$paarne-BaNK I I Bit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. AAN KATHOLIEKEN VAK HEEMSTtDE Leekepreeken. Zaterdag 20 Juni 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16073 De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Bijna alle menschen verstaan in meerdere of mindere mate de kunst van geld verdienen, doch weinig menschen verstaan de kunst van geld bewaren. Waarschijnlijk kan de direc tie van de Spaarne-Bank U hierin met goe den raad dienen. Agenda 21 Juni Agenda 22 Juni „Het Brokkenhuis" voor Haarlem en Omstreken Geverstigd Donkere Spaarne 34. Uitnoodiglag tot bijwoning van de Propagandavergade- ring, in bet R.K. Vereenigmgs- geboaw aan den Heerenweg op MAANDAG 22 JUM1 1925, Pater Borromeus de Greeve. Personalia. Telegraphisch Weerbericht Het ongeluk bij Figee. VEREENIGING DER EEUWIGDU RENDE AANBIDDING TOT ONDERSTEUNING VAN BEHOEF TIGE KERKEN Haarlemsche Orkestvereeniging H. O. V. X)e abonnementsprijs bedraagt voor I Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 iPer kwartaal 3.25 pfranco per post per kwartaal bii «ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT BB Adverxentiën 35 cents pet regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezouden tnededeeling. 60 ct per regel op de 1« Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aaabod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat. sing: elke regel meer 15 ct., bv Tooruitbetaling. AHe .tegen bij verlies van een andere vinger. 96. PORNOGRAFIE. 1 De vorige week werd mijn aandacht ge trokken door een simpel berichtje in de 'dagbladen, bevattende een antwoord van den Minister van Waterstaat op een schrif telijke vraag van het Roomsche Kamerlid dr. Deckers. Deze laatstgenoemde heer had er de aandacht van Minister van Swaay, die tevens over de spoorwegen gaat, op gevestigd, dat het indertijd verboden is om bepaalde binnen- en vooral buitenlandsche tijdschriften in de stationskiosken uit te stallen. Maar nu had :aen er iets anders op gevonden; in plaats van de boeken en bladen met de pikante opschriften en prik kelende plaatjes voor de ruiten te hangen, waren er plakkaten aangeplakt vermelden- le, dat bedoelde lectuur binnen verkrijg baar was. Strookt dit nu met het gegeven verbod, vroeg dr Deckers? Waarop de Mi nister antwoordde: formeel gaat de spoor wegboekhandel vrij uit, omdat alleen de uitstalling van zekere tijdschriften werd 'verboden met het oog op den .aanstootelij ken omslag, inhoud en afbeeldingen. De enkele mededeeling. dat een bepaald tijd schrift verkrijgbaar is, komt hiermeena tuurlijk niet in strijd. Maar omdat gebleken is, dat ook. die aankondigingen aanstoot ge ven, is opdracht gegeven ze achterwege te laten. Kijk, dacht ik bij me zelf, daar is nu een «taaltje van overheidsbemoeiing, waarvan wij te weinig weten en waarop wij te wei nig letten, Er wordt van overheidswege toezicht gehouden op alles wat wij eten en drinken; er is een Warenwet, een Vleesch- keuringswet. In de meeste gemeenten wordt de melk nog onder extra toezicht gehouden en onze broodjes word.en geproefd en ge wogen. Welk een prijzenswaardige bezorgd heid voor obs lichaam! Maar behalve bak kers, slagers en melkboeren zijn er ook boekhandelarenen uitgevers, verkoopers en producenten van' geestelijk voedsel. En mo gen die maar maken en verhandelen wat zij yillen? Dje vraag is vele jaren geen ...vraag geweest, vooral n et in on's liberale, yrjjzïnnige larid, land der heilige en onaan tastbare vrijheid! Tot de katholieke minis ter Regout een paar jaar vóór den groolen óorlog den strijd tegen de openbare onze delijkheid aanbond. Daar werd om ge lachen, om gegierd; verbeeld 'jé, de over berd met de witte das om! Maar toen ?Z. Exc, de heeren verzocht eens ia de Kamer 4er Griffie te kijken, wat er zooal op het febied der onzedelijkheid te koop was in ans lieve, vrije land, toen moest menig man van jaren en rijpe ervaring verklaren, dat bij het schaamrood op de wangen had voe len komen bij het zien van zooveel onge dachte schunnigheden. Toch is de bestrijding van de pornogra fische geschriften en plaatwerken altijd nog zeer gebrekkig geweest. Maar in ieder 'geval werd er gewerkt en meer dan menig een weet. Na den grooten oorlog is er na melijk, vooral in de landen, waaV hongers nood en mobilisatie het volk^ het ergst on dermijnd hebben, een zóó groote moreele inzinking gekomen, dat een fatsoenlijk chris ten menscb daarvan niet het flauwste be grip heeft. Waar het vroeger gold: al wat in Frankrijk of Duitschland of waar ook ter wereld verboden is, laat je maar in Hol land drukken; waar vroeger ons „vrije' land der boekdrukkunst de groote vuilfa- briek van Europa was, daar zijn wij nu in vergelijking met de oorlogslanden een puri- teihsche natie geworden. In Duitschland bij voorbeeld leveren de drukpersen de laatste jaren geregeld door de meest hemeltergen de lectuur en illustraties. Onlangs lazen wij een openbare klacht van een katholiek ■'Rijksdaglid, welke één doorloopende felle .noodkreet was over de schunnigheden, 'waarmee de Duitsche persen uur aan uur 'let eens zoo stoere Germanenvolk aan het vergiftigen zijn. En de overheid doet daar niets tegen; die heeft zooveel te doen met nolitieke zorgen, met revolutiebestrijding, presidentsverkiezingen, voedselvoorziening, belastinginning, dat zij aan de ziel van het rolk, de ziel van het kind niet denken kan. Waartoe dit leidt, vertellen u de ernstige rolksvrienden, de priesters, die ge nu en lan hier of over de grenzen te spreken irijgt en die hun tranen niet kunnen be- fwingen, wanneer zij verhalen van hetver- >al der Duitsche jeugd, van de Duitsche rrouw vooral, die eens als zielsgezond en tedig bekend stond. Bij duizenden ziet men laar nu de jonge vrouwen, dè toekomstige noeders van een nieuw geslacht, verzinken kn een poel van vuilheid. En het eerste gif Sri'^ken zij in door middel van liederlijke romans met de gemeenste illustraties en - nog erger uit bladen met bijna enkel pla ten en weinig verklarende tekst; weinig, want de prenten zeggen zelf meer dan ge noeg! Maar de fabrikanten van deze viezighe den hebben blijkbaar voor hun geldhonger niet genoeg aan de 68 millioen inwoners van hun eigen land. Op de meest behen dige wijze trachten zij hun vuil ook naar elders te verkoopen. De listen, welke zij aanwenden om ook het buitenlandsche pu- jbliek koopgraag te maken, zijn ongelooflijk, poch bij een studie daarvan bleek mij. dat (de Nederlandsche Overheid aan onze gren- jten waakt. Het zon we! eens de moeite waard zijn te vernemen, welke hoeveelhe den pornografisch drukwerk door de goe de zorgen onzer posterijen ongezien en on gelezen retour'gaat. Onlangs vernamen wij van een Nederlandschen uitgever, dat hij, misleid door een reclame, die het vermoe den van kunstdrukwerk wettigde, een partij boeken in Duitschland op zicht had ge vraagd. De bestelling kwam. maar hem werd verwittigd, dat het pakket als zijnde ongeoorloofde lectuur niet mocht bezorgd worden. Op een verklaring, dat de bestel ling niet was geschied voor den verkoop, maar uit een technisch zakenoogpunt, werd ze doorgegeven. Nu is een uitgever uit den aard van zijn beroep, dat hem groen en rijp fin handen doet komen, over het alge meen geen preutsch man. Maar deze ver telde mij toch verbaasd te hebben gestaan, over wat hij daar te zien kreeg. Met kunst, of ontwikkeling, of voorlichting, ook de meest vrije, hadden de ontvangen produc ten niets uit te staan. Het waren niet an ders dan de meest walgelijke voorstellingen enkel en alleen er op gemunt sexueele hartstochten op te wekken. Mijn zegsman had de bezichtiging spoedig gestaakt en het vieze goedje per keerende post terug gezonden. Zulke dingen zijn leerzaam; zij zeggen ons. wat er met waakzaamheid der overheid nog te bereiken is tegen het al verder om zich grijpende zedenverderf, te gen den volkskanker der ontucht. Er is niets, wat de onzedelijkheid op zoo breede schaal bevordert dan de pornogra fie. De grootste waakzaamheid van ouders en opvoeders blijkt vaak niet bestand te gen het schunnige boek. dat van hand tot hand gaat en in de braafste gezinnen wordt binnen gesmokkeld. Twee minuten blade ren is voldoende om het ziejeleven van een rein kind voor goed te verwoesten. Het eenige afdoende middel is de verspreiding der vieze próducten eenvoudig te verbie den, ze buitende grenzen te houden, met meer zorg nog, dan waarmee- de gezond heidsdiénst tège» besmettelijke ziekten waakt. En' toen ik dan" ook het antwoord van den katholieken minister van Swaay aan het Roomsche Kamerlid Deckers las, toen dacht ik bij me zelf: zie daar nu weer een dter zegeningen van een christelijk bewind. Een vrijzinnig of socialistisch minister zou immers allicht zich tevreden hebben gesteld met 'hét formeële antwoord: de aankondi ging van het verkrijgbaar zijn van een boek- of plaatwerk is niet in strijd met het verbod van uitstalling van pornografie! Maar een christen staatsman maakt daar meteén een einde aan. Ik doe niet aan politiek; als ik straks aan de stembus sta, zal ik mij niet zoozeer af vragen, welke candidaten vrijhandel of protectie, bedrijfsorganistie of belasting verlaging beloven, maar wel, wie. mij waar borgen bieden, dat het Nederlandsche vólk een christelijk volk kan blijven. HOMO SAPIENS. 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. 1 Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half -9. Vrijdag half 8—9 2. Hagestraat 49, Vrijdags half 8—9- IJMUIDEN BADPLAATS. IJmuiden is bekend, zelfs ver over onze grenzen. Bekend om haar havenwerken, bekend om haar visscherij en industrie. Doch wat nog weinigen weten is, dat IJmuiden reeds sinds eenigejaren bezig is, zich ook als badplaats te ontwikkelen. 't Mag misschien in den beginne wat vreemd klinken, IJmuiden een badplaats. Zij, die IJmuiden wél eens bezochten, en dan met veel moeite het strand bereikte, keerden ér meestal weer gauw terug. Hoe kan IJmuiden een badplaats worden? Welke badgast zal zoo ver van het strand willen wonen, als in IJmuiden noodzakelijk is. Welke vacantie-houder, die van zeelucht en rust wil genieten zal zich willen bewe- Sociëteit „St. Bavo" Kinderkoor Zanglust 11 uur - District 5 Amsterdam half 12 uur Door Oefening Sterk half 12 uur Noorder Speeltuin Amsterdam kwart voor 2 uur Kinderkoor Hespe 3 uur Het Westen Amsterdam half 5 uur Droogdok mannenkoor kwart voor 6 uur Zaanlands mannenkoor 6 uur Mannenkoor Excelsior half 8 uur Amstel's Mannenkoor Harmonie 9 uur. Den Hout Namiddagconcert H.O.V. half 3 uur. Gem. Concertgebouw Zangwedstrijd Ge mengd Koor ..Polyhymnia" 1 uur en half 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" :BevoIkingsbureau 8 uur Tooneelclub Jongevrouwénbond 8 uur. Groote MarktConcert H.O.V, 9 uur. Arbeidsbemiddelingsfcuroan van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoétesvraat 11 Eiken Donderdag van 89 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëifii Sl H,.o, Smedestraat 23 telefoon A1' «erkdagen van 9 half 9 uur - Zalerrl.'£> alleen van 9-2 en VA van'ï en vonds vanrhalf 8 van half 8—Half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur. en 's avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters' aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr. C. Bos). R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging .lansstraat Aanvragen om versterkende middelen vuor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur Dönderdag vaD 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centraie post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel K.K. Kraam verzorging van de Derde Orde v. Sf. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr, Coebezsdr. Ged, Oude Gracht Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging zal een dezer dagen bij de ingezetenen een circulaire floen verspreiden, waarin ver zocht wordt als lid toe te treden tot deze nuttige en mooie instelling en eventueele goederen en voorwerpen die niet meer worden gebruikt, aan het Brokkenhuis af te willen staan. Defecte voorwerpen zijn eveneens welkom, daar het in de bedoeling ligt, deze door werkloozen te laten herstel len en weer bruikbaar te maken. Zooals feeds eerder in de Plaatselijke Pers bekend werd gemaakt, worden ,deze goederen dan tegen zeer' geringen prijs aan hulpbehoe vende gezinnen' verkocht of gratis verstrekt om zoodoende te trachten de gezinnen op ee heffen en een lichtstraaltje te brengen, daar, waar zulks zoo noodig is. He bestuur hoopt, dat velen zich voor het lidmaatschap, dat zeer laag is' gesteld, op zullen geven, opdat reeds in den ^.s. win ter geregelden verkoop en uitdeeling van goederen kan worden gehouden. Hoewel het bestuur thans reeds af en toe gezinnen helpt, is het nog niet in saat aan de vele aanvragen om hulp het hoofd te bie den en zijn de financiën ook lang niet toe reikend, noodige uitgaven voor huur, licht en salarissen voor personeel, dat behulp zaam is, te bestrijden zoodat hierdoor met de opening van het Brokkenhuis nog moet worden gewacht. Bovendien is de voorraad goederen nog niet voldoende en is er vooral aan onder goed, zoowel voor kinderen als volwassenen, groot gebrek. In verband hiermede, doet het Bestuur met dezen een vriendelijk doch dringend be roep aan de huisvrouwen, die bereid en in staat zijn een kleedingstuk, hetzij ondergoed of bovengoed voor het Brokkenhuis te ver vaardigen of zulks te laten doen, en om dezen liefdevollen arbeid zoodoende daad werkelijk te steunen en vele gezinnen hier mede gelukkig te- maken. Reeds thans zien vele gezinnen reikhal zend uit naar den dag, dat het Brokkenhuis geopend zal worden, opdat zij dan in de ge legenheid gesteld worden, datgene aan te schaffen, waaraan reeds lang behoefte be stond en dt op andere wijze niet is te ver krijgen, De achterstand in vele nette gezin nen is door de slechte tijden ontzettend groot en deze nood te lenigen is ontegen zeggelijk een mooi sociaal en, gemeenschaps belang, dat vermoedelijk door velen ge waardeerd zal worden. Bovendien is deze vorm van Hulpverlee ning niet stootend, noch kostbaar, zoodat met weinige moeite een goed menschlievend werk kan worden verricht, mits velen hun blijken van sympathie zullen toonen, het geen door het Bestuur op hoogsn prijs zal worden gesteld. De goederen, die ten geschenke worden afgestaan, kunnen op een nader te bepalen dag aan huis worden fgehaald. Degenen, die geen inteekenbiljet mochten ontvngen en toch gaarne hun steun gouden willen verleenen aan de vereeniging, wor den beleefd uitgenoodigd, hiervan kennis te geven aan het bestuur. De secretaris van ,.Het Brokkenhuis" is de heer P, J- Mulder, Jansweg no. 39, Haar lem. D S AVONDS 8 UUR. Spreker: Het Bestuur der R.-K. Kiesvereenig ng „PLICHT EN RECHT. gen tusscben de drukte van het havenbedrijf en in deminder aangename geur. die het visscherijbedrijf nu eenmaal meebrengt. Inderdaad ér zullen er niet velen zijn en dit heeft de nog jonge vereeniging „IJmui- den's Bloei" ten volle ingezien. Miruideri bézit ten Zuiden van de Zuid- pier een mooi, breed en vlak strand. Het strand tusscben de pieren is voor het strandleven absoluut ongeschikt. Sinds de laatste jaren trekken vele z.g. dagjesmenschen naar het IJmuidensche strand Voral Amsterdammers en Haarlem mers komen* er zich verpoozen. Dc toeloop wordt zelfs zoo sterk, dat met de laat ie warme Zondag:: het stran een 10.000 bezoekers mocht tellen. Het visscherijbedrijf is een zeer wissel vallige onderneming en zoo overwoog men een nieuwe'verdienste voor de IJmuidena- ren, onafhankelijk van de visscherij. Men wilde van IJmuiden een badplaats maken; een badplaats met alles wat daar aan is verbonden. ZoOiets gat natuurlijk maar niet zoo één twee-drie. Een van de bezwaren is o.a, dat IJmuiden- bad, wil het aan zoo'n doel beantwoorden r geheel nieuw te stichten onderdeel van gemeente zal moéten worden, want al leen dan bestaat er kans op succes, als men liet strand ten Zuiden van de Zuidpiér pro ductief maakt. De eerste groote stap in deze richting is edaan door de vereeniging „IJmuiaen's loei, die een adres richtte tot den raad met een verzoek de verbinding van IJmui den met het zeestrand aan de Zuidpier te verbeteren. B. en W. hebben daarop den Raad een voorstel doen geworden, hetgeen reeds eenigen tijd geleden in ons blad is afgedrukt en dat reeds in den raad is behandeld. De raad toonde zich voorzichtig en wilde eerst weten hoe de Waterstaat over de za ken dacht. Dc winkelstand ziet nog eenig bezwaar in een badplaats, maar toch gelooven we dat het den winkelier eerder voordeel dan na deel brerigen kan. Meer dan ergens anders zal in IJmuiden-bad alleen leven en bedrij vigheid heerschen gedurende de zomermaan den en het is aan den winkelier zelf, of hij hiervan al dan niet zal profiteeren. A.s. Dinsdag komt de zaak weer ter sprke in den raad en zal onze vroedschap een stap hebben te doen, die voor de ver dere toekomst van IJmuiden beslissend is. Zooals reeds gezegd werd het voorstel in de vorige zitting aangehouden, omdat men eerst de Waterstaat eens wilde polsen. Deze heeft medegedeeld tegen de plannen voorloopig geen bezwaar te hebben. Te verwachten is, dat de nieuwe weg naar zee er zal komen, al zal het misschien niet geheel en al in den geest van B. en W. zijn. Het voorstel is Itijd nog voor wij zigingen vatbaar. In ieder geval zullen de plannen dit sei zoen wel niet meer tot uitvoering komen Dat zal wel wachten tot het volgend voor jaar. Dan word de weg geopend voor een nieuwe toekomst, voor een nieuw IJmui den, IJmuiden-*bad! Voor het examen, acte van bekwaamheid in de gemeente-administratie slaagde de heer K. P. Olthof, alhier. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen van 17 Juni 1925, is alsnog aangewezen als plaats vervangend gecommitteerde bij de eindexa mens in 1925 der Rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en 'onderwijzeressen in de 3de hoofdinspec tie de heer Ph. E. Bredee, schoolopziener in de inspectie Rotterdam .vroeger te Haar lem. Tot algemeen president van de Alli ance Francaise voor Nederland werd geko zen de heer J. H. Sauveur, voorzitter van het Comité der Alliance Fran?aise, alhier. Bij het muziekkorps aan boord van een der schepen van de Holland-Amerika Lijn is benoemd tot len violist de heer J. Scho tanus, alhier. DE GEWASSEN. We hadden een onderhoud met den heer Nijssen, voorzitter van de R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland" eo infor meerden bij hem naar den stand van de aardbeien. De aardbeien staan er op het oogenbük vrij goed voor, mits 't maar binnen enkele dagen wil regenen. Al de natuur ons gun stig is dan is zelfs een zeer groote oogst te wachten, zooais'er in geen jaren is geweest. Men is nu evenwel geheel afhankelijk van den regen. Komt er geen regen, dan betee ken t dit, dat de aardbeien op de hoogere landen, die in het geheel geen water heb ben, verdrogen. Dit zal niet zoo spoedig het geval zijn met die op de lagere gronden, doch in ieder geval zullen deze zeer klein blijven. itft Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Stilstan# OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS Konhigstraat 10 FABRIKANTEN Haarlem? Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te de Bildt Naar waarnemingen in den morgen vanf 20 Juni. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. t« Valentia. Laagstebarometerstand 749.8 m.M. U Memel. Verwachting van den avond van 20 to4 den avond van 21 Juni; Zwakke tot matigen westeliike tot noor delijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Naar wij vernemen zal de begrafenis van! het slachtoffer bij Figee, J. de Laat, plaat» hebben op Maandag 22 Juni a.s., om l2 uur* op de R.-K. begraafplaats „St. Barbara", tr Schoten. Gisteravond om 8 uur is een Tentoonstelling geopend in het patronaat te Hillegom. De opbrengst is voor de St. Martinuskerk. Hierboven een foto van de regelingscommissie. Wat de vooruitzichten van den handel betreft, meende de heer Nijssen. dat deze zeer levendig zal zijn voor Duitschland, Engeland en zelfs voor Amerika. Kennemerland snakt dus naar regen. Reeds eenige dagen is de lucht met grauwe wolken bedekt, ffiaar de bui wil maar niet los komen. Hopen we dat Pluvius haar poorten spoedig zal ontsluiten, dan zal dit jaar wat voor het aardbeienland een jubel jaar is, ook een goed jaar zijn. De boongewassen staan er heel mooi voor. Deze hebben geen hinder van de droogte. De aardbei is een bijzondere veld vrucht, dié heel veel water moet hebben, zij kan niet tegen de scherpe droogte. Voor de boonen is t zelfs hoe droger hoe beter! Doperwten staan er niet veel. Dit gewas is beneden het middelmatige. Er staan er zoo weinig, omdat de doperwtenteelt geen loonende teelt is geweest in verband met een betrekkelijk hoogen loonstandaard. Niet dat daarmede gezegd is, dat de loonen te hoog zijn, maar toch is dit de grond oorzaak, dat dit product er door weggaat. De laatste'week in Juni zal het voor de aardbeien vermoedelijk de beste tijd zijn. Nog deelde de heer Nijssen ons mede, dat de regeling aan de veiling en ook de rege ling van het verkeer, over het algemeen zeer ten genoege van de tuinders is. DE INWIJDING DER ST. THERESIA-SCHOOL TE BLOEMENDAAL Hierboven een groep van genoodigden ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe St. Theresiaschool-te Bloemendaa-. In het mid den de Zeereerw. heer pastoor L. J, Willenborg met links van hem Wethouder J. Laan en rechts wethouder E. W. A. van Neder - hasselt. Naast dezen verder de Zeereerw. heer rector J, P. J, Kok en de weleerw. heer kapelaan J. van Muyen. Wij ontvingen het jaarverslag over 192! van. deze sympathieke vereeniging. Uit al les blijkt, hoe volijverig het Bestuur es dc zelatricen haar taak opvatten. Het aan, tal leden werd tot 1275 opgevoerd, wal echter voor een stad met 30.000 Katholie ken nog niet veel kan heeten. De vereeni- ging gaat wel vooruit, maar de belangstel ling van het publiek moet grooter worden meer contributies moeten toevloeien. Een vereeniging die zoo direct den luister van Gods dienst beoogt, die aan de meeat afgelegen kerkjes in verre Missielanden kerkgewaden en ornamenten stuurt en we kelijks bijeenkomt om deze gewaden zeii te vervaardigen, verdient den stepn van al haar geloofsgenooten. Als bijzonderheid vermelden wij nog uit het verslag dat de Hoogeerw. Directeur L. A. A. M. Westerwoudt, de directeur der afdeeling Haarlem, tot Bisschoppelijk Com missaris der vereeniging werd benoemd. Verder wordt vermeid hoe het 25-jarij bestaan der afdeeling feestelijk 'herdacht is In het bestuur merken we als veranderin gen op dat mevr. Hendricks—Alberdingk, die de stad verlaten heeft, werd opgevolgd door mevr VehmeijerRosemöller. Aan beide dames wordt een woord van hulde en dank gericht voor het beleid waarmede zij de wijkindeeling der stad tot stand brachten en de bijzondere zorg der zela tricen op zich nemen. Ook aan mevr. Hes- lenfeidSchaepman. de leidster der naai kamer, en aan hare ijverige werkster» wordt een bijzondere hulde gebracht. In dien men weet dat mevr. Heslenfeldi Schaepman is belast met alle bestellingen,] met het knippen der kazuifels en andere! Misgewaden, kortom alles klaaimaakt voor: de dames die komen werken en daarbij nogj de verzending regelt naar de verschillende! Missiehuizen, dan beseft men eenigszins hoe uitgebreid de taak is van dit bestuurs lid. Mogen onze Katholieke ingezetenen de volgende week aan- deze vereeniging dei kleine voldoening gunnen dat de tentoon stelling die op Zondag en Maandag 28 en 29 Juni kosteloos is tc bezichtigen, ookj druk bezocht zal zijn. Vele en mooie kerkgewaden worden uitgesteld, alsook kelken, cibories en ver dere altaarbenoodigdheden die aan de Priester-Missionarissen worden -ten ge schenke gegeven. De tentoonstelling is geopend Zondag 28) Juni van 12 tot 6; Maandag 29 Juni van 91 tot 12 en 1A tot 6. Zoetestraat 12. In verband met het te geven concert op dc Groote Markt wordt het Ledenconcitrt! hewelk op dien avond zou plaats hebbent een dag verschoven en wordt dit dus gegt-.-^ ven op Dinsdag 23 Juni a.s., in den tuin van het Brongebouw, bij ongunstig weder ia de zaal. Dit concert staat onder leiding van Wil/ lem Knikker ea zal aanvangen 's avond» w ,48 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1