GEMENGD NIEUWS. Sprekende films. Een partijleider opgebracht. De jongen, het meisje en de tunnel. den De auto zonder bestuurder. Radio in een ziekenhuis. - Een kostbere vondst. - Fabriekspymnastiek. E X lilinifllMPIllfciiiiliilMlllllillllllWMIIIIllllllllllllllM^ Men weet, dat B. en W. van Den Haag den politieken par tijen toestemming hebben ver leend om de openbare straat en enkele gemeentegebouwen te gebruiken voor verkiezings reclame. ,Het Vad." schrijft naar aanleiding hiervan: Zooals van zelf spreekt, is de politie op.de hoogte besteld van den nieuwen maatregel van B. en W, De bewuste brief schijnt echter lang werk gehad te hebben om van de gemeen tesecretarie naar het hoofdbu reau van politie te komen. Een dezer nachten arresteer de een agent een nachtelijk jtraatschilder. De man legde buitengewone koelbloedigheid aan den dag. Andere jaren na men schilders en plakkers da delijk de vlucht wanneer een agent naderde, maar deze schil der ging ijverig door met op de straat te penseelen: „Kiest L. de Visser^ lijst 11." De agent wilde den man ver baliseeren. Maar de schilder protesteerde daartegen en zei Lou de Visser zelf te zijn en vergunning te hebben van B. en W. De agent gedoofde het niet, veronderstellend, dat de poli tie wel op de hoogte gesteld zou zijn wanneer B. en W. zulk een besluit hadden genomen. Dus ging het in optocht naar het bureau. De heer De Visser toonde daar de vergunning. Men bleef twijfelen. Was de paraaf van den burge meester wel echt? „Wat!" zei de heer de Vis ser, ,zeg dan tegen den bur gemeester, dat hij duidelijker schrijft!" Men informeerde links en rechts. Dat duurde enig en tijd. Het was nacht. En de chefs sliepen. Wat het aspirant-Kamerlid, die de zaak genoeglijk bleef op vatten tot de opmerking dreef: Zeg. schiet wat op, ik wordt ook per uur betaald." Door het incident is de politie ihoogte gekomen van den maatregel. EEN KOSibAKE VUNDS1. 1b Anaaiusse is ,<uiangs eelK schitterend beeld van den lijdenden Christus gevonden van een 17de eeuwscben Spaanschen meester. Het beeld is van gepolychromeerd hoot DE POST NAAR HET BUITENLAND. Donderdag j.L is de Amsterdamsche Postharmonie naar Lucern vertrokken, om deel te nemen aan het daar te houden Internationaal Muziek-concours. Wij kiekten de mannen voor hun vertrek op het Centraal Station. IEDER ZIJN EIGEN BADTENT, Een Engelsc'hmau heeft een nieuwe badtent uitgevonden, vervaardigd uit cretonne, die het mógelijk maakt zich aan bet strand zonder badkoetsje te verkleeden. Ct STRIJD IN MAROKKO. Generaal Riguelsme, in gesprek met het opper hoofd van de Mooren te Marokko. Ia deze conferentie werden bespreida. ;en gevoerd, ten einde te komen tot een wapenstilstand tusschen de Riff- stammen en Spanje. EEN MESSE-PALEIS. Het met den eersten prijs bekroonde ontwerp voor een nienw jaarbeurs-gebouw te Hamburg, van de werklieden Distel en Grobitz. Zooals men ziet een geweldig gebouw. DRAADLOOZE BIOSCOOPVOORSTELLINGEN. We zi)o goed op weg dingen te kunnen zien, die op grooten afstand gebeuren. Francis Jenkins, ee° Amerikaan, heeft een toestel uitgevonden, waarmee hij op een doek beeld* projecteert van gebeurtenissen, die zich op een afstand van vijf mijlen spelen voor een ander toesteL op de Er ws »enj een jongen van 17 jaar en zijn naam was Eric George Oldham. Er was een meisje van 15 jaar en zii luis naam van Constance terde naar Cooper. Hij was op een kantoor. Zij telde geld en maakte er rolletjes van in een groot waren huis te Birmingham. Beiden waren jong en de lente was in het land. En het geviel, dat zij, reizende van Mo- seley naar Birmingham, in een overigens leegt- coupé tegenover elkaar kwamen te zitten. Zij waren nog jong, aiiebei. De lente was gekomen en.... in een tunnel is het donker. Zoo stond* de jeugdige zondaar een dezer dagen voor den politierechter in het be klaagdenbankje, op beschuldiging van het meisje, dat hij haar onder begunstiging dezer kortstondige duisternis had pogen te kussen. Beklaagde erkende volmondig het ten laste gelegde, doch voerde te zijner verde diging aan dat het meisje hem te voren knipoogjes .had gegeven. De rechter was vermoedelijk een bejaard man en de jongen werd tot een pond boete veroordeeld. Teneinde de uitgebreidheid en de doel matigheid van de Buick-wereld-organisatie aan te toonen, maakte de General Motors Export Company, in samenwerking met de Buick Motor Co., einde 1924 plannen om een Buick Standard Six Touring een reis om de wereld te laten maken. Deze wagen zou de reis om de wereld maken, niet vergezeld van een vasten be stuurder, doch zou van de handen van den eenen agent in die van een volgende wor den overgegeven. De reis begon en zal eindigen in New- York De wagen .is inmiddels al de volgende landen gepasseerd: Engeland, Nederland België, Frankrijk, Egypte, Palestina, Srië. Mesopotamië, Indië Ceylon Australië, en Nieuw-Zeeland en zal nu Honolulu bereikt hebben. Geen ongelukken zijn tot nu toe den wageD op zijn .veg overkomen, terwijl mededeelingen, welke de fabriek intusschen bereikten van de diverse agenten iti boven genoemde territoria alle zeer enthousiast 'uiden. zoowel wat hetreft het weer standsvermogen als de betrouwbaarheid van de Buick. Over eenige weken hoopt de Genera' Motors Export Company de „eenzaffle Buick weder in New-York te ontvangen e° dan een volledige beschrijving van de*1 reis te publiceeren. Eenigen tijd geleden is uit Amerika het bericht gekomen, dat men er een uitvinding had gedaan op het gebied van spre kende firms.' En kort daarop werd in Londen de uitvinding voor een klein gezelschap des kundigen gedemonstreerd. De uitvinding is inmiddels verbeterd, lezen we in het Vad. Een aantal «prekende films is vervaardigd, die men op de tentoonstellingen te Wemblev zal laten zien en hooren. Het gewone standaard-filmlint doet dienst. Dat is een duim breed tusschen de perforaties, die het door de camera leiden. In de sprekende film wordt negen tiende van die breedte in be slag genomen door het beeld en het overblijvende tiende deel is gereserveerd voor de foto grafische opteekening van de geluiden, die de opname van het beeld vergezellen. Dat ge- j schiedt op de volgende wijze: de geluiden worden opgevangen door een zeer gevoelige mi crofoon, waarin ze worden ver anderd in kleine electrische stroomen. De stroompjes wor den dan vergroot totdat ze sterk genoeg zijn om invloed uit te oefenen op het licht in een kleine glazen buis, die twee electronen en een gas- en me taalachtige geleidingstof bevat. De in sterkte afwisselende electrische stroomen, door het geluid gewekt, bewerken dat het licht in de buislamp naar evenredigheid in sterkte wint of verliest. De 'lamp wordt in de camera geplaatst tegenover het voorbijtrekkende filmlint. en de inrichting is zoodanig, dat het licht door een spleet van >en tiende duim lang en smal ler dan de dikte van dun pa pier, op het randje van de film valt, dat voor de ontvangst be stemd is. De schommelingen in de microphoon veroorzaken ge lijke schommelingen in het licht, dat ze in den vorm van horizontale, gestippelde lijnen op de film naast het beeldje registreert. Er zijn zooveel nuances in het geluid, dat een vertooning kan vergezellen, dat er soms op een voet film 6000 streep is voorgekomen. Teneinde het geluid, dat foto grafisch is opgeteekend weer bij de vertooning van de film te reproduceeren, plaatst men een kleine gloeilamp in het pro jectietoestel, die schijnend door de geluidstreepjes de lichtflikkering van de bij de op name gebruikte buislamp posi tief terugbrengt. Die flikkerin gen komen uiteraard niet op aet projectiedoek maar worden geprojecteerd, op wat men technisch noemt een foto-elec- trische cel, die de eigenschap heeft, dat ze licht in kleine electrische stroomen veran derd. De stroomjes worden dan weer versterkt totdat ze krach tig genoeg zijn om sterke luid sprekers te laten spreken, waarmede dan het bij de film opname gehoorde geluid op nieuw aan de lucht in 't bioscoopgebouw wordt prijs gegeven. Aangezien beeld en geluid tegelijkertijd worden op genomen is ook het samenval len van geluiden en beelden bij de vertooning volkomen. De uitvinding openbaart wonder lijke verschieten. Maar als alle geluid, dat mechanisch wordt geproduceerd, is dat van de sprekende film nasaal en me taalachtig. GYMNASTIEK IN DE FABRIEK, in een Stockhoimsche sigarenfabriek moeten alle dagen de arbeidsters deel» nemen aan gymnastische vrije oefeningen, om de nadeelen weg te nemen, die haar zitten is gebukte houdiw op haar gezondheid uitoefent. C. R. DAS De leider der Britsch-Indische partij die strijdt voor zelfbestuur voor Indië, een opmerkelijk li- guur In deze beweging, is overleden. RADIO IN EEN KINDERHOSPITAAL. In Londen is ia een zaai voor herstellenden van een kinderhospitaal en radio-luidspreker opgesteld, waardoor de kinderen bij den arbeid die ze moeten verrichten, worden bezig gehouden. „A rui-LElTE f- U* oekenae Amenkaanscbe' senatoi la Follette, bij de laatste verkiezing ook candidaat vooi bet presidentschap der V. S., is ten gevolge van hartver lamming overleden. EEN JAPANSCH ZANGWONDEK. Te Berlijn treedt op het oogenblik een Japanscbe zangeres op, Hatsue Yuasa, die daar in de SingaEcademie een buitengewoon succes gehad heeft. Hatsue Yuasa met haar begeleiders (piano en cello).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8