Verkeersongevallen. Schoolwerk!laisi LAATSTE NIEUWS. Het ongeluk op dea Schoterweg. Overtreding Maximum Snelheid. ÜWe zullen zeer dankbaar zijn, als iemand ons een groot stuk teelgrond van een paar „Harmonie-Crescendo.'* Aangehouden. Eindexamens H. B. S. Gevonden dieren en voorwerpen. Personalia. Ontvangst ten Stadhuize. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. HEEMSTEDE. SCHOTEN. ZANDVOORT. BINNENLANDSCH NIEUWS. Eerste Kamer. het verblijf van h. m de koningin Arbeidsconflict aan het Maas-Waalkanaal. Aanrijding. Vrijdag kwamen op den Spaarnwouderweg Iwee wielrijders, doordat een hunner ver keerd uitweek, zoodanig met elkander in botsing, dat beiden tegen den grond werden geslingerd. Een der mannen, de arbeider S., werd aan het hoofd verwond en moest door een dokter worden verbonden. De ander kwam er met lichte kwetsuren af. Beide rij wielen werden deerlijk gehavend. Naar wij vernemen is de toestand van den I-jarigen Ph. S., die gisteren door een auto bus van M. werd aangereden, nog steeds ongunstig. De bus is door de politie in beslag genomen. Het officieeie politierapport vermeldt, dat de bus links langs de tram is gereden. Door de politie is proces-verbaal opge- maakt tegen N P., uit Amsterdam, die met e»n snelheid van 58 K.M, door de Wilhel- minastraat reed. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR HAARLEM EN OM STREKEN. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is inge komen een verzoek van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de volgende personen als makelaar in óe achter hunne naam vermelde vakken. 1. J. Duyn. Schoten, Timorstraat 100, als makelaar in assurantiën en hypotheken. 2. S. Zonneveld, Haarlem, Spaarne 48, als (makelaar in meubilair. 3. H. J. Kappers Sr., I Haarlem, Schneevoogtstraat 3, als make laar ih. assurantiën en hypotheken. DE NIEUWE BRUG OVER DE JAN GUZENVAART Het aanbrengen van verbeteringen op en £tngs dan Rijksstraatweg, waarmede meer dan een jaar geleden een aanvang gemaakt werd door het wegsloopen vaa het oude huisje precies over de brug, gevolgd door het rooien van een aantal bcomen, zal nog wel eenigen tijd vorderen. Heden heeft de hoord-ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te Haarlem aanbesteed, het sloopen van de oude en het bouwen van de nieuwe brug over de Jan Gijzenvaart. De brug krijgt een verbreeding van 18 M., zoofiat de verharding van den weg vóór en over de brug ook verbreed moet worden. Daartoe werd het oude huisje reeds ge sloopt en de sloot langshetHaarlem-terrein gedempt. De nieuwe brug zal nog dit jaar gebouwd worden. In het komende najaar worden de boomen gerooid vanaf de Over- ionstraat naar den Korteweg. Dat gedeelte van den weg zal dan het volgend jaar van asphaltbedekking worden voorzien. Maar eerst komt de nieuwe brug. PROGRAMMA. Ledenconcert op Maandag 22 Juni 1925, t avonds 8 uur in den tuin van het Bronge touw (bij ongunstig weder in de zaal). Diri gent Willem Knikker. Gemengd programma. 1. Einzug der Gaste auf „Wartburg" aus der Oper „Tann- hiuser R. Wagner 2. Ouverture „Die lus- tigen Weiber von Windsor", O. Nicolaï 3. „An den schonen blauen Donau", Con- certwalzer J. Strauss 4. „Coppélia", ballet. L. Delibes 5. Ouverture „Örpheus in der Unterwelt". T. Offenbach 6. „La Feria", suite espagnole. P. Lacombe 7. Fantaisie de I' opéra „Carmen". G. Bizet. BLOEMENDAG. Men schrijft ons Evenals reeds eerder is medegedeeld, houdt de afdeeling Haarlem ■van de Vereeniging tot bevordering der ge zondheid in de grafische vakken in Neder land morgei], Zondag, haar jaarlijkschën bloemendag. De afdeeling doet nogmaals een dringend beroep op de ingezetenen om een bloempje Nan de verkoopsters te koopen, daarmede het ■goede doel, de instandhouding en uitbrei ding van het eigen sanatorium, bevorderende. In verband met een rapport van de Ned. ITuchtunie verzoekt zij de ingezetenen om het geld niet in handen van de verkoopsters [te geven, doch dit uitsluitend in de gesloten ien verzegelde bussen te doen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken ivoor Haarlem en Omstreken ontving van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een schrijven, waarin o.m. wordt gezegd Teneinde opstapelingen van goederen in de Canadeesche havens te voor komen heeft de Minister van Landbouw, aan de betref fende Stoomvaart-Maatschappijen verzocht hunnen overzeesche agenten instructies te ver schaffen de aanneming van voor Canada be stemde vergoederen te weigeren, indien deze niet vergezeld zijn van een verklaring van een daartoe door de betrokken Regeering aan gewezen veeartsenijkundigen ambtenaar, ver meldende de onbesmette herkomst of be hoorlijke ontsmetting'van zoodanig verpak kingsmateriaal. Het wil mij voorkomen, dat de veiligste oplossing zoude zijn, indien belanghebbenden m het vervolg voor verpakking van voor Ca nada bestemde goederen slechts van zoodanig materiaal gebruik maakten, waarvan vast staat, dat het nimmer als veevoeder kan wor den aangemerkt. Ik denk hierbij aan papier, Zaagsel, houtsplinters, houtwol, enz." De Kamer voegt hier nog aan toe,"datIn- jpecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst vcor Noord-Holland is de heer J. A. Klauwers, te Amsterdam en dat de „Handelsberichten" pp haar Secretariaat ter inzage liggen. v WECK-STERILISEERMETHODE. Gedurende twee dagen werd door de finna Wed. L. de Jong in dé Groote Houtstraat 8284 een voordracht met demonstratie over de Weck-steriliseermethode gehouden, welke demonstraties beide dagen door een groot aantal dames werd bijgewoond. Na een woord van welkom door den fir mant, begon Mevr. Koster uit Baarn aan haar leerrijke voordracht, welke met de grootste aandacht werd gevolgd. Achtereenvolgens werden de verschillende toestellen behandeld en in heldere, duidelijke woorden de beste handelwijzen uit eengezet. Op de eerste plaats werd de aandacht ge vestigd op het reinigen van de flesschen, wat een belangrijke factor is bij het steriliseeren in verband met het spoedige bederf van de diverse groenten en vruchten sappen bij een minder nauwkeurige behandeling. De ver schillende instrumenten werden getoond, waar mee alles op de gemakkelijkste en beste ma nier kon geschieden. Vervolgens werd het eigenlijke steriliseeren gedemonstreerd van groenten en vruchten. Speciaal aangeraden werd, hierbij een thermometer te gebruiken, daar het zonder dat een onmogelijkheid is, nauwkeurig de gewenSchte hitte te bepalen. Eveneens werd een demonstratie gegeven van sappenbereiding. De demonstratie duurde ongeveer twee uren. Door verschillende dames werden tal rijke vragen gesteld, welke alle door Mevr. Koster werden beantwoord. Zonder twijfel zal de firma Wed. L. de Jong succes bebben met deze demonstraties. gezien de groote belangstelling, welke wera I De leiders verrichten hun werk bijna voor nts en het beteekent wat, als men.«lken ./oensdag- en Zaterdagmiddag daarvoor Toch kost een kinderwerktuin veel geld elk kind komt ons op pi. m. f 12. En dan zijn er ouders, die de contributie verlagen of wei geren te betalen, omdat de kinderen per week bovendien 10 cent moeten offeren. Mis schien, dat een enkele der lezers ook meer voelt voor de daad, dan voor de praat en zich afvraagt, hoe hij zou kunnen medewerken om het door mij geschetste toekomstbeeld tot werkelijkheid te maken. Dat kan op vele ma nieren. duizend M2 voor dit doel schenkt of wanneer een ander ons daarop een mooi tuinhuis laat bouwen. Zouden er in Haarlem wèi personen zijn, die de volwassenen een schouwburg aan bieden en zou er geen rijke kindervriend wonen, die eens om de eischen van de jeugd denkt Men kan ook op een andere manier steunen b.v. door direct lid te worden van de Vereeniging (f 1 minimum,) door schenking van materialen, zooals de firma's" Tubergén Scherzer, die zaaizaden cadeau gegeven heb ben. Wie trakteert de bouwvakarbeiders eens, wief'geeft den leerling De Kadt eens een prijsje voor zijn arbeid of stelt kleine ge schenken beschikbaar voor de kinderen met de best verzorgde tuintjes Nog eens houdt ge van doen öf van praten en klagen A. MELLINK. Penningmeester, der Vereeniging (giro no. 22419) Juliana- straat 16. getoond. Baldadigheid van de jegd. De groote uitgaven voor herstel. Circulaires en hun effect. Het natuurlijk geneesmiddel. In de steden weinig ontspanning voor de kin deren, Toekomstbeeld. (Ingezonden.) Met een zeker rythme komen in de pers verschillende klachten over de baldadig heid der straatjeugd terug. Oudere personen vooral, onder den invloed van de met den leeftijd toenemende pessimistische stemming beweren, „dat het vroeger lang zoo erg niet was." Intusschen leert ons de geschiedenis, dat het vroeger onder de jeugd nog heel anders toeging dan tegenwoordig en dat uit spattingen soms een misdadig karakter had den. Maar, al is het dan ook,al iets beter ge worden, men kan het zich levendig voorstellen dat een belastingbetaler het verschrikkelijk vindt, als de gemeentekeien met sen mooie plomp in Spaarne en Leidsche Vaart ver dwijnen of dat een met groote zekerheid gekeild steentje een straatlantaarn doet sneu velen. Dat het gerinkel van het glas -zoo'n straatjongen heerlijk in de ooren klinkt, omdat het hem promoveert tot scherpschutter, dat voelt de doorsnee volwassene niet. Als brave, maar verbolgenHollander volgt hij zijn instinct en verrast den redacteur met een ingezonden stukje en meent dan het gemeenebest te hebben geschraagd. Als de autoriteiten der groote steden dan zoo af en toe eens laten berekenen, wat de baldadigheid der jeugd ons kost, komt men tot zeer hooge sommen. Alleen het herstel len der vernielde bestratingen kost in onze gemeente 5000 per jaar. Ik vermoed, dat men wel tot het dubbele bedrag komt, als andere vernielingen, b.v. aan het plantsoen, schilderwerk, banken, beschoeiingen enz. enz. ook berekend worden. Het is natuurlijk buitengewoon jammer, dat de energie der jeugd zich op een voor de gemeentefinanciën zoo fatale wijze moet uiten. Er is dan ook een circulaire gezonden aan alle openbare en bijzondere scholen, waarin op 't kwaad wordt gewezen en de medewerking tot bestrijding wordt gevraagd. En de onderwijzers en onder wijzeressen, zullen natuurlijk zeer plichts getrouw aan het gevraagde Voldoen en tal van kortere of langere toespraken zullen tot de klasse gehouden worden. En eenig effect zal dat ongetwijfeld heb ben. Enkele lieve meisjes zullen braaf knik ken bij al die vermaningen, maar Gijs en Klaas zullen toch v/eer de grachten probee- ren te dempen en lantaarns het licht uit te blazen. Ik wil dus niet beweren, dat het mid del voor de bewuste kwaal zal helpen, als een papiertje zonder poeder, maar geloof toch wel, dat het geen moeilijke taak is, het resul taat te overschatten. Want bij de bestrijding van zoo'n kwaad moet men de oorzaken weg nemen en zoo, na de verklaring van die ver nielzucht, komen tot een natuurlijk genees middel. En nu is het mijn vaste overtuiging, dat de straatjeugd in het Haarlem, zooals het nu is, en nog meer in het Haarlem der toekomst, steeds aanleiding zal geven tot klachten. De paedagogen, die ons zoo vaak op 2 Vt karaats wijsheden vergasten, zeggen ons, dat het kind een groote neiging tot zelfwerkzaamheid heeft. Maar als zoo'n kind nu na schooltijd thuis geen speelruimte of geen tuin heeft Dan gaan ze natuurlijk de .straat op en „wer ken" daaf. Ligt er een flinke hoop duinzand bij een gracht, dan is het daar in korten tijd Zandvoort in zakformaat. Is daar nu echter alleen maar de stadssteenenwoestenij, welnu, dan halen ze die uit den grond, vooral daar, waar de boomwortels hun die objecten al een beetje tegemoet drukken. Aan den Kou- denhorn zag ik voor een paar maanden in korten tijd tal van keien in 't Spaarne dui kelen. Ik zie die activiteit van ae kinderen graag, als wij, volwassenen, dan maar besef fen, dat we die in een andere richting moe ten leiden. Zulke kinderen zullen in een werk- tuin zich bukken om te spitten, te wieden of hun gekweekte wortels of koolrapen uit den grond te halen. In de stadsstraten kan een kind haast niets doen. of het komt zelf in gevaar bij het steeds drukkere verkeer of het vernietigt gemeente-eigendom. De volwas senen kunnen hun vrijen tijd op allerlei wij zen vullen voor hen heeft de stad tal van café's, cinema's, kegelclubs, biljartzalen, schouwburgen en leeszalen. Maar voor de kinderen is er weinig of niets. Door de uitbreiding der stad zijn alle bouw terreinen geleidelijk verdwenen, b.v. het Laken koopersveld e.a. Nergens in een speel tuin of werktuin opengelaten. De afkeer van het ledige heerscht bij het Gemeentelijk Grondbedrijf. Hoe noodig zoo'n open plaats is, bewijst het groote terrein hij den Kinder huissingel. Loop er na vier uur eens langs en ge kómt tot het besef, wat de jeugd weer missen zal, als ook dat met een huizencom plex bedekt zal zijn. Wat daar nu ravotten kan, zal zich door de straten verspreiden en de onkostenrekening der bestrating verhoogen. Die stijging zal misschien meer bedragen dan de rente der verkoopsom. Bij de bebouwing van een stad moet men verder kijken dan neuslengte. Zijn Jordaan en buurt IJ. IJ. in Amsterdam Nieuw Schoten en het Rozenpriëel dan geen bakens in zee Rendabel uit een oogpunt van grondpolitiek is het misschien wel ge weest, om alles zoo vol te bouwen, maar ik ken geen bedenkelijker wijze van stads-uit- breiding. Wat er dan moet gebeuren De vereeni ging voor School-werktuinen wil allereerst de kinderen van de straat houden. Stel u voor, lezer, dat er in de toekomst in alle 4 windstreken van Haarlem, b.v. bij 't Kie- verpark, in het Amsterdamsche kwartier, ten Zuiden van de stad en aan den kant van Overveen groote stukken grond niet bebouwd worden. Daar vindt ge dan een flinken speel tuin met hoopen duinzand enz. Verder sluit daarbij aan een groot stuk land, waarop eeni- ge honderden kinderen in het gunstige sei zoen een stuk grond van 20 a 40 M krijgen voor praktisch tuinwerk. Een eenvoudige, vrij groote loods moet ge u daarop voorstel len, waar ze misschien zelfs 's winters aan handenarbeid kunnen doen. Kortom de vereeniging wil de jeugd van de straat hou den en den natuurlijken drang tot werken in gunstige richting leiden. Er is reeds iets op dat gebied bereikt. On geveer 400 kinderen zijn eiken vrijen mid dag in den schoolwerktuin bij de Klever- iaan druk bezig en een 60-tal werkt in de gemeente Heemstede bij het Haamstede plein. Dat halve duizendtal zal althans niet veel gemeente-eigendom meer vernietigen Van alle kanten is de Vereeniging voor School- en Werktuinen gesteund. In de eer ste plaats door B. en W. onzer gemeente die door het beschikbaar stellen van grond en door het verschaffen van de materialen voor een loods, verreweg het meeste er toe hebben bijgedragen, dat het nu al zoover is gevorderd. De directeur van Den Hout en de Plantsoenen staat het Bestuur met raad en daad terzijde. De teekening voor de loods werd kosteloos ontworpen door een leerling der Kunstnijverheidsschool, als gevolg van een prijsvraag, door Directeur en Leeraren dier school uitgeschreven. De bond van Mo derne Bouwvakarbeiders volgen als laatste, maar niet de minste steunpilaren der goede zaak. Ondanks hun vermoeide botten ver klaart zich een aantal practische idealisten bereid, om 's avonds na hun dagtaak de loods vrijwillig te bouwen. De R.K. Timmerlie- denvereeniging te Heemstede heeft ditzelfde alreeds gedaan met de loods op de schccl- werktuine» te HeemstoA» CONCERT IN DEN HOUT. Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 21 Juni 1925 te half drie. door de Haarlem- sche Orkestvereeniging onder leiding van Willem Knikker. Programma. 1. Met Pauken en Trompetten, Marsch, A, de Goede. 2. Ouverture „Frau Luna", P. Lincke. 3. Manola, Walzer, E. Waldteufel. 4. Fantasie de,l' opera „Carmen" G. Bizet 5. Ouverture „Piqué Dame" Fr. v. Suppé. 6. Negergeburtsdag, Caracterstück. P. Licke. 7. Fantasie dell' opera J. Pagliacci. R. Leoncavallo. Maandag 22 Juni 1925 op de Groote Markt te half 10 uur. 1. Mit Siegespalmen, Marsch, V. Blanken burg. 2. Ouverture „Zampa", F. Herold. 3. „Zigeunerliebe", walzer F. Léhar. - 4. Suite de 1' opera Faust. Ch. Gounod. 5. Cadettenmarsch J. P. Sousa. 6. Ouverture „Banditenstreiche" Fr. v. Suppé 7. Einleitung 3de Akt Lohengrin, R. Wagner. LUXOR-THEATER. Sensatie is van het menu, dat deze week in Luxor wordt opgediend, de hoofdschotel. Als ge van sensatie houdt, kunt ge genieten van de zeven acten lange film „De Cycloon- rijder" en meent u, dat ge er onverschillig voor zijt, er boven staat, dan kunt u nu eens sen proef nemen van uw vasthoudendheid. U gaat er onder „In ademlooze spanning zult u de gewaagde, dikwijls halsbrekende toeren in dit filmwerk volgen", zegt het pro gramma. En 't is zoo je wordt gepakt en meegesleept tegen wil en dank, vergeet de trucs, vergeet het rammelend geraamte van dit drama, suist met den sympathieken held mee in dollemansvaart langs de wegen, klimt met hem in de duizelingwekkende wolkenkrabbers-in-aanbouw, helpt hem knok ken tegen het geboefte en krijgt bij alle span ning toch nog gelegenheid om hartelijk te lachen bij de vele grappige situaties. De laat ste acte is door overdaad en zwakke drama tiseering verknoeid, maar dat bederft deze „reuzefilm" toch niet. Behalve dit hoofdnummer is er nog *n grappige Amerikaansche mop, 'n interessan te reeks actualiteiten en last not least 'n wetenschappelijke film, die ons de voor naamste universiteiten der wereld toont, 'n Aanbevelenswaardig programma KENNEMER LYCEUM. Literair-economische afdeeling. Met ingang van 1 September a.s. zal aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal *een Literair-Economische afdeeling worden ge opend. Dat wil zeggen, dat na het voleindigen van het tweede leerjaar de leerlingen kunnen gaan naar de afdeeling Gymnasium, de af deeling H.B.S. 5-j.c. of de Literair-econo mische afdeeling. Deze laatste zal zijn een af deeling, waar het onderwijs in de moderne talen op den voorgrond zal staan, maar daar naast, voor een deel der leerlingen althans, het onderwijs in de handelsvakken een be langrijke plaats zal innemen. Voor leerlingen, die vanaf de derde klasse in een der drie af- deelingen het onderwijs willen volgen, bestaat nog de mogelijkheid ingeschreven te worden. Daar de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de eerste klasse ook dit jaar. weer groot is, bestaat de kans, dat wederom drie eerste klassen zullen worden geopend. On Zondag 21 Juni a. s. des avonds te 8 uur zal het Spoor-muziekkorps Harmo nie-Crescendo" zijn eerste tuinconcert geven in den tuin van het Brongebouw. Op dit concert zullen ook de nummers worden uit gevoerd, welke het corps zal spelen op het muziekconcours te Wormerveer op 28 Juni aanstaande. Het programma luidt als volgt: 1. Flying Eacle, marsch, Blankenburg; 2. Ouverture Le Domine Noir, Auber; 3. Grande Fantai sie Lakmé, Déübes; 4. Kusswalzer, Wald teufel; 5. Romeo et Juliette, Gounod; 6. Marcbe Gala, Alliar; 7. Die Jungfrau von Belleville, Mdlöcker; 8. De slag bij Water loo, Door de politie alhier werd aangehouden zekere A. S. wegens verduistering van een bankbiljet in 1920 ten nadeele van een ze keren S., thans overleden. Aan het Christelijk Lyceum slaagden voor het eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cur sus mej. A. Elias, de heeren W. v.' d. Berg, D. Boer, J. C. P. Eeftinck Schattenkerk, N. S. Roorda van Eysinga. Afgewezen 2 can didates Terug te bekomen bij; Ch. Ceyon, Leid- schestraat 131, armband; A. P. de Groot, Zijlstraat 34, armband; G. Zwaanswijk, 2e Vooruitgangstraat 14, broche; Politiebureau, Smedestraat, breukband; P. Bleijswijk, Lot- terstraat 11, borduurlap; v. Deursen, Hier. v. Alphenstraat 15, broek; Prikker, Bode, Stad huis Haarlem, bankbiljetten; J. Versteeg, L. Raamstraat 40, zakboekje; W. Bakker, Ban- kastraat 7, Schoten, étui met schrijfbehoef ten; B. Schreinders, Ursulastraat 23, nondje (met ketting) in Kennel „Fauna"; Koele- meijer, Nieuwe Gracht 32, zwarte poesen, Kuijper, Jansstraat 12, gr. witte poes, Teven, Linschoterstraat 3c., zw. witte poes, Jansen, L, Molenstraat 12b, grijze poes, Geel, Park- laan 71, gr. witte poes, alle Kennel „Fauna"; C. Bergh, Merovingerstraat 30, vrijkaart tixam 'Z■mdvoort- G. Rioha lei) Spijkermanslaan 2c„ badmuts; Dirkmaat, Merovnigerstraat14, schildersmes; A. Bur ger, Nassaulaan 67, schoenmakersmes; B. Wille, Pieter Kiesstraat 63, merklap; C. Voordouw, Assendelverstraat 46, notitie boekje met aanteekeningen in 'tFransch; w. A. Hasselmeijer, Amsterdamstraat 1, dames pantoffels; W. Nas, Kruisweg 43, vulpotlood; G. Liedmeijer, Da Costastraat 4, kinderpor- temonnaie m. i.; Politiebureau, Smedestraat, heeren-rijwiel; P. v. Santen, Bosboom Tous- saintstraat 46, Heemstede, kinderschocnlje; N, Oppenkamp, Burgwal 92rood, schaartje; P. Kneijnsberg, Garenkokerskade 26, -Ford- autoveer. S. J. de Wijn, Tempeliersstraat 15, dameS- armbandhorloge; J. Klijn, Teylerstraat 3, broche; H. Beijer, Zuidpoiderstraat 54 zw., postduif; Van Dalen, Rozenprieelstraat 12, zw. bruine hood, Fauna; Boeker, Kamper straat 64, zwarte hond. Fauna; Politie, Smedestraat, herde'rhsond, Fauna; W. Jon ker, Riviervischmarkt lrd., dameshaod- schoen; J, Eggink, Kloppersingel 119, hor logeketting; P. H. v. d. Ven, Kennemerstr. 34rd„ regenjas; T. Michielsen, Rustenburger laan 14 zw., karwats; B. A. van Luik, Da maststraat 33, kindermuts; J. Severijnse, Kerkhofstraat 17, damesparaplue; W. J, de Graaf L. Vlamingsraat 5, petriem „Atax"; J. Nijssen, Busken Huetstraat 45, rijwielbel. merk; J. Pieke, Graaf van Wiedstraat 21, idem; Politiebureau, Smedestraat, regenjas; J. A. Dernison, Ripperdapark 5, ring met sleutels; Rijntjes, Schalkv/ijkerweg 43, schroevendraaier; A. van Welsenes, Keizer straat 8, gymn. schoen; Deinum, Tuinwijk laan 12 Haarl, Houtpark, sierspeld; Post kantoor Zaalwachter, Ged. Oude Gracht, vulpenhouder; J. Verton, Teylerstraat 30, vrijkaart N. Z. H. T. M.; P. Zijpert, Oude Groenmarkt 12, waaiertje; P, Groen, Korte Annestraaf 10, nachtzak. Noor wij vernemen hebben de heeren Jos. v. d. Renesse en Lèendert de Graaff, al hier, met goed gevolg het theoretisch eind examen van het Conservatorium te Amster dam afgelegd. De heer Jos. v. d, Renesse behaalde het hoogst aantal punten. B. en W. zullen de deelnemers aan de alhier te houden jaarlijksche algemeene ver gadering van de Broederschap der Notaris sen in Nederland officieel ontvangen ten Raadhuize op Maandag 22 Juni a.s., des avonds 9 uur. Ter gelegenheid van deze ontvangst zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging dien avond van 9H11 uur een muziekuitvoering geven in de tent op de Groote Markt. Jaarvergadering Vrijw. Burgerwacht. In de bovenzaal van het gebouw „Geko", aan den Spaarndammerweg, hield vrijwillige Burgerwacht Schoten Donderdagavond hare jaarvergadering. De keurige prijzen welke zouden worden uitgereikt, en behaald waren bij den gehouden schietwedstrijd in de schiet- zaal van de cavalerie-kazerne, stonden ge ëxposeerd op een speciale tafel. Vooraf wer den deze bezichtigd. De voorzitter, de heer Borst, sprak in zijn openingsrede er zijn teleurstelling over uit, dat niet alle leden aanwezig waren. Hij heette de aanwezigen van harte welkom. Meer spe ciaal richtte hij zich tot de nieuwe leden, hopende dat zij den vriendschapsband van de burgerwacht te Schoten, niet alleen zouden aanvullen, doch ook tevens zouden versterken. Door een klein misverstand, was de commandant Jhr. O. van Lennep, te laat uitgenoodigd voor deze jaarvergadering, zoo dat deze niet aanwezig kon zijn. De notulen der vorige vergadering, wor den onveranderd onder dankzegging gearres teerd. Door afwezigheid Van den penning meester kon het finantieele verslag over het afgeloopen boekjaar niet worden uitgebracht. Tot leden van de verificatie-Commissie wer den benoemd de heeren A. de Jong, P. Alders en J. Nompa. Hierna had de officieeie beëediging plaats van de nieuwe leden. Met het afleggen van den eed van trouw en gehoorzaamheid,werden deze door den voorzitter met een hartelijke speechjè geïnstalleerd. Ook de hopman, de heer v. d. Pol, heette de nieuwe burger' wachters hartelijk welkom. D e uitreiking der prijzen vondt nu plaats en bij elke aanbieding der prijzen, wist de heer Borst een opwekkend en toepasselijk woord te voegen. De schietcommissie, bestaande uit de hee ren P. Alders en J. Rompa, werd gecompli menteerd door den hopman, voor de goede wijze waarop zij zich van hun taak gekweten hebben. Bij de .gehouden rondvraag, wordt de te houden feestvergadering, door verschillende leden besproken. Ook wat betreft de te maken kosten en de regeling. Besloten wordt, voor- loopig de te nemen besluiten over te laten ,aan het bestuur. Dan wordt besproken een belangrijk punt van geheel huishoudelijken aard. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter, met een opwekkend woord deze gezelllige en zakelijke vergadering. De prijzen, die uitgereikt werden, zijn als volgt toegekend le prijs C. van der Stoop, 161 punten; 2e prijs C. Alders, 159 p.3e prijs J. Rompa, 157 p.4e prijs C. A. Deken, 155 p.5e prijs N. Hoogland, 153 p.6e prijs J. G. van der Tol, 152 p.7e prijs Joh. Wagemaker, 148 p. 8e prijs C. A. Michielsen, 145 p.9e prijs A. J. W. de Jong, 145 p. 10e prijs G. van der Stoop, 143 p.11e prijs M. de Ruig, 138 p. 12e prijs J. J. van der Meijden, 134 p. 13e prijs G. Breuwer, 125 p.14e prijs L. Brou wer, 103 p.15e prijs C. Klaver, 102 p.16e prijs L. J. Jockbloedt, 17e prijs F. Janus, 18e prijs A. de Wit, 19e prijs L. Borst20e prijs Hevelman, 21 e prijs J. Heystek. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: G.'v. d. Neut, Beukenstraat 7, een knot sajetN. van Lin- gen, Cronjestraat 76, een boodschappentasch; C. Hoogvboom, Kloosterstraat 39, een rij wiel belastingplaatje in etuiL. Zandberg, Paul Krugerstraat 80rood, een hond; J. Roestenberg, de Wetstraat 23, een taschjfe met inhoud E. de Boer, Maraisstraat 14, een heerenhorloge Smit, Beukenstraat 24, een rijwielbelastingplaatje; J. Pardoen, Eiken straat 10, een kinderschortje J. de Wilde, Brandtstraat 7, een portemcAinaie met in houd S. Pootema, Javastraat 43, eenige sleutels en een insigne R. IJselman, Ruijs- daelstraat 8, Haarlem, een rijwielbelasting plaatje M. v. d. Meulen, Middenweg 24, een gouden ringetje C. van Huet, Kloosterstaat 74, een gouden manchetknoop A. E. van Leeuwen, Cronjestraat 41rood, een hondje IJ. Moolenaar, Scheeperstraat 18, een rij wielbelastingplaatje De Nijn van Hoog werf, Kleverlaan 92, Haarletp, een badmuts. J. Govers, Dr. Leijdstraat 51, een gabardine regenjas; W. Bos, Cronjestraat 125, een kinderportemonnaie met inhoud A. Tuk- lfer, Kritzingerstraat 15, een horlogeketting; Oppenhuizen, Infanterieka^erne Haarlem, een zwembroek, en een badhanddoek aan het politiebureau, een schroevend'aaier, esua foto. en een kinderfaschiC (Vervolg.) Garantie Kennemer Lyceum. Het bestuur van het Kennemer Lyceum vraagt aan den Raad voor de stichting van een litterair-economische afdeeling, indien geen Rijkssubsidie mocht worden ontvan gen, een vergoeding te verleenen, gelijk aan het verwachte Rijkssubsidie. B. en W. stel-v len voor deze garantie te geven. De heer KREMER vroeg of het noodza kelijk was, dat de gemeente hier subsidieer de. We hebben te doen met een school ge sticht door een vereeniging die financieel sterk is een school met een paleis van een gebouw. Moet nu dadelijk de gemeente bij springen als men iets wil ondernemen? De wethouder, de heer LAAN, verdedig de het voorstel. Spr. gaf toe, dat het niet noodzakelijk is, dat de gemeente bijspringt bij een instelling als deze. De school gaat zeer goed. Maar het standpunt van B. en W. is, dat de litt.-econ.-afdeeling er moet ko men, daarom is de bedoeling eigenlijk al leen een waarborg te hebben, dat zij er komt. De kosten zouden zeker niet meer zijn dan f 1200 voor een jaar, maar waarschijnlijk wordt het bedrag niet eens ge vraagd. De heer VAN KESSEL sloot zich bij den heer Kremer aan. Spr. merkte op, dat het geld misschien niet eens bestemd is voor leerlingen uit Bloemendaal. De VOORZITTER Zei, dat de bedoeling eigenlijk is, het onderwijs gelijk te maken aan dat van Haarlem. De heer HOOGENBIRK zag niet in, waarom de gemeente deze school niet zou kunnen steunen. Spr. sloot zich dan ook gaarne bij B. en W. aan. De heer OTTO meende, dat niet ter zake doet of de school gesticht is door een finan cieel sterke vereeniging. De vraag is of de school voor de gemeente zooveel waarde heeft, dat zij daarom gesteund moet woeden. Spr. bestreed de gronden voor subsidiee- ring door de regeering geëischt en wees er op, dat voor die regeling het mogelijk zou zijn, dat een eenmaal opgerichte afdeeling niet zou kunnen worden in stand gehouden. Daarvoor is dan de gemeentelijke garantie. Nu is echter gebleken, dat ook het eerste jaar geen rijkssubsidie zal gegeven worden. Moet nu de gemeente toch de stichting mo gelijk maken Spr. meent van wel, maar hij zou dan willen geven „ten hoogste" het rijks subsidie, en het eerste jaar (dus voor 1925) f1200. Dr. BORNWATER zou zijn stem gaarne aan het voorstel geven, omdat hij de op richting van de bedoelde afdeeling zeer wen- «irhpliitr nrV\t De heer DE WAAL MALEFIJT vrees de, dat de gemeente zich te veel zou binden, indien nu tot steun werd besloten. De Raad moet wel weten, dat als hij dit jaar f 1200 geeft, dit beteekent dat de gemeente moreel voor nog twee jaar gebonden is. De heeren PRINSENBERG en SCHULZ sloten zich bij dit betoog aan. De heer OTTO stelde voor nu eerst in principe te besluiten om den steun te ver leenen en daarna te bespreken welke rege ling te treffen zal zijn. De Raad vereenigde zich hierna met een amendement-Otto, waarin wordt bepaald, dat als voor het eerste jaar een rijkssubsidie wordt verleend, de gemeente dit voor de beide volgende jaren garandeert. Geeft het Rijk geen subsidie voor het eerste jaar, dan subsidieert de gemeente ook niet. Voor het jaar 1925/26 zou bepaald worden, dat hét aantal leerlingen in plaats van 31 kan be dragen 21. Er ontstond hierna opnieuw een verwarde discussie over de amendementen en het pria- cipe. Tenslotte werden met 3 stemmen tegen aangenomen de volgende amendementen- Otto le. In den aanhef van het besluit wordt in- plaats van gelijk met gelezen„ten hoogste gelijkstaande aan", en aan het slot van het besluit wordt toegevoegd „Het juiste bedrag wordt jaarlijks door den Raad vastge steld op voorstel van B. en W. rekening hou dend met het aantal leerlingen uit de gemeen te Bloemendaal, dat de betrokken klassen bezoekt." 2e. Aan het slot wordt bovendien een over- gangsbepalig toegevoegd, luidende „Voor de jaar klassen 1925/26 wordt onder a inplaats van 31 gelezen 21. Voor het schooljaar 1925 26 wordt het subsidie bepaald op een bedrag van ten hoogste f 1200. 3e. Onder c wordt inplaats van aanvrage om gelezen„gegevens, die voor de aanvrage der," terwijl aan het slot dezer alinea wordt toegevoegd „noodig zouden zijn." 4e. Punt d wordt gelezen dat daarbij aan B. en W. wordt verstrekt een gemotiveerde berekening van het bedrag der vergoeding, waarop het bestuur aanspraak meent te kun nen maken." Opmerking In de redactie van punt a schuilt een redactiefouter staat iets anders dan blijkbaar bedoeld is. Wellicht ware dit te ondervangen door inplaats er van te lezen a. op 15 September van het cursusjaar het gezamenlijk aantal leerlingen van de derde klassen der H.B.S.-afdeeling, waaruit de voor subsidie in aanmerking komende klassen zijn voortgekomen, niet minder bedroeg dan 31 en geen der derde klassen der litt.-economi- sche afdeeling minder dan 10 leerlingen telde." Eigen gasbedrijf. Bij het voorstel tot stichting van een eigen gasbedrijf merkte de heer Otto op, dat de gegeven cijfers voor den Raad weinig betee- kenden. Spr. zou thans wel de verklaring willen hebben, dat het niet de bedoeling is geen kantoorruimte te maken, geen nieuw personeel aan te stellen, behalve enkele technische menschen. De heer HOGENBIRK zou al dergelijke beschouwingen nu achterwege willen laten. Thans moet alleen beslist voorden in principe of een bedrijf wordt opgericht. Aldüs werd besloten, zoodat in beginsel een gasbedrijf is opgericht. Ontheffing bouwverorde ning. Aan de orde kwamen hierna de vermelde verzoeken om ontheffing der bouwverorde ning. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. werd besloten, behoudens het verzoek van S. Rinkema, dat in tegenstelling met het advies van B. en W. werd ingewilligd, evenals dat van C. Birkhoff. Toegestaan werd een verzoek van C. Nieuwenhuizen tot het bouwen van een garage in de Korte Laan. Ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt gewaagd van eveiv- tueel terugkomen op het Raadsbesluit van 19 Jan. 1922 om den heer C. W. de Jong geen pensioen toe te kennen. B. en W. adviseeren niet op het besluit terug te ko«ien. De heer VAN KESSEL meende, dat de heer de Jong genoeg geleden heeft, dat de Raad nu wel eenig nensioen zal moaen ne ven. De heer NUIJENS hield eveneens een| pleidooi voor den heer de Jon3- De Wethouder, de heer LAAN, was van. oordeel, dat de Raad al zeer iwelwiUend is ge weest door het gezin f 1000 per iaar toe kennen. Men moet zich niet door zijn ge voel laten leiden, want het is alleen de heel de Jong die schuld heeft. De VOORZITTER verdedigde het pgae-' advies van B. en W. De heer OTTO beschouwde deze weige ring eigenlijk als een voortgezette wraak oefening. Na het schrijven van Ged. btatei zou spr. het nu juist wel gewenscht vinden, dat de gemeente toch een pensioen verleen de voor de 19 jaren dienst aan de gemeente, De heer LAAN achtte dit zeer onge- wenscht tegenover de andere ge meent«' ambtenaren. De heer MALEFIJT zou niet van pet. sioen willen gewagen, maar aan de echtge noote bijv. een verhooging van de uitkeerin; willen geven. De heer LAAN stelde voor thans te stem men en adviseerde het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer MALEFIJT stelde voor den on derstand van f 1000 te verhoogen tot f 150U. Het voorstel van B. en W. kwam hierna in stemming. Daar de stemmen staakten, komt het voor' stel in de volgende vergadering opnieuw n stemming. Tegen stemden de heeren Bornwater, Ot to, Blankevoort, Schulz, Nuyens, van Kessel en Hogenbirk. Speelterrein. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om de Graslaan niet meer als speelterrein 1 voor de kinderen der O. L. school besc-ik- baar te stellen. Subsidies. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd besloten de aanvragen om stibsiaie vooi de politieschool van „St. Michaël te s Her togenbosch, en voor „Zuigelingenzorg te Haarlem te behandelen bij de begrooting vooi 1926. L Pannekoekenhuisje. Goedgekeurd werd een voorstel van B. ev W. om toe te staan het in orde maken van v Pannekoekenhuisje door de Ver. „Planten en Vogeltuin" in overleg met B. en W. en he huisje aan de vereeniging, te verhuren. De heer VAN KESSEL bracht de stofbe- strijding ter sprake. De vragen over den Zeeweg door den neer Kremer gesteld, zullen worden behandeld in de volgende vergadering. Daarna werd de vergadering gesloten Personalia. Voor het examen akte val bekwaamheid in de administratie en con trole der gemeente-financiën, afgenomen vanwege de Ned. Vereeniging voor Ge meentebelangen, slaagde te 'p-Gravenhage,. de heer A. van Wiogerde, alhier. Gunning. Naar wij vernemen is aan de lirma Venhoven en Evers, alhier, opgedragen het bouwen van een kloosterkerk te Leiaen aan den Haagweg, onder architectuur van den heer L. v. d. Laan en Ir. J. v. d. Laan te Leiden. Opdracht. Aan den heer C. J. v. d Broek te Haarlem is opdracht gegeven to) de levering van 25 stuks zware syphondek- sels ten dienste van de rioleering. Rioieering, De irioleering van de Ver lengde Haltestraat zal verbeterd worden, Zooals dé toestand daar nu is, is die onhoud baar bij hevigen regenval. Dep utten daai zullen dan tot bet vesleden behooren. Passage. Burgemeester en Wethouders hebben de eigenaars van de verscnlUende perceelen van de afgebrande Passage^ uitge noodigd tot een conferentie op Dinsdag avond a.s. ter bespreking van plannen om daar tot een beteren toestand te geraken. De leden der Eerste Kamer zijn thans bij eengeroepen ter openbare vergadering op Dinsdag 23 Juni a.s., des namiddags te 2 uur. TE CHAMONIX. Het auto-incident. Uit Bern ontvangt de Msb. nog een tele- gram, waarin gewag wordt gemaakt van het incident te Chamonix, waarbij H. M. de Koningin een verwonding aan de rechter hand bekwam. Ook dit bericht wijst er op dat de blessure niet van ernstigen aard is. De toedracht van het incident wordt echter eenigszins anders weergegeven. In het communiqué toch van Hare Majesteits particulieren secretaris werd meegedeeld, dat de Kóningin in den achteruit loopen den auto was gebleven en daarbij de vin gers verwondde, In het bericht uit Bern. wordt gezegd dat Hare Majesteit op de tree-plank stond en ér af sprong toen de auto zich in beweging zette. Hierbij zou zij echter met de hand tusschen het portier zijn bekneld geraakt. Volgens het telegram was de chauffeur reeds uitgestegen. De auto zette zich toen in gang, reed den weg af en kwam tot staan doordat hij tegen de rotsen opaeed. Te Chamonix gaat het gerucht, dat de Koninklijke familie wellicht haar verblii! aldaar zal" verlengen. Tusschen de Rheinisch-Westphalische Bauwerke en de arbeiders aan het Maas. Waalkanaal is een hangend arbeids na de Rijksbemiddeling nog niet opgelost. Hei voorstel door den werkgever ingevolge af spraak 14 dagen na de onderhandelingen^ ge- tiaan, werd door de commissie uit de arbei ders aanvaard; doch de arbeiders erkenden niet meer hun commissie en wezen het voor-; stel van de hand. BRANDSTICHTING. De eigenaar van de verbrande autobus O. te Aalten heeft bekend opzettelijk den brand gesficht te hebben, teneinde in het bezit van de assurantiegelden te komen. O. is ter be schikking van den Officier van Justitie Zutphen gesteld. ONTEVREDENHEID IN VERBAND MET BRITSCHE TOEZEGGINGEN BETREFFENDE HET VEILIGHEIDSPACT. LONDEN, 20 Juni. Groote ongerustheid heerscht in Londen over de beweerde Brit- sche toezeggingen inzake het veiligheidspact, De oppositieleider Mandonald zal Woens dag een voorstel doen om het salaris van den minister van buitenlandsche zaken te verminderen. Men verwacht echter, dat de ontevreden conservatieven de regeering toch zullen steu nen teneinde èen nederlaag te verhinderen EEN VORSTELIJKE VERLOVING. ROME, 20 Juni. Vernomen wordt, dat het huwelijk van prinses Mafalda en prinJ Philips van Hessen in Augustus of in het be gin van September zal plaats hebben. Een speciale dispensatie van don Paus zal noodig zijn, daar de prinses katholiek isj én de prins Luthèrsch,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2