op de Dinsdagen 9 en 16 dezer vergaderde (e 's-Hage de Centrale Comm. voor Georga niseerd Overleg in Ambtenarenzaken. De sub-commissie voor de behandeling van het Bezoldigingsbesluit 1925, deed mededeeling van den stand harer werkzaamheden. Daar uit werd vernomen dat met de regeering be sprekingen zijn gevoerd om, in afwachting van de herziening van het besluit welke bezwaarlijk voor 1 Januari 1926 haar beslag kan verkrijgen, voor 1925 te komen tot een voorloopige voorziening van alge meen en aard. Ofschoon bij de regeering er kenning vond, dat onder de tegenwoordige omstandigheden voor het in overweging ne men vafn een zoodanige voorloopige voorzie ning aanleiding kan bestaan, achtte zij, ook na herhaald aandringen van de zijde der orga nisaties om ten deze reeds nu tot meer pre ciseering te komen, vooral ook met het oog op de mogelijke kabinetswisseling, deze zaak .niet voor het najaar rijp voor beslissing. De voorbereidingen van de onteigening .ten behoeve van den nieuwen verkeersweg Den HaagRotterdam, zijn in vollen gang. De taxaties der te onteigenen gronden tus- schen Rotterdam en Delft zijn thans ter beoordeeling aan den minister voorgelegd. Zooals men weet zal de verkeersweg, welke door het Rijk zal worden aangelegd loopen van de Hoornbrug onder Rijswijk tot aan de Schans te Rotterdam. Voor de ver betering van de verdere weggedeelten zullen de gemeenten den Haag en Rotterdam zelf moeten zorgen Op de begrooting voor 1925 is een bedrag van 250.000 voor den aanleg van den nieu wen verkeersweg geplaatst. Behalve voor de voorbereidende werkzaamheden is dit be drag bestemd voor den aankoop van enkele perceelen, welke voordeelig uit de hand konden worden gekocht. Op de begrooting voor 1926 zal een belangrijk grooter bedrag t worden aangevraagd particulieren 2143, waarvan 841 met premie i van het Rijk; voor rekening van de ge meente en toegelaten vereenigingen 1538, waarvan 902 met premie van het Rijk. Na aftrek van het aantal woningen welke door slooping, her- en verbouw en verande ring van bestemming, kwamen te vervallen, nam het totaal aantal woningen toe met 3170. Einde December waren nog in uitvoering 4052 woningen, waarvan 1879 voor rekening van de gemeente en toegelaten vereenigin gen. Nog niet in uitvoering waren 451 wonin gen, voor welke reeds bouwvergunning was verleend. v Het aantal inwoners nam in 1924 met 8794 toe, zoodat het totaal aantal inwoners be droeg 391.351 en het aantal woningen 93.995. Leeg stonden in Juni 1924 761, reeds be woond geweest zijnde woningen, en 418 wo ningen, die nog niet bewoond zijn geweest. Het Tweede Kamerlid Gerritzen heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minis ter van Justitie gericht: 1. Zijn de klachten, die in het hoofdar tikel van de „Zutfensche Courant" op 28 Mei j.l. geuit, als zouden aan het grens verkeer tusschen Nederland en Duitsch land, van Nederlandsche zijde vooral in den laatsten tijd tal van onnoodige moeilijkheden in den weg worden gelegd, terwijl van Duitsche zijde dit grensver keer met Nederland zeer eenvoudig wordt gemaakt, juist? 2. Is de Minister niet van meening, dat de van Nederlandsche zijde genomen maat regelen duur en overbodig zijn en onnoo- dig het verkeer en den handel remmen? 3. Is de minister bereid, met zijn ambt genoot van Buitenlandsche Zaken te over- •leggen, of de tijd niet gekomen is, om be sprekingen in te leiden, teneinde 't grens verkeer tusschen Nederland en Duitsch land weer vrij te maken, evenais zulks vóór 1914 het geval was. Door den heer Braat zijn aan den minis ter van Binnenlandsche zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het Zijn Excellentie bekend, dat het gemeentebestuur van Den Haag aan „De Eerste Westlandsche Autobusonderne ming te kennen heeft gegeven, bij schrij ven van 23 Mei j.l., dat zij vanaf 1 Augus tus a.s. niet verder Den Haag mag binnen komen dan het breede gedeelte van de Wilhelminastraat 224 gelegen aan de grens van Monster en Loosduinen? Acht Zijn Excellentie het in het alge meen belang, dat op deze wijze opgetre den wordt tegen de Westlandsche platte landsbevolking, die daardoor ten zeerste wordt bemoeilijkt om in Den Haag te ko men? Is Zijn Excellentie bereid te bevorderen dat Den Haag een open verkeersstad blijft r Blijkens officieele gegevens omtrent den woningbouw te 's-Gravenhage werden in het afgeloopen jaar niet minder dan 3681 wo ningen in den nieuwbouw voltooid. Van dit aantal werden uitgevoerd door HOE MEN IN SOVJET-RUSLAND ABONNE'S VOOR DE BLADEN WERFT. De bolsjewistische bladen wijzen den laat sten tijd met trots op den groei van de bolsje wistische pers, op het toenemen van het aan tal abonné's, ook op het platteland. Hoe ge schiedt echter de werving van nieuwe abon- nés op het platteland in Rusland Hierop vinden wij een antwoord in het bolsjewistisch blad „Krasnaja Pjetsjatj". (De Roode Pers), dat een beschrijving geeft van de wijze hoe de autoriteiten de boeren aanmoedigen zich op een blad te abonneeren. De bijeenkomsten voor de werving van nieuwe abonnés vinden nu in alle dorpen plaats. De toedracht is dan gewoonlijk zoo aan een tafel zitten agenten van de regeering, die telkens den naam van een boer uitroepen volgens een lijst, die voor hen ligt, want iede re boer wordt individueel behandeld. Naar de tafel met de regceringsambtenaren strom pelt een boer, dikwijls een oude man. Hij kijkt dan angstig naar de heeren aan de tafel en wacht op de vragen, die zullen volgen. Er ontspint zich dan een dialoog als volgt „Pjenjkow, wilt gij u op een blad abon neeren „Maar, lieve heeren, ik kan niet lezen," antwoordt de boer. „Dat is geen bezwaar. Je kleinkind zal je de krant voorlezen." „Ik heb geen kleinkinderen, ik ben heele- maal alleen." De agent denkt een oogenblik na 'en zegt dan „Rookt u „Ja." „Zie je nu, dat je de krant best kunt ge bruiken. Zij is op dun papier gedrukt en kan best voor cigaretten gebruikt worden." „Maar ik rook een pijpje/' zegt de oude boer en laat den agent zijn pijp zien. De agent wil echter niet meer naar den boer luisteren, hij wil veel abonnés werven om de goedkeuring van zijn chef te verdienen. Hij zegt dan „Denk er om, vadertje, dat als je je nu niet abonneert, je in het voorjaar geen zaaizaad zult krijgen. Je bent verplicht je te abonnee- renHoe groot is je boerderij?" „Ik heb maar vijf kippetjes." „Zoo.... Schrijf hem in de lijst op. Als hij niet betalen kan, dan nemen wij een kip." Pjenjkow wordt abonné van een bolsjewis tisch blad en zet bevend van angst een kruis onder het papier dat de agent hem geeft. Na hem komt Koertsew. „Je moet je op een blad abonneeren roept de agent barsch. „Maar ik heb geen geld, vadertje." „Wat? heb jij geen geld? En een koe heb je, schavuit Ik ken je al lang, jij bent een contra revolutionnair. Wil je dat ik een pro ces-verbaal tegen jouw opmaak Wat De boer schrikt en stamelt „Ik zeg toch niets Al$ het moet, schrijf mij dan maar op. Morgen zal ik meel ver- koopen en dan zal ik betalen." Zoo ging het met alle boeren van het dorp zegt de correspondent van het blad en zoo gaat het in alle dorpen van de Sovjet-Unie toe. Slechts 15-20 °/o van de boeren geven zich zonder dwang als abonnés op en de overige worden ertoe geprest. Als gevolg van deze „individueele" behan deling van de boeren is de oplage van som mige bladen in een korten tijd sterk geste gen. Zoo bijv. is de oplaag van „Nasja Ga- zeta" te Woronjezj gestegen van 1200 exem plaren in 1924 tot 86.000 exemplaren op 1 Maart 1925. De boeren beschouwen de bla den als een soort belasting, waar je niet aan ontkomen kunt. Dinsdagavond omstreeks 11 uur ontstond brand, terwijl de bewoners reeds te bed la gen, bij den heer Leers te Urmond. Plotse ling stond het huis in lichte laaie. Een drietal kinderen van omstreeks 14 jaar oud, konden niet mrer tijdig worden gered en kwamen jammerlijk in de vlammen om. Wat het ongeluk nog tragischer maakt is wel dit, dat de vrouw van L. verleden jaar verdronken is. Te Weenen heeft zich dezer dagen een boa constrictor als corpus delicti in de rechts zaal ontrold. En medegewerkt tot een vrij spraak. Een dierenvriend had al lang geleden de zen boa tot zijn huisgenoot uitverkoren. Bij zonnig weer mocht het slangebeest zelfs wel eens mee uit wandelen. Als voorzichtig staats burger had de eigenaar voor den aankoop van den boa bij de politie gevraagd of je zoo'n dier wel houden mocht. En daar de politie geen benul had van des boa's ge woonten, informeerde zij eens in den dieren tuin te Schönbrunn hoe het daarmee zat. De directeur van dien dierentuin gaf omtrent den boa de beste informaties een onschul-" dig, vriendelijk en zelfs sympathiek dier. Waarop de politie haar toestemming ver leende, en het eendrachtig huishouden van man en slang (een Eva schijnt ontbroken te hebben) zich vestigde. Alles ging goed, tot de buren de lucht van het geval kregen, doodsbenauwd werden en den eigenaar van de slang aanklaagden we gens „het in gevaar brengen der openbare veiligheid." De rechtbank verzocht hem, zijn huisgenoot ter terechtzitting te brengen. De beklaagde begon bij het proces met de verklaring, dat hij onmiddellijk toestemming der politie had gevraagd voor de aanschaf fing van den boa. Daarop haalde hij het dier uit zijn actentasch en legde het op de groene tafel. Eerst bleef de boa stom-verbaasd stil liggen. Toen begon hij zeer doelbewust en volstrekt niet vriendelijk, zij het ook niet dreigend, langzaam in de richting van het O.M. te marcheeren, dat hij uiterst verwon derd aankeek. Blijkbaar wist het brave dier precies, aan wien het dit uitstapje te danken had. De boa bepaalde zich echter tot dit gebaar en gedroeg zich overigens zoo netjes en be leefd, dat ook de rechtbank van meening was, dat hier geen sprake kon zijn van „ge vaar voor de openbare veiligheid". Zij sprak dan ook den eigenaar vrij, die hec dier weer in zijn tasch stopte en mee naar huis nam. Een kleine leugenaar. Deze week, zoo vertelt de „Msb.", werd door de politie een jongen van negen jaar opgebracht, die in het zwembad aan de Kous haven te Rotterdam van een anderen jon gen een zwembroekje had gestolen. Zooals gebruikelijk is, wilde men den knaap na de ge wone reprimande aan zijn ouders afleveren. De jongen had opgegeven, dat hij Vermeu len heette en woonde op het woonschip H 169, hetwelk in de Delfhavensche Schie zou liggen. Een agent nam den jongen mee, maar in de Delfshavensche Schie was de schuit niet te bekennen. O, zei het jochie, me vader zal naar Maassluis zijn gevaren, daar wonen we. Hij moest er cement lossen. Samen gin gen ze naar het politiebureau in de Voor straat terug en den volgenden dag zette men het ventje in dsn zijspanwagen van een mo toragent, die naar Maassluis tufte. De klei ne passagier amuseerde zich best en leek den koning te rijk, maar zijn gezicht betrok, toen de agent hem vroeg, waar nu eigenlijk de school was. De school bleek niet te vinden. Het tweetal toog naar den commissaris van politie. Tegenover dezen hield de jongen zonder blikken of blozen vol, dat hij in Maas sluis thuis hoorde. Zijn vader was bij de HollandAmerika lijn en, zoo deelde hij nog mede, er woonde een tante van hem in Schiedam. Die tante, aldus dacht de com missaris, zou de oplossing brengen. De mo tor tufte naar Schiedam en het jochie zat weer triomfantelijk te kijken. Natuurlijk ging de motor-agent te Schiedam even naar de politie om te informeeren of er een juf frouw woonde, die heette zooals zijn passa gier opgaf. Maar daar piekerde men hierover niet lang. Want het jochie was zonder twij fel K. genaamd en van zijn moeder in Schie dam weggeloopen, nadat hij zich van f 28 had weten meester te maken. De moeder was al een paar dagen fevoren 'van een en an der aangifte wezen doen. Het valt te vreezen, dat het motorritje door den kleinen leugenaar duur betaald is moeten worden. Dinsdagavond was dc heer G. W. v. Luyt, 43 jaar, gehuwd, metselaarspatroon, bezig met het afbreken van een stellage, een z.g.n. driepoot, welke gediend had om een ijzeren balk in het in aanbouw zijnde dansinstituut van den heer De R., gelegen in de Maurits- straat te Eindhoven, aan te brengen. Staan de op een ladder, liet de heer v. L. een zwaar houten blok naar beneden zakken, ten gevolg waarvan de driepoot omviel. Daar de ladder tegen dit voorwerp was geplaatst, kwam van L. te vallen, met het noodlottige gevolg, dat hij met zijn voorhoofd op het trottoir neerkwam. Hevig bloedend werd hij in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij des nachts is overleden. Een bruinbonte Schotsche herdershond en twee mannen, die beiden den hond als hun eigendom opeischten, figureerden dezer da gen in een tooneeltje, dat zich voor de Old- street politierechtbank tc Londen afspeelde. Een borstelmaker, Robert Colman gehee- ten, stond n.l, terecht wegens „diefstal van hond en halsband", te zamen geschat op een waarde van 15 quinea's en het eigendom van den anderen man, Albert Mulvey, een chauf feur. Mulvey verklaarde, dat hij den hond onge veer drie weken geleden kwijt raakte, doch Colman beweerde, dat hij Collie 6 weken geleden op een bekende hondenmarkt kocht en hij dus onmogelijk het eigendom van Mul vey kon zijn geweest. Daarop stond de rechter op, en gelastte, den dienstdoenden agent den hond los te laten. Zulks geschiedde, en allen waren in afwachting, dc hond incluis. Daar riep Mul vey „Prince!", „Prince", en de hond rende naar hem toe, en sprong vroolijk op hem toe. „Roger"1 „Roger"! klonk het opeens uit de beklaagdenbank. De hond stak zijn oor tjes op, nam een sprong, en wipte over de afsluiting, welke Colman van het overige publiek scheidde. De rechter zat verslagen. Zijn zoo scherp zinnig uitgedachte truc mislukte volkomen. De hond respondeerde op beider aanroep. Toen besliste blijkbaar Colmans onvoldoen de bewijsstaving van zijn rechten op den hond. De rechter voegde hem ten minste toe: „Je hebt den hond in dien korten tijd heel wat geleerd. Dat moet ik zeggen. Maar ik veroordeel je tot teruggave van hem." Hoe een Amerikaan bestolen werd. Een Amerikaan, die met zijn echtgenoote een bezoek aan Europa bracht, maakte ver leden week in Londen kennis met een En- gelschman, die met hem wenschte te reizen naar Nederland, zoo meldt de „Msbde". Het drietal ontmoette in Hoek van Holland etn Ier, met wien ook vriendschap werd geslo ten, waarna het geheele gezelschap naar de Residentie trok, waar de vrouw van den Amerikaan haar intrek nam in een hotel. De fer en de Engelschman hadden hun bagage aan 't station laten staan. De drie mannen gingen fuiven in een café tc dezer stede. De Amerikaan, die het best bij kas scheen, zou het gelag betalen, letterlijk en figuurlijk. Hij legde zijn portefeuille op tafel, waarin zich 1300 dollar bevond. Schertsenderwijze nam de Engelschman de portefeuille van tafel en liep er mede de straat op. Toen hij na eenigen tijd niet terug kwam en de Amerikaan ongerust werd, zeide de Ier: „Stel je gerust, hier is zijn geldkistje met 500 pond", en zette een kistje vóór den Ameri kaan neer. Tegelijkertijd ging de Ier zijn vriend „zoeken", maar verdween voor goed. De Amerikaan begreep toen, dat hij was bestolen en spoedde zich naar het station, waar de bagage echter reeds was afgehaald. De politie werd in de zaak gemengd en deze opende het geldkistje. Er bevond zich slechts in.... een sleutel. Een lormeele belegering. Het drama in de Dclftsche straat tc Rotterdam heeft aanleiding gegeven tot relletjes in de Schiestraat aldaar. Tot dus ver werden in de Schiestraat geen beroo- vingen gepleegd. Door het gebeurde is het publiek echter in de meening gebracht, zoo schrijft de „Tel.", dat ook de Schiestraat ender de beroovingsbuurten moet worden gerekend, wat tot gevolg had, dat niemand zich daar meer waagde. De daardoor in haar broodwinning benadeelde buurtbe woonsters staken de koppen bij elkaar en besloten de bewoonster van pand 15, bij genaamd „Dikke Riek", er van te over tuigen, dat zij moest verhuizen. Eerst tee- kende men op de deur een groot kruis met het onderschrift: „Hier is het!" Daarna sommeerde men de bewoonster er uit te komen. Deze bevond zich op dat oogenblik echter juist bij de politie op het bureau Pauwensteeg om in verband met het ge beurde van j.l. Zaterdagnacht gehoord te worden. De „buurtdames" koelden toen haar woede op de ruiten der woning, welke alle werden stukgeslagen. Intusschen bleek de man van „Dikke Riek" wel thuis te zijn. De dames gingen hem te lijf en eerst nadat een voorbijganger de politie gewaar schuwd had, kon hij ontzet worden. De rust keerde weer tot „Dikke Riek" zelf, in weerwil van de waarschuwing der poli tie, toch weer huiswaarts keerde. Dat was voor het dames-bataljon onder aanvoering van „Haagsche Anna" het sein, om gewa pend met bierflesschen, stokken en gas- pijpen. opnieuw perceel 15 te gaan belege ren. De politie, die een oogje in het zeil hield, kon echter spoedig de bedreigde ves ting ontzetten. In de hitte van het gevecht werd „Dikke Riek" aan den arm gewond. Nadat eenige onderhandelingen gevoerd waren, verklaarde laatstgenoemde zich be reid, de Schiestraat te verlaten. Zij pakte haar boeltje en onder hoera-geroep der buurtbewoonsters verliet zij het huis no. 15. Heel den avond bleef het nog druk en ru moerig in de Schiestraat en omgeving. Het duikerswerk. Door den heer Ph. S. de Vr. te Weesp, van wien de vorige week een schuit met ruim 20.000 kilo oude metalen in de Vecht omsloeg, werd een duiker ontboden, tenein de de gezonken metalen weer boven water te brengen. Daartoe arriveerden, zoo vertelt de „Tel." de duikers N, en H. Engelhart, vader en zoon, van wie eerstgenoemde den 75-jarigen leeftijd al voorbij is. maar die toch nog het vorig jaar door het Noordzeekanaal den ka bel voor het P. E. N. heeft gelegd. Sindsdien gaat de oude Engelhart echter niet meer „naar beneden", maar assisteert alleen nog maar zijn zoon bij den duikersarbeid. En zoo was het ook heden. Staande op de schuit met de materialen, waarvan de luchtpomp, die door stevige slangen de versche lucht naar den man op den rivierbodem moest toevoeren, wel het voornaamste onderdeel vormde, hield de grijze Engelhart, zoowel de luchtslang als het signaaltouw in de door lucht en water verweerde handen en tuurde onafgebroken naar de plek, waar de aan het watervlak opborrelende luchtbellen aantoo- nen, waar zijn zoon zijn moeilijke taak ver richtte. Want in de Vechtwateren is het niet als m de Noordzee, waar de duiker on der watei alles om zich heen nauwkeurig kan waarnemen. Integendeel, hier is alles donker en het boven water brengen der ge zonken voorwerpen, wordt hier dus wel zeer bemoeilijkt. Dat deze arbeid slechts zeer langzaam vordert, ligt voor de hand. De beide heeren Engelhart denken nog wel een viertal dagen te behoeven, alvorens al het metaal, dat hier nu nog op den Vechtbodem rust, boven wa ter zal zijn gebracht. Op de schietbaan te Delft is Dinsdag- avond de neer J, Bos, lid van dc Delffcsche Burgerwacht, bij een oefening in het schijf schieten, ernstig aan het gelaat en de oogen verwond. Bij het schoonmaken van het ge weer was verzuimd, den afsluiter op den grendel te doen, met het gevodg, dat dc heer Bos de versplinterde huls in 't gelaat kreeg. Hij is ter verpleging in het gasthuis opgeno men. In de 2e ^etcringdwarsstraat te Amster- dam hadden eenige jongens spelenderwijs een bijna ledige carbrdbus met water ge vuld en in brand gestoken. De bus sprong natuurlijk uiteen, tengevolge waarvan een 13-jarige jongen zoodanig in het gelaat werd verbrand, dat opname in het gasthuis nood zakelijk bleek. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, heeft de Amerikaansche ingenieur E. R. Armstrong een groot verkeersproject uitge werkt. Armstrong stelt zich voor in den Atlantischen Oceaan een aantal kunstmatige eilanden te maken ten einde aan verkeers vliegtuigen van Europa naar Amerika een steunpunt te geven. De eilanden zullen on geveer 500 zeemijlen van elkaar verwijderd zijn, zoodat de vliegtuigen den afstand tus schen de eilanden gemakkelijk zouden kun nen afleggen. De eilanden die door middel van kabels verankerd zouden worden, zul len een waterverplaatsing hebben van 15000 ton en 95 pet. zal onder water liggen, ten einde zoo min mogelijk te lijden te hebben van stormen. Op de eilanden zouden repa- ratiewerkplaatsen, restaurants en hotels worden gebouwd. Volgens de berekeningen van Armstrong zou de geheele reis van Plymouth naar New-York niet langer dan 30 uren duren. De kosten van zijn plan raamt hij op 48 millioen dollar. Het Amerikaansche ministerie van Lucht vaart zou het plan reeds hebben goedge keurd, maar gevoelt er niet veel voor de onderneming financieel te steunen. Men doet nu moeite particulieren voor het plan te intrr^sseeren. Dinsdagmorgen is een arrestant te War mond. zekere J, v. J,, uit de cel onder het raadhuis aldaar, ontvlucht. Woensdagmorgen kwam hij zich bij de politic te 's-Gravenhage aanmelden. Hij had zich te beklagen over de onvol doende verlichting in zijn Warmonds' ver blijf en wenschte liever in Den Haag onder gebracht te worden. Per auto van een der Warmondsche wethouders, in gezelschap van rechercheurs, is hij naar Warmond te ruggebracht. Het laatst verschenen Compfe-Rendu Tri- mestriel van de Archiconfrérie de Prières pour la Conversion d'Israel vermeldt met vreugde de resultaten Van de actie in enkele maanden in Nederland ontwikkeld. Eind April telde de Aartsbroederschap in Nederland circa 20.000 leden (het ledental is ondertusschen tot 25.000 gestegen); 152 zelateurs en zclatricen zijn in Nederland werkzaam en reeds hebben zich meerdere kloostercommuniteiten en seminaries als lid doen inschrijven. Een dame uit Hilversum schreef den Di recteur dat haar dienstbode al haar vrije oogenblikken benutte om van huis tot huis bij goede Katholieke families het werk uit een te zetten en leden te werven voor de Broederschap G. G, G. gaf een bidplaatjc uit: „Jezus de Koning der Joden", om de kinderen aan te sporen voor de Joodsche kinderen te bidden. October 1924 zeide Paus Pius XI op een audiëntie, toegestaan aan een Joodsche be keerlinge: „Ik maak bij iedere H. Mis een bijzondere intentie voor Israël". Dezer dagen mocht het Centraal Bestuur van de Aartsbroederschap van Z. E. Kar dinaal Laurenti de verzekering ontvangen, dat Z. H. de Paus ook dit jaar, evenals de vorige jaren op het feest van 't H. Hart de H. Mis zal opdragen speciaal voor de be keering van Israël. Mogen alle Nederland sche Missievrienden dien dag hun intentie vereenigeir met die van den H. Vader. Het Utrechtsch Missie-Comité. P. S, Meerdere inlichtingen over dit Liefdewerk geeft gaarne de Directeur voor Nederland Rector Hobus, Urselinenklooster, Eijsden (L.). Geen collecfief contract. Dinsdag liep de termijn af, welke de bon den van bouwvakpatroons gesteld hadden voor de aanvaarding van het volgens de voorstellen van mr. S. de Vries Czn. gewij zigd collectief contract. Daar naar men weet dc organisaties van bouwvakarbeiders ge weigerd hebben de staking te Den Haag op te heffen, hetgeen de patroons als eisch voor de contractsaanvaarding hadden gesteld, kan thans vastgesteld worden, dat het contract- loos tijdperk in de bouwbedrijven dit en be gin volgend jaar blijft voortduren. In verband hiermede verneemt de „Tel." dat de patroonsbonden vergaderd en aan de afdeelingen medegedeeld hebben, dat de ar beiders den ultimatum-datum van 15 Juni voorbij lieten gaan zonder hun standpunt te herzien, zoodat thans de kans op een col lectief contract verdwenen is. Den afdeelin gen werd geadviseerd, ook geen plaatselijke contracten af te sluiten en in elk geval in dividueel géén betere arbeidsvoorwaarden toe te kennen dan in het contract 192425 waren opgenomen. De Lponraad vergaderde op 17 Juni 1925 onder presidium van Mr. Dion Kooien. Naar aanleiding van het voorstel om het grondloon te verhoogen, besloot de Loon raad de Directie te adviseeren, dat er geen aanleiding is het minimumloon van 1400 (voor de le loonklasse) te wijzigen. Betreffende de vraag of het bestaande stelsel van aftrek in procenten op de loonen voor de verschillende loonklassen moet wor den gehandhaafd besloot de Loonraad te adviseeren om inplaats daarvan te stellen aftrek van een vast bedrag voor elk der loonklassen II, III en IV en wel ten aanzien van de loonschalen I, II en III een bedrag van 70, 140, 280, en ten aanzien van de overige loonschalen een bedrag van 80, 160, 320. Tevens werd besloten om te adviseeren ten opzichte van het in dienst zijnde perso neel de noodige overgangsbepalingen te tre- fen waardoor niemand rechtstreeks in loon zal achteruitgaan. nigc maatregelen te nemen, dat een spuiting spoedig uitgevoerd kan worden. De bereiding van Bord. pap geschiedtf zooals men weet, door samenvoeging van ko pervitriool en versch gebluschte kalk, beid» afzonderlijk met water aangemengd, in zoo. danige verhouding, dat op 100 L. vloeistol aanwezig zijn 1K- a 2 K, G. kopervitriool en 1 a K.G. kalk, deze laatste hoeveel-! heid als ongebluschte kalk berekend. Bourgondische pap wordt bereid uit 7 K. G. kopervitriool en 1 K. G, w&tervrija soda (sodex) op 100 L. water. Een mengsel van kopervitriool en soda is bekend ondei den naam normaal pappoeder en is direct voor het gebruik gereed. Tegen het gebruik van dit pappoeder en andere dergelijke producten bestaat geei bezwaar als zij de samenstellende deelen slechts in de goede verhouding bevatten. Ofschoon de bereiding van Bord. Pap iets omslachtiger is, verdient dit middel de voor keur, omdat het werkzamer is. Meermaligc besproeiing met tusschen- ruimte van twee a drie weken is in verre weg de meeste gevallen als noodzakelijk te beschouwen, ten einde ook de knollen voor aantasting door de ziekte te behoeden. Besproeiing bij zeer zonnig of zeer winderig weer moet worden afgeraden met het oog, op gevaar voor bladbeschadiging. Is 15 Juli de officieele sluitingsdatum der oestercampagne, omdat na dien datum geen certificaten van onbesmetheid meer worden afgegeven en dus verzending dan buitengesloten is, thans stond reeds begin Juni die verzending stil. De afgeloopen campagne geeft nog al redenen tot tevre denheid. De visch was goed en de prijzen waren hoog. Ruim 24 millioen consumptie oesters werden verzonden, tegenover de vorige campagne 22fé> millioen. Vóór den oorlog gingen gemiddeld wel dubbel zoo veel oesters weg, doch de voorraden zijn door groote sterfte eenige jaren geleden en door geringen broedval in de laatste jaren ook veel geringer. De grootste afnemer was Engeland met ruim 17 millioen vorige campagne ruim 12 millioen, België nam 2.7 millioen vorig jaar 4 millioen. De inlatie van dén ranc teekent zich in de oesterafname wel scherp af, in aanmerking genomen, dat in de campagne 21—22 door België nog 13 millioen en in de campagne daarvóór zelfs 26 millioen oesters uit ons land werden betrokken. Met Frankrijijk is dit eveneeiis het geval: in deze campagne nog geen 200.000, vorige campagne 1,4 millioen. Nederland zelf nam bijna 3 millioen, in de vorige campagne millioen meer. Behalve de consumptieoesters namen En geland, Frankrijk en Denemarken samen nog een 6 a 7 millioen zaaioesters. Dit was on geveer maar 1/3 van wat die landen in de vorige campagne betrokken. Bij de nu vol gende campagne zullen dc bij dc Coöpera tieve Verzendvereeniging aangeslotenen 40 pet. van de bruto-opbrengst aan het Rijk moeten afstaan, inplaats van 25 pet. zooals tot nu toe. Aangezien op eenige plaatsen de eerste verschijnselen van de aardappelziekte, ver- coraakt door zwam zijn waargenomen (het eerst op den stengel), verdient het aanbe veling, de eerste bespuiting van het aard- oppelloof met Bordeauxsche of Bourgondi sche pap uit te voeren, of althans zooda- In hooger beroep stond voor de rechtbank alhier terecht de 48-jarige spoorweg-over wegwachter J. W. uit Nijmegen, die door den kantonrechter aldaar was vrijgesproken van het feit, dat hij op 17 Februari 1.1. bij wachtpost 60 den overweg niet zou hebben gesloten bij het passeeren van een trein; 's avonds om ongeveer 9 uur. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde. Hij beweerde de boomen te hebben neerge laten en er met de lamp voor te hebben ge staan. Get. J. v. L„ machinist verklaarde op dei bewusten avond duidelijk te hebben gezien dat de boomen open waren. Noch de wach ter, noch het licht had getuige waargeno men. De snelheid van den trein was op dat oogenblik circa 50 K.M. per uur. Enkele ge tuigen a décharge verklaarden dien avond op het bewuste uur bij den overweg te heb ben gewacht. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Spr, eischte 10.— boete, subs 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Dambrink, meendej dat hier van een -noodlottige vergissing spraJ ke was. PI. verzocht het vrijsprekend vonnis va* den kantonrechter te bevestigen. Uitspraak over 14 dagen. MEDEMBLIK. 17 Juni. R. K. Marktvcrcen, „St. Jozef". Aardappelen: Groote Muizen 44.45, Kleine Muizen 2.102.60, per H.L. Aanvoer 3010 manden of zakken. BEVERWIJK. R.K. Cöop. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 17 Juni. Aardbeien per kg. 3848 ct., per slof 0.701.25; Doperwten 1315 ct' per pond; Bruine Capucijners 1416 ct. p. pond; Peulen 16—18 ct. per pond; Tuinboo- jien 15—19 ct. per kg.; Snijboonen 1 per 100; Spinazie p. m. 20 kilo 1.50; Sla 0.40—1.25 per 50 stuks; Rhabarber 8—20 ct. per bos; Peen 1922 ct. per bos; Kom kommers 48 per 100; Postelein 5060 per kleine kist; Selderie 812 ct. per bos; Pieterselie 3 ct. per bos; Asperge dik 46— 60, id. dun 1015 ct„ id. dun blauw 24 35 ct. per bos; Bloemkool 8.20 per 100.j HOOGKARSPEL. Vereen. „Dc Eendracht", Markt van 17 Juni 1925. Schotsche Aard appelen 3.90—4.80; Kleine Aardappelen' 2.10—2.60, GOUDA, 18 Juni. Kaas, Aangevoerd 249 partijen. Handel vlug. 1 ekw. 62 66, 2e kw, 5660; zwaardere rijksmerk 72, met rijksmerk le soort 6467 idem 2e soort 5862. Boter weinig aanvoeV, handel vlug. Wei-, boter 8597/4. Eieren groote aanvoer) handel vlug 6—6.75 per 100 stu'ks. AMSTERDAM, 17 Juni. Aardappelen. (Bericht v. d. makelaar Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte 2.50—3.50, id. blauwe 2.50— 3.50, id. roode star 2.502.75, Friescha roode 2,50—2.75 per h.l. Noord-Holland- sche muizen 10, id kleine muizen 9—IC zomer Malta-aardappelen 1415, alles pel 100 K.G. AMSTERDAM, 17 Juni. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 319 vette kalveren; 1« kw. f 0.96—1.02, 2e kw. 0.84—0.94, 3e kw. o,700.82 per k.g. levend gewicht; 71 nuchtere kalveren 1425 p. st.; 361 var kens, vleeschvarkens, Holl. le kw. 0.98— I.00; vette varkens 0.95—0.97 per k.g.j slachtgewicht. DEVENTER, 16 Juni. Eieren. (Coöp. Vei- linsver. Deventer en Omstreken.) Kippen- 6.15—7.65. Aanvoer 144.000 st. DEVENTER, 16 Juni. Vee. Dragende koei en 350—425, guste id. 280—320, dragen de vaarzen 300—325, dragende pinken 200—260, guste id. 150—200, graskalve ren 40—60, nuchtere id. 11—16 p. st.; stieren 0.800.85, vette koeien 1.10 1.20 p. k.g. Handel kalm. ELST, (Bet.) 16 Juni. Fruit. (Veiling V. V.' O. B.) Meikersen le soort 42—60, 2e soort 3941, roode kersen 1723, Duitsche ker- sen 7385, aardbeien le soort 4254, 2e' soort 1630, kruisbessen 1516 ct. p. k.g' BOVENKARSPEL (Station), 17 Juni, Aardappelen: Ninetyford 3.503.70, Schotsche 4,204,70; Kleine 2.703.20 per baal. Aanvoer 12200 baal. Bloemkool, le soort 12,40—28.70, 2e soort 4.60— 16.30, 3e soort 0.95—3.45 per 100 stuks, Aanvoer 16.800 stuks. ENKHUIZEN, 17 Juni. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten 10.12, vale 2426; grauwe 2026 bruine boonen 2026 per H.L. Bruin mosterdzaad 46— 49 per 70 K.G.; Maanzaad 24—25.50, kar- weizaad 14 15, beide per 50 K.G. ELST (Bet.), 17 Juni. Speciale fruitveilingl van heden. Kersen 1ste soort 41—52 ct., 2e soort 3539 ct., roode kersen 1931 ct., extra Meikersen 5556 ct., aardbeien 1ste soort 42—49 ct., 2de soort 22—23 ct., kruis bessen 1317 ct., Duitsche kersen 4862 ct. per K.G. i HOORN, 17 Juni. Varkens. Aanvoer 179j stuks. Vette 0.78—0.82; Londensche 0.50, zouters f 0.76—0.78 per K.G. Handel vlug. ENKHUIZEN, 16 Juni. Heden hebben 75 vaartuigen hier aangevoerd 7 tot 115 kg. netten-ansjovis per vaartuig. Totaal 3238/--; kg. Prijs 78 K» a 81 ct. per kg. Hier is nu reeds voor 310.000 aan ansjovis aange voerd. HUIZEN, 16 Juni. Aanvoer 1170 pond Z.zeebot a 36 ets.; zeeaal (van Bunschoten) 248 nond a 39—54 ets.; de ansjovisvangsten daalden tot 90 kg. per span, prijs 72—79 ets. N.zeevisch 1400 kg a 1539 ets. MEDEMBLIK, 16 Juni. De ansjovisvangst j beliep hier heden door 65 vaartuigen 20701 kg., prijs f 0.770.78 per kg. SPAKENBURG—BUNSCHOTEN, 16 Ju-j nl. Bot en schol 618 kg, a 1.020.36; garnalen 4 manden a 2 ets. per kg. N.zee-j schol 650 pond a 1014 ets.; zeeaal 1910 pond a 3553'A ets. URK, 16 Juni. Door 72 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 2950 kg. ansjovis, prijs 0.720.73 per kg. en 480 pond aal f 0.35 per pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6