10 Ami/atje* Ccht Gillette Q)e voordeelerz PEN UOGEN UIT DEN OMTREK, DE SPAARNEBANK vexrx een De heer v. d. Stel voor het A'damsch gerechtshof. Beklaagde veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. (Jan Bresser 1ste concertmeeser aan het Diisseldorfsch Orkest. Wedvlucht Pondt St. Maxense. Vereeniging „Haerlem". Lof voor Doofstommen. Besmettelijke ziekten. Faillissement. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Van onze Rechtbank. Principiëele dienstweigering. Gunning. Eindexamens der literair-economi- sche school (Hoogere Handelsschool) 3 moat ga hebben en houden voor hetgeen om U heen geschied! Een eigen huis voor iedereen. DE NiEUWE I HAARL. I COURANT demeentelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding. Van onze Rechtbank. BURGERLIJKE STAND 9 V8 127 170 Het conflict in de H. O. V. HEEMSTEDE. OVERVEEN. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. SCHOTEN (dorp). SCHOTEN. BEVERWIJK. Berichten uit onze vorige Oplage. Een ongeluk in de mijn „Willem Sophia". Geldleeningen der gemeente Heerlen. Ernstig auto-ongeluk tusschen Meppel en Steenwijk. Staking van gemeente-arbeiders De maandkaarten der spoor wegen op 1 Juli a.s. De eere-tentoonstelling Louis Bouwmeester. Een kabinetscrisis in Portugal? De hulpexpeditie voor Amundsen. Studentendag te Bonn verboden. De 1000-jarige feesten van Rijnland. Uitzending van werkloozen uit Oostenrijk. Geen wijziging der Mexicaansche Politiek. Sabotage-staking der Parijsche Autobus-Chauffeurs. Buitenlandsche vloot te Kopenhagen. De Internationale Parlementalte Conferentie. De Deensche broederschap in Amerika naar Denemarken. Bij het zwemmen verdronken. Het gerechtshof te Amsterdam deed gis- jteren uitspraak in de aak tegen den voor- raaligen directeur van de Schotensche Gas fabriek v. d. Stel, die bij vonnis van 29 Dec. j.L door de Haarlemsche Rechtbank tot an derhalf jaar gevangenisstraf was veroor deeld wegens het als ambtenaar aannemen van een gift, wetende dat ze hem gedaan (werd, om iets te doen in strijd met zijn iplicht, 3 maal gepleegd. De advocaat generaal had geëischt vernie tiging van het vonnis en veroordeeling van beklaagde tot anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. Het hof veroordeelde beklaagde gisteren ïot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 ■maanden voorarrest. Onze stadgenoot, de heer Jan Bresser, soloviolist, is benoemd tot lsten concert meester aan het Düsseldorfsche Orkest. In de jury voor proefspel zat o.a. prof. Schnee- voigt. Jan Bresser was de eenige Nederlan der van de 10 opgeroepenen. 31 Mei. In concours 193 duiven. Afstand 370 K.M. los 6 uur. Martens le 7e, J. Hommers 2e, J Rotteveel 3e, J. Kroon 4e 14e, H. Stappers ;5e 10e lie, Vergers 6e, de Geus 8e 9e 17e, iTaveme 12e, J. v, d. Linden 13e, Heijkoop !15e, Gerritsen 16e, Keerwolf 18e 20e, Kos ter 19e. Eerste duif 10 uur 13 min. 10 sec. Laatste (duif 10 uur 39 min. 19 sec.. WEDVLUCHT CORBEIL 7 JUNI. In concours 101 duiven. Afstand 4.46.6 K.M. Los 5.50. H. Stappers le 2e- 3e 4e 5e 8e, J. v. d. Linden 6e 13e 21e, de Geus 7e 14e 17^ 18e 20e 22e, W. Vrolijk 9e, Rietman 10e, J. Hommers lie, Martens 12e Th. Veen 15e 16e, J. Kuperus 19e, Vergers 23e. Eerste duif 1 uur 50 min. 33 sec. Laatste dflif 2 uur ,'27 min. 21 sec. WEDVLUCHT BRETIGNEIJ, 14 MEI 1925. Los 6 uur. Afstand 45b K.M. Verger le 5e ■de Geus 2e 14e, J. Kroon 3e 10e, M P Luijken 4e, W. Vrolijk 5e, H. Stappers 6e lie 32e, Keerwolf 7e, A. Vrolijk 8e, Martens 13e 16e, een 15c 18e 20e, J. v. d. Linden 17e 19e. Eerste duif 1 uur 59 min. 24 sec. Laatste duif 3 uur 2 min. 23 sec. Ter gelegenheid van den "aankoop van den Vnolen ,.de Adriaan door de Vereeniging ',.de Hollandsche Molen", heeft de Archi varis, de beer H. L. Knappert, eenige pren- Iten en teekeningen uit den Stedelijken Atlas samengebracht, welke d* geschiedenis van den molen en zijn onmiddellijke omgeving in beeld brengen. Deze verzameling zal in het Vereenigings- igebouw de Hoofdwacht worden tentoonge steld van 22 tot en met 27 Juni, van des namiddags 2 tot 4 uur. Men verzoekt ons te willen vermelden, dat a.s. Zondagmiddag om half 3 een Lof zal plaats hebben voor de doofstommen, in het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo", waar na een predicatie zal worden gehouden. Over de week van 7 tot en met 13 Juni ■1925, kwamen in deze gemeente 3 gevallen van diphtheritis voor; te Velsen 1 geval van 'roodvonk; te Zaandam 1 geval van rood- jyonk en te Zaandam 1 geval van roodvonk. Handelsbelangen" 1843 bevat de crediteu- Irenlijst in het faillissement fa. J. P. Meycr Co. en van hare leden J. P. Meyer en fA. Ch. A. de Koek. De lijst der firma telt 5 namen, met een (passief van 4296.79. De lijst der firmant J. P. Meyer vermeldt '35 schuldeischers met een totaal aan vor deringen van 8520.62 en die van den ven- Stoot A. Ch. A. Koek 16, met een totaal *an 7224.18. Een dertigtal leden dezer Vereeniging ■bracht Dinsdagmorgen een bezoek aan de jBeverwijksche Conservenfabriek. Rondgeleid door den Directeur, den heer 'Dekker, en zijn helpers, volgden de be zoeksters met groote belangstelling de be werkingen, die de doperwten ondergaan al- .vorens de bussen geheel gereed zijn voor de_ consumptie Bijna alles geschiedt ma chinaal; het doppen, het sorteeren, alleen het vullen geschiedt met de hand. Overal wordt de uiterste reinheid betracht. De blikslagerij, waar de bussen worden ver- 'vaardigd, had aller belangstelling. Ten slotte werden de -groote voorraad zolders waar duizenden bussen, voorzien ■van de verschillende etiketten, voor de ver zending gereed liggen, bezocht. Na de rondgang door de fabriek, werden de vermoeide bezoeksters gastvrij door Mevr. Dekker ontvangen en gul onthaald. Dit bezoek zal nog lang bij allen in prettige herinnering blijven. Het relletje te Heemstede bij het bezoek der Koningin aan de Bloemententoonstelling. Gistermorgen diende voor de Rechtbank in hoo-ger beroep de zaak tegen J. W. O., beschuldigd van te hebben opgedrongen om naar voren te komen bij aankomst van de Koningin op de tentoonstelling te Heemste de en daarna zich niet te hebben verwijderd in de richting door de politie aangewezen. Terzake het laatste feit, het zich niet wil len verwijderen, werd O. door dén kanton rechter veroordeeld tot 10 subs. 10 dagen waarop hij in appel ging. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde, zeide dat Inspecteur Verschoor hem onbe hoorlijke woorden had toegevoegd en .ge slagen, waarop hij hard. weg wilde loopen, maar daarin verhinderd werd doordat hij gearresteerd werd. De getuige Verschoor beweerde gezegd le hebben: ,,Ik gelast jelui beiden in die richting te verwijderen en toen daaraan geen gehoor werd gegeven hij met den gum mistok had geslagen, ook omdat bekl, in bokshouding o-p hem afgekomen was. Bekl. had toen gezegd: „Wij zijn hier toch Sn een vrij land en mogen toch loopen waar we willen." Bekl. zegt, dat getuige Verschoor liegt en •absoluut niet gezegd heeft, dat hij zich (-moest verwijderen. Den geheelen tijd had de politie hen ach tervolgd en volgens hen. bij de gering ste beweging ingegrepen. Verschillende getuigen a décharge ver klaren, wat ze reeds voor den kantonrech ter zeiden. Het O. M. requireert bevestiging van het ivonnis van den kantonrechter. De.verdediger, Mr. v. Rees, achtte het feit niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak Donderdag 25 Juni. Oplichting, In April 1.1. had J. B., chauffeur, een zakje kunstmest verkocht aan S., voorgevende dat het cocaine inhield. Hij ontving er 475. voor. Hoewel een getuige het feit bevestigde, ontkende bekl. Het O. M. achtte het feit wel overtuigend doch niet wettig bewezen en vroeg vrijspraak met last tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Na beraadslaging besliste de rechtbank zi- dus. Diefstal. Eenige losse werklui moesten zich verant woorden ter zake van diefstal van een zak lompen in de maand Mei. Zij beweerden den zak gevonden te heb ben en voor 5.te hebben verkocht aan S. Deze had hem weer verkocht voor 13. Het O. M. vroeg 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De uitspraak zal plaats hebben op Don derdag 25 Juni. Diefstal van rijst. Bij lossing van een schip van de Maat schappij Nederland had H. J. telkens kleir.e hoeveelheden rijst meegenomen. Hij beweerde dat het „veegsel" was. Het O. M. eischte drie maanden gevange nisstraf. Diefstal Gerst. Inzake de diefstal van gerst, waarvoor te gen J. de V., G. G„ H. v. 't L en J. G 8 maanden gevangenisstraf werd geëischt, deed de rechtbank heden uitspraak Het vonnis luidde voor de eerste drie elk 6 maanden gevangenisstraf. J. G. werd veroordeeld tot 4 maanden. Terzake van diefstal van een zak norit werden M. T. veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, A. de G. 9 maanden en M. A. S., 6 maanden voorwaardelijk. Bedriegelijke bankbreuk. De 47-jarige koopman G. D. uit Wijk aan Zee en Duin werd tei*zake van bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. Geëischt was 1 jaar en 6 maanden Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch werd tegen A. A. D. en A. v. d. H. beide wonende te Haarlem wegens principieele dienstweigering geëischt 10 maanden gevan genisstraf en ontslag uit den militairen dienst. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter kennis van belanghebben den, dat; het maken van ophoogings-, rio- leerings- en bestratingswerken, benevens het verbreeden van een bestaande brug, het graven en dempen en het vergraven van een bestaande vaart en het maken van schoeiingswerk op en nabij een terrein, ge legen tusschen de Pieter Kiesstraat, den Zijlweg, den Kinderhuissingel en de Delft te Haarlem, waarvan de openbare aanbe steding op 18 Mei j.l. heeft plaats gehad, door hen op 11 Juni j.l. in massa is gegund aan:~J. Bron, Korte Weg te Schoten voor de som van 44.196. Ten overstaan van de gecommitteerden: Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, Mr. Dr. W. P. Vis, Mr. A J, Enschedé, Mr. A. R. Baas, A. H. Gerhard, Mr, A. S. Miedema, J. J. Thöne, Mr. P. Tjeenk Willink, Ds. G. W. C. Vun- derink en Mr. T A. M. Westerwoudt werd dit examen afgelegd. Geslaagd zijn: Mej. F. Roselje, A. J. Weijburg, A. van Dam, H. Smith, Mej C. B. Weijers, H. J. Lasschuit, A. C. P. Krieger, F, J. Lucas, C. P. van Borselen, A. Weller. M. Scherpenhuijsen, mej. M. E. Facee Schaeffer, J. C. de Jonge, W. E. P. van Leeuwen, D. J. Nooij. H. de Wilde, mej. R. Hooning, C. Roggen, mej. A. de Land meter, A. J. Over de Linden, H. F. J. de Bont, mej. L. H. van Honk, J. H. Miolée, A. G. de Jong, Th. Timmer, H. Munsterman, H. Dernison, P. van Ommeren; A. J. Roodt; J. M. Wes tendorp; C. W. Poiak; P. Wegman; E. Rijo- ma; A, Cauveren; A, van Bommel; Mej. M. C. van Dabben; Mej. C. van Noppen; Mej. R. H. van Vloodorp; P. G. M. Coebergh, Mej. B. G. van Sluijters; Mej. G. M. Gimberg; S. Kramer; Mej. A. A. M. Broeker; E. W. H. Blijdenstcin. S. J. de Wijn, Tempeliersstraat 15, daroes- amabandhorlcge; J. Klijin, Teylerstraat 3, broche; H. Beijer, Zuidpolderstraat 54 iw., postduif; Van Dalen, Rozenprieelstraat 12, zw. bruine hood. Fauna; Boeker, Kamper- straat 64, zwarte hond, Fauna; Politie, Smedestraat, herderhsond, Fauna; W. Jon ker, Riviervischmarkt lrd„ daraeshand- schoen; J. Eggink, Kloppersinge! -119, hor logeketting; P. H. v. d. Ven, Kennemerstr. 34rd„ regenjas; T. Michielsen, Rustenburger! laan 14 zw., karwats; B." A. van Luik. Da maststraat 33, kindermuts; J. Severijnse, Kerkhofstraat 17, damesparaplue; W. J. de Graaf L. Vlamingsraat 5, petriem „Atax": J. Nijssen, Busken Huetstraat 45, rijwiclbel. merk; J. Pieke, Graaf van Wiedstraat 21. idem; Politiebureau, Smedestraat, regenjas; J- A. Dernisco, Ripperdapark 5, ring met sleutels; Rij'ntjes, Schalkwijkerweg 43, schroevendraaier; A. van Weisenes Keizer straat 8, gymn. schoeo.; Deinum, Tuinwijk laan 12 Haarl. Houtpark, sierspeld; Post kantoor Zaalwachter, Ged. Oude Gracht, vulpenhouder; J. Verton, Teylerstraat 30, vrijkaart N. Z. H. T. M.; P. Zijpert, Oude Groenmarkt 12, waaiertje; P. Groen, Korte Annestraat 10, nachtzak. De wethouder van Openbare Werken in Zandvoort, de heer C. Siegers, heeft een Schrijven aan de raadsleden en andere be langhebbenden rondgezonden, waarin hij denkbeelden uiteenzet om den gemeentelij ken steun aan woningbouw dienstig te ma ken aan het verkrijgen van een woning in eigendom, door degenen die de huizen gaan bewonen. Wij zullen de merites van dit voorstel nog niet in details beoordeelen, maar het denkbeeld is alleszins loffelijk. Een eigen buisje voor iedereen, rijk of arm. Het is een ideaal. Wat een groot sociaal belang hiermee gediend wordt, zal een ieder begrijpen, die maar even nadenkt, over het feit met hoeveel liefde iedereen voor zijn eigen huisje zou zorgen, als hij dit nu reeds direct of anders binnenkort in eigendom zal bezitten. Het denkbeeld vaa den heer Siegers is de aandacht en studie zeker waard en wij hebben ons al veel vroeger afgevraagd cf het niet mogelijk zou zijn een middel te vinden en een wijze van huurbetaling, waardoor het mogelijk zou zijn, dat al degenen, die nu in een woning zitten, we!>ke met gemeente, of Rijkssteun zijn gebouwd, in een woning dus van een bcuwvereeniging, langzamerhand zelf eigenaar van die woning worden. Ook dat denkbeeld is te overwegen. Het zou een geleidelijke liquidatie worden van de woningbouwver- cenigingen en van vele moeilijkheden, die de voorziening in den woningnood in de laatste jaren heeft medegebracht. Ieder burger zijn eigen huis, het klinkt als een mooie verkiezingsleuze. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte de vraag of hij al of niet zal aanblijven als voorzitter der H. O. V. Hij wenscht, alvorens een beslissing te nemen, eerst de officieele mededeeling van het gemeente bestuur af te wachten, In het tijdvak 115 Juni zijn in de gem. zweminrichting 41760 baden genomen, ver deeld als volgt: Kleverlaan mannen vrouwen 9029 9181 13357 10193 Houtvaart mannen vrouwen VAN WAVEREN's GRAANHANDEL. In de gehouden aandeelhoudersvergade ring der N. V. Van. Waveren's Graanhandel, werden de Balans en Winst- en Verlies rekening over 1924 sluitend met een winst saldo van 226.130.6054 met algemeene stemmen goedgekeurd. Van de winst werd 100.000.bestemd voor afschrijving op vaste goederen en 28.300tot uitbeta ling van 6 pet. dividend over de jaren 1923 en 1924 op de 6 pet. Cura. Preferente Aan deden, alsmede 1212voor uitbetaling van 6 pet. dividend over 1924 op de Priori- teits-aandeelen, terwijl het restecrende be drag van 96.598.60!4 op nieuwe rekening overgaat ter versterking van de financieelc positie der venootschap. De aftredende commissaris, de heer M. H. van Waveren, werd herkozen. Uitspraken van Donderdag 18 Juni 1925. 1. A. v. d. Z., los werkman, wonende te Hillegom, thans gedetineerd: Art. 254 W. v. S. Een jaar gevangenisstraf m, a. prev. hecht. o. v. 2. J. v. V„ zeeman, verblijvende te IJmui- den, thans gedetineerd; diefstal. Vier maan den gevangenisstraf m. a. prev. hecht. o. v. 3. S. K„ wonende te IJmuidcn, gem. Vel sen; appèl overtr. Arbeidswet. Vonnis Kan tonrechter te Haarlem bevestigd. 4. A. de V., schipper, wonende te Wor- mer; G. B„ schippersknecht, wonende te Oost-Knollendam; H. v. 't L„ dekknecht. wonende te Wormcr; diefstal door twee of meer vereccigde personen. Ieder zes maan den gevangenisstraf o. v. 5. J. B„ schipper, wonende te Oost-Knol lendam; het voortgezet misdrijf van diefstal in vereeoiging. Vier maanden gevan.st. o.v. 6. A. de G., los werkman, wonende te Zaandam; heling. Negen maanden gevange nisstraf o. v. 7. M. T., los werkman, wonende te Zaan dam, diefstal. Vier maanden gevangenis straf o. v. 8. G.' A. S„ expediteur, woedende te Zaandam, heling. Vier maanden gevangenis straf voorw. met een proeftijd vaa drie jaren en bijz. voorw. 9. W. S„ koopman, wonende te Spaarn- woude, thans gedetineerd, diefstal. Drie maanden gev. straf m„ a. pr. hecht. o. v. 10. G.. D., koopman, wonende te Wijk aan Zee en Duin, thans gedetineerd bedriege lijke bankbreuk. Een jaar gev. straf m. a. pr. hecht. o. v. Ondertrouwd; 18 Juni. IJ. Bouma en J- M. Blok, K. L. Ret'nmeier en T. Frö- lich. G. Witteveen en W. de Vries. C. A. de Quaasteniet en L M. Lams. J. D. Klinkenberg en B. Jansen. P. D. N. Bijlsma en M. v. Santé. P. R. Bentz van den Berg en R. A Ruijgrok. Getrouwd: 18 Juni. H. A. Roosemalen en H. de Jong. P. Hilgerman en G. Bakker. W. C Hagemans en C. J. Hagemans. P. J. v. Deventer en J. v. d. Meulen. A. Meeter en P. M. J. Kramer. P. ter Kuile en T. Cransberg. Geboren: 16 Juni. z. van C. J. v. d. Voort de Zee. 18 Juni. z. van D. C. G. Spoor Arendse. Overleden: 16 Juni. D, Donker, 74 jaar, Hazcpaterslaan, J. KokPollé, 59 jaar, Groote Houtstraat. H. M. G. Schelfers, 72 jaar, Brouwersvaart. 17 Jur.i, F. Jeppede Weerd. 42 jaar, Kleverparkweg. 18 Juni A Kabel, 6 j., Gasthui&vest. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Nederl. 1917 1% N.-L 1921 A 6% N.-L 1923 D.. LolL Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Ot.de Boot Holl. Stoomboot H V. A Java Cultuur Jurgens gew. Voloniale Bank 1 discbe Bank Cert Handel Mij Resc dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine -omm, Vorstenlanden Actions id. -nip. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabasb Comm. Maxwell IU0"/16 '031/ is 971/2 1023/„ 1025/g 63/4 66 52 152 145 129 1681/, 621/a 18 5513/s 3181/, 104l/? 174 149i/2 l26?/p 333/ 4 937/4 1453/8 3921/2 116i/2 97/8 i 70 3/ 4 '711/2 l28'/8 3941/5 2 4021/a 333 226 242 l8®/4 180 00/^/4 967/16 '407/8 793/8 27» 65/ie HEDEN 10011/16 '031/ 971/2 '023/g 1025/8 151 144 128 168 62 552-4 317 1051/4 1741/4 1493/4 1263/4 147 3913/4 119 10 '0l/4 1271/2 392 402 3291/2 2271/4 130 180 95 141 28I/4 Naar wij verqemen heeft de heer W. Dyserinck nog geen beslissing genomen in j DE KOLENTRANSPORTINRICHTING. Op hel terrein van de gasfabriek, aan den Havenkant, is men thans bezig met het monteeren van de groote kolentransport- inrichting, welke des tijds is overgenomen van de gemeente Schoten, die haar gasbe drijf liquideerde. VERGADERING R. K. KIESVEREENIGING. Woensdagavond hield de R.K. Kiesvereeni- ging „Recht en Plicht" een buitengewone algemeene vergadering in de gymnastiek zaal der R K. Jongensschool. De zaal was slecht bezet. Het betreurde den voorzittei, den heer J. W. Roozen dan ook zeer dat, evenals elders het- geval pleegt te zijn, de animo voor deze verldezing ook hier minder groot is dan wenschelijk mag worden geacht. Spreker heette verder alle aanwezigen wel kom, in het bijzonder den Zeer Eerw. Heer Pastoor en gaf daarna het woord aan Prof. Dr. Alph. Steger voor zijn verhandeling over Christelijke Politiek. Prof. Steger ving aan met de opmerking dat de geringe belangstelling voor de ver kiezingen en dus ook voor de vergaderingen der kiesvereenigingen een niet te verwonde ren verschijnsel is: wij hebben te lang de meerderheid gehad. Wij moeten verslapping in ons politiek leven echter voorkomen Spr. wijst er vervolgens op, dat bij het evenredig kiesstelsel niet meer wordt ge stemd op personen doch op lijsten en dus op beginsels van partijen. Uitvoerig wordt .dan nagegaan, waarom in de politiek zoo veel vraagstukken aan de orde komen die middellijk of onmiddellijk verband houden met het katholiek beginsel en waarom ous de samenstelling van de Tweede Kamer en hierdoor van het kabinet, van het aller hoogste belang is. De Staat wordt door spr beschouwd als een logische- noodzakelijk heid, voortvloeiende uit de schepping en daar de schepping komt van God is de Staat een schepping Gods en als zoodanig gebon den aan de Tien Geboden, zijnde de wetten des Scheppers. Vele tegenstrijdige meenin- gen hebben op dit terrein reeds de ronde gedaan, maar tegen bovengenoemde stelling heelt geen een het er kunnen pithoudeu. Waar de Staat een natuurlijke gevolgtrek king is, voortvloeiende uit de schepping en de Staat door middel van wetten, zaken van gemeenschappelijk belang moet regelen voor de schepselen, is het logisch," dat deze we1- ten nooit in strijd mogen komen met de Tien Geboden des Scheppers. Daar is al heel wat tegen gezondigd, ook ii> ons land. Van daar dan ook, dat op het Roomsch Katho lieke verkiezingsprogram helaas, ergens onderaan iets staat over de vrijheid van geloofsverkondiging, in dit geval in Ned. In- die. De Staat mag aan die vrijheid niets in den v/eg leggen. Wij hebben immers op prin cipieele basis te eischen dat hetgeen wat zuiver behoort aan de kerk niet wordt be lemmerd, doch eerder bevorderd door den Staat. En dan do huwelijkswetgeving! Die moet worden verbeterd. De bestaande toe stand die zegt, dat een pastoor sleehs iemand in het huwelijk mag verbinden, mits voorzien van een bewijs van den Burgerlij ken stand, deugt niet. De onontbindbaarheil van het huwelijk kerkelijk en natuurrecht is eveneens door een verkeerde wetge ving te loor gegaan. En daarom ook staat er zoo volkomen juist in punt 1 van ons ver kiezingsprogram, iets over de doorvoering der principieel christelijke beginselen in de huwelijkswetten. Belastingen! Zij worden ge lijkelijk opgebracht door de gemeenschap om schulden van die gemeenschap tc del gen: Maar dan kunnen wij eischen recht vaardigheid en als wij rechtvaardigheid eisschen doen wij dat 'allereerst op het ge bied van het onderwijs. Onderwijs is het be langrijkste deel der opvoeding en hoort dus thuis bij de ouders, maar waar in de thans heerschende maatschappij dat onderwijs niet kan gegeven worden door de ouders zijn wij us noodgedwongen verplicht het be langrijkste deel der opvoerding uit onze handen te geven en over tc doen aan onder wijzers en onderwijzeressen. Maar dan heb ben wij toch zeker wel het recht te eischen dat de kinderen slechts scholen bezoeken waar opvattingen worden verkondigd, die stronken met de opvattingen der ouders. De Staat heeft de plicht om onze kinderen, al naar gelang hun geloofsoveruiging, katholiek of protestant op te voeden. V/ij kunnen en mogen niet accoord gaan met de socialisten die alle onderwijs geschikt willen maken voor ieder, omdat onderwijs iels is, lat moet doortrokken zijn van katholieke geest vanaf de laagste klas der lagere school tot aan het hoogste studiejaar der universiteit en nie louter bestaat uit een optelsom van gewoon neutraal onderwijs en wat catechis mus Om dit tc verwezenlijken, om dit te kunnen verwezenlijken moet het Staatsbe stuur zijn toegedaan de katholieke bcginse len en daarom is van zoovee! belang de sa menstelling der Tweede Kamer, omdat het de afspiegeling is van de samenstelling van het kabinet en omdat bij een niet-katholieke minister, voor ons onschadelijke wetten niettemin schadelijk kunnen worden uitge voerd. Spreker gaat vervolgens na de oplossing /an de morcele zijde der sociale kwestie langs den weg der christelijke solidariteit, wijdt zijn aandacht nog enkele oogenblikken aan andere program-punten en sluit dan zijn rede met een opwekking om op den eersten Juli eerstkomende principieel ka tholieke politiek te voeren door ééndrach- VEILIGHEIDS SCHEERAPPARAAT Menigeen zit vaak geschoren als hij ongeschoren blijft en na 't sluitingsuur des scheerders over 'n stoppelveldje wrijft! Want hoe dikwijls kan 't gebeuren dat men zich wat heeft verlaat en zich juist wil laten scheren, als het sluitingsuurtje slaat! Menigeen loopt vuil en groezel als»ie zich verslapen heeft en nog net z'n trein kan halen als die 't sein „vertrekken" gr Op een zaken-conferentie ■waar men juist op tijd kan zijn, voelt men zich, zoo ongeschoren, hoogst-vcriegen en onrein Waarom hebben zulke menschen nog maar altijd geen „Gillette"! Als ze een „Gillette" bezaten hoefde 'r op geen tijd gelet! Een „Gillette" vraagt niet naar sluiting of 't vertrek-uur van een trein- Een „Gillette" behoedt een ieder voor het ongeschoren zijn tig als één man te stemmen op de Katho lieke lijst. Met een dankwoord aan den spreker voor diens keurig principieele uit eenzetting sluit dan de voorzitter de ver gadering. gedeeltelijk ongecorrigeerd. EXAMENS GYMNASIUM. OVERVEEN, 17 Juni. Aan het Kenne- mer Lyceum slaagden voor diploma A: mej. A. André de la Porte; mej. D. van Bemme- len; mej. C. Foeken; mej. T. Klüssecer; dlpi. B. mej. F. van Hall. Afgewezen 1 can- didaat. 20-jarig bestaan Ned. R. K. Volksbond. Zondag 21 Juni a. s. viert de afdeeling Schoten en omstreken van den Ned. R. K. Volksbond haar 20-jarig beslaan. Dit heugelijk feit zal des morgens kerke lijk gevierd worden. De H. Mis van 7 uur zal worden opgedragen voor levende en overleden leden der afdeeling Schoten en omstreken Onder deze H. Mis uitreiking vaft, de H. Communie voor alle leden. Laten wij hopen, dat alle leden hieraan zullen deelnemen. Des avonds te 7 uur zal in het Bonds- gebouw aan de Kerklaan een feestvergade- ring worden gehouden. Als spreker zal op treden de Wel. Ed. Heer Angenent, secre taris van, het Centraal Bestuur, met het onderwerp: „Het Noodzakelijke". De avond zal verder worden afgewisseld door muziek van de Harmonie „St. Cae- cilia", directeur de heer Huyboom, die wel willend zich bereid 'heeft verklaard, haar medewerking te verleenen. Tevens zullen eenige zangnummers ten gehoore worden gebracht. Wij meenen dat de leden met hun dames en besturen van diverse vereenigieigen, welke zijn uitgencadigd, geen verdere aan sporing behoeven. Op de allereerstp plaats zal het feit van- 20 jaren bestaan hen des morgens naar de Kerk en dï:s avonds raar het Bondsgabouw deen gaan, en niet het minst zal het onder werp van den heer Angenent er toe mede werken tot het slagen van dit 4de lustrum. Laten wij hopen, dat de zaal van het Bondsgebcuw op dezen avond te klein zal blijken te zijn. Tot heden was het niet zeker, dat de Geestelijk Advilïcur, de Zeer Eerw. heer Pastoor Pieterse, deze feestvergadering zou bijwonen, wegens' een priesterfeest in zijn familie. Niets zou meer jammer zijn dan dat, want niemand beter dan Pastoor Pieterse zou op dezen avond het grootste gedeelte van de 20 jaren kunnen schetsen van het bestaan der afdeeling Schoten en omstreken, omdat hij reeds 13 jaar geestelijk adviseur van deze afdeeling is. Nogmaals jammer, maar misschien.... is er nog een kleine leans. Bestuur en leden zouden hem op dezen avcad gaarne zien. Burgerlijke Stand, vaa 8 lot en met 14 Juni 1925. Geboren: J. G Verver—Zoet, z.; J. TamesMertz d.; M. VgrutVan Nieu- wenhuizen, z.; J. ReijnartWiedijk, z.; R- de GraafDe Graaf, z.; J. M. Koopmans Looyenga, z.; C. A, van HeerdenGroene- wond, d.; A. S. HoekstraVcenstra. d.; E. OddensDe Vries, d. Ondertrouwd: A. M. Hendriks en A. Tim; mers; J. Bogaert en W. van Steen. Gehuwd: J, Gosen met G, G, Rocstcn- begg; F. W. Vermeer met A. M. van Wete ring; J. D. Saoijs met B Pictersma; J. F. van W'unnik met A. Aafjes; A. W, Glazc- makcr en L. Velli. Overleden: M. C. Looij, echtg, F. A. Lu cas, 42 jaar, B. G. Bleijswijk, 80 jaar, m. Gevonden dieren en voorwerpen. Bij de politic is aangifte gedaan van de vol gende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 pijp, 1 damestaschje met inhoud, 1 Schepnetje, 1 koper gewicht, 1 beige mantelceintuur, 1 belastingplaatje, 3 portemonnaies ine inhoud, 1 fluitje, t kop- rnoer, 1 damesarmband zilver, 1 R.-K. ge bedenboekje, 1 sigarenkoker, 1 portefeuille 1 rijwielsleutel. Verloren: 5 portemonnaies met inhoud 1 badhanddoek met badpak en muts, 1 gpud damesarmbandhorloge, bclastingplaaljes, 1 bruin damestaschje, 1 huissleutel, 1 goud schakelbroche, 11 nikkel hcerenborloge, 1 roodharige Belgische herdershond 1 zilve ren rozenkrans, 1 doublé armbandhorloge met zwat banjc, 1 witte kinderhandschoen met gekleurd lint, 1 heerenpantalon, 1 zij kant van een vouwwagentje, 1 gouden scha kelarmband 1 verguld speldje, vlindcrmodel. HEERLEN, 18 Juni. Te Spekholzerheide had de mijnwerker R. het ongeluk In de mijn Willem Sophie van een dak te vallen, waarop hij werkzaam was. Van ongeveer 7 Meter hoogte viel hij en werd met ernstige verwondingen opgenomen. Bij aankomst in hét hospitaal te Heerlen bleek, dat hij behalve een schedelbreuk nog ernstige kwetsuren benevens een been breuk had bekomen. Zijpn toestand is zor gelijk HEERLEN, 18 Juni. Hedenmorgen kwam de gemeenteraad in spoedeischende raadsvergadering bijeen Besloten werd tof het aangaan van een geldleening van 500.000 tegen een rente van 5pCt. bij de Rijkspostspaarbank ter conversie van de leeningen aangegaan door de vereeniging „Woningzorg" en „Middenstandsbouwver- eeniging". welke rente 6 V. pCt. Vervolgens besloot de raad tot het aan gaan van een kasgeldleening van 500.000 bij een bank of instelling, rentende ten hoogste 6J4 pCt., te betalen uit de gewone middelen en loopende tot Juni 1926, DEVENTER, 18 Juni Gisteren reed de burgemeestr van Voorst mr. A. C. Baron v. d. Feltz tusschen Meppel en Steenwijk met zijn auto, waarin ook zijn echtgenoote geze ten was. Waarschijnlijk tengevolge van het springen van een band geraakte de auto van den weg en reed tegen een boom. Baron v d Feltz kreeg ernstige inwen dige kneuzingen Zijn echtgenoote brak een been. Beide zijn naar het Ziekenhuis te De venter vervoerd. Hun toestand is vrij be vredigend KASSEL, 18 Juni. De gemeente-arbei ders zijn in staking gegaan. De electriciteif,s- fabrieken zijn stil gelegd. De stad zit zonder licht en verkeersmiddelen. Van bevoegde zijde wordt ons medef»- deld, dat de Nederlandsche Spoorwegen, bij gelegenheid van de stemming voor de Twee de Kamer op Woensdag a.s. de maandkaar ten op dien dag Op de heenreisgeldig zui len verklaren tot en met den eersten trein, behalve de D-treinen, welke na v.m. 10 uur vertrekt van het station vanwaar de maand- kaart geldig is. AMSTERDAM, 18 Juni. Gezien de groote belangstelling, welke de eere tentoonstelling Louis Bouwmeester te Am. sterdam ondervindt en waar Zondag j.l. ongeveer 200 personen de tentoonstelling be zichtigden, heeft het bestuur der tentoon stelling besloten deze te verlengen van 19 tot 21 Juni a.s. BERLIJN, 18 Juni Uit Lissabon wordt gemeld, dat de minister van Oorlog Guerra is afgetreden. Men vermoedt, dat dit het be gin beteekent van een algemeene kabinets crisis. BERLIJN, 18 Juni. Uit New York word! gemeld, dat Max Millau Woensdag zijn reis naar den Noordpool begonnen is om Amundsen te zoeken, BERLIJN, 18 Juni. De intergeallieerde opperste commissaris te Coblenz verbood het houden van den Studentendag te Bonn. BERLIJN, 18 Juni Ten einde deel te nemen aan de heden aanvangende 1000-jarige feesten zijn bijna alle Pruisische Ministers met den premier Eraun aan 't hoofd naar Dusseldorf vertrokken. WEENEN, 18 Juni. De Oostenrijkers zijn hoopvol gestemd over het voorstel om 50.000 werkloozen te zenden naar de Vcr- eenigde Staten. Vernomen wordt, dat de Amcrikaansche gedelegeerde A^agnus ter Arbeidsconferentie te Genève zijn sympathie betuigd heeft voor het plan De soc.-dem.-leider dr. Ellenbogen verklaarde dat Duitschland zich bereid heeft verklaard in de naaste toekomst 10.000 'Ooslenrijksche werkloozen toe te laten. MEXICO-CJTY, 18 Juni. - President Cal- les heeft verklaard, dat Mexico zijn agra rische politiek niet zal wijzigen. Deze ver klaring werd afgelegd als tegenspraak van de berichten, dat Mexico voornemens zoc zijn zijn politiek te wijzigen in verband met de jongste verklaringen van den Amerikaan, schen Staatssecretaris Kellogg. - PARIJS, 18 Juni. De autobus-bestuur ders begonnen een sabotage-staking. Zij rijden zeer langzaam ten einde de pa troons tot toegeven te dwingen. KOPENHAGEN, 18 Juni. - Het derde buitenlandsche vlootbezoek aan Kopenhagen is dit seizoen, n.l dat van drie Italiaansche kruisers, gisteravond aangekomen. Het Nedcrlandsch eskader bevindt zicb nog in de Laven KOPENHAGEN 18 Juni. De Deenschc de legatie der Internationale parlementaire con ferentie, welke in October te Washington geopend zal worden, is thans gekozen en be staat uit 11 tegenwoordige en 2 vroegere leden van den Rijksdag, met inbegrip van den vroegeren minister van verdediging dr. Munch. KOPENHAGEN 18 Juni. Een gezel- urup! r-VT ,0 T n is r- u schap van ongeveer 700 'eden van de Deen- LhERLEN, 18 Juni. - De 15-jange G. H. scf]e broederschap in Amerika zullen Zater- is oij het zwemmen m de vijver van het d d in Oenemarken aankomen om deel Bruinkolenveld „Eneigie te Brunssum ver te „emen aan de feestelijkheden, die zullen dronkem plaats vmden in Kopenhagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2