- Chamberlain's oordeel betreffende de Fransche nota inzake de veilig heid en den toestand in China. Te Kanton werd besloten een alge meene staking te prociameeren en alle Britsche, Japansche en Ameii- kaansche goederen te boycotten. Onder de Radio-berichten: De interpellatie over Marokko in de Fransche Kamer ingetrokken. De president van de Duitsche Rijksbank over valorisatie. Gem. buitenl. berichten. MARKTNIEUWS. Staat mij dan toe, dat ik tracht in logisch betoog voor U te ontvouwen wat Katholieke Staatkunde is en eischt. A. De beginselen der katholieke Staatkunde \in 't algemeen. Van katholieke zijde kan men het slechts [toejuichen, dat bij de laatste begrootingsde- batten en na het achteruitdringen van het be- iginsel in de praktijk der laatste parlemen taire periode, zelfs van liberale zijde het be ginsel met klem werd betoond. Want het scherper stellen van het radicaal aan ons teger overgesteld princiep schudt bij de onzen het bewustzijn wakker en doet de geestdrift voor jhet eigen beginsel weer opvlammen. Het verschil tusschen links en rechts ligt principieel hierin, dat partijen van links po- •sidvistisch en rationalistisch zijn, terwijl de rrechtsche partijen staan op ie basis van het (natuurrecht, nader bepaald en aangevuld door de goddelijke Openbaring. Onderling verschillen de beginselen der niet-geloovige partijen slechts schijnbaar. Onze katholieke partij onderscheidt z(ch weer van de beide overige rechtsche par tijen, dat wij de Traditie, en het gezag der H. Kerk, van den H. Stoel, bi; de verdere bepalingen van het natuurrecht erkennen, ter wijl haar uitspraken op staatkundig gebied in bepaalde gevallen ons een eindweegs voort helpen. Een rijkdom van gegevens voor het Staatkundig leven op katholieken grond slag ontstond aldus in den loop der eeuwen. T Ja, in den loop der eeuwen 1 Waar is een staatkundig stekel, eerbiedwaardiger door Èuderdom, bewonderenswaardiger door zijn Itijd zich verjongende school, vaster in zijn beginselen en soepeler in zijn toepassingen 'dan het onze De eeuwen hebben er aan gebouwd, en de eeuwen hebben het beproefdl Bn nog altijd bouwen wij daaraan voort en staat het, zooals het al eeuwen stond, midden in het werkelijke leven, het gemeenschaps leven richtend, het politieke en sociale leven Dpbouwend uit objectief afgeleide gegevens en 'misschien het grootste werk der christelijke beschaving. De katholieke staatkunde nu heeft ten doel bm in de wisselvallige verhoudingen van tijd jen plaats de juiste toepassing te vinden van 'de eeuwige beginselen van het natuurrecht tn van het positief goddelijk recht, een toepas sing waarbij de bindende uitspraken van het gezag haar een eindweegs te hulp komen. Er zijn weinig vraagstukken, waarbij niet op teen of andere wijze het beginsel betrokken is, hoewel men niet uit het oog moet verliezen, dat volstrekt niet altijd voor alle punten van practisch beleid een bepaalde oplossing wordt aangewezen. Zeker verschillen, kunnen |er onder ons, katholieken omtrent de toepas sing op de concrete toestanden in de politieke [werkelijkheid, bestaan. Doch men doordrjnge er zich goed van de katholieke politiek is in hooge mate objectief. Er kan geen sprake van zijn, de grondgedachte van den liberalen staat (recht is wat de helft plus één uitmaakt) in de katholieke staatkunde in te dragen zon der haar te vermoorden. Het algemeen kiesrecht heeft daarom ook bij ons geen principieele wijziging in de staatkunde ge bracht. De groote beginselen .omtrent staat, recht en zedelijkheid, die de katholieke staat kunde karakteriseeren, heel dat wondere stelsel, gefundeerd, in het natuurrecht en god- Öelijk positief recht, en door de Traditie en het leergezag nader uitgewerkt en bepaald, Verplichten allen, die de edele kunst, de be hartiging van het algemeen welzijn, beoefe nen. Als die zedelijke beginselen het vorderen, dan mag de katholieke Staatkunde niet aarze len, zelfs met gevaar van veel te verliezen jZoo goed als meermalen in de geschiedenis door de Pausen de onverbreekbaarheid van het huwelijk gehandhaafd werd waar konink rijken op 't spel stonden, evenzeer spreekt ook (thans de christelijke politiek nog- haar „non possumus" of haar „het moet." Daarom is onze politiek vóór alles een eerlijke politiek. (Als het landsbelang eischt het sluitend maken ,van de begrooting in het aangezicht van de [verkiezingen, dan doet de christelijke staat kunde dit. Welke linksche partij de Vrij heidsbond incluis-had dezen zedelijken moed? Daarom durft onze Katholieke partij juist bij deze verkiezingen met opgeheven hoofd voor het vaderland verschijnen. Het landsbelang eischte in deze regeerings-periode eveneens, dat veel werd afgebroken, wat eerst met sympathie van de breede massa der kiezers was is opgebouwd. Maar liever verkozen de rechtsche" partijen misschien vier jaren onder te liggen in het bewustzijn, haar duren plicht gedaan te hebben, dan dat vaderland weer Dpnieuw te regeeren met het verwijt voor het feweten, het partijbelang te hebben gesteld oven het landsbelang „In ons beginselprogram van 1896 verkla ren de katholieke Kamerleden, „als katho lieke mannen belijden en verdedigen zij wat door den H. Stoel over 't wezen van den staat, lover oorsprong en bevoegdheid van het gezag, [over plichten van vorsten en volkeren wordt geleerd." B. Slaat, Gezag en beginselplicht. I. Wezen van den Staatoorsprong en bevoegdheid van het Staatsgezag. Zelfs het particulier belang der enkelingen aan dat der gemeenschap onderhoorig is en daaraan desnoods moet geofferd. Daarentegen gaat de enkeling niet op m den staat de gemeenschap is er om de onder- hoorige$>. Een. belastingdruk, die de burgers ten gronde zou richten, is niet verantwoord. De persoonlijkheid van den burger gaat niet in de gemeenschap oo. Deze heeft zijn eigen tijdelijk en eeuwig cfoel, dat de staat alleen heeft te dienen, en waarvoor de staat zich niet in de plaats kan stellen. Het Staats- absolutisme is door de prediking van het Christendom, de prediking van het begrip der eigen onafhankelijke waarde van de menschelijke persoonlijkheid en bovenaard- sche bestemming veroordeeld. Een tweede conclusie uit het algemeen karak ter dat de Staatstaak hebben moet is, dat de staat alleen het gemeenschappelijke d. w. z. datgene wat alleen bestaanbaar is door de ge meenschap heeft te verzorgen. Het uitsluitend persoonlijke valt buiten het gebied der recht- streefcsche staatsbemoeiing de staat is er niet om de burgers te vervangen of hun indi vidualiteit op te heffen, noch om zuiver per soonlijke (of groeps-) belangen in hun afzon derlijkheid te behartigen. De staat heeft vooreerst de enkelingen niet te vervangen. Daaruit volgt, dat we principieel staan tegenover Sociaal-Democratie en Staatssocialisme, die den staat den plicht of althans het recht geven, heel het bedrijfsleven aan zich te trekken. Wat taak is van het ge zin, blijve daaraan, bijv, de opvoeding de staat bemoeie zich alleen met het maatschap pelijke bij het onderwijs en trede aanvullend op christelijke eisch blijft, bijzondere school regel, openbare aanvulling. Maar vooral dien ik er hier op te wijzen dat de staat niet tot taak heeft het persoonlijke of het groepsbelang als zoodanig te dienen, maar alleen" het algemeen belang. D clusies trekt uit zijn principieele beschou wingen. r- U 1 t I. Eenheid. De eerste conclusie, de meest voor és hand liggende, is alle katholieken moeten stemmen Woensdag 1 Juli op de lijst der ka tholieke Staatspartij. Uit alles, wat spr. zeide, zal het toch wel duidelijk zijn, dat er maar ééne waarlijk ka tholieke Staatspartij kan wezen. Verschil over practische en zeer concrete toepassin gen der algemeene beginselen blijft moge lijk, maar daarvoor kan toch geen andere principieele partij gesticht worden En daarbij als er niet ééne katholieke partij bestaat, hoe zal een gelegenheids-eenheid van diverse Z.g. katholieke partijen voor die eiken dag wederkeerende eischen van chris telijk staatsbestuur mogelijk zijn Dat dit inzicht bestond bij de z.g. Michaëlisten, en wel van meetaf, is hun onbetwistbare eer en verdient openlijke hulde, even goed als de afscheiding der R.K. Volkspartij een yt)1- ledig gebrek van juist inzicht in katholieke staatkunde verraadt. God geve, dat onze kiezers, vooral uit den arbeidenden stand, zullen toonen een beter inzicht te hebben dan deze dwalende „leiders" 1 Onze Katholieken toch mogen in deze da gen bedenken, dat de eenheid op politiek ge bied hun hoogste goed is. De hopelooze ver warring onder de Fransche katholieken op politiek gebied, heeft hen tot den speelbal gemaakt van een brutale, hun vijandige min derheid van het Fransche volk. Alle gods vergadering van de R.K. Staatspartij vóór de groote beslissing. Een tiendaagschc veld tocht wacht nog In dit wel eemgszms plech tig uur moge zijn woord uitgaan tot allen in den lande, van wie de R. K. Staatspartij stem en steun mag verwachten. Dit woord gaat op de eerste plaats uit tot de z.g. kleurlooze middenstof, die nu eens links, dan weer rechts stemt. Hij roept haar toe, stem rechts stem Katholiek. Zijn woord gaat verder uit tot die Katho lieken, die in het verleden vrijzinnig of socia: listisch pleegden te stemmen. Welke partij in den lande is eerlijker er fierder haar weg gegaan, dan de katholieke, die een welvaar ts^ politiek is gaan voeren? Zijn woord gaat dan ook vooral uit tot 3 e Katholieken, die zich Volkspartijers noe men. Hun actie, de R.-K. Volkspartij, heeft geen zin. Alles wat zij willen bereiken, kunnen zij alleen bereiken door en in de R.K. Staats partij. Durft gij na alles wat ik gezegd he zoo vervolgde spr. de verantwoording voor uw geweten aan, onze eenheid te verscheuren O, gij zegt, als de R.K. Staatspartij in onzen geest hervormd is, keeren wij terug. L..ag ik een vergelijking gebruiken van het theologisch gebied Zoo spraken ook alle ketters Zij zou den terugkeeren, als de Kerk naar hun zin hervormd was.... en de klove werd ïmme, grooter. En daarom, keer terug eer het te laat is, terug tot de R.K. Staatspartij tracht in haar en door haar te verwezenlijken, wat gij buiten haar en zonder haar nooit, nooit kunt Verwerkelijken. Mogen de Katholieken aerneia van net rranscue voi*. TT en uw dienstig enthousiasme geeft mets, als de van ons land, R.K. ^topartjfcU m „„.Kroel-f rlt> nver- candidaten oen grootsten dienst Dewijzen, uie Welke zijn de Katholieke beginselen om trent het wezen van den staat en den oor sprong en bevoegdheid van het gezag en die dus de katholieke politiek richten 1. Oorsprong van staat en staatsgezag. De staat is rm natuur-noodzakelijke ver schijning. Op een bepaalde trap van mensche- lijk? beschaving is het gemeenschapsleven in staatsverband zoo noodzakelijk,- dat zonder haar geen voldoende bescherming noch ont wikkeling en volkomen ontplooiing der menscheliijke krachten en vermogens mogelijk rs. Van nature is de mensch dus op staatsver band aangewezen. En omdat God de Schep per en Ordenaar is van het natuurlijke, omdat de orde door Gods wil gesteld en door Zijn Alwetendheid geleid en bestuurd, voert tot den staat daarom vindt de staat zijn oorsprong in God En wijl een staat zonder staatsgezag eenvoudig onzin is, volgt met onafwijsbare (consequentie, dat ook het staatsgezag, en heel de rechtsorde, die van haar afhangt, den dien sten en volstrektsten grond vindt in God. De H. Schrift bevestigt dit „Omnis potestas a Deo Alle gezag is uit God l" j Zeker, wij katholieken, nemen aan, dat Christus voor onze eeuwige belangen de H. Kerk heeft gesticht, doch wij laten den staat, ja, meer, wij eischen voor haar op en in ge weten, de souvereiniteit in eigen gebied. 2 Taak en bevoegdheid van staatsgezag. Welke is dan de taak en de bevoegdheid ban het staatsgezag Het belang door den staat te verzorgen is ten eerste het algemeen belang, en ten tweede het algemeen burgerlijk belang. De consequentie uit dit postulaat van het Natuurrecht, door de katholieke staatsleer te trekken en door de katholieke staatkunde in 'de werkelijkheid van het staatkundig leven foe te passen, zijn vele en karakteriseeren de katholieke politiek. a. Het algemeen belang. Vooreerst dan behoort tot de staatstaak de Verzorging van het algemeen belang. 't Is duidelijk, dat het belang van den staat (zelfs als eenheid, het eigen leven van den staat, object der staatszorg moet zijn, want zonder voldoende bescherming van het eigen leven is de verzorging van de algemeene be langen der burgers onmogelijk. Daarom is !die bescherming volgens Christelijke opvat- jting noodzakelijk, zoowel tegen binnenland- Ische als tegen buitenlandsche vijanden. Even eens blijft het de zware plicht van Regecring en Kamers, de bewapening van het land te (handhaven in zoover de internationale toe stand en de positie daarbij van het eiger. land jdit vragen, hoewel natuurlijk de juiste deter mineering van den plicht in bepaalde om standigheden van het inzicht in den concreten eisch van het oogenblik afhangt. Uit 't belang van den staat als eenheid, volgt ook, dat de onderdanen tot dit doel hebben te gehoorza men door persoonlijke diensten als militie en zakelijke diensten als belastingen, en dat aarom ook correspondeert zoo juist aan dezen funda- menteelen eisch van staatsbestuur de samen stelling van de R. K. Staatspartij die alle standen en klassen en groepen der katholieke burgerij omvat. Het is nuttig dat in haar fractie alle groepen vertegenwoordigd zijn om in onderling overleg de juiste meter,mi- neering te vinden van wat in bepaalde om standigheden het algemeen belang in 't bij zonder met het oog op bepaalde groepen der bevolking vraagt In elk geval is z.g. groeps-ol standenver tegenwoordiging in onze partij ten cenenmale onduldbaar. Het Bisschoppelijk Communi que van 5 Februari 1918 heeft dit ten over vloede nog eens duidelijk verklaard. En als gelijk niet lang geleden gebeurd is onze afgevaardigden van een bepaalden stand door een vakvereer.iging uit zulk een stand als 't ware ter verantwoording worden geroepen, dan ligt zulk een handelwijze mijlen ver af van het karakter der R. K. Staatspartij. Om diezelfde reden schijnt spr. het „R.K." voor de nieuwe partij, die zich noemt de „R.K. Volkspartij", reeds daarom een usurpatie omdat zij zich lijnrecht tegen het katholiek beginsel van Staatkunde in voornamelijk oriënteert naar een bepaalden stand of klasse van ons volk. Die partij bedenke wel, dat het noemen van eenige specifiek-katholieke eischen haar nog in de verste verte niet stem pelt tot een in wezen katholieke partij 1 b. Het algemeen burgerlijk belang. Het belang, de welvaart, door het staats bestuur te dienen en bijgevolg zijn taak wordt niet alleen gekarakteriseerd door hét „algemeene" daarvan. Het algemeen be lang, dat object is van de staatszorg is het algemeen burgerlijk belang. De algemeen religieuse belangen als zoo danig vallen buiten de compententie van den Staat. Voor die belangen staat de gees telijke, de godsdienstig-geestelijke gemeen schap, de Kerk, door Christus gesticht. En nu is het eisch van Katholieke Staats- kunde, dat de burgerlijke gemeenschap deze souvereiniteit der Kerk erkenne, haar rechts positie onaangetast late en haar zelfs steune bij haar taak. En zulks te meer, wijl de gods- dienstig-zedelijke verzorging van ons volk den staat ontzaglijke diensten verschaft. On derlinge liefde, rechtvaardigheid, gehoor zaamheid aan het Staatsgezag, de sanctie voor de Staatswetten en nog zooveel meer. dat noodig is opdat de staat het algemeen burgerlijk belang met succes kunne behar tigen, dat alles wordt juist door de Christe lijke Kerk aan het volk gepredikt en het in geprent. De Katholieke staatkunde heeft er voor te waken, dat de staat de rechtspositie der ;erk niet aantast, en deze zoo sterk en waardig mogelijk stelt. Onze partij is daardoor geen kerkelijke of leerstellige partij, zooals Schaep- man reeds bemerkte, alsof ze uitsluitend of voornamelijk hiervoor bestond, Doch onze partij heeft wel den duren plicht, voor dit alles te waken. Zelfs, al zijn de regeer ders de Kerk gunstig gezind, de moderne staatsinrichting zelf is de vrucht van het in zicht, dat de staat onbeperkt souverein is en zij blijft het middel om deze absolute sou vereiniteit door te voeren. Was de Kultur- kampf in Duitschland en de Combes-Her- riot-vervolging in.Frankrijk iets anders dan vrucht van de moderne staatsgedachte En al benijden velen in het buitenland de rechts positie der Kerk in ons land, wij houden het geweer aan den voet en zien scherp toe. Spr. zegt dit niet om te alarmeeren, maar ook de Staat der Nederlanden grijpt in op het ker kelijk terrein. Wij hebben nog de ongrondwettelijke wet op de Kerkgenootschappenvan 1853 en nog andere maatregelen, die de rechtspositie en het rechtsgebied der Kerk aanranden. Onze staatkunde zou geen katholieke zijn, als onze politieke werkzaamheid niet mede aan de Katholieke Kerk een zoo gunstig mo gelijke rechtspositie zocht te verschaffen, voorzichtig en natuurlijk verdraagzaam en rekening houdend met allerlei moeilijkhe den, die zich in dit verband voordoen en als wij niet zorgden, dat de staats- en ge meentewetgeving het christelijk godsdien stig en zedelijk leven bevordert en de Kerk bij de verzorging daarvan krachtig steunt. II. Beginselplicht. Heeft de Staat naar de Katholieke staats leer aldus het algemeen burgerlijk welzijn te behartigen, met- uitsluiting van de directe behartiging, ofschoon noch bevordering der religieuse belangen, zooals wij uiteen zetten, dat alles wil nog niet zeggen dat de staats- overheid het algemeen burgerlijk belang te verzorgen heeft, onafhankelijk van de gods- dienstig- zedelijke beginselen. De staat zelf is gebonden aan de Zedenwet en aan de ge openbaarde christelijke bepalingen ervan. De katholieke, de christelijke levensbe schouwing moet aan de gemeenschap den sregel aangeven, hoe zich bij allerlei zakeK van burgerlijk bestuur te gedragen. Denk maar na Slechts een gedrongen, orde- looze opsomming is mogelijk. Overal vra gen de maatregelen van den Staat de oriën teering van het christelijk beginsel. Nooit werd het christelijk karakter van ons volksleven zoo ernstig bedreigd, nooit nóg was het zoover ondermijnd als heden En daarom was nooit principieele christe lijke staatkunde zoogeer plicht als heden. En zij, die daarover onder de onzen lucht hartig heengaan en de Staatkunde op de al lereerste plaats als een spel van oeconomi- sche belangen willen zien, mogen in dezen verkiezingstijd' zich ernstig voor God en voor het geweten van ons Christelijk gedoop te volk afvragen, of zij niet mede het Chris tendom als de basis van zijn gezonde be schaving onder ons volk wegtrekken en de christelijke ziel van ons volk vermoorden. C. Conclusies. Ziedaar, wat katholieke Staatkunde is en wat haar taak is ziedaar wat is katholieke principieele politiek en wat de beteekenis en het" karakter van onze R.K. Staatspartij is. Dan zegt sor. dat hij twee practische con- staatkundige eenheid ontbreektde over winning der radicalen bij de Fransche ge- meenteraads-verkiezingen in het voorjaar, onmiddellijk na de geweldige katholieke be toogingen, heeft het smartelijk getoond. En leert onze eigen geschiedenis anders Daarbij onderschatte men bij ons toch niet het groote katholieke belang van een recht sche regeering. Zelfs al bleef de Eerste Ka mer rechtsch, dan zou er van geen positieven invloed van het Christendom op onze Staat kunde sprake kunnen zijn. En denk eens aan de macht eener linksche regeering ten onzen nadeele vooreerst bij de meeste benoemin gen, die toch voor zeer importante positie s van haar afhangt. En vervolgens is niet juist de macht der regeering in den laatsten tijd enorm toegenomen, doordat de wetge vende macht wegens de uitgebreidheid der Overheidstaak zooveel over moet laten aan de uitvoerende hoeveel hangt niet van de beslissing der Regeering af in de regeling van het onderwijs, de sociale wetgeving. Werkt en waakt daarom Katholieken, ook in uw sociale vereenigingen voor onze staat kundige eenheid Men moet het bisschoppe lijk verbod van de politiek in onze sociale vereenigingen niet zoo uitleggen, alsof hel haar hetzelfde is of haar leden z.g. staats- partijers dan wel volkspartijers zijn 1 Onze geestelijke overheid zegent onze eenheid en het woord van onzen Aartsbisschop, op den Nijmeegschen Katholiekendag gesproken, blijft pok voor deze verkiezingen van kracht: Katholieken, het episcopaat rekent op U en vertrouwt, dat gij allen uw stem zult uit brengen op de ééne R.K, Staatspartij 1 II Coalitie. En nu de tweede conclusie. Zij geldt min der rechtstreeks voor de katholieke kiezers dan wel voor hun gekozenen. Doch, wijl er geen partij is, die én in haar candidaatstel- ling én in heel haar optreden, meer demo cratisch is dan de onze moet spr. die conclu sies hier aanroeren temeer daar deze zaak ook en terecht herhaaldelijk door on ze kiezers ter sprake wordt gebracht. Zijn conclusie betreft de samenwerking van de Katholieke staatspartij met andere partijen ter samenstelling van de toekomstige regee ring van het nieuwe Kabinet. We staan voor het feit dat geen enkele partij ook de on ze niet de volstrekte meerderheid om al leen te kunnen regeeren zal halen. Daarbij is er geen ernstig politicus, die een extra-par lementair Kabinet kan wenschen. Er moeten dus partijen samenwerken om een regeering te vormen. Deze samenwerking kan steu nen op enkele punten van practisch Staats beleid of op pri7)T;ipieelen grondslag. De eerste combinatie verhopen de socialis ten met ons saam te stellen. IJdele hoop. Tenzij in het alleruiterste geval 's lands be lang het eischen zou kan van een samengaan met socialisten bij ons geen sprake zijn. De klove tusschen hen en ons, tusschen rood en Zwart, is te diep en te breed. De overeenkomst tusschen de protestantsche partijen en de Katholieken, voert als vanzelf tot hun coalitie overeenkomst in vorm, over eenkomst in beginsel. In vorm zij zijn alle drie in den waren zin des woords nationale groepeeringen, eiken maatschappelijken stand omvattend, in tegenstelling met delinkerpar- tijen, waarvan de liberalen het arbeiders element missen en de socialisten alleen één klasse-belang dienen. Overeenkomst vooral in principieele grondslagn. Tegenover den principieélen en gemeenschappelijken eisch van rechts de beheersching van het openbaar leven door het Christendom, staat dc linker zijde,, in veel partijen verdeeld, doch één in de meest radicale ontkenning van een oppo sitie tegen die beheersching. De antithese, hoe ook verfoeid door links, kans links niet overbruggen. Het is de antithese, zoo oud als de eerste zonde van het meitschengeslacht, de antihese, die Christus uitsprak „Wie niet met Mij is, is tegen Mij I" Bij de coalitie-groepeering zal men steeds twee punten in het oog moeten houden. Vooreerst, dat er een ruime neutrale zone blijft, waarop samenwerking voor het oogen blik met de overige partijen mogelijk is want in zaken van practisch staatbeleid be hoeft men niet kunstmatig een scheidings lijn te trekken ik denk hier aan de defensie, de belastingen, enz. Ten tweede hebben de coalitie-partijen, en vooral ook haar kiezers, zich te herinneren, dat, als er gecoaliseerd wordt tusschen par tijen, die bij alle overeenkomsten toch diep gaande verschillen kennen, er steeds van weerszijden concessies zijn te doen. Onze kiezers mogen zich dat herinneren, als ze de partij-wenschen niet alle verwezenlijkt zien. Streng vasthoudende aan onze eigen speci fiek katholieke beginselen, moeten wij die met prudentie doorzetten, elke onnoodige verwijdering tusschen de coalitie-genooten vermijdend. Spr. meent dat sommigen van onze vurige kiezers hebben er over geklaagd wij, katholieken in het verleden zeker niet aanmatigend zijn opgetreden, al waren wij alleen not sterker dan de beide andere coa- litie-paitijen samen. Wij verwachten dan ook diezelfde gematigheid van hunne zijde wii verwachten, dat zij met ons bestaan en ook met de gevoeligheid onzer kiezers rekening zullen houden. En als spr. hier te slotte een geda hte mag uitspreken, dan is het wel deze ons gezantschap bij den Paus is wel eenNe- derlandsch belang, en ah zoodanig door ieder een, ook door den niet-katholiek onvoorwaar delijk te accepteeren, maar wij blijven ook als katholieken voor het voortbestaan van dit ge zantschap bijzonder gevoelig en wij verwach ten dan ook stellig, dat de Christelijk-Histo: rische fractie onze teergevoeligheid op dit punt in den vervolge bij de begrooting Bui tenlandsche Zaken zal eerbiedigen, temeer daar hun traditioneel amendement toch bij geen enkele partij meer succes kan hebben wij verwachten van onze Christelijk-Histo- rische vrienden geen absoluut nuttelooze be- leediging van onze katholieke gevoeligheid op dit punt want heel de wereld weet het en onze vrienden van die fractie mogen dat ook wetenniets is zoo diep ingegraven in het Nederlandsche katholieke hart als de liefde voor den Paus van Rome, Christus' plaats bekleder op aarde Slot. Aan het slot zijner zeer principieele, maar uiteraard ietwat dorre beschouwingen,wil spr. nog een kort woord van opwekking laten vol gen. Men is bijeen in de laatste landelijke can didaten den grootsten zij kunnen door niet op uw candidaten te stemmen en tot slotKatholieken van ons dierbaar Vaderland, denkt aan het verleden, denkt aan de toekomst Denkt aan het verleden Zoo ontzagelijk veel heeft het onzen eman- cipatoren gekost, ons katholieke volksdeel de plaats te geven die ons rechtmatig in het vaderland toekomt. Zoo ontzagelijk veel is er gearbeid, om onze katholieke staatkunde richting te doen geven aan het politieke leven van ons volk. Katholieken, denkt ook om de toekomst. Nationaal en internationaal hebt ge op staatkundig gebied een grootsche roeping. Nationaal om aan heel de wereld te toonen hoe een land christelijk geregeerd moet wor den. Internationaal, omdat in het interna tionaal concer; ook naar de stem der kleine natiën wordt geluisterd en gij, door een Chris telijke regeering, de eischen der christelijke staatkunde ook in de gemeenschap der vol keren kunt indragen. Ja, Katholieken, denkt aan de toekomst. Uw positie hangt van U zelf af. Van de link sche partijen hebt ge niets te verwachten en de protestantsche mentaliteit is ons dikwijls niet gunstig. Katholieken vzn Nederland, denkt aan uw toekomst, en denkt aan de toekomst van Nederland. Redt door uw stembiljet redt de toekomst der kerk, en dus de uwe, redt de christelijke toekomst van ons dier baar Vaderland. los zelf als getuige gehoord was, veroordeelde het Assisenhof den Kretenzer tot vier jaar gevangenisstraf voorwaardelijk en 200 franc- boete. HET RADIOVERBOD IN HET BEZET TE GEBIED. Volgens de „Köln. Ztg." zou de Rijnland commissie hebben besloten het radioverbod in het bezette gebied onder zekere voorwaar den te beperken en gedeeltelijk geheel op te heffen. De inrichting en 't gebruik van radio- apparaten kan worden toegestaan voor we tenschappelijke en onderwijsdoeleinden, ter wijl ook aan commercieele ondernemingen het gebruik van radio-apparaten kan worden toegestaan, als dat in het algemeen belang is. EEN VORSTELIJKE VERLOVING Op een koninklijke tuinpartij is blijkens een draadloos bericht, de verloving aange kondigd van de tweede dochter van den ko ning van Italië Mafalda met prins Ph/ van Hessen. Het veiligheidspact. Chamberlain, die het voorloopige ontwerp der Fransche nota inzake de veiligheid be sprak, verklaarde, dat het voornaamste be ginsel, waarbij de Britsche regeermg belang had, was, dat elke nieuwe verplichting strikt beperkt zou blijven tot de handhaving der bestaande territoriale regeling aan de wette- lijke grens van Duitschland. De Britsche re- geering was niet bereid elders nieuwe ver plichtingen op zich te nemen naast die, welke reeds uit het Covenant van den Volkenbond en de vredesverdragen voortspruiten. Daar de publicaties aangaande het veilig heidspact feitelijk niets nieuws hebben ge bracht, zijn de Engelsche persstemmen over het algemeen niet van veel beteekenis. Alleen betoogt de „Daily Express" opnieuw, dat het Fransche standpunt volkomen heeft ge zegevierd en dat Engeland, onder het mom van een vredespact, genoodzaakt wordt zijn kinderen en kleinkinderen naar Frankrijk en Duitschland te zenden, om aan den oor log deel te nemen en voor Polen te strijden, dat wellicht niet in staat zal zijn, de Duitsche bevolking in zijn gebied goed te besturen. Het blad zegt, dat geen enkel Lagerhuis een dergelijk pact kan ratificeeren en dat alle Do minions het zullen verwerpen. De „Daily News" schrijft o.m. „Alles wat op het oogenblik kan worden gezegd is, dat Frankrijk de deur open laat voor verdere onderhandelingen doch het zal nog vele maanden duren voor men tot overeenstem ming zal zijn gekomen. Het is te betreuren, dat Engeland als tegenprestatie voor de waar- bergen, die het biedt, niet de vermindering v.m Frankrijks bewapening heeft geëischt." Chamberlain over de si tuatie in China. In het Lagerhuis heeft Chamberlain een verklaring over den toestand in China afge legd, waarin hij met sympathiek sprak over China's moeilijkheden. Nochthans zal de Britsche regeering het leven en dén eigendom der Britsche onderdanen beschermen. Zij wil ernstig onderzoeken naar de beste wijze om de betrekkingen met China te verbeteren cn is van oordeel, dat de komende tarief conferentie een goede gelegenheid daartoe zal bieden. Hij hoopte, dat de mogendheden elkaar in een geest van verzoeningsgezind heid jegens China zullen ontmoeten. De Fransche socialisten en hunne oppositie tegen 1 de Regeering. De beslissing der socialistische partij is verdaagd haar leiders, die sterk verdeeld zijn, hebben nog geen gemeenschappelijke formule gevonden over de voorwaarden, wel ke de regeering zou moeten aanvaarden als zij den steun der socialisten wil hebben. De leiders zullen de besprekingen onderling en met hun aanhangers voortzetten, maar de scheuring in hun midden schijnt onvermijde lijk te zijn. De crisis in het linkerkartel zal aldus wor den voorafgegaan door een socialistische crisis. Toch geeft men de mogelijkheid toe van een oplossing dezer dubbele crisis, die gunstig zou zijn voor het leven van het minis- terie-Painlevé, want op de honderd socia listen zouden er een dertigtal willen voort gaan met voor Painlevé te stemmen. Het ministerie zou zich alsdan kunnen hand haven met steun van die onafhankelijke leden der linkerzijde, die voorstanders zijn van een gematigder politiek. Zoo zou de socialistische crisis geen ministercrisis uitlokken. In parlementaire kringen wordt verklaard, dat Painlevé, die zeer geprikkeld is door de eischen der socialisten, bereid zou zijn be sliste verklaringen af te leggen over de Ma- rokkaansche politiek en het fiscale vraagstuk in bewoordingen zouden verzekeren en het ministerie onafhankelijk zouden maken van de beslissingen der socialisten. In elk geval celooft men, dat het linkerkartel alle levens kans heeft verloren. Het tariefontwrep in Duitschland aangenomrn. De rijksraad heeft Donderdag met 49 tegen 10 stemmen het tariefontwerp van de rijks- regeering aangenomen. Het voorstel van Pruisen om de minimum tarieven voor graan te vervangen door maxi mum-tarieven, waarvan wij gisteren uit voerig melding hebben gemaakt, werd ver worpen. Gezantenbenoemingen. Dr. Grünberger, oud-minister van buiten landsche zaken, is tot Oostenrijksch gezant te Parijs benoemd. De Groot-Duitsche partij betuigde in haar geheel haar instemming om den vice-Kanse- lier Frank tot gezant te Berlijn te benoe men. Gustave Ador. De tachtigjarige Gustave Ador, de bekende Zwitsersche gezaghebbende gedelegeerde in de Vergadering van den Volkenbond, heeft aan zijn regeering medegedeeld, dat zijn ge zondheidstoestand hem niet veroorlooft, m September als gedelegeerde naar de zesde Vergadering te gaan. De regeling van de bui tenlandsche schulden aan de V. S. Uit Washington wordt gemeld, dat de re dering jeeft medegedeeld, dat de onderhan delingen over de fundeering der Italiaansche schulden 25 Juni aanvange. De onregelmatigheden in Nieuw-Schotland. Honderdvijfenzeventig bevelschriften tot inhechtenisneming zijn uitgevaardigd tegen personen, die ervan worden beschuldigd, te hebben deelgenomen aan de rebellie en plun dering in verband met de industrieele on lusten. De oorlog in Fransch- Marokko. De conferentie inzake de Marokkaansche aangelegenheden is Woensdag begonnen mét een zitting, die aan de voorbereidende formaliteiten was gewijd. Officieus wordt het gerucht tegengespro ken van 'n Britsche inmenging in de Fransch Spaansche besprekingen over Marokko, maar het is een onbetwistbaar feit, dat een doeltreffende blokkade van de kust van het Rifgebied en toezicht op den wapenhandel onmogelijk zijn zonder medewerking der Britsche marine-autoriteiten, die er gebruik van maken om in werkelijkheid deel te ne men aan de genomen maatregelen en aldus haar rol oin de Middellandsche Zee in herin nering te brengen. Te Madrid wekken de Britsche aanspraken te dezen aanzien een nauw verholen ontevredenheid. De sultan heeft zijn plechtigen intocht gedaan, door de menigte toegejuicht en door den vertegenwoordiger van Frankrijk be groet. De ongeregeldheden in China. Massavergadetingen van burgers besloten Donderdag een algemeene staking uit te roepen en kondigden een boycot af voor Britsche, Japansche en Amerikaansche goe deren. De datum waarop de staking begint, is onbekend, doch verwacht wordt, dat zij heden of 22 Juni zal uitbreken. Gevreesd wordt, dat uitbarstingen tegen de vreemde lingen zullen volgen. De autoriteiten in het Europeesche kwartier hebben maatregelen getroffen om in geval van nood te kunnen ingrijpen. Te Peking is het zeer rustig. Sedert Maan dag hebben geen demonstraties meer plaats gehad, terwijl een poging om een boycot in te stellen slechts weinig suéces hééft gehad. Uit Hankau wordt geseind De toestand blijft rustig. Studenten en agitators kwamen uit Peking en Sjanghai aan met het doel den boycot van de vreemdelingen te bevorde ren. Omtrent het afbreken van de besprekin gen te Sjanghai wordt nader gemeld, dat de Chineesche autoriteiten de voorstellen van het diplomatencorps onaannemelijk achtten en tegenvoorstellen deden, met den eisch, dat deze terstond zouden worden aanvaard. Daarbij komt nog dat de Chineesche stu denten en communisten, ook indien deze voorstellen waren aangenomen, niet in de overeenkomst zouden hebben berust. De demonstraties, waarbij een oorlogsver klaring aan Engeland en aan Japan wordt verlangd, duren voort. De vreemdelingen vluchten uit het binnenland naar Sjanghai. De correspondent van de „Times" te Washington verneemt, dat de opvatting van Senator Borah, dat de ex-territoriale rechten der buitenlanders in China dienen te eindi gen, niet door de Amerikaansche regeering wordt gemeld. DE AANSLAG OP DEN MARINE-AT TACHE DER GRIEKSCHE LEGATIE Te Parijs heeft dezer dagen de Kretenzer Verikakis terecht gestaan, die in November j.l. een moordaanslag pleegde op den marine- attaché der Grieksche legatie Papalexopoe- los. De beklaagde was onder de regeering van Venizelos hoofd der geheime politie te Athene geweest. Toen de ster van den Griekschen staatsman verbleekte, was hij dezen naar Parijs gevolgd om hem te blijven dienen. In de gunst van Venizelos verdron gen door den marine-attaché, vatte hij het plan op dezen te dooden. Nadat o.a. Venize- ALKMAAR, 19 Juni. Kaas. Ter markt waren 220 stapels wegende 210.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 59 y2, commissie f 59, mid delbare boerenkaas kleine f 61, commis sie f 59, middelbare f Handel goed. AMSTERDAM, 19 Juni. Aardappelen. Bericht vad. makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 33.25, id. blauwe f 33.25, id. Roode Star f 3—3.25, Friesche roodstar f 3—3.25 per hl.N.-Holl. Muizen f 9 10, id. kleine Muizen f 8.509, Westland Muizen f 9—10, Westl. kleine f 9—10, Zo mer Malta-aardappelen f 1415 per 100 kg- AMSTERDAM, 19 Juni. (Noteering vah. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Kersen f 0.480.56, Rood f 0,340.40 pet kilo, aardbeien f 0.80—0.14 per pet, aard beien f 0.14—0.22, bessen f 0.45—0.65 pet half kg., perziken I f 0.30—0.50, perziken f 0.150.24 per stuk, Asperges dik wit f 0.55 —0.70, dik blauw f 0.25—0.45, dun wit f 0.20 —0.26, dun blauw f 0.14—0.18 per bos, spercieboonen f 0.701.10, snijboonen f 0.80 —1.05, tomaten f 0.60—0.80, peulen f 0.17— 0.24, doppers f 0.14—0.2Ó per kilo, tuin- boonen f 10—16 per 100 kg., bloemkool I f 22-34, idem II f 10 20, komkemmers f 8-11 per l00 stuks, peen f 2430, selderie f 69, peterselie f 35, per 100 bos, salade f 1.50 2.50 per 100 krop, spinazie f 0.400.50, postelein f 0.90—1.10 per kist, rabarber f 9 16 per 100 bos, nieuwe aardappelen f 13 16, drielingen f 711 per 100 kg. Bloemen. Hadley f 5.509, Golden Op helia f 4—6, Ophelia f 4.50—5.50, Sunburst f 3.96, Keizerin f 2—5, Am. anjers f 6—9, Calla's f 20—25, Hollandsche Irissen f 0.40 0.70, Engelsche Irissen f 1.502 per 100 stuks, Violieren f 4—7 per 100 takken. Le lies f 8—11 per 100 kelken, Lathyrus f 0.10 0.20 per bosje, Snijgroen f 2.507 pei 100 ranken. Potplanten. Hortensia's groot i 0.80—1.40, klein f 0.300.60, Geranium Crampel f 0.16 —0.19, Rubin f 0.18—0 20. Pasteur f 0.18 —0.20, Jeane Clare f 0.17—0.19, Koningin f 0.170.20, Hanggeranium f 0.260.32, Plymosa's groote f 0.180.23, id. klein f 0.05 —0.08, Sprengeri f 0;25—p0.30, idem kleir f 0.07—0.10, Fuchsia's f 0.13—0.15 per stuk ELST (Bet.), 18 Juni. Fruit. (Speciale Fruitveiling V.V.O.B.) Kersen le s. 3249. 2de s. 2531, Duitsche kersen 4259, aard beien les. 35—52, 2de s. 12—29, Kruisbes sen 17—19 ct. per kg. LEEUWARDEN, 19 Juni. Boter. Aan voer 13 a3 en 158 a6 v. Fabrieks f 1.822.12. Noteering van de commissie f 2.10. Kaas. Sleutelkaas f 0.31—0.73, Nagelkaas f 0.13—0.50, Goudsche f 0.12—0.83, Edam mer f 0.381.10. Aanvoer 64.460 kg. LEEUWARDEN, 19 Juni, Vee. Aange voerd 236 stieren f 1505.80 ossen j 142 vette koeien f 230480, per kg. f 0.90 1.15295 melk- en kalf koeien f 225520 j 152 vette kalveren f 4898 j 24 pinken f 11C 200 graskalveren 231 nuchtere kal veren f 8—18 142 vette schapen f 35—55 j 168 weideschapen f 30—45 218 lammeren f 18—26 352 vette varkens f 58—165, per kg. f 0.700.80 38 magere varkens f 28 58 209 vette biggen f 24—50 j 290 kleine biggen f 917 10 paarden, 27 bokken. De handel in gebruiksvee was stil vette koeien stationnair Stieren aanvankelijk prijs houdend, afloop minder, vette kalveren prijshoudend nuchtere kalveren minder j varkens iets duurder zouters 7478 c„ Londensche varkens 6265 c. per kg., wol- vee stil» Eieren. Aanvoer 37.000 kippen f 68 3000 eenden: f 67.50. LEIDEN, 19 Juni. Kaas. Aanvoer 183 par tijen. Prijzen Goudsche le soort f 6459, 2e soort f 5863, Leidsche le soort f 6065, 2e soort f 54—59. Handel in Goudsche mma- tig, in Leidsche vlug. Vee. Aanvoer 29 stieren f 181490, 159 kalf- en moelkkoeien f 200475, 113 vare koeien f 180 315, 161 vette ossen en koeien f 280640, f 0.781.19 per kg. 40 vette kal veren f 65—125, f 1—1.58 per kg. 149 nuch tere kalveren f 718,400 vette schapen f 38— 56, f 1.40—1.84 per kg., 2205 lammeren f 1429, 771 varkens voor Londen f 18 57, f 0.56—0.62 per kg. 626 biggen f 6—10. Utrecht, 19 Juni. Kaas. Aan de markf waren 248 partijen, tezamen 81.510 kg.^ Prij zen le qual. f 49—52, 2e qual f 26—48, rijks- merk f 4858, zwaardere tot f 60. Handel matig. MEDEMBLIK, 19 Jnui. R. K. Marktver. eeniging „St. Jozef". Aardappelen: Groote muizen 3.754, kleine muizen 2.15.50, per halve H.L HOOGKARSPEL, 19 Junk Vereen. „Dc Eendracht". Schotsche aardappelen 3.80 3.95, kleine aardappelen 2.102.30. BEVERWIJK, 19 Juni. R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Aardbeien 3342 ct, per k.g„ idem 0.901.40 per slof, perziken 1517 ct. per stuk, bruine capucijners 1617 ct., peulen 1822 ct., per pond; tuinboonen 1320 ct., snijboonen 83 ct., dikke spercieboonen 86 ct., per k.g.j spinazie 11.25, sla 0.301.45, per kist; rhabarber 612 ct„ peen 1724 ct„ per bos; komkommers 3—8 per 100, postelein 40—80 ct. per kl. kist; uien 35 ct., selderiu 46 ct., pieterselie 4—5 ct., dikke asperges 5565 ct., dunne id. 1225 ct., dikke blau we idem 3040 ct., per bos; bloemkool 8 22 per 100 stuks HAARLEM, 19 Juni. Groentenmarkt Aardbeien 15—24 ct. per pond, asperges 40 75 ct. per bos, kersen 3040 ct„ peulen 1520 ct„ doperwten 1520 ct., per pond; andijvie 56 per 100 stuks, salade 45 per 100 krop, tuinboonen 1213 ct. per k.g., komkommers 10—12 ct. per stuk, wortelen 1520 ct. per bos, spinazie 1315 ct„ pos telein 8—10 ct„ per pond; bloemkool 2025 cl per stuk, selderij 810 ct., prei 1012 ct„ pieterselie- 810 ct., per bos ALPHEN AAN DEN RIJN, 17 Juni. N V Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn"', Tuinboonen 10.9012, doperwten 25 26, postelein 712, aardappelen 15.50 15.80, pér 100 k.g.; rabarber 45, peen 1117, per 100 bos; kropsla I 3.605.30, komkommers I 13.9017.10, id. II 46, per 100 stuks; aardbeien 16—22 per 100 Dond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10