iÜMOIÊD U:$sfi i BWS RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWt. In de vlammen omgekomen. Een ernstig motorongeluk. Veel liefhebbers. Een noodlottige kruit- ontploffing. Een gevaarlijk spelletje. Gratis autorijden. Een onverwachte en goedkoope vischvangst. Een geval van loodwit- vergïftiging. Aanwinsten voor Artis. Vadertje Langhals. Hoe hij aan geld wist te komen. De geneesheer te Marseille, die zijn patiënten vermoordde. Het tragisch ongeval De noodlottige brand te Urmond. Zulk een verhaal had hij v«re! eens in een boek gelezen. De Delftsche Politieverordening niet in orde. De Bella-donna-vergiftiging. Valschheid in geschrifte. Een dreigbriefschrijver. De moedermoord te Peper ga. Poging tot doodslag. VI3SCHERIJ. Terwijl de weduwe Brouns te Hilgen bij Echt haar middagmaal aan het bereiden was, kwam zij te dicht bij de kachel Haar kleeren vatten vlam. De ongelukkige, die alleen woonde, is naar 't ziekenhuis overgebracht, waar zij aan ,de bekomen brandwonden is bezweken. De hoofdonderwijzer Bal, van de christe lijke school in de buurtschap De Knol, ge meente Hoek, wilde omstreeks 5. uur per motorfiets nog passeeren voor de met wei nig vaart bij de halte aldaar aankomende Zeeuwsch-Vlaamsche stoomtram. Het rij wiel werd door de locomotief geraakt en vernield, terwijl de heer Bal met ernstige hoofdwonden in een woning moest worden binnengedragen. Spoedige geneeskundige hulp kon niet voorkomen, dat de heer B. spoedig overleed, vermoedelijk aan een in wendige verbloeding. Voor de betrekking van leerling-telefo niste te Groningen gaven zich niet minder dan ongeveer 150 candidaten op. De Hoogeerw. heer Mgr. Theeier bracht Woensdag een bezoek aan de paters te Putbroek-Echt, die aldaar een klooster heb ben gevestigd. Zooals in Limburg gebruikelijk is bij feesten, werden door de bewoners z.g. „ka mers" afgeschoten. Bij het vullen der ka mers met kruit beging een der toeschou wers de onvoorzichtigheid een stukje bran dende sigaar in het kruit te laten vallen, waardoor dit ontplofte. Vijf pers. werden daarbij gewond, waarvan twee ernstig. Deze moesten zich onder geneeskundige behan deling stellen. Gisteren ging in de blikfabriek van den heer L. te Delft een 18-jarige arbeider in een speclsche bui met een zijner armen in een drijfriem hangen om z.g. te schomme len, meldt de „D. G." De riem, die buiten dienst was en op een kussenblok rustte, schoot tengevolge van de beweging die de jongen maakt, op de draaiende as De jon gen werd omhoog getrokken, hij kon niet meer loslaten, en werd met groote snelheid om de as geslingerd. Vervolgens viel h# circa 4 M. naar beneden. Met gebroken le dematen en ontveld lichaam werd het slachtoffer door zijn kameraden opgeno men. In zorgwekkenden toestand is de jon ge man naar het gasthuis vervoerd. Een taxi-chauffeur te Rotterdam heeft rennis gegeven, dat een pl.m. 20-jarige juf frouw zich naar diverse adressen heeft la ten rijden, terwijl bij terugkomst aan haar woning bleek, dat zij geen geld had om te betalen. Bij onderzoek is gebleken, dat be doelde juffrouw reeds verschillende malen in een inrichting voor zenuwlijders is ver pleegd geweest, en dat zij ook diverse ma len bestellingen beeft gedaan bij banket bakkers en bloemenwinkeliers zonder daartoe opdracht te hebben gekregen. Een aanvaring de oorzaak daarvan. Woensdagavond is de tankschuit „Am nion" van de Centrale Ammoniakfabriek te Weespercarspel, welke van Duitschland naar Amsterdam gesleept werd, op den Rijn bij Lobith, op de Hollandsch-Duitsche grens, aangevaren door een 1300 ton me tend schip, dat deel uitmaakte van een sleep vaartuigen, welke den Rijn opvoer. De aanvaring werd veroorzaakt, doordat van laatstgenoemd schip het roer onklaar raakte, en had ten gevolge, dat van de 600 ton ammoniakwater, welke de „Aminon" bevatte, er 100 ton in den Rijn stroomden. De vermenging van het zoo scherp rie kende vocht met het Rijnwater had ten ge volge, dat kort nadat het ammoniakwater uit het tankschip gevloeid was, een groote hoeveelheid visschen, waaronder snoeken,' karpers en ook zalm, bedwelmd geraakte en aan de oppervlakte kwam drijven. Ifet werd een overhaaste vischvangst en menig een heeft een mooie hoeveelheid visch thuisgebracht. De averij welke de „Ammon" door de aanvaring beloopen had, was, van dien aard dat zij niet verder gesleept kon worden, alvorens nog 300 ton ammoniakwater wa ren overgebracht in ccn andere tank. Daarna zou men in staat zijn de restee- rende 200 ton in „Ammon" naar Weesper carspel te vervoeren, waar men a.s. Za- terdag hoopt te arrivecren, 'HET REDDEN VAN VEE BIJ BRAND. EEN PROEFNEMING. f -* let zal de boeren en vele andere dieren vrienden een genoegen doen te vernemen, dat door den heer J. J. van Boekhoven te Wijchen een toestel is uitgevonden dat niet duur is en geheel voldoet om in geval van br?nd het vee onmiddellijk los te krijgen. Zooals bekend, waren de totnutoe bestaande inrichtingen op dit gebied te duur en veelal Beer onbetrouwbaar. In sommige gevallen was het middel nog erger dan de kwaal. Het is nl. voorgekomen dat de bliksem op de buis sloeg waaraan de koeien waren vastgebonden, met het gevolg dat alle op rij staande dieren op slag waren gedood. De installatie van den-heer B. is aange bracht op de boerderij „Het Hof" te Leur bij Wijchen. Op verzoek van de commissie uit de Ned. Ver. tot bescherming van dieren. Volgens „De Veldbode" (waarin het appa raat wordt beschreven aan de hand van tee- keningen en foto's) maakte de inrichting het mogelijk om met één handbeweging alle deuren te ontsluiten en alle koeien tegelijk los te maken en wel zonder den stal binnen te gaan, dus van buitenaf. Dit geschiedt nl. door het overhalen van klinken, (handles) hetgeen slechts enkele seconden tijds eischt. De klinken moeten dus buiten den stal wor den aangebracht en wel zoodanig dat ze voor kwaadwilligen onbereikbaar zijn- Als de in richting der hofstede het toelaat, worden zij aangebracht tusschen stal en woonhuis of in een gang, in ieder geval op cfe meeZt brand vrije plaatsen, indien dat binnenshuis niet mogelijk is, geheel buiten. In het laatstge noemde geval verdient het aanbeveling, de klinken te omgeven met een afschutting maar zoo, dat men in tijd van nood er direct bij kan komen. De uitvinding neemt echter niet weg dat jook aan de verbetering van den bouw en de t inrichting van de stallen de aandacht ten volle moet worden gewijd. Met name moet verbe tering worden aangebracht, waar aanwezig zijn te smalle gangen achter de dieren te hooge voedergooten (Duitsche kip) vóór de dieren te weinig deuren in den stal, die bovendien op oude boerderijen aan het euvel lijden te smal te zijn in de opening te hooge standplaatsen, zooals in vele Frie- sche stallen te dicht bij elkaar geplaatste stalstaken en vele andere onderdeden, welke door bovenge noemde commissie in haar rapport worden vermeld. Een proef op de boerderij te Wijchen, waar bij een brand werd nagebootst, leverde zeer gunstig resultaat. De knecht opende de ach terdeur, haalde de klink over en in 5 seconden stonden alle 8 koeien, door den boer alleen ge dreven, buiten. De constructie leek de com missie eenvoudig en solide en in de literatuur is haar geen enkele uitvinding op dit gebied bekend die aan verschillende bezwaren zoo weinig onderhevig zal zijn. Ook is de instal latie niet kostbaar aan te brengen (het aan brengen kan door eiken dorpssmicl geschie den en de prijs van het geheele toestel van 10 koeien bedraagt ongeveer f 10 per koe), Zoodat niet getwijfeld wordt of binnen enkele jaren zullen velen die oog en hart hebben voor het lijden der dieren bij een brand op een boerderij, zich een dergelijke installatie aanschaffen. Bovendien heeft de heer B. geen patent op zijn uitvinding genomen maar deze aan de Ned. Ver. tot bescherming van dieren aan geboden, hopende dat door haar propaganda dl toepassing der veiligheidssluiting meer al gemeen en ten bate der dieren zal komen. Het is dan ook van groot belang, dat den verschillenden commissies en vereenigingen die zich bezighouden met het vraagstuk der stalverbetering, wordt gewezen op eventueele verbeteringen die van invloed kunnen zijn op de vermindering van het brandgevaar voor de dieren en welke bij nieuwbouw en verbouwing van boerderijen kunnen worden aangebracht. Brandwaarborgmaatschappijen zullen door het geven van aanmoedigings premies of het stellen van kleinere premies voor brandverzekering van goede stallen er veel toe kunnen bijdragen dat verbeteringen n vele stallen van Nederland ingang vinden. Naar men aan #de „Tel.' mededeelt, is Dinsdagmiddag te den Haag op advies van haar huisdokter, wiens hulp even te voren was ingeroepen, naar het Gemeentezieken huis aldaar overgebracht, mej. J. W„ echt- genoote van J. S. In het ziekenhuis werd vrij spoedig vastgesteld, dat de patiënte lijdende was aan lood witvergifti ging. De nadere inlichtingen, welke de patiente den dokter bij die gelegenheid versterkte, gaven hem aanleiding nog dienzelfden avond de politie in kennis te stellen van hetgeen hem was gebleken en ter oore gekomen, waarna de patiente nog dienzelfden avond door de politie werd verhoord. Op de meest na drukkelijke wijze verzekerde zij zelf gee nerlei vergif, dus ook geen loodwit opzette lijk en met eigen voorkennis te hebben in genomen. Haar moet het vergif door ie mand anders zijn toegediend. De politie heeft in een en ander aanleiding gevonden den echtgenoot van da patiente J. S. hier van te verdenken en heeft hem derhalve nog dicnzelfden i>acht van zijn bed gelicht en in bewaring gesteld. De verdachteont kent. De toestand van de patiente is thans naar omstandigheden redelijk wel. Het gezin bestaat uit man, vrouw en drie minderjarige kinderen. Mooier dan ooit is dit jaar het Zeepaard jesbassin in de groote zaal van het Aqua rium van Artis, te Amsterdam. Dank zij de welwillende medewerking van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. en haar gezagvoerder L. F. de Vries kwam het transport van de Golf van Biskaye uitstekend over en in het nieuw ingerichte kustbassin, waar dit jaar voor het eerst een enkel zeepaardje heeft overwinterd, waren de wondermooie visch- jes met hun stijlvolle paardenkopjes vlug rondwielende vinnetje en steunzoekende grijpstaartjes terstond op hun gemak. Van Padang, zoomede uit de Roode Zee gelukte het den heer H. D. Onnes, hoofdma,- chinist van het s.s, Riouw der Mij. Neder- dand, een verzameling mooie zeevisschen heelhuids mede te brengen als geschenk voor het Aquarium dat tiank zij de wel willende medewerking van gezagvoerders en machinisten, zich al op een aardige col lectie zeevisschen kan beroemen. In 4e nieuwe bassins in de kleine zOal van hét Aquarium heeft het paar Brazili- aansche Chanchito's of kameleonvisschen opnieuw eieren afgezet en een broedkuil gereed gemaakt, een g^djeldig stuk werk voor dit arbeidzaam ouderpaar, dat in het bodemzand een kuil van nagenoeg een hal- vcn diameter met den bek heeft uitgegra ven. Thans krioelt het in dien kuil van doorschijnende larfjes,' door beide ouders verzorgd en bewaakt. Niet minder interessant zijn ook de vele nestjes van onze inlandsche stekelbaarzen in verschillende stadia o.a. in het haring bassin waar te nemen. Het zwanenpaar in de Crooswijkschen singel, te Rotterdam, heeft vier kindertjes, waarpver met de grootste zorg door de oudèrs gewaakt wordt zoo vertelt de Msbde. Wee mensch of dier, die in de nabijheid durft te komen, want vddertje zwaan vliegt er, op af. Over dag verblijven de ouders met hun kroost in den regel in den Boezem singel en dan gebeuft er niets bijzonders, maar tegen den avond gaan ze een zwem- tochtje maken, onder de brug door naar' den Crooswijkschen Singel, waar de eenden zijn, waarvan er een acht kuikens heeft. Nauwelijks krijgt pa zwaan deze in het gezicht of hij vliegt er op af en achter volgt hen waar hij kan, door bloemenper ken en tusschen heesters door. Reeds eenige avonden wordt er een for meel gevecht geleverd tusschen de eenden en den zwaan, waarbij reeds één van de jonge eendjes het leven heefj gelaten. Woensdagavond was dit weer het ge val ten aanschouwe van honderden nieuws gierigen. Alhoewel de eendenlaniilie de halve sin- gellengtc van de jonge zwanen en hun moeder af was, bleek dit niet voldoende. De zwaan trachtte de kleine eendjes dood te pikken, met het gevolg, dat moeder eend het gevecht aan 'ging. waarbij de veeren naar alle zijden vlogen en had het pu bliek niet ingegrepen, dan zouden zeker weer enkele jonge eendjes het leven heb ben moeten laten. Steenen werden uit het trottoir gehaald en naar den zwaan geworpen, maar het hielp niet. Eerst toen van een van de stil staande voertuigen iemand met een rij- zwftp kwam en de zwaan de naodige klappen kreeg blies deze den aftocht. De politie te Rotterdam heeft aangehou den den electricien J. H. K., die zrch schuldig heeft gemaakt aan de verduistering van een bankbiljet van 25, dat hii van de caféhouder H. W de B. uit de Rechthuis straat had gekregen om in te wisselen. Behalve dit vergrijp heeft K. nog iets an ders op zijn geweten. Hij knoopte kennis aan met verschillende meisjes, die hij om de beurt het hof maakte. Op zekeren c(ag kwam hij dan met het verhaal, dat hij voor het één of ander doel tien of vijftien gul den noodig had. De meisjes, in goed ver trouwen, gaven hem het geld, maar zagen hem daarna niet meer terug. Vijf keer heeft hij succes gehad, Hij zal er echter niet voor vervolgd kunnen worden. Op het politiebu reau zat door verschillende omstandighe den een vijftal teleurgestelde vrijsters bijeen en het bleek haar al spoedig dat ze'allen op dezelfde wijze bedrogen waren. Dat verminderde den lust om den oplichter te „krijgen", de meisjes begonnen bet lach wekkende van het geval in te zien, wei-den bang dat het in de krant kwam en de één voor den ander verzocht om er maar geen werk, van te maken.... „Msbde" Het onderzoek der politie. Nu dr. Bougrat in verband met het ont dekken van het lijk van Rumede in zijn spreekkamer is gearresteerd, vraagt de poli tie te Marseille zich af, of de dokter ook niet de hand kan hebben gehad in twee andere gevallen, waarnaar zij dan ook een nauw keurig onderzoek instelt. Het eene betreft den plotselingen dood van den gerant van e?n café. Dier.s overlij den, dat in den nacht van 13 op 14 Maart plaats had, wekte groote verbazing, omdat hot slachtoffer steeds een uitstekende ge zondheid had genoten. Dr. Bougrat had den avond met hem en een paar vrienden door gebracht, waarna men zich nog eenige ooger.blikken in een naburig dancing ging vermaken. Daar werd de gerant plotseling onwel en stierf nog denzelfden nacht. ^Vau het belangrijke bedrag aan geld, dat hij bij zich had gehad, vond men later nog slechts een onbeteekehend restje terug. Odette Duchamp, het tweede vermoede lijke slachtoffer, was bedlegerig en riep de hulp van dr. Bougrat in. Zij werd door een vriendin opgepast. De toestand verergerde en in een consult verklaarden twee artsen dezen zorgwekkend. Odette, in de meening dat zij ging sterven, gaf haar juweelen aan haar verzorgster, doch deze weigerde de gut te aanvaarden. Eenige dagen later gaf Odet te, in tegenwoordigheid van Bougrat, den geqst, die, na den dood te hebben geconsta teerd, vertrok. De verzorgster, zich de laat ste wil van haar vriendin herinnerend, wilde nu de haar gescKonken juweelen, die zij des tijds wegens het pijnlijke van de situatie had algewezen, in bezit nemen- Doch tot baar grooteverbazing zag zij, dat het juweelen- doosje ledig was. De juweelen hadden een waarde van ongeveer twintigduizend francs. Bij de instructie wegens het uitgeven van chèques,waarvoor geen dekking aanwezig was Bougrat was toen nog niet beschul digd van de andere misdrijven sprak hij' zijn erkentelijkheid jegens den rechter uil, omat hij hem door zijn arrestatie een ge voelige les had gegeven. Hij bekende de uit gifte der chéques en beloofde beterschap. Door medelijden bewogen en gedachtig aan de schitterende militaire loopbaan van den beklaagde, besloot de rechter zoo mogelijk de clementie van de rechtbahk in te roepen. Een medisch onderzoek werd ingesteld en in het desbetreffend rapport werd dr. Bou-- grat een verminderde verantwoordelijkheid toegeschreven, als gevolg van in den oorlog bekomen ernstige verwondingen aan den schedel. De vraag is thans, of de beklaagde inderdaad niet ten volle aansprakelijk voor zijn daden kan worden geacht, dan wel of men hier te doen heeft met een sluw-bere- kend misdadiger, die zijn positie als arts misbruikc om zijn patiënten te bestelen er< voor dat doel geen middelen schuwde. De begrafenis van het slachtoffer. Gistermiddag heeft te Rotterdam de be grafenis plaats gehad van den bij het drama in de Delftschestraat zoo noodlottig om bet leven gekomen molenaar G. Ambrosius en heel Rotterdam heeft met deze droeve plechtigheid meegeleefd. Geruimen tijd, voordat de lijkwagen uit het ziekenhuis vertrok, hadden zich honderden in de om geving zich opgesteld. Van het ziekenhuis reed de lijkwagen, waaraan kransen hingen van de directie van de de firma v. d. Meer Schoep, bij wie de overledene in dienst was en van het personeel afd. Delftsche straat dezer firma, omstuwd door een groote menschenmecugte naar de woning van de familie Sn de Bergschestraat. Ook hier weer enorme -belangstelling, rijen dik stonden de menschen, den stortregen trotsecrend. Een drietal kransen, waaronder één'van de per- soncelsvcreeniging van de firma Schoep, werd aan den lijkwagen gehecht. In'de wo ning werd een korte lijkdienst gehouden, waarna de familie en genoodjgden in vijf volgrijtuigen en drie auto's plaats namen. Langzaam reed de stoet naar Crooswijk, waar men tegen 3 uur aankwam. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich op de begraafplaats opgesteld, velen .moesten zich echter met een bescheiden plaatsje op zeer grooten afstand van het graf tevreden stel len. Onder de belangstellenden bevonden zich alle leden van de firma v. d. Meer Schoep, het grootste deel ,van het perso neel, dc waarnemende hoofdcommissaris van. politie, de heer D. A. Caspers en de commissaris van politie, de heer C. TI. Hone. winckel, in wiens afdeeling het ongeval ge beurd was. Nadat de kist ici de groeve was gedaald, nam dr. A. Kuiper Jr. het woord. Wie onder u, aldus spr., is niet diep ontroerd bij deze gebeurtenis. Wij weten het, een graf wordt eiken dag gedolven. Maar hier! Heel de stad spreekt er van, de kranten staan er vol van en elkeen is ontroerd, omdat het zoo aangrijpend is, wat hief heeft plaats gehad. Wij zuHen hier niet oordeelen, zoo vervolgde spreker, over wat gebeurd is, straks zullen zij samenkomen, de hebben te oordeelen en op een andere plaats zal uit spraak gedaan worden. Hier ontbreekt 't ons aan woorden om het aangrijpende te be spreken. Daar is een wereld van zonden en een wereld van gerechtigheid. Daar is een macht van God gesteld hm de boosdoeners te straffen. Die macht zocht de boosdoeners en wilde ze achterhalen. Het doodelijk schot trof de boosdoeners echter niet. doch den man, den vader, den. zoon, die zich op maakte om vrouw en kinderen te verdedi gen. Kan het tragischer? Hoe zal hij ont roerd zijn, die met een doodelijk schot den braven man trof, doch hoeveel ontzettendcr is het voor dc vrouw en de kinderen, die in dezen ottvergetciijken nacht hun man, hun vader verloten. Laat het de familie een troost zijn, zoo besloot spr,, dat Ambrosius in Jezus is ontslapen. De heer G. K. Schoep Jr veerde namens directie en commissarissen het woord. Allen, zoo zeide spr., die dagelijks met hem om gingen, beseffen wat wij aan hem verliezen. Hij was een trouw, eerlijk en oprecht mecisch. Voor zijn medearbeiders was h') altijd edel en goed. Hij had een hart van goud. Wij zullen hem missen en blijven misson. De heer D. Wingelaar, die namens de per- soneelsvereenigiiigen sprak, schetste Óen overledene als een trouw en goed kame raad, die alhis voor rijn collega's over had. Een familielid dankte daarna voor <Je be wezen eer en de betoonde belangstelling. Naar het Persbureau V. D. verneemt, heeft de advocaat van de nagelaten betrek- kringen van den door de politie doodgescho ten molenaar in dc Delftschestraat, Mr. H. van Ilaeringen te Rotterdam de gemeente Rotterdam aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van het noodlottige schot der ge- meetepolitie en op schadeloosstelling van weduwe en kinderen aanspraak gemaakt. Het bericht, dat de gemeente vrijwillig schadeloosstelling zou hebben aangeboden is niet juist. Tevens verneemt dit persbur. dat de N.V. Van der Meer Schoep's Bakkerijen en Handelsmaatschappijen door genoemden advocaat een klacht heeft doen indienen bij den offisier van justitie te Rotterdam en op strafvervolging der betrokken politie ambtenaren heeft aangedrongen. Drie kinderen in de vlammen omgekomen. Reeds maakten wij melding van den nood- lottigen brand te Urmond (L.) waarbij drie kinderen het slachtoffer werden. De „Tel," verneemt omtrent dit droeve gebeuren nog de vólgende bijzonderheden: Het was tegen elf uur en in het vredige dorpje Urmond was nagenoeg iedereen in rust, toen men in de woning.naast het huis van zekeren Leers wakker werd door het apgstig geloei van vee en buiten komende zag, dat het huis van Leers achter in volle vlam stond Onmiddellijk werden de bewo ners en verdere buren gewekt. Leers, een weduwnaar woont daar met zijn zeven kin deren, drie dochters, drie zoons en een pleegzoon. De vader en de dochters, die op de eerste verdieping sliepen, vluchtten in hun ondergoed langs de brandende trap de straat op. De 24-jarige oydste zoon, die bij het paard in den stal sliep, werd op het gerucht ook wakker en kon het paard, dat zich reeds losgewerkt had, in veiligheid brengen. De drie andeée kinderen, de 17-jariöe Al phonse, de 15-jarige pleegzoon Hendriks en de 10-jarige zoon Michaël sliepen op zolder. Ook zij werden door het schreeuwen en kloppen van de buren wakker, doch konden langs de trap niet meer naar beneden ko men, daai deze in volle vlam stond, terwijl ook de achterzijde van den zolder, waar zij sliepen, reeds in brand was. Aan de voor zijde bevond zich slechts een klein rond dak venstertje van een veertig c.M. middellijn, waardoor de drie jonge menschen angstig naar beneden om hulp riepen. Het duurde echter verscheidene minuten eer die kon verstrekt worden. Men moest eerst een lad der halen uit een naburige boerderij. Intusschen bewogen zich voor het huis de rampzalige vader en de drie dochters han denwringend en schreiend kijkend naar het ronde dakvenstertje op den zolder, waar de vlammen hel uitsloegen en zich zoo nu en dan het hoofd van een der kinderen ver toonde. Eindelijk was er een ladder, die te gen de woning werd gezet. Het tienjarig zoontje Michaël werd door het dakvenster gestoken cn door buren naar beneden ge dragen. Hij was hedwelmd door den rook en had ernstige brandwonden. Enkele minu ten later gaf hij den geest. De tweede zoon bleef met zijn schouder voor het venster steken, dit toch was te smal voor het lichadm en toen men trachtte met een bijl het venster verder open te hakken, viel Elotseling de vloer naar beneden en de eide jongelingen verdwenen, in den vuur- poel. Intusschen was de dorpsbrandweer geal armeerd en na betrekkelijk korten tijd slaagde men er in het vuur te bedwingen. Toen vond men de beide, reeds verkoolde liiken van den pleegzoon en den 17-jarigen Alphonse. Ook de stal verbrandde geheel en de vier koeien, die zich daarin bevonden, werden een verkoolde massa. Slechts een klein deel van het meubilair kon gered wor den. Een en ander was verzekerd. In het dorp is men zeer onder den indruk van het vreeselijke ongeval. De arme vader heeft de laatste jaren verschillende onge lukken gehad. Zoo was het vorige jaar zijn echtgenoote doodgevonden, terwijl er t\vee jaar geleden een gedeelte van zijn woning door grondverzakking is ingestort. In Februari van dit jaar vervoegde zich bij een inwoner van de Harskamp een grijsaard die het verhaal opdischte, dat hij door zijn ouders bestemd was geweest om priester te worden en hiervoor in Riisenberg te hebben gestudeerd. Na eenigen tijd had hij zijn stu die echter opgegeven, waarom hij door zijn ouders was verstooten en reeds jaren als een zwervende stoelenmatter aan den kost tracht te te komen. Thans wilde hij een partij riet matten koopen, doch hij bezat hiervóór geen geld. De man, aan wien hij dit alles'mededeelde had medelijden met den ouden stakker en leende hem f 11.—. De grijsaard vertrok en kwam na enkele dagen weer terug. Hij zeide toen in Apeldoorn te zijn geweest. Daar had men hem gezegd, dat stoelenmatten eigenlijk niet strookte met zijn godsdienstige gevoe lens en men had hem daar den raad gegeven te gaan venten met manufacturen. Hiervoor had hij nóg f 25noodig. En wederom hielp de Harskamper hem aan het gevraagd? be- drag. Later bleek evenwel, 'dat de grijsaard een sluwe oplichter was en tevens dat het verhaal van a tot z gelogen was. Het gevolg hiervan was, dat hij zich we gens oplichting voor de rechtbank te Arnhem had te verantwoorden. Hij bekende het ten laste gelegde. Pres. Hoe kwam u aan dat verhaaLs Belcl. Datheb ik wel eens in een boek ge lezen. Ma het getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie tegen bekl., die reeds herhaalde lijk was veroordeeld, zes maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Hymans, riep de cle mentie der rechtbank voor bekl. in. Uitspraak over 14 dagen. De kantonrechter te Delft heeft beslist, dat de nieuwe politieverordening der ge meente Delft niet voldoet aan. de eischen, gesteld in art. 8 van de Motor- en Wijwiel- wet, waarin is bepaald: Bij de krachtens een plaatselijke verordening als bedoeld in art. 7 eerste lid, kan ten aanzien van wegen binnen bebouwde kommen der gemeente een, hetzij door motorrijtuigen, hetzij doQr motorrijtuigen en rijwielen, in acht te ne men maximum-snelheid niet beneden 10 K.M. per uur worden aangegeven, mits do verordening voorschriften bevat ter verze kering, dat de in acht te nemen maximum snelheid wordt aangeduid door waarschu wingsborden van. een door den minister vast te stellen modcL Deze bepaling is niet opgenomen ni ae nieuwe politieverordening der gemeente Delft, hoewel de borden op verschillende punten zijn gesteld. In de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht vroeg de ambtenaar van het O. M. op die gronden onlslag van rechtsver volging, hetgeen door den kantonrechter werd verleend. Als gevolg van deze uitspraak werden twintig zaken ingetrokken en vele aanhan gige zaken voor het te hard rijden werden ter zijde gelegd De feitelijke toestand is dus nu, dat in Delft geen maximum-snelheid bestaat zoo lang de verordening niet is gew ijzigd en aan gevuld. t Men zal zich nog herinneren de gerucht makende zaken, welke zich een jaar of drie geleden te 's-Gravenhage en te Amster dam hebben afgespeeld en waarbij perso nen werden berooid, nadat dezen eerst op de een of andere manier belladonna was toegediend. Te 's-Gravenhage werden in den loop van 1922 aangehouden een oud- Indisch onderofficier, zekere Piet B. en diens vrouw P.- C. T„ naar aanleiding van het volgende geval, dat zich in een groente winkel aan de van der Heerenstraat had voorgedaan De vrouw van genoemden B. kwam in be doelden winkel om z.g. een bankbiljet van 100 ie laten 'wisselen. Zij presenteerde echter eerst den winkelier en zijn echtge- noote bonbons, welke door B. tevoren ge- vuld v/aren met belladonna. De vrouw zag I vervolgens op listige wijze kans een onge veer waardeloos biljet van 500 roebel ge wisseld te krijgen als ware het een Neder- landsch bankbiljet van 100. In December 1922 zou deze zaak voor de Haagsche Rechtbank dienen. Eenige dagen tevoren moest echter B. ter observatie wor den gezonden naar het Krankzinnigenge sticht te Woensel, zoodat zi)n zaak niet be- rechtigd kon worden. Alleen de vrouw heeft toen terecht gestaan, beschuldigd van het misdrijf, genoemd in art. 174 Wetb. van Strafrecht. Het openbaar ministerie eischte tegen hen 10 jaar gevangenisstraf. De recht bank veroordeelde op 28 Dec. '22 de vrouw tot 5 jaar gevangenisstraf. Thans, twee en half jaar later, kon dc zaak tegen B. voortgang hebben. Gisteren middag had hij zich voor de Haagsche recht bank te verantwoorden. Hem was het ten laste gelegd' het vullen van bonbons met belladonna en het ter hand stellen van die bonbons aan zijn vrouw om er mee naar den groentehandelaar te gaan, nadat bekl. tevo ren met zijn vrouw over het te plegen mis drijf had gesproken. Subs, is aan bekl. ten laste gelegd, dat hij 35 heeft aangenomen van het geld, dat zijn vrouw op de geschet ste listige wijze had verkregen. Slechts een getuige werd gehoord. Het O, M. meende, dat, in verband met de verklaringen van den deskundige, het on derzoek nbg niet volledig is geweest, en dat het gewenscht is alsnog een onderzoek te laten instellen over de vraag of de ten laste j gelegde feiten bekl. al dan "niet kunnen wor- j den toegerekend. Spr. vroeg daarom her- opening van het onderzoek en het stellen van de stukken in de handen van den rech- tcr-commissaris. Nadat de rechtbank geruimen tijd in raadkamer was geweest, deelde de president mede dat de rechtbank een nadere instruc tie overeenkomstig het rquisitoir van het O. M. en met toepassing van art. 193 Wetb. van Strafr. gelastte. De stukken werden in han den gesteld van den rechter-commiscaris. Het verzoek van mr. Bekkcr om bekl. in vrijheid te stellen, werd geweigerd. De adv.-generaal bij bet Gerechtshof te Arnhem eischte tegen den administrateur van het R. K schoolbestuur „St. Wille- brord", C. Vrucht, die door de Arnhemsche Rechtbank 7 April j.l. wegens valschheid in geschrifte, tweemaal gepleegd, en wegens het opzettelijk gebruik maken van valsche handteekeningen was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, opnieuw drie maanden gevangenisstraf, met vernieti ging op formeele gronden van het vonnis van de rechtbank. De verdediger jhr. mr. van Nispen tot Pannerden drong in zijn pleidooi aan op vrijspraak subs, een voorwaardelijke veroor deeling. Een arts te Amsterdam vond op 9 April j.l. een brielie in zijn bus, waarin stond, dat hij een strafbaar feit had gepleegd. Tevens hield het schrijven de bedreiging in, dat er een klacht bij de justitie zou worden inge diend, indien hij den schrijver niet 1200 gaf. De arts deed aangifte bij de politie. Op aanraden van de rechercheurs deed hij in 'n couvert krantenpapier en liet de echtge noote van zijn chauffeur de enveloppe bij een kiosk afgeven aan den bedreiger, die deze plaats tevoren had bepaald. De vrouw hield de enveloppe in de hand en ontdekte naast het gebouwtje een man, die aan het signalement, in den dreigbrief beschreven, beantwoordde. Zoo had hij 'n grijze jas en een zwart overhemd aan en hield een fiets aan de hand. Hij nam den brief aan, doch op hetzelfde oogenblik sprong een rechercheur, die zich verdekt had opgesteld, voor den dag en greep hem beet. De dader, een 21-jarig kan toorbediende verscheen ter zake dit feit op 8 Juni voor de Vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank, waar hem poging tot afpersing werd ten laste gelegd. Bekl. was, toen hij het feit pleegde, werk loos. In zijn gezin heefschle diepe armoede. De familie, die .uit tien personen bestond, woonde op een kamertje, dat zeer klein was. Het O. M„ waargenomen door mr. Wolf- son, vroeg of hij niet door het herhaaldelijk zien van films, tot deze daad was gekomen. BekJ. antwoordde dat dit zoo was. Het O M. eischte drie maanden gevange nisstraf met een proeftüd van drie jaren. Thans werd uitspraak gedaan en de jon geman werd conform den eisch veroordeeld Voor het gerechtshof te Leeuwarden stond gisteren in hooger beroep terecht 4e 3® jarige timmerman Jan Capclle, is door de rechtbank aldaar wegens moord op zijn moeder was veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf. Het O. M. vernietigde het vonnis van de rechtbank te Leeuwarden doch achtte het feit overtuigend bewezen en eischte tegen beklaagde 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. V. C. Stoop, vroeg een nader onderzoek. Uitspraak over 8 dagen. Voor de rechtbank te 's Gravenhage had zich te veraTÜwoorden L. L. D., stoker, oud 35 jaar, uit DeUt, thans gedetineerd wien ten laste is gelegd op 7 April j.l. opzettelijk en met voorbedachten rade mej. A. K., te Delft, van het léven te hebben willen be- -ooven. Beklaagde had zich des avonds verdekt opgesteld op bet terrein van het St. Joris- gasthuis, waar mej. K. als dienstbode werk zaam was. Toen een vrouw deze inrichting verliet, zóu hij haar hebben aangegrepen, naar den tuin gesleept, op den grond gewor pen hebben en daarna met belde handen de keel hebben dichtgeknepen. Op het gegn van het slachtoffer kwamen verschillende personen toesnellen, waarop beklaagde de vlucht had genomen. Later bleek, dat bekl., door de duisternis misleid, de verkeerde had pogen te dooden, en een verpleegster, mej. Timp, had aangevallen. Hij had het gemunt op mej K. In zijn requisitoir verklaarde het O. M., Mr. Bauduin, dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd is. Het opzet is voldoende aanwezig, ook al is dc verkeerde aange vallen. De motieven zijn voor den rechter afdoende. Een ernstige straf is gewenscht gezien het feit, dat bekl. mep K. terroriseer de en haar belette, haar éigen levenswc' te kiezen. Het O. M. wil eehfer in aan merking nemen, dat bekl. berouw heeft ct eischte ten slotte twee jaar gevangenisstraf Op een vraag van den president zegt be klaagde oprecht berouw te hebben en verdei het meisje met rust te zullen laten. Dc verdediger ,Mr, Ruvgrok, pleitte vrij spraak, subs, clementie. Hij ontkende, ge zien de begane persoonsverwisseling, poging tot moord met- voorbedachten rade. Uitspraak over 14 dagen. HOOFDDORP, 18 Juni 1925. Tarwe voc. 1314Tarwe nieuwe 15Ï6.50; Rogge 13 14; Gerst Chevallier 13.5014.50; Havei 1213; Witte Duiveboonen 1518; Groene erwten 1213.50; Karwei 2830; Blauw- maanzaad 4548; Kanariezaad 2224. HOOGKARSPEL, 18 Juni 1925. Vereen!- ging „De Eendracht". Schotsche aardappe len 3.904.10; Kleine aardappelen 2.16 —2.60. MEDEMBLIK, 18 Juni 1925. R.K. Markt vereeniging „St. Jozef". Aardappelen. Groo te Muizen 3.954.40; Kleine Muizen 2.353.00'per halve H.L. Aanvoer 300(1 manden of zakken. UITHOORN, 18 Juni 1925. Op de kaas- markt waren aangevoerd 1S2 partijen Goud schc kaas met rijksmerk 6569; 2e kw 6064; zwaardere 5460; zonder rijks- merk 6971. Handel vlug. ALPHEN AAN DEN RIJN, 18 Juni. Kaas. Aangeveerd 143 wagens, le soort 6468, 2e soort 5662, met R. M. 6670, zware 72 Handel vlug. BARNEVELD, 18 Juni. Pluimvee. Tamme eenden 12, jonge hanen 0.351.40, oude hanen 11.50, jonge hennen 2 3.75. oude kippen 12.75, tamme duiver 2025 ct„ tamme konijnen 11.60, alle' per stuk. Eieren 6.507.75 per 100 stuks. Aan voer 800.000 stuks. Handel vlug. ENKHUIZENt 18 Juni. Aardappelen Schotsche muizen 45.30, middenpriji 4.45, kleine Schotsche 2.503, midden- prijs 2.80, alles per baal (100 pond). ELST (Bet.), 18 Juni. Fruit. (Speciale vei ling V. V. O. B.) Meikersen 1ste soort 33 49 ct., roode kersen 1522 ct„ kruisbessen 1518 ct., aardbeien 1ste soort 3545 ct., 2de soort 1820 ct., Duitsche kersen 3840 ct. per k.g. GELDERMALSEN, 18 Juni. Fruit. Heden besteedde men ter veilingsvereeniging „Gel- dermalsen cn Omstreken" voor: aardbeien 16^32 ct., kersen rijp 3661 ct., kersen voor export 1824 ct. per k.g. AMSTERDAM, 18 Juni. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bont» 2.50, id. blauwe 2.50, id. roode stal 22.75; Frieschc roodstar 2.2.75 per hl.; Noord-Hollandsche muizen 10, id- kleine muizen 9, Westtan-dsche muizen f 9, id. kleine muizen 910, alle per 100 kg.; zomer Malta-aardappelen 1415 per 100 kg. DELFT 18 Juni. Boter Aanvoer 198,8 en 9/16 v.. te zamen 4050 kg. Prijs 210 4 2.30. GOUDA, 18 Juni. Kaas. Aangevoerd 245 partijen, le soort 6266, 2e soort 56— 60, rijksmerl^ le soort 6467, 2e soori 58—62, zware 72, Handel vlug. HOORN, 18 Juni. Kaas. Aangevoerd 11 stapels fabriekskaas 0.60; 13 stapels boe renkaas 60; 5 st. fabriekscommissie 55 18 st. boerencommissie 58. Totaal 41 stanels wegende 39.895 kg. Handel vlug. GOUDA, 18 Juni 1925. Veemarkt. Melk vee, f 3.504C0, aanvoer redelijk, handel vlug. Vette varkens, 38—41 ct. per half kg weinig aanvoer, handel vlug. Magere biggel 1020, weinig aanvoer, handci stug Lam meren 2025, goede aanvoer, handel vlug Nuchtere kalveren 1224, red. aanvoec handel traag. ENKHUIZEN, 18 Juni. Totale ansjovis' aanvoer van gisterenavond 382.400 stuks of 6500 kg. Laatste markt 851- ct. Heden aanmerkelijk minder vansgt en hoo ger prijzen. De eerste 52 vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 40 kg. nettenansjo vis. Marktprijs 85 a 88 a. per kg. URK, 17 Juni. Door 100 vaartuigen zijz heden hier aangevoerd 5515 kg. ansjovis, prijs f 0.741-0.78 per kg., en 460 pond aai f 0.310.34 per pond. Te Kralingscneveer waren gisteren aange voerd 24 gr. Zomerzalmen, f 1.902.10, 5 kL id. f f 1.502 per V> kg. VLAARDINGEN, 18 Juni. Alhier is bin-: nengekomen met 80 kantjes haring de stoom- logger VI. 156. Aan den afslag werd hiervoor besteed: f 48.5061.75 per kantje. IJMUIDEN. 18 Juni. Heden kwamen van de trciivisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJM. 405 (Derika II) met f 2281 J IJM. 133 (Calharina Duyvis) met f 1879 j IJM. 119 (Mies en' Truus) met f 1980 IJM. 501 (Flora) met f 1510 IJM. 175 (Trio) met f 1995 IJM. 331 (Holland V) met f 1551 j IJM. 122 (Bertha) met f 292 IJM. 20 (01- ga) met f 1721 ïJM. 36 (Proef) met f 607 i IJM. 12 (Johanna) met f 18 1IJM. 1? (Azalea) met f 2472 IJM. 41 (Cobi) met f 1441 IJM. 67 (Union) met f 1517 en IJM 177 (Emma) met f 1694 aan besomming. IJMUIDEN, 18 Juni. Heden waren aat den Rijksvischafslag 14 Stoomtrawlers. D« prijZen waren als volgt Tarbot 10.75, Tongen f 2.201.60 per Kg. Griet f 52— 28, gr. Schol f 40—32, md. id. f 37—31, Zct- schoi f 31—26, kl. Schol f20—13, 13.50— 4.50, Scharren f 115, alles per 50 Kg.; Roggen f 16.5010 per hoop Vleet f 2.20 per stuk Makreel f 1716, Pieterman en Poon f 114.40, gr. Schelvisch f3326.50 md. id. f30—26, k. md. id. f22—18, kl. id f 13.50—10.50, 12—7.50, Kabeljauw f 55- 32. gr. Gullen f 22—16, kl. id. f9.50—5.5( Wijting f 7.80—4.40, Bot f 7.50, alles per 5< Kilogram. MEDEMELIK, 17 Juni. De ansjovisvangst be liep hier heden door 55 vaartuigen 4238 kg.j hoogste 200, laagste 20 kg. per vaartuig, prijs 0.75- 0.7S, per kg. ENKHUIZEN, 17 Juni. Dc ansjovisprijs loopt nog op. Heden kwamen hier 83 vaartuigen binnen met 33'--236't kg. net- tenansjovis per vaartuig. Totaal 6481H kg. Prijs 78548554 ct. per kg. Nog kwamen 6 vaartuigen binnen met 150 kg. sleepansjovis. Prijs 82";83 ct. p& kilogram. Heb het uiUtckcndste aan tc heden dl iemand wenschen kan, hoe zal le wereh het weten, mdie» gii niet adverteert JOHN, P. ROCKEFELLER. Internationale ZamJwedstrüd ..Polvhvnmia'".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7