Tsrmjwg KENNEMERLAND AANSLAG. BO CENT TER PAftie TlfRKSCHE* U* KOFFIE Vierde Blad Zaterdag 20 Juni 1925 OP DE PONT. VELSEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. GEMEENTERAAD. Btj Openbaar Optreden IJMUIDEN. SPAARNDAM. HAARLEMMERLIEDE. LIJNDEN. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. De volksbaden in zee. Een langdurige discussie. Aangenomen wordt een voorstel-Bramson om kosteloos de volksbaden open te stellen voor personen, die een inkomen beneden f 4500 hebben. ^gezonden inededeelingen a 60 cents per regeL VAIN NES.8JM HOOFDDORP. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. Ingezonden inededeelingen a 60 cents per regel. De men8ch met 365 ziekten. HILLEGOM. SCHOTEN. BLOEMEND AAL. Wisselkoersen en koerst van Bankpapier. 1 Juli 1925. 1 Juli 1925 is een zeer belangrijke dag. Neen lezer, ga nog even verder want ik zal tl niet spreken over de verkiezingen. Welis waar is ook daarom de 1ste Juli een dag van groot belang voor geheel Nederland, omdat het Nederlandsche Volk zich dan zal uit spreken hoe het in de eerste, vier jaar gere geerd wenscht te worden, doch er is nog iets. De le Juli is speciaal voor Kennemer- land een dag van gewicht een dag van vreugde. Immers was 't den lsten Juli 1900 toen de eerste wagon aardbeien naar Duitschland werd geëxporteerd. Dit is het begin geweest van een grooten opbloei van Kennemerland speciaal van haar hoofdplaats Beverwijk. Een ieder weet hqe een voorname rol de aardbeien teelt en export in Beverwijk speelt. Dat feit mag niet onopgemerkt voorbij gaan, daarvoor is het voor deze streek te be langrijk. Definitieve plannen tot feesten bestaan er nog niet, maar wel weten we dat het feit, dat het juist op den lsten Juli valt doet vreezen dat een herdenkingsfeest zou mislukken juist omdat de 1ste Juli de verkiezingsdag is. De verkiezingen kunnen niet meer worden Verschoven. Maar het feest wel.- Laat Kenne- tnerland zich gereed maken, om op den 2den jjuli, een feit te herdenken dat voor haar toe- 'komst beslissend is geweest. „STUURMAN." Gemeentezaken. B. en W. deelen aan den raad mede, dat zij het niet wenschelijk achten, een afzonderlijk crediet aan te vra gen voor de verbetering van de Burgemees- Ster Weertsstraat, waarom zij voorstellen, die verbetering bij de begrooting voor 1926 on der de oogen te zien. -7- Omtrent de belooning aan ambtenaren van het gasbedrijf en de waterleiding voor Verricht overwerk wegens ziekte van een ambtenaar, laten B. en W. de beslissing aan den raad. Geslaagd. De heer C, Schauikes le tobtenaar ter gemeente-secretarie alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen gemeente-administratie. De raad vergaderde Vrijdagmorgen. Als bijzonderheid kan worden aangemerkt, dat ^r zes man publiek aanwezig is. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de 'heer Geys. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen is o.m. een schrijven van be woners van Zeeweg en Koningsweg behelzen de een dankbetuiging Voor de spoedige uit- VoeringSvan het raadsbesluit inzake de stof- hestrijding. Een adres van bewoners van Zeeweg en 'Beeckselenlaan waarin om rioleering werd Verzocht. De VOORZITTER zegt, dat in deze een ernstig onderzoek zal worden ingesteld en tnen met medewerking van het gemeentebe stuur van Beverwijk een goede oplossing jhoopt te vinden. Het adres wordt voor kennisgeving aan- igenomen. Een adres van Schelvis, Hoogeweg, waarbij adressante een onderzoek verzoekt naar de verbetering van dien weg voor zijn perceel, die naar adressant's meening niet voldoende is. De heer VINK heeft inlichtingen in gewonnen bij den gemeente-opzichter en kan tiet onderschrijven het gevaar, waarvan in het adres sprake is. De VOORZITTER spreekt in den zelfden geest. De heer EERHART meent eveneens, dat er niet direct gevaar is, doch noemt den toe stand niet normaal, met het oog op het verkeer De VOORZITTER merkt op, dat dit door de nieuwe verkeersregeling alleen nog een Wandel- en fietsweg is en er geen zwaar Verkeer over gaat. Overigens is spr. het er mede eens, dat dit geen prettig punt van de gemeente is. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Bewoners van den Romerkerkweg ver doeken om besproeiing van dien weg. In handen van B. en W. ter afdoening. Indien he geldmiddelen aanwezig zijn, zal aan dit Verzoek aandacht worden geschonken. De heer PRIESTER brak een lans voor in- "hvilliging van het verzoek. Ingekomen is nog een adres van inwoners her gemeente, waarin gesproken wordt over het contract met de Buffet Mij. en gevraagd Wordt, een einde te maken aan den verkoop Van consumptie a?n het strand door deze Mij. Den VOORZITTER is dit adres niet sym pathiek. Men is de leden van den raad en Gewichtige Besprekingen en Examens behoe den Mijnhardt's Zenuwtabletten voor Innerlijke Opwinding en Angstgevoel; ze maken Rustig en Kalm en houden uw Geest Helder. Prijs 75 ct Bij Apoth. en Drogisten V" Wij zullen altijd met moeilijkheden heb ben te kampen, met deze of met een andere Mij. j De concurrentie is een moeilijk probleem. Ze moet er zijn. Het is de ruggegraat van onze samenleving. Mocht het eens gebeuren dat de Mij. afge schaft zou worden dan kunnen we dit strand misschien van het Rijk voor 3000 pachten. 1 Dan zal spr. komen om het van de gemeen te pachten en er eèn paviljoen bouwen, waar door er veel meer van het strand te maken is. Z.h.st. werdt het adres voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor, 100 subsidie te verleenen aan de Wijk aan Zeeër Reddings brigade. De heer HUENDER draagt de Reddings brigade een goed hart toe. Spr. is blij, dat B. en W. betrekkelijk royaal uit den hoek komen. Het voorstel wordt aangenomen. Vastgesteld werdt een geringe wijziging in de Alg. Politieverordening. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot af- en overschrijvingen dienst 1924. Voorzien werd in eenige vacatures leden van het stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Bij de rondvraag bespreekt de heer KRUYT- HOF de standplaats van autobussen. Volgens spr. is de regeling van B. en W. onbillijk. De VOORZITTER antwoordt dat dit. een zeer moeilijk punt was. Spr. hoopt dat alle wagens binnenkort bij het badhotel zullen verdwijnen. Nadat nog eenige ondergeschikte zaken ter sprake kwamen, werd de vergadering gesloten. Aanrijding. J. G. B. werd op den Rijks straatweg aangereden door een vrachtauto, die eerst naar links en toen naar rechts uit week. B. kwam te vallen en bezeerde zich aan zijn hand. De autobestuurder is nog on bekend. De politie stelt een onderzoek in. HILLEGOM. Bizondere Vrijwillige Landstorm. Maandag a.s. beginnen de schietoefeningen weder, die gehouden worden van 810, als mede Zaterdagsavonds van 68 op het ter rein van Baron van Hardenbroeck, ingang Veenenburgerlaan. Tot 29 dezer kan men zich als lid nog opgeven bij den heer J. van Roode, Hof alhier. Zilveren Ambtsjubilé.Donderdag her dacht de heer N. J. Tromp den dag, waarop hij .voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Als overwegbewaker bracht de heer Tromp 18'jaar hier door en 7 te Sassen- heim. Des morgens kwamen te zijnen huize de heer Varrossio, opzichter van Weg en Werken en de heer Wijnobel ass. opz..; bei- j den uit Leiden om den Jubilaris te compli menteeren. De eerste hield daarbij een keu rige toespraak, wijzend op de betoonde plichtsbetrachting en de verantwoordelijkheid van diens functie. Hij overhandigde hem een Getuigschrift der Maatschappij en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De jubilaris dankte voor de betoonde belang stelling en hoopte nog lang de belangen der Maatschappij te kunnen dienen. Van het personeel van Weg en Werken en van Ver voer ontving de Feesteling een prachtigen eikenhouten theekast. Velen kwamen in den loop van den dag den jubilaris complimenteeren, terwijl vele schriftelijke felicitaties inkwamen. De dag werd verder in huiselijken kring doorgebracht. Ook wij wenschen den ijverigen Jubilaris van harte geluk. Schitterend succes.De Obligatie- leening voor den bouw der nieuwe St. Jo- sephkerk alhier, groot f 180.000, voor enkele dagen opengesteld, was j.l. Woensdag reeds f 50.000 overteekend. Raadsvergadering. Vrijdagavond verga derde de Raad, onder voorzitterschap van den waarnemend burgemeester, den heer De Haas van Dorsser. Afwezig was dr heer Jukes met kennis geving. en De ingekomen stukken w.erden voor ken nisgeving aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verlen ging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning Nieu we Rijweg No. 1, wordt aangenomen. Het vpo^el tol het verleenen van een bijdrage van 200.per jaar aan de af- deeling Schoten van het „Witte Kruis" voor de benoeming van een wijkverpleegster, óók voor deze gemeente werd eveneens aangenomen. Het voprstel tot het plaatsen van een nieuw uurwerk in den toren en tot het aan gaan van een geldleening tot datdoel. werd aangenomen. De kósten mogen de 1500. niet overtreffen. Het sluiten van een overeenkomst met Haarlem, nopens toelating van kinderen op Er werd sterk op aangedrongen zeer spoedig een wagon briketten te bestellen. De bestelling en de betaling van de bri ketten door de leden werd vastgesteld op Zondag 28 Juni; aflevering zal in de maand Juli geschieden. De voorzitter het woord nemende, zei, dat er verleden jaar in de maand October een prijsdaling plaats had, door het invoe ren van vele Duilsche brandstoffen, welke door Frankrijk was vrijgegeven, ook de zachte winter dien we achter den rug heb ben was oorzaak dat die prijsdaling blij vend was. Dit zal zich niet meer herha len. De prijzen zijn eenigszins oploopend, en het is het verstandigst zoo spoedig mo gelijk den wintervoorraad in te slaan. De bestelbriefjes voor de briketten wor den Zondag na de Vroeg- en Hoogmis aan de leden uitgereikt, en zijn tever.s aan de cassa verkrijgbaar. Hierna sloot de voorzitter met den chris- telijken groet de vergadering. „St. Jacobus". In de gehouden vergade ring van het R.-K. Harmoniekorps ,Sint Jacobus" werden de notulen der vorige ver gadering onveranderd vast'gesteld. De pen ningmeester deed verslag van zijn gehouden financieel beheer, waaruit bleek, dat over het afgeloopen jaar uitgegeven was een be drag van 1032.94 en dat de kas, niet tegenstaande de groote uitgaven, toch nog met een klein voordeelig saldo sloot. De penningmeester deed voorts mededeeling, dat hij wegens drukke werkzaamheden in het bedrijf zich genoopt zag ontslag te nemen als zoodanig. In diens plaats werd gekozen de heer C. Schouten, terwijl voorts tot 2en secretaris werd gekozen de heer C. van Neste. In beginsel werd besloten in den na zomer nog deel te nemen aan een concours in den omtrek. Na de gebruikelijke rond vraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt en vele vragen door den voorzitter allen op bevredigende wijze werden beantwoord, sloot de voorzitter, A. J. Buijs, met den Christelijken groet de goed bezochte ver gadering. Gr asp rijzen. De grasprijzen zijn dit jaar over het algemeen iets hooger dan het vorige jaar. Ze varieeren van 200, 250 tot 300 per bunder. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente meer en meer uit. Een zevental nieuwe gevallen heeft zich de laatste dagen weer voor gedaan. R. K, Kiesver, „Eendracht maakt Macht." Donderdagavond hield deze vereeniging een propaganda-vergadering. De heer H, J. Post opende met een kort welkomstwoord en leidde de beide sprekers de heeren Mr. Bomans en Evèrard, in. De heer Everard bepleitte in een goed gestyleerde lezing de noodzakelijkheid der Katholieke eenheid, de heer Bomans werkte dit thema nader uit, er aan toe voegende, hetgeen beproefd wordt om tot verbrokkeling te komen door krachten in en buiten de R. K. Partij. Beide sprekers oogstten een dankbaar applaus. Het was wel verdiend. De Zeer Eerw. Heer Pastoor dankte de vrij talrijk opgekomen dames en heeren en de beide sprekers, den wensch er aan toe voegende, dat het resultaat mag zijn: 1 Juli stemt elk Kath. kiesgerechtigde van de Lijnden den heer Bomans. De voorzitter slool hierop de vergadering met dank aan sprekers en toehoorders. Personalia. Voor het Propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur slaagde te Delft de heer N J. van Leeuwen, te Haar lemmermeer. Weer een diefstal. Terwijl de bewoners afwezig waren, heeft men midden op den dag diefstal gepleegd in de woning van J. E, aan den Hillegommerdijk te Nieuw-Vennep. Met een beitel heeft men de deur van het z.g. klompenhokje, welke toegang tot de woning geeft, geopend. In de woonkamer werden twee bedden en een paar kasten geheel doorzocht. Uit een der kasten werd een be drag aan geld ontvreemd; overigens werd niets vermist. De politie stelt een onder zoek in. Collecte Gewapende Dienst. De op brengst van de in deze gemeente gehouden jaarlijkschë collecte voor den gewapenden dienst bedraagt 65.50. Wethouders afgeweest, doch heeft het niet j de buitengewone school voor L O. aldaar 1 tioodig geacht inlichtingen in te winnen bij 4en burgemeester. Voorts zegt spr. dat de rechtsgrond van fit verzoek ontbreekt en stelt voor dat adres 'oor kennisgeving aan te nemen. Met cij- :ers toont spr. nog aan wat er voor de exploi- &tie van het strand wordt vereischt. Spr. was bij een der onderteekenaars ge weest om inlichtingen. Deze had geteekend donder het adres te lezen. Zou men het con tract opheffen dan zou er een andere ex ploitant komen die de zaak zeker beter zou tanpakken. Spr. somt de kapitaalswaarde van een aan tal zaken. De kapitaalswaarde is van f 30.000 :ot f 170.000 gestegen en nu is men be vreesd voor een paar snerttentjes aan het 'trand. i Spr. noemt het. adres onverstandig. De 'estaurants van Wijk aan Zee kunnen ge toond worden. Laat het zoo blijven. Laten we ge vooruit helpen, maar met dergelijke adresjes bereikt men niets. De heer VINK zegt dat er geen onrecht vaardige daad mee begaan wordt zooals in 'het adres wordt gezegd. Daar er in het con tract geen bepaling is opgenomen. De heer ZUIDERDUIN vindt drie cen ten niet te schadelijk voor de zakenlui. De heer EERHART, onderschrijft de uit- ;enzetting van den burgemeester. Alhóewel 5Pr. belanghebbende is, heeft spr. het adres 9iet onderteekend. Spr. ziet in dit adres een Antipathie tegen de Buffet-Mij. Spr. weet 'niet waar de Mij. het aan verdient, de kwa- ne bejegening van den Wijk aan Zeeër. De Mij. is te beschouwen als een gewoon Persoon en heeft aldus dezelfde rechten. Als ,?en Mij. luie dienstknechten ontslaat is dat naar recht. voor leerlingen uit deze gemeente, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vastgesteld werden twee suppletoire bc- grootingen, dienstjaar 1924 en het doen vafi af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven voor genoemd dienstjaar. Een overeenkomst werd aangegaan met de Banlc van Nederlandsche Gemeenten tot het doen van alle betalingen tusschen het Ri-k en de gemeente. De politieverordening werd met een art. aangevuld, waarbij het voortaan verboden is te staan, iets te plaatsen enz. op de Machinebrug, op straffe van 25.boete of 6 dagen hechtenis. De heer Van Breda vond deze aanvulling zeer noodzakelijk. Het nieuwe waterleidingstarief had nogal voeten in de aarde. B. en W. kwamen in de vergadering nog met een wijziging en aan vulling en wel deze; voor 500 M3 moet wor den betaald 150 p. j. en voor eiken M- meer 28 cent; voor 1000 M3 -275, voor eiken M3. meer 25 cent d jaar. Wordt vervolgd. Postbestelling. Indertijd hebben de be woners van den Veldweg e.a. een verzoek gericht tot de Posterijen om de z,g, avond bestelling ook voor hen in te voeren. Thans kunnen we mededeelen, dat het verzoek in gunstige overweging is genomen, zoodat zij voortaan 2 bestellingen per dag hebben. Donderdag 18 Juni j.l. hield het spaar fonds „Winterzorg" haar ledenvergadering. Nadat de voorzitter, de heer A. J. L. Mulder de vergadering op de gebruikelij ke wijze had geopend en de punten van gewonen aard waren afgehandeld, werd de aankoop van brandstoffen besproken. Vele soorten en prijzen werden genoemd, en door den voorzitter toegelicht. Na eenige discussie werd besloten brand stoffen van zeer goede kwaliteit aan te koop en. Voor anthraciet I en II werd vastgesteld van welke mijn zal worden betrokken. Voor eierkolen werd dezelfde mijn van 't vorig jaar gekozen, daar deze zeer goed beval len waren. Als uiterste datum van bestellen werd vastgesteld 28 Juli. De aflevering zal geschieden i° "L maand Augustus Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Zandvoort in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Siegers. Burgemeester Beeckman is we gens ziekte verhinderd de vergadering te lei den. Afwezig de heer v. d. Werf. De volksbaden. Deze spoedeischende vergadering geschied de naar aanleiding van het volgend schrijven door de raadsliden ZWAAN, SCHAAP en PADT gericht aan het college van B. en W. De ondergeteekenden, leden van den ge meenteraad, verzoeken u krachtens Art. 40 van de Gemeentewet, zoo spoedig mogelijk een openbare raadsvergadering te willen be leggen ten einde de hieronder volgende wij ziging van Art. 7 van het reglement voor de volksbaden te behandelen. Oud Art. 7 luidt Voor hen die behooren tot een gezin, waarvan het hoofd is aange slagen naar het inkomen van 1501 tot en met 3200 2.50 per kaart van 25 baden. Nadat immers het reglement der volks baden reeds een drietal jaren is uitgevoerd, is men tot de ontdekking gekomen, dat de 2.50 die betaald werden door hen, die in de plaatselijke directe belastingen waren aan geslagen naar een inkomen van 1501 tot en met 3200 niet het recht gaven op een ge- zinskaart van 25 baden, maar persoonlijk waren. Daardoor werd het bedrag van een gewoon gezin, zoo dit gebruik wenschte te maken van de volkszeebaden gebracht op een bedrag van 15 a 20. Dit is zeker nooit de bedoeling van de ge maakte bepaling geweest. De genoemde raadsleden stellen daarom voor, artikel 7 te lezen als volgt Is het hoofd van een gezin aangeslagen naar een belastbaar inkomen van 3201 of hooger, dan mag geen gebruik gemaakt wor den van de volksbaden. De prijzen der baden zijn voor hen, die behooren tot een gezin waarvan het hoofd is aangeslagen in de plaatselijke directe be lasting naar het ih komen naar een belastbaar inkomen van ƒ1501 tot en met 3200/2.50 per gezinskaart van 25 baden voor elk der gezins leden. Is het hoofd van het gezin niet aangeslagen in de plaatselijke directe belasting, naar het inkomen of naar een belastbaar inkortten van minder dan 1500 dan wordt een kaart koste loos afgegeven. De kaarten zijn verkrijgbaar ter secretarie en zijn streng persoonlijk. Nieuwe kaarten worden alleen afgegeven tegen inlevering van de verbruikte kaarten. Na het eindigen van het badseizoen kunnen de niet ten volle verbruikte kaarten welke niet kosteloos zijn afgegeven, worden inge ruild met aftrek van 0.20 per kaart. De heer ZWAAN dankt voor den spoed, die betracht is met het bijeenroepen der ver gadering. Daarna licht spr. het voorstel van hem en zijn twee medeleden toe. Dit voorstel is ge daan naar aanleiding van een vergissing in de verordening op de volksbaden, waardoor de volksbaden voor velen te duur zullen zijn. De ouders zouden daarom hun kinderen naar het vrije strand sturen en deze zouden dus baden zonder toezicht. Daarom stellen spr. en zijn twee medele den voor de verordening te wijzigen, zooals bekend is. Reeds werd onbewust gedurende 3 jaren volgens deze wijziging gehandeld. Daarom had spr. gehoopt, dat de wethou ders de wijziging hadden góed gevonden, volgens welken regel al 3 jaar werd gehandeld. De heer GUNTERS vraagt of het eerste voorstel, dat ter tafel ligt, het voorstel van de voorstellers Zwaan, Schaap en Padt is. De heer ZWAAN ontkent dit. Alleen werd bedoeld op een verandering van de betaling. Dit eerste voorstel bevat echter meer dan de voorstellers willen. De VOORZITTER licht toe, dat, waar de leden bedoelde verordening misschien niet in hun bezit zouden hebben, B. en W. het goed dacht, het artikel nog eens in zijn geheel af te drukken met de voorgestelde wijziging. De heer'BRAMSON zou willen, dat ieder die wil een bad kan nemen, zonder kosten, onder toezicht van gemeentewege. Want de baden waren het vorig jaar heusch zoo groot niet. Slechts 48 kaarten werden uitgereikt. Waren de baten vroeger hoog, dan zou spr. zulks niet voorstellen, maar waar het hier maar ongeveer f 100 betreft, zou spreker iedereen liever kosteloos willen laten baden. In eerste instantie zou spr. nog met het oor- stel van de drie leden kunnen meegaan, maar zijn voorstel vindt hij verstrekkender en in het belang van de geheele bevolking. Op de begrooting zal een bedrag van f 100 geheel geen invloed hebben. Wethouder MOLENAAR zegt dat het niet juist is, als men zou meenen, dat de ar beider te Zandvoort verhinderd wordt vafi de zee gebruik te maken. Wanneer een persoon belastbaar inkomen heeft tot ten hoogste f *500. dus zuxum; inkomen van ongeveer tot f 2500, kan hij kos teloos van de zee gebruik maken. De heer PADT zegt, dat heeft voorgezeten bij de voorstellers, dat zij zich met de veror dening niet kunnen vereenigen. Daarom vraagt spr. of het niet mogelijk zou zijn het verstrekkendst voorstel van den heer Bram son aan de orde te stellen. Dan kunnen alle andere voorstellen terzijde worden gelegd en wanneer dit voorstel kans van slagen heeft, worden de besprekingen bekort. De heer GEERS is van meening, dat men voor zulk een punt toch den heelen raad niet bijeen had moeten roepen. Voor het algeheel vrijstellen van de volks baden zou spr. zijn steun niet kunnen geven. Er zijn toch kosten aan verbonden, n.l. voor het toezicht. Wat het voorstel van den heer Siegers be treft, is spr. van meening, dat dit als zijnde het verstrekkendst, in behandeling moet worden genomen. Bovendien als men kostelooze baden ver strekte, zou de gemeente in conflict komen met de strandpachters. Het voorstel van den heer Siegers kan spr, ten volle ondersteunen. De heer BRAMSON bepleit nogmaals zijn voorstel, tot kostelooze openstelling der volksbaden. Spr. is er dan voor, dit bij wijze van proef een jaar in te voeren. Het kaartsysteem kan dan.gehandhaafd blijven. Maar dan de koste looze baden alleen voor de inwoners van Zand voort en onder toezicht der gemeente. Spr. handhaaft zijn voorstel. De heer v. d. BOS ondersteunt het voorstel- Bramson. De heer SLEGERS beantwoordt de spre kers. Spr. zegt eenigszins verwonderd te zijn over het voorstel van den heer Zwaan c.s. Het gaat zijns inziens veel te ver. Waarom heeft spr. zijn voorstel ingediend. Spr. licht zijn voorstel toe. Kostelooze bader; zouden de gemeente in conflict brengen met de strandpachters. Spr. meent, dat zijn voor stel in het voordeel van de inwoners zal zijn, ook in het voordeel van de gemeente. Thans zijn er drie voorstellen, de voorstellen Zwaan, Bramson en Siegers. De heer BRAMSON dringt er op aan ter bespoediging der besprekingen, zijn voorstel in stemming te brengen. De heer v. d. PLAS is ook wel voor een proef met kostelooze baden. De heer PADT ziet niet in, dat de gemeente met kostelooze baden in conflict zou komen met de strandpachters. De heer GEERS vindt het voorstel-Bram son wel wat ontijdig. De heer BRAMSON zegt, dat de belangen van strandpachters wel in het oog moeten gehouden worden. Daarom wil spr. zijn voorstel aldus be perken, dat de baden kosteloos zullen worden verstrekt aan hen, die een inkomen hebben minder dan f 4500. De VOORZITTER vindt het voorstel van den heer Bramson toch nog steeds te ver gaand. Spr. ontraadt het voorstel Bramson. Dan wordt het voorstel-Branjpon n.l. kos telooze baden voor personen, die een inkomen hebben beneden 'f 4500, in stemming ge bracht en aangenomen met 9 tegen 3 stemmen Tegen stemden de heer Siegers, Molenaar en Geers. Rondvraag. De heer PADT vraagt of de Aigemeene begraafplaats niet op meer tijden zou kunnen worden opengesteld en of het publiek bij be grafenissen niet op zoo grooten afstand van het graf zal worden gehouden. De VOORZITTER zegt, dat deze punten reeds een punt van overweging bij B. en W. uitgemaakt hebben. Na enkele bespreking wordt de vergadering gesloten. EEN VREEMDE DAG. Dit was een vreemde dag voor Zaadvoort zoo vertelt „de Tel". Schuim, schuim en nog eens schuim Schuim alsof het met schepen vol op de kust rolde als een ontzaglijke massa slagroom, zich meters hcfog opwerkte tegen koetsjes en schepen en met vlokken, groote vette, klodderige vlokken, door den stormwind over het strand werd gezweept. De oudste visschers hebben nooit zee schuim in zoo geweldige massa's op het strand gezien. Het was een lawine. Een lawine, waarnaar de badgasten vreemd te staren stonden, die ze niet begrepen en waaromtrent ze hun licht gingen opsteken bij de visschers die er ook weinig van kon den zeggen „Ziet u, de zee is vuil," zeiden ze. „Erreg vuil en al dat vuil komt boven drijven. Nou enne we hebbe nou lang stil weer gehad ineens komp er een storremdag begrijp u wel...." Volkomen duidelijk was het niet, maar de badgasten knikten wat moesten ze anders doen En bij eiken windruk stapelden de massa's zich hooger op. Prachtig was de woest golven de zee, die telkens in wilde, witte koking het strand mokerde men keek er naar van plekjes, waar men even beschut stond tegen den harden wind. Men keek vooral naar het vreemde spel van het witte schuim, dat telkens opwoei en telkens aan sneeuw deed denken zooals het in vlokken door de lucht woei. Maar het ingesneeuwde visschersbootje trok vooral de aandacht. Geruimen tijd schep ten de visschers met groote schoppen het schuim er af. Er was geen scheppen tegen. Tot hun knieën toen tot hun middel ten slotte tot hun borst zaten ze in het schuim dat hen soms op schouders en zuidwester een laag legde, die er telkens afgeschud moest worden. Ten slotte gaven ze het op. Lieten het schip insneeuwen als wijlen Heemskerck en Barendtz hun hut op Nova Zembla, waad den tot bijna hun hals door de massa en lieten het schuitje achter als een noordpool- vaarder, waarvan dagen lang het water langs de flanken is bevroren En de badkoetsjes stonden tot boven de wielen in het slagroom. De enkele baders, er zijn er altijd die weer en wind trotseeren, moesten door een sneeuw- gebied, waarin het paard tot aan de buik wegzakte. De reddingboot stak, zielig, den punt boven de massa uit. Een hond, die het geval voldoende com pact achtte om er prettig op te wandelen en die ondanks alle waarschuwingen van ervaren strandpersoneel toch heen wilde zakte er tot zijn formadibele ooren weg. Het was tragisch. Vooral ook voor de velen, die nu „op Zand voort gehuurd" hebben. Die hoopten op de koesterende warmte van een stralende zon, waarin het heerlijk bruin te bakken is. Ze hebben snel hun maatregelen genomen toen er een hittegolf uit Amerika gemeld werd. Ze hebben hun kamers betrokken met schoppen, emmers en fototoestellen. En nu ze er zijn nu staan ze in den harden wind te denken aan hun gezellige, warme woning in Amsterdam, ze wagen zich niet in het gebied, waar de natte^schuimvlokken hen in het gezicht zwiepen. En als ze gestaard hebben naar de bedolven scheepjes, de koets jes, en de hond, die spijt heeft van zijn waag halzerij, gaan ze terug naar hun kamers en wachtenwachten. En praten over het schuim, dat de zee goed vond op de kust te werpen. Vreemd Hanponfe „St. Michaël". - Op een Don derdag gehouden repetitie legde de heer Th. A. Tellings, die vanaf de oprichting als di recteur van het corps had gefungeerd, zijn functie neer, om dit over te dragen aan den nieuwen directeur, den heer W. Hofmeester uit Haarlem. De voorzitter, de heer W. Luiten, bracht hulde aan den aftredenden directeur voor het vele en moeilijke werk dat hij had ver richt om het corps te brengen op het hoog tepunt waar het nu op staat. Hij bood hem als blijk van waardeering- het eerelidmaat schap der Harmonie aan, benevens als stof felijke blijken van waardeering een gouden horlogeketting. Diep onder den indruk voor deze blijken van waardeering dankte de heer Tellings, waarbij bij den wensch uitsprak, dat het den nieuwen directeur zou mógen gelukken het corps tot hoogeren bloei te brengen, en stelde zich alsnog beschikbaar om als 2de dirigent en solo-klarinettist voor zijn geliefd corps zijn beste krachten te geven. Dit voor stel werd niet luid applaus begroet. Hoeveel menschen zijn er niet, die jaa\ in, jaar uit, ziekelijk zijn en iederen dag een andere ziekte hebben Vandaag hebben zij hoofdpijn, morgen geen eetlust, over morgen klagen zij over slapeloosheid enz., kortom een dergelijk mensch weet niet pre cies wat hem scheelt. Deze toestand is niets anders als een gevolg van zenuwachtigheid, die tegenwoordig nog veel te veel verwaar loosd wordt en die ernstige en ongenees lijke zenuwziekten kan veroorzaken. Hoofdpijn, pijn in de ledematen, stuip trekkingen, pijn in den rug, aangezichtspijn, pijnen in den hals, armen en gewrichten, schemeren voor de oogen, congestie, hart kloppen, slapeloosheid, zeer drukke of zware droomen, benauwdheid, duizeligheid, angstgevoel, overmatige gevoeligheid voor geruisch, prikkelbaarheid, onrustigheid, nukkigheid, zwakheid van geheugen, sto ring in den bloedsomloop, kramp (ook lach- ween- en geeuwkramp), een doof gevoel in de ledematen, beven der handen en knieën bij opwinding, blauwe randen om de oogep oorsuizen, impotentie, vreesachtigheid, nei ging tot drankzucht, en andere buitenspo righeden komen alleen of tezamen voor en zijn zekere voorteekenen, Jat de zenuwen aangetast zijn. Zenuwziekten zijn hersens- en ruggc- mergkwalen. En zeer ernstige zenuwziekten veroorzaken, wanneer zij de hersenen aan tasten, krankzinnigheid, ongeneeslijke waan zinnigheid of wanneer zij .in 't ruggemerg voorkomen, ernstige verlammingsverschijn selen en kinnen niet al te langen tijd den dood. Het is nu gelukt, de edelste en zeer kostbare zenuwvoedingsstoffen absoluut zuiver samen te stellen en Dr. med. Ro bert Hahn Co., Groningen Hn. 71 brengl zoo'n zennwroedend preparaat onder des naam „Nervosin" in den handel. Dit pre paraat is niet gelijk anderen, door groot, sche reclame aangeprezene, die één of an. der product van twijfelachtige samenstelling bevatten en buitendien meestal veel duur der zijn. Men verzoekt slechts om toezending val een kostelooze proef, deze ontvangt mes direct en geheel gratis, tevens een zeel interessant boek over het zenuwstelsel en zijn ziekten, dat ook anders nog talrijke voor elke zenuwzieke belangrijke verkla ringen bevat. Dit menschlievende systeem heeft reeds veel nut gedaan en er kwamen reeds on telbare attesten ongevraagd bij Dr. med Robert Hahn Co., Groningen, binnen. Schrijft beslist nog vandaag, voordat U het vergeet en de monsters niet meer io voorraad zijn! TENTOONSTELLING T. B. MARTINUSKERK. SINT Op ZILVER en alle soorten namaak-Zilver behoort op deskundige wijze te worden verwijderd. Straffe poetsmiddelen, n.l. de vloeibare, de pasta's en geprepareerde doe ken, zijn af te keuren, daar hierdoor het metaal te veel afslijt. Ten bewijze hiervan diene, dat bij gebruik de doek blauwachtig zwart wordt, tengevol ge van eene metaalverbinding. U ziet dus, hoe verkeerd deze methoden zijn! VAN DIJK'S POETSMIDDEL (Poeder) vcjldoet aan de hoogste eischen van zuiver heid en geeft de beste resultaten voor het poetsen en polijsten van GOUD ZILVER - DOUBLé - NIKKEL - IVOOR SCHILDPAD-CELLULOID. "zr husü. 30 cl. PcüqI". 7 kies dratis. Vrijdagavond werd in het St. Gerardus- Majella Patronaat aan de Hoofdstraat de bovengenoemde expositie officieel geopend. Tegenwoordig waren daarbij De Zeereerw Heer Pastoor Krook, het Kerk-en Armbe stuur met zijn dames, het Propaganda-comi- té, Dr. Hanrath en Mevrouw en verder vele notabelen. Te half negen werd het eerst het woord gevoerd door den Heer A. W. Nieberding die ongeveer als volgt sprak „Zeereerw Heer, Eerw. Zuster, zeergeacht Comité Dames en Heeren Ik heet U allen hartelijk welkom, hetgeen bij deze bizondere gelegen heid geen gelegenheidsphrase is. Het openen nl. van een Tentoonstelling toch is heel iets anders dan van een vergadering. In den regel geschiedt het eerste door een hooggeplaatst persoon, en dit gebeurt aanstonds o"ok hier onze Pastoor zal zoo vriendelijk zijn zich daar aanstonds mede te belasten. Het schijnt me echter wenschelijk u even kort de voorge schiedenis dezer Tentoonstelling en Verlo ting mede te deelen. Beide zijn een verrassing voor den Pastoor en het gebeurt niet vaak dat een kerkbestuur iets in kerkelijke zaken doet, zonder zijn president, den Pastoor. Mevrouw Löschke-Kruijdenberg nam het initiatief en de medewerking is schitterend geweest. Wat u hier ziet zijn de Fondsen, die bijeengegaard zijn en die nog zullen stijgen door de activiteit, die u aanstonds betracht, door Lotenverkoop enz. A He schenkers der prijzen opnoemen zou te ver voeren, zelfs niet-Katholieken steunden ons, maar bi zonderen dank wil ik brengen aan Mej. Ali Goemans, die het kleed vervaardigde, dat u hier terecht zoozeer bewondert. Door een vriendelijkheid der Eerw. Zusters ziet u een harer in uw midden, die na de opening u de Loten zal aanbieden en wie ik bij voorbaat een groot succes durf toewenschen! En hiermee noodig ik den Zeereerw. Heer Pastoor uit, de Tentoonstelling te willen openen. (Applaus.) De Opening door den Pastoor Geachte Dames Heeren 1 Ik moet be ginnen met U excuse te maken, dat niet meet dere Geestelijken bij deze opening tegen woordig zijn. De reden daarvan is, dat Zilh haar Patroonfeest viert en de Geestelijken van St. Joseph en mijn eigen Kapelaan daarbij (tevens Aanbidding) tegenwoordig wilden zijn. Toen ik in de Nieuwe Haarl. Courant hel eerste voorbereidingsstukje las, was ik een oogenblik onaangenaam gestemd, omdat ik meende, dat men mij passeerde mijn Kape laan stelde me echter gerust en sprak van een verrassing. Ik heb mijn nieuwsgierigheid bedwongen en gewacht op de dingen die konien zouden en nu ze er zijn, moet ik zeggen, dat mijn verwachting verre is overtroffen. Hartelijk dank zeg ik daarom allen, die mede gewerkt hebben om te komen tot wat deze Tentoonstelling geworden is. Het mooie doel is te komen tot een Sint Joseph-altaar in de nieuwe Kerk en deze heeft blijkbaar zijni machtige hulp reeds verleend, doch zal zeken zijn beschermende hand ook uitstrekken toe de milde gevers en de ijverige propagandisten? het Godsvertrouwen, dat ons Katholieken be« zielt zal nimmer beschaamd worden. Hier mede verklaar ik de Tentoonstelling ge opend. (Applaus.) Het is geen overdrijving als we ieder uit- noodigen deze rijke collectie prijzen te gaan zien. Niet alleen het naaldwerk munt uit, doek alles is kostbaar. Het aantal prijzen is circa 700, zoodat gemiddeld op elke 7 loten een prijs kan vallen. We geven daarom allen den raad maakt gebruik om te zien, te bewonde-i ren en Loten te koopen, want de tijd is kort. Dinsdagavond sluit ze reeds. Wip vooral Zon dag even aan op uw wandeling, ge hebt er geen spijt van en ge doet tevens een goed werk I. De tentoonstelling is geopend Zaterdag van 36, en van 810 uur. Zondag van 122 en van 310 uur.- Maandag van 36, en van 810 uur. DINSDAG van 36 uur. Verloting om 7 uur. Gemeenteraad. Een vergadering van de& Raad dezer gemeente wordt gehouden op Woensdag 24 Juni 1925, des namiddags 7J4' uur, ten Raadhuize. Onderwerpen ter be handeling zijn; 1. Voorstel van B. en W.„ tot vaststelling van een nieuwe verordening voor den schoolbewaarder. 2. Idem, tot op heffing der betrekking van hoofdambtenaar! ter secretarie. 3. Idem, tot garantverklaring der gemeente voor een door de bouwver- eeniging St. Bavo te sluiten eerste hypo-; thecaire geJdleening van 230.000 op haarj 32 woningen aan en bij de Haitsma MulierJ straat. 4. Ingekomen stukken en inededee lingen. 5. Belastingzaken. Burgerl. Stand. Geboren J. Ch. Viel-v Letitre, z. H. van Haastervan Duija-' hoven, z. C. KruupHoogenstein, z. Getrouwd: P. Hoogewerf en C. Reckmann 20 JUNI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.35 PARIJS i,ii 11.80 BRUSSEL 11.70 WEENEN 35.— LONDEN 12. II l/j STOCKHOLM 66.721/2 KOPENHAGEN 47.75 42.32l/2 BAZEL ..«it 48.42V, NEW-YORK 2.491/2 ROME i a vf 9.35

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 13