UlTÈPl Hygiënisch MeWrijf „Wseresteijn", Hillepm Taltf. 2008. Binnenlandsch Nieuws R. VERDEL, Schagchelstraat 17 Haarlem Wij leveren hygiënisch xulvere voile melk, machinaal gewonnen van T.» C. vrij vee, direct van producent aan con sument. BW Een rapport van den agent-generaal inzake uitvoering van het plan- Dawes. De Duitsche studentepdag te Bonn door den intergeallieerden hoogen commissaris afgelast. In Mexico-City wordt een Europeesch gezant bij een aanslag gewond. Engelsch politie-agent door de stakers te Shanghai ernstig gewond. Onder de Radio-berichten: De rede van Dr. Luther te Düsseldorp over het veiligheidspact. De financieele toestand van het Duitsche Rijk; een deficit van 446 millioen Mark. Gem. buitenl. berichten. LANDB. EN VISSCHERIJ Het Melkvraagstuk. OOK VERKRIJGBAAR BIJ: TELEFOON 11358 Een rede van Dr. Lather. De financieele toestand van het Duitsche rijk in 192S. Bestrijding van den woeker. Het eerste lustrum van „Berg en Bosch". De Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De Hugo de Groot tentoonstelling.: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien zal geen voorzitter der Tweede Kamer blijven. Het St. Joseph-Comité. De „Georges Washington" te Vlissingen. KERK EN SCHOOL. Congres van Directeuren der Derde Orde te Nieuwe Niedorp. KUNST EN KENNIS. LIT BOEK EN BLAD. Uitvoering van het plan- Dawes. De generaal-agent voor de betalingen, voortvloeiende uit het herstel, en de com missarissen en trustees', die krachtens het plan-Dawes zijn benoemd, hebben aan de commissie van herstel een rapport overge legd over de uitvoering van het plan-Dawes in de eerste acht maanden van hun werkzaam heid. In de inleiding wordt er op gewezen, dat het te vroeg is om tnans reeds een gevolg trekking over de volledige uitwerking van het plan te maken. In ieder geval heeft het resultaat in hét eerste stadium aan de ver wachtingen beantwoord. Het is te hopen, dat de wetenschap der prestaties, die tot op heden zijn gedaan, er toe zal bijdragen, die krachten in de wereld te versterken, die voor den wederopbouw werkzaam zijn. De betalingen, die tot nu toe in het eer ISte jaar hebben plaats gehad, zijn, tot op den dienst der buitenlandsche leening na, bijna geheel in Duitschland gedaan de grootste post, betreft de leveringen in nafura tot een bedrag van 277 millioen dan volgen 149 •millioen, betaald aan bezettingskosten. j De nieuwe' Regeling der Recovery Act •met Engeland is deugdelijk gebleken. Ook jmet Frankrijk is intusschen een dergelijke 'regeling getroffen. De inkomsten der spoor- wegen komen in het eerste half jaar met de (schatting overeen. Ten- slotte verklaart de agent-generaal, dat de twee belangrijkste dingen, nl. het evenwicht in de Staatshuishouding en het bewaren van de stabiliteit van de Mark, werden bereikt. Bij de uitvoering van het plan-Dawes gingen de geallieerden en Duitschlancf en ook allen, die er mee te maken hadden, in 'n vriendelijken, tegemoetkomen- den, loyalen geest te werk. De verdere vooruitgang zal in hoofdzaak van de voortzetting van deze houding van trouw en geloof bij beide kantèn afhangen. De Engelsche minister en de pers. Baldwin heeft gisteren in het Lagerhuis reen definitieve verklaring afgelegd aangaande de journalistieke en publicistische werkzaam heden van de leden van het Kabinet. De pre mier heeft verklaard, dat voortaan geen enkel lid van het Kabinet het recht zal hebben in dagbladen te schrijven, terwijl de medewer king aan tijdschriften zich zal dienen te be perken tot bijdragen, welke geen actueele politieke aangelegenheden behandelen. Auto-ongeluk. Uit Londen wordt geseind Doordat een boom op een auto viel, die ^ar Glasgow terugkeerde, na een bezoek aan Loch Lomond, zijn drie personen gedood ien vijf gewond. Het 100-jarig bestaan van het Rijnland. De intergeallieerde hooge commissaris te Coblenz. heeft, volgens bericht van den Duit- schen draadloozen dienst, den Duitschen stu dentendag te Bonn naar aanleiding der vie ring van het 1000-jarig bestaan van het Rijn- tand, verboden. De nota van Italië aan Afghanistan. De correspondent van de „Morningpost" Ei Calcutta meldt, dat gevreesd wordt dat de ota van Mussolini aan Afghanistan, waarin genoegdoening wordt gevraagd voor de te rechtstelling van Dario Piperno, den Itali- aanschen ingenieur, in verband met de sterk geladen atmosfeer, die in het land bestaat, een noodlottige agitatie tegen de vreemde lingen zal ontketenen. De oorlog in Marokko. De „Matin" meent te weten, dat Painlevé tijdens zijn onderzoekingsreis in Marokko de zekerheid verworven heeft, dat Abd el Krim zijn zoo omvangrijk offensief heeft ingezet dank zij den steun van zekere avonturiers geholpen door verschillende Mohammeda nen. De leider der Rifs is echter reeds ge blokkeerd aan het Noordelijke Fransche Front en zal dit weldra geheel zijn aan de kust van het Rifgebied. Voorts hebben de Spanjaarden de wacht betrokken voor de internationale zone, terwijl de Franschen meester zijn van de verbindingswegen aan ide grens van Algiers. Painlevé is derhalve van oordeel dat het zonder een groot offensief mogelijk zal zijn om Abd el Krim binnen eenige maanden buiten sfaat te stellen de vijandelijkheden voort te zetten. De overeenstemming tus schen Frankrijk en Spanje zal ongetwijfeld de blokkade van het Rifgebied vergemakke lijken. De regeering acht het nuttig, dat Lyau- tey zijn talenten van diplomaat in werking Stelt, maar de noodige militaire maatregelen Zijn genomen ieder gevaar is uit den weg geruimd en zonder vrees voor een misreke ning kan men de overgave van Abd el Krim afwachten. De mijnwerkersstaking in Canada. De Canadeesche regeering is voornemens fkn staat van beleg af te kondigen in de dis tricten, waar gestaakt wordt. Een detache ment cavalerie en vijftig dragonders werden gisteren te Sydney door de stakers met stee- taen bekogeld. De dragonders deden een charge op de arbeiders. Verscheidene fabrie ken zijn door de stakers geplunderd. De New iberdeenmijn is in brand gestoken. Aanslag op een Europ- peésch gezant in Mexico- City. 4>p een boulevard te Mexico-City heeft ieen aanslag plaats gehad op een der Euro- peesche gezanten, wiens naam op dit oogen- jblik nog niet kan worden medegedeeld. Hij werd door een revolverschot gewond. Po litieke motieven schijnen bij dezen aanval )jiet in het spel te zijn. De beweging tegen de vreemdelingen in China. Een Engelsche politie-agent te Sjanghai 6, terwijl hij trachtte een troep stakers te ver spreiden, door de vijandige menigte met hak messen en andere wapens aangevallen. Deer lijk gewond werd hij door zijn kameraden, in halfbewusteloozèn toestand met bloed verdekt, gevonden. De Japansche regeering heeft onder den' indruk van den ernst der beweging tegen de vreemdelingen in China, nog vier torpedo jagers last|gegeven, koers te zetten naar China. De toestand in China is in zooverre ern stiger geworden, dat de studenten dienst ne men in het leger van generaal Feng. Te Sjang hai verstrekken de Russische consulaire agen ten openlijk gelden aan de leiders der stadin gen. De correspondent van een officieus Ja- pansch nieuws-agentschap meldt uit Peking, dat de vertegenwoordigers van zéstig be langrijke organisaties ckior den Chineeschen minister van oorlog zijn ontvangen. Zij eischen het verbreken der diplomatieke betrekkingen en een oorlogverklaring aan Engeland, ter wijl zij bovendien verlangden, dat Chinee sche troepen naar alle handelshavens zouden worden gezonden ter bescherming van de Chineesche bewoners. De minister antwoord de, dat het voor het oogenblik het verstan digst zou zijn, zich te beperken tot een vreed zame vaderlandslievende beweging en af te wachten of de vreemdelingen zelf uit hun v/aan ontwaken. Mocht het echter tot het erg ste komen, dan zou de regeering niet in strijd met de verwachtingen van het volk handelen. In weerwil van officieele verzekeringen, dat veel wordt gedaan om de gevaarlijke op ruiende agitatie tegen te gaan, zijn gisteren morgen een duizend opzweepende biljetten aangeplakt, waarop de Britsche politie staat afgebeeld schietende op en de bajonet han- teerende tegen weerlooze studenten, vrouwen en kinderen. De Chineesche pers daarnaast publiceert overdreven lezingen van de ge beurtenissen. VOOR DE KINDEREN VAN GENERAAL MANGIN. Er heeft zich een comité gevormd onder auspiciën der maarschalken van Frankrijk om gelden bijeen te brengen voor de opvoe ding der acht kinderen van generaal Mangin, die arm gestorven is. In een oproep richt het comité zich tot de steden, koloniën, instellin gen enz., die in het bijzonder dank verschul digd zijn aan den overl'eden generaal. PROTECTIE OP KOMST? Mag men de „Westminster Gazette" ge- looven, dan is in Engeland onverbloemde protectie op komst. De regeering zou voor de doorvoering daarvoor profijt trekken van de hopelooze verdeeldheid, die bij de jongste Lagerhuisdebatten over de quaestie der rijksvoorkeurrechten aan het licht is geko men. In de gelederen der conservatieven is de geestdrift voor de protectie, nu zij moge lijk schijnt, herleefd, terwijl ook de minis ters door deze geestdrift worden aangegre pen. Een aanvraag, door vertegenwoordigers van de ijzer- en staalindustrie, evenals door die van de aardewerkindustrie, ingediend bij den Board of Trade zal de regeering de gelegenheid geven om te doen blijken, in hoeverre zij den gunstigen toestand, die is ontstaan, wenscht te benutten. DE DUITSCHERS IN EGYPTE. Tusschen Egypte en Duitschland is een verdrag tot stand gekomen, waarbij aan de Duitschers die tijdens den oorlog van hun rechten in Egypte werden beroofd wordt toegestaan om door middel van de Duitsche consulaire rechtbank te Kaïro over de Duitschers in Egypte recht te spreken uitgezonderd echter over hen, die zich aan bepaalde politieke vergrijpen schuldig maken. Het onmiddellijk gevolg van dit verdrag zal zijn het verhoor van twee Duitschers, die sedert langer dan twee jaren in de gevange nis zitten en van deelneming aan den moord op Tewfik Bey beschuldigd worden. Uit deze Beschouwingen valt het ant woord. af te leiden op de vraag of verhit ting van melk hetzij door pasteurisatie als anderszins, al dan niet afkeuring verdient. Wat de vitamines betreft kan verwarming, tenzij onder bijzondere voorzorgsmaatrege len, geen aanbeveling verdienen. Het zou evenwel zeer eenzijdig zijn het melkvraag- stuk enkel van dit standpunt te beschouwen. De melk, zooals zij hier te lande door de melkveehouders wordt afgeleverd, verkeert veelal in een toestand, welke uit een hygië nisch oogpunt pasteurisatie of koken noodza kelijk maakt. Zij bevat al te dikwijls rot- tings- en ziektekiemen, welke het niet raad zaam maken haar rauw te nuttigen en zoo is men#wel gedwongen van twee kwaden het minst erge te kiezen en het ontsmetten der melk te dulden. Echter onder één be ding en wel dat voor kinderen, zwakken en herstellenden, voor wie de melk nu een maal de hoofdbron van vitamines is, een melk verkrijgbaar worde gesteld, welke af komstig is van gezond vee en vervolgens strenge hygiënische regelen behandeld, zoo dat zij geenerlei ontsmetting behoeft. Het oerdeel van zulk een zuivere rauwe melk is niet allex hierin gelegen, dat zij een nor maal vitaminegehalte heeft doch tevens, dat haar verteerbaarheid niets te wenschen overlaat.' Deze toch lijdt, zooals de kinder artsen efyaren hebben, voor verhitting aan merkelijk. Gezonde volwassenen hebben aan zulk een rauwe melk minder behoefte om- dathunne gevoeligheid voor vitamine-gebrek minder groot is eri zij trouwens door de verscheidenheid van hun voedsel minder gevaar van een tekort loopen. Dezen toch worden, voor zoover zij zich van de moe dermelk moeten spenen, uitsluitend of voor namelijk met koemelk gevoed, op welker vitamine-gehalte en verteerbaarheid het dus bijzonder aankomt. Nu zijn pogingen om een zuivere, aan de eischen van hygiëne en voedingsleer beant woordende melk verkrijgbaar te stellen reeds sedert verscheidene jaren in 't werk gesteld, lang voodat het vitamine-vraagstuk Een deel der oudste jaarsstudenten van ren der voornaamste onderwijsinstellingen te Honkong is „in staking" gegaan bij wijze Wan sympathie met de stakenden te Sjanghai. ;Hun optreden is waarschijnlijk het gevolg Wan intimidab3- DE EISCHEN DER HYGIëNE. Aan het verslag van het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding over 1924 ont- léer.en wij het volgende. Prof. dr. E. C. van Leersum, de directeur, schrijft o.a. Het vraagstuk van een rationeele, aan de eischen van hygiëne en voedingsleer beant woordende behandeling der melk, houdt ons sedert geruimen tijd bezig. De directe aan leiding hiertoe was een vraag van wethouder De Miranda, naar mijn meening omtrent den invloed van pasteurisatie en koken op het vitamine-gehalte der melk. Het onderzoek is sedert geruimen tijd in vollen gang doch heeft, omdat het zeer tijdroovend is, zijn beslag nog niet gekregen. Intusschen hebben de reeds verkregen uit komsten mij verstrekt in de meening, dat het niet zoo zeer de verhitting als zoodanig is, welke de vitamines vernietigt, dan wei de oxydeerende werking der lucht, of be ter de daarin aanwezige zuurstof. De les die men mag trekken is deze, dat men, in 't belang van het behoud der Vi tamines althans van Vitamine C, moet trachten te voorkomen, dat melk met lucht verzadigd wordt. Maatregelen om verzadiging her melk met lucht te voorkomen zijn niet moeilijk en niet bijzonder kostbaar. In de eerste plaats verdient het machinale melken, dat reeds lang in de Vereenigde Staten met succes wordt toegepast, aanbeveling. Het is trou wens ook uit een hygiënisch oogpunt drin gend noodig, dat deze methode hier te lande ingang vinde. Natuurlijk kost het geen moeite om de melkvaten voor het transport tot den boord te vullen. Eindelijk zal van het gebruikelijke systeem van afkoeling moeten' worden afgezien en de melk door buizen moeten stroomen. Het bezwaar, dat men deze buizen, niet goed zou kunnen rei nigen houdt geen steek, want met behulp van stoom kan men dit doel bereiken. op den voorgrond gekomen 5s. De model boerderij Oud-Bussum en die van Ter Aar welke echter opgeheven is, zijn daar voor beelden van. Ongelukkigerwijze ligt het product van dit soort van melkerijen van wege den hoogen prijs buiten het bereik van zeer velen. Daarom kan men prof. Sten- house Williams, van het Research Institute in Dairying van University College te Rea ding, Engeland, niet dankbaar genoeg zijn dat hij heeft bewezen, dat een melkerij met veel geringer exploitatiekosten een melk kan leveren welke aan de hierboven bedoelde eischen voldoet en zoo zuiver is, dat zij mag worden aanbevolen om rauw te worden genuttigd en niettemin in prijs niet belang rijk van gepasteuriseerde melk verschilt. Om de exploitatiekosten nog meer te verminderen bezigt Williams voor de steri lisatie van het vaatwerk eenvoudige toe stellen, welker aanschaffing op niet meer dan 20 Pond komen te staan. Ik mag echter prof. Williams voor zijn plan heeft weten te winnen, den indruk maken van intelligent te zijn en zich bewust van het groote maat schappelijk belang der zaak. Dit lijkt mij een hoofdvoorwaarde voor het welslagen van het pure-melk-bedrijf. Het mag alleen in handen komen van oersonen in wie^ men het volle vertrouwen kan stellen, want wie melk aanbeveelt om rauw te worden ge dronken zonder gevaar voor den gebruiker laadt een groote verantwoordelijk op zich. Daarom zou het niet wenschelijk zijn, dat Williams' methode hier te lande klakkeloos navolging vond," *1 Voorzoover de thans verkregen uitkom sten 'der voedingsproeven met de electrisci) behandelde melk een gevolgtrekking veroor loven schijnt het Vitamine C, tegen den electrischen stroom van hooge spanning niet bestand te zijn. Wij zetten onze proeven voort en zijn thans bezig de werking op de Vitamines A en B te onderoeken en een verklaring van de destrueerende werking te vinden, het geen misschien tot verbetering van het toe stel kan leiden." a zijo redevoering ter eere van de vie ring van het duizendjarig bestaan het het Rijnland, heeft de rijkskanselier dr. Luther o. m. het volgende gezegd. Betreffende de 'nota der Fransche regee- ring over het veiligheidspact zou de Duit sche regeering het toejuichen, wanneer er onderhandelingen zouden worden gevoerd, die ten doel hebben om verdragen te slui ten, die een werkelijken vrede waarborgen. Europa gaat nog diep ender het feit ge bukt, dat het oude systeem van het alge meen evenwicht der krachten weliswaar ter zijde stelt, maar dat het door het verdrag van Versailles in uitzicht gestelde systeem van een algemeene ontwapening nog niet is doorgevoerd. De bestaande toestand wordt door deze omstandigheid beheerscht, dat het nieuwe systeem alleen op Duitschland en eenige andere landen is toegepast, maar dat het oude systeem bij de andere landen is blijven bestaan. Zoo lang het groote prooleem der ontwapening nog niet algemeen en op ge lijke wijze voor alle staten is opgelost, zal een volledig vredessysteem niet mogelijk zijn. Duitschlands einddoel is duidelijk en oprecht. Duitschland zal Iteeds het zijne doen om langs den weg van directe verdra gen een toestand in Europa te krijgen, waarin een samengaan, der Europeeschc volken, volgens de grondslagen der ont wapening en gelijke behandeling gewaar borgd is. In den aanvang ^-an zijn, rede zeide ar. Luther nog, dat eenige eischen der geallieer den onbegrijpelijk zijn of klaarblijkelijk met den toestand van onze ontwapening betref fen, maar in staat zijo. om onze economische prestatievermogens zwaar te b^nadeeien. Over dit alles wil de rijksregcering, zoo dra de bestudeering der nota geëindigd is, onverwijld zich met de geallieerde gereenn- gen in verbinding stellen. Het Rijnland moet er van bevrijd worden, dat zij als grensgebied steeds weer, zooals in he'. verleden, in het nauw wordt gebracht. In de valorisatiecommissie van den Rijks dag heelt de rijksminister van financiën, von Schlieben,, gisterenmorgen een overzicht ge geven van den financieelen toestand des rijks in het begrootingsjaar 1925. Reeds gis teren. bedroeg het deficit 446 miljoen mark. De nog beschikbare kasgelden moeten voortdurend gebruikt worden, om oude ver plichtingen af te doen en zoo wordt het gat steeds grooter. De financieele toestand van het rijk is dus zeer ernstig, betoogt de minister en er zul len krasse maatregelen moeten worden ge nomen om het deficit te dekken. Onder deze omstandigheden noemde hij het abso luut noodzakelijk om de bier- en tabaksbe lasting tc verhoogen. Kenmerkend voor de ontevredenheid in den lande over deze valorisatievoorstellen van de regeering is, dat er, naar gisteren middag in de valorisatiecommissie werd me degedeeld, niet minder dan 2744 petities en verzoekschriften uit alle deelen des rijks zijn ingekomen. De commissie onder voorzitterschap van Lord Darling, welke belast is met het on derzoek van het wetsontwerp ter bestrij ding van den woeker, dat in het Engelsche Hoogerhuis werd ingediend door Lord Car son en in het Lagerhuis door het conserva tieve lid Wells, heeft gisteren een zitting gehouden en verschillende personen als ge tuigen of als deskundigen gehoord. De com- missie is samengesteld uit leden van beide 1 Huizen. Instelling van „Herwonnen Levenskracht." Omtrent de viering van het eerste lustrum van het sanatorium „Berg en Bosch te Apeldoorn op 28 Juli a.s., wordt nog mee gedeeld: Het huldigingsgeschenk zal bestaan uit een groote broeikast, om het Sanatorium pok gedurende den winter van bloemen en fijne re planten te kunnen voorzien. Deze broei kast wordt geplaatst op het terrein en zal bij eventueeievestiging van een permanent Sa natorium geheel verplaatst kunnen worden Tevens wordt aangeboden een fraai ge denkalbum, waarin vervat de namen van ile oud-patiënten, die op eenigeilei wijze aan de huldiging deelnemen. Gezien het groot aantal oud-patiënten, dat toegangsbewijzen tot het terrein voor 28 Juli heeft aangevraagd, werd besloten des morgens de plechtige H. Mis bij goed weer in de open lucht te doen opdragen. Een versterkt koor van oud-patiënten zal de ge bruikelijke gezangen uitvoeren. Na_ de K. Mis wordt een plechtig „Te Deum aange heven. Gelijktijdig wordt voor de Protestanten de godsdienstoefening geleid door Ds. Hatlink in een der zalen van het Sanatorium. In den namiddag heeft, wederom in de open lucht, de feestvergadering plaats, waartoe verschillende autoriteiten worden uitgenoodigd. Op deze vergadering spreekt de heer A. H. Smulders, wethouder van Utrecht, de feestrede uit. Uit het verdere programma voor deze er- gadering stippen wij aan: eerste steenlegging van de groote broeikast, openluchtspel door de kind er-patiëntjes, eeni4e zang- en mu zieknummers. Ongeveer 5 uur wordt deze vergadering beëindigd en worden de bezoekers per extra gelegenheid naar het station vervoerd. Bij ongunstig weder wordt de vergadering gehouden in de groote zaal van ,;Tivoliaan de Nieuwstraat te Apeldoorn. Aan het jaarverslag van het hoofdbestuur van de Ned. Mij. vóór Nijvèrhcid en.Handei is het volgende ontleend: Met het hoofdbestuur der vereeniging van Ambtenaren der Gemeente-financiën is overeengekomen, om in den loop van het volgende jaar te Amsterdam een tentoon stelling op het gebied der bedrijfshuishou- ding te organiseeren. Tot de directe middelen ter bevordering van nijverheid en handel rekende het hoofd bestuur o.m. verbetering van hèt wegennet eft de verlaging der posttarieven. De lande lijke acties voor deze doeleinden werden warm door het hoofdbestuur gesteund. Door bemiddeling van den Nijverheids- raad werd door het hoofdbestuur opgetre den tegen het voornemen van den minister van Financiën tot het heffen van een nieuwe belasting voor de nijverheid in den verm van vergoeding voor het gebruik ten behoe ve van haar bedrijven van water uit open- bare rivieren en kanalen. Deze „retributie" werke aanvankelijk was bepaald op 1 ct. per H.L zou voor sommige groote bedrijven zelfs 1200 per jaar kunnen bedragen. D? vereenigingen, welke te zamen den Nijver- heidsraad v.ormen, achtten dezen nieuwen last voor de nijverheid in haar algemeen, zóó onredelijk, dat zij besloten een proef proces te voeren. Men meldt uit den Haag: De Grotiustentoonstelling, welke onder de auspiciën van het nationaal Grotiuscomité van 13 tot en met Zondag 28 Juni in de za len van helt Haagsche Raadsgebouw, Java- straat 26, wordt gehouden, mag zich voort durend in veler belangstelling verheugen. Een der eerste dagen ontving de tentoon stelling een bezoek van den Portugeeschen gezant, den heer De Santos Bandeira, ver gezeld van zijn landgenoote, mejuffrouw Car- vallis, de bekende Portugeesche letterkundi ge, die juist dezer dagen hier ter stede een voordracht oker Portugal heeft gehouden. De leden van het Duitsche gezantscnap brachten den daarop volgenden dag een be zoek aan de tentoonstelling die ook door verschillende Leidsche hoogleeraren werd bezichtigd. De voorzitter van het Tentoonslellings- comité, de heer van Beresteyn, heeft ver schillende autoriteiten rondgeleid. De Msbd. had een onderhoud met den voorzitter der Tweede Kamer Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, Uit het verslag daaromtrent vermelden we: Mr. dr. Kooien zal niet meer als voorzit ter in de Kamer terugkeeren. Hij heeft meer dan seine Schuldigkeit" gedaan. Behalve dat deze straffe leiding gedurende vijf jaren veel van zijn physieke krachten heeft ge vorderd, heeft hij, waar hij altijd present was, begrijpelijk ook veel offers moeten brengen aan zijn gezinsleven. In het vervolg van het onderhoud sprak mr. Kooien over de politieke verwachtingen bij de stembus, en hij zeide te meenen, dat de christelijke meerderheid wel gehandhaafd zou worden. Vooreerst zouden wij, Katholieken, zeide hii, ons de twee Kamerzetels zien ontgaan, die ons den vorigen keer zijn toegevallen door de verbinding der lijsten, wat nu door de -gewijzigde Kieswet onmogelijk is gewor den- Een lot, dat ook de anti-revolutionnairen met ons zullen deelen. Maar misschien loo pen wij nog wel meer terug, aangezien door de omstandigheden der laatste jarèn er, zoowel bij ons als bij de anti-revolutionnai- ren tal van ontevredenen zijn, die nu een mooie gelegenheid vinden om ?ich speciaal op Colijn te wreken. Mogelijk natuurlijk, dat de sociaal-demo craten hier winst uit slaan. Maar van den anderen kant staat hier te genover, dat wij Katholieken, die thans 35 pCt, uitmaken, welw eer op een stijging van net kiezersgetal kunnen rekenen. Daar bestaat een vaderlandsch steun comité van den Ned. Bond in Duitschland. Dit steuncomité had wel gelden bij katholie ken ingezameld en katholieken in het comité opgenomen, maar scheen onbekend te zijn met het bestaan van het St. Joseph-Comité, dat sinds 1904 met zooveel nut door middel der St. Jozefvereenigingen werkzaam is. Di gaf aanleiding tot protest van het St. Joseph-Comité en polemische artikels in verschillende bladen. Het vaderlandsch steuncomité verzocht een onderhoud, waartoe een schrijven van het St. Joseph-Comité de gelegenheid aan bood. Dit onderhoud had plaats op Donderdag 4 Juni in hotel Americain te Amsterdam, Het vaderlandsch steuncomité was voltal lig en ook het bestuur van het Ned. Verbond onder leiding van prof. mr. Diepenhorst. Het St, Joseph-Comité was vertegenwoor digd door kapelaan Kitslaar, pater C. Iioyqg en burgemeester Habets uit Kerkrade. Als woordvoerder van het St, Joseph- Comtié trad op kapelaan J. Kitslaar, die een dubbel voorstel deed: lo. De naam te veranderen van het steun comité: 2o, Een commissie van overleg te benoe men, bestaande uit twee prsonen van het Ned. Verbond en twee van het St, Joseph- Comité met als voorzitter prof. mr. Diepen horst. Deze commissie van overleg zal zoo nu en dan tot bespreking van bepaalde punten bij eenkomen bijv. bij verdeeling der steungel den enz. Hij deed duidelijk het karakter der St. Jozel vereenigingen uitkomen en dat er van een federatieve samenwerking geen sprake kan zijn. De vergadering vereenigde zich eenstem mig met zijn gevoelen. De besprekingen waren van weerszijde uiterst vriendelijk en hoffelijk en naar wij vertrouwen is menig misverstand door de besorekingen opgehelderd. Wij vernemen verder, dat in de commissie van overleg door Mgr. Prinsen, voorzitter van het St. Joseph-Comité, zijn benoemd: kapelaan J. Kitslaar en burgemeester Ha bets uit Kerkrade. Men deelt aan de Msbde mede: Heden zou op de reede van Vlissingen een der grootste schepen der wereld de „Georges Washington" aankomen met een groep van eenige honderden Amerikanen, o.w. verschillende autoriterten, die het in ternationaal congres der Kamers van Koop handel te Brussel gaan bijwonen. De „Georges Washington" is te groot om de Schelde op te varen, en de Amerikaan- sche gasten zullen te Vlissingen op de Bel gische mailboot „Prinses Clementine" over stappen en daarmee naar Antwerpen varen. Het Amerikaansch reuzenschip zal acht dagen op de reede van Vlissingen blijven, onT vervolgens met het Amerikaansche ge zelschap, dat ook Nederland zal bezoeken naar Bremen te vertrekken. verheugt en welK een heilzamen invloed zij in de parochiën uitwerkt. Vervolgens werd het woord gegeven aan P. Dr. .Tidentius van den Borne O. F. M. tot het houden van zijn inleiding: de diepere beteekenis der Derde Orde-beweging. Deze bekende Franciscanoloog wees op de bijzondere beteekenis der tegenwoordige psychologische studies over de verschillende richtingen in het godsdienstig leven. Hij toonde aan, dat de Franciscaansche Derde Orde juist datgene op uitmuntende wijze kan brengen, wat als het ideaal van het godsdienstig leven wordt genoemd: heilige natuurlijkheid. Uit den oorsprong en de eer ste ontwikkeling der Derde Orde werd be wezen, dat haar regel een fündamenteele richting vertegenwoordigt, waardoor zij zich geheel en al onderscheidt van de an dere vereenigingen, die een bepaalde devo tie ol een bepaald werk van naastenliefde beoogen De Voorzitter herinnerde in zijn dank woord aan het pas verschenen standaard werk van P. Tidentius: „Die Anfange des Franziskanischen Driften Ordens P. Cunibertus Sloots, O F. M., zette ver volgens oorsprong, ontwikkeling en groei der jeugdorganisatie der Derde Orde uiteen. Volgens zijn mededeeling bestond er op 1 April 1925 65 jeugdafdelingen met ongeyeer 1450 jongens- en ruim 1100 meisjes-Tertia rissen. Hij wees er op, hoe heilzaam de Derde Orde werkt op internaten en in pa rochiën en wekte de aanwezige geestelijken op alom tot stichting van jeugdaideelingen over te gaan. Van gelegenheid tot debat en vragenstel len werd na beide lezingen een zeer druk gebruik gemaakt waarbij veel nraktische conclusies werden gemaakt Een gewichtig en belangrijk debat ont stond vooral na de gedocumenteerde en ern stige verhandeling over de in Noord-Holland eoo actueele „Danskwestie door P. Metho dius Mulder, O, F M. Na eenige mededeelingen van het Cen traal Bureau werd door den voorzitter hel congres gesloten, dat, zooals hij terecht op merkte, èn door aantal deelnemers én ooor gehouden lezingen èn door gevoerde be sprekingen, buitengewoon mag genoemd worden en ongetwijfeld vruchten zal dragen voor de talrijke bloeiende Derde Orde- vereenigingen in Noord-Holland. EEN NIEUW MONUMENT OP DE HEILIG-LAND-STICHTING. Op de Heilig-Land-Stichting is elke sta tie van den Kruisweg een monument. Thans is in de rots van den Calvarie-of Golgotha- berg de-elfde statie waaraan reeds jaren ge werkt is, uitgebeeld in mozaïek. De idee s, die daarin naar voren springen, zijn vooral de vrijheid, waarmede Jesus ten kruisdood ging, en hoe het kruis van Christus de trap is naar den Hemel. Om het eerste idee nog meer te doen spreken „Hij is geslachtofferd omdat Hij het Zelf wilde", zien wij in de twee moordenaars het natuurlijk onwillige, het weêrspannige, zoowel in den moordenaar aan de rechterzijde, die door twee soldaten naar boven wordt geheschen, als in den moor denaar aan de linkerzijde, met wien een sol- daat bezig is 'n nagel in zijiie voeten te hame- ren, terwijl Christus daarentegen, zonder dat iemand het Hem gelast, het voetblokje van het staande kruis met één voet beklimt^ en Zijn armen uitstrekt naar de armen van; het kruishout en Zijn oogen opwaarts slaat naar de wereld van Zijn Vader. Bijna alle aan wezigen rondom het kruis merken uezen bovenmenschelijke bereidwilligheid op en, verbazen zich, vooral, nu zij in de moorde naars zien wat het zeggen wil gekruist te worden. Maria's in-droeve blik zegt „zati dan het voorspelde, dat ongeloofelijk leek, nu, »rerkelijkheid worden 1" Joannes, bnir zegt „maar Heer, gaat Gij nu wezenlijk Uwe Lief de zóóver drijven, dat Gij U op zulk een lage schandelijke wijze laat afbeulen en af maken 1" Maria Magdalena's blik en gelaats kleur en 'houding is een gil van ontzetting en bijna van verzet,' die over de rotsen en de muren van Jerusalem en de menschenscharen klinkt. De hoofdman der Romeinen, wiens; houding zoo nobel en éérlijk is, spreekt in zijn blik „wie zoo iets vermag, is geen gewoon mensch!" zelfs de soldaat, die am,den voet van het kruis van Jesus neêrhurkt, gereed om met koorden Jesus te binden, blikt een oogen blik in stille ontroering op, als wilde hij zeg gen „wat wonderbaars gaat er nu gebeuren, welk mensch wil er graag gekruisigd worden - Ook de goede moordenaar bij al het gevoel van angst en akeligheid, die hem pver- valt, nu hij gaat gekruisigd worden, tracht nog een blik van eerbiedige verbazing op Jesus te werpen. De kwade moordenaar echter .wendt zijn gelaat af, voof hem is het, alsof er niets wonderbaars gebeurde, en Zijn afgewen de blik schreeuwt qls het ware „wat kan mij het verheffende in dien persoon schelen, ik lijd aller verschrikkelijkst, als ik maar van die pijn af was." Alle figuren zijn zoo wezenlijs. Het tweede idee, dat het kruis is de trap is, naar den hemel, wordt vooral in kleuren en licht vertolkt. Toen Jesus leed en stierf kwam duisternis over de aarde. Vandaar dat de fi guren allen in een geheimzinnig duister staan, maar rondom het bovengedeelte van het kruis, breekt het duister, wordt het plotseling licht, het gouden licht gaat zacht over in iets heel ijls, waarbij de mooie blauwe hemel het haast in schoonheid nog moet afleggen, m iets van de andere wereld, en van dien bovenaard- schen glans ligt iets te sluimeren op het ge laat van Jesus. De Golgotha-berg is met deze statie veel monumentaler geworden, en de uitbeelding is in volkomen harmonie met de kleuren van, deZondag a.s. bij gelegenheid van de jaar-j processie op 't H. Land ('s middags om 3 uur) zullen velen van het aanschouwen dezer nieu we statie kunnen genieten. Onder groote belangstelling werd te Nieu we Niedorp op Woensdag 17 Juni een uit stekend geslaagd congres gehouden van Di recteuren der Derde Orde. Te half 12 uur onende de voorzitter, P. Agidius Verkleij, O. F. M„ het congres, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de zeer talrijke opkomst der E.E. Geestelijken uit geheel Noord-Holland, hij herinnerde aan de groote sympathie van Mgr. A. J. Callier, Bisschop van' Haarlem voor de Derde Orde en las vervolgens een schrijven van Z. D. II. aan het congres voor. Met algemeene instemming werd besloten aan' Mtfr. een telegram van dank te zen den P. Methodius Mu'lde,, O F. M„ las ver volgens de notulen voor van het vorig con gres en tiracht verslag uit over. zijn district Uit dit verslag bleek ten duidelijkste, in wel ken grooten inwendigen en uitwendigen i bloei de Derde Orde in Noord-Holland zich BERGEN EN BERGEN AAN ZEE. Wij ontvangen een Pensionlijst, uitgave van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen, benevens een gratis gidsje en een exemplaar van de Vierde druk van de Gids van Bergen. Uit dc pensionlijst, die de adressen van 96 pensions eu 155 te Bergen en Bergen aan Zee te huur zijnde tiuizen bevat, blijkt, dat ic. Bergen het vreemdelingenverkeer een krachtige bron van bestaan is geworden. Dit spréékt te meer als men weet, ^dat in het drukst van het seizoen het aantal zo mergasten ongeveer gelijk is aan het ]dwo- nertal, dat in ,20 jaar van 1800 tot 5000 stcc^. Het gratis gidsje bevat een 29 foto s, die den indruk geven, dat Bergen door zijn ge lukkige combinatie van zee, bosch én duin. een 'natuuroord is, dat tot de schoonste in, ons land kan worden gerekend. Uit de Gids blijkt, dat Bergen kan boogefl op een grootsch historisch verleden en da het gemeentebestuur en de V. V. V. jic hunne doen om het eigenaardig schoon van de gemeente niet te loor te doen gaan. Dat Bergen als zomeroord een groote tof-' komst tegemoet gant, bewijst wel het tri dat de Spoorwegmaaschappijen in de maan den Juli en Augusus treinen laten loopen, die een rechtstreeksc.he verbinding tusschen Bergen en Amsterdam'tot'stand brengen, waardoor Bergen aan Zee van uit Amster dam in een uyr bereikt kan worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6