IN EN OM HAARLEM. lil Vrijdag 49ste Jaargang No. 16072 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. ft De eerste onderwijs minister Ook de laatste? DE EXCURSIE VAN DE R.-K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. Het uitstapje een mooi succes. jHet rneuwe gedeelte van de Martinuskerk te Hillegora, dat gisteren in gebruik werd genomen. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht mg is Ui De excursie van de Haarlemsche R.-K. Middenstandsvereeniging. Het vertrek der boot met de deelnemers uit IJmuiden naar Amsterdam. Agenda 20 Juni Ged. Staten van Noord-Holland ei de vacantietoeslagen. Bollen rooien. Jubileum. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij JWJoruitbetaling 3.58 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening, No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct> per regel op de le Pagina s 75 et per regel Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct per plaat* sing: elke regel meer 15 ct, b* vooruitbetaling. AUe aoonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f' OfHlfj Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfj bij een ongeval met f Ofjft kjj f 125.' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen JU ItU. Verlies van heide armen, beide beenen of heide oogen 1 doodelijken aflooo een voet o e oog bij verlies van een f Cf) bij een breuk van f £fl bij verlies van e duim of wijsvinger 1 JU." been of arm; "tl. andere vinger. Een oordeel over dr. de Visser als eer- iste Minister van Onderwijs, Kunsten en (Wetenschappen neer te schrijven, is niet igemakkelijk. De critiek is hem niet ge spaard, evenmin als zijn collega's van Ar- tbeid en Financiën, van Waterstaat, Leger ien Vloot. En toch is het niet die alledaag- ische critiek, welke tegenover de geschiede- inis zal stand houden. Dat minister de Vis- iser niet al zijn beloften is nagekomen, dat ide onderwijzerssalarissen niet op het peil izijn gekomen, waarop de betrokkenen ver wacht hadden dat de bezoldigingen door Verplichte pensioenbijdragen later nog zijn dngeschrompeld en zooveel meer, dat alles valt mettertijd rondom de figuur van een bewindsman weg, wanneer een later ge slacht deze tijdsperiode zal overzien en meer nog dan wij de noodzakelijkheid van de ingevoerde bezuinigingen zal beseffen. Van meer beteekenis was de critiek op het zuivere onderwijsbeleid. Het minst gaan wij mee met de scherpe woorden, welke de minister voortdurend heeft moeten hoo- ren over het zoogenaamde aantasten der gemeentelijke autonomie. Wij voelen daar van niét veel. Voor ons behoort het onder wijs SL eenmaal niet tot de huishouding der gemeente, evenmin als armenzorg, po litie, krankzinnigenverpleging en dergelijke, "t Zijn zaken van algemeen belang, w'aarbij de concurrentie tusschen de gemeenten van ■één land uitgesloten diende te blijven. Wat wij onjuist achten is de tweeslachtige posi- Jtie, waarin het onderwijs en het personeel (ook na aanneming der nieuwe Onderwijs- fwet nog verkeert, dat n.m. het Rijk sub sidieert en de salarissen betaalt, de ge meente benoemt en voor de lokalen moét worgen. Hoe eer de gemeentelijke' be- imoeiing hier tot een minimum wordt inge krompen, hoe beter. Dat daardoor aan hel •onderwijs schade zal worden gedaan, be hoeft men niet te vreezet.. Juist door die versnippering van onderwijszorg wordt te veel aandacht aan détails gewijd, waard.oor feet ontwikkelingspeil niet in het minste stijgt, maar wel het gemeentelijk budget Jéén vijfde van de gemeentelijke inkomsten gaan gemiddeld aan onderwijsuitgaven weg.) Door meerdere concentratie van die over heidsbemoeiing is er kans om' tot het voor naamste te komen, n.m. een betere oplei ding der onderwijzers. Waar de overheidszorg op menig, ander gebied te weinig is gedecentraliseerd, is ze dat op het terrein van het onderwijs te Veel. Voor dat soort critiek gevoelen we idus niets. Van meer waarde achten wij de veel gehoorde klachten over de groote romp slomp, welke de nieuwe onderwijswet heeft jte weeg gebracht en de houding welke dr. de Visser vaak als minister van Kunsten ■en Wetenschappen heeft aangenomen. La ten wij voorop zetten, dat ook ons de hou ding van den minister niet altijd sympathiek is geweest, wanneer wij hem als vertegen woordiger der Regeering kunstenaars zagen huldigen, kunst of cultuur hoorden verheer lijken, welke wij als Katholieken aller minst tot de ware, de christelijke bescha ving rekenen, of waaraan wij te veel eer en lof bewezen achtten. Eveneens hebben wij vaak en doen het nog, het misnoegen onderschreven tegen de 7ee van ambtelijke bemoeiingen, welke on- jder het nieuwe Onderwijsdepartement uit Iden Haag over de scholen en schoolbestu ren is uitgestort. De vraag rijst zelfs, of !het wel gewenscht zal zijn in de toekomst feet afzonderlijke Onderwijsdepartement te handhaven. In den tijd, waarin het werd opgericht, was het op zijn plaats. Uitvoe ring van het nieuwe artikel 192 der Grond wet, de nieuwe koers, welke het lager on- jderwijs in ons land inging, eischte een ge- 'heelen man, en een bekamen. Wij hebben dien in dr. de Visser gehad; dat moet dank baar erkend. Maar als iedere nieuwe zaak heeft ook deze haar eigenaardige bezwaren en moeilijkheden meegebracht. Onwillekeu rig wor<j^ er te veel belangstelling aan zulk een nieuwe instelling gewijd; het nieuwe (departement moet laten zien, dat het er is ten we weten, hoe het met staats- en ge meentelijke instellingen gaat: ze worden ■maar al te gauw topzwaar. Merkwaardig, dat dr. de Visser vroeger zelf geen voorstander van de. instelling van een afzonderlijk Onderwijsdepartement ge veest was. In 1917 verklaarde hij nog in de Kamer, dat hij het 'onderwijs als zaak van Rijksbemoeiing te klein achtte voor Op 1 Januari 1918 zeiden de cijfers, dat I steeg het aantal jongens op de katholieke zich op de Roomsche lagere scholen het I scholen tot ruim 140.000, dat der meisjes volgende merkwaardige feit voordeed: overal waren er meer jongens dan meisjes op de lagere scholen; bij het Katholieke een afzonderlijk departement. En toen hij onderwijs was de verhouding omgekeerd, zijn eerste begrooting als minister verde- Daar waren 90.172 jongens tegen 141.316 digde, wees hij er op, dat zijn vroegere ar- meisjes, een verschil van ruim 50 duizend, gument „in dezen afmormalen tijd" nieti Sindsdien is de bevolking der bijzondere meer opging. Men bedenke, het was toen scholen enorm toegenomen door den aön- 1918! "In dezen abnormalen tijd ging hij bouw van nieuwe scholen, of de omzetting verder nu de minister van Binnenland- I van openbare in bijzondere. Alleen in 1923 sche Zaken tevens voorzitter van den mi nisterraad, met allerlei werk is overladen, kan ik mij vereenigen met een t ij d e 1 ij k Departement van Onderwijs, maar het is politiek verstandig gedacht om te dien aan zien op dit oogenblk verder niets te prae- judicieeren, maar alleen de toekomst te la ten spreken." Ziedaar de aanvankelijke meening van dr. de Visser zelf bij de aanvaarding van zijn taak. Wij voor ons zouden meenen, dat, wanneer er op de staatshuishouding straks nog aanmerkelijk bezuinigd moet worden, de opheffing van het departement van On- vermeerderde het aantal scholen met 102 en tot ruim 170.000, De achterstand der jon gensscholen, gevolg van het feit, dat da onderwijzers veel moeilijker te honoreeren waren dan de zusters op de meisjesscholen zal nu door de gelijkstelling spoedig zijn ingehaald. Maar zulke cijfers zeggen tevens, wat het werk van het rechtsche ministerie voor de bijzondere school heeft beteekend, en wat het zeggen wil een rechtsche regeering te behouden of ie verliezen! voorzitter der R. K. Middenstandsvereeni derwijs daarvoor in aanmerking kan komen. ging gew;eest, een uitstapje voor haar leden Dat kan veilig geschieden door inkrimping te organiseeren. En het was heusch geen won- Dat is toch maarkeen goed idéé van den Toen-ging-het naar de sluizen. Vandaar nioet het Hanzeschip met nieuwe vaart.ver van den ambtelijken omslag zonder daar mee het onderwijs zelf ook maar in het minst te schaden. Hoe vrijer men binnen zekere grenzen het onderwijs laat groeien, hoe minder papperassen men over de school uilstort, hoe minder dwang men er van boven af op uitoefent, hoe meer de werkelijke volksontwikkeling en op voeding tot haar recht kan komen. En om die opvoeding en ontwikkeling immers' is het alleen te doen? Wanneer wij ons nog even in den tijd van de stichting van dit nieuwe departe ment terugdenken en zien wat er uit ge groeid is, dan komen" weer de bijna profe tische woorden van den ouden leider der Christelijk-Historischen naar boven. De heer -de Savornin Lohman toonde zich in dertijd over de benoeming van dr. de Vis ser tot eersten minister van Onderwijs ver heugd, meer'echter om de keuze van den persoon .van zijn partijgenoot dan om de instelling van het departement zelf, omdat, naar hij Het uitdrukte, hij niet -overtuigd was, dat bij elke miriisterw'isseling een mi nister van Onderwijs zal worden gevonden, van wien inderdaad kan worden gezegd, dat hij geheel op de hoogte is van de talrijke vraagstukken op onderwijsgebied. „Daar om verheugt het mij"— aldus ging Je grijze staatsman voort dat deze Minister vopr- stelt een Onderwijsraad in te stellen. Im mers ik geloof.' dat datgene, wat tot nu toe door velen, ook in deze Kamer wordt ver wacht van een Ministerie van Onderwijs, beter zal zijn te verkrijgen van een onder wijsraad, die dan èn het Kabinet ën de Ka mer zal kunnen inlichten over de paedago- gische en meer wetenschappelijke kwesties Waarschijnlijk zal dan na verloop van tijd blijken dat deze splitsing ongedaan zal kunnen worden-gemaakt en de departemen ten van Binnenlandsche Zaken en van On derwijs weder zullen kunnen worden ver- eenigd indien tenminste blijkt, dat de onderwijsraad voldoet aan datgene, wat ik voor mij van dien raad verwacht. Het is een groote illusie te meenen, dat departe mentale ambtenaren op den duur zich vol doende en voortdurend knnnen bezighouden met wetenschappelijke en paedagogische kwesties." Ziedaar een uitspraak van een staats man, die in deze dagen nog wel eens over wogen mag worden. Men roept om bezui niging en inkrimping van de Staatshuishou ding. Ziehier aen weg. Over den Onder wijsraad is niet voldoende te oordeelen, zoolang er een minister met een leger van ambtenaren in den weg staat. En juist in stituten als een Hooge Raad van Arbeid, Nijverheidsraad, Onderwijsraad enz., zullen ons in de toekomst redding moeten bren gen uit het verambtenaarde leven, door ont wikkeling der vrije krachten in de maat schappij. Nu wij weten, dat dr. de Visser in geen geval zich meer als minister be schikbaar zal stellen, is de samentrekking van het onderwijsdepartement met dat van Binnenlandsche Zaken voor iedere volgende regeering te overwegen. Dan zou dr. de Visser de eerste en de laatste minister van Onderwijs zijn geweest Wat biervan zij, het bijzonder onderwijs heeft alle reden om over het eerste Onder wijsdepartement en diens beheerder tevre den te zijn. De financieele gelijkstelling van het bijzonder lager onderwijs met het open bare is bevochten en uitgevoerd; onze school heeft vrije ontwikkelingskans. Wat dit beteekent zegt deze kleine statistiek'. der, dat het bestuur het denkbeeld van zijn voorzitter gretig overnam. Het.was iets nieuws voor de vereeniging en nog wel iets, dat pak ken moest, dat trekken zou en den ouderlin gen band tusschen de middenstanders hech ter en sterker zou maken. Eri wat heerlijk Varieerend was 't program samengesteld. Verschillende bezichtigingen waren uitgezocht. Zou heteene niet door kun nen gaan, het andere zou er voor in de plaats kunnen treden. En wel was gezorgd, dat alles even interessant, even aantrekkelijk was. Helaas kon het Hoogovenbedrijf niet bezocht worden, maar dat sloeg het bestuur niet uit het veld en het programma werd er niet min der afwisselend door. Geen wonder dan ook, dat vele middenstanders zich opgaven voor het heerlijke reisje. Ongeveer honderd leden meldden zich voor deelname aan, welk aan tal zeer zeker tot bevrediging strekt. Om 8 uur dés morgens lag de „P. v. d. Hoog", een Bus-boot, in het Spaarne voor het gebouw der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen. De Pauselijke en Bis schoppelijke vlag, alsmede de nationale 'drie kleur had zij in top. In groepjes kwamen de middenstanders in opgewekte stemming op. Zaken- en andere zorgen waren voor dezen eenen dag op zij gezetvoor dien enkelen dag wilde men genieten het moest een echte vacantiedag worden. Wel wilde het zonnetje niet voor den dag komen, wel stond er een stevige wind en dreigden zware regenwolken haar last omlaag te zenden, maat wat kon dit de stemming deren Kwart over 8 was de afvaart, maar men was nauwelijks bij Spaarndam, of een fiksche regenbui kwam dén stevigen wind helpen, het pleizierreisje tot een onaangenaamheid te maken. Doch lang hield God Pluvitis het niet uit en verder bleef het droog tot IJmui- den toe. Later werd echter de wind te hevig. De stoelen op het dek rolden onderste boven, wat op de tafeltjes stond, dreigde weg te waaien en de menschen borgen zich op in de kajuiten, waar aldra een allergezelligste stemming heerschte en onder vroolijken kout en gezellig kaarten, de tijd spoedig ver liep. Nauwelijks in IJmuiden aangeland, het het zonnetje, dat zoo heerlijk de wolken door broken had, de excursistcn weer in den steek en weer moesten 's Hemels sluizen ge opend worden. Allereerst begaven de excursisten zich naar de Rijksvischhal, welke onder leiding van den chef der hallen, den heef Heykoop, bezichtigd werd. Daarna begaf men zich1 naar den nieuwen sluisbouw, waar de ingeni eur Scholten voor de rondleiding gereed stond Onder zijn deskundige leiding wérd dit mach tige bouwweek in oogenschouw genomen. De rondwandeling over de terreinen van den bouw namen geruimen tijd in beslag en toch moest de omloop nog vlug geschie den. Er was zoo veel te zien en de tijd was toch nog beperkt. De ook voor leeken duidelijke explicatie gaf een goed beeld vande reeds tot stand geko men werkzaamheden en wat er verder nog gebeuren moet. Dat dit 'n.groot en grootsch werk is en het beschouwen daarvan buiten gewoon interessant, laat zich wel begrijpen. Tegen 12 uur begaf men zich naar het ca sino van het hoogovenbedrijf, alwaar een wel bereid twaalf-uurtje wachtte. De regeling hier was uitstekend en alles verliep Sn de beste orde. Rector Kok sprak vooraf op de hem eige ne wijze een pittig woordje, dat wel insloeg. Hij sprak er zijn voldoenihg over uit, dat zoovele middenstanders nu als vrienden bij een waren gekomen en uitte den wensch, dat het R.-K. Middenstandsschip steeds dichter bevolkt mocht worden opdat een volgend jaar met meerdere schepen een excursie zal kunnen worden ondernomen. Het koffiedrinken verliep, zooals te be grijpen is uiterst gezellig. De aangename sfeer werd geen oogenblik verstoord. Na het koffiedrinken werd aller aandacht gevraagd voor het ernstiger deel van het pro gramma de meeting. Allen verzamelden zich achter het casino, waar de heer Van Tetering de korte bijeen komst met den christeüjken groet opende en zijn groote voldoening er over uitsprak, dat deze tocht georganiseerd was kunnen worden, terwijl hij wenschen voor den groei en bloei der vereeniging uitte. Van fijne gevoeligheid getuigde het, het overlijden te herdenken van den heer Jansen, vader van den welbekenden Chris Jansen, voor wiens zielerust een gebed gestort werd. In zijn welkomstwoord bracht de heer Van Tetering speciale woorden van dank aan den heer Chris Jansen, den middenstands kampioen, die steeds de Haarlemsche af- deeling met raad en daad onvermoeid ter zijde staat, en verder aan den oud-voorzitter, het eere-lid, den heer Anton Bosse, onder wiens sympathieke leiding de afdeeling het toppunt van bloei wist te bereiken en die nog altijd hartelijke belangstelling voor de afdeeling blijft koesteren. Na dit korte woord sprak dan allereerst de heer Chris Jansen Spr.,bracht zijn gevoeligen dank voor de treffende wijze, waarop zijn overleden vader is herdacht. Dan kwam spr. tot zijn onderwerp zelf en merkte op, dat er in de menigte gezichten zijn, welke je zelden op vergaderingen ziet. Spr. had wel eens gedacht, dat er twee R. K. middenstandsfracties, in Haarlem waren en wel een voor plezier en een voor werken. Nu hij deeerste ook hier ziet, is hij blij, dat hij zich vergist heeft. Er is er maar één. Spr. verzoekt, het program van vandaag als 't symbool van de toekomstige werkzaam heid te beschouwen. Het bezoek aan de visch- hal moet beschouwd worden als een afreke ning met het verleden, eèn afrekening met alles, wat er niet zijn moet in den middenstand der gaan, Het Hoogovenbedrijf is in volle kracht. Laat dit een aansporing voor de toekomst zijn, opdat beide groepen middenstanders elkander dan zullen gevonden hebben. Laat dan de deelneming en belangstelling steeds grooter worden,- opdat we voortaan in het groot bij Fleissig kunnen gaan dineeren. - Dan wekt spr. in vurige woorden op tot het volharden in de toekomst. Spr. wijst er op, dat organisatorisch steeds verder opge- Vóór 4 uur was men in Amsterdam, waar men zich naar het welbekende restau rant Fleissig in de Warmoesstraat begaf. Hier was weer een tafeltje-welbereid, dank zij de goede zorgen van den heer Fleissig en het bestuur der R.K. Middenstandsvereeni- ging. Vele vriendelijke woorden werden aan tafel geuit en o.m. dank gebracht aan den voorzitter, den oud-voorzitter, den heer Bosse, en den algemeen geestelijk adviseur, rector Kok. Ook hier traden de eensgezind heid en vriendschapelijkheid van den Haar- lemschen R.K. Middenstand zeer op den voorgrond. Na het diner begaf men zich naar Zomer dijk Bussink aan de overzijde van het Y, al waar nog een gezellige tijd doorgebracht werd. De voorzitter der Amsterdamsche vereeni ging, de heer Piessing, kwam de excursisten opzoeken en verbleef nog geruimen tijd met hen. Bij het vertrek kwam hij nog op de boot en hield daar een hartelijke afscheids speech, waarin hij er zijn voldoening oves uitdrukte, dat de Haarlemmers een uitgaans- dagje georganiseerd hadden, omdat dit den band van saamhoorigheid nauwer toehaalt. Hij liet verder niet na, de Haarlemsche afdee ling een bloeiend bestaan toe te wenschen. De heer Van Tetering dankte in warme be woordingen den voorzitter der Amsterdam sche afdeeling en diens ^adjudant", den heer B.Alink, die ook aanwezig was,voor hun komst en uitte wederkeerig de beste wenschen voor de Amsterdamsche afdeeling. Dan, het was kwart voor 8, ging het huis waarts. De stemming bleef, ondanks het min der aangename weer, uiterst opgewekt tijdens de geheele reis, maar toch werd de ernst niet vergeten, want nog menig propagandistisch woordje werd gesproken en de nadruk er op gelegd, welke gunstige resultaten voor een goed georganiseerden middenstand zijn te be reiken. De heer Gussenhoven en zijn staf zorgden Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruki OPGAVE: Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen va» 19 Juni. Hoogste barometerstand 769.3 m-M. te' Valentia. Laagste barometerstand 750.4 m.K. ie Memel. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Juni: Matige noordelijke tot westelijken wind. hall tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen iets warmer overdag. ■T|t» treden moet worden en dat niet de persoon lijke belangen voorop gesteld moeten wor den. Het moet ernst zijn, dat we relief willen geven aan het middenstandsbelang. Dat be lang loopt parallel met liet algemeen belang. Betwijfeld wordt, of men de jongeren kan trekken. Men trekt ze echter nooit, wanneer met meewaarigheid en schouderophalend over den middenstand gesproken wordt. Volstandig moet meegeleefd worden met den middenstand. Zonder strijd komt men er niet. Gezamenlijk moeten de kastanjes uit het vuur gehaald worden, anders zinkt het middenstandsschip. Spr. spoort dan aan tot werkzaamheid, welke rusteloos moet voortduren, dan zal vanuit de Breesaap de victorie voor den Haarlem- schen middenstand beginnen. Luid applaus volgde op deze kernachtige toespraak. Dan neemt kapelaan Wennen het woord, Spr. wil den geestelijken kant van het vraagstuk behandelen. Spr. herinnert' er aan, hoe het Episcopaat de standsorganisatie aan bevolen heeft'. Ook in een vakorganisatie kan over de geestelijke belangen gesprokén wor den, maar vooral dient daar toch de stands- organisatie voor. Op de eerste plaats moet men katholiek zijn, katholiek middenstander. Om dat te wezen, moet men meer doen dan waartoe men verplicht is. Ook moet men verplicht zijn tot het brengen van offers en spr. spoort aan tot het brengen daarvan. Spr. dringt er op aan, op de katholieke feestdagen te sluiten.' Het zal misschien schade brengen, maar God laat zich niet ir. edelmoedigheid overtreffen. Hij zal zeker Zijn zegen schenken. Dan wijst spr. op het groote nut, lid te zijn van godsdienstige organisaties. Spr. doet dit verzoek namens God, om allereerst te zorgen voor de ziet en dan voor de portemonnaie. Spr. verzoekt, ook te denken aan de Ka tholieke werknemers en werkneemsters en hun gelegenheid te geven, beter hun katho lieke plichten te vervuUen. Trouwe leden moet men dus zijn van de katholieke middenstandsorganisatie, maar vervolgens ook nakomen, wat spr. zooeven aangestipt heeft. God zal Zijn zegen zeker schenken. Door dit ware Katholicisme zal men vrede en geluk verwerven en ook in zijn stoffelijke zaken gezegend worden Ook kapelaan Wennen verwierf luid applaus. Nu neemt rector Kok het woord, die eerst aan zijn reis naar Rome herinnerde. Holland staat aan de spits met zijn reizen naar Rome. Daardoor is stichting gegevgn voor Holland. Spr. herdenkt dankbaar, wat de Nederland- sche Bisschoppen voor hun geloovigen ge daan hebben en nog doen. We staan nu hoog aangeschreven, alleen al omdat wij Hollanders zijn, maar nu moeten we ons best doen, dien roem te handhaven, waartoe spr. geestdriftig opwekte. Ook deze woorden vonden levendigen bij val, waarna de heer Van Tetering een kort dankwoord sprak en de vergadering gesloten werd. Hierna begaf het gezelschap zich naar de boot en werd de reis naar Amsterdam aan vaard. De heer Gussenhoven verzorgde op uit stekende wijze het buffet aan boord en zijn helpers zorgden bijzonder voor de distribu tie. Niemand bleef onverzorgd en voor een klein prijsje had men veel goeds. er weer uitstekend voor, dat iedereen vol doende consumptie kreeg en zij hadden ook menig „Io Vivat" in ontvangst te nemen. Om klokke 10 uur legde de boot aan het Spaarne aan. Het dagje was voorbij, maar het doel er van is zeker bereikt. De onderlin ge jovialiteit en hartelijkheid hebben zeker bijgedragen tot versterking van de banden van saamhoorigheid en vriendschap en onge twijfeld zal het bestuur een gewillig oor lee- nen aan den van menige zijde spontaan ge- uiten wensch, „dat het bestuur meerdere der gelijke dagjes zal organiseeren." Als de leden van nu af nog meer mede werken aan verderen opbouw der vereeniging, wel, dan komt de rest van zelf Sociëteit „St. BaTo". Zangles 1 uur Mannenkoor „Orpheus" half 7 uur gewone zittingen 7 uur. Gem. Concertgebouw. Zangwedstrijd Gemengd Koor „Polyhymnia" 7 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau ran Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetes\raai 11 Eiken Donderdag van 89% uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 1H van 26K en 's avonds van balt 8— van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Blocm- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur. en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg" 309, Overveen (dr. C. Bos). R K. Leeszaal en nitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen Uitleen en van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St- Martnavereenigiug Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben TeL 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Mnsenm. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraamvexzorging van de Derde OrA V. St. Franciscus. Aanvragen te richter tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iedere» Dinsdagavond Eerste Hnlp bij Ongelukken (Snelverband] Centrale post Te! 11111 (Holzhaus) ett verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den buis gevel. Het lid van de Prov. Staten van Noord- Holland, Mr. M. Mendels, heeft, naar het Volk meldt, de volgende schriftelijke vragen gericht tot Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Ie. Achten Gedeputeerde Staten het in overeenstemming met de bepalingen var art. 207 en volgende der Gemeentewet be treffende hun goedkeuring, die gemeente lijke begrootingen van inkomsten en uitgaven behoeven ten einde als zoodanig te kunneD werken, dat zij gelijk is geschied ten aanzien van z.g, vacantie-toeslagen aan ge meentewerklieden en -beambten, vooral bij algemeene dispositie aankondigen pos ten van zekeren aard, ook al mogen daar mee gemeentelijke belangen gediend zijn. niet op aanslaande en latere begrootingen te zullen toelaten, en te zullen weigeren de begrootingen goed te keuren, indien derge lijke posten niettemin door den raad op de begrooting mochten worden gebracht? 2e. Zoo ja, op grond van welke opvatting omtrent den aard en omvang der gemeente, lijke autonomie zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat zij niet in elk speciaal geval nauwkeurig hebben te beoordeelen o_ en in welke mate een bepaalde post op een hun ter goedkeuring toegezonden gemeen telijke begrooting een gemeentelijk belang betreft en met het oog op de fiancieele po. sitie der gemeentê toelaatbaars? Men ziet in de bollenstreek hoe langer hoe meer toepassen de methode de Tulper op te nemen, ook al zijn de bollen nog wi of al staat het lof nog groen op de planten Deze bollen worden dan direct na he rooien in een tot op 85 gr. Fahrenheit ver, warmde ruimte gelegd, om verder af t rijpen. De op deze wijze behandelde bollen mun. ten een volgend jaar uit door sterke groe; en gemakkelijke broei, vermeldt het „Kwee kersblad." De heer L. W. F. Nix, adjunct-secretanS van den Bond van Bloembollenhandelaren, herdacht de vorige week het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van den Bond. Een receptie is gegeven in het gebouw) van den Bond. Vele leden en vrienden kwa men bij deze gelegenheid den jubilaris gelukwenschen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1